thesaurus_tool - en to sv translation catalogue (32 entries)

en: (No match)
sv: (Inget hittat)

en: &Search for:
sv: Sök &efter:

en: S&earch
sv: &Sök

[ctx: @action:button Go back to the previous word in history]
en: Back
sv: Bakåt

[ctx: @action:button Go forward to the next word in history]
en: Forward
sv: Framåt

en: Change Language...
sv: Byt språk...

en: &Thesaurus
sv: S&ynonymordlista

en: Synonyms
sv: Synonymer

en: More General Words
sv: Mer allmänna ord

en: More Specific Words
sv: Mer specifika ord

en: &Wordnet
sv: &WordNet

en: &Replace with:
sv: E&rsätt med:

en: &Replace
sv: E&rsätt

en: Replace Word
sv: Ersätt ord

en: Related Words - %1
sv: Liknande ord - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
sv: Synonymordlistefilen "%1" hittades inte. Använd "Byt språk..." för att välja en synonymordlistefil.

en: <b>Error:</b> Failed to execute grep.
sv: <b>Fel:</b>Misslyckades med att köra grep.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
sv: Synonymer/hypernymer: i förekomstordning

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
sv: Synonymer: i betydelseordning (endast verb)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
sv: Antonymer: ord med motsatt betydelse

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
sv: Hyponymer: ... är en eller ett (sorts) %1

en: Meronyms - %1 has a ...
sv: Meronymer: %1 har en eller ett...

en: Holonyms - ... has a %1
sv: Holonymer: ... har en eller ett %1

en: Attributes
sv: Egenskaper

en: Cause To (for some verbs only)
sv: Orsak till (endast för vissa verb)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
sv: Verbet medför (endast för vissa verb)

en: Familiarity & Polysemy Count
sv: Kännedom och antal olika betydelser

en: Verb Frames (examples of use)
sv: Verbomgivning (exempel på användning)

en: List of Compound Words
sv: Lista över sammansatta ord

en: Overview of Senses
sv: Översikt över betydelser

en: <b>Error:</b> Failed to execute WordNet program 'wn'. WordNet has to be installed on your computer if you want to use it, and 'wn' has to be in your PATH. You can get WordNet at <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Note that WordNet only supports the English language.
sv: <b>Fel:</b> Misslyckades med att köra WordNet-programmet "wn". WordNet måste vara installerat på datorn om du vill använda det och "wn" måste finnas i sökvägen. Du kan skaffa WordNet på <a href="http://wordnet.princeton.edu/">http://wordnet.princeton.edu/</a>. Observera att WordNet endast stödjer det engelska språket.

en: No match for '%1'.
sv: Hittar inte "%1".
