calligra - en to sa translation catalogue (30 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text range
sa: पाठपरिधिं योजयन्तु

en: ArtisticTextShape
sa: कलात्मकपाठआकार

en: A shape which shows a single text line
sa: एकः आकृतिः यः एकां पाठरेखां दर्शयति

en: Artistic Text
sa: कलात्मक ग्रन्थ

en: Detach Path
sa: विरक्त पथ

en: Convert to Path
sa: मार्गे परिवर्तनं कुर्वन्तु

en: Bold text
sa: बोल्ड पाठ

en: Italic text
sa: इटालिक पाठ

en: Superscript
sa: अधिलिपि

en: Subscript
sa: उपलिपिः

en: Anchor at Start
sa: प्रारम्भे लंगर

en: Anchor at Middle
sa: मध्यस्थे लंगर

en: Anchor at End
sa: अन्ते लंगरः

en: Click to change cursor position.
sa: कर्सरस्थानं परिवर्तयितुं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: Click to select text shape.
sa: पाठस्य आकारं चिन्वितुं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: Double click to put text on path.
sa: पाठं मार्गे स्थापयितुं द्विवारं क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: Drag handle to change start offset.
sa: आरम्भ-अफसेट् परिवर्तयितुं हन्डलं कर्षयन्तु ।

en: Press escape to finish editing.
sa: सम्पादनं समाप्तुं escape नुदन्तु ।

en: Press return to finish editing.
sa: सम्पादनं समाप्तुं return नुदन्तु ।

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
sa: मार्गे परिवर्तनं कुर्वन्तु

en: Text Properties
sa: पाठगुणाः

en: Text On Path
sa: पाठः On Path इति

en: Artistic text editing
sa: कलात्मक पाठ सम्पादन

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
sa: पथः संलग्नः

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
sa: पाठस्य लंगरं परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
sa: फन्ट् परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
sa: पाठस्य आफ्सेट् परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
sa: विरक्त पथ

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
sa: पाठपरिधिं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
sa: पाठपरिधिं प्रतिस्थापयन्तु
