MusicShape - en to sv translation catalogue (96 entries)

en: Double flat
sv: Dubbel-b-förtecken

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
sv: B-förtecken

en: Natural
sv: Återställningstecken

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
sv: Korsförtecken

en: Double sharp
sv: Dubbelkorsförtecken

en: %1 flats
sv: %1 b-förtecken

en: %1 sharps
sv: %1 korsförtecken

en: Dots
sv: Punkter

en: Eraser
sv: Radera

en: Ab Major
sv: Ass-dur

en: Eb Major
sv: Ess-dur

en: Bb Major
sv: B-dur

en: F Major
sv: F-dur

en: C Major
sv: C-dur

en: G Major
sv: G-dur

en: D Major
sv: D-dur

en: A Major
sv: A-dur

en: E Major
sv: E-dur

[ctx: Other key signature]
en: Other
sv: Övriga

en: note
sv: not

en: rest
sv: paus

en: Double whole
sv: Brevis

en: Whole
sv: Hel

en: Half
sv: Halv

en: Quarter
sv: Fjärdedels

en: Eighth
sv: Åttondedels

en: 16th
sv: Sextondedels

en: 32nd
sv: Trettioandradels

en: 64th
sv: Sextiofjärdedels

en: 128th
sv: Hundratjugoåttondedels

en: Unknown note
sv: Okänd not

en: Unknown rest
sv: Okänd paus

en: Remove bar
sv: Ta bort takt

en: Select
sv: Markera

[ctx: Treble clef]
en: Treble
sv: Diskant

[ctx: Bass clef]
en: Bass
sv: Bas

[ctx: Soprano clef]
en: Soprano
sv: Sopran

[ctx: Alto clef]
en: Alto
sv: Alt

en: C clef on line %1
sv: C-klav på linje %1

en: Unknown clef
sv: Okänd klav

en: Tied notes
sv: Bundna noter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
sv: Lägg till takter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
sv: Lägg till punkt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
sv: Ange ackordlängd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
sv: Lägg till not

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
sv: Lägg till stämma

en: Part %1
sv: Stämma %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
sv: Ändra stämmans information

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
sv: Lägg till ackord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
sv: Lägg till paus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
sv: Konvertera ackord till paus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
sv: Ta bort takt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
sv: Ta bort paus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
sv: Ta bort ackord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
sv: Ta bort not

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
sv: Ta bort stämma

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
sv: Ta bort klav

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
sv: Ta bort notsystemelement

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
sv: Ange tillfälliga förtecken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
sv: Ändra klav

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
sv: Ändra fasta förtecken

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
sv: Ändra taktartsbyte

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
sv: Ändra bunden not

en: Set key signature
sv: Ange fasta förtecken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
sv: Område

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
sv: Takt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
sv: till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
sv: till styckets slut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
sv: till nästa tonartsändring

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
sv: Notsystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
sv: Uppdatera alla notsystem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
sv: Uppdatera bara markerat notsystem

en: Part details
sv: Information om stämma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
sv: Kort namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
sv: Notsystem:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
sv: Röst 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
sv: Röst 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
sv: Röst 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
sv: Röst 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
sv: Lägg till takter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
sv: Importera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
sv: Exportera

en: Part 1
sv: Stämma 1

en: Music Shape
sv: Musikform

en: A shape which provides a music editor
sv: En form som tillhandahåller en musikeditor

en: Parts
sv: Delprogram

en: Music editing, parts
sv: Musikredigering, stämmor

en: Clef
sv: Klav

en: Time signature
sv: Taktartsbyte

en: Key signature
sv: Fasta förtecken

en: Add how many measures?
sv: Hur många takter ska läggas till?

[ctx: @title:window]
en: Import
sv: Importera

en: MusicXML files (*.xml)
sv: MusicXML-filer  (*.xml)

[ctx: @title:window]
en: Export
sv: Exportera

en: Music editing
sv: Musikredigering
