AutocorrectPlugin - en to sv translation catalogue (49 entries)

en: Configure &Autocorrection...
sv: Anpassa &automatisk korrigering...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, AutocorrectConfig)
en: Autocorrection
sv: Korrigera automatiskt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_1)
en: Si&mple Autocorrection
sv: &Enkel automatisk korrigering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Detect when a new sentence is started and always ensure that the first character is an uppercase character
sv: Detektera när en ny mening börjar och försäkra att det första tecknet alltid är en stor bokstav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperCase)
en: Convert &first letter of a sentence automatically to uppercase
    (e.g. "my house. in this town" to "my house. In this town")
sv: Ändra automatiskt den &första bokstaven i en mening till en stor bokstav
    (t ex: "mitt hus. i den här staden" ändras till "mitt hus. I den här staden")

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: All words are checked for the common mistake of holding the shift key down a bit too long. If some words must have two uppercase characters, then those exceptions should be added in the 'Exceptions' tab.
sv: Alla ord kontrolleras angående det vanliga felet att skifttangenten hålls nere lite för länge. Om några ord ska ha två stora bokstäver måste dessa undantag läggas till under fliken Undantag.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, upperUpper)
en: Convert &two uppercase characters to one uppercase and one lowercase character
     (e.g. PErfect to Perfect)
sv: Ändra &två stora bokstäver till en stor bokstav och en liten bokstav.
    (t ex PErfekt ändras till Perfekt)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Detect when a URL (Uniform Resource Locator) is typed and provide formatting that matches the way an Internet browser would show a URL.
sv: Identifiera när en webbadress (URL) skrivs in och formatera den så att den ser ut på samma sätt som en webbläsare skulle visa en webbadress.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoFormatUrl)
en: Autoformat &URLs
sv: Formatera &webbadresser automatiskt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: Make sure that more than one space cannot be typed, as this is a common mistake which is quite hard to find in formatted text.
sv: Försäkra att inte mer än ett mellanslag kan skrivas in, eftersom detta är ett vanligt fel som är mycket svårt att hitta i formaterad text.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ignoreDoubleSpace)
en: &Suppress double spaces
sv: Ignorera dubbla mellan&slag

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: Keep correct formatting and indenting of sentences by automatically removing spaces typed at the beginning and end of a paragraph.
sv: Behåll korrekt formatering och indentering av meningar genom att automatiskt ta bort mellanslag som skrivs in i början och slutet av ett stycke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, trimParagraphs)
en: R&emove spaces at the beginning and end of paragraphs
sv: Ta bo&rt inledande och avslutande mellanslag för stycken

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: When you use _underline_ or *bold*, the text between the underscores or asterisks will be converted to underlined or bold text.
sv: När du använder _understrykning_ eller *fetstil* ändras orden mellan understrecken eller asteriskerna till en formatering med understreck eller fetstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoChangeFormat)
en: Automatically do &bold and underline formatting
sv: Formatera automatisk &fetstil och understrykning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Most standard fraction notations will be converted when available
sv: De flesta vanliga bråkangivelser konverteras om de är tillgängliga

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoReplaceNumber)
en: Re&place 1/2... with ½...
sv: Ersätt &1/2... med ½...

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: When typing '1)' or similar in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that numbering style. This has the advantage that further paragraphs will also be numbered and the spacing is done correctly.
sv: När "1)" eller något liknande skrivs in först i ett stycke konverteras stycket automatiskt för att använda den numreringsstilen. Det här har fördelen att nästa stycke också numreras, och att mellanrum hanteras riktigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useNumberStyle)
en: Use &autonumbering for numbered paragraphs
sv: &Använd automatisk numrering för numrerade stycken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoSuperScript)
en: Rep&lace 1st... with 1^st...
sv: Ersä&tt 1a... med 1^a...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeDaysName)
en: Capitalize name of days
sv: Skriv dagarnas namn med stora bokstäver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: When typing '*' or '-' in front of a paragraph, automatically convert the paragraph to use that list-style. Using a list-style formatting means that a correct bullet is used to draw the list.
sv: När "*" eller "-" skrivs in först i ett stycke konverteras stycket automatiskt för att använda den liststilen. Genom att använda formatering med en liststil så används den riktiga punkten för att visa listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useBulletStyle)
en: Use l&ist-formatting for bulleted paragraphs
sv: Använd l&istformatering för punktade stycken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, defaultBulletStyle) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, doubleDefault) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, singleDefault) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: Default
sv: Förval

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Custom &Quotes
sv: Egna &citationstecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicDoubleQuotes)
en: Replace &double quotes with typographical quotes
sv: Ersätt &dubbla citattecken med typografiska citattecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, typographicSingleQuotes)
en: Replace &single quotes with typographical quotes
sv: Er&sätt enkla citattecken med typografiska citattecken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Ad&vanced Autocorrection
sv: A&vancerad automatisk korrigering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Replacements and exceptions for language:
sv: Ersättning och undantag för språk:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, autoFormatLanguage)
en: All Languages
sv: Alla språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, advancedAutocorrection)
en: &Enable word replacement
sv: Aktiv&era ordersättning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCorrectionWithFormat)
en: Replace &text with format
sv: Ersätt &text med format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, findLabel)
en: &Find
sv: &Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, replaceLabel)
en: Re&place
sv: &Ersätt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add1)
en: &Add
sv: &Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeButton) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove2)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, changeFormat)
en: C&hange Format...
sv: Ändra &format...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearFormat)
en: C&lear Format
sv: &Rensa format

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Find
sv: Sök

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Replace
sv: Ersätt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_4)
en: E&xceptions
sv: &Undantag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Do not treat as the end of a sentence:
sv: Behandla inte som meningsslut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude1) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoinclude2)
en: Autoinclude
sv: Infoga automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, remove1)
en: R&emove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Accept two uppercase letters in:
sv: Tillåt två stora bokstäver i:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, add2)
en: A&dd
sv: &Lägg till

en: &Modify
sv: Ä&ndra

en: Select Character
sv: Välj tecken

en: Autocorrect
sv: Korrigera automatiskt
