calligra - en to sa translation catalogue (97 entries)

en: Double flat
sa: द्विगुण सपाट

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
sa: समतलम्‌

en: Natural
sa: प्राकृतिक

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
sa: तीव्र

en: Double sharp
sa: द्विगुण तीक्ष्ण

en: %1 flats
sa: %1 सपाटाः

en: %1 sharps
sa: %1 तीक्ष्णाः

en: Dots
sa: बिन्दवः

en: Eraser
sa: आघर्षनी

en: Ab Major
sa: अब मेजर

en: Eb Major
sa: एब मेजर

en: Bb Major
sa: ब ब मेजर

en: F Major
sa: च प्रमुख

en: C Major
sa: ग मेजर

en: G Major
sa: जी मेजर

en: D Major
sa: घ मेजर

en: A Major
sa: एकः प्रमुखः

en: E Major
sa: ई मेजर

[ctx: Other key signature]
en: Other
sa: इतर

en: note
sa: टीका

en: rest
sa: विश्रान्तिः

en: Double whole
sa: द्विगुण समग्र

en: Whole
sa: सम्पूर्णः

en: Half
sa: अर्ध

en: Quarter
sa: चतुर्थांश

en: Eighth
sa: अष्टम्

en: 16th
sa: १६ तमः

en: 32nd
sa: ३२ तमः

en: 64th
sa: ६४ तमः

en: 128th
sa: १२८ तमः

en: Unknown note
sa: अज्ञात टिप्पणी

en: Unknown rest
sa: अज्ञात विश्राम

en: Remove bar
sa: बार निकालें

en: Select
sa: विचि

[ctx: Treble clef]
en: Treble
sa: ट्रेबल

[ctx: Bass clef]
en: Bass
sa: बासः

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
sa: सोपरानो

[ctx: Alto clef]
en: Alto
sa: उच्चैः

[ctx: Tenor clef]
en: Tenor
sa: टेनर

en: C clef on line %1
sa: %1 रेखायां C clef

en: Unknown clef
sa: अज्ञात क्लेफ्

en: Tied notes
sa: बद्धानि टिप्पण्यानि

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
sa: मापान् योजयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
sa: बिन्दु योजयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
sa: तार अवधि निर्धारित करें

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
sa: टिप्पणी योजयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
sa: भागं योजयन्तु

en: Part %1
sa: भाग %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
sa: भागविवरणं परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
sa: तारं योजयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
sa: विश्रामं योजयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
sa: तारं विश्रामं प्रति परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
sa: बार निकालें

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
sa: विश्रामं निष्कासयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
sa: तारं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
sa: टिप्पणीं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
sa: भागं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
sa: क्लेफ् निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
sa: कर्मचारी तत्वं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
sa: सप्त आकस्मिकाः

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
sa: क्लेफ् परिवर्तयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
sa: कीलहस्ताक्षरं परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
sa: समयहस्ताक्षरं परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
sa: Toggle Note Tie इति

en: Set key signature
sa: कुञ्जीहस्ताक्षरं सेट् कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
sa: क्षेत्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
sa: मापनं करोतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
sa: समया

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
sa: through end of piece इति खण्डस्य अन्तः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
sa: अग्रिमकुंजीपरिवर्तनं प्रति

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
sa: स्तवः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
sa: सर्वाणि दण्डानि अद्यतनं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
sa: केवलं चयनितकर्मचारिणः अद्यतनं कुर्वन्तु

en: Part details
sa: भागविवरणम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sa: नामः:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
sa: लघु नाम :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
sa: दण्डाः :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
sa: स्वरः १

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
sa: स्वरः २

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
sa: स्वरः ३

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
sa: स्वरः ४

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
sa: मापान् योजयन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
sa: आयात

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
sa: निर्यात

en: Part 1
sa: भाग 1

en: Music Shape
sa: संगीत आकार

en: A shape which provides a music editor
sa: एकः आकारः यः सङ्गीतसम्पादकं प्रदाति

en: Parts
sa: भागाः

en: Music editing, parts
sa: संगीत सम्पादन, भाग

en: Clef
sa: क्लेफ्

en: Time signature
sa: समय हस्ताक्षर

en: Key signature
sa: कीलहस्ताक्षर

en: Add how many measures?
sa: कति मापाः योजयन्तु ?

[ctx: @title:window]
en: Import
sa: आयात

en: MusicXML files (*.xml)
sa: MusicXML सञ्चिकाः (*.xml) .

[ctx: @title:window]
en: Export
sa: निर्यात

en: Music editing
sa: संगीत सम्पादन
