thesaurus_tool - en to tg translation catalogue (26 entries)

en: (No match)
tg: (Монанди надорад)

en: &Search for:
tg: &Ҷустуҷӯи :

en: S&earch
tg: Ҷу&стуҷӯ

en: Change Language...
tg: Забон Дигаргун кунед...

en: &Thesaurus
tg: &Тезаурус

en: Synonyms
tg: Синонимҳо

en: More General Words
tg: Бештар бо калимаҳои умумӣ

en: More Specific Words
tg: Бештар бо калимаҳои махсус

en: &Replace with:
tg: Аз ҷое ба &ҷое гузаронед бо:

en: &Replace
tg: &Аз ҷое ба ҷое гузаронед

en: Related Words - %1
tg: Калимаҳои алоқадор - %1

en: The thesaurus file '%1' was not found. Please use 'Change Language...' to select a thesaurus file.
tg: Файли луғат'%1' ёфта нашуд.Барои интихоби файли луғат'Дигаргункунии забон...'истифода баред.

en: Synonyms/Hypernyms - Ordered by Frequency
tg: Синонимҳо /гиперболҳо -ба ҷафсии такроркуни ҷойгир кардан.

en: Synonyms - Ordered by Similarity of Meaning (verbs only)
tg: Синонимҳо - бо маъни ҷойгир кардан (танҳо барои феъл)

en: Antonyms - Words with Opposite Meanings
tg: Антонимҳо - калимаҳои муқобилмаъно

en: Hyponyms - ... is a (kind of) %1
tg: Гиперболҳо - ...ин(ба вуҷуд меояд аз)%1

en: Meronyms - %1 has a ...
tg: Маҷозҳо - %1 доранд....

en: Holonyms - ... has a %1
tg: Галонимҳо -... %1доранд

en: Attributes
tg: Хусусиятҳо

en: Cause To (for some verbs only)
tg: Интихоб аз(танҳо барои баъзе феълҳо)

en: Verb Entailment (for some verbs only)
tg: Шаклҳои феъл(танҳо барои баъзе фелҳо).

en: Familiarity & Polysemy Count
tg: Миқдори ҳамрешаҳои монанд

en: Verb Frames (examples of use)
tg: Гуруҳои феъл(мисолҳо барои истифода)

en: List of Compound Words
tg: Рӯйхати калимаҳои мураккаб

en: Overview of Senses
tg: Тафсири ҳис

en: No match for '%1'.
tg: Монанди ба '%1' нест.
