kofficefilters - en to tg translation catalogue (53 entries)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
tg: Дигар ( %1 )

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, encodingPage)
en: Encoding
tg: Рамзгузорӣ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupEndOfLine)
en: End of Line
tg: Дар охири сатр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineLF)
en: &UNIX style (recommended; line feed only)
tg: Услуби &UNIX

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCRLF)
en: &Windows style (carriage return and line feed)
tg: Услуби &Windows

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioEndOfLineCR)
en: &MacOS style (carriage return only)
tg: Услуби &MacOS

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterLineBox)
en: Delimiter Line
tg: Ҷудокунандаи хат

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, GroupBox1)
en: Cells
tg: Сӯрохҳо

note: i18n: ectx: property (title), widget (KButtonGroup, m_delimiterBox)
en: Delimiter
tg: Ҷудокунанда

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
tg: Нуқта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
tg: Нуқтавергул

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
tg: Табулятор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
tg: Фосила

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other:
tg: Дигар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_quotesLabel)
en: Quotes:
tg: Ишораҳо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_selectionOnly)
en: Export selection only
tg: Танҳо интихобот содирот кунед:

en: File format is not supported.
tg: Андозаи файл ёримандӣ надорад.

en: Could not read from file.
tg: Аз файл хонда натавонист.

en: Latex Export Filter Configuration
tg: Танзимоти Филтри Содироти Latex

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget2)
en: Document
tg: Ҳуҷҷат

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Document Style
tg: Услуби ҳуҷҷат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, latexStyleButton)
en: Latex style
tg: Услуби LaTex

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Document Type
tg: Шакли ҳуҷҷат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, fullDocButton)
en: Independent document
tg: Ҳуҷҷати мустақил

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QRadioButton, embededButton)
en: The document will be generated as a latex document which will have to be included in a main latex document. It will allow you to generate several little files for each chapter of your document.
tg: Ҳуҷҷати мазкур ба ҳуҷҷати latex, ки қисми асосии ҳуҷҷати latex дар бар мегирад, дохил карда мешавад. Ин ба шумо имконият медиҳад, ки якчанд файлҳои хурдро барои параграфҳои ҳуҷҷати худ истифода баред.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, embededButton)
en: Document to include
tg: Дохил кардани ҳуҷҷат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Document class:
tg: Синфи ҳуҷҷат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: Quality:
tg: Сифат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, defaultFontSizeTextZone)
en: Default font size:
tg: Андозаи Ҳарфи Пешфарз:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, Widget3)
en: Pictures
tg: Суратҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Pictures directory:
tg: Феҳристи суратҳо:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Language
tg: Забон

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Notes
tg: Аломатҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton7)
en: Don't export
tg: Содирот накунед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton5)
en: Export notes in margin notes
tg: Содироти аломатҳо дар канораи аломатҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, RadioButton6)
en: Export notes in comments
tg: Содироти аломатҳо дар қайдҳо

en: Page
tg: Саҳифа

en: The file seems to be corrupt. Skipping a table.
tg: Ин файл вайрон аст.Ҷадвал надида монда мешавад.

en: Skipping a table.
tg: Надида мондани ҷадвал.

en: This document was created with OpenOffice.org version '%1'. This filter was written for version 1.0. Reading this file could cause strange behavior, crashes or incorrect display of the data. Do you want to continue converting the document?
tg: Этот документ был создан '%1' версией документа OpenOffice.org. Этот филтр был написан версией 1.0. Читая этот файл могли возникнут небольшие изменения, испорченность или непонятное изображение информации. Хотите ли вы продолжить восстановление документа?

en: Unsupported document version
tg: Ривояти ҳуҷҷат бетарафдори кардан мебошад

en: Unable to open password protected files.
    The password algorithm has not been published
tg: Файл, ки гузарвожа дорад кушода натавонист.
    Алгоритми гузарвожа эълон карда набуд

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ImportDialogUI)
en: Plain Text Import Dialog
tg: Диалоги воридот дар файли матнӣ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroupParagraph)
en: End of Paragraph
tg: Дар охири параграф

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphAsIs)
en: &As is: At the end of line
tg: &Чи хел аст: Дар тамоми хат

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioParagraphSentence)
en: &Sentence: If the end of line is the end of a sentence
tg: &Ҷумла: Агар, тамоми хат - тамоми ҷумла мебошад

en: Even Pages Header
tg: Сарлавҳаи саҳифаҳоро ҳамвор кунед

en: Odd Pages Header
tg: Сарлавҳаи саҳифаҳои ноҷуфт

en: Even Pages Footer
tg: Сарлавҳаи поёни саҳифаҳоро ҳамвор кунед

en: Odd Pages Footer
tg: Сарлавҳаи поёни саҳифаҳои ноҷуфт

en: First Page Header
tg: Сарлавҳаи Саҳифаи Аввалин

en: First Page Footer
tg: Сарлавҳаи поёни Саҳифаи Аввалин

en: Table %1
tg: Ҷадвал %1
