kspread - en to sl translation catalogue (2346 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
sl: stran

en: pages
sl: strani

en: file
sl: datoteka

en: name
sl: ime

en: time
sl: čas

en: date
sl: datum

en: author
sl: avtor

en: email
sl: e-pošta

en: org
sl: organizacija

en: sheet
sl: list

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
sl: Neveljaven dokument. Pričakovana je zvrst MIME application/x-kspread ali application/vnd.kde.kspread, dobljena je %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
sl: Ta dokument je bil ustvarjen z novejšo različico programa Calligra Sheets (verzija sintakse %1)
    Ko ga boste odprli s to verzijo Calligra Sheets, bodo lahko nekatere informacije izgubljene.

en: File Format Mismatch
sl: Neujemanje vrst datotek

en: Styles cannot be loaded.
sl: Slogi ne morejo biti naloženi.

en: Invalid document. No map tag.
sl: Neveljaven dokument. Ni kartne oznake.

en: This document has no sheets (tables).
sl: Ta dokument nima listov (tabel).

en: Invalid document. Sheet name is empty.
sl: Neveljaven dokument. Ime lista je prazno.

en: Sheet%1
sl: List%1

en: Validation for cell %1 failed
sl: Preverjanje za celico %1 ni uspelo

en: Header
sl: Glava

en: Header1
sl: Glava1

en: Default
sl: Privzeto

en: AM
sl: dop.

en: PM
sl: pop.

en: h
sl: ur

en: Text
sl: Besedilo

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
sl: Celo število (kot 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
sl: Logična vrednost (TRUE ali FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
sl: Realno število (kot 1,3, 0,343, 253)

en: Any kind of value
sl: Katerakoli vrednost

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
sl: Niz, ki predstavlja datum (npr. "22.2.2012")

en: A range of strings
sl: Obseg nizov

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
sl: Obseg celih števil (npr. 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
sl: Obseg logičnih vrednosti (TRUE ali FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
sl: Obseg vrednosti števil s plavajočo vejico (npr. 1,3, 0,343, 253)

en: A range of any kind of values
sl: Obseg katerikolih vrednosti

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
sl: Niz, ki predstavlja obdobje datumov (npr. "22.2.2012" - "22.5.2012")

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
sl: <p><b>Vrnjen tip:</b> %1</p>

en: Syntax
sl: Skladnja

en: Parameters
sl: Parametri

en: <br><b>Type:</b> %1
sl: <br><b>Vrsta:</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
sl: <li><b>Komentar:</b> %1

en: Examples
sl: Zgledi

en: Related Functions
sl: Povezane funkcije

en: true
sl: pravilno

en: false
sl: napačno

en: Dependency
sl: Odvisnost

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
sl: #KROŽNO!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
sl: #ODVISNOST!

[ctx: Error: division by zero]
en: #DIV/0!
sl: #DELJENO/0!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
sl: #N/V

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
sl: #IME?

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
sl: #VREDNOST!

en: Bit Operations
sl: Bitne operacije

en: First number
sl: Prvo število

en: Second number
sl: Drugo število

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
sl: Funkcija BITAND() izvaja bitno operacijo IN na obeh parametrih, ki sta celi števili.

en: BITAND(value; value)
sl: BITAND(vrednost;vrednost)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
sl: BITAND (12; 10) vrne 8 (ker je decimalna 12 dvojiško 1100, decimalna 10 je dvojiško 1010; in 1100 bitno-in z 1010 je 1000, kar je celo decimalno število 8).

en: Amount to left shift by
sl: Vrednost za premik v levo za

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
sl: Funkcija BITLSHIFT () izvaja bitno levo premikanje prvega parametra. Število bitov, ki jih premakne, določa drugi parameter. Upoštevajte, da negativno število bitov za premik v levo postane desni premik.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
sl: BITLSHIFT(vrednost; velikost pomika)

en: Amount to right shift by
sl: Vrednost za desni premik za

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
sl: Funkcija BITRSHIFT () izvaja bitno desno premikanje prvega parametra. Število bitov, ki jih premakne, določa drugi parameter. Upoštevajte, da negativno število bitov za premik v desno postane levi premik.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
sl: BITRSHIFT(vrednost; velikost pomika)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
sl: Funkcija BITOR () izvaja bitno operacijo ALI za dva celo številska parametra.

en: BITOR(value; value)
sl: BITOR(vrednost; vrednost)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
sl: BITOR (12; 10) vrne 14 (ker je decimalni 12 dvojiški 1100, decimalni 10 je binarni 1010; in 1100 bitno ali 1010 je 1110, kar je celo število 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
sl: Funkcija BITXOR () izvaja bitno operacijo ekskluzivni ALI za oba cela parametra.

en: BITXOR(value; value)
sl: BITXOR(vrednost;vrednost)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
sl: BITXOR (12; 10) vrne 6 (ker je decimalna 12 binarno 1100, decimalna 10 pa je binarno 1010; in 1100 eksplizivni ali z 1010 je 0110, kar je celo število 6).

en: Conversion
sl: Pretvorba

en: Bool value to convert
sl: Boolova vrednost za pretvorbo

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
sl: Funkcija BOOL2STRING vrne vrednost niza za dano Boolovo vrednost. Ta metoda je namenjena za uporabo Boolovih vrednosti v metodah, ki potrebujejo niz

en: BOOL2STRING(value)
sl: BOOL2STRING(vrednost)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
sl: BOOL2STRING(true) vrne True

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
sl: BOOL2STRING(false) vrne False

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
sl: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) vrne TRUE

en: Integer value to convert
sl: Celoštevilska vrednost za pretvorbo

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
sl: Funkcija INT2BOOL() vrne Boolovo vrednost za dano celo število. Ta metoda je namenjena za uporabo celih števil v metodah, ki potrebujejo Boolove vrednosti. Sprejema samo 0 ali 1. Če je dana katerakoli druga vrednost, se vrne false.

en: INT2BOOL(value)
sl: INT2BOOL(vrednost)

en: INT2BOOL(1) returns true
sl: INT2BOOL(1) vrne true

en: INT2BOOL(0) returns false
sl: INT2BOOL(0) vrne false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
sl: OR(INT2BOOL(1); false) vrne true

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
sl: Funkcija BOOL2INT vrne celoštevilsko vrednost za dano Boolovo vrednost. Ta metoda je namenjena za uporabo Boolovih vrednosti v metodah, ki potrebujejo cela števila.

en: BOOL2INT(value)
sl: BOOL2INT(vrednost)

en: BOOL2INT(True) returns 1
sl: BOOL2INT(True) vrne 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
sl: BOOL2INT(False) vrne 0

en: Number to convert into string
sl: Število ki naj se pretvori v niz

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
sl: Funkcija NUM2STRING() vrne vrednost niza za dano število. Upoštevajte, da lahko Calligra Sheets samodejno pretvori številke v nize, če je to potrebno, zato boste le redko potrebovali to funkcijo.

en: NUM2STRING(value)
sl: NUM2STRING(vrednost)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
sl: NUM2STRING(10) vrne »10«

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
sl: NUM2STRING(2,05) vrne »2,05«

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
sl: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) vrne True

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
sl: Funkcija STRING() vrne niz za dano število. Je enaka funkciji NUM2STRING.

en: A one character string to convert
sl: Enoznakovni niz za pretvorbo

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
sl: Funkcija CHARTOASCII() vrne kodo ASCII za dan znak.

en: CHARTOASCII(value)
sl: CHARTOASCII(vrednost)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
sl: CHARTOASCII("v") vrne 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
sl: CHARTOASCII(r) je napaka. Znak mora biti v narekovajih.

en: The ASCII values to convert
sl: Vrednost ASCII za pretvorbo

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
sl: Funkcija ASCIITOCHAR() vrne znak za vsako dano kodo ASCII

en: ASCIITOCHAR(value)
sl: ASCIITOCHAR(vrednost)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
sl: ASCIITOCHAR(118) vrne »v«

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
sl: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) vrne »KDE«

en: Value in X
sl: Vrednost v X

en: Value in Y
sl: Vrednost v Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
sl: Funkcija POLR() vrne radij glede na položaj točke v kartezijevem koordinatnem sistemu.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
sl: POLR(12;12) vrne 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
sl: POLR(12;0) vrne 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
sl: Funkcija POLA() vrne kot (v radianih) glede na položaj točke v kartezijevem koordinatnem sistemu.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
sl: POLA(12;12) vrne 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
sl: POLA(12;0) vrne 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
sl: POLA(0;12) vrne 1,5707

en: Radius
sl: Polmer

en: Angle (radians)
sl: Kot (radiani)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
sl: Funkcija CARX() vrne kartezijsko koordinato X točke, podano s polarnimi koordinatami.

en: CARX(Radius;Angle)
sl: CARX(radij;kot)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
sl: CARX(12;1,5707) vrne 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
sl: CARX(12;0) vrne 12

en: Value
sl: Vrednost

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
sl: Funkcija DECSEX() pretvori vrednost double v vrednost časa.

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
sl: DECSEX(1,6668) vrne 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
sl: DECSEX(7,8) vrne 7:47

en: Hours
sl: Ur

en: Minutes
sl: Minut

en: Seconds
sl: Sekund

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
sl: Funkcija SEXDEC() vrne desetiško vrednost. Lahko podate tudi časovno vrednost.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
sl: SEXDEC(časovna vrednost) ali SEXDEC(ure;minute;sekunde)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
sl: SEXDEC(1;5;7) vrne 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
sl: DECSEX("8:05") vrne 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
sl: Funkcija CARY() vrne kartezijsko koordinato Y točke, podano s polarnimi koordinatami.

en: CARY(Radius;Angle)
sl: CARY(radij;kot)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
sl: CARY(12;1,5707) vrne 12

en: CARY(12;0) returns 0
sl: CARY(12;0) vrne 0

en: Number
sl: Število

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
sl: Oblika

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
sl: Funkcija ROMAN() vrne število v obliki rimskega števila. Prevede se lahko le pozitivno in celo število. Neobvezni argument določa nivo natančnosti in ima privzeto vrednost 0.

en: ROMAN(Number)
sl: ROMAN(število)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
sl: ROMAN(99) vrne »XCIX«

en: ROMAN(-55) returns "Err"
sl: ROMAN(-55) vrne »Napaka«

en: Numeral
sl: Številka

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
sl: Funkcija ARABIC() pretvori rimske številke v števila.

en: ARABIC(Numeral)
sl: ARABIC(Številka)

en: ARABIC("IV") returns 4
sl: ARABIC("IV") vrne 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
sl: ARABIC("XCIX") vrne 99

en: Database
sl: Zbirka podatkov

en: Range marking the database
sl: Obseg označuje zbirko podatkov

en: String marking the column in the database
sl: Niz označuje stolpec v zbirki podatkov

en: Range marking the conditions
sl: Obseg označuje pogoje

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Sešteje številke v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
sl: DSUM(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DSUM(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
sl: Izračuna povprečje v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev za vrednosti, ki so številke

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
sl: DAVERAGE(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DAVERAGE(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Prešteje celice, ki vsebujejo numerične vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
sl: DCOUNT(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DCOUNT(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Prešteje celice, ki vsebujejo numerične ali alfanumerične vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
sl: DCOUNTA(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DCOUNTA(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
sl: Vrne enotno vrednost iz stolpca zbirke, ki je določena z nizom pogojev. Ta funkcija vrne napako, če ni nobene vrednost ali pa jih je več kot ena.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
sl: DGET(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DGET(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne največjo vrednost v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
sl: DMAX(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DMAX(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne najmanjšo vrednost v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
sl: DMIN(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DMIN(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne produkt vseh numeričnih vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
sl: DPRODUCT(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DPRODUCT(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne oceno standardne deviacije populacije, ki je osnovana na vzorcu, z uporabo vseh numeričnih vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
sl: DSTDEV(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DSTDEV(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne standardno deviacijo populacije, ki je osnovana na celotni populaciji, z uporabo vseh numeričnih vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
sl: DSTDEVP(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DSTDEVP(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne oceno variance populacije, ki je osnovana na vzorcu, z uporabo vseh numeričnih vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
sl: DVAR(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DVAR(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sl: Vrne varianco populacije, ki je osnovana na celotni populaciji, z uporabo vseh numeričnih vrednosti v stolpcu zbirke, ki je določena z nizom pogojev.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
sl: DVARP(zbirka; "Glava"; pogoji)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sl: DVARP(A1:C5; "Plača"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
sl: Obseg, ki vsebuje vrtilno tabelo

en: Name of the field of which you want the summary data
sl: Ime polja, od katerega želite podatke povzetka

en: Fetches summary data from a pivot table.
sl: Vzame povzete podatke iz vrtilne tabele.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
sl: GETPIVOTDATA(zbirka; "Prodaja")

en: Date & Time
sl: Datum in čas

en: Date
sl: Datum

en: Method (optional)
sl: Metoda (po želji)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
sl: Funkcija WEEKDAY() vrne ime dneva v tedu za dan datum. Če je metoda 1 (privzeto), WEEKDAY() vrne 1 za nedeljo, 2 za ponedeljek ... Če je metoda 2, je poedeljek 1, torek 2 ... Če je metoda 3, je poedeljek 0, torek 1 ...

en: WEEKDAY(date; method)
sl: WEEKDAY(datum; metoda)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
sl: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) vrne 5

en: Date1
sl: Datum1

en: Date2
sl: Datum2

en: Method
sl: Metoda

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
sl: Funkcija DAYS360() vrne število dni od datuma1 do datuma2 z uporabo 360-dnevnega koledarja, kjer se upošteva, da imajo vsi meseci 30 dni. Če je metoda nepravilna (privzeto), se uporablja ameriška metoda, sicer pa evropska.

en: DAYS360(date1; date2; method)
sl: DAYS360(datum1; datum2; metoda)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
sl: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) vrne 59

en: Time
sl: Čas

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
sl: Funkcija TIMEVALUE() vrne število (med 0 in 1), ki predstavlja čas dneva.

en: TIMEVALUE(time)
sl: TIMEVALUE(čas)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
sl: TIMEVALUE("10:05:02") vrne 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
sl: Funkcija DATEVALUE vrne število, ki predstavlja dan, t.j. število dni, ki so pretekli od 31. decembra 1899.

en: DATEVALUE(date)
sl: DATEVALUE(datum)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
sl: DATEVALUE("2/22/2002") vrne 37309

en: Months
sl: Meseci

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
sl: Funkcija EDATE vrne datum, ki je naveden z danim datumom in število mesecev pred in po tem datumu.

en: EDATE(date; months)
sl: EDATE(datum; meseci)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
sl: EDATE("2/22/2002"; 3) vrne »5/22/2002«

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
sl: EDATE("3/31/2002"; -1) vrne »2/28/2002«

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
sl: Funkcija EOMONTH() vrne zadnji dan v mesecu, ki je naveden z datumom in številom mesecev od tega datuma.

en: EOMONTH(date; months)
sl: EOMONTH(datum; meseci)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
sl: EOMONTH("2/22/2002"; 3) vrne »5/31/2002«

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
sl: EOMONTH("3/12/2002"; -1) vrne »2/28/2002«

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
sl: EOMONTH("3/12/2002"; 0) vrne »3/31/2002«

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
sl: Funkcija YEAR vrne leto datuma. Če parameter ni naveden, se vrne trenutno leto.

en: YEAR(date)
sl: YEAR(datum)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
sl: YEAR("2/22/2002") vrne 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
sl: YEAR(2323,1285) vrne 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
sl: Funkcija MONTH() vrne mesec datuma. Če parameter ni naveden, se vrne trenuten mesec.

en: MONTH(date)
sl: MONTH(datum)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
sl: MONTH("2/22/2002") vrne 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
sl: MONTH(2323,1285) vrne 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
sl: Funkcija DAY vrne dan datuma. Če parameter ni naveden, se vrne trenuten dan.

en: DAY(date)
sl: DAY(datum)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
sl: DAY("2/22/2002") vrne 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
sl: DAY(2323,1285) vrne 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
sl: Funkcija HOUR vrne uro časa. Če parameter ni naveden, se vrne trenutna ura.

en: HOUR(time)
sl: HOUR(čas)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
sl: HOUR("22:10:12") vrne 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
sl: HOUR(0,1285) vrne 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
sl: Funkcija MINUTE vrne minute časa. Če parameter ni naveden, se vrne trenutna minuta.

en: MINUTE(time)
sl: MINUTE(čas)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
sl: MINUTE("22:10:12") vrne 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
sl: MINUTE(0,1234) vrne 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
sl: Funkcija SECOND vrne sekundo časa. Če parameter ni naveden, se vrne trenutna sekunda.

en: SECOND(time)
sl: SECOND(čas)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
sl: SECOND("22:10:12") vrne 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
sl: SECOND(0.1234) vrne 42

en: First (earlier) date value
sl: Prva (zgodnejša) datumska vrednost

en: Second date value
sl: Druga datumska vrednost

en: Calculation mode
sl: Način izračuna

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
sl: Funkcija WEEKS() vrne razliko med dvema datuma v tednih. Tretji parameter je način izračuna: če je način 0, potem WEEKS() vrne največjo možno številko tednov med dvema dnevoma. Če je način 1, potem vrne le število celih tednov.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
sl: WEEKS(datum2; datum1; način)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
sl: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) vrne 1, ker je vmes 1 teden in 1 dan

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
sl: WEEKS("2002-02-02"; "2002-02-06"; 1) vrne 0, ker vmes ni enega celega tedna, ki bi se začel na prvi dan v tednu (ponedeljek ali sobota, odvisno od vaših nastavitev)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
sl: Funkcija MONTHS() vrne razliko med dvema datuma v mesecih. Tretji parameter je način izračuna: če je način 0, potem MONTHS() vrne največjo možno številko mesecev med dvema dnevoma. Če je način 1, potem vrne le število celih mesecev.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
sl: MONTHS(datum2; datum1; način)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
sl: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) vrne 1, ker je vmes 1 mesec in 8 dni

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
sl: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) vrne 0, ker vmes ni enega celega meseca, ki bi se začel na prvi dan v mesecu

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
sl: Funkcija YEARS() vrne razliko med dvema datuma v letih. Tretji parameter je način izračuna: če je način 0, potem YEARS() vrne največjo možno številko let med dvema dnevoma. Če je način 1, potem vrne le število celih let, ki se začnejo 1. januarja in končajo 31. decembra.

en: YEARS(date2; date1; mode)
sl: YEARS(datum2; datum1; način)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
sl: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) vrne 1, ker je vmes 1 leto in 7 dni

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
sl: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) vrne 0, ker vmes ni enega celega leta, ki bi se začel na prvi dan v letu

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
sl: Funkcija DAYS() vrne razliko med dvema datuma v dnevih.

en: DAYS(date2; date1)
sl: DAYS(datum2; datum1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
sl: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") vrne 4

en: Year
sl: Leto

en: Month
sl: Mesec

en: Day
sl: Dan

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
sl: Funkcija DAYOFYEAR() vrne zaporedno številko dneva v letu (1 ... 365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
sl: DAYOFYEAR(leto;mesec;dan)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
sl: DAYOFYEAR(2000;12;1) vrne 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
sl: DAYOFYEAR(2000;2;29) vrne 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
sl: Funkcija DATE() vrne datum, oblikovan po lokalnih nastavitvah.

en: DATE(year;month;date)
sl: DATE(leto;mesec;dan)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
sl: DATE(2000;5;5) vrne petek, 5. maj 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
sl: Funkcija TIME() vrne čas, oblikovan po lokalnih nastavitvah.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
sl: TIME(ure;minute;sekunde)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
sl: TIME(10;2;2) vrne 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
sl: TIME(10;70;0) vrne 11:10:00

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
sl: TIME(10;-40;0) vrne 9:20:00

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
sl: Funkcija HOURS() vrne vrednost ur, izraženih kot čas.

en: HOURS(time)
sl: HOURS(čas)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
sl: HOURS("10:5:2") vrne 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
sl: Funkcija ISLEAPYEAR() vrne vrednost True, če je podano leto prestopno.

en: ISLEAPYEAR(year)
sl: ISLEAPYEAR(leto)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
sl: ISLEAPYEAR(2000) vrne True

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
sl: Funkcija DAYSINMONTH() vrne število dni v danem letu in mesecu.

en: DAYSINMONTH(year;month)
sl: DAYSINMONTH(leto;mesec)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
sl: DAYSINMONTH(2000;2) vrne 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
sl: Funkcija DAYSINYEAR() vrne število dni v danem letu.

en: DAYSINYEAR(year)
sl: DAYSINYEAR(leto)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
sl: DAYSINYEAR(2000) vrne 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
sl: Funkcija WEEKSINYEAR() vrne število tednov v danem letu.

en: WEEKSINYEAR(year)
sl: WEEKSINYEAR(leto)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
sl: WEEKSINYEAR(2000) vrne 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
sl: Funkcija MINUTES() vrne vrednost minut, izraženih kot čas.

en: MINUTES(time)
sl: MINUTES(čas)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
sl: MINUTES("10:5:2") vrne 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
sl: Funkcija SECONDS() vrne vrednost sekund, izraženih kot čas.

en: SECONDS(time)
sl: SECONDS(čas)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
sl: SECONDS("10:5:2") vrne 2

en: Number of day in week (1..7)
sl: Dan v tednu (1 ... 7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
sl: Funkcija DAYNAME() vrne ime dneva v tednu (1 ... 7). V nekaterih državah je prvi dan v tednu ponedeljek, drugod pa nedelja.

en: DAYNAME(weekday)
sl: DAYNAME(dan v tednu)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
sl: DAYNAME(1) vrne ponedeljek (če se teden začne s ponedeljkom)

en: Number of month (1..12)
sl: Število meseca (1 ... 12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
sl: Funkcija MONTHNAME() vrne ime meseca (1 ... 12).

en: MONTHNAME(number)
sl: MONTHNAME(število)

en: MONTHNAME(5) returns May
sl: MONTHNAME(5) vrne maj

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
sl: Funkcija CURRENTDATE() vrne trenutni datum. Ustreza funkciji TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
sl: CURRENTDATE() vrne »sobota 13. aprila 2002«

en: The TODAY() function returns the current date.
sl: Funkcija TODAY() vrne trenuten datum.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
sl: TODAY() vrne »sobota 13. aprila 2004«

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
sl: Funkcija NOW() vrne trenuten datumi. Identična je s funkcijo CURRENTDATETIME, tu pa je zaradi združljivosti z drugimi programi.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
sl: NOW()  vrne »sobota 13. aprila 2004 19:12:01«

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
sl: Funkcija CURRENTDATETIME() vrne trenutni datum in čas.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
sl: CURRENTDATETIME() vrne npr. »sobota 13. aprila 2004 19:12:01«

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
sl: Funkcija CURRENTTIME() vrne trenutni čas, oblikovan po lokalnih nastavitvah.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
sl: CURRENTTIME() vrne npr. »19:12:01«

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
sl: Funkcija EASTERSUNDAY() vrne datum, ki je enak datumu Velikonočne nedelje v danem letu.

en: EASTERSUNDAY(year)
sl: EASTERSUNDAY(leto)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
sl: EASTERSUNDAY(2003) vrne »20. april 2004«

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
sl: Funkcija ISOWEEKNUM() vrne število tedna, v katerega pade teden. Vedite, da je ta funkcija v skladu s standardom ISO8601. To pomeni, da se teden vedno začne s ponedeljkom in konča z nedeljo. Prvi teden leta je tisti, ki vsebuje prvi četrtek v letu.

en: ISOWEEKNUM(date)
sl: ISOWEEKNUM(datum)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
sl: ISOWEEKNUM(A1) vrne 51, ko je v A1 »21. dec«.

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
sl: Funkcija WEEKNUM() vrne ne ISO številko tedna, v katerega pade datum.

en: WEEKNUM(date; method)
sl: WEEKNUM(datum; metoda)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
sl: WEEKNUM(A1; 1) vrne 11, ko je A1 "9. marec 2008". Številka tedna v letu, teden se začne v nedeljo (1, to je privzeto, če jemetoda izpuščena.)

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
sl: WEEKNUM(A1; 2) vrne 10, ko je A1 "9. marec 2008". Številka teden v letu, teden se začne v ponedeljek (2)

en: First date
sl: Prvi datum¸

en: Second date
sl: Drugi datum

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
sl: Funkcija DATEDIF() vrne razliko med dvema datuma v dnevih.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
sl: Interval mora biti eden od naslednjih: "m": mesec; "d": dni; "y":cela leta; "ym": mesec brez let; "yd": dnevi brez let;"md": dnevi brez mesecev in let

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
sl: DATEDIF(prvi datum; drugi datum; interval)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
sl: DATEDIF (A1; A2; "d") A1 je "1. januar 1995", A2 pa "15. junij 1999" vrne število dni 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
sl: DATEDIF (A1; A2; "m") A1 je "1. januar 1995", A2 pa "15. junij 1999" vrne število mesecev 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
sl: Funkcija YEARFRAC() vrne število polnih dni med začetnim in končnim datumom glede na osnovo.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
sl: Osnova mora biti ena od naslednjih: 0 = 30/360 ZDA, 1 = Dejansko/dejansko, 2 = Dejansko/360, 3 = Dejansko/365, 4 = evropsko 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
sl: YEARFRAC(začetni datum; končni datum; osnova)

en: Start date
sl: Začetni datum

en: Working days
sl: Delavniki

en: Holidays
sl: Prazniki

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
sl: Funkcija WORKDAY() vrne datum, ki je prvi delovni dan po začetnem datumu.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
sl: Prazniki morajo biti ene od naslednjih: število = dnevi, ki jih je treba dodati, en sam datum ali vektor datumov.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
sl: WORKDAY(začetni datum; dni; prazniki)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
sl: če je B9 "01.01.2001", D3 je "01.03.2001", D4 pa "01.04.2001", potemWORKDAY(B9; 2; D3: D4) vrne "Petek 5. januarja 2001"

en: End date
sl: Končni datum

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
sl: Funkcija NETWORKDAY() vrne število delovnih dni med začetnim in končnim datumom.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
sl: NETWORKDAY(začetni datum; končni datum; prazniki)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
sl: NETWORKDAY ("01.01.2001"; "01.08.2001") vrne 5 delovnih dni

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
sl: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) vrne 3 delovne dni

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
sl: Funkcija DATE2UNIX() pretvori datum in čas v unixov čas.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
sl: Unixov čas je število sekund po polnoči 1. januarja 1970.

en: DATE2UNIX(date)
sl: DATE2UNIX(datum)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
sl: DATE2UNIX("01/01/2000") vrne 946,684,800

en: Unixtime
sl: Unixov čas

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
sl: Funkcija UNIX2DATE () pretvori unixov čas v vrednost datuma in časa.

en: UNIX2DATE(unixtime)
sl: UNIX2DATE(unixov čas)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
sl: UNIX2DATE(0) vrne 1970-01-01

en: Engineering
sl: Inženirstvo

en: Base
sl: Osnova

en: MinLength
sl: Minimalna dolžina

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
sl: Funkcija BASE() pretvori število z desetiško osnovo v vrednost niza v ciljni osnovi od 2 do 36.

en: BASE(number;base;prec)
sl: BASE(število;osnova;natančnost)

en: BASE(128;8) returns "200"
sl: BASE(128;8) vrne »200«

en: Where the function is evaluated
sl: Kje se funkcija izvrednoti

en: Order of the function
sl: Red funkcije

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
sl: Funkcija BESSELI() vrne spremenjeno Besselovo funkcijo In(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
sl: BESSELI(0,7;3) vrne 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
sl: Funkcija BESSELJ() vrne Besselovo funkcijo.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
sl: BESSELJ(0,89;3) vrne 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
sl: Funkcija BESSELK() vrne spremenjeno Besselovo funkcijo, ki je enaka Besselovi funkciji izvrednoteni za popolnoma imaginarne argumente.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
sl: BESSELK(3;9) vrne 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
sl: Funkcija BESSELY() vrne Besselovo funkcijo, ki se ji reče tudi Webrova funkcija ali Neumannova funkcija.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
sl: BESSELY(4;2) vrne 0,215903595

en: From unit
sl: Iz enote

en: To unit
sl: V enoto

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
sl: Funkcija CONVERT() vrne pretvorbo iz enega v drug merski sistem.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
sl: Podprte enote mase: Podprte enote mase: g (gram), sg (kosi), lbm (funt), u (atomska masa),ozm (unča), stone, tona, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
sl: Podprte enote razdalje: m (meter), in (palec), ft (čevelj), mi (milja), Nmi (navtična milja), ang (Angstrom), parsec (parsek), lightyear (svetlobno leto).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
sl: Podprte enote pritiska: Pa (Pascal), atm (atmosfera), mmHg (mm živosrebrnega stolpca), psi (funt na kvadratni palec, pond), Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
sl: Podprte enote sil: N (Newton), dyn, pound (funt).

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
sl: Podprte energijske enote: J (Joule), e (erg), c (termodinamična kalorija), cal (kalorija), eV (elektronvolt), HPh (konjska-moč-ura), Wh (vatna ura), flb (čevelj-funt), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
sl: Podprte enote moči: W (Watt), HP (horsepower-konjska moč), PS (Pferdestaerke-konjska moč).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
sl: Podprte enote magnetizma: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
sl: Podprte temperaturne enote: C (Celzij), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
sl: Podprte enote prostornine: l (liter), tsp (čajna žlička), tbs (žlica), oz (tekoča unča), cup (skodelica), pt (pinta), qt (quart), gal (galona), barrel (sodček), m3 (kubični meter), mi3 (kubična milja), Nmi3 (kubična navtična milja), in3 (kubični palec), ft3 (kubični čevelj), yd3 (kubični jard), GRT ali regton (bruto registrska tona).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
sl: Podprte površinske enote: m2 (kvadratni meter), mi2 (kvadratna milja), Nmi2 (kvadratna navtična milja), in2 (kvadratni palec), ft2 (kvadratni čevelj), yd2 (kvadratni jard), acre (akra), ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
sl: Podprte hitrostne enote: m/s (meter na sekundo), m/h (meter na uro), mph (milja na uro), kn (vozel).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
sl: Za metrične enote se lahko uporabljajo naslednje predpone: E (eksa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekta, 1E+02), e (deka, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (mili, 1E-03), u (mikro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (piko, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (ato, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
sl: CONVERT(število; iz enote; v enoto)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
sl: CONVERT(32;"C";"F") je enako 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
sl: CONVERT(3;"lbm";"kg") je enako 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
sl: CONVERT(7,9;"cal";"J") je enako 33,0757

en: Lower limit
sl: Spodnja meja

en: Upper limit
sl: Zgornja meja

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
sl: Funkcija ERF () vrne funkcijo napake. Z enim argumentom, ERF () vrne funkcijo napake med 0 in tem argumentom.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
sl: ERF(spodnja meja; zgornja meja)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
sl: ERF(0,4) je enako 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
sl: Funkcija ERFC() vrne komplementarno funkcijo napake.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
sl: ERFC(spodnja meja; zgornja meja)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
sl: ERFC(0,4) je enako 0,57160764

en: The value to convert
sl: Vrednost za pretvorbo

en: The minimum length of the output
sl: Minimalna dolžina outputa

en: The DEC2BIN() function returns a decimal value formatted as a binary number.
sl: Funkcija DECBIN() vrne decimalno vrednost oblikovano kot binarno število.

en: DEC2BIN(value)
sl: DEC2BIN(vrednost)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
sl: DEC2BIN(12) vrne »1100«

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
sl: DEC2BIN(55) vrne »110111«

en: The DEC2HEX() function returns a decimal value formatted as a hexadecimal number.
sl: Funkcija DEC2HEX() vrne decimalno vrednost oblikovano kot šestnajstiško število.

en: DEC2HEX(value)
sl: DEC2HEX(vrednost)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
sl: DEC2HEX(12) vrne »c«

en: DEC2HEX(55) returns "37"
sl: DEC2HEX(55) vrne »37«

en: The DEC2OCT() function returns a decimal value formatted as an octal number.
sl: Funkcija DEC2OCT() vrne decimalno vrednost oblikovano kot osmiško število.

en: DEC2OCT(value)
sl: DEC2OCT(vrednost)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
sl: DEC2OCT(12) vrne »14«

en: DEC2OCT(55) returns "67"
sl: DEC2OCT(55) vrne »67«

en: The OCT2BIN() function returns an octal value formatted as a binary number.
sl: Funkcija OCT2BIN() vrne decimalno vrednost oblikovano kot binarno število.

en: OCT2BIN(value)
sl: OCT2BIN(vrednost)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
sl: OCT2BIN("12") vrne »1010«

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
sl: OCT2BIN("55") vrne »101101«

en: The OCT2DEC() function returns an octal value formatted as a decimal number.
sl: Funkcija OCT2DEC() vrne oktalno vrednost oblikovano kot desetiško število.

en: OCT2DEC(value)
sl: OCT2DEC(vrednost)

en: OCT2DEC("12") returns 10
sl: OCT2DEC("12") vrne 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
sl: OCT2DEC("55") vrne 45

en: The OCT2HEX() function returns an octal value formatted as a hexadecimal number.
sl: Funkcija OCT2HEX() vrne oktalno vrednost oblikovano kot šestnajstiško število.

en: OCT2HEX(value)
sl: OCT2HEX(vrednost)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
sl: OCT2HEX("12") vrne »A«

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
sl: OCT2HEX("55") vrne »2D«

en: The BIN2DEC() function returns a binary value formatted as a decimal number.
sl: Funkcija BIN2DEC() vrne binarno vrednost oblikovano kot desetiško število.

en: BIN2DEC(value)
sl: BIN2DEC(vrednost)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
sl: BIN2DEC("1010") vrne 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
sl: BIN2DEC("11111") vrne 31

en: The BIN2OCT() function returns a binary value formatted as an octal number.
sl: Funkcija BIN2OCT() vrne binarno vrednost, oblikovano kot oktalno število.

en: BIN2OCT(value)
sl: BIN2OCT(vrednost)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
sl: BIN2OCT("1010") vrne »12«

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
sl: BIN2OCT("11111") vrne »37«

en: The BIN2HEX() function returns a binary value formatted as a hexadecimal number.
sl: Funkcija BIN2HEX() vrne binarno vrednost, oblikovano kot šestnajstiško število.

en: BIN2HEX(value)
sl: BIN2HEX(vrednost)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
sl: BIN2HEX("1010") vrne »a«

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
sl: BIN2HEX("11111") vrne »1f«

en: The HEX2DEC() function returns a hexadecimal value formatted as a decimal number.
sl: Funkcija HEX2DEC() vrne šestnajstiško vrednost oblikovano kot desetiško število.

en: HEX2DEC(value)
sl: HEX2DEC(vrednost)

en: HEX2DEC("a") returns 10
sl: HEX2DEC("a") vrne 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
sl: HEX2DEC("37") vrne 55

en: The HEX2OCT() function returns a hexadecimal value formatted as an octal number.
sl: Funkcija HEX2OCT() vrne šestnajstiško vrednost, oblikovano kot oktalno število.

en: HEX2OCT(value)
sl: HEX2OCT(vrednost)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
sl: HEX2OCT("a") vrne »12«

en: HEX2OCT("37") returns "67"
sl: HEX2OCT("37") vrne »67«

en: The HEX2BIN() function returns a hexadecimal value formatted as a binary number.
sl: Funkcija HEX2BIN() vrne šestnajstiško vrednost oblikovano kot binarno število.

en: HEX2BIN(value)
sl: HEX2BIN(vrednost)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
sl: HEX2BIN("a") vrne »1010«

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
sl: HEX2BIN("37") vrne »110111«

en: Real coefficient
sl: Realni koeficient

en: Imaginary coefficient
sl: Imaginarni koeficient

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
sl: Funkcija COMPLEX(real;imag) vrne kompleksno število v obliki x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
sl: COMPLEX(1,2;3,4) vrne »1,2+3,4i«

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
sl: COMPLEX(0;-1) vrne »-i«

en: Complex number
sl: Kompleksno število

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
sl: Funkcija IMAGINARY(niz) vrne imaginarni koeficient kompleksnega števila.

en: IMAGINARY(string)
sl: IMAGINARY(niz)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
sl: IMAGINARY("1,2+3,4i") vrne 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
sl: IMAGINARY("1,2") vrne 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
sl: Funkcija IMREAL(niz) vrne realni koeficient kompleksnega števila.

en: IMREAL(string)
sl: IMREAL(število)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
sl: IMREAL("1,2+3,4i") vrne 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
sl: IMREAL("1,2i") vrne 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne kosinus kompleksnega števila.

en: IMCOS(string)
sl: IMCOS(niz)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
sl: IMCOS("1+i") vrne »0,83373-0,988898i«

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
sl: IMCOS("12i") vrne 81.377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne hiperbolični kosinus kompleksnega števila.

en: IMCOSH(string)
sl: IMCOSH(niz)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
sl: IMCOSH("1+i") vrne »0.83373+0.988898i«

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
sl: IMCOSH("12i") vrne 0.84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne kotangens kompleksnega števila.

en: IMCOT(string)
sl: IMCOT(niz)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
sl: IMCOT("1+i") vrne »0.21762-0.86801i«

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne kosekans kompleksnega števila.

en: IMCSC(string)
sl: IMCSC(niz)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
sl: IMCSC("1+i") vrne »0.62151-0.30393i«

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne hiperbolični kosekans kompleksnega števila.

en: IMCSCH(string)
sl: IMCSCH(niz)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
sl: IMCSCH("1+i") vrne »0.30393-i0.62151«

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne sekans kompleksnega števila.

en: IMSEC(string)
sl: IMSEC(niz)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
sl: IMSEC("1+i") vrne »0.49833+i0.59108«

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
sl: Funkcija IMCOS(niz) vrne hiperbolični sekans kompleksnega števila.

en: IMSECH(string)
sl: IMSECH(niz)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
sl: IMSECH("1+i") vrne »0.49833-i0.59108«

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
sl: Funkcija IMSIN(niz) vrne sinus kompleksnega števila.

en: IMSIN(string)
sl: IMSIN(niz)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
sl: IMSIN("1+i") vrne »1,29846+0,634964i«

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
sl: IMSIN("1,2") vrne -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
sl: Funkcija IMSIN(niz) vrne hiperbolični sinus kompleksnega števila.

en: IMSINH(string)
sl: IMSINH(niz)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
sl: IMSINH("1+i") returns »0.63496+1.29846i«

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
sl: IMSINH("1.2") vrne 1.50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
sl: Funkcija IMSIN(niz) vrne tangens kompleksnega števila.

en: IMTAN(string)
sl: IMTAN(niz)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
sl: IMTAN("1+i") returns »0.27175+1.08392i«

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
sl: IMTAN("1.2") vrne 2.57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
sl: Funkcija IMSIN(niz) vrne hiperbolični tangens kompleksnega števila.

en: IMTANH(string)
sl: IMTANH(niz)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
sl: IMTANH("1+i") vrne »1.08392+0.27175i«

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
sl: IMTANH("1.2") vrne 0.83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
sl: Funkcija IMEXP(niz) vrne eksponent kompleksnega števila.

en: IMEXP(string)
sl: IMEXP(niz)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
sl: IMEXP("2-i") vrne »3,99232-6,21768i«

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
sl: IMEXP("12i") vrne »0,843854-0,536573i«

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
sl: Funkcija IMLN(niz) vrne naravni logaritem kompleksnega števila.

en: IMLN(string)
sl: IMLN(niz)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
sl: IMLN("3-i") vrne »1,15129-0,321751i«

en: IMLN("12") returns 2.48491
sl: IMLN("12") vrne 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
sl: Funkcija IMLN(niz) vrne logaritem z osnovo 2 kompleksnega števila.

en: IMLOG2(string)
sl: IMLOG2(niz)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
sl: IMLOG2("3+4i") vrne »2.321928+1.337804i«

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
sl: Funkcija IMLN(niz) vrne desetiški logaritem kompleksnega števila.

en: IMLOG10(string)
sl: IMLOG10(niz)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
sl: IMLOG10("3+4i") vrne »0.69897+0.402719i«

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
sl: Funkcija IMSQRT(niz) vrne kvadratni koren kompleksnega števila.

en: IMSQRT(string)
sl: IMSQRT(niz)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
sl: IMSQRT("1+i") vrne »1,09868+0,45509i«

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
sl: IMSQRT("1,2i") vrne »0,774597+0,774597i«

en: Power
sl: Potenca

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
sl: Funkcija IMPOWER(niz) vrne kompleksno število na potenco.

en: IMPOWER(string)
sl: IMPOWER(niz)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
sl: IMPOWER("4-i";2) vrne »15-8i«

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
sl: IMPOWER("1,2";2) vrne 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
sl: Funkcija IMSUM() vrne seštevek več kompleksnih števil v obliki x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
sl: IMSUM(vrednosti;vrednost;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
sl: IMSUM(1,2;"3,4+5i") vrne »4,6+5i«

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
sl: IMSUM(1,2;"1i") vrne »1,2+i«

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
sl: Funkcija IMDIV() vrne deljenje več kompleksnih števil v obliki x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
sl: IMDIV(vrednosti;vrednost;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
sl: IMDIV(1,2;"3,4+5i") vrne »0,111597-0,164114i«

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
sl: IMDIV("12+i";"12-i") vrne »0,986207+0,16551i«

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
sl: Funkcija IMUB() vrne razliko več kompleksnih števil v obliki x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
sl: IMSUB(vrednost;vrednost;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
sl: IMSUB(1,2;"3,4+5i") vrne »-2,2-5i«

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
sl: IMSUB(1,2;"1i") vrne »1,2-i«

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
sl: Funkcija IMPRODUCT() vrne razliko več kompleksnih števil v obliki x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
sl: IMPRODUCT(vrednost;vrednost;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
sl: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") vrne »4,08+6i«

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
sl: IMPRODUCT(1,2;"1i") returns »+1,2i«

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
sl: Funkcija INCONJUGATE(kompleksno število) vrne konjugirano vrednost kompleksnega števila v obliki x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
sl: IMCONJUGATE(kompleksno število)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
sl: IMCONJUGATE("1,2+5i") vrne »1,2-5i«

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
sl: IMCONJUGATE("-i") vrne »i«

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
sl: IMCONJUGATE("12") vrne »12«

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
sl: Funkcija IMARGUMENT(kompleksno število) vrne argument kompleksnega števila v obliki x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
sl: IMARGUMENT(kompleksno število)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
sl: IMARGUMENT("1,2+5i") vrne 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
sl: IMARGUMENT("-i") vrne -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
sl: IMARGUMENT("12") vrne »#Del/0«

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
sl: Funkcija IMABS(kompleksno število) vrne absolutno vrednost kompleksnega števila v obliki x+yi.

en: IMABS(complex number)
sl: IMABS(kompleksno število)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
sl: IMABS("1,2+5i") vrne 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
sl: IMABS("-i") vrne 1

en: IMABS("12") returns 12
sl: IMABS("12") vrne 12

en: Floating point value
sl: Vrednost za decimalno vejico

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
sl: Funkcija DELTA() vrne 1, če je x enak y, sicer vrne 0. y je privzeto 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
sl: DELTA(1,2;3,4) vrne 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
sl: DELTA(3;3) vrne 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
sl: DELTA(1; TRUE) vrne 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
sl: Funkcija GESTEP() vrne 1, če je x večji ali enak y, sicer vrne 0. y je privzeto 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
sl: GESTEP(1,2; 3,4) vrne 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
sl: GESTEP(3; 3) vrne 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
sl: GESTEP(0,4; TRUE) vrne 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
sl: GESTEP(4; 3) vrne 1

en: Financial
sl: Finančne

en: Issue date
sl: Datum izdaje

en: First interest
sl: Prve obresti

en: Settlement
sl: Sklenitev

en: Annual rate of security
sl: Letna stopnja vrednostnega papirja

en: Par value
sl: Imenska vrednost

en: Number of payments per year
sl: Število plačil letno

en: Day counting basis
sl: Osnova štetja dni

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sl: Funkcija ACCRINT vrne povečane obresti za vrednostni papir, ki plačuje redne obresti. Dovoljene frekvence so 1 - letno, 2 - polletno in 4 - četrtletno. Osnova je vrsta štetja dni, ki bi ga radi uporabili: 0: ameriški 30/360 (privzeto), 1: pravi dnevi, 2: pravi dnevi/360, 3: pravi dnevi/365 ali 4: evropski 30/360.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
sl: ACCRINT(izdaja; prve obresti; sklenitev; stopnja; imenska vrednost; frekvenca; osnova)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
sl: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0,1;1000; 2; 0) vrne 16.944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sl: Funkcija ACCRINTM vrne povečane obresti za vrednostni papir, ki plača obresti ob datumu zapadlosti. Osnova je vrsta štetja dni, ki bi ga radi uporabili: 0: ameriški 30/360 (privzeto), 1: pravi dnevi, 2: pravi dnevi/360, 3: pravi dnevi/365 ali 4: evropski 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
sl: ACCRINTM(izdaja; sklenitev; stopnja; imenska vrednost; osnova)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
sl: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,1; 100) vrne 5,0278

en: Cost
sl: Strošek

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
sl: Funkcija AMORDEGRC izračuna amortizacijsko vrednost francoskega računovodskega sistema z uporabo padajoče amortizacije.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
sl: AMORDEGRC(Strošek; datum nakupa; končni datum prve periode; reševanje; perioda; hitrost; osnova)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
sl: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) vrne 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
sl: Funkcija AMORLINC izračuna amortizacijsko vrednost francoskega računovodskega sistema z uporabo linearne amortizacije.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
sl: AMORLINC(Strošek; datum nakupa; končni datum prve periode; reševanje; obdobje; hitrost; osnova)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
sl: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) vrne 91.256831

en: Principal
sl: Glavnica

en: Interest rate
sl: Obrestna stopnja

en: Periods per year
sl: Letno obdobij

en: Years
sl: Let

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
sl: Funkcija COMPOUND() vrne vrednost investicije, če je podana glavnica, nominalna obrestna mera, frekvenca izplačil ter čas. Npr.: 5.000 € pri 12 % obrestni meri, ki se 5 let izplačuje na četrt leta, na koncu postane COMPOUND(5000;0,12;4;5) ali 9.030,56 €.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
sl: COMPOUND(začetna_vrednost;obrestna_mera;obdobij_na_leto;leta)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
sl: COMPOUND(500000;0,12;4;5) je enako 903056

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
sl: Funkcija CONTINUOUS() izračuna vračilo pri stalno izplačljivih obresti, če je podana glavnica, nominalna obrestna mera ter čas v letih. Npr. 1000 € s 10 % zaslužkom za 1 leto postane CONTINUOUS(1000;0,1;1) ali 1.105,17 €.

en: CONTINUOUS(principal;interest;years)
sl: CONTINUOUS(glavnica;obrestna mera;leta)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
sl: CONTINUOUS(100000;0,1;1) je enako 1105,17

en: Maturity
sl: Dospelost

en: Frequency
sl: Frekvenca

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sl: Funkcija COUPNUM vrne število obrokov, plačanih med sklenitvijo in zapadlostjo. Osnova je vrsta štetja dni, ki bi ga radi uporabili: 0: ameriški 30/360 (privzeto), 1: pravi dnevi, 2: pravi dnevi/360, 3: pravi dnevi/365 ali 4: evropski 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
sl: COUPNUM(sklenitev; zapadlost; frekvenca; osnova)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
sl: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) vrne 1

en: rate
sl: hitrost

en: periods
sl: obdobja

en: value
sl: vrednost

en: start
sl: začetek

en: end
sl: konec

en: type
sl: vrsta

en: Calculates the cumulative interest payment.
sl: Izračuna kumulativno plačilo obresti.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
sl: CUMIPMT(stopnja; periode; vrednost; začetek; konec; vrsta)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
sl: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) je enako -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
sl: Izračuna kumulativno plačilo.

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
sl: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) je enako -11904.054201

en: Salvage
sl: Rabljena vrednost

en: Life
sl: Življenje

en: Period
sl: Obdobje

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
sl: Funkcija DB() bo izračunala razvrednotenje dobička za dano obdobje z uporabo metode fiksnega odklona ravnotežja. Mesec je neobvezen, če ga ni, se privzame kot 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
sl: DB(strošek; rabljena vrednost; življenje; obdobje [;mesec])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
sl: DB(800000;400;6;3) je enako 116640

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
sl: DB(800000;400;6;3;2) je enako 178341

en: Factor
sl: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
sl: Funkcija DDB() bo izračunala razvrednotenje dobička za dano obdobje z uporabo metode aritmetičnega odklona ravnotežja. Faktor je neobvezen, če ga ni, se privzame kot 2. Vsi parametri morajo biti večji od nič.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
sl: DDB(strošek; rabljena vrednost; življenje; obdobje [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
sl: DDB(75000;1;60;12;2) vrne 1721,81

en: Price per $100 face value
sl: Cena na 100 dolarjev nominalne vrednosti

en: Redemption
sl: Odkup

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sl: Funkcija DISC vrne diskontno stopnjo za vrednostni papir. Osnova je vrsta štetja dni, ki bi ga radi uporabili: 0: ameriški 30/360 (privzeto), 1: pravi dnevi, 2: pravi dnevi/360, 3: pravi dnevi/365 ali 4: evropski 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
sl: DISC(poplačilo; zapadlost; par; odkup [; osnova])

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
sl: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) vrne 0,2841

en: Fractional Dollar
sl: Ulomkov dolar

en: Fraction
sl: Ulomek

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
sl: Funkcija DOLLARDE() vrne ceno v dolarjih, izraženo kot decimalno število. Ulomkov dolar je število, ki se pretvori, delež pa je števec ulomka

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
sl: DOLLARDE(ulomkov dolar; delež)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
sl: DOLLARDE(1.02; 16) - to je 1 in 2/16 - vrne 1,125

en: Decimal Dollar
sl: Decimalni dolar

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
sl: Funkcija DOLLARFR() vrne ceno v dolarjih, izraženo kot ulomek. Decimalni dolar je število, ki se pretvori, delež pa je števec ulomka

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
sl: DOLLARFR(ulomkov dolar; delež)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
sl: DOLLARFR(1.125; 16) vrne 1.02. (1 + 2/16)

en: Rate
sl: Stopnja

en: Present value (PV)
sl: Sedanja vrednost (PV)

en: Future value (FV)
sl: Prihodnja vrednost (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
sl: Vrne število obdobij, ki so potrebna, da vlaganje obdrži željeno vrednost.

en: DURATION(rate; pv; fv)
sl: DURATION(stopnja; PV; FV)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
sl: DURATION(0,1; 1000; 2000) vrne 7,27

en: Coupon
sl: Kupon

en: Yield
sl: Donos

en: Basis
sl: Osnova

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
sl: Vrne Macaulayevo trajanje papirja s fiksnimi obrestmi v letih.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
sl: COUPNUM(Poplačilo; Zapadlost; Kupon; Donos; Frekvenca; Osnova)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
sl: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) vrne 5.9937749555

en: Nominal interest rate
sl: Nominalna obrestna stopnja

en: Periods
sl: Obdobja

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
sl: Funkcija EFFECT() izračuna efektivni donos za nominalno obrestno mero (letno obrestno mero). Npr. 8 % obresti, izplačane mesečno, prinašajo efektivni donos EFFECT(0,08;12) ali 8,3 %.

en: EFFECT(nominal;periods)
sl: EFFECT(stopnja;obdobja)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
sl: EFFECT(0,08;12) je enako 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
sl: Funkcija EFFECTIVE() izračuna efektivni donos za nominalno obrestno mero (letno obrestno mero). Funkcija je enaka kot funkcija EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
sl: EFFECTIVE(stopnja;obdobja)

en: Currency
sl: Valuta

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
sl: Funkcija EURO() pretvori en evro v dano nacionalno valuto v Evropski monetarni uniji. Valuta je ena od naslednjih: ATS (Avstrija),BEF (Belgija), CYP (Ciper), DEM (Nemčija), EEK (Estonija), ESP (Španija), EUR (Euro), FIM (Finska), FRF (Francija), GRD (Grčija), IEP (Irska), ITL (Italija), LTL (Litva), LUF (Luksemburg), LVL (Latvija), MTL (Malta), NLG (Nizozemska), PTE (Portugalska), SIT (Slovenija) ali SKK (Slovaška).

en: EURO(currency)
sl: EURO(valuta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
sl: EURO("DEM") je enako 1,95583

en: Source currency
sl: Izvorna valuta

en: Target currency
sl: Ciljna valuta

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
sl: Funkcija EUROCONVERT () pretvori število ene nacionalne valute v drugo valuto v Evropski monetarni uniji z uporabo evra kotposrednika. Valuta je ena izmed naslednjih: ATS (Avstrija), BEF (Belgija), DEM (Nemčija), ESP (Španija), EUR (evro), FIM (Finska), FRF(Francija), GRD (Grčija), IEP (Irska), ITL (Italija), LUF (Luksemburg), NLG (Nizozemska) ali PTE (Portugalska).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
sl: EUROCONVERT(število; izvorna valuta; ciljna valuta)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
sl: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") je enako 1.95583

en: Present value
sl: Sedanja vrednost

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
sl: Funkcija FV() vrne prihodnjo vrednost investicije, če je podan donos ter pretečeni čas. Če imate na bančnem računu 1000 € z 8 % obrestmi, boste po dveh letih imeli FV(1.000;0,08;2) ali 1.166,40 €.

en: FV(present value;yield;periods)
sl: FV(sedanja vrednost;donos;obdobja)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
sl: FV(100000;0,08;2) je enako 116640

en: Payment per period
sl: Plačilo na obdobje

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
sl: Funkcija FV_ANNUITY() vrne prihodnjo vrednost niza plačil, če je podana velikost plačila, obrestna mera ter število obdobij. Npr. če letno prejmete 500 € v 20 letih in jih investirate pri 8 % obrestni meri, boste na koncu imeli FV _annuity(500;0,08;20) ali 22.880,98 €. Ta funkcija predpostavlja, da so plačila opravljena na koncu vsakega obdobja.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
sl: FV_ANNUITY(znesek;obrestna mera;obdobja)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
sl: FV_ANNUITY(100000;0,05;5) je enako 552563

en: Investment
sl: Vlaganje

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sl: Funkcija INTRATE vrne obrestno mero za polno investiran vrednostni papir. Osnova je vrsta štetja dni, ki bi ga radi uporabili: 0: ameriški 30/360 (privzeto), 1: pravi dnevi, 2: pravi dnevi/360, 3: pravi dnevi/365 ali 4: evropski 30/365.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
sl: INRATE(sklenitev; zapadlost; investicija; odkup; osnova)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
sl: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000;1) vrne 1,98

en: Number of periods
sl: Število obdobij

en: Present values
sl: Sedanje vrednosti

en: Future value (optional)
sl: Prihodnja vrednost (neobvezno)

en: Type (optional)
sl: Vrsta (neobvezno)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
sl: IPMT izračuna količino plačila rente, ki gre proti obresti.

en: Rate is the periodic interest rate.
sl: Stopnja je periodična obrestna mera.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
sl: Obdobje je amortizacijsko obdobje. 1 za prvo in NPER za zadnje obdobje.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
sl: NPER je skupno število obdobij, ko se plačuje rento.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
sl: PV je sedanja vrednost v nizu plačil.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
sl: FV (neobvezno) je željena (prihodnja) vrednost. Privzeto je 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
sl: Vrsta (neobvezno) določi datum plačila. 1 za plačilo ob začetku obdobja in 0 (privzeto) za plačilo ob koncu obdobja.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
sl: Primer prikazuje obresti za plačilo v zadnjem letu triletnega posojila. Obrestna mera je 10 odstotkov.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
sl: IPMT(stopnja; obdobje; št. obdobij; PV; FV; vrsta)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
sl: IPMT(0,1;3;3;8000) je enako -292,45

en: Values
sl: Vrednosti

en: Guess
sl: Ugibaj

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
sl: Funkcija IRR izračuna interno hitrost povračila za vrsto denarnih tokov.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
sl: IRR( Vrednosti[; ugibanje = 0.1 ] )

en: Present values (PV)
sl: Sedanje vrednosti (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
sl: Izračuna obresti, plačane v danem obdobju investicije.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
sl: Obdobje je amortizacijsko obdobje. 1 za prvo in NPer za zadnje obdobje.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
sl: NPer je skupno število obdobij, ko se plačuje rento.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
sl: ISPMT(stopnja; obdobje; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
sl: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) je enako -533333

en: Face value
sl: Nominalna vrednost

en: Coupon rate
sl: Stopnja odrezkov

en: Coupons per year
sl: Odrezkov letno

en: Market interest rate
sl: Obrestna stopnja trga

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
sl: Funkcija LEVEL_COUPON() izračuna vrednost posojila s stalno obrestno mero. Npr.: če je obrestna mera 10 %, potem je posojilo v višini 1000 € s polletnimi odbitki pri stopnji 13 %, ki zapade v 4 letih, vredno LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) ali 1096,95 €.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
sl: LEVEL_COUPON(nominalna_vrednost;kuponska stopnja;kuponov v letu; leta;tržna stopnja)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
sl: LEVEL_COUPON(100000;0,13;2;4;0,1) je enako 109695

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
sl: Funkcija MDURATION () bo izračunala spremenjeno Macauleyovo trajanje papirja s fiksnimi obrestmi v letih.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
sl: MDURATION(poplačilo; zapadlost; kupon, donos, frekvenca; osnova=0)

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
sl: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) vrne 0.316321106

en: Reinvestment
sl: Ponovno vlaganje

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
sl: Funkcija MIRR() bo izračunala spremenjeno notranjo stopnjo donosa (IRR) vrste občasnih naložb.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
sl: MIRR(vrednosti; inesticija; ponovna investicija)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
sl: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) je 34.2823387842%

en: Effective interest rate
sl: Efektivna obrestna mera

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
sl: Funkcija NOMINAL() izračuna nominalno (določeno) obrestno mero za efektivno (letno) obrestno mero, če je podan interval. Npr.: da bi zaslužili 8 % na računu, ki se izplačuje mesečno, potrebujete plačilo NOMINAL(0,08;12) ali 7,72 %.

en: NOMINAL(effective;periods)
sl: NOMINAL(efektivna;obdobja)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
sl: NOMINAL(0,08;12) je enako 0,0772

en: Payment
sl: Plačilo

en: Future value (FV - optional)
sl: Prihodnja vrednost (neobvezno)

en: Returns the number of periods of an investment.
sl: Vrne število obdobij za investicijo.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
sl: NPER(stopnja; plačilo; PV; FV; vrsta)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
sl: NPER(0,1; -100; 1000) je enako 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
sl: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) vrne 11,906

en: Values (array)
sl: Vrednosti (vektor)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
sl: Čista sedanja vrednost (NPV) za vrsto občasnih denarnih tokov.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
sl: Izračuna neto sedanjo vrednost za niz občasnih denarnih tokov z
    diskontna stopnja. Vrednosti morajo biti pozitivne, če so prejeta kot dohodek in
    negativno, če so zneski odhodki.

en: NPV(Rate; Values)
sl: NPV(stopnja;vrednosti)

en: Last
sl: Zadnji

en: AnnualYield
sl: LetniDonos

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
sl: Funkcija ODDLPRICE izračuna vrednost obveznice na 100 enot valute nominalne vrednosti. Obveznica ima nepravilen zadnji datum obresti.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
sl: ODDLPRICE(Poplačilo; Zapadlost; Zadnji; Stopnja; LetniDonos; Redemption; Frekvenca[; Baza = 0 ] )

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
sl: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) vrne 90.991042345

en: Price
sl: Cena

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
sl: Funkcija ODDLYIELD izračuna donos varščine, ki ima nepravilni zadnji datum obresti.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
sl: ODDLYIELD(Poplačilo; Zapadlost; Zadnji; Stopnja; Cena; Redemption; Frekvenca[; Baza = 0 ] )

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
sl: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) vrne 4.997775351

en: Number of periods (NPer)
sl: Število obdobij

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
sl: PMT vrne koločino plačila za posojilo na osnovi stalne obrestne mere in stalnih plačil (vsako plačilo je enako).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
sl: PMT(stopnja; št. obdobij; PV [; FV = 0 [; vrsta = 0 ]])

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
sl: PMT(0,1; 4; 10000) je enako -3154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
sl: PPMT izračuna količino plačila rente, ki gre proti glavnici.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
sl: PPMT(stopnja; obdobje; NPer; PV [; FV = 9 [; vrsta = 0]])

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
sl: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) je enako -18,48

en: Issue
sl: Izdaja

en: Discount rate
sl: Diskontna stopnja

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
sl: PRICEMAT Izračuna ceno za 100 enot nominalne vrednosti obveznice, ki plačuje obresti na datum zapadlosti.

en: Basis     Calculation method
sl: Osnova Metoda izračuna

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
sl:   0       ameriška metoda, 12 mesecev, vsak mesec s 30 dnevi

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
sl:   1       Dejansko število dni v letu, dejansko število dni v mesecih

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
sl:   2       360 dni v letu, dejansko število dni v mesecih

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
sl:   4       365 dni v letu, dejansko število dni v mesecih

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
sl:   5       Evropska metoda, 12 mesecev, vsak mesec ima 30 dni

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
sl: PRICEMAT(poplačilo; zapadlost; izdaja; stopnja; donos[; baza = 0 ] )

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
sl: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) vrne 103.819218241

en: Future value
sl: Prihodnja vrednost

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
sl: Funkcija PV() vrne sedanjo vrednost investicije - današnja vrednost vsote denarja v prihodnosti, če je podana obrestna mera ali inflacija. Npr. če potrebujete 1.166,40 € za nov računalnik, ki bi ga radi kupili čez dve leti, pri tem pa zaslužili 8 % obresti, potem morate začeti s PV(1.164,00;0,08;2) ali 1.000 €.

en: PV(future value;rate;periods)
sl: PV(prihodnja vrednost;obrestna mera;obdobja)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
sl: PV(116640;0,08;2) je enako 100000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
sl: Funkcija PV_ANNUITY() vrne sedanjo vrednost rente ali niza plačil. Npr.: »1  milijon evrov« vreden dobitek na loteriji, ki pa je izplačan po 50.000 € letno, je pri letni inflaciji 5 % pravzaprav vreden PV_ANNUITY(50.000;0,05;20) ali 623.111 €. Ta funkcija predvideva, da so plačila opravljena na koncu vsakega obdobja.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
sl: PV_ANNUITY(znesek;obrestna mera;obdobja)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
sl: PV_ANNUITY(100000;0,05;5) je enako 432948

en: Payment period
sl: Obdobje plačila

en: Regular payments
sl: Redna plačila

en: Type
sl: Tip

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
sl: Funkcija RATE() izračuna konstantno obrestno mero za obdobje naložbe.

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
sl: RATE(4*12;-200;8000) je 0.007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
sl: Funkcija RECEIVED vrne znesek, ki je prejet ob datumu zapadlosti za investiran vrednostni papir. Osnova je vrsta štetja dni, ki bi ga radi uporabili: 0: ameriški 30/360 (privzeto), 1: pravi dnevi, 2: pravi dnevi/360, 3: pravi dnevi/365 ali 4: evropski 30/365. Datum plačila mora biti pred datumom zapadlosti.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
sl: RECEIVED(sklenitev; zapadlost; investicija; diskont; osnova)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
sl: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0,05; 0) vrne 1.025,787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
sl: Funkcija RRI izračuna obrestno mero, ki izhaja iz dobička (donosa) naložbe.

en: RRI(1;100;200) returns 1
sl: RRI(1;100;200) vrne 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
sl: Funkcija SLN() določa ravno črto amortizacije premoženja za eno obdobje. Strošek je vsota, ki ste jo plačali za premoženje. Rabljena vrednost je vrednost premoženja na koncu obdobja. Življenje je število obdobij, preko katerih se premoženje amortizira. SLN deli strošek enakomerno preko življenja premoženja.

en: SLN(cost; salvage value; life)
sl: SLN(strošek; rabljena vrednost; življenje

en: SLN(10000;700;10) equals 930
sl: SLN(10000;700;10) je enako 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
sl: Funkcija SYD() bo izračunala vsoto amortizacije po letih za premoženje glede na njegove stroške, rabljene vrednosti, pričakovane življenjske dobe in določenega obdobja. Ta metoda pospeši stopnjo amortizacije tako, da so večji stroški amortizacije na začetku, na koncu pa manjši. Strošek amortizacije je dejanski strošek minus rabljena vrednost. Uporabno življenje je število obdobij (običajno let), preko katerih se premoženje amortizira.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
sl: SYD(strošek; rabljena vrednost; življenje; obdobje;

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
sl: SYD(500000;200;5;2) je enako 128000

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
sl: Funkcija TBILLEQ vrne posojilo, enakovredno za proračun. Datum zapadlosti mora biti po datumu sporazuma, vendar v 365 dneh.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
sl: TBILLEQ(sklenitev; zapadlost; diskont)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
sl: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,1) vrne 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
sl: Funkcija TBILLPRICE vrne ceno na vrednost 100$ za zakladno menico. Datum zapadlosti mora biti po datumu sklenitve, vendar v 365 dneh. Diskontna stopnja mora biti pozitivna.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
sl: TBILLPRICE(sklenitev; zapadlost; diskont)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
sl: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0,05) vrne 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
sl: Funkcija TBILLYIELD vrne donos zakladne menice. Datum zapadlosti mora biti po datumu sklenitve, vendar v 365 dneh. Cena mora biti pozitivna.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
sl: TBILLYIELD(sklenitev; zapadlost; cena)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
sl: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) vrne -1,63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
sl: VDB izračuna nadomestilo za amortizacijo sredstva z začetno vrednostjo,pričakovano življenjsko dobo in končna rabljeno vrednost v obdobjudoločeno z uporabo metode amortizacije spremenljive stopnje.

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
sl: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) vrne 1312.5

en: Dates
sl: Datumi

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
sl: Funkcija XIRR izračuna interno stopnjo donosa za neperiodični niz denarnih tokov.

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
sl: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" vrne 0.2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
sl: Funkcija XNPV izračuna neto sedanjo vrednost vrste denarnih tokov.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
sl: XNPV( Stopnja; Vrednosti; Datumi)

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
sl: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) recimo da B1:B4 vsebuje -20000, 4000, 12000, 8000 medtem ko C1:C4 vsebuje "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" vrne 2907.83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
sl: YIELDDISC izračuna donos diskontiranega vrednostnega papirja za 100 enot valute nominalne vrednosti.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
sl: YIELDDISC(poplačilo; zapalost; cena, redemp, baza)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
sl: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) vrne 0.106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
sl: Funkcija YIELDMAT izračuna donos obveznice, ki prinaša obresti na datum zapadlosti.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
sl: YIELDMAT (poplačilo; zapadlost; izdaja; obrestna mera; cena; osnova)

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
sl: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) vrne 0.050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
sl: Funkcija ZERO_COUPON() izračuna vrednost brezobrestnega posojila (čisti diskont). Npr.: če je obrestna mera 10 %, je posojilo v višini 1000 €, ki zapade v 20 letih, vredno ZERO_COUPON(1000;0,1,20) ali 148,64 €.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
sl: ZERO_COUPON(nominalna_vrednost;stopnja;leta)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
sl: ZERO_COUPON(100000;0,1;20) je enako 14864

en: Manual
sl: Ročno

en: Automatic
sl: Samodejno

en: Information
sl: Podatki

en: Error
sl: Napaka

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
sl: Funkcija ERRORTYPE() pretvori napako v število. Če vrednost ni napaka, se vrne napaka,sicer pa se vrne številčna koda. Kode napak so modelirane v Excelu.

en: ERRORTYPE(value)
sl: ERRORTYPE(vrednost)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
sl: ERRORTYPE(NA()) vrne 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
sl: ERRORTYPE(0) vrne napako

en: Reference
sl: Referenca

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
sl: Funkcija FORMULA() vrne formulo celice kot niz.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
sl: FORMULA(A1) vrne "=SUM(1+2)" če celica A1 vsebuje takšno formulo.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
sl: Funkcija N() pretvori vrednost v število. Če je vrednost oz. se nanaša na število, potem ta funkcija vrne število. Če je vrednost True, potem ta funkcija vrne 1. Če je vrednost datum, potem funkcija vrne serijsko številko tega datuma. Karkoli drugega vrne funkcija 0.

en: N(value)
sl: N(vrednost)

en: N(3.14) returns 3.14
sl: N(3,14) vrne 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
sl: N("7") vrne 0 (ker je "7" besedilo)

en: Type of information
sl: Vrsta podatkov

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
sl: Funkcija INFO() vrne informacije o trenutnem operacijskem okolju. Tip parametra določa tip vrnjene informacije. Je eden od naslednjih: »directory« vrne pot trenutnega imenika,»numfile« vrne število aktivnih dokumentov, »release« vrne različico Calligra Sheets kot besedilo, »recalc« vrne trenuten način ponovnega izračunavanja: »Automatic« ali »Manual«, »system « vrne ime operacijskega okolja, »osversion« vrne različico trenutnega operacijskega sistema.

en: INFO(type)
sl: INFO(tip)

en: Any value
sl: Katerakoli vrednost

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
sl: Funkcija ISLOGICAL() vrne True, če je parameter Boolova vrednost. Sicer vrne False.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
sl: ISLOGICAL(A1>A2) vrne True

en: ISLOGICAL(12) returns False
sl: ISLOGICAL(12) vrne False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
sl: Funkcija ISBLANK() vrne vrednost True, če je parameter prazen. Sicer vrne False.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
sl: ISBLANK(A1) vrne True, če je A1 prazen

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
sl: ISBLANK(A1) vrne False, če je v A1 kakšna vrednost

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
sl: Funkcija ISNUMBER() vrne True, če je parameter numerična vrednost. Sicer vrne False. Je enaka funkciji ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
sl: ISNUMBER(12) vrne True

en: ISNUMBER(hello) returns False
sl: ISNUMBER(hello) vrne False

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
sl: Funkcija ISNUM() vrne True, če je parameter numerična vrednost. Sicer vrne False. Je enaka funkciji ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
sl: ISNUM(12) vrne True

en: ISNUM(hello) returns False
sl: ISNUM(hello) vrne False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
sl: Funkcija ISTIME() vrne True, če je parameter časovna vrednost. Sicer vrne False.

en: ISTIME("12:05") returns True
sl: ISTIME("12:05") vrne True

en: ISTIME("hello") returns False
sl: ISTIME("Hello") vrne False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
sl: Funkcija ISDATE() vrne True, če je parameter datumska vrednost. Sicer vrne False

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
sl: ISDATE("2000-2-2") vrne True

en: ISDATE("hello") returns False
sl: ISDATE("hello") vrne False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
sl: Funkcija ISREF() vrne vrednost True, če se parameter nanaša na referenco. Sicer vrne False

en: ISREF(A12) returns true
sl: ISREF(A12) vrne True

en: ISREF("hello") returns false
sl: ISREF("hello") vrne False

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
sl: Funkcija ISTEXT() vrne vrednost True, če je parameter niz. Sicer vrne False

en: ISTEXT(12) returns False
sl: ISTEXT(12) vrne False

en: ISTEXT("hello") returns True
sl: ISTEXT("živjo") vrne True

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
sl: Funkcija ISNONTEXT() vrne vrednost True, če parameter ni niz. Sicer vrne False. Je enaka funkciji ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
sl: ISNONTEXT(12) vrne True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
sl: ISNONTEXT("živjo") vrne False

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
sl: Funkcija ISNOTEXT() vrne vrednost True, če parameter ni niz. Sicer vrne False. Je enaka funkciji ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
sl: ISNOTTEXT(12) vrne True

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
sl: ISNOTTEXT("živjo") vrne False

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
sl: Funkcija ISFORMULA () vrne True, če omenjena celica vsebuje formulo. V nasprotnem primeru vrne False

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
sl: Funkcija ISODD() vrne vrednost True, če je število liho. Sicer vrne False.

en: ISODD(12) returns False
sl: ISODD(12) vrne False

en: ISODD(-7) returns True
sl: ISODD(-7) vrne True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
sl: Funkcija ISEVEN() vrne vrednost True, če je število sodo. Sicer vrne False.

en: ISEVEN(12) returns True
sl: ISEVEN(12) vrne True

en: ISEVEN(-7) returns False
sl: ISEVEN(-7) vrne False

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
sl: Funkcija ISERR() vrne True, če je parameter napaka različna od N/A. Sicer vrne False. Če želite vključiti tudi napako N/A, uporabite funkcijo ISERROR().

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
sl: Funkcija ISERROR() vrne True, če je parameter katerakoli vrsta napake. Sicer vrne False.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
sl: Funkcija ISNA() vrne True, če je parameter napaka N/A. Sicer vrne False.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
sl: NA() funkcija vrne konstantno vrednost napake, N/A.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
sl: Funkcija TYPE() vrne 1, če je vrednost število, 2, če je besedilo, 4, če je vrednost logična vrednost, 16, če je vrednost napaka ali 64, če je vrednost polje. Če celica, ki jo vrednost predstavlja, vsebuje formulo, dobite tip rezultata formule.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
sl: TYPE(A1) vrne 2, če A1 vsebuje »Besedilo«.

en: TYPE(-7) returns 1
sl: TYPE(-7) vrne 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
sl: TYPE(A2) vrne 1, če A2 vsebuje »=CURRENTDATE()«.

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
sl: Vrne trenutno ime datoteke. Če trenuten dokument ni shranjen, potem je vrnjen prazen niz.

en: Logical
sl: Logične

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
sl: Funkcija FALSE() vrne Boolovo vrednost FALSE.

en: FALSE() returns FALSE
sl: FALSE() vrne FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
sl: Funkcija TRUE() vrne Boolovo vrednost TRUE.

en: TRUE() returns TRUE
sl: TRUE() vrne TRUE

en: Boolean values
sl: Boolova vrednost

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
sl: Funkcija AND () vrne True, če so vse vrednosti resnične. Sicer pa vrne False (razen, če je katera koli vrednost napaka - potem vrne napako).

en: AND(value;value;...)
sl: AND(vrednost;vrednost;...)

en: AND(true;true;true) returns True
sl: AND(true;true;true) vrne True

en: AND(true;false) returns False
sl: AND(true;false) vrne False

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
sl: Funkcija OR () vrne True, če je vsaj ena od vrednosti True. V nasprotnem primeru vrne False (razen če je katera koli od vrednosti napaka, potem vrne napako).

en: OR(value;value;...)
sl: OR(vrednost;vrednost;...)

en: OR(false;false;false) returns False
sl: OR(false;false;false) vrne False

en: OR(true;false) returns True
sl: OR(true;true;true) vrne True

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
sl: Funkcija NAND() vrne True, če vsaj ena vrednost ni resnična, sicer vrne False.

en: NAND(value;value;...)
sl: NAND(vrednost;vrednost;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
sl: NAND(true;false;false) vrne True

en: NAND(true;true) returns False
sl: NAND(true;true) vrne False

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
sl: Funkcija NOR() vrne True, če so vse podane vrednosti tipa bool in imajo vrednost false. Sicer vrne False.

en: NOR(value;value;...)
sl: NOR(vrednost;vrednost;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
sl: NOR(true;false;false) vrne False

en: NOR(false;false) returns True
sl: NOR(false;false) vrne True

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
sl: Funkcija XOR () vrne False, če je število vrednosti True sodo, sicer vrne True. Funkcija vrne napako, če je kateri koli argument napaka.

en: XOR(value;value;...)
sl: XOR(vrednost;vrednost;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
sl: XOR(false;false;false) vrne True

en: XOR(true;false) returns True
sl: XOR(true;false) vrne True

en: Boolean value
sl: Boolova vrednost

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
sl: Funkcija NOT() vrne True, če je vrednost parametra False, in obratno. Funkcija vrne napako, če je vhod napaka.

en: NOT(false) returns True
sl: NOT(false) vrne True

en: NOT(true) returns False
sl: NOT(true) vrne False

en: Condition
sl: Pogoj

en: If true
sl: Če velja

en: If false
sl: Če ne velja

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
sl: Funkcija IF() je pogojna funkcija. Vrne drugi parameter, če je pogoj resničen, sicer vrne tretji parameter (ki je privzeto False).

en: IF(condition;if_true;if_false)
sl: IF(pogoj;če_drži;če_ne_drži)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
sl: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) vrne 3

en: Any X
sl: Vsaj en X

en: Any Alternative
sl: Vsaj ena alternativa

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
sl: Vrne X, razen če gre za napako, v tem primeru vrne alternativno vrednost.

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
sl: IFERROR (A1; A2) vrne vsebino A1, če ta vsebina ni napačna vrednost sicer vrne vsebino A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
sl: Vrne X, razen če je NA, v tem primeru vrne alternativno vrednost.

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
sl: IFNA (A1; A2) vrne vsebino A1, če ta vsebina ni napaka #N/A - vrednost sicer vrne vsebina A2.

en: Math
sl: Matematika

en: Function
sl: Funkcija

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
sl: Funkcija SUBTOTAL() vrne delno vsoto danega seznama argumentov, pri tem pa prezre druge podvsote. Funkcija je lahko ena od naslednjih številk: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
sl: SUBTOTAL(funkcija; vrednost)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
sl: Če A1:A5 vsebuje 7, 24, 23, 56 in 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
sl: SUBTOTAL(1; A1:A5) vrne 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
sl: SUBTOTAL(4; A1:A5) vrne 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
sl: SUBTOTAL(9; A1:A5) vrne 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
sl: SUBTOTAL(11; A1:A5) vrne 307,76

en: X the independent variable of the power series
sl: X neodvisna spremenljivka serije potenc

en: N the initial power to which X is to be raised
sl: N začetna potenca za X

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
sl: M prirastek, s katerim povečamo N za vsak izraz v zaporedju

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
sl: Koeficienti so zaporedje koeficientov, s katerim je pomnožen vsak člen zaporedja

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
sl: Funkcija SERIESSUM() vrne vsoto potenčne serije.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
sl: SERIESSUM( X; N; M; Koeficienti)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
sl: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) vrne 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
sl: Funkcija LCM() vrne najmanjši skupni večkratnik za dve ali več decimalnih vrednosti

en: LCM(value; value)
sl: LCM(vrednost;vrednost)

en: LCM(6;4) returns 12
sl: LCM(6;4) vrne 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
sl: LCM(1,5;2,25) vrne 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
sl: LCM(2;3;4) vrne 12

en: Third number
sl: Tretje število

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
sl: Funkcija GCD() vrne največji skupni delitelj za dve ali več celih števil.

en: GCD(value; value)
sl: GCD(vrednost;vrednost)

en: GCD(6;4) returns 2
sl: GCD(6;4) vrne 2

en: GCD(10;20) returns 10
sl: GCD(10;20) vrne 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
sl: GCD(20;15;10) vrne 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
sl: Funkcija EPS() vrne strojni epsilon; to je razlika med 1 in naslednjo največjo vrednostjo plavajoče vejice. Ker računalniku uporabljajo končno število števk, je zaokrožitev v vseh izračunih neizbežna (vendar običajno nepomembna).

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
sl: Na večini sistemov to vrne 2^-52=2,2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
sl: 0,5*EPS() vrne »enota zaokrožena«; ta vrednost je zanimiva, ker je to največje število x, kjer je (1+x)-1=0 (zaradi napak pri zaokroževanju).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
sl: EPS() je tako majhen, da Calligra Sheets prikaže 1+eps() kot 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
sl: Izberite število med x in EPS(). Opazite lahko, da 1+x zaokroži x na 0 ali EPS() z uporabo enačbe (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
sl: Funkcija POWER(x,y) vrne vrednost x potencirano na y.

en: POWER(value;value)
sl: POWER(vrednost;vrednost)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
sl: POWER(1,2;3,4) je enako 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
sl: POWER(2;3) je enako 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
sl: Funkcija POW(x,y) vrne vrednost x potencirano na y. Je enaka funkciji POWER.

en: POW(value;value)
sl: POW(vrednost;vrednost)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
sl: POW(1,2;3,4) je enako 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
sl: POW(2;3) je enako 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
sl: Funkcija EVEN() vrne navzgor zaokroženo število na najbližjo sodo celo število.

en: EVEN(value)
sl: EVEN(vrednost)

en: EVEN(1.2) returns 2
sl: EVEN(1,2) vrne 2

en: EVEN(2) returns 2
sl: EVEN(2) vrne 2

en: Precision
sl: Natančnost

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
sl: Funkcija TRUNC() skrajša numerično vrednost do določene natančnosti. Če natančnost ni napisana, se privzame kot 0.

en: TRUNC(value; precision)
sl: TRUNC(vrednost; natančnost)

en: TRUNC(1.2) returns 1
sl: TRUNC(1,2) vrne 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
sl: TRUNC(213,232; 2) vrne 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
sl: Funkcija ODD () vrne število, zaokroženo navzgor (ali navzdol, za negativno) vrednosti) na najbližje liho celo število. Po definiciji ODD (0) je 1.

en: ODD(value)
sl: ODD(vrednost)

en: ODD(1.2) returns 3
sl: ODD(1,2) vrne 3

en: ODD(2) returns 3
sl: ODD(2) vrne 3

en: ODD(-2) returns -3
sl: ODD(-2) vrne -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
sl: Funkcija GAMMA() vrne vrednost funkcije gama.

en: GAMMA(value)
sl: GAMMA(vrednost)

en: GAMMA(1) returns 1
sl: GAMMA(1) vrne 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
sl: Funkcija MOD() vrne ostanek po deljenju. Če je drugi parameter nič, vrne #DEL/0.

en: MOD(value;value)
sl: MOD(vrednost;vrednost)

en: MOD(12;5) returns 2
sl: MOD(12,5) vrne 2

en: MOD(5;5) returns 0
sl: MOD(5,5) vrne 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
sl: Ta funkcija vrne -1, če je število negativno, 0, če je nič, in 1, če je pozitivno.

en: SIGN(value)
sl: SIGN(vrednost)

en: SIGN(5) equals 1
sl: SIGN(5) je enako 1

en: SIGN(0) equals 0
sl: SIGN(0) je enako 0

en: SIGN(-5) equals -1
sl: SIGN(5) je enako -1

en: This function multiplies each value by -1.
sl: Ta funkcija vsako vrednost pomnoži z -1.

en: INV(value)
sl: INV(vrednost)

en: INV(-5) equals 5
sl: INV(-5) je enako 5

en: INV(5) equals -5
sl: INV(5) je enako -5

en: INV(0) equals 0
sl: INV(0) je enako 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
sl: Funkcija COUNT() vrne število podanih celoštevilskih ali realnih vrednosti. Preštejete lahko z uporabo območja (COUNT(A1:B5)) ali s seznamom vrednosti, kot na primer (COUNT(12;5;12,5)).

en: COUNT(value;value;value...)
sl: COUNT(vrednost;vrednost;vrednost;...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
sl: COUNT(-5;"KSpread";2) vrne 2

en: COUNT(5) returns 1
sl: COUNT(5) vrne 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
sl: Funkcija COUNTA() vrne število podanih nepraznih argumentov. Preštejete lahko z uporabo območja (COUNTA(A1:B5)) ali s seznamom vrednosti, kot na primer (COUNTA(12;5;12,5)).

en: COUNTA(value;value;value...)
sl: COUNTA(vrednost;vrednost;vrednost;...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
sl: COUNTA(-5;"KSpread";2) vrne 3

en: COUNTA(5) returns 1
sl: COUNTA(5) vrne 1

en: Cell range
sl: Obseg celice

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
sl: Ta funkcija vrne število vseh praznih celic v obsegu.

en: COUNTBLANK(range)
sl: COUNTBLANK(obseg)

en: Range
sl: Obseg

en: Criteria
sl: Pogoji

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
sl: Funkcija COUNTIF() vrne število celic v danem obsegu, ki izpolnjujejo dan pogoj.

en: COUNTIF(range;criteria)
sl: COUNTIF(obseg;kriterij)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
sl: COUNTIF(A2:A3;"14") vrne 1 če je A2 -4 in A3 14

en: A floating point value
sl: Vrednost z decimalno vejico

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
sl: Funkcija FACT() izračuna fakulteto parametra. Matematični izraz je (vrednost)!.

en: FACT(number)
sl: FACT(število)

en: FACT(10) returns 3628800
sl: FACT(10) vrne 3628800

en: FACT(0) returns 1
sl: FACT(0) vrne 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
sl: Funkcija FACTDOUBLE() izračuna dvojno fakulteto parametra t.j. x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
sl: FACTDOUBLE(število)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
sl: FACTDOUBLE(6) vrne 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
sl: FACTDOUBLE(7) vrne 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
sl: Funkcija SUM() vrne vsoto vseh podanih parametrov. Izračunate lahko vsoto območja (SUM(A1:B5)) ali seznam vrednosti, kot na primer (SUM(12;5;12,5)).

en: SUM(value;value;...)
sl: SUM(vrednost;vrednost;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
sl: SUM(12;5;7) je enako 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
sl: SUM(12,5;2) je enako 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
sl: Funkcija SUMA() izračuna vsoto vseh vrednosti, podanih kot parametri. Izračunate lahko vsoto območja (SUM(A1:B5)) ali seznam vrednosti, kot na primer (SUM(12;5;12,5)). Če parameter vsebuje besedilo ali Boolovo vrednost FALSE, se šteje kot 0, če pa parameter izvrednosti v TRUE, se šteje kot 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
sl: SUMA(12;5;7) je enako 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
sl: SUMA(12,5;2;TRUE) je enako 15,5

en: Check range
sl: Obseg preverjanja

en: Sum range
sl: Obseg vsote

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
sl: Funkcija SUMIF() izračuna vsoto vseh vrednosti, ki so podane kot parameter in zadoščajo pogoju. Obseg vsote ni obvezen. Če ni podan obseg vsote, se seštejejo vrednosti iz obsega preverjanja. Dolžina obsega preverjanja mora biti enako dolga ali krajša kot dolžina obsega vsote.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
sl: SUMIF(obseg preverjanja;kriterij;obseg vsote)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
sl: SUMIF(A1:A4;">1") sešteje vse vrednosti v obsegu A1:A4 ki zadoščajo pogoju >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
sl: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sešteje vse vrednosti v obsegu B1:B4, če ustrezna vrednost v obsegu A1:A4 ustreza pogoju =0

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
sl: Funkcija PRODUCT() vrne produkt vseh vrednosti, podanih kot parametri. Izračunate lahko produkt območja PRODUCT(A1:B5) ali seznam vrednosti, kot na primer PRODUCT(12;5;12,5). Če ni najdenih numeričnih vrednosti, se vrne 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
sl: PRODUCT(vrednost;vrednost;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
sl: PRODUCT(3;5;7) je enako 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
sl: PRODUCT(12,5;2) je enako 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
sl: Funkcija KPRODUCT() vrne produkt vseh vrednosti, podanih kot parametri. Izračunate lahko produkt območja KPRODUCT(A1:B5) ali seznam vrednosti, kot na primer KPRODUCT(12;5;12,5). Če ni numeričnih vrednosti, se vrne 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
sl: KPRODUCT(vrednost;vrednost;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
sl: KPRODUCT(3;5;7) je enako 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
sl: KPRODUCT(12,5;2) je enako 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
sl: Funkcija G_PRODUCT() je enaka funkciji KPRODUCT. Ponujena je zaradi združljivosti z Gnumericom.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
sl: G_PRODUCT(vrednost;vrednost;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
sl: Funkcija DIV() deli prvo vrednost z drugimi vrednostmi v vrsti.

en: DIV(value;value;...)
sl: DIV(vrednost;vrednost;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
sl: DIV(20;2;2) vrne 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
sl: DIV(25;2,5) vrne 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
sl: Funkcija SUMSQ() vrne vsoto kvadratov vseh podanih parametrov. Izračunate lahko vsoto območja (SUMSQ(A1:B5)) ali seznam vrednosti, kot na primer (SUMSQ(12;5;12,5)).

en: SUMSQ(value;value;...)
sl: SUMSQ(vrednost;vrednost;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
sl: SUMSQ(12;5;7) je enako 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
sl: SUMSQ(12,5;2) je enako 173

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
sl: Funkcija MAX() vrne največjega izmed podanih parametrov. Nizi in logične vrednosti so prezrti.

en: MAX(value;value;...)
sl: MAX(vrednost;vrednost;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
sl: MAX(12;5;7) vrne 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
sl: MAX(12,5;2) vrne 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
sl: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) vrne 0.5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
sl: Funkcija MAXA() vrne največjo vrednost podano v parametrih. TRUE se šteje kot 1, FALSE pa 0. Nizi so prezrti.

en: MAXA(value;value;...)
sl: MAXA(vrednost;vrednost;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
sl: MAXA(12;5;7) vrne 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
sl: MAXA(12,5;2) vrne 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
sl: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) vrne 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
sl: Funkcija MIN() vrne najmanjšega izmed podanih parametrov. Nizi in logične vrednosti so prezrti.

en: MIN(value;value;...)
sl: MIN(vrednost;vrednost;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
sl: MIN(12;5;7) vrne 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
sl: MIN(12,5;2) vrne 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
sl: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) vrne 0.4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
sl: Funkcija MINA() vrne najmanjšega izmed podanih parametrov. TRUE se šteje kot 1, FALSE pa 0. Nizi so prezrti.

en: MINA(value;value;...)
sl: MINA(vrednost;vrednost;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
sl: MINA(12;5;7) vrne 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
sl: MINA(12,5;2) vrne 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
sl: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) vrne 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
sl: Funkcija MULTIPLY() zmnoži vse podane parametre. Zmnožite lahko tudi vrednosti, podane z območjem MULTIPLY(A1:B5), ali seznam vrednosti, kot je MULTIPLY(12;5;12,5). Je enaka funkciji PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
sl: MULTIPLY(vrednost;vrednost;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
sl: MULTIPLY(12;5;7) je enako 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
sl: MULTIPLY(12,5;2) je enako 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
sl: Funkcija MULTINOMIAL() vrne mnogočlenik vsakega števila v parametrih. Za MULTINOMIAL(a,b,c) se uporablja naslednja formula:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
sl: MULTINOMIAL(vrednost;vrednost;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
sl: MULTINOMIAL(3;4;5) je enako 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
sl: Funkcija SQRT() vrne nenegativno vrednost kvadratnega korena x. Funkcija vrne napako, če je argument negativen.

en: SQRT(9) equals 3
sl: SQRT(9) je enako 3

en: SQRT(-9) is an error
sl: SQRT(-9) je napaka

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
sl: Funkcija SQRTP() vrne nenegativno vrednost kvadratnega korena x * PI. Če je x negativen, vrne napako.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
sl: SQRTPI(2) je enako 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
sl: Funkcija LN() vrne naravni logaritem x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
sl: LN(0,8) je enako -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
sl: LN(0) je enako -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
sl: Funkcija LOGn() vrne logaritem x pri osnovi n.

en: LOGn(value;base)
sl: LOGn(vrednost;osnova)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
sl: LOGn(12;10) je enako 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
sl: LOGn(12;2) je 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
sl: Funkcija ROOTN() vrne nenegativni n-ti koren x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
sl: ROOTN(9;2) je enako 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
sl: Funkcija CUR() vrne nenegativni tretji koren x.

en: CUR(27) equals 3
sl: CUR(27) je 3

en: A floating point value, greater than zero
sl: Vrednost s plavajočo vejico večja od 0

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
sl: Funkcija LOG() vrne desetiški logaritem x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
sl: LOG(0,8) je enako -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
sl: LOG(0) je napaka.

en: A positive floating point value
sl: Pozitivna vrednost s plavajočo vejico

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
sl: Funkcija LOG10() vrne desetiški logaritem argumenta.

en: LOG10(10) equals 1.
sl: LOG10(10) je enako 1.

en: LOG10(0) is an error.
sl: LOG10(0) je napaka.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
sl: Funkcija LOG2() vrne dvojiški logaritem x.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
sl: LOG2(0,8) je enako -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
sl: LOG2(0) je enako -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
sl: Funkcija EXP() vrne vrednost števila e (baza naravnega logaritma), potenciranega na x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
sl: EXP(9) je enako 8.103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
sl: EXP(-9) je enako 0,00012341

en: The CEIL() function rounds x up to the nearest integer which is greater than the input, returning that value as a double.
sl: Funkcija CEIL() zaokroži x navzgor na najbližje celo število in vrne to vrednost kot double.

en: CEIL(12.5) equals 13
sl: CEIL(12,5) je enako 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
sl: CEIL(-12,5) je enako -12

en: Significance (optional)
sl: Pomembnost (neobvezno)

en: Mode (optional)
sl: Način (po želji)

en: The CEILING() function rounds x up (away from zero) to the nearest multiple of Significance which is greater than the input. The default value for Significance is 1 (or -1 if the value is negative), which means rounding up to the nearest integer. If the Mode parameter is non-zero, the function rounds away from zero, instead of up towards the positive infinity.
sl: Funkcija CEILING () zaokroži x (stran od ničle) do najbližjega večkratnika Pomembnosti, ki je večja od vložka. Privzeta vrednost za Pomembnost je 1 (ali -1, če je vrednost negativna), kar pomeni zaokroževanje na najbližje celo število. Če parameter Mode ni nič, funkcija zaokroži stran od ničle, namesto navzgor proti pozitivni neskončnosti.

en: CEILING(12.5) equals 13
sl: CEILING(12,5) je enako 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
sl: CEILING(6,43; 4) je enako 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
sl: CEILING(-6.43; -4; 1) je enako -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
sl: CEILING(-6.43; -4; 0) je enako -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
sl: Zaokroži število x navzdol na najbližji večkratnik drugega parametra, Pomembnosti.

en: The FLOOR() function rounds x down (towards zero) to the nearest multiple of Significance which is smaller than the input.
                    The default value for Significance is 1, if x is positive. It is -1, if the value is negative,
                    which means rounding up to the nearest integer.
                    If mode is given and not equal to zero, the amount of x is rounded toward zero to a multiple
                    of significance and then the sign applied. Otherwise, it rounds toward negative infinity.
                        If any of the two parameters x or Significance is zero, the result is zero.
sl: FLOOR () funkcija zaokroži x navzdol (proti nič) na najbližji večkratnik Pomembnosti, ki je manjši od vnosa.
    Privzeta vrednost za Pomembnost je 1, če je x pozitiven.Je -1, če je vrednost negativna,
    kar pomeni zaokrožitev na najbližje celo število.
    Če je dan način in ni enak nič, je vrednost x zaokroženo proti nič do večkrat
    po pomembnosti in nato znak. Sicer pa zaokroži proti negativni neskončnosti.
    Če je kateri koli od dveh parametrov x ali Pomen enak nič, je rezultat nič.

en: FLOOR(12.5) equals 12
sl: FLOOR(12,5) je enako 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
sl: FLOOR(-12.5) je enako -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
sl: FLOOR(5; 2) je enako 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
sl: FLOOR(5; 2.2) je enako 4.4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
sl: Funkcija ABS() vrne absolutno vrednost decimalnega števila x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
sl: ABS(12,5) je 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
sl: ABS(-12,5) je 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
sl: Funkcija INT() vrne celi del vrednosti.

en: INT(12.55) equals 12
sl: INT(12,55) je 12

en: INT(15) equals 15
sl: INT(15) je 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
sl: Funkcija RAND() vrne psevdo-naključno število med 0 in 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
sl: RAND() je enako recimo 0,78309922...

en: A floating point value (greater 0)
sl: Vrednost z decimalno vejico (večja od 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
sl: Funkcija RANDEXP() vrne psevdo-naključno število, porazdeljeno po eksponentni porazdelitvi.

en: RANDEXP(0.88)
sl: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
sl: Funkcija RANDPOISSON() vrne psevdo-naključno število, porazdeljeno po Poissonovi porazdelitvi.

en: A floating point value (between 0 and 1)
sl: Vrednost z decimalno vejico (med 0 in 1)

en: Trials (greater 0)
sl: Poskusi (več kot 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
sl: Funkcija RANDBINOM() vrne psevdo-naključno število, porazdeljeno po binomski porazdelitvi.

en: Failures (greater 0)
sl: Neuspehi (več kot 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
sl: Funkcija RANDNEGBINOM() vrne psevdo-naključno število, porazdeljeno po negativni binomski porazdelitvi.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
sl: Funkcija RANDBERNOULLI() vrne psevdo-naključno število, porazdeljeno po Bernoullijevi porazdelitvi.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
sl: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
sl: Srednja vrednost v normalni porazdelitvi

en: Dispersion of the normal distribution
sl: Disperzija normalne porazdelitve

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
sl: Funkcija RANDNORM() vrne psevdo-naključno število, porazdeljeno po normalni (Gaussovi) porazdelitvi.

en: Bottom value
sl: Spodnja vrednost

en: Top value
sl: Zgornja vrednost

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
sl: Funkcija RANDBETWEEN() vrne psevdo-naključno število med spodnjo in zgornjo vrednostjo.  Če je spodnja > zgornja, potem funkcija vrne Napaka.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
sl: RANDBETWEEN(spodnja;zgornja)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
sl: RANDBETWEEN(12;78) je enako recimo 61,0811...

en: Multiple
sl: Večkratnik

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
sl: Funkcija MROUND() vrne vrednost, zaokroženo na naveden večkratnik. Vrednost in večkratnik morata imeti isti predznak

en: MROUND(value; multiple)
sl: MROUND(vrednost; večkratnik)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
sl: MROUND(1,252; 0,5) je enako 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
sl: MROUND(-1,252; -0,5) je enako -1,5

en: Digits
sl: Števke

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
sl: Funkcija ROUND(vrednost;[števke]) vrne zaokroženo vrednost. Števke so število števk, na katere naj se vrednost zaokroži. Če je vrednost »števke« enaka nič ali pa izpuščena, se vrednost zaokroži navzgor na najbližje celo število. Če je vrednost »števke« manjša kot nič, potem se vrednost zaokroži na pripadajoči celi del števila.

en: ROUND(value;[digits])
sl: ROUND(vrednost;[števke])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
sl: ROUND(1,252;2) je enako 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
sl: ROUND(-1,252;2) je enako -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
sl: ROUND(1,252;2) je enako 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
sl: ROUND(-12,25;-1) je enako -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
sl: ROUND(-1,252;0) je enako -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
sl: Funkcija ROUNDUP(vrednost;[števke]) vrne navzgor zaokroženo vrednost. Števke so število števk, na katere naj se vrednost zaokroži. Če je vrednost »števke« enaka nič ali pa izpuščena, se vrednost zaokroži navzgor na najbližje celo število.

en: ROUNDUP(value;[digits])
sl: ROUNDUP(vrednost;[števke])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
sl: ROUNDUP(1.252) je enako 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
sl: ROUNDUP(1,252;2) je enako 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
sl: ROUNDUP(-1.252;2) je enako -1.26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
sl: ROUNDUP(-1.252) je enako -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
sl: Funkcija ROUNDDOWN(vrednost;[števke]) vrne navzdol zaokroženo absolutno vrednost. Števke so število števk, na katere naj se vrednost zaokroži. Če je vrednost »števke« enaka nič ali izpuščena, se vrednost zaokroži navzdol na najbližje celo število.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
sl: ROUNDDOWN(vrednost;[števke])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
sl: ROUNDDOWN(1.252) je enako 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
sl: ROUNDDOWN(1,252;2) je enako 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
sl: ROUNDDOWN(-1.252;2) je enako -1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
sl: ROUNDDOWN(-1.252) je enako -1

en: Nth term
sl: N-ti izraz

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
sl: Funkcija FIB izračuna N-ti člen Fibonaccijevega zaporedja (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), v katerem je vsaka številka vsota prejšnjih dveh. FIB(0) je definiran kot 0.

en: FIB(9) returns 34
sl: FIB(9) vrne 34

en: FIB(26) returns 121393
sl: FIB(26) vrne 121393

en: Numerator
sl: Števec

en: Denumerator
sl: Delitelj

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
sl: Funkcija QUOTIENT vrne celi del ulomka (števec/delitelj).

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
sl: QUOTIENT(števec;delitelj)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
sl: QUOTIENT(21;4) vrne 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
sl: Funkcija MDETERM vrne determinanto dane matrike. Matrika mora biti kvadratna (n x n).

en: MDETERM(matrix)
sl: MDETERM(matrika)

en: First matrix
sl: Prva matrika

en: Second matrix
sl: Druga matrika

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
sl: Funkcija MMULT zmnoži dve matriki. Število stolpcev v prvi matriki mora biti enako številu vrstic v drugi matriki. Rezultat je matrika.

en: Since the result is an array, you need to use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
sl: Ker je rezultat vektor, morate namesto tipke Enter uporabiti Ctrl+Alt+Enter za prikaz elementov matrike v ločenih celicah.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
sl: MMULT(matrika1;matrika2)

en: Matrix
sl: Matrika

en: Calculates the inverse of the matrix.
sl: Izračuna inverzno matriko.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
sl: Matrika, pomnožena s svojimi inverzno matriko, je enotna matrika enake dimenzije.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
sl: Obračljive matrike imajo determinante različne od nič.

en: MINVERSE(matrix)
sl: MINVERSE(matrika)

en: Dimension
sl: Dimenzija

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
sl: Ustvari enotno matriko dane dimenzije.

en: MUNIT(dimension)
sl: MUNIT(dimenzija)

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
sl: MUNIT(3) tvori enotno matriko 3x3

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
sl: Vrne transponirano matriko, to je matrika, kjer so vrstice in stolpci zamenjani.

en: TRANSPOSE(matrix)
sl: TRANSPOSE(matrika)

en: Lookup & Reference
sl: Vpogled in referenca

en: Row number
sl: Število vrstice

en: Column number
sl: Število stolpca

en: Absolute number (optional)
sl: Absolutno število (neobvezno)

en: A1 style (optional)
sl: Slog A1 (neobvezno)

en: Sheet name
sl: Ime lista

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
sl: Funkcija ADDRESS vrne naslov celice. Parameter vrstica je številka vrstice, stoplec pa število stolpca.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
sl: Število absolutnost navaja vrsto reference: 1 ali brez = absolutno, 2 = absolutna vrstica, relativen stolpec, 3 = relativna vrstica, absoluten stolpec in 4 = relativno.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
sl: Slog A1 navaja slog vrnjenega naslova. Če je A1 nastavljen kot TRUE (privzeto), je naslov vrnjen v slogu A1, sicer pa v slogu R1SC1.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
sl: List je besedilo, ki navaja ime lista.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
sl: ADDRESS(vrstica; stolpec; absolutnost; slog; ime_lista)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
sl: ADDRESS(6; 4) vrne $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
sl: ADDRESS(6; 4; 2) vrne D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
sl: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "List1") vrne List1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
sl: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "List1") vrne List1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
sl: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "List1") vrne List1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
sl: Vrne število področij vreferenčnem nizu. Področje je lahko ena celica ali pa niz celic.

en: AREAS(reference)
sl: AREAS(referenca)

en: AREAS(A1) returns 1
sl: AREAS(A1) vrne 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
sl: AREAS((A1; A2:A4)) vrne 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
sl: Vrne informacije o položaju, oblikovanju ali vsebini v referenci.

en: CELL(type; reference)
sl: CELL(vrsta; referenca)

en: CELL("COL", C7) returns 3
sl: CELL("COL", C7) vrne 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
sl: CELL("ROW", C7) vrne 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
sl: CELL("ADDRESS", C7) vrne $C$7

en: Index
sl: Indeks

en: Arguments
sl: Argumenti

en: Returns the parameter specified by the index.
sl: Vrne parameter, ki je določen z indeksom.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
sl: CHOOSE(indeks; parameter1; parameter2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
sl: CHOOSE(1; "prvi"; "drugi") vrne "prvi"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
sl: CHOOSE(2; 3; 2; 4) vrne 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
sl: Funkcija COLUMN vrne stolpec dane celične reference. Če ni naveden noben parameter, se vrne stolpec trenutne celice.

en: COLUMN(reference)
sl: COLUMN(referenca)

en: COLUMN(A1) returns 1
sl: COLUMN(A1) vrne 1

en: COLUMN(D2) returns 4
sl: COLUMN(D2) vrne 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
sl: Funkcija COLUMNS vrne število stolpcev v referenci.

en: COLUMNS(reference)
sl: COLUMNS(referenca)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
sl: COLUMNS(A1:C3) vrne 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
sl: COLUMNS(D2) vrne 1

en: Row
sl: Vrstica

en: Column
sl: Stolpec

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
sl: Če je podan obseg, vrne vrednost, ki je shranjena v dani vrstici/stolpcu. Če je podana ena celica, ki vsebuje polje, vrne en element polja.

en: INDEX(cell, row, column)
sl: INDEX(celica, vrstica, stolpec)

en: INDEX(range, row, column)
sl: INDEX(obseg, vrstica, stolpec)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
sl: INDEX(A1:C3;2;2), vrne vsebino B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
sl: INDEX(A1;2;2), če je A1 rezultat računanja s polji, vrne element (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
sl: Vrne vsebino celice, navedene v referenčnem besedilu. Drugi parameter je neobvezen.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
sl: INDIRECT(referenčno_besedilo, slog_A1)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
sl: INDIRECT(A1), A1 vsebuje "B1", in B1 1 => vrne 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
sl: INDIRECT("A1") vrne vsebino celice A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
sl: Funkcija ROW vrne vrstico dane celične reference. Če ni naveden noben parameter, se vrne vrstica trenutne celice.

en: ROW(reference)
sl: ROW(referenca)

en: ROW(A1) returns 1
sl: ROW(A1) vrne 1

en: ROW(D2) returns 2
sl: ROW(D2) vrne 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
sl: Funkcija ROWS vrne število vrstic v referenci.

en: ROWS(reference)
sl: ROWS(referenca)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
sl: ROWS(A1:C3) vrne 3

en: ROWS(D2) returns 1
sl: ROWS(D2) vrne 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
sl: Vrne številko lista reference ali niz, ki predstavlja ime lista.

en: SHEET(reference)
sl: SHEET(referenca)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
sl: SHEET(Sheet1!C7) vrne 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
sl: SHEET(Sheet2!C7) vrne 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
sl: Vrne število listov v referenčnem ali trenutnem dokumentu.

en: SHEETS(reference)
sl: SHEETS(referenca)

en: Lookup value
sl: Iskana vrednost

en: Lookup vector
sl: Preiskovani vektor

en: Result vector
sl: Vektor rezultata

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
sl: Funkcija LOOKUP poišče prvi parameter v iskalnem vektorju. Funkcija vrne vrednost kot indeks v Vektorju, kjer se vrednosti ujemata. Če vrednosti ni v vektorju iskanja, je izbrana najbližja spodnja vrednost. Če se ni najdena nobena vrednost v iskalnem vektorju, se vrne napaka. Vektor iskanja mora biti v naraščajočem vrstnem redu, Možne so numerične vrednosti, nizi in logične vrednosti. Primerjava med nizi nista občutljiva na velike in velike črke.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
sl: LOOKUP(vrednost; preiskovani vektor, vektor rezultata)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
sl: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) za A1 = 1, A2 = 2 vrne vrednost celice B1.

en: Data source
sl: Vir podatkov

en: Sorted (optional)
sl: Urejeno (po želji)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
sl: V prvi vrstici dane tabele poiščite ujemajočo se vrednost in vrne vrednost označene vrstice.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
sl: Poišče 'vrednost iskanja' v prvi vrstici 'vira podatkov'. Če se vrednost ujema, vrednost v 'vrstici' se vrne stolpec, kjer je bila najdena vrednost. Če je »razvrščeno« res (privzeto), se predpostavlja, da je prva vrstica razvrščena. Iskanje se bo končalo, če je 'vrednost iskanja' nižja od trenutne vrednosti.

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
sl: V prvem stolpcu dane tabele poišče ujemajočo se vrednost in vrni vrednost navedenega stolpca.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
sl: V prvem stolpcu 'vira podatkov' poišče 'iskalno vrednost'. Če se vrednost ujema, se vrednost v 'stolpcu' in vrstica vrne. Če je 'razvrščeno' velja (privzeto), se predpostavlja da je prvi stolpec sortiran. Iskanje se bo končalo, če je 'vrednost iskanja' nižja od vrednosti, ki je trenutno v primerjavi.

en: Formula cell
sl: Celica s formulo

en: Row cell
sl: Celica vrstice

en: Row replacement
sl: Zamenjava vrstice

en: Column cell (optional)
sl: Stolpec celice (neobvezno)

en: Column replacement (optional)
sl: Zamenjava stolpca (neobvezno)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
sl: MULTIPLE.OPERATIONS izvede izraz formule, na katerega kaže FormulaCell in vsi izrazi formul, od katerih so odvisni, medtem ko nadomešča vse sklice na RowCell s sklici na RowReplacement oz. sklice na ColumnCell s sklici na ColumnReplacement. Funkcijo lahko uporabljamo za enostavno ustvarjanje tabel izrazov, ki so odvisne od dveh vhodovparametrov.

en: Search value
sl: Iskana vrednost

en: Search region
sl: Področje iskanja

en: Match type (optional)
sl: Tip ujemanja (neobvezno)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
sl: Poišče iskalno vrednost v iskalnem območju in vrne svoj položaj (začenši pri 1). Vrsta ujemanja je lahko -1, 0 ali 1 in določa, kako se išče ta vrednost. Če je vrsta 0, se vrne indeks prve vrednosti, ki je enak iskani vrednosti. Če je vrsta 1 (ali izpuščena), se vrne indeksprve vrednosti, ki je manjša ali enaka iskani vrednosti, vrednosti v iskalnem območju pa morajo biti razvrščene po naraščajočem vrstnem redu. Če je vrsta -1, se vrne najmanjša vrednost, ki je večja ali enaka iskani vrednosti,  iskano območje pa ima vrednosti razvrščene v padajočem vrstnem redu.

en: Reference or range
sl: Referenca ali področje

en: Number of rows to offset
sl: Število vrstic za izravnavo

en: Number of columns to offset
sl: Število stolpcev za izravnavo

en: Height of the offset range (optional)
sl: Višina območja odmika (neobvezno)

en: Width of the offset range (optional)
sl: Širina območja odmika (neobvezno)

en: Modifies a reference's position and dimension.
sl: Spremeni položaj in dimenzijo referenc.

en: Statistical
sl: Statistične

en: Floating point values
sl: Realne vrednosti

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
sl: Funkcija AVEDEV() izračuna povprečje absolutnih odklonov v zbirki podatkov od njihove srednje vrednosti.

en: AVEDEV(value;value;...)
sl: AVEDEV(vrednost;vrednost;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
sl: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) vrne 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
sl: Funkcija AVERAGE() vrne povprečje vseh parametrov. Izračunate lahko povprečje območja (AVERAGE(A1:B5)) ali seznam vrednosti, kot na primer (AVERAGE(12;5;12.5)).

en: AVERAGE(value;value;...)
sl: AVERAGE(vrednost;vrednost;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
sl: AVERAGE(12;5;7) je enako 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
sl: AVERAGE(12,5;2) je enako 7,25

en: String values
sl: Vrednosti niza

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
sl: Funkcija AVERAGEA() izračuna povprečje danih argumentov. Števila, besedilo in logične vrednosti so vse vključene v izračunu. Če celica vsebuje besedilo ali argument FALSE, potem se šteje kot vrednost ničle (0). Če je argument TRUE, se šteje kot ena (1). Vedite, da se prazne celice ne štejejo.

en: AVERAGEA(value;value;...)
sl: AVERAGEA(vrednost;vrednost;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
sl: AVERAGEA(11,4;17,3;"besedilo";25,9;40,1) je enako 18,94

en: Alpha parameter
sl: Parameter alfa

en: Beta parameter
sl: Parameter beta

en: Start
sl: Začetek

en: End
sl: Konec

en: Cumulative
sl: Kumulativa

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
sl: Funkcija BEDADIST() vrne kumulativno gostoto verjetnosti beta.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
sl: Zadnja dva parametra sta po izbiri. Nastavita spodnjo in zgornjo mejo, sicer sta 0,0 in 1,0.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
sl: BETADIST(število;alfa;beta;začetek;konec; [cumulativa=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
sl: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) je enako 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
sl: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) je enako 0,537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
sl: Funkcija BETAINV() vrne inverzno funkcijo BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
sl: Zadnja dva parametra sta neobvezna. Nastavita spodnjo in zgornjo mejo, sicer sta 0,0 in 1,0.

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sl: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) je 0.1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
sl: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) je 0.3

en: Degrees of freedom
sl: Stopnje svobode

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
sl: Funkcija CHIDIST() vrne verjetnostno vrednost iz nakazanega Hi-kvadrata, da je hipoteza potrjena.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
sl: CHIDIST primerja kvadratno vrednost Hi, ki je dana za naključen vzorec, ki se izračuna iz vsote (opazovana_vrednost-pričakovana_vrednost)^2/pričakovana_vrednost za vse vrednosti s teoretično kvadratno porazdelitev Hi in iz tega ugotovi verjetnost napake za preizkušeno hipotezo.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
sl: CHIDIST(število;stopnje_svobode)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
sl: CHIDIST(13,27;5) returns 0,021

en: Total number of elements
sl: Skupno število elementov

en: Number of elements to choose
sl: Število izbranih elementov

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
sl: Funkcija COMBIN() izračuna število možnih kombinacij. Prvi parameter je število vseh elementov, drugi je število izbranih. Obe vrednosti morata biti pozitivni in prvi parameter ne sme biti manjši od drugega. Sicer funkcija vrne napako.

en: COMBIN(total;chosen)
sl: COMBIN(skupaj;izbranih)

en: COMBIN(12;5) returns 792
sl: COMBIN(12;5) vrne 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
sl: COMBIN(5;5) vrne 1

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
sl: Funkcija COMBIN() izračuna število možnih kombinacij s ponavljanjem. Prvi parameter je število vseh elementov, drugi je število izbranih. Obe vrednosti morata biti pozitivni in prvi parameter ne sme biti manjši od drugega. Sicer funkcija vrne napako.

en: COMBINA(total;chosen)
sl: COMBINA(skupaj;izbranih)

en: COMBINA(12;5) returns 4368
sl: COMBINA(12;5) vrne 792

en: COMBINA(5;5) returns 126
sl: COMBINA(5;5) vrne 1

en: Level of the confidence interval
sl: Stopnja intervala zaupnosti

en: Standard deviation for the total population
sl: Standardna deviacija celotne populacije

en: Size of the total population
sl: Velikost celotne populacije

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
sl: Funkcija CONFIDENCE() vrne interval zaupnosti srednje vrednosti populacije.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
sl: Parameter alfa mora biti med 0 in 1 (nevključno), STDDEV mora biti pozitiven, velikost pa mora biti enaka ali večja od 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
sl: CONFIDENCE(alfa,STDDEV;velikost)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
sl: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) je enako 0,294059

en: Cell range of values
sl: Celični obseg vrednosti

en: Second cell range of values
sl: Drugi celični obseg vrednosti

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
sl: Funkcija CORREL() izračuna korelacijski koeficient dveh celičnih obsegov.

en: CORREL(range1; range2)
sl: CORREL(obseg1; obseg2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
sl: Funkcija COVAR() izračuna kovarianco dveh celičnih obsegov.

en: COVAR(range1; range2)
sl: COVAR(obseg1; obseg2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
sl: Funkcija DEVSQ() izračuna vsoto kvadratov deviacij.

en: DEVSQ(value; value;...)
sl: DEVSQ(vrednost;vrednost;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
sl: DEVSQ(21; 33; 54; 23) vrne 684,75

en: Lambda parameter
sl: Parameter lambda

en: 0 = density, 1 = distribution
sl: 0 = gostota, 1 = porazdelitev

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
sl: Funkcija EXPONDIST() vrne eksponentno porazdelitev.

en: The lambda parameter must be positive.
sl: Parameter lambda mora biti pozitiven.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
sl: Kumulacija = 0: izračuna funkcijo gostote; kumulacija = 1: izračuna porazdelitev.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
sl: EXPONDIST(število;lambda;kumulacija)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
sl: EXPONDIST(3;0,5;0) je enako 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
sl: EXPONDIST(3;0,5;1) je enako 0,776870

en: Degrees of freedom 1
sl: Stopnje svobode 1

en: Degrees of freedom 2
sl: Stopnje svobode 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
sl: Funkcija FDIST() vrne F-porazdelitev.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
sl: FDIST(število;stopnje_svobode_1;stopnje_svobode_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
sl: FDIST(0,8;8;12) vrne 0,61

en: Number r1
sl: Število r1

en: Number r2
sl: Število r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
sl: Funkcija FINV() vrne enolično nenegativno število, da velja FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
sl: FINV(število; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sl: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) je enako 0.1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
sl: Funkcija FISHER() vrne Fisherjevo transformacijo za x in ustvari funkcijo, ki je blizu normalni porazdelitvi.

en: FISHER(number)
sl: FISHER(število)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
sl: FISHER(0,2859) je enako 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
sl: FISHER(0,8105) je enako 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
sl: Fukcija FISHERINV() vrne inverz Fisherjeve transformacije za x in ustvari funkcijo, ki je blizu normalni porazdelitvi.

en: FISHERINV(number)
sl: FISHERINV(število)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
sl: FISHERINV(0,2859) equals 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
sl: FISHERINV(0,8105) equals 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
sl: Vrednosti v plavajoči vejici, ki jih preštejemo.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
sl: Vrednosti v plavajoči vejici, ki predstavljajo zgornje meje intervalov.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
sl: Prešteje število vrednosti za vsak interval, podane z mejnimi vrednostmi v drugem parametru.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
sl: Vrednosti v drugem parametru določajo zgornje meje intervalov.
    Intervali vključujejo zgornje meje.
    Vrnjeno polje je vektor stolpcev in ima še enega elementa več kot drugi parameter;
    zadnji element predstavlja število vseh elementov, ki so večji od zadnje vrednosti v drugem parametru.
    Če je drugi parameter prazen, se preštejejo vse vrednosti v prvem parametru.

en: Note that the data must be in columns and since the result is a column-array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
sl: Upoštevajte, da morajo biti podatki v stolpcih in ker je rezultat stolpec,za prikaz matrike uporabite Ctrl+Alt+Enter (namesto samo Enter) za prikaz elementov v ločenih celicah.

en: Cumulated flag
sl: Oznaka kumulacije

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
sl: Funkcija GAMMADIST() vrne porazdelitev gama.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
sl: Če je zadnji parameter (kumulacija) 0, potem se izračuna funkcija gostote; če je 1, potem se vrne distribucija.

en: The first three parameters must be positive.
sl: Prvi trije parametri morajo biti pozitivni.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
sl: GAMMADIST(število;alfa;beta;kumulacija)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
sl: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) je enako 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
sl: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) je enako 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
sl: Funkcija GAMMAINV() vrne enolično število x >= 0 tako da je GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sl: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) je enako 0.1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
sl: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) je enako 0.3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
sl: Število, za katero se izračuna integralno vrednost standardne normalne porazdelitve

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
sl: Funkcija GAUSS() vrne integralno vrednost standardne normalne kumulativne porazdelitve.

en: GAUSS(value)
sl: GAUSS(vrednost)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
sl: GAUSS(0,25) je enako 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
sl: Funkcija GEOMEAN() vrne geometrično sredino danih argumentov. To je enakovredno n-temu korenu produktu izrazov.

en: GEOMEAN(value; value;...)
sl: GEOMEAN(vrednost; vrednost;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
sl: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) vrne 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
sl: Funkcija HARMEAN() vrne harmonično sredino N podatkovnih točk (N deljen z vsoto inverzov podatkovnih točk).

en: HARMEAN(value; value;...)
sl: HARMEAN(vrednost; vrednost;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
sl: HARMEAN(21; 33; 54; 23) vrne 28,588

en: Number of success in the sample
sl: Število uspešnih poskusov v vzorcu

en: Number of trials
sl: Število poskusov

en: Number of success overall
sl: Skupno število uspešnih poskusov

en: Population size
sl: Velikost populacije

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
sl: Funkcija HYPGEOMDIST() vrne hipergeometrično porazdelitev.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
sl: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) vrne 0,3522

en: y values (array)
sl: vrednosti y (vektor)

en: x values (array)
sl: vrednosti x (vektor)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
sl: Funkcija INTERCEPT() izračuna presečišče regresijske premice z osjo y.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
sl: Funkcija KURT() izračuna nepristransko oceno stopnje sploščenosti niza podatkov. Vnesti morate vsaj štiri vrednosti, sicer se vrne napaka.

en: KURT(value; value;...)
sl: KURT(vrednost; vrednost;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
sl: KURT(21; 33; 54; 23) vrne 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
sl: Funkcija KURTP() izračuna populacijsko stopnjo sploščenosti niza podatkov. Vnesti morate vsaj štiri vrednosti, sicer se vrne napaka.

en: KURTP(value; value;...)
sl: KURTP(vrednost; vrednost;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
sl: KURTP(21; 33; 54; 23) vrne -1,021

en: Position (from the largest)
sl: Položaj (od največjega)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
sl: Funkcija LARGE() vrne k-to največjo vrednost niza podatkov.

en: LARGE(range; k)
sl: LARGE(obseg; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
sl: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) vrne 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
sl: Funkcija LEGACYFDIST() vrne f-distribucijo.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
sl: LEGACYFDIST(število;sp1;sp2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
sl: LEGACYFDIST(0.8;8;12) vrne 0.61

en: Probability
sl: Verjetnost

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
sl: Srednja vrednost standardne logaritmične porazdelitve

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
sl: Standardna deviacija standardne logaritmične porazdelitve

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
sl: Funkcija LOGINV() izračuna inverz lognormalne kumulativne porazdelitve.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
sl: LOGINV(p; sredina; stdev)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
sl: LOGINV(0,1;0;1) je enako 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
sl: Verjetnostna vrednost, za katero se izračuna standardna logaritmična porazdelitev

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
sl: Funkcija LOGNORMDIST() vrne kumulativno lognormalno porazdelitev.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
sl: LOGNORMDIST(število;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
sl: LOGNORMDIST(0,1;0;1) je enako 0,01

en: Floating point value or range of values
sl: Realna vrednost ali obseg vrednosti

en: Floating point values or range of values
sl: Realne vrednosti ali obseg vrednosti

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
sl: Funkcija MEDIAN() izračuna srednjo vrednost vseh vrednosti, ki so dane kot parametri. Lahko izračunate srednjo vrednost obsega, npr. MEDIAN(A1:B5) ali pa kot seznam vrednosti, npr. MEDIAN (12;5;12,5). Prazne celice se smatrajo kot ničle, celice z besedilom pa so prezrte.

en: MEDIAN(value;value;...)
sl: MEDIAN(vrednost;vrednost;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
sl: MEDIAN(12;5;5,5) je enako 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
sl: MEDIAN(12;7;8;2) je enako 7,5

en: Float
sl: Decimalno število

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
sl: Funkcija MODE() vrne najbolj pogosto pojavljajočo vrednost v nizu podatkov.

en: MODE(number; number2; ...)
sl: MODE(število; število2; ...)

en: MODE(range)
sl: MODE(obseg)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
sl: MODE(12; 14; 12; 15) vrne 12

en: Number of failures
sl: Število neuspehov

en: Number of successful trials
sl: Število uspešnih poskusov

en: Probability of success
sl: Verjetnost uspeha

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
sl: Funkcija NEGBINOMDIST() vrne negativno binomsko porazdelitev.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
sl: NEGBINOMDIST(neuspehi; uspehi; verjetnost_uspeha)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
sl: NEGBINOMDIST(2;5;0,55) vrne 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
sl: Linearna sredina porazdelitve

en: Standard deviation of the distribution
sl: Standardna deviacija porazdelitve

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
sl: Funkcija NORMDIST() vrne normalno kumulativno porazdelitev.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
sl: Število, za katero se izračuna integralno vrednost standardne normalne porazdelitve.

en: MV is the linear middle of the distribution.
sl: MV je linearna sredina porazdelitve.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
sl: STD je standardna deviacija porazdelitve.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
sl: K = 0 izračuna funkcijo gostote; K = 1 izračuna porezdelitev.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
sl: NORMDIST(število;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
sl: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) je enako 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
sl: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) equals 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
sl: Srednja vrednost v normalni porazdelitvi

en: Standard deviation of the normal distribution
sl: Standardna deviacija normalne porazdelitve

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
sl: Funkcija NORMINV () vnre inverz normalne kumulativne porazdelitve. Število mora biti med 0 in 1 (nevključno) in STD mora biti pozitivna.

en: NORMINV(number;MV;STD)
sl: NORMINV(število;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
sl: NORMINV(0,9;63;5) je enako 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
sl: Vrednost, za katero se izračuna standardna normalna porazdelitev

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
sl: Funkcija NORMSDIST() vrne standardno normalno porazdelitev.

en: NORMSDIST(Number)
sl: NORMSDIST(število)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
sl: NORMSDIST(1) je enako 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
sl: Funkcija NORMSINV() vrne inverz standardne normalne kumulativne porazdelitve. Število mora biti med 0 in 1 (nevključno).

en: NORMSINV(Number)
sl: NORMSINV(število)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
sl: NORMSINV(0,908789) vrne 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
sl: Funkcija PEARSON() izračuna korelacijski koeficient dveh celičnih obsegov. Je enaka funkciji CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
sl: PEARSON(obseg1; obseg2)

en: Number of elements to permutate
sl: Število permutacijskih elementov

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
sl: Funkcija PERMUT() vrne število permutacij. Prvi parameter je število elementov, drugi število uporabljenih v permutaciji.

en: PERMUT(total;permutated)
sl: PERMUT(skupaj;permutiranih)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
sl: PERMUT(8;5) je enako 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
sl: PERMUT(1;1) je enako 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
sl: Funkcija PERMUTATIONA() vrne število urejenih permutacij, s ponovitvami. Prvi parameter je število vseh elementov, drugi parameter pa je število elementov, ki jih izberemo. Oba parametra morata biti pozitivna.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
sl: PERMUTATIONA(vseh;izbranih)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
sl: PERMUTATIONA(2,3) vrne 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
sl: PERMUTATIONA(0,0) vrne 1

en: Range of values
sl: Obseg vrednosti

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
sl: Vrednost centila med vključno 0 in 1.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
sl: Funkcija PERCENTILE() vrne x-ti vzorec vrednosti centila podatkov v Podatki. Centil vrne vrednost lestvice serije podatkov, ki greod najmanjše (alfa = 0) do največje vrednosti (alfa = 1). Pri alfa = 25%, odstotek pomeni prvi kvartil; alfa = 50% jeMEDIANA. Prazne celice bodo obravnavane kot nič, celice z besedilom pa bodo prezrte.

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
sl: Število, za katero se izračuna standardno normalno porazdelitev

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
sl: Funkcija PHI() vrne vrednost porazdelitvene funkcije za standardno normalno porazdelitev.

en: PHI(value)
sl: PHI(vrednost)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
sl: PHI(0,25) je enako 0,386668

en: Lambda parameter (the middle value)
sl: Parameter lambda (srednja vrednost)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
sl: Funkcija POISSON() vrne Poissonovo porazdelitev.

en: The lambda and number parameters must be positive.
sl: Parametra števila in lambde morata biti pozitivna.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
sl: POISSON(število;lambda;kumulacija)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
sl: POISSON(60;50;0) je enako 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
sl: POISSON(60;50;1) equals 0,927840

en: Data (array)
sl: Podatki (polje)

en: Order
sl: Vrstni red

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
sl: Funkcija RANK() vrne uvrstitev števila v seznamu števil.

en: Order specifies how to rank the numbers:
sl: Vrstni red določa, kako uvrščati števila:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
sl: Če je 0 ali izpuščen, se podatki uvrstijo po padajočem vrstnem redu.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
sl: Če ni 0, se podatki uvrstijo po naraščajočem vrstnem redu.

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
sl: RANK (2;{1;2;3}) je enako 2

en: known Y (array)
sl: poznan Y (polje)

en: known X (array)
sl: poznan X (polje)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
sl: Funkcija RSQ() vrne kvadrat Pearsonovega korelacijskega koeficienta skozi podatkovne točke v znanih y in znanih x-ih.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
sl: Če sta "vektorY" in "vektorX" prazna ali imata različno število podatkovnih točk, se vrne #N/A.

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
sl: Funkcija SKEW() vrne oceno poševnosti (asimetrije) porazdelitve

en: SKEW(number; number2; ...)
sl: SKEW(število; število2; ...)

en: SKEW(range)
sl: SKEW(obseg)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
sl: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) vrne 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
sl: Funkcija SKEWP() vnre populacijsko poševnost (asimetrijo) porazdelitve

en: SKEWP(number; number2; ...)
sl: SKEWP(število1; število2; ...)

en: SKEWP(range)
sl: SKEWP(obseg)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
sl: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) vrne 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
sl: Funkcija SLOPE() izračuna nagib linearne regresijske premice.

en: Position (from the smallest)
sl: Položaj (od najmanjšega)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
sl: Funkcija SMALL() vrne k-to najmanjšo vrednost niza podatkov.

en: SMALL(range; k)
sl: SMALL(obseg; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
sl: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) vrne 1

en: Number to be normalized
sl: Število za normalizacijo

en: Mean of the distribution
sl: Sredina porazdelitve

en: Standard deviation
sl: Standardni odklon

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
sl: Funkcija STANDARDIZE() izračuna normalizirano vrednost.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
sl: STANDARDIZE(x; sredina, stdev)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
sl: STANDARDIZE(4; 3; 7) vrne 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
sl: Funkcija STDEV() vrne oceno standardne deviacije na osnovi vzorca. Standardna deviacija je mera za to, kako na široko so vrednosti razpršene od povprečne.

en: STDEV(value;value;...)
sl: STDEV(vrednost;vrednost;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
sl: STDEV(6;7;8) je enako 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
sl: Funkcija STDEVA() vrne oceno standardne deviacije na osnovi vzorca. Standardna deviacija je mera za to, kako na široko so vrednosti razpršene od povprečne. Besedilo v celici in Boolove vrednosti, ki se izkažejo kot FALSE, se štejejo 0, Boolove vrednosti, ki se izkažejo kot TRUE, pa 1.

en: STDEVA(value;value;...)
sl: STDEVA(vrednost;vrednost;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
sl: STDEVA(6; 7; A1; 8) je enako 1, če je A1 prazna

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
sl: STDEVA(6; 7; A1; 8) je enako 3,109, če je A1 enako TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
sl: Funkcija STDEVP() vrne oceno standardne deviacije na osnovi celotne populacije

en: STDEVP(value;value;...)
sl: STDEVP(vrednost;vrednost;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
sl: STDEVP(6;7;8) je enako 0,816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
sl: Funkcija STDEVPA() vrne standardno deviacijo na osnovi celotne populacije. Besedilo v celici in Boolove vrednosti, ki se izkažejo kot FALSE, se štejejo 0, Boolove vrednosti, ki se izkažejo kot TRUE, pa 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
sl: STDEVPA(vrednost;vrednost;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
sl: STDEVPA(6; 7; A1; 8) je enako 0,816497..., če je A1 prazna

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
sl: STDEVPA(6; 7; A1; 8) je enako 2,69..., če je A1 enako TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
sl: STDEVPA(6; 7; A1; 8) je enako 3,11..., če je A1 enako FALSE

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
sl: Funkcija STEYX() izračuna standardno napako napovedane vrednosti y za vsak x v regresiji.

en: Value (array)
sl: Vrednost (polje)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sl: Funkcija SUMPRODUCT() (SUM(X*Y)) vrne vsoto produktov teh vrednosti. Število vrednosti mora biti enako v obeh poljih. Sicer ta funkcija vrne Napaka.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
sl: SUMPRODUCT(polje1;polje2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
sl: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) pri A1=2, A2=5, B1=3 in B2=5, vrne 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sl: Funkcija SUMX2PY2() (SUM(X^2+Y^2)) vrne vsoto kvadratov teh vrednosti. Število vrednosti mora biti enako v obeh poljih. Sicer ta funkcija vrne Napaka.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
sl: SUMX2PY2(polje1;polje2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
sl: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) z A1=2, A2=5, B1=3 in B2=5, vrne 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sl: Funkcija SUMX2MY2() (SUM(X^2-Y^2)) vrne razliko kvadratov teh vrednosti. Število vrednosti mora biti enako v obeh poljih. Sicer ta vrednost vrne Napaka.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
sl: SUMX2MY2(polje1;polje2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
sl: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) z A1=2, A2=5, B1=3 in B2=5, vrne -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
sl: Stopnje svobode za T-porazdelitev

en: Mode (1 or 2)
sl: Način (1 ali 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
sl: Funkcija TDIST() vrne T-porazdelitev.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
sl: Način = 1 vrne enorepen test, način = 2 vrne dvorepen test.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
sl: TDIST(število;stopnje_svobode;način)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
sl: TDIST(12;5;1) vrne 0,000035

en: allowOffset
sl: dovoli odmik

en: The TREND() function calculates a sequence of Y-values based on a linear regression of known X- and Y-value pairs. For the input parameters, the user must firstly select a cell-range containing the Y-values, followed by the cell-range of the corresponding X-values.
sl: Funkcija TREND () izračuna zaporedje vrednosti Y na podlagi linearne regresije znanih parov vrednosti X in Y. Za vhodne parametre mora uporabnik najprej izbrati obseg celic, ki vsebuje vrednosti Y, ki mu sledi obseg celic ustreznih vrednosti X.

en: The line of best fit may be extrapolated to a different X-range, which is specified as the 3rd parameter. However, the input X-range should be given again if no extrapolation is required.
sl: Najbolje prilegajočo se črto, lahko ekstrapoliramo v drugačen obseg X, za kar je določen 3. parameter. Vendar je treba vnesti območje X še enkrat, tudi če ni potrebna ekstrapolacija.

en: The regression line can be forced to intersect the origin (X=0, Y=0) by setting the 4th parameter, allowOffset, to FALSE or 0. Setting this parameter to TRUE or 1 (the default) allows the best-fit line to intersect the vertical axis at a non-zero value of Y.
sl: Regresijsko premico je mogoče prisiliti, da seka izhodišče (X = 0, Y = 0) z nastavitvijo 4. parametra, enableOffset, na FALSE ali 0. Nastavitev tega parameter na TRUE ali 1 (privzeto) omogoča, da regresijska premica seka navpično os pri ne-ničelni vrednosti Y.

en: Note that since the result of this function is a row of calculated Y-values, plotting the data will be facilitated if the X- and Y- values are also in rows, rather than columns.
sl: Upoštevajte, da je rezultat te funkcije vrsta izračunanih vrednosti Y,risanje podatkov bo olajšano, če sta tudi vrednosti X in Y v vrsticah, namesto v stolpcih.

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
sl: Omejitev: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).

en: Since the result is an array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the values in separate cells.
sl: Ker je rezultat vektor, uporabite Ctrl+Alt+Enter (namesto samo Enter) za prikaz vrednosti v ločenih celicah.

en: dataSet
sl: množica podatkov

en: cutOffFraction
sl: Delež odreza

en: The TRIMMEAN() function calculates the mean of a data set with the smallest and largest values omitted to eliminate possible outliers. The total fraction of measurements which are to be excluded is set by the second parameter (cutOffFraction).
sl: Funkcija TRIMMEAN () izračuna povprečje nabora podatkov z izločeno najmanjšo in največjo vrednostjo za odpravo morebitnih osamelcev. Skupni del meritev, ki jih je treba izločiti, je določen z drugim parametrom (cutOffFraction).

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
sl: x (vektor) Množica opazovanih podatkov za prvi pogoj.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
sl: y (vektor) Množica opazovanih podatkov za drugi pogoj.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
sl: način ali želite testirati enostransko (način = 1) ali dvostransko (način = 2)verjetnost za t.

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
sl: vnesite vrsto t-testa, ki ga izvajate. Nastavite 1 za parni t-test, 2 ali 3 za ne-parni t-test.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
sl: Funkcija TTEST() izračuna verjetnost t-testa primerjave dveh množic podatkov.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
sl: T-test primerja dve množici podatkov in ugotavlja verjetnost, da razliko med obema množicama povzroči neka spremenljivka, ki ima učinek. Na primer, dve množici podatkov, ena vsebuje hitrost teka 30 visokih ljudi in druga, ki vsebuje hitrost teka 30 majhnih ljudi.t-test vam lahko pove, kako verjetno je, da obstaja kakršna koli razlika v hitrosti teka med obema skupinama ljudi je zaradi njihove višine.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
sl: .

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
sl: Parni testi (tip = 1, glej Sintakso spodaj) so primerni samo, če sta obe množici vrednosti podatkov pobrane iz istega vira (tj. vsak vir podatkov ima pod pogojem, vrednost tako v prvem območju kot tudi v drugem območju). V primeru hitrosti teka to ni mogoče, ker ena oseba ne more biti hkrati majhna in velika: vsaka oseba lahko zagotovi podatek samo za prvo skupino ali za drugo. V takih primerih, kjer so vrednosti v vsaki množici podatkov iz različnih virov, je primeren neparni t-test (tip = 2 ali tip = 3). Za neparne t-teste ni potrebno, da sta množici podatkov enake velikosti: za parne t-teste morata obe območji vsebovati enako število celic.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
sl: Kadar vaše množice vrednosti podatkov niso pridobljene iz istega vira, izberite ustrezno vrsto neparnega testa v odvisnosti variance vrednosti znotraj vsakega izmed dveh vzorcev. Če sta varianci obeh vzorcev podobni, lahko uporabite neparni t-test za vzorce s podobnimi variancami (tip = 2); kadar variance nista dovolj podobni, morate uporabiti neparni t-preskus za vzorce z različnimi variancami (tip = 3).

en: The VAR() function calculates the variance based on a sample.
sl: Funkcija VAR() izračuna varianco na osnovi vzorca.

en: VAR(value;value;...)
sl: VAR(vrednost; vrednost;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
sl: VAR(12;5;7) je enako 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
sl: VAR(15;80;3) je enako 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
sl: VAR(6;7;8) je enako 1

en: The VARA() function calculates the variance based on a sample allowing numbers, text and logical values to be included in the calculation, too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
sl: Funkcija VARA() izračuna varianco na podlagi vzorca, ki omogoča, da so v izračun vključena števila, besedilo in logične vrednosti. Če celica vsebuje besedilo ali argumen ki se izračuna kot False, se šteje kot vrednost nič (0). Če se argument izračuna kot TRUE, se šteje kot vrednost ena (1). Upoštevajte, da se prazne celice ne upoštevajo.

en: VARA(value;value;...)
sl: VARA(vrednost;vrednost;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
sl: VARA(12;5;7) je enako 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
sl: VARA(15;80;3) je 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
sl: VARA(6;7;8) je enako 1

en: The VARIANCE() function calculates the variance based on a sample. It is the same as the VAR function.
sl: Funkcija VARIANCE() izračuna varianco vrednosti na osnovi vzorca. Je enaka funkciji VAR.

en: VARIANCE(value;value;...)
sl: VARIANCE(vrednost;vrednost;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
sl: VARIANCE(12;5;7) je enako 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
sl: VARIANCE(15;80;3) je 1716,333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
sl: VARIANCE(6;7;8) je enako 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
sl: Funkcija VARP() izračuna varianco na osnovi celotnepopulacije.

en: VARP(value;value;...)
sl: VARP(vrednost; vrednost;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
sl: VARP(12;5;7) je enako 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
sl: VARP(15;80;3) je enako 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
sl: VARP(6;7;8) je enako 0,6666667...

en: The VARPA() function calculates the variance based on an entire population. Text and boolean values that evaluate to FALSE are counted as 0, boolean value that evaluate to TRUE are counted as 1. Empty cells are not counted.
sl: Funkcija VARPA() izračuna varianco glede na celotno populacijo. Besedilo v celici in Boolove vrednosti, ki se izkažejo kot FALSE, se štejejo 0, Boolove vrednosti, ki se izkažejo kot TRUE, pa 1. Prazne celice niso upoštevane.

en: VARPA(value;value;...)
sl: VARPA(vrednost; vrednost;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
sl: VARPA(12;5;7) je enako 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
sl: VARPA(15;80;3) je 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
sl: VARPA(6;7;8) je enako 0,666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
sl: Funkcija WEIBULL() vrne Weibullovo porazdelitev.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
sl: Parametra alfa in beta morata biti pozitivna, število (prvi parameter) pa nenegativen.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
sl: WEIBULL(število;alfa;beta;kumulacija)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
sl: WEIBULL(2;1;1;0) je enako 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
sl: WEIBULL(2;1;1;1) je enako 0,864665

en: x (array)
sl: x (polje)

en: mean
sl: povprečje

en: standardDeviation
sl: standardna deviacija

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
sl: Funkcija ZTEST() izračuna verjetnosti dvostranskega z-testa z normalno porazdelitvijo.

en: Performs a test of the null hypothesis, that the sample is a true sample of a normally distributed random variable with mean, mean, and standard deviation, sigma (standardDeviation). A return value of 1 indicates, that the null hypothesis is rejected, i.e. the sample is not a random sample of the normal distribution. If sigma is omitted, it is estimated from sample, using STDEV.
sl: Izvede preizkus ničelne hipoteze, da je vzorec iz normalno porazdeljene naključne spremenljivke s srednjo vrednostjo mean in standardno deviacijo sigma. Povratna vrednost 1 pomeni, da se ničelna hipoteza zavrne in to pomeni, da vzorec ni naključen vzorec iz normalne porazdelitve. Če sigmo izpustimo, jo ocenimo iz vzorca, z uporabo funkcije STDEV.

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
sl: Funkcija BINO() vrne binomsko porazdelitev.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
sl: Prvi parameter je število poskusov, drugi število uspešnih in tretji verjetnost uspešnih poskusov. Število poskusov bi moralo biti večje kot število uspešnih, verjetnost pa bi morala biti enaka ali manjša od 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
sl: BINO(poskusi;uspešni;verjetnost_uspeha)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
sl: BINO(12;9;0.8) vrne 0,236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sl: Funkcija SUM2XMY() (SUM((X-Y)^2)) vrne kvadrat razlik teh vrednosti. Število vrednosti mora biti enako v obeh poljih. Sicer ta vrednost vrne Err.

en: SUMXMY2(array1;array2)
sl: SUMX2MY2(polje1;polje2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
sl: SUM2XMY(A1:A2;B1:B2) z A1=2, A2=5, B1=3 in B2=5, vrne 1

en: Probability of failure
sl: Verjetnost neuspeha

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
sl: Funkcija INVBINO() vrne negativno binomsko distribucijo. Prvi parameter je število poskusov, drugi število neuspešnih in tretji verjetnost neuspešnih poskusov. Število poskusov mora biti večje od števila neuspešnih in verjetnost bi morala biti enaka ali manjša 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
sl: INVBINO(poskusi;neuspešni;verjetnost_neuspeha)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
sl: INVBINO(12;3;0,8) vrne 0,236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
sl: Funkcija GAMMALN() vrne naravni logaritem funkcije gama: G(x). Število mora biti pozitivno.

en: GAMMALN(Number)
sl: GAMMALN(število)

en: GAMMALN(2) returns 0
sl: GAMMALN(2) vrne 0

en: Decimals
sl: Decimalke

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
sl: Funkcija DOLLAR() pretvori število v besedilo z uporabo oblike valute, z zaokroženimi decimalkami na določenem mestu. Čeprav je ime DOLLAR, bo ta funkcija pretvorila glede na trenutne področne nastavitve.

en: DOLLAR(number;decimals)
sl: DOLLAR(število;decimalke)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
sl: DOLLAR(1403,77) vrne »1.403,77 €«

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
sl: DOLLAR(-0,123;4) vrne »-0,1230 €«

en: No_commas
sl: Brez_vejic

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
sl: Funkcija FIXED() zaokroži število na navedeno število decimalk, oblikuje število v decimalno obliko in vrne rezultat kot besedilo. Če je število decimalk negativno, se število zaokroži na levo od decimalne vejice. Če število decimalk ne vpišete, se privzame kot 2. Če dodate parameter brez_vejic je True, se ločitelj tisočic ne pojavi.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
sl: FIXED(število,decimalke;brez_vejic)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
sl: FIXED(1234,567;1) returns »1.234,6«

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
sl: FIXED(1234,567;1;FALSE) returns »1234,6«

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
sl: FIXED(44,332) returns »44,33«

en: Text for which you want to substitute
sl: Besedilo, ki bi ga radi zamenjali

en: Part of text you want to replace
sl: Del besedila, ki bi ga radi zamenjali

en: New text which will be replacement
sl: Novo besedilo, ki bo zamenjava

en: Which occurrence to replace
sl: Kateri pojav je zamenjati

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
sl: Funkcija SUBSTITUTE() zamenja novo_besedilo namesto starega_besedila v besedilnem nizu. Če je navedena tudi št_zamenjav, se staro_besedilo zamenja le tolikokrat. Sicer se zamenja vsaka pojavitev starega_besedila v novo besedilo. Uporabite SUBSTITUTE, ko bi radi zamenjali določeno besedilo, uporabite REPLACE, ko bi radi zamenjali katerokoli besedilo na točno določeni lokaciji.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
sl: SUBSTITUTE(besedilo;staro_besedilo;novo_besedilo;št_zamenjav)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
sl: SUBSTITUTE("Podatki o zaposlitvi";"zaposlitvi";"plačah") vrne »Podatki o plačah«

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
sl: SUBSTITUTE("teden 1, 2001";"1";"3";1) vrne »teden 3, 2001«

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
sl: SUBSTITUTE("teden 1, 2001";"1";"3";4) vrne »teden 3, 2003«

en: The text you want to find
sl: Besedilo, ki bi ga radi našli

en: The text which may contain find_text
sl: Besedilo, ki mogoče vsebuje iskano_besedilo

en: Specified index to start the search
sl: Naveden indeks za začetek iskanja

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
sl: Funkcija SEARCH() najde en besedilni niz (iskano_besedilo) znotraj drugega besedilnega niza (ciljno_besedilo) in vrne število začetne točke iskanega_besedila od levega znaka ciljnega_besedila.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
sl: Uporabljate lahko nadomestna znaka vprašaj (?) in zvezdico (*). Vprašaj nadomešča katerikoli (en) znak, zvezdica pa katerokoli zaporedje znakov.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
sl: Parameter začetna_št določa znak, pri katerem naj se iskanje začne. Prvi znak je znak št. 1. Če se začetna_št prezre, potem se predpostavlja kot 1. SEARCH ne razlikuje med velikimi in malimi črkami.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
sl: SEARCH(iskano_besedilo;ciljno_besedilo;začetna_št)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
sl: SEARCH("a";"Računalnik";5) vrne 6

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
sl: SEARCH("obala";"Slovenska Obala") vrne 11

en: Specified byte position to start the search
sl: Določen položaj bytov za začetek iskanja

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
sl: Funkcija SEARCH() najde en besedilni niz (iskano_besedilo) znotraj drugega besedilnega niza (ciljno_besedilo) in vrne število bytov od začetne točke iskanega_besedila od levega znaka ciljnega_besedila.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
sl: Parameter začetna_št določa znak, pri katerem naj se iskanje začne. Prvi znak je znak št. 2. Če se začetna_št prezre, potem se predpostavlja da je 2. SEARCHB ne razlikuje med velikimi in malimi črkami.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
sl: SEARCHB(iskano_besedilo;ciljno_besedilo;začetna_št)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
sl: Funkcija T() vrne besedilo, ki se nanaša na vrednost. Če vrednost je oz. se nanaša nanjo, potem T vrne vrednost. Če se vrednost ne nanaša na besedilo, potem T vrne prazno besedilo.

en: T(value)
sl: T(vrednost)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
sl: T("Calligra") vrne "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
sl: T(1,2) vrne "" (prazno besedilo)

en: The TEXT() function converts a value to text.
sl: Funkcija TEXT() pretvori vrednost v besedilo.

en: TEXT(value)
sl: TEXT(vrednost)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
sl: TEXT(1234,56) vrne »1234,56«

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
sl: TEXT( "KSpread") vrne »KSpread«

en: String
sl: Niz

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
sl: Funkcija PROPER() pretvori prvo črko vsake besede v nizu v velike in vse ostale v male.

en: PROPER(string)
sl: PROPER(niz)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
sl: PROPER(	o je naslov") vrne »To Je Naslov«

en: First string
sl: Prvi niz

en: String to compare with
sl: Niz za primerjavo

en: Compare case-sensitive (true/false)
sl: Primerjaj velikost črk (true/false)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
sl: Funkcija COMPARE() vrne 0, če sta oba niza enaka; -1, če ima prvi nižjo vrednost kot drugi; sicer vrne 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
sl: COMPARE(niz1;niz2;true|false)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
sl: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) vrne 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
sl: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) vrne 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
sl: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) vrne 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
sl: Funkcija EXACT() vrne True, če sta podana niza enaka, sicer pa vrne False.

en: EXACT(string1;string2)
sl: EXACT(niz1;niz2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
sl: EXACT("Calligra";"Calligra") vrne True

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
sl: EXACT("KSpread";"Calligra") vrne False

en: Text which you want to replace some characters
sl: Besedilo, v katerm bi radi zamenjali nekaj znakov

en: Position of the characters to replace
sl: Položaj znakov za zamenjavo

en: Number of characters to replace
sl: Število znakov za zamenjavo

en: The text that will replace characters in old text
sl: Besedilo, ki bo zamenjalo znake v starem besedilu

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
sl: Funkcija REPLACE() zamenja del besedilnega niza z drugačnim besedilnim nizom.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
sl: REPLACE(besedilo;položaj;dolžina;novo_besedilo)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
sl: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") vrne »abcde-k«

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
sl: REPLACE("2002";3;2;"03") vrne »2003«

en: Text which you want to replace some characters using byte position
sl: Besedilo, v katerim bi radi zamenjali nekaj znakov na želeni poziciji

en: Byte position of the characters to replace
sl: Položaj znakov za zamenjavo

en: The byte length of characters to replace
sl: Število znakov za zamenjavo

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
sl: Funkcija REPLACE() zamenja del besedilnega niza z drugačnim besedilnim nizom na danih pozicijah.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
sl: REPLACE(besedilo;položaj;dolžina;novo_besedilo)

en: Specifies index to start the search
sl: Določi indeks za začetek iskanja

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
sl: Funkcija FIND() najde en besedilni niz (iskano_besedilo) znotraj drugega niza (ciljno_besedilo) in vrne število začetne točke iskanega_besedila od levega znaka na desno ciljnega_besedila.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
sl: Parameter začetna_št določa znak, kjer se naj začne iskanje. Prvi znak je znak št. 1. Če se začetna_št ne določi, se privzame kot 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
sl: Uporabite lahko tudi fukcijo SEARCH, vendar pa je FIND občutljiva na velike in male črke in ne dovoljuje nadomestnih znakov.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
sl: FIND(iskano_besedilo;najdeno_besedilo;začetna_št)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
sl: FIND("Cal";"Calligra") vrne 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
sl: FIND("i";"Calligra") vrne 5

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
sl: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) vrne 12

en: Specifies byte position to start the search
sl: Določi pozicijo za začetek iskanja

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
sl: Funkcija FINDB() najde en besedilni niz (iskano_besedilo) znotraj drugega niza (ciljno_besedilo) in vrne število začetne točke iskanega_besedila od levega znaka na desno ciljnega_besedila od dane pozicije.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
sl: Parameter začetna_št določa znak, kjer se naj začne iskanje. Prvi znak je znak št. 2. Če se začetna_št ne določi, se privzame da je 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
sl: FIND(iskano_besedilo;najdeno_besedilo;začetna_št)

en: Source string
sl: Izvorni niz

en: Position
sl: Položaj

en: Length
sl: Dolžina

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
sl: Funkcija MID() vrne podniz, ki vsebuje »dolžina« znakov izvirnega niza, začenši na mestu »položaj«.

en: MID(text;position;length)
sl: MID(besedilo;položaj;dolžina)

en: MID(text;position)
sl: MID(besedilo;položaj)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
sl: MID("Calligra";2;3) vrne "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
sl: MID("Calligra";2) vrne "alligra"

en: Byte Position
sl: Položaj  byta

en: Byte Length
sl: Dolžina besedila v bytih

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
sl: Funkcija MIDB() vrne podniz, ki vsebuje »dolžina« znakov izvirnega niza, z začetkom na mestu »položaj«.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
sl: MIDB(besedilo;položaj;dolžina)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
sl: MID(besedilo;položaj)

en: The LEN() function returns the length of the string.
sl: Funkcija LEN() vrne dolžino podanega niza.

en: LEN(text)
sl: LEN(besedilo)

en: LEN("hello") returns 5
sl: LEN("zdravo") vrne 6

en: LEN("KSpread") returns 7
sl: LEN("KSpread") vrne 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
sl: Funkcija LEN() vrne dolžino podanega niza v bytih.

en: LENB(text)
sl: LENB(besedilo)

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
sl: Funkcija TRIM() vrne besedilo s samo enojnimi presledki med besedami.

en: TRIM(text)
sl: TRIM(besedilo)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
sl: TRIM(" zdravo    KSpread   ") vrne »zdravo KSpread«

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
sl: Funkcija CONCATENATE() vrne niz, zlepljen iz nizov, podanih v parametrih.

en: CONCATENATE(value;value;...)
sl: CONCATENATE(vrednost;vrednost;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
sl: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") vrne "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
sl: Število znakov

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
sl: Funkcija RIGHT() vrne podniz, ki vsebuje »dolžino« najbolj desnih znakov niza. Če je »dolžina« večja od dolžine niza, vrne celoten niz.

en: RIGHT(text;length)
sl: RIGHT(besedilo;dolžina)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
sl: RIGHT("živjo";2) vrne »jo«

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
sl: RIGHT("KSpread";10) vrne »KSpread«

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
sl: RIGHT("KSpread") vrne »d«

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
sl: Funkcija RIGHT() vrne podniz, ki vsebuje »dolžino« najbolj desnih znakov niza. Če je »dolžina« večja od dolžine niza, vrne celoten niz.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
sl: RIGHTB(besedilo;dolžina v bytih)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
sl: Funkcija LEFT() vrne podniz, ki vsebuje »dolžino« najbolj levih znakov niza. Če je »dolžina« večja od dolžine niza, vrne celoten niz. Napako vrne, le je število znakov manjše od 0.

en: LEFT(text;length)
sl: LEFT(besedilo;dolžina)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
sl: LEFT("živjo";2) vrne »ži«

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
sl: LEFT("KSpread";10) vrne »KSpread«

en: LEFT("KSpread") returns "K"
sl: LEFT("KSpread") vrne »K«

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
sl: Funkcija LEFTB() vrne podniz, ki vsebuje »dolžino« najbolj levih znakov niza šteto v bytih. Če je »dolžina« večja od dolžine niza, vrne celoten niz.Napaka je, če je število znakov manjše od 0.

en: LEFTB(text;ByteLength)
sl: LEFTB(besedilo;dolžina v bytih)

en: Count of repetitions
sl: Število ponovitev

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
sl: Funkcija REPT() prvi parameter ponovi tolikokrat kot določa drugi parameter. Drugi parameter ne sme biti negativen, in tafunkcija vrne prazen niz, če je drugi parameter enak nič (ali se zaokroži na nič).

en: REPT(text;count)
sl: REPT(besedilo;kolikokrat)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
sl: REPT("kspread";3) vrne »kspreadkspreadkspread«

en: REPT("KSpread";0) returns ""
sl: REPT("KSpread";0) vrne ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
sl: Funkcija ROT13 šifrira besedo z zamenjavo vsake črke s tisto, ki je 13 črk naprej po abecedi. Če je 13. položaj za črko Z, potem začne šteti spet s črko A (rotacija).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
sl: S ponovno uporabo šifrirne funkcije na rezultirajočem besedilu lahko dešifrirate besedilo.

en: ROT13(Text)
sl: ROT13(besedilo)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
sl: ROT13("KSpread") vrne "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
sl: ROT13("XFcernq") vrne "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
sl: Funkcija TOGGLE() pretvori male črke v velike in velike v male.

en: TOGGLE(text)
sl: TOGGLE(besedilo)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
sl: TOGGLE("zdravo") vrne »ZDRAVO«

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
sl: TOGGLE("ZDRAVO" ) vrne »zdravo«

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
sl: TOGGLE("ZdRavO" ) vrne »zDrAVo«

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
sl: Funkcija CLEAN() odstrani vsak netiskan znak iz niza

en: CLEAN(text)
sl: CLEAN(besedilo)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
sl: CLEAN(AsciiToChar(7) + "ZDRAVO") vrne »ZDRAVO«

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
sl: Funkcija SLEEK() odstrani vse presledke iz niza.

en: SLEEK(text)
sl: SLEEK(besedilo)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
sl: SLEEK("To je   neko  besedilo ") vrbe »Tojenekobesedilo«

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
sl: Funkcija UPPER() spremeni črke niza v velike.

en: UPPER(text)
sl: UPPER(besedilo)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
sl: UPPER("zdravo") vrne »ZDRAVO«

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
sl: UPPER("ZDRAVO") vrne »ZDRAVO«

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
sl: Funkcija LOWER() spremeni črke niza v male.

en: LOWER(text)
sl: LOWER(besedilo)

en: LOWER("hello") returns "hello"
sl: LOWER("zdravo") vrne »zdravo«

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
sl: LOWER("ZDRAVO" ) vrne »zdravo«

en: Character code
sl: Koda znaka

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
sl: Funkcija CHAR() vrne znak, ki je naveden s številko.

en: CHAR(code)
sl: SHAR(koda)

en: CHAR(65) returns "A"
sl: CHAR(65) vrne »A«

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
sl: Funkcija CODE() vrne številsko kodo za prvi znak v besedilnem nizu.

en: CODE(text)
sl: CODE(besedilo)

en: CODE("KDE") returns 75
sl: CODE("KDE") vrne 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
sl: Pretvori besedilni niz, ki predstavlja vrednost, v pravo vrednost.

en: VALUE(text)
sl: VALUE(besedilo)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
sl: VALUE("14,03") vrne 14,03

en: Searched text
sl: Iskano besedilo

en: Regular expression
sl: Regularni izraz

en: Default value (optional)
sl: Privzeta vrednost (neobvezno)

en: Back-reference (optional)
sl: Povratna referenca (neobvezno)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
sl: Vrne del niza, ki ustreza regularnemu izrazu. Če se niz ne ujema z danim regularnim izrazom, se vrne privzeta vrednostj.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
sl: Če je naveden povratni sklic, se vrne vrednost te povratne reference.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
sl: Če ni dana privzeta vrednost, se predpostavlja prazen niz. Če ni podana povratna referenca, se predpostavlja 0 (tako da se vrne celoten ujemajoči se del niza).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
sl: REGEXP(besedilo; regularni izraz; privzeto; povratna refrenca)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
sl: REGEXP("Število je   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
sl: Zamenjava

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
sl: Zamenja vsa ujemanja običajnega izraza z nadomestnim besedilom

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
sl: REGEXPRE(besedilo; regularni izraz; zamenjava)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
sl: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") vrne "num and num and num"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
sl: Funkcija UNICODE() vrne številsko kodo za prvi znak v besedilnem nizu.

en: UNICODE(text)
sl: UNICODE(besedilo)

en: UNICODE("KDE") returns 75
sl: UNICODE("KDE") vrne 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
sl: Funkcija UNICHAR() vrne znak, ki je naveden z zaporedno številko iz tabele unicode.

en: UNICHAR(code)
sl: UNICHAR(koda)

en: UNICHAR(65) returns "A"
sl: UNICHAR(65) vrne "A"

en: Full width characters
sl: Število znakov v nizu

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
sl: Funkcija ASC() vrne znake polovične širine, ki ustrezajo argumentu polne širine.

en: ASC(text)
sl: ASC(besedilo)

en: Half-width characters
sl: Znaki polovične širine

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
sl: Funkcija JIS() vrne znake polne širine, ki ustrezajo argumentu polovične širine.

en: JIS(text)
sl: JIS(besedilo)

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
sl: Funkcija BAHTTEXT() pretvori število v besedilo v tajski abecedi (baht).

en: BAHTTEXT(number)
sl: BAHTTEXT(število)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
sl: BAHTTEXT(23) vrne "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
sl: Trigonometrično

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija COS() vrne kosinus x, kjer je x podan v radianih.

en: COS(Float)
sl: COS(Real)

en: COS(0) equals 1.0
sl: COS(0) je enako 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
sl: COS(PI/2) je enako 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
sl: Funkcija ACOT() vrne inverzni kotangens števila.

en: ACOT(Float)
sl: ACOT(Real)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
sl: ACOT(0) je enako 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija SIN() vrne sinus x, kjer je x podan v radianih.

en: SIN(Float)
sl: SIN(Real)

en: SIN(0) equals 0
sl: SIN(0) je enako 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
sl: SIN(PI/2) je enako 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija TAN() vrne tangens x, kjer je x podan v radianih.

en: TAN(Float)
sl: TAN(Real)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
sl: TAN(0,7) je enako 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
sl: TAN(0) je enako 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
sl: Funkcija ACOS() vrne arkus kosinus v radianih. Vrednost leži med 0 in PI (vključno).

en: ACOS(Float)
sl: ACOS(Real)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
sl: ACOS(0,8) je enako 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
sl: ACOS(0) je enako 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
sl: Funkcija ASIN() vrne arkus sinus v radianih. Vrednost leži med -PI/2 in PI/2 (vključno).

en: ASIN(Float)
sl: ASIN(Real)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
sl: ASIN(0,8) je enako 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
sl: ASIN(0) je enako 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
sl: Funkcija ATAN() vrne arkus tangens v radianih. Vrednost leži med -PI/2 in PI/2 (vključno).

en: ATAN(Float)
sl: ATAN(Real)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
sl: ATAN(0,8) je enako 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
sl: TAN(0) je enako 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
sl: Funkcija COSH() vrne hiperbolični kosinus x, ki je definiran kot (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
sl: COSH(Real)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
sl: COSH(0,8) je enako 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
sl: COSH(0) je enako 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
sl: Funkcija SINH() vrne hiperbolični sinus x, ki je v matematiki definiran kot (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
sl: SINH(Real)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
sl: SINH(0,8) je enako 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
sl: SINH(0) je enako 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
sl: Funkcija TANH() vrne hiperbolični tangens x, ki je definiran kot sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
sl: TANH(Real)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
sl: TANH(0,8) je enako 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
sl: TANH(0) je enako 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
sl: Funkcija ACOSH() izračuna area kosinus x, t.j. vrednost, katere hiperbolični kosinus je x. Če je x manjši kot 1,0, potem acosh() vrne neštevilo (NaN) in nastavi errno.

en: ACOSH(Float)
sl: ACOSH(Real)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
sl: ACOSH(5) je enako 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
sl: ACOSH(0) je enako NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
sl: Funkcija ASINH() izračuna area sinus x, t. j. vrednost, katere hiperbolični sinus je x.

en: ASINH(Float)
sl: ASINH(Real)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
sl: ASINH(0,8) je enako 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
sl: ASINH(0) je enako 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
sl: Funkcija ATANH() izračuna area tangens x, t.j. vrednost, katere hiperbolični tangens je x. Če je x po absolutni vrednost večji kot 1,0, potem atanh() vrne neštevilo (NaN).

en: ATANH(Float)
sl: ATANH(Real)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
sl: ATANH(0,8) je enako 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
sl: ATANH(0) je enako 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
sl: Funkcija izračuna vrednost arkus tangensa vrednost x in y. Podobna je izračunu arkus tangensa y/x, le da sta predznaka argumentov uporabljena za določitev kvadranta rezultata.

en: ATAN2(value;value)
sl: ATAN2(vrednost;vrednost)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
sl: ATAN2(0,5;1,0) je enako 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
sl: ATAN2(-0,5;2,0) je enako 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
sl: Ta funkcija pretvori kot, izražen v radianih, v kot, izražen v stopinjah.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
sl: DEGREES(0,78) je enako 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
sl: DEGREES(1) je enako 57,29

en: Angle (degrees)
sl: Kot (stopinje)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
sl: Ta funkcija pretvori kot v stopinjah v kot v radianih.

en: RADIANS(75) equals 1.308
sl: RADIANS(75) je enako 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
sl: RADIANS(90) je enako 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
sl: Funkcija PI() vrne vrednost števila PI.

en: PI() equals 3.141592654...
sl: PI() je enako 3,141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija CSC() vrne kosekans od x, kjer je x podan v radianih.

en: CSC(Float)
sl: CSC(real)

en: CSC(PI()/2) equals 1
sl: CSC(PI()/2) je enako 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija CSCH() vrne hiperbolični kosekans od x, kjer je x podan v radianih.

en: CSCH(Float)
sl: CSCH(Real)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
sl: CSCH(PI()/2) je enako 0.434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija SEC() vrne sekans od x, kjer je x podan v radianih.

en: SEC(Float)
sl: SEC(Real)

en: SEC(0) equals 1
sl: SEC(0) je enako 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
sl: Funkcija SECH() vrne hiperbolični sekans od x, kjer je x podan v radianih.

en: SECH(Float)
sl: SECH(Real)

en: SECH(0) equals 1
sl: SECH(0) je enako 1

en: Spreadsheet Application
sl: Orodje za preglednice

en: Copyright 1998-%1, The Calligra Sheets Team
sl: (c) 1998-%1, ekipa Calligra Sheets

en: Maintainer/Port to Qt6
sl: Vzdrževalec/Prenos na Qt6

en: Original Author
sl: Prvotni avtor

en: Former Maintainer
sl: Prejšnji vzdrževalec

en: ODS and Excel, functions, scripting
sl: ODS in Excelove funkcije, izvajanje skriptov

en: Import/export filter developer
sl: Uvoz/izvozni filter razvijalec

en: Developer (functions)
sl: Razvijalec (funkcije)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
sl: Implementacija, pregled in testiranje različnih funkcij

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sl: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sl: &Uredi

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
sl: Zapo&lni

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
sl: Počisti

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
sl: Zbriši

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sl: Po&gled

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sl: &Pojdi

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
sl: &Vstavi

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
sl: &Zunanji podatki

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
sl: &Oblika

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
sl: Združi celice

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
sl: &Vrstica

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
sl: &Stolpec

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
sl: &List

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
sl: &Obseg tiskanja

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
sl: Ročni prelomi strani

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
sl: &Podatki

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sl: O&rodja

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sl: Na&stavitve

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
sl: Uredi

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
sl: Krmarjenje

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
sl: Omogoči

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
sl: Pisava

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
sl: Barva/Obroba

en: Comment:
sl: Komentar:

en: Cell Editor
sl: Urejevalnik celice

en: Define Print Range
sl: Določi obseg tiskanja

en: Define the print range in the current sheet
sl: Določi obseg tiskanja v trenutnem listu

en: Cell formatting
sl: Oblikovanje celice

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
sl: Izbirnik podatkovne zbirke

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
sl: Področje podatkov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
sl: Področje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
sl: Prva vrstica kot oznaka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
sl: Prvi stolpec kot oznaka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
sl: Oblika podatkov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
sl: Nabori podatkov v vrsticah

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
sl: Nabori podatkov v stolpcih

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
sl: Določi obseg tiskanja

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
sl: Nastavi postavitev strani

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
sl: Možnosti datoteke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
sl: Število vnosov v seznamu nedavno odprtih datotek:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
sl: Upravlja največje število prikazanih imen datotek, kadar izberete Datoteka -> Zadnje odprte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
sl: Samodejno shrani vsakih:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
sl: Tu lahko izberete čas med samodejnimi shranjevanji ali onemogočite to funkcijoskupaj z izbiro »Brez samodejnega shranjevanja« (z izbiro minimalne vrednosti).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
sl: Brez samodejnega shranjevanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
sl: Ustvari varnostno kopijo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
sl: Odkljukajte to rubriko, če želite ustvariti nekaj varnostnih datotek. Privzeto je odkljukano.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
sl: Premikanje kazalca po pritisku na Enter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
sl: Ko izberete celico, s pritiskom na tipko Enter, skoči kazalec eno celico levo, desno, navzgor ali navzdol, kot določa ta nastavitev.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
sl: &Funkcija prikazana v vrstici stanja:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
sl: To spustno izbirno polje lahko uporabite za izbiro izvedenega izračuna s funkcijo Povzetek vrstice stanja.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
sl: &Enota:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
sl: Izberite privzeto enoto, ki bo uporabljena v vaših listih.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
sl: &Korak pri zamiku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
sl: Nastavite količino zamika, ki se uporabi za celico, ko izberete ukaz Povečaj zamik (ali Zmanjšaj zamik) iz menija Oblika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid Color:
sl: Barva mreže:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
sl: Kliknite tukaj, če želite spremeniti barvo mreže, to je barve obrobe vsake celice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line Color:
sl: Barva orisa strani:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
sl: Ko je izbrana možnost menija Pogled -> Pokaži meje strani, so meje strani prikazane. Kliknite tukaj, da izberete drugo barvo za obrobo kot je privzeta rdeča.

en: No Limit
sl: Brez omejitve

en: Sheet
sl: List

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
sl: Nastavitve tiskanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
sl: Mreža

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
sl: Kazalnik opombe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
sl: Diagrami

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
sl: Predmeti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
sl: Ničelne vrednosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
sl: Kazalnik formule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
sl: Risbe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
sl: Glave

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
sl: Vrstni red strani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
sl: Z leve na desno, nato navzdol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
sl: Od dna k vrhu, nato počez

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
sl: Poravnava tabel na strani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
sl: Centriraj vodoravno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
sl: Centriraj navpično

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
sl: Ponovitve na vsaki strani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
sl: Stolpci iz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
sl: Vrstica iz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
sl: v

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
sl: Merilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
sl: Fiksni zoom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
sl: Meje strani:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
sl: Vodoravno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
sl: Navpično

[ctx: @title:window]
en: Configure
sl: Nastavi

en: Interface
sl: Vmesnik

en: Down
sl: Dol

en: Up
sl: Gor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
sl: Desno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
sl: Levo

en: Down, First Column
sl: Navzdol, prvi stolpec

en: None
sl: Brez

en: Sum
sl: Vsota

en: Min
sl: Minimum

en: Max
sl: Maksimum

en: Average
sl: Povprečje

en: Count
sl: Štetje

en: CountA
sl: ŠtetjeA

en: Open/Save
sl: Odpri/Shrani

en: Function Modules
sl: Moduli funkcij

en: Tools
sl: Orodja

en: Plugins
sl: Vstavki

en: Spelling
sl: Preverjanje črkovanja

en: Spell Checker Behavior
sl: Obnašanje preverjanja črkovanja

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
sl: Avtor

en: Author
sl: Avtor

en: &Completion mode:
sl: Način &zapolnenja:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
sl: Omogoča vam, da izberete način (samodejnega) dopolnjevanja vsebin iz različnih možnosti v spustnem izbirnem polju.

en: Popup
sl: Pojavno

en: Semi-Automatic
sl: Polsamodejno

en: Sheet Properties
sl: Lastnosti lista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
sl: Z leve na desno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
sl: Z desne na levo

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
sl: Lastnosti lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
sl: Usmeritev:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
sl: Privzeto je prvi stolpec lista na levi. Če izberete možnost »Z desne na levo«, bo prvi stolpec na desni, ostali pa bodo dodani z desne proti levi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
sl: Če je omogočena ta možnost, bodo celice s komentarji označene z majhnim rdečim trikotnikom v zgornjem desnem kotu celice.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
sl: Prikaži kazalec &zaznamka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
sl: Če je omogočeno, bo sklic celice, ki je prikazan na levi strani vrstice s formulo, prikazan v obliki VS (npr. V2S3), namesto v običajni obliki (B3).

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
sl: Uporabi način &VS

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
sl: Če je omogočeno, bodo na trenutnem listu prikazane meje strani. Privzeto meje strani niso prikazane. Meje strani je dobro videti, če želite list natisniti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
sl: Prikaži izvleček strani

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
sl: Če je omogočeno, bo prva črka vtipkanega besedila samodejno pretvorjena v veliko črko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
sl: Pre&tvori vse prve črke v velike

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
sl: Če je omogočeno, bo vsaka celica, ki vsebuje vrednost nič, prikazana kot prazna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
sl: S&krij ničlo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
sl: Če je omogočeno, bo Calligra Sheets v celicah prikazoval formule izračunov namesto rezultatov.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
sl: Prikaži &formule

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
sl: Če je omogočeno, bodo naslovi stolpcev namesto črk prikazani s številkami. Privzeto so prikazane črke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
sl: Prikaži stolpec kot &števila

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
sl: Če je omogočeno, bo v spodjem levem kotu celic, ki vsebujejo formule, prikazan majhen moder trikotnik. To je koristno, ko želite zaščititi celice s formulami.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
sl: Prikaži ka&zalec formule

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
sl: Če je omogočeno, bo prikazana mreža (meje celic). To je privzeta nastavitev. Če je onemogočeno, bo mreža skrita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
sl: Prikaži &mrežo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
sl: Ta nastavitev določa, ali se formule preračunavajo samodejno, ko se spremeni vrednost v celicah, na katere se sklicuje formula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
sl: S&amodejno preračunanje

en: Sheets
sl: Listi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
sl: Vsi listi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
sl: Aktiven list

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
sl: Izbrani listi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
sl: Razpoložljivi listi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
sl: <b>Seznam vseh razpoložljivih listov.</b><br>
    Da bi natisnili list, morate s seznama izbrati vsaj enega in ga s pomočjo gumbov dodati na desni seznam, kjer je seznam vseh listov, ki bodo natisnjeni.<br>
    Isti list lahko dodate večkrat. Na ta način ga lahko tudi natisnete večkrat. To je na primer uporabno za ločilne ali naslovne strani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
sl: Razpoložljivi listi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
sl: Seznam listov, ki naj se natisnejo v danem vrstnem redu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
sl: <b>Seznam listov za tiskanje.</b><br>
    Natisnjeni bodo samo listi, ki so na tem seznamu in to v istem vrstnem redu. Vrstni red lahko spreminjate z gumboma gor in dol.<br>
    Isti list lahko dodate večkrat. Na ta način ga lahko tudi natisnete večkrat. To je na primer uporabno za ločilne ali naslovne strani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
sl: Izbrani listi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
sl: Izberi vse liste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
sl: Premakni izbrani list na vrh

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
sl: Izberi liste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
sl: Premakni izbrani list gor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
sl: Odstrani liste

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
sl: Premakni izbrani list dol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
sl: Pobriši izbor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
sl: Premakni izbrani list na dno

en: Case Sensitive
sl: Loči velike in male črke

en: Match cases when searching
sl: Pri iskanju se morajo ujemati male in velike črke

en: Height: %1 %2
sl: Višina: %1 %2

en: Hide Row
sl: Skrij vrstico

en: Width: %1 %2
sl: Širina: %1 %2

en: Hide Column
sl: Skrij stolpec

en: Area is too large.
sl: Območje je preveliko.

en: Sheet %1 could not be found for printing
sl: Lista %1 ni bilo moč najti za tiskanje

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
sl: Ničesar ni moč tiskati za list(e) %1.

en: Sheet Properties...
sl: Lastnosti lista ...

en: Modify current sheet's properties
sl: Spremeni lastnosti trenutnega lista

en: Insert Sheet
sl: Vstavi list

en: Insert a new sheet
sl: Vstavi nov list

en: Duplicate Sheet
sl: Podvoji list

en: Duplicate the selected sheet
sl: Podvoji izbrani list

en: Remove Sheet
sl: Odstrani list

en: Remove the active sheet
sl: Odstrani aktivni list

en: Rename Sheet...
sl: Preimenuj list ...

en: Rename the active sheet
sl: Preimenuj aktivni list

en: Show Sheet...
sl: Prikaži list ...

en: Show a hidden sheet
sl: Prikaži skriti list

en: Hide Sheet
sl: Skrij list

en: Hide the active sheet
sl: Skrij aktivni list

en: Page Layout...
sl: Postavitev strani ...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
sl: Določi postavitev strani delovnega lista za tiskanje

en: Reset Print Range
sl: Ponastavi obseg tiskanja

en: Reset the print range in the current sheet
sl: Ponovno določi obseg tiskanja v trenutnem listu

en: Page Outline
sl: Oris strani

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
sl: Na preglednici pokaži, kje naj bodo meje strani

en: Recalculate Sheet
sl: Preračunaj list

en: Recalculate
sl: Preračunaj

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
sl: Ponovno preračunaj vrednost vseh celic na trenutnem delovnem listu

en: Recalculate Document
sl: Preračunaj dokument

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
sl: Ponovno preračunaj vrednost vsake celice na vseh delovnih listih

en: Protect &Sheet...
sl: Zaščiti &list ...

en: Protect the sheet from being modified
sl: Zaščiti list pred spreminjanjem

en: Protect &Document...
sl: Zaščiti &dokument ...

en: Protect the document from being modified
sl: Zaščiti dokument pred spreminjanjem

en: &Create Template From Document...
sl: &Ustvari predlogo iz dokumenta ...

en: Anchor
sl: Sidro

en: Cell
sl: Celica

en: Page
sl: Stran

en: Switch shape anchoring
sl: Preklopi sidranje lika

en: Next Sheet
sl: Naslednji list

en: Next
sl: Naslednji

en: Move to the next sheet
sl: Premakni se na naslednji list

en: Previous Sheet
sl: Prejšnji list

en: Previous
sl: Prejšnji

en: Move to the previous sheet
sl: Premakni se na predhodni list

en: First Sheet
sl: Prvi list

en: First
sl: Prvi

en: Move to the first sheet
sl: Premakni se na prvi list

en: Last Sheet
sl: Zadnji list

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
sl: Zadnji

en: Move to the last sheet
sl: Premakni se na zadnji list

en: Column Header
sl: Glava stolpca

en: Show the column header
sl: Prikaži glavo stolpcev

en: Row Header
sl: Glava vrstice

en: Show the row header
sl: Prikaži glavo vrstic

en: Horizontal Scrollbar
sl: Vodoravni drsnik

en: Show the horizontal scrollbar
sl: Prikaži vodoravni drsnik

en: Vertical Scrollbar
sl: Navpični drsnik

en: Show the vertical scrollbar
sl: Prikaži navpični drsnik

en: Status Bar
sl: Vrstica stanja

en: Show the status bar
sl: Prikaži vrstico stanja

en: Tab Bar
sl: Vrstica z zavihki

en: Show the tab bar
sl: Prikaži vrstico z zavihki

en: Set various Calligra Sheets options
sl: Nastavi različne možnosti Calligra Sheets

en: No calculation
sl: Brez računanja

en: Calculate using sum
sl: Izračunaj z uporabo vsote

en: Calculate using minimum
sl: Izračunaj z uporabo minimuma

en: Calculate using maximum
sl: Izračunaj z uporabe maksimuma

en: Calculate using average
sl: Izračunaj z uporabo povprečja

en: Calculate using the count
sl: Izračunaj z uporabo štetja

en: Calculate using the countA
sl: Izračunaj z uporabo countA

en: You cannot change a protected sheet.
sl: Ne morete spremeniti zaščitenega lista.

en: You cannot hide the last visible sheet.
sl: Ne morete skriti zadnjega vidnega lista.

en: Enter a password.
sl: Vnesite geslo.

en: Enter the password.
sl: Vnesite geslo.

en: Password is incorrect.
sl: Geslo ni pravilno.

en: Protect Document
sl: Zaščiti dokument

en: Unprotect Document
sl: Snemi zaščito z dokumenta

en: Protect Sheet
sl: Zaščiti list

en: Unprotect Sheet
sl: Snemi zaščito z lista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
sl: Ponastavi obseg tiskanja

en: You cannot delete the only sheet.
sl: Ne morete izbrisati edinega lista.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
sl: Odstranili boste aktivni list.
    Želite nadaljevati?

en: Enter name:
sl: Vnesite ime:

en: Rename Sheet
sl: Preimenuj list

en: Change Sheet Name
sl: Spremeni ime lista

en: Sheet name cannot be empty.
sl: Ime lista ne more biti prazno.

en: This name is already used.
sl: Ime je že uporabljeno.

en: Sum:
sl: Vsota:

en: Average:
sl: Povprečje:

en: Max:
sl: Maks.:

en: Count:
sl: Prešteto:

en: CountA:
sl: PreštetoA:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
sl: Spremeni barvo besedila

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
sl: Spremeni barvo ozadja

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
sl: Spremeni obrobo

en: Unable to locate action %1
sl: Ni mogoče locirati dejavnosti %1

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
sl: Poravnava

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
sl: Robovi

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
sl: Oblika števil

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
sl: Združi

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
sl: Uveljavi filter

en: January
sl: januar

en: February
sl: februar

en: March
sl: marec

en: April
sl: april

en: May
sl: maj

en: June
sl: junij

en: July
sl: julij

en: August
sl: avgust

en: September
sl: september

en: October
sl: oktober

en: November
sl: november

en: December
sl: december

en: Jan
sl: jan.

en: Feb
sl: feb.

en: Mar
sl: mar.

en: Apr
sl: apr.

[ctx: May short]
en: May
sl: maj

en: Jun
sl: jun.

en: Jul
sl: jul.

en: Aug
sl: avg.

en: Sep
sl: sep.

en: Oct
sl: okt.

en: Nov
sl: nov.

en: Dec
sl: dec.

en: Monday
sl: Ponedeljek

en: Tuesday
sl: Torek

en: Wednesday
sl: Sreda

en: Thursday
sl: Četrtek

en: Friday
sl: Petek

en: Saturday
sl: Sobota

en: Sunday
sl: Nedelja

en: Mon
sl: pon

en: Tue
sl: tor

en: Wed
sl: sre

en: Thu
sl: čet

en: Fri
sl: pet

en: Sat
sl: sob

en: Sun
sl: ned

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
sl: Samodejno zapolni

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
sl: Spremeni vrednost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
sl: Vstavi celice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
sl: Odstrani celice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
sl: Zbriši

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
sl: Združi celice vodoravno

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
sl: Združi celice navpično

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
sl: Združi celice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
sl: Razdruži celice

en: Merging of columns or rows is not supported.
sl: Združevanje stolpcev ali vrstic ni podprto.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
sl: Dodaj imenovano področje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
sl: Odstrani imenovano območje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
sl: Spremeni velikost stolpca

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
sl: Spremeni velikost vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
sl: Skrij vrstice/stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
sl: Skrij stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
sl: Skrij vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
sl: Prikaži vrstice/stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
sl: Prikaži stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
sl: Prikaži vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
sl: Prilagodi stolpce/vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
sl: Prilagodi stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
sl: Prilagodi vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
sl: Vstavi stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
sl: Odstrani stolpce

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
sl: Vstavi vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
sl: Odstrani vrstice

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
sl: Preimenuj list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
sl: Skrij list %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
sl: Skrij list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
sl: Prikaži list %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
sl: Prikaži list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
sl: Dodaj list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
sl: Podvoji list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
sl: Odstrani list

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
sl: Spremeni lastnosti lista

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
sl: Ponastavi slog

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
sl: Spremeni slog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
sl: Tu lahko izberete slog, velikost in barvo pisave ter nekatere dodatne možnosti kot sta podčrtavanje in prečrtavanje. Nastavitve veljajo za besedilo trenutne celice. Spodnji del pogovornega okna prikazuje ogled oblike izbranega besedila.
    Privzeta pisava za vse celice se nastavi v Oblika > Upravitelj slogov s trenutno 
    uporabljenim slogom.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, style_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
sl: Izberite slog pisave za trenutno izbrane celice. Ko izberete več celic z različnimi slogi, se prikazani slog spremeni v »Različno (brez spremembe)«. Če nastavitev pustite pri tem, bo vsaka celica obdržala svoj slog. Sprememba nastavitve bo novi slog nastavila za vse izbrane celice.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
sl: Različno (brez spremembe)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Roman
sl: Rimska

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
sl: Ležeče

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
sl: Izberite težo pisave za trenutno izbrane celice. Ko izberete več celic z različnimi težami, se prikazana teža spremeni v »Različno (brez spremembe)«. Če nastavitev pustite pri tem, bo vsaka celica obdržala svojo težo. Sprememba nastavitve bo novo težo nastavila za vse izbrane celice.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
sl: Običajno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
sl: Polkrepko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
sl: Barva:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
sl: Če je izbrana ta možnost, bo besedilo v trenutni celici podčrtano.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
sl: Podčrtaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
sl: Velikost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
sl: Teža:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
sl: Slog:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
sl: Izberite barvo besedila v trenutni celici. S klikom na barvni pas odprete običajno pogovorno okno za izbor nove barve.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
sl: Če je izbrana ta možnost, bo besedilo v trenutni celici prečrtano.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
sl: Prečrtaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Choose the font size.
sl: Izberite velikost pisave.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
sl: Ta seznam vsebuje vse razpoložljive družine pisav. Kliknite na eno izmed njih, da jo nastavite za trenutno celico.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
sl: Ogled

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
sl: Tu lahko vidite ogled pisave, ki ste jo izbrali za trenutno celico.

en: Cell Format
sl: Oblika celice

en: Set Cell Format
sl: Nastavi obliko celice

en: General
sl: Splošno

en: Border
sl: Rob

en: Background
sl: Ozadje

en: Cell Protection
sl: Zaščita celice

en: Preselect
sl: Predizbira

en: Pattern
sl: Vzorec

en: Customize
sl: Prilagodi

en: Generic
sl: Splošno

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
sl: To je privzeta oblika in Calligra Sheets samodejno zazna vrsto dejanskih podatkov glede na trenutne podatke v celici. Calligra Sheets privzeto desno poravnava opravičuje številke, datume in čase v celici, levo pa poravnava vse drugo.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
sl: Številčni zapis uporablja obliko, ki ga globalno izberete v Sistemskih nastavitvah -> Skupni videz in obnašanje -> Jezik -> Država / regija in jezik -> Zavihek Številke. Številke so privzeto desno poravnane.

en: Percent
sl: Odstotek

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
sl: Ko imate številko v trenutni celici in preklopite iz generičnega formata dcell do odstotka, se trenutna številka celice pomnoži s 100%.
    Na primer, če vnesete 12 in nastavite obliko celice na Odstotek, bo število 1.200%. Prehod nazaj na obliko splošne celice bo spet prikazal 12. 
    Uporabite lahko tudi ikono Odstotek v orodni vrstici Oblika.

en: Money
sl: Denar

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
sl: Format Denar pretvori vašo številko v zapis denarja s pomočjo globalno določenih nastavitev v sistemskih nastavitvah -> Skupni videz in obnašanje -> Jezik -> država / regija in jezik -> denar. Simbol valute bo prikazan in natančnost bo enaka nastavitvi v sistemskih nastavitvah.
    Če želite nastaviti celico, uporabite ikono Valuta v orodni vrstici Oblika oblikovanje tako, da izgleda kot vaša trenutna valuta.

en: Scientific
sl: Znanstveni

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
sl: Znanstvena oblika spremeni vašo številko v obliko znanstvene notacije. Na primer, 0,0012 se spremeni v 1,2E-03. Vrnitev nazaj z uporabo generične oblike bo spet prikazala 0,0012.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
sl: Format ulomki spremeni vašo številko v ulomek. Na primer 0,1 lahko spremenite v 1/8, 2/16, 1/10 itd. Vrsto ulomka določite sizbiro na polju na desni. Če natančen ulomek ni mogoč v načinu ulomka, ki ga izberete, se izbere najbližje ujemanje.
     Na primer: ko imamo 1,5 kot število, izberemo ulomek in šestnajstine 1/16, bo besedilo prikazano v celici "1 8/16", kar je natančen ulomek. Če imate v svoji celici 1,4 kot številko in izberete ulomek in šestnajstine 1/16, potem bo celica prikazala "1 6/16", ki je najbližjiulomek šestnajstine.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
sl: Za vnos datuma, uporabite eno od oblik, nastavljenih v sistemuNastavitve -> Pogost videz in obnašanje -> Lokalno -> Država / regija inJezik -> Čas in datumi. Tu sta nastavljena dva formata: običajna oblika datumain oblika kratkega datuma.
    Prav tako kot lahko povlečete številke, lahko povlečete tudi datume iz ene celice in bodo naslednje celice prav tako dobile datume.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
sl: To bo oblikovalo vsebino vaše celice kot čas. Za vnos časa, ga morate vnesti v formatu kot je, nastavljen v sistemskih nastavitvah -> Skupni videz in obnašanje -> Jezik -> Država / regija in jezik -> datum in ura. V pogovornem oknu Oblika lahko nastavite, kako naj bo prikazan čas z izbiro ene od razpoložljivih možnosti zapisa časa. Privzeta oblika je sistemski format nastavljen v sistemskih nastavitvah. Ko številka v celici nima smisla kot čas bo vsebina prikazana kot 00:00 v globalni obliki, ki ste jo določili v sistemskih nastavitvah.

en: Datetime
sl: Datum in čas

en: To enter a datetime, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get datetimes.
sl: Za vnos datuma, uporabite eno od oblik, nastavljenih v sistemu Nastavitve -> Pogost videz in obnašanje -> Lokalno -> Država / regija in Jezik -> Čas in datumi. Tu sta nastavljena dva formata: običajna oblika datuma in oblika kratkega datuma.
    Prav tako kot lahko povlečete številke, lahko povlečete tudi datume iz ene celice in bodo naslednje celice prav tako dobile datume.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
sl: To bo oblikovalo vašo vsebino celice kot besedilo. To je lahko koristno, če želite da se število obravnava kot besedilo, na primer za poštno številko.Če določite številko kot obliko besedila, bo to upravičeno. Ko so števila oblikovana kot besedilo, jih ni mogoče uporabiti v izračunih ali formulah. Za njih je tudi spremenjen način poravnave vsebine celice.

en: Custom
sl: Po meri

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
sl: Oblika po meri še ne deluje. Naj bi bilo omogočeno v naslednji izdaji.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
sl: Prikaže se predogled po vaši izbiri, da boste lahko vedeli, kako zgleda preden kliknete gumb V redu, da ga potrdite.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
sl: Prikaže izbiro oblike za ulomke, datum ali čas.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
sl: Tukaj lahko na konec vsake celice dodate Postfix, kot je simbol $HK vsebino v preverjeni obliki.

en: variable
sl: spremenljivka

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
sl: Za številske vrednosti lahko nadzorujete, koliko števk se prikaže za decimalno vejico. To lahko spreminjate tudi z uporabo povečane natančnosti oz. Zmanjšajte natančnost ikon v orodni vrstici Format.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
sl: Tu lahko dodate predpono, kot je simbol $ na začetku vsake celice vsebino v preverjeni obliki.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
sl: Izberete lahko, ali se pozitivne vrednosti prikazujejo z vodilnim + znakomin ali so negativne vrednosti prikazane z rdečo.

en: Postfix:
sl: Pripona:

en: Prefix:
sl: Predpona:

en: Precision:
sl: Natančnost:

en: Format:
sl: Oblika:

en: Currency:
sl: Valuta:

en: Halves 1/2
sl: Polovice 1/2

en: Quarters 1/4
sl: Četrtinke 1/4

en: Eighths 1/8
sl: Osminke 1/8

en: Sixteenths 1/16
sl: Šestnajstinke 1/16

en: Tenths 1/10
sl: Desetinke 1/10

en: Hundredths 1/100
sl: Stotinke 1/100

en: One digit 5/9
sl: Ena števka 5/9

en: Two digits 15/22
sl: Dve števki 15/22

en: Three digits 153/652
sl: Tri števke 153/652

en: Style
sl: Slog

[ctx: Name of the style]
en: Name:
sl: Ime:

en: Inherit style:
sl: Podeduj slog:

en: A style with this name already exists.
sl: Slog s tem imenom že obstaja.

en: The style name can not be empty.
sl: Ime sloga ne more biti prazno.

en: A style cannot inherit from itself.
sl: Slog ne more podedovati samega sebe.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
sl: Slog ne more podedovati od »%1« zaradi navzkrižja.

en: Background color:
sl: Barva ozadja:

en: No Color
sl: Brezbarvno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
sl: <qt>Nastavite vodoravni položaj vsebine v celici.
    <b>Standardno</b> je privzet položaj in se nastavi glede na izbiro oblike.
    <b>Levo</b> pomeni, da bo vsebina prikazana na levi strani celice.
    <b>Sredina</b> pomeni, da bo vsebina na sredini celice.
    <b>Desno</b> pomeni, da bo vsebina prikazana na desni strani celice.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
sl: Običajno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
sl: Na sredino

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
sl: Besedilo bo usmerjeno po kotom, ki ga določite tu. Pri pozitivnih vrednostih bo besedilo zavrteno v nasprotni smeri urinega kazalca, pri negativnih vrednostih pa v smeri urinega kazalca.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
sl: Zasuk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
sl: <qt>Nastavite navpični položaj vsebine v celici.
    <b>Vrh</b> pomeni, da bo vsebina prikazana na vrhu celice.
    <b>Sredina</b> pomeni, da bo vsebina na sredini celice.
    <b>Dno</b> pomeni, da bo vsebina prikazana na dnu celice.</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
sl: Na vrhu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
sl: Sredina

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
sl: Na dnu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
sl: Nastavite količino zamika, ki se uporabi za celico, ko izberete dejanji Povečaj zamik ali Zmanjšaj zamik.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
sl: Zamik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
sl: Ti možnosti sta na voljo le, ko je zasuk 0°.
    Če je omogočena možnost Prelomi besedilo, bo besedilo prelomljeno tako, da se bo prilegalo velikosti celice. Če možnost ni omogočena, bo besedilo ostalo v eni vrstici, spemenila pa se bo velikost celice, tako da se bo prilegala besedilu.
    Možnost Navpično besedilo povzroči, da je besedilo usmerjeno navpično.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
sl: Možnosti za besedilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
sl: Prelomi besedilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
sl: Navpično besedilo

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
sl: Zoži kolikor je potrebno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
sl: Ta zavihek vam omogoča, da nastavite Zaščito celice. Privzeto so zaščitene vse celice (to pomeni, da se njihova vsebina ne more spremeniti). Da zaščita celic stopi v veljavo, morate zaščititi list z uporabo menija Orodja -> Zaščiti dokument > Zaščiti list in vpisom gesla.
    Skrijete lahko tudi formulo in tako zaščitite način izračuna vrednosti. Da to deluje, je prav tako potrebno zaščititi list.
    Vsebino celice lahko skrijete z možnostjo Skrij vse. Tudi za to je potrebna zaščita lista.
    Več o teh nastavitvah lahko izveste v uporabniškem priročniku v poglavju Napredna raba Calligra Sheets.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
sl: Tiskanje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
sl: Če je izbrana ta možnost, vsebina celice ne bo natisnjena. Če možnost ni izbrana (privzeto) bo vsebina natisnjena.
    Pomnite, da celico lahko natisnete tudi ko je zaščitena

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
sl: &Ne tiskaj besedila

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
sl: Zaščita

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
sl: Ta nastavitev skrije vsebino celice in deluje le, ko je list zaščiten. Zaščitenost celice same na to ne vpliva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
sl: Skrij &vse

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
sl: Če je omogočeno, bo vsebina celice zaščitena. To je privzeto obnašanje. Da bi zaščita posameznih celic delovala, je potrebno zaščititi celotni list z uporabo menija Orodja > Zaščiti dokument > Zaščiti list. Za podrobnosti si oglejte poglavje Napredna raba Calligra Sheets v priročniku. Ko je celica zaščitena, se njena vsebina ne more spreminjati.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
sl: &Zaščiteno

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
sl: Ko je to omogočeno, je celica še vedno vidna, vendar se njena vsebina ne prikaže v vrstici s formulo. Skrivanje formule deluje le pri celicah, ki vsebujejo formule, in je namenjeno skrivanju formule pred uporabnikom. Da bi to delovalo, mora biti list zaščiten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
sl: S&krij formulo

en: Show Sheet
sl: Prikaži list

en: Select hidden sheets to show:
sl: Izberi skrite vrstice za prikaz:

en: Apply
sl: Uveljavi

en: Apply changes
sl: Uveljavi spremembe

en: Cancel
sl: Prekliči

en: Discard changes
sl: Zavrzi spremembe

en: All
sl: Vse

en: Empty
sl: Prazno

en: Non-empty
sl: Ni prazno

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
sl: Omogoči %1

en: Select Single Cell
sl: Izberi eno celico

en: Select Multiple Cells
sl: Izberi več celic

en: Link %1 activated
sl: Povezava %1 aktivirana
