kofficefilters - en to ro translation catalogue (140 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
ro: Pagină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
ro: Mărime in pixeli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
ro: Lățimea imaginii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
ro: Înălțimea imaginii:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
ro: Mărime în unități

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
ro: Rezoluție:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
ro: Unitate:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
ro: Culoare de fond

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
ro: Culoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
ro: Opacitate

en: Namespace "%1" not found
ro: Spațiul  de nume "%1" nu a fost găsit

en: Could not open the requested file %1
ro: Nu se poate deschide fișierul cerut %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
ro: Nu se poate citi directorul ZIP pentru fișierul cerut %1

en: Enter password
ro: Introduceți parola

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
ro: Documentul este encriptat, introduceți parola pentru a-l decripta:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
ro: Parolă incorectă, introduceți parola pentru a decripta acest document:

en: Could not find path for type %1
ro: Nu se poate găsi calea pentru tipul %1

en: %1 (line %2, column %3)
ro: %1(linia %2, coloana %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
ro: %1(%2,linia %3, coloana %4)

en: Element "%1" not found
ro: Elementul "%1" nu a fost găsit

en: Attribute "%1" not found
ro: Atributul "%1" nu a fost găsit

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
ro: Valoare "%1"  neașteptată a atributului "%2"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
ro: Apariție secundară neașteptată a elementului "%1"

en: Expected closing of element "%1"
ro: Închidere așteptată a elementului "%1"

en: None of expected elements found: %1
ro: Niciun element așteptat a fost găsit: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
ro: Nu s-a găsit ținta cu idul "%1" în fișierul "%2"

en: Could not find relationships file "%1"
ro: Nu s-a găsit fișierul cu relații "%1"

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
ro: Nu s-a găsit ținta pentru relația "%1" în fișierul "%2"

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
ro: Eroare de parsare în documentul principal la linia %1, coloana %2.
    Mesajul de eroare: %3

en: Entry '%1' not found.
ro: Intrarea '%1' nu este găsită.

en: Entry '%1' is not a file.
ro: Intrearea '%1' nu este un fișier.

en: Could not open entry "%1" for writing.
ro: Nu se poate deschide intrarea "%1" pentru scriere.

en: Could not write block
ro: Nu se poate scrie sectorul

en: <SHEETNAME>
ro: <NUMEFOAIE>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
ro: Recomandat (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
ro: Localizare (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
ro: Altul (%1)

en: Cannot find encoding: %1
ro: Nu se poate găsi encodarea: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
ro: Filtrul CSV nu poate deschide fișierul de intrare - raportați

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
ro: Encodare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
ro: E&ncodare:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
ro: Sfârsit de linie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
ro: &stil UNIX (recomandat; doar fluxul de linie)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
ro: &stil Windows (CR și fluxul de linie)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
ro: &stil MacOS (doar CR)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
ro: Foi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
ro: Selectați foile ce le veți exporta:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
ro: Linie delimitatoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
ro: ********<NUMEFOAIE>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
ro: <NUMEFOAIE> va fi inlocuită cu numele următoarei foi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
ro: Imprimă linia de delimitare deasupra fiecărei foi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
ro: CeluleȘ

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
ro: Delimitator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
ro: Virgulă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
ro: Punct și virgulă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
ro: Spațiu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
ro: Altele:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
ro: Citate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
ro: Exportă doar ce este selectat

en: File format is not supported.
ro: Formatul de fișier nu este suportat.

en: Could not read from file.
ro: Nu se poate citi din fișier.

en: Export Sheet to HTML
ro: Exportă foaia în HTML

en: Recommended: UTF-8
ro: Recomandat: UTF-8

en: Locale (%1)
ro: Localizare (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
ro: En&codare:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
ro: Cu acestă opțiune puteți defini encodarea fișierului HTML. Encodarea recomandată este selectată predefinită (UTF8).

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
ro: Selectare foaie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
ro: Apăsați aici pentru a selecta toate foile din listă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
ro: Selectare &toate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
ro: Deselectare toate

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
ro: Acestă opțiune va face filtrul de export HTML să genereze câte o pagină nouă pentru fiecare foaie. Dacă deselectați această opțiune toate foile vor fi scrise pe o pagină.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
ro: Utilizați fișiere separate pentru fiecare tabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
ro: Stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
ro: Selectași dacă vreți sa utilizați fontul si culorile predefinite pentru pagina HTML.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
ro: Folosire stil predefinit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
ro: Selectați acestă opțiune pentru a specifica o foaie de stiluri separată pentru pagina HTML. Puteți selecta sau scrie în câmpul de mai jos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
ro: Folosiți foaie de stiluri &externă:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
ro: În acest câmp puteți insera URLul pentru foaia de stiluri. Dacă este posibil folosiți una de pe disc sau de undeva de pe internet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Layout
ro: Aranjament

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
ro: Utilizați această optiune pentru a activa sau dezactiva bordura pentru celule.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
ro: Folosire &margini

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
ro: Utilizați această opțiune pentru a defnini cați pixeli vor fi între celule. Acest efect este mai vizibil dacă bifați <b>Folosește bordură</b> .

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
ro: Pixeli între celule

en: Top
ro: Vârf

en: Latex Export Filter Configuration
ro: Filtru de exportare configurație latex

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
ro: Stilul documentului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
ro: Stil latex

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
ro: Stil Words

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
ro: Tipul documentului

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
ro: Acest document se poate compila singur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
ro: Document independent

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
ro: Nu genera antetul latex sau documentul

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
ro: Acest document va fi generat ca un document latex care va fi inclus in documentul latex principal. Vă va permite sa generați câteva fișiere mici pentru fiecare capitol al documentului.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
ro: Documentul va include

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
ro: Clasa documentului:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
ro: Calitate:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
ro: Ciornă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
ro: Mărime font predefinită:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
ro: Imagini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
ro: Directorul cu imagini:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
ro: Limbă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
ro: Adaugă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
ro: Elimină

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
ro: Conținut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
ro: Note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
ro: Nu exporta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
ro: Exportă notele in marja de note

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
ro: Exportă notele in comentarii

en: Page
ro: Pagină

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
ro: Fișierul se pare că este corupt. Sărind peste un tabel.

en: Skipping a table.
ro: Sărind peste un tabel.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
ro: Acest document a fost creat cu OpenOffice.org verisunea '%1'. Acest filtru a fost creat pentru versiunea 1.0. Citirea acestui fișier poate crea unele avarii ale programului sau afișarea incorectă a datelor. Doriți să continuați conversia documentului?

en: Unsupported document version
ro: Versiune de document nesuportată

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
ro: Filtrul QPRO nu poate deschide fișierul de intrare - raportați

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
ro: Imposibil de deschis fișiere protejate cu parolă.
    Algoritmul de criptare nu a fost publicat

en: Unable to find part for type %1
ro: Imposibil de găsit parte pentru tipul %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
ro: Numărul declarat al sirurilor partajate este prea mic (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
ro: Numărul declarat al stilurilor de fonturi este prea mic (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
ro: Numărul declarat al formatelor de celule este prea mic (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
ro: Numărul declarat al stilurilor de umplere este prea mic (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
ro: Datele nu s-au putut încărca complet deoarece s-a depăsit mărimea maximă a foii.

en: Expected integer or floating point number
ro: Se astepta număr intreg sau cu virgulă mobilă

en: Slide layout "%1" not found
ro: Aspectul diapozitivului "%1" nu a fost găsit

en: Slide %1
ro: Diapozitiv %1

en: Words's Plain Text Import Filter
ro: Filtrul de import de text simplu al Words

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
ro: Dialog de importare text simplu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
ro: Sfârșitul paragrafului

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
ro: &Cum este: la sfârșitul liniei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
ro: &Propoziție: dacă sfârșitul de linie este sfârșitul propoziției

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
ro: &Linie goală: dacă linia este goală

en: Even Pages Header
ro: Colontitlu paginilor pare

en: Odd Pages Header
ro: Colontitlul paginilor impare

en: Even Pages Footer
ro: Coloncifrul paginilor pare

en: Odd Pages Footer
ro: Coloncifrul paginilor impare

en: First Page Header
ro: Colontitlul primei pagini

en: First Page Footer
ro: Coloncifrul primei pagini

en: Table %1
ro: Tabel%1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
ro: Fișierul nu poate fi încărcat, se pare că nu este un document RTF.

en: Words's RTF Import Filter
ro: Filtrul Word de import RTF

en: The file cannot be loaded.
ro: Fișierul nu poate fi incărcat.
