AutocorrectPlugin - en to ro translation catalogue (16 entries)

en: Configure &Autocorrection...
ro: Configurare corecție &automată...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
ro: Corecție automată

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
ro: Corecție automată si&mplă

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
ro: Detectează când se începe o propoziție nouă și se asigură că primul caracter este majusculă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
ro: Transformă automat &prima literă a propoziției în majusculă.
    (ex.: „casa mea. în acest oraș” devine „casa mea. În acest oraș”)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
ro: Toate cuvintele sunt verificate de greșeala frecventă de a ține tasta Shift prea mult. Dacă unele cuvinte trebuie să aibă două majuscule, atunci aceste excepții trebuiesc introduse în fila „Excepții”.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
ro: Transformă &două majuscule într-o majusculă și o literă mică.
    (ex: „PErfect” în „Perfect”)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
ro: Detectează când este introdus un URL și îi conferă o formatare asemănătoare celei dintr-un navigator de internet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
ro: Formatare automată &URL

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
ro: Asigurare că nu se poate tasta mai mult de un stațiu, întrucât aceasta este o greșeală frecventă și foarte greu de depistat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
ro: &Suprimare spații duble

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
ro: Păstrează formatarea și alinierea corectă a propozițiilor, eliminând automat spațiile tastate la începutul și sfârșitul unui paragraf.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
ro: &Eliminare spații de la începutul și sfârșitul paragrafelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
ro: &Adăugare

en: &Modify
ro: &Modificare

en: Select Character
ro: Alegeți caracterul
