kspread - en to se translation catalogue (1302 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
se: siidu

en: pages
se: siiddut

en: file
se: fiila

en: name
se: namma

en: time
se: áigi

en: date
se: beaivi

en: author
se: čálli

en: email
se: e-boasta

en: sheet
se: árka

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
se: Gustomeahttun dokumeanta. Vurdojuvvon mimešládja lei application/x-kspread dahje application/vnd.kde.kspread, muhto dás lei %1

en: File Format Mismatch
se: Fiilaformáhtta ii heive

en: Styles cannot be loaded.
se: Ii sáhte stiillaid viežžat.

en: Invalid document. No map tag.
se: Gustohis dokumeanta. Ii leat «map»-sárggis.

en: This document has no sheets (tables).
se: Dán dokumeanttas eai leat árkkat (tabeallat).

en: Invalid document. Sheet name is empty.
se: Gustomeahttun dokumenta. Árkanamma lea guorus

en: Sheet%1
se: Árka%1

en: Header
se: Oaiveteaksta

en: Header1
se: Oaiveteaksta1

en: AM
se: ovdalgaskabeaivve

en: PM
se: maŋŋágaskabeaivve

en: h
se: d.

en: Text
se: Teaksta

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
se: Čavdelohku (nugo 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
se: Duohtavuohtaárvu (TRUE dahje FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
se: Desimálalohku (nugo 1,3, 0,343, 253 )

en: Any kind of value
se: Vaikko makkár árvu

en: A range of strings
se: Teakstaráidu

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
se: Čávdelohkoráidu (nugo 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
se: Duohtavuohtaárvoráidu (TRUE dahje FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
se: Desimálalohkoráidu (nugo 1,3, 0,343, 253 )

en: A range of any kind of values
se: Vaikko makkár árvvuid ráidu

en: Parameters
se: Paramehterat

en: Dependency
se: Sorjjasvuohta

en: First number
se: Vuosttaš nummir

en: Second number
se: Nubbi nummir

en: Conversion
se: Jorgaleapmi

en: Bool value to convert
se: Boolalaš árvu maid jorgalit

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
se: BOOL2STRING()-funkšuvdna dieđiha streaŋgaárvvu dihto boolalaš árvui. Dát metoda lea oaivvilduvvon geavahuvvot metodain mat gáibidit streaŋgga árvun.

en: BOOL2STRING(value)
se: BOOL2STRING(árvu)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
se: BOOL2STRING(true) dieđiha «True»

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
se: BOOL2STRING(false) dieđiha «False»

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
se: upper(BOOL2STRING(find("nan";"bánanat"))) dieđiha TRUE

en: Integer value to convert
se: Čavdelohku maid jorgalit

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
se: INT2BOOL()-funkšuvdna dieđiha boolalaš árvvu muhtin čavdelohkui. Dát metoda lea oaivvilduvvon geavahuvvot metodain mat gaibidit boolalaš árvvu. Dat dohkkeha dušše 0 ja 1. Jos oažžu eará árvvu, de dieđiha ii duohta.

en: INT2BOOL(value)
se: INT2BOOL(árvu)

en: INT2BOOL(1) returns true
se: INT2BOOL(1) dieđiha true

en: INT2BOOL(0) returns false
se: INT2BOOL(0) dieđiha false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
se: OR(INT2BOOL(1); false) dieđiha true

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
se: BOOL2INT()-funkšuvdna dieđiha čavdelohkoárvvu go oažžu boolalaš árvvu. Metoda lea oaivvilduvvon geavahuvvot metodain mat gáibidit čavdeloguid.

en: BOOL2INT(value)
se: BOOL2INT(árvu)

en: BOOL2INT(True) returns 1
se: BOOL2INT(True) dieđiha 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
se: BOOL2INT(False) dieđiha 0

en: NUM2STRING(value)
se: INV(árvu)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
se: NUM2STRING(10) dieđiha «10»

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
se: NUM2STRING(2,05) dieđiha «2,05»

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
se: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) dieđiha True

en: A one character string to convert
se: Ovttabustávat streaŋgga maid jorgalit

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
se: CHARTOASCII()-funkšuvdna dieđiha ASCII árvvu muhtin čállinmearkkas (bustávas).

en: CHARTOASCII(value)
se: CHARTOASCII(árvu)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
se: CHARTOASCII("v") dieđiha 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
se: CHARTOASCII(r) lea boastut. Bustáva galgá bájuhuvot.

en: The ASCII values to convert
se: ASCII árvu maid jorgalit

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
se: ASCIITOCHAR()-funkšuvdna čájeha čállinmearkka/bustáva juohke ASCII kodii listtus

en: ASCIITOCHAR(value)
se: ASCIITOCHAR(árvu)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
se: ASCIITOCHAR(118) dieđiha «v»

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
se: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) dieđiha «KDE»

en: Value in X
se: Árvu X:s

en: Value in Y
se: Árvu Y:s

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
se: POLR()-funkšuvdna dieđiha radiusa mii vástida muhtin čuoggá sadjái muhtin kartesalaš koordináhtavuogádagas.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
se: POLR(12;12) dieđiha 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
se: POLR(12;0) dieđiha 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
se: POLA()-funkšuvdna dieđiha viŋkila (radiánan) mii vástida muhtin čuoggá sadjái muhtin kartesalaš koordináhtavuogádagas.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
se: POLA(12;12) dieđiha 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
se: POLA(12;0) dieđiha 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
se: POLA(0;12) dieđiha 1,5707

en: Angle (radians)
se: Viŋkil (radiánan)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
se: CARX()-funkšuvdna dieđiha X' saji mii vástida muhtin čuoggá sadjái muhtin polára koordináhtavuogádagas.

en: CARX(Radius;Angle)
se: CARX(Radius;Viŋkil)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
se: CARX(12;1,5707) dieđiha 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
se: CARX(12;0) dieđiha 12

en: Value
se: Árvu

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
se: DECSEX()-funkšuvdna jorgala desimálaárvvu áigin.

en: DECSEX(double)
se: DECSEX(desimálalohku)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
se: DECSEX(1,6668) dieđiha 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
se: DECSEX(7,8) dieđiha 7:47

en: Hours
se: Diimmut

en: Minutes
se: Minuhtat

en: Seconds
se: Sekunddat

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
se: SEXDEC()-funkšuvdna dieđiha desimállogu. Sáhtat maiddái addit dasa áiggi

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
se: SEXDEC(áigeárvu) dahje SEXDEC(diimmut;minuhttat;sekunddat)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
se: SEXDEC(1;5;7) dieđiha 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
se: DECSEX("8:05") dieđiha 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
se: CARY()-funkšuvdna dieđiha dan Y saji mii vástida muhtin čuoggá sadjái muhtin polára koordináhtavuogádagas.

en: CARY(Radius;Angle)
se: CARY(Radius;Viŋkil)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
se: CARY(12;1,5707) dieđiha 12

en: CARY(12;0) returns 0
se: CARY(12;0) dieđiha 0

en: Number
se: Nummir

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
se: Formáhtta

en: ROMAN(Number)
se: ROMAN(Nummir)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
se: ROMAN(99) dieđiha «XCIX»

en: ROMAN(-55) returns "Err"
se: ROMAN(-55) dieđiha «Err»

en: Numeral
se: Nummir

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
se: ARABIC()-funkšuvdna jorgala latiidna logu nummirin.

en: ARABIC(Numeral)
se: ARABIC(Nummir)

en: ARABIC("IV") returns 4
se: ARABIC("IV") dieđiha 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
se: ARABIC("XCIX") dieđiha 99

en: Database
se: Diehtovuođđu

en: Range marking the database
se: Gaska mii ráddje diehtovuođu

en: String marking the column in the database
se: Streaŋga mii ráddje diehtovuođu čuoldda

en: Range marking the conditions
se: Gaska mii ráddje eavttuid

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Adddere nummiriii muhtin čuolddas diehtovuođus, dihto eavttuid vuođul.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
se: DSUM(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DSUM(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
se: Rehkenastá diehtovuođus muhtin čuoldda loguid gaskameari dihto eavttuid vuođul. Čuolddas galget leat nummirárvvut.

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
se: DAVERAGE(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DAVERAGE(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Lohká dihto eavttuid vuođul diehtovuođu čuolddas galle seallas leat nummirárvvut.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
se: DCOUNT(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DCOUNT(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Lohká dihto eavttuid vuođul galle seallas leat mummirárvvut dahje alfamumerálaš árvvu dihto čuolddas diehtovuođus

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
se: DCOUNTA(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DCOUNTA(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
se: DGET(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DGET(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Dieđiha dihto eavttuid vuođul stuorimus árvvu muhtin čuolddas diehtovuođus.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
se: DMAX(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DMAX(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Dieđiha dihto eavttuid vuođul unnimus árvvu muhtin čuolddas diehtovuođus.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
se: DMIN(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DMIN(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Diediha dihto eavttuid vuođul buktaga buot loguin muhtin čuolddas diehtovuođus

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
se: DPRODUCT(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DPRODUCT(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Dieđiha standárdspiehkastaga populašuvnnas mii sisttisdoallá buot numerála árvvuid muhtin čuolddas diehtovuođus. Časkkis váldo dihto eavttuid vuođul

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
se: DSTDEV(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DSTDEV(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
se: DSTDEVP(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DSTDEVP(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Dieđiha muhtin populašuvnna variánssa buot numerála árvvuid vuođul mat leat diehto čuolddas diehtovuođus. Časkkis váldo dihto eavttuid vuođul.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
se: DVAR(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DVAR(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
se: Dieđiha variánssa populašuvnnas mii sisttisdoallá numerála árvvuid váldon muhtin čuolddas diehtovuođus dihto eavttuid vuođul.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
se: DVARP(Diehtovuođđu; "Bajilčála"; eavttut)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
se: DVARP(A1:C5; "Bálká"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
se: Gaskkadat mii sisttisdoallá pivottabealla

en: Name of the field of which you want the summary data
se: Nama dan giettis gos hálidat adderet dáhtaid

en: Fetches summary data from a pivot table.
se: Viežžá adderendáhtaid pivottabeallas.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
se: GETPIVOTDATA(Diehtovuođđu; "Vuovdin")

en: Date & Time
se: Dáhton ja áigi

en: Date
se: Beaivi

en: Method (optional)
se: Metoda (válljenláhkái)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
se: WEEKDAY()-funkšuvdna dieđiha muhtin dáhtona beaivvi nama. Jos metoda lea 1(standárda) WEEKDAY() dieđiha 1 go lea sotnabeaivin, 2 vuossárgan, … Jos metoda lea 2, vuossárga lea 1, maŋŋebárga lea 2, … ja jos metoda lea 3, WEEKDAY() dieđiha 0 vuossárgan, 1 maŋŋebárgan …

en: WEEKDAY(date; method)
se: WEEKDAY(dáhton; metoda)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
se: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) dieđiha 5

en: Date1
se: Dáhton1

en: Date2
se: Dáhton2

en: Method
se: Metoda

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
se: DAYS360()-funkšuvdna dieđiha galle beaivvi lea dáhton1 rájes dáhton2 rádjái. Jahki rehkenasto leat 360 beaivvi. USA metoda geavahuvvo jos metoda lea «False» (standárda), Muđui geavahuvvo europeálaš metoda.

en: DAYS360(date1; date2; method)
se: DAYS360(dáhton1; dáhton2; metoda)

en: Time
se: Áigi

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
se: TIMEVALUE()-funkšuvdna dieđiha nummira (gaskal 0 ja 1) mii čájeha man guhkás beaivi lea gollan.

en: TIMEVALUE(time)
se: TIMEVALUE(áigi)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
se: TIMEVALUE("10:05:02") dieđiha 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
se: DATEVALUE funkšuvdna dieđiha beaivvi nummira bokte.

en: DATEVALUE(date)
se: DATEVALUE(dáhton)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
se: DATEVALUE("2002-02-22") dieđiha 37309

en: Months
se: Mánut

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
se: EDATE funkšuvnna dieđiha dáhtona mii lea dihtomeare mánuid ovdal dahje maŋŋá vissis dáhtona. Don čálát sisa dáhtona ja galle mánu ovddos dahje maŋás galgá rehkenastit.

en: EDATE(date; months)
se: EDATE(dáhton; mánut)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
se: EDATE("2002-02-22"; 3) dieđiha «2002-05-22»

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
se: EDATE("2002-03-31"; -1) dieđiha «2002-02-28»

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
se: EOMONTH funkšuvdan dieđiha maŋimuš beaivvi dan mánus ja nu ja nu galle mánu dan rájes.

en: EOMONTH(date; months)
se: EOMONTH(dáhton; mánut)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
se: EOMONTH("2002-02-22"; 3) dieđiha «2002-05-31»

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
se: EOMONTH("2002-03-12"; -1) dieđiha «2002-02-28»

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
se: EOMONTH("2002-03-12"; 0) dieđiha «2002-03-31»

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
se: YEAR funkšuvdna dieđiha dáhtona jagi. Jos it lea addán ovttage paramehtera, dieđiha dán jagi.

en: YEAR(date)
se: YEAR(dáhton)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
se: YEAR("2002-02-22") dieđiha 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
se: YEAR(2323,1285) dieđiha 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
se: MONTH funkšuvdna dieđiha muhtin dáhtona mánu. Jos paramehter lea guorus, de dieđiha dálá mánu.

en: MONTH(date)
se: MONTH(dáhton)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
se: MONTH("2002-02-22") dieđiha 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
se: MONTH(2323,1285) dieđiha 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
se: DAY funkšuvdna dieđiha muhtin dáhtona beaivvi. Jos paramehter lea guorus, de dieđiha otná beaivvi.

en: DAY(date)
se: DAY(dáhton)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
se: DAY("2002-02-22") dieđiha 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
se: DAY(2323,1285) dieđiha 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
se: HOUR funkšuvdna dieđiha diimmu muhtin áiggis. Jos paramehter lea guorus, de dieđiha dálá diimmu.

en: HOUR(time)
se: HOUR(áigi)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
se: HOUR("22.10.12") dieđiha 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
se: HOUR(0,1285) dieđiha 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
se: MINUTE funkšuvdna dieđiha minuhta muhtin áiggis. Jos paramehter lea guorus, de dieđiha dálá mihuhta.

en: MINUTE(time)
se: MINUTE(áigi)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
se: MINUTE("22.10.12") dieđiha 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
se: MINUTE(0,1234) dieđiha 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
se: SECOND funkšuvdna dieđiha sekundda muhtin áiggis. Jos paramehter lea guorus, de dieđiha dálá sekundda.

en: SECOND(time)
se: SECOND(áigi)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
se: SECOND("22.10.12") dieđiha 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
se: SECOND(0,1234) dieđiha 42

en: First (earlier) date value
se: Vuosttaš (árat) dáhtona árvu

en: Second date value
se: Nuppi dántona árvu

en: Calculation mode
se: Rehkenastinvuohki

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
se: WEEKS()-funkšuvdna dieđiha galle vahku lea guokte dáhtona gaskkas. Goalmmát paramehter mearrida rehkenastinvuogi. Jos vuohki lea 0, WEEKS() dieđiha vahkuid stuorimus logu. Jos vuohki lea 1, de dieđiha dušše galle olles vahku lea dáhtonis nubbái.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
se: WEEKS(dáhton2; dáhton1; vuohki)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
se: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) dieđiha 1, go leat dušše vahku ja okta beaivi dáhtonis nubbái.

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
se: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) dieđiha 0, go ii leat olles vahkku vuosttaš beaivvi rájes (vuossárga dahje sotnabeaivi, dađi mielde makkár dužat báikkalaš heivehusat leat.)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
se: MONTHS()-funkšuvdna dieđiha galle mánu leat guovtti dáhtona gaskkas. Goalmmát paramehter mearrida rehkenastinvuogi: Jos paramehteris lea 0, de dieđiha MONTHS() mánuid stuorimus logu dan guovtti beaivvi gaskkas. Jos paramenteris lea 1, de dieđiha dušše galle olles mánu leat dáhtonis nubbái.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
se: MONTHS(dáhton2; dáhton1; vuohki)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
se: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) dieđiha 1, danin go lea 1 mánnu ja 8 beaivvi áigodagas.

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
se: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) dieđiha 0, danin go ii leat olles mánnu áigodagas, lohkkojuvvon mánu vuosttaš beaivvi rájes

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
se: YEARS()-funkšuvdna dieđiha áiggi dáhtonis nubbái, rehkenaston jahkin. Goalmmát paramehter mearrida rehkenstinvuogi. Jos lea 0, YEARS() dieđiha jagiid stuorimus logu dáhtonis nubbái. Jos paramehter lea 1, de dieđiha dušše olles jagiid, ja rehkenastá ođđajagi 1. b. rájes juovlamánu 31. b. rádjái.

en: YEARS(date2; date1; mode)
se: YEARS(dáhton2; dáhton1; vuohki)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
se: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) dieđiha 1, danin go lea jahki ja 7 beaivvi áigodagas

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
se: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) dieđiha 0, danin go go ii leat olles jahki áigodagas, rehkenaston jagi vuosttaš beaivvi rájes

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
se: DAYS()-funkšuvdna dieđiha beivviid guovtti dáhtona gaskkas.

en: DAYS(date2; date1)
se: DAYS(dáhton2; dáhton1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
se: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") dieđiha 4

en: Month
se: Mánnu

en: Day
se: Beaivi

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
se: DAYOFYEAR()-funkšuvdna dieđiha beaivvi nummira jagis (1…365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
se: DAYOFYEAR(jahki;mánnu;dáhton)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
se: DAYOFYEAR(2000;12;1) dieđiha 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
se: DAYOFYEAR(2000;2;29) dieđiha 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
se: DATE()-funkšuvdna dieđiha dáhtona báikkálaš hámi mielde.

en: DATE(year;month;date)
se: DATE(jahki;mánnu;dáhton)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
se: DATE(2000;5;5) dieđiha bearjadat, miessemnu 5. b. 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
se: TIME()-funkšuvdna dieđiha áiggi báikkálaš hámi mielde.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
se: TIME(diimmut;minuhtat;sekunddat)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
se: TIME(10;2;2) dieđiha 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
se: TIME(10;70;0) dieđiha 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
se: TIME(10;-40;0) dieđiha 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
se: HOURS()-funkšuvdna dieđiha diimoárvvu muhtin áigecealkagis.

en: HOURS(time)
se: HOURS(áigi)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
se: HOURS("10:5:2") dieđiha 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
se: Funkšuvdna ISLEAPYEAR() dieđiha «True» jos lea gárgádusjahki.

en: ISLEAPYEAR(year)
se: ISLEAPYEAR(jahki)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
se: ISLEAPYEAR(2000) dieđiha True

en: DAYSINMONTH(year;month)
se: DAYSINMONTH(jahki;mánnu)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
se: DAYSINMONTH(2000;2) dieđiha 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
se: DAYSINYEAR()-funkšuvdna dieđiha galle beaivvi leat dihto jagis.

en: DAYSINYEAR(year)
se: DAYSINYEAR(jahki)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
se: DAYSINYEAR(2000) dieđiha 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
se: WEEKSINYEAR()-funkšuvdna dieđiha galle vahku leat dihto jagis.

en: WEEKSINYEAR(year)
se: WEEKSINYEAR(jahki)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
se: WEEKSINYEAR(2000) dieđiha 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
se: MINUTES()-funkšuvdna dieđiha áigecealkaga minuhtaárvvu.

en: MINUTES(time)
se: MINUTES(áigi)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
se: MINUTES("10:5:2") dieđiha 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
se: SECONDS()-funkšuvdna dieđiha áigecealkaga sekundaárvvu.

en: SECONDS(time)
se: SECONDS(áigi)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
se: SECONDS("10:5:2") dieđiha 2

en: Number of day in week (1..7)
se: Gallát beaivi lea dát vahkus (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
se: DAYNAME()-funkšuvdna dieđiha beaivvi nama (1..7). Muhtin riikkain lea vuossárga vahku vuosttaš beaivi, eará riikkain fas sotnabeaivi.

en: DAYNAME(weekday)
se: DAYNAME(vahkkobeaivenummir)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
se: DAYNAME(1) dieđiha vuossárga (jos vahku vuosttaš beaivi lea vuossárga)

en: Number of month (1..12)
se: Gallát mánnu (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
se: MONTHNAME()-funkšuvdna dieđiha mánu nama (1…12).

en: MONTHNAME(number)
se: MONTHNAME(nummir)

en: MONTHNAME(5) returns May
se: MONTHNAME(5) dieđiha miessemánu

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
se: CURRENTDATE()-funkšuvdna dieđiha otná beaivvi dáhtona. Dat lea seamma go TODAY-funkšuvnna.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
se: CURRENTDATE() dieđiha «lávvardat, cuoŋománu 13. b. 2002»

en: The TODAY() function returns the current date.
se: CURRENTDATE()-funkšuvdna dieđiha otná beaivvi dáhtona.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
se: TODAY() dieđiha «Lávvardat, cuoŋumánu 13. b. 2002»

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
se: NOW()-funkšuvdna dieđiha otná dáhtona ja áiggi báikkálaš hámis. Dat dahká seammá go CURRENTDATETIME ja lea váldon fárrui vai sáhttá eará prográmmaiguin bargat ovttas

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
se: NOW() dieđiha «Lávvardat, cuoŋumánu 13. b. 2002 19.12»

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
se: CURRENTDATETIME()-funkšuvdna dieđiha otná beaivvi dáhtona ja áiggi.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
se: CURRENTDATETIME() dieđiha «Lávvardat, cuoŋumánu 13. b. 2002 19.12»

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
se: CURRENTTIME()-funkšuvdna dieđiha dálá áiggi báikkálaš hámis.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
se: CURRENTTIME() dieđiha «19.12»

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
se: EASTERSUNDAY()-funkšuvdna dieđiha 1. beassášbeaivvi dáhtona jagis mii lea addon paramehterin.

en: EASTERSUNDAY(year)
se: EASTERSUNDAY(jahki)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
se: EASTERSUNDAY(2003) dieđiha «sotnabeaivi, cuoŋumánu 20. b. 2003»

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
se: ISOWEEKNUM()-funkšuvdna dieđiha makkár vahkkonummiris dáhton lea. Fuomáš ahte dát funkšuvdna čuovvu ISO8601 standárda: vahkku álo álgá vuossarggain ja nohká sotnabeaivviin. Jagi vuosttáš vahkku lea dat vahkku mas lea vuosttáš duorastat dan jagi.

en: ISOWEEKNUM(date)
se: ISOWEEKNUM(dáhton)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
se: ISOWEEKNUM(A1) dieđiha 51 go A1 lea "juov. 21. b."

en: Engineering
se: Teknihkalaš

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
se: BASE()-funkšuvdna jorgala nummira mas lea vuođđolohku 10 streaŋgaárvun muhtin moalla-vuođđolohkui gaskal 2 ja 36.

en: BASE(number;base;prec)
se: BASE(nummir;vuođđolohku;presišuvdna)

en: BASE(128;8) returns "200"
se: BASE(128;8) dieđiha «200»

en: Where the function is evaluated
se: Gos funkšuvdna meroštuvvo

en: Order of the function
se: Funkšuvnna ortnet

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
se: BESSELI()-funkšuvdna dieđiha rievdaduvvon Bessel-funkšuvnna In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
se: BESSELI(0,7;3) dieđiha 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
se: BESSELJ()-funkšuvdna dieđiha Bessel-funkšuvnna.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
se: BESSELJ(0,89;3) dieđiha 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
se: BESSELK()-funkšuvdna dieđiha rievdaduvvon Bessel-funkšuvnna, mii lea seamma go Bessel-funkšuvdna meroštuvvon dušše imagineara argumeanttaiguin.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
se: BESSELK(3;9) dieđiha 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
se: BESSELY()-funkšuvdna dieđiha Bessel-funkšuvnna, mii maiddái gohččoduvvo Weber- dahje Neumann-funkšuvdna.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
se: BESSELY(4;2) dieđiha 0,215903595

en: From unit
se: Mihtus

en: To unit
se: Mihtui

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
se: CONVERT()-funkšuvdna dieđiha nuppástusa nuppi mihtidanvuogádagas nubbái.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
se: Dorjojuvvon guhkodatmihtut: m (mehter), in (duma), ft (feet), mi (eŋgelas miila), Nmi (nautalaš miila), ang (Angstrom), parse, čuovgajahki.

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
se: Dorjojuvvon deaddomihtut: Pa (Pascal), atm (áibmogeardi), mmHg (man galle mm eallisilba), psd, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
se: Dorjojuvvon fápmomihtut: N (Newton), dyn, pound.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
se: Dorjojuvvon árjamihtut: J (Joule), e (erg), c (termodynámalaš kaloriija), cal (IT kaloriija), eV (elektrovdnavolta), HPh (heastanávcca-diibmu), Wh (Watt-diibmu), flb (foot-puond), BTU

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
se: Dorjojuvvon effeaktamihtut: W (Watt), HP (heastanávccat), PS (Pferdestaerke).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
se: Dorjojuvvon magnetismamihtut: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
se: Dorjojuvvon temperatuvra mihtut: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
se: Dorjojuvvon viidodatmihtut: m2 (njealjehasmehter), mi2 (eŋgelas njealjehasmiila), Nmi2 (nautalaš njealjehasmiila), in2 (njealjehasduma), ft2 (njealjehasjuolgemihttu), yd2 (njealjehasyard), acre, ha (hektára).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
se: Dorjojuvvon leaktomihtut: m/s (mehtera sekunddas), m/h (mehtera diimmus), mph (eŋgelas miilla diimmus), kn (knopa).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
se: Metralaš mihtut sáhttet geavahit dáid prefivssaid: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
se: CONVERT(nummir; mihtus; mihtui)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
se: CONVERT(32;"C";"F") dieđiha 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
se: CONVERT(3;"lbm";"kg") dieđiha 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
se: CONVERT(7,9;"cal";"J") dieđiha 33,0757

en: Lower limit
se: Vuollerádji

en: Upper limit
se: Badjerádji

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
se: ERF(vuollerádji; badjerádji)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
se: ERF(0,4) dieđiha 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
se: ERFC()-funkšuvdna dieđiha komplementeara meattáhusfunkšuvnna.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
se: ERFC(vuollerádji; badjerádji)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
se: ERFC(0,4) dieđiha 0,57160764

en: The value to convert
se: Árvu maid galgá jorgalit

en: DEC2BIN(value)
se: DEC2BIN(árvu)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
se: DEC2BIN(12) dieđiha «1100»

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
se: DEC2BIN(55) dieđiha «110111»

en: DEC2HEX(value)
se: DEC2HEX(árvu)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
se: DEC2HEX(12) dieđiha «c»

en: DEC2HEX(55) returns "37"
se: DEC2HEX(55) dieđiha «37»

en: DEC2OCT(value)
se: DEC2OCT(árvu)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
se: DEC2OCT(12) dieđiha «14»

en: DEC2OCT(55) returns "67"
se: DEC2OCT(55) dieđiha «67»

en: OCT2BIN(value)
se: OCT2BIN(árvu)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
se: OCT2BIN("12") dieđiha «1010»

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
se: OCT2BIN("55") dieđiha «101101»

en: OCT2DEC(value)
se: OCT2DEC(árvu)

en: OCT2DEC("12") returns 10
se: OCT2DEC("12") dieđiha 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
se: OCT2DEC("55") dieđiha 45

en: OCT2HEX(value)
se: OCT2HEX(árvu)

en: BIN2DEC(value)
se: BIN2DEC(árvu)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
se: BIN2DEC("1010") dieđiha 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
se: BIN2DEC("11111") dieđiha 31

en: BIN2OCT(value)
se: BIN2OCT(árvu)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
se: BIN2OCT("1010") dieđiha «12»

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
se: BIN2OCT("11111") dieđiha «37»

en: BIN2HEX(value)
se: BIN2HEX(árvu)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
se: BIN2HEX("1010") dieđiha «a»

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
se: BIN2HEX("11111") dieđiha «1f»

en: HEX2DEC(value)
se: HEX2DEC(árvu)

en: HEX2DEC("a") returns 10
se: HEX2DEC("a") dieđiha 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
se: HEX2DEC("37") dieđiha 55

en: HEX2OCT(value)
se: HEX2OCT(árvu)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
se: HEX2OCT("a") dieđiha «12»

en: HEX2OCT("37") returns "67"
se: HEX2OCT("37") dieđiha «67»

en: HEX2BIN(value)
se: HEX2BIN(árvu)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
se: HEX2BIN("a") dieđiha «1010»

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
se: HEX2BIN("37") dieđiha «110111»

en: Real coefficient
se: Reála gerddon

en: Imaginary coefficient
se: Imagineara gerddon

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
se: COMPLEX(real;imag)-funkšuvdna dieđiha kompleaksa logu x+yi hámis.

en: COMPLEX(real;imag)
se: COMPLEX(reála;imagineara)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
se: COMPLEX(1,2;3,4) dieđiha «1,2+3,4i»

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
se: COMPLEX(0;-1) dieđiha «-1,00i»

en: Complex number
se: Kompleaksa lohku

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
se: IMAGINARY(streaŋga) dieđiha kompleaksa logu imagineara gerddona.

en: IMAGINARY(string)
se: IMAGINARY(streaŋga)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
se: IMAGINARY("1,2+3,4i") dieđiha 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
se: IMAGINARY("1,2") dieđiha 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
se: IMREAL(streaŋga) dieđiha kompleaksa logu reála gerddona.

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
se: IMREAL("1,2+3,4i") dieđiha 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
se: IMREAL("1,2i") dieđiha 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
se: IMCOS(streaŋga) dieđiha kompleaksa logu cosinusa.

en: IMCOS(string)
se: IMCOS(streaŋga)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
se: IMCOS("1+i") dieđiha «0,83373-0,988898i»

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
se: IMCOS("12i") dieđiha 81 377,4

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
se: IMSIN(streaŋga)-funkšuvdna dieđiha kompleaksa logu sinusa.

en: IMSIN(string)
se: IMSIN(streaŋga)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
se: IMSIN("1+i") dieđiha «1,29846+0,634964i»

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
se: IMSIN("1,2") dieđiha -0,536573

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
se: IMEXP(streaŋga)-funkšuvdna dieđiha kompleaksa logu eksponeantaárvvu.

en: IMEXP(string)
se: IMEXP(streaŋga)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
se: IMEXP("2-i") dieđiha «3,99232-6,21768i»

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
se: IMEXP("12i") dieđiha «0,843854-0,536573i»

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
se: IMLN(streaŋga)-funkšuvdna dieđiha kompleaksa logu lunddolaš logaritmma.

en: IMLN(string)
se: IMLN(streaŋga)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
se: IMLN("3-i") dieđiha «1,15129-0,321751i»

en: IMLN("12") returns 2.48491
se: IMLN("12") dieđiha 2,48491

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
se: IMSQRT(streaŋga)-funkšuvdna dieđiha kompleaksa logu kvadráhtaruohttasa.

en: IMSQRT(string)
se: IMSQRT(streaŋga)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
se: IMSQRT("1+i") dieđiha «1,09868+0,45509i»

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
se: IMSQRT("1,2i") dieđiha «0,774597+0,774597i»

en: Power
se: Poteansa

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
se: IMPOWER(streaŋga)-funkšuvdna dieđiha kompleaksa logu mii lea dihto potensii loktejuvvon.

en: IMPOWER(string)
se: IMPOWER(streaŋga)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
se: IMPOWER("4-i";2) dieđiha «15-8i»

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
se: IMPOWER("1,2";2) dieđiha 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
se: IMSUM()-funkšuvdna dieđiha moanaid kompleaksa loguid sumi. Kompleaksa loguid hápmi lea x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
se: IMSUM(árvu;árvu;…)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
se: IMSUM(1,2;"3,4+5i") dieđiha «4,6+5i»

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
se: IMSUM(1,2;"1i") dieđiha «1,2+i»

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
se: IMDIV()-funkšuvdna dieđiha bohtosa moanaid kompleaska loguid juohkimis. Kompleaksa loguid hápmi lea x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
se: IMDIV(árvu;árvu;…)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
se: IMDIV(1,2;"3,4+5i") dieđiha «0,111597-0,164114i»

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
se: IMDIV("12+i";"12-i") dieđiha «0,986207+0,16551i»

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
se: IMSUB()-funkšuvdna dieđiha differánssa moanaid kompleaksa loguid gaskkas main lea hápmi x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
se: IMSUB(árvu;árvu;…)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
se: IMSUB(1,2;"3,4+5i") dieđiha «-2,2-5i»

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
se: IMSUB(1,2;"1i") dieđiha «1,2-i»

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
se: IMPRODUCT()-funkšuvdna dieđiha buktaga moanaid kompleaksa logus main lea hápmi x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
se: IMPRODUCT(árvu;árvu;…)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
se: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") dieđiha «4,08+6i»

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
se: IMPRODUCT(1,2;"1i") dieđiha «+1,2i»

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
se: IMCONJUGATE(kompleaksa lohku) dieđiha konjugašuvnna muhtin kompleaksa logus mas lea hápmi x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
se: IMCONJUGATE(kompleaksa lohku)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
se: IMCONJUGATE("1,2+5i") dieđiha «1,2-5i»

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
se: IMCONJUGATE("-i") dieđiha «i»

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
se: IMCONJUGATE("12") dieđiha «12»

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
se: IMARGUMENT(kompleaksa lohku)-funkšuvdna dieđiha argumentta kompleaksa logus mas lea hápmi x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
se: IMARGUMENT(kompleaksa lohku)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
se: IMARGUMENT("1,2+5i") dieđiha 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
se: IMARGUMENT("-i") dieđiha -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
se: IMARGUMENT("12") dieđiha «#Div/0»

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
se: IMABS(kompleaksa lohku) dieđiha kompleaksa logu norpma. Kompleaksa logu hápmi lea x+yi.

en: IMABS(complex number)
se: IMABS(kompleaksa lohku)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
se: IMABS("1,2+5i") dieđiha 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
se: IMABS("-i") dieđiha 1

en: IMABS("12") returns 12
se: IMABS("12") dieđiha 12

en: Floating point value
se: Desimálaárvu

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
se: DELTA()-funkšuvdna dieđiha 1 jos x lea y:ain ovttamádu, muđui dieđiha 0. y standárdárvu lea 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
se: DELTA(1,2; 3,4) dieđiha 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
se: DELTA(3; 3) dieđiha 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
se: DELTA(1; TRUE) dieđiha 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
se: GESTEP()-funkšuvdna dieđiha 1 jos x lea ovtttamáđu dahje stuorit go y, muđui dieđiha 0. y standárdárvu lea 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
se: GESTEP(1,2; 3,4) dieđiha 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
se: GESTEP(3; 3) dieđiha 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
se: GESTEP(0,4; TRUE) dieđiha 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
se: GESTEP(4; 3) dieđiha 1

en: Financial
se: Finansiella

en: Issue date
se: Čállinbeaivi

en: First interest
se: Vuosttaš reantu

en: Settlement
se: Máksámuš

en: Number of payments per year
se: Gallii jahkái galgá máksit

en: Day counting basis
se: Beaivelohkanvuođđu

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
se: ACCRINT("2001-02-28"; "2001-08-31"; "2001-05-01"; 0,1;1000; 2; 0) dieđiha 16 944

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
se: ACCRINTM("2001-02-28"; "2001-01-31"; 0,1; 100) dieđiha 5,0278

en: Cost
se: Golut

en: Principal
se: Álgoárvu

en: Interest rate
se: Reantojuolgi

en: Periods per year
se: Galle áigodaga jahkái

en: Years
se: Galle jagi

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
se: COMPOUND(5000;0,12;4;5) dieđiha 9030,56

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
se: CONTINUOUS(1000;0,1;1) dieđiha 1105,17

en: Frequency
se: Frekvensa

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
se: COUPNUM("2001-02-28"; "2001-01-31"; 2; 0) dieđiha 1

en: Life
se: Eallináigi

en: Period
se: Áigodat

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
se: DB(8000;400;6;3) dieđiha 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
se: DB(8000;400;6;3;2) dieđiha 1783,41

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
se: DDB(75000;1;60;12;2) dieđiha 1721,81

en: Price per $100 face value
se: Haddi juohke $100 nominála árvvus.

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
se: DISC("2001-02-28"; "2001-01-31"; 12; 14) dieđiha 0,2841

en: Fractional Dollar
se: Cuovkadollar

en: Fraction
se: Cuovka

en: Decimal Dollar
se: Desimáladollar

en: Rate
se: Ráhta

en: Present value (PV)
se: Dálá árvu (PV)

en: Future value (FV)
se: Loahppaárvu (FV)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
se: DURATION(0,1; 1000; 2000) dieđiha 7,27

en: Basis
se: Vuođđu

en: Periods
se: Áigodagat

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
se: EFFECT(0,08;12) dieđiha 0,083

en: Currency
se: Valuhta

en: EURO(currency)
se: EURO(valuhta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
se: EURO("DEM") dieđiha 1,95583

en: Present value
se: Dálá árvu

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
se: FV(1000;0,08;2) dieđiha 1166,40

en: Payment per period
se: Máksámuš juohke áigodagas

en: Investment
se: Investeren

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
se: INTRATE(máksámuš; termiidna; investeren; lonástus; vuođđu)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
se: INTRATE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000000; 2000000;1) dieđiha 1,98

en: Number of periods
se: Galle áigodaga

en: Present values
se: Dálá árvvut

en: Future value (optional)
se: Loahppaárvu (eavttolaš)

en: Type (optional)
se: Šládja (eavttolaš)

en: Rate is the periodic interest rate.
se: Márkana reantodássi

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
se: IPMT(0,1;3;3;8000) dieđiha -292,45

en: Present values (PV)
se: Dálá árvvut(PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
se: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) dieđiha -533333

en: Face value
se: Nominála árvu

en: Market interest rate
se: Márkana reantodássi

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
se: LEVEL_COUPON(1000;,13;2;4;,1) dieđiha 1096,95

en: Effective interest rate
se: Effektiiva reantu

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
se: NOMINAL(0,08;12) dieđiha 0,0772

en: Payment
se: Máksámuš

en: Future value (FV - optional)
se: Loahppaárvu (eavttolaš)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
se: NPER(0,1; -100; 1000) dieđiha 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
se: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) dieđiha 11,906

en: Number of periods (NPer)
se: Galle áigodaga (NPer)

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
se: PMT(0,1; 4; 10000) dieđiha -3154,71

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
se: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) dieđiha -18,48

en: Discount rate
se: Reantu

en: Future value
se: Boahtteáigge árvu

en: PV(future value;rate;periods)
se: PV(boahtteáigge árvu;reantu;áigodagat)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
se: PV(1166,4;0,08;2) dieđiha 1000

en: Type
se: Šládja

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
se: RECEIVED(máksámuš; termiidna; investeren; diskonteren; vuođđu)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
se: RECEIVED("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000; 0,05; 0) dieđiha 1 025,787

en: SLN(10000;700;10) equals 930
se: SLN(10000;700;10) dieđiha 930

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
se: SYD(5000; 200; 5; 2) dieđiha 1280

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
se: TBILLEQ(máksámuš; termiidna; diskonteren)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
se: TBILLEQ("2001-02-28"; "2001-01-31"; 0,1) dieđiha 0,1068

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
se: TBILLPRICE(máksámuš; termiidna; diskonteren)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
se: TBILLPRICE("2001-02-28"; "2001-01-31"; 200) dieđiha -10122,22

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
se: TBILLYIELD-funkšuvdna dieđiha vuoittu US-vekselis. Máksinbeaivi ferte leat maŋŋá čielggadanbeaivvi, muhto siskkobealde 365 beaivvi. Haddi ferte leat positiiva.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
se: TBILLYIELD(máksinbeaivi; čielggadanbeaivi; haddi)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
se: TBILLYIELD("2001-02-28"; "2001-01-31"; 600) dieđiha -1,63

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
se: ZERO_COUPON(1000;,1;20) dieđiha 148,64

en: Manual
se: Manuella

en: Automatic
se: Automáhtalaš

en: Reference
se: Čujuhus

en: N(value)
se: N(árvu)

en: N(3.14) returns 3.14
se: N(3,14) dieđiha 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
se: N("7") dieđiha 0 (danin go «7» lea teaksta)

en: INFO(type)
se: INFO(šládja)

en: Any value
se: Sáhtedohko árvu

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
se: ISLOGICAL(A1>A2) dieđiha True

en: ISLOGICAL(12) returns False
se: ISLOGICAL(12) dieđiha False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
se: ISBLANK()-funkšuvnna dieđiha True jos paramehter lea guorus. Muđui dieđiha False.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
se: ISBLANK(A1) dieđiha True jos A1 lea guorus

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
se: ISBLANK(A1) dieđiha False jos A1 seallas lea árvu

en: ISNUMBER(x)
se: ISNUM(x)

en: ISNUMBER(12) returns True
se: ISNUMBER(12) dieđiha True

en: ISNUMBER(hello) returns False
se: ISNUMBER(hello) dieđiha False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
se: ISTIME()-funkšuvdna dieđiha True jos paramehteris lea áigeárvu. Muđui dieđiha False.

en: ISTIME("12:05") returns True
se: ISTIME("12:05") dieđiha True

en: ISTIME("hello") returns False
se: ISTIME("hallo") dieđiha False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
se: ISDATE()-funkšuvdna dieđiha True jos paramehteris lea dáhtonárvu. Muđui  dieđiha False

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
se: ISDATE("2000-2-2") dieđiha True

en: ISDATE("hello") returns False
se: ISDATE("hallo") dieđiha False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
se: ISREF()-funkšuvdna dieđiha True jos paramehter čujuha čujuhussii. Muđui  dieđiha False

en: ISREF(x)
se: ISTIME(x)

en: ISREF(A12) returns true
se: ISREF(A12) dieđiha true

en: ISREF("hello") returns false
se: ISREF("hallo") dieđiha false

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
se: ISTEXT()-funkšuvdna dieđiha True jos paramehteris lea streaŋga. Muđui dieđiha False

en: ISTEXT(12) returns False
se: ISTEXT(12) dieđiha False

en: ISTEXT("hello") returns True
se: ISTEXT("hallo") dieđiha True

en: ISNONTEXT(x)
se: ISNOTTEXT(x)

en: ISNONTEXT(12) returns True
se: ISNONTEXT(12) dieđiha True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
se: ISNONTEXT("hallo") dieđiha False

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
se: ISODD()-funkšuvdna dieđiha True jos lea leaskalohku. Muđui dieđiha False.

en: ISODD(12) returns False
se: ISODD(12) dieđiha False

en: ISODD(-7) returns True
se: ISODD(-7) dieđiha True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
se: ISEVEN()-funkšuvdna dieđiha True jos paramehteris lea bárralohku. Muđui  dieđiha False.

en: ISEVEN(12) returns True
se: ISEVEN(12) dieđiha True

en: ISEVEN(-7) returns False
se: ISEVEN(-7) dieđiha False

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
se: TYPE()-funkšuvdna dieđiha 1 jos árvu lea nummir, 2 jos árvu lea teaksta,  4 jos lea logalaš árvu, 16 jos árvu lea meattáhus (error) dahje 64 jos árvu lea tabealla (array). Jos sealla masa árvu čujuha sistisdoallá hámu, de oaččot dan dieđihanšlája (return type).

en: TYPE(x)
se: ISTIME(x)

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
se: TYPE(A1) dieđiha 2 jos A1 sisttisdoallá «Teaksta»

en: TYPE(-7) returns 1
se: TYPE(-7) dieđiha 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
se: TYPE(A2) dieđiha 1 jos A2 sisttisdoallá «=CURRENTDATE()»

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
se: Dieđiha doaibmi fiilanama. Jos doaibmi dokumeanta ii leat vel vurkejuvvon,  de dieđiha guoros straŋgga.

en: Logical
se: Logalaš

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
se: FALSE()-funkšuvdna dieđiha boolalaš árvvu FALSE.

en: FALSE() returns FALSE
se: FALSE() dieđiha FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
se: TRUE()-funkšuvdna dieđiha boolalaš árvvu TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
se: TRUE() dieđiha TRUE

en: Boolean values
se: Boolalaš árvvut

en: AND(value;value;...)
se: AND(árvu;árvu;…)

en: AND(true;true;true) returns True
se: AND(True;True;True) dieđiha True

en: AND(true;false) returns False
se: AND(True;False) dieđiha False

en: OR(value;value;...)
se: OR(árvu;árvu;…)

en: OR(false;false;false) returns False
se: OR(False;False;False) dieđiha False

en: OR(true;false) returns True
se: OR(True;False) dieđiha True

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
se: NAND()-funkšuvdna dieđiha True jos unnimus okta árvu ii leat duohta. Muđui dieđiha False.

en: NAND(value;value;...)
se: NAND(árvu;árvu;…)

en: NAND(true;false;false) returns True
se: NAND(True;False;False) dieđiha True

en: NAND(true;true) returns False
se: NAND(True;True) dieđiha False

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
se: NOR()-funkšuvdna dieđiha True jos buot árvvuin paramehteris lea boolalaš  šládja ja lea ii-duohta arvu. Muđui dieđiha False.

en: NOR(value;value;...)
se: NOR(árvu;árvu;…)

en: NOR(true;false;false) returns False
se: NOR(True;False;False) dieđiha False

en: NOR(false;false) returns True
se: NOR(False;False) dieđiha True

en: XOR(value;value;...)
se: XOR(árvu;árvu;…)

en: XOR(false;false;false) returns True
se: XOR(False;False;False) dieđiha True

en: Boolean value
se: Boolalaš árvu

en: NOT(false) returns True
se: NOT(False) dieđiha True

en: NOT(true) returns False
se: NOT(True) dieđiha False

en: Condition
se: Eaktu

en: IF(condition;if_true;if_false)
se: IF(eaktu;jos_duohta;jos_ii_duohta)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
se: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) dieđiha 3

en: Math
se: Matematihkka

en: Function
se: Funkšuvdna

en: SUBTOTAL(function; value)
se: SUBTOTAL(funkšuvdna; árvu)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
se: Jos A1:A5 sisttisdoallá 7, 24, 23, 56 ja 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
se: SUBTOTAL(1; A1:A5) dieđiha 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
se: SUBTOTAL(4; A1:A5) dieđiha 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
se: SUBTOTAL(9; A1:A5) dieđiha 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
se: SUBTOTAL(11; A1:A5) dieđiha 307,76

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
se: LCM()-funkšuvdna dieđiha guovtti dahje eanet desimálaárvvuid unnimus oktasaš buktaga.

en: LCM(value; value)
se: LCM(árvu; árvu)

en: LCM(6;4) returns 12
se: LCM(6;4) dieđiha 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
se: LCM(1,5;2,25) dieđiha 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
se: LCM(2;3;4) dieđiha 12

en: Third number
se: Goalmmát nummir

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
se: GCD()-funkšuvdna dieđiha guovtti dahje eanet čavdelogu stuorimus oktasaš  namuheaddji.

en: GCD(value; value)
se: GCD(árvu; árvu)

en: GCD(6;4) returns 2
se: GCD(6;4) dieđiha 2

en: GCD(10;20) returns 10
se: GCD(10;20) dieđiha 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
se: GCD(20;15;10) dieđiha 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
se: EPS()-funkšuvdna dieđiha dihtora epsilon; mii lea erohus 1 ja vuosttaš stuorimus desimálalogu. Danin go dihtoriin lea mearri galle logu geavahit, de lea lea ále vissis jorbenmeattáhus juohke rehkenastimis (vaikko vel dábálaččat lea oalle unni).

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
se: Eanáš vuogádagain dát dieđiha 2^-52=2,2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
se: 0,5*EPS() dieđiha «ovttadatjorbema»; dát árvu lea beroštahtti danin go dat lea stuorimus nummir x mas (1+x)-1=0 (jorbenmeattáhusaid geažil).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
se: Geavat nummira x mii lea gaskal 0 ja EPS(). Fuomáš ahte 1+x jorbe x juogo nollan dahje EPS():n ovttamađodagain (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
se: POWER(x;y)-funkšuvdna dieđiha x bajiduvvon y potensii.

en: POWER(value;value)
se: POWER(árvu;árvu)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
se: POWER(1,2;3,4) dieđiha 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
se: POWER(2;3) dieđiha 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
se: EVEN()-funkšuvdna dieđiha nummira bajás jorbejuvvon lagamuš bárralohkui.

en: EVEN(value)
se: EVEN(árvu)

en: EVEN(1.2) returns 2
se: EVEN(1,2) dieđiha 2

en: EVEN(2) returns 2
se: EVEN(2) dieđiha 2

en: Precision
se: Presišuvdna

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
se: TRUNC()-funkšuvdna botke nummirárvvu dihto presišuvdnii. Jos it mearrit presišuvdna, de geavahuvvo 0.

en: TRUNC(value; precision)
se: TRUNC(árvu; presišuvdna)

en: TRUNC(1.2) returns 1
se: TRUNC(1,2) dieđiha 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
se: TRUNC(213,232; 2) dieđiha 213,23

en: ODD(value)
se: ODD(árvu)

en: ODD(1.2) returns 3
se: ODD(1,2) dieđiha 3

en: ODD(2) returns 3
se: ODD(2) dieđiha 3

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
se: MOD()-funkšuvdna dieđiha juohkima bázahasa. Jos nubbi paramehter lea 0, de dieđiha funkšuvdna #DIV/0.

en: MOD(value;value)
se: MOD(árvu;árvu)

en: MOD(12;5) returns 2
se: MOD(12;5) dieđiha 2

en: MOD(5;5) returns 0
se: MOD(5;5) dieđiha 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
se: Dát funkšuvdna dieđiha -1 jos nummir lea negatiiva, 0 jos nummir lea nolla, ja 1 jos nummir lea positiiva.

en: SIGN(value)
se: SIGN(árvu)

en: SIGN(5) equals 1
se: SIGN(5) dieđiha 1

en: SIGN(0) equals 0
se: SIGN(0) dieđiha 0

en: SIGN(-5) equals -1
se: SIGN(-5) dieđiha -1

en: This function multiplies each value by -1.
se: Dát funkšuvdna geardu juohke árvvu -1:in.

en: INV(value)
se: INV(árvu)

en: INV(-5) equals 5
se: INV(-5) dieđiha 5

en: INV(5) equals -5
se: INV(5) dieđiha -5

en: INV(0) equals 0
se: INV(0) dieđiha 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
se: Dát funkšuvnna dieđiha galle čavdelogu dahje desimálaárvvu leat addojuvvon. Sáhtat lohkat gaskka: COUNT(A1:B5) dahje addit listtu árvvuin,  omd. COUNT(12;5;12,5).

en: COUNT(value;value;value...)
se: COUNT(árvu;árvu;árvu…)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
se: COUNT(-5;"KSpread";2) dieđiha 2

en: COUNT(5) returns 1
se: COUNT(5) dieđiha 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
se: Dát funkšuvdna dieđiha galle argumentta eai leat guorus. Don sáhtat lohkat gaskkas: COUNTA(A1:B5) dahje árvolisttu nugo COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
se: COUNTA(árvu;árvu;árvu…)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
se: COUNTA(-5;"KSpread";2) dieđiha 3

en: COUNTA(5) returns 1
se: COUNTA(5) dieđiha 1

en: Cell range
se: Seallagaska

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
se: Dát funkšuvdna dieđiha galle guoros seallat leat gaskkas.

en: COUNTBLANK(range)
se: COUNTBLANK(gaska)

en: Range
se: Gaska

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
se: COUNTIF()-funkšuvdna dieđiha galle sealla mearriduvvon gaskkas vástidit dihto kriteriaide.

en: COUNTIF(range;criteria)
se: COUNTIF(gaska;kriteriat)

en: A floating point value
se: Muhtin desimálaárvu

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
se: FACT()-funkšuvnna rehkenastá paramehtera fakultehta. Matematihkalaš cealkka lea (árvu)!.

en: FACT(number)
se: FACT(nummir)

en: FACT(10) returns 3628800
se: FACT(10) dieđiha 3628800

en: FACT(0) returns 1
se: FACT(0) dieđiha 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
se: FACTDOUBLE()-funkšuvdna rehkenastá logu duppal fakultehta, nammalassii x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
se: FACTDOUBLE(nummir)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
se: FACTDOUBLE(6) dieđiha 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
se: FACTDOUBLE(7) dieđiha 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
se: SUM()-funkšuvdna rehkenastá sumi buot árvvuin paramenteriin. Don sáhtat rehkenastit sumi muhtin gaskkas SUM(A1:B5) dahje árvvuid listtus, nugo SUM(12;5;12,5).

en: SUM(value;value;...)
se: SUM(árvu;árvu;…)

en: SUM(12;5;7) equals 24
se: SUM(12;5;7) dieđiha 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
se: SUM(12,5;2) dieđiha 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
se: SUMA()-funkšuvdna rehkenastá buot paramehterárvvuid sumi. Sáhtat rehkenastit sumi muhtin gaskkas SUMA(A1:B5) dahje árvolisttu nugo SUMA(12;5;12,5). Jos muhtin paramehteris lea teaksta dahje boolalaš árvu FALSE, de dat lohkkojuvvo nollan, jos paramenter dohkkehuvvo duohtan, TRUE, de dat lohkkojuvvon oktan (1).

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
se: SUMA(12;5; 7) dieđiha 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
se: SUMA(12,5; 2; TRUE) dieđiha 15,5

en: Check range
se: Iskangaskkadat

en: Sum range
se: Submegaskkadat

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
se: COUNTIF(iskangaskkadat;kriteriat;submagaskkadat)

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
se: PRODUCT()-funkšuvdna rehkenastá buot paramehterárvvuid buktaga. Don sáhtat rehkenastit buktaga muhtin gaskka vuođul: PRODUCT(A1:B5), dahje muhtin árvolisttu vuođul nugo PRODUCT(12;5;12,5). Jos eai gávdno nummirárvvut, de lea vástádus 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
se: PRODUCT(árvu;árvu;…)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
se: PRODUCT(3;5;7) dieđiha 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
se: PRODUCT(12,5;2) dieđiha 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
se: KPRODUCT()-funkšuvdna rehkenastá buot paramehterárvvuid buktaga. Don sáhtát rehkenastit buktaga muhtin gaskka vuođul: KPRODUCT(A1:B5), dahje muhtin árvolisttu vuođul, nugo PRODUCT(12;5;12,5). Jos eai gávdno nummirárvvut, de dieđiha funkšuvdna 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
se: KPRODUCT(árvu;árvu;…)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
se: KPRODUCT(3;5;7) dieđiha 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
se: KPRODUCT(12,5;2) dieđiha 25

en: DIV(value;value;...)
se: IMDIV(árvu;árvu;…)

en: DIV(20;2;2) returns 5
se: DIV(20;2;2) dieđiha 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
se: DIV(25;2,5) dieđiha 10

en: SUMSQ(value;value;...)
se: IMSUM(árvu;árvu;…)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
se: SUMSQ(12;5;7) dieđiha 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
se: SUMSQ(12,5;2) dieđiha 173

en: MAX(value;value;...)
se: MAX(árvu;árvu;…)

en: MAXA(value;value;...)
se: MAXA(árvu;árvu;…)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
se: MAXA(12;5;7) dieđiha 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
se: MAXA(12,5;2) dieđiha 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
se: MAXA(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) dieđiha 1

en: MIN(value;value;...)
se: MIN(árvu;árvu;…)

en: MINA(value;value;...)
se: MINA(árvu;árvu;…)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
se: MINA(12;5;7) dieđiha 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
se: MINA(12,5;2) dieđiha 2

en: MULTIPLY(value;value;...)
se: MULTIPLY(árvu;árvu;…)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
se: MULTIPLY(12;5;7) dieđiha 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
se: MULTIPLY(12,5;2) dieđiha 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
se: MULTINOMIAL()-funkšuvdna dieđiha multinomialárvvu juohke nummiris paramehteriin. Dat geavaha dán hámu: MULTINOMIAL(a,b,c) várás:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
se: MULTINOMIAL(árvu;árvu;…)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
se: MULTINOMIAL(3;4;5) dieđiha 27720

en: SQRT(9) equals 3
se: SQRT(9) dieđiha 3

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
se: SQRTPI(2) dieđiha 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
se: LN()-funkšuvdna dieđiha x árvvu lunddolaš logaritmma.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
se: LN(0,8) dieđiha -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
se: LN(0) dieđiha -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
se: LOGn()-funkšuvdna dieđiha x árvvu logaritman man vuođđolohku lea n.

en: LOGn(value;base)
se: LOGn(árvu;vuođđolohku)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
se: LOGn(12;10) dieđiha 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
se: LOGn(12;2) dieđiha 3,5849625

en: ROOTN(9;2) equals 3
se: ROOTN(9;2) dieđiha 3

en: CUR(27) equals 3
se: CUR(27) dieđiha 3

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
se: LOG()-funkšuvdna dieđiha x árvvu logaritmma mas lea vuođđolohku 10.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
se: LOG(0,8) dieđiha -0,09691001

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
se: EXP()-funkšuvdna dieđiha e árvvu loktejuvvon x potensii (e lea lunddolaš logaritmma vuođđolohku).

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
se: EXP(9) dieđiha 8 103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
se: EXP(-9) dieđiha 0,00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
se: CEIL(12,5) dieđiha 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
se: CEIL(-12,5) dieđiha -12

en: Significance (optional)
se: Signifikánsa (válljenláhkái)

en: CEILING(12.5) equals 13
se: CEILING(12,5) dieđiha 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
se: CEILING(6,43; 4) dieđiha 8

en: FLOOR(12.5) equals 12
se: FLOOR(12,5) dieđiha 12

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
se: ABS()-funkšuvdna dieđiha desimálalogu x absoluhtta árvvu.

en: ABS(12.5) equals 12.5
se: ABS(12,5) dieđiha 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
se: ABS(-12,5) dieđiha 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
se: INT()-funkšuvdna dieđiha árvvu čavdelohkooasi.

en: INT(12.55) equals 12
se: INT(12,55) dieđiha 12

en: INT(15) equals 15
se: INT(15) dieđiha 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
se: RAND()-funkšuvdna dieđiha pseudo-deivvolaš nummira gaskal 0 ja 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
se: RAND() dieđiha omd. 0,78309922 …

en: A floating point value (greater 0)
se: Desimálalohku (stuorát go 0)

en: RANDEXP(0.88)
se: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
se: RANDPOISSON()-funkšuvdna dieđiha poisson juohkojuvvon pseudo-deivvolaš nummira.

en: A floating point value (between 0 and 1)
se: Desimálalohku (gaskal 0 ja 1)

en: RANDBERNOULLI(0.45)
se: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
se: Juogadeami standárdspiehkastat

en: RANDNORM(mu; sigma)
se: RANDNORM(my; sigma)

en: Bottom value
se: Vuolimus árvu

en: Top value
se: Bajimus árvu

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
se: RANDBETWEEN()-funkšuvdna dieđiha pseudo-deivvolaš nummira gaskal vuolimus ja bajimus árvvu. Jos vuolimus_árvu > bajimus_árvu funkšuvdna dieđiha Err (meattáhus).

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
se: RANDBETWEEN(vuolimus_árvu;bajimus_árvu)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
se: RANDBETWEEN(12;78) dieđiha omd. 61,0811 …

en: Multiple
se: Buvtta

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
se: MROUND()-funkšuvdna dieđiha árvvu jorbejuvvon mearriduvvon buktagii. Árvvus ja buktagis galgá leat seammá ovddabealmearka

en: MROUND(value; multiple)
se: MROUND(árvu; buvtta)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
se: MROUND(1,252; 0,5) dieđiha 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
se: MROUND(-1,252; -0,5) dieđiha -1,5

en: Digits
se: Nummirat

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
se: ROUND(árvu;[logut])-funkšuvdna dieđiha jorbejuvvon árvvu. «Logut» máksá galle nummira galget leat logus. Jos «logut» leat 0 dahje guorus, de árvu jorbejuvvo bajás lagamuš čavdelohkui. Jos «logut» lea unnit go 0, de nummira čavdelohkooassi jorbejuvvo.

en: ROUND(value;[digits])
se: ROUND(árvu;[logut])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
se: ROUND(1,252;2) dieđiha 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
se: ROUND(-1,252;2) dieđiha -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
se: ROUND(1,258;2) dieđiha 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
se: ROUND(-12,25;-1) dieđiha -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
se: ROUND(-1,252;0) dieđiha -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
se: ROUNDUP(árvu;[logut])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
se: ROUNDUP(1,252;2) dieđiha 1,26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
se: ROUNDDOWN(árvu;[logut])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
se: ROUNDDOWN(1,252;2) dieđiha 1,25

en: Nth term
se: N:át tearbma

en: FIB(9) returns 34
se: FIB(9) dieđiha 34

en: FIB(26) returns 121393
se: FIB(26) dieđiha 121393

en: Numerator
se: Čájeheaddji

en: Denumerator
se: Namuheaddji

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
se: QUOTIENT funkšuvdna dieđiha čavdelohkooasi cuovkka čájeheaddjis/namuheaddjis.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
se: QUOTIENT(čájeheaddji;namuheaddji)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
se: QUOTIENT(21;4) dieđiha 5

en: Lookup & Reference
se: Dieđuid ohcat & čujuhusat

en: Row number
se: Gurgadusnummir

en: Column number
se: Čuoldanummir

en: Absolute number (optional)
se: Absoluhtta nummir (eavttolaš)

en: A1 style (optional)
se: A1 málle (válljeláhkái)

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
se: ADDRESS(gurgadus; čuolda; absoluhtta; stiila; árkanamma)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
se: ADDRESS(6; 4) dieđiha $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
se: ADDRESS(6; 4; 2) dieđiha D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
se: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") dieđiha Sheet1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
se: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") dieđiha Sheet1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
se: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") dieđiha Sheet1!D6

en: AREAS(reference)
se: AREAS(čujuhus)

en: AREAS(A1) returns 1
se: AREAS(A1) dieđiha 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
se: AREAS((A1; A2:A4)) dieđiha 2

en: Index
se: Indeaksa

en: Arguments
se: Ágga

en: Returns the parameter specified by the index.
se: Dieđiha paramehtera mii indeavssas mearriduvvui.

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
se: CHOOSE(1, "1st", "2nd") dieđiha «1st»

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
se: CHOOSE(2; 3; 2; 4) dieđiha 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
se: COLUMN funkšuvdna dieđiha dihto čujuhusa čuoldda. Jos paramehter lea guorus, de dieđihuvvo doaibmi sealla.

en: COLUMN(reference)
se: COLUMN(čujuhus)

en: COLUMN(A1) returns 1
se: COLUMN(A1) dieđiha 1

en: COLUMN(D2) returns 4
se: COLUMN(D2) dieđiha 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
se: COLUMNS funkšuvdna dieđiha čuoldda nummira dihto čujuhusas.

en: COLUMNS(reference)
se: COLUMNS(čujuhus)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
se: COLUMNS(A1:C3) dieđiha 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
se: COLUMNS(D2) dieđiha 1

en: Column
se: Čuolda

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
se: Dieđiha sisdoalu dan seallas masa čujuhusa teaksta čujuha. Nubbi paramenter ii leat bákkolaš.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
se: INDIRECT(čujuhusteaksta, a1 málle)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
se: INDIRECT(A1), A1 sisttisdoallá «B1", ja B1 1 => dieđiha 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
se: INDIRECT("A1"), dieđiha A1 sisdoalu

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
se: ROW funkšuvdna dieđiha namuhuvvon sealla gurgadusa. Jos paramehterat leat guorus, de dieđihuvvo doaibmi sealla.

en: ROW(reference)
se: ROW(čujuhus)

en: ROW(A1) returns 1
se: ROW(A1) dieđiha 1

en: ROW(D2) returns 2
se: ROW(D2) dieđiha 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
se: ROWS funkšuvdna dieđiha galle gurgadusa leat dihto čujuhusas.

en: ROWS(reference)
se: ROWS(čujuhus)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
se: ROWS(A1:C3) dieđiha 3

en: ROWS(D2) returns 1
se: ROWS(D2) dieđiha 1

en: Statistical
se: Statistihkka

en: Floating point values
se: Desimálaárvvut

en: AVEDEV(value;value;...)
se: AVEDEV(árvu;árvu;…)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
se: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) dieđiha 7,84

en: AVEDEV(A1:A5) ...
se: AVEDEV(A1:A5) …

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
se: AVERAGE()-funkšuvdna rehkenastá buot paramehterárvvuid gaskameari. Sáhtat rehkenastit gaskameari muhtin gaskkas: AVERAGE(A1:B5) dahje árvolisttus, nugo AVERAGE(12;5;12,5).

en: AVERAGE(value;value;...)
se: AVERAGE(árvu;árvu;…)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
se: AVERAGE(12;5;7) dieđiha 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
se: AVERAGE(12,5;2) dieđiha 7,25

en: String values
se: Streaŋgaárvvut

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
se: AVERAGEA() rehkenastá buot ákkaid gaskameari. Sihke nummirat, teaksta ja logalaš árvvut váldojit fárrui. Jos sealla sisttisdoallá teavstta dahje ákkat árvvoštallojuvvojit addit FALSE, de adnojuvvojit nollan (0).  Jos ákkat árvvoštallojuvvojit addit TRUE, de adnojuvvo dat oktan (1). Fuomáš ahte guoros seallat eai lohkkojuvvo.

en: AVERAGEA(value;value;...)
se: AVERAGEA(árvu;árvu;…)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
se: AVERAGEA(11,4;17,3;"teaksta";25,9;40,1) dieđiha 18,94

en: Alpha parameter
se: Alpha paramehter

en: Beta parameter
se: Beta paramehter

en: End
se: Loahppa

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
se: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) dieđiha 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
se: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) dieđiha 0,537856

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
se: CHIDIST(13,27;5) dieđiha 0,021

en: Total number of elements
se: Galle elementta oktiibuot

en: Number of elements to choose
se: Galle elementta galgá geavahit

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
se: COMBIN()-funkšuvdna rehkenastá galle kombinašuvnna sáhttá oažžut. Vuosttaš paramehter lea elementtaid lohku. Nubbi paramehteris mearriduvvo galle elementta válljet. Guktuin paramehteriin galggašedje leat positiiva ja vuosttaš paramehter ii galggašii leat unnit go nubbi. Muđui funkšuvdna dieđiha meattáhusa.

en: COMBIN(total;chosen)
se: COMBIN(oktiibuot;válljejuvvon)

en: COMBIN(12;5) returns 792
se: COMBIN(12;5) dieđiha 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
se: COMBIN(5;5) dieđiha 1

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
se: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) dieđiha 0,294059

en: CORREL(range1; range2)
se: CORREL(gaska1; gaska2)

en: COVAR(range1; range2)
se: COVAR(gaska1; gaska2)

en: DEVSQ(value; value;...)
se: DEVSQ(árvu; árvu;…)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
se: DEVSQ(21; 33; 54; 23) dieđiha 684,75

en: Lambda parameter
se: Lambda paramehter

en: The lambda parameter must be positive.
se: Lambdaparamehter ferte leat positiiva.

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
se: EXPONDIST(3;0,5;0) dieđiha 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
se: EXPONDIST(3;0,5;1) dieđiha 0,776870

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
se: FDIST(0,8;8;12) dieđiha 0,61

en: FISHER(number)
se: FISHER(nummir)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
se: FISHER(0,2859) dieđiha 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
se: FISHER(0,8105) dieđiha 1,128485

en: FISHERINV(number)
se: FISHERINV(nummir)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
se: FISHERINV(0,2859) dieđiha 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
se: FISHERINV(0,8105) dieđiha 0,669866

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
se: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) dieđiha 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
se: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) dieđiha 0,017179

en: GAUSS(value)
se: GAUSS(árvu)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
se: GAUSS(0,25) dieđiha 0,098706

en: GEOMEAN(value; value;...)
se: GEOMEAN(árvu; árvu; …)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
se: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) dieđiha 30,45886

en: HARMEAN(value; value;...)
se: HARMEAN(árvu; árvu;…)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
se: HARMEAN(21; 33; 54; 23) dieđiha 28,588

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
se: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) dieđiha 0,3522

en: KURT(value; value;...)
se: KURT(árvu; árvu;…)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
se: KURT(21; 33; 54; 23) dieđiha 1,344239

en: KURTP(value; value;...)
se: KURTP(árvu; árvu;…)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
se: KURTP(21; 33; 54; 23) dieđiha -1,021

en: Position (from the largest)
se: Sajádat (stuorimusa rájes)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
se: LARGE()-funkšuvdna dieđiha k:át stuorimus árvvu dáhtain.

en: LARGE(range; k)
se: LARGE(gaska; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
se: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) dieđiha 3

en: Probability
se: Duođavuohki

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
se: LOGINV(0,1;0;1) dieđiha 0,2776

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
se: LOGNORMDIST(Lohku;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
se: LOGNORMDIST(0,1;0;1) dieđiha 0,01

en: Floating point value or range of values
se: Desimálaárvvut dahje árvogaska

en: Floating point values or range of values
se: Desimálaárvvut dahje árvogaska

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
se: MEDIAN()-funkšuvdna rehkenastá buot paramehterárvvuid mediána. Sáhtat rehkenastit mediána sihke gaskkas nugo MEDIAN(A1:B5) dahje árvolisttus nugo MEDIAN(12; 5; 12,5). Guoros seallat adnojuvvojit nollan, ja seallat main lea teaksta, eai váldojuvvo fárruid.

en: MEDIAN(value;value;...)
se: MEDIAN(árvu;árvu;…)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
se: MEDIAN(12; 5; 5,5) dieđiha 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
se: MEDIAN(12; 7; 8;2) dieđiha 7,5

en: Float
se: Desimálaárvu

en: MODE(number; number2; ...)
se: MODE(nummir; nummir2; …)

en: MODE(range)
se: MODE(gaska)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
se: MODE(12; 14; 12; 15) dieđiha 12

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
se: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) dieđiha 0,152872629

en: Standard deviation of the distribution
se: Juogadeami standárdspiehkastat

en: STD is the standard deviation of the distribution.
se: STD lea distribušuvnna standárdspiehkastat.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
se: NORMDIST(Lohku;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
se: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) dieđiha 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
se: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) dieđiha 0,842281

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
se: NORMINV(0,9;63;5) dieđiha 69,41

en: NORMSDIST(Number)
se: NORMSDIST(Nummir)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
se: NORMSDIST(1) dieđiha 0,84

en: NORMSINV(Number)
se: NORMSINV(Nummir)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
se: NORMSINV(0,908789) dieđiha 1,3333

en: Number of elements to permutate
se: Galle elementta galgá permuteret

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
se: PERMUT()-funkšuvdna dieđiha permutašuvnnaid logu. Vuosttaš paramehteris lea elementtaid lohku, ja nuppi paramehteris mearriduvvo galle elementta galgá geavahit permutašuvnnas.

en: PERMUT(total;permutated)
se: PERMUT(oktiibuot;permuterejuvvon)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
se: PERMUT(8;5) dieđiha 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
se: PERMUT(1;1) dieđiha 1

en: PHI(value)
se: PHI(árvu)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
se: PHI(0,25) dieđiha 0,386668

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
se: POISSON(60;50;0) dieđiha 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
se: POISSON(60;50;1) dieđiha 0,927840

en: SKEW(number; number2; ...)
se: SKEW(nummir; nummir2; …)

en: SKEW(range)
se: SKEW(gaska)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
se: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) dieđiha 0,9768

en: SKEWP(number; number2; ...)
se: SKEWP(nummir; nummir2; …)

en: SKEWP(range)
se: SKEWP(gaska)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
se: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) dieđiha 0,6552

en: Position (from the smallest)
se: Sajádat (unnimusa rájes)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
se: SMALL()-funkšuvdna dieđiha k:át unnimus árvvu dáhtain.

en: SMALL(range; k)
se: SMALL(gaska; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
se: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) dieđiha 1

en: Standard deviation
se: Standárdspiehkastat

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
se: STANDARDIZE(4; 3; 7) dieđiha 0,1429

en: STDEV(value;value;...)
se: STDEV(árvu;árvu;…)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
se: STDEV(6;7;8) dieđiha 1

en: STDEVA(value;value;...)
se: STDEVA(árvu;árvu;…)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
se: STDEVA(6; 7; A1; 8) dieđiha 1, jos A1 lea guorus

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
se: STDEVA(6; 7; A1; 8) dieđiha 3,109, jos A1 lea TRUE

en: STDEVP(value;value;...)
se: STDEVP(árvu;árvu;…)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
se: STDEVP(6;7;8) dieđiha 0,816497 …

en: STDEVPA(value;value;...)
se: STDEVPA(árvu;árvu;…)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
se: STDEVPA(6; 7; A1; 8) dieđiha 0,816497 …, jos A1 lea guorus

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
se: STDEVPA(6; 7; A1; 8) dieđiha 2,69 …, jos A1 lea TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
se: STDEVPA(6; 7; A1; 8) dieđiha 3,11 …, jos A1 lea FALSE

en: Value (array)
se: Árvu (tabealla)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
se: SUMPRODUCT()-funkšuvdna (SUM(X*Y)) dieđiha árvvuid buktaga sumi. Berrešedje leat seamma olu árvvut goappašat tabealain. Muđui funkšuvdna dieđiha Err (meattáhus).

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
se: SUMPRODUCT(tabealla1;tabealla2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
se: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) dáinna: A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, dieđiha 31

en: SUMX2PY2(array1;array2)
se: SUMX2PY2(tabealla1;tabealla2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
se: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) dáinna: A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, dieđiha 63

en: SUMX2MY2(array1;array2)
se: SUMX2MY2(tabealla1;tabealla2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
se: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) dáinna: A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, dieđiha -5

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
se: TDIST(12;5;1) dieđiha 0,000035

en: VAR(value;value;...)
se: VAR(árvu;árvu;…)

en: VAR(12;5;7) equals 13
se: VAR(12;5;7) dieđiha 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
se: VAR(15;80;3) dieđiha 1716,333 …

en: VAR(6;7;8) equals 1
se: VAR(6;7;8) dieđiha 1

en: VARA(value;value;...)
se: VARA(árvu;árvu;…)

en: VARA(12;5;7) equals 13
se: VARA(12;5;7) dieđiha 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
se: VARA(15;80;3) dieđiha 1716,333 …

en: VARA(6;7;8) equals 1
se: VARA(6;7;8) dieđiha 1

en: VARP(value;value;...)
se: VARP(árvu;árvu;…)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
se: VARP(12;5;7) dieđiha 8,666 …

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
se: VARP(15;80;3) dieđiha 1144,22 …

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
se: VARP(6;7;8) dieđiha 0,6666667 …

en: VARPA(value;value;...)
se: VARPA(árvu;árvu;…)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
se: VARPA(12;5;7) dieđiha 8,666 …

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
se: VARPA(15;80;3) dieđiha 1144,22 …

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
se: VARPA(6;7;8) dieđiha 0,6666667 …

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
se: WEIBULL(2;1;1;0) dieđiha 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
se: WEIBULL(2;1;1;1) dieđiha 0,864665

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
se: BINO(12;9;0,8) dieđiha 0,236223201

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
se: INVBINO(12;3;0,2) dieđiha 0,236223201

en: GAMMALN(Number)
se: GAMMALN(Nummir)

en: GAMMALN(2) returns 0
se: GAMMALN(2) dieđiha 0

en: Decimals
se: Desimálat

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
se: DOLLAR()-funkšuvdna jorgala lohku teakstan valuhtahámis, mas leat nu ollu desimálat go lea meroštuvvon. Vaikkoge namme lea DOLLAR, de funkšuvdna jorgala logu riika- ja giellaheivehusaid ektui.

en: DOLLAR(number;decimals)
se: DOLLAR(nummir;desimálat)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
se: DOLLAR(1403,77) dieđiha «1 403,77 ru»

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
se: DOLLAR(-0,123;4) dieđiha «$-0,1230»

en: No_commas
se: Ii_duháhiid_earromearka

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
se: FIXED()-funkšuvdna jorbe nummira mearriduvvon desimálii, ja hápme nummira desimálalohkun streaŋga hámis. Jos desimálaparamehter leat negatiiva, de jorbejuvvo nummir desimálačuoggá gurutbealde. Jos guođát desimálaid, de biddjojit guokte desimála. Jos no_commas paramehter lea TRUE, duháhiidearuheaddjimearkkat eai čájehuvvo.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
se: FIXED(nummir;decimálat;no_commas)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
se: FIXED(1234,567;1) dieđiha «1 234,6»

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
se: FIXED(1234,567;1;FALSE) dieđiha «1234,6»

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
se: FIXED(44,332) dieđiha «44,33»

en: Text for which you want to substitute
se: Teavstta mas hálidat dahkat buhttádusaid

en: Part of text you want to replace
se: Oasi teavsttas maid hálidat buhttet

en: New text which will be replacement
se: Ođđa teaksta mainna buhtte

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
se: SUBSTITUTE(teaksta; boares_teaksta; ođđa_teaksta; gávdnosa)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
se: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") dieđiha «Sales Data»

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
se: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) dieđiha «Qtr 3, 2001»

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
se: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) dieđiha «Qtr 3, 2003»

en: The text you want to find
se: Teaksta maid hálidat gávdnat

en: The text which may contain find_text
se: Teaksta mas ohcan_teaksta dáidá leat

en: Specified index to start the search
se: Sajádat gos ohcan álgá

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
se: SEARCH()-funkšuvdna ohcá ovtta teakstastreŋga (ohcan_teaksta) eará teakstastreaŋggas (teavstta_siskkobealde) ja dieđiha ohcan_teavstta álgosajádat.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
se: Sáhtát geavahit jokermearkkaid, gažaldatmearka (?) ja násti (*). Gažaldatmearka heive okta merkii, násti heive máŋga mearkkain.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
se: SEARCH(ohcan_teaksta;teavstta_siskkobealde;álgonummir)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
se: SEARCH("e";"Cealkágat";6) dieđiha 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
se: SEARCH("margin";"Profit Margin") dieđiha 8

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
se: T()-funkšuvdna dieđiha árvvu teakstan. Jos árvu lea, dahje bájuha teavstta, de T dieđiha dan teavstta. Jos árvu ii leat teaksta dieđihuvvo guorus streaŋga.

en: T(value)
se: T(árvu)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
se: T(1,2) dieđiha «» (teavstta haga)

en: The TEXT() function converts a value to text.
se: TEXT()-funkšuvdna jorgala árvvu teakstan.

en: TEXT(value)
se: TEXT(árvu)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
se: TEXT("1234,56") dieđiha «1234,56»

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
se: TEXT("KSpread") dieđiha «KSpread»

en: String
se: Streaŋga

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
se: PROPER()-funkšuvdna jorgala juohke sáni álgobustáva stuorra bustávan. Eará bustávat jorgaluvvojit smávva bustávan.

en: PROPER(string)
se: PROPER(streaŋga)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
se: PROPER("this is a title") dieđiha «This Is A Title»

en: First string
se: Vuosttaš streaŋga

en: String to compare with
se: Streaŋga mainna buohtastahttit

en: Compare case-sensitive (true/false)
se: Earut stuorra ja smávva bustávaid (true/false)?

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
se: COMPARE()-funkšuvdna dieđiha 0 jos streaŋggat leat ovttamađu, -1 jos vuosttáš boahtá ovdal go nuppi, ja muđui dieđiha 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
se: COMPARE(streaŋga1; streaŋga2; true|false)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
se: EXACT()-funkšuvdna dieđiha True jos dát guokte streaŋgga leat ovttalágánat. Muđui dieđiha False.

en: EXACT(string1;string2)
se: EXACT(streaŋga1;streaŋga2)

en: Text which you want to replace some characters
se: Teaksta mas hálidat buhttet muhtin bustáva(id).

en: Position of the characters to replace
se: Daid bustávaid sajit maid hálidat buhttet.

en: Number of characters to replace
se: Galle bustáva galgá buhttet

en: The text that will replace characters in old text
se: Teaksta mii boahtá bustávaid sadjái boares teavsttas.

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
se: REPLACE()-funkšuvdna buhtte oasi dihto teakstastreaŋggas eará teakstastreaŋggain.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
se: REPLACE(teaksta;sajádat;guhkodat;ođđa_teaksta)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
se: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") dieđiha «abcde-k»

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
se: REPLACE("2002";3;2;"03") dieđiha «2003»

en: Specifies index to start the search
se: Addá indeaksa man rájes galgá ohcagoahtit

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
se: FIND()-funkšuvdna gávdná teakstastreaŋgga (find_text) teavsttas (within_text) ja dieđiha bustáva nummira gokko gávdnon teaksta (find_text) álgá, rehkenaston within_text gurut ravddas.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
se: start_num paramehter mearrida gallát bustáva rájes ohcagoahtit. Vuosttaš bustáva lea nr. 1. Jos start_num lea guorus, de adnojuvvo leahket 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
se: Sáhtát maid geavahit SEARCH funkšuvnna, muhto FIND earuha stuorra ja smávva bustávaid ja suova jokermearkkaid geavahit.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
se: FIND(ohcan_teaksta;teaksta;álgu)

en: Source string
se: Gáldostreaŋga

en: Position
se: Sajádat

en: Length
se: Guhkkodat

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
se: MID()-funkšuvdna dieđiha oassestreaŋgga mii sisttisdoallá 'guhkkodat' bustávaid streaŋggas, rehkenaston 'sajádat' rájes.

en: MID(text;position;length)
se: MID(teaksta;sajádat;guhkkodat)

en: MID(text;position)
se: MID(teaksta;sajádat)

en: The LEN() function returns the length of the string.
se: LEN()-funkšuvdna dieđiha streaŋgga guhkkodaga.

en: LEN(text)
se: LEN(teaksta)

en: LEN("hello") returns 5
se: LEN("hello") dieđiha 5

en: LEN("KSpread") returns 7
se: LEN("KSpread") dieđiha 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
se: TRIM()-funkšuvdna dieđiha teavstta mas lea dušše okta gasku sániid gaskkas.

en: TRIM(text)
se: TRIM(teaksta)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
se: TRIM(" hello KSpread ") dieđiha «hello KSpread»

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
se: CONCATENATE()-funkšuvdna časká oktii buot streaŋggaid paramehteriin oktan streaŋgan.

en: CONCATENATE(value;value;...)
se: CONCATENATE(árvu;árvu;…)

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
se: RIGHT()-funkšuvdna dieđiha oassestreaŋgga mii sisttisdoallá olgešbeale  'guhkkodat' bustávaid. Olles streaŋga dieđihuvvo jos 'guhkkodat' lea guhkit go streaŋga.

en: RIGHT(text;length)
se: RIGHT(teaksta;guhkkodat)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
se: RIGHT("hello";2) dieđiha «lo»

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
se: RIGHT("KSpread";10) dieđiha «KSpread»

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
se: RIGHT("KSpread") dieđiha «d»

en: LEFT(text;length)
se: LEFT(teaksta;guhkkodat)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
se: LEFT("hello";2) dieđiha «he»

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
se: LEFT("KSpread";10) dieđiha «KSpread»

en: LEFT("KSpread") returns "K"
se: LEFT("KSpread") dieđiha «K»

en: Count of repetitions
se: Man galle geardduheamit

en: REPT(text;count)
se: REPT(teaksta;lohku)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
se: REPT("KSpread";3) dieđiha «KSpreadKSpreadKSpread»

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
se: Don dekrypteret teavstta go fas geavahat seamma funkšuvnna krypterejuvvon teavsttain.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
se: TOGGLE()-funkšuvdna jorgala smávva bustávaid stuorra buostávan, ja stuorra bustávaid smávva bustávan..

en: TOGGLE(text)
se: TOGGLE(teaksta)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
se: TOGGLE("hallo") dieđiha «HALLO»

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
se: TOGGLE("HALLO") dieđiha «hallo»

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
se: TOGGLE("HaLlO") dieđiha «hAlLo»

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
se: CLEAN()-funkšuvdan váldá teavsttas eret kodaid maid ii sáhta čálihit

en: CLEAN(text)
se: CLEAN(teaksta)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
se: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HALLO") dieđiha «HALLO»

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
se: SLEEK()-funkšuvdna jávkada streaŋggas buot gaskkuid.

en: SLEEK(text)
se: SLEEK(teaksta)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
se: SLEEK("This is some text ") dieđiha «Thisissometext»

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
se: UPPER()-funkšuvdna jorgala streaŋgga stuorra bustávaide.

en: UPPER(text)
se: UPPER(teaksta)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
se: UPPER("hallo") returns «HALLO»

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
se: UPPER("HALLO") dieđiha «HALLO»

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
se: LOWER()-funkšuvdna jorgala streaŋgga smávva bustávaide.

en: LOWER(text)
se: LOWER(teaksta)

en: LOWER("hello") returns "hello"
se: LOWER("hallo") dieđiha «hallo»

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
se: LOWER("HALLO") dieđiha «hallo»

en: Character code
se: Čállinmearkakoda

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
se: CHAR()-funkšuvnna dieđiha bustáva mii vástida dihto nummirii.

en: CHAR(code)
se: CHAR(koda)

en: CHAR(65) returns "A"
se: CHAR(65) dieđiha «A»

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
se: CODE()-funkšuvdna dieđiha teakstastreaŋgga vuosttaš bustáva nummirkoda.

en: CODE(text)
se: CODE(teaksta)

en: CODE("KDE") returns 75
se: CODE("KDE") dieđiha 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
se: Jorgala nummira mii lea čállojuvvon teakstastreaŋgan vástideaddji nummirhápmái.

en: VALUE(text)
se: VALUE(teaksta)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
se: VALUE("14,03") dieđiha 14,03

en: Searched text
se: Ohcejuvvon teaksta

en: Regular expression
se: Virolaš cealkka

en: Default value (optional)
se: Standárdárvu (eavttolaš)

en: Replacement
se: Buhtádus

en: Trigonometric
se: Trigonometrija

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
se: COS()-funkšuvdna dieđiha x variábela cosinusa, ja x dieđihuvvo radiánan.

en: COS(Float)
se: COS(Desimálaárvu)

en: COS(0) equals 1.0
se: COS(0) dieđiha 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
se: COS(PI()/2) dieđiha 0

en: ACOT(Float)
se: ACOT(Desimálaárvu)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
se: ACOT(0) dieđiha 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
se: SIN()-funkšuvdna dieđiha x variábela sinusa, ja x dieđihuvvo radiánan.

en: SIN(Float)
se: SIN(Desimálaárvu)

en: SIN(0) equals 0
se: SIN(0) dieđiha 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
se: SIN(PI()/2) dieđiha 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
se: TAN()-funkšuvdna dieđiha x variábela tangeanssa, ja x dieđihuvvo radiánan.

en: TAN(Float)
se: TAN(Desimálaárvu)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
se: TAN(0,7) dieđiha 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
se: TAN(0) dieđiha 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
se: ACOS()-funkšuvdna dieđiha arccosinusa radiánan ja árvu lea matemáhtalaččat definerejuvvon leahket gaskal 0 ja PI (oktan 0:in ja PI:ain).

en: ACOS(Float)
se: ACOS(Desimálaárvu)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
se: ACOS(0,8) dieđiha 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
se: ACOS(0) dieđiha 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
se: asin()-funkšuvdna dieđiha arcsinusa radiánan ja árvu lea matemáhtalaččat definerejuvvon leahket gaskal -PI/2 ja PI/2 (oktan -PI/2 ja PI/2).

en: ASIN(Float)
se: ASIN(Desimálaárvu)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
se: ASIN(0,8) dieđiha 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
se: ASIN(0) dieđiha 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
se: atan()-funkšuvdna dieđiha arctangeanssa radiánan ja árvu lea matemáhtalaččat definerejuvvon leahket gaskal -PI/2 ja PI/2 (oktan -PI/2 ja PI/2).

en: ATAN(Float)
se: ATAN(Desimálaárvu)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
se: ATAN(0,8) dieđiha 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
se: ATAN(0) dieđiha 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
se: COSH()-funkšuvdna dieðiha x variábela hyperbolalaš cosinusa, mii lea matemáhtalaččat definerejuvvon leahket (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
se: COSH(Desimálaárvu)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
se: COSH(0,8) dieđiha 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
se: COSH(0) dieđiha 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
se: SINH()-funkšuvdna dieđiha x variábela hyperbolalaš sinusa, mii lea matemáhtalaččat definerejuvvon leahket (exp(x) – exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
se: SINH(Desimálaárvu)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
se: SINH(0,8) dieđiha 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
se: SINH(0) dieđiha 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
se: TANH()-funkšuvdna dieðiha x variábela hyperbolalaš tangeanssa, mii lea matemáhtalaččat definerejuvvon leahket sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
se: TANH(Desimálaárvu)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
se: TANH(0,8) dieđiha 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
se: TANH(0) dieđiha 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
se: ACOSH()-funkšuvdna rehkenastá x variábela jorggu hyperbolalaš cosinusa.  Dat lea dat árvu man hyperbolalaš cosinus lea x. Jos x lea unnit go 1.0,  acosh() dieđiha NaN (ii-leat-nummir, not-a-number) ja meattáhusnummir (errno) biddjojuvvo.

en: ACOSH(Float)
se: ACOSH(Desimálaárvu)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
se: ACOSH(5) dieđiha 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
se: ACOSH(0) dieđiha NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
se: ASINH()-funkšuvdna rehkenastá x variábela jorggu hyperbolalaš sinusa; dat lea dat árvu man hyperbolalaš sinus lea x.

en: ASINH(Float)
se: ASINH(Desimálaárvu)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
se: ASINH(0,8) dieđiha 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
se: ASINH(0) dieđiha 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
se: ATANH()-funkšuvdna rehkenastá x variábela jorggu hyperbolalaš tangeanssa; dat lea dat árvu man hyperbolalaš tangeansa lea x. Jos x' absoluhtta árvu lea stuoritgo 1,0, de ATANH() dieđiha NaN (ii-leat-nummi).

en: ATANH(Float)
se: ATANH(Desimálaárvu)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
se: ATANH(0,8) dieđiha 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
se: ATANH(0) dieđiha 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
se: Dát funkšuvdna rehkenastá x ja y variábeliid arctangeanssa. Dat sulastahttá x/y arctangeanssa rehkenastima, erohus lea ahte goappašat argumenttaid ovdabealmearkkat geavahuvvojit bohtosa njealjádasa meroštallamis.

en: ATAN2(value;value)
se: ATAN2(árvu;árvu)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
se: ATAN2(0,5;1,0) dieđiha 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
se: ATAN2(-0,5;2,0) dieđiha 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
se: Dát funkšuvdna jorgala viŋkila radiána mihtu gráda mihttun.

en: DEGREES(Float)
se: DEGREES(Desimálaárvu)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
se: DEGREES(0,78) dieđiha 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
se: DEGREES(1) dieđiha 57,29

en: Angle (degrees)
se: Viŋkil (grádat)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
se: Dát funkšuvdna jorgala viŋkila gráda mihtu radiána mihttun.

en: RADIANS(Float)
se: RADIANS(Desimálaárvu)

en: RADIANS(75) equals 1.308
se: RADIANS(75) dieđiha 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
se: RADIANS(90) dieđiha 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
se: PI()-funkšuvdna dieđiha PI árvvu.

en: PI() equals 3.141592654...
se: PI() dieđiha 3,141592654 …

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
se: D&eavdin

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
se: &Olgguldas dáhtat

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
se: F&ormáhtta

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
se: Časkke seallaid oktii

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
se: &Gurgadus

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
se: Č&uolda

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
se: Á&rka

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
se: Čá&lihangaskkadat

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
se: &Dáhta

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
se: Navigašuvdna

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
se: Ivdni/ravda

en: Comment:
se: Kommeanta:

en: Define Print Range
se: Mearrit man oasi čálihit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
se: Autovurkengaskkadat:

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
se: Ii autovurken

en: No Limit
se: Ii rádji

en: Sheet
se: Árka

en: Interface
se: Lakta

en: None
se: Ii oktage

en: Sum
se: Submi

en: Average
se: Gaskamearri

en: Count
se: Lohku

en: CountA
se: LohkanA

en: Spelling
se: Čállindárkkisteapmi

en: Spell Checker Behavior
se: Čállindárkkisteami láhtten

en: Author
se: Čálli

en: &Completion mode:
se: &Ollašuhttindoaibmanvuogi:

en: Popup
se: Báhccanfállu

en: Semi-Automatic
se: Bealle-automáhtalaš

en: Sheet Properties
se: Árkka iešvuođat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
se: Gurutbealis olgešbeallái

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
se: Olgešbealis gurutbeallái

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
se: Geavat &LC-modusa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
se: Jorggo vuosttaš bustáva &stuorra bustávvan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
se: Čiega &nollaárvvuid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
se: Čájet &hámu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
se: Čájet č&uoldda nummirin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
se: Čájet &hápmoindikáhtora

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
se: Čájet &ruvttodaga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
se: &Automáhtalaš ođđasitrehkenastin

en: Sheets
se: Árkkat

en: Height: %1 %2
se: Allodat: %1 %2

en: Hide Row
se: Čiega gurgadusa

en: Width: %1 %2
se: Govdodat: %1 %2

en: Hide Column
se: Čiega čuoldda

en: Area is too large.
se: Guovlu lea menddo stuoris.

en: Insert Sheet
se: Bija sisa árkka

en: Remove Sheet
se: Váldde eret árkka

en: Rename Sheet...
se: Bija ođđa nama árkii …

en: Show Sheet...
se: Čájet árkka …

en: Hide Sheet
se: Čiega árkka

en: Page Layout...
se: Siiddu fárda …

en: Reset Print Range
se: Máhcat čálihangaskka

en: Recalculate Sheet
se: Rehkanastte árkka ođđasit

en: Protect &Sheet...
se: &Suddje árkka …

en: &Create Template From Document...
se: &Ráhkat málle dokumentta vuodul …

en: Cell
se: Sealla

en: Next Sheet
se: Boahtte árka

en: Previous Sheet
se: Ovddit árka

en: First Sheet
se: Vuosttaš árka

en: Last Sheet
se: Maŋimuš árka

en: No calculation
se: Ii rehkenastit

en: You cannot change a protected sheet.
se: It sáhte rievdadit suddjejuvvon árkka

en: You cannot hide the last visible sheet.
se: It sáhte čiehkat maŋemuš oidnos árkka.

en: Password is incorrect.
se: Boasto beassansátni.

en: Protect Document
se: Suddje dokumeantta

en: Unprotect Document
se: Ále šat suoje dokumeantta

en: Protect Sheet
se: Sudje árkka

en: Unprotect Sheet
se: Ale šat sudje árkka

en: You cannot delete the only sheet.
se: It sáhte sihkkut áidna árkka mii lea.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
se: Don leat sihkkumin doaibmi árkka.
    Hálidatgo joatkit?

en: Enter name:
se: Čále nama:

en: Rename Sheet
se: Bija árkii ođđa nama

en: Change Sheet Name
se: Rievdat árkka nama

en: Sheet name cannot be empty.
se: Árkka namma ii sáhte leat guorus.

en: This name is already used.
se: Namma lea juo anus.

en: Sum:
se: Submi:

en: Average:
se: Gaskamearri:

en: Count:
se: Lohku:

en: CountA:
se: Lohku-A:

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
se: Ravddat

en: January
se: Ođđajagemánnu

en: February
se: Guovvamánnu

en: March
se: Njukčamánnu

en: April
se: Cuoŋománnu

en: May
se: Miessemánnu

en: June
se: Geassemánnu

en: July
se: Suoidnemánnu

en: August
se: Borgemánnu

en: September
se: Čakčamánnu

en: October
se: Golggotmánnu

en: November
se: Skábmamánnu

en: December
se: Juovlamánnu

en: Jan
se: Ođđj

en: Feb
se: Guov

en: Mar
se: Njuk

en: Apr
se: Cuoŋ

[ctx: May short]
en: May
se: Mies

en: Jun
se: Geas

en: Jul
se: Suoi

en: Aug
se: Borg

en: Sep
se: Čakč

en: Oct
se: Golg

en: Nov
se: Skáb

en: Dec
se: Juov

en: Mon
se: Vuos

en: Tue
se: Maŋ

en: Wed
se: Gask

en: Thu
se: Duor

en: Fri
se: Bear

en: Sat
se: Láv

en: Sun
se: Sotn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
se: Dábálaš

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
se: Buoidi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
se: Ivdni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
se: Sárggo vuollái

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
se: Sturrodat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
se: Deaddu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
se: Stiila:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
se: Sárggo badjel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
se: Ovdačájeheapmi

en: Cell Format
se: Seallahápmi

en: Preselect
se: Ovdaválga

en: Pattern
se: Minsttar

en: Customize
se: Heivet

en: Generic
se: Oppalaš

en: Percent
se: Proseanta

en: Money
se: Ruhta

en: Scientific
se: Dieđalaš

en: Custom
se: Iešdefinerejuvvon

en: variable
se: variábel

en: Postfix:
se: Postfiksa:

en: Prefix:
se: Prefiksa:

en: Precision:
se: Presišuvdna:

en: Format:
se: Formáhtta

en: Currency:
se: Valuhta:

en: Halves 1/2
se: Bealit 1/2

en: Quarters 1/4
se: Njealjádasat 1/4

en: Eighths 1/8
se: Gávccádasat 1/8

en: Sixteenths 1/16
se: Guhttanuppelogádasat 1/16

en: Tenths 1/10
se: Logádasat 1/10

en: Hundredths 1/100
se: Čuođádasat 1/100

en: One digit 5/9
se: Okta nummir 5/9

en: Two digits 15/22
se: Guokte nummira 15/22

en: Three digits 153/652
se: Golbma nummira 153/652

en: Dolor Ipse
se: Geahččaleapmi
    ášŧŋđžč

en: Style
se: Stiila

en: Inherit style:
se: Árbe stiilla:

en: A style with this name already exists.
se: Stiila dán namas gávdno juo.

en: A style cannot inherit from itself.
se: Stiila ii sáhte iežas árbet.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
se: Stiila ii sáhte árbet «%1» rekursiva bájuhusaid dihte.

en: Background color:
se: Duogášivdni:

en: No Color
se: Ivnniid haga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
se: Standárda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
se: Joraheapmi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
se: Gasku

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
se: Siskkildeapmi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
se: Teakstamolssaeavttut

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
se: Máhco teavstta

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
se: Ceakkonjulges teaksta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
se: Čáliheamen

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
se: &Ale čálit teavstta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
se: Suodji

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
se: Čiehkat &visot

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
se: &Suddjejuvvon

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
se: Č&iega hámu

en: Show Sheet
se: Čájet árkka

en: Select hidden sheets to show:
se: Vállje čihkkon árkkaid maid čájehit:

en: All
se: Buot
