ChartShape - en to sv translation catalogue (290 entries)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendAlignment)
en: Start
sv: Början

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendAlignment)
en: End
sv: Slut

en: Near-axis
sv: Näraliggande axel

en: Other-side
sv: Andra sidan

en: Axistitle
sv: Axelrubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShow)
en: Show Axis
sv: Visa axlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, axisScalingButton)
en: Scale
sv: Skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowLabels)
en: Show Labels
sv: Visa beteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, axisEditFontButton)
en: Font
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowMajorGridLines)
en: Show Major Grid
sv: Visa större rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowMinorGridLines)
en: Show Minor Grid
sv: Visa mindre rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, barPropertiesLabel)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Bar Properties</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:8pt; font-weight:600;">Stapelegenskaper</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenSetsLabel)
en: Gap Between Sets
sv: Mellanrum mellan mängder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, gapBetweenBarsLabel)
en: Gap Between Bars
sv: Mellanrum mellan staplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, axisShowTitle)
en: Show Title
sv: Visa rubrik

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Primary X Axis
sv: Primär X-axel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataSetAxes) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Primary Y Axis
sv: Primär Y-axel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Secondary X Axis
sv: Sekundär X-axel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, dataSetAxes) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, axes)
en: Secondary Y Axis
sv: Sekundär Y-axel

en: The plugin needed for displaying text labels in a chart is not available.
sv: Insticksprogrammet som behövs för att visa textbeteckningar i ett diagram är inte tillgängligt.

en: Plugin Missing
sv: Insticksprogram saknas

en: The plugin needed for displaying text labels is not compatible with the current version of the chart Flake shape.
sv: Insticksprogrammet som behövs för att visa textbeteckningar är inte kompatibelt med nuvarande version av diagrammets Flake-form.

en: Plugin Incompatible
sv: Inkompatibelt insticksprogram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showTitle)
en: Title
sv: Rubrik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showSubTitle)
en: Subtitle
sv: Undertext

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFooter)
en: Footer
sv: Sidfot

en: This document contains an external link to a remote document
    %1
sv: Det här dokumentet innehåller en extern länk till ett fjärrdokument.
    %1

en: Confirmation Required
sv: Bekräftelse krävs

en: Download
sv: Ladda ner

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Chart
sv: Diagram

en: Business charts
sv: Affärsdiagram

en: Bar Chart
sv: Stapeldiagram

en: Normal bar chart
sv: Normalt stapeldiagram

en: Stacked Bar Chart
sv: Överlagrat stapeldiagram

en: Stacked bar chart
sv: Överlagrat stapeldiagram

en: Percent Bar Chart
sv: Procentuellt stapeldiagram

en: Percent bar chart
sv: Procentuellt stapeldiagram

en: Line Chart
sv: Linjediagram

en: Normal line chart
sv: Normalt linjediagram

en: Stacked Line Chart
sv: Överlagrat linjediagram

en: Stacked line chart
sv: Överlagrat linjediagram

en: Percent Line Chart
sv: Procentuellt linjediagram

en: Percent line chart
sv: Procentuellt linjediagram

en: Area Chart
sv: Areadiagram

en: Normal area chart
sv: Normalt areadiagram

en: Stacked Area Chart
sv: Överlagrat areadiagram

en: Stacked area chart
sv: Överlagrat areadiagram

en: Percent Area Chart
sv: Procentuellt areadiagram

en: Percent area chart
sv: Procentuellt areadiagram

en: Pie Chart
sv: Cirkeldiagram

en: Pie chart
sv: Cirkeldiagram

en: Ring Chart
sv: Ringdiagram

en: Ring chart
sv: Ringdiagram

en: Bubble Chart
sv: Bubbeldiagram

en: Bubble chart
sv: Bubbeldiagram

en: Scatter Chart
sv: Spridningsdiagram

en: Scatter chart
sv: Spridningsdiagram

en: Radar Chart
sv: Radardiagram

en: Radar chart
sv: Radardiagram

en: Filled Radar Chart
sv: Fyllt radardiagram

en: Filled radar chart
sv: Fyllt radardiagram

en: Candle Stick Stock Chart
sv: Ljusstake-aktiediagram

en: Japanese candle stick stock chart
sv: Japansk ljusstake-aktiediagram

en: OHLC Stock Chart
sv: ÖHLS aktiediagram

en: Open High Low Close stock chart
sv: Öppning-hög-låg-slut aktiediagram

en: HLC Stock Chart
sv: HLS aktiediagram

en: High Low Close stock chart
sv: Hög-låg-slut aktiediagram

en: January
sv: januari

en: July
sv: juli

en: December
sv: december

en: Column %1
sv: Kolumn %1

en: Month
sv: Månad

en: Growth in %
sv: Tillväxt i procent

en: Share A
sv: Dela A

en: Share B
sv: Dela B

en: Share C
sv: Dela C

en: Open
sv: Öppen

en: High
sv: Hög

en: Low
sv: Låg

en: Close
sv: Stängd

en: Growth
sv: Tillväxt

en: Do something
sv: Gör någonting

en: Do something else
sv: Gör någonting annat

en: Titles
sv: Rubriker

en: Legend
sv: Förklaring

en: Plot Area
sv: Diagramområde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Legend
sv: Visa förklaring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Legend
sv: Dölj förklaring

en: Chart editing
sv: Diagramredigering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Axis
sv: Lägg till axel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Axis
sv: Ta bort axel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Title
sv: Visa axelrubrik

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Title
sv: Dölj axelrubrik

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis
sv: Visa axel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis
sv: Dölj axel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Labels
sv: Visa axelbeteckningar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Labels
sv: Dölj axelbeteckningar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Major Gridlines
sv: Visa axelns större rutlinjer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Major Gridlines
sv: Dölj axelns större rutlinjer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Axis Minor Gridlines
sv: Visa axelns mindre rutlinjer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Axis Minor Gridlines
sv: Dölj axelns mindre rutlinjer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Logarithmic Scaling
sv: Logaritmisk skalning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Linear Scaling
sv: Linjär skalning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Step Width
sv: Ange axelns steglängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Substep Width
sv: Ange axelns delsteglängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Automatic Step Width
sv: Ställ in automatisk steglängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Manual Step Width
sv: Ställ in manuell steglängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Automatic Substep Width
sv: Automatisk delsteglängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Manual Substep Width
sv: Manuell delsteglängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Label Font
sv: Ange teckensnitt för axelns beteckningar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Position
sv: Ange axelposition

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Axis Labels Position
sv: Ange position för axelns beteckningar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Text Shape
sv: Visa textform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Text Shape
sv: Dölj textform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Bar Chart
sv: Normalt stapeldiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Bar Chart
sv: Överlagrat stapeldiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Bar Chart
sv: Procentuellt stapeldiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Line Chart
sv: Normalt linjediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Line Chart
sv: Överlagrat linjediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Line Chart
sv: Procentuellt linjediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Normal Area Chart
sv: Normalt areadiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stacked Area Chart
sv: Överlagrat areadiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percent Area Chart
sv: Procentuellt areadiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Circle Chart
sv: Cirkeldiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Ring Chart
sv: Ringdiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scatter Chart
sv: Spridningsdiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Radar Chart
sv: Radardiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Filled Radar Chart
sv: Fyllt radardiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Stock Chart
sv: Aktiediagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Bubble Chart
sv: Bubbeldiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Surface Chart
sv: Ytdiagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Gantt Chart
sv: Gantt-diagram

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Chart Type
sv: Ange datamängdens diagramtyp

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Category
sv: Visa datamängdens kategori

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Category
sv: Dölj datamängdens kategori

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Number
sv: Visa datamängdens nummer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Number
sv: Dölj datamängdens nummer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Percent
sv: Visa datamängdens procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Percent
sv: Dölj datamängdens procent

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Symbol
sv: Visa datamängdens symbol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Symbol
sv: Dölj datamängdens symbol

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Brush Color
sv: Ange datamängdens penselfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Pen Color
sv: Ange datamängdens pennfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Dataset Marker
sv: Visa datamängdsmarkör

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Dataset Marker Symbol
sv: Dölj datamängdsmarkör

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Dataset Axis
sv: Ange datamängdens axel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Gap Between Bars
sv: Ange mellanrum mellan staplar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Gap Between Sets
sv: Ange mellanrum mellan mängder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Title
sv: Ange förklaringens rubrik

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font
sv: Ange förklaringens teckensnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Font size
sv: Ange förklaringens teckenstorlek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Legend Orientation
sv: Ange förklaringens orientering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Horizontal Bars
sv: Ställ in horisontella staplar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Vertical Bars
sv: Ställ in vertikala staplar

en: Series %1
sv: Serie %1

en: Chart Type
sv: Diagramtyp

en: Stacked
sv: Överlagrat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowPercent) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowPercent)
en: Percent
sv: Procent

en: Polar Chart
sv: Polärdiagram

en: Filled
sv: Fyllt

en: Stock Chart
sv: Aktiediagram

en: Candlestick
sv: Ljusstake

en: OpenHighLowClose
sv: Öppning-hög-låg-stängning

en: HighLowClose
sv: Hög-låg-stängning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: None
sv: Ingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticStepWidth) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, automaticSubStepWidth)
en: Automatic
sv: Automatisk

en: Select
sv: Välj

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titlePositioning) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleResize) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, subtitlePositioning) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, subtitleResize) i18n: ectx: prop
en: Auto
sv: Automatisk

en: Data Set %1
sv: Datamängd %1

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, dataSets)
en: Select a data set
sv: Välj en datamängd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetHasChartType)
en: Use Plot Type
sv: Använd diagramtyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Attach To Axis
sv: Anslut till axel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Stroke
sv: Streck

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Fill
sv: Fyll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetMarkerLabel)
en: Marker
sv: Markör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowCategory) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowCategory)
en: Category
sv: Kategori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataSetShowNumber) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, dataPointShowNumber)
en: Number
sv: Antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, datasetShowErrorBar)
en: Error Bars
sv: Felstaplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertRow) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, formatErrorBar)
en: Insert
sv: Infoga

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AxisScalingDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CellRegionDialog)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, logarithmicScaling)
en: Logarithmic Scaling
sv: Logaritmisk skala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Step Width:
sv: Steglängd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Substep Width:
sv: Delsteglängd:

en: Bubble Data Editor
sv: Bubbeldataeditor

en: Insert Column Before
sv: Infoga kolumn före

en: Insert Column After
sv: Infoga kolumn efter

en: Insert Row Above
sv: Infoga rad ovanför

en: Insert Row Below
sv: Infoga rad nedanför

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteSelection)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, BubbleDataEditor) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ScatterDataEditor)
en: Bubbles Editor
sv: Bubbeleditor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnBefore) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnLeft)
en: Insert data column before selected column
sv: Infoga datakolumn före markerad kolumn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertRowBelow)
en: Insert data row below selected row
sv: Infoga datarad under markerad rad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertRowAbove)
en: Insert data row above selected row
sv: Infoga datarad ovanför markerad rad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnAfter) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, insertColumnRight)
en: Insert data column after selected column
sv: Infoga datakolumn efter markerad kolumn

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteSelection)
en: Delete selection
sv: Ta bort markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, manualControl)
en: Manual control of data sets
sv: Manuell kontroll av datamängder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, manualControl) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titlePositioning) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, titleResize) i18n: ectx: property (text),
en: Manual
sv: Manuell

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, removeDataSet)
en: Remove data set
sv: Ta bort datamängd

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addDataSetAfter) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addDataSetBefore)
en: Add data set after selected data set
sv: Lägg till datamängd efter markerad datamängd

en: Dataset Name
sv: Datamängdens namn

en: X-Values
sv: X-värden

en: Y-Values
sv: Y-värden

en: Bubble Size
sv: Bubbelstorlek

[ctx: @info:tooltip]
en: Label: %1
sv: Rubrik: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Default label: %1
sv: Standardrubrik: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: X-Values cell region: %1
sv: X-värden cellområde: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Default values used
sv: Standardvärden används

[ctx: @info:tooltip]
en: Y-Values cell region: %1
sv: Y-värden cellområde: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Bubble size cell region: %1
sv: Bubbelstorlek cellområde: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y Values:
sv: Y-värden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X Values:
sv: X-värden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <b>Choose a Data Set</b>
sv: <b>Välj en datamängd</b>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Categories:
sv: Kategorier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Name:</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="right" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Namn:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChartTableEditor)
en: Data Editor
sv: Dataeditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dataSetsInRows)
en: &Data sets in rows
sv: &Datamängder i rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, dataSetsInColumns)
en: Data sets in &columns
sv: Datamängder i &kolumner

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, FormatErrorBarDialog)
en: Format Error Bars
sv: Formatera felstaplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Category</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Felkategori</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-weight:600;"></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Constant
sv: Konstant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Percentage
sv: Procentvärde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Error Margin
sv: Felmarginal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Standard Deviation
sv: Standardavvikelse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: Variance
sv: Varians

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, errorType)
en: From Data table
sv: Från datatabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, valueLabel)
en: Positive
sv: Positiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, negIndicator)
en: Negative
sv: Negativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sameValueForBoth)
en: Same for both
sv: Samma för båda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Value
sv: Värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Error Indicator</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Ubuntu'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-weight:600;">Felindikator</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posIndicator)
en: Positive
sv: Positiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, posAndNegIndicator)
en: Both
sv: Båda

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, NewAxisDialog)
en: New Axis
sv: Ny axel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Title:
sv: Rubrik:

en: Pie Data Editor
sv: Cirkeldataeditor

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (QPushButton, deleteSelection)
en: Del
sv: Delete

en: Row %1
sv: Rad %1

en: Scatter Data Editor
sv: Spridningsdataeditor

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, StockDataEditor)
en: Stock Data Editor
sv: Aktiedataeditor

en: Delete Row
sv: Ta bort rad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, deleteSelection)
en: Delete row
sv: Ta bort rad

en: Insert Above
sv: Infoga ovanför

en: Insert Below
sv: Infoga nedanför

en: Insert Before
sv: Infoga före

en: Insert After
sv: Infoga efter

en: Delete Selection
sv: Ta bort markering

en: New Row
sv: Ny rad

en: New Column
sv: Ny kolumn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendOrientation)
en: Vertical
sv: Vertikal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendOrientation)
en: Horizontal
sv: Horisontell

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendAlignment)
en: Center
sv: Centrerad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top
sv: Längst upp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom
sv: Längst ner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top-left
sv: Uppe till vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Top-right
sv: Uppe till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom-left
sv: Nere till vänster

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, legendPosition)
en: Bottom-right
sv: Nere till höger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showLegend)
en: Show Legend
sv: Visa förklaring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Orientation
sv: Orientering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, legendEditFontButton)
en: Fonts...
sv: Teckensnitt...

en: Data Point %1
sv: Datapunkt %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: E&xplode Factor
sv: E&xplosionsfaktor

en: Surface Chart
sv: Ytdiagram

en: Gantt Chart
sv: Gantt-diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, threeDLook)
en: 3D
sv: Tredimensionell

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chartOrientation)
en: Vertical Bars
sv: Vertikala staplar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, chartOrientation)
en: Horizontal Bars
sv: Horisontella staplar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editData)
en: Edit Data...
sv: Redigera data...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Axes
sv: Axlar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Data Sets
sv: Datamängder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Data Points
sv: Datapunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetPenLabel)
en: Range line
sv: Intervallinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel)
en: Gain marker
sv: Vinstmarkör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, datasetColorLabel_2)
en: Loss marker
sv: Förlustmarkör

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Positioning
sv: Positionering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Resize
sv: Ändra storlek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Categories
sv: Kategorier

en: Butt cap
sv: Platt ända

en: Round cap
sv: Rundad ända

en: Square cap
sv: Fyrkantig ända

en: Miter join
sv: Sned hopfogning

en: Round join
sv: Rundad hopfogning

en: Bevel join
sv: Fasad hopfogning

en: Miter limit
sv: Sned gräns

en: Set line width of actual selection
sv: Ställ in linjebredd för verklig markering

en: Change the color of the line
sv: Ändra linjens färg
