kofficefilters - en to sv translation catalogue (148 entries)

en: %1 Export Options
sv: Exportalternativ för %1

en: Page %1
sv: Sida %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_pageLabel)
en: Page:
sv: Sida:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Size in Pixels
sv: Storlek i bildpunkter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Image width:
sv: Bildbredd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Image height:
sv: Bildhöjd:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Size in Units
sv: Storlek i enheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Resolution:
sv: Upplösning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Unit:
sv: Enhet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelColor)
en: Color
sv: Färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelOpacity)
en: Opacity
sv: Ogenomskinlighet

en: Namespace "%1" not found
sv: Namnrymden "%1" hittades inte

en: Could not open the requested file %1
sv: Kunde inte öppna den begärda filen %1

en: Could not read ZIP directory of the requested file %1
sv: Kunde inte läsa ZIP-katalogen för den begärda filen %1

en: Enter password
sv: Ange lösenord

en: This document is encrypted, please enter the password to decrypt it:
sv: Dokumentet är krypterad, ange lösenordet för att avkoda det:

en: Incorrect password, please enter the password to decrypt this document:
sv: Felaktigt lösenord, ange lösenordet för att avkoda det här dokumentet:

en: Could not find path for type %1
sv: Kunde inte hitta sökväg för typen %1

en: %1 (line %2, column %3)
sv: %1 (rad %2, kolumn %3)

en: %1 (%2, line %3, column %4)
sv: %1 (%2, rad %3, kolumn %4)

en: Element "%1" not found
sv: Element "%1" hittades inte

en: Attribute "%1" not found
sv: Egenskapen "%1" hittades inte

en: Unexpected value "%1" of attribute "%2"
sv: Oväntat värde "%1" för egenskapen "%2"

en: Unexpected second occurrence of "%1" element
sv: Oväntad andra förekomst av elementet "%1"

en: Expected closing of element "%1"
sv: Förväntade avslutning av element "%1"

en: None of expected elements found: %1
sv: Ingen av de förväntade elementen hittades: %1

en: Could not find target for id "%1" in file "%2"
sv: Kunde inte hitta målet för identifieraren "%1" i filen "%2"

en: Could not find relationships file "%1"
sv: Kunde inte hitta sambandsfil "%1"

en: Could not find target for relationship "%1" in file "%2"
sv: Kunde inte hitta målet för förhållandet "%1" i filen "%2"

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2.
    Error message: %3
sv: Tolkningsfel i huvuddokumentet på rad %1, kolumn %2.
    Felmeddelande: %3

en: Entry '%1' not found.
sv: Posten '%1' hittades inte

en: Entry '%1' is not a file.
sv: Posten '%1' är inte en fil.

en: Could not open entry "%1" for writing.
sv: Kunde inte öppna posten "%1" för skrivning.

en: Could not write block
sv: Kunde inte skriva block

en: <SHEETNAME>
sv: <ARBETSBLAD>

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
sv: Rekommenderad (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
sv: Lokal (%1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
sv: Annan (%1)

en: Cannot find encoding: %1
sv: Kan inte hitta kodning: %1

en: CSV filter cannot open input file - please report.
sv: CSV-filter kan inte öppna inmatningsfilen. Rapportera felet.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
sv: Kodning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: E&ncoding:
sv: &Kodning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
sv: Slutet på raden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
sv: &Unix-stil (rekommenderas, bara nyradstecken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
sv: &Windows-stil (nyradstecken och returtecken)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
sv: &MacOS-stil (bara returtecken)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Sheets
sv: Arbetsblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Select sheets to export:
sv: Välj arbetsblad att exportera:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
sv: Avskiljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, m_sheetDelimiter)
en: ********<SHEETNAME>********
sv: ********<ARBETSBLAD>********

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel6)
en: <SHEETNAME> gets replaced by the name of the next sheet.
sv: <ARBETSBLAD> ersätts med namnet på nästa arbetsblad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_delimiterAboveAll)
en: Print delimiter line above every sheet
sv: Skriv ut avskiljare ovanför varje arbetsblad

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
sv: Celler

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
sv: Avskiljare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
sv: Kommatecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
sv: Semikolon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
sv: Mellanslag

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
sv: Annan:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
sv: Citationstecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
sv: Exportera bara markering

en: File format is not supported.
sv: Filformatet stöds inte.

en: Could not read from file.
sv: Kunde inte läsa från fil.

en: Export Sheet to HTML
sv: Exportera arbetsblad till HTML

en: Recommended: UTF-8
sv: Rekommenderad: UTF-8

en: Locale (%1)
sv: Plats (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: En&coding:
sv: &Kodning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QComboBox, mEncodingBox)
en: With this option you can define the encoding of the HTML file. The recommended encoding (UTF8) is selected as default.
sv: Du kan definiera kodningen av HTML-filen med det här alternativet. Den rekommenderade kodningen (UTF-8) är förvald.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Sheet Selection
sv: Val av arbetsblad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mSelectAllButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Click here to select all sheets in the list.
sv: Klicka här för att välja alla arbetsblad i listan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mSelectAllButton)
en: Select &All
sv: Markera &alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, mDeselectAllButton)
en: Desele&ct All
sv: A&vmarkera alla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: This option will make the HTML export filter generate a new page for each sheet. If you disable this option, all sheets are written on one page.
sv: Det här alternativet gör att HTML-exportfiltret skapar en ny sida för varje arbetsblad. Om du inaktiverar alternativet, skrivs alla arbetsblad på en sida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mSeparateFiles)
en: Use &separate files for each table
sv: Använd &separata filer för varje tabell

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup4)
en: Style
sv: Stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Select this option to use the default fonts and colors for the HTML page.
sv: Aktivera det här alternativet för att använda förvalt teckensnitt och förvalda färger för HTML-sidan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mDefaultButton)
en: Use &default style
sv: Använd &förvald stil

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Select this option to specify a separate stylesheet for the HTML page. You can select or type on in the field below.
sv: Aktivera det här alternativet för att ange en separat stilmall för HTML-sidan. Du kan välja eller skriva in en i fältet nedanför.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, mCustomButton)
en: Use &external stylesheet:
sv: Använd &extern stilmall:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KUrlRequester, mCustomURL)
en: In this field you can enter an URL for your stylesheet. It is possible to point to a stylesheet on disk, or to somewhere on the Internet.
sv: Du kan skriva in en webbadress till stilmallen i det här fältet. Det är möjligt att peka ut en stilmall på din hårddisk eller någonstans på Internet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use this option to enable or disable borders around the cells.
sv: Använd det här alternativet för att aktivera eller inaktivera kanter omkring cellerna.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mUseBorders)
en: Use &borders
sv: Använd &kanter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, mPixelsBetweenCells)
en: Use this option to define how many pixels there should be between the cells. This effect is better visible if you check <b>Use borders</b> too.
sv: Använd det här alternativet för att definiera hur många bildpunkter som ska finnas mellan celler. Effekten syns bättre om du aktiverar <b>Använd kanter</b>.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Pi&xels between cells:
sv: &Bildpunkter mellan celler:

en: Top
sv: Överst

en: Latex Export Filter Configuration
sv: Inställning av Latex-exportfilter

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
sv: Dokument

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
sv: Dokumentstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
sv: Latex-stil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, wordsStyleButton)
en: Words style
sv: Words-stil

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
sv: Dokumenttyp

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be able to be compiled alone
sv: Dokumentet kan kompileras ensamt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: The document will be generated as a full latex document since all the include will be generated before the \begin{document} and \end{document} commands.
sv: Dokumentet skapas som ett fullständigt Latex-dokument, eftersom all inkludering skapas innan kommandona \begin{document} och \end{document}.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
sv: Oberoende dokument

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Do not generate either the latex header or the document environment
sv: Skapa varken Latex-huvudet eller dokumentomgivningen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
sv: Dokumentet skapas som ett Latex-dokument som måste inkluderas i ett Latex huvuddokument. Det gör att du kan skapa flera små filer för varje kapitel i dokumentet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
sv: Dokument att inkludera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
sv: Dokumentklass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
sv: Kvalitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Final
sv: Slutgiltig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, qualityComboBox)
en: Draft
sv: Utkast

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
sv: Standardteckenstorlek:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
sv: Bilder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert the pictures:
sv: Konvertera bilderna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
sv: Bildkatalog:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
sv: Språk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addLanguageBtn)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rmLanguageBtn)
en: Remove
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Contents
sv: Innehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Export information about author:
sv: Exportera information om författare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Add a table of content:
sv: Lägg till en innehållsförteckning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
sv: Anteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
sv: Exportera inte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
sv: Exportera anteckningar som marginalanteckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
sv: Exportera anteckningar som kommentarer

en: Page
sv: Sida

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
sv: Filen verkar vara felaktig. Hoppar över en tabell.

en: Skipping a table.
sv: Hoppar över tabell.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
sv: Detta dokument skapades med OpenOffice.org version '%1'. Filtret är skrivet för version 1.0. Läsning av filen kan orsaka konstigt beteende, krascher eller felaktig visning av data. Vill du fortsätta konvertering av dokumentet?

en: Unsupported document version
sv: Dokumentversion som inte stöds

en: QPRO filter cannot open input file - please report.
sv: QPRO-filtret kan inte öppna indatafilen - rapportera felet.

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
sv: Kan inte öppna filer skyddade med lösenord.
    Lösenordsalgoritmen har inte publicerats.

en: Unable to find part for type %1
sv: Kunde inte hitta del för typen %1

en: Declared number of shared strings too small (%1)
sv: Deklarerat antal delade strängar för litet (%1)

en: Declared number of font styles too small (%1)
sv: Deklarerat antal teckenstilar för litet (%1)

en: Declared number of cell formats too small (%1)
sv: Deklarerat antal cellformat för litet (%1)

en: Declared number of fill styles too small (%1)
sv: Deklarerat antal fyllnadsstilar för litet (%1)

en: The data could not be loaded completely because the maximum size of sheet was exceeded.
sv: Data kunde inte läsas in helt och hållet, eftersom bladets maximala storlek överskreds.

en: Expected integer or floating point number
sv: Förväntade heltal eller flyttal

en: Slide layout "%1" not found
sv: Bildlayout "%1" hittades inte

en: Slide %1
sv: Bild %1

en: Words's Plain Text Import Filter
sv: Words importfilter för ren text

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
sv: Dialogruta för import av ren text

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
sv: Slut på stycke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
sv: &Oförändrat: vid radslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
sv: &Mening: om radslut är slutet på en mening

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphEmptyLine)
en: &Empty Line: If the line is empty
sv: &Tom rad: Om raden är tom

en: End notes
sv: Slutnoter

en: Even Pages Header
sv: Jämna sidhuvuden

en: Odd Pages Header
sv: Udda sidhuvuden

en: Even Pages Footer
sv: Sidfot för jämna sidor

en: Odd Pages Footer
sv: Sidfot för udda sidor

en: First Page Header
sv: Första sidhuvudet

en: First Page Footer
sv: Sidfot för första sidan

en: Table %1
sv: Tabell %1

en: The file cannot be loaded, as it seems not to be an RTF document.
sv: Filen kan inte läsas in, eftersom den inte verkar vara ett RTF-dokument.

en: Words's RTF Import Filter
sv: Words RTF-importfilter

en: The file cannot be loaded.
sv: Filen kan inte läsas in.
