thesaurus_tool - en to ta translation catalogue (22 entries)

en: (No match)
ta: [பொருத்தமற்ற]

en: &Search for:
ta: தேடல் தேவைகள்

en: S&earch
ta: தேடு

en: Change Language...
ta: மொழி மாற்றங்கள்

en: &Thesaurus
ta: அகராதி

en: Synonyms
ta: விளக்கம்

en: More General Words
ta: மேலும் பொதுவான வார்த்தைகள்

en: More Specific Words
ta: மேலும் குறிப்பான வார்த்தைகள்

en: &Replace with:
ta: இதனுடன் மாற்று

en: &Replace
ta: மாற்று

en: Related Words - %1
ta: தொடர்பு எழுத்து -%1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
ta: அகராதி கோப்பு '%1'  காணப்படவில்லை தயவு செய்து 'மொழி மாற்றங்கள்' .....  அகராதி கோப்பினை தேர்வு செய்.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
ta: Synonyms/Hypernyms

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
ta: விளக்கம் - ஒற்றுமைக்கு மதிப்பு விலக்கம் ( வினை மட்டும்)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
ta: எதிர்சொல் - எழுத்து எதிர் விள்க்கத்தை கொண்டது

en: Attributes
ta: குணங்கள்

en: Verb Entailment (for some verbs only)
ta: வினையை தேவைப்படுத்துதல்(சில வினைகளுக்கு மட்டும்)

en: Familiarity & Polysemy Count
ta: பழகிய மற்றும் பலவித எண்ணிக்கை

en: Verb Frames (examples of use)
ta: வினை சட்டம்( எடுத்துகாட்டு )

en: List of Compound Words
ta: கூட்டு எழுத்து பட்டியல்

en: Overview of Senses
ta: உணர்வு மேல்நோக்கு

en: No match for '%1'.
ta: பொருத்தம் இல்லை '%1
