thesaurus_tool - en to ro translation catalogue (19 entries)

en: (No match)
ro: (Nicio potrivire)

en: &Search for:
ro: &Caută după:

en: S&earch
ro: C&aută

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
ro: Înainte

en: Change Language...
ro: Schimbă limba...

en: Synonyms
ro: Sinonime

en: More General Words
ro: Mai multe cuvinte generale

en: More Specific Words
ro: Mai multe cuvinte specifice

en: &Replace with:
ro: Î&nlocuiește cu:

en: &Replace
ro: Î&nlocuiește

en: Replace Word
ro: Înlocuiește cuvântul

en: Related Words - %1
ro: Cuvinte asociate - %1

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
ro: <b>Eroare:</b> Eșec la execuția grep.

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
ro: Antonime - cuvinte cu sensuri opuse

en: Attributes
ro: Atribute

en: List of Compound Words
ro: Lista cuvintelor compuse

en: Overview of Senses
ro: Sumarul sensurilor

en: No match for '%1'.
ro: Nicio potrivire pentru „%1”.
