karbon - en to sv translation catalogue (105 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Boolean Operation
sv: Boolesk operation

note: i18n: ectx: Menu (object_order)
en: &Order
sv: Or&dning

note: i18n: ectx: Menu (object_align)
en: &Align
sv: &Justera

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (object)
en: &Object
sv: &Objekt

note: i18n: ectx: Menu (object_distribute)
en: &Distribute
sv: &Fördela

note: i18n: ectx: Menu (path)
en: &Path
sv: &Kontur

note: i18n: ectx: Menu (effects)
en: Effe&cts
sv: Effe&kter

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Page
sv: Si&da

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: ToolBar (object_toolbar)
en: Object
sv: Objekt

note: i18n: ectx: ToolBar (align_toolbar)
en: Align
sv: Justera

note: i18n: ectx: ToolBar (Effects)
en: Effects
sv: Effekter

note: i18n: ectx: ToolBar (add_shape_toolbar)
en: Add Shape
sv: Lägg till form

note: i18n: ectx: ToolBar (view_toolbar)
en: View
sv: Visa

en: &Flatten Path...
sv: &Platta ut kontur...

en: Flatten Path
sv: Platta ut kontur

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Flatness:
sv: Platthet:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Flatten path
sv: Platta ut kontur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Refine path
sv: Förfina kontur

en: &Refine Path...
sv: &Förfina kontur...

en: Refine Path
sv: Förfina kontur

en: Subdivisions:
sv: Underavdelningar:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Round Corners
sv: Runda hörn

en: &Round Corners...
sv: &Runda hörn...

en: Round Corners
sv: Runda hörn

en: Radius:
sv: Radie:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Whirl & pinch
sv: Virvla och kläm

en: &Whirl/Pinch...
sv: &Virvla/kläm...

en: Whirl Pinch
sv: Virvla kläm

en: Info
sv: Information

en: The result of the Whirlpinch effect can be improved by refining the path shape beforehand.
sv: Resultatet av virvelklämeffekten kan förbättras genom att förfina konturformen i förväg.

en: Angle:
sv: Vinkel:

en: Pinch:
sv: Kläm:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Raise Layer
sv: Höj lager

[ctx: (qtundo-format)]
en: Lower Layer
sv: Sänk lager

en: Configure
sv: Anpassa

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Misc
sv: Diverse

en: Grid
sv: Rutnät

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
sv: Dokument

en: Document Settings
sv: DokumentInställningar

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
sv: Författare

en: Author
sv: Författare

en: A Vector Graphics Drawing Application.
sv: Ett ritprogram för vektorgrafik.

en: (c) 2001-%1, The Karbon Developers
sv: © 2001-%1, Karbon-utvecklarna

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: Port to Qt6
sv: Konvertering till Qt 6

en: Bug fixes and improvements
sv: Felrättningar och förbättringar

en: Bug fixes
sv: Felrättningar

en: Helpful patches and advice
sv: Hjälpsamma programfixar och goda råd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert graphics
sv: Infoga grafik

en: Choose Graphic to Add
sv: Välj grafik att lägga till

en: Could not load image.
sv: Kunde inte ladda bild.

en: Import graphic
sv: Importera grafik

en: Could not create image shape.
sv: Kunde inte skapa bildform.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally
sv: Spegla horisontellt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Vertically
sv: Spegla vertikalt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Mirror Horizontally and Vertically
sv: Spegla horisontellt och vertikalt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Separate paths
sv: Separera kontur

en: Outline &Mode
sv: Skiss&läge

en: &Import Graphic...
sv: &Importera grafik...

en: Edit Guides
sv: Redigera hjälplinjer

[ctx: Duplicate selection]
en: &Duplicate
sv: &Duplicera

en: Distribute Center (Horizontal)
sv: Fördela centrerat (horisontellt)

en: Distribute Gaps (Horizontal)
sv: Fördela mellanrum (horisontellt)

en: Distribute Left Borders
sv: Fördela längs vänsterkanter

en: Distribute Right Borders
sv: Fördela längs högerkanter

en: Distribute Center (Vertical)
sv: Fördela centrerat (vertikalt)

en: Distribute Gaps (Vertical)
sv: Fördela mellanrum (vertikalt)

en: Distribute Bottom Borders
sv: Fördela längs underkanter

en: Distribute Top Borders
sv: Fördela längs överkanter

en: Show Color Palette
sv: Visa färgpalett

en: Show or hide color palette
sv: Visa eller dölj färgpalett

en: &Clip Object
sv: &Beskär objekt

en: &Unclip Objects
sv: Ta bort &beskärning av objekt

en: Mirror Vertically
sv: Spegla vertikalt

en: Mirror Horizontally
sv: Spegla horisontellt

en: &Close Path
sv: Stän&g kontur

en: Com&bine Path
sv: Kom&binera kontur

en: Se&parate Path
sv: Se&parera kontur

en: Re&verse Path
sv: &Vänd kontur

en: Intersect Paths
sv: Korsa konturer

en: Subtract Paths
sv: Subtrahera konturer

en: Unite Paths
sv: Förena konturer

en: Exclude Paths
sv: Undanta konturer

en: Snap Path to Grid
sv: Lås kontur till rutnät

en: Zoom to Selection
sv: Zooma till markering

en: Zoom to Drawing
sv: Zooma till bild

en: Zoom
sv: Zooma

en: Show status bar:
sv: Visa statusrad:

en: Number of recent files:
sv: Antal senaste filer:

en: Palette font size:
sv: Palettens teckenstorlek:

en: Select palette
sv: Välj palett

en: Press to apply fill to selection
sv: Tryck för att fylla i markeringen

[ctx: The style has no fill]
en: None
sv: Ingen

en: Press to apply stroke to selection
sv: Tryck för att göra streck i markeringen

[ctx: The style has a custom stroking]
en: Custom
sv: Egen

[ctx: The style has no stroking]
en: None
sv: Ingen

en: Stroke:
sv: Streck:

en: Fill:
sv: Fyll:
