kword - en to sv translation catalogue (281 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (view_displaymodes) i18n: ectx: Menu (view)
en: &Display Mode
sv: &Visningsläge

note: i18n: ectx: Menu (semantic)
en: Semantics
sv: Semantik

note: i18n: ectx: Menu (format)
en: S&tyles
sv: S&tilar

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: Menu (SpellCheck)
en: Spellcheck
sv: Stavningskontroll

note: i18n: ectx: Menu (AutoCorrection)
en: AutoCorrection
sv: Automatisk korrigering

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: Menu (check_spell_list)
en: Spell Check Result
sv: Resultat av stavningskontroll

note: i18n: ectx: Menu (variable_list)
en: Change Variable To
sv: Ändra variabel till

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Style
sv: Ange sidstil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Page Style
sv: Infoga sidstil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Page Properties
sv: Sidegenskaper

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape
sv: Skapa form

en: Baseline
sv: Utgångsläge

en: Character
sv: Tecken

en: Row
sv: Rad

en: Page (entire) area
sv: Sidans (hela) område

en: Page text area
sv: Sidans textområde

en: Paragraph area
sv: Styckets område

en: Paragraph text area
sv: Styckets textområde

en: Left page border
sv: Vänster sidkant

en: Right page border
sv: Höger sidkant

en: Right paragraph border
sv: Höger styckeskant

en: Left paragraph border
sv: Vänster styckeskant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Shape relation to text is:
sv: Formens förhållande till text är:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: Inline with text (behaves as a character)
sv: På plats i text (beter sig som ett tecken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: Floating, but anchored to a character position
sv: Flytande, men förankrad vid en teckenposition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Floating, but anchored to a paragraph
sv: Flytande, men förankrad vid ett stycke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: Floating free (not anchored to text)
sv: Fritt flytande (inte ankrad vid text)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVert)
en: Vertical Positioning
sv: Vertikal justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rTop)
en: Top align with:
sv: Justera överkant med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVCenter) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHCenter)
en: Center align with:
sv: Centrera med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rBottom)
en: Bottom align with:
sv: Justera underkant med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rHOffset)
en: Offset
sv: Förskjutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lVOffset) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lHOffset)
en: from:
sv: från:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHoriz)
en: Horizontal Positioning
sv: Horisontell justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rLeft)
en: Left align with:
sv: Vänsterjustera med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rRight)
en: Right align with:
sv: Högerjustera med:

en: Configure
sv: Anpassa

en: Misc
sv: Diverse

en: Grid
sv: Rutnät

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
sv: Dokument

en: Document Settings
sv: Dokumentinställningar

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
sv: Författare

en: Author
sv: Författare

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, CreateBookmark)
en: Create New Bookmark
sv: Skapa ett nytt bokmärke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lExplain)
en: Bookmarks allow you to jump between parts of your document.
    Please provide the name of your bookmark.
sv: Bokmärken låter dig hoppa mellan olika delar av ditt dokument.
    Ge ett namn på ditt bokmärke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lName)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, columnsLabel)
en: Columns:
sv: Kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, spacingLabel)
en: Column spacing:
sv: Kolumnmellanrum:

en: frameset
sv: ramverk

en: No framesets in document
sv: Inga ramverk i dokumentet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name of frameset:
sv: Namn på ramverk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, newRadio)
en: Create a new frameset:
sv: Skapa nytt ramverk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, existingRadio)
en: Select existing frameset to connect to:
sv: Välj befintligt ramverk att ansluta till:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, framesList)
en: Frameset Name
sv: Ramverkets namn

en: Smart Positioning
sv: Smart placering

en: Text Run Around
sv: Texten följer bildkonturerna

en: Connect Text Frames
sv: Anslut textramar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Shape Properties
sv: Ändra formegenskaper

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpAnchor)
en: Anchor to...
sv: Förankra vid...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorPage)
en: &Page
sv: &Sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorParagraph)
en: Para&graph
sv: St&ycke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorToCharacter)
en: &To Character
sv: &Till tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAnchorAsCharacter)
en: &As Character
sv: Som t&ecken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpHAlign)
en: Horizontal Alignment
sv: Horisontell justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignLeft)
en: &Left
sv: &Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignCenter)
en: &Center
sv: &Centrera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignRight)
en: &Right
sv: &Höger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpVAlign)
en: Vertical Alignment
sv: Vertikal justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignTop)
en: &Top
sv: Ö&verst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignMiddle)
en: &Middle
sv: &Mitten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, rAlignBottom)
en: &Bottom
sv: &Underst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, grpWrap)
en: Text Wrap-around
sv: Textföljning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, runThrough)
en: Run through this shape
sv: Passera genom den här formen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noRunaround)
en: Skip below this shape
sv: Flyttas ner under den här formen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Run on left side of this shape
sv: Gå längs vänster sida av den här formen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Run on right side of this shape
sv: Gå längs höger sida av den här formen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, longest)
en: Run on longest side of this shape
sv: Gå längs den här formens längsta sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, both)
en: Run on both sides of this shape
sv: Gå längs båda sidor om den här formen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, enough)
en: Run on sides that are wider than:
sv: Gå längs sidor som är bredare än:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Distance Between Shape and Text:
sv: Avstånd mellan form och text:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, columnsTab)
en: Columns
sv: Kolumner

en: Style
sv: Stil

en: Clone
sv: Duplicera

en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Page Style
sv: Ändra sidstil

en: Clone Page Style
sv: Duplicera sidstil

en: Add a new page style with the name:
sv: Lägg till ny sidstil som heter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Text elsewhere will:
sv: Text på andra ställen kommer att:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: The shape affects the text by its:
sv: Formen påverkar texten med sin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, box)
en: Bounding box
sv: Omgivande ruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, outside)
en: Contour
sv: Kontur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Shape and text are separated left by:
sv: Form och text är separerade till vänster med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right by:
sv: Höger med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Above by:
sv: Över med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Below by:
sv: Under med:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
sv: &Byt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Please provide a new name for the bookmark
sv: Var snäll och ge ett nytt namn för bokmärket

en: Rename Bookmark
sv: Döp om bokmärke

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
sv: Det finns redan ett bokmärke med namnet "%1".

en: Select Bookmark
sv: Välj bokmärke

en: Geometry
sv: Geometri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, sizeTab)
en: Page Size && Margins
sv: Sidstorlek och marginaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createButton)
en: Create
sv: Skapa

en: Debug
sv: Felsök

en: Navigation
sv: Navigera

en: Page #
sv: Sida nr.

en: Section
sv: Avsnitt

en: Statistics
sv: Statistik

en: Words:
sv: Ord:

en: Sentences:
sv: Meningar:

en: Syllables:
sv: Stavelser:

en: Characters (spaces):
sv: Tecken (mellanslag):

en: Characters (no spaces):
sv: Tecken (utan mellanslag):

en: Lines:
sv: Rader:

en: Readability:
sv: Läsbarhet:

en: Flesch reading ease
sv: Flesch läsbarhet

en: East asian characters:
sv: Östasiatiska tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_words)
en: Words
sv: Ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_sentences)
en: Sentences
sv: Meningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_syllables)
en: Syllables
sv: Stavelser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_lines)
en: Lines
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charspace)
en: Characters With Spaces
sv: Tecken med mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_charnospace)
en: Characters without spaces
sv: Tecken utom mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_east)
en: East Asian characters
sv: Östasiatiska tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, check_flesch)
en: Flesch Reading Ease
sv: Flesch läsbarhet

[ctx: Style name]
en: Head 1
sv: Huvud 1

[ctx: Style name]
en: Head 2
sv: Huvud 2

[ctx: Style name]
en: Head 3
sv: Huvud 3

[ctx: Style name]
en: Enumerated List
sv: Nummerlista

[ctx: Style name]
en: Alphabetical List
sv: Alfabetisk lista

[ctx: Style name]
en: Bullet List
sv: Punktlista

[ctx: Style name]
en: Contents Title
sv: Innehållsförteckningstitel

[ctx: Style name]
en: Contents Head 1
sv: Innehållsförteckningshuvud 1

[ctx: Style name]
en: Contents Head 2
sv: Innehållsförteckningshuvud 2

[ctx: Style name]
en: Contents Head 3
sv: Innehållsförteckningshuvud 3

[ctx: Style name]
en: Document Title
sv: Dokumenttitel

[ctx: Style name]
en: Header
sv: Sidhuvud

[ctx: Style name]
en: Footer
sv: Sidfot

[ctx: Style name]
en: Plain
sv: Enkel

[ctx: Style name]
en: Borders 1
sv: Kanter 1

[ctx: Style name]
en: Borders 2
sv: Kanter 2

[ctx: Style name]
en: Borders 3
sv: Kanter 3

[ctx: Style name]
en: Row
sv: Rad

[ctx: Style name]
en: Column
sv: Kolumn

[ctx: Style name]
en: Light Gray
sv: Ljusgrå

[ctx: Style name]
en: Dark Gray
sv: Mörkgrå

[ctx: Style name]
en: Black
sv: Svart

[ctx: Style name]
en: Light Blue
sv: Ljusblå

[ctx: Style name]
en: Dark Blue
sv: Mörkblå

[ctx: Style name]
en: Red
sv: Röd

[ctx: Style name]
en: Yellow
sv: Gul

[ctx: Style name]
en: Colorful
sv: Färgrik

[ctx: Style name]
en: Bluish
sv: Blåaktig

[ctx: Style name]
en: Simple 1
sv: Enkel 1

[ctx: Style name]
en: Simple 2
sv: Enkel 2

[ctx: Style name]
en: Simple 3
sv: Enkel 3

[ctx: Style name]
en: Header 1
sv: Huvud 1

[ctx: Style name]
en: Header 2
sv: Huvud 2

[ctx: Style name]
en: Header 3
sv: Huvud 3

[ctx: Style name]
en: Header 4
sv: Huvud 4

[ctx: Style name]
en: Columns 1
sv: Kolumner 1

[ctx: Style name]
en: Columns 2
sv: Kolumner 2

[ctx: Style name]
en: Grid 1
sv: Rutnät 1

[ctx: Style name]
en: Grid 2
sv: Rutnät 2

[ctx: Style name]
en: Grid 3
sv: Rutnät 3

[ctx: Style name]
en: Gray Heading
sv: Grå rubrik

[ctx: Style name]
en: Blue Heading
sv: Blå rubrik

[ctx: Style name]
en: Blue Traditional
sv: Traditionell blå

[ctx: Style name]
en: Gray Traditional
sv: Traditionell grå

[ctx: Style name]
en: Blue Top and Bottom
sv: Blå uppe och nere

[ctx: Style name]
en: Gray Top and Bottom
sv: Grå uppe och nere

en: Word processor
sv: Ordbehandling

en: Copyright 1998-%1, The Words Team
sv: Copyright 1998-%1, Words-gruppen

en: Co Maintainer/Port to Qt6
sv: Bidragande underhåll och konvertering till Qt6

en: Co maintainer
sv: Bidragande underhåll

en: Everything
sv: Allting

en: Formatting stuff
sv: Formateringsgrejer

en: Layout and Painting
sv: Layout och uppritning

en: Statistics docker
sv: Statistikpanel

en: Foot and endnotes
sv: Fotnoter och slutnoter

en: Bibliography
sv: Bibliografi

en: Style Manager
sv: Stilhantering

en: ODF Support
sv: Stöd för ODF

en: KFormula
sv: Kformula

en: Fatcow Web Hosting
sv: Fatcow webbhotell

en: Page break icon
sv: Sidbrytningsikon

en: Copy
sv: Kopiera

en: Document Title
sv: Dokumenttitel

en: Head 1
sv: Huvud 1

en: Head 2
sv: Huvud 2

en: Head 3
sv: Huvud 3

en: Bullet List
sv: Punktlista

en: Tools
sv: Verktyg

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No office:body tag found.
sv: Ogiltig OASIS OpenDocument-fil. Taggen office:body hittades inte.

en: Invalid OASIS OpenDocument file. No tag found inside office:body.
sv: Ogiltig OASIS OpenDocument-fil. Ingen tagg hittades inne i office:body.

en: This is not a word processing document, but %1. Please try opening it with the appropriate application.
sv: Dokumentet är inte ett ordbehandlingsdokument, utan %1. Försök att öppna det med lämpligt program.

en: Can not find needed text component, Words will quit now
sv: Kan inte hitta nödvändig textkomponent. Words avslutas nu.

en: Installation Error
sv: Installationsproblem

en: Modified
sv: Ändrad

en: Saved
sv: Sparad

en: Page %1 of %2
sv: Sida %1 av %2

en: Page %1-%2 of %3
sv: Sida %1-%2 av %3

en: Line %1
sv: Rad %1

en: Page Number
sv: Sidnummer

en: Line Number
sv: Radnummer

en: Change the page style
sv: Ändra sidstilen

en: Page Style
sv: Sidstil

en: Page Size
sv: Sidstorlek

en: Saved/Modified
sv: Sparad/ändrad

en: Mouse Cursor X:Y
sv: Musposition: X,Y

en: Zoom Controller
sv: Zoomhantering

en: Exit Fullscreen Mode
sv: Lämna fullskärmsläge

en: Shape Properties...
sv: Formegenskaper...

en: Change how the shape behave
sv: Ändra hur formen beter sig

en: Create Template From Document...
sv: Skapa mall från dokument...

en: Save this document and use it later as a template
sv: Spara det här dokumentet och använd det senare som en mall

en: You can save this document as a template.<br><br>You can use this new template as a starting point for another document.
sv: Du kan spara det här dokumentet om en mall,<br><br>Du kan använda den nya mallen som startpunkt för ett annat dokument.

en: Show Formatting Characters
sv: Visa formateringstecken

en: Toggle the display of non-printing characters
sv: Visa eller dölj tecken som inte syns vid utskrift

en: Toggle the display of non-printing characters.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you tabs, spaces, carriage returns and other non-printing characters.
sv: Visar eller döljer tecken som inte syns vid utskrift.<br/><br/>När detta är aktiverat visar Words tabulatorer, mellanslag, returtecken och andra tecken som inte syns vid utskrift.

en: Show Field Shadings
sv: Visa fältskuggningar

en: Toggle the shaded background of fields
sv: Ändra fältens skuggade bakgrund

en: Toggle the visualization of fields (variables etc.) by drawing their background in a contrasting color.
sv: Ändra hur fält synliggörs (variabler, etc.) genom att återge deras bakgrund med en kontrasterande färg.

en: Show Text Shape Borders
sv: Visa textformens gränser

en: Turns the border display on and off
sv: Visa eller döljer kanter

en: Turns the border display on and off.<br/><br/>The borders are never printed. This option is useful to see how the document will appear on the printed page.
sv: Visa eller döljer kanter.<br/><br/>Kanterna skrivs aldrig ut. Alternativet är användbart för att se hur dokumentet ser ut när det har skrivits ut.

en: Show Table Borders
sv: Visa tabellkanter

en: Toggle the display of table borders
sv: Visa eller dölj tabellkanter

en: Toggle the display of table borders.<br/><br/>When this is enabled, Words shows you any invisible table borders with a thin gray line.
sv: Visar eller döljer tabellkanter.<br/><br/>När detta är aktiverat visar Words visar eventuella osynliga tabellkanter med en tunn grå linje.

en: Show Section Bounds
sv: Visa avsnittsgränser

en: Toggle the display of section bounds
sv: Visa eller dölj visning av avsnittsgränser

en: Toggle the display of section bounds.<br/><br/>When this is enabled, any section bounds will be indicated with a thin gray horizontal brackets.
sv: Visar eller döljer avsnittsgränser.<br/><br/>När detta är aktiverat indikeras alla avsnittsgränser med tunna gråa horisontella hakparenteser.

en: Show Rulers
sv: Visa linjaler

en: Shows or hides rulers
sv: Visar eller döljer linjaler

en: The rulers are the white measuring spaces top and left of the document. The rulers show the position and width of pages and of frames and can be used to position tabulators among others.<p>Uncheck this to disable the rulers from being displayed.</p>
sv: Linjalerna är vita mätområden längst upp och till vänster om dokumentet. Linjalerna visar position och bredd för sidor och ramar, och kan bland annat användas för att placera tabulatorer.<p>Avmarkera detta för att förhindra att linjalerna visas.</p>

en: Snap to Grid
sv: Lås till rutnät

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Shows or hides the status bar
sv: Visar eller döljer statusraden

en: Fullscreen Mode
sv: Fullskärmsläge

en: Set view in fullscreen mode
sv: Ändra visning till fullskärmsläge

en: Semantic Stylesheets...
sv: Semantiska stilmallar...

en: Modify and add semantic stylesheets
sv: Ändra och lägg till semantiska stilmallar

en: Stylesheets are used to format the display of information which is stored in RDF.
sv: Stilmallar används för att formatera visning av information lagrad i RDF.

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Page Layout...
sv: Sidlayout...

en: Change properties of entire page
sv: Ändra hela sidans egenskaper

en: Change properties of the entire page.<p>Currently you can change paper size, paper orientation, header and footer sizes, and column settings.</p>
sv: Ändra hela sidans egenskaper.<p>För närvarande kan du ändra pappersstorlek, pappersorientering, storlek på sidhuvud och sidfot, samt kolumninställningar.</p>

en: Create Header
sv: Skapa sidhuvud

en: Create Footer
sv: Skapa sidfot

en: Show Comments
sv: Visa kommentarer

en: Shows comments in the document
sv: Visar kommentarer i dokumentet

en: Word Count
sv: Ordantal

en: Shows or hides word counting in status bar
sv: Visar eller döljer ordantal i statusraden

en: Page Setup
sv: Sidinställning

en: Header & Footer
sv: Sidhuvud och sidfot

en: Page layout
sv: Sidlayout

[ctx: Label for the Find text input box]
en: Find:
sv: Sök:

[ctx: Next search result]
en: Next
sv: Nästa

[ctx: Previous search result]
en: Previous
sv: Föregående

[ctx: Search options]
en: Options
sv: Alternativ

[ctx: Label for the Replace text input box]
en: Replace:
sv: Ersätt:

[ctx: Replace the current match]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: Replace all found matches]
en: Replace All
sv: Ersätt alla

en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: Total number of matches]
en: 1 match found | %1 matches found
sv[0]: 1 resultat hittades
sv[1]: %1 resultat hittades

en: No matches found
sv: Inga resultat hittades

en: Search hit bottom, continuing from top.
sv: Sökningen har nått slutet, fortsätter från början.

en: Search hit top, continuing from bottom.
sv: Sökningen har nått början, fortsätter från slutet.

en: Odd Pages Header
sv: Sidhuvud för udda sidor

en: Even Pages Header
sv: Sidhuvud för jämna sidor

en: Odd Pages Footer
sv: Sidfot för udda sidor

en: Even Pages Footer
sv: Sidfot för jämna sidor

en: Main text
sv: Huvudtext

en: Other text
sv: Annan text
