kspread - en to sv translation catalogue (3328 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
sv: F&yll

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
sv: Rensa

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
sv: Ta bort

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (go)
en: &Go
sv: &Gå

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
sv: &Infoga

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
sv: &Extern data

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
sv: Sammanfoga celler

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
sv: &Rad

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
sv: &Kolumn

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
sv: &Arbetsblad

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
sv: &Utskriftsintervall

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
sv: Manuella sidbrytningar

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
sv: Navigering

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
sv: Aktivera

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
sv: Teckensnitt

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
sv: Färg/Kant

en: Parsing of formula in cell %1 failed.
sv: Tolkning av formel i cellen %1 misslyckades.

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
sv: Databasväljare

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
sv: Dataområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
sv: Område:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
sv: Första raden som rubriker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
sv: Första kolumnen som rubriker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
sv: Dataformat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
sv: Datamängder i rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
sv: Datamänger i kolumner

en: Database
sv: Databas

en: Processing is not possible, because some cells are locked as elements of a matrix.
sv: Behandling är inte möjlig eftersom vissa celler är låsta som element i en matris.

en: Processing is not possible, because some cells are protected.
sv: Behandling är inte möjlig eftersom vissa celler är skyddade.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Filter
sv: Verkställ filter

en: January
sv: januari

en: February
sv: februari

en: March
sv: mars

en: April
sv: april

en: May
sv: maj

en: June
sv: juni

en: July
sv: juli

en: August
sv: augusti

en: September
sv: september

en: October
sv: oktober

en: November
sv: november

en: December
sv: december

en: Jan
sv: jan

en: Feb
sv: feb

en: Mar
sv: mar

en: Apr
sv: apr

[ctx: May short]
en: May
sv: maj

en: Jun
sv: jun

en: Jul
sv: jul

en: Aug
sv: aug

en: Sep
sv: sep

en: Oct
sv: okt

en: Nov
sv: nov

en: Dec
sv: dec

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Sunday
sv: söndag

en: Mon
sv: mån

en: Tue
sv: tis

en: Wed
sv: ons

en: Thu
sv: tors

en: Fri
sv: fre

en: Sat
sv: lör

en: Sun
sv: sön

[ctx: (qtundo-format)]
en: Autofill
sv: Automatisk fyllning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Filter
sv: Automatisk filtrering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Auto-Format
sv: Automatisk formatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border Color
sv: Ändra kantfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Comment
sv: Ta bort kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Comment
sv: Lägg till kommentar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Conditional Formatting
sv: Ta bort villkorlig formatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Conditional Formatting
sv: Lägg till villkorlig formatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Value
sv: Ändra värde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Series
sv: Infoga en serie

[ctx: (qtundo-format)]
en: Fill Selection
sv: Fyll markering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Case
sv: Ändra skiftläge

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Cells
sv: Infoga celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Cells
sv: Ta bort celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete
sv: Ta bort

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Indentation
sv: Öka indentering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Indentation
sv: Minska indentering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Link
sv: Ta bort länk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Link
sv: Ange länk

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Horizontally
sv: Sammanfoga celler horisontellt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells Vertically
sv: Sammanfoga celler vertikalt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge Cells
sv: Sammanfoga celler

[ctx: (qtundo-format)]
en: Dissociate Cells
sv: Dela upp celler

en: Merging of columns or rows is not supported.
sv: Sammanfogning av kolumner eller rader stöds inte.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Named Area
sv: Lägg till namngivet område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Named Area
sv: Ta bort namngivet område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Increase Precision
sv: Öka precision

[ctx: (qtundo-format)]
en: Decrease Precision
sv: Minska precision

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Column
sv: Ändra storlek på kolumn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Resize Row
sv: Ändra storlek på rad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows/Columns
sv: Visa rader/kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Columns
sv: Visa kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Rows
sv: Visa rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows/Columns
sv: Dölj rader/kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Columns
sv: Dölj kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Rows
sv: Dölj rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns/Rows
sv: Justera kolumner och rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Columns
sv: Justera kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Adjust Rows
sv: Justera rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Columns
sv: Infoga kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Columns
sv: Ta bort kolumner

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Rows
sv: Infoga rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Rows
sv: Ta bort rader

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename Sheet
sv: Byt namn på arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet %1
sv: Dölj arbetsblad %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Hide Sheet
sv: Dölj arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet %1
sv: Visa arbetsblad %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Show Sheet
sv: Visa arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Sheet
sv: Lägg till arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Duplicate Sheet
sv: Duplicera arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Sheet
sv: Ta bort arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Sheet Properties
sv: Ändra egenskaper för arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Sort Data
sv: Sortera data

en: Do you want to check the spelling in the next sheet?
sv: Vill du kontrollera stavningen på nästa arbetsblad?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Correct Misspelled Words
sv: Korrigera felstavade ord

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Style
sv: Återställ stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Style
sv: Ändra stil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove Validity Check
sv: Ta bort giltighetskontroll

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add Validity Check
sv: Lägg till giltighetskontroll

en: Australia
sv: Australien

en: Dollar
sv: dollar

en: Canada
sv: Kanada

en: Caribbean
sv: Karibien

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: United States
sv: Förenta staterna

en: Austria
sv: Österrike

en: Euro
sv: euro

en: Belgium
sv: Belgien

en: Cyprus
sv: Cypern

en: France
sv: Frankrike

en: Germany
sv: Tyskland

en: Greece
sv: Grekland

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Spain
sv: Spanien

en: Pound
sv: pund

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: Yen
sv: yen

en: Afghani (old)
sv: afghani (gammal)

en: Afghani
sv: afghani

en: Albania
sv: Albanien

en: Lek
sv: lek

en: Algeria
sv: Algeriet

en: Algerian Dinar
sv: algerisk dinar

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: US Dollar
sv: US dollar

en: Andorran Peseta
sv: andorransk pesetas

en: East Caribbean Dollar
sv: östkaribisk dollar

en: Antigua And Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Argentine Peso
sv: argentinsk peso

en: Armenia
sv: Armenien

en: Armenian Dram
sv: armenisk dram

en: Aruban Florin
sv: arubaflorin

en: Australian Dollar
sv: australisk dollar

en: S
sv: öS

en: Schilling
sv: schilling

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Azerbaijanian Manat
sv: azerisk manat

en: Bahamian Dollar
sv: bahamansk dollar

en: Bahrain
sv: Bahrein

en: Bahraini Dinar
sv: bahrainsk dinar

en: Taka
sv: taka

en: Barbados Dollar
sv: barbadisk dollar

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belarusian Ruble
sv: Vitrysk rubel

en: p.
sv: BYR

en: Franc
sv: franc

en: BZ$
sv: BZD

en: Belize Dollar
sv: belizisk dollar

en: CFA Franc BCEAO
sv: CFA-franc

en: Bermudian Dollar
sv: bermudisk dollar

en: Indian Rupee
sv: indisk rupie

en: Ngultrum
sv: ngultrum

en: Boliviano
sv: boliviano

en: Bs
sv: BOB

en: Mvdol
sv: mvdol

en: Bosnia And Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Convertible Marks
sv: konvertibel bosnisk-hercegovinsk mark

en: Pula
sv: pula

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Norwegian Krone
sv: norsk krona

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Brazilian Real
sv: brasiliansk real

en: R$
sv: BRL

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska Oceanen

en: Brunei Dollar
sv: Bruneidollar

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Lev
sv: lev

en: Bulgarian Lev
sv: bulgarisk lev

en: Burundi Franc
sv: burundisk franc

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Riel
sv: riel

en: CFA Franc BEAC
sv: CFA-franc

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canadian Dollar
sv: kanadensisk dollar

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cape Verde Escudo
sv: kapverdisk escudo

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Cayman Islands Dollar
sv: kaymansk dollar

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska Republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: Ch$
sv: CLP

en: Chilean Peso
sv: chilensk peso

en: Unidades de fomento
sv: chilenska Unidades de fomento

en: China
sv: Kina

en: Yuan Renminbi
sv: yuan renminbi

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: C$
sv: COP

en: Colombian Peso
sv: colombiansk peso

en: Comoro Franc
sv: komorisk franc

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Congo
sv: Kongo

en: Congo, The Democratic Republic Of
sv: Demokratiska republiken Kongo

en: Franc Congolais
sv: kongolesisk franc

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: New Zealand Dollar
sv: nyzeeländsk dollar

en: C
sv: CRC

en: Costa Rican Colon
sv: costarikansk colón

en: Cote D'Ivoire
sv: Elfenbenskusten

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Croatian kuna
sv: kroatisk kuna

en: kn
sv: HRK

en: Cuba
sv: Kuba

en: Cuban Peso
sv: Kubansk Peso

en: Cyprus Pound
sv: cypriotiskt pund

en: Czech Koruna
sv: tjeckisk koruna

en: Czechia
sv: Tjeckien

en: Kc
sv: SKK

en: Danish Krone
sv: dansk krona

en: Denmark
sv: Danmark

en: kr
sv: DKK

en: Djibouti Franc
sv: djiboutisk franc

en: RD$
sv: XCD

en: Dominican Peso
sv: dominikansk peso

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: East Timor
sv: Östtimor

en: Timor Escudo
sv: escudo från Östtimor

en: Ecuador
sv: Equador

en: Egypt
sv: Egypten

en: Egyptian Pound
sv: egyptiskt pund

en: El Salvador Colon
sv: salvadoransk colón

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Nakfa
sv: nakfa

en: Estonia
sv: Estland

en: Kroon
sv: estnisk krona

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Ethiopian Birr
sv: etiopisk birr

en: Falkland Island (Malvinas)
sv: Falklandsöarna

en: Falkland Islands Pound
sv: Falklandspund

en: Faeroe Islands
sv: Färöarna

en: Fiji Dollar
sv: fijiansk dollar

en: Markka
sv: Finska mark

en: mk
sv: FMK

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: CFP Franc
sv: CFP-franc

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Franc Southern Territories
sv: De franska territorierna i södra Indiska oceanen

en: Dalasi
sv: dalasi

en: Georgia
sv: Georgien

en: Lari
sv: lari

en: DM
sv: DEM

en: German Mark
sv: Tyska mark

en: Cedi
sv: cedi

en: Gibraltar Pound
sv: gibraltiskt pund

en: Drachma
sv: grekisk drakma

en: Greenland
sv: Grönland

en: Q
sv: GTQ

en: Quetzal
sv: quetzal

en: Guinea Franc
sv: Guineafranc

en: Guinea-Bissau Peso
sv: Guinea-Bissau peso

en: Guyana Dollar
sv: guyansk dollar

en: Gourde
sv: gourde

en: Heard Island And McDonald Islands
sv: Heardön och McDonaldöarna

en: Holy See (Vatican City State)
sv: Heliga stolen (Vatikanstaten)

en: L
sv: HNL

en: Lempira
sv: lempira

en: Hong Kong Dollar
sv: Hongkongdollar

en: Forint
sv: forint

en: Ft
sv: HUF

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: Iceland Krona
sv: isländsk krona

en: kr.
sv: ISK

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Rp
sv: IDR

en: Rupiah
sv: indonesisk rupiah

en: Iran, Islamic Republic Of
sv: Islamiska republiken Iran

en: Iranian Rial
sv: iransk rial

en: Iraq
sv: Irak

en: Iraqi Dinar
sv: irakisk dinar

en: New Israeli Sheqel
sv: ny shekel

en: L.
sv: ITL

en: Lira
sv: lire

en: J$
sv: JMD

en: Jamaican Dollar
sv: jamaikansk dollar

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Jordanian Dinar
sv: jordansk dinar

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Tenge
sv: tenge

en: Kenyan Shilling
sv: kenyansk shilling

en: Korea, Democratic People's Republic Of
sv: Demokratiska folkrepubliken Korea

en: North Korean Won
sv: nordkoreansk won

en: Korea, Republic Of
sv: Republiken Korea

en: Won
sv: won

en: Kuwaiti Dinar
sv: kuwaitisk dinar

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Som
sv: som

en: Kip
sv: kip

en: Lao People's Democratic Republic
sv: Demokratiska folkrepubliken Laos

en: Latvian Lats
sv: lettländsk lats

en: Ls
sv: LVL

en: Lebanese Pound
sv: libanesiskt pund

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Rand
sv: rand

en: Loti
sv: loti

en: Liberian Dollar
sv: liberiansk dollar

en: Libyan Arab Jamahiriya
sv: Socialistiska folkliga libyska arabiska stor-Jamahiriya

en: Libyan Dinar
sv: libysk dinar

en: Swiss Franc
sv: schweizisk franc

en: Lithuanian Litus
sv: litauisk litas

en: Lt
sv: LTL

en: Pataca
sv: pataca

en: Denar
sv: denar

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
sv: f.d. jugoslaviska republiken Makedonien

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Malagasy Franc
sv: madagaskisk franc

en: Kwacha
sv: malawisk kwacha

en: Malaysian Ringgit
sv: ringgit

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Rufiyaa
sv: rufiyaa

en: Maltese Lira
sv: maltesisk lira

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Ouguiya
sv: ouguiya

en: Mauritius Rupee
sv: mauritisk rupie

en: Mexican Peso
sv: mexikansk peso

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
sv: mexikansk Unidad de Inversion (UDI)

en: Micronesia, Federated States Of
sv: Mikronesiska federationen

en: Moldova, Republic Of
sv: Republiken Moldavien

en: Moldovan Leu
sv: moldavisk leu

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Tugrik
sv: tugrik

en: Moroccan Dirham
sv: marockansk dirham

en: Morocco
sv: Marocko

en: Metical
sv: metical

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Kyat
sv: kyat

en: Namibia Dollar
sv: namibisk dollar

en: Nepalese Rupee
sv: nepalesisk rupie

en: Guilder
sv: nederländsk florin

en: fl
sv: NLG

en: Netherlands Antillean Guilder
sv: Nederländska Antillergulden

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Cordoba Oro
sv: cordoba

en: Naira
sv: naira

en: Norfolk Islands
sv: Norfolkön

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Rial Omani
sv: omansk rial

en: Pakistan Rupee
sv: pakistansk rupie

en: Balboa
sv: balboa

en: Kina
sv: kina

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: G
sv: PVG

en: Guarani
sv: guarani

en: Nuevo Sol
sv: ny sol

en: Philippine Peso
sv: filippinsk peso

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Poland
sv: Polen

en: Zloty
sv: zloty

en: zt
sv: PLN

en: Esc.
sv: PTE

en: Escudo
sv: portugisisk escudo

en: Qatari Rial
sv: qatarisk rial

en: LEI
sv: ROL

en: Leu
sv: rumänsk leu

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russian Federation
sv: Ryska federationen

en: Russian Ruble
sv: rysk rubel

en: Rwanda Franc
sv: rwandisk franc

en: Saint Helena Pound
sv: Saint Helena-pund

en: Saint Kitts And Nevis
sv: Saint Christopher och Nevis

en: Saint Pierre And Miquelon
sv: Saint Pierre och Miquelon

en: Saint Vincent And The Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: Tala
sv: tala

en: Dobra
sv: dobra

en: Sao Tome And Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Saudi Riyal
sv: saudiarabisk riyal

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Seychelles Rupee
sv: seychellisk rupie

en: Leone
sv: leone

en: Singapore Dollar
sv: singaporiansk dollar

en: Sk
sv: SKK

en: Slovak Koruna
sv: slovakisk koruna

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: Solomon Islands Dollar
sv: Salomondollar

en: Somali Shilling
sv: somalisk shilling

en: R
sv: ZAR

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: Peseta
sv: spansk peseta

en: Pts
sv: ESP

en: Sri Lanka Rupee
sv: srilankesisk rupie

en: Sudanese Dinar
sv: sudanesisk dinar

en: Suriname
sv: Surinam

en: Suriname Guilder
sv: surinamesisk gulden

en: Svalbard And Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Lilangeni
sv: lilangeni

en: Sweden
sv: Sverige

en: Swedish Krona
sv: svensk krona

en: SFr.
sv: CHF

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syrian Arab Republic
sv: Arabrepubliken Syrien

en: Syrian Pound
sv: syriskt pund

en: New Taiwan Dollar
sv: ny taiwanesisk dollar

en: Taiwan, Province Of China
sv: Taiwan

en: Somoni
sv: somoni

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tanzania, United Republic Of
sv: Förenade republiken Tanzania

en: Tanzanian Shilling
sv: tanzanisk shilling

en: Baht
sv: baht

en: Pa'anga
sv: pa'anga

en: TT$
sv: TTD

en: Trinidad And Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Trinidad and Tobago Dollar
sv: Trinidad och Tobago-dollar

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Tunisian Dinar
sv: tunisisk dinar

en: TL
sv: TRL

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Turkish Lira
sv: turkisk lira

en: Manat
sv: turkmensk manat

en: Turks And Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Uganda Shilling
sv: ugandisk shilling

en: Hryvnia
sv: hryvnia

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: UAE Dirham
sv: UAE dirham

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: Pound Sterling
sv: pund sterling

en: US Dollar (Next day)
sv: US dollar (nästa dag)

en: US Dollar (Same day)
sv: US dollar (samma dag)

en: NU$
sv: NZD

en: Peso Uruguayo
sv: uruguyansk peso

en: Uzbekistan Sum
sv: uzbekisk sum

en: Vatu
sv: vatu

en: Bolivar
sv: bolivar

en: Dong
sv: dong

en: Viet Nam
sv: Vietnam

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Wallis And Futuna
sv: Wallis och Futuna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Yemeni Rial
sv: yemenitisk rial

en: Yugoslavia
sv: Jugoslavien

en: Yugoslavian Dinar
sv: jugoslavisk dinar

en: Zimbabwe Dollar
sv: zimbabwisk dollar

en: All
sv: Alla

en: Empty
sv: Tom

en: Non-empty
sv: Inte tom

en: Add Named Area
sv: Lägg till namngivet område

en: Enter the area name:
sv: Ange områdesnamn:

en: The named area '%1' already exists.
    Do you want to replace it?
sv: Det namngivna området %1 finns redan.
    Vill du ersätta det?

en: Replace Named Area
sv: Ersätt namngivet område

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace Named Area
sv: Ersätt namngivet område

en: Change Angle
sv: Ändra vinkel

en: Angle:
sv: Vinkel:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Angle
sv: Ändra vinkel

en: Sheet Style
sv: Arbetsbladsstil

en: Select the sheet style to apply:
sv: Välj arbetsbladsstil att använda:

en: Could not find image %1.
sv: Kunde inte hitta bilden %1.

en: Could not load image %1.
sv: Kunde inte ladda bilden %1.

en: Could not find sheet-style XML file '%1'.
sv: Kunde inte hitta sidstil-XML-fil '%1'.

en: Parsing error in sheet-style XML file %1.
sv: Tolkningsfel i sidstil-XML-filen %1.

en: Select Character
sv: Välj tecken

en: Insert the selected character in the text
sv: Infoga valt tecken i texten

en: Cell Comment
sv: Cellkommentar

en: <none>
sv: <ingen>

note: i18ncheckarg
en: equal to
sv: lika med

en: greater than
sv: större än

en: less than
sv: mindre än

en: equal to or greater than
sv: större än eller lika med

en: equal to or less than
sv: mindre än eller lika med

en: between
sv: mellan

en: outside range
sv: utanför området

en: different to
sv: skild från

en: First Condition
sv: Första villkor

en: Second Condition
sv: Andra villkor

en: Third Condition
sv: Tredje villkor

en: Cell is
sv: Cellen är

en: Cell style
sv: Cellstil

en: different from
sv: skild från

en: Conditional Styles
sv: Villkorliga stilar

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
sv: Om det första värdet är ett tal, måste det andra värdet också vara ett tal.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
sv: Om startvärdet är en sträng, måste det andra värdet också vara en sträng.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_rowHeader)
en: Description in rows
sv: Beskrivning i rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_columnHeader)
en: Description in columns
sv: Beskrivning i kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyData)
en: Copy data
sv: Kopiera data

en: Consolidate
sv: Konsolidera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
sv: Summa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
sv: Medel

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
sv: Antal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
sv: Produkt

en: Standard Deviation
sv: Standardavvikelse

en: Variance
sv: Varians

en: You have to define at least one source range.
sv: Du måste definiera minst ett källintervall.

en: %1 is not a valid cell range.
sv: %1 är inte ett giltigt cellintervall.

en: The range
    %1
    is too small
sv: Området
    %1
    är för litet

en: The range
    %1
    is too large
sv: Området
    %1
    är för stort

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
sv: Områdena
    %1
    och
    %2
    har olika storlek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Consolidate
sv: Konsolidera

en: The source range intersects the destination range.
sv: Källintervallet överlappar målintervallet.

en: The range
    %1
     is malformed
sv: Området
    %1
     är felaktigt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function:
sv: Funktion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Reference:
sv: Referens:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Entered references:
sv: Angivna referenser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_addButton)
en: Add
sv: Lägg till

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_removeButton)
en: Remove
sv: Ta bort

en: Inserting From Clipboard
sv: Infogar från klippbordet

en: There is no data in the clipboard.
sv: Det finns inget data på klippbordet.

en: There is no usable data in the clipboard.
sv: Det finns ingen användbar data på klippbordet.

en: Import CSV Data File
sv: Importera CSV-datafil

en: CSV data files (*.csv)
sv: CSV-datafiler (*.csv)

en: Text to Columns
sv: Text till kolumner

en: Cannot open input file.
sv: Kan inte öppna indatafilen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting From Clipboard
sv: Infogar från klippbordet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Inserting Text File
sv: Infogar textfil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Text to Columns
sv: Text till kolumner

en: Insert Data From Database
sv: Infoga data från databas

en: Type:
sv: Typ:

en: User name:
    (if necessary)
sv: Användarnamn:
    (om nödvändigt)

en: Host:
sv: Värddator:

en: Port:
    (if necessary)
sv: Port:
    (om nödvändigt)

en: Database name:
sv: Databasnamn:

en: Password:
    (if necessary)
sv: Lösenord:
    (om nödvändigt)

en: Select tables:
sv: Välj tabeller:

en: Tables
sv: Tabeller

en: Select columns:
sv: Välj kolumner:

en: Column
sv: Kolumn

en: Table
sv: Tabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
sv: Kolumner

en: Match all of the following (AND)
sv: Matcha alla av de följande (OCH)

en: Match any of the following (OR)
sv: Matcha någon av de följande (ELLER)

en: equals
sv: är lika med

en: not equal
sv: inte lika med

en: in
sv: tum

en: not in
sv: inte i

en: like
sv: som

en: greater
sv: större än

en: lesser
sv: mindre än

en: greater or equal
sv: större än eller lika med

en: less or equal
sv: mindre än eller lika med

en: Sorted by
sv: Sorterad enligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
sv: Stigande

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
sv: Fallande

en: Distinct
sv: Distinkt

en: Query Options
sv: Frågealternativ

en: SQL query:
sv: SQL-fråga:

en: Insert in region
sv: Infoga i område

en: Starting in cell
sv: Starta i cell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
sv: Resultat

en: You cannot specify a table here.
sv: Du kan inte ange en tabell här.

en: You have to specify a valid region.
sv: Du måste ange ett giltigt område.

en: You have to specify a valid cell.
sv: Du måste ange en giltig cell.

en: You are not allowed to change data in the database.
sv: Du har inte behörighet att ändra data i databasen.

en: Executing query failed.
sv: Misslyckades med att utföra förfrågan.

en: You did not get any results with this query.
sv: Du får inga resultat med den här förfrågan.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Data From Database
sv: Infoga data från databas

en: The port must be a number
sv: Porten måste vara ett tal

en: Connecting to database...
sv: Ansluter till databas...

en: Connected. Retrieving table information...
sv: Ansluten. Hämtar tabellinformation...

en: This database contains no tables
sv: Den här databasen innehåller inga tabeller

en: Driver could not be loaded
sv: Drivrutinen kunde inte laddas

en: Retrieving meta data of tables...
sv: Hämtar tabellmetadata...

en: You have to select at least one table.
sv: Du måste välja minst en tabell.

en: You have to select at least one column.
sv: Du måste välja minst en kolumn.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
sv: Inget

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
sv: '*' eller '?' är inte giltiga jokertecken i SQL. De riktiga ersättningarna är '%' eller '_'. Vill du ersätta dem?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
sv: Förhandsgranskning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
sv: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
sv: Datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
sv: Bråk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
sv: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
sv: Valuta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
sv: Procent

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton)
en: Generic
sv: Generellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
sv: Nummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_10)
en: Date and Time
sv: Datum och tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
sv: Valuta:

en: Document Settings
sv: Dokumentinställningar

en: Calculation
sv: Beräkning

en: Locale
sv: Plats

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Precision as shown
sv: Precision som visad

en: Search criteria must apply to whole cell
sv: Sökvillkor måste gälla hela celler

en: Automatic find labels
sv: Sök automatiskt rubriker

en: String comparison:
sv: Strängjämförelse:

en: Regular Expressions
sv: Reguljära uttryck

en: Wildcards
sv: Jokertecken

en: Null Year:
sv: Nollår:

en: &Use System's Locale Settings
sv: An&vänd systemets landsinställningar

en: Language: %1
sv: Språk: %1

en: Default number format: %1
sv: Förvalt nummerformat: %1

note: i18ncheckarg
en: Long date format: %1
sv: Långt datumformat: %1

en: Short date format: %1
sv: Kort datumformat: %1

en: Time format: %1
sv: Tidsformat: %1

en: Currency format: %1
sv: Valutaformat: %1

en: More Options
sv: Fler alternativ

en: Search entire sheet
sv: Sök på hela arbetsbladet

en: Search in:
sv: Sök på:

en: Cell Values
sv: Cellvärden

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Search direction:
sv: Sökriktning:

en: Across then Down
sv: Tvärs över och sedan ner

en: Down then Across
sv: Ner och sedan tvärs över

en: Fewer Options
sv: Färre alternativ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, FontWidget)
en: You can select here the font style, size and color, including some additional options like underlined or stroke out text for the current cell text. The lower part of the page gives a preview of the selected text format.
    The default font is set for all cells in the Format -> Style Manager menu with the currently used style.
sv: Här kan du välja teckenstil, storlek och färg, inklusive några ytterligare alternativ som understrykning eller överstrykning av text i aktuell cell. Den nedre delen av sidan ger en förhandsgranskning av det valda textformatet.
    Förvalt teckensnitt ställs in för alla celler i menyn Format -> Stilhantering med stilen som för närvarande används.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, size_combo)
en: Choose the style for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different styles, the displayed style is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current style settings for each cell. Changing to Roman for example will change all the selected cells style text to Roman.
sv: Välj teckensnittets stil för cellerna som för närvarande är markerade. När du markerar flera celler med olika stilar, ställs den visade stilen in till Varierade (ingen ändring) och genom att lämna den sådan behålls alla de nuvarande stilinställningarna för varje cell. Att till exempel ändra till Romersk ändrar alla markerade cellers textstil till Romersk.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Varying (No Change)
sv: Varierande (ingen ändring)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, style_combo)
en: Italic
sv: Kursiv

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, weight_combo)
en: Choose the weight for your font for the currently selected cells. When you select several cells with different font weight, the displayed weight is set to Varying (No Change) and leaving it that way will keep all your current weight settings for each cell. Changing to Bold for example will change all the selected cells font weight to Bold.
sv: Välj teckensnittets vikt för cellerna som för närvarande är markerade. När du markerar flera celler med olika vikter, ställs den visade vikten in till Varierade (ingen ändring) och genom att lämna den sådan behålls alla de nuvarande viktinställningarna för varje cell. Att till exempel ändra till Fet ändrar alla markerade cellers textvikt till Fet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
sv: Fet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
sv: Färg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, underline)
en: If this is checked, the current cell text will be underlined.
sv: Om det här är markerat blir texten i aktuell cell understruken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
sv: Understruken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
sv: Storlek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
sv: Vikt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
sv: Stil:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, textColorButton)
en: Choose the color for the current cell text. Clicking on the color bar will bring you the standard KDE Select Color dialog where you will be able to choose the new color.
sv: Välj färg för den aktuella cellens text. Genom att klicka på färgraden får du fram KDE:s vanliga färgvalsdialogruta, där du kan välja den nya färgen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
sv: Texten i aktuell cell blir överstruken om det här är markerat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
sv: Stryk över

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, family_combo)
en: This box lists all your available font families. Click on one family to set it in the current cell.
sv: Den här rutan listar alla tillgängliga teckensnittsfamiljer. Klicka på en familj för att använda den i aktuell cell.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, example_label)
en: You can see a preview of the font you are choosing for the current cell.
sv: Du kan se en förhandsgranskning av teckensnittet du väljer för aktuell cell.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
sv: Funktion

en: Insert function
sv: Infoga funktion

en: Help
sv: Hjälp

en: Parameters
sv: Parametrar

en: This function has no parameters.
sv: Den här funktionen har inga parametrar.

en: Description is not available.
sv: Beskrivning är inte tillgänglig.

en: Goal Seek
sv: Målsök

en: Cell reference is invalid.
sv: Cellreferensen är inte giltig.

en: Target value is invalid.
sv: Målvärdet är inte giltigt.

en: Source cell must contain a numeric value.
sv: Källcellen måste innehålla ett numeriskt värde.

en: Target cell must contain a formula.
sv: Målcellen måste innehålla en formel

en: Starting...
sv: Startar...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
sv: Nytt värde:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
sv: Målsökning med cellen %1 hittade en lösning:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
sv: Målsökning med cellen %1 hittade INGEN lösning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
sv: Ge cell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
sv: Värdet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
sv: Genom att ändra cell:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label4)
en: Goal seeking with cell <cell> found <a | no> solution:
sv: Målsökning med cellen <cell> hittade <en | ingen> lösning:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
sv: Nuvarande värde:

en: Goto Cell
sv: Gå till cell

en: Enter cell:
sv: Ange cell:

en: Insert
sv: Infoga

en: Move towards right
sv: Flytta åt höger

en: Move towards bottom
sv: Flytta nedåt

en: Insert rows
sv: Infoga rader

en: Insert columns
sv: Infoga kolumner

en: Insert Cells
sv: Infoga celler

en: Move towards left
sv: Flytta åt vänster

en: Move towards top
sv: Flytta uppåt

en: Remove rows
sv: Ta bort rader

en: Remove columns
sv: Ta bort kolumner

en: Remove Cells
sv: Ta bort celler

en: Style
sv: Stil

[ctx: Name of the style]
en: Name:
sv: Namn:

en: Inherit style:
sv: Ärv stil:

en: Default
sv: Förval

en: A style with this name already exists.
sv: En stil med det här namnet finns redan.

en: The style name can not be empty.
sv: Stilnamnet kan inte vara tomt.

en: A style cannot inherit from itself.
sv: En stil kan inte ärva sig själv.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
sv: Stilen kan inte ärva från '%1' på grund av rekursiva referenser.

en: Cell Format
sv: Cellformat

en: &General
sv: A&llmänt

en: &Data Format
sv: &Dataformat

en: &Font
sv: &Teckensnitt

en: &Border
sv: &Kant

en: Back&ground
sv: Bak&grund

en: &Cell Protection
sv: &Cellskydd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Format
sv: Ändra format

en: This is the default format and Calligra Sheets autodetects the actual data type depending on the current cell data. By default, Calligra Sheets right justifies numbers, dates and times within a cell and left justifies anything else.
sv: Det här är förvalt format och Calligra Sheets detekterar automatiskt den verkliga datatypen beroende på aktuell data i cellen. Normalt högerjusterar Kspread nummer, datum och tider i en cell, och vänsterjusterar allt annat.

en: The number notation uses the notation you globally choose in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Numbers tab. Numbers are right justified by default.
sv: Notationen för nummer använder den notation som du väljer globalt i systeminställningarna -> Gemensamt utseende och beteende -> Plats -> Land/region och språk under fliken Siffror. Siffror högerjusteras normalt.

en: When you have a number in the current cell and you switch from the dcell format from Generic to Percent, the current cell number will be multiplied by 100%.
    For example if you enter 12 and set the cell format to Percent, the number will then be 1,200 %. Switching back to Generic cell format will bring it back to 12.
    You can also use the Percent icon in the Format Toolbar.
sv: När du har ett nummer i aktuell cell och ändrar cellformat från Generellt till Procent, multipliceras den aktuella cellens nummer med 100 %.
    Om du till exempel skriver in 12 och ställer in cellformatet till Procent, blir numret 1 200 %. Genom att byta tillbaka till Generellt cellformat återställs det till 12.
    Du kan också använda procentikonen i formatverktygsraden.

en: The Money format converts your number into money notation using the settings globally fixed in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Money. The currency symbol will be displayed and the precision will be the one set in System Settings.
    You can also use the Currency icon in the Format Toolbar to set the cell formatting to look like your current currency.
sv: Valutaformatet konverterar numret till valutanotation med inställningarna som fastställts globalt i systeminställningarna -> Gemensamt utseende och beteende -> Plats -> Land/region och språk -> Valuta. Valutasymbolen visas, och precisionen blir den som ställts in i systeminställningarna.
    Du kan också använda valutaikonen i formatverktygsraden för att ställa in cellformatet så att det ser ut som din aktuella valuta.

en: Scientific
sv: Vetenskaplig

en: The scientific format changes your number using the scientific notation. For example, 0.0012 will be changed to 1.2E-03. Going back using Generic cell format will display 0.0012 again.
sv: Det vetenskapliga formatet ändrar numret så att vetenskaplig notation används. Till exempel ändras 0,0012 till 1,2E-03. Genom att gå tillbaka till Generellt cellformat visas 0,0012 igen.

en: The fraction format changes your number into a fraction. For example, 0.1 can be changed to 1/8, 2/16, 1/10, etc. You define the type of fraction by choosing it in the field on the right. If the exact fraction is not possible in the fraction mode you choose, the nearest closest match is chosen.
     For example: when we have 1.5 as number, we choose Fraction and Sixteenths 1/16 the text displayed into cell is "1 8/16" which is an exact fraction. If you have 1.4 as number in your cell and you choose Fraction and Sixteenths 1/16 then the cell will display "1 6/16" which is the nearest closest Sixteenth fraction.
sv: Bråkformatet ändrar numret till ett bråk. Exempelvis kan 0,1 ändras till 1/8, 2/16, 1/10, etc. Du definierar bråkets typ genom att välja den i fältet till höger. Om det exakta bråket inte är möjligt med bråkläget du väljer, väljes det närmaste möjliga värdet.
    Om vi exempelvis har 1,5 som nummer, och väljer Bråk och Sextondelar 1/16, är texten som visas i cellen "1 8/16", vilket är ett exakt bråk. Om du har 1,4 som nummer i cellen och väljer Bråk och Sextondelar 1/16, visar cellen "1 6/16", vilket är det närmaste sextondelsbråket.

en: To enter a date, you should enter it in one of the formats set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. There are two formats set here: the date format and the short date format.
    Just like you can drag down numbers you can also drag down dates and the next cells will also get dates.
sv: När du skriver in ett datum ska du använda ett av formaten som ställs in i systeminställningarna -> Gemensamt utseende och beteende -> Plats -> Land/region och språk -> Tid och datum. Det finns två format som ställs in där: datumformatet och det korta datumformatet.
    Precis som du kan dra nummer neråt, kan du också dra datum neråt så får följande celler också datum.

en: This formats your cell content as a time. To enter a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Date & Time. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available time format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
sv: Det här formaterar cellinnehållet som en tid. När du skriver in en tid ska du använda tidsformatet som ställs in i systeminställningarna -> Gemensamt utseende och beteende -> Plats -> Land/region och språk -> Datum och tid. I dialogrutan för cellformat kan du ställa in hur tiden ska visas genom att välja ett av de tillgängliga tidsformaten. Förvalt format är systemformatet som ställs in i systeminställningarna. När numret i cellen inte är vettigt som en tid, visar Calligra Sheets 00:00 med det globala formatet du har i systeminställningarna.

en: This formats your cell content as date and time. To enter a date and a time, you should enter it in the Time format set in System Settings -> Common Appearance and Behavior -> Locale -> Country/Region & Language -> Time & Dates. In the Cell Format dialog box you can set how the time should be displayed by choosing one of the available date format options. The default format is the system format set in System Settings. When the number in the cell does not make sense as a date and time, Calligra Sheets will display 00:00 in the global format you have in System Settings.
sv: Detta formaterar cellinnehållet som ett datum och en tid. När du skriver in ett datum och en tid ska du använda tidsformatet som ställs in i systeminställningarna -> Gemensamt utseende och beteende -> Plats -> Land/region och språk -> Tid och datum. I dialogrutan för cellformat kan du ställa in hur tiden ska visas genom att välja ett av de tillgängliga datumformaten. Förvalt format är systemformatet som är inställt i systeminställningarna. När numret i cellen inte är vettigt som en tid, visar Calligra Sheets 00:00 med det globala formatet du har i systeminställningarna.

en: This formats your cell content as text. This can be useful if you want a number treated as text instead as a number, for example for a ZIP code. Setting a number as text format will left justify it. When numbers are formatted as text, they cannot be used in calculations or formulas. It also change the way the cell is justified.
sv: Det här formaterar cellinnehållet som en text. Det kan vara användbart om du vill att ett nummer ska behandlas som text istället för ett nummer, till exempel för ett postnummer. Att ställa in ett nummer med textformat vänsterjusterar det. När nummer formateras som text kan de inte användas i beräkningar eller formler. Det ändrar också hur cellen justeras.

en: Custom
sv: Egen

en: The custom format does not work yet. To be enabled in the next release.
sv: Eget format fungerar inte ännu. Kommer att aktiveras i nästa utgåva.

en: This will display a preview of your choice so you can know what it does before clicking the OK button to validate it.
sv: Det här visar en förhandsgranskning av ditt val så att du kan veta vad det gör innan du klickar på knappen Ok för att verkställa det.

en: Displays choices of format for the fraction, date or time formats.
sv: Visar val av format för bråktal, datum- och tidsformat.

en: You can add here a Postfix such as a $HK symbol to the end of each cell content in the checked format.
sv: Här kan du lägga till ett postfix som symbolen $HK i slutet av varje cells innehåll med det markerade formatet.

en: variable
sv: variabel

en: You can control how many digits are displayed after the decimal point for numeric values. This can also be changed using the Increase precision or Decrease precision icons in the Format toolbar.
sv: Du kan styra hur många siffror som visas efter decimalkommat för numeriska värden. Det kan också ändras med Öka precision eller Minska precision i formatverktygsraden.

en: You can add here a Prefix such as a $ symbol at the start of each cell content in the checked format.
sv: Här kan du lägga till ett prefix som symbolen $ i början av varje cells innehåll med det markerade formatet.

en: You can choose whether positive values are displayed with a leading + sign and whether negative values are shown in red.
sv: Du kan välja om positiva värden visas med ett inledande plustecken och om negativa värden visas med rött.

en: Automatic
sv: Automatiskt

en: Halves 1/2
sv: Halvor 1/2

en: Quarters 1/4
sv: Fjärdedelar 1/4

en: Eighths 1/8
sv: Åttondelar 1/8

en: Sixteenths 1/16
sv: Sextondelar 1/16

en: Tenths 1/10
sv: Tiondelar 1/10

en: Hundredths 1/100
sv: Hundradelar 1/100

en: One digit 5/9
sv: En siffra 5/9

en: Two digits 15/22
sv: Två siffror 15/22

en: Three digits 153/652
sv: Tre siffror 153/652

en:  (=[hh]:mm:ss)
sv:  (=[tt]:mm:ss)

en:  (=[hh]:mm)
sv:  (=[tt]:mm)

en: Dolor Ipse
sv: Bröder, gutår!

en: Default width (%1 %2)
sv: Normalbredd: (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
sv: Normalhöjd: (%1 %2)

en: Border
sv: Kant

en: Preselect
sv: Förval

en: Pattern
sv: Mönster

en: Customize
sv: Anpassa

en: Background color:
sv: Bakgrundsfärg:

en: No Color
sv: Ingen färg

en: Insert Link
sv: Infoga länk

en: Link to Internet Address
sv: Länk till Internet-adress

en: Text to display:
sv: Text att visa:

en: Internet address:
sv: Internet-adress:

en: Email
sv: E-post

en: Link to Email Address
sv: Länk till e-postadress

en: Email address:
sv: E-postadress:

en: Subject:
sv: Rubrik:

en: File
sv: Fil

en: Link to File
sv: Länk till fil

en: File location:
sv: Filplats:

en: Recent file:
sv: Senaste fil:

en: No Entries
sv: Inga poster

en: Link to Cell
sv: Länk till cell

en: Cell or Named Area:
sv: Cell eller namngivet område:

en: Internet address is empty
sv: Internet-adressen är tom

en: Mail address is empty
sv: E-postadressen är tom

en: File name is empty
sv: Filnamnet är tomt

en: Destination cell is empty
sv: Målcellen är tom

en: Custom Lists
sv: Egna listor

en: List:
sv: Lista:

en: Entry:
sv: Post:

en: Cancel
sv: Avbryt

en: New
sv: Ny

en: Modify
sv: Ändra

en: Copy
sv: Kopiera

en: Do you really want to remove this list?
sv: Vill du verkligen ta bort den här listan?

en: Remove List
sv: Ta bort lista

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
sv: Inmatningsområdet är inte tomt.
    Vill du fortsätta?

en: &Select
sv: &Markera

en: Named Areas
sv: Namngivna områden

en: Area: %1
sv: Område: %1

en: &New...
sv: &Ny...

en: &Edit...
sv: &Redigera...

en: &Remove
sv: &Ta bort

en: New Named Area
sv: Nytt namngivet område

en: Edit Named Area
sv: Redigera namngivet område

en: Do you really want to remove this named area?
sv: Vill du verkligen ta bort det här namngivna området?

en: Remove Named Area
sv: Ta bort namngivet område

en: Cells:
sv: Celler:

en: Sheet:
sv: Arbetsblad:

en: Area name:
sv: Områdesnamn:

en: Paste Inserting Cells
sv: Klistra in och infoga celler

en: Select Source
sv: Välj källa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, Current)
en: Current Selection
sv: Nuvarande val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, External)
en: External Source
sv: Extern källa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: And
sv: Och

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator)
en: Or
sv: Eller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Field
sv: Fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
sv: Villkor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
sv: Värde

en: Pivot Table Configuration Window
sv: Inställningsfönster för pivot-tabeller

en: Add Filter
sv: Lägg till filter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Drag from Labels and drop in the desired field
sv: Dra från rubriker och släpp på önskat fält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Labels
sv: Rubriker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Select Option
sv: Välj alternativ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: sum
sv: summa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: average
sv: medelvärde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, selectOption) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, SelectFunction)
en: count
sv: antal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalRows)
en: Total Rows
sv: Antal rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, TotalColumns)
en: Total Columns
sv: Antal kolumner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Rows
sv: Rader

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Values
sv: Värden

en: Pivot Options
sv: Pivot-alternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Value Type
sv: Värdetyp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Base Field
sv: Basfält

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Base Item
sv: Basobjekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ManualSelection)
en: Manual Selection
sv: Manuellt val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
sv: Sortera i

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: <qt>Set the content position horizontally in the cell.
    <b>Standard</b> is default and is set from the format you choose.
    <b>Left</b> means the content will be displayed on the left of the cell.
    <b>Center</b> means the content will be in the center horizontally in the cell.
    <b>Right</b> means the content of the cell will be displayed on the right of the cell.</qt>
sv: <qt>Ställ in innehållets horisontella position i cellen.
    <b>Standard</b> är förval och ställs in från formatet du väljer.
    <b>Vänster</b> betyder att innehållet visas till vänster i cellen.
    <b>Centrerat</b> betyder att innehållet är i mitten horisontellt i cellen.
    <b>Höger</b> betyder att innehållet visas till höger i cellen.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Horizontal
sv: Horisontell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
sv: Vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
sv: Centrera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
sv: Höger

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: <qt>Set the content position vertically in the cell.
    <b>Top</b> means the content will be displayed on top of the cell.
    <b>Middle</b> means the content will be in the middle vertically in the cell.
    <b>Bottom</b> means the content of the cell will be displayed at the bottom of the cell.</qt>
sv: <qt>Ställ in innehållets vertikala position i cellen.
    <b>Överst</b> betyder att innehållet visas till längst upp i cellen.
    <b>Mitten</b> betyder att innehållet är i mitten vertikalt i cellen.
    <b>Underst</b> betyder att innehållet visas längst ner i cellen.</qt>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Vertical
sv: Vertikal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
sv: Överst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
sv: Mitten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
sv: Underst

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
sv: Texten visas orienterad med vinkeln du ställer in här. Positiva värden flyttar den moturs och negativa värden flyttar den medurs.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Set the amount of indent that will be used in the cell when you choose the Increase Indent or Decrease Indent actions.
sv: Ställ in hur mycket indentering som används i cellen när du väljer alternativen Öka indentering eller Minska indentering.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
sv: Indentera

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox5)
en: When checked, this has the same effect as Format ->Merge Cells. You need to have at least two consecutive cells selected. Those consecutive cells are then merged into a bigger one.
    When a merged cell is selected and when you uncheck this, then all cells come back to their original size as before the merging. It has the same effect as Format -> Dissociate Cells.
sv: Om markerat får det här samma effekt som Format -> Sammanfoga celler. Minst två sammanhängande celler måste vara markerade. De sammanhängande cellerna sammanfogas då till en större.
    När en sammanfogad cell markeras och det här avmarkeras, återställs cellerna till sina ursprungliga storlekar som innan de sammanfogades. Det får samma effekt som Format -> Dela upp cell.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
sv: Sammanfoga celler

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: The unit used here is the one set in Format -> Page Layout.. dialog.
sv: Enheten som används här är den som ställs in i dialogrutan Format -> Sidlayout.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
sv: Cellstorlek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: If checked, the default height will be used for the cell instead of the value above.
sv: Om markerad används normalhöjden för cellen istället för värdet ovanför.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultHeight)
en: Default height (%1)
sv: Normalhöjd (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
sv: Höjd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QFrame, m_heightPanel)
en: Set the height of the cell.
sv: Rotera innehållet i cellen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: If checked, the default width will be used for the cell instead of the value above.
sv: Om markerad används normalbredden för cellen istället för värdet ovanför.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, defaultWidth)
en: Default width (%1)
sv: Normalbredd (%1)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
sv: Bredd:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: This is only available when the rotation is 0°.
    Wrap text wraps the text so it fits in the previous cell size. If this is not checked, the text will stay on one line and the cell size will be adjusted to contain the text.
    Vertical text puts your text vertically.
sv: Det här är bara tillgängligt när rotationen är 0°.
    Radbryt text radbryter texten så att den passar i den tidigare cellstorleken. Om det inte är markerat, förblir texten på en rad och cellstorleken justeras så att texten ryms.
    Vertikal text visar texten vertikalt.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
sv: Textalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
sv: Radbryt text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, vertical)
en: Vertical text
sv: Vertikal text

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
sv: Krymp för att passa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, ProtectionWidget)
en: This tab enables you to set Cell Protection. All cells are protected by default (that means cell content cannot be changed) and for the cell protection to be active you also need to protect the sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu and to provide a password.
    You can also hide the cell formula in order to protect the way you calculate the formula. This also needs to enable sheet protection to work.
    You can hide the cell content with Hide all and again this needs sheet protection.
    You can learn more about all these settings in the User Manual in the Advanced Calligra Sheets chapter.
sv: Den här fliken gör det möjligt att ställa in cellskydd. Alla celler skyddas normalt (det betyder att cellinnehållet inte kan ändras), och för att cellskydd ska vara aktivt måste du också skydda bladet med menyn Verktyg -> Skydda arbetsblad... och tillhandahålla ett lösenord.
    Du kan också dölja cellens formel för att skydda sättet du beräknar formeln. Det kräver också att bladet är skyddat för att fungera.
    Du kan dölja cellinnehållet med Dölj allt, och återigen krävs att bladet är skyddat.
    Du kan ta reda på mer om alla inställningarna i handboken i kapitlet Avancerad användning av Calligra Sheets.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
sv: Utskrift

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: If checked, the content of the cell will not be printed. If this is not checked (default), the cell content will be printed.
    Note that you can print it even if the cell is protected
sv: Om markerad skrivs inte cellens innehåll ut. Om den inte är markerad (förval), skrivs cellinnehållet ut.
    Observera att du kan skriva ut den även om cellen är skyddad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
sv: Skriv inte &ut text

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
sv: Skydd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: This hides the cell content and works only when the sheet is protected. Whether the cell itself is protected or not does not matter.
sv: Det här döljer cellinnehållet och fungerar bara när bladet är skyddat. Om cellen själv är skyddad eller inte spelar ingen roll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
sv: Dölj &allt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: If checked, the cell content will be protected. This is the default behavior. You need to protect the whole sheet using the Tools -> Protect Sheet... menu option for this individual cell protection to work. See the manual for more details in the Advanced Calligra Sheets chapter. When a cell is protected, its content cannot be changed.
sv: Om markerad, är cellinnehållet skyddat. Det är förvalt beteende. Du måste skydda hela bladet med menyn Verktyg -> Skydda arbetsblad... för att det ska fungera. Se handboken för mer detaljinformation i kapitlet Avancerad användning av Calligra Sheets. När en cell är skyddad kan dess innehåll inte ändras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
sv: Sk&yddat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: When this is checked, the cell is still visible. However, its contents do not appear in the Formula bar. Hiding formula is only working for cells that contain formulae so the user cannot view the formula. And the sheet must be protected for this to work.
sv: Om det här är markerat är cellen fortfarande synlig, Dess innehåll visas dock inte i formelraden. Att dölja formeln fungerar bara för celler som innehåller formler, så att användaren inte kan visa formeln. Bladet måste också vara skyddad för att det ska fungera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
sv: &Dölj formel

en: Resize Row
sv: Ändra storlek på rad

en: Resize Column
sv: Ändra storlek på kolumn

en: Series
sv: Serier

en: Insert Values
sv: Infoga värden

en: Insert the series vertically, one below the other
sv: Infoga serien vertikalt, den ena under den andra

en: Insert the series horizontally, from left to right
sv: Infoga serien horisontellt, från vänster till höger

en: Type
sv: Typ

en: Linear (2,4,6,...)
sv: Linjär (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
sv: Skapa en serie från 'start' till 'slut', och lägg till värdet som anges i steget för varje nytt värde. Det här skapar en serie där varje värde är ett 'steg' större än föregående värde.

en: Geometric (2,4,8,...)
sv: Geometrisk (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
sv: Skapa en serie från 'start' till 'slut', och multiplicera med värdet som anges i steget för varje nytt värde. Med steget 5, fås en lista som 5, 25, 125, 625 eftersom 5 gånger 5 (steget) är lika med 25, och detta gånger 5 är lika med 125, vilket ger 625 när det multipliceras med samma värde på steget, alltså 5.

en: Start value:
sv: Startvärde:

en: Stop value:
sv: Slutvärde:

en: Step value:
sv: Stegvärde:

en: End and start value must be positive.
sv: Start- och slutvärden måste vara positiva.

en: End value must be greater than the start value or the step must be less than '1'.
sv: Slutvärdet måste vara större än startvärdet, eller så måste steget vara mindre än '1'.

en: None of the Start, Stop or Step values may be equal to zero.
sv: Varken start-, slut- eller stegvärdet kan vara lika med noll.

en: Step value must be different from 1
sv: Stegvärdet måste vara skilt från 1

en: Step is negative.
sv: Steget är negativt.

en: The step value must be greater than zero; otherwise, the linear series is infinite.
sv: Stegvärdet måste vara större än noll. Annars kommer den linjära serien inte att avslutas.

en: If the start value is greater than the end value the step must be less than zero.
sv: Om startvärdet är större än slutvärdet så måste steget vara mindre än noll.

en: If the step is negative, the start value must be greater then the end value.
sv: Om steget är negativt, så måste startvärdet vara större än slutvärdet.

en: Show Columns
sv: Visa kolumner

en: Select hidden columns to show:
sv: Välj dolda kolumner att visa:

en: Show Rows
sv: Visa rader

en: Select hidden rows to show:
sv: Välj dolda rader att visa:

en: Column: %1
sv: Kolumn: %1

en: Row: %1
sv: Rad: %1

en: Show Sheet
sv: Visa arbetsblad

en: Select hidden sheets to show:
sv: Välj dolda arbetsblad att visa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useCustomLists)
en: Use custom list
sv: Använd egen lista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_copyLayout)
en: Copy cell formatting (Borders, Colors, Text Style)
sv: Kopiera cellformatering (kanter, färger, textstil)

en: Column %1
sv: Kolumn %1

en: Row %1
sv: Rad %1

en: &First column contains row headers
sv: &Första kolumnen innehåller radrubriker

en: &First row contains column headers
sv: &Första raden innehåller kolumnrubriker

en: Sort
sv: Sortera

en: Case Insensitive
sv: Skiftlägesokänslig

en: Case Sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_upButton)
en: Move Up
sv: Flytta upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Item
sv: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Sort Order
sv: Sorteringsordning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, m_tableWidget)
en: Case Sensitivity
sv: Skiftlägeskänslighet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_downButton)
en: Move Down
sv: Flytta ner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_useHeader)
en: First row contains column headers
sv: Första raden innehåller kolumnrubriker

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Direction
sv: Riktning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns and gets sorted horizontally by comparing the specified rows in the given order.
sv: Data grupperas i kolumner och sorteras horisontellt genom att jämföra angivna rader i ordningen de anges.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: The data is grouped in columns. Their rows are compared in the specified order. If the data in two rows is equal, the next given row gets compared until the two column groups differ in one of the rows. Then, the complete column is moved to it final position.
sv: Data grupperas i kolumner. Deras rader jämförs i angiven ordning. Om data i två rader är lika, jämförs nästa angivna rad till de två kolumngrupperna skiljer sig på någon av raderna. Därefter flyttas den fullständiga kolumnen till sin slutliga plats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortHorizontal)
en: Sort data grouped in columns horizontally
sv: Sortera data grupperad i kolumner horisontellt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows and gets sorted vertically by comparing the specified columns in the given order.
sv: Data grupperas i rader och sorteras vertikalt genom att jämföra angivna kolumner i ordningen de anges.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: The data is grouped in rows. Their columns are compared in the specified order. If the data in two columns is equal, the next given column gets compared until the two row groups differ in one of the columns. Then, the complete row is moved to it final position.
sv: Data grupperas i rader. Deras kolumner jämförs i angiven ordning. Om data i två kolumner är lika, jämförs nästa angivna kolumn till de två radgrupperna skiljer sig på någon av kolumnerna. Därefter flyttas den fullständiga raden till sin slutliga plats.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_sortVertical)
en: Sort data grouped in rows vertically
sv: Sortera data grupperad i rader vertikalt

en: Special Paste
sv: Klistra in special

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Content
sv: Innehåll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
sv: Allting

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
sv: Kommentar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
sv: Allting utan kant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
sv: Åtgärd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
sv: Skriv över

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, subtractionButton)
en: Subtraction
sv: Subtraktion

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
sv: Multiplikation

en: Style Manager
sv: Stilhantering

en: All Styles
sv: Alla stilar

en: Custom Styles
sv: Egna stilar

en: Hierarchical
sv: Hierarkiska

en: &Modify...
sv: Ändr&a...

en: &Delete...
sv: &Ta bort...

en: style%1
sv: stil%1

en: Subtotals
sv: Delsummor

en: Remove All
sv: Ta bort alla

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
sv: Du måste välja minst en kolumn för att lägga till delsummor.

en: Grand Total
sv: Totalsumma

en: Column '%1'
sv: Kolumn '%1'

en: CountA
sv: AntalA

en: StDev
sv: Standardavvikelse

en: StDevP
sv: Standardavvikelse, population

en: Var
sv: Varians

en: VarP
sv: Varians, population

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
sv: E&rsätt nuvarande delsummor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
sv: Sid&brytning mellan grupper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
sv: &Summering under data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
sv: &Endast summering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
sv: &Ignorera tomma celler vid ändringskontroll

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
sv: Vid varje ändring av:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
sv: Använd funktion:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
sv: Lägg till delsumma till:

en: Validity
sv: Giltighet

en: Clear &All
sv: Rensa &allt

en: &Criteria
sv: &Villkor

en: Allow:
sv: Tillåt:

en: Integer
sv: Heltal

en: Text Length
sv: Textlängd

en: List
sv: Lista

en: Allow blanks
sv: Tillåt blanktecken

en: Date:
sv: Datum:

en: Date minimum:
sv: Tidigaste datum:

en: Date maximum:
sv: Senaste datum:

en: Time:
sv: Tid:

en: Time minimum:
sv: Tidigast:

en: Time maximum:
sv: Senast:

en: Number:
sv: Nummer:

en: Entries:
sv: Poster:

en: &Error Alert
sv: &Felvarning

en: Show error message when invalid values are entered
sv: Visa felmeddelande när ogiltiga värden skrivs in

en: Action:
sv: Åtgärd:

en: Stop
sv: Stoppa

en: Warning
sv: Varning

[ctx: Title of message]
en: Title:
sv: Titel:

en: Message:
sv: Meddelande:

en: Input Help
sv: Inmatningshjälp

en: Show input help when cell is selected
sv: Visa inmatningshjälp när cellen markeras

en: Error
sv: Fel

en: This is not a valid value.
sv: Det här är inte ett giltigt värde.

en: This is not a valid time.
sv: Det här är inte en giltig tid.

en: This is not a valid date.
sv: Det här är inte ett giltigt datum.

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
sv: Heltal (som 1, 132 eller 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
sv: Ett booleskt värde (TRUE eller FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
sv: Flyttal (som 1,3, 0,343 eller 253)

en: Any kind of value
sv: Vilket värde som helst

en: A string representing a date (like "2/22/2012")
sv: En sträng som representerar ett datum (som "2/22/2012")

en: A range of strings
sv: Ett område med strängar

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
sv: Ett område med heltal (som 1, 132 eller 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
sv: Ett område med booleska värden (TRUE eller FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
sv: Ett område med flyttalsvärden (som 1,3; 0,343 eller 253 )

en: A range of any kind of values
sv: Ett område med vilka värden som helst

en: A string representing a range of dates (like "2/22/2012"-"5/22/2012")
sv: En sträng som representerar ett datumintervall (som "2/22/2012"-"5/22/2012")

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
sv: <p><b>Returtyp:</b> %1</p>

en: <li><b>Comment:</b> %1
sv: <li><b>Kommentar:</b> %1

en: <br><b>Type:</b> %1
sv: <br><b>Typ:</b> %1

en: Examples
sv: Exempel

en: Related Functions
sv: Liknande funktioner

en: Bit Operations
sv: Bitoperationer

en: First number
sv: Första talet

en: Second number
sv: Andra talet

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
sv: Funktionen BITAND() utför en OCH-operation bit-för-bit för de två heltalsparametrarna.

en: BITAND(value; value)
sv: BITAND(värde; värde)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
sv: BITAND(12;10) returnerar 8 (eftersom decimalt 12 är binärt 1100, decimalt 10 är binärt 1010, och resultatet av 1100 "OCH" 1010 är 1000, vilket är heltalet 8).

en: Amount to left shift by
sv: Värde att skifta vänster med

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
sv: Funktionen BITLSHIFT() utför en bit-för-bit vänsterskift av den första parametern. Antal bitar att skifta med anges av den andra parametern. Observera att ett negativt antal bitar att skifta vänster blir högerskift.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
sv: BITLSHIFT(värde; skiftstorlek)

en: Amount to right shift by
sv: Värde att skifta höger med

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
sv: Funktionen BITRSHIFT() utför en bit-för-bit vänsterskift av den första parametern. Antal bitar att skifta med anges av den andra parametern. Observera att ett negativt antal bitar att skifta höger blir vänsterskift.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
sv: BITRSHIFT(värde; skiftstorlek)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
sv: Funktionen BITOR() utför en ELLER-operation bit-för-bit för de två heltalsparametrarna.

en: BITOR(value; value)
sv: BITOR(värde; värde)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
sv: BITOR(12;10) returnerar 14 (eftersom decimalt 12 är binärt 1100, decimalt 10 är binärt 1010, och resultatet av 1100 "ELLER" 1010 är 1110, vilket är heltalet 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
sv: Funktionen BITXOR() utför en exklusiv ELLER-operation bit-för-bit för de två heltalsparametrarna.

en: BITXOR(value; value)
sv: BITXOR(värde; värde)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
sv: BITXOR(12;10) returnerar 6 (eftersom decimalt 12 är binärt 1100, decimalt 10 är binärt 1010, och resultatet av 1100 "exklusiv ELLER" 1010 är 0110, vilket är heltalet 6).

en: Conversion
sv: Konvertering

en: Bool value to convert
sv: Booleskt värde att konvertera

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
sv: Funktionen BOOL2STRING() returnerar ett strängvärde för ett givet booleskt värde. Den här metoden är avsedd för att använda ett booleskt värde i metoder som kräver en sträng.

en: BOOL2STRING(value)
sv: BOOL2STRING(värde)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
sv: BOOL2STRING(true) returnerar "True"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
sv: BOOL2STRING(false) returnerar "False"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
sv: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banan"))) returnerar TRUE

en: Integer value to convert
sv: Heltalsvärde att konvertera

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
sv: Funktionen INT2BOOL() returnerar ett booleskt värde för ett givet heltal. Den här metoden är avsedd för att använda ett heltal i metoder som kräver ett booleskt värde. Den accepterar bara 0 eller 1. Om något annat värde anges, returneras FALSE.

en: INT2BOOL(value)
sv: INT2BOOL(värde)

en: INT2BOOL(1) returns true
sv: INT2BOOL(1) returnerar true

en: INT2BOOL(0) returns false
sv: INT2BOOL(0) returnerar false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
sv: OR(INT2BOOL(1), false) returnerar true

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
sv: Funktionen BOOL2INT() returnerar ett heltal för ett givet booleskt värde. Den här metoden är avsedd för att använda ett booleskt värde i metoder som kräver ett heltal.

en: BOOL2INT(value)
sv: BOOL2INT(värde)

en: BOOL2INT(True) returns 1
sv: BOOL2INT(True) returnerar 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
sv: BOOL2INT(False) returnerar 0

en: Number to convert into string
sv: Tal att konvertera till sträng

en: The NUM2STRING() function returns a string value for a given number. Note that Calligra Sheets can auto-convert numbers to strings if needed, so this function should rarely be needed.
sv: Funktionen NUM2STRING() returnerar ett strängvärde för ett givet tal. Observera att Calligra Sheets kan konvertera tal till strängar automatiskt vid behov, så funktionen ska sällan behöva användas.

en: NUM2STRING(value)
sv: NUM2STRING(värde)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
sv: NUM2STRING(10) returnerar "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
sv: NUM2STRING(2,05) returnerar "2,05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
sv: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) returnerar True

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
sv: Funktionen STRING() returnerar ett strängvärde för ett givet tal. Den är samma som funktionen NUM2STRING.

en: A one character string to convert
sv: En sträng med ett tecken att konvertera

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
sv: Funktionen CHARTOASCII() returnerar ASCII-koden för det givna tecknet.

en: CHARTOASCII(value)
sv: CHARTOASCII(värde)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
sv: CHARTOASCII("v") returnerar 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
sv: CHARTOASCII(r) är ett fel. Tecknet måste anges inom citationstecken.

en: The ASCII values to convert
sv: ASCII-värden att konvertera

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
sv: Funktionen ASCIITOCHAR() returnerar tecknet för varje angiven ASCII-kod

en: ASCIITOCHAR(value)
sv: ASCIITOCHAR(värde)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
sv: ASCIITOCHAR(118) returnerar "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
sv: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returnerar "KDE"

en: Value in X
sv: Värde i x

en: Value in Y
sv: Värde i y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
sv: Funktionen POLR() returnerar radien motsvarande en punkt i ett kartesiskt koordinatsystem.

en: POLR(X;Y)
sv: POLR(x;y)

en: POLR(12;12) returns 16.9705
sv: POLR(12;12) returnerar 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
sv: POLR(12;0) returnerar 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
sv: Funktionen POLA() returnerar vinkeln (i radianer) motsvarande en punkt i ett kartesiskt koordinatsystem.

en: POLA(X;Y)
sv: POLA(x;y)

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
sv: POLA(12;12) returnerar 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
sv: POLA(12;0) returnerar 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
sv: POLA(0;12) returnerar 1,5707

en: Radius
sv: Radie

en: Angle (radians)
sv: Vinkel (radianer)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
sv: Funktionen CARX() returnerar x-positionen motsvarande en punkt i ett polärt koordinatsystem.

en: CARX(Radius;Angle)
sv: CARX(radie;vinkel)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
sv: CARX(12;1,5707) returnerar 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
sv: CARX(12;0) returnerar 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
sv: Funktionen DECSEX() konverterar ett flyttalsvärde till tidsvärde.

en: DECSEX(double)
sv: DECSEX(flyttal)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
sv: DECSEX(1,6668) returnerar 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
sv: DECSEX(7,8) returnerar 7:47

en: Hours
sv: Timmar

en: Minutes
sv: Minuter

en: Seconds
sv: Sekunder

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
sv: Funktionen SEXDEC() returnerar decimalvärdet. Du kan också ange ett tidsvärde.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
sv: SEXDEC(tidsvärde) eller SEXDEC(timmar;minuter;sekunder)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
sv: SEXDEC(1;5;7) returnerar 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
sv: DECSEX("8:05") returnerar 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
sv: Funktionen CARY() returnerar y-positionen motsvarande en punkt i ett polärt koordinatsystem.

en: CARY(Radius;Angle)
sv: CARY(radie;vinkel)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
sv: CARY(12;1,5707) returnerar 12

en: CARY(12;0) returns 0
sv: CARY(12;0) returnerar 0

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
sv: Funktionen ROMAN() returnerar talet i romerskt format. Talet ska vara ett positivt heltal. Den valfria parametern Format anger hur kortfattat svaret ska vara, och har standardvärdet 0.

en: ROMAN(Number)
sv: ROMAN(tal)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
sv: ROMAN(99) returnerar "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
sv: ROMAN(-55) returnerar"Err"

en: Numeral
sv: Tal

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
sv: Funktionen ARABIC() konverterar ett romerskt tal till ett nummer.

en: ARABIC(Numeral)
sv: ARABIC(tal)

en: ARABIC("IV") returns 4
sv: ARABIC("IV") returnerar 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
sv: ARABIC("XCIX") returnerar 99

en: Range marking the database
sv: Intervall som anger databasen

en: String marking the column in the database
sv: Sträng som markerar kolumn i databasen

en: Range marking the conditions
sv: Intervall som anger villkoren

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Summerar tal i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
sv: DSUM(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DSUM(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
sv: Beräknar medelvärdet i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor, för värden som är tal

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
sv: DAVERAGE(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DAVERAGE(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Räknar celler som innehåller numeriska värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
sv: DCOUNT(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DCOUNT(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Räknar celler som innehåller numeriska eller alfanumeriska värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
sv: DCOUNTA(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DCOUNTA(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
sv: Returnerar ett ensamt värde från en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor. Funktionen returnerar ett fel om inget värde, eller mer än ett värde finns.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
sv: DGET(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DGET(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar det största värdet i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
sv: DMAX(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DMAX(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar det minsta värdet i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
sv: DMIN(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DMIN(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar produkten av alla numeriska värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
sv: DPRODUCT(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DPRODUCT(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar en uppskattning av standardavvikelsen för en population baserad på ett urval med användning av alla värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
sv: DSTDEV(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DSTDEV(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar den beräknade standardavvikelse baserat på hela populationen med användning av alla numeriska värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
sv: DSTDEVP(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DSTDEVP(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar en uppskattning av variansen för en population baserad på ett urval med användning av alla värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
sv: DVAR(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DVAR(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
sv: Returnerar den beräknade variansen baserat på hela populationen med användning av alla värden i en kolumn i en databas angiven av en uppsättning villkor.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
sv: DVARP(Databas; "Rubrik"; Villkor)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
sv: DVARP(A1:C5; "Lön"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
sv: Intervall som innehåller pivåtabellen

en: Name of the field of which you want the summary data
sv: Namn på fältet som du vill ha summering för

en: Fetches summary data from a pivot table.
sv: Hämtar summering från en pivåtabell.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
sv: GETPIVOTDATA(Databas; "Försäljning")

en: Date & Time
sv: Datum och tid

en: Method (optional)
sv: Metod (valfri)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
sv: Funktionen WEEKDAY() returnerar veckodagen för ett givet datum. Om metoden är 1 (förvalt), returnerar WEEKDAY() 1 för söndag, 2 för måndag, ... Om metoden är 2, så är måndag 1, tisdag 2, .. och om metoden är 3, så returnerar WEEKDAY() 0 för måndag, 1 för tisdag, ...

en: WEEKDAY(date; method)
sv: WEEKDAY(datum; metod)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
sv: WEEKDAYS("2002-02-22", 2) returnerar 5

en: Date1
sv: Datum1

en: Date2
sv: Datum2

en: Method
sv: Metod

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
sv: Funktionen DAYS360() returnerar antalet dagar från datum1 till datum2 med användning av en 360 dagars kalender, där alla månader antas ha 30 dagar. Om metod är FALSE (normalvärdet) så används den amerikanska metoden, annars den europeiska.

en: DAYS360(date1; date2; method)
sv: DAYS360(datum1; datum2; metod)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
sv: DAYS360("2002-02-22"; "2002-04-21"; FALSE) returnerar 59

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
sv: Funktionen TIMEVALUE() returnerar ett nummer (mellan 0 och 1) som representerar tiden under dagen.

en: TIMEVALUE(time)
sv: TIMEVALUE(tid)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
sv: TIMEVALUE("10:05:02") returnerar 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
sv: Funktionen DATEVALUE returnerar ett tal som representerar dagen, dvs. antal dagar som har förflutit sedan 31 december, 1899.

en: DATEVALUE(date)
sv: DATEVALUE(datum)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
sv: DATEVALUE("2002-02-222") returnerar 37309

en: Months
sv: Månader

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
sv: Funktionerna EDATE returnerar datumet som anges av ett givet datum och ett antal månader före eller efter datumet.

en: EDATE(date; months)
sv: EDATE(datum;månader)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
sv: EDATE("2002-02-22";3) returnerar "2002-05-22"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
sv: EDATE("2002-03-31"; -1) returnerar "2002-02-28"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
sv: Funktionerna EOMONTH returnerar sista dagen under månaden som anges av ett datum och antalet månader från det datumet.

en: EOMONTH(date; months)
sv: EOMONTH(datum; månader)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
sv: EOMONTH("2002-02-22"; 3) returnerar "2002-05-31"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
sv: EOMONTH("2002-03-12"; -1) returnerar "2002-02-26"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
sv: EOMONTH("2002-03-12"; 0) returnerar "2002-03-31"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
sv: Funktionerna YEAR returnerar året för ett datum. Om ingen parameter anges, returneras innevarande år.

en: YEAR(date)
sv: YEAR(datum)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
sv: YEAR("2002-02-22") returnerar 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
sv: YEAR(2323,1285) returnerar 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
sv: Funktionerna MONTH() returnerar månaden för ett datum. Om ingen parameter anges, returneras innevarande månad.

en: MONTH(date)
sv: MONTH(datum)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
sv: MONTH("2/22/2002-02-22") returnerar 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
sv: MONTH(2323,1285) returnerar 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
sv: Funktionerna DAY returnerar dagen för ett datum. Om ingen parameter anges, returneras innevarande dag.

en: DAY(date)
sv: DAY(datum)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
sv: DAY("2002-02-22") returnerar 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
sv: DAY(2323,1285) returnerar 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
sv: Funktionerna HOUR() returnerar timmen för ett datum. Om ingen parameter anges, returneras innevarande timme.

en: HOUR(time)
sv: HOUR(tid)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
sv: HOUR("22:10:12") returnerar 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
sv: HOUR(0,1285) returnerar 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
sv: Funktionerna MINUTE returnerar minuterna för en tid. Om ingen parameter anges, returneras innevarande minut.

en: MINUTE(time)
sv: MINUTE(tid)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
sv: MINUTE("22:10:12") returnerar 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
sv: MINUTE(0,1234) returnerar 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
sv: Funktionerna SECOND returnerar sekunden för en given tid. Om ingen parameter anges, returneras innevarande sekund.

en: SECOND(time)
sv: SECOND(tid)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
sv: SECOND("22:10:12") returnerar 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
sv: SECOND(0,1234) returnerar 42

en: First (earlier) date value
sv: Första (tidigaste) datumvärdet

en: Second date value
sv: Andra datumvärdet

en: Calculation mode
sv: Beräkningsläge

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
sv: Funktionen WEEKS() returnerar skillnaden mellan två datum i veckor. Den tredje parametern anger beräkningsläget: Om läget är 0, så returnerar WEEKS() det maximalt möjliga antalet veckor mellan datumen. Om läget är 1, så returnerar den bara antalet hela veckor mellan datumen.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
sv: WEEKS(datum2; datum1; läge)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
sv: WEEKS("2002-02-18", "2002-02-26", 0) returnerar 1, eftersom det finns en vecka och en dag mellan datumen

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
sv: WEEKS("2002-19-02", "2002-19-02", 1) returnerar 0, eftersom det inte finns en hel vecka mellan datumen, med början på veckans första dag (måndag eller söndag, beroende på landsinställningarna)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
sv: Funktionen MONTHS() returnerar skillnaden mellan två datum i månader. Den tredje parametern anger beräkningsläget: Om läget är 0, så returnerar MONTHS() det maximalt möjliga antalet månader mellan datumen. Om läget är 1, så returnerar den bara antalet hela månader mellan datumen.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
sv: MONTHS(datum2; datum1; läge)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
sv: MONTHS("2002-01-18", "2002-02-26", 0) returnerar 1, eftersom det finns en månad och 8 dagar mellan datumen

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
sv: MONTHS("2002-01-19", "2002-02-26", 1) returnerar 0, eftersom det inte finns en hel månad mellan datumen, med början på månadens första dag

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
sv: Funktionen YEARS() returnerar skillnaden mellan två datum i år. Den tredje parametern anger beräkningsläget: Om läget är 0, så returnerar YEARS() det maximalt möjliga antalet år mellan datumen. Om läget är 1, så returnerar den bara antalet hela år, med början på första januari och slut på 31 december.

en: YEARS(date2; date1; mode)
sv: YEARS(datum2; datum1; läge)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
sv: YEARS("2001-02-19", "2002-02-26", 0) returnerar 1, eftersom det finns ett år och 7 dagar mellan datumen

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
sv: YEARS("2002-02-19", "2002-02-26", 1) returnerar 0, eftersom det inte finns ett helt år mellan datumen, med början på årets första dag

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
sv: Funktionen DAYS() returnerar skillnaden mellan två datum i dagar.

en: DAYS(date2; date1)
sv: DAYS(datum2; datum1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
sv: DAYS("2002-02-22", "2002-02-26") returnerar 4

en: Year
sv: År

en: Month
sv: Månad

en: Day
sv: Dag

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
sv: Funktionen DAYOFYEAR() returnerar dagens nummer under året (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
sv: DAYOFYEAR(år;månad;datum)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
sv: DAYOFYEAR(2000;12;1) returnerar 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
sv: DAYOFYEAR(2000;2;29) returnerar 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
sv: Funktionen DATE() returnerar datumet formaterat med lokala parametrar.

en: DATE(year;month;date)
sv: DATE(år;månad;datum)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
sv: DATE(2000;5;5) returnerar Fredag 5 Maj 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
sv: Funktionen TIME() returnerar tiden formaterad med lokala parametrar.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
sv: TIME(timmar;minuter;sekunder)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
sv: TIME(10;2;2) returnerar 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
sv: TIME(10;70;2) returnerar 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
sv: TIME(10;-40;0) returnerar 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
sv: Funktionen HOURS() returnerar timmarna i ett tidsuttryck.

en: HOURS(time)
sv: HOURS(tid)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
sv: HOURS("10:5:2") returnerar 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
sv: Funktionen  ISLEAPYEAR() returnerar True om angivet år är ett skottår.

en: ISLEAPYEAR(year)
sv: ISLEAPYEAR(år)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
sv: ISLEAPYEAR(2000) returnerar True

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
sv: Funktionen DAYSINMONTH() returnerar antalet dagar i angiven månad och år.

en: DAYSINMONTH(year;month)
sv: DAYSINMONTH(år;månad)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
sv: DAYSINMONTH(2000;2) returnerar 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
sv: Funktionen DAYSINYEAR() returnerar antalet dagar i angivet år.

en: DAYSINYEAR(year)
sv: DAYSINYEAR(år)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
sv: DAYSINYEAR(2000) returnerar 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
sv: Funktionen WEEKSINYEAR() returnerar antalet veckor i angivet år.

en: WEEKSINYEAR(year)
sv: WEEKSINYEAR(år)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
sv: WEEKSINYEAR(2000) returnerar 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
sv: Funktionen MINUTES() returnerar minuterna i ett tidsuttryck.

en: MINUTES(time)
sv: MINUTES(tid)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
sv: MINUTES("10:5:2") returnerar 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
sv: Funktionen SECONDS() returnerar sekunderna i ett tidsuttryck.

en: SECONDS(time)
sv: SECONDS(tid)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
sv: SECONDS("10:5:2") returnerar 2

en: Number of day in week (1..7)
sv: Dagens nummer i veckan (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
sv: Funktionen DAYNAME() returnerar namnet på veckodagen (1..7). I vissa länder börjar veckan på måndagen, i andra länder är söndagen den första dagen.

en: DAYNAME(weekday)
sv: DAYNAME(veckodag)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
sv: DAYNAME(1) returns måndag (om veckan börjar på måndag)

en: Number of month (1..12)
sv: Månadens nummer (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
sv: Funktionen MONTHNAME() returnerar namnet på månaden (1...12).

en: MONTHNAME(number)
sv: MONTHNAME(tal)

en: MONTHNAME(5) returns May
sv: MONTHNAME(5) returnerar maj

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
sv: Funktionen CURRENTDATE() returnerar det aktuella datumet. Den är ekvivalent med funktionen TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
sv: CURRENTDATE() returnerar "Lördag 13 april 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
sv: Funktionen TODAY() returnerar dagens datum.

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
sv: TODAY() returnerar "lördag den 13 april 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
sv: Funktionen NOW() returnerar dagens datum. Den är identisk med CURRENTDATETIME, och tillhandahålls för att fungera ihop med andra program.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
sv: NOW() returnerar "lördagen den 13 april 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
sv: Funktionen CURRENTDATETIME() returnerar det aktuella datumet och tiden.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
sv: CURRENTDATETIME() returnerar "Lördag 13 april 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
sv: Funktionen CURRENTTIME() returnerar den aktuella tiden formaterad med lokalaparametrar.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
sv: CURRENTTIME() returnerar "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
sv: Funktionen EASTERSUNDAY() returnerar datumet som motsvarar påsksöndagen för året som anges som parameter.

en: EASTERSUNDAY(year)
sv: EASTERSUNDAY(år)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
sv: EASTERSUNDAY(2003) returnerar "20 april 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
sv: Funktionen ISOWEEKNUM() returnerar veckonumret då datumet infaller. Observera att funktionen följer ISO8601-standarden: en vecka börjar alltid på en måndag, och slutar på en söndag. Första veckan under ett år är veckan som innehåller årets första torsdag.

en: ISOWEEKNUM(date)
sv: ISOWEEKNUM(datum)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
sv: ISOWEEKNUM(A1) returnerar 51 när A1 är "21:a dec".

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
sv: Funktionen WEEKNUM() returnerar ett veckonummer då datumet infaller som inte följer ISO.

en: WEEKNUM(date; method)
sv: WEEKNUM(datum; metod)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
sv: WEEKNUM(A1; 1) returnerar 11 när A1 är "9:e mars 2008". Veckonumret under året, när veckan börjar på söndag (1, det är normalvärdet om Metod utesluts).

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
sv: WEEKNUM(A1; 2) returnerar 10 när A1 är "9:e mars 2008". Veckonumret under året, när veckan börjar på måndag (2).

en: First date
sv: Första datum

en: Second date
sv: Andra datum

en: interval
sv: Intervall

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
sv: Funktionen DATEDIF() returnerar skillnaden mellan två datum.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
sv: Intervall måste vara något av följande: "m": månad; "d": dagar; "y": hela år; "ym": månad utan år; "yd": dagar utan år; "md": dagar utan månader och år

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
sv: DATEDIF(första datum; andra datum; intervall)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
sv: DATEDIF(A1;A2;"d") där A1 är "1:a januari 1995" och A2 is "15:e juni 1999" returnerar antalet dagar 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
sv: DATEDIF(A1;A2;"m") där A1 är "1:a januari 1995" och A2 is "15:e juni 1999" returnerar antalet månader 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
sv: Funktionen YEARFRAC() returnerar antalet hela dagar mellan startdatumet och slutdatumet enligt basen.

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
sv: Basen måste vara något av följande: 0 = 30/360 Förenta staterna, 1 = Verklig/verklig, 2 = Verklig/360, 3 = Verklig/365, 4 = Europeisk 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
sv: YEARFRAC(startdatum; slutdatum; bas)

en: Start date
sv: Startdatum

en: Working days
sv: Arbetsdagar

en: Holidays
sv: Helgdagar

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
sv: Funktionen WORKDAY() returnerar datumet som är antalet arbetsdagar från startdatumet.

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
sv: Helgdagar måste vara något av följande: nummer = dagar att lägga till, ett ensamt datum eller ett fält med datum.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
sv: WORKDAY(startdatum; dagar; helgdagar)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
sv: Om B9 är "2001-01-01", D3 är "2001-01-03", D4 är "2003-01-04", returnerar WORKDAY(B9;2;D3:D4) "Fri 5 jan 2001"

en: End date
sv: Slutdatum

en: The NETWORKDAY() function returns the number of working days between startdate and enddate.
sv: Funktionen NETWORKDAY() returnerar antalet arbetsdagar mellan startdatumet och slutdatumet.

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
sv: NETWORKDAY(startdatum; slutdatum; helgdagar)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
sv: NETWORKDAY("2001-01-01";"2001-01-08") returnerar 5 arbetsdagar

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
sv: NETWORKDAY("2001-01-01";"2001-01-08";2) returnerar 3 arbetsdagar

en: DATE2UNIX() function converts a date and time value to unix time.
sv: Funktionen DATE2UNIX() konverterar ett datum och tidsvärde till Unixtid.

en: A unix time is the number of seconds after midnight January 1st, 1970.
sv: En Unixtid är antalet sekunder efter midnatt den 1:a januari, 1970.

en: DATE2UNIX(date)
sv: DATE2UNIX(datum)

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
sv: DATE2UNIX("01/01/2000") returnerar 946 684 800

en: Unixtime
sv: Unixtid

en: UNIX2DATE() function converts unix time to a date and time value.
sv: Funktionen UNIX2DATE() konverterar Unixtid till ett datum och tidsvärde.

en: UNIX2DATE(unixtime)
sv: UNIX2DATE(unixtid)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
sv: UNIX2DATE(0) returnerar 1970-01-01

en: Engineering
sv: Ingenjörsformat

en: Base
sv: Bas

en: MinLength
sv: Minimal längd

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
sv: Funktionen BASE() konverterar ett tal från bas 10 till ett strängvärde med en bas för resultatet från 2 till 36.

en: BASE(number;base;prec)
sv: BASE(tal;bas;noggrannhet)

en: BASE(128;8) returns "200"
sv: BASE(128;8) returnerar "200"

en: Where the function is evaluated
sv: Där funktionen utvärderas

en: Order of the function
sv: Funktionens ordning

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
sv: Funktionen BESSELI() returnerar den modifierade Bessel-funktionen ln(x).

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
sv: BESSELI(0,7;3) returnerar 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
sv: Funktionen BESSELJ() returnerar Bessel-funktionen.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
sv: BESSELJ(0,89;3) returnerar 0,013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
sv: Funktionen BESSELK() returnerar den modifierade Bessel-funktionen, som motsvarar Bessel-funktionen utvärderad för rent imaginära argument.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
sv: BESSELK(3;9) returnerar 397,95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
sv: Funktionen BESSELY() returnerar den modifierade Bessel-funktionen, som också kallas Weber-funktionen eller Neumann-funktionen.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
sv: BESSELY(4;2) är lika med 0,215903595

en: From unit
sv: Från enhet

en: To unit
sv: Till enhet

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
sv: Funktionen CONVERT() returnerar en konvertering från ett måttsystem till ett annat.

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
sv: Massenheter som stöds: g (gram), sg (stycken), lbm (pund), u (atommassa), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
sv: Längdenheter som stöds: m (meter), in (tum), ft (fot), mi (engelsk mil), Nmi (sjömil), ang (Ångström), parsec, lightyear (ljusår).

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
sv: Tryckenheter som stöds: Pa (Pascal), atm (atmosfärer), mmHg (millimeter kvicksilver), psi (pund per kvadrattum), Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
sv: Kraftenheter som stöds: N (Newton), dyn, pund.

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
sv: Energienheter som stöds: J (Joule), e (erg), c (termodynamisk kalori), cal (kalori), eV (elektronvolt), HPh (hästkraftstimme), Wh (watt-timme), flb (fot-pund), BTU (Brittisk termisk enhet).

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
sv: Effektenheter som stöds: W (Watt), HP (hästkraft), PS (metrisk hästkraft).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
sv: Magnetiska enheter som stöds: T (Tesla), ga (Gauss).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
sv: Temperaturenheter som stöds: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).

en: Supported volume units: l (liter), tsp (teaspoon), tbs (tablespoon), oz (ounce liquid), cup, pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel, m3 (cubic meter), mi3 (cubic mile), Nmi3 (cubic Nautical mile), in3 (cubic inch), ft3 (cubic foot), yd3 (cubic yard), GRT or regton (gross register ton).
sv: Volymenheter som stöds: l (liter), tsp (tesked), tbs (matsked), oz (ounce vätska), cup (kopp), pt (pint), qt (quart), gal (gallon), barrel (tunna), m3 (kubikmeter), mi3 (engelska mil i kubik), Nmi3 (sjömil i kubik), in3 (kubiktum), ft3 (kubikfot), yd3 (kubikyard), GRT eller regton (bruttoregisterton).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
sv: Ytenheter som stöds: m2 (kvadratmeter), mi2 (engelska mil i kvadrat), Nmi2 (sjömil i kvadrat), in2 (kvadrattum), ft2 (kvadratfot), yd2 (yard i kvadrat), acre (tunnland), ha (hektar).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
sv: Hastighetsenheter som stöds: m/s (meter per sekund), m/h (meter per timme), mph (engelska mil per timme), kn (knop).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
sv: För enheter i metersystemet kan vilket som helst av följande prefix användas: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hekto, 1E+02), e (deka, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (mikro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
sv: CONVERT(Tal; Från enhet; Till enhet)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
sv: CONVERT(32;"C";"F") är lika med 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
sv: CONVERT(3;"lbm";"kg") är lika med 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
sv: CONVERT(7,9;"cal";"J") är lika med 33,0757

en: Lower limit
sv: Undre gräns

en: Upper limit
sv: Övre gräns

en: The ERF() function returns the error function. With a single argument, ERF() returns the error function between 0 and that argument.
sv: Funktionen ERF() returnerar felfunktionen. Med ett enda argument returnerar ERF() felfunktionen mellan 0 och argumentet.

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
sv: ERF(Undre gräns; Övre gräns)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
sv: ERF(0,4) är lika med 0,42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
sv: Funktionen ERFC() returnerar den komplementära felfunktionen.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
sv: ERFC(Undre gräns; Övre gräns)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
sv: ERFC(0,4) är lika med 0,57160764

en: The value to convert
sv: Värdet att konvertera

en: The minimum length of the output
sv: Utmatningens minimala längd

en: The DEC2BIN() function returns a decimal value formatted as a binary number.
sv: Funktionen DEC2BIN() returnerar ett decimalt värde formaterat som ett binärt tal.

en: DEC2BIN(value)
sv: DEC2BIN(värde)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
sv: DEC2BIN(12) returnerar "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
sv: DEC2BIN(55) returnerar "110111"

en: The DEC2HEX() function returns a decimal value formatted as a hexadecimal number.
sv: Funktionen DEC2HEX() returnerar ett decimalt värde formaterat som ett hexadecimalt tal.

en: DEC2HEX(value)
sv: DEC2HEX(värde)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
sv: DEC2HEX(12) returnerar "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
sv: DEC2HEX(55) returnerar "37"

en: The DEC2OCT() function returns a decimal value formatted as an octal number.
sv: Funktionen DEC2OCT() returnerar ett decimalt värde formaterat som ett oktalt tal.

en: DEC2OCT(value)
sv: DEC2OCT(värde)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
sv: DEC2OCT(12) returnerar "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
sv: DEC2OCT(55) returnerar "67"

en: The OCT2BIN() function returns an octal value formatted as a binary number.
sv: Funktionen OCT2BIN() returnerar ett oktalt värde formaterat som ett binärt tal.

en: OCT2BIN(value)
sv: OCT2BIN(värde)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
sv: OCT2BIN("12") returnerar "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
sv: OCT2BIN("55") returnerar "101101"

en: The OCT2DEC() function returns an octal value formatted as a decimal number.
sv: Funktionen OCT2DEC() returnerar ett oktalt värde formaterat som ett decimaltal.

en: OCT2DEC(value)
sv: OCT2DEC(värde)

en: OCT2DEC("12") returns 10
sv: OCT2DEC("12") returnerar 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
sv: OCT2DEC("55") returnerar 45

en: The OCT2HEX() function returns an octal value formatted as a hexadecimal number.
sv: Funktionen OCT2HEX() returnerar ett oktalt värde formaterat som ett hexadecimalt tal.

en: OCT2HEX(value)
sv: OCT2HEX(värde)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
sv: OCT2HEX("12") returnerar "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
sv: OCT2HEX("55") returnerar "2D"

en: The BIN2DEC() function returns a binary value formatted as a decimal number.
sv: Funktionen BIN2DEC() returnerar ett binärt värde formaterat som ett decimaltal.

en: BIN2DEC(value)
sv: BIN2DEC(värde)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
sv: BIN2DEC("1010") returnerar 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
sv: BIN2DEC("11111") returnerar 31

en: The BIN2OCT() function returns a binary value formatted as an octal number.
sv: Funktionen BIN2OCT() returnerar ett binärt värde formaterat som ett oktalt tal.

en: BIN2OCT(value)
sv: BIN2OCT(värde)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
sv: BIN2OCT("1010") returnerar "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
sv: BIN2OCT("11111") returnerar "37"

en: The BIN2HEX() function returns a binary value formatted as a hexadecimal number.
sv: Funktionen BIN2HEX() returnerar ett binärt värde formaterat som ett hexadecimalt tal.

en: BIN2HEX(value)
sv: BIN2HEX(värde)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
sv: BIN2HEX("1010") returnerar "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
sv: BIN2HEX("11111") returnerar "1f"

en: The HEX2DEC() function returns a hexadecimal value formatted as a decimal number.
sv: Funktionen HEX2DEC() returnerar ett hexadecimalt värde formaterat som ett decimaltal.

en: HEX2DEC(value)
sv: HEX2DEC(värde)

en: HEX2DEC("a") returns 10
sv: HEX2DEC("a") returnerar 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
sv: HEX2DEC("37") returnerar 55

en: The HEX2OCT() function returns a hexadecimal value formatted as an octal number.
sv: Funktionen HEX2OCT() returnerar ett hexadecimalt värde formaterat som ett oktalt tal.

en: HEX2OCT(value)
sv: HEX2OCT(värde)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
sv: HEX2OCT("a") returnerar "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
sv: HEX2OCT("37") returnerar "67"

en: The HEX2BIN() function returns a hexadecimal value formatted as a binary number.
sv: Funktionen HEX2BIN() returnerar ett hexadecimalt värde formaterat som ett binärt tal.

en: HEX2BIN(value)
sv: HEX2BIN(värde)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
sv: HEX2BIN("a") returnerar "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
sv: HEX2BIN("37") returnerar "110111"

en: Real coefficient
sv: Realdel

en: Imaginary coefficient
sv: Imaginärdel

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
sv: Funktionen COMPLEX(real;imag) returnerar ett komplext tal på formen x+yi.

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
sv: COMPLEX(1,2;3,4) returnerar "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
sv: COMPLEX(0;-1) returnerar "-i"

en: Complex number
sv: Komplext tal

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
sv: Funktionen IMAGINARY(sträng) returnerar imaginärdelen av ett komplext tal.

en: IMAGINARY(string)
sv: IMAGINARY(sträng)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
sv: IMAGINARY("1,2+3,4i") returnerar 3,4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
sv: IMAGINARY("1,2") returnerar 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
sv: Funktionen IMREAL(sträng) returnerar realdelen av ett komplext tal.

en: IMREAL(string)
sv: IMREAL(sträng)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
sv: IMREAL("1,2+3,4i") returnerar 1,2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
sv: IMREAL("1,2i") returnerar 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
sv: Funktionen IMCOS() beräknar cosinus för ett komplext tal.

en: IMCOS(string)
sv: IMCOS(sträng)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
sv: IMCOS("1+i") returnerar "0,83373-0,988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
sv: IMCOS("12i") returnerar 81 377,4

en: The IMCOSH(string) returns the hyperbolic cosine of a complex number.
sv: IMCOSH(sträng) returnerar hyperbolisk cosinus av ett komplext tal.

en: IMCOSH(string)
sv: IMCOSH(sträng)

en: IMCOSH("1+i") returns "0.83373+0.988898i"
sv: IMCOSH("1+i") returnerar "0,83373+0,988898i"

en: IMCOSH("12i") returns 0.84358
sv: IMCOSH("12i") returnerar 0,84358

en: The IMCOT(string) returns the cotangent of a complex number.
sv: Funktionen IMCOT() beräknar cotangens för ett komplext tal.

en: IMCOT(string)
sv: IMCOT(sträng)

en: IMCOT("1+i") returns "0.21762-0.86801i"
sv: IMCOT("1+i") returnerar "0.21762-0.86801i"

en: The IMCSC(string) returns the cosecant of a complex number.
sv: Funktionen IMCSC() beräknar cosekant för ett komplext tal.

en: IMCSC(string)
sv: IMCSC(sträng)

en: IMCSC("1+i") returns "0.62151-0.30393i"
sv: IMCSC("1+i") returnerar "0.62151-0.30393i"

en: The IMCSCH(string) returns the hyperbolic cosecant of a complex number.
sv: IMCSCH(sträng) returnerar hyperbolisk cosekant av ett komplext tal.

en: IMCSCH(string)
sv: IMCSCH(sträng)

en: IMCSCH("1+i") returns "0.30393-i0.62151"
sv: IMCSCH("1+i") returnerar "0.30393-i0.62151"

en: The IMSEC(string) returns the secant of a complex number.
sv: Funktionen IMSEC() beräknar sekant för ett komplext tal.

en: IMSEC(string)
sv: IMSEC(sträng)

en: IMSEC("1+i") returns "0.49833+i0.59108"
sv: IMSEC("1+i") returnerar "0.49833+i0.5910"

en: The IMSECH(string) returns the hyperbolic secant of a complex number.
sv: IMSECH(sträng) returnerar hyperbolisk sekant av ett komplext tal.

en: IMSECH(string)
sv: IMSECH(sträng)

en: IMSECH("1+i") returns "0.49833-i0.59108"
sv: IMSECH("1+i") returnerar "0,83373-0,988898i"

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
sv: Funktionen IMSIN(sträng) beräknar sinus för ett komplext tal.

en: IMSIN(string)
sv: IMSIN(sträng)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
sv: IMSIN("1+i") returnerar "1,29846+0,634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
sv: IMSIN("1,2") returnerar -0,536573

en: The IMSINH(string) function returns the hyperbolic sine of a complex number.
sv: IMSINH(sträng) returnerar hyperbolisk sinus av ett komplext tal.

en: IMSINH(string)
sv: IMSINH(sträng)

en: IMSINH("1+i") returns "0.63496+1.29846i"
sv: IMSINH("1+i") returnerar "0,63496+1,29846i"

en: IMSINH("1.2") returns 1.50946
sv: IMSINH("1,2") returnerar 1,50946

en: The IMTAN(string) function returns the tangent of a complex number.
sv: IMTANH(sträng) returnerar tangens av ett komplext tal.

en: IMTAN(string)
sv: IMTAN(sträng)

en: IMTAN("1+i") returns "0.27175+1.08392i"
sv: IMTAN("1+i") returnerar "0,27175+1,08392i"

en: IMTAN("1.2") returns 2.57215
sv: IMTAN("1,2") returnerar 2,57215

en: The IMTANH(string) function returns the hyperbolic tangent of a complex number.
sv: Funktionen IMTANH(sträng) returnerar hyperbolisk tangens av ett komplext tal.

en: IMTANH(string)
sv: IMTANH(sträng)

en: IMTANH("1+i") returns "1.08392+0.27175i"
sv: IMTANH("1+i") returnerar "1,08392+0,27175i"

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
sv: IMTANH("1,2") returnerar 0,83365

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
sv: Funktionen IMEXP(sträng) beräknar e (basen för naturliga logaritmer) upphöjt till ett komplext tal.

en: IMEXP(string)
sv: IMEXP(sträng)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
sv: IMEXP("2-i") returnerar "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
sv: IMEXP("12i") returnerar "0.843854-0.536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
sv: Funktionen IMLN(sträng) beräknar den naturliga logaritmen av ett komplext tal.

en: IMLN(string)
sv: IMLN(sträng)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
sv: IMLN("3-i") returnerar "1,15129-0,321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
sv: IMLN("12") returnerar 2,48491

en: The IMLOG2(string) returns the base-2 logarithm of a complex number.
sv: IMLOG2(sträng) returnerar bas-2 logaritmen av ett komplext tal.

en: IMLOG2(string)
sv: IMLOG2(sträng)

en: IMLOG2("3+4i") returns "2.321928+1.337804i"
sv: IMLOG2("3+4i") returnerar "2,321928+1,337804i"

en: The IMLOG10(string) returns the base-10 logarithm of a complex number.
sv: IMLOG10(sträng) returnerar bas-10 logaritmen av ett komplext tal.

en: IMLOG10(string)
sv: IMLOG10(sträng)

en: IMLOG10("3+4i") returns "0.69897+0.402719i"
sv: IMLOG10("3+4i") returnerar "0,69897+0,402719i"

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
sv: Funktionen IMSQRT(sträng) beräknar kvadratroten ur ett komplext tal.

en: IMSQRT(string)
sv: IMSQRT(sträng)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
sv: IMSQRT("1+i") returnerar "1,09868+0,45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
sv: IMSQRT("1,2i") returnerar "0,774597+0,774597i"

en: Power
sv: Upphöjt till

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
sv: Funktionen IMPOWER(sträng;exp) upphöjer ett komplext tal till en exponent.

en: IMPOWER(string)
sv: IMPOWER(sträng)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
sv: IMPOWER("4-i";2) returnerar "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
sv: IMPOWER("1,2";2) returnerar 1,44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
sv: Funktionen IMSUM() summerar komplexa tal på formen x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
sv: IMSUM(värde;värde;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
sv: IMSUM(1,2;"3,4+5i") returnerar "4,6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
sv: IMSUM(1,2;"1i") returnerar "1,2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
sv: Funktionen IMDIV() dividerar komplexa tal på formen x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
sv: IMDIV(värde;värde;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
sv: IMDIV(1,2;"3,4+5i") returnerar "0,111597-0,164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
sv: IMDIV("12+i";"12-i") returnerar "0,986207+0,16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
sv: Funktionen IMSUB() subtraherar komplexa tal på formen x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
sv: IMSUB(värde;värde;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
sv: IMSUB(1,2;"3,4+5i") returnerar "-2,2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
sv: IMSUB(1,2;"1i") returnerar "1,2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
sv: Funktionen IMPRODUCT() multiplicerar komplexa tal på formen x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
sv: IMPRODUCT(värde;värde;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
sv: IMPRODUCT(1,2;"3,4+5i") returnerar "4,08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
sv: IMPRODUCT(1,2;"1i") returnerar "1,2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
sv: Funktionen IMCONJUGATE() beräknar konjugatet av ett komplext tal på formen x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
sv: IMCONJUGATE(komplext tal)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
sv: IMCONJUGATE("1,2+5i") returnerar "1,2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
sv: IMCONJUGATE("-i") returnerar "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
sv: IMCONJUGATE("12") returnerar "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
sv: Funktionen IMARGUMENT() beräknar argumentet av ett komplext tal på formenx+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
sv: IMARGUMENT(komplext tal)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
sv: IMARGUMENT("1,2+5i") returnerar 0,6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
sv: IMARGUMENT("-i") returnerar -1,57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
sv: IMARGUMENT("12") returnerar "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
sv: Funktionen IMABS() beräknar normen av ett komplext tal på formen x+yi.

en: IMABS(complex number)
sv: IMABS(komplext tal)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
sv: IMABS("1,2+5i") returnerar 5,1419

en: IMABS("-i") returns 1
sv: IMABS("-i") returnerar 1

en: IMABS("12") returns 12
sv: IMABS("12") returnerar 12

en: Floating point value
sv: Flyttalsvärde

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
sv: Funktionen DELTA() returnerar 1 om x är lika med y, annars returneras 0. y har standardvärdet 0.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
sv: DELTA(1,2; 3,4) returnerar 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
sv: DELTA(3; 3) returnerar 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
sv: DELTA(1; TRUE) returnerar 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
sv: Funktionen GESTEP() returnerar 1 om x är större än eller lika med y, annars returneras 0. y har standardvärdet 0.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
sv: GESTEP(1,2; 3,4) returnerar 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
sv: GESTEP(3; 3) returnerar 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
sv: GESTEP(0,4; TRUE) returnerar 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
sv: GESTEP(4; 3) returnerar 1

en: Financial
sv: Finansiella

en: Issue date
sv: Utgåvedatum

en: First interest
sv: Första räntan

en: Settlement
sv: Avräkning

en: Annual rate of security
sv: Årlig räntesats för värdepapper

en: Par value
sv: Nominellt värde

en: Number of payments per year
sv: Antal betalningar per år

en: Day counting basis
sv: Dagberäkningsmetod

en: The ACCRINT function returns accrued interest for a security which pays periodic interest. Allowed frequencies are 1 - annual, 2 - semi-annual or 4 - quarterly. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sv: Funktionen ACCRINT returnerar till betalning förfallen ränta för ett värdepapper som ger periodisk ränta. Frekvenser som tillåts är 1 - årsvis, 2 - halvårsvis eller 4 - kvartalsvis. Bas är dagberäkningsmetoden du vill använda: 0: amerikansk 30/360 (standardvärde), 1: verkliga dagar, 2: verkliga dagar/360 3: verkliga dagar/365 eller 4: europeisk 30/360.

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
sv: ACCRINT(utgåva; första räntan, avräkning; räntesats; nominellt värde; frekvens; bas)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
sv: ACCRINT("2001-02-28"; "2001-08-31"; "2001-05-01"; 0,1;1000; 2; 0) returnerar 16 944

en: The ACCRINTM function returns accrued interest for a security which pays interests at maturity date. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sv: Funktionen ACCRINTM returnerar till betalning förfallen ränta för ett värdepapper som ger ränta vid förfallodatum. Bas är dagberäkningsmetoden du vill använda: 0: amerikansk 30/360 (standardvärde), 1: verkliga dagar, 2: verkliga dagar/360 3: verkliga dagar/365 eller 4: europeisk 30/360.

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
sv: ACCRINTM(utgåva; avräkning; räntesats; nominellt värde; bas)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
sv: ACCRINTM("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0,1; 100) returnerar 5,0278

en: Cost
sv: Kostnad

en: Pv
sv: AV

en: Fv
sv: FV

en: The AMORDEGRC function calculates the amortization value for the French accounting system using degressive depreciation.
sv: Funktionen AMORDEGRC beräknar amorteringsvärdet för det franska bokföringssystemet med degressiv värdeminskning.

en: AMORDEGRC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
sv: AMORDEGRC(kostnad; inköpsdatum; första_period_slutdatum; kvarvarande; period; räntesats; bas)

en: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 228
sv: AMORDEGRC( 1000; "2006-02-01"; "2006-12-31"; 10; 0; 0,1; 1 ) returnerar 228

en: The AMORLINC function calculates the amortization value for the French accounting system using linear depreciation.
sv: Funktionen AMORLINC beräknar amorteringsvärdet för det franska bokföringssystemet med linjär värdeminskning.

en: AMORLINC( Cost; purchaseDate; firstPeriodEndDate; salvage; period; rate; basis)
sv: AMORLINC(kostnad; inköpsdatum; första_period_slutdatum; kvarvarande; period; räntesats; bas)

en: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0.1; 1 ) returns 91.256831
sv: AMORLINC( 1000; "2004-02-01"; "2004-12-31"; 10; 0; 0,1; 1 ) returnerar 91,256831

en: Principal
sv: Startvärde

en: Interest rate
sv: Räntesats

en: Periods per year
sv: Perioder per år

en: Years
sv: År

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
sv: Funktionen COMPOUND() returnerar värdet av en investering, givet startvärdet, nominell räntesats, kapitalisering och tid. Till exempel: 5 000 kr med 12% ränta som kapitaliseras kvartalsvis under 5 år blir COMPOUND(5000;0,12;4;5) eller 9 030,56 kr.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
sv: COMPOUND(startvärde;ränta;perioder;perioder_per_år)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
sv: COMPOUND(5000;0,12;4;5) är lika med 9 030,56

en: The CONTINUOUS() function calculates the return on continuously compounded interest, given the principal, nominal rate and time in years. For example: $1000 earning 10% for 1 year becomes CONTINUOUS(1000;.1;1) or $1105.17.
sv: Funktionen CONTINUOUS() beräknar värdet av effektiv ränta, givet startvärdet, nominell räntesats och tiden i år. Till exempel: 1000 kr som tjänar 10% under 1 år blir CONTINUOUS(1000;0,1;1) eller 1105,17 kr.

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
sv: CONTINUOUS(startvärde;ränta;år)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
sv: CONTINUOUS(1000;0,1;1) är lika med 1 105,17

en: Maturity
sv: Förfaller

en: Frequency
sv: Frekvens

en: The COUPNUM function returns the number of coupons to be paid between the settlement and the maturity. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sv: Funktionen COUPNUM returnerar antal kuponger som betalas mellan avräkningsdatum och förfallodatum. Bas är dagberäkningsmetoden du vill använda: 0: amerikansk 30/360 (standardvärde), 1: verkliga dagar, 2: verkliga dagar/360 3: verkliga dagar/365 eller 4: europeisk 30/360.

en: COUPNUM(settlement; maturity; frequency; basis)
sv: COUPNUM(avräkning; förfaller; frekvens; bas)

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
sv: COUPNUM("2001-02-28"; "2001-08-31"; 2; 0) returnerar 1

en: rate
sv: räntesats

en: periods
sv: perioder

en: value
sv: värde

en: end
sv: slut

en: type
sv: typ

en: Calculates the cumulative interest payment.
sv: Beräknar den ackumulerade räntefordran.

en: CUMIPMT(rate; periods; value; start; end; type)
sv: CUMIPMT(räntesats; perioder; värde; start; slut; typ)

en: CUMIPMT( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -3562,187023
sv: CUMIPMT( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) är lika med -3562,187023

en: Calculates the cumulative principal payment.
sv: Beräknar den ackumulerade huvudfordran.

en: CUMPRINC(rate; periods; value; start; end; type)
sv: CUMPRINC(räntesats; perioder; värde; start; slut; typ)

en: CUMPRINC( 0.06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) equals -11904.054201
sv: CUMPRINC( 0,06/12; 5*12; 100000; 5; 12; 0 ) är lika med -11904,054201

en: Salvage
sv: Kvarvarande

en: Life
sv: Livstid

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
sv: Funktionen DB() beräknar beräknar värdeminskningen för en tillgång under en given period med metoden fixerat minskande värde. Månader är valfritt, om de utelämnas antas de vara 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
sv: DB(kostnad; kvarvarande värde; livstid; period [;månader])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
sv: DB(8000;400;6;3) är lika med 1158,40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
sv: DB(8000;400;6;3;2) är lika med 1783,41

en: Factor
sv: Faktor

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
sv: Funktionen DDB() beräknar beräknar värdeminskningen för en tillgång under en given period med metoden aritmetiskt minskande värde. Faktorn är valfri, om den utelämnas antas den vara 2. Alla parametrar måste vara större än noll.

en: DDB(cost; salvage value; life; period [;factor])
sv: DDB(kostnad; kvarvarande värde; livstid; period [;faktor])

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
sv: DDB(75000;1;60;12;2) returnerar 1721,81

en: Price per $100 face value
sv: Pris per 100 dollar nominellt värde

en: Redemption
sv: Andelsåterköp

en: The DISC function returns the discount rate for a security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sv: Funktionen DISC returnerar diskonto för ett värdepapper. Bas är dagberäkningsmetoden du vill använda: 0: amerikansk 30/360 (standardvärde), 1: verkliga dagar, 2: verkliga dagar/360 3: verkliga dagar/365 eller 4: europeisk 30/360.

en: DISC(settlement; maturity; par; redemption [; basis ] )
sv: DISC(avräkning; förfaller; nominellt värde; andelsåterköp [; bas ] )

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
sv: DISC("2001-02-28"; "2001-08-31"; 12; 14) returnerar 0,2841

en: Fractional Dollar
sv: Dollarbråkdel

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
sv: Funktionen DOLLARDE() returnerar priset i dollar uttryckt som ett decimaltal. Dollarbråkdel är talet som ska konverteras och bråkdel är nämnaren för bråket.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
sv: DOLLARDE(dollarbråkdel; bråkdel)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
sv: DOLLARDE(1,02; 16) - betyder 1 och 2/16 - returnerar 1,125

en: Decimal Dollar
sv: Dollardecimaltal

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
sv: Funktionen DOLLARFR() returnerar priset i dollar uttryckt som ett bråk. Dollardecimaltal är talet som ska konverteras, och bråk är nämnaren för bråket.

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
sv: DOLLARFR(dollarbråkdel; bråkdel)

en: DOLLARFR(1.125; 16) returns 1.02. (1 + 2/16)
sv: DOLLARFR(1,125; 16) returnerar 1,02. (1 + 2/16)

en: Rate
sv: Hastighet

en: Present value (PV)
sv: Aktuellt värde (AV)

en: Future value (FV)
sv: Framtida värde (FV)

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
sv: Returnerar antalet perioder som behövs för att en investering ska behålla ett önskat värde.

en: DURATION(rate; pv; fv)
sv: DURATION(Räntesats; AV; FV)

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
sv: DURATION(0,1; 1000; 2000) returnerar 7,27

en: Coupon
sv: Kupong

en: Yield
sv: Avkastning

en: Basis
sv: Bas

en: Returns the Macauley duration of a fixed interest security in years.
sv: Returnerar räntebindningstiden för ett värdepapper med fast räntesats i år.

en: DURATION_ADD(Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; Basis)
sv: DURATION_ADD(Avräkning; Förfaller; Kupong; Avkastning; Frekvens; Bas)

en: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0.08; 0.09; 2; 1 ) returns 5.9937749555
sv: DURATION_ADD( "1998-01-01"; "2006-01-01"; 0,08; 0,09; 2; 1 ) returnerar 5,9937749555

en: Nominal interest rate
sv: Nominell ränta

en: Periods
sv: Perioder

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
sv: Funktionen EFFECT() beräknar den effektiva avkastningen för en nominell räntesats (årlig procentuell räntesats, förkortat APR på engelska). Till exempel: 8% ränta med månatlig kapitalisering ger en effektiv avkastning som är EFFECT( 0,08; 12) eller 8,3%.

en: EFFECT(nominal;periods)
sv: EFFECT(nominell;perioder)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
sv: EFFECT(0,08;12) är lika med 0,083

en: The EFFECTIVE() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). It is the same as the EFFECT function.
sv: Funktionen EFFECTIVE() beräknar den effektiva avkastningen för en nominell räntesats (årlig procentuell räntesats, förkortat APR på engelska). Den är samma som funktionen EFFECT.

en: EFFECTIVE(nominal;periods)
sv: EFFECT(nominell;perioder)

en: The EURO() function converts one Euro to a given national currency in the European monetary union. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), CYP (Cyprus), DEM (Germany), EEK (Estonia), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LTL (Lithuania), LUF (Luxembourg), LVL (Latvia), MTL (Malta), NLG (Netherlands), PTE (Portugal), SIT (Slovenia), or SKK (Slovakia).
sv: Funktionen EURO() konverterar en Euro till en given nationell valuta i den europeiska monetära unionen. Valuta är en av följande: ATS (Österrike), BEF (Belgien), CYP (Cypern), DEM (Tyskland), EEK (Estland), ESP (Spanien), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (Frankrike), GRD (Grekland), IEP (Irland), ITL (Italien), LTL (Litauen), LUF (Luxemburg), LVL (Lettland), MTL (Malta), NLG (Holland), PTE (Portugal), SIT (Slovenien) eller SKK (Slovakien).

en: EURO(currency)
sv: EURO(valuta)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
sv: EURO("DEM") är lika med 1,95583

en: Source currency
sv: Källvaluta

en: Target currency
sv: Målvaluta

en: The EUROCONVERT() function converts a number from one national currency to another currency in the European monetary union by using EURO an intermediary. Currency is one of the following: ATS (Austria), BEF (Belgium), DEM (Germany), ESP (Spain), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (France), GRD (Greece), IEP (Ireland), ITL (Italy), LUF (Luxembourg), NLG (Netherlands), or PTE (Portugal).
sv: Funktionen EUROCONVERT() konverterar ett tal från en nationell valuta till en annan valute i den europeiska monetära unionen genom att använda Euro som intermediär valuta. Valuta är en av följande: ATS (Österrike), BEF (Belgien), DEM (Tyskland), ESP (Spanien), EUR (Euro), FIM (Finland), FRF (Frankrike), GRD (Grekland), IEP (Irland), ITL (Italien), LUF (Luxemburg), NLG (Holland), eller PTE (Portugal).

en: EUROCONVERT(number; source currency; target currency)
sv: EUROCONVERT(tal; källvaluta; målvaluta)

en: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") equals 1.95583
sv: EUROCONVERT(1; "EUR"; "DEM") är lika med 1,95583

en: Present value
sv: Aktuellt värde

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
sv: Funktionen FV() beräknar framtida värde av en investering, givet ränta och förfluten tid. Om du har 1000 kr på ett bankkonto som ger 8% ränta, kommer du efter två år att ha FV(1000;0,08;2) eller 1166,40 kr.

en: FV(present value;yield;periods)
sv: FV(aktuellt värde;ränta;perioder)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
sv: FV(1000;0,08;2) är lika med 1166,40

en: Payment per period
sv: Betalning per period

en: The FV_ANNUITY() function returns the future value of a stream of payments given the amount of the payment, the interest rate and the number of periods. For example: If you receive $500 per year for 20 years, and invest it at 8%, the total after 20 years will be FV_annuity(500;0.08;20) or $22,880.98. This function assumes that payments are made at the end of each period.
sv: Funktionen FV_ANNUITY() beräknar framtida värdet av årliga/periodiska insättningar givet storleken på insättningen, räntesats och antal perioder.Till exempel: om du får 5 000 kr per år under 20 år och investerar pengarna med 8% ränta, kommer summan efter 20 år vara FV_ANNUITY(5000;0,08;20) eller 228 810 kr. Denna funktion antar att utbetalningar görs i slutet på varje period.

en: FV_ANNUITY(amount;interest;periods)
sv: FV_ANNUITY(summa;ränta;perioder)

en: FV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 5525.63
sv: FV_ANNUITY(1000;0,05;5) är lika med 5525,63

en: Investment
sv: Investering

en: The INTRATE function returns the interest rate for a fully invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360.
sv: Funktionen INTRATE returnerar räntesatsen för en fullständig investering i ett värdepapper. Bas är dagberäkningsmetoden du vill använda: 0: amerikansk 30/360 (standardvärde), 1: verkliga dagar, 2: verkliga dagar/360 3: verkliga dagar/365 eller 4: europeisk 30/360.

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
sv: INTRATE(avräkning; förfaller; investering; andelsåterköp; bas)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
sv: INTRATE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000000; 2000000;1) returnerar 1,98

en: Number of periods
sv: Antal perioder

en: Present values
sv: Aktuella värden

en: Future value (optional)
sv: Framtida värde (valfritt)

en: Type (optional)
sv: Typ (valfri)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
sv: IPMT beräknar beloppet för en betalning under en period som gäller ränta.

en: Rate is the periodic interest rate.
sv: Räntesats är den periodiska räntesatsen.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
sv: Period är amorteringsperioden. 1 för den första och APER för den sista perioden.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
sv: APER är det totala antalet perioder som det periodiska beloppet betalas.

en: PV is the present value in the sequence of payments.
sv: AV är aktuellt värde i följden av betalningar.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
sv: FV (valfritt) är det önskade (framtida) värdet. Förval: 0.

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
sv: Typ (valfri) anger utfallsdatum. 1 för betalning i början av en period och 0 (förval) för betalning i slutet av en period.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
sv: Exemplet visar räntan att betala under det sista året för ett treårigt lån. Räntesatsen är 10 procent.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
sv: IPMT(Räntesats; Period; APER; AV; FV; Typ)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
sv: IPMT(0,1;3;3;8000) är lika med -292,45

en: Guess
sv: Gissning

en: The IRR function calculates the internal rate of return for a series of cash flows.
sv: Funktionen IRR beräknar den interna räntabiliteten för en serie valutaflöden.

en: IRR( Values[; Guess = 0.1 ] )
sv: IRR(Värden [; Gissning = 0,1])

en: Present values (PV)
sv: Aktuella värden (AV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
sv: Beräknar räntan som betalas för en given period och investering.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
sv: Period är amorteringsperioden. 1 för den första och APER för den sista perioden.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
sv: APER är totalt antal perioder som det periodiska beloppet betalas.

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
sv: ISPMT(Räntesats; Period; APER; AV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
sv: ISPMT(0,1; 1; 3; 8000000) är lika med -533333

en: Face value
sv: Valör

en: Coupon rate
sv: Kupongsats

en: Coupons per year
sv: Kuponger per år

en: Market interest rate
sv: Marknadsränta

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
sv: Funktionen LEVEL_COUPON() beräknar värdet av en kupongförsedd obligation. Till exempel: om räntesatsen är 10%, så blir en 1 000 kr obligation med halvårskuponger med en kupongsats på 13% som förfaller på 4 år värd LEVEL_COUPON(1000;13;2;4;0,1) eller 1 096,95 kr.

en: LEVEL_COUPON(face value;coupon rate;coupons per year;years;market rate)
sv: LEVEL_COUPON(nominellt värde;kupongsats;kuponger per år;år;marknadskurs)

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
sv: LEVEL_COUPON(1000;0,13;2;4;0,1) är lika med 1 096,95

en: The MDURATION() function will calculate the modified Macauley duration of a fixed interest security in years.
sv: Funktionen MDURATION() beräknar modifierad räntebindningstid för ett värdepapper med fast räntesats i år.

en: MDURATION( Settlement; Maturity; Coupon; Yield; Frequency; [ Basis=0 ])
sv: MDURATION(Avräkning; Förfaller; Kupong; Avkastning; Frekvens; [ Bas=0 ])

en: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0.08; 0.09; 2; 0) returns 0.316321106
sv: MDURATION("2004-02-01"; "2004-05-31"; 0,08; 0,09; 2; 0) returnerar 0,316321106

en: Reinvestment
sv: Återinvestering

en: The MIRR() function will calculate the modified internal rate of return (IRR) of a series of periodic investments.
sv: Funktionen MIRR() beräknar den modifierade internräntan för en serie periodiska investeringar.

en: MIRR(values; investment; reinvestment)
sv: MIRR(värden; investering; återinvestering)

en: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) equals 34.2823387842%
sv: MIRR({100;200;-50;300;-200}, 5%, 6%) är lika med 34,2823387842%

en: Effective interest rate
sv: Effektiv ränta

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
sv: Funktionen NOMINAL() beräknar den nominella (angivna) räntesatsen för en effektiv (årsbaserad) räntesats som kapitaliseras med givna intervall. Till exempel: för att tjäna 8% på ett konto med månatlig kapitalisering, behöver duett resultat som är NOMINAL( 0,08; 12) eller 7,72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
sv: NOMINAL(effektiv;perioder)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
sv: NOMINAL(0,08;12) är lika med 0,0772

en: Payment
sv: Betalning

en: Future value (FV - optional)
sv: Framtida värde (FV - valfritt)

en: Returns the number of periods of an investment.
sv: Returnerar antal perioder för en investering.

en: NPER(rate;payment;pv;fv;type)
sv: NPER(Räntesats;Betalning;AV;FV;Typ)

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
sv: NPER(0,1; -100; 1000) är lika med 11

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
sv: NPER(0,06; 0; -10000; 20000 ;0) returnerar 11,906

en: Values (array)
sv: Värden (fält)

en: The net present value (NPV) for a series of periodic cash flows.
sv: Det totala aktuella värdet (NPV) för en serie periodiska valutaflöden.

en: Computes the net present value for a series of periodic cash flows with the
                   discount rate Rate. Values should be positive if they are received as income, and
                       negative if the amounts are expenditure.
sv: Beräknar det totala aktuella värdet för en serie periodiska valutaflöden
    med diskontot Diskonto. Värden ska vara positiva om de tas emot som
    inkomster och negativa om de betalas som utgifter.

en: NPV(Rate; Values)
sv: NPV(Diskonto; Värden)

en: NPV(100%;4;5;7) = 4.125
sv: NPV(100%;4;5;7) = 4,125

en: Last
sv: Sista

en: AnnualYield
sv: Årlig avkastning

en: The ODDLPRICE function calculates the value of the security per 100 currency units of face value. The security has an irregular last interest date.
sv: Funktionen ODDLPRICE beräknar värdet på ett värdepapper per 100 valutaenheter nominellt värde. Värdepappret har ett oregelbundet sista räntedatum.

en: ODDLPRICE( Settlement; Maturity; Last; Rate; AnnualYield; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
sv: ODDLPRICE(Avräkning; Förfaller; Sista; Räntesats; Årlig avkastning; Andelsåterköp; Frekvens [; Bas = 0 ])

en: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returns 90.991042345
sv: ODDLPRICE(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;5%;100;2) returnerar 90,991042345

en: Price
sv: Pris

en: The ODDLYIELD function calculates the yield of the security which has an irregular last interest date.
sv: Funktionen ODDLYIELD beräknar avkastningen av ett värdepapper som har ett oregelbundet sista räntedatum.

en: ODDLYIELD( Settlement; Maturity; Last; Rate; Price; Redemption; Frequency [; Basis = 0 ] )
sv: ODDLYIELD(Avräkning; Förfaller; Sista; Räntesats; Pris; Andelsåterköp; Frekvens [; Bas = 0 ])

en: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returns 4.997775351
sv: ODDLYIELD(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);3%;91;100;2) returnerar 4,997775351

en: Number of periods (NPer)
sv: Antal perioder (Aper)

en: PMT returns the amount of payment for a loan based on a constant interest rate and constant payments (each payment is equal amount).
sv: PMT returnerar storleken på betalningen för ett lån baserat på en konstant räntesats och konstanta betalningar (varje betalning har samma belopp).

en: PMT(rate; nper ; pv [; fv = 0 [; type = 0 ]] )
sv: PMT(räntesats; aper ; nv [; fv = 0 [; typ = 0 ]] )

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
sv: PMT(0,1; 4; 10000) är lika med -3154,71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
sv: PPMT beräknar beloppet för en betalning under en period som gäller amortering.

en: PPMT(Rate; Period; NPer; PV [; FV = 9 [; Type = 0 ]] )
sv: PPMT(Räntesats; Period; APer; NV [; FV = 9 [; Typ = 0 ]] )

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
sv: PPMT(0,0875;1;36;5000;8000;1) är lika med -18,48

en: Issue
sv: Utgåva

en: Discount rate
sv: Kupongsats

en: PRICEMAT Calculate the price per 100 currency units of face value of the security that pays interest on the maturity date.
sv: PRICEMAT beräkna priset per 100 valutaenheter nominellt värde för värdepappret som betalar ränta vid förfallodatum.

en: Basis     Calculation method
sv: Bas       Beräkningsmetod

en:   0       US method, 12 months, each month with 30 days
sv:   0       Metod använd i Förenta staterna, 12 månader, varje månad med 30 dagar

en:   1       Actual number of days in year, actual number of days in months
sv:   1       Verkligt antal dagar under ett år, verkligt antal dagar i månader

en:   2       360 days in a year, actual number of days in months
sv:   2       360 dagar under ett år, verkligt antal dagar i månader

en:   4       365 days in a year,  actual number of days in months
sv:   4       365 dagar under ett år, verkligt antal dagar i månader

en:   5       European method, 12 months, each month has 30 days
sv:   5       Europeisk metod, 12 månader, där varje månad har 30 dagar

en: PRICEMAT(settlement; maturity; issue; rate; yield [; basis = 0 ] )
sv: PRICEMAT(avräkning; förfaller; utgåva; räntesats; avkastning [; bas = 0 ])

en: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returns 103.819218241
sv: PRICEMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990;1;1);6%;5%) returnerar 103,819218241

en: Future value
sv: Framtida värde

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
sv: Funktionen PV() beräknar nuvärdet av en investering - dagens värde av en mängd pengar i framtiden, givet räntesats eller inflation. Till exempel om du behöver 11664 kr för din nya dator, du vill köpa den om två år och får 8 % ränta, måste du börja med PV(11664;0,08;2) eller 10000 kr.

en: PV(future value;rate;periods)
sv: PV(framtida värde;ränta;perioder)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
sv: PV(11664;0,08;2) är lika med 10000

en: The PV_ANNUITY() function returns the present value of an annuity or stream of payments. For example: a "million dollar" lottery ticket that pays $50,000 a year for 20 years, with an interest rate of 5%, is actually worth PV_ANNUITY(50000;0.05;20) or $623,111. This function assumes that payments are made at the end of each period.
sv: Funktionen PV_ANNUITY() beräknar nuvärdet av årliga/periodiska insättningar. Till exempel: En vinst på miljonlotteriet som betalar ut 500 000 kr om året under 20 år, med en räntesats på 5 % är egentligen värd PV_ANNUITY(500000;0,05;20) eller 6 231 105 kr. Denna funktion antar att utbetalningar görs i slutet på varje period.

en: PV_ANNUITY(amount;interest;periods)
sv: PV_ANNUITY(summa;ränta;perioder)

en: PV_ANNUITY(1000;0.05;5) equals 4329.48
sv: PV_ANNUITY(1000;0,05;5) är lika med 4329,48

en: Payment period
sv: Betalningsperiod

en: Regular payments
sv: Regelbundna betalningar

en: The RATE() function computes the constant interest rate per period of an investment.
sv: Funktionen RATE() beräknar den konstanta räntesatsen per period för en investering.

en: RATE(nper;pmt;pv;fv;type;guess)
sv: RATE(nper;bet;nuv;framv;typ;gissning)

en: RATE(4*12;-200;8000) equals 0.007701472
sv: RATE(4*12;-200;8000) är lika med 0,007701472

en: The RECEIVED function returns the amount received at the maturity date for a invested security. Basis is the type of day counting you want to use: 0: US 30/360 (default), 1: real days, 2: real days/360, 3: real days/365 or 4: European 30/360. The settlement date must be before maturity date.
sv: Funktionen RECEIVED returnerar beloppet som erhålls vid förfallodatum för en investering i värdepapper. Bas är dagberäkningsmetoden du vill använda: 0: amerikansk 30/360 (standardvärde), 1: verkliga dagar, 2: verkliga dagar/360 3: verkliga dagar/365 eller 4: europeisk 30/360. Avräkningsdatum måste vara innan förfallodatum.

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
sv: RECEIVED(avräkning; förfaller; investering; kupongsats; bas)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
sv: RECEIVED("2001-02-28"; "2001-08-31"; 1000; 0,05; 0) returnerar 1 025,787

en: The RRI function calculates the interest rate resulting from the profit (return) of an investment.
sv: Funktionen RRI beräknar räntesatsen som ges av vinsten (resultatet) av en investering.

en: RRI( P; Pv; Fv)
sv: RRI( P; Nv; Fv)

en: RRI(1;100;200) returns 1
sv: RRI(1;100;200) returnerar 1

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
sv: Funktionen SLN() beräknar den linjära värdeminskningen för en tillgång under en enstaka period. Kostnad är värdet du betalade för tillgången. Kvarvarande värde är värdet på tillgången vid periodens slut. Livstid är antal perioder som tillgångens värdeminskning sker. SLN fördelar kostnaden jämt över tillgångens livstid.

en: SLN(cost; salvage value; life)
sv: SLN(kostnad; kvarvarande värde; livstid)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
sv: SLN(10000;700;10) är lika med 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
sv: Funktionen SYD() beräknar årliga summan för värdeminskningen av en tillgång baserad på dess kostnad, kvarvarande värde, beräknad livstid, och en viss period. Den här metoden ökar värdeminskningens hastighet, så att större värdeminskningskostnad sker under tidigare perioder än under senare. Kostanden för värdeminskning är den verkliga kostnaden minus det kvarvarande värdet. Den användbara livstiden är antalet perioder (typiskt år) under vilka tillgången minskar i värde.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
sv: SYD(kostnad; kvarvarande värde; livstid; period)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
sv: SYD(5000; 200; 5; 2) är lika med 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
sv: Funktionen TBILLEQ returnerar ekvivalent förlagsbevis för en statsskuldväxel. Förfallodatum måste vara efter avräkningsdatum men inom 365 dagar.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
sv: TBILLEQ(avräkning; förfaller; kupongsats)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
sv: TBILLEQ("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0,1) returnerar 0,1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
sv: Funktionen TBILLPRICE returnerar priset per 100 dollars värde för en statsskuldväxel. Förfallodatum måste vara efter avräkningsdatum men inom 365 dagar. Kupongsatsen måste vara positiv.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
sv: TBILLPRICE(avräkning; förfaller; kupongsats)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
sv: TBILLPRICE("2001-02-28"; "2001-08-31"; 0,05) returnerar 97,4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
sv: Funktionen TBILLYIELD returnerar avkastningen för en statsskuldväxel. Förfallodatum måste vara efter avräkningsdatum men inom 365 dagar. Priset måste vara positivt.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
sv: TBILLYIELD(avräkning; förfaller; pris)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
sv: TBILLYIELD("2001-02-28"; "2001-08-31"; 600) returnerar -1,63

en: VDB calculates the depreciation allowance of an asset with an initial value, an expected useful life, and a final value of salvage for a period specified, using the variable-rate declining balance method.
sv: VDB beräknar värdeminskning för en tillgång med ett ursprungligt värde, förväntat nyttig livslängd, och ett slutligt kvarvarande värde för en angiven period, genom att använda metoden variabelt minskande värde.

en: VDB(cost; salvage; life; start-period; end-period; [; depreciation-factor = 2 [; switch = false ]] )
sv: VDB(kostnad; kvarvarande; livslängd; startperiod; slutperiod; [; värdeminskningsfaktor = 2 [; byt = false ]])

en: VDB(10000;600;10;0;0.875;1.5) returns 1312.5
sv: VDB(10000;600;10;0;0.875;1,5) returnerar 1312,5

en: Dates
sv: Datum

en: The XIRR function calculates the internal rate of return for a non-periodic series of cash flows.
sv: Funktionen XIRR() beräknar den modifierade internräntan för en serie icke-periodiska valutaflöden.

en: XIRR( Values; Dates[; Guess = 0.1 ] )
sv: XIRR(Värden; Datum [; Gissning = 0,1])

en: XIRR(B1:B4;C1:C4) Suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 0.2115964
sv: XIRR(B1:B4;C1:C4) med antagandet att B1:B4 innehåller -20000, 4000, 12000, 8000 medan C1:C4 innehåller "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returnerar 0,2115964

en: The XNPV function calculates the net present value of a series of cash flows.
sv: Funktionen XNPV beräknar det totala aktuella värdet för en serie valutaflöden.

en: XNPV( Rate; Values; Dates )
sv: XNPV(Räntesats; Värden; Datum)

en: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) suppose B1:B4 contains -20000, 4000, 12000, 8000 while C1:C4 contains "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returns 2907.83187
sv: XNPV(5%;B1:B4;C1:C4) med antagandet att B1:B4 innehåller -20000, 4000, 12000, 8000 medan C1:C4 innehåller "=DATE(2000;1;1)", "=DATE(2000;6;1)", "=DATE(2000;12;30)", "=DATE(2001;3;1)" returnerar 2907,83187

en: YIELDDISC calculates the yield of a discounted security per 100 currency units of face value.
sv: YIELDDISC beräknar avkastningen för ett rabatterat värdepapper per 100 valutaenheter nominellt värde.

en: YIELDDISC(settlement; maturity; price, redemp, basis)
sv: YIELDDISC(avräkning; förfaller; pris; andelsåterköp; bas)

en: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returns 0.106194684
sv: YIELDDISC(DATE(1990;6;1);DATE(1990;12;31);941.66667;1000) returnerar 0,106194684

en: The YIELDMAT function calculates the yield of the security that pays interest on the maturity date.
sv: Funktionen YIELDMAT beräknar avkastningen för värdepappret som betalar ränta på förfallodatum.

en: YIELDMAT( Settlement; Maturity; Issue; Rate; Price; Basis )
sv: YIELDMAT(Avräkning; Förfaller; Utgåva; Räntesats; Pris; Bas)

en: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103.819218241) returns 0.050000000
sv: YIELDMAT(DATE(1990;6;1);DATE(1995;12;31);DATE(1990; 1; 1); 6%;103,819218241) returnerar 0,050000000

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
sv: Funktionen ZERO_COUPON() beräknar värdet av en nollobligationskupong. Till exempel: om räntesatsen är 10%, så blir en 1000 kr obligation som förfaller på 20 år värd ZERO_COUPON(1000;1;20) eller 148,64 kr.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
sv: ZERO_COUPON(valör;räntesats;år)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
sv: ZERO_COUPON(1000;0,1;20) är lika med 148,64

en: Manual
sv: Manuellt

en: The ERRORTYPE() function converts a error to a number. If the value is not an error, an error is returned. Otherwise, a numerical code is returned. Error codes are modelled on Excel.
sv: Funktionen ERRORTYPE() konverterar ett fel till ett tal. Om värdet inte är ett fel, returneras ett fel. Annars returneras en numerisk kod. Felkoderna är modellerade efter Excel.

en: ERRORTYPE(value)
sv: ERRORTYPE(värde)

en: ERRORTYPE(NA()) returns 7
sv: ERRORTYPE(NA()) returnerar 7

en: ERRORTYPE(0) returns an error
sv: ERRORTYPE(0) returnerar ett fel

en: Reference
sv: Referens

en: The FORMULA() function returns the formula of a cell as string.
sv: Funktionen FORMULA() returnerar formeln i en cell som en sträng.

en: FORMULA(A1) returns "=SUM(1+2)" if the cell A1 contains such a formula.
sv: FORMULA(A1) returnerar "=SUM(1+2)" om cellen A1 innehåller en sådan formel.

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
sv: Funktionen N() konverterar ett värdet till ett tal. Om värdet är, eller refererar till ett tal, så returnerar funktionen talet. Om värdet är True, så returnerar funktionen 1. Om värdet är ett datum, returnerar funktionen det datumets serienummer. Allt annat gör att funktionen returnerar 0.

en: N(value)
sv: N(värde)

en: N(3.14) returns 3.14
sv: N(3,14) returnerar 3,14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
sv: N("7") returnerar 0 (eftersom "7" är text)

en: Type of information
sv: Informationstyp

en: The INFO() function returns information about the current operating environment. Parameter type specifies what type of information you want to return. It is one of the following: "directory" returns the path of the current directory, "numfile" returns the number of active documents, "release" returns the version of Calligra Sheets as text, "recalc" returns the current recalculation mode: "Automatic" or "Manual", "system" returns the name of the operating environment, "osversion" returns the current operating system.
sv: Funktionen INFO() returnerar information om den aktuella miljön. Parameterns typ anger vilken typ av information som ska returneras. Det är något av följande: "directory" returnerar sökvägen till aktuell arbetskatalog, "numfile" returnerar antalet aktiva dokument, "release" returnerar Calligra Sheets version som text, "recalc" returnerar det aktuella beräkningsläget: "Automatic" eller "Manual", "system" returnerar namnet på operativsystemet, "osversion" returnerar versionen för det aktuella operativsystemet.

en: INFO(type)
sv: INFO(typ)

en: Any value
sv: Vilket värde som helst

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
sv: Funktionen ISLOGICAL() returnerar True om parametern är ett booleskt värde, annars returneras False.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
sv: ISLOGICAL(A1>A2) returnerar True

en: ISLOGICAL(12) returns False
sv: ISLOGICAL(12) returnerar False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
sv: Funktionen ISBLANK() returnerar True om parametern är tom, annars returneras False.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
sv: ISBLANK(A1) returnerar True om A1 är tom

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
sv: ISBLANK(A1) returnerar False om A1 innehåller ett värde

en: The ISNUMBER() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUM.
sv: Funktionen ISNUMBER() returnerar sant om parametern är ett numeriskt värde, annars returneras falskt. Den är samma som ISNUM.

en: ISNUMBER(12) returns True
sv: ISNUMBER(12) returnerar True

en: ISNUMBER(hello) returns False
sv: ISNUMBER(hello) returnerar False

en: The ISNUM() function returns True if the parameter is a numerical value. Otherwise it returns False. It's the same as ISNUMBER.
sv: Funktionen ISNUM() returnerar sant om parametern är ett numeriskt värde, annars returneras falskt. Den är samma som ISNUMBER.

en: ISNUM(12) returns True
sv: ISNUM(12) returnerar True

en: ISNUM(hello) returns False
sv: ISNUM(hello) returnerar False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
sv: Funktionen ISTIME() returnerar sant om parametern är ett tidsvärde, annars returneras falskt.

en: ISTIME("12:05") returns True
sv: ISTIME("12:05") returnerar True

en: ISTIME("hello") returns False
sv: ISTIME("hallå") returnerar False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
sv: Funktionen ISDATE() returnerar True om parametern är ett datum värde, annars returneras False

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
sv: ISDATE("2000-2-2") returnerar True

en: ISDATE("hello") returns False
sv: ISDATE("hallå") returnerar False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
sv: Funktionen ISREF() returnerar True om parametern anger en referens, annars returneras False

en: ISREF(A12) returns true
sv: ISREF(A12) returnerar true

en: ISREF("hello") returns false
sv: ISREF("hallå") returnerar false

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
sv: Funktionen ISTEXT() returnerar True om parametern är en textsträng, annars returneras False

en: ISTEXT(12) returns False
sv: ISTEXT(12) returnerar False

en: ISTEXT("hello") returns True
sv: ISTEXT("hello") returnerar True

en: The ISNONTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNOTTEXT.
sv: Funktionen ISNONTEXT() returnerar True om parametern inte är en textsträng, annars returneras False. Den är samma som ISNOTTEXT.

en: ISNONTEXT(12) returns True
sv: ISNONTEXT(12) returnerar True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
sv: ISNONTEXT("hello") returnerar False

en: The ISNOTTEXT() function returns True if the parameter is not a string. Otherwise it returns False. It's the same as ISNONTEXT.
sv: Funktionen ISNOTTEXT() returnerar True om parametern inte är en textsträng, annars returneras False. Den är samma som ISNONTEXT.

en: ISNOTTEXT(12) returns True
sv: ISNOTTEXT(12) returnerar True

en: ISNOTTEXT("hello") returns False
sv: ISNOTTEXT("hello") returnerar False

en: The ISFORMULA() function returns True if the referenced cell contains a formula. Otherwise it returns False
sv: Funktionen ISFORMULA() returnerar True om den refererade cellen innehåller en formel, annars returnerar den False.

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
sv: Funktionen ISODD() returnerar sant om talet är udda, annars returneras falskt.

en: ISODD(12) returns False
sv: ISODD(12) returnerar False

en: ISODD(-7) returns True
sv: ISODD(-7) returnerar True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
sv: Funktionen ISEVEN() returnerar sant om talet är jämnt, annars returneras falskt.

en: ISEVEN(12) returns True
sv: ISEVEN(12) returnerar True

en: ISEVEN(-7) returns False
sv: ISEVEN(-7) returnerar False

en: The ISERR() function returns True if its parameter is an error other than N/A. Otherwise, it returns False. Use ISERROR() if you want to include the N/A error as well.
sv: Funktionen ISERR() returnerar sant om parametern är ett fel annat än INTE TILLGÄNGLIG. Annars returnerar den falskt. Använd ISERROR() om du också vill att INTE TILLGÄNGLIG ska ingå.

en: The ISERROR() function returns True if its parameter is an error of any type. Otherwise, it returns False.
sv: Funktionen ISERROR() returnerar sant om parametern är ett fel av någon typ. Annars returnerar den falskt.

en: The ISNA() function returns True if its parameter is a N/A error. In all other cases, it returns False.
sv: Funktionen ISNA() returnerar sant om parametern är ett fel av typen INTE TILLGÄNGLIG. I alla andra fall returnerar den falskt.

en: The NA() function returns the constant error value, N/A.
sv: Funktionen NA() returnerar det konstanta felvärdet, INTE TILLGÄNGLIG.

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
sv: Funktionen TYPE() returnerar 1 om värdet är ett tal, 2 om det är text, 4 om det är ett logiskt värde, 16 om det är ett felvärde eller 64 om värdet är en lista. Om cellen värdet representerar innehåller en formel, returneras dess returtyp.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
sv: TYPE(A1) returnerar 2, om A1 innehåller "Text"

en: TYPE(-7) returns 1
sv: TYPE(-7) returnerar 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
sv: TYPE(A2) returnerar 1, om A2 innehåller "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
sv: Returnerar det aktuella filnamnet. Om det aktuella dokumentet inte har sparats, så returneras en tom sträng.

en: Logical
sv: Logisk

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
sv: Funktionen FALSE() returnerar det booleska värdet FALSK.

en: FALSE() returns FALSE
sv: FALSE() returnerar FALSK

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
sv: Funktionen TRUE() returnerar det booleska värdet Sann.

en: TRUE() returns TRUE
sv: TRUE() returnerar Sann

en: Boolean values
sv: Booleska värden

en: The AND() function returns True if all the values are true. Otherwise it returns False (unless any of the values in an error - then it returns an error).
sv: Funktionen AND() returnerar sant om alla värden är sanna, annars returneras falskt (om inte något av värdena är fel, då returnerar den ett fel).

en: AND(value;value;...)
sv: AND(värde;värde;...)

en: AND(true;true;true) returns True
sv: AND(Sant;Sant;Sant) returnerar Sann

en: AND(true;false) returns False
sv: AND(Sant;Falsk) returnerar Falsk

en: The OR() function returns True if at least one of the values is true. Otherwise it returns False (unless any of the values is an error, then it returns an error).
sv: Funktionen OR() returnerar sant om minst ett av värdena är sant, annars returneras falskt (om inte något av värdena är fel, då returnerar den ett fel).

en: OR(value;value;...)
sv: OR(värde;värde;...)

en: OR(false;false;false) returns False
sv: OR(Falsk;Falsk;Falsk) returnerar Falsk

en: OR(true;false) returns True
sv: OR(Sant;Falsk) returnerar Sann

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
sv: Funktionen NAND() returnerar sant om minst ett av värdena inte är sant, annars returneras falskt.

en: NAND(value;value;...)
sv: NAND(värde;värde;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
sv: NAND(Sant;Falsk;Falsk) returnerar Sann

en: NAND(true;true) returns False
sv: NAND(Sann;Sann) returnerar Falsk

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
sv: Funktionen NOR() returnerar sant om alla värden är av typen boolesk och har värdet falskt, annars returnerar den falskt.

en: NOR(value;value;...)
sv: NOR(värde;värde;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
sv: NOR(Sann;Falsk;Falsk) returnerar Falsk

en: NOR(false;false) returns True
sv: NOR(false;false) returnerar Sann

en: The XOR() function returns False if the number of True values is even. Otherwise it returns True. It returns an error if any argument is an error.
sv: Funktionen XOR() returnerar falskt om antalet sanna värden är jämnt, annars returneras sant. Den returnerar ett fel om något argument är fel.

en: XOR(value;value;...)
sv: XOR(värde;värde;...)

en: XOR(false;false;false) returns True
sv: XOR(Falsk;Falsk;Falsk) returnerar Falsk

en: XOR(true;false) returns True
sv: XOR(Sant;Falskt) returnerar Sann

en: Boolean value
sv: Booleskt värde

en: The NOT() function returns True if the value is False and returns False if the value is True. It returns an error if the input in an error.
sv: Funktionen NOT() returnerar sant om värdet är falskt och returnerar falskt om värdet är sant. Den returnerar ett fel om indata är fel.

en: NOT(bool)
sv: NOT(boolesk)

en: NOT(false) returns True
sv: NOT(Falsk) returnerar Sann

en: NOT(true) returns False
sv: NOT(Sant) returnerar Falsk

en: If true
sv: om sant

en: If false
sv: om falskt

en: The IF() function is a conditional function. This function returns the second parameter if the condition is True. Otherwise it returns the third parameter (which defaults to being false).
sv: Funktionen IF() är en villkorlig funktion. Denna funktion returnerar den andra parametern om villkoret är sant, annars returneras den tredje parametern (som har standardvärdet falskt).

en: IF(condition;if_true;if_false)
sv: IF(villkor;om_sant;om_falskt)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
sv: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returnerar 3

en: Any X
sv: X

en: Any Alternative
sv: Alternativ

en: Return X unless it is an Error, in which case return an alternative value.
sv: Returnera X om inte ett fel inträffar, returnera då ett alternativt värde.

en: IFERROR(AnyX;AnyAlternative)
sv: IFERROR(X;Alternativ)

en: IFERROR(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an error-value else the content of A2 is returned.
sv: IFERROR(A1;A2) returnera innehållet i A1 om innehållet inte är ett felvärde, annars returnera A2.

en: Return X unless it is an NA, in which case return an alternative value.
sv: Returnera X om det inte är NA, returnera då ett alternativt värde.

en: IFNA(AnyX;AnyAlternative)
sv: IFNA(X;Alternativ)

en: IFNA(A1;A2) returns the content of A1 if that content is not an #N/A error-value else the content of A2 is returned.
sv: IFNA(A1;A2) returnera innehållet i A1 om innehållet inte är ett #INTE TILLGÄNGLIG felvärde, annars returnera A2.

en: Math
sv: Matematik

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
sv: Funktionen SUBTOTAL() returnerar en delberäkning av en given parameterlista, och ignorerar övriga delberäkningar som ingår i listan. Funktionen kan vara ett av följande värden: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
sv: SUBTOTAL(funktion; värde)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
sv: Om A1:A5 innehåller 7, 24, 23, 56 och 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
sv: SUBTOTAL(1; A1:A5) returnerar 23,8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
sv: SUBTOTAL(4; A1:A5) returnerar 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
sv: SUBTOTAL(9; A1:A5) returnerar 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
sv: SUBTOTAL(11; A1:A5) returnerar 307,76

en: X the independent variable of the power series
sv: X är den oberoende variabeln i potensserien

en: N the initial power to which X is to be raised
sv: N är det ursprungliga värdet som X ska upphöjas till

en: M the increment by which to increase N for each term in the series
sv: M är det inkrementella värde som N ska ökas med för varje term i serien

en: Coefficients a set of coefficients by which each successive power of the variable X is multiplied
sv: Koefficienter är mängden koefficienter som varje successiv potens av variabeln X multipliceras med

en: The SERIESSUM() function returns the sum of a power series.
sv: Funktionen SERIESSUM() returnerar summan av en potensserie.

en: SERIESSUM( X; N; M; Coefficients)
sv: SERIESSUM( X; N; M; Koefficienter)

en: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) return 9
sv: SERIESSUM(2;0;2;{1;2}) returnerar 9

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
sv: Funktionen LCM() returnerar den minsta gemensamma multipeln av två eller flera flyttal

en: LCM(value; value)
sv: LCM(värde; värde)

en: LCM(6;4) returns 12
sv: LCM(6;4) returnerar 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
sv: LCM(1,5;2,25) returnerar 4,5

en: LCM(2;3;4) returns 12
sv: LCM(2;3;4) returnerar 12

en: Third number
sv: Tredje talet

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
sv: Funktionen GCD() returnerar den största gemensamma nämnaren för två eller flera heltal.

en: GCD(value; value)
sv: GCD(värde; värde)

en: GCD(6;4) returns 2
sv: GCD(6;4) returnerar 2

en: GCD(10;20) returns 10
sv: GCD(10;20) returnerar 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
sv: GCD(20;15;10) returnerar 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
sv: EPS() returnerar datorns epsilon. Det här är skillnaden mellan 1 och det närmast större flyttalet. Eftersom datorer använder ett ändligt antal siffror, är avrundningsfel ofrånkomliga (men oftast utan betydelse) för alla beräkningar.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
sv: På de flesta system, returnerar det här 2^-52 = 2,2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
sv: 0,5*EPS() returnerar "enhetsavrundningen". Det här värdet är intressant eftersom det är det största talet x, där (1+x) - 1 = 0 (på grund av avrundningsfel).

en: EPS() is so small that Calligra Sheets displays 1+eps() as 1
sv: EPS() är så litet att Calligra Sheets visar 1 + eps() som 1

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
sv: Välj ett tal x mellan 0 och EPS(). Observera att 1 + x antingen avrundar x till 0 eller EPS() genom att använda ekvationen (1+x) - 1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
sv: Funktionen POWER(x;y) returnerar värdet av x upphöjt till y.

en: POWER(value;value)
sv: POWER(värde;värde)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
sv: POWER(1,2;3,4) är lika med 1,8572

en: POWER(2;3) equals 8
sv: POWER(2;3) är lika med 8

en: The POW(x;y) function returns the value of x raised to the power of y. It's the same as POWER.
sv: Funktionen POW(x;y) returnerar värdet av x upphöjt till y. Den är samma sak som POWER.

en: POW(value;value)
sv: POW(värde;värde)

en: POW(1.2;3.4) equals 1.8572
sv: POW(1,2;3,4) är lika med 1,8572

en: POW(2;3) equals 8
sv: POW(2;3) är lika med 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
sv: Funktionen EVEN() returnerar talet avrundat till närmast större (till absolutvärde) jämna heltal.

en: EVEN(value)
sv: EVEN(värde)

en: EVEN(1.2) returns 2
sv: EVEN(1,2) returnerar 2

en: EVEN(2) returns 2
sv: EVEN(2) returnerar 2

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
sv: Funktionen TRUNC() avkortar ett numeriskt värde till en viss noggrannhet. Om noggrannheten utelämnas, antas 0.

en: TRUNC(value; precision)
sv: TRUNC(värde, noggrannhet)

en: TRUNC(1.2) returns 1
sv: TRUNC(1,2) returnerar 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
sv: TRUNC(213,232; 2) returnerar 213,23

en: The ODD() function returns the number rounded up (or down, for negative values) to the nearest odd integer. By definition, ODD(0) is 1.
sv: Funktionen ODD() returnerar värdet avrundat uppåt (eller neråt för negativa värden) till närmast udda heltal. Definitionsmässigt är ODD(0) lika med 1.

en: ODD(value)
sv: ODD(värde)

en: ODD(1.2) returns 3
sv: ODD(1,2) returnerar 3

en: ODD(2) returns 3
sv: ODD(2) returnerar 3

en: ODD(-2) returns -3
sv: ODD(-2) returnerar -3

en: The GAMMA() function returns the gamma function value.
sv: Funktionen GAMMA() returnerar gammafunktionens värde.

en: GAMMA(value)
sv: GAMMA(värde)

en: GAMMA(1) returns 1
sv: GAMMA(1) returnerar 1

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
sv: Funktionen MOD() returnerar resten efter en division. Om den andra parametern är noll returneras #DIV/0.

en: MOD(value;value)
sv: MOD(värde;värde)

en: MOD(12;5) returns 2
sv: MOD(12;5) returnerar 2

en: MOD(5;5) returns 0
sv: MOD(5;5) returnerar 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
sv: Funktionen sign() returnerar -1 om talet är negativt, 0 om det är noll och 1 om talet är positivt.

en: SIGN(value)
sv: SIGN(värde)

en: SIGN(5) equals 1
sv: SIGN(5) är lika med 1

en: SIGN(0) equals 0
sv: SIGN(0) är lika med -0

en: SIGN(-5) equals -1
sv: SIGN(-5) är lika med -1

en: This function multiplies each value by -1.
sv: Funktionen multiplicerar varje värde med -1.

en: INV(value)
sv: INV(värde)

en: INV(-5) equals 5
sv: INV(-5) är lika med 5

en: INV(5) equals -5
sv: INV(5) är lika med -5

en: INV(0) equals 0
sv: INV(0) är lika med -0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
sv: Funktionen returnerar antalet heltals- eller flyttalsparametrar som skickas till den. Du kan räkna med ett intervall, COUNT(A1:B5), eller en lista av värden, COUNT(12;5;12,5).

en: COUNT(value;value;value...)
sv: COUNT(värde;värde;värde...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
sv: COUNT(-5;"kspread";2) returnerar 2

en: COUNT(5) returns 1
sv: COUNT(5) returnerar 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
sv: Funktionen returnerar antalet parametrar som inte är tomma som skickas till den. Du kan räkna med ett intervall, COUNTA(A1:B5), eller en lista av värden, COUNTA(12;5;12,5).

en: COUNTA(value;value;value...)
sv: COUNTA(värde;värde;värde...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
sv: COUNTA(-5;"kspread";2) returnerar 3

en: COUNTA(5) returns 1
sv: COUNTA(5) returnerar 1

en: Cell range
sv: Cellområde

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
sv: Den här funktionen returnerar antalet tomma celler i området.

en: COUNTBLANK(range)
sv: COUNTBLANK(område)

en: Range
sv: Intervall

en: Criteria
sv: Kriterier

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
sv: Funktionen COUNTIF() returnerar antalet celler i det angivna området som uppfyller angivet villkor.

en: COUNTIF(range;criteria)
sv: COUNTIF(område;villkor)

en: COUNTIF(A2:A3;"14") returns 1 if A2 is -4 and A3 is 14
sv: COUNTIF(A2:A3;"14") returnerar 1 om A2 är -4 och A3 är 14

en: A floating point value
sv: Ett flyttalsvärde

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
sv: Funktionen FACT() beräknar fakulteten av parametern. Det matematiska uttrycket är (värde).

en: FACT(number)
sv: FACT(tal)

en: FACT(10) returns 3628800
sv: FACT(10) returnerar 3628800

en: FACT(0) returns 1
sv: FACT(0) returnerar 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
sv: Funktionen FACTDOUBLE() beräknar dubbla fakulteten av ett tal, dvs. x!!.

en: FACTDOUBLE(number)
sv: FACTDOUBLE(tal)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
sv: FACTDOUBLE(6) returnerar 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
sv: FACTDOUBLE(7) returnerar 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
sv: Funktionen SUM() beräknar summan av alla parametervärdena. Du kan beräkna summan av ett intervall, SUM(A1:B5), eller en lista av värden, SUM(12;5;12,5).

en: SUM(value;value;...)
sv: SUM(värde;värde;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
sv: SUM(12;5;7) är lika med 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
sv: SUM(12,5;2) är lika med 14,5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
sv: Funktionen SUMA() beräknar summan av alla parametervärdena. Du kan beräkna summan av ett intervall, SUMA(A1:B5), eller en lista av värden, som SUMA(12;5;12,5). Om en parameter innehåller text eller det booleska värdet FALSE, räknas den som 0. Om en parameter ger resultatet TRUE, räknas den som 1.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
sv: SUMA(12;5;7) är lika med 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
sv: SUMA(12,5; 2; TRUE) är lika med 15,5

en: Check range
sv: Kontrollområde

en: Sum range
sv: Summeringsområde

en: The SUMIF() function calculates the sum of all values given as parameters which match the criteria. The sum range is optional. If not supplied, the values in the check range are summed. The length of the check range should be equal or less than the length of the sum range.
sv: Funktionen SUMIF() beräknar summan av alla värden angivna som parametrar som motsvarar kriterierna. Summeringsområdet är valfritt. Om det inte anges summeras värden i kontrollområdet. Längden på kontrollområdet ska vara lika med eller mindre än längden på summeringsområdet.

en: SUMIF(checkrange;criteria;sumrange)
sv: SUMIF(kontrollområde;villkor;summeringsområde)

en: SUMIF(A1:A4;">1") sums all values in range A1:A4 which match >1
sv: SUMIF(A1:A4;">1") summerar alla värden i området A1:A4 som uppfyller villkoret >1

en: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) sums all values in range B1:B4 if the corresponding value in A1:A4 matches =0
sv: SUMIF(A1:A4;"=0";B1:B4) summerar alla värden i området B1:B4 om motsvarande värden i A1:A4 uppfyller villkoret =1

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
sv: Funktionen PRODUCT() beräknar produkten av alla parametervärdena. Du kan beräkna produkten av ett intervall, PRODUCT(A1:B5), eller en lista av värden, PRODUCT(12;5;12,5). Om inga numeriska värden hittas, returneras 0.

en: PRODUCT(value;value;...)
sv: PRODUCT(värde;värde;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
sv: PRODUCT(3;5;7) är lika med 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
sv: PRODUCT(12,5;2) är lika med 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
sv: Funktionen KPRODUCT() beräknar produkten av alla parametervärdena. Du kan beräkna produkten av ett intervall, KPRODUCT(A1:B5), eller en lista av värden, KPRODUCT(12;5;12,5). Om inga numeriska värden hittas, returneras 1.

en: KPRODUCT(value;value;...)
sv: KPRODUCT(värde;värde;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
sv: KPRODUCT(3;5;7) är lika med 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
sv: KPRODUCT(12,5;2) är lika med 25

en: The G_PRODUCT() function is the same as KPRODUCT. It is provided for Gnumeric compatibility.
sv: Funktionen G_PRODUCT() är samma som KPRODUCT. Den tillhandahålls för kompatibilitet med Gnumeric.

en: G_PRODUCT(value;value;...)
sv: G_PRODUCT(värde;värde;...)

en: The DIV() function divides the first value by the other values in turn.
sv: Funktionen DIV() dividerar det första värdet med övriga värden i tur och ordning.

en: DIV(value;value;...)
sv: DIV(värde;värde;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
sv: DIV(20;2;2) returnerar 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
sv: DIV(25;2,5) returnerar 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
sv: Funktionen SUMSQ() beräknar summan av kvadraterna på parametervärdena. Du kan beräkna summan av ett intervall, SUMSQ(A1:B5), eller en lista av värden, SUMSQ(12;5;12,5).

en: SUMSQ(value;value;...)
sv: SUMSQ(värde;värde;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
sv: SUMSQ(12;5;7) är lika med 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
sv: SUMSQ(12,5;2) är lika med 160,25

en: The MAX() function returns the largest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
sv: Funktionen MAX() returnerar det största av parametervärdena. Strängar och logiska värden ignoreras.

en: MAX(value;value;...)
sv: MAX(värde;värde;...)

en: MAX(12;5; 7) returns 12
sv: MAX(12;5;7) returnerar 12

en: MAX(12.5; 2) returns 12.5
sv: MAX(12,5;2) returnerar 12,5

en: MAX(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 0.5
sv: MAX(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) returnerar 0,5

en: The MAXA() function returns the largest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE evaluates to 0. String values are ignored.
sv: Funktionen MAXA() returnerar det största av parametervärdena. TRUE utvärderas som 1, FALSE som 0. Strängvärden ignoreras.

en: MAXA(value;value;...)
sv: MAXA(värde;värde;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
sv: MAXA(12;5;7) returnerar 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
sv: MAXA(12,5;2) returnerar 12,5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
sv: MAXA(0,5; 0,4; TRUE; 0,2) returnerar 1

en: The MIN() function returns the smallest value given in the parameters. String and logical values are ignored.
sv: Funktionen MIN() returnerar det minsta av parametervärdena. Stängar och logiska värden ignoreras.

en: MIN(value;value;...)
sv: MIN(värde;värde;...)

en: MIN(12;5; 7) returns 5
sv: MIN(12;5;7) returnerar 5

en: MIN(12.5; 2) returns 2
sv: MIN(12,5; 2) returnerar 2

en: MIN(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.4
sv: MIN(0,4; 2; FALSE; 0,7) returnerar 0,4

en: The MINA() function returns the smallest value given in the parameters. TRUE evaluates to 1, FALSE to 0. String values are ignored.
sv: Funktionen MINA() returnerar det minsta av parametervärdena. TRUE utvärderas som 1, FALSE som 0. Strängvärden ignoreras.

en: MINA(value;value;...)
sv: MINA(värde;värde;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
sv: MINA(12;5;7) returnerar 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
sv: MINA(12,5; 2) returnerar 2

en: MINA(0.4; 2; FALSE; 0.7) returns 0.
sv: MIN(0,4; 2; FALSE; 0,7) returnerar 0.

en: The MULTIPLY() function multiplies all the values given in the parameters. You can multiply values given by a range MULTIPLY(A1:B5) or a list of values like MULTIPLY(12;5;12.5). It's equivalent to PRODUCT.
sv: Funktionen MULTIPLY() multiplicerar alla parametervärdena. Du kan multiplicera ett värden givna av ett intervall, MULTIPLY(A1:B5), eller en lista av värden som MULTIPLY(12;5;12,5). Den är ekvivalent med PRODUCT.

en: MULTIPLY(value;value;...)
sv: MULTIPLY(värde;värde;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
sv: MULTIPLY(12;5;7) är lika med 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
sv: MULTIPLY(12,5;2) är lika med 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
sv: Funktionen MULTINOMIAL() returnera multinominalvärdet för alla tal i parametrarna. Den använder den här formeln för MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
sv: MULTINOMIAL(värde;värde;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
sv: MULTINOMIAL(3;4;5) är lika med 27720

en: The SQRT() function returns the non-negative square root of the argument. It is an error if the argument is negative.
sv: Funktionen SQRT() returnerar den ickenegativa kvadratroten ur argumentet. Det är ett fel om argumentet är negativt.

en: SQRT(9) equals 3
sv: SQRT(9) är lika med 3

en: SQRT(-9) is an error
sv: SQRT(-9) är felaktigt

en: The SQRTPI() function returns the non-negative square root of x * PI. It is an error if the argument is negative.
sv: Funktionen SQRTPI() returnerar den ickenegativa kvadratroten ur x * pi. Det är ett fel om argumentet är negativt.

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
sv: SQRTPI(2) är lika med 2,506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
sv: Funktionen LN() returnerar den naturliga logaritmen av x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
sv: LN(0,8) är lika med -0,22314355

en: LN(0) equals -inf
sv: LN(0) är lika med -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
sv: Funktionen LOGn(x;n) returnerar bas-n logaritmen av x.

en: LOGn(value;base)
sv: LOGn(värde;bas)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
sv: LOGn(12;10) är lika med 1,07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
sv: LOGn(12;2) är lika med 3,5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
sv: Funktionen ROOTN() returnerar den ickenegativa n:te roten ur x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
sv: ROOTN(9;2) är lika med 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
sv: Funktionen CUR(x) returnerar den ickenegativa tredje roten ur x.

en: CUR(27) equals 3
sv: CUR(27) är lika med 3

en: A floating point value, greater than zero
sv: Ett flyttalsvärde större än noll

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
sv: Funktionen LOG(x) returnerar logaritmen med bas 10 av x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
sv: LOG(0,8) är lika med -0,09691001

en: LOG(0) is an error.
sv: LOG(0) är felaktigt.

en: A positive floating point value
sv: Ett positivt flyttal

en: The LOG10() function returns the base-10 logarithm of the argument.
sv: Funktionen LOG10() returnerar logaritmen med bas 10 av argumentet.

en: LOG10(10) equals 1.
sv: LOG10(10) är lika med 1.

en: LOG10(0) is an error.
sv: LOG10(0) är felaktigt.

en: The LOG2() function returns the base-2 logarithm of x.
sv: Funktionen LOG2(x) returnerar bas 2 logaritmen av x.

en: LOG2(0.8) equals -0.32192809
sv: LOG2(0,8) är lika med -0,32192809

en: LOG2(0) equals -inf.
sv: LOG2(0) är lika med -inf.

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
sv: Funktionen EXP(x) returnerar värdet e (basen för naturliga logaritmer) upphöjt till x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
sv: EXP(9) är lika med 8 103,08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
sv: EXP(-9) är lika med 0,00012341

en: The CEIL() function rounds x up to the nearest integer which is greater than the input, returning that value as a double.
sv: Funktionen CEIL() avrundar värdet uppåt till närmaste heltal som är större än indata, och returnerat resultatet som ett dubbelt flyttal.

en: CEIL(12.5) equals 13
sv: CEIL(12,5) är lika med 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
sv: CEIL(-12,5) är lika med -12

en: Significance (optional)
sv: Signifikans (valfri)

en: Mode (optional)
sv: Läge (valfritt)

en: The CEILING() function rounds x up (away from zero) to the nearest multiple of Significance which is greater than the input. The default value for Significance is 1 (or -1 if the value is negative), which means rounding up to the nearest integer. If the Mode parameter is non-zero, the function rounds away from zero, instead of up towards the positive infinity.
sv: Funktionen CEILING() avrundar X uppåt (från noll) till närmaste multipel av Signifikans som är större än indata. Standardvärdet för signifikansen är 1 (eller -1 om värdet är negativt), vilket betyder avrundning uppåt till närmaste heltal. Om parametern Läge inte är noll, avrundar funktionen från noll, istället uppåt mot positiv oändlighet.

en: CEILING(12.5) equals 13
sv: CEILING(12,5) är lika med 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
sv: CEILING(6,43; 4) är lika med 8

en: CEILING(-6.43; -4; 1) equals -8
sv: CEILING(-6,43; -4; 1) är lika med -8

en: CEILING(-6.43; -4; 0) equals -4
sv: CEILING(-6,43; -4; 0) är lika med -4

en: Round a number x down to the nearest multiple of the second parameter, Significance.
sv: Avrunda talet X neråt till närmaste multipel av den andra parametern, Signifikans.

en: The FLOOR() function rounds x down (towards zero) to the nearest multiple of Significance which is smaller than the input.
                    The default value for Significance is 1, if x is positive. It is -1, if the value is negative,
                    which means rounding up to the nearest integer.
                    If mode is given and not equal to zero, the amount of x is rounded toward zero to a multiple
                    of significance and then the sign applied. Otherwise, it rounds toward negative infinity.
                        If any of the two parameters x or Significance is zero, the result is zero.
sv: Funktionen FLOOR() avrundar X neråt (mot noll) till närmaste multipel av Signifikans som är mindre än indata.
    Normalvärdet för Signifikans är 1, om X är positivt. Det är -1, om X är negativt,
    vilket betyder avrundning uppåt till närmaste heltal.
    Om läge anges och är skilt från noll, avrundas X-värdet mot noll till en multipel
    av Signifikans och därefter läggs tecknet till. Annars avrundas mot negativ oändlighet.
    Om någon av de två parametrarna X eller Signifikans är noll, är resultatet noll.

en: FLOOR(12.5) equals 12
sv: FLOOR(12,5) är lika med 12

en: FLOOR(-12.5) equals -13
sv: FLOOR(-12,5) är lika med -13

en: FLOOR(5; 2) equals 4
sv: FLOOR(5; 2) är lika med 4

en: FLOOR(5; 2.2) equals 4.4
sv: FLOOR(5; 2,2) är lika med 4,4

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
sv: Funktionen ABS() returnerar absolutvärdet av flyttalet x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
sv: ABS(12,5) är lika med 12,5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
sv: ABS(-12,5) är lika med 12,5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
sv: Funktionen INT() returnerar heltalsdelen av värdet.

en: INT(12.55) equals 12
sv: INT(12,55) är lika med 12

en: INT(15) equals 15
sv: INT(15) är lika med 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
sv: Funktionen RAND() returnerar ett pseudoslumptal mellan 0 och 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
sv: RAND() kan till exempel vara lika med 0,78309922...

en: A floating point value (greater 0)
sv: Ett flyttalsvärde (större än 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
sv: Funktionen RANDEXP() returnerar ett exponentialfördelat pseudoslumptal.

en: RANDEXP(0.88)
sv: RANDEXP(0,88)

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
sv: Funktionen RANDPOISSON() returnerar ett Poissonfördelat pseudoslumptal.

en: A floating point value (between 0 and 1)
sv: Ett flyttalsvärde (mellan 0 och 1)

en: Trials (greater 0)
sv: Försök (större än 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
sv: Funktionen RANDBINOM() returnerar ett binomialfördelat slumptal.

en: Failures (greater 0)
sv: Misslyckade (större än 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
sv: Funktionen RANDNEGBINOM() returnerar ett negativt binomialfördelat pseudoslumptal.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
sv: Funktionen RANDBERNOULLI() returnerar ett Bernoullifördelat slumptal.

en: RANDBERNOULLI(0.45)
sv: RANDBERNOULLI(0,45)

en: Mean value of the normal distribution
sv: Normalfördelningens medelvärde

en: Dispersion of the normal distribution
sv: Normalfördelningens standardavvikelse

en: The RANDNORM() function returns a Normal(Gaussian)-distributed pseudo-random number.
sv: Funktionen RANDNORM() returnerar ett normalfördelat (Gaussiskt) slumptal.

en: RANDNORM(mu; sigma)
sv: RANDNORM(my; sigma)

en: Bottom value
sv: Undre gräns

en: Top value
sv: Övre gräns

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
sv: Funktionen RANDBETWEEN() returnerar ett pseudoslumptal mellan den undre och övre gränsen. Om undre gräns är större än övre gräns returneras Fel.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
sv: RANDBETWEEN(undre;övre)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
sv: RANDBETWEEN(12;78) kan till exempel vara lika med 61,0811...

en: Multiple
sv: Multipel

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
sv: Funktionen MROUND() returnerar värdet avrundat till den angivna multipeln. Värdet och multipeln måste ha samma tecken.

en: MROUND(value; multiple)
sv: MROUND(värde; multipel)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
sv: MROUND(1,252; 0,5) är lika med 1,5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
sv: MROUND(-1,252;-0,5) är lika med -1,5

en: Digits
sv: Decimaler

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
sv: Funktionen ROUND(värde[;siffror]) avrundar värdet. Siffror anger antalet siffror som du vill avrunda värdet till. Om siffror är noll eller inte anges, avrundas värdet uppåt till närmsta heltal. Om siffror är mindre än noll, så avrundas motsvarande heltalsdel av värdet.

en: ROUND(value;[digits])
sv: ROUND(värde[;siffror])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
sv: ROUND(1,252;2) är lika med 1,25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
sv: ROUND(-1,252;2) är lika med -1,25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
sv: ROUND(1,258;2) är lika med 1,26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
sv: ROUND(-12,25;-1) är lika med -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
sv: ROUND(-1,252;0) är lika med -1

en: The ROUNDUP(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is greater. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer.
sv: Funktionen ROUNDUP(värde[;decimaler]) returnerar värdet avrundat så att dess absolutvärde är större. Decimaler är det antal siffror som du vill avrunda talet. Om Decimaler är noll eller inte anges, avrundas värdet uppåt till närmsta heltal.

en: ROUNDUP(value;[digits])
sv: ROUNDUP(värde[;decimaler])

en: ROUNDUP(1.252) equals 2
sv: ROUNDUP(1.252) är lika med 2

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
sv: ROUNDUP(1,252;2) är lika med 1,26

en: ROUNDUP(-1.252;2) equals -1.26
sv: ROUNDUP(-1.252;2) är lika med -1.26

en: ROUNDUP(-1.252) equals -2
sv: ROUNDUP(-1.252) är lika med -2

en: The ROUNDDOWN(value;[digits]) function returns value rounded so that its absolute value is lesser. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded down to the nearest integer.
sv: Funktionen ROUNDDOWN(värde[;decimaler]) returnerar värdet avrundat så att dess absolutvärde är mindre. Decimaler är det antal siffror som du vill avrunda talet. Om Decimaler är noll eller inte anges, avrundas värdet neråt till närmsta heltal.

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
sv: ROUNDDOWN(värde[;decimaler])

en: ROUNDDOWN(1.252) equals 1
sv: ROUNDDOWN(1.252) är lika med 1

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
sv: ROUNDDOWN(1,252;2) är lika med 1,25

en: ROUNDDOWN(-1.252;2) equals -1.25
sv: ROUNDDOWN(-1.252;2) är lika med -1.25

en: ROUNDDOWN(-1.252) equals -1
sv: ROUNDDOWN(-1.252) är lika med -1

en: Nth term
sv: N.e termen

en: Function FIB calculates the Nth term of a Fibonacci sequence (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), in which each number, after the first two, is the sum of the two numbers immediately preceding it. FIB(0) is defined to be 0.
sv: Funktionen FIB beräknar N:e termen i en Fibonacci-följd (1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21...), där varje tal efter de två första, är summan av de omedelbart föregående två talen. FIB(0) definieras som 0.

en: FIB(9) returns 34
sv: FIB(9) returnerar 34

en: FIB(26) returns 121393
sv: FIB(26) returnerar 121393

en: Numerator
sv: Nämnare

en: Denumerator
sv: Nämnare

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
sv: Funktionen QUOTIENT returnerar heltalsdelen av täljare/nämnare.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
sv: QUOTIENT(täljare;nämnare)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
sv: QUOTIENT(21;4) returnerar 5

en: Function MDETERM returns the determinant of a given matrix. The matrix must be of type n x n.
sv: Funktionen MDETERM returnerar den givna matrisens determinant. Matrisen måste ha typen n x n.

en: MDETERM(matrix)
sv: MDETERM(matris)

en: First matrix
sv: Första matrisen

en: Second matrix
sv: Andra matrisen

en: Function MMULT multiplies two matrices. Number of columns of the first matrix must be the same as row count of the second one. The result is a matrix.
sv: Funktionen MMULT multiplicerar två matriser. Antal kolumner i den första matrisen måste vara samma som antal rader i den andra. Resultatet är en matris.

en: Since the result is an array, you need to use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
sv: Eftersom resultatet är ett fält, måste Ctrl+Alt+Retur (istället för bara returtangenten) användas för att visa fältets element i separata celler.

en: MMULT(matrix1;matrix2)
sv: MMULT(matris1;matris2)

en: Matrix
sv: Matris

en: Calculates the inverse of the matrix.
sv: Beräknar matrisens invers.

en: The matrix multiplied with its inverse results in the unity matrix of the same dimension.
sv: Matrisen multiplicerad med sin invers ger enhetsmatrisen av samma dimension som resultat.

en: Invertible matrices have a non-zero determinant.
sv: Matriser som kan inverteras har en determinant skild från noll.

en: MINVERSE(matrix)
sv: MINVERSE(matris)

en: Dimension
sv: Dimensioner

en: Creates the unity matrix of the given dimension.
sv: Skapar enhetsmatrisen av den givna dimensionen.

en: MUNIT(3) creates a 3x3 unity matrix
sv: MUNIT(3) skapar en 3x3 enhetsmatris

en: Returns the transpose of a matrix, i.e. rows and columns of the matrix are exchanged.
sv: Returnerar den transponerade matrisen, dvs. rader och kolumner i matrisen har bytts mot varandra.

en: TRANSPOSE(matrix)
sv: TRANSPOSE(matris)

en: Lookup & Reference
sv: Slå upp referens

en: Row number
sv: Radnummer

en: Column number
sv: Kolumn-nummer

en: Absolute number (optional)
sv: Absolutvärde (valfritt)

en: A1 style (optional)
sv: A1-stil (valfri)

en: Sheet name
sv: Arbetsbladsnamn

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
sv: ADDRESS skapar en celladress. Parametern rad är radnumret och kol är kolumnnumret.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
sv: Talet absolut anger referenstypen: 1 eller utelämnad = absolut, 2 = absolut rad, relativ kolumn, 3 = relativ rad, absolut kolumn och 4 = relativ.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
sv: A1-stil anger stilen för adressen som returneras. Om A1 är TRUE (förval) returneras adressen med A1-stil. Om den är FALSE returneras adressen med R1C1-stil.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
sv: Arbetsbladsnamn är texten som anger namnet på bladet.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
sv: ADDRESS(rad; kol; absolut; stil; arbetsbladsnamn)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
sv: ADDRESS(6; 4) returnerar $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
sv: ADDRESS(6; 4; 2) returnerar D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
sv: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Blad1") returnerar Blad1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
sv: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Blad1") returnerar Blad1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
sv: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Blad1") returnerar Blad1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
sv: Returnerar antalet områden i referenssträngen. Ett område kan vara en enstaka cell eller ett antal celler.

en: AREAS(reference)
sv: AREAS(referens)

en: AREAS(A1) returns 1
sv: AREAS(A1) returnerar 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
sv: AREAS((A1; A2:A4)) returnerar 2

en: Returns information about position, formatting or contents in a reference.
sv: Returnerar information om position, formatering eller innehåll i en referens.

en: CELL(type; reference)
sv: CELL(typ; referens)

en: CELL("COL", C7) returns 3
sv: CELL("COL",C7) returnerar 3

en: CELL("ROW", C7) returns 7
sv: CELL("ROW", C7) returnerar 7

en: CELL("ADDRESS", C7) returns $C$7
sv: CELL("ADDRESS", C7) returnerar $C$7

en: Arguments
sv: Argument

en: Returns the parameter specified by the index.
sv: Returnerar parametern som anges av index.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
sv: CHOOSE(index; parameter1; parameter2; ...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
sv: CHOOSE(1; "1:a"; "2:a") returnerar "1:a"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
sv: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returnerar 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
sv: Funktionen COLUMN returnerar kolumnen för en given cellreferens. Om ingen parameter anges, returneras kolumnen för den aktuella cellen.

en: COLUMN(reference)
sv: COLUMN(referens)

en: COLUMN(A1) returns 1
sv: COLUMN(A1) returnerar 1

en: COLUMN(D2) returns 4
sv: COLUMN(D2) returnerar 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
sv: Funktionen COLUMNS() returnerar antal kolumner i en referens.

en: COLUMNS(reference)
sv: COLUMNS(referens)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
sv: COLUMNS(A1:C3) returnerar 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
sv: COLUMNS(D2) returnerar 1

en: Row
sv: Rad

en: If a range is given, returns value stored in a given row/column. If one cell is given, which contains an array, then one element of the array is returned.
sv: Om ett intervall anges, returneras värdet lagrat i en given rad eller kolumn. Om en cell som innehåller en lista anges, returneras ett element i listan.

en: INDEX(cell, row, column)
sv: INDEX(cell, rad, kolumn)

en: INDEX(range, row, column)
sv: INDEX(intervall, rad, kolumn)

en: INDEX(A1:C3;2;2), returns contents of B2
sv: INDEX(A1:C3;2;2), returnerar innehållet i B2

en: INDEX(A1;2;2), if A1 is a result of array calculation, returns its (2,2) element.
sv: INDEX(A1;2;2), om A1 är resultatet av en listberäkning returneras dess element (2,2).

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
sv: Returnerar innehållet i cellen som anges av referenstexten. Den andra parametern är valfri.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
sv: INDIRECT(referenstext, A1-stil)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
sv: INDIRECT(A1), A1 innehåller "B1", och B1 1 => returnerar 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
sv: INDIRECT("A1"), returnerar innehållet i A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
sv: Funktionen ROW() returnerar raden för en given cellreferens. Om ingen parameter anges, returneras raden för den aktuella cellen.

en: ROW(reference)
sv: ROW(referens)

en: ROW(A1) returns 1
sv: ROW(A1) returnerar 1

en: ROW(D2) returns 2
sv: ROW(D2) returnerar 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
sv: Funktionen ROWS() returnerar antal rader i en referens.

en: ROWS(reference)
sv: ROWS(referens)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
sv: ROWS(A1:C3) returnerar 3

en: ROWS(D2) returns 1
sv: ROWS(D2) returnerar 1

en: Returns the sheet number of the reference or the string representing a sheet name.
sv: Returnerar referensens sidnummer eller strängen som representerar sidans namn.

en: SHEET(reference)
sv: SHEET(referens)

en: SHEET(Sheet1!C7) returns 1
sv: SHEET(Blad1!C7) returnerar 1

en: SHEET(Sheet2!C7) returns 2
sv: SHEET(Blad2!C7) returnerar 2

en: Returns the number of sheets in a reference or current document.
sv: Returnerar antal blad i en referens eller nuvarande dokument.

en: SHEETS(reference)
sv: SHEETS(referens)

en: Lookup value
sv: Uppslagningsvärde

en: Lookup vector
sv: Uppslagningsvektor

en: Result vector
sv: Resultatvektor

en: The LOOKUP function looks up the first parameter in the lookup vector. It returns a value in the result Vector with the same index as the matching value in the lookup vector. If value is not in the lookup vector it takes the next lower one. If no value in the lookup vector matches an error is returned. The lookup vector must be in ascending order and lookup and result vector must have the same size. Numeric values, string and boolean values are recognized. Comparison between strings is case-insensitive.
sv: Funktionen LOOKUP slår upp den första parametern i uppslagningsvektorn. Den returnerar ett värde i resultatvektorn med samma index som det matchande värdet i uppslagningsvektorn. Om värdet inte finns i uppslagningsvektorn tar den det närmsta mindre. Om inget värde i uppslagningsvektorn matchar returneras ett fel.Uppslagningsvektorn måste vara i stigande ordning och uppslagnings- och resultatvektorn måste ha samma storlek. Numeriska värden, strängar och Booleska värden känns igen. Jämförelse mellan strängar är skiftlägesokänsligt.

en: LOOKUP(value; lookup vector; result vector)
sv: LOOKUP(värde; uppslagningsvektor; resultatvektor)

en: LOOKUP(1.232; A1:A6; B1:B6) for A1 = 1, A2 = 2 returns the value of B1.
sv: LOOKUP(1,232; A1:A6; B1:B6) för A1 = 1, A2 = 2 returnerar värdet på B1.

en: Data source
sv: Datakälla

en: Sorted (optional)
sv: Sorterad (valfritt)

en: Look for a matching value in the first row of the given table, and return the value of the indicated row.
sv: Leta efter ett matchande värde i första raden av den angivna tabellen, och returnera värdet av raden som hittas.

en: Looks up the 'lookup value' in the first row of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'row' and the column, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first row is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
sv: Slår upp 'uppslagningsvärde' i den första raden av 'datakälla'. Om ett värde hittas, returneras värdet i 'rad' och den kolumn värdet hittades i. Om 'sorterad' är sant (standardvärdet), antas den första raden vara sorterad. Sökningen slutar om 'uppslagningsvärde' är mindre än värdet som jämförs med.

en: HLOOKUP(Lookup value; data source; Row; Sorted)
sv: HLOOKUP(uppslagningsvärde; datakälla; rad; sorterad)

en: Look for a matching value in the first column of the given table, and return the value of the indicated column.
sv: Leta efter ett matchande värde i första kolumnen av den angivna tabellen, och returnera värdet av kolumnen som hittas.

en: Looks up the 'lookup value' in the first column of the 'data source'. If a value matches, the value in the 'column' and the row, the value was found in, is returned. If 'sorted' is true (default), the first column is assumed to be sorted. The search will end, if the 'lookup value' is lower than the value, currently compared to.
sv: Slår upp 'uppslagningsvärde' i den första kolumnen av 'datakälla'. Om ett värde hittas, returneras värdet i 'kolumn' och den rad värdet hittades i. Om 'sorterad' är sant (standardvärdet), antas den första kolumnen vara sorterad. Sökningen slutar om 'uppslagningsvärde' är mindre än värdet som jämförs med.

en: VLOOKUP(Lookup value; data source; Column; Sorted)
sv: VLOOKUP(uppslagningsvärde; datakälla; kolumn; sorterad)

en: Formula cell
sv: Formelcell

en: Row cell
sv: Radcell

en: Row replacement
sv: Radersättning

en: Column cell (optional)
sv: Kolumncell (valfri)

en: Column replacement (optional)
sv: Kolumnersättning (valfri)

en: MULTIPLE.OPERATIONS executes the formula expression pointed to by FormulaCell and all formula expressions it depends on while replacing all references to RowCell with references to RowReplacement respectively all references to ColumnCell with references to ColumnReplacement. The function may be used to easily create tables of expressions that depend on two input parameters.
sv: MULTIPLE.OPERATIONS utvärderar formeluttrycket som utpekas av Formelcell, och alla formeluttryck som den beror på medan alla referenser till Radcell ersätts med referenser till Radersättning, och alla referenser till Kolumncell ersätts med referenser till Kolumnersättning. Funktionen kan användas för att enkelt skapa tabeller med uttryck som beror på två inparametrar.

en: MULTIPLE.OPERATIONS(Formula cell; Row cell; Row replacement; Column cell; Column replacement)
sv: MULTIPLE.OPERATIONS(Formelcell; Radcell; Radersättning; Kolumncell; Kolumnersättning)

en: Search value
sv: Sökvärde

en: Search region
sv: Sökområde

en: Match type (optional)
sv: Matchningstyp (valfri)

en: Finds a search value in a search region, and returns its position (starting from 1). Match type can be either -1, 0 or 1 and determines how is searched for the value. If match type is 0, the index of the first value that equals search value is returned. If match type is 1 (or omitted), the index of the first value that is less than or equal to the search value is returned and the values in the search region must be sorted in ascending order. If match type is -1, the smallest value that is greater than or equal to the search value is found, and the search region needs to be sorted in descending order.
sv: Hittar ett sökvärde i ett sökområde och returnerar dess position (med början på 1). Matchningstyp kan antingen vara -1, 0 eller 1, och bestämmer hur sökningen efter värdet görs. Om matchningstypen är 0, returneras index av det första värdet som är lika med sökvärdet. Om matchningstypen är 1 (eller utelämnas), returneras index av det första värdet som är mindre än eller lika med sökvärdet. Om matchningstypen är -1, hittas det minsta värdet som är större än eller lika med sökvärdet, och sökområdet måste vara sorterat i fallande ordning.

en: MATCH(Search value; Search region; Match type)
sv: MATCH(Sökvärde; Sökområde; Matchningstyp)

en: Reference or range
sv: Referens eller intervall

en: Number of rows to offset
sv: Antal rader att förskjuta

en: Number of columns to offset
sv: Antal kolumner att förskjuta

en: Height of the offset range (optional)
sv: Förskjutningsintervallets höjd (valfri)

en: Width of the offset range (optional)
sv: Förskjutningsintervallets bredd (alternativ)

en: Modifies a reference's position and dimension.
sv: Ändrar position och dimension hos en referens.

en: OFFSET(Reference reference; Integer rowOffset; Integer columnOffset; Integer newHeight; Integer newWidth)
sv: OFFSET(Reference referens; Integer radförskjutning; Integer kolumnförskjutning; Integer ny-höjd; Integer ny-bredd)

en: Statistical
sv: Statistik

en: Floating point values
sv: Flyttalsvärden

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
sv: Funktionen AVEDEV() beräknar medelvärdet av absoluta avvikelsen av en datamängd från medelvärdet.

en: AVEDEV(value;value;...)
sv: AVEDEV(värde;värde;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
sv: AVEDEV(11,4;17,3;21,3;25,9;40,1) returnerar 7,84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
sv: Funktionen AVERAGE() beräknar medelvärdet av alla angivna parametrar. Du kan beräkna medelvärdet av ett intervall AVERAGE(A1:B5) eller en lista av värden som AVERAGE(12;5;12.5)

en: AVERAGE(value;value;...)
sv: AVERAGE(värde;värde;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
sv: AVERAGE(12;5;7) är lika med 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
sv: AVERAGE(12,5;2) är lika med 7,25

en: String values
sv: Strängvärden

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
sv: Funktionen AVERAGEA() beräknar medelvärdet av angivna argument. Nummer, text och logiska värden tas också med i beräkningen. Om cellen innehåller text, eller argumentet utvärderas till FALSE, så räknas det som värdet noll (0). Om argumentet utvärderas som TRUE, räknas det som ett (1). Observera att tomma celler räknas inte.

en: AVERAGEA(value;value;...)
sv: AVERAGEA(värde;värde;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
sv: AVERAGEA(11,4;17,3;"litetext";25,9;40,1) är lika med 18,94

en: Alpha parameter
sv: Alfaparameter

en: Beta parameter
sv: Betaparameter

en: End
sv: Slut

en: Cumulative
sv: Ackumulerat

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
sv: Funktionen BETADIST() returnerar värdet av fördelningsfunktionen för betafördelningen.

en: The third and fourth parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
sv: Den tredje och fjärde parametern är valfria. De anger undre och övre gräns, som annars får värdena 0,0 och 1,0.

en: BETADIST(number;alpha;beta;start;end;[cumulative=TRUE])
sv: BETADIST(tal;alfa;beta;start;slut;[ackumulerat=TRUE])

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
sv: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105) är lika med 0,675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
sv: BETADIST(0,2859;0,2606;0,8105;0,2;0,9) är lika med 0,537856

en: The BETAINV() function returns the inverse of BETADIST(x;alpha;beta;a;b;TRUE()).
sv: Funktionen BETAINV() returnerar inversen av BETADIST(x;alfa;beta;a;b;TRUE()).

en: The start and end parameters are optional. They set the lower and upper bounds, otherwise defaulting to 0.0 and 1.0 respectively.
sv: Den start- och slutparametern är valfria. De anger undre och övre gräns, som annars får värdena 0,0 och 1,0.

en: BETAINV(number;alpha;beta [; start=0 [; end=1]])
sv: BETAINV(tal;alfa;beta [; start=0 [; end=1]])

en: BETADIST(BETAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sv: BETADIST(BETAINV(0,1;3;4);3;4) är lika med 0,1

en: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
sv: BETADIST(BETAINV(0.3;3;4);3;4) är lika med 0,3

en: Degrees of freedom
sv: Frihetsgrader

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
sv: Funktionen CHDIST() returnerar sannolikhetsvärdet från den angivna chi-kvadraten att en hypotes är bekräftad.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
sv: CHIDIST jämför Chi-kvadrat värdet som ska anges för ett slumpmässigt urval som beräknas från summan av (observerat värde - förväntat värde)^2/förväntat värde, för alla värden med den teoretiska Chi-kvadrat fördelningen, och avgör utgående från detta sannolikheten för fel i hypotesen som ska provas.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
sv: CHIDIST(tal;frihetsgrader)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
sv: CHIDIST(13,27;5) returnerar 0,021

en: Total number of elements
sv: Totalt antal element

en: Number of elements to choose
sv: Antal element att välja

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
sv: Funktionen COMBIN() beräknar antalet möjliga kombinationer. Den första parametern är antalet element. Den andra parametern är antalet element att välja. Båda parametrarna ska vara positiva, och den första parametern ska inte vara mindre än den andra. Annars returneras ett fel.

en: COMBIN(total;chosen)
sv: COMBIN(total;valda)

en: COMBIN(12;5) returns 792
sv: COMBIN(12;5) returnerar 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
sv: COMBIN(5;5) returnerar 1

en: The COMBINA() function calculates the count of possible combinations allowing repetition. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose allowing repetition. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
sv: Funktionen COMBINA() beräknar antalet möjliga kombinationer, med upprepning tillåten. Den första parametern är antalet element. Den andra parametern är antalet element att välja, med upprepning tillåten. Båda parametrarna ska vara positiva, och den första parametern ska inte vara mindre än den andra. Annars returnerar funktionen ett fel.

en: COMBINA(total;chosen)
sv: COMBINA(total;valda)

en: COMBINA(12;5) returns 4368
sv: COMBINA(12;5) returnerar 4368

en: COMBINA(5;5) returns 126
sv: COMBINA(5;5) returnerar 126

en: Level of the confidence interval
sv: Nivå för konfidensintervall

en: Standard deviation for the total population
sv: Den totala populationens standardavvikelse

en: Size of the total population
sv: Storlek av hela populationen

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
sv: Funktionen CONFIDENCE() returnerar konfidensintervallet för medelvärdet av en population.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
sv: Parametern alfa måste vara mellan 0 och 1 (0 och 1 får inte ingå), STD måste vara positivt och storlek måste vara större än eller lika med 1.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
sv: CONFIDENCE(alfa;STD;storlek)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
sv: CONFIDENCE(0,05;1,5;100) är lika med 0,294059

en: Cell range of values
sv: Ett område med cellvärden

en: Second cell range of values
sv: Andra området med cellvärden

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
sv: Funktionen CORREL() beräknar korrelationskoefficienten för två cellområden.

en: CORREL(range1; range2)
sv: CORREL(område1; område2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
sv: Funktionen COVAR() beräknar kovariansen för två cellområden.

en: COVAR(range1; range2)
sv: COVAR(område1; område2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
sv: Funktionen DEVSQ() beräknar summan av kvadraterna på avvikelser.

en: DEVSQ(value; value;...)
sv: DEVSQ(värde; värde;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
sv: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returnerar 684,75

en: Lambda parameter
sv: Lambdaparameter

en: 0 = density, 1 = distribution
sv: 0 = frekvensfunktion, 1 = fördelningsfunktion

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
sv: Funktionen EXPONDIST() returnerar exponentialfördelningen.

en: The lambda parameter must be positive.
sv: Parametern lambda måste vara positiv.

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
sv: Ackumulera = 0 beräknar frekvensfunktionen, ackumulera = 1 beräknar fördelningsfunktionen.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
sv: EXPONDIST(tal;lambda;ackumulera)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
sv: EXPONDIST(3;0,5;0) är lika med 0,111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
sv: EXPONDIST(3;0,5;1) är lika med 0,776870

en: Degrees of freedom 1
sv: Frihetsgrader 1

en: Degrees of freedom 2
sv: Frihetsgrader 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
sv: Funktionen FDIST() returnerar f-fördelningen.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
sv: FDIST(tal;frihetsgrader_1;frihetsgrader_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
sv: FDIST(0,8;8;12) ger 0,61

en: Number r1
sv: Nummer r1

en: Number r2
sv: Nummer r2

en: The FINV() function returns the unique non-negative number x such that FDIST(x;r1;r2) = p.
sv: Funktionen FINV() returnerar det unika icke-negativa talet x så att FDIST(x;r1;r2) = p.

en: FINV(number; r1; r2)
sv: FINV(tal; r1; r2)

en: FDIST(FINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sv: FDIST(FINV(0,1;3;4);3;4) är lika med 0,1

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
sv: Funktionen FISHER() returnerar Fisher-överföringsfunktionen för x och skapar en funktion nära en normalfördelning.

en: FISHER(number)
sv: FISHER(tal)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
sv: FISHER(0,2859) är lika med 0,294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
sv: FISHER(0,8105) är lika med 1,128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
sv: Funktionen FISHERINV() returnerar inversen av Fisher-överföringsfunktionen för x och skapar en funktion nära en normalfördelning.

en: FISHERINV(number)
sv: FISHERINV(tal)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
sv: FISHERINV(0,2859) är lika med 0,278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
sv: FISHERINV(0,8105) är lika med 0,669866

en: Floating point values, that should be counted.
sv: Flyttalsvärden som ska räknas.

en: Floating point values, representing the upper boundaries of the intervals.
sv: Flyttalsvärden som representerar områdenas övre gränser.

en: Counts the number of values for each interval given by the border values in the second parameter.
sv: Räknar antal värden i varje område angivet av gränsvärden i den andra parametern.

en: The values in the second parameter determine the upper boundaries of the intervals.
                   The intervals include the upper boundaries.
                   The returned array is a column vector and has one more element than the second parameter;
                   the last element represents the number of all elements greater than the last value in second parameter.
                       If the second parameter is empty, all values in the first parameter are counted.
sv: Värdena i den andra parametern bestämmer de övre gränserna för områdena.
    Den övre gränsen ingår i områdena.
    Fältet som returneras är en kolumnvektor och har ett element mer än den andra parametern.
    Det sista elementet representerar antalet element som är större än det sista värdet i den andra parametern.
    Om den andra parametern är tom, räknas alla värden i den första parametern.

en: Note that the data must be in columns and since the result is a column-array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the array elements in separate cells.
sv: Observera att data måste vara i kolumner, och eftersom resultatet är ett kolumnfält, använd Ctrl+Alt+Retur (istället för bara returtangenten) för att visa fältets element i separata celler.

en: FREQUENCY(Range data; Range bins)
sv: FREQUENCY(Intervalldata; Intervallområden)

en: Cumulated flag
sv: Ackumuleringsflagga

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
sv: Funktionen GAMMADIST() returnerar gammafördelningen.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
sv: Om den sista parametern (ackumulera) är 0, beräknar den frekvensfunktionen. Om den är 1, returneras fördelningensfunktionen. De första tre parametrarna måste vara positiva.

en: The first three parameters must be positive.
sv: De tre första parametrarna måste vara positiva.

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
sv: GAMMADIST(tal;alfa;beta;ackumulera)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
sv: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;1) är lika med 0,995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
sv: GAMMADIST(0,758;0,1;0,35;0) är lika med 0,017179

en: The GAMMAINV() function returns the unique number x >= 0 such that GAMMAINV(x;alpha;beta;TRUE()) = p.
sv: Funktionen GAMMAINV() returnerar det unika tal x ≥ 0 så att GAMMAINV(x;alfa;beta;TRUE()) = p.

en: GAMMAINV(number;alpha;beta)
sv: GAMMAINV(tal;alfa;beta)

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.1;3;4);3;4) equals 0.1
sv: GAMMADIST(GAMMAINV(0,1;3;4);3;4) är lika med 0,1

en: GAMMADIST(GAMMAINV(0.3;3;4);3;4) equals 0.3
sv: GAMMADIST(GAMMAINV(0,3;3;4);3;4) är lika med 0,3

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
sv: Talet som ska användas för att beräkna heltalsvärdet av normalfördelningen

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
sv: Funktionen GAUSS() returnerar heltalsvärden av fördelningsfunktionen för normalfördelningen.

en: GAUSS(value)
sv: GAUSS(värde)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
sv: GAUSS(0,25) är lika med 0,098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
sv: Funktionen GEOMEAN() returnerar det geometriska medelvärdet av givna argument. Detta är samma sak som N:te roten ur produkten av termerna.

en: GEOMEAN(value; value;...)
sv: GEOMEAN(värde;värde;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
sv: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returnerar 30,45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
sv: Funktionen HARMEAN() beräknar det harmoniska medelvärdet av N värden (N delat med summan av värdenas invers).

en: HARMEAN(value; value;...)
sv: HARMEAN(värde; värde;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
sv: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returnerar 28,588

en: Number of success in the sample
sv: Antal lyckade försök i urvalet

en: Number of trials
sv: Antal försök

en: Number of success overall
sv: Totalt antal lyckade försök

en: Population size
sv: Populationens storlek

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
sv: Funktionen HYPGEOMDIST() returnerar den hypergeometriska fördelningen.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
sv: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returnerar 0,3522

en: y values (array)
sv: y-värden (fält)

en: x values (array)
sv: x-värden (fält)

en: The INTERCEPT() function calculates the interception of the linear regression line with the y axis.
sv: Funktionen INTERCEPT() beräknar skärningen av den linjära regressionslinjen med Y-axeln.

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
sv: Funktionen KURT() beräknar en uppskattning av en datamängds excess utan systematiskt fel. Du måste ange minst fyra värden, annars returneras ett fel.

en: KURT(value; value;...)
sv: KURT(värde; värde;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
sv: KURT(21; 33; 54; 23) returnerar 1,344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
sv: Funktionen KURTP() beräknar en uppskattning av en datamängds excess för en population. Du måste ange minst fyra värden, annars returneras ett fel.

en: KURTP(value; value;...)
sv: KURTP(värde; värde;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
sv: KURTP(21; 33; 54; 23) returnerar -1,021

en: Position (from the largest)
sv: Position (från den största)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
sv: Funktionen LARGE() returnerar det k största värdet i datamängden.

en: LARGE(range; k)
sv: LARGE(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
sv: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returnerar 3

en: The LEGACYFDIST() function returns the f-distribution.
sv: Funktionen LEGACYFDIST() returnerar f-fördelningen.

en: LEGACYFDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
sv: LEGACYFDIST(tal;frihetsgrader_1;frihetsgrader_2)

en: LEGACYFDIST(0.8;8;12) yields 0.61
sv: LEGACYFDIST(0,8;8;12) ger 0,61

en: Probability
sv: Sannolikhet

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
sv: Logaritmfördelningens medelvärde

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
sv: Logaritmfördelningens standardavvikelse

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
sv: Funktionen LOGINV() beräknar inversen av logaritmiska fördelningsfunktionen för normalfördelningen.

en: LOGINV(p; mean; stdev)
sv: LOGINV(p; medelvärde; standardavvikelse)

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
sv: LOGINV(0,1;0;1) är lika med 0,2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
sv: Sannolikhetsvärde som ska användas för att beräkna logaritmfördelningen

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
sv: Funktionen LOGNORMDIST() returnerar den logaritmiska fördelningsfunktionen för normalfördelningen.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
sv: LOGNORMDIST(tal;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
sv: LOGNORMDIST(0,1;0;1) är lika med 0,01

en: Floating point value or range of values
sv: Flyttalsvärde eller område med värden

en: Floating point values or range of values
sv: Flyttalsvärden eller område med värden

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
sv: Funktionen MEDIAN() beräknar medianen av alla parametervärdena. Du kan beräkna medianen av ett intervall, som MEDIAN(A1:B5), eller en lista av värden som MEDIAN(12;5;12,5). Tomma celler anses vara noll, och celler med text ignoreras.

en: MEDIAN(value;value;...)
sv: MEDIAN(värde;värde;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
sv: MEDIAN(12; 5; 5,5) är lika med 5,5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
sv: MEDIAN(12; 7; 8; 2) är lika med 7,5

en: Float
sv: Flyttal

en: The MODE() function returns the most frequently occurring value in the data set.
sv: Funktionen MODE() returnerar det oftast förekommande värdet i datamängden.

en: MODE(number; number2; ...)
sv: MODE(nummer; nummer2; ...)

en: MODE(range)
sv: MODE(område)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
sv: MODE(12; 14; 12; 15) returnerar 12

en: Number of failures
sv: Antal misslyckade försök

en: Number of successful trials
sv: Antal lyckade försök

en: Probability of success
sv: Sannolikhet att lyckas

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
sv: Funktionen NEGBINOMDIST() returnerar den negativa binomialfördelningen.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
sv: NEGBINOMDIST(misslyckade; lyckade; sannolikhet att lyckas)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
sv: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returnerar 0,152872629

en: Linear middle of the distribution
sv: Linjärt medelvärde för fördelningen

en: Standard deviation of the distribution
sv: Fördelningens standardavvikelse

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
sv: Funktionen NORMDIST() returnerar fördelningsfunktionen för normalfördelningen.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
sv: Tal är värdet av fördelningen som ska användas för att beräkna normalfördelningen.

en: MV is the linear middle of the distribution.
sv: MV är det linjära medelvärdet för fördelningen.

en: STD is the standard deviation of the distribution.
sv: STD är standardavvikelsen för fördelningen.

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
sv: K = 0 beräknar frekvensfunktion, K = 1 beräknar fördelningsfunktion.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
sv: NORMDIST(tal;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
sv: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;0) är lika med 0,934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
sv: NORMDIST(0,859;0,6;0,258;1) är lika med 0,842281

en: Middle value in the normal distribution
sv: Medelvärde för normalfördelningen

en: Standard deviation of the normal distribution
sv: Normalfördelningens standardavvikelse

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
sv: Funktionen NORMINV() returnerar inversen av normalfördelningen. Talet måste vara mellan 0 och 1 (0 och 1 får inte ingå) och STD måste vara positivt.

en: NORMINV(number;MV;STD)
sv: NORMINV(tal;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
sv: NORMINV(0,9;63;5) är lika med 69,41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
sv: Värdet som normalfördelningen beräknas för

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
sv: Funktionen NORMSDIST() returnerar standardnormalfördelningen.

en: NORMSDIST(Number)
sv: NORMSDIST(tal)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
sv: NORMSDIST(1) är lika med 0,84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
sv: Funktionen NORMSINV() returnerar inversen av fördelningsfunktionen för normalfördelningen. Talet måste vara mellan 0 och 1 (0 och 1 får inte ingå).

en: NORMSINV(Number)
sv: NORMSINV(tal)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
sv: NORMSINV(0,908789) returnerar 1,3333

en: The PEARSON() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges. It is the same as the CORREL function.
sv: Funktionen PEARSON() beräknar korrelationskoefficienten för två cellområden. Den är samma som funktionen CORREL.

en: PEARSON(range1; range2)
sv: PEARSON(område1; område2)

en: Number of elements to permutate
sv: Antal element att permutera

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
sv: Funktionen PERMUT() returnerar antalet permutationer. den första parametern är antalet element och den andra parametern är antalet element använda i permutationen.

en: PERMUT(total;permutated)
sv: PERMUT(total;permuterade)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
sv: PERMUT(8;5) är lika med 6 720

en: PERMUT(1;1) equals 1
sv: PERMUT(1;1) är lika med 1

en: The PERMUTATIONA() function returns the number of ordered permutations when allowing repetition. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements to choose. Both parameters must be positive.
sv: Funktionen PERMUTATIONA() returnerar antalet ordnade permutationer när upprepning tillåts. Den första parametern är antalet element och den andra parametern är antalet element att välja. Båda parametrar måste vara positiva.

en: PERMUTATIONA(total;chosen)
sv: PERMUTATIONA(total;valda)

en: PERMUTATIONA(2,3) returns 8
sv: PERMUTATIONA(2;3) returnerar 8

en: PERMUTATIONA(0,0) returns 1
sv: PERMUTATIONA(0;0) returnerar 1

en: Range of values
sv: Intervall av värden

en: The percentile value between 0 and 1, inclusive.
sv: Percentilvärdet mellan 0 och 1, inklusive 0 och 1.

en: The PERCENTILE() function returns the x-th sample percentile of data values in Data. A percentile returns the scale value for a data series which goes from the smallest (alpha=0) to the largest value (alpha=1) of a data series. For alpha = 25%, the percentile means the first quartile; alpha = 50% is the MEDIAN. Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
sv: Funktionen PERCENTILE() returnerar det x:te samplade percetilen av datavärden i Data. En percentil returnerar det skalade värdet för en dataserie, som går från det minsta (alfa = 0) till det största värdet (alfa = 1) i en dataserie. För alfa = 25 %, betyder percentilen den första kvartilen, alfa = 50 % är medianen. Tomma celler anses vara noll, och celler med text ignoreras.

en: PERCENTILE(data;alpha)
sv: PERCENTILE(data;alfa)

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
sv: Talet som ska användas för att beräkna normalfördelningen

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
sv: Funktionen PHI() returnerar värdet på fördelningsfunktionen för en normalfördelning.

en: PHI(value)
sv: PHI(värde)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
sv: PHI(0,25) är lika med 0,86668

en: Lambda parameter (the middle value)
sv: Lambdaparametern (mittenvärdet)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
sv: Funktionen POISSON() returnerar Poissonfördelningen.

en: The lambda and number parameters must be positive.
sv: Parametrarna lambda och tal måste vara positiva.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
sv: POISSON(tal;lambda;ackumulera)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
sv: POISSON(60;50;0) är lika med 0,020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
sv: POISSON(60;50;1) är lika med 0,927840

en: Data (array)
sv: Data (fält)

en: Order
sv: Ordning

en: The RANK() function returns the rank of a number in a list of numbers.
sv: Funktionen RANK() returnerar rangordningen av ett tal i en lista med tal.

en: Order specifies how to rank the numbers:
sv: Ordning anger hur talen rangordnas:

en: If 0 or omitted, Data is ranked in descending order.
sv: Om 0 eller utelämnad, rangordnas data i fallande ordning.

en: If not 0, Data is ranked in ascending order.
sv: Om skild från 0, rangordnas data i stigande ordning.

en: RANK(Value; Data; Order)
sv: RANK(Värde; Data; Ordning)

en: RANK (2;{1;2;3}) equals 2
sv: RANK (2;{1;2;3}) är lika med 2

en: known Y (array)
sv: kända y (fält)

en: known X (array)
sv: kända x (fält)

en: The RSQ() function returns the square of the Pearson product moment correlation coefficient through data points in known_y's and known_x's.
sv: Funktionen RSQ() returnerar kvadraten av Pearson produkt-moments korrelationskoefficienten genom datapunkter i kända y och kända x.

en: If "arrayY" and "arrayX" are empty or have a different number of data points, then #N/A is returned.
sv: Om "fältet y" och "fältet x" är tomma eller har olika antal datapunkter, returneras #INTE TILLGÄNGLIG.

en: RSQ(known Y; known X)
sv: RSQ(kända Y; kända X)

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
sv: Funktionen SKEW() returnerar en uppskattning av skevheten hos en fördelning.

en: SKEW(number; number2; ...)
sv: SKEW(nummer; nummer2; ...)

en: SKEW(range)
sv: SKEW(område)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
sv: SKEW(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) returnerar 0,9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
sv: Funktionen SKEWP() returnerar populationens skevhet för en fördelning.

en: SKEWP(number; number2; ...)
sv: SKEWP(nummer; nummer2; ...)

en: SKEWP(range)
sv: SKEWP(område)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
sv: SKEWP(11,4; 17,3; 21,3; 25,9; 40,1) returnerar 0,6552

en: The SLOPE() function calculates the slope of the linear regression line.
sv: Funktionen SLOPE() beräknar lutningen av den linjära regressionslinjen.

en: Position (from the smallest)
sv: Position (från den minsta)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
sv: Funktionen SMALL() returnerar det k minsta värdet i datamängden.

en: SMALL(range; k)
sv: SMALL(område; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
sv: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returnerar 1

en: Number to be normalized
sv: Tal som ska normaliseras

en: Mean of the distribution
sv: Fördelningens medelvärde

en: Standard deviation
sv: Standardavvikelse

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
sv: Funktionen STANDARDIZE() beräknar ett normaliserat värde.

en: STANDARDIZE(x; mean, stdev)
sv: STANDARDIZE(x; medelvärde, standardavvikelse)

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
sv: STANDARDIZE(4; 3; 7) returnerar 0,1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
sv: Funktionen STDEV() returnerar den uppskattade standardavvikelse baserad på ett urval. Standardavvikelsen är ett mått på hur mycket värden avviker från medelvärdet.

en: STDEV(value;value;...)
sv: STDEV(värde;värde;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
sv: STDEV(6;7;8) är lika med 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
sv: Funktionen STDEVA() returnerar den uppskattade standardavvikelsen baserad på ett urval. Standardavvikelsen är ett mått på hur mycket värden avviker från medelvärdet. Om en referenscell innehåller text eller det booleska värdet FALSE, räknas den som 0. Om det booleska värdet är TRUE, räknas den som 1.

en: STDEVA(value;value;...)
sv: STDEVA(värde;värde;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
sv: STDEVA(6; 7; A1; 8) är lika med 1, om A1 är tom

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
sv: STDEVA(6; 7; A1; 8) är lika med 3,109, om A1 är TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
sv: Funktionen STDEVP() beräknar standardavvikelsen baserad på hela populationen.

en: STDEVP(value;value;...)
sv: STDEVP(värde;värde;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
sv: STDEVP(6;7;8) är lika med 0,816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
sv: Funktionen STDEVPA() returnerar standardavvikelsen baserad på en hel population. Om en referenscell innehåller text eller det booleska värdet FALSE, räknas den som 0. Om det booleska värdet är TRUE, räknas den som 1.

en: STDEVPA(value;value;...)
sv: STDEVPA(värde;värde;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
sv: STDEVPA(6; 7; A1; 8) är lika med 0,816497..., om A1 är tom

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
sv: STDEVPA(6; 7; A1; 8) är lika med 2,69..., om A1 är TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
sv: STDEVPA(6; 7; A1; 8) är lika med 3,11..., om A1 är FALSE

en: The STEYX() function calculates the standard error of the predicted y value for each x in the regression.
sv: Funktionen STEYX() beräknar standardfelet för det predikterade Y-värdet för varje X i regressionen.

en: Value (array)
sv: Värde (lista)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sv: Funktionen SUMPRODUCT() (summa xy) beräknar summan av produkterna av elementen i två listor (skalärprodukt). Listorna måste vara lika långa annars returneras Fel.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
sv: SUMPRODUCT(lista1;lista2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
sv: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 och B2=5 returnerar 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sv: Funktionen SUMX2PY2() (summa x²²²²²²²²^2²+y^2²) beräknar summan av kvadraterna på elementen i listorna. Listorna måste vara lika långa annars returneras Err.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
sv: SUMX2PY2(lista1;lista2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
sv: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 och B2=5 returnerar 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sv: Funktionen SUMX2MY2() (summa x²-y²) beräknar differenserna mellan kvadraterna på dessa värden. Antalet värden i de två listorna måste vara lika. Annars returnerar den här funktionen Fel.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
sv: SUMX2MY2(lista1;lista2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
sv: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 och B2=5 returnerar -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
sv: Frihetsgrader för t-fördelningen

en: Mode (1 or 2)
sv: Läge (1 eller 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
sv: Funktionen TDIST() returnerar t-fördelningen.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
sv: Läge = 1 returnerar endelad test, läge = 2 returnerar tvådelad test.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
sv: TDIST(tal;frihetsgrader;läge)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
sv: TDIST(12;5;1) returnerar 0,000035

en: KnownY
sv: Kända_Y

en: KnownX
sv: Kända_X

en: NumberSequence newX
sv: Talföljd nya_x

en: allowOffset
sv: tillåt-förskjutning

en: The TREND() function calculates a sequence of Y-values based on a linear regression of known X- and Y-value pairs. For the input parameters, the user must firstly select a cell-range containing the Y-values, followed by the cell-range of the corresponding X-values.
sv: Funktionen TREND() beräknar en följd av y-värden baserade på en linjär regression av kända par av x- och y-värden. Som indataparametrar måste användaren först markera ett cellintervall som innehåller y-värden, följt av cellintervallet av motsvarande x-värden.

en: The line of best fit may be extrapolated to a different X-range, which is specified as the 3rd parameter. However, the input X-range should be given again if no extrapolation is required.
sv: Den bäst anpassade linjen kan extrapoleras till ett annat x-intervall, vilket anges som den tredje parametern. Dock måste x-intervallet med indata anges igen om ingen extrapolering krävs.

en: The regression line can be forced to intersect the origin (X=0, Y=0) by setting the 4th parameter, allowOffset, to FALSE or 0. Setting this parameter to TRUE or 1 (the default) allows the best-fit line to intersect the vertical axis at a non-zero value of Y.
sv: Regressionslinjen kan tvingas att skära origo (x = 0, y = 0) genom att ange den fjärde parametern, tillåt-förskjutning, som FALSE eller 0. Anges parameters värde som TRUE eller 1 (normalvärdet) tillåts den bäst anpassade linjen att skära den vertikala axeln med ett y-värde som inte är noll.

en: Note that since the result of this function is a row of calculated Y-values, plotting the data will be facilitated if the X- and Y- values are also in rows, rather than columns.
sv: Observera att eftersom funktionens resultat är en rad med beräknade y-värden, förenklas uppritning av data om x- och y-värden också är i rader istället för kolumner.

en: Constraints: COUNT(knownY) = COUNT(knownX).
sv: Begränsningar: COUNT(kända_Y) = COUNT(kända_x).

en: Since the result is an array, use Ctrl+Alt+Enter (instead of just Enter) to display the values in separate cells.
sv: Eftersom resultatet är ett fält, använd Ctrl+Alt+Retur (istället för bara returtangenten) för att visa värdena i separata celler.

en: TREND(known Y-range; [known X-range; [new X-range; [allowOffset=TRUE/FALSE]]])
sv: TREND(känt y-intervall [;känt x-intervall [;nytt x-intervall [;tillåt-förskjutning = TRUE/FALSE]]])

en: dataSet
sv: datamängd

en: cutOffFraction
sv: brytbråkdel

en: The TRIMMEAN() function calculates the mean of a data set with the smallest and largest values omitted to eliminate possible outliers. The total fraction of measurements which are to be excluded is set by the second parameter (cutOffFraction).
sv: Funktionen TRIMMEAN() beräknar medelvärdet av en datamängd med de minsta och största värdena uteslutna för att eliminera möjliga avvikande värden. Det totala bråkdelen av mätningar som ska undantas ställs in av den andra parametern (cutOffFraction).

en: TRIMMEAN(dataSet; cutOffFraction)
sv: TRIMMEAN(datamängd; brytbråkdel)

en: x (array) The set of observed data for the first condition.
sv: x (fält) - Mängden observerad data för det första villkoret.

en: y (array) The set of observed data for the second condition.
sv: y (fält) - Mängden observerad data för det första villkoret.

en: mode Whether to look up 1-tailed (mode = 1) or 2-tailed (mode = 2) probability for t.
sv: läge - Om en ensidig (läge = 1) eller dubbelsidig (läge = 2) sannolikhet för T ska användas.

en: type The type of t-test to perform. Set this to 1 for a paired t-test, 2 or 3 for an unpaired t-test.
sv: typ - Typ av T-test att utföra. Ställ in det till 1 för en parvis T-test, 2 eller 3 för en icke parvis T-test.

en: The TTEST() function calculates the probability of a t-test given two ranges of data to compare.
sv: Funktionen TTEST() beräknar sannolikheten av ett T-prov givet två dataintervall att jämföra.

en: A t-test compares two sets of data and establishes the likelihood that any difference between the two is caused by some variable having an effect. For example, given two sets of data, one containing the speed at which 30 tall people can run and the other containing the speed at which 30 short people can run, a t-test can tell you how likely it is that any speed difference between the two groups of people is due to their height.
sv: En T-test jämför två datamängder och bestämmer sannolikheten att eventuella skillnader mellan dem orsakas av någon variabel som har en effekt. Exempelvis, givet två datamängder, en som innehåller hastigheten som 30 långa personer kan springa med, och den andra som innehåller hastigheten som 30 korta personer kan springa med, kan en T-test tala om för dig hur sannolikt det är att en eventuell hastighetsskillnad mellan de två grupperna av personer beror på deras längd.

en: The mode parameter is used to indicate whether you require the difference between the two data sets to be in a specific direction or not. For example, if we are predicting that tall people will be able to run faster than short people, we would use a one-tailed test (mode = 1); however, if we are predicting that one group will be able to run faster than the other but not which one will actually be fastest, we would use a two-tailed test (mode = 2).
sv: Parametern läge används för att ange om skillnaden mellan de två datamängderna ska vara i en specifik riktning eller inte. Om vi exempelvis förutspår att långa personer kan springa snabbare än korta, skulle vi använda en ensidig test (läge = 1). Om vi dock förutspår att en grupp kan springa snabbare än den andra, men inte vilken som faktiskt kommer att vara snabbare, skulle vi använda en dubbelsidig test (läge = 2).

en: Paired tests (type = 1, see Syntax below) are only suitable when both sets of data values are drawn from the same source (i.e. each source of data has provided an item in the first data range and an item in the second data range). In the running speed example, this is impossible since one person cannot be both short and tall: each person can only provide data for one group or the other. In such cases, where the values in each data set are drawn from different sources, an unpaired t-test is appropriate (type = 2 or type = 3). For unpaired t-tests, the two data ranges need not be equally sized; for paired t-tests the two ranges are required to contain the same number of cells.
sv: Parvis test (typ = 1, se syntax nedan) är bara lämplig när båda mängder datavärden är tagna från samma källa (dvs. varje datakälla tillhandahåller ett objekt i det första dataintervallet och ett objekt i det andra dataintervallet). I exemplet med löphastighet är det omöjligt eftersom en person inte både kan vara kort och lång: varje person kan bara bidra med data i den ena gruppen eller den andra. I sådana fall, där värdet i varje datamängd tas från olika källor, är en icke-parvis T-test lämplig (typ = 2 eller typ = 3). För en icke-parvis T-test behöver inte de två intervallen innehålla samma antal celler.

en: When your sets of data values are not drawn from the same source, choosing the appropriate type of unpaired test depends upon the variance within each of your two samples. If the variances of the two samples are similar, you can use an unpaired t-test for samples with similar variances (type = 2); where the variances are not sufficiently similar you must use an unpaired t-test for samples with differing variances (type = 3).
sv: När mängderna datavärden inte tas från samma källa, beror valet av lämplig typ av icke-parvis test på variansen inom var och en av de två samplingarna. Om de två samplingarna har liknande varians, kan en icke-parvis test för samplingar med liknande varians (typ = 2). När varianserna inte är tillräckligt liknande måste en icke-parvis T-test för samplingar med skilda varianser användas (typ = 3).

en: TTEST(x; y; mode; type)
sv: TTEST(x; y; läge; typ)

en: The VAR() function calculates the variance based on a sample.
sv: Funktionen VAR() beräknar variansen baserad på ett urval.

en: VAR(value;value;...)
sv: VAR(värde;värde;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
sv: VAR(12;5;7) är lika med 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
sv: VAR(15;80;3) är lika med 1716,333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
sv: VAR(6;7;8) är lika med 1

en: The VARA() function calculates the variance based on a sample allowing numbers, text and logical values to be included in the calculation, too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
sv: Funktionen VARA() beräknar variansen av angivna argument, baserat på en sampling som tillåter att nummer, text och logiska värden också tas med i beräkningen. Om cellen innehåller text, eller argumentet utvärderas till FALSE, så räknas det som värdet noll (0). Om argumentet utvärderas som TRUE, räknas det som ett (1). Observera att tomma celler inte räknas.

en: VARA(value;value;...)
sv: VARA(värde;värde;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
sv: VARA(12;5;7) är lika med 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
sv: VARA(15;80;3) är lika med 1716,333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
sv: VARA(6;7;8) är lika med 1

en: The VARIANCE() function calculates the variance based on a sample. It is the same as the VAR function.
sv: Funktionen VARIANCE() beräknar variansen baserad på ett urval. Den är samma som funktionen VAR.

en: VARIANCE(value;value;...)
sv: VARIANCE(värde;värde;...)

en: VARIANCE(12;5;7) equals 13
sv: VARIANCE(12;5;7) är lika med 13

en: VARIANCE(15;80;3) equals 1716.333...
sv: VARIANCE(15;80;3) är lika med 1716,333...

en: VARIANCE(6;7;8) equals 1
sv: VARIANCE(6;7;8) är lika med 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
sv: Funktionen VARP() beräknar variansen baserad på hela populationen.

en: VARP(value;value;...)
sv: VARP(värde;värde;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
sv: VARP(12;5;7) är lika med 8,666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
sv: VARP(15;80;3) är lika med 1144,22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
sv: VARP(6;7;8) är lika med 0.6666667...

en: The VARPA() function calculates the variance based on an entire population. Text and boolean values that evaluate to FALSE are counted as 0, boolean value that evaluate to TRUE are counted as 1. Empty cells are not counted.
sv: Funktionen VARPA() beräknar variansen baserad på en hel population. Text och booleska värde som ger resultatet FALSE, räknas som 0. Ett booleskt värde som ger resultatet TRUE, räknas som 1. Tomma celler räknas inte.

en: VARPA(value;value;...)
sv: VARPA(värde;värde;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
sv: VARPA(12;5;7) är lika med 8,666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
sv: VARPA(15;80;3) är lika med 1144,22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
sv: VARPA(6;7;8) är lika med 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
sv: Funktionen WEIBULL() returnerar Weibullfördelningen.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
sv: Parametrarna alfa och beta måste vara positiva, talet (den första parametern) får inte vara negativ.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
sv: WEIBULL(tal;alfa;beta;ackumulera)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
sv: WEIBULL(2;1;1;0) är lika med 0,135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
sv: WEIBULL(2;1;1;1) är lika med 0,864665

en: x (array)
sv: x (fält)

en: mean
sv: medelvärde

en: standardDeviation
sv: standardavvikelse

en: The ZTEST() function calculates the two tailed probability of a z-test with normal distribution.
sv: Funktionen ZTEST() beräknar tvådelade sannolikheten av ett Z-test med normalfördelning.

en: Performs a test of the null hypothesis, that the sample is a true sample of a normally distributed random variable with mean, mean, and standard deviation, sigma (standardDeviation). A return value of 1 indicates, that the null hypothesis is rejected, i.e. the sample is not a random sample of the normal distribution. If sigma is omitted, it is estimated from sample, using STDEV.
sv: Utför ett prov av nollhypotesen att samplingen är ett sant urval från en normaldistribuerad slumpvariabel med medelvärde, medelvärde, och standardavvikelse, sigma (standardavvikelse). Returvärdet 1 anger att nollhypotesen inte uppfylldes, dvs. urvalet är inte en slumpmässigt urval från normalfördelningen. Om sigma utelämnas, uppskattas den från urvalet med STDEV.

en: ZTEST(x; mean; standardDeviation)
sv: ZTEST(x; medelvärde; standardavvikelse)

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
sv: Funktionen BINO() returnerar binomialfördelningen.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
sv: Den första parametern är antalet försök, den andra parametern är antalet lyckade försök och den tredje är sannolikheten att lyckas. Antalet försök ska vara fler än antalet lyckade försök och sannolikheten att lyckas ska vara mindre än eller lika med 1.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
sv: BINO(försök;lyckade;sannolikhet)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
sv: BINO(12;9;0.8) returnerar 0.236223201

en: The SUMXMY2() function (SUM((X-Y)^2)) returns the square of the differences of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
sv: Funktionen SUMXMY2() (SUM((X-Y)²)) returnerar kvadraten av skillnaderna av dessa värden. Antal värden i de två fälten ska vara lika många, annars returnerar funktionen Err.

en: SUMXMY2(array1;array2)
sv: SUMXMY2(fält1;fält2)

en: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 1
sv: SUMXMY2(A1:A2;B1:B2) med A1=2, A2=5, B1=3 och B2=5, returnerar 1

en: Probability of failure
sv: Sannolikhet att misslyckas

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
sv: Funktionen INVBINO() returnerar den negativa binomialfördelningen. Den första parametern är antalet försök, den andra parametern är antalet misslyckade försök och den tredje är sannolikheten att misslyckas. Antalet försök ska vara fler än antalet misslyckade försök och sannolikheten ska vara mindre än eller lika med 1.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
sv: INVBINO(försök;misslyckade;sannolikhet_att_misslyckas)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
sv: INVBINO(12;3;0.2) returnerar 0.236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
sv: Funktionen GAMMALN() returnerar den naturliga logaritmen av gammafunktionen: G(x). Parametern tal måste vara positiv.

en: GAMMALN(Number)
sv: GAMMALN(tal)

en: GAMMALN(2) returns 0
sv: GAMMALN(2) returnerar 0

en: Decimals
sv: Decimaler

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
sv: Funktionen DOLLAR() konverterar ett tal till text med valutaformat, med antal decimaler avrundade till angivet antal. Även om namnet är DOLLAR, så gör funktionen konverteringen enligt aktuell landsinställning.

en: DOLLAR(number;decimals)
sv: DOLLAR(nummer,siffror)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
sv: DOLLAR(1403,77) returns "1 403,77 kr"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
sv: DOLLAR(-0,123;4) returns "-0,1230 kr"

en: No_commas
sv: Ingen_tusenseparator

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
sv: Funktionen FIXED() avrundar ett tal till det angivna antalet siffror, formaterar talet som en sträng med decimalformat, och returnerar resultatet som text. Om siffror är negativt, så avrundas talet till vänster om decimalkommat. Om siffror utelämnas, så antas det vara 2. Om den valfria parametern ingen_tusenseparator är True, så visas inte tusenseparatorn.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
sv: FIXED(nummer,siffror,ingen_tusenseparator)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
sv: FIXED(1234,567;1) returnerar "1 234,6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
sv: FIXED(1234.567;1;FALSE) returnerar "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
sv: FIXED(44,332) returnerar "44,33"

en: Text for which you want to substitute
sv: Text som du vill ersätta i

en: Part of text you want to replace
sv: Del av texten du vill ersätta

en: New text which will be replacement
sv: Ny text som kommer att ersätta

en: Which occurrence to replace
sv: Vilken förekomst som ska ersättas

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
sv: Funktionen SUBSTITUTE() ersätter ny_text med gammal_text i en textsträng. Om förekomst anges, så ersätts bara den förekomsten av gammal_text. Annars ersätts alla förekomster av gammal_text med ny_text. Använd SUBSTITUTE när du vill ersätta särskild text, använd REPLACE när du vill ersätta vilken text som helst på en särskild plats.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
sv: SUBSTITUTE(text; gammal_text; ny_text; förekomst)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
sv: SUBSTITUTE("Kostnadsdata";"Kostnad";"Försäljning") returnerar "Försäljningsdata"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
sv: SUBSTITUTE("Kvartal 1, 2001";"1";"3";1) returnerar "Kvartal 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
sv: SUBSTITUTE("Kvartal 1, 2001";"1";"3";4) returns "Kvartal 3, 2003"

en: The text you want to find
sv: Texten du vill söka efter

en: The text which may contain find_text
sv: Texten som kan innehålla söktext

en: Specified index to start the search
sv: Angivet index där sökningen startar

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
sv: Funktionen SEARCH() hittar en textsträng (söktext) i en annan textsträng (text) och returnerar numret på startpositionen av söktext, från tecknet längst till vänster i text.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
sv: Du kan använda jokertecken, frågetecken (?) och asterisk (*). Ett frågetecken matchar alla ensamma tecken, och en asterisk matchar alla följder av tecken.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
sv: Parametern startnummer anger tecknet där sökningen startar. Det första tecknet har nummer 1. Om startnummer utelämnas, så antas det vara 1. SEARCH skiljer inte på små och stora bokstäver.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
sv: SEARCH(söktext,text,startnummer)

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
sv: SEARCH("s";"Slutsatser";6) returns 8

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
sv: SEARCH("marginal";"vinstmarginal") returns 6

en: Specified byte position to start the search
sv: Angiven byteposition där sökningen startar

en: The SEARCHB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
sv: Funktionen SEARCHB() hittar en textsträng (söktext) i en annan textsträng (text) och returnerar numret på startpositionen av söktext, från tecknet längst till vänster i text med användning av byte-positioner.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If BytePosition is omitted, it is assumed to be 2. SEARCHB does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
sv: Parametern byteposition anger tecknet där sökningen startar. Det första tecknet har nummer 2. Om byteposition utelämnas, så antas det vara 2. SEARCHB skiljer inte på små och stora bokstäver.

en: SEARCHB(find_text;within_text;BytePosition Start)
sv: SEARCHB(söktext,text,byteposition start)

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
sv: Funktionen T() returnerar texten som värdet anger. Om värdet är, eller refererar till text, så returneras värdet. Om värdet inte refererar till text, så returnerar T tom text.

en: T(value)
sv: T(värde)

en: T("Calligra") returns "Calligra"
sv: T("Calligra") returnerar "Calligra"

en: T(1.2) returns "" (empty text)
sv: T(1,2) returns "" (tom text)

en: The TEXT() function converts a value to text.
sv: Funktionen TEXT() konverterar ett värde till text.

en: TEXT(value)
sv: TEXT(värde)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
sv: TEXT(1234,56) returnerar "1234,56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
sv: TEXT("Kspread") returnerar "Kspread"

en: String
sv: Sträng

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
sv: Funktionen PROPER() konverterar första bokstaven i varje ord till stor bokstav och gör resten till små bokstäver.

en: PROPER(string)
sv: PROPER(sträng)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
sv: PROPER("det här är en titel") returnerar "Det Här Är En Titel"

en: First string
sv: Första strängen

en: String to compare with
sv: Sträng att jämföra med

en: Compare case-sensitive (true/false)
sv: Jämförelsen är skiftlägeskänslig (true/false)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
sv: Funktionen COMPARE() returnerar 0 om dessa två strängar är lika, -1 om den första kommer före den andra, annars 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
sv: COMPARE(sträng1; sträng2; TRUE|FALSE)

en: COMPARE("Calligra"; "Calligra"; true) returns 0
sv: COMPARE("Calligra"; "Calligra", true) returnerar 0

en: COMPARE("calligra"; "Calligra"; true) returns 1
sv: COMPARE("calligra"; "Calligra", true) returnerar 1

en: COMPARE("kspread"; "Calligra"; false) returns 1
sv: COMPARE("kspread"; "Calligra", false) returnerar 1

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
sv: Funktionen EXACT() returnerar sant om dessa två strängar är lika annars returneras falskt.

en: EXACT(string1;string2)
sv: EXACT(sträng1;sträng2)

en: EXACT("Calligra";"Calligra") returns True
sv: EXACT("Calligra";"Calligra") returnerar True

en: EXACT("KSpread";"Calligra") returns False
sv: EXACT("kspread";"Calligra") returnerar False

en: Text which you want to replace some characters
sv: Text där du vill byta några tecken

en: Position of the characters to replace
sv: Position för tecknen som ska ersättas

en: Number of characters to replace
sv: Antal tecken som ska ersättas

en: The text that will replace characters in old text
sv: Texten som kommer att ersätta tecken i den gamla texten

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
sv: Funktionen REPLACE() ersätter en del av en textsträng med en annan textsträng.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
sv: REPLACE(text;position;längd;ny_text)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
sv: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returnerar "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
sv: REPLACE("2002";3;2;"03") returnerar "2003"

en: Text which you want to replace some characters using byte position
sv: Text där du vill byta några tecken med användning av byte-position

en: Byte position of the characters to replace
sv: Byte-position för tecknen som ska ersättas

en: The byte length of characters to replace
sv: Bytelängden för tecken som ska ersättas

en: The REPLACEB() function replaces part of a text string with a different text string using byte positions.
sv: Funktionen REPLACEB() ersätter en del av en textsträng med en annan textsträng med användning av byte-positioner.

en: REPLACEB(text;BytePosition;ByteLength Len;new_text)
sv: REPLACEB(text;byteposition;bytelängd;ny_text)

en: Specifies index to start the search
sv: Anger ett index där sökningen ska starta

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
sv: Funktionen FIND() hittar en textsträng (söktext) i en annan textsträng (text) och returnerar numret på startpositionen av söktext, från tecknet längst till vänster i text.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
sv: Parametern startnummer anger tecknet där sökningen startar. Det första tecknet har nummer 1. Om startnummer utelämnas, så antas det vara 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
sv: Du kan också använda funktionen SEARCH, men i motsats till SEARCH så är FIND storlekskänslig och tillåter inte jokertecken.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
sv: FIND(söktext;text;startnummer)

en: FIND("Cal";"Calligra") returns 1
sv: FIND("Cal";"Calligra") returnerar 1

en: FIND("i";"Calligra") returns 5
sv: FIND("i";"Calligra") returnerar 4

en: FIND("a";"Sheets in Calligra";4) returns 12
sv: FIND("a";"Sheets i Calligra";4) returnerar 12

en: Specifies byte position to start the search
sv: Anger byte-position där sökningen ska starta

en: The FINDB() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text using byte positions.
sv: Funktionen FINDB() hittar en textsträng (söktext) i en annan textsträng (text) och returnerar numret på startpositionen av söktext, från tecknet längst till vänster i text med användning av byte-positioner.

en: Parameter BytePosition specifies the character at which to start the search. The first character is character number 2. If start_num is omitted, it is assumed to be 2.
sv: Parametern byteposition anger tecknet där sökningen startar. Det första tecknet har nummer 2. Om startnummer utelämnas, så antas det vara 2.

en: FINDB(find_text;within_text;BytePosition Start)
sv: FINDB(söktext;text;byteposition start)

en: Source string
sv: Källsträng

en: Length
sv: Längd

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
sv: Funktionen MID() returnerar en delsträng med längd tecken av denna sträng, och som börjar vid angiven position.

en: MID(text;position;length)
sv: MID(text;position;längd)

en: MID("Calligra";2;3) returns "all"
sv: MID("Calligra";2;3) returnerar "all"

en: MID("Calligra";2) returns "alligra"
sv: MID("Calligra";2) returnerar "alligra"

en: Byte Position
sv: Byteposition

en: Byte Length
sv: Bytelängd

en: The MIDB() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index using byte positions.
sv: Funktionen MIDB() returnerar en delsträng med längd tecken av denna sträng, och som börjar vid angiven position med användning av byte-positioner.

en: MIDB(text;BytePosition Start;ByteLength)
sv: MIDB(text;byteposition start;bytelängd)

en: MIDB(text;BytePosition Start)
sv: MIDB(text;byteposition start)

en: The LEN() function returns the length of the string.
sv: Funktionen LEN() returnerar längden på strängen.

en: LEN("hello") returns 5
sv: LEN("hallå") returnerar 5

en: LEN("KSpread") returns 7
sv: LEN("Kspread") returnerar 7

en: The LENB() function returns the length of the string using byte positions.
sv: Funktionen LENB() returnerar längden på strängen med användning av byte-positioner.

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
sv: Funktionen TRIM() returnerar text med endast ett mellanslag mellan ord.

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
sv: TRIM("hallå   Kspread   ") returnerar "hallå Kspread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
sv: Funktionen CONCATENATE() returnerar en sträng som är resultatet av att sätta ihop de strängar som är parametrar.

en: CONCATENATE(value;value;...)
sv: CONCATENATE(värde;värde;...)

en: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returns "SheetsCalligraKDE"
sv: CONCATENATE("Sheets";"Calligra";"KDE") returnerar "SheetsCalligraKDE"

en: Number of characters
sv: Antal tecken

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
sv: Funktionen RIGHT() returnerar en delsträng som består av det angivna antalet sista tecknen i strängen. Om angiven längd är större än hela strängen så returneras hela strängen.

en: RIGHT(text;length)
sv: RIGHT(text;längd)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
sv: RIGHT("hallå";2) returnerar "lå"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
sv: RIGHT("Kspread";10) returnerar "Kspread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
sv: RIGHT("Kspread") returnerar "d"

en: The RIGHTB() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
sv: Funktionen RIGHTB() returnerar en delsträng som består av det angivna antalet sista tecknen i strängen med byte-positioner. Om angiven längd är större än hela strängen så returneras hela strängen.

en: RIGHTB(text;ByteLength)
sv: RIGHTB(text;bytelängd)

en: The LEFT() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
sv: Funktionen LEFT() returnerar en delsträng som består av det angivna antalet första tecknen i strängen. Om angiven längd är större än hela strängen så returneras hela strängen. Det är ett fel om antal tecken är mindre än 0.

en: LEFT(text;length)
sv: LEFT(text;längd)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
sv: LEFT("hallå";2) returnerar "ha"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
sv: LEFT("Kspread";10) returnerar "Kspread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
sv: LEFT("Kspread") returnerar "K"

en: The LEFTB() function returns a substring that contains the 'length' leftmost characters of the string using byte positions. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string. It is an error for the number of characters to be less than 0.
sv: Funktionen LEFTB() returnerar en delsträng som består av det angivna antalet första tecknen i strängen med användning av byte-positioner. Om angiven längd är större än hela strängen så returneras hela strängen. Det är ett fel om antal tecken är mindre än 0.

en: LEFTB(text;ByteLength)
sv: LEFTB(text;bytelängd)

en: Count of repetitions
sv: Antal repetitioner

en: The REPT() function repeats the first parameter as many times as by the second parameter. The second parameter must not be negative, and this function will return an empty string if the second parameter is zero (or rounds down to zero).
sv: Funktionen REPT() repeterar den första parametern det antal gånger som anges av den andra parametern. Den andra parametern får inte vara negativt, och funktionen returnerar en tom sträng om den andra parametern är noll (eller avrundas neråt till noll).

en: REPT(text;count)
sv: REPT(text;antal)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
sv: REPT("kspread";3) returnerar "kspreadkspreadkspread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
sv: REPT("KSpread";0) returnerar ""

en: The ROT13() function encrypts text by replacing each letter with the one 13 places along in the alphabet. If the 13th position is beyond the letter Z, it begins again at A (rotation).
sv: Funktionen ROT13() krypterar en text genom att flytta varje tecken 13 positioner i det engelska alfabetet. Efter bokstaven Z, börjar alfabetet igen med A (rotation).

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
sv: Genom att använda krypteringsfunktionen på den resulterade texten igen, så kan du avkoda texten.

en: ROT13(Text)
sv: ROT13(text)

en: ROT13("KSpread") returns "XFcernq"
sv: ROT13("KSpread") returnerar "XFcernq"

en: ROT13("XFcernq") returns "KSpread"
sv: ROT13("XFcernq") returnerar "KSpread"

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
sv: Funktionen TOGGLE() konverterar tecken som är skrivna med små bokstäver till stora bokstäver, och tecken skrivna med stora bokstäver till små bokstäver.

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
sv: TOGGLE("hallå") returnerar "HALLÅ"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
sv: TOGGLE("HALLÅ") returnerar "hallå"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
sv: TOGGLE("HaLlÅ") returnerar "hAlLå"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
sv: Funktionen CLEAN() tar bort alla tecken som inte kan skrivas ut från strängen.

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
sv: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HALLÅ") returnerar "HALLÅ"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
sv: Funktionen SLEEK() tar bort alla mellanslag från strängen.

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
sv: SLEEK("Det här är   en  text ") returnerar "Dethärärentext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
sv: Funktionen UPPER() konverterar en sträng till stora bokstäver.

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
sv: UPPER("hallå") returnerar "HALLÅ"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
sv: UPPER("HALLÅ") returnerar "HALLÅ"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
sv: Funktionen LOWER() konverterar en sträng till små bokstäver.

en: LOWER("hello") returns "hello"
sv: LOWER("hallå") returnerar "hallå"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
sv: LOWER("HALLÅ") returnerar "hallå"

en: Character code
sv: Teckenkod

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
sv: Funktionen CHAR() returnerar tecknet som anges av ett nummer.

en: CHAR(code)
sv: CHAR(kod)

en: CHAR(65) returns "A"
sv: CHAR(65) returnerar "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
sv: Funktionen CODE() returnerar en numerisk kod för första tecknet i en textsträng.

en: CODE("KDE") returns 75
sv: CODE("KDE") returnerar 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
sv: Konverterar en sträng som representerar ett värde till det riktiga värdet.

en: VALUE("14.03") returns 14.03
sv: VALUE("14,03") returnerar 14,03

en: Searched text
sv: Söktext

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Default value (optional)
sv: Förvalt värde (valfritt)

en: Back-reference (optional)
sv: Bakåtreferens (valfri)

en: Returns a part of the string that matches a regular expression. If the string does not match the given regular expression, value specified as default is returned.
sv: Returnerar en del av strängen som matchar ett reguljärt uttryck. Om strängen inte matchar det givna reguljära uttrycket, returneras värdet som anges som förval.

en: If a back-reference is provided, then the value of that back-reference is returned.
sv: Om en bakåtreferens anges, returneras bakåtreferensens värde.

en: If no default value is given, an empty string is assumed. If no back-reference is given, 0 is assumed (so that entire matching part is returned).
sv: Om inget förvalt värde anges, antas en tom sträng. Om ingen bakåtreferens anges, antas 0 (så att hela delen som matchar returneras).

en: REGEXP(text; regexp; default; backref)
sv: REGEXP(text; reguljärt uttryck; förval; bakåtreferens)

en: REGEXP("Number is   15.";"[0-9]+") = "15"
sv: REGEXP("Talet är   15.";"[0-9]+") = "15"

en: Replacement
sv: Ersättning

en: Replaces all matches of a regular expression with the replacement text
sv: Ersätter allt som matchar ett reguljärt uttryck med ersättningstexten

en: REGEXPRE(text; regexp; replacement)
sv: REGEXPRE(text; reguljärt uttryck; ersättning)

en: REGEXPRE("14 and 15 and 16";"[0-9]+";"num") returns "num and num and num"
sv: REGEXPRE("14 och 15 och 16";"[0-9]+";"tal") returerar "tal och tal och tal"

en: The UNICODE() function returns a unicode code point for the first character in a text string.
sv: Funktionen UNICODE() returnerar en Unicode kodpunkt för det första tecknet i en textsträng.

en: UNICODE("KDE") returns 75
sv: UNICODE("KDE") returnerar 75

en: The UNICHAR() function returns the character specified by a unicode code point.
sv: Funktionen UNICHAR() returnerar tecknet som anges av en Unicode kodpunkt.

en: UNICHAR(code)
sv: UNICHAR(kod)

en: UNICHAR(65) returns "A"
sv: UNICHAR(65) returnerar "A"

en: Full width characters
sv: Tecken med full bredd

en: The ASC() function returns the half-width characters corresponding to the full-width argument.
sv: Funktionen ASC() returnerar tecknen med halv bredd som motsvarar argumentet med full bredd.

en: Half-width characters
sv: Tecken med halv bredd

en: The JIS() function returns the full-width characters corresponding to the half-width argument.
sv: Funktionen JIS() returnerar tecknen med full bredd som motsvarar argumentet med halv bredd.

en: The BAHTTEXT() function converts a number to a text in Thai characters (baht).
sv: Funktionen BAHTTEXT() konverterar ett värde till text med thailändska tecken (Baht).

en: BAHTTEXT(number)
sv: BAHTTEXT(tal)

en: BAHTTEXT(23) returns "ยี่สิบสามบาทถ้วน"
sv: BAHTTEXT(23) returnerar "ยี่สิบสามบาทถ้วน"

en: Trigonometric
sv: Trigonometrisk

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen COS() returnerar cosinus av x, där x är i radianer.

en: COS(Float)
sv: COS(flyttal)

en: COS(0) equals 1.0
sv: COS(0) är lika med 1,0

en: COS(PI()/2) equals 0
sv: COS(PI()/2) är lika med 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
sv: Funktionen ACOT() returnerar arcus cotangens för ett tal.

en: ACOT(Float)
sv: ACOT(flyttal)

en: ACOT(0) equals 1.57079633
sv: ACOT(0) är lika med 1,57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen SIN() returnerar sinus av x, där x är i radianer.

en: SIN(Float)
sv: SIN(flyttal)

en: SIN(0) equals 0
sv: SIN(0) är lika med 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
sv: SIN(PI()/2) är lika med 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen TAN() returnerar tangens av x, där x är angiven i radianer.

en: TAN(Float)
sv: TAN(flyttal)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
sv: TAN(0,7) är lika med 0,84228838

en: TAN(0) equals 0
sv: TAN(0) är lika med 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
sv: Funktionen ACOS() returnerar arcus cosinus i radianer och värdet är bara matematiskt definierat mellan 0 och PI (inklusive).

en: ACOS(Float)
sv: ACOS(flyttal)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
sv: ACOS(0,8) är lika med 0,6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
sv: ACOS(0) är lika med 1,57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
sv: Funktionen ASIN() returnerar arcus sinus i radianer och värdet är bara definierat mellan -PI/2 och PI/2 (inklusive).

en: ASIN(Float)
sv: ASIN(flyttal)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
sv: ASIN(0,8) är lika med 0,92729522

en: ASIN(0) equals 0
sv: ASIN(0) är lika med 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
sv: Funktionen ATAN() returnerar arcus tangent i radianer och värdet är bara definierat mellan -PI/2 och PI/2 (inklusive).

en: ATAN(Float)
sv: ATAN(flyttal)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
sv: ATAN(0,8) är lika med 0,67474094

en: ATAN(0) equals 0
sv: ATAN(0) är lika med 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
sv: Funktionen COSH() returnerar hyperbolisk cosinus av x, som definieras matematiskt som (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
sv: COSH(flyttal)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
sv: COSH(0,8) är lika med 1,33743495

en: COSH(0) equals 1
sv: COSH(0) är lika med 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
sv: Funktionen SINH() returnerar hyperbolisk sinus av x, som definieras matematiskt som (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
sv: SINH(flyttal)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
sv: SINH(0,8) är lika med 0,88810598

en: SINH(0) equals 0
sv: SINH(0) är lika med 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
sv: Funktionen TANH() returnerar hyperbolisk tangent av x, som definieras matematiskt som sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
sv: TANH(flyttal)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
sv: TANH(0,8) är lika med 0,66403677

en: TANH(0) equals 0
sv: TANH(0) är lika med 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
sv: Funktionen ACOSH() beräknar arcus hyperbolisk cosinus av x; det vill säga det värde vars hyperboliska cosinus är x. Om absoluttalet av x är mindre än 1,0 returnerar atanh() not-a-number (NaN) och felkod ställs in.

en: ACOSH(Float)
sv: ACOSH(flyttal)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
sv: ACOSH(5) är lika med 2,29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
sv: ACOSH(0) är lika med NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
sv: Funktionen ASINH() beräknar arcus hyperbolisk sinus av x; det vill säga det värde vars hyperboliska sinus är x.

en: ASINH(Float)
sv: ASINH(flyttal)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
sv: ASINH(0,8) är lika med 0,73266826

en: ASINH(0) equals 0
sv: ASINH(0) är lika med 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
sv: Funktionen ATANH() beräknar arcus hyperbolisk tangent av x; det vill säga det värde vars hyperboliska tangent är x. Om absolutvärdet av x är större än 1,0 returnerar ATANH() not-a-number (NaN).

en: ATANH(Float)
sv: ATANH(flyttal)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
sv: ATANH(0,8) är lika med 1,09861229

en: ATANH(0) equals 0
sv: ATANH(0) är lika med 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
sv: Denna funktion beräknar arcus tangent för variablerna x och y. Det liknar att beräkna arcus tangent av y/x, förutom att tecknen på båda parametrarna används för att bestämma resultatets kvadrant.

en: ATAN2(value;value)
sv: ATAN2(värde;värde)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
sv: ATAN2(0,5;1,0) är lika med 1,107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
sv: ATAN2(-0,5;2,0) är lika med 1,815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
sv: Denna funktion omvandlar en vinkel i radianer till en vinkel i grader.

en: DEGREES(Float)
sv: DEGREES(flyttal)

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
sv: DEGREES(0,78) är lika med 44,69

en: DEGREES(1) equals 57.29
sv: DEGREES(1) är lika med 57,29

en: Angle (degrees)
sv: Vinkel (grader)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
sv: Denna funktion omvandlar en vinkel i grader till en vinkel i radianer.

en: RADIANS(Float)
sv: RADIANS(flyttal)

en: RADIANS(75) equals 1.308
sv: RADIANS(75) är lika med 1,308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
sv: RADIANS(90) är lika med 1,5707

en: The PI() function returns the value of PI.
sv: Funktionen PI() returnerar värdet av PI.

en: PI() equals 3.141592654...
sv: PI() är lika med 3,141592654...

en: The CSC() function returns the cosecant of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen CSC() returnerar cosekant av x, där x anges i radianer.

en: CSC(Float)
sv: CSC(flyttal)

en: CSC(PI()/2) equals 1
sv: CSC(PI()/2) är lika med 1

en: The CSCH() function returns the hyperbolic cosecant of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen CSCH() returnerar hyperbolisk cosekant av x, där x anges i radianer.

en: CSCH(Float)
sv: CSCH(flyttal)

en: CSCH(PI()/2) equals 0.434537208...
sv: CSCH(PI()/2) är lika med 0.434537208...

en: The SEC() function returns the secant of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen SEC() returnerar sekanten av x, där x anges i radianer.

en: SEC(Float)
sv: SEC(flyttal)

en: SEC(0) equals 1
sv: SEC(0) är lika med 1

en: The SECH() function returns the hyperbolic secant of x, where x is given in radians.
sv: Funktionen SECH() returnerar hyperbolisk sekant av x, där x anges i radianer.

en: SECH(Float)
sv: SECH(flyttal)

en: SECH(0) equals 1
sv: SECH(0) är lika med 1

en: You cannot change a protected sheet
sv: Du kan inte ändra ett skyddat arbetsblad.

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
sv: sida

en: pages
sv: sidor

en: file
sv: fil

en: name
sv: namn

en: time
sv: tid

en: date
sv: datum

en: author
sv: författare

en: email
sv: e-post

en: sheet
sv: blad

en: Sheet%1
sv: Arbetsblad %1

en: This document has no sheets (tables).
sv: Det här dokumentet har inga arbetsblad (tabeller).

en: Spreadsheet Application
sv: Kalkylprogram

en: Copyright 1998-%1, The Calligra Sheets Team
sv: Copyright 1998-%1, Calligra Sheets-gruppen

en: Original Author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Maintainer
sv: Underhåll

en: ODS and Excel, functions, scripting
sv: ODS och Excel, funktioner, skript

en: Import/export filter developer
sv: Utvecklare av import- och exportfilter

en: Developer (functions)
sv: Utvecklare (funktioner)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
sv: Implementerade, granskade och testade diverse funktioner

en: Comment:
sv: Kommentar:

en: Define Print Range
sv: Ange utskriftsintervall

en: Define the print range in the current sheet
sv: Ange utskriftsintervallet för aktuellt blad

en: Cell formatting
sv: Cellformatering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Define Print Range
sv: Ange utskriftsintervall

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Page Layout
sv: Ange sidlayout

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
sv: Filalternativ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
sv: Antal filer att visa i listan Senaste filer:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
sv: Styr det maximala antal filnamn som visas när du väljer Arkiv -> Öppna senaste.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Autosave interval:
sv: Fördröjning för spara automatiskt:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: Here you can select the time between autosaves, or disable this feature altogether by choosing "No autosave" (by selecting the minimum value).
sv: Här kan du välja tiden mellan spara automatiskt, eller inaktivera funktionen helt och hållet genom att välja "Spara inte automatiskt" (genom att välja det minsta värdet).

note: i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en: No autosave
sv: Spara inte automatiskt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Create backup file:
sv: Skapa säkerhetskopia:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, m_createBackupFile)
en: Check this box if you want some backup files created. This is checked per default.
sv: Markera den här rutan om du vill att säkerhetskopior ska skapas. Den är normalt markerad.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
sv: Markörförflyttning efter tryck på returtangent:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_cursorMovement)
en: When you have selected a cell, pressing the Enter key will move the cell cursor one cell left, right, up or down, as determined by this setting.
sv: När du har markerat en cell och därefter trycker på tangenten Enter, flyttas markeringen ett steg åt vänster, höger, uppåt eller neråt, vilket bestäms av inställningen i en här kombinationsrutan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Func&tion shown in status bar:
sv: Funk&tion som visas i statusraden:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_statusBarFunction)
en: This drop down selection box can be used to choose the calculation performed by the Statusbar Summary  function.
sv: Den här kombinationsrutan kan användas för att välja beräkningen som utförs av statusraden sammanfattningsfunktion.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: &Unit:
sv: En&het:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, m_unit)
en: Choose the default unit that will be used in your sheets.
sv: Välj förvald enhet som används på arbetsbladen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_indentationLabel)
en: I&ndentation step:
sv: I&ndenteringssteg:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KoUnitDoubleSpinBox, m_indentationStep)
en: Lets you define the amount of indenting used by the Increase Indent and Decrease Indent actions.
sv: Låter dig definiera värdet av indenteringen som används av alternativen Öka indentering och Minska indentering.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
sv: Färger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: &Grid:
sv: &Rutnät:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
sv: Klicka här för att ändra rutnätets färg, dvs. färgen på alla cellers kanter.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_gridColor) i18n: ectx: property (text), item, widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: Custom...
sv: Egen...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Page Out&line:
sv: Sid&kanter:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
sv: När menyalternativet Visa -> Visa sidkanter är markerat, visas sidkanterna. Klicka här för att välja en annan färg för kanterna än den förvalda röda färgen.

en: No Limit
sv: Ingen begränsning

en: Sheet
sv: Arbetsblad

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
sv: Utskriftsinställningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
sv: Rutnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
sv: Kommentarindikering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
sv: Diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
sv: Objekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
sv: Nollvärden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
sv: Formelindikering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
sv: Teckningar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
sv: Sidhuvuden

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
sv: Sidordning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
sv: Från vänster till höger, därefter neråt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
sv: Från längst upp till längst ner, därefter tvärs över

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
sv: Tabelljustering på sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
sv: Centrera horisontellt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
sv: Centrera vertikalt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
sv: Upprepningar på varje sida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
sv: Kolumner från

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
sv: Rader från

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
sv: till

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
sv: Skalning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
sv: Fast zoom:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
sv: Sidgränser:

[ctx: @title:window]
en: Configure
sv: Anpassa

en: Interface
sv: Gränssnitt

en: Down
sv: Ner

en: Up
sv: Upp

en: Down, First Column
sv: Ner, första kolumnen

en: Open/Save
sv: Öppna/Spara

en: Function Modules
sv: Funktionsmoduler

en: Tools
sv: Verktyg

en: Plugins
sv: Insticksprogram

en: Spelling
sv: Stavning

en: Spell Checker Behavior
sv: Rättstavningsbeteende

[ctx: @title:tab Author page]
en: Author
sv: Författare

en: Author
sv: Författare

en: &Completion mode:
sv: &Kompletteringsläge:

en: Lets you choose the (auto) text completion mode from a range of options in the drop down selection box.
sv: Låter dig välja det (automatiska) textkompletteringsläget från ett antal alternativ i kombinationsrutan.

en: Popup
sv: Popupp

en: Semi-Automatic
sv: Halvautomatisk

en: Sheet Properties
sv: Egenskaper för arbetsblad

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
sv: Vänster till höger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
sv: Höger till vänster

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
sv: Layoutriktning:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Default is that the first column of the sheet is on the left. If you choose Right to Left, then the first column will be on the right and the others added from right to left.
sv: Förval är att bladets första kolumn är till vänster. Om du väljer Höger till vänster, är den första kolumnen till höger och de övriga läggs till från höger till vänster.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked cells containing comments will be marked by a small red triangle at the top right corner.
sv: Om rutan är markerad anges celler som innehåller kommentarer med en liten röd triangel i övre högra hörnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
sv: Visa k&ommentarindikering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: If this box is checked the cell reference shown at the left end of the Formula Bar will be displayed in LC mode (i.e. L2C3) rather than in its normal form B3. This does not seem to be of much use at the moment.
sv: Om den här rutan är markerad visas cellreferensen till vänster i formelraden med LC-läge (dvs. L2C3) istället för dess normala form B3. Det verkar inte vara särskilt användbart för närvarande.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
sv: Använd &LC-läge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: If you check this option, the page borders will be drawn on your current sheet. Per default the page borders are not displayed. It is useful to see the page borders if you want to print your sheet.
sv: Om du markerar det här alternativet ritas sidkanterna på det nuvarande bladet. Normalt visas inte sidkanterna. Det är användbart att se sidkanterna om du vill skriva ut bladet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showPageOutlineCheckBox)
en: Show page outline
sv: Visa sidkanter

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: Check this box and the first letter of any text you type in will automatically be converted to uppercase.
sv: Markeras den här rutan, så konverteras automatiskt första bokstaven i all text som du skriver in till stor bokstav.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
sv: &Konvertera första bokstaven till stor bokstav

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: If this box is checked any cell containing the value zero will appear blank.
sv: Om den här rutan är markerad, så visas alla celler som innehåller värdet noll som tomma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
sv: Döl&j noll

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display the actual formulae in cells rather than the results.
sv: Om den här rutan är markerad visar Calligra Sheets själva formeln i celler istället för resultatet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
sv: &Visa formel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: If this box is checked the column headings will show as numbers rather than as letters. Letters are default.
sv: Om den här rutan är markerad visas kolumnrubriker som nummer istället för bokstäver. Bokstäver är förval.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
sv: Visa &kolumn som nummer

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: If this box is checked Calligra Sheets will display a small blue triangle at the bottom left corner of cells containing formulae. This is useful if you want to protect cells with formulae.
sv: Om den här rutan är markerad visar Calligra Sheets en liten blå triangel i nedre vänstra hörnet av celler som innehåller formler. Det är användbart om du vill skydda celler med formler.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
sv: V&isa formelindikering

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: If checked, the grid (the cell limits) will be shown. This is the default. If unchecked, the grid will be hidden.
sv: Om markerat visas rutnätet (cellernas gränser). Det är förval. Om du avmarkerar det, döljs rutnätet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
sv: Visa r&utnät

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: This setting controls whether formulae are recalculated automatically when the value of any cell they refer to changes.
sv: Den här inställningen styr om formler automatiskt beräknas om när värdet i någon cell de refererar till ändras.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
sv: Au&tomatisk omräkning

en: Sheets
sv: Arbetsblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
sv: Alla arbetsblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
sv: Aktivt arbetsblad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
sv: Markerade arbetsblad:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
sv: Tillgängliga arbetsblad

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: <b>List of all available sheets.</b><br>
    To print a sheet you have to select one or more sheets in this list and use the buttons to insert the selected sheet(s) in the right-hand list, which lists all sheets that are printed.<br>
    You can insert a sheet as often as you like, this way it will be printed multiple times. This is useful for dividers or title pages, for example.
sv: <b>Lista över alla tillgängliga arbetsblad.</b><br>
    För att skriva ut ett arbetsblad måste du välja ett eller flera arbetsblad i listan och använda knapparna för att infoga markerade arbetsblad i listan till höger, som anger alla arbetsblad som ska skrivas ut. <br>
    Du kan infoga ett arbetsblad så ofta du vill, på så sätt skrivs det ut fler gånger. Det kan till exempel vara användbart för mellanlägg eller titelsidor.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
sv: Tillgängliga arbetsblad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
sv: Lista över arbetsblad att skriva ut i angiven ordning.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: <b>List of sheets to print.</b><br>
    Only the sheets listed here will be printed in the order of listing. You can change the print order with the up and down buttons.<br>
    It is even possible to print a sheet more than once. Just insert the desired sheet again and order the list to your needs.
sv: <b>Lista över arbetsblad att skriva ut.</b><br>
    Bara arbetsbladen som listas här kommer att skrivas ut i den ordning de listas. Du kan ändra utskriftsordning med knapparna Upp och Ner. <br>
    Det är till och med möjligt att skriva ut ett arbetsblad flera gånger. Infoga bara önskat arbetsblad igen och ordna listan efter behov.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
sv: Markerade arbetsblad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
sv: Markera alla arbetsblad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
sv: Flytta markerat arbetsblad överst

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
sv: Markera arbetsblad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
sv: Flytta markerat arbetsblad uppåt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
sv: Ta bort arbetsblad

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
sv: Flytta markerat arbetsblad neråt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
sv: Rensa markering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
sv: Flytta markerat arbetsblad underst.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
sv: Ogiltigt dokument. Förväntade mimetyp application/x-kspread eller application/vnd.kde.kspread, fick %1

en: This document was created with a newer version of Calligra Sheets (syntax version: %1)
    When you open it with this version of Calligra Sheets, some information may be lost.
sv: Det här dokumentet skapades med en nyare version av Calligra Sheets (syntaxversion: %1)
    Att öppna det i den här versionen av Calligra Sheets, gör att en del information kan gå förlorad.

en: File Format Mismatch
sv: Filformat överensstämmer inte

en: Styles cannot be loaded.
sv: Stilar kunde inte laddas.

en: Invalid document. No map tag.
sv: Ogiltigt dokument. Ingen mapptagg.

en: Match cases when searching
sv: Ta hänsyn till skiftläge vid sökning

en: Height: %1 %2
sv: Höjd: %1 %2

en: Hide Row
sv: Dölj rad

en: Width: %1 %2
sv: Bredd: %1 %2

en: Hide Column
sv: Dölj kolumn

en: Area is too large.
sv: Området är för stort.

en: Sheet %1 could not be found for printing
sv: Arbetsbladet %1 kunde inte hittas för utskrift

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
sv: Ingenting att skriva ut för arbetsblad(en) %1.

en: Sheet Properties...
sv: Arbetsbladets egenskaper...

en: Modify current sheet's properties
sv: Ändra det aktuella arbetsbladets egenskaper

en: Insert Sheet
sv: Infoga arbetsblad

en: Insert a new sheet
sv: Infoga ett nytt arbetsblad

en: Duplicate Sheet
sv: Duplicera arbetsblad

en: Duplicate the selected sheet
sv: Duplicera det aktiva arbetsbladet

en: Remove Sheet
sv: Ta bort arbetsblad

en: Remove the active sheet
sv: Ta bort det aktiva arbetsbladet

en: Rename Sheet...
sv: Byt namn på arbetsblad...

en: Rename the active sheet
sv: Byt namn på det aktiva arbetsbladet

en: Show Sheet...
sv: Visa arbetsblad...

en: Show a hidden sheet
sv: Visa ett dolt arbetsblad

en: Hide Sheet
sv: Dölj arbetsblad

en: Hide the active sheet
sv: Dölj det aktiva arbetsbladet

en: Page Layout...
sv: Sidlayout...

en: Specify the layout of the spreadsheet for a printout
sv: Ange layout av kalkylarket för en utskrift

en: Reset Print Range
sv: Återställ utskriftsintervall

en: Reset the print range in the current sheet
sv: Återställ utskriftsintervallet för aktuellt blad

en: Page Outline
sv: Sidkanter

en: Show on the spreadsheet where the page boundary will be
sv: Visa på ett arbetsblad var sidkanterna kommer att vara

en: Recalculate Sheet
sv: Räkna om arbetsblad

en: Recalculate
sv: Räkna om

en: Recalculate the value of every cell in the current worksheet
sv: Beräkna värdet igen för alla celler på det aktuella arbetsbladet

en: Recalculate Document
sv: Räkna om dokument

en: Recalculate the value of every cell in all worksheets
sv: Beräkna värdet igen för alla celler på alla arbetsblad

en: Protect &Sheet...
sv: &Skydda arbetsblad...

en: Protect the sheet from being modified
sv: Skydda arbetsbladet från att ändras

en: Protect &Document...
sv: Skydda &dokument...

en: Protect the document from being modified
sv: Skydda dokumentet från att ändras

en: &Create Template From Document...
sv: Skapa ma&ll från dokument...

en: Anchor
sv: Ankring

en: Page
sv: Sida

en: Switch shape anchoring
sv: Byt formankring

en: Next Sheet
sv: Nästa arbetsblad

en: Next
sv: Nästa

en: Move to the next sheet
sv: Flytta till nästa arbetsblad

en: Previous Sheet
sv: Föregående arbetsblad

en: Previous
sv: Föregående

en: Move to the previous sheet
sv: Flytta till föregående arbetsblad

en: First Sheet
sv: Första arbetsbladet

en: First
sv: Första

en: Move to the first sheet
sv: Flytta till det första arbetsbladet

en: Last Sheet
sv: Sista arbetsbladet

[ctx: Move to the last sheet]
en: Last
sv: Sista

en: Move to the last sheet
sv: Flytta till det sista arbetsbladet

en: Column Header
sv: Kolumnrubrik

en: Show the column header
sv: Visa kolumnrubrik

en: Row Header
sv: Radrubrik

en: Show the row header
sv: Visa radrubrik

en: Horizontal Scrollbar
sv: Horisontell rullningslist

en: Show the horizontal scrollbar
sv: Visa horisontell rullningslist

en: Vertical Scrollbar
sv: Vertikal rullningslist

en: Show the vertical scrollbar
sv: Visa vertikal rullningslist

en: Status Bar
sv: Statusrad

en: Show the status bar
sv: Visa statusraden

en: Tab Bar
sv: Flikrad

en: Show the tab bar
sv: Visa flikraden

en: Set various Calligra Sheets options
sv: Ange diverse alternativ i Calligra Sheets

en: No calculation
sv: Ingen beräkning

en: Calculate using sum
sv: Beräkna med summa

en: Calculate using minimum
sv: Beräkna med minimum

en: Calculate using maximum
sv: Beräkna med maximum

en: Calculate using average
sv: Beräkna med medelvärde

en: Calculate using the count
sv: Beräkna med antalet

en: Calculate using the countA
sv: Beräkna med antalA

en: You cannot change a protected sheet.
sv: Du kan inte ta bort ett skyddat arbetsblad.

en: You cannot hide the last visible sheet.
sv: Du kan inte gömma det sista synliga arbetsbladet.

en: Protect Document
sv: Skydda dokument

en: Unprotect Document
sv: Skydda inte dokument

en: Protect Sheet
sv: Skydda arbetsblad

en: Unprotect Sheet
sv: Skydda inte arbetsblad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset Print Range
sv: Återställ utskriftsintervall

en: You cannot delete the only sheet.
sv: Du kan inte ta bort det enda arbetsbladet.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
sv: Du är på väg att ta bort det aktiva arbetsbladet.
    Vill du fortsätta?

en: Enter name:
sv: Ange namn:

en: Rename Sheet
sv: Byt namn på arbetsblad

en: Change Sheet Name
sv: Ändra arbetsbladsnamn

en: Sheet name cannot be empty.
sv: Arbetsbladsnamnet kan inte vara tomt.

en: This name is already used.
sv: Det här namnet används redan.

en: Sum:
sv: Summa:

en: Average:
sv: Medel:

en: Count:
sv: Antal:

en: CountA:
sv: AntalA:

en: %1x%2
sv: %1 x %2

en: Enter a password.
sv: Ange ett lösenord.

en: Enter the password.
sv: Ange lösenordet.

en: Password is incorrect.
sv: Lösenordet är felaktigt.

en: Dependency
sv: Beroende

en: Invalid document. Sheet name is empty.
sv: Ogiltigt dokument. Namn på arbetsblad är tomt.

en: Header
sv: Rubrik

en: Header1
sv: Rubrik1

en: Cell Editor
sv: Celleditor

en: Formula
sv: Formel

en: Cell Format...
sv: Cellformat...

en: Set the cell formatting
sv: Ange cellformatering

en: Resets to the default format
sv: Återställ till förvalt format

en: Style Manager...
sv: Stilhantering...

en: Edit and organize cell styles
sv: Redigera och organisera cellstilar

en: Apply a predefined style to the selected cells
sv: Tillämpa en fördefinierad stil för markerade celler

en: Create Style From Cell...
sv: Skapa stil från cell...

en: Style From Cell
sv: Stil från cell

en: Create a new style based on the currently selected cell
sv: Skapa en ny stil baserad på för närvarande markerad cell

en: Strike Out
sv: Stryk över

en: Select Font...
sv: Välj teckensnitt...

en: Select Font Size
sv: Välj teckenstorlek

en: Font Size
sv: Teckenstorlek

en: Increase Font Size
sv: Öka teckenstorlek

en: Decrease Font Size
sv: Minska teckenstorlek

en: Text Color
sv: Textfärg

en: Set the text color
sv: Ange textfärgen

en: Align Left
sv: Vänsterjustering

en: Left justify the cell contents
sv: Vänsterjustera cellens innehåll

en: Align Center
sv: Centrera

en: Center the cell contents
sv: Centrera cellens innehåll

en: Align Right
sv: Högerjustering

en: Right justify the cell contents
sv: Högerjustera cellens innehåll

en: Align Top
sv: Justera uppåt

en: Align cell contents along the top of the cell
sv: Justera cellens innehåll längs överkanten på cellen

en: Align Middle
sv: Mittenjustering

en: Align cell contents centered in the cell
sv: Justera cellens innehåll centrerat i cellen

en: Align Bottom
sv: Justera nedåt

en: Align cell contents along the bottom of the cell
sv: Justera cellens innehåll längs underkanten på cellen

en: Border Left
sv: Vänsterkant

en: Set a left border to the selected area
sv: Lägg till en vänsterkant för det markerade området

en: Border Right
sv: Högerkant

en: Set a right border to the selected area
sv: Lägg till en högerkant för det markerade området

en: Border Top
sv: Överkant

en: Set a top border to the selected area
sv: Lägg till en överkant för det markerade området

en: Border Bottom
sv: Underkant

en: Set a bottom border to the selected area
sv: Lägg till en underkant för det markerade området

en: All Borders
sv: Alla kanter

en: Set a border around all cells in the selected area
sv: Lägg till en kant runt alla celler i det markerade området

en: No Borders
sv: Inga kanter

en: Remove all borders in the selected area
sv: Ta bort alla kanter i det markerade området

en: Border Outline
sv: Kant runt

en: Outline
sv: Kant runt

en: Set a border to the outline of the selected area
sv: Lägg till en kant längs omkretsen av det markerade området

en: Select a new border color
sv: Välj en ny kantfärg

en: Border Color
sv: Kantfärg

en: Wrap Text
sv: Radbryt text

en: Wrap
sv: Radbryt

en: Make the cell text wrap onto multiple lines
sv: Låt celltexten radbrytas till flera rader

en: Vertical Text
sv: Vertikal text

en: Print cell contents vertically
sv: Skriv ut cellinnehållet vertikalt

en: Increase Indent
sv: Öka indentering

en: Increase the indentation
sv: Öka indenteringen

en: Decrease Indent
sv: Minska indentering

en: Decrease the indentation
sv: Minska indenteringen

en: Change Angle...
sv: Ändra vinkel...

en: Angle
sv: Vinkel

en: Change the angle that cell contents are printed
sv: Ändra vinkel som cellinnehållet skrivs ut med

en: Percent Format
sv: Procentformat

en: Set the cell formatting to look like a percentage
sv: Välj cellens formatering så att den ser ut som ett procenttal

en: Money Format
sv: Valutaformat

en: Set the cell formatting to look like your local currency
sv: Välj cellens formatering så att den ser ut som den lokala valutan

en: Increase Precision
sv: Öka precision

en: Increase the decimal precision shown onscreen
sv: Öka noggrannheten i antal decimaler som visas på skärmen

en: Decrease Precision
sv: Minska precision

en: Decrease the decimal precision shown onscreen
sv: Minska noggrannheten i antal decimaler som visas på skärmen

en: Upper Case
sv: Stora bokstäver

en: Upper
sv: Stora

en: Convert all letters to upper case
sv: Konvertera alla bokstäver till stor bokstav

en: Lower Case
sv: Små bokstäver

en: Lower
sv: Små

en: Convert all letters to lower case
sv: Konvertera alla bokstäver till liten bokstav

en: Convert First Letter to Upper Case
sv: Konvertera första bokstaven till stor bokstav

en: First Letter Upper
sv: Första bokstaven stor

en: Capitalize the first letter
sv: Ändra första bokstaven till stor bokstav

en: Set the background color
sv: Ändra bakgrundsfärgen

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Merge the selected region
sv: Slå ihop markerat område

en: Merge Cells Horizontally
sv: Sammanfoga celler horisontellt

en: Merge the selected region horizontally
sv: Slå ihop markerat område horisontellt

en: Merge Cells Vertically
sv: Sammanfoga celler vertikalt

en: Merge the selected region vertically
sv: Slå ihop markerat område vertikalt

en: Dissociate Cells
sv: Dela upp celler

en: Unmerge the selected region
sv: Dela upp markerat område

en: Resize Column...
sv: Ändra storlek på kolumn...

en: Change the width of a column
sv: Ändra bredd på en kolumn

en: Insert Columns
sv: Infoga kolumner

en: Inserts a new column into the spreadsheet
sv: Infogar en ny kolumn i kalkylarket

en: Remove Columns
sv: Ta bort kolumner

en: Removes the selected columns from the spreadsheet
sv: Tar bort de markerade kolumnerna från kalkylarket

en: Hide Columns
sv: Dölj kolumner

en: Hide the column from this
sv: Dölj kolumnen från detta

en: Show Columns...
sv: Visa kolumner...

en: Show hidden columns
sv: Visa dolda kolumner

en: Equalize Column
sv: Utjämna kolumn

en: Resizes selected columns to be the same size
sv: Ändrar storlek på markerade kolumner så att de får samma storlek

en: Show hidden columns in the selection
sv: Visa dolda kolumner i markeringen

en: Resize Row...
sv: Ändra storlek på rad...

en: Change the height of a row
sv: Ändra höjd på en rad

en: Insert Rows
sv: Infoga rader

en: Inserts a new row into the spreadsheet
sv: Infogar en ny rad i kalkylarket

en: Remove Rows
sv: Ta bort rader

en: Removes a row from the spreadsheet
sv: Tar bort en rad från kalkylarket

en: Hide Rows
sv: Dölj rader

en: Hide a row from this
sv: Dölj en rad från detta

en: Show Rows...
sv: Visa rader...

en: Show hidden rows
sv: Visa dolda rader

en: Equalize Row
sv: Utjämna rad

en: Resizes selected rows to be the same size
sv: Ändrar storlek på markerade rader så att de får samma storlek

en: Show hidden rows in the selection
sv: Visa dolda rader i markeringen

en: Adjust Row && Column
sv: Justera rad och kolumn

en: Adjusts row/column size so that the contents will fit
sv: Justera storlek på rad och kolumn så att innehållet får plats

en: Cells...
sv: Celler...

en: Insert Cells...
sv: Infoga celler...

en: Insert a blank cell into the spreadsheet
sv: Infogar en tom cell i kalkylarket

en: Remove Cells...
sv: Ta bort celler...

en: Removes the cells from the spreadsheet
sv: Tar bort cellerna från kalkylarket

en: Clear All
sv: Rensa allt

en: Clear all contents and formatting of the current cell
sv: Ta bort allt innehåll och all formatering i den aktuella cellen

en: Contents
sv: Innehåll

en: Clear Contents
sv: Rensa innehåll

en: Remove the contents of the current cell
sv: Ta bort innehållet i den aktuella cellen

en: Comment...
sv: Kommentar...

en: Edit a comment for this cell
sv: Redigera en kommentar för cellen

en: Remove Comment
sv: Ta bort kommentar

en: Remove this cell's comment
sv: Ta bort cellens kommentar

en: Conditional Styles...
sv: Villkorliga stilar...

en: Set cell style based on certain conditions
sv: Ställ in cellstil baserat på vissa villkor

en: Remove Conditional Styles
sv: Ta bort villkorliga stilar

en: Remove the conditional cell styles
sv: Ta bort villkorlig cellstil

en: &Link...
sv: &Länk...

en: Insert an Internet hyperlink
sv: Infoga en Internethyperlänk

en: Link
sv: Länk

en: Remove Link
sv: Ta bort länk

en: Remove a link
sv: Ta bort en länk

en: Validity...
sv: Giltighet...

en: Set tests to confirm cell data is valid
sv: Ställ in tester för att bekräfta att data är giltigt

en: Remove Validity
sv: Ta bort giltighet

en: Remove the validity tests on this cell
sv: Ta bort giltighetstesterna för cellen

en: &Sort...
sv: &Sortera...

en: Sort a group of cells
sv: Sortera en cellgrupp

en: Sort &Decreasing
sv: Sortera fallan&de

en: Sort a group of cells in decreasing(last to first) order
sv: Sortera en cellgrupp i fallande (sista till första) ordning

en: Sort &Increasing
sv: Sortera st&igande

en: Sort a group of cells in ascending(first to last) order
sv: Sortera en cellgrupp i stigande (första till sista) ordning

en: &Auto-Filter
sv: &Automatisk filtrering

en: Add an automatic filter to a cell range
sv: Lägg till ett automatiskt filter för ett cellområde

en: &Left
sv: &Vänster

en: &Right
sv: &Höger

en: &Up
sv: &Upp

en: &Down
sv: &Ner

en: Autosum
sv: Autosumma

en: Insert the 'sum' function
sv: Infoga summeringsfunktion

en: &Series...
sv: &Serier...

en: Insert a series
sv: Infoga en serie

en: &Function...
sv: &Funktion...

en: Insert math expression
sv: Infoga matematiskt uttryck

en: S&pecial Character...
sv: S&pecialtecken...

en: Insert one or more symbols or letters not found on the keyboard
sv: Infoga en eller flera symboler eller bokstäver som inte finns på tangentbordet

en: From &Database...
sv: Från &databas...

en: Insert data from a SQL database
sv: Infoga data från en SQL-databas

en: From &Text File...
sv: Från &textfil...

en: Text File
sv: Från &textfil...

en: Insert data from a text file to the current cursor position/selection
sv: Infoga data från en textfil vid markörens aktuella position eller markering

en: From &Clipboard...
sv: Från &klippbordet...

en: Clipboard
sv: Från &klippbordet...

en: Insert CSV data from the clipboard to the current cursor position/selection
sv: Infoga CSV-data från klippbordet vid markörens aktuella position eller markering

en: &Text to Columns...
sv: &Text till kolumner...

en: Expand the content of cells to multiple columns
sv: Expandera innehåll i celler till flera kolumner

en: Custom Lists...
sv: Egna listor...

en: Create custom lists for sorting or autofill
sv: Skapa egna listor för att sortera eller automatisk ifyllnad

en: &Consolidate...
sv: &Konsolidera...

en: Create a region of summary data from a group of similar regions
sv: Skapa ett område med sammanfattande data från en grupp av liknande områden

en: &Goal Seek...
sv: M&ålsök...

en: Repeating calculation to find a specific value
sv: Upprepad beräkning för att hitta ett särskilt värde

en: &Subtotals...
sv: &Delsummor...

en: Create different kind of subtotals to a list or database
sv: Skapa olika sorters delsummor i en lista eller databas

en: &Pivot Tables...
sv: &Pivot-tabeller...

en: Create Pivot Tables
sv: Skapa pivot-tabeller

en: Area Name...
sv: Områdesnamn...

en: Set a name for a region of the spreadsheet
sv: Ange ett namn på ett område av kalkylarket

en: Named Areas...
sv: Namngivna områden...

en: Edit or select named areas
sv: Redigera eller markera namngivna områden

en: Formula Selection
sv: Formelval

en: Insert a function
sv: Infoga en funktion

en: Others...
sv: Andra...

en: Modify Cell
sv: Ändra cell

en: Edit the highlighted cell
sv: Redigera den markerade cellen

en: Move the cell object to the clipboard
sv: Flytta cellobjektet till klippbordet

en: Copy the cell object to the clipboard
sv: Kopiera cellobjektet till klippbordet

en: Paste the contents of the clipboard at the cursor
sv: Klistra in innehållet från klippbordet vid markören

en: Special Paste...
sv: Klistra in special...

en: Paste the contents of the clipboard with special options
sv: Klistra in innehållet från klippbordet med särskilda alternativ

en: Paste with Insertion
sv: Klistra in och infoga

en: Inserts a cell from the clipboard into the spreadsheet
sv: Infogar en cell från klippbordet i kalkylarket

en: Selects all cells in the current sheet
sv: Markerar alla celler på det aktuella arbetsbladet

en: Goto Cell...
sv: Gå till cell...

en: Goto
sv: Gå till

en: Move to a particular cell
sv: Flytta till en särskild cell

en: Check the spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Run Inspector...
sv: Kör inspektör...

en: Show QTableView...
sv: Visa QTableView...

en: Auto-Format...
sv: Automatisk formatering...

en: Set the worksheet formatting
sv: Välj formatering för arbetsbladet

en: Document Settings...
sv: Dokumentinställningar...

en: Show document settings dialog
sv: Visa dialogruta med dokumentinställningar

en: Break Before Column
sv: Brytning innan kolumn

en: Column Break
sv: Kolumnbrytning

en: Set a manual page break before the column
sv: Infoga en manuell sidbrytning innan kolumnen

en: Break Before Row
sv: Brytning innan rad

en: Row Break
sv: Radbrytning

en: Set a manual page break before the row
sv: Infoga en manuell sidbrytning innan raden

en: Permute reference fixation
sv: Permutera referensfixering

en: Permute fixation
sv: Permutera fixering

en: Permute the fixation of the reference at the text cursor
sv: Permutera fixeringen av referensen vid textmarkören

en: Create Style From Cell
sv: Skapa stil från cell

en: The style name cannot be empty.
sv: Stilnamnet kan inte vara tomt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Font
sv: Ändra teckensnitt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Text Color
sv: Ändra textfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Horizontal Alignment
sv: Ändra horisontell justering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Vertical Alignment
sv: Ändra vertikal justering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Border
sv: Ändra kant

[ctx: (qtundo-format)]
en: Wrap Text
sv: Radbryt text

[ctx: (qtundo-format)]
en: Vertical Text
sv: Vertikal text

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Percent
sv: Procentformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Format Money
sv: Valutaformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to uppercase
sv: Ändra till stora bokstäver

[ctx: (qtundo-format)]
en: Switch to lowercase
sv: Ändra till små bokstäver

[ctx: (qtundo-format)]
en: First letter uppercase
sv: Första bokstaven stor bokstav

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change Background Color
sv: Ändra bakgrundsfärg

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear Text
sv: Rensa text

en: Edit Link
sv: Redigera länk

en: You must select multiple cells.
sv: Du måste välja flera celler.

en: No database drivers available. To use this feature you need to install the necessary Qt database drivers.
sv: Inga databasdrivrutiner tillgängliga. För att använda funktionen måste du installera nödvändiga Qt databasdrivrutiner.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Cut
sv: Klipp ut

[ctx: (qtundo-format)]
en: Replace
sv: Ersätt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Number Format
sv: Sifferformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Currency Format
sv: Valutaformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Percentage Format
sv: Procentformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Time Format
sv: Tidsformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Date Format
sv: Datumformat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Scientific Format
sv: Vetenskapligt format

en: Delete Cells...
sv: Ta bort celler...

en: Adjust Column
sv: Justera kolumn

en: Delete Columns
sv: Ta bort kolumner

en: Adjust Row
sv: Justera rad

en: Delete Rows
sv: Ta bort rader

en: Selection List...
sv: Urvalslista...

en: Clear Comment
sv: Rensa kommentar

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Alignment
sv: Justering

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Borders
sv: Kanter

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Number format
sv: Sifferformat

note: i18n: tag optionWidget attribute name
en: Merge
sv: Sammanfoga

en: Apply
sv: Verkställ

en: Apply changes
sv: Verkställ ändringar

en: Discard changes
sv: Kasta ändringar

en: Link %1 activated
sv: Länken %1 aktiverad

en: This link points to the program or script '%1'.
    Malicious programs can harm your computer. Are you sure that you want to run this program?
sv: Länken pekar på programmet eller skriptet '%1'.
    Illasinnade program kan skada din dator. Är du säker på att du vill köra programmet?

en: Open Link?
sv: Öppna länk?

[ctx: Activate sheet named foo]
en: Activate %1
sv: Aktivera %1

en: Select Single Cell
sv: Markera enstaka cell

en: Select Multiple Cells
sv: Markera flera celler

en: Validation for cell %1 failed
sv: Validering av cellen %1 misslyckades

[ctx: Error: circular formula dependency]
en: #CIRCLE!
sv: #CIRKEL!

[ctx: Error: broken cell reference]
en: #DEPEND!
sv: #BEROENDE!

[ctx: Error: not available]
en: #N/A
sv: #INTE TILLGÄNGLIG

[ctx: Error: unknown function name]
en: #NAME?
sv: #NAMN?

[ctx: Error: number out of range]
en: #NUM!
sv: #NUMMER!

[ctx: Error: empty intersecting area]
en: #NULL!
sv: #NOLL!

[ctx: Error: formula not parseable]
en: #PARSE!
sv: #TOLKA!

[ctx: Error: wrong (number of) function argument(s)]
en: #VALUE!
sv: #VÄRDE!

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: AM
sv: FM

en: PM
sv: EM

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: pm
sv: em

en: am
sv: fm
