kspread - en to ro translation catalogue (421 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
ro: &Linia

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
ro: &Coloană

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
ro: &Dată

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: Unel&te

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
ro: Navigare

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
ro: Culoare/margine

en: January
ro: Ianuarie

en: February
ro: Februarie

en: March
ro: Martie

en: April
ro: Aprilie

en: May
ro: Mai

en: June
ro: Iunie

en: July
ro: Iulie

en: September
ro: Septembrie

en: October
ro: Octombrie

en: November
ro: Noiembrie

en: December
ro: Decembrie

en: Wednesday
ro: Miercuri

en: Thursday
ro: Joi

en: Saturday
ro: Sâmbătă

en: Wed
ro: Mie

en: Thu
ro: Joi

en: Dollar
ro: Dolar

en: New Zealand
ro: Noua Zeelandă

en: United States
ro: Statele Unite

en: Belgium
ro: Belgia

en: Cyprus
ro: Cipru

en: Finland
ro: Finlanda

en: France
ro: Franța

en: Germany
ro: Germania

en: Greece
ro: Grecia

en: Ireland
ro: Irlanda

en: Italy
ro: Italia

en: Luxembourg
ro: Luxemburg

en: Netherlands
ro: Olanda

en: Portugal
ro: Portugalia

en: Spain
ro: Spania

en: Pound
ro: Liră sterlină

en: United Kingdom
ro: Marea Britanie

en: Japan
ro: Japonia

en: Afghanistan
ro: Afganistan

en: Algerian Dinar
ro: Dinar algerian

en: Antigua And Barbuda
ro: Antigua și Barbuda

en: Argentine Peso
ro: Peso argentinian

en: Armenian Dram
ro: Dram armenesc

en: Australian Dollar
ro: Dolar australian

en: Schilling
ro: Șiling

en: Azerbaijan
ro: Azerbaidjan

en: Bangladesh
ro: Bangladeș

en: Belarusian Ruble
ro: Rubla bielorusă

en: Bermuda
ro: Bermude

en: Bermudian Dollar
ro: Dolar bermudian

en: Bhutan
ro: Butan

en: Indian Rupee
ro: Rupie indiană

en: Bosnia And Herzegovina
ro: Bosnia și Herțegovina

en: Convertible Marks
ro: Mărci convertibile

en: Brazil
ro: Brazilia

en: Brazilian Real
ro: Real brazilian

en: Lev
ro: Leva

en: Bulgarian Lev
ro: Leva bulgară

en: Cambodia
ro: Cambogia

en: Cameroon
ro: Camerun

en: Canadian Dollar
ro: Dolar canadian

en: Cayman Islands
ro: Insulele Cayman

en: Central African Republic
ro: Republica Centrafricană

en: Chad
ro: Ciad

en: Chilean Peso
ro: Peso chilian

en: Cocos (Keeling) Islands
ro: Insulele Cocos (Keeling)

en: Colombia
ro: Columbia

en: Colombian Peso
ro: Peso columbian

en: Congo, The Democratic Republic Of
ro: Congo, Republica Democrată

en: Franc Congolais
ro: Franc congolez

en: Cook Islands
ro: Insulele Cook

en: New Zealand Dollar
ro: Dolar neozeelandez

en: Cote D'Ivoire
ro: Coasta de Fildeș

en: Croatia
ro: Croația

en: Cuban Peso
ro: Peso cubanez

en: Cyprus Pound
ro: Liră cipriotă

en: Czech Koruna
ro: Coroana cehă

en: Danish Krone
ro: Coroana daneză

en: Denmark
ro: Danemarca

en: Djibouti
ro: Djibuti

en: Dominican Peso
ro: Peso dominican

en: Dominican Republic
ro: Republica Dominicană

en: East Timor
ro: Timorul de Est

en: Egypt
ro: Egipt

en: Egyptian Pound
ro: Lira egipteană

en: Equatorial Guinea
ro: Guineea Ecuatorială

en: Ethiopia
ro: Etiopia

en: Falkland Island (Malvinas)
ro: Insulele Falkland (Malvine)

en: French Guiana
ro: Guyana Franceză

en: French Polynesia
ro: Polinezia Franceză

en: German Mark
ro: Marca germană

en: Ghana
ro: Gana

en: Greenland
ro: Groenlanda

en: Guadeloupe
ro: Guadelupa

en: Guinea
ro: Guineea

en: Won
ro: Câștiguri

en: All
ro: Tot

en: Change Angle
ro: Modifică unghiul

en: Angle:
ro: Unghi:

en: <none>
ro: <nimic>

en: between
ro: între

en: Cell is
ro: Celula este

en: different from
ro: diferit de

en: Consolidate
ro: Consolidează

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
ro: Sumă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
ro: Medie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
ro: Total

en: The range
    %1
    is too small
ro: Domeniul
    %1
    este prea mic

en: The range
    %1
    is too large
ro: Domeniul
    %1
    este prea mare

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
ro: Domeniul
    %1
    și
    %2
    au mărimi diferite

en: The range
    %1
     is malformed
ro: Domeniul
    %1
     este eronat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
ro: Adaugă

en: Column
ro: Coloană

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
ro: Descrescător

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
ro: Nimic

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
ro: Previzualizare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
ro: Timp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
ro: Dată

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
ro: Fracție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
ro: Bani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
ro: Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
ro: Număr

en: Language: %1
ro: Limbaj : %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
ro: Subliniat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
ro: Mărime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
ro: Formă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
ro: Stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
ro: Linie mijloc

en: Help
ro: Ajutor

en: Parameters
ro: Parametri

en: This function has no parameters.
ro: Această funcție nu are parametrii.

en: Move towards right
ro: Mută la dreapta

en: Move towards bottom
ro: Mută în jos

en: Move towards left
ro: Mută la stânga

en: Move towards top
ro: Mută în sus

en: &Position
ro: &Poziție

en: &Border
ro: &Margine

en: Back&ground
ro: Culoare &fundal

en: Scientific
ro: Științific

en: variable
ro: Variabilă

en: Automatic
ro: Automat

en: Quarters 1/4
ro: Sferturi 1/2

en: One digit 5/9
ro: O cifră 5/9

en: Two digits 15/22
ro: Două cifre 15/22

en: Three digits 153/652
ro: Trei cifre 153/652

en: System:
ro: Sistem:

en: Dolor Ipse
ro: (ăĂâÂîÎșȘțȚ) Dolor Ipse

en: Preselect
ro: Preselecție

en: Pattern
ro: Model

en: Customize
ro: Personalizează

en: No Color
ro: Fără culoare

en: File
ro: Fișier

en: File location:
ro: Amplasare fișier:

en: Cell
ro: Celulă

en: List:
ro: Listă:

en: Entry:
ro: Intrare:

en: Copy
ro: Copiere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
ro: Condiție

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
ro: Valoare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
ro: Sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
ro: Mijloc

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
ro: Rotație

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
ro: Indentare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
ro: Combină celule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
ro: Înălțime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
ro: Lățime:

en: Series
ro: Serii

en: Type
ro: Tip

en: Column: %1
ro: Coloana: %1

en: Row: %1
ro: Linia: %1

en: Column %1
ro: Coloana %1

en: Row %1
ro: Linia %1

en: Sort
ro: Sortare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
ro: Mută în sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
ro: Mută în jos

en: Special Paste
ro: Lipește special

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
ro: Orice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
ro: Comentariu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
ro: Orice fără margine

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
ro: Operație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
ro: Suprascrie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
ro: Adunare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
ro: Înmulțire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
ro: Împărțire

en: Validity
ro: Validitate

en: Allow:
ro: Permite:

en: Integer
ro: Întreg

en: Data:
ro: Dată:

en: Action:
ro: Acțiune:

en: Stop
ro: Oprește

en: Message:
ro: Mesaj:

en: Error
ro: Eroare

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
ro: Număr întreg (de ex. 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
ro: O valoare de adevăr (TRUE sau FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
ro: O valoare în virgulă mobilă (de ex. 1.3, 0.343, 253)

en: Any kind of value
ro: Orice tip de valoare

en: A range of strings
ro: Un domeniu de șiruri

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
ro: Un domeniu de numere întregi (de ex. 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
ro: Un domeniu de valori de adevăr (TRUE sau FALSE)

en: A range of any kind of values
ro: Un domeniu de orice tip de valori

en: Examples
ro: Exemple

en: Conversion
ro: Conversie

en: Value in X
ro: Valoarea în X

en: Value in Y
ro: Valoarea în Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
ro: Funcția POLR() întoarce raza corespunzând poziției punctului în spațiul cartezian.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
ro: POLR(12;12) = 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
ro: POLR(12;0) = 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
ro: Funcția POLA() întoarce unghiul (în radiani) corespunzând poziției punctului în spațiul cartezian.

en: POLA(0;12) returns 1.5707
ro: POLA(0;12) = 1.5707

en: Radius
ro: Raza

en: Angle (radians)
ro: Unghi (radiani)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
ro: Funcția CARX() întoarce poziția pe axa X corespunzând poziției punctului în spațiul polar.

en: CARX(12;0) returns 12
ro: CARX(12;0) = 12

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
ro: DECSEX(1.6668) = 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
ro: DECSEX(7.8) = 7:47

en: Hours
ro: Ore

en: Minutes
ro: Minute

en: Seconds
ro: Secunde

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
ro: SEXDEC(1;5;7) = 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
ro: DECSEX("8:05") = 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
ro: Funcția CARY() întoarce poziția pe axa Y corespunzând poziției punctului în spațiul polar.

en: CARY(12;1.5707) returns 12
ro: CARY(12;1.5707) = 12

en: CARY(12;0) returns 0
ro: CARY(12;0) = 0

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
ro: ROMAN(99) = "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
ro: ROMAN(-55) = "Err"

en: Month
ro: Lună

en: Day
ro: Zi

en: Number of day in week (1..7)
ro: Numărul zilei în săptămână (1..7)

en: Number of month (1..12)
ro: Numărul lunii (1..12)

en: The value to convert
ro: Valoarea de convertit

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
ro: DEC2BIN(12) întoarce "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
ro: DEC2BIN(55) întoarce "110111"

en: DEC2HEX(12) returns "c"
ro: DEC2HEX(12) întoarce "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
ro: DEC2HEX(55) întoarce "37"

en: DEC2OCT(12) returns "14"
ro: DEC2OCT(12) întoarce "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
ro: DEC2OCT(55) întoarce "67"

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
ro: OCT2BIN("12") întoarce "1100"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
ro: OCT2BIN("55") întoarce "101101"

en: OCT2DEC("55") returns 45
ro: OCT2DEC("55") = 45

en: BIN2DEC("1010") returns 10
ro: BIN2DEC("1010") = 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
ro: BIN2DEC("11111") = 31

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
ro: BIN2OCT("11111") = "37"

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
ro: BIN2HEX("1010") = "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
ro: BIN2HEX("11111") = "1f"

en: HEX2DEC("a") returns 10
ro: HEX2DEC("a") întoarce 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
ro: HEX2DEC("37") întoarce 55

en: HEX2OCT("37") returns "67"
ro: HEX2OCT("37") întoarce "67"

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
ro: HEX2BIN("a") întoarce "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
ro: HEX2BIN("37") întoarce "110111"

en: Real coefficient
ro: Coeficient real

en: Imaginary coefficient
ro: Coeficient imaginar

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
ro: COMPLEX(1.2;3.4) = "1.2+3.4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
ro: COMPLEX(0;-1) = "-i"

en: Complex number
ro: Număr complex

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
ro: Funcția IMAGINARY(șir) întoarce coeficientul imaginar al unui număr complex.

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
ro: IMAGINARY("1.2+3.4i") = 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
ro: IMAGINARY("1.2") = 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
ro: Funcția IMREAL(șir) întoarce coeficientul real al unui număr complex.

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
ro: IMREAL("1.2+3.4i") = 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
ro: IMREAL("1.2i") = 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
ro: Funcția IMCOS() întoarce cosinusul unui număr complex.

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
ro: IMCOS("1+i") = "0.83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
ro: IMCOS("12i") = 81377.4i

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
ro: Funcția IMSIN(șir) întoarce sinusul unui număr complex.

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
ro: IMSIN("1+i") = "1.29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
ro: IMSIN("1.2") = -0.536573

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
ro: Funcția IMEXP() întoarce partea exponențială a unui număr complex.

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
ro: IMEXP("2-i") = "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
ro: IMEXP("12i") = "0.843854-0.536573i"

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
ro: IMLN("3-i") = "1.15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
ro: IMLN("12") = 2.48491

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
ro: Funcția INSQRT() întoarce rădăcina pătratică a unui număr complex.

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
ro: IMSQRT("1+i") = "1.09868+0.45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
ro: IMSQRT("1.2i") = "0.774597+0.774597i"

en: Power
ro: Putere

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
ro: Funcția IMPOWER() întoarce un număr complex ridicat la o putere.

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
ro: IMPOWER("4-i";2) = "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
ro: IMPOWER("1.2";2) = 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
ro: Funcția IMSUM() întoarce suma mai multor numere complexe în forma x+yi.

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
ro: IMSUM(1.2;"3.4+5i") = "4.6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
ro: IMSUM(1.2;"1i") = "1.2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
ro: Funcția IMDIV() întoarce rezultatul împărțirii a mai multor numere complexe de forma x+yi.

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
ro: IMDIV(1.2;"3.4+5i") = "0.111597-0.164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
ro: IMDIV("12+i";"12-i") = "0.986207+0.16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
ro: Funcția IMSUB() întoarce rezultatul diferenței a mai multor numere complexe de forma x+yi.

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
ro: IMSUB(1.2;"3.4+5i") = "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
ro: IMSUB(1.2;"1i") = "1.2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
ro: Funcția IMPRODUCT() întoarce produsul a mai multor numere complexe de forma x+yi.

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
ro: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") = "4.08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
ro: IMPRODUCT(1.2;"1i") = "+1.2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
ro: Funcția IMCONJUGATE(număr_complex) întoarce conjugatul unui număr complex de forma x+yi.

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
ro: IMCONJUGATE("1.2+5i") = "1.2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
ro: IMCONJUGATE("-i") = "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
ro: IMCONJUGATE("12") = "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
ro: Funcția IMARGUMENT(număr_complex) întoarce argumentul unui număr complex de forma x+yi.

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
ro: IMARGUMENT("1.2+5i") = 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
ro: IMARGUMENT("-i") = -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
ro: IMARGUMENT("12") = "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
ro: Funcția IMABS(număr_complex) întoarce norma unui număr complex de forma x+yi.

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
ro: IMABS("1.2+5i") = 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
ro: IMABS("-i") = 1

en: IMABS("12") returns 12
ro: IMABS("12") = 12

en: Floating point value
ro: Valoare în virgulă mobilă

en: Financial
ro: Financiar

en: Interest rate
ro: Rata dobânzii

en: Periods per year
ro: Perioade pe an

en: Years
ro: Ani

en: Rate
ro: Rata

en: Nominal interest rate
ro: Rata nominală de interes

en: Periods
ro: Perioade

en: Present value
ro: Valoare prezentă

en: Payment per period
ro: Plăți pe perioadă

en: Face value
ro: Valoare fațadă

en: Coupon rate
ro: Rata cuponului

en: Effective interest rate
ro: Rata efectivă de interes

en: Future value
ro: Valoare viitoare

en: Any value
ro: Orice valoare

en: ISTIME("12:05") returns True
ro: ISTIME("12:05") = True

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
ro: ISDATE("2000-2-2") = True

en: ISTEXT(12) returns False
ro: ISTEXT(12) întoarce False

en: ISTEXT("hello") returns True
ro: ISTEXT("hello") întoarce True

en: ISODD(12) returns False
ro: ISODD(12) = False

en: ISODD(-7) returns True
ro: ISODD(-7) = True

en: ISEVEN(12) returns True
ro: ISEVEN(12) = True

en: ISEVEN(-7) returns False
ro: ISEVEN(-7) = False

en: Boolean values
ro: Valori booleene

en: Boolean value
ro: Valoare booleană

en: Math
ro: Matematic

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
ro: Funcția EVEN() întoarce numărul rotunjit până la primul număr întreg par.

en: EVEN(1.2) returns 2
ro: EVEN(1.2) = 2

en: EVEN(2) returns 2
ro: EVEN(2) = 2

en: ODD(1.2) returns 3
ro: ODD(1.2) = 3

en: ODD(2) returns 3
ro: ODD(2) = 3

en: MOD(12;5) returns 2
ro: MOD(12,5) = 2

en: MOD(5;5) returns 0
ro: MOD(5;5) = 0

en: INV(-5) equals 5
ro: INV(-5) = 5

en: INV(5) equals -5
ro: INV(5) = -5

en: INV(0) equals 0
ro: INV(0) = 0

en: A floating point value
ro: O valoare în virgulă mobilă

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
ro: LOGn(12;10) = 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
ro: LOGn(12;2) = 3.5849625

en: CUR(27) equals 3
ro: CUR(27) = 3

en: The INT() function returns the integer part of the value.
ro: Funcția INT() întoarce partea întreagă a valorii.

en: INT(12.55) equals 12
ro: INT(12.55) = 12

en: INT(15) equals 15
ro: INT(15) = 15

en: Bottom value
ro: Valoare prag jos

en: Top value
ro: Valoare prag sus

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
ro: Funcția RANDBETWEEN() returnează un număr pseudo-aleator între valorile de prag de sus și de jos date. Dacă valoarea de prag jos este mai mare decât cea de sus, atunci funcția returnează Err (eroare).

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
ro: RANDBETWEEN(jos;sus)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
ro: RANDBETWEEN(12;78) = 61.0811... (de exemplu)

en: Digits
ro: Cifre

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
ro: ROUNDUP(1.252;2) = 1.26

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
ro: ROUNDDOWN(1.252;2) = 1.25

en: Arguments
ro: Argumente

en: Floating point values
ro: Valori în virgulă mobilă

en: String values
ro: Valori șir

en: Total number of elements
ro: Numărul total de elemente

en: Number of elements to choose
ro: Numărul de elemente de ales

en: COMBIN(12;5) returns 792
ro: COMBIN(12;5) întoarce 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
ro: COMBIN(5;5) întoarce 1

en: Number of failures
ro: Număr de eșecuri

en: Number of successful trials
ro: Număr de succese

en: Probability of success
ro: Probabilitatea de succes

en: Number of elements to permutate
ro: Numărul de elemente de permutat

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
ro: Funcția PERMUT() întoarce numărul de permutări. Primul parametru este numărul de elemente și cel de-al doilea este numărul de elemente utilizat în permutare.

en: PERMUT(8;5) equals 6720
ro: PERMUT(8;5) = 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
ro: PERMUT(1;1) = 1

en: Value (array)
ro: Valoare (vector)

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
ro: SUMPRODUCT(vector1;vector2)

en: SUMX2PY2(array1;array2)
ro: SUMX2PY2(vector1;vector2)

en: SUMX2MY2(array1;array2)
ro: SUMX2MY2(vector1;vector2)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
ro: BINO(12;9;0.8) întoarce 0.236223201

en: Probability of failure
ro: Probabilitatea de eșec

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
ro: INVBINO(12;3;0.8) întoarce 0.236223201

en: String
ro: Șir

en: Source string
ro: Șir sursă

en: Position
ro: Poziție

en: Length
ro: Lungime

en: Count of repetitions
ro: Număr de repetiții

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
ro: Această funcție calculează arctangentaa două variabile x și y. Este similară cu a calcula arctangentă de x/y, cu excepția că semnul ambelor argumente sunt utilizate pentru a determina cadranul rezultatului.

en: PI() equals 3.141592654...
ro: PI() = 3.141592654.....

en: time
ro: timp

en: Original Author
ro: Autor original

en: Maintainer
ro: Responsabil

en: Comment:
ro: Comentariu:

en: Interface
ro: Interfață

en: Up
ro: Sus

en: Tools
ro: Unelte

en: Plugins
ro: Extensii

en: Spelling
ro: Ortografie

en: Semi-Automatic
ro: Semiautomat

en: Height: %1 %2
ro: Înălțime : %1 %2

en: Hide Row
ro: Ascunde linia

en: Width: %1 %2
ro: Lățime: %1 %2

en: Hide Column
ro: Ascunde coloana

en: Area is too large.
ro: Zonă prea mare.

en: This name is already used.
ro: Acest nume este deja utilizat.

en: Select Font Size
ro: Selectează mărime font

en: Text Color
ro: Culoare text

en: Border Right
ro: Margine dreapta

en: Border Top
ro: Margine sus

en: Border Bottom
ro: Margine jos

en: Border Outline
ro: Contur margine

en: Border Color
ro: Culoare margine

en: Vertical Text
ro: Text vertical

en: Change Angle...
ro: Modifică unghi...

en: Background Color
ro: Culoare fundal

en: Validity...
ro: Validitate...

en: &Series...
ro: &Serii...

en: Formula Selection
ro: Selecție formulă

en: Others...
ro: Altele...

en: Modify Cell
ro: Modifică celula

en: Special Paste...
ro: Lipește special...

en: Goto Cell...
ro: Du-te la celula...

en: You must select multiple cells.
ro: Trebuie să selectați mai multe celule.

en: Adjust Column
ro: Ajustează coloană

en: Adjust Row
ro: Ajustează linie
