kocolorspaces - en to sl translation catalogue (60 entries)

en: Cyan
sl: Sinja

en: Magenta
sl: Škrlatna

en: Yellow
sl: Rumena

en: Black
sl: Črna

en: Alpha
sl: Alfa

en: CMYK (32 bits floating/channel)
sl: CMYK (32 bitov plavajoča vejica/kanal)

en: CMYK (16-bit integer/channel)
sl: CMYK (16-bitno celo število/kanal)

en: CMYK (8-bit integer/channel)
sl: CMYK (8-bitno celo število/kanal)

en: Gray
sl: Siva

en: Grayscale/Alpha (16-bit float/channel)
sl: Sivinsko/Alfa (16-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: Grayscale/Alpha (32-bit float/channel)
sl: Sivinsko/Alfa (32-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: Grayscale (16-bit integer/channel)
sl: Sivinsko/Alfa (16-bitni celo število/kanal)

en: Grayscale (8-bit integer/channel)
sl: Sivinsko/Alfa (8-bitni celo število/kanal)

en: Lightness
sl: Svetlost

en: L*a*b* (32-bit float/channel)
sl: L*a*b* (32-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: L*a*b* (16-bit integer/channel)
sl: L*a*b* (16-bitni celo število/kanal)

en: L*a*b* (8-bit integer/channel)
sl: L*a*b* (8-bitni celo število/kanal)

en: Red
sl: Rdeča

en: Green
sl: Zelena

en: Blue
sl: Modra

en: RGBA (16-bit floating/channel)
sl: RGBA (16-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: RGBA (32-bit floating/channel)
sl: RGBA (32-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: RGB (16-bit integer/channel)
sl: RGB (16-bitni celo število/kanal)

en: RGB (8-bit integer/channel)
sl: RGB (8-bitni celo število/kanal)

en: XYZ (32-bit float/channel)
sl: XYZ (32-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: XYZ (16-bit integer/channel)
sl: XYZ (16-bitni celo število/kanal)

en: XYZ (8-bit integer/channel)
sl: XYZ (8-bitno celo število/kanal)

en: YCBCR (32-bit float/channel)
sl: YCBCR (32-bitni plavajoča vejica/kanal)

en: YCBCR (16-bit integer/channel)
sl: YCBCR (16-bitni celo število/kanal)

en: YCBCR (8-bit integer/channel)
sl: YCBCR (8-bitni celo število/kanal)

en: Clear
sl: Počisti

en: Color
sl: Barva

en: Darken
sl: Potemni

en: Dissolve
sl: Razpusti

en: Hue
sl: Odtenek

en: In
sl: V

en: Lighten
sl: Posvetli

en: Out
sl: Oddalji

en: Saturation
sl: Zasičenost

en: Value
sl: Vrednost

en: ICC Engine
sl: Pogon ICC

en: L*a*b* Histogram
sl: L*a*b* histogram

en: RGB8 Histogram
sl: RGB8 histogram

en: RGB16 Histogram
sl: RGB16 histogram

en: RGBF16 Histogram
sl: RGBF16 histogram

en: RGBF32 Histogram
sl: RGBF32 histogram

en: GRAY/Alpha8 Histogram
sl: SIVO/Alfa8 histogram

en: GRAY/Alpha16 Histogram
sl: SIVO/Alfa16 histogram

en: GRAYF16 Histogram
sl: GRAYF16 histogram

en: GRAY/Alpha 32 float Histogram
sl: SIVO/Alfa 32 plavajoča vejica histogram

en: CMYK8 Histogram
sl: CMYK8 histogram

en: CMYK16 Histogram
sl: CMYK16 histogram

en: CMYK F32 Histogram
sl: CMYK F32 histogram

en: XYZ8 Histogram
sl: XYZ8 histogram

en: XYZ16 Histogram
sl: XYZ16 histogram

en: XYZF16 Histogram
sl: XYZF16 histogram

en: XYZF32 Histogram
sl: XYZF32 histogram

en: YCBCR8 Histogram
sl: YCBCR8 histogram

en: YCBCR16 Histogram
sl: YCBCR16 histogram

en: YCBCRF32 Histogram
sl: YCBCRF32 histogram
