TextShape - en to sv translation catalogue (469 entries)

en: Annotation
sv: Kommentar

en: Annotation shape to show annotation content
sv: Kommentarform för att visa kommentarinnehåll

en: Annotation Shape
sv: Kommentarform

[ctx: (qtundo-format)]
en: Accept change
sv: Acceptera ändring

[ctx: Disable Shrink To Fit]
en: Disable
sv: Inaktivera

[ctx: Enable Shrink To Fit]
en: Enable
sv: Aktivera

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Width]
en: %1 Grow To Fit Width
sv: %1 fyll bredden

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Grow To Fit Height]
en: %1 Grow To Fit Height
sv: %1 fyll höjden

[ctx: (qtundo-format) Enable/Disable Shrink To Fit]
en: %1 Shrink To Fit
sv: %1 krymp för att passa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change List Level
sv: Ändra listnivå

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reject change
sv: Avslå ändring

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Changes
sv: Visa ändringar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Changes
sv: Dölj ändringar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, AcceptRejectChangeDialog) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsConfigure) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, TableOfContentsStyleConfigure)
en: Dialog
sv: Dialogruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, acceptButton)
en: Accept
sv: Acceptera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rejectButton)
en: Reject
sv: Avslå

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, cancelButton)
en: Cancel
sv: Avbryt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Log
sv: Ändringslogg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Author
sv: Författare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Date
sv: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Type
sv: Typ

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, configureBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, BibliographyConfigureDialog)
en: Configure bibliography
sv: Anpassa bibliografi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Formatting of bibliography entries
sv: Formatering av bibliografiposter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, numberedEntries)
en: Number entries
sv: Numrera poster

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Sort
sv: Sortera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, sortByPosition)
en: Sort by position
sv: Sortera enligt position

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sortKeyGroupBox)
en: Sort keys
sv: Sorteringsnycklar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addSortKeyButton)
en: Add sort key
sv: Lägg till sorteringsnyckel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sortAlgorithmLabel)
en: Sort algorithm:
sv: Sorteringsalgoritm:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sortAlgorithm)
en: Alphanumeric
sv: Alfanumerisk

en: Bibliography
sv: Bibliografi

en: References
sv: Referenser

en: This is a line of inserted text.
sv: Det här är en rad med infogad text.

en: This is a line of deleted text.
sv: Det här är en rad med borttagen text.

en: This is a line of text whose format has been changed.
sv: Det här är en textrad vars format har ändrats.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ChangeConfigureDialog)
en: Configure Change Tracking
sv: Anpassa ändringshantering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: General Settings
sv: Allmänna inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Saving Format
sv: Format att spara med

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, deltaXmlRadioButton)
en: DeltaXML (Experimental)
sv: DeltaXML (experimentellt)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Author Name
sv: Författarens namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Change Visualization Settings
sv: Ändra visualiseringsinställningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, insertionGroupBox)
en: Insertions
sv: Infogningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, deletionColorLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, formatColorLabel)
en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: property (html), widget (QTextEdit, previewTextEdit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Preview</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Inserted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the inserted text. This is a line of inserted text. This is a line after the inserted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Deleted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the deleted text. This is a line of deleted text. This is a line after the deleted text.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formatted Text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">This is a line of text before the format-change text. This is a line of text whose format has been changed. This is a line of text after the format-change text.</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Bitstream Vera Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p align="center" style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:11pt; font-weight:600; text-decoration: underline;">Förhandsgranskning</span></p>
    <p align="center" style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:12pt; font-weight:600;"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Infogad text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Det här är en textrad innan den infogade texten. Det här är en infogad textrad. Det här är en textrad efter den infogade texten.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Borttagen text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Det här är en textrad innan den borttagna texten. Det här är en borttagen textrad. Det här är en textrad efter den borttagna texten.</span></p>
    <p style="-qt-paragraph-type:empty; margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px; font-family:'MS Shell Dlg 2';"></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-weight:600;">Formaterad text</span></p>
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-family:'MS Shell Dlg 2'; font-size:8pt;">Det här är en textrad innan texten med ändrat format. Det här är en textrad vars format har ändrats. Det här är en textrad efter texten med ändrat format.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, deletionGroupBox)
en: Deletions
sv: Borttagningar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, formatGroupBox)
en: Format Changes
sv: Formatändringar

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChangeTrackingOptions)
en: Change Tracking Options
sv: Modifiera ändringsalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureChangeTrackingButton)
en: Configure Settings
sv: Anpassa inställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, recordChangesCheckBox)
en: Record Changes
sv: Spela in ändringar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showChangesCheckBox)
en: Show Changes
sv: Visa ändringar

en: Font
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, generalTab)
en: General
sv: Allmänt

[ctx: Name of the style]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Next style:
sv: Nästa stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Parent style:
sv: Överliggande stil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, inToc)
en: Include in table of contents
sv: Infoga i innehållsförteckning

en: Small Caps
sv: Kapitäler

en: Uppercase
sv: Stora bokstäver

en: Lowercase
sv: Små bokstäver

en: Capitalize
sv: Inledande stor bokstav

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: Subscript
sv: Nedsänkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textColorLabel)
en: Text color:
sv: Textfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Underlining:
sv: Understrykning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Strikethrough:
sv: Överstrykning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Capitalization:
sv: Stora och små bokstäver:

en: Select
sv: Markera

en: The document already contains the bibliography entry with different data.
    Do you want to adjust existing entries?
sv: Dokumentet innehåller redan en bibliografipost med annorlunda data.
    Vill du justera befintliga poster?

en: Warning
sv: Varning

en: Short name%1
sv: Kort namn%1

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CitationInsertionDialog)
en: Insert Bibliography entry
sv: Infoga bibliografipost

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Insert Bibliography Entry Details
sv: Infoga bibliografipostens information

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shortnameLabel)
en: Short Name:
sv: Kort namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, sourcetypeLabel)
en: Source:
sv: Källa:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Article
sv: Artikel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Book
sv: Bok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Booklet
sv: Broschyr

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Conference
sv: Konferens

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Email
sv: E-post

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inbook
sv: I bok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Incollection
sv: I samling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Inproceedings
sv: I konferenspublikation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Journal
sv: Tidskrift

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Manual
sv: Handbok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Masters thesis
sv: Examensarbete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Misc
sv: Diverse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: PhD thesis
sv: Doktorsavhandling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Proceedings
sv: Konferenspublikation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: Tech Report
sv: Teknisk rapport

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType) i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Unpublished
sv: Ej publicerad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 1
sv: egen 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 2
sv: egen 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 3
sv: egen 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 4
sv: egen 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, sourceType)
en: custom 5
sv: egen 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, authorLabel)
en: Author:
sv: Författare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, titleLabel)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, yearLabel)
en: Year:
sv: År:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publisherLabel)
en: Publisher:
sv: Utgivare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addressLabel)
en: Address:
sv: Adress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, chapterLabel)
en: Chapter:
sv: Kapitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editorLabel)
en: Editor:
sv: Redaktör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, pagesLabel)
en: Page(s):
sv: Sid(or):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, booktitleLabel)
en: Book title:
sv: Boktitel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, editionLabel)
en: Edition:
sv: Utgåva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, publicationLabel)
en: Publication:
sv: Publikation:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, volumeLabel)
en: Volume:
sv: Volym:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, reporttypeLabel)
en: Type of Report:
sv: Typ av rapport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, schoolLabel)
en: University:
sv: Universitet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, journalLabel)
en: Journal:
sv: Tidskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, monthLabel)
en: Month:
sv: Månad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, seriesLabel)
en: Series:
sv: Serie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: Number:
sv: Nummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, noteLabel)
en: Note:
sv: Anteckning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, annotationLabel)
en: Annotation:
sv: Kommentar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, urlLabel)
en: URL:
sv: Webbadress:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud1Label)
en: User-defined 1:
sv: användardefinierad 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud3Label)
en: User-defined 3:
sv: användardefinierad 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud2Label)
en: User-defined 2:
sv: användardefinierad 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud4Label)
en: User-defined 4:
sv: användardefinierad 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ud5Label)
en: User-defined 5:
sv: användardefinierad 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: OR
sv: ELLER

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: From the document:
sv: Från dokumentet:

en: Used Styles
sv: Använda stilar

en: Unused Styles
sv: Oanvända stilar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shadowGroupBox)
en: Text Shadow
sv: Textskugga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowColorLabel)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, shadowDistanceLabel)
en: Distance:
sv: Avstånd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hyphenate)
en: Automatic hyphenation
sv: Automatiska bindestreck

en: Select Font
sv: Välj teckensnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Font
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addBibliography) i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, InsertBibliographyDialog)
en: Insert Bibliography
sv: Infoga bibliografi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, titlegroupBox)
en: Bibliography title
sv: Bibliografins titel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Bibliography entries
sv: Bibliografiposter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, bibTypesLabel)
en: Bibliography type:
sv: Typ av bibliografi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In book
sv: I bok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In collection
sv: I samling

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: In proceedings
sv: I konferenspublikation

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: Tech report
sv: Teknisk rapport

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom1
sv: egen 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom2
sv: egen 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom3
sv: egen 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom4
sv: egen 4

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, bibTypes)
en: custom5
sv: egen 5

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, availableFieldsLabel)
en: Available fields
sv: Tillgängliga fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add)
en: Add >>
sv: Lägg till >>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, span)
en: Span
sv: Omfång

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove)
en: <<Remove
sv: << Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, addedFieldsLabel)
en: Fields added
sv: Fält tillagda

en: Special Characters
sv: Specialtecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonInsert)
en: Insert
sv: Infoga

[ctx: Close dialog]
en: Close
sv: Stäng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filterLabel)
en: Quick search:
sv: Snabbsök:

en: The URL is invalid
sv: Webbadressen är ogiltig

en: Bookmark does not exist
sv: Bokmärket finns inte

en: Fetching the title: 0% complete
sv: Hämtar rubriken:  0 % färdig

en: Fetch timed out
sv: Tidsgräns överskriden för hämtning

en: Fetching the title: %1% complete
sv: Hämtar rubriken: %1 % färdig

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, LinkInsertionDialog)
en: Link
sv: Länk

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Web Link
sv: Webblänk

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, weblinkInsertionTab)
en: Insert links to web documents. You can provide both URL and a label for the link,
     or just enter the URL and hit "Fetch the title from URL"
sv: Infoga länkar till webbdokument. Du kan både ange webbadress och beteckning för länken,
    eller bara skriva in webbadressen och klicka på "Hämta rubrik från webbadress".

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: The address of your document (Uniform Resource Locator)
sv: Dokumentets adress (webbadress)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en:  URL:
sv:  Webbadress:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Hit this button to get the title from the URL. Redirections are also handled.
sv: Klicka på knappen för att hämta rubriken från webbadressen. Omdirigeringar hanteras också.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, fetchTitleButton)
en: Fetch Title From URL
sv: Hämta rubrik från webbadress

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_6)
en: The text that will be displayed for your link
sv: Texten som kommer att visas för länken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Link To Bookmark
sv: Länk till bokmärke

note: i18n: ectx: attribute (toolTip), widget (QWidget, bookmarkLinkInsertionTab)
en: Insert links to Bookmarks. To create bookmarks,
    click "Bookmarks" in the Links and Bookmarks section
sv: Infoga länkar till bokmärken. Klicka på "Bokmärken" i
    avdelningen Länkar och referenser för att skapa bokmärken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_5)
en: The name of the bookmark to where the link has to point to
sv: Namnet på bokmärket dit länken ska peka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en:  Name:
sv:  Namn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ListLevelWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ParagraphIndentSpacing) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox)
en: <p><ul><li><b>Single</b>: The normal linespacing</li></ul></p>
sv: <p><ul><li><b>Enkelt</b>: Det normala radavståndet</li></ul></p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, addTabStop)
en: Add tab stop
sv: Lägg till tabulatorstopp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Tab character
sv: Tabulatortecken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Space character
sv: Mellanslagstecken

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, labelFollowedBy)
en: Nothing
sv: Ingenting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, loremIpsum)
en:               Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate velit esse cillum dolore eu fugiat nulla pariatur. Excepteur sint occaecat cupidatat non proident, sunt in culpa qui officia deserunt mollit anim id est laborum.
sv:               Träutensilierna i ett tryckeri äro ingalunda en faktor där trevnadens ordningens och ekonomiens upprätthållande, och dock är det icke sällan som sorgliga erfarenheter göras ordningens och ekon och miens därmed upprätthållande. Träutensilierna i ett tryckeri äro ingalunda en oviktig faktor, för trevnadens ordningens och och dock är det icke sällan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelLabel)
en: LABEL
sv: ETIKETT

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tabStopLabel)
en: First line separated from label by:
sv: Första raden åtskiljs från etiketten av:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Center
sv: Centrerad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, alignment)
en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, increaseLabel)
en: Per level increase:
sv: Per nivåökning:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, numberTab)
en: Number
sv: Nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display levels above:
sv: Visa nivåer över:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, synchro)
en: Letter synchronization
sv: Synkronisering av bokstäver

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, bulletTab)
en: Bullet
sv: Punkt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, imageTab)
en: Picture
sv: Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Load Image...
sv: Läs in bild...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonRename)
en: &Rename
sv: &Byt namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, buttonDelete)
en: &Delete
sv: &Ta bort

en: Rename Bookmark
sv: Byt namn på bokmärke

en: Please provide a new name for the bookmark
sv: Ange ett nytt namn på bokmärket

en: A bookmark with the name "%1" already exists.
sv: Det finns redan ett bokmärke med namnet "%1".

en: Insert Bookmark
sv: Infoga bokmärke

en: Please provide a name for the bookmark
sv: Ange ett namn på bokmärket

en: Manage Bookmarks
sv: Hantera bokmärken

en: Footnote Settings
sv: Inställning av fotnoter

en: Endnote Settings
sv: Inställning av slutnoter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Automatic Numbering:
sv: Automatisk numrering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, startAt)
en:  Start at:
sv:  Börja på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, beginAt)
en: Starts over at:
sv: Börjar igen på:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Page
sv: Sida

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Chapter
sv: Kapitel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, beginAtCombo)
en: Document
sv: Dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, continuationBox)
en: Continuation Notice:
sv: Fortsättningsanmärkning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont2)
en: Text saying it is a continuation:
sv: Text som anger att det är en fortsättning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, cont1)
en:  Text saying it will continue:
sv:  Text som anger att det kommer att fortsätta:

[ctx: Automatic horizontal alignment]
en: Auto
sv: Automatisk

[ctx: Text alignment]
en: Left
sv: Vänster

[ctx: Text alignment]
en: Right
sv: Höger

[ctx: Text alignment]
en: Centered
sv: Centrerat

[ctx: Tab follows the bullet or number]
en: Tab Stop
sv: Tabulatorstopp

[ctx: Space]
en: Space
sv: Mellanslag

[ctx: None]
en: Nothing
sv: Ingenting

en: Select a list image
sv: Välj en listbild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Start at:
sv: Börja på:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Alignment:
sv: Justering:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Depth:
sv: Djup:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Display Levels:
sv: Visa nivåer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Bullet/Number followed by
sv: Punkt eller nummer följt av

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: at
sv: till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Aligned at
sv: Justerad till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Indented at
sv: Indentera till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Custom character:
sv: Eget tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, restartNumbering)
en: Restart numbering at this paragraph
sv: Starta om numrering vid detta stycke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, letterSynchronization)
en: Letter Synchronization
sv: Synkronisering av bokstäver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, widthLabel)
en: Width
sv: Bredd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, insertImageLabel)
en: Insert Image
sv: Infoga bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, heightLabel)
en: Height
sv: Höjd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, insertImage)
en: Browse...
sv: Bläddra...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Background
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, backgroundColorLabel)
en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Whole Word
sv: Hela ord

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Drop caps:
sv: Anfang:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Distance to paragraph:
sv: Avstånd till stycke:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Number of characters:
sv: Antal tecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Number of lines it covers:
sv: Antal rader som täcks:

en: Indent/Spacing
sv: Indentering och mellanrum

en: General Layout
sv: Allmän layout

en: Bullets/Numbers
sv: Punkter och nummer

en: Decorations
sv: Dekorationer

en: Drop Caps
sv: Anfang

[ctx: Line spacing value]
en: Single
sv: Enkel

[ctx: Line spacing value]
en: 1.5 Lines
sv: 1,5 rader

[ctx: Line spacing value]
en: Double
sv: Dubbel

[ctx: Line spacing type]
en: Proportional
sv: Proportionell

[ctx: Line spacing type]
en: Additional
sv: Ytterligare

[ctx: Line spacing type]
en: Fixed
sv: Fast

[ctx: Line spacing type]
en: At least
sv: Åtminstone

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Indent
sv: Indentera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Left:
sv: Vänster:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Right:
sv: Höger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: First Line:
sv: Första raden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoTextIndent)
en: Auto-infer from text size
sv: Bestäm automatiskt från textstorlek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Line Spacing
sv: Radavstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Use Font Metrics:
sv: Använd teckensnittsmått:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox)
en: Paragraph Space
sv: Styckesmellanrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Before:
sv: Före:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: After:
sv: Efter:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Alignment
sv: Justering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, justify)
en: Justify
sv: Justera

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Behavior at End of Frame/Page
sv: Beteende vid ram- eller sidslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, keepTogether)
en: Keep lines together
sv: Behåll rader tillsammans

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakBefore)
en: Insert break before paragraph
sv: Infoga brytning innan stycke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, breakAfter)
en: Insert break after paragraph
sv: Infoga brytning efter stycke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Leave at least this many lines (orphans):
sv: Lämna åtminstone så många rader (horungar):

en: Paragraph Format
sv: Styckesformat

en: Insert a table
sv: Infoga en tabell

en: Section name
sv: Avsnittsnamn

en: Configure sections
sv: Anpassa avsnitt

en: Invalid characters or section with such name exists.
sv: Ogiltiga tecken eller en sektion med detta namn finns redan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Section name:
sv: Avsnittsnamn:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SectionsSplitDialog)
en: Split sections
sv: Dela avsnitt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Insert paragraph...
sv: Infoga stycke...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: before start of section:
sv: innan avsnittets början:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: after end of section:
sv: efter avsnittets slut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertAnnotation)
en: Insert Note
sv: Infoga anteckning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeAnnotation)
en: Remove Note
sv: Ta bort anteckning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Add caption
sv: Lägg till rubrik

en: Change font format
sv: Ändra teckenformat

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert citation at current position
sv: Infoga en hänvisning på nuvarande position

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addCitation)
en: Insert Citation
sv: Infoga hänvisning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, configureBibliography)
en: Configure Bibliography
sv: Anpassa bibliografi

en: Inserts a footnote at the current cursor position
sv: Infogar en fotnot på markörens nuvarande position

en: Inserts an endnote at the current cursor position
sv: Infogar en slutnot på markörens nuvarande position

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addEndnote)
en: Endnote
sv: Slutnot

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addFootnote)
en: Footnote
sv: Fotnot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SimpleInsertWidget)
en: Other insertions from "References"  below and in "Add Shape" docker
sv: Infoga annat från "Referenser" nedan och i panelen "Lägg till form"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertLink)
en: Hyperlinks
sv: Hyperlänkar

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, invokeBookmarkHandler)
en: Bookmarks
sv: Bokmärken

en: Change paragraph format
sv: Ändra styckesformat

en: Recently Used Level Formats
sv: Senast använda nivåformat

en: Library of Level Formats
sv: Bibliotek av nivåformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bDelete)
en: Delete
sv: Ta bort

en: Edit...
sv: Redigera...

en: Define New Level Format...
sv: Definiera nya nivåformat...

en: Define new bullet or numbering format
sv: Definiera nya punkter eller nummerformat

en: Define New List Level Format
sv: Definiera nytt listnivåformat

en: Edit List Level Format
sv: Redigera listnivåformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (FormattingButton, addToC)
en: Contents
sv: Innehåll

en: Set Border Color...
sv: Ange kantfärg...

[ctx: No border - has to fit in 48pixels]
en: None
sv: Ingen

en: No Border
sv: Ingen kant

en: Create a new style inheriting the current style
sv: Skapa en ny stil som ärver nuvarande stil

en: New Style
sv: Ny stil

en: Another style named '%1' already exist. Please choose another name.
sv: En annan stil som heter '%1' finns redan. Välj ett annat namn.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, paragraphStylesListView)
en: Paragraph
sv: Stycke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QListView, characterStylesListView)
en: Character
sv: Tecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bNew)
en: &New
sv: &Ny

en: Style Manager
sv: Stilhantering

en: Save Changes
sv: Spara ändringar

en: You have changes that are not applied. What do you want to do with those changes?
sv: Du har ändringar som inte har verkställts. Vad vill du göra med dem?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">It is possible to assign a named style to text and alter the style properties to change all text with that style.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Applying a style change will reformat all text that previously got the named style assigned to it. Use the Styles docker to apply styles to text.</p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Det är möjligt att tilldela en namngiven stil till text, och ändra stilens egenskaper för att ändra all text med stilen.</p>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Att verkställa en stiländring formaterar om all text som tidigare fått den namngivna stilen tilldelad till sig. Använd panelen Stilar för att tilldela stilar till text.</p></body></html>

en: Create a new style with the current properties
sv: Skapa en ny stil med nuvarande egenskaper

en: New style
sv: Ny stil

en: None
sv: Ingen

en: Insert Table
sv: Infoga tabell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupLogical)
en: Columns and rows
sv: Kolumner och rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColumns)
en: Number of columns:
sv: Antal kolumner:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelRows)
en: Number of rows:
sv: Antal rader:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupPhysical)
en: Width strategy
sv: Breddstrategi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFixed)
en: Fixed column width:
sv: Fast kolumnbredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitContents)
en: Fit to contents
sv: Anpassa efter innehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioFitAvail)
en: Fit to available surrounding
sv: Anpassa efter tillgängligt utrymme

en: Table of Contents - Configure
sv: Innehållsförteckning - Anpassa

en: Table Title
sv: Tabelltitel

en: Use outline
sv: Använd sammanfattning

en: Use styles
sv: Använd stilar

en: Configure
sv: Anpassa

en: Styles
sv: Stilar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
sv: Tabulator 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelTitle)
en: Title
sv: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useOutline) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useStyles)
en: CheckBox
sv: Kryssruta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, configureStyles)
en: PushButton
sv: Tryckknapp

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
sv: Tabulator 2

en: Level %1
sv: Nivå %1

en: Level
sv: Nivå

en: Style
sv: Stil

en: Table of Contents - Configure Styles
sv: Innehållsförteckning - Anpassa stilar

en: Styles available
sv: Stilar tillgängliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesAvailableLabel)
en: TextLabel
sv: Textetikett

en: Disabled
sv: Inaktiverad

en: Table Of Contents
sv: Innehållsförteckning

en: Insert a Table of Contents into the document.
sv: Infoga en innehållsförteckning i dokumentet.

en: Insert Custom...
sv: Infoga anpassad...

en: Insert a custom Table of Contents into the document.
sv: Infoga en anpassad innehållsförteckning i dokumentet.

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Configure the Table of Contents
sv: Anpassa innehållsförteckning

en: Insert footnote with auto number
sv: Infoga fotnot med automatisk numrering

en: Insert Labeled Footnote
sv: Infoga fotnot med etikett

en: Insert with label:
sv: Infoga med etikett:

en: Insert endnote with auto number
sv: Infoga slutnot med automatisk numrering

en: Insert Labeled Endnote
sv: Infoga slutnot med etikett

en: Settings...
sv: Inställningar...

en: Insert a citation into the document.
sv: Infoga en hänvisning i dokumentet.

en: Insert a bibliography into the document.
sv: Infoga en bibliografi i dokumentet.

en: Insert Custom Bibliography
sv: Infoga egen bibliografi

en: Insert a custom Bibliography into the document.
sv: Infoga en egen bibliografi i dokumentet.

en: Configure the bibliography
sv: Anpassa bibliografin

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: Insert a weblink or link to a bookmark.
sv: Infoga en webblänk eller länk till ett bokmärke.

en: Add Bookmark
sv: Lägg till bokmärke

en: Add Bookmark :
sv: Lägg till bokmärke:

en: Insert a Bookmark. This is useful to create links that point to areas within the document
sv: Infoga ett bokmärke. Det är användbart för att skapa länkar som pekar till områden inne i dokumentet.

en: Display a pop up that hosts the options to add new Bookmark or handle existing Bookmarks
sv: Visar en meddelanderuta som innehåller alternativ för att lägga till ett nytt bokmärke eller hantera befintliga bokmärken

en: Manage your Bookmarks. Check where are they pointing to, Delete or Rename.
sv: Hantera bokmärken. Kontrollera vad de pekar på, ta bort, eller byt namn.

[ctx: as in table of contents, list of pictures, index]
en: Tables, Lists & Indexes
sv: Tabeller, listor och index

en: Footnotes and Endnotes
sv: Fotnoter och slutnoter

en: Citations and Bibliography
sv: Hänvisningar och bibliografi

en: Links and Bookmarks
sv: Länkar och bokmärken

en: Bookmark cannot be empty
sv: Bokmärken får inte vara tomma

en: Duplicate Name. Click "Manage Bookmarks"
sv: Duplicerat namn. Klicka på "Hantera bokmärken"

en: to Rename or Delete Bookmarks
sv: för att byta namn på eller ta bort bokmärken

en: Remove Comment
sv: Ta bort kommentar

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Review
sv: Granskning

en: A shape that shows text
sv: En form som visar text

en: Text Shape
sv: Textform

en: Configure current section
sv: Anpassa aktuellt avsnitt

en: Insert new section
sv: Infoga nytt avsnitt

en: Insert paragraph between sections
sv: Infoga stycke mellan avsnitt

en: Paste As Text
sv: Klistra in som text

en: Bold
sv: Fet

en: Italic
sv: Kursiv

[ctx: Text formatting]
en: Underline
sv: Understruken

en: Strikethrough
sv: Överstrykning

en: Align Left
sv: Vänsterjustera

en: Align Right
sv: Högerjustera

en: Align Center
sv: Centrera

en: Align Block
sv: Rak justering

en: Change text direction
sv: Ändra textriktning

en: Change writing direction
sv: Ändra skrivriktning

en: Increase Indent
sv: Öka indentering

en: Decrease Indent
sv: Minska indentering

en: Toggle List or List Level Formatting
sv: Ändra lista eller listnivåformatering

en: Toggle list on/off, or change format of current level
sv: Sätt på eller stäng av lista, eller ändra aktuellt nivåformat

en: Increase Font Size
sv: Öka teckenstorlek

en: Decrease Font Size
sv: Minska teckenstorlek

en: Font Family
sv: Teckenfamilj

en: Variable
sv: Variabel

en: Insert Non-Breaking Space
sv: Infoga icke-radbrytande mellanslag

en: Insert Non-Breaking Hyphen
sv: Infoga icke-radbrytande bindestreck

en: Insert Index
sv: Infoga index

en: Insert Soft Hyphen
sv: Infoga mjukt bindestreck

en: Line Break
sv: Radbrytning

en: Page Break
sv: Sidbrytning

en: Insert a page break
sv: Infoga sidbrytning

en: All text after this point will be moved into the next page.
sv: All text efter den här punkten kommer att flyttas till nästa sida.

en: Font...
sv: Teckensnitt...

en: Change character size, font, boldface, italics etc.
sv: Ändra teckenstorlek, teckensnitt, fetstil, kursivstil etc.

en: Change the attributes of the currently selected characters.
sv: Ändra egenskaperna för de markerade tecknen.

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Text Color...
sv: Textfärg...

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Background Color...
sv: Bakgrundsfärg...

en: Auto Resize To Content
sv: Ändra automatiskt storlek till innehåll

en: Grow To Fit Width
sv: Fyll bredd

en: Grow To Fit Height
sv: Fyll höjd

en: Shrink To Fit
sv: Krymp för att passa

en: Insert a table into the document.
sv: Infoga en tabell i dokumentet.

en: Row Above
sv: Rad ovanför

en: Insert Row Above
sv: Infoga rad ovanför

en: Row Below
sv: Rad nedanför

en: Insert Row Below
sv: Infoga rad nedanför

en: Column Left
sv: Kolumn vänster

en: Insert Column Left
sv: Infoga kolumn till vänster

en: Column Right
sv: Kolumn höger

en: Insert Column Right
sv: Infoga kolumn till höger

en: Column
sv: Kolumn

en: Delete Column
sv: Ta bort kolumn

en: Row
sv: Rad

en: Delete Row
sv: Ta bort rad

en: Merge Cells
sv: Sammanfoga celler

en: Split Cells
sv: Dela celler

en: Select a border style and paint that style onto a table
sv: Välj en kantstil och rita stilen på en tabell

en: Paragraph...
sv: Stycke...

en: Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.
sv: Ändra styckesmarginaler, textflöde, kanter, punkter, numrering, etc.

en: <p>Change paragraph margins, text flow, borders, bullets, numbering etc.</p><p>Select text in multiple paragraphs to change the formatting of all selected paragraphs.</p><p>If no text is selected, the paragraph where the cursor is located will be changed.</p>
sv: <p>Ändra styckesmarginaler, textflöde, kanter, punkter, numrering, etc.</p><p>Markera text i flera stycken för att ändra formatering av alla markerade stycken.</p><p>Om ingen text är markerad, ändras stycket där markören är placerad.</p>

en: Style Manager...
sv: Stilhantering...

en: Change attributes of styles
sv: Ändra stilarnas egenskaper

en: <p>Change font and paragraph attributes of styles.</p><p>Multiple styles can be changed using the dialog box.</p>
sv: <p>Ändra teckensnitts- och styckesegenskaper för stilar.</p><p>Flera stilar kan ändras samtidigt med användning av dialogrutan.</p>

en: Special Character...
sv: Specialtecken...

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard
sv: Infoga en eller flera symboler eller tecken som inte finns på tangentbordet

en: Insert one or more symbols or characters not found on the keyboard.
sv: Infoga en eller flera symboler eller tecken som inte finns på tangentbordet.

en: Repaint
sv: Rita om

en: Insert Comment
sv: Infoga kommentar

en: Insertion
sv: Infogning

en: Deletion
sv: Borttagning

en: Formatting
sv: Formatering

en: Ctrl+click to go to link
sv: Ctrl+klicka för att följa länken

en: Ctrl+click to go to the note
sv: Ctrl+klicka för att gå till noten

en: Ctrl+click to go to the note reference
sv: Ctrl+klicka för att gå till notens referens

en: follows along
sv: följer med

en: Press shift to not resize this
sv: Tryck på skift för att inte ändra storlek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Formatting
sv: Ändra kantformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Column Width
sv: Justera kolumnbredd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Row Height
sv: Justera radhöjd

en: Table
sv: Tabell

en: Autocorrection
sv: Automatisk korrigering

en: Key Press
sv: Tangentnedtryckning

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
sv: Länken pekar på programmet eller skriptet '%1'.
    Illasinnade program kan skada din dator. Är du säker på att du vill köra programmet?

en: Open Link?
sv: Öppna länk?

en: Text editing
sv: Textredigering
