kword - en to ro translation catalogue (222 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ro: &Editare

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (view_displaymodes)
en: &Display Mode
ro: &Regim de afișare

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
ro: S&tiluri

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ro: &Configurări

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
ro: Verificare ortografică

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
ro: Editare

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
ro: Rezultatul verificării ortografice

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
ro: Schimbă variabila în

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ro: &Unelte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
ro: Stabilește stilul paginii

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
ro: Inserează stilul paginii

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
ro: Proprietăți pagină

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
ro: Creează formă

en: Baseline
ro: Linie de bază

en: Character
ro: Caracter

en: Row
ro: Rând

en: Page (entire) area
ro: Zonă (completă) a paginii

en: Page text area
ro: Aria textului din pagină

en: Paragraph area
ro: Aria paragrafului

en: Paragraph text area
ro: Aria textului din paragraf

en: Left page border
ro: Marginea stângă a paginii

en: Right page border
ro: Marginea dreaptă a paginii

en: Right paragraph border
ro: Limita paragrafului din dreapta

en: Left paragraph border
ro: Limita paragrafului din stânga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
ro: În linie cu textul (se poartă ca un caracter)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
ro: Plutește, dar ancorat într-o poziție caracter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
ro: Plutește, dar ancorat la un paragraf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
ro: Plutește liber (nu este ancorat unui text)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
ro: Poziționare verticală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
ro: Aliniere sus cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
ro: Aliniere pe centru cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
ro: Aliniere jos cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
ro: Decalaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
ro: de la:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
ro: Poziționare orizontală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
ro: Alinere la stânga cu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
ro: Aliniere la dreapta cu:

en: Configure
ro: Configurează

en: Misc
ro: Diverse

en: Grid
ro: Grilă

en: Document Settings
ro: Configurări document

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
ro: Autor

en: Author
ro: Autor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
ro: Creează un semn de carte nou

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
ro: Semnele de carte vă permit să săriți între părți ale documentului.
    Scrieți numele semnului dumneavoastră.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ro: Denumire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
ro: Coloane:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
ro: Spațiere coloane:

en: frameset
ro: set de cadre

en: No framesets in document
ro: Niciun set de cadre în document

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
ro: Numele setului de cadre:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
ro: Creează un set nou de cadre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
ro: Alegeți setul de cadre existent la care vă conectați:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
ro: Denumirea setului de cadre

en: Smart Positioning
ro: Poziționare inteligentă

en: Connect Text Frames
ro: Conectează cadre de text

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
ro: Schimbă proprietăți pagină

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
ro: Ancoră la...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
ro: &Pagină

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
ro: Para&graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
ro: &La caracter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
ro: Ca un &caracter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
ro: Aliniere orizontală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
ro: &Stânga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
ro: &Centru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
ro: &Dreapta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
ro: Aliniere verticală

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
ro: &Sus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
ro: &Mijloc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
ro: &Jos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
ro: Înfășurare text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
ro: Trece prin această formă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
ro: Salt sub această formă

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
ro: Trece pe latura  stângă a acestei forme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
ro: Trece pe latura dreaptă a acestei forme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
ro: Treec pe cea mai lungă latură a acestei forme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
ro: Trece pe ambele părți ale acestei forme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
ro: Trece pe părțile mai late de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
ro: Distanța dintre formă și text:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
ro: Coloane

en: Style
ro: Stil

en: Clone
ro: Clonează

en: Delete
ro: Șterge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
ro: Schimbă stilul paginii

en: Add a new page style with the name:
ro: Aaugă stil de pagină nou cu denumirea:

en: Clone Page Style
ro: Clonează stilul paginii

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Text elsewhere will:
ro: Textul de altundeva va:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: The shape affects the text by its:
ro: Forma afectează textul după:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
ro: Dreptunghiul de delimitare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
ro: Contur

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Shape and text is separated:
ro: Forma și textul sunt separate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
ro: &Redenumește

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
ro: Ș&terge

en: Rename Bookmark
ro: Redenumește semnul de carte

en: Please provide a new name for the bookmark
ro: Adăugați o nouă denumire pentru semnul de carte

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
ro: Există deja un semn de carte cu denumirea „%1”.

en: Select Bookmark
ro: Alege semn de carte

en: Geometry
ro: Geometrie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
ro: Dimensiuni pagină și margini

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
ro: Creează

en: Statistics
ro: Statistici

en: Words:
ro: Cuvinte:

en: Sentences:
ro: Propoziții:

en: Syllables:
ro: Silabe:

en: Lines:
ro: Linii:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
ro: Cuvinte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
ro: Propoziții

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
ro: Silabe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
ro: Linii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
ro: Caractere cu spații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
ro: Caractere fără spații

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
ro: Caractere est-asiatice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
ro: Gradul Flesch de ușurință în citire

[ctx: Style name]
en: Head 1
ro: Antet 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
ro: Antet 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
ro: Antet 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
ro: Listă enumerată

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
ro: Listă alfabetică

[ctx: Style name]
en: Bullet List
ro: Listă cu buline

[ctx: Style name]
en: Contents Title
ro: Titlu cuprinsului

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
ro: Antet cuprins 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
ro: Antet cuprins 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
ro: Antet cuprins 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
ro: Titlul documentului

[ctx: Style name]
en: Header
ro: Antet

[ctx: Style name]
en: Footer
ro: Subsol

[ctx: Style name]
en: Plain
ro: Simplu

[ctx: Style name]
en: Borders 1
ro: Margini 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
ro: Margini 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
ro: Margini 3

[ctx: Style name]
en: Row
ro: Rând

[ctx: Style name]
en: Column
ro: Coloană

[ctx: Style name]
en: Light Gray
ro: Gri deschis

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
ro: Gri închis

[ctx: Style name]
en: Black
ro: Negru

[ctx: Style name]
en: Light Blue
ro: Albastru deschis

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
ro: Albastru închis

[ctx: Style name]
en: Red
ro: Roșu

[ctx: Style name]
en: Yellow
ro: Galben

[ctx: Style name]
en: Colorful
ro: Colorat

[ctx: Style name]
en: Bluish
ro: Albăstrui

[ctx: Style name]
en: Simple 1
ro: Simplu 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
ro: Simplu 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
ro: Simplu 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
ro: Antet 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
ro: Antet 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
ro: Antet 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
ro: Antet 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
ro: Coloane 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
ro: Coloane 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
ro: Grilă 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
ro: Grilă 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
ro: Grilă 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
ro: Antet gri

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
ro: Antet albastru

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
ro: Albastru tradițional

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
ro: Gri tradițional

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
ro: Antet și subsol albastru

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
ro: Antet și subsol gri

en: Co maintainer
ro: Co-întreținător

en: Everything
ro: Tot

en: Formatting stuff
ro: Formatând lucruri

en: Filter
ro: Filtru

en: Layout and Painting
ro: Afișaj și Imagine

en: ODF Support
ro: Suport ODF

en: KFormula
ro: FormulăK

en: Copy
ro: Copiază

en: Head 1
ro: Antet 1

en: Head 2
ro: Antet 2

en: Head 3
ro: Antet 3

en: Bullet List
ro: Listă cu Simboluri

en: Tools
ro: Unelte

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
ro: Fisier OASIS OpenDocument invalid. Nici o etichetă office:body găsită.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
ro: Fișier OASIS OpenDocument invalid. Nici o marcă găsită în interiorul office:body.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
ro: Acesta nu este un document ce procesează cuvinte , dar %1.Vă rugam încercați să îl deschideți cu aplicația corectă.

en: Can not find needed text component, Words will quit now
ro: Nu se poate găsi componenta de text dorită, Cuvintele se vor închide acum

en: Installation Error
ro: Eroare de instalare

en: Modified
ro: Modificat

en: Saved
ro: Salvat

en: Line %1
ro: Linia  %1

en: Page Number
ro: Numărul Paginii

en: Line Number
ro: Numărul Liniei

en: Page Style
ro: Stilul Paginii

en: Page Size
ro: Dimensiunea Paginii

en: Saved/Modified
ro: Salvat/Modificat

en: Mouse Cursor X:Y
ro: Cursorul Mouse-ului X:Y

en: Zoom Controller
ro: Controlează Zoom-ul

en: Shape Properties...
ro: Proprietăți formă...

en: Change how the shape behave
ro: Modifică comportamentul formei

en: Create Template From Document...
ro: Creare șablon din document...

en: Save this document and use it later as a template
ro: Documentul este salvat și folosit ulterior ca șablon

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
ro: Puteți salva acest document ca șablon.<br /><br />Puteți folosi acest nou șablon ca punct de pornire pentru alt document.

en: Show Formatting Characters
ro: Arată caractere de formatare

en: Toggle the display of non-printing characters
ro: Comută afișarea caracterelor netipăribile

en: Show Text Shape Borders
ro: Arătați Marginile Formei Textului

en: Turns the border display on and off
ro: Pornește și oprește afișajul de pe margine

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
ro: Turns the border display on and off.<br/><br/>Marginile nu sunt printate niciodată.Această opțiune este folositoare în a vedea cum documentul va apărea pe pagina printată.

en: Show Table Borders
ro: Afoșează Marginile Tabelului

en: Toggle the display of table borders
ro: Comuntați afișajul marginilor tabelelor

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
ro: Comutați afișajul marginii tabelelor.<br/><br/>În momentul în care vor fi adăugate, Cuvintele vor arăta orice margini invizibile de tabele cu o linie groasă gri.

en: Show Rulers
ro: Afișează Rigle

en: Shows or hides rulers
ro: Afișează sau ascunde rigle

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
ro: Riglele sunt spațiile albe măsurând în vârf și la stânga documentului. Riglele arată poziția și lățimea paginilor și ferestrelor și pot fi folosite să poziționeze tabulatori printre altele.<p>Debifați căsuța pentru a nu mai afișa riglele.</p>

en: Snap to Grid
ro: Treceți la Grilă

en: Show Status Bar
ro: Afișează Bara de Status

en: Shows or hides the status bar
ro: Afișează sau ascunde bara de status

en: Semantic Stylesheets...
ro: Fișiere semantice de stil...

en: Modify and add semantic stylesheets
ro: Modificați și adăugați Fișe semantice de stil

en: Configure...
ro: Configurare...

en: Page Layout...
ro: Formatul Paginii...

en: Change properties of entire page
ro: Schimbă proprietățile întregii paginii

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
ro: Schimbați proprietățile întregii pagini. <p>În acest moment puteți schimba dimensiunile și orientarea hârtiei , dimensiunile antetului și a subsolului , și setările coloanei.</p>

en: Create Header
ro: Creează antet

en: Create Footer
ro: Creează subsol

en: Odd Pages Header
ro: Antetul paginilor impare

en: Even Pages Header
ro: Antetul paginilor pare

en: Odd Pages Footer
ro: Subsolul paginilor impare

en: Even Pages Footer
ro: Subsolul paginilor pare

en: Main text
ro: Text principal

en: Other text
ro: Alt text
