thesaurus_tool - en to se translation catalogue (22 entries)

en: (No match)
se: (Ii deaivan)

en: &Search for:
se: &Oza dán:

en: S&earch
se: O&za

en: Change Language...
se: Rievdat giela …

en: &Thesaurus
se: &Synonymasátnelistu

en: Synonyms
se: Synonymat

en: More General Words
se: Eanet oppalaš sánit

en: More Specific Words
se: Eanet erenoamáš sánit

en: &Replace with:
se: &Buhtte dáinna:

en: &Replace
se: &Buhtte

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
se: Ii gávdnan «%1»-synonymasátnelisttu. Geavat «Rievdat giela» válljendihtii eará sátnelistofiilla.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
se: Synonymat/hypernymat – ordnejuvvon geavahanfrekvensa ektui

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
se: Synonymat – ordnejuvvon sisdoalu ektui (dušše vearbbat)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
se: Antonymat – sánit mas leat jorggu sisdoallu

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
se: Hyponymat – … lea (muhtun lágán) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
se: Meronymat – %1:as lea …

en: Holonyms - ... has a %1
se: Holonymat – … lea %1

en: Attributes
se: Attribuhtat

en: Cause To (for some verbs only)
se: Dagaha (dušše muhtun vearbbat)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
se: Vearbasuorggideapmi (dušše muhtin vearbbat)

en: List of Compound Words
se: Goallostuvvon sániid listu

en: No match for '%1'.
se: Ii gávdnan «%1».
