calligra - en to sa translation catalogue (2463 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
sa: पृष्ठ

en: pages
sa: पृष्ठानि

en: file
sa: सञ्चिका

en: name
sa: नामः

en: time
sa: कालः

en: date
sa: दिनाङ्कः

en: author
sa: लेखकः

en: email
sa: ईमेल

en: sheet
sa: आस्तरण

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
sa: अमान्य दस्तावेज। अपेक्षितं mimetype अनुप्रयोग/x-kspread अथवा अनुप्रयोग/vnd.kde.kspread, %1 प्राप्तम्

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
sa: इदं दस्तावेजं Calligra Sheets इत्यस्य नूतनतरसंस्करणेन सह निर्मितम् (वाक्यविन्याससंस्करणम्: %1) ।
    यदा भवान् Calligra Sheets इत्यस्य एतेन संस्करणेन उद्घाटयति तदा काश्चन सूचनाः नष्टाः भवितुम् अर्हन्ति ।

en: File Format Mismatch
sa: सञ्चिकास्वरूपस्य असङ्गतिः

en: Styles cannot be loaded.
sa: शैल्याः लोड् कर्तुं न शक्यन्ते ।

en: Invalid document. No map tag.
sa: अमान्य दस्तावेज। नक्शाटैग् नास्ति।

en: This document has no sheets (tables).
sa: अस्मिन् दस्तावेजे पत्रिकाः (सारणीः) नास्ति ।

en: Invalid document. Sheet name is empty.
sa: अमान्य दस्तावेज। पत्रनाम रिक्तम् अस्ति।

en: Sheet%1
sa: पत्र%1

en: Validation for cell %1 failed
sa: %1 कोष्ठकस्य प्रमाणीकरणं विफलम्

en: Header
sa: शीर्षकम्

en: Header1
sa: शीर्षक१

en: Default
sa: मूलभूतम्‌

en: AM
sa: अस्मि

en: h
sa: ज

en: min
sa: मि

en: s
sa: स

en: Text
sa: पाठ

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
sa: सम्पूर्ण संख्या (यथा १, १३२, २३४४)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
sa: एकं सत्यमूल्यं (TRUE अथवा FALSE) .

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
sa: एकं प्लवमानबिन्दुमूल्यं (यथा १.३, ०.३४३, २५३ ) ।

en: Any kind of value
sa: यत्किमपि प्रकारस्य मूल्यम्

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
sa: तिथिं प्रतिनिधियति एकः तारः (यथा "2/22/2012")

en: A range of strings
sa: तारानाम् एकः श्रेणी

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
sa: पूर्णसङ्ख्यानां श्रेणी (१, १३२, २३४४ इव) ।

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
sa: सत्यमूल्यानां एकः परिधिः (TRUE अथवा FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
sa: प्लवमानबिन्दुमूल्यानां एकः श्रेणी (यथा १.३, ०.३४३, २५३ ) ।

en: A range of any kind of values
sa: किमपि प्रकारस्य मूल्यानां श्रेणी

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
sa: तिथिपरिधिं प्रतिनिधियति एकः तारः (यथा "2/22/2012"-"5/22/2012")

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
sa: <p><b>प्रत्यागमनप्रकारः:</b> %1</p>

en: Syntax
sa: वाक्य रचना

en: Parameters
sa: पैरामीटर्

en: <br><b>Type:</b> %1
sa: <br><b>प्रकारः</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
sa: <li><b>टिप्पणी :</b> %1

en: Examples
sa: उदाहरणानि

en: Related Functions
sa: सम्बन्धित कार्य

en: true
sa: सत्यम्‌

en: false
sa: असत्य

en: Dependency
sa: आश्रयः

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
sa: #वृत्त!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
sa: #निर्भर!

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
sa: # दिवि / 0 !

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
sa: # न/अ

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
sa: #नामः?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
sa: # नुम् !

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
sa: #लुप्तमूल्य!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
sa: # पार्से !

[ctx: Error: invalid cell/array reference]
en: #REF!
sa: # REF !

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
sa: #मूल्यम्‌!

en: Bit Operations
sa: बिट ऑपरेशन्स

en: First number
sa: प्रथमा संख्या

en: Second number
sa: द्वितीया संख्या

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
sa: BITAND() फंक्शन् द्वयोः पूर्णाङ्क-पैरामीटर्-योः कृते बिट्-वाइज् AND-क्रियाम् करोति ।

en: BITAND(value; value)
sa: BITAND(मूल्य; मूल्य)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
sa: BITAND(12;10) 8 प्रत्यागच्छति (यतोहि दशमलवः 12 द्विचक्रीयः 1100, दशमलवः 10 च द्विचक्रीयः 1010; तथा च 1010 सह "anded" 1100 1000 अस्ति, यत् पूर्णाङ्कः 8 अस्ति) ।

en: Amount to left shift by
sa: वामशिफ्टं यावत् राशिः

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
sa: BITLSHIFT() फंक्शन् प्रथमस्य पैरामीटर् इत्यस्य बिट्-वाइज् लेफ्ट् शिफ्ट् ऑपरेशन् करोति । शिफ्ट् कर्तुं बिट्-सङ्ख्या द्वितीय-पैरामीटर्-द्वारा निर्दिष्टा भवति । ध्यानं कुर्वन्तु यत् वामशिफ्ट् कृते बिट्-सङ्ख्यायाः ऋणात्मका संख्या दक्षिणशिफ्ट् भवति ।

en: BITLSHIFT(value; shift size)
sa: BITLSHIFT(मूल्य; शिफ्ट आकार)

en: Amount to right shift by
sa: द्वारा दक्षिणशिफ्टं यावत् राशिः

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
sa: BITRSHIFT() फंक्शन् प्रथमस्य पैरामीटर् इत्यस्य बिट्-वाइज् राइट् शिफ्ट् ऑपरेशन् करोति । शिफ्ट् कर्तुं बिट्-सङ्ख्या द्वितीय-पैरामीटर्-द्वारा निर्दिष्टा भवति । ध्यानं कुर्वन्तु यत् दक्षिणशिफ्ट् कृते बिट्-सङ्ख्यायाः ऋणात्मका संख्या वाम-शिफ्ट् भवति ।

en: BITRSHIFT(value; shift size)
sa: BITRSHIFT(मूल्य; शिफ्ट आकार)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
sa: BITOR() फंक्शन् द्वयोः पूर्णाङ्कमापदण्डयोः कृते बिट्-वाइज OR ऑपरेशनं करोति ।

en: BITOR(value; value)
sa: BITOR(मूल्य; मूल्य)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
sa: BITOR(12;10) 14 प्रेषयति (यतोहि दशमलवः 12 द्विचक्रीयः 1100, दशमलवः 10 च द्विचक्रीयः 1010; तथा च 1100 1010 सह "ored" 1110 अस्ति, यत् पूर्णाङ्कः 14 अस्ति) ।

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
sa: BITXOR() फंक्शन् द्वयोः पूर्णाङ्क-मापदण्डयोः कृते बिट्-वार-अनन्य-OR-क्रियाम् करोति ।

en: BITXOR(value; value)
sa: BITXOR (मूल्य; मूल्य) 1.1.

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
sa: BITXOR(12;10) 6 प्रत्यागच्छति (यतोहि दशमलवः 12 द्विचक्रीयः 1100, दशमलवः 10 च द्विचक्रीयः 1010; तथा च 1010 सह "xored" 1100 0110, यः पूर्णाङ्कः 6 अस्ति) ।

en: Conversion
sa: परिवर्तनम्

en: Bool value to convert
sa: परिवर्तनार्थं Bool मूल्यम्

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
sa: BOOL2STRING() फंक्शन् दत्तस्य बूलियन् मूल्यस्य कृते स्ट्रिंग् मूल्यं प्रत्यागच्छति । एषा विधिः तासु विधिषु बूलियनस्य उपयोगाय अभिप्रेता अस्ति येषु स्ट्रिंग् इत्यस्य आवश्यकता भवति

en: BOOL2STRING(value)
sa: BOOL2STRING (मूल्य) 1.1.

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
sa: BOOL2STRING(true) "True" इति प्रत्यागच्छति ।

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
sa: BOOL2STRING(false) "False" इति प्रत्यागच्छति ।

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
sa: upper (BOOL2STRING (find ("nan"; "कलेल"))) TRUE रिटर्न् करोति

en: Integer value to convert
sa: परिवर्तनार्थं पूर्णाङ्कमूल्यम्

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
sa: INT2BOOL() फंक्शन् दत्तस्य पूर्णाङ्कसङ्ख्यायाः कृते बूलियनमूल्यं प्रत्यागच्छति । एषा विधिः तासु विधिषु पूर्णाङ्कस्य उपयोगाय अभिप्रेता अस्ति येषु बूलियनस्य आवश्यकता भवति । केवलं 0 अथवा 1 स्वीकुर्वति यदि अन्यत् किमपि मूल्यं दत्तं तर्हि false प्रत्यागच्छति ।

en: INT2BOOL(value)
sa: INT2BOOL (मूल्य) 1.1.

en: INT2BOOL(1) returns true
sa: INT2BOOL(1) सत्यं प्रत्यागच्छति

en: INT2BOOL(0) returns false
sa: INT2BOOL(0) false इति प्रत्यागच्छति

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
sa: OR(INT2BOOL(1); false) सत्यं प्रत्यागच्छति

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
sa: BOOL2INT() फंक्शन् दत्तस्य बूलियन् मूल्यस्य कृते पूर्णाङ्कमूल्यं प्रत्यागच्छति । एषा विधिः येषु विधिषु पूर्णाङ्कस्य आवश्यकता भवति तेषु बूलियनमूल्यं उपयोक्तुं उद्दिष्टा अस्ति ।

en: BOOL2INT(value)
sa: BOOL2INT(मूल्य)

en: BOOL2INT(True) returns 1
sa: BOOL2INT(True) 1 प्रेषयति

en: BOOL2INT(False) returns 0
sa: BOOL2INT(False) 0 प्रेषयति

en: Number to convert into string
sa: स्ट्रिंग् मध्ये परिवर्तयितुं संख्या

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
sa: NUM2STRING() फंक्शन् दत्तसङ्ख्यायाः कृते स्ट्रिंग् मूल्यं प्रत्यागच्छति । ध्यानं कुर्वन्तु यत् Calligra Sheets आवश्यकतानुसारं सङ्ख्याः स्वयमेव स्ट्रिंग् मध्ये परिवर्तयितुं शक्नोति, अतः अस्य कार्यस्य आवश्यकता दुर्लभतया भवितुमर्हति ।

en: NUM2STRING(value)
sa: NUM2STRING (मूल्य) 1.1.

en: NUM2STRING(10) returns "10"
sa: NUM2STRING(10) "10" प्रत्यागच्छति ।

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
sa: NUM2STRING(2.05) "2.05" प्रत्यागच्छति ।

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
sa: =find ("101";NUM2STRING (A1)) (A1 = 2.010102) सत्यं प्रत्यागच्छति

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
sa: STRING() फंक्शन् दत्तसङ्ख्यायाः कृते स्ट्रिंग् मूल्यं प्रत्यागच्छति । इदं NUM2STRING फंक्शन् इत्यस्य समानम् अस्ति ।

en: A one character string to convert
sa: परिवर्तनार्थं एकं वर्णं स्ट्रिंग्

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
sa: CHARTOASCII() फंक्शन् दत्तस्य वर्णस्य कृते ASCII कोडं प्रत्यागच्छति ।

en: CHARTOASCII(value)
sa: CHARTOASCII (मूल्य)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
sa: CHARTOASCII ("v") 118 प्रत्यागच्छति

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
sa: CHARTOASCII(r) इति त्रुटिः । पात्रं उद्धरणरूपेण भवितुमर्हति।

en: The ASCII values to convert
sa: परिवर्तनार्थं ASCII मूल्यानि

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
sa: ASCIITOCHAR() फंक्शन् प्रत्येकस्य दत्तस्य ASCII कोडस्य वर्णं प्रत्यागच्छति

en: ASCIITOCHAR(value)
sa: ASCIITOCHAR(मूल्य)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
sa: ASCIITOCHAR(118) "v" प्रत्यागच्छति।

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
sa: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) "WHERE" इति प्रत्यागच्छति ।

en: Value in X
sa: X मध्ये मूल्यम्

en: Value in Y
sa: मूल्यं Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
sa: POLR() फंक्शन् कार्टेशियन-भूमिचिह्ने बिन्दुस्य स्थानस्य अनुरूपं त्रिज्याम् प्रत्यागच्छति ।

en: POLR(12;12) returns 16.9705
sa: POLR(12;12) 16.9705 प्रेषयति

en: POLR(12;0) returns 12
sa: POLR(12;0) 12 प्रेषयति

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
sa: POLA() फंक्शन् कार्टेशियन-भूमिचिह्ने बिन्दुस्य स्थानस्य अनुरूपं कोणं (रेडियन-मात्रायां) प्रत्यागच्छति ।

en: POLA(X;Y)
sa: पोला(X;Y)

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
sa: POLA(12;12) 0.78539816 प्रेषयति

en: POLA(12;0) returns 0
sa: POLA(12;0) 0 प्रत्यागच्छति

en: POLA(0;12) returns 1.5707
sa: POLA(0;12) 1.5707 प्रत्यागच्छति

en: Radius
sa: त्रिज्या

en: Angle (radians)
sa: कोण (त्रिज्या)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
sa: CARX() फंक्शन् ध्रुवीय-भूमिचिह्ने बिन्दुस्य स्थानस्य अनुरूपं X स्थानं प्रत्यागच्छति ।

en: CARX(Radius;Angle)
sa: CARX(त्रिज्या;कोण)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
sa: CARX(12;1.5707) 0.00115592 प्रेषयति

en: CARX(12;0) returns 12
sa: CARX(12;0) 12 प्रेषयति

en: Value
sa: मूल्यम्‌

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
sa: DECSEX() फंक्शन् द्विगुणं मूल्यं समयमूल्ये परिवर्तयति ।

en: DECSEX(double)
sa: DECSEX(द्वयम्)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
sa: DECSEX(1.6668) 1:40 प्रेषयति

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
sa: DECSEX(7.8) 7:47 प्रेषयति

en: Hours
sa: घण्टानः

en: Minutes
sa: पन्चनिमेषः

en: Seconds
sa: सेकण्ड्

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
sa: SEXDEC() फंक्शन् दशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति । भवन्तः समयमूल्यं अपि आपूर्तिं कर्तुं शक्नुवन्ति ।

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
sa: SEXDEC(समयमूल्यं) अथवा SEXDEC(घण्टा;मिनिट;सेकेण्ड्)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
sa: SEXDEC(1;5;7) 1.0852778 प्रेषयति

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
sa: DECSEX("8:05") 8.08333333 प्रेषयति

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
sa: CARY() फंक्शन् ध्रुवीय-भूमिचिह्ने बिन्दुस्य स्थानस्य अनुरूपं Y स्थानं प्रत्यागच्छति ।

en: CARY(Radius;Angle)
sa: CARY(त्रिज्या;कोण)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
sa: CARY(12;1.5707) 12 प्रेषयति

en: CARY(12;0) returns 0
sa: CARY(12;0) 0 प्रेषयति

en: Number
sa: संख्या

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
sa: प्रारूप

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
sa: ROMAN() फंक्शन् रोमन प्रारूपेण संख्यां प्रत्यागच्छति । केवलं धनात्मकपूर्णसङ्ख्याः एव परिवर्तयितुं शक्यन्ते । वैकल्पिकः Format तर्कः संक्षिप्ततायाः स्तरं निर्दिशति, पूर्वनिर्धारितरूपेण च 0 इति भवति ।

en: ROMAN(Number)
sa: रोमन(संख्या)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
sa: ROMAN(99) "XCIX" प्रत्यागच्छति ।

en: ROMAN(-55) returns "Err"
sa: ROMAN(-55) "Err" इति प्रत्यागच्छति ।

en: Numeral
sa: संख्या

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
sa: ARABIC() फंक्शन् रोमन-सङ्ख्यां संख्यायां परिवर्तयति ।

en: ARABIC(Numeral)
sa: अरबी(संख्या)

en: ARABIC("IV") returns 4
sa: ARABIC("IV") 4 प्रत्यागच्छति

en: ARABIC("XCIX") returns 99
sa: ARABIC("99") 99 प्रत्यागच्छति

en: Database
sa: दत्तांशकोश

en: Range marking the database
sa: दत्तांशकोशं चिह्नयति परिधिः

en: String marking the column in the database
sa: दत्तांशकोशे स्तम्भं चिह्नयति स्ट्रिंग्

en: Range marking the conditions
sa: परिधिः शर्ताः चिह्नयति

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे संख्यानां सारांशं करोति ।

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
sa: DSUM(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DSUM(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
sa: संख्याः इति मूल्यानां शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे औसतं गणयति

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
sa: DAVERAGE(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DAVERAGE(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे संख्यात्मकमूल्यानि युक्तानि कोष्ठकानि गणयति ।

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
sa: DCOUNT(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DCOUNT(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे संख्यात्मकं वा अल्फान्यूमेरिकं वा मूल्यं युक्तानि कोष्ठकानि गणयति ।

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
sa: DCOUNTA(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DCOUNTA(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भात् एकं मूल्यं प्रत्यागच्छति । यदि मूल्यं वा एकादशाधिकं मूल्यं वा नास्ति तर्हि एतत् फंक्शन् त्रुटिं प्रत्यागच्छति ।

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
sa: DGET(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DGET(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे बृहत्तमं मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
sa: DMAX(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DMAX(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे लघुतमानि मूल्यानि प्रत्यागच्छति ।

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
sa: DMIN(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DMIN(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे सर्वेषां संख्यात्मकमूल्यानां उत्पादं प्रत्यागच्छति ।

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
sa: DPRODUCT(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DPRODUCT(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे सर्वाणि संख्यात्मकमूल्यानि उपयुज्य नमूनाधारितजनसंख्यायाः मानकविचलनस्य अनुमानं प्रत्यागच्छति

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
sa: DSTDEV(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DSTDEV(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे सर्वाणि संख्यात्मकमूल्यानि उपयुज्य सम्पूर्णजनसंख्यायाः आधारेण जनसंख्यायाः मानकविचलनं प्रत्यागच्छति

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
sa: DSTDEVP(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DSTDEVP(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे सर्वाणि संख्यात्मकमूल्यानि उपयुज्य नमूनाधारितजनसंख्यायाः विचरणस्य अनुमानं प्रत्यागच्छति

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
sa: DVAR(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DVAR(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sa: शर्तसमूहेन निर्दिष्टस्य दत्तांशकोशस्य स्तम्भे सर्वाणि संख्यात्मकमूल्यानि उपयुज्य सम्पूर्णजनसंख्यायाः आधारेण जनसंख्यायाः विचरणं प्रत्यागच्छति ।

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
sa: DVARP(दत्तांशकोश; "शीर्षक"; शर्ताः)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sa: DVARP(A1:C5; "वेतन"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
sa: पिवट् सारणी युक्ता श्रेणी

en: Name of the field of which you want the summary data
sa: यस्य क्षेत्रस्य सारांशदत्तांशं इच्छन्ति तस्य नाम

en: Fetches summary data from a pivot table.
sa: पिवट् सारणीतः सारांशदत्तांशं आनयति ।

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
sa: GETPIVOTDATA (दत्तांशकोश; "विक्रय")

en: Date & Time
sa: तिथि एवं समय

en: Date
sa: दिनाङ्कः

en: Method (optional)
sa: विधि (वैकल्पिक)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
sa: WEEKDAY() फंक्शन् दत्तस्य तिथ्याः सप्ताहदिनं प्रत्यागच्छति । यदि विधिः 1 (पूर्वनिर्धारितः) अस्ति तर्हि WEEKDAY() रविवासरस्य कृते 1, सोमवासरस्य कृते 2,.. यदि विधिः 2, सोमवासरः 1, मंगलवासरः 2, ... तथा च यदि विधिः 3 अस्ति तर्हि WEEKDAY() कृते 0 प्रेषयति सोमवासरः, मंगलवासरस्य कृते १,...

en: WEEKDAY(date; method)
sa: WEEKDAY(तिथि; विधि)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
sa: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) 5 प्रत्यागच्छति

en: Date1
sa: तिथि1

en: Date2
sa: तिथि2

en: Method
sa: प्रक्रिया

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
sa: DAYS360() फंक्शन् 360 दिवसीयपञ्चाङ्गस्य उपयोगेन date1 तः date2 पर्यन्तं दिवससङ्ख्यां प्रत्यागच्छति यस्मिन् सर्वेषां मासानां 30 दिवसाः इति कल्प्यते । यदि विधिः मिथ्या (पूर्वनिर्धारितः) अस्ति तर्हि अमेरिकीविधिः उपयुज्यते, यूरोपीयः अन्यथा ।

en: DAYS360(date1; date2; method)
sa: DAYS360(तिथि1; तिथि2; विधि)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
sa: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) 59 प्रत्यागच्छति

en: Time
sa: कालः

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
sa: TIMEVALUE() फंक्शन् दिवसस्य समयं प्रतिनिधियति इति संख्यां (0 तः 1 पर्यन्तं) प्रत्यागच्छति ।

en: TIMEVALUE(time)
sa: TIMEVALUE(समय)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
sa: TIMEVALUE("10:05:02") 0.42 प्रेषयति

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
sa: DATEVALUE फंक्शन् दिवसस्य प्रतिनिधित्वं कुर्वतीं सङ्ख्यां प्रत्यागच्छति, अर्थात् 31 दिसम्बर, 1899 तः व्यतीतानां दिवसानां संख्या ।

en: DATEVALUE(date)
sa: DATEVALUE(तिथि)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
sa: DATEVALUE ("2/22/2002") 37309 प्रत्यागच्छति

en: Months
sa: मासाः

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
sa: EDATE फंक्शन्स् दत्ततिथिना निर्दिष्टां तिथिं ततः पूर्वं वा ततः परं वा माससङ्ख्यां च प्रत्यागच्छति ।

en: EDATE(date; months)
sa: EDATE(तिथिः; मासाः)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
sa: EDATE("2/22/2002"; 3) "5/22/2002" प्रत्यागच्छति।

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
sa: EDATE("3/31/2002"; -1) "2/28/2002" प्रत्यागच्छति।

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
sa: EOMONTH फंक्शन्स् एकया तिथिना निर्दिष्टस्य मासे अन्तिमदिनं तस्मात् तिथ्याः मासानां संख्यां च प्रत्यागच्छति ।

en: EOMONTH(date; months)
sa: EOMONTH(तिथि; मासाः)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
sa: EOMONTH("2/22/2002"; 3) "5/31/2002" प्रत्यागच्छति।

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
sa: EOMONTH("3/12/2002"; -1) "2/28/2002" प्रत्यागच्छति।

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
sa: EOMONTH("3/12/2002"; 0) "3/31/2002" प्रत्यागच्छति।

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
sa: YEAR फंक्शन्स् तिथियाः वर्षं प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानवर्षं प्रत्यागच्छति ।

en: YEAR(date)
sa: वर्ष(तिथि)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
sa: YEAR("2/22/2002") 2002 प्रत्यागच्छति

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
sa: YEAR(2323.1285) 1906 इति प्रत्यागच्छति

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
sa: MONTH फंक्शन्स् तिथिमासं प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानमासः प्रत्यागच्छति ।

en: MONTH(date)
sa: मास(तिथि)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
sa: MONTH("2/22/2002") 2 प्रेषयति

en: MONTH(2323.1285) returns 5
sa: MONTH(2323.1285) 5 प्रत्यागच्छति

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
sa: DAY फंक्शन्स् तिथिस्य दिवसं प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानदिवसः प्रत्यागच्छति ।

en: DAY(date)
sa: DAY(तिथि)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
sa: DAY("2/22/2002") 22 प्रेषयति

en: DAY(2323.1285) returns 11
sa: DAY(2323.1285) 11 प्रत्यागच्छति

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
sa: HOUR फंक्शन्स् एकस्य समयस्य घण्टां प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानघण्टा प्रत्यागच्छति ।

en: HOUR(time)
sa: HOUR(समय)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
sa: HOUR("22:10:12") 22 प्रत्यागच्छति

en: HOUR(0.1285) returns 3
sa: HOUR(0.1285) 3 प्रत्यागच्छति

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
sa: MINUTE फंक्शन्स् एकस्य समयस्य निमेषान् प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमाननिमेषः प्रत्यागच्छति ।

en: MINUTE(time)
sa: MINUTE(समय)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
sa: MINUTE("22:10:12") 10 प्रेषयति

en: MINUTE(0.1234) returns 57
sa: MINUTE(0.1234) 57 प्रेषयति

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
sa: SECOND फंक्शन्स् एकस्य समयस्य सेकण्ड्स् प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानः द्वितीयः प्रत्यागच्छति ।

en: SECOND(time)
sa: द्वितीय(समय)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
sa: SECOND("22:10:12") 12 प्रेषयति

en: SECOND(0.1234) returns 42
sa: SECOND(0.1234) 42 प्रत्यागच्छति

en: First (earlier) date value
sa: प्रथमं (पूर्वं) तिथिमूल्यम्

en: Second date value
sa: द्वितीय तिथि मूल्य

en: Calculation mode
sa: गणनाविधिः

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
sa: WEEKS() फंक्शन् सप्ताहेषु द्वयोः तिथयोः मध्ये अन्तरं प्रत्यागच्छति ।तृतीयः पैरामीटर् गणनाविधिं सूचयति: यदि मोडः 0 अस्ति तर्हि WEEKS() तेषां दिवसानां मध्ये अधिकतमं सम्भाव्यं सप्ताहसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति यदि मोड् १ अस्ति तर्हि केवलं मध्ये पूर्णसप्ताहानां संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: WEEKS(date2; date1; mode)
sa: सप्ताहाः(तिथिः2; तिथिः1; मोडः)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
sa: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) 1 प्रत्यागच्छति, यतः मध्ये एकः सप्ताहः 1 दिवसः च अस्ति

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
sa: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) 0 प्रत्यागच्छति, यतः सप्ताहस्य प्रथमदिने (सोमवासरे रविवासरे वा, भवतः स्थानीयानुसारं) आरभ्य, मध्ये सम्पूर्णसप्ताहः नास्ति सेटिंग्स्)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
sa: MONTHS() फंक्शन् मासेषु द्वयोः तिथयोः मध्ये अन्तरं प्रत्यागच्छति ।तृतीयः पैरामीटर् गणनाविधिं सूचयति: यदि मोडः 0 अस्ति तर्हि MONTHS() तेषां दिवसानां मध्ये अधिकतमं सम्भाव्यं माससङ्ख्यां प्रत्यागच्छति यदि मोड् १ अस्ति तर्हि केवलं मध्ये पूर्णमासानां संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: MONTHS(date2; date1; mode)
sa: MONTHS(तिथि2; तिथि1; मोड)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
sa: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) 1 प्रेषयति, यतः मध्ये १ मासः ८ दिवसाः च सन्ति

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
sa: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) 0 प्रत्यागच्छति, यतः मासस्य प्रथमदिनात् आरभ्य मध्ये सम्पूर्णः मासः नास्ति

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
sa: YEARS() फंक्शन् वर्षेषु द्वयोः तिथयोः मध्ये अन्तरं प्रत्यागच्छति । तृतीयः पैरामीटर् गणनाविधिं सूचयति: यदि मोडः 0 अस्ति तर्हि YEARS() तेषां दिवसानां मध्ये अधिकतमं सम्भाव्यं वर्षसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति । यदि मोड् १ अस्ति तर्हि केवलं सम्पूर्णवर्षं प्रत्यागच्छति, १ जनवरीतः आरभ्य ३१ दिसम्बर् दिनाङ्के समाप्तं भवति ।

en: YEARS(date2; date1; mode)
sa: YEARS(तिथि2; तिथि1; मोड)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
sa: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) 1 प्रत्यागच्छति, यतः मध्ये एकं वर्षं 7 दिवसाः च सन्ति

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
sa: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) 0 प्रत्यागच्छति, यतः वर्षस्य प्रथमदिनात् आरभ्य मध्ये सम्पूर्णं वर्षं नास्ति

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
sa: DAYS() फंक्शन् द्वयोः तिथयोः मध्ये अन्तरं दिवसेषु प्रत्यागच्छति ।

en: DAYS(date2; date1)
sa: DAYS(तिथि२; तिथि१)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
sa: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") 4 प्रत्यागच्छति

en: Year
sa: वर्ष

en: Month
sa: माह

en: Day
sa: दिनं

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
sa: DAYOFYEAR() फंक्शन् वर्षे दिवसस्य संख्यां (1...365) प्रेषयति ।

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
sa: DAYOFYEAR(वर्ष;मास;तिथि)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
sa: DAYOFYEAR(2000;12;1) 336 प्रत्यागच्छति

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
sa: DAYOFYEAR(2000;2;29) 60 प्रेषयति

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
sa: DATE() फंक्शन् स्थानीयमापदण्डैः सह स्वरूपितं तिथिं प्रत्यागच्छति ।

en: DATE(year;month;date)
sa: DATE(वर्ष;मास;तिथि)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
sa: DATE(2000;5;5) शुक्रवासरः 05 मे 2000 दिनाङ्के आगच्छति

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
sa: TIME() फंक्शन् स्थानीयमापदण्डैः सह स्वरूपितं समयं प्रत्यागच्छति ।

en: TIME(hours;minutes;seconds)
sa: TIME(घण्टा;निमेष;सेकेण्ड्)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
sa: TIME(10;2;2) 10:02:02 प्रेषयति

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
sa: TIME(10;70;0) 11:10:0 प्रेषयति

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
sa: TIME(10;-40;0) 9:20:0 प्रत्यागच्छति

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
sa: HOURS() फंक्शन् एकस्मिन् समयव्यञ्जने घण्टानां मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: HOURS(time)
sa: HOURS(समयः)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
sa: HOURS("10:5:2") 10 प्रेषयति

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
sa: यदि दत्तं वर्षं लीप् अस्ति तर्हि ISLEAPYEAR() इति फंक्शन् True प्रेषयति ।

en: ISLEAPYEAR(year)
sa: ISLEAPYEAR(वर्ष)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
sa: ISLEAPYEAR(2000) True इति प्रत्यागच्छति

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
sa: DAYSINMONTH() इति फंक्शन् दत्तवर्षे मासे च दिवससङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: DAYSINMONTH(year;month)
sa: DAYSINMONTH(वर्ष;मास)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
sa: DAYSINMONTH(2000;2) 29 प्रेषयति

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
sa: DAYSINYEAR() इति फंक्शन् दत्तवर्षे दिवससङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: DAYSINYEAR(year)
sa: DAYSINYEAR(वर्ष)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
sa: DAYSINYEAR(2000) 366 प्रत्यागच्छति

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
sa: WEEKSINYEAR() इति फंक्शन् दत्तवर्षे सप्ताहसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: WEEKSINYEAR(year)
sa: सप्ताहवर्षवर्ष(वर्ष)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
sa: WEEKSINYEAR(2000) 52 प्रत्यागच्छति

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
sa: MINUTES() फंक्शन् एकस्मिन् समयव्यञ्जने minutes इत्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: MINUTES(time)
sa: MINUTES(समय)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
sa: MINUTES("10:5:2") 5 प्रेषयति

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
sa: SECONDS() फंक्शन् एकस्मिन् समयव्यञ्जने सेकण्ड्-मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: SECONDS(time)
sa: सेकण्ड्(समय)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
sa: SECONDS("10:5:2") 2 प्रेषयति

en: Number of day in week (1..7)
sa: सप्ताहे दिवसस्य संख्या (१..७)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
sa: DAYNAME() फंक्शन् सप्ताहस्य दिवसस्य नाम (1..7) प्रेषयति । केषुचित् देशेषु सप्ताहस्य प्रथमदिवसः सोमवासरः भवति, अन्येषु देशेषु सप्ताहस्य प्रथमदिनः रविवासरः भवति ।

en: DAYNAME(weekday)
sa: DAYNAME (सप्ताहस्य दिवसः)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
sa: DAYNAME(1) सोमवासरे (यदि सप्ताहः सोमवासरे आरभ्यते) प्रत्यागच्छति

en: Number of month (1..12)
sa: मासस्य संख्या (१..१२)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
sa: MONTHNAME() फंक्शन् मासस्य नाम (1...12) प्रेषयति ।

en: MONTHNAME(number)
sa: MONTHNAME(संख्या)

en: MONTHNAME(5) returns May
sa: MONTHNAME(5) मे प्रत्यागच्छति

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
sa: CURRENTDATE() फंक्शन् वर्तमानतिथिं प्रत्यागच्छति । इदं TODAY फंक्शन् इत्यस्य तुल्यम् अस्ति ।

en: CURRENTDATE()
sa: वर्तमानतिथि() .

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
sa: CURRENTDATE() इत्यनेन "शनिवासरः १३ अप्रैल २००२" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The TODAY() function returns the current date.
sa: TODAY() फंक्शन् वर्तमानतिथिं प्रत्यागच्छति ।

en: TODAY()
sa: अद्य()

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
sa: TODAY() returns "शनिवासरः १३ अप्रैल २००२" ।

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
sa: NOW() फंक्शन् वर्तमानतिथिं समयं च प्रत्यागच्छति । इदं CURRENTDATETIME इत्यनेन सह समानम् अस्ति तथा च अन्यैः अनुप्रयोगैः सह संगततायाः कृते प्रदत्तम् अस्ति ।

en: NOW()
sa: अधुना()

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
sa: NOW() returns "शनिवासरः १३ एप्रिल २००२ १९:१२:०१" ।

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
sa: CURRENTDATETIME() फंक्शन् वर्तमानतिथिं समयं च प्रत्यागच्छति ।

en: CURRENTDATETIME()
sa: वर्तमानतिथिसमय () .

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
sa: CURRENTDATETIME() इत्यनेन "शनिवासरः १३ एप्रिल २००२ १९:१२:०१" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
sa: CURRENTTIME() फंक्शन् स्थानीयमापदण्डैः सह स्वरूपितं वर्तमानसमयं प्रत्यागच्छति ।

en: CURRENTTIME()
sa: वर्तमानसमय() .

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
sa: CURRENTTIME() "19:12:01" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
sa: EASTERSUNDAY() फंक्शन् तत् तिथिं प्रत्यागच्छति यत् पैरामीटर् रूपेण दत्तवर्षे ईस्टर रविवासरस्य अनुरूपं भवति ।

en: EASTERSUNDAY(year)
sa: ईस्टर रविवासरः(वर्षः)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
sa: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003" इति ।

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
sa: ISOWEEKNUM() फंक्शन् सप्ताहस्य संख्यां प्रत्यागच्छति यस्मिन् तिथिः पतति । ध्यानं कुर्वन्तु यत् एतत् कार्यं ISO8601 मानकस्य अनुरूपम् अस्ति: सप्ताहः सर्वदा सोमवासरे आरभ्यते, रविवासरे च समाप्तः भवति । वर्षस्य प्रथमः सप्ताहः सः सप्ताहः यस्मिन् वर्षस्य प्रथमः गुरुवासरः भवति ।

en: ISOWEEKNUM(date)
sa: ISOWEEKNUM(तिथि)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
sa: ISOWEEKNUM(A1) 51 प्रेषयति यदा A1 "21st of Dec" भवति ।

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
sa: WEEKNUM() फंक्शन् गैर-ISO सप्ताहसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति यस्मिन् तिथिः पतति ।

en: WEEKNUM(date; method)
sa: WEEKNUM(तिथि; विधि)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
sa: WEEKNUM(A1; 1) 11 प्रत्यागच्छति यदा A1 "9th of March 2008" भवति । वर्षे सप्ताहस्य संख्या, रविवासरात् आरभ्य सप्ताहः (१, यदि विधिः लोपितः अस्ति तर्हि एतत् पूर्वनिर्धारितम् अस्ति ।)

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
sa: WEEKNUM(A1; 2) 10 प्रत्यागच्छति यदा A1 "9th of March 2008" भवति । वर्षे सप्ताहस्य संख्या, सोमवासरात् आरभ्य सप्ताहः (२) ।

en: First date
sa: प्रथमा तिथि

en: Second date
sa: द्वितीया तिथि

en: interval
sa: अन्तरालम्

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
sa: DATEDIF() फंक्शन् द्वयोः तिथयोः मध्ये अन्तरं प्रत्यागच्छति ।

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
sa: अन्तरालः निम्नलिखितयोः एकः भवितुमर्हति: "m": मासः; "घ": दिवस; "y": सम्पूर्ण वर्ष; "ym": वर्षाणि विहाय मासः; "yd": वर्षाणि विहाय दिवसाः; "md": मासान् वर्षान् च विहाय दिवसाः

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
sa: DATEDIF(प्रथम तिथि; द्वितीया तिथि; अन्तराल)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
sa: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 "1st of January 1995" अस्ति तथा A2 "15th of June 1999" इति दिवसानां संख्या 1626 प्रेषयति

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
sa: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 "1st of January 1995" अस्ति तथा A2 "15th of June 1999" इति मासानां संख्या 53 प्रेषयति

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
sa: YEARFRAC() फंक्शन् आधारानुसारं आरम्भतिथितः समाप्तितिथिपर्यन्तं पूर्णदिनानां संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
sa: आधारः निम्नलिखितयोः एकः भवितुमर्हति : ० = ३०/३६० अमेरिकी, १ = वास्तविकः/वास्तविकः, २ = वास्तविकः/३६०, ३ = वास्तविकः/३६५, ४ = यूरोपीयः ३०/३६०

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
sa: YEARFRAC(प्रारम्भतिथिः; समाप्ततिथिः; आधारः)

en: Start date
sa: प्रारम्भ तिथि

en: Working days
sa: कार्यदिनम्

en: Holidays
sa: अवकाशदिनानि

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
sa: WORKDAY() फंक्शन् तत् तिथिं प्रत्यागच्छति यत् आरम्भतिथितः कार्यदिनानि सन्ति ।

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
sa: अवकाशदिनानि निम्नलिखितयोः एकः भवितुमर्हति: संख्या = योजयितुं दिवसाः, एकः तिथिः अथवा तिथयः सरणी ।

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
sa: WORKDAY(प्रारम्भतिथिः; दिवसाः; अवकाशदिनानि)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
sa: यदि B9 "01/01/2001" अस्ति, D3 "01/03/2001" अस्ति, D4 "01/04/2001" अस्ति तर्हि WORKDAY(B9;2;D3:D4) "Fri Jan 5 2001" इति प्रेषयति।

en: End date
sa: समाप्तितिथि

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
sa: NETWORKDAY() फंक्शन् आरम्भतिथितः अन्त्यतिथिपर्यन्तं कार्यदिनानां संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
sa: NETWORKDAY(प्रारम्भतिथिः; समाप्ततिथिः; अवकाशदिनानि)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
sa: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") ५ कार्यदिनानि प्रत्यागच्छति

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
sa: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) 3 कार्यदिनानि प्रत्यागच्छति

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
sa: DATE2UNIX() फंक्शन् एकं तिथिं समयं च मूल्यं unix समयं प्रति परिवर्तयति ।

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
sa: यूनिक्स समयः १९७० तमस्य वर्षस्य जनवरी-मासस्य प्रथमदिनस्य अर्धरात्रेः अनन्तरं सेकेण्ड्-सङ्ख्या अस्ति ।

en: DATE2UNIX(date)
sa: DATE2UNIX(तिथि)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
sa: DATE2UNIX("01/01/2000") 946,684,800 प्रेषयति

en: Unixtime
sa: यूनिक्सटाइम

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
sa: UNIX2DATE() फंक्शन् यूनिक्स समयं तिथिसमयमूल्ये परिवर्तयति ।

en: UNIX2DATE(unixtime)
sa: UNIX2DATE(एकसमय)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
sa: UNIX2DATE(0) 1970-01-01 प्रेषयति

en: Engineering
sa: अभियांत्रिकी

en: Base
sa: आधार

en: MinLength
sa: MinLength इति

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
sa: BASE() फंक्शन् base-10 तः लक्ष्य आधारे 2 तः 36 पर्यन्तं सङ्ख्यां परिवर्तयति ।

en: BASE(number;base;prec)
sa: BASE (संख्या; आधार;पूर्व)

en: BASE(128;8) returns "200"
sa: BASE(128;8) "200" प्रत्यागच्छति ।

en: Where the function is evaluated
sa: यत्र कार्यस्य मूल्याङ्कनं भवति

en: Order of the function
sa: कार्यस्य क्रमः

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
sa: BESSELI() फंक्शन् परिवर्तितं Bessel फंक्शन् In(x) प्रेषयति ।

en: BESSELI(X;N)
sa: बेस्सेली(X;N)

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
sa: BESSELI(0.7;3) 0.007367374 प्रेषयति

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
sa: BESSELJ() फंक्शन् Bessel फंक्शन् रिटर्न् करोति ।

en: BESSELJ(X;N)
sa: बेसेल्ज (X;N) 1 .

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
sa: BESSELJ(0.89;3) 0.013974004 प्रेषयति

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
sa: BESSELK() फंक्शन् परिवर्तितं Bessel फंक्शन् प्रत्यागच्छति, यत् विशुद्धरूपेण काल्पनिक आर्गुमेण्ट् कृते मूल्याङ्कितस्य Bessel फंक्शन् इत्यस्य बराबरम् अस्ति ।

en: BESSELK(X;N)
sa: बेसेल्क (X;N)

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
sa: BESSELK(3;9) 397.95880 प्रेषयति

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
sa: BESSELY() फंक्शन् Bessel फंक्शन् प्रत्यागच्छति, यत् Weber function अथवा Neumann function इति अपि कथ्यते ।

en: BESSELY(X;N)
sa: बेसेली(X;N)

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
sa: बेसेली(4;2) 0.215903595 के बराबर

en: From unit
sa: एककात्

en: To unit
sa: एककं प्रति

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
sa: CONVERT() फंक्शन् एकस्मात् मापनप्रणाल्याः अन्यतमं प्रति परिवर्तनं प्रत्यागच्छति ।

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
sa: समर्थित द्रव्यमान इकाइ: जी (ग्राम), एसजी (टुकड़े), एलबीएम (पाउंड), यू (परमाणु द्रव्यमान), औंस (औंस), पत्थर, टन, अनाज, pweight (pennyweight), वजन (सौ वजन)।

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
sa: समर्थित दूरी इकाइ: मी (मीटर), इन (इंच), फीट (फीट), मी (माइल), Nmi (नौटिकल मील), ang (Angstrom), parsec, प्रकाशवर्ष।

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
sa: समर्थितदाब-एककाः : Pa (Pascal), atm (वायुमंडल), mmHg (बुधस्य मिमी), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
sa: समर्थित बल इकाइयाँ : एन (न्यूटन), dyn, पौण्ड।

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
sa: समर्थित ऊर्जा इकाइ: J (Joule), ई (erg), c (उष्मागतिकी कैलोरी), cal (IT कैलोरी), eV (इलेक्ट्रॉनवोल्ट), HPh (अश्वशक्ति-घण्टा), Wh (वाट-घण्टा), flb (फुट-पाउंड ), बीटीयू।

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
sa: समर्थितशक्ति-एककाः : डब्ल्यू (वाट्), एचपी (अश्वशक्तिः), पीएस (Pferdestaerke) ।

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
sa: समर्थित चुम्बकत्व इकाइयाँ : T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
sa: समर्थिततापमान-एककाः : C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin) ।

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
sa: समर्थित आयतन इकाइयां: एल (लीटर), चम्मच (चम्मच), tbs (चम्मच), औंस (औंस तरल), कप, pt (पिंट), qt (क्वार्ट), गैल (गैलन), बैरल, m3 (घन मीटर), mi3 (घन मील), Nmi3 (घन समुद्री मील), in3 (घन इञ्च), ft3 (घन फुट), yd3 (घन गज), GRT अथवा regton (सकल रजिस्टर टन)।

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
sa: समर्थित क्षेत्र इकाइ: m2 (वर्गमीटर), mi2 (वर्ग मील), Nmi2 (वर्ग समुद्री मील), in2 (वर्ग इंच), ft2 (वर्ग फुट), yd2 (वर्ग गज), एकर, हा (हेक्टेयर)।

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
sa: समर्थितगति-एककाः : m/s (मीटर् प्रति सेकण्ड्), m/h (मीटर् प्रतिघण्टा), mph (माइल प्रतिघण्टा), kn (गाँठ) ।

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
sa: मेट्रिक-एककानां कृते निम्नलिखित-उपसर्गेषु कोऽपि उपयोक्तुं शक्यते : E(exa, 1E+18), P(peta, 1E+15), T(tera, 1E+12), G(giga, 1E+09), M( मेगा, १ई+०६), क(किलोग्राम, १ई+०३), ज(हेक्टो, १ई+०२), ई(डेकाओ, १ई+०१), घ (deci, 1E-01), c(centi, 1E-02), m(milli, 1E-03), u(micro, 1E-06), n(nano, 1E-09), p(peak, 1E- ०९).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
sa: CONVERT(संख्या; इकाईतः; इकाई यावत्)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
sa: CONVERT(32;"C";"F") 89.6 इत्यस्य बराबरम् अस्ति

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
sa: CONVERT(3;"lbm";"kg") 1.3608 के बराबर

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
sa: CONVERT(7.9;"cal";"J") 33.0757 के बराबर

en: Lower limit
sa: निम्नसीमा

en: Upper limit
sa: उच्चसीमा

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
sa: ERF() फंक्शन् त्रुटिकार्यं प्रत्यागच्छति । एकेन तर्केन सह ERF() 0 इत्यस्य तस्य तर्कस्य च मध्ये त्रुटिकार्यं प्रत्यागच्छति ।

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
sa: ERF(निम्नसीमा; उच्चसीमा)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
sa: ईआरएफ(0.4) 0.42839236 के बराबर

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
sa: ERFC() फंक्शन् पूरकदोषफंक्शन् प्रत्यागच्छति ।

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
sa: ERFC(निम्नसीमा; उच्चसीमा)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
sa: ईआरएफसी(0.4) 0.57160764 के बराबर

en: The value to convert
sa: परिवर्तनीयं मूल्यम्

en: The minimum length of the output
sa: उत्पादनस्य न्यूनतमदीर्घता

en: The DEC2BIN() function returns a decimal value formatted as a binary number.
sa: DEC2BIN() फंक्शन् द्विचक्रीयसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं दशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: DEC2BIN(value)
sa: DEC2BIN (मूल्य) 1.1.

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
sa: DEC2BIN(12) "1100" प्रत्यागच्छति ।

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
sa: DEC2BIN(55) "110111" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The DEC2HEX() function returns a decimal value formatted as a hexadecimal number.
sa: DEC2HEX() फंक्शन् षट्दशमलवसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं दशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: DEC2HEX(value)
sa: DEC2HEX(मूल्य) 1.1.

en: DEC2HEX(12) returns "c"
sa: DEC2HEX(12) "c" प्रत्यागच्छति ।

en: DEC2HEX(55) returns "37"
sa: DEC2HEX(55) "37" प्रत्यागच्छति ।

en: The DEC2OCT() function returns a decimal value formatted as an octal number.
sa: DEC2OCT() फंक्शन् अष्टसङ्ख्यारूपेण प्रारूपितं दशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: DEC2OCT(value)
sa: DEC2OCT(मूल्य)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
sa: DEC2OCT(12) "14" प्रत्यागच्छति ।

en: DEC2OCT(55) returns "67"
sa: DEC2OCT(55) "67" प्रत्यागच्छति ।

en: The OCT2BIN() function returns an octal value formatted as a binary number.
sa: OCT2BIN() फंक्शन् द्विचक्रीयसङ्ख्यारूपेण प्रारूपितं अष्टमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: OCT2BIN(value)
sa: OCT2BIN(मूल्य) 1.1.

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
sa: OCT2BIN("12") "1010" प्रत्यागच्छति ।

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
sa: OCT2BIN("55") "101101" प्रत्यागच्छति ।

en: The OCT2DEC() function returns an octal value formatted as a decimal number.
sa: OCT2DEC() फंक्शन् दशमलवसङ्ख्यारूपेण प्रारूपितं अष्टकं मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: OCT2DEC(value)
sa: OCT2DEC(मूल्य) 1.1.

en: OCT2DEC("12") returns 10
sa: OCT2DEC("12") 10 प्रत्यागच्छति

en: OCT2DEC("55") returns 45
sa: OCT2DEC("55") 45 प्रेषयति

en: The OCT2HEX() function returns an octal value formatted as a hexadecimal number.
sa: OCT2HEX() फंक्शन् षट्दशमलवसङ्ख्यारूपेण प्रारूपितं अष्टमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: OCT2HEX(value)
sa: OCT2HEX(मूल्य) 1.1.

en: OCT2HEX("12") returns "A"
sa: OCT2HEX("12") "A" प्रत्यागच्छति ।

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
sa: OCT2HEX("55") "2D" प्रत्यागच्छति ।

en: The BIN2DEC() function returns a binary value formatted as a decimal number.
sa: BIN2DEC() फंक्शन् दशमलवसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं द्विचक्रीयमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: BIN2DEC(value)
sa: BIN2DEC(मूल्य) 1.1.

en: BIN2DEC("1010") returns 10
sa: BIN2DEC("1010") 10 प्रत्यागच्छति

en: BIN2DEC("11111") returns 31
sa: BIN2DEC("11111") 31 रिटर्न् करोति

en: The BIN2OCT() function returns a binary value formatted as an octal number.
sa: BIN2OCT() फंक्शन् अष्टसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं द्विचक्रीयमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: BIN2OCT(value)
sa: BIN2OCT(मूल्य)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
sa: BIN2OCT("1010") "12" प्रत्यागच्छति ।

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
sa: BIN2OCT("11111") "37" प्रत्यागच्छति ।

en: The BIN2HEX() function returns a binary value formatted as a hexadecimal number.
sa: BIN2HEX() फंक्शन् षट्दशमलवसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं द्विचक्रीयमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: BIN2HEX(value)
sa: BIN2HEX(मूल्य)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
sa: BIN2HEX("1010") "a" प्रत्यागच्छति ।

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
sa: BIN2HEX("11111") "1f" प्रत्यागच्छति ।

en: The HEX2DEC() function returns a hexadecimal value formatted as a decimal number.
sa: HEX2DEC() फंक्शन् दशमलवसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं षट्दशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: HEX2DEC(value)
sa: HEX2DEC(मूल्य) 1.1.

en: HEX2DEC("a") returns 10
sa: HEX2DEC("a") 10 प्रत्यागच्छति

en: HEX2DEC("37") returns 55
sa: HEX2DEC("37") 55 प्रेषयति

en: The HEX2OCT() function returns a hexadecimal value formatted as an octal number.
sa: HEX2OCT() फंक्शन् अष्टसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं षोडशदशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: HEX2OCT(value)
sa: HEX2OCT(मूल्य)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
sa: HEX2OCT("a") "12" प्रत्यागच्छति ।

en: HEX2OCT("37") returns "67"
sa: HEX2OCT("37") "67" प्रत्यागच्छति ।

en: The HEX2BIN() function returns a hexadecimal value formatted as a binary number.
sa: HEX2BIN() फंक्शन् द्विचक्रीयसङ्ख्यारूपेण स्वरूपितं षोडशदशमलवमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: HEX2BIN(value)
sa: HEX2BIN(मूल्य)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
sa: HEX2BIN("a") "1010" प्रत्यागच्छति ।

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
sa: HEX2BIN("37") "110111" प्रत्यागच्छति ।

en: Real coefficient
sa: वास्तविक गुणांक

en: Imaginary coefficient
sa: काल्पनिक गुणांक

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
sa: COMPLEX(real;imag) x+yi इति रूपस्य जटिलसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: COMPLEX(real;imag)
sa: COMPLEX(वास्तविक;प्रतिबिम्ब)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
sa: COMPLEX(1.2;3.4) "1.2+3.4i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
sa: COMPLEX(0;-1) "-i" प्रत्यागच्छति ।

en: Complex number
sa: जटिल संख्या

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
sa: IMAGINARY(string) इत्यनेन परिसरस्य काल्पनिकगुणकं प्रत्यागच्छति ।

en: IMAGINARY(string)
sa: IMAGINARY(स्ट्रिंग)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
sa: IMAGINARY("1.2+3.4i") 3.4 प्रत्यागच्छति

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
sa: IMAGINARY("1.2") 0 प्रेषयति

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
sa: IMREAL(string) परिसरस्य वास्तविकगुणकं प्रत्यागच्छति ।

en: IMREAL(string)
sa: IMREAL(स्ट्रिंग)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
sa: IMREAL("1.2+3.4i") 1.2 प्रेषयति

en: IMREAL("1.2i") returns 0
sa: IMREAL("1.2i") 0 प्रेषयति

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
sa: IMCOS(string) जटिलसङ्ख्यायाः कोसाइनं प्रत्यागच्छति ।

en: IMCOS(string)
sa: IMCOS(स्ट्रिंग्)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
sa: IMCOS("1+i") "0.83373-0.988898i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
sa: IMCOS("12i") 81 377.4 प्रेषयति

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
sa: IMCOSH(string) जटिलसङ्ख्यायाः अतिपरवलयिककोसाइनं प्रत्यागच्छति ।

en: IMCOSH(string)
sa: IMCOSH(स्ट्रिंग)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
sa: IMCOSH("1+i") "0.83373+0.988898i" प्रत्यागच्छति ।

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
sa: IMCOSH("12i") 0.84358 प्रेषयति

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
sa: IMCOT(string) जटिलसङ्ख्यायाः सहस्पर्शकं प्रत्यागच्छति ।

en: IMCOT(string)
sa: IMCOT(स्ट्रिंग)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
sa: IMCOT("1+i") "0.21762-0.86801i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
sa: IMCSC(string) जटिलसङ्ख्यायाः cosecant प्रेषयति ।

en: IMCSC(string)
sa: IMCSC(स्ट्रिंग)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
sa: IMCSC("1+i") "0.62151-0.30393i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
sa: IMCSCH(string) जटिलसङ्ख्यायाः अतिपरवलयिकसहभागं प्रत्यागच्छति ।

en: IMCSCH(string)
sa: IMCSCH(स्ट्रिंग)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
sa: IMCSCH("1+i") "0.30393-i0.62151" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
sa: IMSEC(string) जटिलसङ्ख्यायाः सेकण्ट् प्रेषयति ।

en: IMSEC(string)
sa: IMSEC(स्ट्रिंग)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
sa: IMSEC("1+i") "0.49833+i0.59108" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
sa: IMSECH(string) जटिलसङ्ख्यायाः अतिपरवलयिकं सेकण्ट् प्रत्यागच्छति ।

en: IMSECH(string)
sa: IMSECH(स्ट्रिंग)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
sa: IMSECH("1+i") "0.49833-i0.59108" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
sa: IMSIN(string) फंक्शन् जटिलसङ्ख्यायाः साइन् प्रत्यागच्छति ।

en: IMSIN(string)
sa: IMSIN(स्ट्रिंग)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
sa: IMSIN("1+i") "1.29846+0.634964i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
sa: IMSIN("1.2") -0.536573 प्रत्यागच्छति

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
sa: IMSIH(string) फंक्शन् जटिलसङ्ख्यायाः हाइपरबोलिक साइन् रिटर्न् करोति ।

en: IMSINH(string)
sa: IMSINH(स्ट्रिंग)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
sa: IMSINH("1+i") "0.63496+1.29846i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
sa: IMSIH("1.2") 1.50946 प्रेषयति

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
sa: IMTAN(string) फंक्शन् जटिलसङ्ख्यायाः स्पर्शरेखां प्रत्यागच्छति ।

en: IMTAN(string)
sa: इमतान्(स्ट्रिंग)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
sa: IMTAN("1+i") "0.27175+1.08392i" प्रत्यागच्छति।

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
sa: IMTAN("1.2") 2.57215 प्रेषयति

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
sa: IMTANH(string) फंक्शन् जटिलसङ्ख्यायाः हाइपरबोलिक स्पर्शरेखां प्रत्यागच्छति ।

en: IMTANH(string)
sa: इम्तन्ह(स्ट्रिंग)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
sa: IMTANH("1+i") "1.08392+0.27175i" प्रत्यागच्छति।

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
sa: IMTANH("1.2") 0.83365 प्रेषयति

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
sa: IMEXP(string) जटिलसङ्ख्यायाः घातीयं प्रत्यागच्छति ।

en: IMEXP(string)
sa: IMEXP(स्ट्रिंग)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
sa: IMEXP("2-i") "3.99232-6.21768i" इति प्रेषयति।

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
sa: IMEXP("12i") "0.843854-0.536573i" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
sa: IMLN(string) जटिलसङ्ख्यायाः प्राकृतिकं लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: IMLN(string)
sa: IMLN(स्ट्रिंग)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
sa: IMLN("3-i") "1.15129-0.321751i" इति प्रत्यागच्छति ।

en: IMLN("12") returns 2.48491
sa: IMLN("12") 2.48491 प्रेषयति

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
sa: IMLOG2(string) जटिलसङ्ख्यायाः base-2 लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: IMLOG2(string)
sa: IMLOG2(स्ट्रिंग)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
sa: IMLOG2("3+4i") "2.321928+1.337804i" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
sa: IMLOG10(string) जटिलसङ्ख्यायाः base-10 लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: IMLOG10(string)
sa: IMLOG10(स्ट्रिंग)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
sa: IMLOG10("3+4i") "0.69897+0.402719i" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
sa: IMSQRT(string) जटिलसङ्ख्यायाः वर्गमूलं प्रत्यागच्छति ।

en: IMSQRT(string)
sa: IMSQRT (स्ट्रिंग)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
sa: IMSQRT("1+i") "1.09868+0.45509i" रिटर्न् करोति।

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
sa: IMSQRT("1.2i") "0.774597+0.774597i" रिटर्न् करोति।

en: Power
sa: शक्ति

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
sa: IMPOWER(string) एकं शक्तिं प्रति उत्थापितं जटिलं सङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: IMPOWER(string)
sa: IMPOWER(स्ट्रिंग)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
sa: IMPOWER("4-i";2) "15-8i" प्रत्यागच्छति।

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
sa: IMPOWER("1.2";2) 1.44 प्रेषयति

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
sa: IMSUM() x+yi इति रूपस्य अनेकजटिलसङ्ख्यानां योगं प्रत्यागच्छति ।

en: IMSUM(value;value;...)
sa: IMSUM(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
sa: IMSUM(1.2;"3.4+5i") "4.6+5i" प्रत्यागच्छति ।

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
sa: IMSUM(1.2;"1i") "1.2+i" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
sa: IMDIV() x+yi इति रूपस्य अनेकजटिलसङ्ख्यानां विभाजनं प्रत्यागच्छति ।

en: IMDIV(value;value;...)
sa: IMDIV(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
sa: IMDIV(1.2;"3.4+5i") "0.111597-0.164114i" प्रत्यागच्छति।

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
sa: IMDIV("12+i";"12-i") "0.986207+0.16551i" रिटर्न् करोति।

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
sa: IMSUB() x+yi इति रूपस्य अनेकजटिलसङ्ख्यानां भेदं प्रत्यागच्छति ।

en: IMSUB(value;value;...)
sa: IMSUB(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
sa: IMSUB(1.2;"3.4+5i") "-2.2-5i" प्रत्यागच्छति।

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
sa: IMSUB(1.2;"1i") "1.2-i" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
sa: IMPRODUCT() x+yi इति रूपस्य अनेकजटिलसङ्ख्यानां गुणनफलं प्रत्यागच्छति ।

en: IMPRODUCT(value;value;...)
sa: IMPRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
sa: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") "4.08+6i" प्रत्यागच्छति।

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
sa: IMPRODUCT(1.2;"1i") "+1.2i" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
sa: IMCONJUGATE(जटिलसङ्ख्या) x+yi इति रूपस्य जटिलसङ्ख्यायाः संयुग्मं प्रत्यागच्छति ।

en: IMCONJUGATE(complex number)
sa: IMCONJUGATE(जटिल संख्या)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
sa: IMCONJUGATE("1.2+5i") "1.2-5i" प्रत्यागच्छति।

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
sa: IMCONJUGATE("-i") "i" प्रत्यागच्छति ।

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
sa: IMCONJUGATE("12") "12" प्रत्यागच्छति ।

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
sa: IMARGUMENT(जटिलसङ्ख्या) x+yi इति रूपस्य जटिलसङ्ख्यायाः तर्कं प्रत्यागच्छति ।

en: IMARGUMENT(complex number)
sa: IMARGUMENT(जटिल संख्या)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
sa: IMARGUMENT("1.2+5i") 0.6072 प्रेषयति

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
sa: IMARGUMENT("-i") -1.57079633 रिटर्न् करोति

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
sa: IMARGUMENT("12") "#Div/0" प्रत्यागच्छति।

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
sa: IMABS(जटिलसङ्ख्या) x+yi इति रूपस्य जटिलसङ्ख्यायाः मानदण्डं प्रत्यागच्छति ।

en: IMABS(complex number)
sa: IMABS(जटिल संख्या)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
sa: IMABS("1.2+5i") 5.1419 प्रेषयति

en: IMABS("-i") returns 1
sa: IMABS("-i") 1 प्रत्यागच्छति

en: IMABS("12") returns 12
sa: IMABS("12") 12 प्रेषयति

en: Floating point value
sa: प्लवमान बिन्दु मूल्य

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
sa: DELTA() फंक्शन् 1 रिटर्न् करोति यदि x y इत्यस्य बराबरं भवति, अन्यथा 0. रिटर्न् करोति y पूर्वनिर्धारितरूपेण 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
sa: DELTA(1.2; 3.4) 0 प्रत्यागच्छति

en: DELTA(3; 3) returns 1
sa: DELTA(3; 3) 1 प्रत्यागच्छति

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
sa: DELTA(1; TRUE) 1 प्रत्यागच्छति

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
sa: GESTEP() फंक्शन् 1 रिटर्न् करोति यदि x अधिकं वा समानं वा y भवति, अन्यथा 0. रिटर्न् करोति y पूर्वनिर्धारितरूपेण 0.

en: GESTEP(x; y)
sa: गेस्टेप(x; y)

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
sa: GESTEP(1.2; 3.4) 0 प्रेषयति

en: GESTEP(3; 3) returns 1
sa: GESTEP(3; 3) 1 प्रेषयति

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
sa: GESTEP(0.4; TRUE) 0 प्रेषयति

en: GESTEP(4; 3) returns 1
sa: GESTEP(4; 3) 1 प्रेषयति

en: Financial
sa: वित्तीय

en: Issue date
sa: निर्गमन तिथि

en: First interest
sa: प्रथम व्याज

en: Settlement
sa: बस्ती

en: Annual rate of security
sa: सुरक्षायाः वार्षिकः दरः

en: Par value
sa: मूल्येन

en: Number of payments per year
sa: प्रतिवर्षं भुक्तिसङ्ख्या

en: Day counting basis
sa: दिवसगणना आधार

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sa: ACCRINT फंक्शन् एकस्य प्रतिभूतेः कृते उपार्जितं व्याजं प्रत्यागच्छति यत् आवधिकव्याजं ददाति। अनुमताः आवृत्तिः १ - वार्षिकः, २ - अर्धवार्षिकः अथवा ४ - त्रैमासिकः भवति । आधारः दिवसगणनायाः प्रकारः अस्ति यस्य उपयोगं भवान् कर्तुम् इच्छति: 0: US 30/360 (पूर्वनिर्धारितम्), 1: वास्तविकदिनानि, 2: वास्तविकदिनानि/360, 3: वास्तविकदिनानि/365 अथवा 4: यूरोपीय 30/360।

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
sa: ACCRINT(मुद्दा; प्रथम व्याज; निपटान; दर; सम; आवृत्ति; आधार)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
sa: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) 16,944 प्रेषयति

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sa: ACCRINTM कार्यं एकस्य प्रतिभूतेः कृते उपार्जितं व्याजं प्रत्यागच्छति यत् परिपक्वतातिथौ व्याजं ददाति। आधारः दिवसगणनायाः प्रकारः अस्ति यस्य उपयोगं भवान् कर्तुम् इच्छति: 0: US 30/360 (पूर्वनिर्धारितम्), 1: वास्तविकदिनानि, 2: वास्तविकदिनानि/360, 3: वास्तविकदिनानि/365 अथवा 4: यूरोपीय 30/360।

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
sa: ACCRINTM(मुद्दा; निपटान; दर; सम; आधार)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
sa: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) 5.0278 प्रेषयति

en: Cost
sa: मूल्यम्‌

en: Pv
sa: प.वि

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
sa: AMORDEGRC फंक्शन् डिग्रेसिव् अवमूल्यनस्य उपयोगेन फ्रांसीसीलेखाप्रणाल्याः परिशोधनमूल्यं गणयति ।

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
sa: AMORDEGRC( लागत; क्रयतिथि; प्रथमावधिसमाप्ततिथि; उद्धार; अवधि; दर; आधार)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
sa: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) 228 प्रेषयति

en: P
sa: पु

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
sa: AMORLINC फंक्शन् रेखीय-अवमूल्यनस्य उपयोगेन फ्रेंच-लेखा-प्रणाल्याः कृते परिशोधन-मूल्यं गणयति ।

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
sa: AMORLINC( लागत; क्रयतिथि; प्रथमावधिसमाप्ततिथि; उद्धार; अवधि; दर; आधार)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
sa: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) 91.256831 प्रेषयति

en: Principal
sa: प्रधानाचार्य

en: Interest rate
sa: व्याजदरः

en: Periods per year
sa: प्रतिवर्षं अवधिः

en: Years
sa: वर्षाः

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
sa: COMPOUND() फंक्शन् निवेशस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति, मूलधनं, नाममात्रं व्याजदरं, कम्पोन्डिंग् आवृत्तिः, समयं च दृष्ट्वा । यथा : $5000 12% व्याजेन 5 वर्षाणां कृते त्रैमासिकरूपेण चक्रवृद्धिकृतं COMPOUND(5000;0.12;4;5) अथवा $9030.56 भविष्यति।

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
sa: COMPOUND(प्रारम्भिक;व्याज;अवधि;अवधि_प्रति_वर्ष)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
sa: यौगिक(5000;0.12;4;5) 9030.56 के बराबर

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
sa: CONTINUOUS() फंक्शन् वर्षेषु मूलधनं, नाममात्रं दरं, समयं च दत्त्वा निरन्तरं चक्रवृद्धिव्याजस्य प्रतिफलस्य गणनां करोति । यथा : $1000 1 वर्षस्य कृते 10% अर्जनं CONTINUOUS(1000;.1;1) अथवा $1105.17 भवति।

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
sa: CONTINUOUS(1000;0.1;1) बराबर 1105.17

en: Maturity
sa: परिपक्वता

en: Frequency
sa: आवृत्ती

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sa: COUPNUM फंक्शन् निपटानस्य परिपक्वतायाः च मध्ये देयानां कूपनानाम् संख्यां प्रत्यागच्छति । आधारः दिवसगणनायाः प्रकारः अस्ति यस्य उपयोगं भवान् कर्तुम् इच्छति: 0: US 30/360 (पूर्वनिर्धारितम्), 1: वास्तविकदिनानि, 2: वास्तविकदिनानि/360, 3: वास्तविकदिनानि/365 अथवा 4: यूरोपीय 30/360।

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
sa: COUPNUM(निवास; परिपक्वता; आवृत्ति; आधार)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
sa: COUPNUM ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) 1 प्रेषयति

en: rate
sa: मानम्‌

en: periods
sa: अवधिः

en: value
sa: मूल्यम्‌

en: start
sa: प्रारंभः

en: end
sa: अंत

en: type
sa: प्रकारः

en: Calculates the cumulative interest payment.
sa: सञ्चितव्याजदेयस्य गणनां करोति।

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
sa: CUMIPMT (दर; अवधि; मूल्य; आरम्भ; समाप्त; प्रकार)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
sa: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) बराबर -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
sa: सञ्चितमूलभुगतानस्य गणनां करोति।

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
sa: CUMPRINC (दर; अवधि; मूल्य; आरम्भ; समाप्त; प्रकार)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
sa: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) -11904.054201 के बराबर

en: Salvage
sa: उद्धारम्

en: Life
sa: जीवनम्‌

en: Period
sa: कालांशः

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
sa: DB() फंक्शन् स्थिर-क्षय-शेष-विधिना दत्त-कालस्य कृते कस्यापि सम्पत्ति-अवमूल्यनस्य गणनां करिष्यति । मासः वैकल्पिकः, यदि लोपितः तर्हि १२ इति कल्प्यते ।

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
sa: DB(लाभ; उद्धार मूल्य; जीवन; अवधि [;मास])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
sa: DB(8000;400;6;3) 1158.40 के बराबर

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
sa: DB(8000;400;6;3;2) 1783.41 के बराबर

en: Factor
sa: कारक

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
sa: DDB() फंक्शन् गणित-क्षय-विधिना दत्तकालस्य कृते सम्पत्ति-अवमूल्यनस्य गणनां करोति । कारकः वैकल्पिकः अस्ति, यदि लोपितः भवति तर्हि 2 इति कल्प्यते सर्वे पैरामीटर् शून्यात् अधिकं भवितुमर्हन्ति ।

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
sa: DDB (लाभ; उद्धार मूल्य; जीवन; अवधि [; कारक])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
sa: DDB(75000;1;60;12;2) 1721.81 प्रेषयति

en: Price per $100 face value
sa: प्रति $100 मुद्रामूल्यं मूल्यम्

en: Redemption
sa: निष्क्रयण

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sa: DISC फंक्शन् एकस्य सुरक्षायाः कृते छूटदरं प्रत्यागच्छति । आधारः दिवसगणनायाः प्रकारः अस्ति यस्य उपयोगं भवान् कर्तुम् इच्छति: 0: US 30/360 (पूर्वनिर्धारितम्), 1: वास्तविकदिनानि, 2: वास्तविकदिनानि/360, 3: वास्तविकदिनानि/365 अथवा 4: यूरोपीय 30/360।

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
sa: DISC(निपटान; परिपक्वता; सम; मोचन [; आधार ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
sa: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) 0.2841 प्रेषयति

en: Fractional Dollar
sa: भिन्नात्मक डॉलर

en: Fraction
sa: अंशः

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
sa: DOLLARDE() फंक्शन् दशमलवसङ्ख्यारूपेण व्यक्तं डॉलरमूल्यं प्रत्यागच्छति । भिन्नात्मकः डॉलरः परिवर्तनीयः संख्या अस्ति तथा च भिन्नः भिन्नस्य हरः भवति

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
sa: DOLLARDE(अंशात्मक डॉलर; अंश)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
sa: DOLLARDE(1.02; 16) - 1 इत्यस्य कृते तिष्ठति तथा 2/16 - 1.125 इति प्रत्यागच्छति

en: Decimal Dollar
sa: दशमलव डॉलर

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
sa: DOLLARFR() फंक्शन् भिन्नरूपेण व्यक्तं डॉलरमूल्यं प्रत्यागच्छति । दशमलवः डॉलरः परिवर्तनीयः सङ्ख्या अस्ति तथा च अंशः भिन्नस्य हरः भवति

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
sa: DOLLARFR(अंशात्मक डॉलर; अंश)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
sa: DOLLARFR(1.125; 16) 1.02 प्रेषयति । (१ + २/१६)

en: Rate
sa: मानम्‌

en: Present value (PV)
sa: वर्तमान मूल्य (PV) 1.1.

en: Future value (FV)
sa: भविष्यस्य मूल्यम् (FV) .

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
sa: इष्टं मूल्यं धारयितुं निवेशस्य कृते आवश्यकानां अवधिनां संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: DURATION(rate; pv; fv)
sa: DURATION(दर; pv; fv) 1.1.

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
sa: DURATION(0.1; 1000; 2000) 7.27 प्रेषयति

en: Coupon
sa: कूपन

en: Yield
sa: लब्धिः

en: Basis
sa: आधारः

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
sa: नियतव्याजप्रतिभूतिस्य मकाउले अवधिं वर्षेषु प्रत्यागच्छति।

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
sa: DURATION_ADD(निपटान; परिपक्वता; कूपन; उपज; आवृत्ति; आधार)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
sa: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) 5.9937749555 प्रेषयति

en: Nominal interest rate
sa: नाममात्र व्याजदर

en: Periods
sa: अवधिः

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
sa: EFFECT() फंक्शन् नाममात्रव्याजदरेण (वार्षिकदरेण अथवा APR) प्रभावी उपजस्य गणनां करोति । यथा : 8% व्याजं मासिकं चक्रवृद्धं EFFECT(.08;12) अथवा 8.3% इत्यस्य प्रभावी उपजं प्रदाति।

en: EFFECT(nominal;periods)
sa: EFFECT(नाममात्र;अवधि)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
sa: EFFECT(0.08;12) 0.083 के बराबर

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
sa: EFFECTIVE() फंक्शन् नाममात्रव्याजदरेण (वार्षिकदरेण अथवा APR) प्रभावी उपजस्य गणनां करोति । इदं EFFECT फंक्शन् इत्यस्य समानम् अस्ति ।

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
sa: EFFECTIVE(नाममात्र;अवधि)

en: Currency
sa: मुद्रा

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
sa: EURO() फंक्शन् एकं यूरो यूरोपीयमुद्रासङ्घस्य दत्तराष्ट्रीयमुद्रायां परिवर्तयति । मुद्रा निम्नलिखितयोः एकः अस्ति : एटीएस (ऑस्ट्रिया), बीईएफ (बेल्जियम), सीवाईपी (साइप्रस), डीईएम (जर्मनी), ईईके (एस्टोनिया), ईएसपी (स्पेन्), यूरो (यूरो), एफआईएम (फिन्लैण्ड्), एफआरएफ (फ्रांस ), जीआरडी (ग्रीस), आईईपी (आयरलैण्ड), आईटीएल (इटली), एलटीएल (लिथुआनिया), एलयूएफ (लक्समबर्ग), एलवीएल (लाट्विया), एमटीएल (माल्टा), एनएलजी (नीदरलैण्ड्), पीटीई (पुर्तगाल), एसआईटी (स्लोवेनिया), अथवा एसकेके (स्लोवाकिया)।

en: EURO(currency)
sa: EURO(मुद्रा)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
sa: EURO("DEM") 1.95583 इत्यस्य बराबरम्

en: Source currency
sa: स्रोत मुद्रा

en: Target currency
sa: लक्ष्य मुद्रा

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
sa: EUROCONVERT() फंक्शन् EURO इत्यस्य मध्यस्थस्य उपयोगेन यूरोपीयमौद्रिकसङ्घस्य एकस्मात् राष्ट्रियमुद्रातः अन्यस्मिन् मुद्रायां सङ्ख्यां परिवर्तयति । मुद्रा निम्नलिखितयोः एकः अस्ति : एटीएस (ऑस्ट्रिया), बीईएफ (बेल्जियम), डीईएम (जर्मनी), ईएसपी (स्पेन्), यूरो (यूरो), एफआईएम (फिन्लैण्ड्), एफआरएफ (फ्रांस्), जीआरडी (ग्रीस), आईईपी (आयरलैण्ड् ), आईटीएल (इटली), एलयूएफ (लक्समबर्ग), एनएलजी (नीदरलैण्ड्), अथवा पीटीई (पुर्तगाल)।

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
sa: EUROCONVERT(संख्या; स्रोतमुद्रा; लक्ष्यमुद्रा)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
sa: EUROCONVERT (1; "EUR"; "DEM") 1.95583 के बराबर

en: Present value
sa: वर्तमान मूल्य

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
sa: FV() फंक्शन् निवेशस्य भविष्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति, उपजं व्यतीतम् समयं च दृष्ट्वा । यदि भवतः ८% व्याजं अर्जयन्तं बैंकखाते $१००० अस्ति तर्हि वर्षद्वयानन्तरं भवतः FV(1000;0.08;2) अथवा $1166.40 भविष्यति।

en: FV(present value;yield;periods)
sa: FV(वर्तमान मूल्य;उपज;अवधि)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
sa: FV(1000;0.08;2) 1166.40 के बराबर

en: Payment per period
sa: प्रति अवधि भुगतान

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
sa: FV_ANNUITY() फंक्शन् भुगतानस्य राशिं, व्याजदरं, अवधिसङ्ख्यां च दृष्ट्वा भुगतानस्य धारायाः भविष्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति । यथा: यदि भवान् २० वर्षाणि यावत् प्रतिवर्षं $५०० प्राप्नोति, तथा च ८% निवेशं करोति, तर्हि २० वर्षाणाम् अनन्तरं कुलम् FV_annuity(500;0.08;20) अथवा $22,880.98 भविष्यति। एतत् कार्यं प्रत्येकस्य अवधिस्य अन्ते भुक्तिः भवति इति कल्पयति ।

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
sa: FV_ANNUITY (राशि; ब्याज; अवधि)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
sa: FV_ANNUITY (1000;0.05;5) 5525.63 के बराबर

en: Investment
sa: निवेशः

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sa: INTRATE फंक्शन् पूर्णतया निवेशितस्य प्रतिभूतेः व्याजदरं प्रत्यागच्छति । आधारः दिवसगणनायाः प्रकारः अस्ति यस्य उपयोगं भवान् कर्तुम् इच्छति: 0: US 30/360 (पूर्वनिर्धारितम्), 1: वास्तविकदिनानि, 2: वास्तविकदिनानि/360, 3: वास्तविकदिनानि/365 अथवा 4: यूरोपीय 30/360।

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
sa: INTRATE(निपटान; परिपक्वता; निवेश; मोचन; आधार)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
sa: INPUTS("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) 1.98 प्रत्यागच्छति

en: Number of periods
sa: अवधिसंख्या

en: Present values
sa: वर्तमान मूल्यानि

en: Future value (optional)
sa: भविष्यस्य मूल्यम् (वैकल्पिकम्)

en: Type (optional)
sa: प्रकारः (वैकल्पिकः)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
sa: IPMT व्याजं प्रति गच्छन् वार्षिकीयाः भुक्तिराशिं गणयति ।

en: Rate is the periodic interest rate.
sa: दरः आवधिकव्याजदरः अस्ति ।

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
sa: अवधिः परिशोधनकालः भवति । प्रथमस्य कृते १ अन्तिमकालस्य कृते च एनपीईआर ।

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
sa: एनपीईआर इति कुलकालसङ्ख्या यस्मिन् वार्षिकी भुक्तिः भवति ।

en: PV is the present value in the sequence of payments.
sa: पीवी इति भुक्तिक्रमे वर्तमानमूल्यम् ।

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
sa: FV (वैकल्पिकम्) इष्टं (भविष्यत्) मूल्यम् अस्ति ।  पूर्वनिर्धारित: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
sa: प्रकारः (वैकल्पिकः) नियततिथिं परिभाषयति । अवधिस्य आरम्भे भुक्तिं कर्तुं १, अवधिसमाप्ते भुक्तिं कर्तुं ० (पूर्वनिर्धारितम्) ।

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
sa: उदाहरणं त्रिवर्षीयऋणस्य अन्तिमवर्षे दातव्यं व्याजं दर्शयति । व्याजदरः १० प्रतिशतं भवति ।

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
sa: IPMT(दर; अवधि; NPer; PV; FV; प्रकार)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
sa: IPMT(0.1;3;3;8000) -292.45 के बराबर

en: Values
sa: मूल्यानि

en: Guess
sa: अनुमानम्‌

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
sa: IRR फंक्शन् नकदप्रवाहस्य श्रृङ्खलायाः आन्तरिकप्रतिफलस्य दरस्य गणनां करोति ।

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
sa: IRR( मान[; अनुमान = 0.1 ] ) .

en: Present values (PV)
sa: वर्तमान मूल्यानि (PV) .

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
sa: निवेशस्य दत्तकालस्य व्याजस्य गणनां करोति ।

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
sa: अवधिः परिशोधनकालः भवति । प्रथमस्य कृते १ अन्तिमकालस्य कृते च NPer ।

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
sa: NPer इति कुलकालसङ्ख्या यस्य कालखण्डे वार्षिकी भुक्तिः भवति ।

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
sa: ISPMT(दर; अवधि; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
sa: ISPMT (0.1; 1; 3; 8000000) -533333 के बराबर

en: Face value
sa: मुखमूल्यम्

en: Coupon rate
sa: कूपन दर

en: Coupons per year
sa: प्रतिवर्षं कूपनम्

en: Market interest rate
sa: बाजारव्याजदरः

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
sa: LEVEL_COUPON() फंक्शन् level-coupon bond इत्यस्य मूल्यस्य गणनां करोति । उदाहरणार्थं: यदि व्याजदरः 10% भवति तर्हि 13% दरेन अर्धवार्षिककूपनयुक्तस्य $1000 बन्धनस्य मूल्यं LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) अथवा $1096.95 भवति

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
sa: LEVEL_COUPON (मुख्य मूल्य;कूपन दर; प्रति वर्ष कूपन;वर्ष;बाजार दर)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
sa: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) 1096.95 के बराबर

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
sa: MDURATION() फंक्शन् वर्षेषु नियतव्याजप्रतिभूतिस्य परिवर्तितां Macauley अवधिं गणयिष्यति ।

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
sa: MDURATION( निपटान; परिपक्वता; कूपन; उपज; आवृत्ति; [ आधार=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
sa: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) 0.316321106 प्रेषयति

en: Reinvestment
sa: पुनर्निवेशः

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
sa: MIRR() फंक्शन् आवधिकनिवेशानां श्रृङ्खलायाः परिवर्तितस्य आन्तरिकप्रतिफलस्य दरस्य (IRR) गणनां करिष्यति ।

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
sa: MIRR(मूल्यानि; निवेशः; पुनर्निवेशः)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
sa: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) बराबर 34.2823387842%

en: Effective interest rate
sa: प्रभावी व्याजदर

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
sa: NOMINAL() फंक्शन् दत्त-अन्तरालेषु चक्रवृद्धेः प्रभावी (वार्षिकीकृत) व्याजदरस्य नाममात्रस्य (उक्त) व्याजदरस्य गणनां करोति । यथा: मासिकं यौगिकं खाते 8% अर्जयितुं भवतः NOMINAL(.08;12) अथवा 7.72% इत्यस्य रिटर्न् आवश्यकम् ।

en: NOMINAL(effective;periods)
sa: NOMINAL(प्रभावी;अवधि)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
sa: NOMINAL(0.08;12) 0.0772 के बराबर

en: Payment
sa: वेतन

en: Future value (FV - optional)
sa: भविष्यस्य मूल्यम् (FV - वैकल्पिकम्)

en: Returns the number of periods of an investment.
sa: निवेशस्य अवधिसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
sa: एनपीईआर (दर; भुगतान; पीवी; एफवी; प्रकार)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
sa: एनपीईआर(०.१; -१००; १०००) ११ बराबरम्

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
sa: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) 11.906 प्रेषयति

en: Values (array)
sa: मूल्यानि (सरणिका)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
sa: आवधिक नकदप्रवाहस्य श्रृङ्खलायाः शुद्धवर्तमानमूल्यं (NPV) ।

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
sa: आवधिक-नगद-प्रवाहस्य श्रृङ्खलायाः शुद्धवर्तमानमूल्यं गणयति
                   discount rate Rate. मूल्यानि सकारात्मकानि भवेयुः यदि ते आयरूपेण प्राप्यन्ते, तथा च
                       ऋणात्मकं यदि राशिः व्ययः भवति।

en: NPV(Rate; Values)
sa: NPV(दर; मान) 1.1.

en: NPV(100%;4;5;7) = 4.125
sa: एनपीवी (100%;4;5;7) = 4.125

en: Last
sa: अन्तिमः

en: AnnualYield
sa: AnnualYeld इति

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
sa: ODDLPRICE फंक्शन् प्रति 100 मुद्रा-एककानां मुद्रामूल्यानां सुरक्षायाः मूल्यं गणयति । प्रतिभूतिपत्रस्य अन्तिमव्याजतिथिः अनियमितः भवति ।

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
sa: ODDLPRICE( निपटान; परिपक्वता; अन्तिम; दर; AnnualYield; मोचन; आवृत्ति [; आधार = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
sa: ODDLPRICE (तिथि (1990; 6; 1);तिथि (1995; 12; 31);तिथि (1990; 1; 1); 3%; 5%; 100; 2) 90.991042345 रिटर्न करता

en: Price
sa: मूल्य

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
sa: ODDLYIELD फंक्शन् तस्य प्रतिभूतेः उपजस्य गणनां करोति यस्य अन्तिमव्याजतिथिः अनियमितः भवति ।

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
sa: ODDLYIELD( निपटान; परिपक्वता; अन्तिम; दर; मूल्य; मोचन; आवृत्ति [; आधार = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
sa: ODDLYIELD (तिथि (1990; 6; 1);तिथि (1995; 12; 31);तिथि (1990; 1; 1); 3%; 91; 100; 2) 4.997775351 वापस करता है

en: Number of periods (NPer)
sa: अवधिसङ्ख्या (NPer)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
sa: पीएमटी ऋणस्य भुक्तिराशिं नित्यव्याजदरेण नित्यदेयेन च (प्रत्येकं भुगतानं समानराशिः) आधारेण प्रत्यागच्छति ।

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
sa: PMT(दर; nper ; pv [; fv = 0 [; प्रकार = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
sa: पीएमटी(0.1; 4; 10000) -3154.71 के बराबर

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
sa: पीपीएमटी मूलधनं प्रति गच्छन्ती वार्षिकीयाः भुक्तिराशिं गणयति ।

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
sa: PPMT (दर; अवधि; NPer; पीवी [; FV = 9 [; प्रकार = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
sa: पीपीएमटी(0.0875;1;36;5000;8000;1) -18.48 के बराबर

en: Issue
sa: निर्गमनम्‌

en: Discount rate
sa: छूट दर

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
sa: मूल्यनिर्धारणं परिपक्वतादिनाङ्के व्याजं दत्तस्य प्रतिभूतेः मुद्रामूल्यस्य प्रति १०० मुद्रा-एककानां मूल्यस्य गणनां कुर्वन्तु ।

en: Basis     Calculation method
sa: आधार गणना विधि

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
sa:   ० अमेरिकीविधिः, १२ मासाः, प्रत्येकं मासं ३० दिवसैः सह

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
sa:   १ वर्षे वास्तविकदिनसङ्ख्या, मासेषु वास्तविकदिनसङ्ख्या

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
sa:   २ वर्षे ३६० दिवसाः, मासेषु वास्तविकदिनानां संख्या

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
sa:   ४ वर्षे ३६५ दिवसाः, मासेषु वास्तविकदिनानां संख्या

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
sa:   ५ यूरोपीयपद्धतिः, १२ मासाः, प्रत्येकं मासे ३० दिवसाः सन्ति

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
sa: PRICEMAT(निपटान; परिपक्वता; मुद्दा; दर; उपज [; आधार = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
sa: PRICEMAT (DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) 103.819218241 रिटर्न करता है

en: Future value
sa: भविष्यत् मूल्यम्

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
sa: PV() फंक्शन् निवेशस्य वर्तमानमूल्यं प्रत्यागच्छति -- भविष्ये धनराशिस्य अद्य मूल्यं, व्याजस्य दरं वा महङ्गानि वा दृष्ट्वा । यथा यदि भवतः नूतनसङ्गणकस्य कृते $1166.40 आवश्यकं भवति तथा च 8% व्याजं अर्जयन् वर्षद्वयेन क्रेतुं इच्छति तर्हि PV(1166.4;0.08;2) अथवा $1000 इत्यनेन आरभणीयम्।

en: PV(future value;rate;periods)
sa: PV(भविष्य मूल्य;दर;अवधि)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
sa: PV(1166.4;0.08;2) 1000 के बराबर

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
sa: PV_ANNUITY() फंक्शन् वार्षिकी अथवा भुगतानधारा इत्यस्य वर्तमानमूल्यं प्रत्यागच्छति । यथा: "मिलियन डॉलर" लॉटरी टिकटं यत् २० वर्षाणि यावत् वर्षे $५०,००० ददाति, यस्य व्याजदरः ५% भवति, तस्य वस्तुतः मूल्यं PV_ANNUITY(50000;0.05;20) अथवा $623,111 भवति एतत् कार्यं प्रत्येकस्य अवधिस्य अन्ते भुक्तिः भवति इति कल्पयति ।

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
sa: PV_ANNUITY (राशि; ब्याज; अवधि)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
sa: PV_ANNUITY (1000;0.05;5) 4329.48 के बराबर

en: Payment period
sa: भुगतान अवधि

en: Regular payments
sa: नियमित भुगतान

en: Type
sa: प्रकारः

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
sa: RATE() फंक्शन् निवेशस्य प्रति अवधिं नित्यं व्याजदरं गणयति ।

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
sa: RATE (nper;pmt;pv;fv;प्रकार;अनुमान)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
sa: RATE(4*12;-200;8000) 0.007701472 के बराबर

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
sa: RECEIVED फंक्शन् निवेशितप्रतिभूतेः परिपक्वतादिनाङ्के प्राप्तां राशिं प्रत्यागच्छति । आधारः दिवसगणनायाः प्रकारः अस्ति यस्य उपयोगं भवान् कर्तुम् इच्छति: 0: US 30/360 (पूर्वनिर्धारितम्), 1: वास्तविकदिनानि, 2: वास्तविकदिनानि/360, 3: वास्तविकदिनानि/365 अथवा 4: यूरोपीय 30/360। निपटानतिथिः परिपक्वतातिथितः पूर्वं भवितुमर्हति।

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
sa: RECEIVED(निपटान; परिपक्वता; निवेश; छूट; आधार)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
sa: RECEIVED("२/२८/२००१"; "८/३१/२००१"; १०००; ०.०५; ०) १,०२५.७८७ प्रेषयति

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
sa: आरआरआइ-कार्यं निवेशस्य लाभस्य (प्रतिफलनस्य) परिणामेण व्याजदरेण गणयति ।

en: RRI( P; Pv; Fv)
sa: RRI( P; Pv; Fv) 1 .

en: RRI(1;100;200) returns 1
sa: RRI(1;100;200) 1 प्रत्यागच्छति

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
sa: SLN() फंक्शन् एकस्याः अवधिपर्यन्तं सम्पत्तिस्य सीधारेखा अवमूल्यनं निर्धारयिष्यति । व्ययः भवता सम्पत्तिः कृते दत्ता राशिः अस्ति । साल्वेज् इति अवधिसमाप्तेः सम्पत्तिमूल्यं । जीवनं तेषु कालखण्डेषु सम्पत्तिस्य अवमूल्यनं भवति । एसएलएन सम्पत्तिजीवने समानरूपेण व्ययस्य विभाजनं करोति ।

en: SLN(cost; salvage value; life)
sa: SLN(लाभ; उद्धार मूल्य; जीवन)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
sa: SLN(10000;700;10) 930 के बराबर

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
sa: SYD() फंक्शन् कस्यापि सम्पत्तिस्य मूल्यस्य, उद्धारमूल्यस्य, प्रत्याशितजीवनस्य, विशेषकालस्य च आधारेण वर्षाणां योग-अङ्कानां अवमूल्यनस्य गणनां करिष्यति एषा पद्धतिः अवमूल्यनस्य दरं त्वरयति, येन पूर्वकालानाम् अपेक्षया पूर्वकालेषु अधिकः अवमूल्यनव्ययः भवति । अवमूल्यनीयः व्ययः वास्तविकव्ययः न्यूनीकृत्य उद्धारमूल्यं भवति । उपयोगी जीवनं तेषां अवधिनां (सामान्यतया वर्षाणां) संख्या भवति येषु सम्पत्तिस्य अवमूल्यनं भवति ।

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
sa: SYD(लाभ; उद्धार मूल्य; जीवन; अवधि)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
sa: SYD(5000; 200; 5; 2) समं 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
sa: TBILLEQ कार्याणि कोषबिलस्य कृते बन्धकसमतुल्यं प्रत्यागच्छति । परिपक्वतातिथिः निपटनतिथितः परं किन्तु ३६५ दिवसेषु भवितुमर्हति।

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
sa: TBILLEQ(निपटान; परिपक्वता; छूट)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
sa: TBILLEQ ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) 0.1068 प्रेषयति

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
sa: TBILLPRICE कार्याणि कोषबिलस्य प्रति $100 मूल्यं प्रत्यागच्छति । परिपक्वतातिथिः निपटनतिथितः परं किन्तु ३६५ दिवसेषु भवितुमर्हति। छूटदरः सकारात्मकः भवितुमर्हति।

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
sa: TBILLPRICE(निपटान; परिपक्वता; छूट)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
sa: TBILLPRICE ("२/२८/२००१"; "८/३१/२००१"; ०.०५) ९७.४४४४ प्रेषयति

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
sa: TBILLYIELD फंक्शन्स् कोषबिलस्य उपजं प्रत्यागच्छति । परिपक्वतातिथिः निपटनतिथितः परं किन्तु ३६५ दिवसेषु भवितुमर्हति। मूल्यं सकारात्मकं भवितुमर्हति।

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
sa: TBILLYIELD(निपटान; परिपक्वता; मूल्य)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
sa: TBILLYIELD ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) -1.63 प्रत्यागच्छति

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
sa: VDB चर-दर-क्षय-शेष-पद्धतेः उपयोगेन, निर्दिष्ट-कालस्य कृते प्रारम्भिक-मूल्येन, अपेक्षित-उपयोगी-जीवनेन, उद्धारस्य अन्तिम-मूल्येन च सह सम्पत्ति-अवमूल्यन-भत्तेः गणनां करोति

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
sa: VDB (लाभ; उद्धार; जीवन; आरम्भ-अवधि; अंत-अवधि; [; अवमूल्यन-कारक = 2 [; स्विच = मिथ्या ]] )

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
sa: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) 1312.5 प्रेषयति

en: Dates
sa: तिथयः

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
sa: XIRR फंक्शन् नकदप्रवाहस्य अ-आवधिकश्रृङ्खलायाः आन्तरिकप्रतिफलस्य दरस्य गणनां करोति ।

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
sa: XIRR( मान; तिथयः [; अनुमान = 0.1 ] )

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
sa: XIRR(B1:B4;C1:C4) मानातु B1:B4 मध्ये -20000, 4000, 12000, 8000 अस्ति यदा C1:C4 मध्ये "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1) ", "=तिथि (2000; 12; 30)", "=DATE(2001;3;1)" 0.2115964 प्रेषयति

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
sa: XNPV फंक्शन् नकदप्रवाहस्य श्रृङ्खलायाः शुद्धवर्तमानमूल्यं गणयति ।

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
sa: XNPV( दर; मान; तिथयः )

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
sa: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) मानातु B1:B4 मध्ये -20000, 4000, 12000, 8000 अस्ति यदा C1:C4 मध्ये "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6) अस्ति ;1)", "=तिथि (2000; 12; 30)",। "=DATE(2001;3;1)" 2907.83187 प्रत्यागच्छति

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
sa: YIELDDISC मुद्रामूल्ये प्रति १०० मुद्रा-एककेषु रियायती-प्रतिभूति-उपजस्य गणनां करोति ।

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
sa: YIELDDISC(निपटान; परिपक्वता; मूल्य, मोचन, आधार)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
sa: YIELDDISC (DATE (1990;6;1);DATE (1990;12;31);941.66667;1000) 0.106194684 रिटर्न् करोति

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
sa: YIELDMAT फंक्शन् परिपक्वतादिनाङ्के व्याजं ददाति तस्य प्रतिभूतेः उपजस्य गणनां करोति ।

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
sa: YIELDMAT( निपटान; परिपक्वता; मुद्दा; दर; मूल्य; आधार )

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
sa: YIELDMAT (DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) 0.050000000 रिटर्न करता है

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
sa: ZERO_COUPON() फंक्शन् शून्य-कूपन (शुद्ध-छूट) बन्धनस्य मूल्यस्य गणनां करोति । यथा : यदि व्याजदरः १०% भवति तर्हि २० वर्षेषु परिपक्वं भवति $१००० बन्धनस्य मूल्यं ZERO_COUPON(1000;.1;20) अथवा $148.64 भवति ।

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
sa: ZERO_COUPON (मुख्य मूल्य; दर; वर्ष)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
sa: ZERO_COUPON(1000;.1;20) 148.64 के बराबर

en: Manual
sa: शास्त्र

en: Automatic
sa: स्वतः

en: Information
sa: सूचना

en: Error
sa: त्रुटि

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
sa: ERRORTYPE() फंक्शन् त्रुटिं संख्यायां परिवर्तयति । यदि मूल्यं दोषः नास्ति तर्हि दोषः प्रत्यागच्छति । अन्यथा संख्यात्मकः सङ्केतः प्रत्यागच्छति । त्रुटिसङ्केताः Excel इत्यनेन प्रतिरूपिताः भवन्ति ।

en: ERRORTYPE(value)
sa: ERRORTYPE(मूल्य)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
sa: ERRORTYPE(NA()) 7 प्रत्यागच्छति

en: ERRORTYPE(0) returns an error
sa: ERRORTYPE(0) इत्यनेन त्रुटिः प्रत्यागच्छति

en: Reference
sa: सन्दर्भः

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
sa: FORMULA() फंक्शन् कस्यचित् कोष्ठकस्य सूत्रं स्ट्रिंग् इति रूपेण प्रत्यागच्छति ।

en: FORMULA(x)
sa: सूत्र(x)

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
sa: FORMULA(A1) "=SUM(1+2)" प्रेषयति यदि कोष्ठके A1 एतादृशं सूत्रं भवति ।

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
sa: N() फंक्शन् एकं मूल्यं संख्यायां परिवर्तयति । यदि मूल्यं संख्यां वा निर्दिशति वा तर्हि एतत् कार्यं संख्यां प्रत्यागच्छति । यदि मूल्यं True अस्ति तर्हि एतत् फंक्शन् 1. यदि मूल्यं तिथिः अस्ति तर्हि एतत् फंक्शन् तस्याः तिथ्याः क्रमाङ्कं प्रत्यागच्छति । अन्यत् किमपि कार्यं 0 इति प्रत्यागन्तुं जनयिष्यति ।

en: N(value)
sa: N(मूल्यम्)

en: N(3.14) returns 3.14
sa: N(3.14) 3.14 प्रत्यागच्छति

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
sa: N("7") 0 प्रत्यागच्छति (यतोहि "7" पाठः अस्ति)

en: Type of information
sa: सूचनायाः प्रकारः

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
sa: INFO() फंक्शन् वर्तमानस्य संचालनवातावरणस्य विषये सूचनां प्रत्यागच्छति । पैरामीटर् प्रकारः निर्दिशति यत् भवान् किं प्रकारस्य सूचनां प्रत्यागन्तुं इच्छति । इदं निम्नलिखितयोः अन्यतमम् अस्ति: "directory" वर्तमाननिर्देशिकायाः मार्गं प्रत्यागच्छति, "numfile" सक्रियदस्तावेजानां संख्यां प्रत्यागच्छति, "release" Calligra Sheets इत्यस्य संस्करणं पाठरूपेण प्रत्यागच्छति, "recalc" वर्तमानपुनगणनाविधिं प्रत्यागच्छति: Automatic" अथवा "Manual", "system" इत्यनेन प्रचालनवातावरणस्य नाम प्रत्यागच्छति, "osversion" इत्यनेन वर्तमानप्रचालनतन्त्रं प्रत्यागच्छति ।

en: INFO(type)
sa: INFO(प्रकार)

en: Any value
sa: यत्किमपि मूल्यम्

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
sa: यदि पैरामीटर् बूलियनमूल्यं भवति तर्हि ISLOGICAL() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
sa: ISLOGICAL(A1>A2) True इति प्रत्यागच्छति

en: ISLOGICAL(12) returns False
sa: ISLOGICAL(12) False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
sa: यदि पैरामीटर् रिक्तं भवति तर्हि ISBLANK() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
sa: ISBLANK(A1) True इति प्रेषयति यदि A1 रिक्तं भवति

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
sa: ISBLANK(A1) False प्रेषयति यदि A1 मूल्यं धारयति

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
sa: यदि पैरामीटर् संख्यात्मकं मूल्यं भवति तर्हि ISNUMBER() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति । इदं ISNUM इत्यस्य समानम् अस्ति।

en: ISNUMBER(12) returns True
sa: ISNUMBER(12) True इति प्रत्यागच्छति

en: ISNUMBER(hello) returns False
sa: ISNUMBER(hello) False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
sa: यदि पैरामीटर् संख्यात्मकं मूल्यं भवति तर्हि ISNUM() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति । इदं ISNUMBER इत्यस्य समानम् अस्ति।

en: ISNUM(x)
sa: ISNUM (x) 1.1.

en: ISNUM(12) returns True
sa: ISNUM(12) True इति प्रेषयति

en: ISNUM(hello) returns False
sa: ISNUM(hello) False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
sa: ISTIME() फंक्शन् True प्रेषयति यदि पैरामीटर् समयमूल्यं भवति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISTIME(x)
sa: विशेष(x)

en: ISTIME("12:05") returns True
sa: ISTIME("12:05") True इति प्रत्यागच्छति

en: ISTIME("hello") returns False
sa: ISTIME("hello") False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
sa: यदि पैरामीटर् तिथिमूल्यं भवति तर्हि ISDATE() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
sa: ISDATE("2000-2-2") True इति प्रत्यागच्छति

en: ISDATE("hello") returns False
sa: ISDATE("hello") False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
sa: यदि पैरामीटर् सन्दर्भं निर्दिशति तर्हि ISREF() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति

en: ISREF(x)
sa: ISREF (x) 1.1.

en: ISREF(A12) returns true
sa: ISREF(A12) सत्यं प्रत्यागच्छति

en: ISREF("hello") returns false
sa: ISREF("hello") false इति प्रत्यागच्छति

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
sa: ISTEXT() फंक्शन् True प्रेषयति यदि पैरामीटर् स्ट्रिंग् अस्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति

en: ISTEXT(12) returns False
sa: ISTEXT(12) False इति प्रत्यागच्छति

en: ISTEXT("hello") returns True
sa: ISTEXT("hello") True इति प्रत्यागच्छति

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
sa: ISNONTEXT() फंक्शन् True प्रेषयति यदि पैरामीटर् स्ट्रिंग् नास्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति । इदं ISNOTTEXT इत्यस्य समानम् अस्ति।

en: ISNONTEXT(12) returns True
sa: ISNONTEXT(12) True इति प्रत्यागच्छति

en: ISNONTEXT("hello") returns False
sa: ISNONTEXT("hello") False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
sa: ISNOTTEXT() फंक्शन् True प्रेषयति यदि पैरामीटर् स्ट्रिंग् नास्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति । इदं ISNONTEXT इत्यस्य समानम् अस्ति ।

en: ISNOTTEXT(12) returns True
sa: ISNOTTEXT(12) True इति प्रत्यागच्छति

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
sa: ISNOTTEXT("hello") False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
sa: यदि सन्दर्भितकोष्ठके सूत्रं भवति तर्हि ISFORMULA() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
sa: ISODD() फंक्शन् True इति प्रेषयति यदि संख्या विषमः अस्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISODD(x)
sa: ISODD (x) 1.1.

en: ISODD(12) returns False
sa: ISODD(12) False इति प्रत्यागच्छति

en: ISODD(-7) returns True
sa: ISODD(-7) True इति प्रत्यागच्छति

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
sa: ISEVEN() फंक्शन् True इति प्रत्यागच्छति यदि संख्या समः अस्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISEVEN(x)
sa: आइसेवेन्(x)

en: ISEVEN(12) returns True
sa: ISEVEN(12) True इति प्रत्यागच्छति

en: ISEVEN(-7) returns False
sa: ISEVEN(-7) False इति प्रत्यागच्छति

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
sa: ISERR() फंक्शन् True प्रेषयति यदि तस्य पैरामीटर् N/A इत्यस्मात् परं त्रुटिः अस्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति । यदि भवान् N/A त्रुटिम् अपि समाविष्टुं इच्छति तर्हि ISERROR() इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: ISERR(x)
sa: ISERR (x) 1.1.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
sa: ISERROR() फंक्शन् True प्रेषयति यदि तस्य पैरामीटर् कस्यापि प्रकारस्य त्रुटिः अस्ति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISERROR(x)
sa: ISERROR (x) 1.1.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
sa: ISNA() फंक्शन् True प्रेषयति यदि तस्य पैरामीटर् N/A त्रुटिः अस्ति । अन्येषु सर्वेषु सन्दर्भेषु False इति प्रत्यागच्छति ।

en: ISNA(x)
sa: इस्ना(x)

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
sa: NA() फंक्शन् नित्यं त्रुटिमूल्यं, N/A, प्रत्यागच्छति ।

en: NA()
sa: ना ()

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
sa: TYPE() फंक्शन् 1 यदि मूल्यं संख्या अस्ति, 2 यदि पाठः अस्ति, 4 यदि मूल्यं तार्किकं मूल्यं भवति, 16 यदि त्रुटिमूल्यं अस्ति अथवा 64 यदि मूल्यं सरणी अस्ति यदि मूल्यं यत् कोष्ठकं प्रतिनिधियति तस्मिन् सूत्रं भवति तर्हि भवन्तः तस्य रिटर्न् प्रकारं प्राप्नुवन्ति ।

en: TYPE(x)
sa: प्रकार(x)

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
sa: TYPE(A1) 2 प्रेषयति, यदि A1 मध्ये "Text" अस्ति ।

en: TYPE(-7) returns 1
sa: TYPE(-7) 1 प्रत्यागच्छति

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
sa: TYPE(A2) 1 रिटर्न् करोति, यदि A2 मध्ये "=CURRENTDATE()" अस्ति।

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
sa: वर्तमानसञ्चिकानाम प्रत्यागच्छति । यदि वर्तमानदस्तावेजं न रक्षितं तर्हि रिक्तं स्ट्रिंग् प्रत्यागच्छति ।

en: Logical
sa: तार्किकम्

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
sa: FALSE() फंक्शन् FALSE इति बूलियनमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: FALSE()
sa: असत्य()

en: FALSE() returns FALSE
sa: FALSE() इत्यनेन FALSE इति प्रत्यागच्छति

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
sa: TRUE() फंक्शन् TRUE इति बूलियनमूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: TRUE()
sa: सत्यम्‌()

en: TRUE() returns TRUE
sa: TRUE() TRUE प्रेषयति

en: Boolean values
sa: बूलियन मूल्यानि

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
sa: यदि सर्वे मूल्यानि सत्यानि सन्ति तर्हि AND() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति (यावत् त्रुटिस्थं किमपि मूल्यं न - तर्हि त्रुटिं न ददाति) ।

en: AND(value;value;...)
sa: AND(मूल्य;मूल्य;...)

en: AND(true;true;true) returns True
sa: AND(true;true;true) True इति प्रत्यागच्छति

en: AND(true;false) returns False
sa: AND(true;false) False इति प्रत्यागच्छति

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
sa: यदि न्यूनातिन्यूनम् एकं मूल्यं सत्यं भवति तर्हि OR() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False प्रत्यागच्छति (यावत् मूल्येषु कश्चन अपि त्रुटिः नास्ति, तर्हि त्रुटिं प्रत्यागच्छति) ।

en: OR(value;value;...)
sa: OR(मूल्य;मूल्य;...)

en: OR(false;false;false) returns False
sa: OR(false;false;false) False इति प्रत्यागच्छति

en: OR(true;false) returns True
sa: OR(true;false) True इति प्रत्यागच्छति

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
sa: यदि न्यूनातिन्यूनम् एकं मूल्यं सत्यं नास्ति तर्हि NAND() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: NAND(value;value;...)
sa: NAND(मूल्य;मूल्य;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
sa: NAND(true;false;false) True इति प्रत्यागच्छति

en: NAND(true;true) returns False
sa: NAND(true;true) False इति प्रत्यागच्छति

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
sa: यदि पैरामीटर्रूपेण दत्ताः सर्वे मूल्यानि बूलियनप्रकारस्य सन्ति तथा च मूल्यं false भवति तर्हि NOR() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: NOR(value;value;...)
sa: NOR(मूल्य;मूल्य;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
sa: NOR(true;false;false) False इति प्रत्यागच्छति

en: NOR(false;false) returns True
sa: NOR(false;false) True इति प्रत्यागच्छति

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
sa: यदि True मूल्यानां संख्या सम भवति तर्हि XOR() फंक्शन् False प्रेषयति । अन्यथा True इति प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि तर्कः दोषः अस्ति तर्हि त्रुटिं प्रत्यागच्छति ।

en: XOR(value;value;...)
sa: XOR (मूल्य;मूल्य;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
sa: XOR(false;false;false) True इति प्रत्यागच्छति

en: XOR(true;false) returns True
sa: XOR(true;false) True इति प्रत्यागच्छति

en: Boolean value
sa: बूलियन मूल्य

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
sa: NOT() फंक्शन् यदि मूल्यं False अस्ति तर्हि True प्रेषयति तथा यदि मूल्यं True अस्ति तर्हि False प्रेषयति । यदि इनपुट् त्रुटिः अस्ति तर्हि त्रुटिं प्रत्यागच्छति ।

en: NOT(bool)
sa: न(bool)

en: NOT(false) returns True
sa: NOT(false) True इति प्रत्यागच्छति

en: NOT(true) returns False
sa: NOT(true) इत्यनेन False इति प्रत्यागच्छति

en: Condition
sa: दशा

en: If true
sa: यदि सत्यम्

en: If false
sa: मिथ्या चेत्

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
sa: IF() फंक्शन् सशर्तं फंक्शन् अस्ति । यदि कण्डिशन् True अस्ति तर्हि एतत् फंक्शन् द्वितीयं पैरामीटर् प्रत्यागच्छति । अन्यथा तृतीयं पैरामीटर् (यत् पूर्वनिर्धारितं मिथ्या इति) प्रत्यागच्छति ।

en: IF(condition;if_true;if_false)
sa: IF (शर्त; यदि_सत्य;यदि_मिथ्या)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
sa: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) 3 प्रत्यागच्छति

en: Any X
sa: कोऽपि X

en: Any Alternative
sa: कोऽपि विकल्पः

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
sa: X यावत् Error न भवति तावत् प्रेषयन्तु, अस्मिन् सन्दर्भे वैकल्पिकं मूल्यं प्रत्यागच्छन्तु ।

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
sa: IFERROR(किमपिX;किमपिवैकल्पिकम्)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
sa: IFERROR(A1;A2) A1 इत्यस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति यदि सा सामग्री त्रुटि-मूल्यं नास्ति अन्यथा A2 इत्यस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति ।

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
sa: X यावत् NA न भवति तावत् प्रेषयन्तु, अस्मिन् सन्दर्भे वैकल्पिकं मूल्यं प्रत्यागच्छन्तु ।

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
sa: IFNA(A1;A2) A1 इत्यस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति यदि सा सामग्री #N/A त्रुटि-मूल्यं नास्ति अन्यथा A2 इत्यस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति ।

en: Math
sa: गणित

en: Function
sa: नियोग

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
sa: SUBTOTAL() फंक्शन् तत्र अन्येषां उपकुलपरिणामानां अवहेलनां कृत्वा आर्गुमेण्ट् इत्यस्य दत्तसूचिकायाः उपकुलं प्रत्यागच्छति । फंक्शन् निम्नलिखितसङ्ख्यासु एकं भवितुम् अर्हति : 1 - औसतं, 2 - गणना, 3 - CountA, 4 - अधिकतमं, 5 - न्यूनतमं, 6 - उत्पादं, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - वर्P.

en: SUBTOTAL(function; value)
sa: SUBTOTAL(कार्य; मूल्य)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
sa: यदि A1:A5 इत्यत्र 7, 24, 23, 56 तथा 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
sa: SUBTOTAL(1; A1:A5) 23.8 प्रेषयति

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
sa: SUBTOTAL(4; A1:A5) 56 प्रत्यागच्छति

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
sa: SUBTOTAL(9; A1:A5) 119 प्रत्यागच्छति

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
sa: SUBTOTAL(11; A1:A5) 307.76 प्रेषयति

en: X the independent variable of the power series
sa: X शक्तिश्रृङ्खलायाः स्वतन्त्रचरः

en: N the initial power to which X is to be raised
sa: N प्रारम्भिकशक्तिः यस्याः कृते X उत्थापनीयः अस्ति

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
sa: M श्रृङ्खलायां प्रत्येकं पदस्य कृते N वर्धयितुं येन वृद्धिः

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
sa: गुणांकाः गुणांकानाम् एकः समुच्चयः येन X चरस्य प्रत्येकं क्रमिकशक्तिः गुणा भवति

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
sa: SERIESSUM() फंक्शन् एकस्य शक्तिश्रृङ्खलायाः योगं प्रत्यागच्छति ।

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
sa: SERIESSUM( X; N; M; गुणांक) 1 .

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
sa: LCM() फंक्शन् द्वयोः वा अधिकयोः फ्लोट् मूल्ययोः कृते न्यूनतमं सामान्यं बहुकं प्रत्यागच्छति

en: LCM(value; value)
sa: LCM (मूल्य; मूल्य) 1.1.

en: LCM(6;4) returns 12
sa: LCM(6;4) 12 प्रेषयति

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
sa: LCM(1.5;2.25) 4.5 प्रत्यागच्छति

en: LCM(2;3;4) returns 12
sa: LCM(2;3;4) 12 प्रेषयति

en: Third number
sa: तृतीया संख्या

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
sa: GCD() फंक्शन् द्वयोः वा अधिकयोः पूर्णाङ्कमूल्यानां कृते महत्तमं सामान्यं हरं प्रत्यागच्छति ।

en: GCD(value; value)
sa: GCD(मूल्य; मूल्य)

en: GCD(6;4) returns 2
sa: GCD(6;4) 2 प्रत्यागच्छति

en: GCD(10;20) returns 10
sa: GCD(10;20) 10 प्रत्यागच्छति

en: GCD(20;15;10) returns 5
sa: GCD(20;15;10) 5 प्रेषयति

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
sa: EPS() यन्त्रं epsilon प्रेषयति; एषः १ इत्यस्य अग्रिमस्य बृहत्तमस्य प्लवकबिन्दुसङ्ख्यायाः च अन्तरम् अस्ति । यतः सङ्गणकाः परिमितसङ्ख्यायाः अङ्कानां उपयोगं कुर्वन्ति, अतः सर्वेषु गणनासु गोल-दोषः निहितः (किन्तु प्रायः तुच्छः) भवति ।

en: EPS()
sa: ईपीएस ()

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
sa: अधिकांशप्रणालीषु, एतत् 2^-52=2.2204460492503131e-16 प्रेषयति

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
sa: 0.5*EPS() "एककगोलम्" प्रत्यागच्छति; इदं मूल्यं रोचकं यतः एषा बृहत्तमा संख्या x अस्ति यत्र (1+x)-1=0 (गोलदोषाणां कारणात्) ।

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
sa: EPS() एतावत् लघु यत् Calligra Sheets 1+eps() 1 इति प्रदर्शयति

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
sa: 0 तथा EPS() मध्ये x संख्यां चिनुत । अवलोकयन्तु यत् 1+x समीकरणस्य उपयोगेन (1+x)-1 इत्यस्य उपयोगेन x 0 अथवा EPS() इत्यस्मै गोलं करोति

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
sa: POWER(x;y) फंक्शन् x इत्यस्य मूल्यं y इत्यस्य शक्तिं प्रति उत्थापितं प्रत्यागच्छति ।

en: POWER(value;value)
sa: POWER(मूल्य;मूल्य)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
sa: POWER(1.2;3.4) तुल्यम् 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
sa: POWER(2;3) समं 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
sa: POW(x;y) फंक्शन् x इत्यस्य मूल्यं y इत्यस्य शक्तिं प्रति उत्थापितं प्रत्यागच्छति । इदं POWER इत्यस्य समानम् अस्ति।

en: POW(value;value)
sa: POW(मूल्य;मूल्य)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
sa: POW(1.2;3.4) तुल्यम् 1.8572

en: POW(2;3) equals 8
sa: POW(2;3) समं 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
sa: EVEN() फंक्शन् समीपस्थं समपूर्णाङ्कं यावत् गोलकृतं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: EVEN(value)
sa: EVEN(मूल्यम्)

en: EVEN(1.2) returns 2
sa: EVEN(1.2) इत्यनेन 2 प्रत्यागच्छति

en: EVEN(2) returns 2
sa: EVEN(2) 2 प्रत्यागच्छति

en: Precision
sa: सटीकता

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
sa: TRUNC() फंक्शन् एकं संख्यात्मकं मूल्यं निश्चितसटीकतया कटयति । यदि सटीकता लोप्यते तर्हि 0 कल्प्यते।

en: TRUNC(value; precision)
sa: TRUNC(मूल्य; परिशुद्धता)

en: TRUNC(1.2) returns 1
sa: TRUNC(1.2) 1 प्रेषयति

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
sa: TRUNC(213.232; 2) 213.23 प्रत्यागच्छति

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
sa: ODD() फंक्शन् गोलकृतं संख्यां (अथवा अधः, ऋणात्मकमूल्यानां कृते) समीपस्थं विषमपूर्णाङ्कं प्रति प्रत्यागच्छति । परिभाषया ODD(0) इति १ ।

en: ODD(value)
sa: ओडीडी(मूल्य)

en: ODD(1.2) returns 3
sa: ODD(1.2) 3 प्रत्यागच्छति

en: ODD(2) returns 3
sa: ODD(2) 3 प्रत्यागच्छति

en: ODD(-2) returns -3
sa: ODD(-2) -3 प्रत्यागच्छति

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
sa: GAMMA() फंक्शन् गामा फंक्शन् मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: GAMMA(value)
sa: गाम्मा(मूल्य)

en: GAMMA(1) returns 1
sa: GAMMA(1) 1 प्रत्यागच्छति

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
sa: MOD() फंक्शन् विभागस्य अनन्तरं शेषं प्रत्यागच्छति । यदि द्वितीयः पैरामीटर् शून्यः अस्ति तर्हि फंक्शन् #DIV/0 प्रेषयति ।

en: MOD(value;value)
sa: MOD(मूल्य;मूल्य) 1.1.

en: MOD(12;5) returns 2
sa: MOD(12;5) 2 प्रेषयति

en: MOD(5;5) returns 0
sa: MOD(5;5) 0 प्रेषयति

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
sa: एतत् फंक्शन् -1 यदि संख्या ऋणात्मका अस्ति, 0 यदि संख्या शून्या अस्ति तथा 1 यदि संख्या सकारात्मका अस्ति तर्हि 1 प्रेषयति ।

en: SIGN(value)
sa: SIGN(मूल्य)

en: SIGN(5) equals 1
sa: SIGN(5) समं 1

en: SIGN(0) equals 0
sa: SIGN(0) 0 के बराबर

en: SIGN(-5) equals -1
sa: SIGN(-5) -1 तुल्यम्

en: This function multiplies each value by -1.
sa: एतत् फंक्शन् प्रत्येकं मूल्यं -1 इत्यनेन गुणयति ।

en: INV(value)
sa: INV(मूल्य)

en: INV(-5) equals 5
sa: INV(-5) समं ५

en: INV(5) equals -5
sa: INV(5) समं -5

en: INV(0) equals 0
sa: INV(0) 0 के बराबर

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
sa: एतत् फंक्शन् पारितस्य पूर्णाङ्कस्य अथवा प्लवमानस्य तर्कस्य गणनां प्रत्यागच्छति । भवान् एकं श्रेणीं उपयुज्य गणयितुं शक्नोति: COUNT(A1:B5) अथवा COUNT(12;5;12.5) इत्यादिमूल्यानां सूचीं उपयुज्य ।

en: COUNT(value;value;value...)
sa: COUNT(मूल्य;मूल्य;मूल्य...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
sa: COUNT (-5;"KSpread";2) 2 प्रेषयति

en: COUNT(5) returns 1
sa: COUNT(5) 1 प्रत्यागच्छति

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
sa: एतत् फंक्शन् पारितस्य सर्वेषां अरिक्त-आर्ग्युमेण्ट्-सङ्ख्यां प्रत्यागच्छति । भवान् एकं श्रेणीं उपयुज्य गणयितुं शक्नोति: COUNTA(A1:B5) अथवा COUNTA(12;5;12.5) इत्यादिमूल्यानां सूचीं उपयुज्य ।

en: COUNTA(value;value;value...)
sa: COUNTA(मूल्य;मूल्य;मूल्य...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
sa: COUNTA (-5;"KSpread";2) 3 प्रत्यागच्छति

en: COUNTA(5) returns 1
sa: COUNTA(5) 1 प्रत्यागच्छति

en: Cell range
sa: कोष्ठकपरिधिः

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
sa: एतत् फंक्शन् परिधिमध्ये सर्वेषां रिक्तकोष्ठकानां गणनां प्रत्यागच्छति ।

en: COUNTBLANK(range)
sa: COUNTBLANK(परिधि)

en: COUNTBLANK(A1:B5)
sa: COUNTBLANK(A1:B5) 1.1.

en: Range
sa: पङ्क्तिः

en: Criteria
sa: कोटी

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
sa: COUNTIF() फंक्शन् दत्तपरिधिस्थानां कोष्ठकानां संख्यां प्रत्यागच्छति ये दत्तमापदण्डं पूरयन्ति ।

en: COUNTIF(range;criteria)
sa: COUNTIF(परिधि;मापदण्ड)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
sa: COUNTIF(A2:A3;"14") 1 प्रेषयति यदि A2 -4 अस्ति तथा A3 14 अस्ति

en: A floating point value
sa: एकं प्लवमानबिन्दुमूल्यम्

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
sa: FACT() फंक्शन् पैरामीटर् इत्यस्य फैक्टरियल् गणयति । गणितीयव्यञ्जनम् (मूल्यम्) अस्ति!।

en: FACT(number)
sa: FACT(संख्या)

en: FACT(10) returns 3628800
sa: FACT(10) 3628800 प्रेषयति

en: FACT(0) returns 1
sa: FACT(0) 1 प्रेषयति

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
sa: FACTDOUBLE() फंक्शन् कस्यापि संख्यायाः द्विगुणं गुणनखण्डं गणयति अर्थात् x!! ।

en: FACTDOUBLE(number)
sa: FACTDOUBLE(संख्या)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
sa: FACTDOUBLE(6) 48 प्रेषयति

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
sa: FACTDOUBLE(7) 105 प्रेषयति

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
sa: SUM() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां योगं गणयति । भवान् SUM(A1:B5) इति परिधिस्य योगं अथवा SUM(12;5;12.5) इत्यादीनां मूल्यानां सूचीं गणयितुं शक्नोति ।

en: SUM(value;value;...)
sa: SUM(मूल्य;मूल्य;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
sa: सुम(१२;५;७) समः

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
sa: सुम(१२.५;२) समं १४.५

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
sa: SUMA() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां योगं गणयति । भवान् SUMA(A1:B5) इति परिधिस्य योगं अथवा SUMA(12;5;12.5) इत्यादीनां मूल्यानां सूचीं गणयितुं शक्नोति । यदि कस्मिन् अपि पैरामीटर् मध्ये पाठः अथवा बूलियन् मूल्यं FALSE अस्ति तर्हि तत् 0 इति गण्यते, यदि कश्चन पैरामीटर् TRUE इति मूल्याङ्कनं करोति तर्हि तत् 1 इति गण्यते ।

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
sa: सुमा(१२;५; ७) समः

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
sa: सुम(१२.५; २; सत्यम्) समं १५.५

en: Check range
sa: परिधिं पश्यन्तु

en: Sum range
sa: योगपरिधिः

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
sa: SUMIF() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां योगं गणयति ये मापदण्डेन सह मेलन्ति । योगपरिधिः वैकल्पिकः अस्ति । यदि न आपूर्तिः भवति तर्हि चेक् रेन्ज् मध्ये मूल्यानि योगिताः भवन्ति । चेक-परिधिस्य दीर्घता योग-परिधि-दीर्घतायाः समाना वा न्यूना वा भवेत् ।

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
sa: SUMIF (चेकरेन्ज;मापदण्ड;समरेन्ज)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
sa: SUMIF(A1:A4;">1") A1:A4 परिधिमध्ये सर्वाणि मूल्यानि योगयति ये >1 मेलनं कुर्वन्ति

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
sa: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) B1:B4 परिधिमध्ये सर्वाणि मूल्यानि योगयति यदि A1:A4 मध्ये तत्सम्बद्धं मूल्यं =0 मेलनं करोति

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
sa: PRODUCT() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां उत्पादस्य गणनां करोति । भवान् एकस्य श्रेणीयाः उत्पादस्य गणनां कर्तुं शक्नोति: PRODUCT(A1:B5) अथवा product(12;5;12.5) इत्यादीनां मूल्यानां सूची । यदि संख्यात्मकं मूल्यं न लभ्यते तर्हि 0 प्रत्यागच्छति ।

en: PRODUCT(value;value;...)
sa: PRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
sa: PRODUCT(3;5;7) 105 के बराबर

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
sa: PRODUCT(12.5;2) समं 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
sa: KPRODUCT() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां गुणनफलं गणयति । भवान् एकस्य श्रेणीयाः उत्पादस्य गणनां कर्तुं शक्नोति: KPRODUCT(A1:B5) अथवा KPRODUCT(12;5;12.5) इत्यादीनां मूल्यानां सूची । यदि संख्यात्मकं मूल्यं न लभ्यते तर्हि 1 प्रत्यागच्छति ।

en: KPRODUCT(value;value;...)
sa: KPRODUCT(मूल्य;मूल्य;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
sa: KPRODUCT(3;5;7) 105 के बराबर

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
sa: KPRODUCT(12.5;2) 25 के बराबर

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
sa: G_PRODUCT() फंक्शन् KPRODUCT इत्यस्य समानम् अस्ति । Gnumeric संगततायै एतत् प्रदत्तम् अस्ति ।

en: G_PRODUCT(value;value;...)
sa: G_PRODUCT (मूल्य;मूल्य;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
sa: DIV() फंक्शन् प्रथमं मूल्यं अन्यैः मूल्यैः क्रमेण विभजति ।

en: DIV(value;value;...)
sa: DIV(मूल्य;मूल्य;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
sa: DIV(20;2;2) 5 प्रत्यागच्छति

en: DIV(25;2.5) returns 10
sa: DIV(25;2.5) 10 प्रत्यागच्छति

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
sa: SUMSQ() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां मूल्यानां सर्वेषां वर्गानां योगं गणयति । भवान् SUMSQ(A1:B5) इति श्रेणीयाः योगं अथवा SUMSQ(12;5;12.5) इत्यादीनां मूल्यानां सूचीं गणयितुं शक्नोति ।

en: SUMSQ(value;value;...)
sa: SUMSQ (मूल्य;मूल्य;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
sa: SUMSQ(12;5;7) 218 के बराबर

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
sa: SUMSQ(12.5;2) 173 के बराबर

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
sa: MAX() फंक्शन् पैरामीटर्स् मध्ये दत्तं बृहत्तमं मूल्यं प्रत्यागच्छति । String तथा logical मूल्यानि उपेक्षितानि भवन्ति ।

en: MAX(value;value;...)
sa: MAX(मूल्य;मूल्य;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
sa: MAX(12;5; 7) 12 प्रेषयति

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
sa: MAX(12.5; 2) 12.5 प्रत्यागच्छति

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
sa: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) 0.5 प्रेषयति

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
sa: MAXA() फंक्शन् पैरामीटर्स् मध्ये दत्तं बृहत्तमं मूल्यं प्रत्यागच्छति । TRUE मूल्याङ्कनं 1, FALSE मूल्याङ्कनं 0. String मूल्यानि उपेक्षितानि भवन्ति ।

en: MAXA(value;value;...)
sa: MAXA(मूल्य;मूल्य;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
sa: MAXA(12;5; 7) 12 प्रत्यागच्छति

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
sa: MAXA(12.5; 2) 12.5 प्रत्यागच्छति

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
sa: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) 1 प्रेषयति

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
sa: MIN() फंक्शन् पैरामीटर्स् मध्ये दत्तं लघुतमं मूल्यं प्रत्यागच्छति । String तथा logical मूल्यानि उपेक्षितानि भवन्ति ।

en: MIN(value;value;...)
sa: MIN(मूल्य;मूल्य;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
sa: MIN(12;5; 7) 5 प्रत्यागच्छति

en: MIN(12.5; 2) returns 2
sa: MIN(12.5; 2) 2 प्रत्यागच्छति

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
sa: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) 0.4 प्रेषयति

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
sa: MINA() फंक्शन् पैरामीटर्स् मध्ये दत्तं लघुतमं मूल्यं प्रत्यागच्छति । TRUE मूल्याङ्कनं 1, FALSE 0. स्ट्रिंग् मूल्यानि उपेक्षितानि भवन्ति ।

en: MINA(value;value;...)
sa: MINA(मूल्य;मूल्य;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
sa: MINA(12;5; 7) 5 प्रत्यागच्छति

en: MINA(12.5; 2) returns 2
sa: MINA(12.5; 2) 2 प्रत्यागच्छति

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
sa: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) 0 प्रत्यागच्छति ।

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
sa: MULTIPLY() फंक्शन् पैरामीटर्स् मध्ये दत्तानि सर्वाणि मूल्यानि गुणयति । भवान् MULTIPLY(A1:B5) इति परिधिना अथवा MULTIPLY(12;5;12.5) इत्यादिमूल्यानां सूचीद्वारा दत्तमूल्यानां गुणनं कर्तुं शक्नोति । इदं PRODUCT इत्यस्य समकक्षम् अस्ति ।

en: MULTIPLY(value;value;...)
sa: MULTIPLY (मूल्य;मूल्य;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
sa: MULTIPLY(12;5;7) समं 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
sa: MULTIPLY(12.5;2) समं 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
sa: MULTINOMIAL() फंक्शन् पैरामीटर्स् मध्ये प्रत्येकस्य सङ्ख्यायाः बहुपदं प्रत्यागच्छति । एतत् MULTINOMIAL(a,b,c) इत्यस्य कृते एतत् सूत्रं प्रयुङ्क्ते:

en: (a+b+c)! / a!b!c!
sa: (क+ख+ग) ! / क!ख!ग!

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
sa: MULTINOMIAL(मूल्य;मूल्य;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
sa: बहुपद(3;4;5) 27720 के बराबर

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
sa: SQRT() फंक्शन् तर्कस्य अ-ऋणात्मकं वर्गमूलं प्रत्यागच्छति । तर्कः नकारात्मकः चेत् दोषः भवति ।

en: SQRT(x)
sa: SQRT (x) 1.1.

en: SQRT(9) equals 3
sa: SQRT(9) 3 के बराबर

en: SQRT(-9) is an error
sa: SQRT(-9) इति त्रुटिः

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
sa: SQRTPI() फंक्शन् x * PI इत्यस्य गैर-ऋणात्मकं वर्गमूलं प्रत्यागच्छति । तर्कः नकारात्मकः चेत् दोषः भवति ।

en: SQRTPI(x)
sa: SQRTPI (x) 1.1.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
sa: SQRTPI(2) 2.506628 के बराबर

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
sa: LN() फंक्शन् x इत्यस्य प्राकृतिकं लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: LN(0.8) equals -0.22314355
sa: LN(0.8) -0.22314355 के बराबर

en: LN(0) equals -inf
sa: LN(0) समं -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
sa: LOGn() फंक्शन् x इत्यस्य आधार n लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: LOGn(value;base)
sa: LOGn (मूल्य; आधार) 1 .

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
sa: LOGn(12;10) 1.07918125 के बराबर

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
sa: LOGn(12;2) 3.5849625 के बराबर

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
sa: ROOTN() फंक्शन् x इत्यस्य अऋणात्मकं nth मूलं प्रत्यागच्छति ।

en: ROOTN(x;n)
sa: मूलं(x;n)

en: ROOTN(9;2) equals 3
sa: मूलं(९;२) समं ३

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
sa: CUR() फंक्शन् x इत्यस्य अऋणात्मकं घनमूलं प्रत्यागच्छति ।

en: CUR(x)
sa: CUR(x) 1.1.

en: CUR(27) equals 3
sa: CUR(27) समं 3

en: A floating point value, greater than zero
sa: एकं प्लवमानबिन्दुमूल्यं, शून्यात् अधिकं

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
sa: LOG() फंक्शन् x इत्यस्य base-10 लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
sa: LOG(0.8) -0.09691001 के बराबर

en: LOG(0) is an error.
sa: LOG(0) इति त्रुटिः ।

en: A positive floating point value
sa: एकं सकारात्मकं प्लवमानबिन्दुमूल्यम्

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
sa: LOG10() फंक्शन् आर्गुमेण्ट् इत्यस्य base-10 लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: LOG10(x)
sa: लॉग१०(x)

en: LOG10(10) equals 1.
sa: LOG10(10) बराबर 1.

en: LOG10(0) is an error.
sa: LOG10(0) इति त्रुटिः अस्ति ।

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
sa: LOG2() फंक्शन् x इत्यस्य base-2 लघुगणकं प्रत्यागच्छति ।

en: LOG2(x)
sa: LOG2(x) 1.1.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
sa: LOG2(0.8) -0.32192809 के बराबर

en: LOG2(0) equals -inf.
sa: LOG2(0) तुल्यम् -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
sa: EXP() फंक्शन् x इत्यस्य शक्तिं प्रति उन्नतं e (प्राकृतिक लघुगणकानाम् आधारः) इत्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
sa: EXP(9) बराबर 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
sa: EXP(-9) 0.00012341 के बराबर

en: The CEIL() function rounds x up to the nearest integer which is greater than the input, returning that value as a double.
sa: CEIL() फंक्शन् x इत्यस्य समीपस्थं पूर्णाङ्कं यावत् गोलं करोति यत् इनपुट् इत्यस्मात् अधिकं भवति, तत् मूल्यं द्विगुणरूपेण प्रत्यागच्छति ।

en: CEIL(x)
sa: सीईआईएल (x) 1 .

en: CEIL(12.5) equals 13
sa: CEIL(12.5) 13 के बराबर

en: CEIL(-12.5) equals -12
sa: CEIL(-12.5) -12 के बराबर

en: Significance (optional)
sa: महत्त्वम् (वैकल्पिकम्)

en: Mode (optional)
sa: मोड (वैकल्पिक)

en: The CEILING() function rounds x up (away from zero) to the nearest multiple of Significance which is greater than the input. The default value for Significance is 1 (or -1 if the value is negative), which means rounding up to the nearest integer. If the Mode parameter is non-zero, the function rounds away from zero, instead of up towards the positive infinity.
sa: CEILING() फंक्शन् x इत्यस्य उपरि (शून्यतः दूरं) Significance इत्यस्य समीपस्थं गुणकं यावत् गोलं करोति यत् इनपुट् इत्यस्मात् अधिकं भवति । Significance इत्यस्य पूर्वनिर्धारितं मूल्यं 1 (अथवा -1 यदि मूल्यं ऋणात्मकं भवति), यस्य अर्थः समीपस्थं पूर्णाङ्कं यावत् गोलीकरणं भवति । यदि Mode पैरामीटर् अशून्यं भवति तर्हि फंक्शन् शून्यात् दूरं गोलं करोति, सकारात्मकं अनन्तं प्रति उपरि न अपितु ।

en: CEILING(x)
sa: छत(x) 1.1.

en: CEILING(12.5) equals 13
sa: CEILING(12.5) समं 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
sa: CEILING(6.43; 4) समं 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
sa: छत(-6.43; -4; 1) समं -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
sa: छत(-6.43; -4; 0) सम -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
sa: एकं x सङ्ख्यां द्वितीयस्य पैरामीटर् इत्यस्य समीपस्थगुणकं यावत् अधः गोलं कुर्वन्तु, Significance ।

en: The FLOOR() function rounds x down (towards zero) to the nearest multiple of Significance which is smaller than the input.
                    The default value for Significance is 1, if x is positive. It is -1, if the value is negative,
                    which means rounding up to the nearest integer.
                    If mode is given and not equal to zero, the amount of x is rounded toward zero to a multiple
                    of significance and then the sign applied. Otherwise, it rounds toward negative infinity.
                        If any of the two parameters x or Significance is zero, the result is zero.
sa: FLOOR() फंक्शन् x इत्यस्य अधः (शून्यं प्रति) Significance इत्यस्य समीपस्थं गुणकं यावत् गोलं करोति यत् इनपुट् इत्यस्मात् लघु भवति ।
                    Significance इत्यस्य पूर्वनिर्धारितं मूल्यं 1 अस्ति, यदि x सकारात्मकं भवति । इदं -1, यदि मूल्यं ऋणात्मकं भवति, .
                    यस्य अर्थः समीपस्थं पूर्णाङ्कं यावत् गोलीकरणम् ।
                    यदि मोडः दत्तः शून्यस्य न तुल्यः तर्हि x इत्यस्य परिमाणं बहुगुणं शून्यं प्रति गोलरूपेण भवति
                    महत्त्वस्य ततः प्रयुक्तं चिह्नम्। अन्यथा नकारात्मकं अनन्ततां प्रति गोलं करोति।
                        यदि द्वयोः मापदण्डयोः x अथवा Significance मध्ये कोऽपि शून्यः भवति तर्हि परिणामः शून्यः भवति ।

en: FLOOR(x)
sa: तल(x)

en: FLOOR(12.5) equals 12
sa: FLOOR(12.5) समं 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
sa: FLOOR(-12.5) तुल्यम् -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
sa: FLOOR(5; 2) समं 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
sa: FLOOR(5; 2.2) समं 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
sa: ABS() फंक्शन् प्लवक-बिन्दु-सङ्ख्या x इत्यस्य निरपेक्षं मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: ABS(x)
sa: ABS(x) 1.1.

en: ABS(12.5) equals 12.5
sa: ABS(12.5) समं 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
sa: ABS(-12.5) समं 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
sa: INT() फंक्शन् मूल्यस्य पूर्णाङ्कभागं प्रत्यागच्छति ।

en: INT(12.55) equals 12
sa: INT(12.55) समं 12

en: INT(15) equals 15
sa: INT(15) समं 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
sa: RAND() फंक्शन् 0 तः 1 पर्यन्तं छद्म-यादृच्छिकसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RAND()
sa: रण्ड()

en: RAND() equals for example 0.78309922...
sa: RAND() इत्यस्य बराबरम् उदाहरणार्थं 0.78309922...

en: A floating point value (greater 0)
sa: एकं प्लवमानबिन्दुमूल्यं (अधिकं 0) .

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
sa: RANDEXP() फंक्शन् घातीयरूपेण वितरितं छद्म-यादृच्छिकं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RANDEXP(0.88)
sa: रण्डेक्स(०.८८)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
sa: RANDPOISSON() फंक्शन् poisson-वितरितं छद्म-यादृच्छिकं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RANDPOISSON(x)
sa: सीमांत विष(x) 1.1.

en: A floating point value (between 0 and 1)
sa: एकं प्लवमानबिन्दुमूल्यं (0 तः 1 पर्यन्तं) ।

en: Trials (greater 0)
sa: परीक्षणं (अधिकं ०)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
sa: RANDBINOM() फंक्शन् द्विपदीयरूपेण वितरितं छद्म-यादृच्छिकं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RANDBINOM(x)
sa: रैण्डबिनम्(x)

en: RANDBINOM(4)
sa: रण्डबिनम्(4)

en: Failures (greater 0)
sa: असफलताः (अधिकः ०)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
sa: RANDNEGBINOM() फंक्शन् ऋणात्मकं द्विपदी-वितरितं छद्म-यादृच्छिकं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RANDNEGBINOM(x)
sa: रण्डनेग्बिनोम(x)

en: RANDNEGBINOM(4)
sa: रण्डनेग्बिनम्(४)

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
sa: RANDBERNOULLI() फंक्शन् Bernoulli-वितरितं छद्म-यादृच्छिकं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RANDBERNOULLI(x)
sa: RANDBERNOULLI (x) 1.1.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
sa: रेण्डबर्नौली(०.४५)

en: Mean value of the normal distribution
sa: सामान्यवितरणस्य मध्यममूल्यम्

en: Dispersion of the normal distribution
sa: सामान्यवितरणस्य प्रसारः

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
sa: RANDNORM() फंक्शन् Normal(Gaussian)-वितरितं छद्म-यादृच्छिकं संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: RANDNORM(mu; sigma)
sa: RANDNORM(मु; सिग्मा)

en: RANDNORM(0; 1)
sa: RANDALNORM(0, 1) 1.1.

en: Bottom value
sa: तल मूल्य

en: Top value
sa: शीर्ष मूल्य

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
sa: RANDBETWEEN() फंक्शन् अधः उपरितनमूल्यानां मध्ये छद्म-यादृच्छिकसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति । यदि bottom > top तर्हि एतत् फंक्शन् Err प्रेषयति ।

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
sa: RANDBETWEEN(नीचे;ऊपर)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
sa: RANDBETWEEN(12,78) इत्यस्य बराबरम् उदाहरणार्थं 61.0811...

en: Multiple
sa: बहुविधः

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
sa: MROUND() फंक्शन् निर्दिष्टगुणकं प्रति गोलकृतं मूल्यं प्रत्यागच्छति । मूल्यस्य बहुलस्य च समानं चिह्नं भवितुमर्हति

en: MROUND(value; multiple)
sa: MROUND(मूल्य; बहु)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
sa: MROUND(1.252; 0.5) समं 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
sa: MROUND(-1.252; -0.5) समं -1.5

en: Digits
sa: अङ्काः

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
sa: ROUND(value;[digits]) फंक्शन् गोलीकृतं मूल्यं प्रत्यागच्छति । Digits इति अङ्कानां संख्या येषु भवन्तः तां सङ्ख्यां गोलीकरणं कर्तुम् इच्छन्ति । यदि अङ्काः शून्याः अथवा लोपिताः सन्ति तर्हि मूल्यं समीपस्थं पूर्णाङ्कं यावत् गोलं भवति । यदि अङ्काः शून्यात् लघुः भवति तर्हि सङ्ख्यायाः तत्सम्बद्धः पूर्णाङ्कभागः गोलः भवति ।

en: ROUND(value;[digits])
sa: ROUND (मूल्य; [अङ्क])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
sa: गोल(१.२५२;२) समः १.२५

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
sa: गोल(-१.२५२;२) सम -१.२५

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
sa: गोल(१.२५८;२) समः १.२६

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
sa: ROUND(-12.25;-1) समं -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
sa: गोल(-1.252;0) सम -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
sa: ROUNDUP(value;[digits]) फंक्शन् गोलरूपेण मूल्यं प्रत्यागच्छति येन तस्य निरपेक्षं मूल्यं अधिकं भवति । Digits इति अङ्कानां संख्या येषु भवन्तः तां सङ्ख्यां गोलीकरणं कर्तुम् इच्छन्ति । यदि अङ्काः शून्याः अथवा लोपिताः सन्ति तर्हि मूल्यं समीपस्थं पूर्णाङ्कं यावत् गोलं भवति ।

en: ROUNDUP(value;[digits])
sa: ROUNDUP (मूल्य; [अङ्क])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
sa: ROUNDUP(1.252) समं 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
sa: ROUNDUP(1.252;2) समं 1.26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
sa: ROUNDUP(-1.252;2) सम -1.26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
sa: ROUNDUP(-1.252) सम -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
sa: ROUNDDOWN(value;[digits]) फंक्शन् गोलरूपेण मूल्यं प्रत्यागच्छति येन तस्य निरपेक्षं मूल्यं न्यूनं भवति । Digits इति अङ्कानां संख्या येषु भवन्तः तां सङ्ख्यां गोलीकरणं कर्तुम् इच्छन्ति । यदि अङ्काः शून्याः अथवा लोपिताः सन्ति तर्हि मूल्यं समीपस्थं पूर्णाङ्कं यावत् गोलं भवति ।

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
sa: ROUNDDOWN (मूल्य; [अंक])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
sa: ROUNDDOWN(1.252) समं 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
sa: ROUNDDOWN(1.252;2) समं 1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
sa: ROUNDDOWN(-1.252;2) सम -1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
sa: ROUNDDOWN(-1.252) सम -1

en: Nth term
sa: ण् पदम्

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
sa: फंक्शन् FIB इत्यनेन फिबोनाची-अनुक्रमस्य (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...) Nth पदस्य गणना भवति, यस्मिन् प्रथमयोः अनन्तरं प्रत्येकं सङ्ख्या तत्क्षणपूर्वं द्वयोः सङ्ख्यायोः योगः भवति इदम्‌। FIB(0) 0 इति परिभाषितम् अस्ति ।

en: FIB(9) returns 34
sa: FIB(9) 34 प्रत्यागच्छति

en: FIB(26) returns 121393
sa: FIB(26) 121393 प्रत्यागच्छति

en: Numerator
sa: गणकम्

en: Denumerator
sa: हरकः

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
sa: फंक्शन् QUOTIENT न्युमेरेटर्/डिनुमेरेटर् इत्यस्य पूर्णाङ्कभागं प्रत्यागच्छति ।

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
sa: QUOTIENT(गणक; विगणक)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
sa: QUOTIENT(21;4) 5 प्रत्यागच्छति

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
sa: MDETERM इति फंक्शन् दत्तस्य मैट्रिक्सस्य निर्धारकं प्रत्यागच्छति । आकृतिः n x n प्रकारस्य भवितुमर्हति।

en: MDETERM(matrix)
sa: MDETERM(मैट्रिक्स)

en: MDETERM(A1:C3)
sa: MDETERM(A1:C3) 1.1.

en: First matrix
sa: प्रथमं आकृतिः

en: Second matrix
sa: द्वितीया आकृतिः

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
sa: फंक्शन् MMULT द्वौ मैट्रिक्सौ गुणयति । प्रथमस्य आकृतिस्य स्तम्भसङ्ख्या द्वितीयस्य पङ्क्तिगणनायाः समाना भवितुमर्हति । परिणामः एकः आकृतिः भवति।

en: Since the result is an array, you need to use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
sa: यतः परिणामः सरणी अस्ति, अतः पृथक् कोष्ठकेषु सरणीतत्त्वानि प्रदर्शयितुं Ctrl+Alt+Enter (केवलं Enter इत्यस्य स्थाने) इत्यस्य उपयोगः करणीयः ।

en: MMULT(matrix1;matrix2)
sa: MMULT (मैट्रिक्स1;मैट्रिक्स2)

en: MMULT(A1:C3)
sa: MMULT(A1:C3) 1.1.

en: Matrix
sa: मैट्रिक्स

en: Calculates the inverse of the matrix.
sa: आकृतियाः विलोमस्य गणनां करोति ।

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
sa: तस्य विलोमेन सह गुणितः आकृतिः समानपरिमाणस्य एकतामात्रिकायाः परिणामः भवति ।

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
sa: व्यावर्तनीयमात्रिकाणां शून्यनिर्धारकः भवति ।

en: MINVERSE(matrix)
sa: MINVERSE(मैट्रिक्स)

en: Dimension
sa: आयामः

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
sa: दत्तस्य आयामस्य एकतामात्रिकां निर्माति ।

en: MUNIT(dimension)
sa: MUNIT(आयामी)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
sa: MUNIT(3) 3x3 एकतामात्रिकं निर्माति

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
sa: एकस्य मैट्रिक्सस्य ट्रांसपोज् रिटर्न् करोति, अर्थात् मैट्रिक्सस्य पङ्क्तयः स्तम्भाः च आदानप्रदानं भवन्ति ।

en: TRANSPOSE(matrix)
sa: TRANSPOSE(मैट्रिक्स)

en: TRANSPOSE(A1:C3)
sa: TRANSPOSE(A1:C3) 1.1.

en: Lookup & Reference
sa: अवलोकन एवं सन्दर्भ

en: Row number
sa: पङ्क्तिसङ्ख्या

en: Column number
sa: स्तम्भ संख्या

en: Absolute number (optional)
sa: निरपेक्ष संख्या (वैकल्पिक) 1.1.

en: A1 style (optional)
sa: अ१ शैली (वैकल्पिकम्)

en: Sheet name
sa: पत्रनाम

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
sa: ADDRESS एकं कोष्ठकसङ्केतं निर्माति । Parameter Row इति पङ्क्तिसङ्ख्या Column च स्तम्भसङ्ख्या ।

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
sa: निरपेक्षसङ्ख्या सन्दर्भस्य प्रकारं निर्दिशति: १ अथवा लोपितः = निरपेक्षः, २ = निरपेक्षपङ्क्तिः, सापेक्षस्तम्भः, ३ = सापेक्षपङ्क्तिः; निरपेक्षस्तम्भः तथा ४ = सापेक्षः ।

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
sa: A1 Style इत्यनेन प्रत्यागन्तुं सम्पर्कस्य शैली निर्दिश्यते । यदि A1 TRUE (पूर्वनिर्धारितम्) इति सेट् भवति तर्हि पता A1 शैल्यां प्रत्यागच्छति यदि R1C1 शैल्यां FALSE इति सेट् भवति ।

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
sa: Sheet name इति पत्रस्य नाम निर्दिश्य पाठः ।

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
sa: ADDRESS(पंक्ति; col; निरपेक्ष; शैली; पत्रनाम)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
sa: ADDRESS(6; 4) $D$6 प्रेषयति

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
sa: ADDRESS(6; 4; 2) D$6 प्रेषयति

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
sa: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") इत्यनेन Sheet1!R6C[4] प्रत्यागच्छति ।

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
sa: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") Sheet1! R6C4 प्रेषयति

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
sa: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") Sheet1!D6 प्रेषयति

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
sa: सन्दर्भस्ट्रिंग् मध्ये क्षेत्राणां संख्यां प्रत्यागच्छति । क्षेत्रं एककोष्ठकं वा कोष्ठसमूहः वा भवितुम् अर्हति ।

en: AREAS(reference)
sa: AREAS(सन्दर्भ)

en: AREAS(A1) returns 1
sa: AREAS(A1) 1 प्रेषयति

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
sa: AREAS((A1; A2:A4)) 2 प्रेषयति

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
sa: सन्दर्भे स्थितिः, प्रारूपणं वा सामग्रीः वा विषये सूचनां प्रत्यागच्छति ।

en: CELL(type; reference)
sa: CELL(प्रकार; सन्दर्भ)

en: CELL("COL", C7) returns 3
sa: CELL("COL", C7) 3 प्रेषयति

en: CELL("ROW", C7) returns 7
sa: CELL("ROW", C7) 7 प्रेषयति

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
sa: CELL ("ADDRESS", C7) $ C $ 7 प्रेषयति

en: Index
sa: अनुक्रमणिका

en: Arguments
sa: तर्काः

en: Returns the parameter specified by the index.
sa: अनुक्रमणिकाद्वारा निर्दिष्टं पैरामीटर् प्रत्यागच्छति ।

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
sa: CHOOSE (अनुक्रमणिका; पैरामीटर1; पैरामीटर2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
sa: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") "1st" प्रत्यागच्छति।

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
sa: CHOOSE(2; 3; 2; 4) 2 प्रत्यागच्छति

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
sa: COLUMN फंक्शन् दत्तस्य कोष्ठसन्दर्भस्य स्तम्भं प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानकोष्ठस्य स्तम्भः प्रत्यागच्छति ।

en: COLUMN(reference)
sa: COLUMN(सन्दर्भ)

en: COLUMN(A1) returns 1
sa: COLUMN(A1) 1 प्रेषयति

en: COLUMN(D2) returns 4
sa: COLUMN(D2) 4 प्रेषयति

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
sa: COLUMNS फंक्शन् सन्दर्भे स्तम्भसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: COLUMNS(reference)
sa: स्तम्भ(सन्दर्भ)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
sa: COLUMNS(A1:C3) 3 प्रेषयति

en: COLUMNS(D2) returns 1
sa: COLUMNS(D2) 1 प्रेषयति

en: Row
sa: पंक्ति

en: Column
sa: स्तम्भ

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
sa: यदि श्रेणी दत्ता अस्ति तर्हि दत्तपङ्क्तौ/स्तम्भे संगृहीतं मूल्यं प्रत्यागच्छति । यदि एकः कोष्ठकः दत्तः, यस्मिन् सरणी अस्ति, तर्हि सरणीयाः एकः तत्त्वः प्रत्यागच्छति ।

en: INDEX(cell, row, column)
sa: INDEX(कोशिका, पङ्क्ति, स्तम्भ)

en: INDEX(range, row, column)
sa: INDEX(परिधि, पंक्ति, स्तम्भ)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
sa: INDEX(A1:C3;2;2), B2 इत्यस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
sa: INDEX(A1;2;2), यदि A1 सरणीगणनायाः परिणामः अस्ति तर्हि तस्य (2,2) तत्वं प्रत्यागच्छति ।

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
sa: सन्दर्भपाठेन निर्दिष्टस्य कोष्ठकस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति । द्वितीयः पैरामीटर् वैकल्पिकः अस्ति ।

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
sa: INDIRECT(सन्दर्भपाठ, a1 शैली)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
sa: INDIRECT(A1), A1 इत्यत्र "B1" अस्ति, B1 1 => च 1 प्रेषयति

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
sa: INDIRECT("A1"), A1 इत्यस्य सामग्रीं प्रत्यागच्छति

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
sa: ROW फंक्शन् दत्तस्य सेल सन्दर्भस्य पङ्क्तिं प्रत्यागच्छति । यदि कोऽपि पैरामीटर् निर्दिष्टः नास्ति तर्हि वर्तमानकोष्ठस्य पङ्क्तिः प्रत्यागच्छति ।

en: ROW(reference)
sa: ROW(सन्दर्भ)

en: ROW(A1) returns 1
sa: ROW(A1) 1 प्रत्यागच्छति

en: ROW(D2) returns 2
sa: ROW(D2) 2 प्रेषयति

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
sa: ROWS फंक्शन् सन्दर्भे पङ्क्तयः संख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: ROWS(reference)
sa: पङ्क्तयः(सन्दर्भः)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
sa: ROWS(A1:C3) 3 प्रेषयति

en: ROWS(D2) returns 1
sa: ROWS(D2) 1 प्रेषयति

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
sa: सन्दर्भस्य पत्रसङ्ख्यां अथवा पत्रिकानाम प्रतिनिधित्वं कुर्वन्तं स्ट्रिंग् प्रत्यागच्छति ।

en: SHEET(reference)
sa: SHEET(सन्दर्भ)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
sa: SHEET(Sheet1!C7) 1 प्रेषयति

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
sa: SHEET(Sheet2!C7) 2 प्रेषयति

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
sa: सन्दर्भे अथवा वर्तमानदस्तावेजे पत्रसङ्ख्यां प्रत्यागच्छति ।

en: SHEETS(reference)
sa: SHEETS(सन्दर्भ)

en: Lookup value
sa: मूल्यं पश्यन्तु

en: Lookup vector
sa: सदिशं पश्यन्तु

en: Result vector
sa: परिणाम सदिश

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
sa: LOOKUP फंक्शन् लुकअप वेक्टर् मध्ये प्रथमं पैरामीटर् पश्यति । इदं परिणामे Vector मध्ये एकं मूल्यं प्रत्यागच्छति यस्य अनुक्रमणिका भवति यत् लुकअप वेक्टर् मध्ये मेलमूल्यं भवति । यदि मूल्यं लुकअप वेक्टर् मध्ये नास्ति तर्हि अग्रिमं निम्नतरं गृह्णाति । यदि लुकअप वेक्टर् मध्ये कोऽपि मूल्यः न मेलति तर्हि त्रुटिः प्रत्यागच्छति । लुकअप सदिशः आरोहणक्रमेण भवितुमर्हति तथा च लुकअप तथा परिणामसदिशस्य आकारः समानः भवितुमर्हति । संख्यात्मकमूल्यानि, स्ट्रिंग्, बूलियनमूल्यानि च ज्ञायन्ते । ताराणां मध्ये तुलना केस-असंवेदनशीलं भवति ।

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
sa: LOOKUP (मूल्य; लुकअप सदिश; परिणाम सदिश)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
sa: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) A1 = 1, A2 = 2 कृते B1 इत्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: Data source
sa: दत्तांशस्रोतः

en: Sorted (optional)
sa: क्रमबद्धम् (वैकल्पिकम्)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
sa: दत्तसारणीयाः प्रथमपङ्क्तौ मेलमूल्यं अन्वेष्टुम्, सूचितपङ्क्तौ मूल्यं च प्रत्यागच्छतु ।

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
sa: 'data source' इत्यस्य प्रथमपङ्क्तौ 'lookup value' इत्येतत् पश्यति । यदि मूल्यं मेलति तर्हि 'पङ्क्तौ' मूल्यं स्तम्भं च, यस्मिन् मूल्यं प्राप्तम्, तत् प्रत्यागच्छति । यदि 'sorted' सत्यं (पूर्वनिर्धारितम्) तर्हि प्रथमपङ्क्तिः क्रमबद्धा इति कल्प्यते । अन्वेषणं समाप्तं भविष्यति, यदि 'lookup value' मूल्यात् न्यूनं भवति, वर्तमानकाले तुलने।

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
sa: दत्तसारणीयाः प्रथमस्तम्भे मेलमूल्यं अन्वेष्टुम्, सूचितस्य स्तम्भस्य मूल्यं च प्रत्यागच्छतु ।

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
sa: 'data source' इत्यस्य प्रथमस्तम्भे 'lookup value' इत्येतत् पश्यति । यदि मूल्यं मेलति तर्हि 'स्तम्भे' मूल्यं तथा च पङ्क्तिः, यस्मिन् मूल्यं प्राप्तम्, तत् प्रत्यागच्छति । यदि 'sorted' सत्यं (पूर्वनिर्धारितम्) तर्हि प्रथमस्तम्भः क्रमबद्धः इति कल्प्यते । अन्वेषणं समाप्तं भविष्यति, यदि 'lookup value' मूल्यात् न्यूनं भवति, वर्तमानकाले तुलने।

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
sa: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; क्रमबद्धम्)

en: Formula cell
sa: सूत्रकोशिका

en: Row cell
sa: पङ्क्तिकोष्ठकम्

en: Row replacement
sa: पङ्क्तिप्रतिस्थापनम्

en: Column cell (optional)
sa: स्तम्भकोष्ठकः (वैकल्पिकः)

en: Column replacement (optional)
sa: स्तम्भप्रतिस्थापनम् (वैकल्पिकम्)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
sa: MULTIPLE.OPERATIONS FormulaCell द्वारा सूचितं सूत्रव्यञ्जनं निष्पादयति तथा च सर्वेषां सूत्रव्यञ्जनानां निष्पादनं करोति यस्मिन् सः निर्भरं भवति यदा RowCell इत्यस्य सर्वेषां सन्दर्भाणां स्थाने RowReplacement इत्यस्य सन्दर्भेण क्रमशः ColumnCell इत्यस्य सर्वेषां सन्दर्भाणां स्थाने ColumnReplacement इत्यस्य सन्दर्भाः फंक्शन् इत्यस्य उपयोगेन सहजतया व्यञ्जनानां सारणीः निर्मातुं शक्यन्ते ये द्वयोः इनपुट् पैरामीटर् इत्येतयोः उपरि आश्रिताः भवन्ति ।

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
sa: MULTIPLE.OPERATIONS(सूत्र कोष्ठक; पंक्ति कोष्ठक; पंक्ति प्रतिस्थापन; स्तम्भ कोष्ठक; स्तम्भ प्रतिस्थापन)

en: Search value
sa: मूल्यं अन्वेष्टुम्

en: Search region
sa: क्षेत्रं अन्वेष्टुम्

en: Match type (optional)
sa: मेलप्रकारः (वैकल्पिकः)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
sa: अन्वेषणक्षेत्रे अन्वेषणमूल्यं अन्विष्यति, तस्य स्थानं च (1 तः आरभ्य) प्रत्यागच्छति । मेलप्रकारः -1, 0 वा 1 वा भवितुम् अर्हति तथा च मूल्यस्य अन्वेषणं कथं भवति इति निर्धारयति । यदि मेलप्रकारः 0 अस्ति तर्हि प्रथमस्य मूल्यस्य अनुक्रमणिका यत् अन्वेषणमूल्येन समं भवति तत् प्रत्यागच्छति । यदि मेलप्रकारः १ (अथवा लोपितः) भवति तर्हि प्रथमस्य मूल्यस्य अनुक्रमणिका यत् अन्वेषणमूल्यात् न्यूनं वा समानं वा भवति तत् प्रत्यागच्छति तथा च अन्वेषणक्षेत्रे मूल्यानि आरोहणक्रमेण क्रमेण व्यवस्थितानि भवेयुः यदि मेलप्रकारः -1 भवति तर्हि अन्वेषणमूल्यात् अधिकं वा समं वा लघुतमं मूल्यं लभ्यते, अन्वेषणप्रदेशं च अवरोहणक्रमेण क्रमबद्धं कर्तव्यम् ।

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
sa: MATCH(अन्वेषणमूल्यम्; अन्वेषणक्षेत्रम्; मेलप्रकारः)

en: Reference or range
sa: सन्दर्भः वा परिधिः

en: Number of rows to offset
sa: आफ्सेट् कर्तुं पङ्क्तयः संख्या

en: Number of columns to offset
sa: आफ्सेट् कर्तुं स्तम्भानां संख्या

en: Height of the offset range (optional)
sa: आफ्सेट्-परिधिस्य ऊर्ध्वता (वैकल्पिकम्) .

en: Width of the offset range (optional)
sa: आफ्सेट् श्रेणीयाः विस्तारः (वैकल्पिकः)

en: Modifies a reference's position and dimension.
sa: सन्दर्भस्य स्थितिं आयामं च परिवर्तयति ।

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
sa: OFFSET (सन्दर्भ सन्दर्भ; पूर्णांक rowOffset; पूर्णांक columnOffset; पूर्णांक newHeight; पूर्णांक newWidth)

en: Statistical
sa: सांख्यिकीय

en: Floating point values
sa: प्लवमानबिन्दुमूल्यानि

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
sa: AVEDEV() फंक्शन् कस्यचित् दत्तांशसमूहस्य निरपेक्षविचलनानां औसतं तेषां औसतात् गणयति ।

en: AVEDEV(value;value;...)
sa: AVEDEV (मूल्य;मूल्य;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
sa: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) 7.84 प्रत्यागच्छति

en: AVEDEV(A1:A5) ...
sa: अवेदेव(अ१:क५)...

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
sa: AVERAGE() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां औसतं गणयति । भवान् AVERAGE(A1:B5) इति परिधिस्य औसतं गणयितुं शक्नोति अथवा AVERAGE(12;5;12.5) इत्यादीनां मूल्यानां सूचीं गणयितुं शक्नोति ।

en: AVERAGE(value;value;...)
sa: AVERAGE(मूल्य;मूल्य;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
sa: AVERAGE(12;5;7) समं 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
sa: AVERAGE(12.5;2) तुल्यम् 7.25

en: String values
sa: स्ट्रिंग् मूल्यानि

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
sa: AVERAGEA() इत्यनेन दत्तानां तर्कानाम् औसतं गणयति । संख्याः, पाठः, तार्किकमूल्यानि च गणनायां समाविष्टानि सन्ति । यदि कोष्ठके पाठः अस्ति अथवा तर्कः FALSE इति मूल्याङ्कयति तर्हि मूल्यं शून्यं (0) इति गण्यते । यदि तर्कः TRUE इति मूल्याङ्कयति तर्हि एकः (1) इति गण्यते । रिक्तकोष्ठकाः न गण्यन्ते इति ध्यानं कुर्वन्तु ।

en: AVERAGEA(value;value;...)
sa: AVERAGEA(मूल्य;मूल्य;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
sa: औसत(११.४;१७.३;"किञ्चित् पाठः";२५.९;४०.१) तुल्यम् १८.९४

en: Alpha parameter
sa: अल्फा पैरामीटर

en: Beta parameter
sa: बीटा पैरामीटर

en: Start
sa: प्रारंभः

en: End
sa: अंत

en: Cumulative
sa: सञ्चित

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
sa: BETADIST() फंक्शन् संचयी बीटा संभाव्यता घनत्व फंक्शन् प्रत्यागच्छति ।

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
sa: तृतीयचतुर्थमापदण्डौ वैकल्पिकौ स्तः । ते अधः ऊर्ध्वं च सीमां सेट् कुर्वन्ति, अन्यथा पूर्वनिर्धारितरूपेण क्रमशः 0.0 तथा 1.0 इति भवन्ति ।

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
sa: BETADIST (संख्या; अल्फा; बीटा; आरंभ; अंत; [संचयी = सत्य])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
sa: बेटाडिस्ट (0.2859;0.2606;0.8105) 0.675444 के बराबर

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
sa: बेटाडिस्ट (0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) 0.537856 के बराबर

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
sa: BETAINV() फंक्शन् BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()) इत्यस्य विलोमं प्रत्यागच्छति ।

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
sa: आरम्भः अन्त्यः च मापदण्डाः वैकल्पिकाः सन्ति । ते अधः उच्चसीमाः सेट् कुर्वन्ति, अन्यथा पूर्वनिर्धारितरूपेण क्रमशः 0.0 तथा 1.0 इति भवन्ति ।

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
sa: BETAINV (संख्या; अल्फा; बीटा [; आरम्भ = 0 [; अंत = 1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sa: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) 0.1 के बराबर

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
sa: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) 0.3 के बराबर

en: Degrees of freedom
sa: स्वातन्त्र्यस्य डिग्रीः

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
sa: CHIDIST() फंक्शन् सूचितात् Chi वर्गात् संभाव्यतामूल्यं प्रत्यागच्छति यत् परिकल्पना पुष्टा अस्ति ।

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
sa: CHIDIST एकस्य यादृच्छिकनमूनायाः कृते दातव्यस्य Chi वर्गमूल्यस्य तुलनां करोति यस्य गणना सर्वेषां मूल्यानां कृते (अवलोकितमूल्य-अपेक्षितमूल्यं)^2/अपेक्षितमूल्येन सैद्धान्तिकचिवर्गवितरणेन सह भवति तथा च अस्मात् कृते त्रुटिसंभावना निर्धारयति परीक्षणीयं परिकल्पना।

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
sa: CHIDIST (संख्या; डिग्री_स्वतन्त्रता)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
sa: CHIDIST(13.27;5) 0.021 प्रेषयति

en: Total number of elements
sa: तत्त्वानां कुलसंख्या

en: Number of elements to choose
sa: चयनार्थं तत्त्वानां संख्या

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
sa: COMBIN() फंक्शन् सम्भाव्यसंयोजनानां गणनां गणयति । प्रथमः पैरामीटर् तत्त्वानां कुलगणना भवति । द्वितीयः पैरामीटर् चयनार्थं तत्त्वानां गणना अस्ति । उभयमापदण्डः सकारात्मकः भवेत् प्रथमः मापदण्डः द्वितीयात् न्यूनः न भवेत् । अन्यथा फंक्शन् त्रुटिं प्रत्यागच्छति ।

en: COMBIN(total;chosen)
sa: COMBIN(कुल;चयनित)

en: COMBIN(12;5) returns 792
sa: COMBIN(12;5) 792 प्रत्यागच्छति

en: COMBIN(5;5) returns 1
sa: COMBIN(5;5) 1 प्रत्यागच्छति

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
sa: COMBINA() फंक्शन् पुनरावृत्तिम् अनुमन्यते इति सम्भाव्यसंयोजनानां गणनां गणयति । प्रथमः पैरामीटर् तत्त्वानां कुलगणना भवति । द्वितीयः पैरामीटर् पुनरावृत्तिम् अनुमन्यमानानां चयनार्थं तत्त्वानां गणना अस्ति । उभयमापदण्डः सकारात्मकः भवेत् प्रथमः मापदण्डः द्वितीयात् न्यूनः न भवेत् । अन्यथा फंक्शन् त्रुटिं प्रत्यागच्छति ।

en: COMBINA(total;chosen)
sa: COMBINA(कुल;चयनित)

en: COMBINA(12;5) returns 4368
sa: COMBINA(12;5) 4368 प्रेषयति

en: COMBINA(5;5) returns 126
sa: COMBINA(5;5) 126 प्रत्यागच्छति

en: Level of the confidence interval
sa: विश्वासान्तरस्य स्तरः

en: Standard deviation for the total population
sa: कुलजनसंख्यायाः कृते मानकविचलनम्

en: Size of the total population
sa: कुलजनसंख्यायाः परिमाणम्

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
sa: CONFIDENCE() फंक्शन् जनसंख्यायाः माध्यस्य कृते विश्वासान्तरं प्रत्यागच्छति ।

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
sa: अल्फा पैरामीटर् 0 तः 1 (असमावेशी) मध्ये भवितुमर्हति, stddev सकारात्मकं भवितुमर्हति तथा च आकारः 1 इत्यस्मात् अधिकः वा समानः वा भवितुमर्हति ।

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
sa: CONFIDENCE (अल्फा;stddev;आकार)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
sa: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) 0.294059 के बराबर

en: Cell range of values
sa: मूल्यानां कोष्ठकपरिधिः

en: Second cell range of values
sa: मूल्यानां द्वितीयकोष्ठपरिधिः

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
sa: CORREL() फंक्शन् द्वयोः कोष्ठकपरिधियोः सहसंबन्धगुणकस्य गणनां करोति ।

en: CORREL(range1; range2)
sa: CORREL (परिधि1; श्रेणी2) 1.1.

en: CORREL(A1:A3; B1:B3)
sa: CORREL(A1:A3; B1:B3) 1.1.

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
sa: COVAR() फंक्शन् द्वयोः कोष्ठकपरिधियोः सहचक्रस्य गणनां करोति ।

en: COVAR(range1; range2)
sa: COVAR(परिधि1; श्रेणी2) 1.1.

en: COVAR(A1:A3; B1:B3)
sa: COVAR(A1:A3; B1:B3) 1.1.

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
sa: DEVSQ() फंक्शन् विचलनानां वर्गानां योगं गणयति ।

en: DEVSQ(value; value;...)
sa: DEVSQ (मूल्य; मूल्य;...)

en: DEVSQ(A1:A5)
sa: DEVSQ(A1:A5) 1.1.

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
sa: DEVSQ(21; 33; 54; 23) 684.75 प्रेषयति

en: Lambda parameter
sa: लम्ब्डा पैरामीटर

en: 0 = density, 1 = distribution
sa: ० = घनत्वम्, १ = वितरणम्

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
sa: EXPONDIST() फंक्शन् घातीयवितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: The lambda parameter must be positive.
sa: लम्ब्डा पैरामीटर् सकारात्मकं भवितुमर्हति ।

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
sa: संचयी = 0 घनत्वकार्यस्य गणनां करोति; cumulative = 1 वितरणस्य गणनां करोति ।

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
sa: EXPONDIST (संख्या; लैम्ब्डा; संचयी)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
sa: EXPONDIST(3;0.5;0) 0.111565 के बराबर

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
sa: EXPONDIST(3;0.5;1) 0.776870 के बराबर

en: Degrees of freedom 1
sa: स्वातन्त्र्यस्य डिग्री १

en: Degrees of freedom 2
sa: स्वातन्त्र्यस्य डिग्री २

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
sa: FDIST() फंक्शन् f-वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
sa: FDIST (संख्या; डिग्री_स्वतन्त्रता_1; डिग्री_स्वतन्त्रता_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
sa: FDIST(0.8;8;12) इत्यनेन 0.61 भवति

en: Number r1
sa: संख्या r1

en: Number r2
sa: संख्या r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
sa: FINV() फंक्शन् अद्वितीयं गैर-ऋणात्मकं संख्यां x इत्येतत् प्रेषयति यत् FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
sa: FINV(संख्या; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sa: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) 0.1 के बराबर

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
sa: FISHER() फंक्शन् x कृते Fisher परिवर्तनं प्रत्यागच्छति तथा च सामान्यवितरणस्य समीपे एकं फंक्शन् निर्माति ।

en: FISHER(number)
sa: FISHER(संख्या)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
sa: FISHER(0.2859) 0.294096 के बराबर

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
sa: FISHER(0.8105) 1.128485 के बराबर

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
sa: FISHERINV() फंक्शन् x कृते Fisher परिवर्तनस्य विलोमं प्रत्यागच्छति तथा च सामान्यवितरणस्य समीपे एकं फंक्शन् निर्माति ।

en: FISHERINV(number)
sa: FISHERINV(संख्या)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
sa: फिशेरिन्व(0.2859) 0.278357 के बराबर

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
sa: FISHERINV(0.8105) 0.669866 के बराबर

en: Floating point values, that should be counted.
sa: प्लवमानबिन्दुमूल्यानि, तत् गणनीयम्।

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
sa: प्लवमानबिन्दुमूल्यानि, अन्तरालस्य उपरितनसीमानां प्रतिनिधित्वं कुर्वन्ति ।

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
sa: द्वितीयपैरामीटर् मध्ये सीमामूल्यैः दत्तस्य प्रत्येकस्य अन्तरालस्य मूल्यसङ्ख्यां गणयति ।

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
sa: द्वितीयमापदण्डे मूल्यानि अन्तरालस्य ऊर्ध्वसीमाः निर्धारयन्ति ।
                   अन्तरालेषु ऊर्ध्वसीमाः अन्तर्भवन्ति ।
                   प्रत्यागतं सरणी स्तम्भसदिशः अस्ति तथा च द्वितीयपैरामीटर् इत्यस्मात् एकं अधिकं तत्त्वं भवति;
                   अन्तिमः तत्त्वः द्वितीयमापदण्डे अन्तिममूल्यात् अधिकानां सर्वेषां तत्त्वानां संख्यां प्रतिनिधियति ।
                       यदि द्वितीयः पैरामीटर् रिक्तः भवति तर्हि प्रथमे पैरामीटर् मध्ये सर्वाणि मूल्यानि गण्यन्ते ।

en: Note that the data must be in columns and since the result is a column-array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
sa: ध्यानं कुर्वन्तु यत् दत्तांशः स्तम्भेषु भवितुमर्हति तथा च यतः परिणामः स्तम्भ-सरणिका अस्ति, तस्मात् पृथक् कोष्ठकेषु सरणीतत्त्वान् प्रदर्शयितुं Ctrl+Alt+Enter (केवलं Enter इत्यस्य स्थाने) इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
sa: FREQUENCY(रेन्ज डाटा; रेन्ज बिन)

en: Cumulated flag
sa: सञ्चित ध्वज

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
sa: GAMMADIST() फंक्शन् गामा वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
sa: यदि अन्तिमः पैरामीटर् (सञ्चितः) 0 अस्ति तर्हि घनत्वकार्यस्य गणनां करोति; यदि १ अस्ति तर्हि वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: The first three parameters must be positive.
sa: प्रथमत्रयं मापदण्डं सकारात्मकं भवितुमर्हति।

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
sa: GAMMADIST (संख्या; अल्फा; बीटा; संचित)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
sa: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) 0.995450 के बराबर

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
sa: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) 0.017179 के बराबर

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
sa: GAMMAINV() फंक्शन् अद्वितीयसङ्ख्या x >= 0 इत्येव प्रेषयति यत् GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
sa: GAMMAINV(संख्या;अल्फा;बीटा)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sa: गम्मादिष्ट(गम्मैनव(0.1;3;4);3;4) 0.1 के बराबर

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
sa: गम्मादिष्ट(गम्मैनव(0.3;3;4);3;4) 0.3 के बराबर

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
sa: यस्याः संख्यायाः कृते मानकसामान्यवितरणस्य अभिन्नमूल्यं गणनीयं भवति

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
sa: GAUSS() फंक्शन् मानकसामान्यसञ्चयवितरणस्य अभिन्नमूल्यानि प्रत्यागच्छति ।

en: GAUSS(value)
sa: GAUSS(मूल्य)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
sa: GAUSS(0.25) 0.098706 के बराबर

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
sa: GEOMEAN() फंक्शन् दत्तानां तर्कानाम् ज्यामितीयं माध्यं प्रत्यागच्छति । एतत् पदानां गुणनफलस्य Nth मूलस्य समं भवति।

en: GEOMEAN(value; value;...)
sa: GEOMEAN(मूल्य; मूल्य;...)

en: GEOMEAN(A1:A5)
sa: भूमीय(A1:A5) 1.1.

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
sa: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) 30.45886 प्रत्यागच्छति

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
sa: HARMEAN() फंक्शन् N दत्तांशबिन्दुनाम् (N दत्तांशबिन्दुविलोमानां योगेन विभक्तम्) हार्मोनिकमध्यं प्रत्यागच्छति ।

en: HARMEAN(value; value;...)
sa: HARMEAN(मूल्य; मूल्य;...)

en: HARMEAN(A1:A5)
sa: हरमियन(अ१:क५)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
sa: HARMEAN(21; 33; 54; 23) 28.588 प्रत्यागच्छति

en: Number of success in the sample
sa: नमूने सफलतायाः संख्या

en: Number of trials
sa: परीक्षणानां संख्या

en: Number of success overall
sa: समग्रतया सफलतायाः संख्या

en: Population size
sa: जनसंख्यायाः आकारः

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
sa: HYPGEOMDIST() फंक्शन् अतिज्यामितीयवितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: HYPGEOMDIST(x; n; M; N)
sa: HYPGEOMDIST (x; n; M; N)

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
sa: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) 0.3522 प्रत्यागच्छति

en: y values (array)
sa: y मूल्यानि (सरणिका) .

en: x values (array)
sa: x मूल्यानि (सरणी) .

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
sa: INTERCEPT() फंक्शन् y अक्षेण सह रेखीयप्रतिगमनरेखायाः अवरोधस्य गणनां करोति ।

en: INTERCEPT(y;x)
sa: INTERCEPT(y;x) 1.1.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
sa: KURT() फंक्शन् दत्तांशसमूहस्य कुर्टोसिस् इत्यस्य निष्पक्षं अनुमानं गणयति । भवद्भिः न्यूनातिन्यूनं ४ मूल्यानि दातव्यानि, अन्यथा त्रुटिः प्रत्यागच्छति ।

en: KURT(value; value;...)
sa: KURT(मूल्य; मूल्य;...)

en: KURT(A1:A5)
sa: कुर्ट(अ१:क५)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
sa: KURT(21; 33; 54; 23) 1.344239 प्रत्यागच्छति

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
sa: KURTP() फंक्शन् दत्तांशसमूहस्य जनसंख्याकुर्टोसिस् गणयति । भवद्भिः न्यूनातिन्यूनं ४ मूल्यानि दातव्यानि, अन्यथा त्रुटिः प्रत्यागच्छति ।

en: KURTP(value; value;...)
sa: KURTP(मूल्य; मूल्य;...)

en: KURTP(A1:A5)
sa: कुर्टप(अ१:क५)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
sa: KURTP(21; 33; 54; 23) -1.021 प्रत्यागच्छति

en: Position (from the largest)
sa: पदम् (बृहत्तमात्)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
sa: LARGE() फंक्शन् दत्तांशसमूहात् k-th बृहत्तमं मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: LARGE(range; k)
sa: LARGE(परिधि; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
sa: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) 3 प्रत्यागच्छति

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
sa: LEGACYFDIST() फंक्शन् f-वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
sa: LEGACYFDIST (संख्या; डिग्री_स्वतंत्रता_1; डिग्री_स्वतंत्रता_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
sa: LEGACYFDIST(0.8;8;12) इत्यनेन 0.61 भवति

en: Probability
sa: संभाव्यता

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
sa: मानक लघुगणकवितरणस्य औसतमूल्यम्

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
sa: मानक लघुगणकवितरणस्य मानकविचलनम्

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
sa: LOGINV() फंक्शन् lognormal सञ्चितवितरणस्य विलोमं प्रत्यागच्छति ।

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
sa: LOGINV(0.1;0;1) 0.2776 के बराबर

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
sa: संभाव्यतामूल्यं यस्य कृते मानकलघुगणकवितरणस्य गणना कर्तव्या भवति

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
sa: LOGNORMDIST() फंक्शन् सञ्चितं lognormal वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
sa: LOGNORMDIST (संख्या; MV; STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
sa: LOGNORMDIST(0.1;0;1) 0.01 के बराबर

en: Floating point value or range of values
sa: प्लवमानबिन्दुमूल्यं मूल्यानां परिधिः वा

en: Floating point values or range of values
sa: प्लवमानबिन्दुमूल्यानि अथवा मूल्यानां परिधिः

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
sa: MEDIAN() फंक्शन् पैरामीटर् रूपेण दत्तानां सर्वेषां मूल्यानां मध्यमं गणयति । MEDIAN(A1:B5) इत्यादिपरिधिस्य अथवा MEDIAN(12; 5; 12.5) इत्यादिमूल्यानां सूचीं गणयितुं शक्नुवन्ति । रिक्तकोष्ठकाः शून्यरूपेण गण्यन्ते, पाठयुक्ताः कोष्ठकाः च उपेक्षिताः भविष्यन्ति ।

en: MEDIAN(value;value;...)
sa: MEDIAN(मूल्य;मूल्य;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
sa: मध्यमा(१२; ५; ५.५) समः ५.५

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
sa: मध्यमा(१२; ७; ८;२) समः ७.५

en: Float
sa: तारण

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
sa: MODE() फंक्शन् दत्तांशसमूहे सर्वाधिकं भवति मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: MODE(number; number2; ...)
sa: MODE (संख्या; संख्या2; ...)

en: MODE(range)
sa: MODE(परिधि)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
sa: MODE(12; 14; 12; 15) 12 प्रेषयति

en: Number of failures
sa: विफलतायाः संख्या

en: Number of successful trials
sa: सफलपरीक्षाणां संख्या

en: Probability of success
sa: सफलतायाः सम्भावना

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
sa: NEGBINOMDIST() फंक्शन् ऋणात्मकं द्विपदवितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
sa: NEGBINOMDIST (विफलताः; सफलता; सफलतायाः_समस्या)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
sa: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) 0.152872629 रिटर्न् करोति

en: Linear middle of the distribution
sa: वितरणस्य रेखीयमध्यम्

en: Standard deviation of the distribution
sa: वितरणस्य मानकविचलनम्

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
sa: NORMDIST() फंक्शन् सामान्यं सञ्चितवितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
sa: संख्या इति वितरणस्य मूल्यं यस्य आधारेण सामान्यवितरणस्य गणना कर्तव्या भवति ।

en: MV is the linear middle of the distribution.
sa: MV इति वितरणस्य रेखीयमध्यम् ।

en: STD is the standard deviation of the distribution.
sa: STD इति वितरणस्य मानकविचलनम् ।

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
sa: K = 0 घनत्वफलनस्य गणनां करोति; K = 1 वितरणस्य गणनां करोति ।

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
sa: NORMDIST (संख्या; MV; STD; K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
sa: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) 0.934236 के बराबर

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
sa: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) 0.842281 के बराबर

en: Middle value in the normal distribution
sa: सामान्यवितरणे मध्यममूल्यम्

en: Standard deviation of the normal distribution
sa: सामान्यवितरणस्य मानकविचलनम्

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
sa: NORMINV() फंक्शन् सामान्यसञ्चयवितरणस्य विलोमं प्रत्यागच्छति । संख्या 0 तः 1 (असमावेशी) मध्ये भवितुमर्हति तथा च STD सकारात्मकं भवितुमर्हति।

en: NORMINV(number;MV;STD)
sa: NORMINV (संख्या; MV; STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
sa: NORMINV(0.9;63;5) 69.41 के बराबर

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
sa: मूल्यं यस्य मानकसामान्यवितरणस्य गणना भवति

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
sa: NORMSDIST() फंक्शन् मानकसामान्यवितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: NORMSDIST(Number)
sa: NORMSDIST(संख्या) 1.1.

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
sa: NORMSDIST(1) 0.84 इत्यस्य बराबरम् अस्ति

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
sa: NORMSINV() फंक्शन् मानकसामान्यसञ्चयवितरणस्य विलोमं प्रत्यागच्छति । संख्या 0 तः 1 (असमावेशी) पर्यन्तं भवितुमर्हति ।

en: NORMSINV(Number)
sa: NORMSINV(संख्या) 1 .

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
sa: NORMSIV(0.908789) 1.3333 प्रेषयति

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
sa: PEARSON() फंक्शन् द्वयोः कोष्ठकपरिधियोः सहसंबन्धगुणकस्य गणनां करोति । इदं CORREL फंक्शन् इत्यस्य समानम् अस्ति ।

en: PEARSON(range1; range2)
sa: PEARSON (परिधि1; श्रेणी2) 1.1.

en: PEARSON(A1:A3; B1:B3)
sa: पियर्सन(A1:A3; B1:B3)

en: Number of elements to permutate
sa: क्रमपरिवर्तनार्थं तत्त्वानां संख्या

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
sa: PERMUT() फंक्शन् क्रमपरिवर्तनानां संख्यां प्रत्यागच्छति । प्रथमः पैरामीटर् तत्त्वसङ्ख्या, द्वितीयः पैरामीटर् क्रमपरिवर्तने प्रयुक्तानां तत्त्वानां संख्या ।

en: PERMUT(total;permutated)
sa: PERMUT(कुल;क्रमपरिवर्तित)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
sa: PERMUT(8;5) समं 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
sa: PERMUT(1;1) समं 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
sa: PERMUTATIONA() फंक्शन् पुनरावृत्तेः अनुमतिं ददाति समये क्रमबद्धानां क्रमपरिवर्तनानां संख्यां प्रत्यागच्छति । प्रथमः पैरामीटर् तत्त्वानां संख्या, द्वितीयः पैरामीटर् च चयनीयानां तत्त्वानां संख्या । उभयमापदण्डं सकारात्मकं भवितुमर्हति।

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
sa: PERMUTATIONA(कुल;चयनित)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
sa: PERMUTATIONA(2,3) 8 प्रत्यागच्छति

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
sa: PERMUTATIONA(0,0) 1 प्रेषयति

en: Range of values
sa: मूल्यानां परिधिः

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
sa: 0 तः 1 पर्यन्तं शतमानमूल्यं, समावेशितम् ।

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
sa: PERCENTILE() फंक्शन् Data मध्ये data मूल्यानां x-th sample percentile प्रेषयति । प्रतिशतं दत्तांशश्रृङ्खलायाः स्केलमूल्यं प्रत्यागच्छति यत् दत्तांशश्रृङ्खलायाः लघुतमात् (alpha=0) बृहत्तममूल्यं (alpha=1) यावत् गच्छति । अल्फा = २५% कृते शतभागस्य अर्थः प्रथमचतुर्थांशः; alpha = 50% इति MEDIAN इति । रिक्तकोष्ठकाः शून्यरूपेण गण्यन्ते, पाठयुक्ताः कोष्ठकाः च उपेक्षिताः भविष्यन्ति ।

en: PERCENTILE(data;alpha)
sa: PERCENTILE (दत्तांश; अल्फा) 1.1.

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
sa: यस्याः संख्यायाः कृते मानकसामान्यवितरणं गणनीयं भवति

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
sa: PHI() फंक्शन् मानकसामान्यवितरणस्य कृते वितरणकार्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: PHI(value)
sa: PHI(मूल्य)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
sa: PHI(0.25) 0.386668 के बराबर

en: Lambda parameter (the middle value)
sa: लम्ब्डा पैरामीटर् (मध्यममूल्यम्)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
sa: POISSON() फंक्शन् Poisson वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: The lambda and number parameters must be positive.
sa: लम्ब्डा तथा संख्यामापदण्डाः सकारात्मकाः भवेयुः ।

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
sa: POISSON (संख्या; लैम्ब्डा; संचयी)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
sa: POISSON(60;50;0) 0.020105 के बराबर

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
sa: POISSON(60;50;1) 0.927840 के बराबर

en: Data (array)
sa: दत्तांश (सरणिका)

en: Order
sa: आदेशः

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
sa: RANK() फंक्शन् सङ्ख्यासूचौ सङ्ख्यायाः श्रेणीं प्रत्यागच्छति ।

en: Order specifies how to rank the numbers:
sa: क्रमः सङ्ख्यानां क्रमाङ्कनं कथं करणीयम् इति निर्दिशति:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
sa: यदि 0 अथवा लोपितः अस्ति तर्हि Data अवरोहणक्रमेण श्रेणीकृतः भवति ।

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
sa: यदि 0 न भवति तर्हि Data आरोहणक्रमेण श्रेणीकृतः भवति ।

en: RANK(Value; Data; Order)
sa: RANK(मूल्य; डेटा; क्रम)

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
sa: RANK (2;{1;2;3}) समः 2

en: known Y (array)
sa: ज्ञात Y (सरणिका)

en: known X (array)
sa: ज्ञातः X (सरणिका)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
sa: RSQ() फंक्शन् known_y's तथा known_x's इत्यस्मिन् data points इत्यस्य माध्यमेन Pearson उत्पादक्षणसहसंबन्धगुणकस्य वर्गं प्रत्यागच्छति ।

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
sa: यदि "arrayY" तथा "arrayX" रिक्तौ सन्ति अथवा भिन्नसङ्ख्यायां दत्तांशबिन्दवः सन्ति, तर्हि #N/A प्रत्यागच्छति ।

en: RSQ(known Y; known X)
sa: RSQ(ज्ञात Y; ज्ञात X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
sa: SKEW() फंक्शन् वितरणस्य तिर्यक्त्वस्य अनुमानं प्रत्यागच्छति

en: SKEW(number; number2; ...)
sa: SKEW(संख्या; संख्या2; ...)

en: SKEW(range)
sa: SKEW(परिधि)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
sa: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) 0.9768 प्रत्यागच्छति

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
sa: SKEWP() फंक्शन् वितरणस्य जनसंख्या तिर्यक्पनं प्रत्यागच्छति

en: SKEWP(number; number2; ...)
sa: SKEWP (संख्या; संख्या2; ...)

en: SKEWP(range)
sa: SKEWP(परिधि)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
sa: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) 0.6552 प्रत्यागच्छति

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
sa: SLOPE() फंक्शन् रेखीयप्रतिगमनरेखायाः प्रवणतां गणयति ।

en: Position (from the smallest)
sa: स्थितिः (लघुतमात्)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
sa: SMALL() फंक्शन् दत्तांशसमूहात् k-th लघुतमं मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: SMALL(range; k)
sa: SMALL(परिधि; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
sa: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) 1 प्रत्यागच्छति

en: Number to be normalized
sa: सामान्यीकरणं कर्तव्या संख्या

en: Mean of the distribution
sa: वितरणस्य माध्यम्

en: Standard deviation
sa: मानक विचलन

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
sa: STANDARDIZE() फंक्शन् सामान्यीकृतं मूल्यं गणयति ।

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
sa: STANDARDIZE(x; माध्य, stdev)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
sa: STANDARDIZE(4; 3; 7) 0.1429 प्रत्यागच्छति

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
sa: STDEV() फंक्शन् नमूनायाः आधारेण अनुमानं मानकविचलनं प्रत्यागच्छति । मानकविचलनं मूल्यानि औसतमूल्यात् कियत् व्यापकरूपेण विकीर्णानि इति मापनम् अस्ति ।

en: STDEV(value;value;...)
sa: STDEV (मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
sa: STDEV(6;7;8) समं 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
sa: STDEVA() फंक्शन् नमूनायाः आधारेण अनुमानमानकविचलनं प्रत्यागच्छति । मानकविचलनं मूल्यानि औसतमूल्यात् कियत् व्यापकरूपेण विकीर्णानि इति मापनम् अस्ति । यदि सन्दर्भितकोष्ठे पाठः अस्ति अथवा FALSE इति बूलियनमूल्यं भवति तर्हि तत् 0 इति गण्यते यदि बूलियनमूल्यं TRUE अस्ति तर्हि 1 इति गण्यते ।

en: STDEVA(value;value;...)
sa: STDEVA(मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
sa: STDEVA(6; 7; A1; 8) समं 1, यदि A1 शून्यं भवति

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
sa: STDEVA(6; 7; A1; 8) 3.109 इत्यस्य बराबरम्, यदि A1 TRUE अस्ति

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
sa: STDEVP() फंक्शन् सम्पूर्णजनसंख्यायाः आधारेण मानकविचलनं प्रत्यागच्छति

en: STDEVP(value;value;...)
sa: STDEVP (मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
sa: STDEVP(6;7;8) 0.816497 के बराबर...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
sa: STDEVPA() फंक्शन् सम्पूर्णजनसंख्यायाः आधारेण मानकविचलनं प्रत्यागच्छति । यदि सन्दर्भितकोष्ठे पाठः अस्ति अथवा FALSE इति बूलियनमूल्यं भवति तर्हि तत् 0 इति गण्यते यदि बूलियनमूल्यं TRUE अस्ति तर्हि 1 इति गण्यते ।

en: STDEVPA(value;value;...)
sa: STDEVPA (मूल्य;मूल्य;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
sa: STDEVPA(6; 7; A1; 8) समं 0.816497..., यदि A1 रिक्तं भवति

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
sa: STDEVPA(6; 7; A1; 8) समं 2.69..., यदि A1 TRUE अस्ति

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
sa: STDEVPA(6; 7; A1; 8) समं 3.11..., यदि A1 FALSE अस्ति

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
sa: STEYX() फंक्शन् प्रतिगमने प्रत्येकस्य x कृते पूर्वानुमानितस्य y मूल्यस्य मानकदोषस्य गणनां करोति ।

en: STEYX(y;x)
sa: STEYX(y;x) 1.1.

en: Value (array)
sa: मूल्यम् (सरणिका)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sa: SUMPRODUCT() फंक्शन् (SUM(X*Y)) एतेषां मूल्यानां उत्पादस्य योगं प्रत्यागच्छति । द्वयोः सरणीयोः मूल्यानां संख्या समाना भवेत् । अन्यथा एतत् फंक्शन् Err प्रेषयति ।

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
sa: SUMPRODUCT (सरणी1; सरणी2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
sa: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5 इत्यनेन सह, 31 प्रेषयति

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sa: SUMX2PY2() फंक्शन् (SUM(X^2+Y^2)) एतेषां मूल्यानां वर्गानां योगं प्रत्यागच्छति । द्वयोः सरणीयोः मूल्यानां संख्या समाना भवेत् । अन्यथा एतत् फंक्शन् Err प्रेषयति ।

en: SUMX2PY2(array1;array2)
sa: SUMX2PY2 (सरणी1; सरणी2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
sa: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5 इत्यनेन सह, 63 प्रत्यागच्छति

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sa: SUMX2MY2() फंक्शन् (SUM(X^2-Y^2)) एतेषां मूल्यानां वर्गानां भेदं प्रत्यागच्छति । द्वयोः सरणीयोः मूल्यानां संख्या समाना भवेत् । अन्यथा एतत् फंक्शन् Err प्रेषयति ।

en: SUMX2MY2(array1;array2)
sa: SUMX2MY2 (सरणी1; सरणी2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
sa: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5 इत्यनेन सह, -5 प्रेषयति

en: Degrees of freedom for the t-distribution
sa: टी-वितरणार्थं स्वतन्त्रतायाः डिग्रीः

en: Mode (1 or 2)
sa: मोड (१ वा

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
sa: TDIST() फंक्शन् t-वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
sa: Mode = 1 एकपुच्छपरीक्षां प्रत्यागच्छति, Mode = 2 द्विपुच्छपरीक्षां प्रत्यागच्छति ।

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
sa: TDIST (संख्या; डिग्री_स्वतन्त्रता; मोड)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
sa: TDIST(12;5;1) 0.000035 प्रेषयति

en: KnownY
sa: ज्ञातY

en: KnownX
sa: ज्ञातX

en: NumberSequence newX
sa: संख्याक्रमः newX

en: allowOffset
sa: allowOffset इति

en: The TREND() function calculates a sequence of Y-values based on a linear regression of known X- and Y-value pairs. For the input parameters, the user must firstly select a cell-range containing the Y-values, followed by the cell-range of the corresponding X-values.
sa: TREND() फंक्शन् ज्ञातानां X- तथा Y-मूल्ययुग्मानां रेखीयप्रतिगमनस्य आधारेण Y-मूल्यानां क्रमस्य गणनां करोति । इनपुट् पैरामीटर्स् कृते उपयोक्त्रेण प्रथमं Y-मूल्यानि युक्तं कोष्ठक-परिधिं चयनं कर्तव्यम्, तदनन्तरं तत्सम्बद्धानां X-मूल्यानां कोष्ठक-परिधिः ।

en: The line of best fit may be extrapolated to a different X-range, which is specified as the 3rd parameter. However, the input X-range should be given again if no extrapolation is required.
sa: सर्वोत्तम-फिट्-रेखा भिन्न-X-परिधिं प्रति बहिः प्रक्षेपिता भवितुम् अर्हति, यत् 3rd पैरामीटर् इति निर्दिष्टम् अस्ति । परन्तु यदि बाह्यप्रक्षेपणस्य आवश्यकता नास्ति तर्हि पुनः निवेश X-परिधिः दातव्या ।

en: The regression line can be forced to intersect the origin (X=0, Y=0) by setting the 4th parameter, allowOffset, to FALSE or 0. Setting this parameter to TRUE or 1 (the default) allows the best-fit line to intersect the vertical axis at a non-zero value of Y.
sa: प्रतिगमनरेखां चतुर्थं पैरामीटर्, allowOffset, FALSE अथवा 0 इति सेट् कृत्वा मूलं (X=0, Y=0) प्रतिच्छेदनं कर्तुं बाध्यं कर्तुं शक्यते।एतत् पैरामीटर् TRUE अथवा 1 (पूर्वनिर्धारितं) इति सेट् करणेन सर्वोत्तम-फिट् रेखां कर्तुं अनुमतिः भवति Y इत्यस्य अशून्यमूल्ये ऊर्ध्वाधर-अक्षं प्रतिच्छेदनं कुर्वन्तु ।

en: Note that since the result of this function is a row of calculated Y-values, plotting the data will be facilitated if the X- and Y- values are also in rows, rather than columns.
sa: ध्यानं कुर्वन्तु यत् यतः अस्य कार्यस्य परिणामः गणितानां Y-मूल्यानां पङ्क्तिः अस्ति, तस्मात् दत्तांशस्य प्लॉट् करणं सुलभं भविष्यति यदि X- तथा Y- मूल्यानि अपि पङ्क्तौ सन्ति, न तु स्तम्भेषु

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
sa: बाधाएँ: COUNT (knownY) = COUNT (knownX)।

en: Since the result is an array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the values in separate cells.
sa: यतः परिणामः एकः सरणी अस्ति, अतः पृथक् कोष्ठकेषु मूल्यानि प्रदर्शयितुं Ctrl+Alt+Enter (केवलं Enter इत्यस्य स्थाने) इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: TREND(known Y-range; [known X-range; [new X-range; [allowOffset=TRUE/FALSE]]])
sa: TREND (ज्ञात Y-परिधि; [ज्ञात X-परिधि; [नवीन X-परिधि; [allowOffset=TRUE/FALSE]]])

en: dataSet
sa: dataSet इति

en: cutOffFraction
sa: cutOffFraction इति

en: The TRIMMEAN() function calculates the mean of a data set with the smallest and largest values omitted to eliminate possible outliers. The total fraction of measurements which are to be excluded is set by the second parameter (cutOffFraction).
sa: TRIMMEAN() फंक्शन् सम्भाव्य बहिर्मुखीनां समाप्त्यर्थं लघुतमं बृहत्तमं च मूल्यं त्यक्त्वा दत्तांशसमूहस्य औसतं गणयति । मापनानां कुलभागः यः बहिष्कृतः भवति सः द्वितीयेन पैरामीटर् (cutOffFraction) द्वारा सेट् भवति ।

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
sa: TRIMMEAN (dataSet; cutOffFraction) 1.1.

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
sa: x (array) प्रथमशर्तस्य कृते अवलोकितानां दत्तांशस्य समुच्चयः ।

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
sa: y (array) द्वितीयस्य कण्डिशनस्य कृते अवलोकितानां दत्तांशस्य समुच्चयः ।

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
sa: mode t कृते 1-पुच्छं (mode = 1) अथवा 2-पुच्छं (mode = 2) संभावनां पश्यितव्यम् वा।

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
sa: type कर्तुं टी-परीक्षायाः प्रकारः । युग्मित-t-परीक्षायाः कृते एतत् 1, अयुग्मित-t-परीक्षायाः कृते 2 अथवा 3 इति सेट् कुर्वन्तु ।

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
sa: TTEST() फंक्शन् तुलनां कर्तुं दत्तांशस्य द्वौ परिधिं दत्तं t-परीक्षायाः संभाव्यतां गणयति ।

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
sa: टी-परीक्षा द्वयोः दत्तांशसमूहयोः तुलनां करोति तथा च द्वयोः मध्ये कोऽपि अन्तरः कस्यचित् चरस्य प्रभावयुक्तस्य कारणेन भवति इति संभावनां स्थापयति । यथा, द्वौ दत्तांशसमूहौ दत्तौ, एकस्मिन् ३० लम्बाः जनाः यस्मिन् वेगेन धावितुं शक्नुवन्ति, अपरस्मिन् ३० लघुजनाः धावितुं शक्नुवन्ति इति वेगः, टी-परीक्षा भवन्तं सूचयितुं शक्नोति यत् मध्ये कोऽपि वेगः अन्तरः कियत् सम्भाव्यते द्वयोः जनानां समूहयोः ऊर्ध्वतायाः कारणात् भवति ।

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
sa: मोड पैरामीटर् इत्यस्य उपयोगः भवति यत् भवता द्वयोः दत्तांशसमूहयोः मध्ये अन्तरं विशिष्टदिशि भवितुं आवश्यकं वा न वा इति सूचयितुं शक्यते । यथा, यदि वयं पूर्वानुमानं कुर्मः यत् लम्बाः जनाः लघुजनानाम् अपेक्षया द्रुततरं धावितुं शक्नुवन्ति तर्हि वयं एकपुच्छपरीक्षायाः (mode = 1) उपयोगं करिष्यामः; तथापि यदि वयं पूर्वानुमानं कुर्मः यत् एकः समूहः अन्यस्मात् अधिकं द्रुतं धावितुं शक्नोति परन्तु न तु कः वास्तवतः द्रुततमः भविष्यति तर्हि वयं द्विपुच्छपरीक्षायाः (mode = 2) उपयोगं करिष्यामः

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
sa: युग्मितपरीक्षाः (प्रकारः = १, अधः वाक्यविन्यासः पश्यन्तु) तदा एव उपयुक्ताः भवन्ति यदा दत्तांशमूल्यानां द्वयोः समुच्चयोः एकस्मात् स्रोतः आकृष्टः भवति (अर्थात् दत्तांशस्य प्रत्येकं स्रोतः प्रथमदत्तांशपरिधिमध्ये एकं द्रव्यं द्वितीयदत्तांशपरिधिस्थं च द्रव्यं प्रदत्तवान् अस्ति) . धावनवेगस्य उदाहरणे एतत् असम्भवं यतः एकः व्यक्तिः लघुः लम्बः च भवितुम् न शक्नोति: प्रत्येकं व्यक्तिः केवलं एकस्य समूहस्य वा अन्यस्य वा दत्तांशं दातुं शक्नोति । एतादृशेषु सन्दर्भेषु यत्र प्रत्येकस्मिन् दत्तांशसमूहे मूल्यानि भिन्नस्रोताभ्यां आकृष्यन्ते, तत्र अयुग्मितः t-परीक्षा उचिता भवति (प्रकारः = २ अथवा प्रकारः = ३) । अयुग्मित-t-परीक्षाणां कृते द्वयोः दत्तांशपरिधियोः समानप्रमाणस्य आवश्यकता नास्ति; युग्मित-t-परीक्षाणां कृते द्वयोः श्रेणीयोः समानसङ्ख्यायाः कोष्ठकाः भवितुं आवश्यकाः भवन्ति ।

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
sa: यदा भवतः दत्तांशमूल्यानां समुच्चयः एकस्मात् स्रोतः न आकृष्टाः भवन्ति तदा अयुग्मपरीक्षायाः समुचितप्रकारस्य चयनं भवतः प्रत्येकस्य नमूनाद्वयस्य अन्तः विचरणस्य उपरि निर्भरं भवति यदि द्वयोः नमूनायोः विचरणाः समानाः सन्ति तर्हि समानविचरणयुक्तानां नमूनानां कृते अयुग्मित-t-परीक्षायाः उपयोगं कर्तुं शक्नुवन्ति (प्रकारः = 2); यत्र विचरणाः पर्याप्तरूपेण समानाः न सन्ति तत्र भवद्भिः भिन्नविचरणयुक्तानां नमूनानां कृते अयुग्मित-t-परीक्षायाः उपयोगः अवश्यं करणीयः (प्रकारः = ३) ।

en: TTEST(x; y; mode; type)
sa: TTEST (x; y; मोड; प्रकार)

en: The VAR() function calculates the variance based on a sample.
sa: VAR() फंक्शन् नमूनायाः आधारेण विचरणस्य गणनां करोति ।

en: VAR(value;value;...)
sa: VAR(मूल्य;मूल्य;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
sa: VAR(12;5;7) समं 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
sa: VAR(15;80;3) बराबर 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
sa: VAR(6;7;8) तुल्यम् 1

en: The VARA() function calculates the variance based on a sample allowing numbers, text and logical values to be included in the calculation, too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
sa: VARA() फंक्शन् नमूनायाः आधारेण विचरणस्य गणनां करोति यत् गणनायां संख्याः, पाठः, तार्किकमूल्यानि च समाविष्टुं शक्नुवन्ति । यदि कोष्ठके पाठः अस्ति अथवा तर्कः FALSE इति मूल्याङ्कयति तर्हि मूल्यं शून्यं (0) इति गण्यते । यदि तर्कः TRUE इति मूल्याङ्कयति तर्हि एकः (1) इति गण्यते । रिक्तकोष्ठकाः न गण्यन्ते इति ध्यानं कुर्वन्तु ।

en: VARA(value;value;...)
sa: RESERVE(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
sa: वर(१२;५;७) समः १३

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
sa: वर(15;80;3) तुल्य 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
sa: वर(६;७;८) समः १

en: The VARIANCE() function calculates the variance based on a sample. It is the same as the VAR function.
sa: VARIANCE() फंक्शन् नमूनायाः आधारेण विचरणस्य गणनां करोति । VAR फंक्शन् इत्यस्य समानम् अस्ति ।

en: VARIANCE(value;value;...)
sa: VARIANCE(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
sa: VARIANCE(12;5;7) समं 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
sa: VARIANCE(15;80;3) बराबर 1716.333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
sa: VARIANCE(6;7;8) समं 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
sa: VARP() फंक्शन् सम्पूर्णजनसंख्यायाः आधारेण विचरणस्य गणनां करोति ।

en: VARP(value;value;...)
sa: VARP(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
sa: VARP(12;5;7) बराबर 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
sa: VARP(15;80;3) बराबर 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
sa: VARP(6;7;8) बराबर 0.6666667...

en: The VARPA() function calculates the variance based on an entire population. Text and boolean values that evaluate to FALSE are counted as 0, boolean value that evaluate to TRUE are counted as 1. Empty cells are not counted.
sa: VARPA() फंक्शन् सम्पूर्णजनसंख्यायाः आधारेण विचरणस्य गणनां करोति । FALSE इति मूल्याङ्कनं कुर्वन्तः पाठः बूलियनमूल्यानि च 0 इति गण्यन्ते, TRUE इति मूल्याङ्कनं कुर्वन्ति बूलियनमूल्यानि 1 इति गण्यन्ते रिक्तकोष्ठकाः न गण्यन्ते ।

en: VARPA(value;value;...)
sa: TOE(मूल्य;मूल्य;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
sa: वर्पा(१२;५;७) बराबर ८.६६६...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
sa: वर्पा(15;80;3) बराबर 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
sa: वर्पा(6;7;8) 0.6666667 के बराबर...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
sa: WEIBULL() फंक्शन् वेइबुल् वितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
sa: अल्फा तथा बीटा पैरामीटर् सकारात्मकं भवितुमर्हति, संख्या (प्रथम पैरामीटर्) अऋणात्मका भवितुमर्हति।

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
sa: WEIBULL (संख्या; अल्फा; बीटा; संचयी)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
sa: WEIBULL(2;1;1;0) 0.135335 के बराबर

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
sa: WEIBULL(2;1;1;1) 0.864665 के बराबर

en: x (array)
sa: x (सरणी)

en: mean
sa: अर्थः

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
sa: ZTEST() फंक्शन् सामान्यवितरणसहितं z-परीक्षायाः द्वौ पुच्छसंभाव्यतां गणयति ।

en: Performs a test of the null hypothesis, that the sample is a true sample of a normally distributed random variable with mean, mean, and standard deviation, sigma (standardDeviation). A return value of 1 indicates, that the null hypothesis is rejected, i.e. the sample is not a random sample of the normal distribution. If sigma is omitted, it is estimated from sample, using STDEV.
sa: शून्यपरिकल्पनायाः परीक्षणं करोति, यत् नमूना सामान्यरूपेण वितरितस्य यादृच्छिकचरस्य सच्चा नमूना अस्ति यस्य मध्यमः, माध्यः, मानकविचलनः, सिग्मा (standardDeviation) च अस्ति 1 इत्यस्य रिटर्न् मूल्यं सूचयति, यत् शून्यपरिकल्पना अङ्गीकृता अस्ति, अर्थात् नमूना सामान्यवितरणस्य यादृच्छिकनमूना नास्ति । यदि सिग्मा लोप्यते तर्हि नमूनातः अनुमानितं भवति, STDEV इत्यस्य उपयोगेन ।

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
sa: ZTEST (x; औसत; मानकविचलन)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
sa: BINO() फंक्शन् द्विपदवितरणं प्रत्यागच्छति ।

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
sa: प्रथमः पैरामीटर् परीक्षणसङ्ख्या, द्वितीयः पैरामीटर् सफलतानां संख्या, तृतीयः सफलतायाः सम्भावना च । परीक्षणस्य संख्या सफलतायाः संख्यायाः अपेक्षया अधिका भवेत् तथा च संभाव्यता १ इत्यस्मात् लघु वा समं वा भवेत् ।

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
sa: BINO (परीक्षण; सफलता; सफलता_के_समस्या)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
sa: BINO(12;9;0.8) 0.236223201 प्रेषयति

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sa: SUMXMY2() फंक्शन् (SUM((X-Y)^2)) एतेषां मूल्यानां भेदानाम् वर्गं प्रत्यागच्छति । द्वयोः सरणीयोः मूल्यानां संख्या समाना भवेत् । अन्यथा एतत् फंक्शन् Err प्रेषयति ।

en: SUMXMY2(array1;array2)
sa: SUMXMY2 (सरणी1; सरणी2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
sa: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) A1=2, A2=5, B1=3 तथा B2=5 इत्यनेन सह, 1 प्रत्यागच्छति

en: Probability of failure
sa: असफलतायाः सम्भावना

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
sa: INVBINO() फंक्शन् ऋणात्मकं द्विपदवितरणं प्रत्यागच्छति । प्रथमः मापदण्डः परीक्षणसङ्ख्या, द्वितीयः मापदण्डः विफलतायाः संख्या, तृतीयः च असफलतायाः सम्भावना । परीक्षणस्य संख्या असफलतायाः संख्यायाः अपेक्षया अधिका भवेत् तथा च संभाव्यता 1 इत्यस्य लघु वा समाना वा भवेत् ।

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
sa: INVBINO (परीक्षण;विफलता;विफलता_समस्या)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
sa: INVBINO (12;3;0.2) 0.236223201 रिटर्न् करोति

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
sa: GAMMALN() फंक्शन् गामा फंक्शन् इत्यस्य प्राकृतिकं लघुगणकं प्रत्यागच्छति: G(x) । संख्यामापदण्डः सकारात्मकः भवितुमर्हति ।

en: GAMMALN(Number)
sa: OLD(संख्या)

en: GAMMALN(2) returns 0
sa: OLD(2) 0 प्रेषयति

en: Decimals
sa: दशमलवः

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
sa: DOLLAR() फंक्शन् मुद्रास्वरूपस्य उपयोगेन सङ्ख्यां पाठरूपेण परिवर्तयति, यत्र दशमलवः निर्दिष्टस्थाने गोलरूपेण भवन्ति । यद्यपि नाम DOLLAR अस्ति तथापि एतत् फंक्शन् वर्तमानस्थानानुसारं रूपान्तरणं करिष्यति ।

en: DOLLAR(number;decimals)
sa: DOLLAR(संख्या;दशमलव)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
sa: DOLLAR(1403.77) "$ 1,403.77" इति ददाति ।

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
sa: DOLLAR(-0.123;4) "$-0.1230" इति प्रत्यागच्छति ।

en: No_commas
sa: न_अल्पविरामः

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
sa: FIXED() फंक्शन् एकां संख्यां निर्दिष्टायां दशमलवसङ्ख्यायां गोलं करोति, सङ्ख्यां दशमलवस्वरूपस्ट्रिंग् मध्ये स्वरूपयति, परिणामं च पाठरूपेण प्रत्यागच्छति । यदि दशमलवः ऋणात्मकाः सन्ति तर्हि दशमलवबिन्दुस्य वामभागे संख्या गोलरूपेण भवति । यदि भवान् दशमलवं परित्यजति तर्हि 2 इति कल्प्यते यदि वैकल्पिकः पैरामीटर् no_commas True अस्ति तर्हि सहस्रविभाजकाः न दृश्यन्ते ।

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
sa: FIXED (संख्या; दशमलव;कोई_अल्पविराम)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
sa: FIXED(1234.567;1) "1,234.6" इति प्रत्यागच्छति ।

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
sa: FIXED(1234.567;1;FALSE) "1234.6" इति प्रत्यागच्छति ।

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
sa: FIXED(44.332) "44.33" इति प्रत्यागच्छति ।

en: Text for which you want to substitute
sa: यस्य पाठस्य स्थाने भवन्तः स्थापयितुम् इच्छन्ति

en: Part of text you want to replace
sa: पाठस्य भागः यत् भवन्तः प्रतिस्थापयितुम् इच्छन्ति

en: New text which will be replacement
sa: नूतनः पाठः यः प्रतिस्थापनं भविष्यति

en: Which occurrence to replace
sa: कस्य घटनायाः स्थाने

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
sa: SUBSTITUTE() पाठस्ट्रिंग् मध्ये old_text इत्यस्य स्थाने new_text इत्यस्य स्थाने स्थापयति । यदि instance_num निर्दिष्टं भवति तर्हि केवलं old_text इत्यस्य तत् उदाहरणं प्रतिस्थापितं भवति । अन्यथा, old_text इत्यस्य प्रत्येकं आवृत्तिः new_text इति परिवर्तिता भवति । यदा भवान् विशिष्टपाठं प्रतिस्थापयितुम् इच्छति तदा SUBSTITUTE इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु, यदा भवान् विशिष्टस्थाने घटमानं किमपि पाठं प्रतिस्थापयितुम् इच्छति तदा REPLACE इत्यस्य उपयोगं कुर्वन्तु ।

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
sa: SUBSTITUTE (पाठ; पुरातन_पाठ; नया_पाठ; उदाहरण_संख्या)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
sa: SUBSTITUTE("व्ययदत्तांशः";"लाभः";"विक्रयः") "विक्रयदत्तांशः" प्रत्यागच्छति ।

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
sa: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"।

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
sa: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"।

en: The text you want to find
sa: यत् पाठं भवन्तः अन्वेष्टुम् इच्छन्ति

en: The text which may contain find_text
sa: यस्मिन् पाठः find_text भवितुं शक्नोति

en: Specified index to start the search
sa: अन्वेषणं आरभ्य निर्दिष्टं अनुक्रमणिका

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
sa: SEARCH() फंक्शन् अन्यस्य टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (within_text) इत्यस्य अन्तः एकं टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (find_text) अन्वेषयति तथा च find_text इत्यस्य आरम्भबिन्दुस्य संख्यां प्रत्यागच्छति, within_text इत्यस्य वामतमवर्णात्

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
sa: भवान् वाइल्डकार्डवर्णानां, प्रश्नचिह्नस्य (?) तथा ताराचिह्नस्य (*) उपयोगं कर्तुं शक्नोति । प्रश्नचिह्नं कस्यापि एकवर्णस्य सङ्गतिं करोति, ताराचिह्नं कस्यापि वर्णक्रमस्य सङ्गतिं करोति ।

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
sa: पैरामीटर् start_num इति वर्णं निर्दिशति यस्मिन् अन्वेषणं आरभ्यत इति । प्रथमः वर्णः वर्णसङ्ख्या 1 अस्ति यदि start_num लोपः भवति तर्हि 1 इति कल्प्यते SEARCH इत्यनेन बृहत् लघु अक्षरयोः भेदः न भवति ।

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
sa: SEARCH (पाठ_खोज;पाठ_अंतर;संख्या_प्रारम्भ)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
sa: SEARCH("e";"कथनानि";6) 7 प्रेषयति

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
sa: SEARCH("मार्जिन";"लाभमार्जिन") 8 प्रेषयति

en: Specified byte position to start the search
sa: अन्वेषणं आरभ्य निर्दिष्टं बाइट् स्थानं

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
sa: SEARCHB() फंक्शन् अन्यस्य टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (within_text) इत्यस्य अन्तः एकं टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (find_text) अन्वेषयति तथा च find_text इत्यस्य आरम्भबिन्दुस्य संख्यां प्रत्यागच्छति, बाइट् स्थानानां उपयोगेन within_text इत्यस्य वामतमवर्णात्

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
sa: पैरामीटर् BytePosition इति वर्णं निर्दिशति यस्मिन् अन्वेषणं आरभ्यत इति । प्रथमः वर्णः वर्णसङ्ख्या 2 अस्ति यदि BytePosition परित्यक्तं भवति तर्हि 2 इति कल्प्यते SEARCHB बृहत् लघु अक्षरयोः भेदं न करोति

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
sa: SEARCHB (पाठ_खोज;पाठ_भीतर;बाइटस्थान प्रारंभ)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
sa: T() फंक्शन् मूल्येन निर्दिष्टं पाठं प्रत्यागच्छति । यदि मूल्यं पाठः अस्ति, अथवा निर्दिशति तर्हि T मूल्यं प्रत्यागच्छति । यदि मूल्यं पाठं न निर्दिशति तर्हि T रिक्तं पाठं प्रत्यागच्छति ।

en: T(value)
sa: T(मूल्यम्)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
sa: T("Calligra") "Calligra" इति प्रत्यागच्छति ।

en: T(1.2) returns "" (empty text)
sa: T(1.2) returns "" (रिक्तपाठः)

en: The TEXT() function converts a value to text.
sa: TEXT() फंक्शन् एकं मूल्यं पाठरूपेण परिवर्तयति ।

en: TEXT(value)
sa: TEXT(मूल्य)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
sa: TEXT(1234.56) "1234.56" इति प्रत्यागच्छति ।

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
sa: TEXT("KSpread") "KSpread" प्रत्यागच्छति ।

en: String
sa: सूत्र

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
sa: PROPER() फंक्शन् प्रत्येकस्य शब्दस्य प्रथमं अक्षरं बृहत् अक्षरं, शेषं अक्षरं लघु अक्षरं च परिवर्तयति ।

en: PROPER(string)
sa: PROPER(स्ट्रिंग)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
sa: PROPER("इदं शीर्षकम्") "इदं शीर्षकम्" इति प्रत्यागच्छति ।

en: First string
sa: प्रथमं तारम्

en: String to compare with
sa: तुलनां कर्तुं स्ट्रिंग्

en: Compare case-sensitive (true/false)
sa: केस-संवेदनशीलस्य तुलनां कुरुत (सत्य/असत्यम्)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
sa: COMPARE() फंक्शन् 0 रिटर्न् करोति यदि द्वौ स्ट्रिंग् समानौ स्तः; -1 यदि प्रथमस्य मूल्यं द्वितीयस्य अपेक्षया न्यूनं भवति; अन्यथा प्रत्यागच्छति १ ।

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
sa: COMPARE(string1; string2; सत्यम्|असत्यम्)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
sa: COMPARE("कैलिग्रा"; "कैलिग्रा"; सत्यम्) 0 प्रत्यागच्छति

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
sa: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) 1 प्रेषयति

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
sa: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) 1 प्रेषयति

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
sa: यदि एतौ स्ट्रिंग् समानौ स्तः तर्हि EXACT() फंक्शन् True प्रेषयति । अन्यथा False इति प्रत्यागच्छति ।

en: EXACT(string1;string2)
sa: EXACT (स्ट्रिंग1;स्ट्रिंग2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
sa: EXACT("Calligra";"Calligra") True इति प्रत्यागच्छति

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
sa: EXACT("KSpread";"Calligra") False इति प्रत्यागच्छति

en: Text which you want to replace some characters
sa: पाठः यस्य स्थाने भवन्तः केचन वर्णाः स्थापयितुम् इच्छन्ति

en: Position of the characters to replace
sa: प्रतिस्थापनीयानां पात्राणां स्थितिः

en: Number of characters to replace
sa: प्रतिस्थापनीयवर्णानां संख्या

en: The text that will replace characters in old text
sa: यः पाठः पुरातनपाठे वर्णानाम् स्थाने स्थास्यति

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
sa: REPLACE() फंक्शन् पाठस्ट्रिंग् इत्यस्य भागं भिन्नेन टेक्स्ट् स्ट्रिंग् इत्यनेन प्रतिस्थापयति ।

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
sa: REPLACE (पाठ;स्थिति;दीर्घता;नया_पाठ)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
sa: REPLACE ("abcdefghijk";6;5;"-") "abcde-k" रिटर्न्स करोति।

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
sa: REPLACE("2002";3;2;"03") "2003" प्रत्यागच्छति।

en: Text which you want to replace some characters using byte position
sa: पाठः यस्य स्थाने भवान् बाइट्-स्थानस्य उपयोगेन केचन वर्णाः प्रतिस्थापयितुम् इच्छति

en: Byte position of the characters to replace
sa: प्रतिस्थापनार्थं वर्णानाम् बाइट् स्थितिः

en: The byte length of characters to replace
sa: प्रतिस्थापनीयवर्णानां बाइट्-दीर्घता

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
sa: REPLACEB() फंक्शन् बाइट्-स्थानानां उपयोगेन पाठ-स्ट्रिंग्-भागस्य स्थाने भिन्न-टेक्स्ट्-स्ट्रिंग्-इत्यनेन प्रतिस्थापयति ।

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
sa: REPLACEB (पाठ; बाइटपोजिशन;बाइटलंबाई लेन;नया_पाठ)

en: Specifies index to start the search
sa: अन्वेषणं आरभ्य अनुक्रमणिका निर्दिशति

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
sa: FIND() फंक्शन् अन्यस्य टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (within_text) इत्यस्य अन्तः एकं टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (find_text) अन्वेषयति तथा च find_text इत्यस्य आरम्भबिन्दुस्य संख्यां प्रत्यागच्छति, within_text इत्यस्य वामतमवर्णात्

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
sa: पैरामीटर् start_num इति वर्णं निर्दिशति यस्मिन् अन्वेषणं आरभ्यत इति । प्रथमः वर्णः वर्णसङ्ख्या 1. यदि start_num लोप्यते तर्हि 1 इति कल्प्यते ।

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
sa: भवान् SEARCH इति फंक्शन् अपि उपयोक्तुं शक्नोति, परन्तु SEARCH इत्यस्य विपरीतम् FIND इत्यस्य लघु-संवेदनशीलं भवति, वाइल्डकार्ड-वर्णानां अनुमतिं न ददाति ।

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
sa: FIND (पाठ_खोज;पाठ_अन्तर्गत;संख्या_प्रारम्भ)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
sa: FIND("Cal";"Calligra") 1 रिटर्न् करोति

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
sa: FIND("i";"कैलिग्रा") 5 प्रत्यागच्छति

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
sa: FIND("a";"कैलिग्रा मध्ये पत्रिकाः";4) 12 प्रेषयति

en: Specifies byte position to start the search
sa: अन्वेषणं आरभ्य बाइट् स्थानं निर्दिशति

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
sa: FINDB() फंक्शन् अन्यस्य टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (within_text) इत्यस्य अन्तः एकं टेक्स्ट् स्ट्रिंग् (find_text) अन्वेषयति तथा च find_text इत्यस्य आरम्भबिन्दुस्य संख्यां प्रत्यागच्छति, बाइट् स्थानानां उपयोगेन within_text इत्यस्य वामतमवर्णात्

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
sa: पैरामीटर् BytePosition इति वर्णं निर्दिशति यस्मिन् अन्वेषणं आरभ्यत इति । प्रथमः वर्णः वर्णसङ्ख्या 2. यदि start_num लोप्यते तर्हि 2 इति कल्प्यते ।

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
sa: FINDB (पाठ_खोज;पाठ_अन्तर्गत;बाइटस्थान प्रारंभ)

en: Source string
sa: स्रोत स्ट्रिंग्

en: Position
sa: स्थितिः

en: Length
sa: दैर्घ्यम्‌

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
sa: MID() फंक्शन् एकं उपस्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यस्मिन् स्ट्रिंग् इत्यस्य 'length' वर्णाः सन्ति, 'position' index इत्यस्मात् आरभ्य ।

en: MID(text;position;length)
sa: MID (पाठ;स्थिति;दीर्घता)

en: MID(text;position)
sa: MID(पाठ;स्थिति)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
sa: MID("Calligra";2;3) "सर्व" प्रत्यागच्छति ।

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
sa: MID("Calligra";2) "calligra" प्रत्यागच्छति ।

en: Byte Position
sa: बाइट् स्थितिः

en: Byte Length
sa: बाइट लम्बाई

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
sa: MIDB() फंक्शन् एकं उपस्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यस्मिन् स्ट्रिंग् इत्यस्य 'length' वर्णाः सन्ति, बाइट् स्थानानां उपयोगेन 'position' index इत्यस्मात् आरभ्य ।

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
sa: MIDB (पाठ;बाइटस्थान प्रारंभ;बाइटदीर्घता)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
sa: MIDB (पाठ;बाइटस्थान प्रारम्भ)

en: The LEN() function returns the length of the string.
sa: LEN() फंक्शन् स्ट्रिंग् इत्यस्य दीर्घतां प्रत्यागच्छति ।

en: LEN(text)
sa: केवलं (पाठः)

en: LEN("hello") returns 5
sa: LEN("hello") 5 प्रत्यागच्छति

en: LEN("KSpread") returns 7
sa: LEN("KSpread") 7 प्रेषयति

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
sa: LENB() फंक्शन् बाइट्-स्थानानां उपयोगेन स्ट्रिंग्-दीर्घतां प्रत्यागच्छति ।

en: LENB(text)
sa: लेनब(पाठ)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
sa: TRIM() फंक्शन् शब्दानां मध्ये केवलं एकैकं रिक्तस्थानं कृत्वा पाठं प्रत्यागच्छति ।

en: TRIM(text)
sa: त्रिम्(पाठ)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
sa: TRIM(" hello KSpread ") "hello KSpread" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
sa: CONCATENATE() फंक्शन् एकं स्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यत् पैरामीटर् रूपेण पारितस्य स्ट्रिंग् इत्यस्य संयोजनम् अस्ति ।

en: CONCATENATE(value;value;...)
sa: CONCATENATE(मूल्य;मूल्य;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
sa: CONCATENATE("पत्राणि";"Calligra";"KDE") "SheetsCalligraKDE" प्रत्यागच्छति।

en: Number of characters
sa: वर्णानाम् संख्या

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
sa: RIGHT() फंक्शन् एकं उपस्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यस्मिन् स्ट्रिंग् इत्यस्य 'length' दक्षिणतमवर्णाः सन्ति । यदि 'length' स्ट्रिंग् इत्यस्य दीर्घतां अतिक्रमति तर्हि सम्पूर्णं स्ट्रिंग् प्रत्यागच्छति ।

en: RIGHT(text;length)
sa: RIGHT(पाठ;दीर्घता)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
sa: RIGHT("hello";2) "lo" प्रत्यागच्छति।

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
sa: RIGHT("KSpread";10) "KSpread" प्रत्यागच्छति ।

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
sa: RIGHT("KSpread") "d" प्रत्यागच्छति ।

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
sa: RIGHTB() फंक्शन् एकं उपस्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यस्मिन् बाइट् स्थानानां उपयोगेन स्ट्रिंग् इत्यस्य 'length' दक्षिणतमवर्णाः सन्ति । यदि 'length' स्ट्रिंग् इत्यस्य दीर्घतां अतिक्रमति तर्हि सम्पूर्णं स्ट्रिंग् प्रत्यागच्छति ।

en: RIGHTB(text;ByteLength)
sa: RIGHTB (पाठ;बाइटलंबाई)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
sa: LEFT() फंक्शन् एकं उपस्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यस्मिन् स्ट्रिंग् इत्यस्य 'length' वामतमवर्णाः सन्ति । यदि 'length' स्ट्रिंग् इत्यस्य दीर्घतां अतिक्रमति तर्हि सम्पूर्णं स्ट्रिंग् प्रत्यागच्छति । वर्णसङ्ख्यायाः ० तः न्यूना भवितुं दोषः अस्ति ।

en: LEFT(text;length)
sa: LEFT(पाठ;दीर्घता)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
sa: LEFT("hello";2) "सः" प्रत्यागच्छति।

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
sa: LEFT("KSpread";10) "KSpread" प्रत्यागच्छति ।

en: LEFT("KSpread") returns "K"
sa: LEFT("KSpread") "K" प्रत्यागच्छति ।

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
sa: LEFTB() फंक्शन् एकं उपस्ट्रिंग् रिटर्न् करोति यस्मिन् बाइट् स्थानानां उपयोगेन स्ट्रिंग् इत्यस्य 'length' वामतमवर्णाः सन्ति । यदि 'length' स्ट्रिंग् इत्यस्य दीर्घतां अतिक्रमति तर्हि सम्पूर्णं स्ट्रिंग् प्रत्यागच्छति । वर्णसङ्ख्यायाः ० तः न्यूना भवितुं दोषः अस्ति ।

en: LEFTB(text;ByteLength)
sa: LEFTB (पाठ;बाइटलंबाई)

en: Count of repetitions
sa: पुनरावृत्तीनां गणना

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
sa: REPT() फंक्शन् प्रथमं पैरामीटर् यावत्वारं द्वितीयपैरामीटर् द्वारा पुनरावृत्तिं करोति । द्वितीयः पैरामीटर् ऋणात्मकः न भवितुमर्हति, तथा च एतत् फंक्शन् रिक्तं स्ट्रिंग् प्रत्यागमिष्यति यदि द्वितीयः पैरामीटर् शून्यः अस्ति (अथवा शून्यं यावत् गोलः भवति) ।

en: REPT(text;count)
sa: REPT (पाठ;गणना)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
sa: REPT("KSpread";3) "KSpreadKSpreadKSpread" इति प्रेषयति।

en: REPT("KSpread";0) returns ""
sa: REPT ("KSpread";0) "" प्रत्यागच्छति ।

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
sa: ROT13() फंक्शन् प्रत्येकं अक्षरं वर्णमालायां 13 स्थानेषु स्थितं अक्षरं प्रतिस्थापयित्वा पाठं एन्क्रिप्ट् करोति । यदि १३ स्थानं Z अक्षरात् परं भवति तर्हि पुनः A (भ्रमणम्) आरभ्यते ।

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
sa: पुनः परिणामितपाठे एन्क्रिप्शनकार्यं प्रयोज्य पाठस्य विगुप्तीकरणं कर्तुं शक्नुवन्ति ।

en: ROT13(Text)
sa: ROT13(पाठ)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
sa: ROT13("KSpread") "XFcernq" प्रत्यागच्छति ।

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
sa: ROT13("XFcernq") "KSpread" प्रत्यागच्छति ।

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
sa: TOGGLE() फंक्शन् लघुवर्णान् बृहत्वर्णान्, बृहत्वर्णान् लघुवर्णं च परिवर्तयति ।

en: TOGGLE(text)
sa: TOGGLE(पाठः)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
sa: TOGGLE("hello") "HELLO" इति प्रत्यागच्छति ।

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
sa: TOGGLE("HELLO") इत्यनेन "hello" इति प्रत्यागच्छति ।

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
sa: TOGGLE("HeLlO") "hElLo" प्रत्यागच्छति ।

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
sa: CLEAN() फंक्शन् स्ट्रिंग् तः प्रत्येकं अमुद्रणयोग्यं वर्णं निष्कासयति

en: CLEAN(text)
sa: CLEAN(पाठ)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
sa: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") "HELLO" प्रत्यागच्छति।

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
sa: SLEEK() फंक्शन् स्ट्रिंग् तः सर्वाणि रिक्तस्थानानि निष्कासयति ।

en: SLEEK(text)
sa: SLEEK(पाठ)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
sa: SLEEK("इदं कश्चन पाठः ") "Thissometext" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
sa: UPPER() फंक्शन् एकं स्ट्रिंग् अपरकेस् मध्ये परिवर्तयति ।

en: UPPER(text)
sa: UPPER(पाठ)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
sa: UPPER("hello") इत्यनेन "HELLO" इति प्रत्यागच्छति ।

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
sa: UPPER("HELLO") इत्यनेन "HELLO" इति प्रत्यागच्छति ।

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
sa: LOWER() फंक्शन् एकं स्ट्रिंग् लघुवर्णे परिवर्तयति ।

en: LOWER(text)
sa: LOWER(पाठः)

en: LOWER("hello") returns "hello"
sa: LOWER("hello") इत्यनेन "hello" इति प्रत्यागच्छति ।

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
sa: LOWER("HELLO") इत्यनेन "hello" इति प्रत्यागच्छति ।

en: Character code
sa: वर्णसङ्केतः

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
sa: CHAR() फंक्शन् सङ्ख्याद्वारा निर्दिष्टं वर्णं प्रत्यागच्छति ।

en: CHAR(code)
sa: CHAR(कोड)

en: CHAR(65) returns "A"
sa: CHAR(65) "A" प्रत्यागच्छति ।

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
sa: CODE() फंक्शन् पाठस्ट्रिंग् मध्ये प्रथमवर्णस्य कृते संख्यात्मकं कोडं प्रत्यागच्छति ।

en: CODE(text)
sa: CODE(पाठ)

en: CODE("KDE") returns 75
sa: CODE("WHERE") 75 प्रेषयति

en: Converts text string that represents a value to the real value.
sa: मूल्यं प्रतिनिधियति इति पाठस्ट्रिंग् वास्तविकमूल्ये परिवर्तयति ।

en: VALUE(text)
sa: VALUE(पाठ)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
sa: VALUE("14.03") 14.03 प्रेषयति

en: Searched text
sa: अन्वेषितः पाठः

en: Regular expression
sa: नियमित अभिव्यक्ति

en: Default value (optional)
sa: पूर्वनिर्धारितमूल्यं (वैकल्पिकम्)

en: Back-reference (optional)
sa: पृष्ठ-सन्दर्भ (वैकल्पिक)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
sa: स्ट्रिंग् इत्यस्य एकं भागं प्रत्यागच्छति यत् नियमितव्यञ्जनस्य सङ्गतिं करोति । यदि स्ट्रिंग् दत्तनियमितव्यञ्जनेन सह न मेलति तर्हि पूर्वनिर्धारितरूपेण निर्दिष्टं मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
sa: यदि पृष्ठसन्दर्भः प्रदत्तः भवति तर्हि तस्य पृष्ठसन्दर्भस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
sa: यदि पूर्वनिर्धारितं मूल्यं न दत्तं तर्हि रिक्तं स्ट्रिंग् कल्प्यते । यदि पृष्ठसन्दर्भः न दत्तः तर्हि 0 कल्प्यते (यथा सम्पूर्णः मेलभागः प्रत्यागच्छति) ।

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
sa: REGEXP (पाठ; regexp; पूर्वनिर्धारित; backref)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
sa: REGEXP("संख्या १५ अस्ति।";"[0-9]+") = "15"

en: REGEXP("15, 20, 26, 41";"([0-9]+), *[0-9]+$";"";1) = "26"
sa: REGEXP ("15, 20, 26, 41";"([0-9] +), * [0-9] + $";""; 1) = "26"

en: Replacement
sa: प्रतिस्थापनम्

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
sa: नियमितव्यञ्जनस्य सर्वाणि मेलनं प्रतिस्थापनपाठेन प्रतिस्थापयति

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
sa: REGEXPRE (पाठ; regexp; प्रतिस्थापन)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
sa: REGEXPRE("14 तथा 15 तथा 16";"[0-9]+";"num") "num तथा num तथा num" प्रत्यागच्छति।

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
sa: UNICODE() फंक्शन् पाठस्ट्रिंग् मध्ये प्रथमवर्णस्य कृते यूनिकोड कोड बिन्दुं प्रत्यागच्छति ।

en: UNICODE(text)
sa: यूनिकोड(पाठ)

en: UNICODE("KDE") returns 75
sa: UNICODE("WHERE") 75 प्रेषयति

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
sa: UNICHAR() फंक्शन् यूनिकोड कोड बिन्दुना निर्दिष्टं वर्णं प्रत्यागच्छति ।

en: UNICHAR(code)
sa: UNICHAR(कोड)

en: UNICHAR(65) returns "A"
sa: UNICHAR(65) "A" प्रत्यागच्छति ।

en: Full width characters
sa: पूर्णविस्तारवर्णाः

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
sa: ASC() फंक्शन् पूर्ण-विस्तार-आर्ग्युमेण्ट्-सम्बद्धान् अर्ध-विस्तार-वर्णान् प्रत्यागच्छति ।

en: ASC(text)
sa: एएससी(पाठ)

en: Half-width characters
sa: अर्धविस्तारवर्णाः

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
sa: JIS() फंक्शन् अर्धविस्तारयुक्तस्य तर्कस्य अनुरूपं पूर्णविस्तारयुक्तं वर्णं प्रत्यागच्छति ।

en: JIS(text)
sa: सः(पाठः)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
sa: BAHTTEXT() फंक्शन् थाई-वर्णेषु (baht) एकं संख्यां पाठं परिवर्तयति ।

en: BAHTTEXT(number)
sa: BAHTTEXT(संख्या) 1 .

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
sa: BAHTTEXT(23) इत्यनेन "त्रयोविंशतिः बाह्ट् एव" इति प्रत्यागच्छति ।

en: Trigonometric
sa: त्रिकोणमितीय

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
sa: COS() फंक्शन् x इत्यस्य कोसाइनं प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: COS(0) equals 1.0
sa: COS(0) 1.0 इत्यस्य बराबरम् अस्ति

en: COS(PI()/2) equals 0
sa: COS(PI()/2) 0 के बराबर

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
sa: ACOT() फंक्शन् कस्यापि सङ्ख्यायाः विलोमसहस्पर्शकं प्रत्यागच्छति ।

en: ACOT(0) equals 1.57079633
sa: ACOT(0) 1.57079633 के बराबर

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
sa: SIN() फंक्शन् x इत्यस्य साइन् प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: SIN(0) equals 0
sa: SIN(0) समं 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
sa: SIN(PI()/2) समं 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
sa: TAN() फंक्शन् x इत्यस्य स्पर्शरेखां प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: TAN(Float)
sa: तन(प्लव)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
sa: तन(0.7) 0.84228838 के बराबर

en: TAN(0) equals 0
sa: तन(0) 0 बराबर

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
sa: ACOS() फंक्शन् चापकोसाइन् रेडियन् मध्ये प्रत्यागच्छति तथा च मूल्यं गणितीयरूपेण 0 तः PI (inclusive) यावत् परिभाषितं भवति ।

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
sa: ACOS(0.8) 0.6435011 इत्यस्य बराबरम्

en: ACOS(0) equals 1.57079633
sa: ACOS(0) 1.57079633 के बराबर

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
sa: ASIN() फंक्शन् रेडियन् मध्ये आर्क साइन् रिटर्न् करोति तथा च मूल्यं गणितीयरूपेण -PI/2 तः PI/2 (inclusive) यावत् परिभाषितं भवति ।

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
sa: ASIN(0.8) 0.92729522 के बराबर

en: ASIN(0) equals 0
sa: ASIN(0) 0 के बराबर

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
sa: ATAN() फंक्शन् रेडियन् मध्ये चाप स्पर्शरेखां प्रत्यागच्छति तथा च मूल्यं गणितीयरूपेण -PI/2 तः PI/2 (inclusive) यावत् परिभाषितं भवति ।

en: ATAN(Float)
sa: अतन्(फ्लोट)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
sa: अटन्(0.8) 0.67474094 के बराबर

en: ATAN(0) equals 0
sa: अतन्(०) समं ०

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
sa: COSH() फंक्शन् x इत्यस्य हाइपरबोलिक कोसाइनं प्रत्यागच्छति, यत् गणितीयरूपेण (exp(x) + exp(-x)) / 2 इति परिभाषितम् अस्ति ।

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
sa: COSH(0.8) 1.33743495 के बराबर

en: COSH(0) equals 1
sa: COSH(0) बराबरम् 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
sa: SINH() फंक्शन् x इत्यस्य हाइपरबोलिक साइन् रिटर्न् करोति, यत् गणितीयरूपेण (exp(x) - exp(-x)) / 2 इति परिभाषितम् अस्ति ।

en: SINH(Float)
sa: जन्म(प्लव)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
sa: SINH(0.8) 0.88810598 के बराबर

en: SINH(0) equals 0
sa: SINH(0) समं 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
sa: TANH() फंक्शन् x इत्यस्य अतिपरवलयिकस्पर्शकं प्रत्यागच्छति, यत् गणितीयरूपेण sinh(x)/cosh(x) इति परिभाषितम् अस्ति ।

en: TANH(Float)
sa: तन्ह(फ्लोट)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
sa: तन्ह(0.8) 0.66403677 के बराबर

en: TANH(0) equals 0
sa: तन्ह(0) 0 बराबर

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
sa: ACOSH() फंक्शन् x इत्यस्य विलोम हाइपरबोलिक कोसाइनस्य गणनां करोति । तदेव मूल्यं यस्य अतिपरवलयिककोसाइनः x. यदि x 1.0 इत्यस्मात् न्यूनः अस्ति तर्हि acosh() not-a-number (NaN) प्रेषयति तथा च errno सेट् भवति ।

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
sa: आकोष(५) तुल्य २.२९२४३१६७

en: ACOSH(0) equals NaN
sa: ACOSH(0) समं NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
sa: ASINH() फंक्शन् x इत्यस्य विलोम अतिपरवलयिकसाइनस्य गणनां करोति; तत् मूल्यं यस्य अतिपरवलयिकः साइनः x अस्ति।

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
sa: असिंह(0.8) 0.73266826 के बराबर

en: ASINH(0) equals 0
sa: असिन्ह(0) 0 बराबर

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
sa: ATANH() फंक्शन् x इत्यस्य विलोम हाइपरबोलिक स्पर्शरेखायाः गणनां करोति; तत् मूल्यं यस्य अतिपरवलयस्पर्शिका x भवति। यदि x इत्यस्य निरपेक्षं मूल्यं 1.0 इत्यस्मात् अधिकं भवति तर्हि ATANH() not-a-number (NaN) प्रेषयति ।

en: ATANH(Float)
sa: अतन्ह(फ्लोट)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
sa: अतन्ह(०.८) तुल्य १.०९८६१२२९

en: ATANH(0) equals 0
sa: अतन्ह(०) समं ०

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
sa: एतत् फंक्शन् x तथा y इत्येतयोः चरयोः चाप स्पर्शरेखायाः गणनां करोति । y/x इत्यस्य चाप स्पर्शरेखायाः गणना सदृशं भवति, केवलं परिणामस्य चतुर्भागस्य निर्धारणाय उभयोः तर्कयोः चिह्नानां उपयोगः भवति इति व्यतिरिक्तम् ।

en: ATAN2(value;value)
sa: ATAN2(मूल्य;मूल्य) 1.1.

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
sa: अतन्२(०.५;१.०) समं १.१०७१४९

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
sa: अतन्२(-०.५;२.०) समं १.८१५७७५

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
sa: एतत् कार्यं रेडियनकोणं डिग्रीकोणं प्रति परिणमयति ।

en: DEGREES(Float)
sa: डिग्री(फ्लोट)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
sa: डिग्री(0.78) 44.69 के बराबर

en: DEGREES(1) equals 57.29
sa: डिग्री(१) ५७.२९ तुल्यम्

en: Angle (degrees)
sa: कोण (उपाधि)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
sa: एतत् कार्यं डिग्रीकोणं रेडियनकोणे परिणमयति ।

en: RADIANS(75) equals 1.308
sa: रेडियन(75) तुल्य 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
sa: रेडियन(९०) बराबर १.५७०७

en: The PI() function returns the value of PI.
sa: PI() फंक्शन् PI इत्यस्य मूल्यं प्रत्यागच्छति ।

en: PI()
sa: पि()

en: PI() equals 3.141592654...
sa: PI() बराबर 3.141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
sa: CSC() फंक्शन् x इत्यस्य सहसेकेण्ट् प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: CSC(PI()/2) equals 1
sa: CSC(PI()/2) 1 के बराबर

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
sa: CSCH() फंक्शन् x इत्यस्य हाइपरबोलिक कोसेकेण्ट् प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: CSCH(Float)
sa: CSCH(फ्लोट)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
sa: CSCH(PI()/2) 0.434537208 के बराबर...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
sa: SEC() फंक्शन् x इत्यस्य सेकण्ट् प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: SEC(Float)
sa: SEC(फ्लोट)

en: SEC(0) equals 1
sa: SEC(0) बराबरम् 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
sa: SECH() फंक्शन् x इत्यस्य हाइपरबोलिक सेकण्ट् प्रत्यागच्छति, यत्र x रेडियन् मध्ये दत्तः अस्ति ।

en: SECH(Float)
sa: षट् (प्लव)

en: SECH(0) equals 1
sa: SIX(0) समं 1

[ctx: application name]
en: Calligra Sheets
sa: कैलिग्रा शीट्स

en: Spreadsheet Application
sa: स्प्रेडशीट अनुप्रयोग

en: Copyright 1998-%1, The Calligra Sheets Team
sa: प्रतिलिपिधर्मः १९९८-%1, द कैलिग्रा शीट्स् टीम

en: Carl Schwan
sa: कार्ल स्वान्

en: Maintainer/Port to Qt6
sa: Qt6 प्रति अनुरक्षणकर्ता/पोर्ट

en: Original Author
sa: मूल लेखक

en: Torben Weis
sa: तोर्बेन् वेइस

en: Former Maintainer
sa: पूर्व रखरखावकर्ता

en: ODS and Excel, functions, scripting
sa: ODS तथा Excel, फंक्शन्स्, स्क्रिप्टिङ्ग्

en: Sebastian Sauer
sa: सेबास्टियन सौर

en: Laurent Montel
sa: लॉरेण्ट् मोंटेल्

en: John Dailey
sa: जॉन डेली

en: Philipp Müller
sa: फिलिप मुलर

en: Ariya Hidayat
sa: अरिया हिदायत

en: Norbert Andres
sa: नॉर्बर्ट आन्द्रेस्

en: Import/export filter developer
sa: आयात/निर्यात फ़िल्टर विकासकः

en: Shaheed Haque
sa: शहीद हक

en: Werner Trobin
sa: वर्नर् ट्रोबिन्

en: Nikolas Zimmermann
sa: निकोलस ज़िमरमैन

en: David Faure
sa: डेविड फौरे

en: Helge Deller
sa: हेल्गे डेलर

en: Percy Leonhart
sa: पर्सी लियोनहार्ट

en: Eva Brucherseifer
sa: ईवा ब्रुचेरसेइफर

en: Phillip Ezolt
sa: फिलिप एजोल्ट

en: Enno Bartels
sa: एनो बार्टेल्स्

en: Graham Short
sa: ग्राहम शॉर्ट

en: Lukáš Tinkl
sa: लुकाश टिंकल्

en: Tomas Mecir
sa: टॉमस मेसिर्

en: Raphael Langerhorst
sa: राफेल लैंगरहोर्स्ट

en: John Tapsell
sa: जॉन टैप्सेल्

en: Robert Knight
sa: रोबर्ट नाइट्

en: Stefan Nikolaus
sa: स्टीफन् निकोलस

en: Developer (functions)
sa: विकासकः (कार्य)

en: Sascha Pfau
sa: साशा प्फौ

en: Brad Hards
sa: ब्रैड हार्ड्स्

en: Implemented, reviewed and tested various functions
sa: विभिन्नानि कार्याणि कार्यान्वितवान्, समीक्षां कृतवान्, परीक्षणं च कृतवान्

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sa: &संचिका

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sa: &सम्पादन

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
sa: पूरण

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
sa: स्पष्टः

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
sa: लुप्

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sa: &दृश्यं

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sa: &गच्छ

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
sa: &युज्

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
sa: &बाह्यदत्तांशः

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
sa: गठित

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
sa: कोष्ठकानां विलयनम्

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
sa: &पंक्ति

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
sa: &स्तम्भ

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
sa: &आस्तरण

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
sa: &मुद्रण श्रेणी

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
sa: मैनुअल पृष्ठ विराम

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
sa: &दत्तांश

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
sa: फ़िल्टर

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sa: &उपकरणाः

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sa: &सेटिंग्स

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
sa: सम्पादन

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
sa: नौकायानम्

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
sa: सक्रियं कुर्वन्तु

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
sa: फॉन्ट्

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
sa: वर्ण/सीमा

en: Comment:
sa: टिप्पणी:

en: Cell Editor
sa: सेल सम्पादक

en: Formula
sa: सूत्रम्

en: Define Print Range
sa: मुद्रणपरिधिं परिभाषयन्तु

en: Define the print range in the current sheet
sa: वर्तमानपत्रे मुद्रणपरिधिं परिभाषयन्तु

en: Cell formatting
sa: कोष्ठक स्वरूपणम्

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
sa: डाटाबेस चयनकर्ता

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
sa: तिथि क्षेत्रफलम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
sa: क्षेत्र:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
sa: प्रथमपङ्क्तिः लेबलरूपेण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
sa: प्रथमस्तम्भः लेबलरूपेण

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
sa: दत्तांश प्रारूप

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
sa: पङ्क्तौ दत्तांशसमूहाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
sa: स्तम्भेषु दत्तांशसमूहाः

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
sa: मुद्रणपरिधिं परिभाषयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
sa: पृष्ठविन्यासं सेट् कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
sa: सञ्चिकाविकल्पाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
sa: Recent Files सूचीयां प्रविष्टीनां संख्या :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
sa: यदा भवान् File-> Open Recent इति चिनोति तदा दर्शितानां सञ्चिकानामानां अधिकतमसङ्ख्यां नियन्त्रयति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
sa: स्वतः रक्षणान्तरम् :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
sa: अत्र भवान् autosave मध्ये समयं चिन्वितुं शक्नोति, अथवा "No autosave" इति चित्वा (न्यूनतमं मूल्यं चित्वा) एतत् विशेषतां सर्वथा निष्क्रियं कर्तुं शक्नोति ।

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
sa: न स्वतः रक्षितुम्

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
sa:  मि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
sa: बैकअप सञ्चिकां रचयन्तु :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
sa: यदि भवान् काश्चन बैकअप सञ्चिकाः निर्मितुं इच्छति तर्हि एतत् पेटीम् चिनोतु । एतत् पूर्वनिर्धारितरूपेण परीक्षितं भवति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
sa: Enter नुदनस्य अनन्तरं कर्सरस्य गतिः :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
sa: यदा भवान् कोष्ठकं चिनोति तदा Enter कीलम् नुदनेन कोष्ठकं कर्सरं एकं कोष्ठकं वाम, दक्षिणं, उपरि वा अधः वा गमिष्यति, यथा एतेन सेटिङ्ग् इत्यनेन निर्धारितम् ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
sa: स्थितिपट्टिकायां दर्शितं कार्यम्:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
sa: एतस्य ड्रॉप् डाउन चयनपेटिकायाः उपयोगेन Statusbar Summary फंक्शन् द्वारा कृतं गणनां चयनं कर्तुं शक्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
sa: &इंकाईं:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
sa: पूर्वनिर्धारितं एककं चिनोतु यत् भवतः पत्रेषु उपयुज्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
sa: I&dentation चरणः :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
sa: Increase Indent तथा Decrease Indent क्रियाभिः उपयुज्यमानस्य indenting इत्यस्य परिमाणं परिभाषितुं शक्नोति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid Color:
sa: &जालवर्णः :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
sa: जालवर्णं अर्थात् प्रत्येकस्य कोष्ठकस्य सीमानां वर्णं परिवर्तयितुं अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line Color:
sa: पृष्ठस्य Out&line Color:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
sa: यदा View ->Show Page Borders मेन्यू आइटम् चेक् भवति तदा पृष्ठसीमाः प्रदर्शिताः भवन्ति । पूर्वनिर्धारितरक्तवर्णस्य अपेक्षया सीमानां कृते अन्यं वर्णं चिन्वितुं अत्र क्लिक् कुर्वन्तु ।

en: No Limit
sa: No Limit इति

en: Sheet
sa: आस्तरण

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
sa: मुद्रणसेटिंग्स्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
sa: गृध्र

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
sa: टिप्पणी सूचकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
sa: चार्ट्स्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
sa: विषयाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
sa: शून्यमूल्यानि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
sa: सूत्रसूचकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
sa: रेखाचित्रम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
sa: शीर्षकम्

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
sa: पृष्ठक्रम

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
sa: वामतः दक्षिणतः, ततः अधः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
sa: उपरितः अधः यावत्, ततः पारम्

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
sa: पृष्ठे सारणीसंरेखणम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
sa: क्षैतिजरूपेण केन्द्रं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
sa: लंबवत केन्द्र

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
sa: प्रत्येकं पृष्ठे पुनरावृत्तयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
sa: स्तम्भाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
sa: पङ्क्तयः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
sa: इत्यस्मै

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
sa: स्केलिंग्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
sa: नियतं जूमः :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
sa: पृष्ठसीमा :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
sa: क्षैतिज

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
sa: ऊर्ध्वाधर

[ctx: @title:window]
en: Configure
sa: विन्यस्तं कुर्वन्तु

en: Interface
sa: अन्तरफलकम्

en: Down
sa: अधः

en: Up
sa: उपरि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
sa: दक्षिणः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
sa: वामः

en: Down, First Column
sa: अधः प्रथमस्तम्भः

en: None
sa: न कश्चित्

en: Sum
sa: योग

en: Min
sa: मि

en: Max
sa: मैक्स

en: Average
sa: माध्यम्‌

en: Count
sa: गणनां कारोतु

en: CountA
sa: गणनाA

en: Open/Save
sa: उद्घाटयतु/रक्षतु

en: Function Modules
sa: कार्य मॉड्यूल

en: Tools
sa: उपकरणाः

en: Plugins
sa: प्लगिन्स्

en: Spelling
sa: वर्तनी

en: Spell Checker Behavior
sa: वर्तनी परीक्षक व्यवहार

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
sa: लेखकः

en: Author
sa: लेखकः

en: &Completion mode:
sa: &समाप्तिविधिः :

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
sa: ड्रॉप् डाउन चयनपेटिकायां विकल्पानां श्रेणीतः (स्वयं) पाठसमाप्तिविधिं चिन्वितुं शक्नोति ।

en: Popup
sa: पॉपअप

en: Semi-Automatic
sa: अर्धस्वचालित

en: Sheet Properties
sa: पत्रगुणाः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
sa: वामतः दक्षिणतः

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
sa: दक्षिणतः वामतः

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
sa: SheetPropertiesBase इति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
sa: विन्यासदिशा :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
sa: पूर्वनिर्धारितं यत् पत्रस्य प्रथमस्तम्भः वामे अस्ति । यदि भवान् Right to Left इति चिनोति तर्हि प्रथमः स्तम्भः दक्षिणतः भविष्यति अन्ये च दक्षिणतः वामतः योजिताः भविष्यन्ति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
sa: यदि एतत् पेटी चेक् भवति तर्हि टिप्पणीयुक्ताः कोष्ठकाः उपरि दक्षिणकोणे लघु रक्तत्रिकोणेन चिह्निताः भविष्यन्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
sa: c&omment सूचकं दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
sa: यदि एतत् पेटी चेक् क्रियते तर्हि सूत्रपट्टिकायाः वामभागे दर्शितः कोष्ठसन्दर्भः सामान्यरूपेण B3 इत्यस्य अपेक्षया LC मोड् (अर्थात् L2C3) इत्यत्र प्रदर्शितः भविष्यति । एतस्य सम्प्रति बहु प्रयोजनं न दृश्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
sa: &LC मोडस्य उपयोगं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
sa: यदि भवान् एतत् विकल्पं चिनोति तर्हि भवतः वर्तमानपत्रे पृष्ठसीमाः आकृष्टाः भविष्यन्ति । पूर्वनिर्धारितरूपेण पृष्ठसीमाः न प्रदर्श्यन्ते । यदि भवान् स्वस्य पत्रं मुद्रयितुम् इच्छति तर्हि पृष्ठसीमाः द्रष्टुं उपयोगी भवति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
sa: पृष्ठस्य रूपरेखां दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
sa: एतत् पेटीम् चिनोतु ततः भवता टङ्कितस्य कस्यचित् पाठस्य प्रथमं अक्षरं स्वयमेव बृहत् अक्षरे परिवर्तितं भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
sa: &प्रथमं अक्षरं बृहत् अक्षरं परिवर्तयन्तु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
sa: यदि एतत् पेटी चेक् भवति तर्हि शून्यं मूल्यं युक्तः कोऽपि कोष्ठकः रिक्तः दृश्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
sa: &शून्यं गोपयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
sa: यदि एतत् पेटी चेक् कृतम् अस्ति तर्हि Calligra Sheets परिणामानां अपेक्षया कोष्ठकेषु वास्तविकसूत्राणि प्रदर्शयिष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
sa: &सूत्रं दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
sa: यदि एतत् पेटी चिह्नितं भवति तर्हि स्तम्भशीर्षकाः अक्षररूपेण न अपितु संख्यारूपेण दर्शयिष्यन्ति । अक्षराणि पूर्वनिर्धारितरूपेण भवन्ति।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
sa: &numbers इति स्तम्भं दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
sa: यदि एषा पेटी चेक् कृता अस्ति तर्हि Calligra Sheets सूत्राणि युक्तानां कोष्ठकानां अधः वामकोणे लघु नीलवर्णीयं त्रिकोणं प्रदर्शयिष्यति । यदि भवान् सूत्रैः कोष्ठकानां रक्षणं कर्तुम् इच्छति तर्हि एतत् उपयोगी भवति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
sa: सूत्रं &सूचकं दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
sa: यदि परीक्षितं तर्हि जालम् (कोष्ठसीमाः) दर्शिताः भविष्यन्ति । एतत् पूर्वनिर्धारितम् अस्ति । यदि अनिरीक्षितं भवति तर्हि जालपुटं गोपनीयं भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
sa: &जालं दर्शयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
sa: एषा सेटिङ्ग् नियन्त्रयति यत् सूत्राणि स्वयमेव पुनः गण्यन्ते वा इति यदा तेषां सन्दर्भस्य कस्यचित् कोष्ठकस्य मूल्यं परिवर्तते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
sa: &स्वचालित पुनर्गणना

en: Sheets
sa: पत्रिकाः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
sa: सर्वाणि पत्राणि

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
sa: सक्रियपत्रम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
sa: चयनितपत्राणि :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
sa: उपलब्धपत्राणि

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
sa: <b>सर्वेषां उपलब्धपत्राणां सूची।</b><br> पत्रिकां मुद्रयितुं भवद्भिः अस्मिन् सूचौ एकं वा अधिकं वा पत्रं चिन्वन्तु तथा च दक्षिणहस्तसूचौ चयनितं पत्रं (पत्राणि) सम्मिलितुं बटन्-उपयोगं कर्तव्यम्, यत् मुद्रितानि सर्वाणि पत्रिकाणि सूचीबद्धानि सन्ति<br> भवन्तः यावत्वारं इच्छन्ति तावत्वारं पत्रिकां सम्मिलितुं शक्नुवन्ति, एवं बहुवारं मुद्रितं भविष्यति । एतत् विभाजकानाम् अथवा शीर्षकपृष्ठानां कृते उपयोगी भवति, उदाहरणार्थम् ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
sa: उपलब्धाः पत्रिकाः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
sa: दत्तक्रमेण मुद्रणार्थं पत्रिकाणां सूची

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
sa: <b>मुद्रणार्थं पत्रिकाणां सूची ।</b><br> अत्र सूचीकृतानि पत्राणि एव सूचीक्रमेण मुद्रितानि भविष्यन्ति । उपरि अधः च बटन् इत्यनेन मुद्रणक्रमं परिवर्तयितुं शक्नुवन्ति ।<br> एकवारादधिकं पत्रं मुद्रयितुं अपि शक्यते । केवलं पुनः इष्टपत्रं सम्मिलितं कृत्वा भवतः आवश्यकतानुसारं सूचीं क्रमयन्तु ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
sa: चयनितपत्रिकाः

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
sa: सर्वाणि पत्राणि चिनोतु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
sa: चयनितं पत्रं उपरि स्थापयन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
sa: पत्रिकाः चयनं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
sa: चयनितं पत्रं उपरि स्थापयन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
sa: पत्राणि निष्कासयन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
sa: चयनितं पत्रं अधः स्थापयन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
sa: चयनं स्वच्छं कुर्वन्तु

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
sa: चयनितं पत्रं अधः स्थापयन्तु

en: Case Sensitive
sa: प्रकरणसंवेदनशीलम्

en: Match cases when searching
sa: अन्वेषणकाले प्रकरणानाम् मेलनं कुर्वन्तु

en: Height: %1 %2
sa: ऊर्ध्वता: %1 %2

en: Hide Row
sa: पङ्क्तिः गोपयतु

en: Width: %1 %2
sa: विस्तारः %1 %2

en: Hide Column
sa: स्तम्भं गोपयतु

en: Area is too large.
sa: क्षेत्रफलम् अतिविशालम् अस्ति ।

en: Sheet %1 could not be found for printing
sa: मुद्रणार्थं %1 पत्रं न लब्धम्

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
sa: पत्र(पत्राणां) कृते मुद्रयितुं किमपि नास्ति %1.

en: Sheet Properties...
sa: पत्रगुणाः...

en: Modify current sheet's properties
sa: वर्तमानपत्रस्य गुणाः परिवर्तयन्तु

en: Insert Sheet
sa: पत्रं सम्मिलितं कुर्वन्तु

en: Insert a new sheet
sa: नूतनं पत्रं निवेशयन्तु

en: Duplicate Sheet
sa: डुप्लिकेट शीट

en: Duplicate the selected sheet
sa: चयनितपत्रस्य द्वितीयकं कुर्वन्तु

en: Remove Sheet
sa: पत्रकं निष्कासयन्तु

en: Remove the active sheet
sa: सक्रियपत्रं निष्कासयन्तु

en: Rename Sheet...
sa: पत्रस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु...

en: Rename the active sheet
sa: सक्रियपत्रस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु

en: Show Sheet...
sa: पत्रं दर्शयतु...

en: Show a hidden sheet
sa: गुप्तपत्रं दर्शयतु

en: Hide Sheet
sa: Hide Sheet इति

en: Hide the active sheet
sa: सक्रियपत्रं गोपयन्तु

en: Page Layout...
sa: पृष्ठ विन्यास...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
sa: मुद्रणस्य कृते स्प्रेड्शीट् इत्यस्य विन्यासं निर्दिशन्तु

en: Reset Print Range
sa: मुद्रणपरिधिं पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: Reset the print range in the current sheet
sa: वर्तमानपत्रे मुद्रणपरिधिं पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: Page Outline
sa: पृष्ठरूपरेखा

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
sa: स्प्रेड्शीट् मध्ये पृष्ठसीमा कुत्र भविष्यति इति दर्शयतु

en: Recalculate Sheet
sa: पुनः गणना पत्रक

en: Recalculate
sa: पुनर्गणना कुरुत

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
sa: वर्तमानकार्यपत्रके प्रत्येकस्य कोष्ठकस्य मूल्यं पुनः गणयन्तु

en: Recalculate Document
sa: दस्तावेजस्य पुनः गणनां कुर्वन्तु

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
sa: सर्वेषु कार्यपत्रकेषु प्रत्येकस्य कोष्ठकस्य मूल्यं पुनः गणयन्तु

en: Protect &Sheet...
sa: रक्षणं &शीट...

en: Protect the sheet from being modified
sa: पत्रस्य परिवर्तनं न भवतु इति रक्षन्तु

en: Protect &Document...
sa: रक्षणं &दस्तावेजीकरण...

en: Protect the document from being modified
sa: दस्तावेजस्य परिवर्तनात् रक्षन्तु

en: &Create Template From Document...
sa: &दस्तावेजतः टेम्पलेट् रचयन्तु...

en: Anchor
sa: लाङ्गल

en: Cell
sa: कोशिका

en: Page
sa: पृष्ठ

en: Switch shape anchoring
sa: स्विच आकार लंगर

en: Next Sheet
sa: अग्रिमः पत्रः

en: Next
sa: अग्रिम

en: Move to the next sheet
sa: अग्रिमपत्रं प्रति गच्छन्तु

en: Previous Sheet
sa: पूर्वपत्रम्

en: Previous
sa: पूर्वतनम्‌

en: Move to the previous sheet
sa: पूर्वपत्रं प्रति गच्छन्तु

en: First Sheet
sa: प्रथमं पत्रम्

en: First
sa: प्रथमः

en: Move to the first sheet
sa: प्रथमपत्रं प्रति गच्छन्तु

en: Last Sheet
sa: अन्तिमपत्रम्

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
sa: अन्तिमः

en: Move to the last sheet
sa: अन्तिमपत्रं प्रति गच्छन्तु

en: Column Header
sa: स्तम्भशीर्षकम्

en: Show the column header
sa: स्तम्भशीर्षकं दर्शयतु

en: Row Header
sa: पङ्क्तिशीर्षकः

en: Show the row header
sa: पङ्क्तिशीर्षकं दर्शयतु

en: Horizontal Scrollbar
sa: क्षैतिज स्क्रॉलबार

en: Show the horizontal scrollbar
sa: क्षैतिजं स्क्रॉलबारं दर्शयतु

en: Vertical Scrollbar
sa: ऊर्ध्वाधर स्क्रॉलबार

en: Show the vertical scrollbar
sa: लम्बवत् स्क्रॉलबारं दर्शयतु

en: Status Bar
sa: स्थिति पट्टी

en: Show the status bar
sa: स्थितिपट्टिकां दर्शयतु

en: Tab Bar
sa: ट्याब् बार

en: Show the tab bar
sa: ट्याब् बारं दर्शयतु

en: Set various Calligra Sheets options
sa: विभिन्नानि Calligra Sheets विकल्पानि सेट् कुर्वन्तु

en: No calculation
sa: न गणना

en: Calculate using sum
sa: योगस्य उपयोगेन गणनां कुर्वन्तु

en: Calculate using minimum
sa: न्यूनतमस्य उपयोगेन गणनां कुर्वन्तु

en: Calculate using maximum
sa: अधिकतमं उपयुज्य गणनां कुर्वन्तु

en: Calculate using average
sa: औसतस्य उपयोगेन गणनां कुर्वन्तु

en: Calculate using the count
sa: गणनायाः उपयोगेन गणनां कुर्वन्तु

en: Calculate using the countA
sa: countA इत्यस्य उपयोगेन गणनां कुर्वन्तु

en: You cannot change a protected sheet.
sa: संरक्षितपत्रं परिवर्तयितुं न शक्नुथ ।

en: You cannot hide the last visible sheet.
sa: अन्तिमं दृश्यमानं पत्रं गोपयितुं न शक्नुथ ।

en: Enter a password.
sa: गुप्तशब्दं प्रविशतु।

en: Enter the password.
sa: गुप्तशब्दं प्रविशतु।

en: Password is incorrect.
sa: गुप्तशब्दः अशुद्धः अस्ति।

en: Protect Document
sa: दस्तावेजस्य रक्षणं कुर्वन्तु

en: Unprotect Document
sa: दस्तावेजं असुरक्षितं कुर्वन्तु

en: Protect Sheet
sa: पत्रं रक्षतु

en: Unprotect Sheet
sa: असुरक्षितं पत्रम्

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
sa: मुद्रणपरिधिं पुनः सेट् कुर्वन्तु

en: You cannot delete the only sheet.
sa: एकमेव पत्रं लोपयितुं न शक्नुथ ।

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
sa: भवन्तः सक्रियपत्रं हर्तुं प्रवृत्ताः सन्ति।
    किं त्वं निरन्तरं कर्तुम् इच्छसि ?

en: Enter name:
sa: नाम प्रविशतु :

en: Rename Sheet
sa: पत्रस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु

en: Change Sheet Name
sa: पत्रनाम परिवर्तयतु

en: Sheet name cannot be empty.
sa: पत्रनाम रिक्तं न भवितुम् अर्हति ।

en: This name is already used.
sa: एतत् नाम पूर्वमेव प्रयुक्तम् अस्ति।

en: Sum:
sa: योग:

en: Average:
sa: माध्यम्‌:

en: Min:
sa: न्यूनतमः :

en: Max:
sa: अधिकतमः :

en: Count:
sa: गणनां कारोतु:

en: CountA:
sa: गणनाA: .

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
sa: पाठस्य वर्णं परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
sa: पृष्ठभूमिवर्णं परिवर्तयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
sa: सीमा परिवर्तयतु

en: Unable to locate action %1
sa: %1 क्रियायाः स्थानं ज्ञातुं असमर्थम्

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
sa: संरेखणम्

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
sa: सीमाः

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
sa: संख्या प्रारूप

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
sa: विलयः

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
sa: Filter इत्येतत् प्रयोजयन्तु

en: January
sa: जनवरी

en: February
sa: फरवरी माह

en: March
sa: प्रयाण

en: April
sa: अप्रैल-माह

en: May
sa: स्यात्‌

en: June
sa: जूनं माह

en: July
sa: जुलाईमाह

en: August
sa: अगस्त माह

en: September
sa: सितंबरं माह

en: October
sa: अक्टूबर माह

en: November
sa: नवंबर: माह

en: December
sa: दिसंबरं माह

en: Jan
sa: जनवरी 2019

en: Feb
sa: फेब्रुवरी 10

en: Mar
sa: मार्च

en: Apr
sa: एप्रिल

[ctx: May short]
en: May
sa: स्यात्‌

en: Jun
sa: जून

en: Jul
sa: जुल

en: Aug
sa: अगस्त 1999

en: Sep
sa: सितम्बर 10

en: Oct
sa: अक्टूबर 10

en: Nov
sa: नवम्बर

en: Dec
sa: दिसम्बर 10

en: Monday
sa: सोमवारं

en: Tuesday
sa: मङ्गलवारः

en: Wednesday
sa: बुधवारः

en: Thursday
sa: बृहस्पतिवारः

en: Friday
sa: शुक्रवारं

en: Saturday
sa: शनिवारं

en: Sunday
sa: रविवारं

en: Mon
sa: मम

en: Tue
sa: मंगलवार

en: Wed
sa: बुध

en: Thu
sa: संग्रह

en: Fri
sa: शुक्र

en: Sat
sa: उपविष्टवन्तः

en: Sun
sa: सूर्य

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
sa: स्वतः भरणम्

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
sa: मूल्यं परिवर्तयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
sa: कोष्ठकं सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
sa: कोष्ठकाः निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
sa: लुप्

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
sa: कोष्ठकान् क्षैतिजरूपेण विलीनयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
sa: कोष्ठकान् लम्बवत् विलीनयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
sa: कोष्ठकानां विलयनम्

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
sa: कोशिका विच्छेद करें

en: Merging of columns or rows is not supported.
sa: स्तम्भानां पङ्क्तिनां वा विलयः समर्थितः नास्ति ।

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
sa: नामितक्षेत्रं योजयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
sa: नामितक्षेत्रं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
sa: स्तम्भस्य आकारं परिवर्तयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
sa: Resize Row इति

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
sa: पङ्क्तयः/स्तम्भाः गोपयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
sa: स्तम्भान् गोपयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
sa: पङ्क्तयः गोपयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
sa: पङ्क्तयः/स्तम्भाः दर्शयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
sa: स्तम्भान् दर्शयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
sa: पङ्क्तयः दर्शयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
sa: स्तम्भ/पङ्क्तयः समायोजयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
sa: स्तम्भान् समायोजयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
sa: पङ्क्तयः समायोजयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
sa: स्तम्भान् सम्मिलितं कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
sa: स्तम्भान् निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
sa: पङ्क्तयः सम्मिलिताः

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
sa: पङ्क्तयः निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
sa: पत्रस्य नाम परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
sa: पत्रं गोपयन्तु %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
sa: Hide Sheet इति

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
sa: %1 इति पत्रं दर्शयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
sa: पत्रं दर्शयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
sa: पत्रं योजयतु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
sa: डुप्लिकेट शीट

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
sa: पत्रकं निष्कासयन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
sa: Sheet Properties परिवर्तनं कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
sa: शैली पुनः सेट् कुर्वन्तु

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
sa: शैली परिवर्तयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
sa: अत्र भवान् font style, size, color च चयनं कर्तुं शक्नोति, यत्र वर्तमानकोष्ठपाठस्य कृते underlined अथवा stroke out इति पाठः इत्यादयः केचन अतिरिक्तविकल्पाः सन्ति । पृष्ठस्य अधः भागः चयनितपाठस्वरूपस्य पूर्वावलोकनं ददाति ।
    पूर्वनिर्धारितं फ़ॉन्ट् वर्तमानप्रयुक्तशैल्या सह Format -> Style Manager मेन्यू मध्ये सर्वेषां कोष्ठकानां कृते सेट् भवति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, style_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
sa: वर्तमान चयनितकोष्ठकानां कृते स्वस्य फ़ॉन्ट् कृते शैलीं चिनोतु । यदा भवान् भिन्नशैल्याः सह अनेकाः कोष्ठकाः चिनोति तदा प्रदर्शितशैली Varying (No Change) इति सेट् भवति तथा च तथैव त्यक्त्वा प्रत्येकस्य कोष्ठकस्य कृते भवतः सर्वाणि वर्तमानशैलीसेटिंग्स् स्थास्यति उदाहरणार्थं रोमन इति परिवर्तनेन सर्वाणि चयनितकोशिकाशैल्यापाठं रोमनरूपेण परिवर्तयिष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
sa: भिन्नः (परिवर्तनं नास्ति)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Roman
sa: रोमन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
sa: इटालिक

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
sa: वर्तमान चयनितकोष्ठकानां कृते स्वस्य फ़ॉन्ट् कृते भारं चिनोतु । यदा भवान् भिन्न-भिन्न-फॉन्ट-भारयुक्तानि अनेक-कोष्ठकानि चिनोति तदा प्रदर्शितं भारं Varying (No Change) इति सेट् भवति तथा च तथैव त्यक्त्वा प्रत्येकस्य कोष्ठकस्य कृते भवतः सर्वाणि वर्तमान-भार-सेटिंग्स् स्थास्यति उदाहरणार्थं Bold इति परिवर्तनेन सर्वेषां चयनितकोशानां font weight इत्येतत् Bold इति परिवर्तनं भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
sa: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
sa: विक्रान्तः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
sa: वर्ण:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
sa: यदि एतत् परीक्षितं भवति तर्हि वर्तमानकोष्ठपाठः रेखांकितः भविष्यति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
sa: रेखांकनम्

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
sa: आकृति:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
sa: भारः:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
sa: शैली:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
sa: वर्तमानकोष्ठपाठस्य वर्णं चिनोतु । वर्णपट्टिकायां क्लिक् करणेन भवन्तः मानकं KDE Select Color संवादं आनयिष्यति यत्र भवन्तः नूतनं वर्णं चिन्वितुं शक्नुवन्ति ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
sa: एतत् वर्तमानकोष्ठपाठं प्रहारयिष्यति यदि एतत् परीक्षितम् अस्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
sa: प्रहारं कुरुत

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Choose the font size.
sa: फ़ॉन्ट् आकारं चिनोतु ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
sa: अस्मिन् पेटी भवतः सर्वाणि उपलब्धानि फन्ट्-परिवाराणि सूचीबद्धानि सन्ति । वर्तमानकोष्ठके सेट् कर्तुं एकं परिवारं नुदन्तु ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
sa: पूर्वावलोकनम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
sa: वर्तमानकोष्ठकस्य कृते भवन्तः यत् फ़ॉन्ट् चिनोति तस्य पूर्वावलोकनं द्रष्टुं शक्नुवन्ति ।

en: Cell Format
sa: कोष्ठक प्रारूप

en: Set Cell Format
sa: Cell Format सेट् कुर्वन्तु

en: General
sa: सामान्य

en: Border
sa: सीमा

en: Background
sa: पृष्ठभूमि

en: Cell Protection
sa: कोशिका संरक्षण

en: Preselect
sa: पूर्वचयनम्

en: Pattern
sa: प्रतिमानम्‌

en: Customize
sa: अनुकूलितं कुर्वन्तु

en: Generic
sa: सामान्यम्

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
sa: इदं पूर्वनिर्धारितं प्रारूपं भवति तथा च Calligra Sheets वर्तमानकोष्ठदत्तांशस्य आधारेण वास्तविकदत्तांशप्रकारं स्वयमेव ज्ञापयति । पूर्वनिर्धारितरूपेण, Calligra Sheets right इत्यनेन कोष्ठकस्य अन्तः संख्याः, तिथयः, समयाः च न्याय्यः भवन्ति, left इत्यनेन अन्यत् किमपि न्याय्यं भवति ।

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
sa: संख्या संकेतनं भवता वैश्विकरूपेण System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers ट्याब् इत्यत्र चयनितं संकेतनं उपयुज्यते । सङ्ख्याः पूर्वनिर्धारितरूपेण सम्यक् न्याय्याः सन्ति ।

en: Percent
sa: प्रतिशतं

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
sa: यदा भवतः वर्तमानकोष्ठके एकः सङ्ख्या अस्ति तथा च भवान् dcell प्रारूपात् Generic तः Percent इत्यस्मै परिवर्तयति तदा वर्तमानकोष्ठसङ्ख्या 100% गुणा भविष्यति ।
    यथा यदि भवान् 12 प्रविश्य कोष्ठस्वरूपं Percent इति सेट् करोति तर्हि तदा संख्या 1,200 % भविष्यति । Generic cell format इत्यत्र पुनः स्विच् कृत्वा पुनः 12 इत्यत्र आनयिष्यति ।
    Format Toolbar इत्यस्मिन् Percent चिह्नस्य अपि उपयोगं कर्तुं शक्नुवन्ति ।

en: Money
sa: मुद्रा

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
sa: Money प्रारूपं System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money इत्यत्र वैश्विकरूपेण नियतं सेटिंग्स् उपयुज्य भवतः सङ्ख्यां money notation इत्यत्र परिवर्तयति मुद्राचिह्नं प्रदर्शितं भविष्यति तथा च परिशुद्धता System Settings इत्यत्र सेट् कृता भविष्यति ।
    भवान् Format Toolbar मध्ये Currency चिह्नस्य उपयोगं अपि कर्तुं शक्नोति यत् सेलस्वरूपणं स्वस्य वर्तमानमुद्रायाः सदृशं दृश्यते इति सेट् कर्तुं शक्नोति ।

en: Scientific
sa: वैज्ञानिक

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
sa: वैज्ञानिकस्वरूपं वैज्ञानिकसंकेतनस्य उपयोगेन भवतः संख्यां परिवर्तयति । यथा, 0.0012 1.2E-03 इति परिवर्तितं भविष्यति । Generic cell format इत्यस्य उपयोगेन पुनः गमनेन पुनः 0.0012 प्रदर्शितं भविष्यति ।

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
sa: भिन्नस्वरूपं भवतः संख्यां भिन्नरूपेण परिवर्तयति । यथा - 0.1 1/8, 2/16, 1/10 इत्यादिषु परिवर्तयितुं शक्यते भवान् दक्षिणभागे स्थिते क्षेत्रे चित्वा भिन्नस्य प्रकारं परिभाषयति । यदि भवता चितस्य भिन्नविधाने सटीकः अंशः सम्भवः नास्ति तर्हि समीपस्थः निकटतमः मेलः चिनोति ।
     यथा: यदा अस्माकं 1.5 संख्यारूपेण भवति तदा वयं Fraction तथा Sixteenths चिनोमः 1/16 cell मध्ये प्रदर्शितः पाठः "1 8/16" अस्ति यः सटीकः अंशः अस्ति । यदि भवतां कोष्ठके संख्यारूपेण 1.4 अस्ति तथा च भवान् Fraction तथा Sixteenths 1/16 चिनोति तर्हि कोष्ठकः "1 6/16" इति प्रदर्शयिष्यति यत् समीपस्थं निकटतमं Sixteenth fraction अस्ति ।

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
sa: तिथिं प्रविष्टुं, भवान् तत् System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates इत्यत्र सेट् कृतेषु प्रारूपेषु एकस्मिन् प्रविष्टव्यः । अत्र द्वौ प्रारूपौ सेट् कृतौ : तिथिस्वरूपं लघुतिथिस्वरूपं च ।
    यथा भवन्तः सङ्ख्याः अधः कर्षितुं शक्नुवन्ति तथा भवन्तः तिथयः अपि अधः कर्षितुं शक्नुवन्ति तथा च अग्रिमाः कोष्ठकाः अपि तिथयः प्राप्नुयुः ।

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
sa: एतेन भवतः कोष्ठकसामग्री समयरूपेण स्वरूपिता भवति । समयं प्रविष्टुं भवन्तः तत् System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time इत्यत्र सेट् कृते Time प्रारूपेण प्रविष्टव्याः । Cell Format संवादपेटिकायां उपलब्धसमयस्वरूपविकल्पेषु एकं चित्वा समयः कथं प्रदर्शितव्यः इति सेट् कर्तुं शक्नुवन्ति । पूर्वनिर्धारितं प्रारूपं System Settings इत्यत्र सेट् कृतं system format अस्ति । यदा कोष्ठके सङ्ख्या समयरूपेण अर्थं न ददाति तदा Calligra Sheets 00:00 00:00 प्रदर्शयिष्यति यत् भवतः System Settings मध्ये अस्ति ।

en: Datetime
sa: तिथिसमय

en: To enter a datetime, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get datetimes.
sa: तिथिसमयं प्रविष्टुं, भवान् तत् System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates इत्यत्र सेट् कृतेषु प्रारूपेषु एकस्मिन् प्रविष्टव्यः । अत्र द्वौ प्रारूपौ सेट् कृतौ स्तः : तिथिस्वरूपं लघुतिथिस्वरूपं च ।
    यथा भवन्तः सङ्ख्याः अधः कर्षितुं शक्नुवन्ति तथा भवन्तः तिथयः अपि अधः कर्षितुं शक्नुवन्ति तथा च अग्रिमाः कोष्ठकाः अपि तिथिसमयान् प्राप्नुयुः ।

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
sa: एतेन भवतः कोष्ठकसामग्री पाठरूपेण प्रारूपिता भवति । यदि भवान् इच्छति यत् सङ्ख्यां सङ्ख्यारूपेण न तु पाठरूपेण व्यवह्रियते, उदाहरणार्थं ZIP कोडस्य कृते । सङ्ख्यां पाठस्वरूपरूपेण सेट् करणेन तत् न्याय्यं भविष्यति । यदा संख्याः पाठरूपेण प्रारूपिताः भवन्ति तदा तेषां उपयोगः गणनासु सूत्रेषु वा कर्तुं न शक्यते । कोष्ठस्य न्याय्यतायाः मार्गः अपि परिवर्तयति ।

en: Custom
sa: आचारः

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
sa: इष्टस्वरूपम् अद्यापि कार्यं न करोति । अग्रिमे विमोचनं सक्षमं कर्तुं ।

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
sa: एतेन भवतः पसन्दस्य पूर्वावलोकनं प्रदर्शितं भविष्यति येन भवन्तः ज्ञातुं शक्नुवन्ति यत् एतत् किं करोति तत् प्रमाणीकरणार्थं OK बटन् नुदितुं पूर्वं ।

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
sa: अंशस्य, तिथिस्य, समयस्य वा प्रारूपस्य प्रारूपस्य विकल्पान् प्रदर्शयति ।

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
sa: अत्र भवान् चेक्ड् प्रारूपे प्रत्येकस्य कोष्ठकसामग्रीणां अन्ते $HK चिह्नम् इत्यादिकं Postfix योजयितुं शक्नोति ।

en: variable
sa: चरः

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
sa: संख्यात्मकमूल्यानां कृते दशमलवबिन्दुस्य अनन्तरं कति अङ्काः प्रदर्शिताः इति भवान् नियन्त्रयितुं शक्नोति । Format toolbar इत्यस्मिन् Increase precision अथवा Decrease precision इति चिह्नानां उपयोगेन अपि एतत् परिवर्तयितुं शक्यते ।

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
sa: अत्र भवान् चेक्ड् प्रारूपेण प्रत्येकस्य कोष्ठकसामग्रीणां आरम्भे $ चिह्नम् इत्यादिकं Prefix योजयितुं शक्नोति ।

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
sa: सकारात्मकमूल्यानि अग्रणी + चिह्नेन प्रदर्शितानि सन्ति वा नकारात्मकमूल्यानि रक्तवर्णेन दर्शितानि वा इति भवान् चिन्वितुं शक्नोति ।

en: Postfix:
sa: उत्तरनिर्धारणम् :

en: Prefix:
sa: उपसर्गः :

en: Precision:
sa: सटीकता :

en: Format:
sa: प्रारूपः :

en: Currency:
sa: मुद्रा:

en: Halves 1/2
sa: अर्धानि १/२

en: Quarters 1/4
sa: त्रैमासिक 1/4

en: Eighths 1/8
sa: अष्टमम् १/८

en: Sixteenths 1/16
sa: षोडशः १/१६

en: Tenths 1/10
sa: दशमांशः १/१०

en: Hundredths 1/100
sa: शतभागः १/१००

en: One digit 5/9
sa: एकः अङ्कः ५/९

en: Two digits 15/22
sa: द्वौ अङ्कौ १५/२२

en: Three digits 153/652
sa: त्रयः अङ्काः १५३/६५२

en: Dolor Ipse
sa: स्वयं वेदना

en: Style
sa: शैली

[ctx: Name of the style]
en: Name:
sa: नामः:

en: Inherit style:
sa: शैली उत्तराधिकार :

en: A style with this name already exists.
sa: एतत्नाम्ना शैली पूर्वमेव विद्यते ।

en: The style name can not be empty.
sa: शैलीनाम रिक्तं न भवितुम् अर्हति ।

en: A style cannot inherit from itself.
sa: शैली स्वतः उत्तराधिकारं प्राप्तुं न शक्नोति।

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
sa: पुनरावर्तनीयसन्दर्भाणां कारणात् शैली '%1' इत्यस्मात् उत्तराधिकारं प्राप्तुं न शक्नोति ।

en: Background color:
sa: पृष्ठभूमिवर्णः :

en: No Color
sa: न वर्णः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
sa: <qt>कोष्ठके सामग्रीस्थानं क्षैतिजरूपेण सेट् कुर्वन्तु । <b>मानक</b> पूर्वनिर्धारितं भवति तथा च भवता चयनितस्वरूपात् सेट् भवति । <b>वामस्य</b> अर्थः अस्ति यत् सामग्री कोष्ठकस्य वामे प्रदर्शिता भविष्यति । <b>केन्द्रस्य</b> अर्थः अस्ति यत् सामग्री कोष्ठके क्षैतिजरूपेण केन्द्रे भविष्यति । <b>राइट् इत्यस्य</b> अर्थः अस्ति यत् कोष्ठकस्य सामग्री कोष्ठकस्य दक्षिणभागे प्रदर्शिता भविष्यति ।</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
sa: स्तरीय

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
sa: केंद्र

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
sa: भवता अत्र निर्धारितकोणे भवतः पाठः उन्मुखः दृश्यते । सकारात्मकमूल्यानि तत् घड़ीयानस्य विपरीतदिशि, ऋणात्मकमूल्यानि च घड़ीयानदिशायां चालयिष्यन्ति ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
sa: परिभ्रमणम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
sa: <qt>कोष्ठके सामग्रीस्थानं लम्बवत् सेट् कुर्वन्तु । <b>Top इत्यस्य</b> अर्थः अस्ति यत् सामग्री कोष्ठकस्य उपरि प्रदर्शिता भविष्यति । <b>मध्यमस्य</b> अर्थः अस्ति यत् सामग्री कोष्ठके लम्बवत् मध्ये भविष्यति। <b>अधः</b> इत्यस्य अर्थः अस्ति यत् कोष्ठकस्य सामग्री कोष्ठकस्य अधः प्रदर्शिता भविष्यति ।</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
sa: उपरितन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
sa: मध्यं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
sa: अधः

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
sa: यदा भवान् Increase Indent अथवा Decrease Indent क्रियाः चिनोति तदा कोष्ठके यत् परिमाणं उपयुज्यते तत् सेट् कुर्वन्तु ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
sa: इण्डेन्ट्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
sa: एतत् तदा एव उपलभ्यते यदा परिभ्रमणं ०° भवति ।
    Wrap text पाठं वेष्टयति येन पूर्वकोष्ठाकारे उपयुज्यते । यदि एतत् न परीक्षितं तर्हि पाठः एकस्मिन् पङ्क्तौ तिष्ठति तथा च पाठं समाविष्टुं कोष्ठकस्य आकारः समायोजितः भविष्यति ।
    ऊर्ध्वाधरः पाठः भवतः पाठं लम्बवत् स्थापयति ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
sa: पाठ विकल्पः

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
sa: पाठं लपेटयतु

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
sa: ऊर्ध्वाधर पाठ

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
sa: फिट् भवितुं संकोचयतु

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
sa: एतत् ट्याब् भवन्तं Cell Protection सेट् कर्तुं समर्थयति । सर्वे कोष्ठकाः पूर्वनिर्धारितरूपेण सुरक्षिताः सन्ति (तस्य अर्थः अस्ति यत् कोष्ठकसामग्री परिवर्तयितुं न शक्यते) तथा च कोष्ठसंरक्षणस्य सक्रियतायै भवद्भिः Tools -> Protect Sheet... मेन्यू इत्यस्य उपयोगेन पत्रस्य रक्षणं करणीयम् अपि च गुप्तशब्दं प्रदातुं आवश्यकम्
    सूत्रस्य गणनायाः मार्गस्य रक्षणार्थं भवन्तः कोष्ठसूत्रं अपि गोपयितुं शक्नुवन्ति । एतेन पत्रिकासंरक्षणमपि कार्यं कर्तुं सक्षमं कर्तुं आवश्यकम् ।
    भवान् Hide all इत्यनेन सह कोष्ठकसामग्री गोपयितुं शक्नोति पुनः च अस्य पत्ररक्षणस्य आवश्यकता अस्ति ।
    एतेषां सर्वेषां सेटिङ्ग्स् विषये अधिकं ज्ञातुं शक्नुवन्ति Advanced Calligra Sheets अध्याये User Manual इत्यत्र ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
sa: मुद्रणम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
sa: यदि परीक्षितं तर्हि कोष्ठकस्य सामग्री मुद्रिता न भविष्यति । यदि एतत् न परीक्षितम् (पूर्वनिर्धारितम्), तर्हि कोष्ठकसामग्री मुद्रिता भविष्यति ।
    ध्यानं कुर्वन्तु यत् कोष्ठकः सुरक्षितः अस्ति चेदपि भवान् तत् मुद्रयितुं शक्नोति

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
sa: &पाठं न मुद्रयन्तु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
sa: रक्षणम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
sa: एतेन कोष्ठकसामग्री गोप्यते, यदा पत्रं रक्षितं भवति तदा एव कार्यं करोति । कोशिका एव रक्षिता वा न वा इति महत्त्वं नास्ति ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
sa: गोपयन्तु &सर्वम्

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
sa: यदि परीक्षितं भवति तर्हि कोष्ठकसामग्री रक्षिता भविष्यति । एषः पूर्वनिर्धारितः व्यवहारः अस्ति । अस्य व्यक्तिगतकोष्ठसंरक्षणस्य कार्यं कर्तुं भवद्भिः Tools -> Protect Sheet... मेनू विकल्पस्य उपयोगेन सम्पूर्णं पत्रं रक्षितुं आवश्यकम् । Advanced Calligra Sheets अध्याये अधिकविवरणार्थं पुस्तिका पश्यन्तु । यदा कोष्ठकं रक्षितं भवति तदा तस्य सामग्री परिवर्तयितुं न शक्यते ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
sa: &संरक्षित

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
sa: यदा एतत् परीक्षितं भवति तदा अपि कोष्ठकः दृश्यते । परन्तु तस्य विषयवस्तु सूत्रपट्टिकायां न दृश्यते । सूत्रं गोपनं केवलं तेषां कोष्ठकानां कृते कार्यं करोति येषु सूत्राणि सन्ति अतः उपयोक्ता सूत्रं द्रष्टुं न शक्नोति । एतस्य च कार्यं कर्तुं पत्रस्य रक्षणं भवितुमर्हति।

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
sa: &सूत्रं गोपयतु

en: Show Sheet
sa: पत्रं दर्शयतु

en: Select hidden sheets to show:
sa: दर्शयितुं गुप्तपत्राणि चिनोतु:

en: Apply
sa: आचरतु

en: Apply changes
sa: परिवर्तनं प्रयोजयन्तु

en: Cancel
sa: निरसयतु

en: Discard changes
sa: परिवर्तनं परित्यजन्तु

en: All
sa: सर्वे

en: Empty
sa: रिक्तम्‌

en: Non-empty
sa: अशून्यः

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
sa: %1 सक्रियं कुर्वन्तु

en: Select Single Cell
sa: Single Cell इति चिनोतु

en: Select Multiple Cells
sa: बहुकोशिकानां चयनं कुर्वन्तु

en: Link %1 activated
sa: %1 लिङ्क् सक्रियः अभवत्
