krossmodulekspread - en to sv translation catalogue (248 entries)

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

en: No such script.
sv: Skriptet finns inte.

en: No such script function.
sv: Skriptfunktionen finns inte.

en: No return value.
sv: Inget returvärde.

en: Scripts
sv: Skript

en: Scriptfile "%1" does not exist.
sv: Skriptfilen "%1" finns inte.

en: Scriptfile "%1" is not executable. Please set the executable-attribute on that file.
sv: Skriptfilen "%1" är inte körbar. Ställ in filens egenskaper så att den blir körbar.

en: Scriptfile "%1" is in a temporary directory. Execution denied.
sv: Skriptfilen "%1" finns i en tillfällig katalog. Körning tillåts inte.

en: Failed to execute scriptfile "%1"
sv: Misslyckades köra skriptfilen "%1"

en: Errors on execution of scripts.
sv: Fel vid körning av skript.

en: Sheet
sv: Arbetsblad

en: Range
sv: Intervall

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set Values
sv: Ange värden

[ctx: Menu]
en: File
sv: Arkiv

en: New
sv: Ny

en: Open...
sv: Öppna...

en: Save
sv: Spara

en: Save As...
sv: Spara som...

[ctx: Menu]
en: Edit
sv: Redigera

[ctx: Menu]
en: Build
sv: Bygg

en: Compile
sv: Kompilera

en: Execute
sv: Kör

en: Open File
sv: Öppna fil

en: <qt>Failed to open file "%1"<br><br>%2</qt>
sv: <qt>Misslyckades öppna filen "%1"<br><br>%2</qt>

en: Error
sv: Fel

en: <qt>Failed to save file "%1"<br><br>%2</qt>
sv: <qt>Misslyckades spara filen "%1"<br><br>%2</qt>

en: Save File
sv: Spara fil

en: Compiled! %1
sv: Kompilerade %1

en: Executed! %1
sv: Körde %1

en: Name
sv: Namn

en: Type
sv: Typ

en: Console
sv: Terminal

en: Inspect
sv: Inspektera

en: CSV Export
sv: Export till CSV

en: Export to CSV File
sv: Exportera till en CSV-fil

[ctx: Options page name]
en: Save
sv: Spara

en: All Files
sv: Alla filer

en: Comma-Separated-Value Files
sv: Filer med värden åtskilda av kommatecken

en: Export Sheets and ranges
sv: Exportera arbetsblad och intervall

en: Comma Separated Value Options
sv: Alternativ för värden åtskilda av kommatecken

en: Options
sv: Alternativ

en: No CSV file chosen
sv: Ingen CSV-fil vald

en: CSV Import
sv: Importera från CSV

en: Import from CSV File
sv: Importera från en CSV-fil

en: Open
sv: Öppna

en: Import to sheet beginning at cell
sv: Importera till arbetsblad med början på cell

en: No current sheet.
sv: Inget aktuellt arbetsblad.

en: Invalid sheet "%1" defined.
sv: Ogiltigt arbetsblad "%1" definierat.

en: Invalid cell "%1" defined.
sv: Ogiltig cell "%1" definierad.

en: File '%1' not found.
sv: Filen '%1' hittades inte.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Delimiter:
sv: Avskiljare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Line terminator
sv: Radslut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Escape char:
sv: Undantagstecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, DoubleQuoteCheckBox)
en: Double quote
sv: Dubbla citationstecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Quote char:
sv: Citationstecken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, QuotingCheckBox)
en: Quoting
sv: Citering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SkipInitialSpaceCheckBox)
en: Skip initial space
sv: Hoppa över inledande blanktecken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, StrictCheckBox)
en: Strict
sv: Strikt

en: No such file "%1" to read from.
sv: Ingen fil vid namn "%1" att läsa från.

en: Failed to open the file "%1".
sv: Misslyckades öppna filen "%1".

en: No sheets which could be exported to HTML.
sv: Inga arbetsblad som kan exporteras till HTML.

en: Failed to create HTML file "%1":
    %2
sv: Misslyckades skapa HTML-filen "%1":
    %2

en: HTML Export
sv: Export till HTML

en: Read from OpenDocument Spreadsheet File
sv: Läs från OpenDocument-kalkylarksfil

en: OpenDocument Spreadsheet Files
sv: OpenDocument-kalkylarksfiler

en: Save to HTML File
sv: Spara i HTML-fil

en: HTML Documents
sv: HTML-dokument

en: HTML Document Information
sv: Information om HTML-dokument

en: Info
sv: Information

en: Style of the HTML Document
sv: HTML-dokumentets stil

en: Styles
sv: Stilar

en: Overwrite file?
sv: Skriv över fil?

en: The file "%1" does already exist. Overwrite the file?
sv: Filen "%1" finns redan. Skriv över filen?

en: Export aborted.
sv: Export avbruten.

en: Exporting...
sv: Exporterar...

en: Initialize...
sv: Initiera...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Title:
sv: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Subject:
sv: Ämne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Author:
sv: Upphovsman:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: E-Mail:
sv: E-post:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Keywords:
sv: Nyckelord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Filename:
sv: Filnamn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Date:
sv: Datum:

en: Save to Log File
sv: Spara i loggfil

en: Log File
sv: Loggfil

en: Aborted.
sv: Avbruten.

en: Failed to write Log File "%1":
    %2
sv: Misslyckades skriva loggfil "%1":
    %2

en: Failed to create listener for sheetname '%1' and range '%2'
sv: Misslyckades skapa övervakare av arbetsblad vid namn '%1' och intervall '%2'

en: Failed to create listener
sv: Misslyckades skapa övervakare

en: Sheet name changed
sv: Arbetsbladets namn har ändrats

en: Show sheet %1
sv: Visa arbetsblad %1

en: Hide sheet %1
sv: Dölj arbetsblad %1

en: Action
sv: Åtgärd

en: Cell Name
sv: Cellnamn

en: Cell Value
sv: Cellvärde

en: Sheet Name
sv: Arbetsbladets namn

en: Cell Name if selection changed
sv: Cellnamn om markering ändrats

en: Cell Value if selection changed
sv: Cellvärde om markering ändrats

en: Sheet Name if sheet changed
sv: Arbetsbladets namn om arbetsblad ändrats

en: Calligra Spreadsheet
sv: Calligra kalkylark

en: Failed to connect with the Orca HTTP-Server.
sv: Misslyckades ansluta till Orca HTTP-servern.

en: Url:
sv: Webbadress:

en: <qt>Failed to import the ODFPY python module.<br><br>To use this odfpyexport.py python script to export to OpenDocument you need to install the <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a> python module.</qt>
sv: <qt>Misslyckades importera Python-modulen ODFPY.<br><br>För att använda Python-skriptet odfpyexport.py för att exportera till OpenDocument, måste du installera Python-modulen <a href="http://opendocumentfellowship.org/projects/odfpy">ODFPY</a>.

en: Invalid range for sheet "%1" cause left column value "%2" is bigger than right column value "%3".
sv: Ogiltigt intervall för arbetsblad "%1", eftersom vänstra kolumnvärdet "%2" är större än högra kolumnvärdet "%3".

en: Invalid range for sheet "%1" cause top row value "%2" is bigger than bottom row value "%3".
sv: Ogiltigt intervall för arbetsblad "%1", eftersom övre radvärdet "%2" är större än undre radvärdet "%3".

en: OpenDocument Text
sv: OpenDocument-text

en: OpenDocument Spreadsheet
sv: OpenDocument kalkylark

en: No OpenDocument Spreadsheet file to read from defined.
sv: Ingen OpenDocument-kalkylarksfil att läsa från definierad.

en: OdfPy Export
sv: Export till OdfPy

en: Save to OpenDocument File
sv: Spara i en Opendocument-fil

en: All Supported Files
sv: Alla filer som stöds

en: Export Sheets
sv: Exportera arbetsblad

en: Sheets
sv: Arbetsblad

en: No OpenDocument file to write defined.
sv: Ingen OpenDocument-fil att skriva till definierad.

en: The PYREGEXP() function replaces substring in the input string with a given string using regular expression.
sv: Funktionen PYREGEXP() ersätter delsträngen i insträngen med en angiven sträng genom att använda ett reguljärt uttryck.

en: PYREGEXP(string)
sv: PYREGEXP(sträng)

en: The input string.
sv: Indatasträngen.

en: The regular expression.
sv: Det reguljära uttrycket.

en: Replace with.
sv: Ersätt med.

en: PYREGEXP("Some String","(S|m)","A")
sv: PYREGEXP("Någon sträng","(S|m)","A")

en: Invalid regexp
sv: Ogiltigt reguljärt uttryck

en: The PYTIME() function displays the current datetime.
sv: Funktionen PYTIME() visa aktuellt datum och tid.

en: PYTIME(string)
sv: PYTIME(sträng)

en: The datetime format string.
sv: Formatsträngen för datum och tid.

en: Invalid format
sv: Ogiltigt format

en: This function returns the probability density function of the normal distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av normalfördelningens täthetsfunktion.

en: If true, log of the result will be returned instead. This is useful if the result would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
sv: Om sann returneras logaritmen av resultatet istället. Det är användbart om resultatet annars skulle avrundas till 0. Normalt falsk.

en: mean of the distribution
sv: fördelningens väntevärde

en: standard deviation of the distribution
sv: fördelningens standardavvikelse

en: This function returns the cumulative distribution function of the normal distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av normalfördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: If true (the default), the lower tail of the distribution is considered.
sv: Om sann (normalvärdet) tas hänsyn till fördelningens undre svans.

en: If true, log of the probability is used. This is useful if the probability would otherwise underflow to 0. Defaults to false.
sv: Om sann används logaritmen av sannolikheten. Det är användbart om sannolikheten annars skulle avrundas till 0. Normalt falsk.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the normal distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av normalfördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: probability
sv: sannolikhet

en: This function returns the probability density function of the log-normal distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av lognormalfördelningens täthetsfunktion.

en: mean of the underlying normal distribution
sv: väntevärde för den underliggande normalfördelningen

en: standard deviation of the underlying normal distribution
sv: standardavvikelse för den underliggande normalfördelningen

en: This function returns the cumulative distribution function of the log-normal distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av lognormalfördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the log-normal distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av lognormalfördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the gamma distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av gammafördelningens täthetsfunktion.

en: the scale parameter of the distribution
sv: fördelningens skalningsparameter

en: the shape parameter of the distribution
sv: fördelningens formparameter

en: This function returns the cumulative distribution function of the gamma distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av gammafördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the gamma distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av gammafördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the beta distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av betafördelningens täthetsfunktion.

en: the first shape parameter of the distribution
sv: fördelningens första formparameter

en: the second scale parameter of the distribution
sv: fördelningens andra skalningsparameter

en: This function returns the cumulative distribution function of the beta distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av betafördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the beta distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av betafördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the Student t distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Student t-fördelningens täthetsfunktion.

en: the number of degrees of freedom of the distribution
sv: fördelningens antal frihetsgrader

en: This function returns the cumulative distribution function of the Student t distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Student t-fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Student t distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Student t-fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the F distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av F-fördelningens täthetsfunktion.

en: the first number of degrees of freedom of the distribution
sv: fördelningens första antal frihetsgrader

en: the second number of degrees of freedom of the distribution
sv: fördelningens andra antal frihetsgrader

en: This function returns the cumulative distribution function of the F distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av F-fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the F distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av F-fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the chi-square distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av chikvadratfördelningens täthetsfunktion.

en: This function returns the cumulative distribution function of the chi-square distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av chikvadratfördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the chi-square distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av chikvadratfördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the Weibull distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Weibull-fördelningens täthetsfunktion.

en: This function returns the cumulative distribution function of the Weibull distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Weibull-fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Weibull distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Weibull-fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the Poisson distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Poisson-fördelningens täthetsfunktion.

en: the mean of the distribution
sv: fördelningens väntevärde

en: This function returns the cumulative distribution function of the Poisson distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Poisson-fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Poisson distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Poisson-fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the exponential distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av exponentialfördelningens täthetsfunktion.

en: This function returns the cumulative distribution function of the exponential distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av exponentialfördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the exponential distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av exponentialfördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the binomial distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av binomialfördelningens täthetsfunktion.

en: the number of trials
sv: antal försök

en: the probability of success in each trial
sv: sannolikheten för att lyckas i varje försök

en: This function returns the cumulative distribution function of the binomial distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av binomialfördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the binomial distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av binomialfördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the negative binomial distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den negativa binomialfördelningens täthetsfunktion.

en: This function returns the cumulative distribution function of the negative binomial distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den negativa binomialfördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the negative binomial distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den negativa binomialfördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the hypergeometric distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den hypergeometriska fördelningens täthetsfunktion.

en: the number of balls drawn
sv: antal plockade bollar

en: the number of black balls
sv: antal svarta bollar

en: the number of red balls
sv: antal röda bollar

en: This function returns the cumulative distribution function of the hypergeometric distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den hypergeometriska fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the hypergeometric distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den hypergeometriska fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the geometric distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den geometriska fördelningens täthetsfunktion.

en: This function returns the cumulative distribution function of the geometric distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den geometriska fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the geometric distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av den geometriska fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

en: This function returns the probability density function of the Cauchy distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Cauchy-fördelningens täthetsfunktion.

en: the center of the distribution
sv: fördelningens centrum

en: This function returns the cumulative distribution function of the Cauchy distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Cauchy-fördelningens kumulativa fördelningsfunktion.

en: This function returns the probability quantile function, i.e., the inverse of the cumulative distribution function, of the Cauchy distribution.
sv: Den här funktionen returnerar värdet av Cauchy-fördelningens kvantilfunktion, dvs. inversen av den kumulativa fördelningsfunktionen.

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
sv: Importera

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
sv: Importera innehåll

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a Comma-Separated-Value File
sv: Importera från fil med värden åtskilda av kommatecken

note: i18n: tag script attribute comment
en: Import from a vCard File
sv: Importera från vCard-fil

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
sv: Exportera

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
sv: Exportera innehåll

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a Comma-Separated-Value File
sv: Exportera till en fil med värden åtskilda av kommatecken

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to a HTML File
sv: Exportera till en HTML-fil

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export to an OpenDocument File
sv: Exportera till en Opendocument-fil

note: i18n: tag collection attribute text
en: Functions
sv: Funktioner

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting formula functions
sv: Formelfunktioner för skript

note: i18n: tag script attribute comment
en: Functions for the R programming environment for data analysis and graphics
sv: Funktioner för R-programmiljön för data-analys och grafik

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Finance formula function
sv: Yahoo! finansformelfunktion

note: i18n: tag script attribute comment
en: Yahoo! Weather formula function
sv: Yahoo! väderformelfunktion

note: i18n: tag script attribute comment
en: Time formula function
sv: Tidsformelfunktion

note: i18n: tag script attribute comment
en: Regular Expression formula function
sv: Formelfunktion med reguljärt uttryck

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
sv: Verktyg

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
sv: Diverse skript

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to view the OpenDocument XML representation of the current document
sv: Python-skript för att visa OpenDocument XML-representationen av det aktuella dokumentet

note: i18n: tag script attribute comment
en: Orca Screen Reader
sv: Skärmuppläsning med Orca

note: i18n: tag script attribute text
en: Logger
sv: Loggning

note: i18n: tag script attribute comment
en: Log changes in cells to a file
sv: Logga ändringar av celler i en fil

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Scripting Docker Widgets
sv: Grafiska dockade komponenter med skript

note: i18n: tag script attribute comment
en: Interactive Python Console Docker
sv: Interaktiv dockad Python-terminal

en: Import vCard
sv: Importera vCard

en: vCard Files
sv: vCard-filer

en: Open OpenDocument File
sv: Öppna Opendocument-fil

en: OpenDocument Files
sv: Opendocument-filer

en: Failed to read the manifest
sv: Misslyckades läsa manifestet

en: Failed to extract "%1" to "%2"
sv: Misslyckades extrahera "%1" i "%2"

en: <qt>Failed to execute program:<br><br>%1 "%2"</qt>
sv: <qt>Misslyckades köra program:<br><br>%1 "%2"</qt>

en: Open with...
sv: Öppna med...

en: Filter
sv: Filtrera

en: No program defined.
sv: Inget program definierat.

en: Compare...
sv: Jämför...

en: Compare with OpenDocument file:
sv: Jämför med Opendocument-fil:

en: No OpenDocument file to compare with selected.
sv: Ingen OpenDocument-fil att jämföra med vald.

en: No command selected.
sv: Inget kommando valt.

en: The OpenDocument file does not contain any file named "%1"
sv: OpenDocument-filen innehåller inte någon fil vid namn "%1"

en: The YFINANCE() function uses the Yahoo! Finance Web Service to display stock values of a defined ticker symbol.
sv: Funktionen YFINANCE() använder webbtjänsten Yahoo! finans för att visa aktiekurser för en angiven aktiesymbol.

en: YFINANCE(string,string,string)
sv: YFINANCE(sträng,sträng,sträng)

en: The ticker symbol.
sv: Aktiesymbolen.

en: The date.
sv: Datumet.

en: The type: Date, Open, High, Low, Close, Volume or AdjClose.
sv: Typen: Date, Open, High, Low, Close, Volume eller AdjClose.

en: Invalid symbol
sv: Ogiltig symbol

en: Invalid date
sv: Ogiltigt datum

en: Invalid type
sv: Ogiltig typ

en: Web services request failed
sv: Begäran till webbtjänst misslyckades

en: No stock
sv: Ingen aktie

en: Invalid stock
sv: Ogiltig aktie

en: The YWEATHER() function uses the Yahoo! Weather Web Service to display the weather of a location.
sv: Funktionen YWEATHER() använder webbtjänsten Yahoo! väder för att visa vädret på en viss plats.

en: YWEATHER(string;string)
sv: YWEATHER(sträng;sträng)

en: The US zip code, Location ID or cell that contains them.
sv: Postnumret i U.S.A, platsidentifierare eller cell som innehåller dem.

en: Units for temperature. f=Fahrenheit and c=Celsius
sv: Temperaturenheter. f=Fahrenheit och c=Celsius

en: Invalid location
sv: Ogiltig plats

en: Invalid condition
sv: Ogiltigt förhållande
