PathShapes - en to sl translation catalogue (59 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change ellipse
sl: Spremeni elipso

en: Arc
sl: Lok

en: Pie
sl: Krog

en: Chord
sl: Struna

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, EllipseShapeConfigWidget)
en: Ellipse Shape
sl: Oblika elipse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Type:
sl: Tip:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Start angle:
sl: Začetni kot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: End angle:
sl: Končni kot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, closeEllipse)
en: Close ellipse
sl: Zapri elipso

en: Ellipse
sl: Elipsa

en: An ellipse
sl: Elipsa

en: A callout shape
sl: Oblika oblačka

en: Rectangular Callout
sl: Pravokoten oblaček

en: A rectangular callout
sl: Pravokoten oblaček

en: Rounded Callout
sl: Okrogel oblaček

en: A rounded rectangular callout
sl: Zaobljen pravokoten oblaček

en: Callout editing
sl: Urejanje oblačka

en: An enhanced path shape
sl: Izboljšana oblika poti

en: An enhanced path
sl: Izboljšana pot

en: Cross
sl: Križec

en: A cross
sl: Križec

en: Arrow
sl: Puščica

en: An arrow
sl: Puščica

en: Smiley
sl: Smeško

en: Circular Arrow
sl: Okrogla puščica

en: A circular-arrow
sl: Okrogla puščica

en: Gearhead
sl: Zobnik

en: A gearhead
sl: Zobnik

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change rectangle
sl: Spremeni pravokotnik

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, RectangleShapeConfigWidget)
en: Rectangle Shape
sl: Oblika pravokotnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corner radius x:
sl: Polmer vogala x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Corner radius y:
sl: Polmer vogala y:

en: Rectangle
sl: Pravokotnik

en: A rectangle
sl: Pravokotnik

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change spiral
sl: Spremeni spiralo

en: Curve
sl: Krivulja

en: Line
sl: Črta

en: Clockwise
sl: V smeri urinega kazalca

en: Anticlockwise
sl: V nasprotni smeri urinega kazalca

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SpiralShapeConfigWidget)
en: Spiral Shape
sl: Oblika spirale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Fade:
sl: Pojemanje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Direction:
sl: Smer:

en: Spiral
sl: Spirala

en: A spiral shape
sl: Oblika spirale

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change star
sl: Spremeni zvezdo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StarShapeConfigWidget)
en: Star shape
sl: Oblika zvezde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Polygon:
sl: Poligon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Corners:
sl: Vogali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Inner radius:
sl: Notranji polmer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Outer radius:
sl: Zunanji polmer:

en: A star shape
sl: Oblika zvezde

en: A star
sl: Zvezda

en: Star
sl: Zvezda

en: Flower
sl: Roža

en: A flower
sl: Roža

en: Pentagon
sl: Peterokotnik

en: A pentagon
sl: Peterokotnik

en: Hexagon
sl: Šesterokotnik

en: A hexagon
sl: Šesterokotnik
