ArtisticTextShape - en to sv translation catalogue (30 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add text range
sv: Lägg till textintervall

en: ArtisticTextShape
sv: Konstnärlig textform

en: A shape which shows a single text line
sv: En form som visar en enda textrad

en: Artistic Text
sv: Konstnärlig text

en: Detach Path
sv: Koppla bort kontur

en: Convert to Path
sv: Konvertera till kontur

en: Bold text
sv: Fetstil

en: Italic text
sv: Kursiv stil

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Anchor at Start
sv: Ankra vid början

en: Anchor at Middle
sv: Ankra vid mitten

en: Anchor at End
sv: Ankra vid slutet

en: Click to change cursor position.
sv: Klicka för att ändra markörposition.

en: Click to select text shape.
sv: Klicka för att markera textform.

en: Double click to put text on path.
sv: Dubbelklicka för att lägga till text i kontur.

en: Drag handle to change start offset.
sv: Dra grepp för att ändra startposition.

en: Press escape to finish editing.
sv: Tryck på Esc för att avsluta redigering.

en: Press return to finish editing.
sv: Tryck på returtangenten för att avsluta redigering.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert to Path
sv: Konvertera till kontur

en: Text Properties
sv: Textegenskaper

en: Text On Path
sv: Text längs kontur

en: Artistic text editing
sv: Konstnärligt textredigering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Attach Path
sv: Anslut kontur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change text anchor
sv: Ändra textförankring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change font
sv: Ändra teckensnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Offset
sv: Ändra textposition

[ctx: (qtundo-format)]
en: Detach Path
sv: Koppla bort kontur

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove text range
sv: Ta bort textintervall

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace text range
sv: Ersätt textintervall
