AutocorrectPlugin - en to ru translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
ru: Настройка &автоисправления...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
ru: Автоисправление

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
ru: Общие

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
ru: Проверяется при начале ввода нового предложения и всегда делает заглавной первую букву предложения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
ru: Переводить первую букву первого слова предложения в &верхний регистр
    («конец. это Проверка» - «конец. Это Проверка»)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
ru: Все слова проверяются на часто встречающуюся ошибку ввода нескольких заглавных букв при нажатой клавише Shift. Если некоторые слова состоят из нескольких заглавных букв (например, КГБ), то они должны указываться в списке исключений.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
ru: Исправлять ввод &двух букв подряд в верхнем регистре.
    (например, «ПРивет» в «Привет»)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
ru: Определяет, что введённое слов является Интернет-адресом (URL), и форматирует её так, как эту ссылку показал бы браузер.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
ru: Автоформатирование &Интернет-адресов

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
ru: Исправляет достаточно частую проблему работы с текстом, импортируемым из текстового файла с форматированием, когда для выравнивания текста по ширине указывается несколько пробелов.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
ru: Удалять &двойные пробелы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
ru: Устанавливает правильное форматирование и отступы в абзацах, удаляя первоначальные и завершающие пробелы в абзацах.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
ru: &Удалять пробелы в начале и конце абзаца

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
ru: Когда вы используете для выделения _подчёркнутого_ или *полужирного* текста определённые символы, эти символы будут убраны, а текст отформатирован надлежащим образом.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
ru: Форматировать полу&жирным и подчёркиванием

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
ru: Часто употребляемые дроби будут преобразованы в символы дробей

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
ru: За&менять 1/2... на ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
ru: Когда вы начинаете абзац с цифры - например, «1)», этот абзац будет преобразован в нумерованный список. Вводимые вслед за ним абзацы уже будут элементами нумерованного списка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
ru: Преобразовывать в &нумерованные списки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
ru: За&менять 1st... на 1^st...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
ru: Начинать дни недели с заглавной буквы

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
ru: Когда вы начинаете абзац с символов «*» или «-», этот абзац будет преобразован в маркированный список с маркерами, соответствующим символам . Вводимые вслед за ним абзацы уже будут элементами маркированного списка.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
ru: Преобразовывать в &маркированные списки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
ru: По умолчанию

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
ru: Ка&вычки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
ru: Заменять &двойные кавычки на типографские кавычки

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
ru: Заменять &одинарные кавычки на типографские кавычки

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
ru: Дополнительно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
ru: Замены и исключения для языка:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
ru: Любой язык

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
ru: &Включить автоисправление

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
ru: Заменить &текст с форматом

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
ru: &Найти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
ru: &Заменить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
ru: Доб&авить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
ru: Изменить формат...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
ru: &Очистить формат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
ru: Найти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
ru: Заменить

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
ru: &Исключения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
ru: Не принимать за конец предложения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
ru: Автовключение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
ru: Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
ru: Позволять написание двойных букв в верхнем регистре:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
ru: &Добавить

en: &Modify
ru: &Изменить

en: Select Character
ru: Выберите символ

en: Autocorrect
ru: Автоисправление
