kword - en to ru translation catalogue (282 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
ru: &Правка

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (view_displaymodes) i18n: ectx: Menu (view)
en: &Display Mode
ru: &Режим показа

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
ru: Семантика

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
ru: С&тиль

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ru: &Настройка

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
ru: Проверка правописания

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
ru: Изменить

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
ru: Результат проверки правописания

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
ru: Изменить значение поля на

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ru: С&ервис

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
ru: Установка стиля страницы
    установку стиля страницы

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
ru: Вставка стиля страницы
    вставку стиля страницы

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
ru: Изменение свойств страницы
    изменение свойств страницы

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
ru: Создание объекта
    создание объекта

en: Baseline
ru: Базовая линия

en: Character
ru: Символ

en: Row
ru: Строка

en: Page (entire) area
ru: Вся страница

en: Page text area
ru: Текстовая область страницы

en: Paragraph area
ru: Абзац

en: Paragraph text area
ru: Текст абзаца

en: Left page border
ru: Левая граница страницы

en: Right page border
ru: Правая граница страницы

en: Right paragraph border
ru: Правая граница абзаца

en: Left paragraph border
ru: Левая граница абзаца

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shape relation to text is:
ru: Привязка к тексту:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
ru: В строке текста (как символы)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
ru: Перемещаемые, привязаны к позиции символа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
ru: Перемещаемые, привязаны к абзацу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
ru: Свободное перемещение (без привязки к тексту)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
ru: Вертикальное положение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
ru: Привязка к верхнему краю:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
ru: Привязка к центру:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
ru: Привязка к нижнему краю:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
ru: Смещение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
ru: от:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
ru: Горизонтальное положение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
ru: Привязка к левому краю:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
ru: Привязка к правому краю:

en: Configure
ru: Настройка

en: Misc
ru: Дополнительно

en: Grid
ru: Сетка

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
ru: Документ

en: Document Settings
ru: Работа с документом

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
ru: Автор

en: Author
ru: Автор

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
ru: Создать новую закладку

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
ru: Закладки позволяют быстро перемещаться по документу.
    Укажите название закладки.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
ru: Колонок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
ru: Расстояние между колонками:

en: frameset
ru: Врезка

en: No framesets in document
ru: В документе нет врезок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
ru: Название набора врезок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
ru: Создать новый набор врезок:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
ru: Выберете набор врезок для присоединения к нему:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
ru: Название набора

en: Smart Positioning
ru: Умное расположение

en: Text Run Around
ru: Обтекание текстом

en: Connect Text Frames
ru: Связать текстовые врезки

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
ru: Изменение свойств объекта
    изменение свойств объекта

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
ru: Привязка к...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
ru: &Страница

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
ru: Аб&зац

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
ru: &К символу

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
ru: К&ак символ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
ru: Горизонтальное выравнивание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
ru: С&лева

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
ru: По &центру

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
ru: С&права

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
ru: Вертикальное выравнивание

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
ru: С&верху

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
ru: По&середине

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
ru: С&низу

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
ru: Обтекание текстом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
ru: Над объектом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
ru: Под объектом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
ru: Слева от объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
ru: Справа от объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
ru: Вдоль длинной стороны объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
ru: По обеим сторонам объекта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
ru: Вдоль сторон объекта, которые шире:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
ru: Расстояние между объектом и текстом:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
ru: Столбцы

en: Style
ru: Стиль

en: Clone
ru: Копировать

en: Delete
ru: Удалить

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
ru: изменение стиля страницы

en: Clone Page Style
ru: Копирование стиля страницы

en: Add a new page style with the name:
ru: Название нового стиля страницы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Text elsewhere will:
ru: Расположение текста:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: The shape affects the text by its:
ru: Объект влияет на текст:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
ru: Рамкой

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
ru: Контуром

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right by:
ru: Справа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Above by:
ru: Сверху:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Below by:
ru: Снизу:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
ru: &Переименовать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
ru: &Удалить

en: Please provide a new name for the bookmark
ru: Введите новое название закладки

en: Rename Bookmark
ru: Переименовать закладку

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
ru: Закладка с названием «%1» уже существует.

en: Select Bookmark
ru: Перейти к закладке

en: Geometry
ru: Размер и положение

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
ru: Размер страницы и отступы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
ru: Создать

en: Debug
ru: Отладка

en: Navigation
ru: Навигация

en: Page #
ru: Страница #

en: Section
ru: Секция

en: Statistics
ru: Статистика

en: Words:
ru: Слов:

en: Sentences:
ru: Предложений:

en: Syllables:
ru: Слогов:

en: Characters (spaces):
ru: Символов, включая пробелы:

en: Characters (no spaces):
ru: Символов, кроме пробелов:

en: Lines:
ru: Строк:

en: Readability:
ru: Индекс удобочитаемости:

en: Flesch reading ease
ru: Индекс удобочитаемости Флеша

en: East asian characters:
ru: Восточноазиатских символов:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
ru: Слов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
ru: Предложений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
ru: Слогов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
ru: Строк

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
ru: Символов, включая пробелы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
ru: Символов без пробелов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
ru: Восточноазиатские символы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
ru: Индекс удобочитаемости

[ctx: Style name]
en: Standard
ru: Обычный

[ctx: Style name]
en: Head 1
ru: Заголовок 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
ru: Заголовок 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
ru: Заголовок 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
ru: Нумерованный список

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
ru: Алфавитный список

[ctx: Style name]
en: Bullet List
ru: Маркированный список

[ctx: Style name]
en: Contents Title
ru: Содержание

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
ru: Заголовок в содержании 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
ru: Заголовок в содержании 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
ru: Заголовок в содержании 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
ru: Название документа

[ctx: Style name]
en: Header
ru: Верхний колонтитул

[ctx: Style name]
en: Footer
ru: Нижний колонтитул

[ctx: Style name]
en: Plain
ru: Обычный

[ctx: Style name]
en: Borders 1
ru: Границы 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
ru: Границы 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
ru: Границы 3

[ctx: Style name]
en: Row
ru: Строка

[ctx: Style name]
en: Column
ru: Столбец

[ctx: Style name]
en: Light Gray
ru: Светло-серый

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
ru: Тёмно-серый

[ctx: Style name]
en: Black
ru: Чёрный

[ctx: Style name]
en: Light Blue
ru: Голубой

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
ru: Тёмно-синий

[ctx: Style name]
en: Red
ru: Красный

[ctx: Style name]
en: Yellow
ru: Жёлтый

[ctx: Style name]
en: Colorful
ru: Цветной

[ctx: Style name]
en: Bluish
ru: Голубые тона

[ctx: Style name]
en: Simple 1
ru: Пример 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
ru: Пример 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
ru: Пример 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
ru: Верхний колонтитул 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
ru: Верхний колонтитул 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
ru: Верхний колонтитул 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
ru: Верхний колонтитул 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
ru: Столбец 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
ru: Столбец 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
ru: Сетка 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
ru: Сетка 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
ru: Сетка 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
ru: Серый заголовок

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
ru: Синий заголовок

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
ru: Синий традиционный

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
ru: Серый традиционный

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
ru: Синий заголовок и последняя строка

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
ru: Серый заголовок и последняя строка

en: Word processor
ru: Текстовый процессор

en: Copyright 1998-%1, The Words Team
ru: © Команда разработчиков Words, 1998-%1

en: Co maintainer
ru: Сопровождающий

en: Everything
ru: Всё

en: Formatting stuff
ru: Инструменты форматирования

en: Filter
ru: Фильтрация

en: Matus Uzak
ru: Matus Talcik

en: Layout and Painting
ru: Макет и рисование

en: Statistics docker
ru: Статистика

en: Foot and endnotes
ru: Постраничные и концевые сноски

en: Bibliography
ru: Библиография

en: Style Manager
ru: Автор диспетчера стилей

en: ODF Support
ru: Поддержка ODF

en: Fatcow Web Hosting
ru: Хостинговая компания FatCow

en: Page break icon
ru: Значок разрыва страницы

en: Copy
ru: Копировать

en: Standard
ru: Обычный

en: Document Title
ru: Заголовок документа

en: Head 1
ru: Заголовок 1

en: Head 2
ru: Заголовок 2

en: Head 3
ru: Заголовок 3

en: Bullet List
ru: Маркированный список

en: Tools
ru: Инструменты

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
ru: Ошибка чтения документа OASIS. Не найден тег office:body.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
ru: Ошибка чтения документа OASIS. Не найдены теги в office:body.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
ru: Это не текстовый документ, а %1. Попробуйте открыть этот файл в соответствующем приложении.

[ctx: Default page style display name]
en: Standard
ru: Обычный

en: Can not find needed text component, Words will quit now
ru: Не удалось найти нужный компонент текста, Words завершает работу

en: Installation Error
ru: Ошибка установки

en: Modified
ru: Изменён

en: Saved
ru: Сохранено

en: Page %1 of %2
ru: Страница %1 из %2

en: Page %1-%2 of %3
ru: Страницы %1-%2 из %3

en: Line %1
ru: Строк %1

en: Page Number
ru: Номер страницы

en: Line Number
ru: Номер строки

en: Change the page style
ru: Изменить стиль страницы

en: Page Style
ru: Стиль страницы

en: Page Size
ru: Размер страницы

en: Saved/Modified
ru: Сохранено/изменено

en: Mouse Cursor X:Y
ru: Курсор мыши X:Y

en: Zoom Controller
ru: Регулятор масштаба

en: Exit Fullscreen Mode
ru: Выйти из полноэкранного режима

en: Shape Properties...
ru: Свойства объекта...

en: Change how the shape behave
ru: Изменить поведение объекта

en: Create Template From Document...
ru: Создать шаблон из документа...

en: Save this document and use it later as a template
ru: Сохранить документ и использовать его позднее как шаблон

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
ru: Вы можете сохранить этот документ как шаблон. <br> <br>Вы можете использовать новый шаблон при создании нового документа.

en: Show Formatting Characters
ru: Непечатаемые символы

en: Toggle the display of non-printing characters
ru: Разрешение показа непечатаемых символов

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
ru: Разрешение показа непечатаемых символов.<br /> <br />При включении показа непечатаемых символов в документе будут показаны символы табуляции, пробела, перевода строки и другие непечатаемые символы.

en: Show Field Shadings
ru: Показать затенение полей

en: Toggle the shaded background of fields
ru: Переключить затенёный фон полей

en: Toggle the visualization of fields (variables etc.) by drawing their background in a contrasting color.
ru: Включить визуализацию полей (переменных и так далее), отрисовывая их фон контрастным цветом.

en: Show Text Shape Borders
ru: Показать границы текстовых объектов

en: Turns the border display on and off
ru: Переключает показ границ врезок

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
ru: Переключает показ границ врезок.<br /><br />Границы врезок никогда не печатаются. Эта опция может понадобиться, когда вы хотите просмотреть, как будет выглядеть документ при печати.

en: Show Table Borders
ru: Показать границы таблиц

en: Toggle the display of table borders
ru: Разрешение показа границ таблиц

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
ru: Переключить отображение границ таблицы.<br/><br/>Если включено, границы всех таблиц будут отображены как тонкая серая линия.

en: Show Section Bounds
ru: Показать границы раздела

en: Toggle the display of section bounds
ru: Переключить отображение границ разделов

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
ru: Переключить отображение границ раздела.<br/><br/>Если включено, границы всех разделов будут отображены как тонкая серая линия.

en: Show Rulers
ru: Показать линейки

en: Shows or hides rulers
ru: Показать или скрыть линейки

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
ru: Линейки представляют собой белые полосы с делениями сверху и слева от основного окна документа. Линейки показывают позицию и ширину страниц и врезок и могут быть использованы для размещения позиций табуляции. <p>Выключение этой опции выключит показ линеек.</p>

en: Snap to Grid
ru: Привязать к сетке

en: Show Status Bar
ru: Показать строку состояния

en: Shows or hides the status bar
ru: Показать или скрыть строку состояния

en: Fullscreen Mode
ru: Полноэкранный режим

en: Set view in fullscreen mode
ru: Задать вид в полноэкранном режиме

en: Semantic Stylesheets...
ru: Семантические таблицы стилей...

en: Modify and add semantic stylesheets
ru: Изменение и добавление семантических таблиц стилей

en: Stylesheets are used to format the display of information which is stored in RDF.
ru: Таблицы стилей используются для форматирования отображения информации, хранящейся в RDF.

en: Configure...
ru: Настроить Calligra Words...

en: Page Layout...
ru: Формат страницы...

en: Change properties of entire page
ru: Изменение свойств страницы

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
ru: Изменение свойств страницы.<p> Вы можете изменить размер бумаги, ориентацию, размеры колонтитулов и колонок.</p>

en: Create Header
ru: Создать верхний колонтитул

en: Create Footer
ru: Создать нижний колонтитул

en: Show Comments
ru: Показать комментарии

en: Shows comments in the document
ru: Показать комментарии в документе

en: Word Count
ru: Подсчёт слов

en: Shows or hides word counting in status bar
ru: Показать или скрыть подсчёт слов в строке состояния

en: Page Setup
ru: Параметры страницы

en: Header & Footer
ru: Верхний и нижний колонтитулы

en: Page layout
ru: Страница

[ctx: Label for the Find text input box]
en: Find:
ru: Найти:

[ctx: Next search result]
en: Next
ru: Следующий

[ctx: Previous search result]
en: Previous
ru: Предыдущий

[ctx: Search options]
en: Options
ru: Параметры поиска

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
ru: Заменить на:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
ru: Заменить

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
ru: Заменить всё

en: Replace
ru: Заменить

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
ru[0]: Найдено %1 совпадение
ru[1]: Найдено %1 совпадения
ru[2]: Найдено %1 совпадений
ru[3]: Найдено %1 совпадение

en: No matches found
ru: Совпадений не найдено

en: Search hit bottom, continuing from top.
ru: Поиск снизу вверх.

en: Search hit top, continuing from bottom.
ru: Поиск сверху вниз.

en: Odd Pages Header
ru: Верхний колонтитул нечётных страниц

en: Even Pages Header
ru: Верхний колонтитул чётных страниц

en: Odd Pages Footer
ru: Нижний колонтитул чётных страниц

en: Even Pages Footer
ru: Нижний колонтитул чётных страниц

en: Main text
ru: Основной текст

en: Other text
ru: Другой текст
