kpresenter - en to sv translation catalogue (401 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
sv: &Redigera

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (insert)
en: &Insert
sv: &Infoga

note: i18n: ectx: Menu (page)
en: &Slide
sv: &Sida

note: i18n: ectx: Menu (slideshow)
en: Sli&de Show
sv: &Bildspel

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
sv: In&ställningar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add custom slide show
sv: Lägg till anpassat bildspel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create shape animation
sv: Skapa formanimering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit animation trigger event
sv: Redigera animeringens utlösande händelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove shape animation
sv: Ta bort formanimering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete custom slide show
sv: Ta bort anpassat bildspel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete slide | Delete slides
sv[0]: Ta bort sida
sv[1]: Ta bort sidor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit animation delay/duration
sv: Redigera animeringens fördröjning och längd

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit custom slide show
sv: Redigera anpassat bildspel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create Slide Effect
sv: Skapa sideffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Slide Effect
sv: Ändra sideffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Slide Effect
sv: Ta bort sideffekt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Slide Transition
sv: Ändra bildövergångar

[ctx: (qtundo-format)]
en: Rename custom slide show
sv: Byt namn på anpassat bildspel

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reorder animations
sv: Ordna om animeringar

en: Presentation Tool
sv: Presentationsverktyg

en: Copyright 1998-%1, The Stage Team
sv: Copyright 1998-%1, Stage-gruppen

en: Former maintainer
sv: Föregående utvecklare

en: Original author
sv: Ursprunglig upphovsman

en: Unknown
sv: Okänd

en: Slide %1
sv: Sida %1

en: End of presentation. Click to exit.
sv: Presentationen är slut. Klicka för att avsluta.

en: Can not find needed text component, Calligra Stage will quit now.
sv: Kan inte hitta nödvändig textkomponent. Calligra Stage avslutas nu.

en: Can not find needed picture component, Calligra Stage will quit now.
sv: Kan inte hitta nödvändig bildkomponent. Calligra Stage avslutas nu.

en: Installation Error
sv: Installationsproblem

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert Pictures
sv: Infoga bilder

en: Placeholder shape
sv: Platsmarkörens form

en: Double click to add a title
sv: Dubbelklicka för att lägga till en rubrik

en: Double click to add an outline
sv: Dubbelklicka för att lägga till en kontur

en: Double click to add a text
sv: Dubbelklicka för att lägga till en text

en: Double click to add notes
sv: Dubbelklicka för att lägga till anteckningar

en: Double click to add a picture
sv: Dubbelklicka för att lägga till en bild

en: Double click to add a chart
sv: Dubbelklicka för att lägga till ett diagram

en: Double click to add an object
sv: Dubbelklicka för att lägga till ett objekt

en: Pen Color
sv: Pennfärg

en: Pen Size
sv: Pennstorlek

en: Black
sv: Svart

en: White
sv: Vit

en: Green
sv: Grön

en: Red
sv: Röd

en: Blue
sv: Blå

en: Yellow
sv: Gul

en: Next Slide
sv: Nästa sida

en: Speaker Notes
sv: Talaranteckningar

en: Current Slide %1 of %2
sv: Nuvarande sida %1 av %2

en: End of Slide Show
sv: Bildspelet är slut

en: start on mouse click
sv: starta vid musklick

en: start after previous animation
sv: starta efter föregående animering

en: start with previous animation
sv: starta med föregående animering

en: Start after %1 seconds. Duration of %2 seconds.
sv: Starta efter %1 sekunder. Längd %2 sekunder.

en: Animation
sv: Animering

en: Shape
sv: Form

en: &Move Here
sv: &Flytta hit

en: &Copy Here
sv: &Kopiera hit

en: C&ancel
sv: &Avbryt

en: Show Master Slides
sv: Visa förlagssidor

en: Import Slideshow...
sv: Importera bildspel...

en: Insert Slide
sv: Infoga sida

en: Insert a new slide after the current one
sv: Infoga en ny sida efter den nuvarande

en: Copy Slide
sv: Kopiera sida

en: Copy the current slide
sv: Kopiera nuvarande sida

en: Delete Slide
sv: Ta bort sida

en: Delete the current slide
sv: Ta bort nuvarande sida

en: Master Slide...
sv: Förlagssida...

en: Previous Slide
sv: Föregående sida

en: Go to previous slide
sv: Gå till föregående sida

en: Go to next slide
sv: Gå till nästa sida

en: First Slide
sv: Första sidan

en: Go to first slide
sv: Gå till första sidan

en: Last Slide
sv: Sista sidan

en: Go to last slide
sv: Gå till sista sidan

en: Configure Stage...
sv: Anpassa Stage...

en: Export as HTML...
sv: Exporterar till HTML...

en: Insert Pictures as Slides...
sv: Infoga bilder som sidor...

en: Create Appear Animation
sv: Skapa utseendeanimering

en: Edit Custom Slide Shows...
sv: Redigera anpassade bildspel...

en: Start Presentation
sv: Starta presentation

en: From Current Slide
sv: Från nuvarande sida

en: From First Slide
sv: Från första sidan

en: Stop presentation
sv: Stoppa presentation

en: Show Status Bar
sv: Visa statusrad

en: Hide Status Bar
sv: Dölj statusrad

en: Shows or hides the status bar
sv: Visar eller döljer statusraden

en: Configure Slide Show...
sv: Anpassa bildspel...

en: Configure Presenter View...
sv: Anpassa presentatörens vy...

en: Draw on the presentation...
sv: Rita på presentationen...

en: Highlight the presentation...
sv: Markera presentationen...

en: Blackscreen on the presentation...
sv: Tavla på presentationen...

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Slides Sorter
sv: Sidsortering

en: Slide Show:
sv: Bildspel:

en: Add a new custom slide show
sv: Lägg till nytt anpassat bildspel

en: Delete current custom slide show
sv: Ta bort nuvarande anpassade bildspel

en: Add slides to current custom slide show
sv: Lägg till bilder i nuvarande anpassade bildspel

en: Remove slides from current custom slide show
sv: Ta bort bilder från nuvarande anpassade bildspel

en: Duplicate Slide
sv: Duplicera bild

en: Start Slideshow
sv: Starta bildspel

en: Add a new slide
sv: Lägg till ny sida

en: Delete selected slides
sv: Ta bort markerade sidor

en: Rename
sv: Byt namn

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Copy
sv: Kopiera

en: Paste
sv: Klistra in

en: Slide Show %1
sv: Bildspel %1

en: All slides
sv: Alla sidor

en: Error
sv: Fel

en: There cannot be two slideshows with the same name.
sv: Det kan inte finnas två bildspel med samma namn.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Layout
sv: Ange layout

en: Automatic animation preview
sv: Automatisk förhandsgranskning av animering

en: Preview animation
sv: Förhandsgranska animering

en: Slide Transitions
sv: Bildövergångar

en: Shape Click Actions
sv: Klickåtgärder för former

en: Shape Animations
sv: Formanimeringar

en: Manage animation delay and duration:
sv: Hantera animeringsfördröjning och -längd:

en: Start:
sv: Starta:

en: on mouse click
sv: vid musklick

en: after previous animation
sv: efter föregående animering

en: with previous animation
sv: med föregående animering

en: Delay:
sv: Fördröjning:

en: Duration:
sv: Längd:

en: Preview Shape Animation
sv: Förhandsgranska formanimering

en: No Effect
sv: Ingen effekt

en:  sec
sv:  sek

en: Manual
sv: Manuell

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Slide Transition:
sv: Bildövergång:

en: Apply To All Slides
sv: Verkställ för alla sidor

[ctx: (qtundo-format)]
en: Apply Slide Effect to all Slides
sv: Verkställ bildeffekter för alla sidor

en: Entrance
sv: Ingång

en: Exit
sv: Utgång

en: Emphasis
sv: Betoning

en: Custom
sv: Egen

en: Motion path
sv: Rörelseväg

en: Ole Action
sv: OLE-åtgärd

en: Media Call
sv: Mediaanrop

en: Edit animation
sv: Redigera animering

en: Add new animation
sv: Lägg till ny animering

en: Remove animation
sv: Ta bort animering

en: Order:
sv: Ordning:

en: Move animation up
sv: Flytta upp animering

en: Move animation down
sv: Flytta ner animering

en: Add a new animation
sv: Lägg till en ny animering

en: Delete current animation
sv: Ta bort nuvarande animering

en: seconds
sv: sekunder

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, WdgToolCrop)
en: Crop
sv: Beskär

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: W&idth:
sv: &Bredd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolWidth)
en: Will keep the width of the crop constant
sv: Kommer att behålla beskärningens bredd konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: &Height:
sv: &Höjd:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolHeight)
en: Will keep the height of the crop constant
sv: Kommer att behålla beskärningens höjd konstant

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: R&atio:
sv: &Proportion:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, boolRatio)
en: Will keep the ratio constant
sv: Kommer att behålla proportionen konstant

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Layer
sv: Lager

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, cmbType)
en: Image
sv: Bild

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bnCrop)
en: &Crop
sv: &Beskär

[ctx: (qtundo-format)]
en: Edit Shape
sv: Redigera form

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Multiple monitors
sv: Flera bildskärmar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation monitor:
sv: Presentationsbildskärm:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, presenterViewCheckBox)
en: Enable presenter view
sv: Aktivera presentatörens vy

en: Monitor %1 (primary)
sv: Bildskärm %1 (huvudskärm)

en: Monitor %1
sv: Bildskärm %1

en: Configure Presenter View
sv: Anpassa presentatörens vy

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrConfigureSlideShow)
en: Configure Slide Show
sv: Anpassa bildspel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Slides
sv: Sidor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Presentation Slides:
sv: Presentationens sidor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, editSlidesButton)
en: Edit Custom Slide Shows ...
sv: Redigera anpassade bildspel...

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, KPrHtmlExport)
en: HTML Export
sv: HTML-export

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_slideslist)
en: Tick the slide should be exported :
sv: Markera sidan som ska exporteras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_selectAll)
en: Select all
sv: Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel_css)
en: Select template (.css) :
sv: Markera mall (.css):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_deselectAll)
en: Deselect all
sv: Avmarkera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textlable_top)
en: Title
sv: Titel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_preview)
en: Output preview
sv: Förhandsgranskning av resultat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushbuttonBrowseTemplate)
en: Browse
sv: Bläddra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_author)
en: Author
sv: Upphovsman

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton_Favorite)
en: Delete Favorite
sv: Ta bort favorit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox_browser)
en: Open in browser
sv: Öppna i webbläsare

en: Html Export
sv: Html-export

en: Export
sv: Exportera

en: There is already a favorite file with this name
sv: Det finns redan en favoritfil med namnet

en: Incorrect file, .zip only or corrupted zip
sv: Felaktig fil, bara zip-fil eller skadad zip-fil

en: Zip file need to contain style.css
sv: Zip-filen måste innehålla style.css

en: Delete Template
sv: Ta bort mall

en: You may not remove the templates provided with the application
sv: Du kan inte ta bort mallarna som tillhandahålls med programmet

en: Add Template
sv: Lägg till mall

en: Are you sure you want to remove "%1"?
sv: Är du säker på att du vill ta bort "%1"?

en: Confirm remove
sv: Bekräfta borttagning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change sound action
sv: Ändra ljudåtgärd

en: No sound
sv: Inget ljud

en: Import...
sv: Importera...

en: Bar
sv: Band

en: From Left
sv: Från vänster

en: From Top
sv: Från toppen

en: From Right
sv: Från höger

en: From Bottom
sv: Från botten

en: Unknown subtype
sv: Okänd undertyp

en: Clock
sv: Klocka

en: From Twelve Clockwise
sv: Från tolv, medurs

en: From Three Clockwise
sv: Från tre, medurs

en: From Six Clockwise
sv: Från sex, medurs

en: From Nine Clockwise
sv: Från nio medurs

en: From Twelve Counterclockwise
sv: Från tolv, moturs

en: From Three Counterclockwise
sv: Från tre, moturs

en: From Six Counterclockwise
sv: Från sex, moturs

en: From Nine Counterclockwise
sv: Från nio moturs

en: Double Fan
sv: Dubbelfjädring

en: Fan Out Vertical
sv: Fjädra ut vertikalt

en: Fan Out Horizontal
sv: Fjädra ut horisontellt

en: Fan In Vertical
sv: Fjädra in vertikalt

en: Fan In Horizontal
sv: Fjädra in horisontellt

en: Fan In Vertical Reverse
sv: Fjädra in vertikalt omvänt

en: Fan In Horizontal Reverse
sv: Fjädra in horisontellt omvänt

en: Double Sweep
sv: Dubbelsvep

en: Parallel Vertical
sv: Parallell vertikal

en: Parallel Diagonal
sv: Parallell diagonal

en: Opposite Vertical
sv: Motsatt vertikal

en: Opposite Horizontal
sv: Motsatt horisontell

en: Parallel Diagonal Top Left
sv: Parallell diagonal överst till vänster

en: Parallel Diagonal Bottom Left
sv: Parallell diagonal nederst till vänster

en: Parallel Vertical Reverse
sv: Parallell vertikal omvänd

en: Parallel Diagonal Reverse
sv: Parallell diagonal omvänd

en: Opposite Vertical Reverse
sv: Motsatt vertikal omvänd

en: Opposite Horizontal Reverse
sv: Motsatt horisontell omvänd

en: Parallel Diagonal Top Left Reverse
sv: Parallell diagonal överst till vänster omvänd

en: Parallel Diagonal Bottom Left Reverse
sv: Parallell diagonal nederst till vänster omvänd

en: Fan
sv: Fjäder

en: Center Right
sv: Mitten till höger

en: Center Top
sv: Mitten överst

en: Center Left
sv: Mitten till vänster

en: Center Bottom
sv: Mitten nederst

en: Fan Out Top
sv: Fjädra ut uppåt

en: Fan Out Right
sv: Fjädra ut åt höger

en: Fan Out Bottom
sv: Fjädra ut neråt

en: Fan Out Left
sv: Fjädra ut åt vänster

en: Fan In Top
sv: Fjädra in uppifrån

en: Fan In Right
sv: Fjädra in från höger

en: Fan In Bottom
sv: Fjädra in nerifrån

en: Fan In Left
sv: Fjädra in från vänster

en: Pin Wheel
sv: Vindsnurra

en: Two Blades Vertical Clockwise
sv: Två blad vertikalt medurs

en: Two Blades Horizontal Clockwise
sv: Två blad horisontellt medurs

en: Four Blades Horizontal Clockwise
sv: Fyra blad horisontellt medurs

en: Two Blades Vertical Counterclockwise
sv: Två blad vertikalt moturs

en: Two Blades Horizontal Counterclockwise
sv: Två blad horisontellt moturs

en: Four Blades Horizontal Counterclockwise
sv: Fyra blad horisontellt moturs

en: Saloon Door
sv: Saloondörr

en: To Top
sv: Mot toppen

en: To Left
sv: Till vänster

en: To Bottom
sv: Mot botten

en: To Right
sv: Till höger

en: Single Sweep
sv: Enkelt svep

en: Clockwise Top
sv: Medurs uppifrån

en: Clockwise Right
sv: Medurs från höger

en: Clockwise Bottom
sv: Medurs nerifrån

en: Clockwise Left
sv: Medurs från vänster

en: Clockwise Top Left
sv: Medurs uppifrån vänster

en: Counterclockwise Bottom Left
sv: Moturs nerifrån vänster

en: Clockwise Bottom Right
sv: Medurs nerifrån höger

en: Counterclockwise Top Right
sv: Moturs uppifrån höger

en: Counterclockwise Top
sv: Moturs uppifrån

en: Counterclockwise Right
sv: Moturs från höger

en: Counterclockwise Bottom
sv: Moturs nerifrån

en: Counterclockwise Left
sv: Moturs från vänster

en: Counterclockwise Top Left
sv: Moturs uppifrån vänster

en: Clockwise Bottom Left
sv: Medurs nerifrån vänster

en: Counterclockwise Bottom Right
sv: Moturs nerifrån höger

en: Clockwise Top Right
sv: Medurs uppifrån höger

en: Windshield
sv: Vindrutetorkare

en: Right
sv: Höger

en: Up
sv: Upp

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Right Reverse
sv: Höger omvänd

en: Up Reverse
sv: Uppåt omvänd

en: Vertical Reverse
sv: Vertikal omvänd

en: Horizontal Reverse
sv: Horisontell omvänd

en: Barn Door
sv: Lagårdsdörr

en: Diagonal Bottom Left
sv: Diagonal nerifrån vänster

en: Diagonal Bottom Left Reverse
sv: Diagonal nerifrån vänster omvänd

en: Diagonal Top Left
sv: Diagonal uppifrån vänster

en: Diagonal Top Left Reverse
sv: Diagonal uppifrån vänster omvänd

en: Barn Vee
sv: Lagårds-V

en: Barn Zig Zag
sv: Lagårds-sicksack

en: Vertical Reversed
sv: Vertikal omvänd

en: Horizontal Reversed
sv: Horisontell omvänd

en: Box
sv: Ruta

en: From Top Left
sv: Från övre vänster

en: From Top Right
sv: Från övre höger

en: From Bottom Left
sv: Från vänster botten

en: From Bottom Right
sv: Från höger botten

en: Four Box
sv: Fyra rutor

en: Corners In
sv: Hörnen in

en: Corners In Reverse
sv: Från hörnen in omvänd

en: Corners Out
sv: Från hörnen ut

en: Corners Out Reverse
sv: Från hörnen ut omvänd

en: Misc Diagonal
sv: Diverse diagonala

en: Double Barn Door
sv: Dubbel lagårdsdörr

en: Double Diamond
sv: Dubbel romb

en: Vee
sv: V-form

en: Zig Zag
sv: Sicksack

en: Fade
sv: Tona

en: Crossfade
sv: Övertona

en: Fade over Color
sv: Tona över färg

en: ArrowHead
sv: Pilhuvud

en: Down
sv: Ner

en: Down Reverse
sv: Neråt omvänd

en: Left
sv: Vänster

en: Left Reverse
sv: Vänster omvänd

en: Ellipse
sv: Ellips

en: Circle
sv: Cirkel

en: Circle Reverse
sv: Omvänd cirkel

en: Eye
sv: Öga

en: Hexagon
sv: Sexhörning

en: Rectangular
sv: Rektangulär

en: Rectangular Reverse
sv: Omvänt rektangulär

en: Diamond
sv: Romb

en: Diamond Reverse
sv: Omvänd romb

en: Misc
sv: Diverse

en: Heart
sv: Hjärta

en: Heart Reverse
sv: Omvänt hjärta

en: Keyhole
sv: Nyckelhål

en: Keyhole Reverse
sv: Omvänt nyckelhål

en: Pentagon
sv: Femhörning

en: RoundRect
sv: Rundad rektangel

en: Star
sv: Stjärna

en: Four Point Star
sv: Fyruddig stjärna

en: Four Point Star Reverse
sv: Omvänd fyruddig stjärna

en: Five Point Star
sv: Femuddig stjärna

en: Five Point Star Reverse
sv: Omvänd femuddig stjärna

en: Six Point Star
sv: Sexuddig stjärna

en: Six Point Star Reverse
sv: Omvänd sexuddig stjärna

en: Triangle
sv: Triangel

en: Box Snakes
sv: Lådormar

en: Two Box Top In
sv: Två lådor in uppifrån

en: Two Box Bottom In
sv: Två lådor in nerifrån

en: Two Box Left In
sv: Två lådor in från vänster

en: Two Box Right In
sv: Två lådor in från höger

en: Four Box Vertical In
sv: Fyra lådor in vertikalt

en: Four Box Horizontal In
sv: Fyra lådor in horisontellt

en: Two Box Top Out
sv: Två lådor ut uppåt

en: Two Box Bottom Out
sv: Två lådor ut neråt

en: Two Box Left Out
sv: Två lådor ut åt vänster

en: Two Box Right Out
sv: Två lådor ut åt höger

en: Four Box Vertical Out
sv: Fyra lådor ut vertikalt

en: Four Box Horizontal Out
sv: Fyra lådor ut horisontellt

en: Parallel Snakes
sv: Parallella ormar

en: Vertical Top Same In
sv: Vertikala överst likadana in

en: Vertical Top Same Out
sv: Vertikala överst likadana ut

en: Vertical Bottom Same In
sv: Vertikala nederst likadana in

en: Vertical Bottom Same Out
sv: Vertikala nederst likadana ut

en: Vertical Top Left Opposite In
sv: Vertikala överst till vänster motsatta in

en: Vertical Top Left Opposite Out
sv: Vertikala överst till vänster motsatta ut

en: Vertical Bottom Left Opposite In
sv: Vertikala nederst till vänster motsatta in

en: Vertical Bottom Left Opposite Out
sv: Vertikala nederst till vänster motsatta ut

en: Horizontal Left Same In
sv: Horisontella till vänster likadana in

en: Horizontal Left Same Out
sv: Horisontella till vänster likadana ut

en: Horizontal Right Same In
sv: Horisontella till höger likadana in

en: Horizontal Right Same Out
sv: Horisontella till höger likadana ut

en: Horizontal Top Left Opposite In
sv: Horisontella överst till vänster motsatta in

en: Horizontal Top Left Opposite Out
sv: Horisontella överst till vänster motsatta ut

en: Horizontal Top Right Opposite In
sv: Horisontella överst till höger motsatta in

en: Horizontal Top Right Opposite Out
sv: Horisontella överst till höger motsatta ut

en: Diagonal Bottom Left Opposite In
sv: Diagonala nederst till vänster motsatta in

en: Diagonal Bottom Left Opposite Out
sv: Diagonala nederst till vänster motsatta ut

en: Diagonal Top Left Opposite In
sv: Diagonala överst till vänster motsatta in

en: Diagonal Top Left Opposite Out
sv: Diagonala överst till vänster motsatta ut

en: Snake
sv: Orm

en: Clockwise Top Left In
sv: Medurs överst till vänster in

en: Clockwise Top Left Out
sv: Medurs överst till vänster ut

en: Clockwise Top Right In
sv: Medurs överst till höger in

en: Clockwise Top Right Out
sv: Medurs överst till höger ut

en: Clockwise Bottom Left In
sv: Medurs nederst till vänster in

en: Clockwise Bottom Left Out
sv: Medurs nederst till vänster ut

en: Clockwise Bottom Right In
sv: Medurs nederst till höger in

en: Clockwise Bottom Right Out
sv: Medurs nederst till höger ut

en: Counterclockwise Top Left In
sv: Moturs överst till vänster in

en: Counterclockwise Top Left Out
sv: Moturs överst till vänster ut

en: Counterclockwise Top Right In
sv: Moturs överst till höger in

en: Counterclockwise Top Right Out
sv: Moturs överst till höger ut

en: Counterclockwise Bottom Left In
sv: Moturs nederst till vänster in

en: Counterclockwise Bottom Left Out
sv: Moturs nederst till vänster ut

en: Counterclockwise Bottom Right In
sv: Moturs nederst till höger in

en: Counterclockwise Bottom Right Out
sv: Moturs nederst till höger ut

en: Waterfall
sv: Vattenfall

en: Top Left Vertical
sv: Överst till vänster vertikalt

en: Top Left Horizontal
sv: Överst till vänster horisontellt

en: Top Right Vertical
sv: Överst till höger vertikalt

en: Top Right Horizontal
sv: Överst till höger horisontellt

en: Bottom Left Vertical
sv: Nederst till vänster vertikalt

en: Bottom Left Horizontal
sv: Nederst till vänster horisontellt

en: Bottom Right Vertical
sv: Nederst till höger vertikalt

en: Bottom Right Horizontal
sv: Nederst till höger horisontellt

en: Slide
sv: Glid

en: Space Rotation
sv: Rymdrotation

en: Swap effect
sv: Växlingseffekt

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot
