kspread - en to tg translation catalogue (2104 entries)

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
tg: &Пур кардан

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
tg: &Маълумоти берунӣ

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
tg: &Андоза

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
tg: Муттаҳид кардани Ячейкаҳо

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
tg: &Сатр

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
tg: &Сутун

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
tg: &Варақ

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
tg: &Ҳудуди чопкунӣ

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
tg: &Маълумот

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
tg: Навигатсия

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
tg: Андоза

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
tg: Ранг/Ҳудуд

en: Database
tg: Асосӣ маълумот

en: January
tg: Январ

en: February
tg: Феврал

en: March
tg: Март

en: April
tg: Апрел

en: May
tg: Май

en: June
tg: Июн

en: July
tg: Июл

en: August
tg: Август

en: September
tg: Сентябр

en: October
tg: Октябр

en: November
tg: Ноябр

en: December
tg: Декабр

en: Jan
tg: Янв

en: Feb
tg: Февр

en: Mar
tg: Мар

en: Apr
tg: Апр

[ctx: May short]
en: May
tg: Май

en: Jun
tg: Июн

en: Jul
tg: Июл

en: Aug
tg: Авг

en: Sep
tg: Сент

en: Oct
tg: Окт

en: Nov
tg: Ноябр

en: Dec
tg: Дек

en: Mon
tg: Душ

en: Tue
tg: Сеш

en: Wed
tg: Чорш

en: Thu
tg: Панш

en: Fri
tg: Ҷумъа

en: Sat
tg: Шанбе

en: Sun
tg: Якш

en: Australia
tg: Австралия

en: Dollar
tg: Доллар

en: Canada
tg: Канада

en: New Zealand
tg: Зеландияи Нав

en: United States
tg: Штатҳои Муттаҳидаи Амрико

en: Austria
tg: Австрия

en: Euro
tg: Евро

en: Belgium
tg: Белгия

en: Cyprus
tg: Кипр

en: Finland
tg: Финляндия

en: France
tg: Франсия

en: Germany
tg: Германия

en: Greece
tg: Юнон

en: Ireland
tg: Ирландия

en: Italy
tg: Италия

en: Latvia
tg: Латвия

en: Lithuania
tg: Литва

en: Luxembourg
tg: Люксембург

en: Malta
tg: Малта

en: Monaco
tg: Монако

en: Netherlands
tg: Нидерланд

en: Portugal
tg: Португалия

en: San Marino
tg: Сан-Марино

en: Slovakia
tg: Словакия

en: Slovenia
tg: Словения

en: Spain
tg: Испания

en: Pound
tg: Фунт

en: United Kingdom
tg: Подшоҳии Муттаҳидаи Британияи Кабир

en: Japan
tg: Япония

en: Yen
tg: Йена

en: Afghanistan
tg: Афғонистон

en: Afghani
tg: Афгани

en: Albania
tg: Албания

en: Lek
tg: Лек

en: Algeria
tg: Алҷазоир

en: Algerian Dinar
tg: Динари Алҷазоир

en: American Samoa
tg: Самоаи Амрико

en: US Dollar
tg: Доллари Штатҳои Муттаҳида

en: Andorra
tg: Андорра

en: Andorran Peseta
tg: Песетаи Андорра

en: Angola
tg: Ангола

en: Kwanza
tg: Кванзаи нав

en: Anguilla
tg: Ангилла

en: East Caribbean Dollar
tg: Доллари Шарқи Кариб

en: Antigua And Barbuda
tg: Антигуа ва Барбуда

en: Argentina
tg: Аргентина

en: Argentine Peso
tg: Аргентинаи Песо

en: Armenia
tg: Арманистон

en: Armenian Dram
tg: Драми Арманистон

en: Aruba
tg: Аруба

en: Australian Dollar
tg: Доллари Австралия

en: Schilling
tg: Шилинг

en: Azerbaijan
tg: Озарбойҷон

en: Azerbaijanian Manat
tg: Манати Озарбойҷон

en: Bahamas
tg: Ҷазираҳои Багам

en: Bahamian Dollar
tg: Доллари Ҷазираҳои Багам

en: Bahrain
tg: Баҳраин

en: Bahraini Dinar
tg: Динари Баҳрайн

en: Bangladesh
tg: Бангладеш

en: Barbados
tg: Барбадос

en: Barbados Dollar
tg: Доллари Барбадос

en: Belarus
tg: Белоруссия

en: p.
tg: pуб.

en: Franc
tg: Франк

en: Belize
tg: Белиз

en: Belize Dollar
tg: Доллари Белиз

en: Benin
tg: Бенин

en: CFA Franc BCEAO
tg: Франк КФА ВСЕАО

en: Bermuda
tg: Ҷазираҳои Бермуд

en: Bermudian Dollar
tg: Доллари Ҷазираҳои Бермуд

en: Bhutan
tg: Бутон

en: Indian Rupee
tg: Рупии Ҳиндустон

en: Ngultrum
tg: Нгултрум

en: Bolivia
tg: Боливия

en: Boliviano
tg: Боливиано

en: Bosnia And Herzegovina
tg: Босния ва Герсеговина

en: Convertible Marks
tg: Маркаи бадал кардани

en: Botswana
tg: Ботсвана

en: Pula
tg: Пула

en: Bouvet Island
tg: Ҷазираҳои Буве

en: Norwegian Krone
tg: Кронаи Норвегия

en: Brazil
tg: Бразилия

en: Brazilian Real
tg: Риали Бразилия

en: British Indian Ocean Territory
tg: Территорияи Британия ин Уқьёнусии Хинд

en: Brunei Darussalam
tg: Бруней Доруссалом

en: Brunei Dollar
tg: Доллари Бруней

en: Bulgaria
tg: Болғория

en: Lev
tg: Лев

en: Bulgarian Lev
tg: Леви Булғория

en: Burkina Faso
tg: Буркина-Фассо

en: Burundi
tg: Бурунди

en: Burundi Franc
tg: Франки Бурунди

en: Cambodia
tg: Комбоҷия

en: Riel
tg: Риел

en: CFA Franc BEAC
tg: Франк КФА ВЕАС

en: Cameroon
tg: Камерун

en: Canadian Dollar
tg: Доллари Канада

en: Cape Verde
tg: Кабо-Верде

en: Cape Verde Escudo
tg: Эскудои Кабо-Верде

en: Cayman Islands
tg: Ҷазираҳои Кайман

en: Cayman Islands Dollar
tg: Доллари Ҷазираҳои Кайман

en: Central African Republic
tg: Ҷумҳурии Африко

en: Chad
tg: Чад

en: Chile
tg: Чили

en: Chilean Peso
tg: Песои Чили

en: Unidades de fomento
tg: Андина де Фоменто

en: China
tg: Хитой

en: Yuan Renminbi
tg: Юани Хитой

en: Christmas Island
tg: Ҷазираи Мавлуди Исо

en: Cocos (Keeling) Islands
tg: Ҷозираҳои Кокос (Килинг)

en: Colombia
tg: Колумбия

en: Colombian Peso
tg: Песои Колумбия

en: Comoro Franc
tg: Франки Ҷазираҳои Камар

en: Comoros
tg: Ҷазираҳои Камар

en: Congo
tg: Конго

en: Congo, The Democratic Republic Of
tg: Ҷумҳурии Демократӣ Конго

en: Franc Congolais
tg: Франки Конго

en: Cook Islands
tg: Ҷазираҳои Кук

en: New Zealand Dollar
tg: Доллари Зеландияи Нав

en: Costa Rica
tg: Коста-Рика

en: Costa Rican Colon
tg: Колони Коста-Рика

en: Cote D'Ivoire
tg: Кот д'Ивуар

en: Croatia
tg: Хорватия

en: Croatian kuna
tg: Куна

en: kn
tg: кн

en: Cuba
tg: Куба

en: Cuban Peso
tg: Песои Куба

en: Cyprus Pound
tg: Фунти Кипр

en: Czech Koruna
tg: Кронаи Чехия

en: Danish Krone
tg: Кронаи Дания

en: Denmark
tg: Дания

en: Djibouti
tg: Ҷибути

en: Djibouti Franc
tg: Франки Ҷибути

en: Dominica
tg: Доминика

en: Dominican Peso
tg: Песои Доминикана

en: Dominican Republic
tg: Ҷумҳурии Доминикана

en: East Timor
tg: Шарқи Тимор

en: Timor Escudo
tg: Эскудои Тимор

en: Ecuador
tg: Эквадор

en: Egypt
tg: Миср

en: Egyptian Pound
tg: Фунти Миср

en: El Salvador
tg: Ал-Салвадор

en: El Salvador Colon
tg: Колони Ал-Салвадор

en: Equatorial Guinea
tg: Гвинеяи Экваториалӣ

en: Eritrea
tg: Эритрея

en: Nakfa
tg: Накфа

en: Estonia
tg: Эстония

en: Kroon
tg: Крона

en: Ethiopia
tg: Эфиопия

en: Ethiopian Birr
tg: Быри Эфиопия

en: Falkland Island (Malvinas)
tg: Ҷазираҳои Фолкленд (Ҷазираҳои Малвин)

en: Falkland Islands Pound
tg: Фунти Ҷазираҳои Фолкленд

en: Faeroe Islands
tg: Ҷазираҳо Фарер

en: Fiji
tg: Фиҷи

en: Fiji Dollar
tg: Доллари Фиҷи

en: Markka
tg: Марка

en: French Guiana
tg: Франсияи Гвиана

en: CFP Franc
tg: Франки КФП

en: French Polynesia
tg: Франсияи Полинезия

en: Franc Southern Territories
tg: Ҷанобии территорияҳо Франсия

en: Gabon
tg: Габон

en: Dalasi
tg: Даласи

en: Gambia
tg: Гамбия

en: Georgia
tg: Гурҷистон

en: Lari
tg: Лари

en: German Mark
tg: Марки Германия

en: Cedi
tg: Кеди

en: Ghana
tg: Гана

en: Gibraltar
tg: Ҷабалуттарик

en: Gibraltar Pound
tg: Фунти Ҷабалуттарик

en: Drachma
tg: Драхма

en: Greenland
tg: Гренландия

en: Grenada
tg: Гренада

en: Guadeloupe
tg: Гваделупа

en: Guam
tg: Гуам

en: Guatemala
tg: Гватемала

en: Quetzal
tg: Кетсал

en: Guinea
tg: Гвинея

en: Guinea Franc
tg: Франки Гвинея

en: Guinea-Bissau
tg: Гвинея-Бисау

en: Guinea-Bissau Peso
tg: Песои Гвинея-Бисау

en: Guyana
tg: Гайана

en: Guyana Dollar
tg: Доллари Гайана

en: Gourde
tg: Гурд

en: Haiti
tg: Гаити

en: Heard Island And McDonald Islands
tg: Ҷозираҳои Хед ва Ҷозираҳои МакДоналд

en: Holy See (Vatican City State)
tg: Холи Си (Вотикон Шаҳри Штат)

en: Honduras
tg: Гондурас

en: Lempira
tg: Лемпира

en: Hong Kong
tg: Гонконг

en: Hong Kong Dollar
tg: Доллари Гонконг

en: Forint
tg: Форинт

en: Hungary
tg: Венгрия

en: Iceland
tg: Исландия

en: Iceland Krona
tg: Кронаи Исландия

en: India
tg: Ҳиндустон

en: Indonesia
tg: Индонезия

en: Rupiah
tg: Рупия

en: Iran, Islamic Republic Of
tg: Ҷумҳурии Исломии Эрон

en: Iranian Rial
tg: Риали Эрон

en: Iraq
tg: Ироқ

en: Iraqi Dinar
tg: Динари Ироқ

en: Punt
tg: Пунт

en: Pence
tg: Пенс

en: Israel
tg: Исроил

en: New Israeli Sheqel
tg: Шекели Исроили нав

en: Lira
tg: Лира

en: Jamaica
tg: Ямайка

en: Jamaican Dollar
tg: Доллари Ямайка

en: Jordan
tg: Ӯрдун

en: Jordanian Dinar
tg: Динари Ӯрдун

en: Kazakhstan
tg: Қазоқистон

en: Tenge
tg: Тенге

en: Kenya
tg: Кения

en: Kenyan Shilling
tg: Шиллинги Кения

en: Kiribati
tg: Кирибати

en: Korea, Democratic People's Republic Of
tg: Ҷумҳурии Халқии Демократии Корея

en: North Korean Won
tg: Вони Шимоли Корея

en: Korea, Republic Of
tg: Ҷумҳурии Корея

en: Won
tg: Вона

en: Kuwait
tg: Қувайт

en: Kuwaiti Dinar
tg: Динари Қувайт

en: Kyrgyzstan
tg: Қирғизистон

en: Som
tg: Сом

en: Kip
tg: Кип

en: Lao People's Democratic Republic
tg: Ҷумҳурии Халқии Демократии Лаос

en: Latvian Lats
tg: Латҳои Латвия

en: Lebanese Pound
tg: Фунти Лубнон

en: Lebanon
tg: Лубнон

en: Lesotho
tg: Лесото

en: Rand
tg: Рант

en: Loti
tg: Лоти

en: Liberia
tg: Либерия

en: Liberian Dollar
tg: Доллари Либерия

en: Libyan Arab Jamahiriya
tg: Ҷумҳурияти Либияи Араб

en: Liechtenstein
tg: Лихтенштейн

en: Swiss Franc
tg: Франки Швесия

en: Lithuanian Litus
tg: Литҳои Литва

en: Macao
tg: Макао

en: Pataca
tg: Патака

en: Denar
tg: Денар

en: Macedonia, The Former Yugoslav Republic Of
tg: Ҷумҳурии Хузурдоштаи Югославия Македония

en: Madagascar
tg: Мадагаскар

en: Malagasy Franc
tg: Франки Мадагаскар

en: Kwacha
tg: Квача

en: Malawi
tg: Малави

en: Malaysia
tg: Малайзия

en: Malaysian Ringgit
tg: Ринггити Малайзия

en: Maldives
tg: Ҷазираҳои  Малдив

en: Rufiyaa
tg: Руфия

en: Mali
tg: Мали

en: Maltese Lira
tg: Лираи Малта

en: Marshall Islands
tg: Ҷазираҳои Маршалл

en: Martinique
tg: Мартиника

en: Mauritania
tg: Мавритания

en: Ouguiya
tg: Угия

en: Mauritius
tg: Маврикия

en: Mauritius Rupee
tg: Рупии Маврикия

en: Mayotte
tg: Майот

en: Mexican Peso
tg: Песои Мексика

en: Mexico
tg: Мексика

en: Mexican Unidad de Inversion (UDI)
tg: Мексикаи Unidad de Inversion (UDI)

en: Micronesia, Federated States Of
tg: Штатҳои Федеративии Микронезия

en: Moldova, Republic Of
tg: Ҷумҳурии Молдова

en: Moldovan Leu
tg: Лейи Молдова

en: Mongolia
tg: Муғулистон

en: Tugrik
tg: Тугрик

en: Montserrat
tg: Монтсеррат

en: Moroccan Dirham
tg: Дирхами Марокаш

en: Morocco
tg: Марокаш

en: Metical
tg: Метикал

en: Mozambique
tg: Мозамбик

en: Kyat
tg: Кят

en: Myanmar
tg: Мянма (Бирма)

en: Namibia
tg: Намибия

en: Namibia Dollar
tg: Доллари Намибия

en: Nauru
tg: Наури

en: Nepal
tg: Непал

en: Nepalese Rupee
tg: Рупии Непал

en: Guilder
tg: Гулден

en: Netherlands Antilles
tg: Нидерландаи Ҷазираҳои Антил

en: New Caledonia
tg: Каледонияи Нав

en: Cordoba Oro
tg: Кордоба Оро

en: Nicaragua
tg: Никарагуа

en: Niger
tg: Нигер

en: Naira
tg: Найра

en: Nigeria
tg: Нигерия

en: Niue
tg: Ниуе

en: Norfolk Islands
tg: Ҷазираҳои Норфолк

en: Northern Mariana Islands
tg: Ҷазираҳои Шимоли Мариана

en: Norway
tg: Норвегия

en: Oman
tg: Уммон

en: Rial Omani
tg: Риали Уммон

en: Pakistan
tg: Покистон

en: Pakistan Rupee
tg: Рупии Покистон

en: Palau
tg: Палау

en: Balboa
tg: Балбоа

en: Panama
tg: Панама

en: Kina
tg: Кина

en: Papua New Guinea
tg: Папуа-Гвинеяи Нав

en: Guarani
tg: Гуарани

en: Paraguay
tg: Парагвай

en: Nuevo Sol
tg: Нуево Сол

en: Peru
tg: Перу

en: Philippine Peso
tg: Песои Филлипин

en: Philippines
tg: Филиппин

en: Pitcairn
tg: Питкаирн

en: Poland
tg: Полша

en: Zloty
tg: Злотый

en: Escudo
tg: Эскудо

en: Puerto Rico
tg: Пуэрто-Рико

en: Qatar
tg: Қатар

en: Qatari Rial
tg: Риали Қатар

en: Leu
tg: Лей

en: Romania
tg: Руминия

en: Russian Federation
tg: Федератсияи Русия

en: Russian Ruble
tg: Рубли Русия

en: RUB
tg: РУБ

en: Rwanda
tg: Руанда

en: Rwanda Franc
tg: Франки Руанда

en: Saint Helena
tg: Ҷазираи Ҳазрати Елена

en: Saint Helena Pound
tg: Фунти Ҷазираи Ҳазрати Елена

en: Saint Kitts And Nevis
tg: Ҷазираҳои Ҳазрати Китс Ва Невис

en: Saint Lucia
tg: Сент-Люсия

en: Saint Pierre And Miquelon
tg: Сен-Пер Ва Микелон

en: Saint Vincent And The Grenadines
tg: Сент-Винсент Ва Ҷазираҳои Гренада

en: Samoa
tg: Самоа

en: Tala
tg: Тала

en: Dobra
tg: Добра

en: Sao Tome And Principe
tg: Сан-Томе ва Принсипи

en: Saudi Arabia
tg: Арабистони Суудӣ

en: Saudi Riyal
tg: Риали Суудӣ

en: Senegal
tg: Сенегал

en: Seychelles
tg: Ҷазираҳои Сейшел

en: Seychelles Rupee
tg: Рупияи Ҷазираҳои Сейшел

en: Leone
tg: Леоне

en: Sierra Leone
tg: Серра-Леоне

en: Singapore
tg: Сингапур

en: Singapore Dollar
tg: Доллари Сингапур

en: Slovak Koruna
tg: Кронаи Словакия

en: Solomon Islands
tg: Ҷазираҳои Соломон

en: Solomon Islands Dollar
tg: Доллари Ҷазираҳои Соломон

en: Somali Shilling
tg: Шиллинги Сомали

en: Somalia
tg: Сомалӣ

en: South Africa
tg: Африкаи Ҷанубӣ

en: Peseta
tg: Песета

en: Sri Lanka
tg: Шри-Ланка

en: Sri Lanka Rupee
tg: Рупияи Шри-Ланка

en: Sudan
tg: Судон

en: Sudanese Dinar
tg: Динари Судон

en: Suriname
tg: Суринам

en: Suriname Guilder
tg: Гулдени Суринам

en: Svalbard And Jan Mayen
tg: Свалбард (Шпицберген) ва Ҷан Майен

en: Lilangeni
tg: Лилангени

en: Swaziland
tg: Свазиленд

en: Sweden
tg: Швесия

en: Swedish Krona
tg: Кронаи Швесия

en: Switzerland
tg: Швейсария

en: Syrian Arab Republic
tg: Ҷумҳурии Сурияи Араб

en: Syrian Pound
tg: Фунти Сирия

en: New Taiwan Dollar
tg: Доллари Тайвани Нав

en: Taiwan, Province Of China
tg: Тайван

en: Somoni
tg: Сомони

en: Tajikistan
tg: Тоҷикистон

en: Tanzania, United Republic Of
tg: Ҷумҳурии Муттаҳидаи Танзания

en: Tanzanian Shilling
tg: Шиллинги Танзания

en: Baht
tg: Бат

en: Thailand
tg: Таиланд

en: Togo
tg: Того

en: Tokelau
tg: Токелау

en: Pa'anga
tg: Паанга

en: Tonga
tg: Тонга

en: Trinidad And Tobago
tg: Тринидад ва Тобаго

en: Trinidad and Tobago Dollar
tg: Доллари Тринидад ва Тобаго

en: Tunisia
tg: Тунис

en: Tunisian Dinar
tg: Динари Тунис

en: Turkey
tg: Туркия

en: Turkish Lira
tg: Лираи Туркия

en: Manat
tg: Манат

en: Turkmenistan
tg: Туркманистон

en: Turks And Caicos Islands
tg: Ҷазираҳои Турк ва Кайкос

en: Tuvalu
tg: Тувалу

en: Uganda
tg: Уганда

en: Uganda Shilling
tg: Шиллинги Уганда

en: Hryvnia
tg: Гривна

en: Ukraine
tg: Украина

en: UAE Dirham
tg: Дирхам (МЭА)

en: United Arab Emirates
tg: Муттаҳидаи Эмиратҳои Араб

en: Pound Sterling
tg: Фунти Стерлинг

en: US Dollar (Next day)
tg: Доллари ШМА (рӯзи оянда)

en: US Dollar (Same day)
tg: Доллари ШМА (имрӯз)

en: Peso Uruguayo
tg: Песои Уругвай

en: Uruguay
tg: Уругвай

en: Uzbekistan
tg: Ӯзбекистон

en: Uzbekistan Sum
tg: Суми Ӯзбекистон

en: Vanuatu
tg: Вануату

en: Vatu
tg: Вату

en: Bolivar
tg: Боливар

en: Venezuela
tg: Венесуэла

en: Dong
tg: Донг

en: Viet Nam
tg: Ветнам

en: Virgin Islands
tg: Ҷазираҳои Виргин

en: Wallis And Futuna
tg: Велис ва Футуна

en: Western Sahara
tg: Саҳрои Шарқӣ

en: Yemen
tg: Яман

en: Yemeni Rial
tg: Риали Яман

en: Yugoslavia
tg: Югославия

en: Yugoslavian Dinar
tg: Динари Югославия

en: Zambia
tg: Замбия

en: Zimbabwe
tg: Зимбабве

en: Zimbabwe Dollar
tg: Доллари Зимбабве

en: All
tg: Ҳама

en: Enter the area name:
tg: Номи диапазон:

en: Change Angle
tg: Дигаргун кардани кунҷ

en: Angle:
tg: Кунҷ:

en: Sheet Style
tg: Услуби Варақ

en: Select the sheet style to apply:
tg: Тақвими ҷадвал иваз кардан

en: Cell Comment
tg: Шарҳ

note: i18ncheckarg
en: equal to
tg: баробар аст

en: greater than
tg: бештар назар ба

en: less than
tg: камтар назар ба

en: equal to or greater than
tg: баробар ё бештар назар ба

en: equal to or less than
tg: баробар ё камтар назар ба

en: between
tg: дар байни

en: First Condition
tg: Якум талабот

en: Second Condition
tg: Дуюм талабот

en: Third Condition
tg: Сеюм талабот

en: Cell is
tg: Ячейка

en: Cell style
tg: Услуби Ячейка

en: different from
tg: диапазон

en: If the first value is a number, the second value also has to be a number.
tg: Агар аҳамияти якӯм адад бошад, аҳамияти дуввум ҳам бояд адад бошад.

en: If the first value is a string, the second value also has to be a string.
tg: Агар аҳамияти якӯм сатр бошад, аҳамияти дуввум ҳам бояд сатр бошад.

en: Consolidate
tg: Муттаҳид кардан

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
tg: Ҳосили ҷамъ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
tg: Миёна

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
tg: Миқдори маъно

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
tg: Ниҳоят калон

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
tg: Миқдори ниҳоят кам

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
tg: Ҳосили зарб

en: Standard Deviation
tg: Хам кардани стандартӣ

en: Variance
tg: Андозаи тағрёбанда

en: The range
    %1
    is too small
tg: Диапозони
    %1
    аз ҳад зиёд майда аст

en: The range
    %1
    is too large
tg: Диапазони
    %1
    аз ҳад зиёд калон аст

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
tg: Диапазонҳои
    %1
    и
    %2
    мухталифи андоза нигоҳ медоранд

en: The range
    %1
     is malformed
tg: Диапазони
    %1
    номуайян

en: Inserting From Clipboard
tg: Мондан аз буфери иваз

en: There is no data in the clipboard.
tg: Дар хотири нусха ягон маълумот мавҷуд нест.

en: There is no usable data in the clipboard.
tg: Дар хотири нусха ягон маълумот созҳои мавҷуд нест барои истифода кардан

en: Text to Columns
tg: Матн дар сутунҳо

en: Insert Data From Database
tg: Таърих Дароварди Аз Асосӣ Маълумот

en: Type:
tg: Намуд:

en: User name:
    (if necessary)
tg: Номи истифодакунанда:
    (агар лозим аст)

en: Host:
tg: Гиреҳ:

en: Port:
    (if necessary)
tg: Бандар:
    (агар лозим аст)

en: Database name:
tg: Номи асосӣ маълумот:

en: Password:
    (if necessary)
tg: Номи шаб:
    (агар лозим аст)

en: Select tables:
tg: Интихоб кардани ҷадвалҳо:

en: Select columns:
tg: Интихоб кардани сутунҳо:

en: Column
tg: Сутун

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
tg: Сутунҳо

en: Match all of the following (AND)
tg: Ҳамаша талаботи иҷро кардан

en: Match any of the following (OR)
tg: Якуми талабот иҷро кардан

en: equals
tg: баробар

en: not equal
tg: баробар нест

en: in
tg: нигоҳ доштанд

en: not in
tg: нигоҳ надоштанд

en: like
tg: баробар шудан

en: greater
tg: бештар

en: lesser
tg: ҳар чӣ камтар

en: greater or equal
tg: бештар ё баробар

en: less or equal
tg: ҳар чӣ камтар ё баробар

en: Sorted by
tg: Ба хелҳо ҷудо кардан

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
tg: Ба зиёдшавӣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
tg: Ба кам шудани

en: Distinct
tg: Ҷудогона

en: Query Options
tg: Параметрҳои талабот

en: SQL query:
tg: Талаботи SQL:

en: Insert in region
tg: Мондани дар диапазон

en: Starting in cell
tg: Сар кардани аз ячейка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
tg: Натиҷа

en: The port must be a number
tg: Порти рақамро мумкин аст

en: Connecting to database...
tg: Пайвастани ба асоси маълумот...

en: Connected. Retrieving table information...
tg: Васл кардан. Аҳбороти борои ҷадвал гирифтан

en: This database contains no tables
tg: Асоси маълумот нигоҳ надоштани ҷадвалҳо

en: Driver could not be loaded
tg: Пур кардани драйвер наметавонист

en: Retrieving meta data of tables...
tg: Дар ҳоли гирифтани метадодаҳои ҷадвал...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
tg: Хеҷ

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
tg: '*' ё '?' қолибҳои дастрасии SQL намебонд. Ба ҷои он '%' ё '_'истифода шуда истодаанд. Шумо мехоҳед онҳоро иваз кунед?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
tg: Пешнамоиш

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
tg: Матн

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
tg: Вақт

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
tg: Таърих

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
tg: Касрӣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
tg: Валюта

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
tg: Пул

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
tg: Фоиз

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
tg: Рақам

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Currency:
tg: Валюта:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
tg: Андоза:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
tg: Постфикс:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
tg: Анниқӣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
tg: Префикс:

en: Language: %1
tg: Забон: %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
tg: Мукаррарӣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
tg: Ғафс

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
tg: Ранг:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
tg: Хат кашидан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
tg: Андоза:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
tg: Васеъӣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
tg: Услуб:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
tg: Хат задани

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
tg: Функсия

en: Insert function
tg: Вазифаро монед

en: Parameters
tg: Параметрҳо

en: This function has no parameters.
tg: Ин функсия параметрҳо надорад.

en: Goal Seek
tg: Ҷустуҷӯи оқибат

en: Starting...
tg: Сар додани...

en: Iteration:
tg: Итерасия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
tg: Маънои нав:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
tg: Мавриди ҷустуҷӯи ҳал дар ячейкаи %1, ҳалли зерин ёфт шуд:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
tg: Мавриди ҷустуҷӯи ҳал дар ячейкаи %1, ҳале ёфт нашуд.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
tg: Ячейкаро созед:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
tg: Ба маъно:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
tg: Дигаргун кардани ячейкаҳо:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
tg: Маънои ҳозира:

en: Goto Cell
tg: Ба ячейка гузаштан

en: Enter cell:
tg: Даровардани номи ячейка:

en: Move towards right
tg: Ғеҷондани ба рост

en: Move towards bottom
tg: Ғеҷондани ба поён

en: Insert rows
tg: Қатори нав

en: Insert columns
tg: Сутуни нав

en: Insert Cells
tg: Ячейкаи нав

en: Move towards left
tg: Ғеҷондани ба чап

en: Move towards top
tg: Ғеҷондани ба боло

en: Remove rows
tg: Қаторҳо нобуд кунед

en: Remove columns
tg: Сутунҳо нобуд кунед

en: Remove Cells
tg: Ячейкаҳо Нобуд кунед

en: Style
tg: Услуб

en: Inherit style:
tg: Мерос гирифтани услуб:

en: A style with this name already exists.
tg: Услуб бо ин ном аллакай мавҷуд аст.

en: A style cannot inherit from itself.
tg: Услубро аз худ меросӣ гирифтан имконпазир нест.

en: The style cannot inherit from '%1' because of recursive references.
tg: Услубро аз '%1' меросӣ гирифтан имконпазир нест, чанде истиноди даврӣ низ ёфт шуд.

en: Cell Format
tg: Андозаи Ячейка

en: &General
tg: &Умумӣ

en: &Data Format
tg: &Андозаи Таърих

en: &Position
tg: &Вазъият

en: &Border
tg: &Хад

en: Back&ground
tg: За&мина

en: &Cell Protection
tg: &Ҳимояи ячейкаҳо

en: Scientific
tg: Илмӣ

en: Custom
tg: Оддӣ

en: variable
tg: андозаи тағирёбанда

en: Automatic
tg: Автоматикӣ

en: Halves 1/2
tg: Дуюм 1/2

en: Quarters 1/4
tg: Чорум 1/4

en: Eighths 1/8
tg: Ҳаштум 1/8

en: Sixteenths 1/16
tg: Шонздаҳум 1/16

en: Tenths 1/10
tg: Даҳум 1/10

en: Hundredths 1/100
tg: Садум 1/100

en: One digit 5/9
tg: Як рақам 5/9

en: Two digits 15/22
tg: Ду рақам 15/22

en: Three digits 153/652
tg: Се рақам 153/652

en: System:
tg: Тартиб:

en: Default width (%1 %2)
tg: Васеъӣ пешфарз (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
tg: Дарозии пешфарз (%1 %2)

en: Preselect
tg: Пешинтихоб

en: Pattern
tg: Тасвир

en: Customize
tg: Оддӣ кунед

en: Background color:
tg: Ранги замина:

en: No Color
tg: Бе ранг

en: Insert Link
tg: Мондани банд

en: Internet
tg: Интернет

en: Text to display:
tg: Матн барои намоиш

en: Internet address:
tg: Адреси Интернет:

en: File location:
tg: Ҷойигиршавии файл:

en: Recent file:
tg: Файли охирин:

en: No Entries
tg: Навиштанҳо нест

en: Cell
tg: Ячейка

en: Internet address is empty
tg: Суроғаи Интернет холӣ аст

en: Mail address is empty
tg: Номи почтаи электронӣ холӣ аст

en: File name is empty
tg: Номи файл холӣ аст

en: Custom Lists
tg: Рӯйхатҳои Оддӣ

en: List:
tg: Рӯйхат:

en: Entry:
tg: Вуруд:

en: Do you really want to remove this list?
tg: Шумо ҳақиқатан мехоҳед ин рӯйхатро нест кунед?

en: Remove List
tg: Нест кардани рӯйхат

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
tg: Доираи вуруд холӣ нест.
    Шумо мехоҳед давом диҳед?

en: Area: %1
tg: Фазо: %1

en: &New...
tg: &Нав...

en: &Edit...
tg: &Иваз кардан...

en: Cells:
tg: Ячейкаҳо:

en: Sheet:
tg: Варақ:

en: Area name:
tg: Номи фазо:

en: Paste Inserting Cells
tg: Мондани ячейкаҳо бо ҷунбондан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
tg: Мазмун

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
tg: Маъно

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
tg: Хел-хелкунӣ ба

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
tg: Одатан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
tg: Миёна

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
tg: Тоб додан

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
tg: Фосила

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
tg: Муттаҳид кардани ячейкаҳо

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
tg: Андозаи Ячейка

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
tg: Дарозӣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
tg: Васеъӣ:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
tg: Хусусиятҳои матн

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, multi)
en: Wrap text
tg: Ҳаракати матн

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
tg: Чоп

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
tg: &Чоп накардани матн

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
tg: Мудофиа

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideAll)
en: Hide &all
tg: &Пинҳои кардани ҳама

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bIsProtected)
en: &Protected
tg: Ҳи&моя кардани

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
tg: &Пинҳои кардани формула

en: Resize Row
tg: Санҷида Қатор

en: Resize Column
tg: Санҷида Сутун

en: Series
tg: Танзимоти қатор

en: Insert Values
tg: Мондани маъноҳо

en: Insert the series vertically, one below the other
tg: Амудӣ ва зер-зери ҳам гузоштани сафҳот

en: Insert the series horizontally, from left to right
tg: Уфуқӣ ва паи ҳам гузоштани сафҳот

en: Type
tg: Намуд

en: Linear (2,4,6,...)
tg: Хаттӣ (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
tg: Сафҳоте бо ҷузъи ишора шудаи ибтидоӣ, охирӣ ва вусъатот низ эҷод мекунад. Ҳар як аҳамияти баъдина дар ин сафҳот бо роҳи афзудани адад, ки дар иқдоме ба ҷузъи пештара ишора шудааст, ҳосил мешавад.

en: Geometric (2,4,8,...)
tg: Геометрӣ (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
tg: Ба эҷоди сафҳоте бо ҷузъи ишора шудаи ибтидоӣ, охирӣ ва вусъатоти(иқдом) зарбзанӣ низ мешавад. Ҳар як аҳамияти баъдина дар ин сафҳот бо роҳи зарбзании адад, ки дар иқдоми ҷузъи пештара низ ишора шудааст. Мисол, Мавриди иқдоми 5 ва аҳамияти ибтидоии сафи 5, сафҳоти 5-ро мегирем, 25, 125, 625...

en: Start value:
tg: Маънои аввал:

en: Stop value:
tg: Маънои охирин

en: Step value:
tg: Афзоиш:

en: Step value must be different from 1
tg: Аҳамияти вусъатот набояд ба 1 баробар бошад

en: Show Columns
tg: Намоиши Сутунҳо

en: Select hidden columns to show:
tg: Намоиши сутунҳои пинҳонӣ:

en: Show Rows
tg: Намоиши Қаторҳо

en: Select hidden rows to show:
tg: Намоиши қаторҳои пинҳонӣ:

en: Column: %1
tg: Сутун: %1

en: Row: %1
tg: Қатор: %1

en: Show Sheet
tg: Намоиши Варақ

en: Select hidden sheets to show:
tg: Намоиши варақҳои пинҳонӣ:

en: Column %1
tg: Сутун %1

en: Row %1
tg: Қатор %1

en: Sort
tg: Хел

en: Special Paste
tg: Мондани махсус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
tg: Ҳама

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
tg: Шарх

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
tg: Бе сарҳад

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
tg: Кор

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
tg: Нусха бардоштан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
tg: Ҷамъ кардан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
tg: Зиёдкунӣ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
tg: Тақсимот

en: Style Manager
tg: Рохбари Услуб

en: All Styles
tg: Ҳама Услубҳо

en: Custom Styles
tg: Услубҳои истифодакунанда

en: Hierarchical
tg: Иерархӣ

en: style%1
tg: услуб%1

en: Subtotals
tg: Ҷамъбаст карданиҳо

en: Remove All
tg: Ҳама Нест кардани

en: You need to select at least one column for adding subtotals.
tg: Ақалан як сутуне барои афзудани зернатиҷот интихоб намудан лозим аст.

en: Grand Total
tg: Ҷамъбасти умумӣ

en: Column '%1'
tg: Сутун '%1'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_replaceSubtotals)
en: &Replace current Subtotals
tg: &Ҷойивазкунии зери маҷмуъҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_pageBreak)
en: &Page break between groups
tg: &Ҷудо кардани саҳифа байни гуруҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryBelow)
en: &Summary below data
tg: &Ҳикоят дар зери маълумот

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_summaryOnly)
en: Summary &only
tg: &Фақат ҳикоят

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_IgnoreBox)
en: &Ignore empty cells when looking for changes
tg: &Ба назар нагирифтани ячейкаҳои холи ҳангоми ҷустуҷӯи тағъиротҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_eachChangeLabel)
en: At each change in:
tg: Ба ҳар тағъир дар:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
tg: Истифодаи функсия:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_addSubtotalToLabel)
en: Add Subtotal to:
tg: Иловаи зери маҷмуъа ба:

en: Validity
tg: Тафтиши ислоҳ

en: Clear &All
tg: Ҳама &Тоза Кунед

en: Allow:
tg: Рухсат додан:

en: Integer
tg: Адади том

en: Text Length
tg: Дарозии матн

en: List
tg: Рӯйхат

en: Allow blanks
tg: Озмоиши ячейкаҳои холӣ

en: Data:
tg: Таърих:

en: Minimum:
tg: Миқдори ниҳоят кам:

en: Maximum:
tg: Ниҳоят калон:

en: Date:
tg: Таърих:

en: Date minimum:
tg: Таърихи миқдори ниҳоят кам:

en: Date maximum:
tg: Таърихи ниҳоят калон:

en: Time:
tg: Вақт:

en: Time minimum:
tg: Вақти миқдори ниҳоят кам:

en: Time maximum:
tg: Вақти ниҳоят калон:

en: Number:
tg: Рақам:

en: &Error Alert
tg: Хабар &дар бораи хато

en: Show error message when invalid values are entered
tg: Агар дар ячейкаҳо маълумотҳои нодуруст вуруд карда бошад, иттилооте дар бораи хатогӣ намоиш медиҳад

en: Action:
tg: Амалиёт:

en: Message:
tg: Ахборот:

en: Input Help
tg: Роҳнамоӣ бо вурудот

en: Show input help when cell is selected
tg: Справкаро бо аҳамияте, ки барои вуруд ба ячейкаи интихобшуда иҷозат дода шудааст, намоиш медиҳад

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
tg: Рақами пурра (ҳамчун 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
tg: Маънои дуруст (TRUE ё FALSE)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
tg: Рақами ашёӣ (like 1.3, 0.343, 253 )

en: Any kind of value
tg: Ҳар намуди маъно

en: A range of strings
tg: Силсилаи қаторҳо

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
tg: Силсилаи рақамҳои пурра (ҳамчун 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
tg: Силсилаи маъноҳои дуруст (TRUE ё FALSE)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
tg: Рақамҳои ашёӣ (1.3, 0.343, 253 )

en: A range of any kind of values
tg: Силсилаи ҳар намуди маъноҳо

en: First number
tg: Рақами якум

en: Second number
tg: Рақами дуюм

en: Conversion
tg: Ислоҳот

en: Bool value to convert
tg: Маънои мантиқ барои ислоҳот

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
tg: Функсияи BOOL2STRING() сатре, ки ба мақодири мантиқии ишорашуда низ мутобиқат мекунад, бар хоҳад гардонд.

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
tg: BOOL2STRING(true) бозгаштан "True"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
tg: BOOL2STRING(false) бозгаштан "False"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
tg: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) бозгаштан TRUE

en: Integer value to convert
tg: Маънои пурра барои ислоҳот

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
tg: Функсияи INT2BOOL() мақодири мантиқиро, ки ба рақами бутуни ишора шуда низ мутобиқат мекунад, бар хоҳад гардонд. Ин тарз барои параметрҳоро ба функсия додан, ки мақодири мантиқиро талаб мекунанд, пешаки муқаррар шудаанд. Ҳамчун параметр додан мумкин аст танҳо ба 0 ва 1. Мавриди диҳиши дигар рақам, false хурӯҷ хоҳад шуд.

en: INT2BOOL(value)
tg: INT2BOOL(маъно)

en: INT2BOOL(1) returns true
tg: INT2BOOL(1) бозгаштан true

en: INT2BOOL(0) returns false
tg: INT2BOOL(0) бозгаштан false

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
tg: OR(INT2BOOL(1); false) бозгаштан true

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
tg: Функсияи BOOL2INT() рақами бутунро, ки ба мақодири мантиқӣ мутобиқат мекунад, бар хоҳад гардонд. Ин тарз барои диҳиши параметрҳо, ки мақодири рақамиро талаб мекунад, пешакӣ муқаррар шудааст.

en: BOOL2INT(True) returns 1
tg: BOOL2INT(True) бозгаштан 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
tg: BOOL2INT(False) бозгаштан 0

en: NUM2STRING(10) returns "10"
tg: NUM2STRING(10) бозгаштан "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
tg: NUM2STRING(2.05) бозгаштан "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
tg: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) бозгаштан True

en: A one character string to convert
tg: Сатри аз якум рамз

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
tg: Функсияи CHARTOASCII() коди ASCII-ро барои нишонаи ишорашуда низ бар мегардонад.

en: CHARTOASCII("v") returns 118
tg: CHARTOASCII("v") бозгаштан 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
tg: CHARTOASCII(r) хатогиро бар мегардонад. Нишона бояд дар нохунак бошад.

en: The ASCII values to convert
tg: Маънои рамзи ASCII

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
tg: Функсияи ASCIITOCHAR() нишонаро ба коди шорашудаи ASCII, бар мегардонад

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
tg: ASCIITOCHAR(118) бозгаштан "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
tg: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) бозгаштан "KDE"

en: Value in X
tg: Маъно дар X

en: Value in Y
tg: Маъно дар Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
tg: Функсияи POLR(), радиусро то нуқтаи дар низоми координати декарт буда низ бар мегардонад.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
tg: POLR(12;12) бозгаштан 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
tg: POLR(12;0) бозгаштан 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
tg: Функсияи POLA(), кунҷро (дар радионҳо) ба нуқтаи координатии мутобиқ, ки дар низоми координатии декарт вуҷуд аст, бар хоҳад гардонд.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
tg: POLA(12;12) бозгаштан 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
tg: POLA(12;0) бозгаштан 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
tg: POLA(0;12) бозгаштан 1.5707

en: Radius
tg: Қутоъ

en: Angle (radians)
tg: Кунҷ

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
tg: Функсияи CARX(), мақодири координатаи X-ро барои нуқтаи дар низоми координатаи мутақобил бударо бар мегардонад.

en: CARX(Radius;Angle)
tg: CARX(Қутоъ;Кунҷ)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
tg: CARX(12;1.5707) бозгаштан 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
tg: CARX(12;0) бозгаштан 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
tg: Функсияи DECSEX(), рақами касриро ба аҳамияти вақт ба куллӣ тағйир хоҳад дод.

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
tg: DECSEX(1.6668) бозгаштан 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
tg: DECSEX(7.8) бозгаштан 7:47

en: Hours
tg: Соатҳо

en: Minutes
tg: Дақиқаҳо

en: Seconds
tg: Сонияҳо

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
tg: Функсияи SEXDEC(), аҳамияти даҳиро бар мегардонад. Шумо метавонед ҳам сатр ва ҳам аҳамияти вақти алоҳидаро нишон диҳед.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
tg: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;second)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
tg: SEXDEC(1;5;7) бозгаштан 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
tg: DECSEX("8:05") бозгаштан 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
tg: Функсияи CARY(), аҳамияти Y-ро бо нуқтаи радиуси додашуда ва кунҷи бо низоми координати мутақобилро низ бар мегардонад.

en: CARY(Radius;Angle)
tg: CARY(Қутоъ;Кунҷ)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
tg: CARY(12;1.5707) бозгаштан 12

en: CARY(12;0) returns 0
tg: CARY(12;0) бозгаштан 0

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
tg: ROMAN(99) бозгаштан "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
tg: ROMAN(-55) бозгаштан "Хато"

en: Numeral
tg: Рақам

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
tg: Функсияи ARABIC(), рақами румиро ба рақами даҳии арабӣ тағйир хоҳад дод.

en: ARABIC("IV") returns 4
tg: ARABIC("IV") бозгаштан 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
tg: ARABIC("XCIX") бозгаштҳо 99

en: Range marking the database
tg: Асосӣ маълумот

en: String marking the column in the database
tg: Сутуни асосӣ маълумот

en: Range marking the conditions
tg: Талабот

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Рақамҳоро дар сутуни базаҳои додашуда бо аҳамияти дастури қаноатмандӣ, ҷамъ мекунад.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
tg: DSUM(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
tg: Рақами байнии дар сутуни базаҳои додашударо бо аҳамияти дастури қаноатмандӣ, ҳисоб мекунад.

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
tg: DAVERAGE(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Миқдори рақамҳоро дар сутуни базаҳои додашуда бо аҳамияти дастури қаноатмандӣ, ҳисоб мекунад.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
tg: DCOUNT(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Миқдори рақамҳоро ва аҳамияти матниро дар сутуни базаҳои додашуда бо аҳамияти дастури қаноатмандӣ, ҳисоб мекунад.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
tg: DCOUNTA(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
tg: Аҳамияти шакли танҳоиро аз бонки додаҳо, ки ба шароити муайян мувофиқ аст, бар мегардонад. Агар аҳамият ёфт нашуда бошад ё назар ба як аҳамият, дастур бисёртар қаноатманд бошад, ин функсия хатогиро бар мегардонад.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
tg: DGET(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Миқдори зиёдеро дар сутуни бонки додаҳо бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
tg: DMAX(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Миқдори камеро дар сутуни бонки додаҳо бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
tg: DMIN(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Маҳсули тамоми рақамҳоро ба сутуни бонки додаҳо бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
tg: DPRODUCT(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Тамоил доштани стандартиро ба сутуни бонки додаҳо бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
tg: DSTDEV(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Тамоили муқаррариро нисбати маҷмӯъи асосӣ дар сутуни бонки додаҳо ва бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
tg: DSTDEVP(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Сифати тамоилро ба сутуни бонки додаҳо бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
tg: DVAR(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
tg: Тамоилро нисбати маҷмӯъи олӣ ба сутуни бонки додаҳо бо аҳамияте, ки фоқиди қаноат аст, бар мегардонад.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
tg: DVARP(Асосӣ маълумот; "Сарлавҳа"; Мазмунҳо)

en: Range containing the pivot table
tg: Диапазони озоди таблица нигоҳ доштан

en: Name of the field of which you want the summary data
tg: Номи ҳошия дар киҷо ҷой гирифтан ҷамъбастии маълумот

en: Fetches summary data from a pivot table.
tg: Ҷамбастии маълумот аз ҷадвалгирифтан

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
tg: GETPIVOTDATA(Database; "Фурушҳо")

en: Date & Time
tg: Таърих ва Вақт

en: Method (optional)
tg: Усул

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
tg: Функсияи WEEKDAY(), рӯзи ҳафтаи таърихи дода шударо бар мегардонад. Агар тарз ба 1 баробар бошад (аҳамияти пешфарз), ин маврид ҳафта аз якшанбе сар мешавад, агар 2 бошад, аз душанбе сар мешавад ва агар 3 бошад, ин маврид ҳафта аз душанбе бо рақами тартибии 0 сар хоҳад шуд.

en: WEEKDAY(date; method)
tg: WEEKDAY(таърих; усул)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
tg: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) бозгаштан 5

en: Date1
tg: Таърих1

en: Date2
tg: Таърих2

en: Method
tg: Усул

en: DAYS360(date1; date2; method)
tg: DAYS360(таърих1; таърих2; усул)

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
tg: Функсияи TIMEVALUE(), рақами касриро (аз 0 то 1), ки вақти рӯзро намоиш медиҳад, бар мегардонад.

en: TIMEVALUE(time)
tg: TIMEVALUE(вақт)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
tg: TIMEVALUE("10:05:02") бозгаштан 0.42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
tg: Функсияи DATEVALUE, рақамии намоиши таърихро бар мегардонад, яъне мақодири рӯз аз 31 декабри соли 1899.

en: DATEVALUE(date)
tg: DATEVALUE(таърих)

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
tg: DATEVALUE("2/22/2002") бозгаштан 37309

en: Months
tg: Моҳҳо

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
tg: Функсияи EDATE(), таърихе ки аз муддати дода шуда ба миқдори рӯзи муайян ақиб монда истодааст, бар мегардонад.

en: EDATE(date; months)
tg: EDATE(таърих; моҳҳо)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
tg: EDATE("2/22/2002"; 3) бозгаштан "5/22/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
tg: EDATE("3/31/2002"; -1) бозгаштан "2/28/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
tg: Функсияи EOMONTH таърихе ки аз муддати дода шуда ба миқдори моҳи муайян ақиб монда истодааст, бар мегардонад.

en: EOMONTH(date; months)
tg: EOMONTH(таърих; моҳҳо)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
tg: EOMONTH("2/22/2002"; 3) бозгаштан "5/31/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
tg: EOMONTH("3/12/2002"; -1) бозгаштан "2/28/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
tg: EOMONTH("3/12/2002"; 0) бозгаштан "3/31/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
tg: Функсияи YEAR, солро ба муддати дода шуда бар мегардонад. Агар таърихи рӯз ишора нашуда бошад, соли таърихи равон бар гардонда хоҳад шуд.

en: YEAR(date)
tg: YEAR(таърих)

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
tg: YEAR("2/22/2002") бозгаштан 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
tg: YEAR(2323.1285) бозгаштан 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
tg: Функсияи MONTH() рақами моҳро дар таърихи дода шуда бар мегардонад. Агар таърих ишора нашуда бошад, рақами моҳи таърихи равон бар гардонда мешавад.

en: MONTH(date)
tg: MONTH(таърих)

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
tg: MONTH("2/22/2002") бозгаштан 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
tg: MONTH(2323.1285) бозгаштан 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
tg: Функсияи DAY рӯзи моҳро дар муддати дода шуда бар мегардонад. Агар таърих ишора нашуда бошад, рӯзи моҳи таърихи равон бар гардонда хоҳад шуд.

en: DAY(date)
tg: DAY(таърих)

en: DAY("2/22/2002") returns 22
tg: DAY("2/22/2002") бозгаштан 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
tg: DAY(2323.1285) бозгаштан 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
tg: Функсияи HOUR миқдори соатҳоро дар муддати дода шуда бар мегардонад. Агар муддат ишора нашуда бошад, миқдори соатҳои муддати равон бар гардонда хоҳад шуд.

en: HOUR(time)
tg: HOUR(вақт)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
tg: HOUR("22:10:12") бозгаштан 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
tg: HOUR(0.1285) бозгаштан 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
tg: Функсияи MINUTE(), миқдори дақиқаро дар муддати ишора шудабар мегардонад. Агар муддат ишора нашуда бошад, миқдори дақиқаи муддати равон бар гардонда хоҳад шуд.

en: MINUTE(time)
tg: MINUTE(вақт)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
tg: MINUTE("22:10:12") бозгаштан 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
tg: MINUTE(0.1234) бозгаштан 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
tg: Функсияи SECOND(), миқдори сонияро дар муддати ишорашуда бар мегардонад. Агар муддат ишора нашуда бошад, миқдори сонияи муддати равон бар гардонида хоҳад шуд.

en: SECOND(time)
tg: SECOND(вақт)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
tg: SECOND("22:10:12") бозгаштан 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
tg: SECOND(0.1234) бозгаштан 42

en: First (earlier) date value
tg: Якум таърихи маъно

en: Second date value
tg: Дуюм таърихи маъно

en: Calculation mode
tg: Тартиботи ҳисоб

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
tg: Функсияи WEEKS(), фарқи байни ду санаи ҳафтаро бар мегардонад. Параметри саввум ба тартиботи ҳисобкунӣ нишон медиҳад: агар он ба 0 баробар бошад, WEEKS() ба қадри имкон мақодири зиёди ҳафтаро дар асоси миқдори рӯзи байни ду муддати дода шуда низ бар хоҳад гардонд. Агар ин параметр ба 1 баробар бошад, танҳо ҳафтаҳои пурра низ шумурда хоҳанд шуд.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
tg: WEEKS(таърих2; таърих1; холат)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
tg: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0), 1-ро бар мегардонад, чанде байни ин ду муддат, 1 ҳафтаву ва 1 рӯз гузаштааст

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
tg: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1), 0-ро бар мегардонад, чанде байни ин ду муддат, ҳафтаи пуррае, ки аз ибтидои рӯзи ҳафта (душанбе ё якшанбе бо мутақобилияти танзимоти локалӣ) оғоз ёфтааст, нагузаштааст.

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
tg: Функсияи MONTHS() фарқи байни ду муддатҳоро дар ҳар моҳ бар мегардонад. Параметри саввум ба тартиботи ҳисобкунӣ нишон медиҳад: агар он ба 0 баробар бошад, MONTHS() ба қадри имкон мақодири зиёди моҳҳоро дар асоси миқдори рӯзи байни ду муддати дода шуда низ бар хоҳад гардонд. Агар ин параметр ба 1 баробар бошад, танҳо моҳҳои пурра, ки аз ибтидои рӯзи моҳ сар мешаванд ва дар охири рӯзи моҳ ба итмом мерасанд, шумурда хоҳанд шуд.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
tg: MONTHS(таърих2; таърих1; холат)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
tg: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0), 1-ро бар мегардонад, чанде байни ин ду муддат 1 моҳ ва 8 рӯз гузаштааст

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
tg: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1), 0-ро бар мегардонад, чанде байни ду муддат, моҳи пуррае, ки аз ибтидои рӯзи моҳ оғоз ёфтааст, нагузаштааст

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
tg: Функсияи YEARS(), фарқи байни ду муддатҳоро дар ҳар сол бар мегардонад. Параметри саввум ба тартиботи ҳисобкунӣ нишон медиҳад: агар он ба 0 баробар бошад, YEARS() ба қадри имкон мақодири зиёди солҳоро дар асоси миқдори рӯзи байни ду муддати дода шуда низ бар хоҳад гардонд. Агар ин параметр ба 1 баробар бошад, танҳо солҳои пурра, ки аз 1-уми январ сар мешаванд ва дар 31-уми декабр ба итмом мерасанд, шумурда хоҳанд шуд.

en: YEARS(date2; date1; mode)
tg: YEARS(таърих2; таърих1; холат)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
tg: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0), 1-ро бар мегардонад, чанде байни ин ду муддат, 1 сол ва 7 рӯз гузаштааст

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
tg: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1), 0-ро бар мегардонад, чанде байни ин ду муддат, соли пуррае, ки аз 1-уми рӯз оғоз ёфта буд, нагузаштааст

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
tg: Функсияи DAYS(), фарқи байни ду санаро дар ҳар рӯз бар мегардонад.

en: DAYS(date2; date1)
tg: DAYS(таърих2; таърих1)

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
tg: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") бозгаштан 4

en: Month
tg: Моҳ

en: Day
tg: Рӯз

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
tg: Функсияи DAYOFYEAR(), рақами тартибии рӯзро дар як сол бар мегардонад (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
tg: DAYOFYEAR(сол;моҳ;таърих)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
tg: DAYOFYEAR(2000;12;1) бозгаштан 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
tg: DAYOFYEAR(2000;2;29) бозгаштан 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
tg: Функсияи DATE(), сатри ба андоза даровардаи санаро бар мегардонад.

en: DATE(year;month;date)
tg: DATE(сол;моҳ;таърих)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
tg: DATE(2000;5;5) бозгаштан Ҷумъа 05 Май 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
tg: Функсияи TIME(), сатри ба андоза даровардаи муддатро бар мегардонад.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
tg: TIME(соатҳо;дақиқаҳо;сонияҳо)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
tg: TIME(10;2;2) бозгаштан 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
tg: TIME(10;70;0) бозгаштан 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
tg: TIME(10;-40;0) бозгаштан 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
tg: Функсияи HOURS(), мақодирияти соатро аз сатри муддат бар мегардонад.

en: HOURS(time)
tg: HOURS(вақт)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
tg: HOURS("10:5:2") бозгаштан 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
tg: Функсияи ISLEAPYEAR(), агар сол кабиса бошад, True-ро бар мегардонад.

en: ISLEAPYEAR(year)
tg: ISLEAPYEAR(сол)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
tg: ISLEAPYEAR(2000) бозгаштан True

en: DAYSINMONTH(year;month)
tg: DAYSINMONTH(сол;моҳ)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
tg: DAYSINMONTH(2000;2) бозгаштан 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
tg: Функсияи DAYSINYEAR(), мақодири рӯзро дар соли дода шуда бар мегардонад.

en: DAYSINYEAR(year)
tg: DAYSINYEAR(сол)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
tg: DAYSINYEAR(2000) бозгаштан 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
tg: Функсияи WEEKSINYEAR(), миқдори ҳафтаро дар соли дода шуда,бар мегардонад.

en: WEEKSINYEAR(year)
tg: WEEKSINYEAR(сол)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
tg: WEEKSINYEAR(2000) бозгаштан 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
tg: Функсияи MINUTES(), мақодирияти дақиқаро аз сатри муддат бар мегардонад.

en: MINUTES(time)
tg: MINUTES(вақт)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
tg: MINUTES("10:5:2") бозгаштан 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
tg: Функсияи SECONDS(), мақодирияти сонияро аз сатри муддат бар мегардонад.

en: SECONDS(time)
tg: SECONDS(вақт)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
tg: SECONDS("10:5:2") бозгаштан 2

en: Number of day in week (1..7)
tg: Миқдори рӯзҳо дар ҳафта (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
tg: Функсияи DAYNAME(), исми рӯзи ҳафтаро бо рақами тартибии он (1..7), бар мегардонад. Дар баъзе шаҳрҳо, рӯзи аввали ҳафта - душанбе мебошад ва дар дигар низ - якшанбе.

en: DAYNAME(weekday)
tg: DAYNAME(рӯзи хафта)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
tg: DAYNAME(1) бозгаштан Душанбе (агар ҳафта сар кунад дар Душанбе)

en: Number of month (1..12)
tg: Миқдори моҳҳо (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
tg: Функсияи MONTHNAME(), номи моҳро бо рақамаш (1...12) бар мегардонад.

en: MONTHNAME(number)
tg: MONTHNAME(рақам)

en: MONTHNAME(5) returns May
tg: MONTHNAME(5) бозгаштан Май

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
tg: CURRENTDATE() бозгаштан "Шанбе 13 Апрел 2002"

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
tg: TODAY() бозгаштан "Шанбе 13 Апрел 2002"

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
tg: NOW() бозгаштан "Шанбе 13 Апрел 2002 19:12:01"

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
tg: CURRENTDATETIME() бозгаштан "Шанбе 13 Апрел 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
tg: Функсияи CURRENTTIME(), муддати равонро дар сатри ба андоза дароварда низ бар мегардонад.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
tg: CURRENTTIME() бозгаштан "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
tg: Функсияи EASTERSUNDAY(), санаи Писҳоро дар соли дода шуда бар мегардонад.

en: EASTERSUNDAY(year)
tg: EASTERSUNDAY(сол)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
tg: EASTERSUNDAY(2003) бозгаштан "20 Апрел 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
tg: Функсияи ISOWEEKNUM(), рақами ҳафтаро дар як сол, ки дар он санаи дода шуда рост меояд, бар мегардонад. Таваҷҷӯъ: ин функсия бо стандарти ISO8601 мувофиқ аст - ҳафта доимо аз душанбе оғоз меёбад ва якшанбе ба итмом мерасад. Ибтидои ҳафтаи сол - ин он ҳафтаест, ки он дорои панҷшанбеи аввале дар сол мебошад.

en: ISOWEEKNUM(date)
tg: ISOWEEKNUM(таърих)

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
tg: ISOWEEKNUM(A1) бозгаштани 51, агар дар ячейка A1 таърих "21st of Dec"аст.

en: Engineering
tg: Инженерӣ

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
tg: Функсияи BASE(), рақами даҳиро ба дигар низоми ҳисобкунӣ аз 2 то 36 ба куллӣ тағйир медиҳад.

en: BASE(number;base;prec)
tg: BASE(рақам;умумӣ;аниқи)

en: BASE(128;8) returns "200"
tg: BASE(128;8) бозгаштан "200"

en: Where the function is evaluated
tg: Кай функсияи ҳисоббари

en: Order of the function
tg: Функсияи тартиб

en: The BESSELI() function returns the modified Bessel function In(x).
tg: Функсияи BESSELI(), функсияи тағйирёфтаи Бесселро бар мегардонад, ки он барои ҳисобкунии функсияи Бессел барои ҳамчун аргументи мавҳум буда эквивалентнок мебошад.

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
tg: BESSELI(0.7;3) бозгаштан 0.007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
tg: Функсияи BESSELJ(), функсияи Бесселро бар мегардонад.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
tg: BESSELJ(0.89;3) бозгаштан 0.013974004

en: The BESSELK() function returns the modified Bessel function, which is equivalent to the Bessel function evaluated for purely imaginary arguments.
tg: Функсияи BESSELK(), функсияи тағйирёфтаи Бесселро бар мегардонад, ки он барои ҳисобкунии функсияи Бессел барои ҳамчун аргументи мавҳум буда эквивалентнок мебошад.

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
tg: BESSELK(3;9) бозгаштан 397.95880

en: The BESSELY() function returns the Bessel function, which is also called the Weber function or the Neumann function.
tg: Функсияи BESSELY(), функсияи Бесселро бар мегардонад, ки он ҳамчун функсияи Вебер ва ё Нейман ном дорад.

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
tg: BESSELY(4;2) баробар 0.215903595

en: From unit
tg: Аз Комил

en: To unit
tg: То Комил

en: The CONVERT() function returns a conversion from one measurement system to another.
tg: Функсияи CONVERT(), аз як воҳиди санҷиш ба дигар низ тағйир медиҳад.

en: Supported distance units: m (meter), in (inch), ft (feet), mi (mile), Nmi (nautical mile), ang (Angstrom), parsec, lightyear.
tg: Андозаи масофат: m (метр), in (дюйм), ft (фут), mi (миля), Nmi(баҳри миля) ang (Ангстрем), parsec (парсек), lightyear (рӯшноии сол)

en: Supported pressure units: Pa (Pascal), atm (atmosphere), mmHg (mm of Mercury), psi, Torr.
tg: Воҳиди санҷиши фишор: Pa (Паскал), atm (атмосфера), mmHg (милиметрҳои фағаҳои симоб), psi, Torr.

en: Supported force units: N (Newton), dyn, pound.
tg: Якта-нимта андозаи кувва: N (нютон), dyn, pound(фунти кувва)

en: Supported energy units: J (Joule), e (erg), c (Thermodynamic calorie), cal (IT calorie), eV (electronvolt), HPh (Horsepower-hour), Wh (Watt-hour), flb (foot-pound), BTU.
tg: Воҳиди санҷиши қувва: J (Джоул), e (эрг), c (Калорияи термодинамикӣ), cal (Калорияи IT), eV (электрон-волт), HPh (қувваи асп-соат), flb (футо-фунт), BTU.

en: Supported power units: W (Watt), HP (horsepower), PS (Pferdestaerke).
tg: Воҳиди санҷиши иқтидор: W (Ватт), HP (қувваи асп), PS (қувваи аспҳо [немисӣ]).

en: Supported magnetism units: T (Tesla), ga (Gauss).
tg: Воҳиди санҷиши магнитӣ: T (Тесла), ga (Гаусс).

en: Supported temperature units: C (Celsius), F (Fahrenheit), K (Kelvin).
tg: Воҳиди санҷиши температура: С (градусҳои Селсия), F (градусҳои Фаренгейт), K (градусҳои Келвин).

en: Supported area units: m2 (square meter), mi2 (square mile), Nmi2 (square Nautical mile), in2 (square inch), ft2 (square foot), yd2 (square yard), acre, ha (hectare).
tg: Воҳиди санҷиши масоҳат: m2 (метри квадратӣ), mi2 (миляи квадратӣ), Nmi2 (миляи баҳрии квадратӣ), in2 (дюйми квадратӣ), ft2 (фути квадратӣ), yd2 (ярди квадратӣ), acre (акр), ha (гектар).

en: Supported speed units: m/s (meters per second), m/h (meters per hour), mph (miles per hour), kn (knot).
tg: Воҳиди санҷиши суръат: m/s (метр дар як дақиқа), m/h (метр дар як соат), mph (миля дар як соат), kn (узел).

en: For metric units any of the following prefixes can be used: E (exa, 1E+18), P (peta, 1E+15), T (tera, 1E+12), G (giga, 1E+09), M (mega, 1E+06), k (kilo, 1E+03), h (hecto, 1E+02), e (dekao, 1E+01), d (deci, 1E-01), c (centi, 1E-02), m (milli, 1E-03), u (micro, 1E-06), n (nano, 1E-09), p (pico, 1E-12), f (femto, 1E-15), a (atto, 1E-18).
tg: Барои мақодири метрикӣ чунин префиксҳо дар номҳои воҳиди санҷишот низ дастрас мебошанд: E (экза, 1E+18), P (пета, 1E+15), T (тера, 1E+12), G (гига, 1E+09), M (мега, 1E+06), k (кило, 1E+03), h (гекто, 1E+02), e (дека, 1E+01), d (деци, 1E-01), c (санти, 1E-02), m (милли, 1E-03), u (микро, 1E-06), n (нано, 1E-09), p (пико, 1E-12), f (фемто, 1E-15), a (атто, 1E-18).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
tg: CONVERT(Рақам; Аз Комил; То Комил)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
tg: CONVERT(32;"C";"F") баробар 89.6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
tg: CONVERT(3;"lbm";"kg") баробар 1.3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
tg: CONVERT(7.9;"cal";"J") баробар 33.0757

en: Lower limit
tg: Ҳади поёнтарин

en: Upper limit
tg: Ҳади болотарин

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
tg: ERF(Ҳади поёнтарин; Ҳади болотарин)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
tg: ERF(0.4) баробар 0.42839236

en: The ERFC() function returns the complementary error function.
tg: Функсияи ERFC(), функсияи иловагии хатогиро бар мегардонад.

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
tg: ERFC(Ҳади поёнтарин; Ҳади болотарин)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
tg: ERFC(0.4) баробар 0.57160764

en: The value to convert
tg: Ислоҳотии маъно

en: DEC2BIN(value)
tg: DEC2BIN(маъно)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
tg: DEC2BIN(12) бозгаштан "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
tg: DEC2BIN(55) бозгаштан "110111"

en: DEC2HEX(value)
tg: DEC2HEX(маъно)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
tg: DEC2HEX(12) бозгаштан "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
tg: DEC2HEX(55) бозгаштан "37"

en: DEC2OCT(value)
tg: DEC2OCT(маъно)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
tg: DEC2OCT(12) бозгаштан "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
tg: DEC2OCT(55) бозгаштан "67"

en: OCT2BIN(value)
tg: OCT2BIN(маъно)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
tg: OCT2BIN("12") бозгаштан "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
tg: OCT2BIN("55") бозгаштан "101101"

en: OCT2DEC(value)
tg: OCT2DEC(маъно)

en: OCT2DEC("12") returns 10
tg: OCT2DEC("12") бозгаштан 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
tg: OCT2DEC("55") бозгаштан 45

en: OCT2HEX(value)
tg: OCT2HEX(маъно)

en: BIN2DEC(value)
tg: BIN2DEC(маъно)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
tg: BIN2DEC("1010") бозгаштан 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
tg: BIN2DEC("11111") бозгаштан 31

en: BIN2OCT(value)
tg: BIN2OCT(маъно)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
tg: BIN2OCT("1010") бозгаштан "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
tg: BIN2OCT("11111") бозгаштан "37"

en: BIN2HEX(value)
tg: BIN2HEX(маъно)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
tg: BIN2HEX("1010") бозгаштан "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
tg: BIN2HEX("11111") бозгаштан "1f"

en: HEX2DEC(value)
tg: HEX2DEC(маъно)

en: HEX2DEC("a") returns 10
tg: HEX2DEC("a") бозгаштан 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
tg: HEX2DEC("37") бозгаштан 55

en: HEX2OCT(value)
tg: HEX2OCT(маъно)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
tg: HEX2OCT("a") бозгаштан "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
tg: HEX2OCT("37") бозгаштан "67"

en: HEX2BIN(value)
tg: HEX2BIN(маъно)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
tg: HEX2BIN("a") бозгаштан "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
tg: HEX2BIN("37") бозгаштан "110111"

en: Real coefficient
tg: Коэффисиент ҳақиқии қисм

en: Imaginary coefficient
tg: Коэфисиенти хаёлии кисм

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
tg: Функсияи COMPLEX(real;imag), воҳиди комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: COMPLEX(real;imag)
tg: COMPLEX(ҳақиқии коэф.;)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
tg: COMPLEX(1.2;3.4) бозгаштан "1.2+3.4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
tg: COMPLEX(0;-1) бозгаштан "-i"

en: Complex number
tg: Адади комплексӣ

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
tg: Функсияи IMAGINARY(string), коэфитсиенти қисми тасаввурии адади комплексиро бар мегардонад.

en: IMAGINARY(string)
tg: IMAGINARY(силсила)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
tg: IMAGINARY("1.2+3.4i") бозгаштан 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
tg: IMAGINARY("1.2") бозгаштан 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
tg: Функсияи IMREAL(string), коэфитсиенти қисми ҳақиқии адади комплексиро бар мегардонад.

en: IMREAL(string)
tg: IMREAL(силсила)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
tg: IMREAL("1.2+3.4i") бозгаштан 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
tg: IMREAL("1.2i") бозгаштан 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
tg: Функсияи IMCOS(string), косинуси адади комплексиро бар мегардонад.

en: IMCOS(string)
tg: IMCOS(силсила)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
tg: IMCOS("1+i") бозгаштан "0.83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
tg: IMCOS("12i") бозгаштан 81 377.4

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
tg: Функсияи IMSIN(string), синуси адади комплексиро бар мегардонад.

en: IMSIN(string)
tg: IMSIN(силсила)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
tg: IMSIN("1+i") бозгаштан "1.29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
tg: IMSIN("1.2") бозгаштан -0.536573

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
tg: Функсияи IMEXP(string), экспонентаи адади комплексиро бар мегардонад.

en: IMEXP(string)
tg: IMEXP(силсила)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
tg: IMEXP("2-i") бозгаштан "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
tg: IMEXP("12i") бозгаштан "0.843854-0.536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
tg: Функсияи IMLN(string), логарифмаи натуралии адади комплексиро бар мегардонад.

en: IMLN(string)
tg: IMLN(силсила)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
tg: IMLN("3-i") бозгаштан "1.15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
tg: IMLN("12") бозгаштан 2.48491

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
tg: Функсияи IMSQRT(string), решаи квадратиро аз адади комплексӣниз бар мегардонад.

en: IMSQRT(string)
tg: IMSQRT(силсила)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
tg: IMSQRT("1+i") бозгаштан "1.09868+0.45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
tg: IMSQRT("1.2i") бозгаштан "0.774597+0.774597i"

en: Power
tg: Дараҷа

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
tg: Функсияи IMPOWER(string), адади комплексиро,ки ба дараҷа бардошта шудааст, бар мегардонад.

en: IMPOWER(string)
tg: IMPOWER(силсила)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
tg: IMPOWER("4-i";2) бозгаштан "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
tg: IMPOWER("1.2";2) бозгаштан 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
tg: Функсияи IMSUM(), ҳосили ҷамъи якчанд ададҳои комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMSUM(value;value;...)
tg: IMSUM(маъно;маъно;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
tg: IMSUM(1.2;"3.4+5i") бозгаштан "4.6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
tg: IMSUM(1.2;"1i") бозгаштан "1.2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
tg: Функсияи IMDIV(), натиҷаи тақсими якчанд ададҳои комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMDIV(value;value;...)
tg: IMDIV(маъно;маъно;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
tg: IMDIV(1.2;"3.4+5i") бозгаштан "0.111597-0.164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
tg: IMDIV("12+i";"12-i") бозгаштан "0.986207+0.16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
tg: Функсияи IMSUB(), ҳосили ками якчанд ададҳои комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMSUB(value;value;...)
tg: IMSUB(маъно;маъно;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
tg: IMSUB(1.2;"3.4+5i") бозгаштан "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
tg: IMSUB(1.2;"1i") бозгаштан "1.2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
tg: Функсияи IMPRODUCT(), ҳосили якчанд ададҳои комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
tg: IMPRODUCT(маъно;маъно;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
tg: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") бозгаштан "4.08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
tg: IMPRODUCT(1.2;"1i") бозгаштан "+1.2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
tg: Функсияи IMCONJUGATE(complex number), тасрифи адади комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMCONJUGATE(complex number)
tg: IMCONJUGATE(комплексии рақам)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
tg: IMCONJUGATE("1.2+5i") бозгаштан "1.2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
tg: IMCONJUGATE("-i") бозгаштан "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
tg: IMCONJUGATE("12") бозгаштан "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
tg: Функсияи IMARGUMENT(complex number), аргументи адади комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMARGUMENT(complex number)
tg: IMARGUMENT(комплексии рақам)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
tg: IMARGUMENT("1.2+5i") бозгаштан 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
tg: IMARGUMENT("-i") бозгаштан -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
tg: IMARGUMENT("12") бозгаштан "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
tg: Функсияи IMABS(), муқаррароти адади комплексиро монанди x+yi, бар мегардонад.

en: IMABS(complex number)
tg: IMABS(комплексии рақам)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
tg: IMABS("1.2+5i") бозгаштан 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
tg: IMABS("-i") бозгаштан 1

en: IMABS("12") returns 12
tg: IMABS("12") бозгаштан 12

en: Floating point value
tg: Рақами аз шинокунандаи нукта

en: The DELTA() function returns 1 if x equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
tg: Функсияи DELTA(), 1-ро бар мегардонад, агар x ба y баробар бошад вагарна 0. Пешфарзӣ y ба 0 баробар аст.

en: DELTA(1.2; 3.4) returns 0
tg: DELTA(1.2; 3.4) бозгаштан 0

en: DELTA(3; 3) returns 1
tg: DELTA(3; 3) бозгаштан 1

en: DELTA(1; TRUE) returns 1
tg: DELTA(1; TRUE) бозгаштан 1

en: The GESTEP() function returns 1 if x greater or equals y, otherwise returns 0. y defaults to 0.
tg: Функсияи GESTEP(), 1-ро бар мегардонад, агар x калонтар ё ё ба y баробар бошад вагарна 0. Пешфарзӣ y ба 0 баробар аст.

en: GESTEP(1.2; 3.4) returns 0
tg: GESTEP(1.2; 3.4) бозгаштан 0

en: GESTEP(3; 3) returns 1
tg: GESTEP(3; 3) бозгаштан 1

en: GESTEP(0.4; TRUE) returns 0
tg: GESTEP(0.4; TRUE) бозгаштан 0

en: GESTEP(4; 3) returns 1
tg: GESTEP(4; 3) бозгаштан 1

en: Financial
tg: Молиявӣ

en: Issue date
tg: Таърихи барориш

en: First interest
tg: Пулдиҳии якум

en: Settlement
tg: Таърихи ҳисоб

en: Annual rate of security
tg: Яксолаи миқдори маош барои коҳази баҳодор

en: Par value
tg: Номинал

en: Number of payments per year
tg: Кадари пул додани ба сол

en: Day counting basis
tg: Пойсутуни ҳисоби рӯз

en: ACCRINT(issue; first interest; settlement; rate; par; frequency; basis)
tg: ACCRINT(таърихи барориш; якуми пулдиҳи; таърихи ҳисоб; миқдори маош; номиналӣ; даврият; базис)

en: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) returns 16,944
tg: ACCRINT("2/28/2001"; "8/31/2001"; "5/1/2001"; 0.1; 1000; 2; 0) бозгаштан 16,944

en: ACCRINTM(issue; settlement; rate; par; basis)
tg: ACCRINTM(таърихи барориш; таърихи ҳисоб; микдори маош;паёнии маъно; базис)

en: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) returns 5.0278
tg: ACCRINTM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1; 100) бозгаштан 5.0278

en: Cost
tg: Арзиш

en: Principal
tg: Капитал

en: Interest rate
tg: Миқдори маош

en: Periods per year
tg: Даврҳои дар сол

en: Years
tg: Солҳо

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
tg: COMPOUND(аввали капитал;миқдори маошҳои давр;пул диҳии дар сол )

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
tg: COMPOUND(5000;0.12;4;5) баробар 9030.56

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
tg: CONTINOUS(капитал;миқдори пул;сол)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
tg: CONTINUOUS(1000;0.1;1) баробар 1105.17

en: Frequency
tg: Зудии пулдиҳӣ

en: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) returns 1
tg: COUPNUM("2/28/2001"; "8/31/2001"; 2; 0) бозгаштан 1

en: Salvage
tg: Охири арзиш

en: Life
tg: Соати истисмор

en: Period
tg: Давр

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
tg: Функсияи DB(), молу мулки амортизатсияро дар ин давр бо истифодаи тарзи баробар хориҷ кардан, ҳисоб мекунад. Миқдори моҳ, параметри ноҳатмӣ мебошад, агар ишора нашуда бошад, ин маврид ба 12 баробар мешавад.

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
tg: DB(8000;400;6;3) баробар 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
tg: DB(8000;400;6;3;2) баробар 1783.41

en: Factor
tg: Коэфисиент

en: The DDB() function calculates the depreciation of an asset for a given period using the arithmetic-declining method. The factor is optional, if omitted it is assumed to be 2. All the parameter must be greater than zero.
tg: Функсияи DDB(), амортизатсияи молу мулкро дар даври дода шуда бо истифодаи тарзи дубора рӯйхаткунии амортизатсия ё бо дигар тарзи дода шудаи махсус, ҳисоб мекунад. Коэффитсиент параметри ноҳатмӣ низ мебошад ва пешфарзӣ аҳамияти он ба 2 баробар аст. Ҳамаи дигар параметрҳо бояд аз 0 калон бошанд.

en: DDB(75000;1;60;12;2) returns 1721.81
tg: DDB(75000;1;60;12;2) бозгаштан 1721.81

en: Price per $100 face value
tg: Нарҳи аз ҳар $100 номиналии арзиш

en: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) returns 0.2841
tg: DISC("2/28/2001"; "8/31/2001"; 12; 14) бозгаштан 0.2841

en: Fractional Dollar
tg: Майдаи доллар

en: The DOLLARDE() function returns a dollar price expressed as a decimal number. The fractional dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
tg: Функсияи DOLLARDE(), адади даҳиро дар асоси нархе, ки монанди каср дода шудааст, ҳисоб мекунад. Доллари касрӣ -- сурати касре, ки табдил додан лозим аст.

en: DOLLARDE(fractional dollar; fraction)
tg: DOLLARDE(майдаи доллар; махроҷ)

en: DOLLARDE(1.02; 16) - stands for 1 and 2/16 - returns 1.125
tg: DOLLARDE(1.02; 16) - ,барои сочма 1 ва 2/16 - баргардондан 1.125

en: Decimal Dollar
tg: Аъшории долар

en: The DOLLARFR() function returns a dollar price expressed as a fraction. The decimal dollar is the number to be converted and the fraction is the denominator of the fraction
tg: Функсияи DOLLARFR(), арзро монанди адади даҳӣ ва монанди каср низ нишон медиҳад. Доллари даҳӣ -- ададе, ки ба каср табдил додан лозим аст.

en: DOLLARFR(fractional dollar; fraction)
tg: DOLLARFR(майдаи доллар; махраҷ)

en: Rate
tg: Миқдори маош

en: Present value (PV)
tg: Шарондаи ҳосили ҷамъ (PV)

en: Future value (FV)
tg: Ҳосили ҷамъро дар оянда

en: Returns the number of periods needed for an investment to retain a desired value.
tg: Мавриде, ки арзи молу мулк то маблағи муайян омада расад, он мақодири давраро бар хоҳад гардонд.

en: DURATION(0.1; 1000; 2000) returns 7.27
tg: DURATION(0.1; 1000; 2000) бозгаштан 7.27

en: Basis
tg: Пойсутун

en: Nominal interest rate
tg: Наминалии фоизи миқдори маош

en: Periods
tg: Дарвҳо

en: The EFFECT() function calculates the effective yield for a nominal interest rate (annual rate or APR). For example: 8% interest compounded monthly provides an effective yield of EFFECT(.08;12) or 8.3%.
tg: Функсияи CONTINUOUS(), бузургии миқдори фоизро дар асоси миқдори фоизи номиналӣ (миқдори солона ё APR), ҳисоб мекунад. Мисол, даромади умумӣ аз пардохти фоизи ҳар моҳа, мавриди 8% солона буданаш, он EFFECT(.08;12) or 8.3%-ро ташкил медиҳад.

en: EFFECT(nominal;periods)
tg: EFFECT(номиналии миқдори маош;даврҳои)

en: EFFECT(0.08;12) equals 0.083
tg: EFFECT(0.08;12) баробар 0.083

en: EURO(currency)
tg: EURO(валюта)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
tg: EURO("DEM") баробар 1.95583

en: Present value
tg: Шорандаи ҳосили ҷамъ

en: FV(present value;yield;periods)
tg: FV(поёнии маблағгузори;миқдори маош;давр)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
tg: FV(1000;0.08;2) баробар 1166.40

en: Payment per period
tg: Пул додани аз давр

en: Investment
tg: Ҳосили ҷамъ

en: INTRATE(settlement; maturity; investment; redemption; basis)
tg: INTRATE(таърихи ҳисоб; таърихи адо; ҳосили ҷамъ,гашта гирифтан; базис)

en: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) returns 1.98
tg: INTRATE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000000; 2000000; 1) бозгаштан 1.98

en: Number of periods
tg: Кадарҳои давр

en: Present values
tg: Аввали арзиши мол

en: Future value (optional)
tg: Ҳосили ҷамъро дар оянда (ғайриҳатмии параметр)

en: Type (optional)
tg: Намуд (optional)

en: IPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards interest.
tg: Аҳамияти пардохтро дар даври дода шудаи амортизатсия ҳисоб мекунад.

en: Rate is the periodic interest rate.
tg: Фоизи миқдори маош дар бозор

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPER for the last period.
tg: Даври амортизатсия. 1 барои даври ибтидо ва NPER барои даври охир.

en: NPER is the total number of periods during which annuity is paid.
tg: NPER - миқдори даври умумие, ки дар ин замонмолу мулк амортизатсия мешавад (даври амортизатсия)

en: PV is the present value in the sequence of payments.
tg: PV - арзиши аввалаи молу мулк.

en: FV (optional) is the desired (future) value.  default: 0.
tg: FV (параметри ноҳатмӣ) - арзиши боқимонда. Пешфарзӣ: 0

en: Type (optional) defines the due date. 1 for payment at the beginning of a period and 0 (default) for payment at the end of a period.
tg: Навъ (параметри ноҳатмӣ), санаи пардохтро муайян мекунад. 1 маънои пардохт дар ибтидои давр буданашро дорад, 0 (аҳамияти пешфарз) - пардохт дар охири давр.

en: The example shows the interest to pay in the last year of a three year loan. The interest rate is 10 percent.
tg: Дар мисол аҳамияти пардохт дар соли охири қарзи се сола низ намоиш шудааст. Миқдори фоиз - 10% солона.

en: IPMT(Rate; Period; NPer; PV; FV; Type)
tg: IPMT(миқдори маош;давр; NPer; PV; FV; хел)

en: IPMT(0.1;3;3;8000) equals -292.45
tg: IPMT(0.1;3;3;8000) баробар -292.45

en: Present values (PV)
tg: Аввали арзиш (PV)

en: Calculates the interest paid on a given period of an investment.
tg: Миқдори пардохтро дар даври дода шудаи амортизатсия, бар мегардонад.

en: Period is the amortizement period. 1 for the first and NPer for the last period.
tg: Даври амортизатсия. 1 барои даври ибтидо ва NPER барои даври охир.

en: NPer is the total number of periods during which annuity is paid.
tg: NPER - миқдори даври умумие, ки дар ин замон молу мулк амортизатсия мешавад (даври амортизатсия).

en: ISPMT(Rate; Period; NPer; PV)
tg: ISPMT(миқдори маош; давр; NPer; PV)

en: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) equals -533333
tg: ISPMT(0.1; 1; 3; 8000000) баробар -533333

en: Face value
tg: Номинал

en: Coupon rate
tg: Миқдори маоши купон

en: Coupons per year
tg: Кадар купонҳои дар сол

en: Market interest rate
tg: Фоизи миқдори маош дар бозор

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
tg: Функсияи LEVEL_COUPON(), арзиши облигатсияи купониро ҳисоб мекунад. Мисол, мавриди миқдори фоиз дар бозор 10% буданаш, облигатсия бо номинали $1000 бо купони нимсола (миқдори 13%) бо мӯҳлати 4 сол ба соҳибаш LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) ё $1096.95. мебиёрад.

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
tg: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) баробар 1096.95

en: Effective interest rate
tg: Таъсирноки фоизи миқдори маош

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
tg: Функсияи NOMINAL(), бузургии миқдори фоизро дар асоси самаранокии миқдори фоиз ва марҳиланокии ҳисоб карда навиштанро низ ҳисоб мекунад. Мисол, мавриди ҳисоб кардани миқдори фоизи таъсирбахш ба 8% бо ҳармоҳа пардозиши фризҳо, миқдори фоизи номиналӣ NOMINAL(.08;12) or 7.72%-ро ташкил медиҳад.

en: NOMINAL(effective;periods)
tg: NOMINAL(таъсирноки миқдори маош;дарвҳо)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
tg: NOMINAL(0.08;12) баробар 0.0772

en: Payment
tg: Пул додан

en: Future value (FV - optional)
tg: Ҳосили ҷамъро дар оянда(FV - ғайриҳатмии параметр)

en: Returns the number of periods of an investment.
tg: Миқдори давраи ҷомаи амал пӯшидани пардохтро бар мегардонад.

en: NPER(0.1; -100; 1000) equals 11
tg: NPER(0.1; -100; 1000) ба 11 баробар аст

en: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) returns 11.906
tg: NPER(0.06; 0; -10000; 20000 ;0) бозгаштан 11.906

en: Number of periods (NPer)
tg: Кадарҳои давр (NPer)

en: PMT(0.1; 4; 10000) equals -3154.71
tg: PMT(0.1; 4; 10000) баробар -3154.71

en: PPMT calculates the amount of a payment of an annuity going towards principal.
tg: Аҳамияти пардохтро дар даври дода шудаи амортизатсия ҳисоб мекунад.

en: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) equals -18.48
tg: PPMT(0.0875;1;36;5000;8000;1) баробар -18.48

en: Discount rate
tg: Миқдори маоши дисконт

en: Future value
tg: Маънои оянда

en: PV(future value;rate;periods)
tg: PV(маблағи интизорӣ;миқдори маош;даврҳо)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
tg: PV(1166.4;0.08;2) баробар 1000

en: RECEIVED(settlement; maturity; investment; discount; basis)
tg: RECEIVED(таъриҳи ҳисоб; муддати адо; ҳосили ҷамъ; миқдори маош дисконт; базис)

en: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) returns 1,025.787
tg: RECEIVED("2/28/2001"; "8/31/2001"; 1000; 0.05; 0) бозгаштан 1,025.787

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
tg: Функсияи SLN(), бузургии беқадршавии молу мулки амортизатсиониро дар як давр муайян мекунад. Арзиш маблағе, ки ба амортизатсия сарф мешавад, нишон медиҳад. Арзиши боқимонда -- арзиши молу мулк дар охири давр. Вақти истифодабарӣ -- миқдори даврҳое, ки ин замон молу мулк амортизатсия мешавад. SLN(), арзиши бақиявиро ба вақти истифода барӣ тақсим мекунад.

en: SLN(10000;700;10) equals 930
tg: SLN(10000;700;10) баробар 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
tg: Функсияи SYD(), амортизатсияи молу мулки солонаро дар асоси арзиши худ, арзиши бақиявӣ, мӯҳлати истифодабарии мунтазирӣ ва даври нишондодро бар мегардонад. Ин тарз суръати амортизатсияро тез мекунад, чанде харҷи амортизатсионӣ дар даври аввал, зиёдтар мешаванд. Харҷи амортизатсионӣ ҳамчун фарқи байни арзиши аввала ва арзиши бақиявии молу мулк, ҳисоб карда мешавад. Мӯҳлати истифодабарӣ -- миқдори даврҳо, ки ин замон молу мулк амортизатсия мешавад.

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
tg: SYD(5000; 200; 5; 2) баробар 1280

en: The TBILLEQ functions returns the bond equivalent for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days.
tg: Функсияи TBILLEQ, такяи облигатсияе, ки ба вексели хазинагӣ мувофиқ аст, бар мегардонад. Санаи пардохт бояд дертар аз мӯҳлати пардохт бошад, лекин на дертар аз 365 рӯз.

en: TBILLEQ(settlement; maturity; discount)
tg: TBILLEQ(таърихи ҳисоб; таърихи адо; миқдори маоши дисконт)

en: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) returns 0.1068
tg: TBILLEQ("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.1) бозгаштан 0.1068

en: The TBILLPRICE functions returns the price per $100 value for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The discount rate must be positive.
tg: Функсияи TBILLPRICE, арзи ҳар як вексели хазинавие, ки гузошта шудааст, бар мегардонад. Мӯҳлати адо кардан бояд дертар аз мӯҳлати пардохт бошад, лекин на дертар аз 365 рӯз. Такяи дисконт бояд мусбат бошад.

en: TBILLPRICE(settlement; maturity; discount)
tg: TBILLPRICE(таърихи ҳисоб; таърихи адо; миқдори маоши дисконт)

en: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) returns 97.4444
tg: TBILLPRICE("2/28/2001"; "8/31/2001"; 0.05) бозгаштан 97.4444

en: The TBILLYIELD functions returns the yield for a treasury bill. The maturity date must be after the settlement date but within 365 days. The price must be positive.
tg: Функсияи TBILLYIELD, даромадро аз рӯи вексели хазинавӣ бар мегардонад. Мӯҳлати адо кардан бояд дертар аз мӯҳлати пардохт бошад, лекин на дертар аз 365 рӯз. Арзиш бояд мусбат бошад.

en: TBILLYIELD(settlement; maturity; price)
tg: TBILLYIELD(таърихи ҳисоб; таърихи адо; миқдори маоши дисконт)

en: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) returns -1.63
tg: TBILLYIELD("2/28/2001"; "8/31/2001"; 600) бозгаштан -1.63

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
tg: Функсияи ZERO_COUPON(), маблағи купони якдафъагиро барои облигатсияи дисконтӣ низ ҳисоб мекунад. Мисол, агар миқдори фоиз 10%-ро ташкил кунад, облигатсия бо номинали $1000, ки ба 20 сол баровардааст, дорои ZERO_COUPON(1000;.1;20) ё $148.64 хоҳад шуд.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
tg: ZERO_COUPON(рӯй;номинал;миқдори маош;сола)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
tg: ZERO_COUPON(1000;.1;20) баробар 148.64

en: Manual
tg: Дастакӣ

en: Reference
tg: Истинод

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
tg: Функсияи N(), миқдорро ба адад тағйир медиҳад. Агар параметр адад бошад ё ба он бадарға карда шавад, ин функсия ҳамин ададро бар мегардонад. Агар ин аҳамияти мантиқӣ бошад, ин гоҳ адади 1 бар гардонида хоҳад шуд. Агар аҳамият сана бошад, тасвири сана ҳамчун адад бар гардонида мешавад. Дар ҳамаи дигар мавридҳо,0 бар гардонида мешавад.

en: N(value)
tg: N(маъно)

en: N(3.14) returns 3.14
tg: N(3.14) бозгаштан 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
tg: N("7") 0-ро бар мегардонад (чанде "7" матн мебошад)

en: INFO(type)
tg: INFO(намуд)

en: Any value
tg: Маънои ҳар як

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
tg: Функсияи ISLOGICAL(), агар параметр аҳамияти мантиқӣ бошад (вагарна False), True-ро бар мегардонад.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
tg: ISLOGICAL(A1>A2) бозгаштан True

en: ISLOGICAL(12) returns False
tg: ISLOGICAL(12) бозгаштан False

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
tg: Функсияи SBLANK(), агар аҳамияти диҳанда холӣ бошад (вагарна False), True-ро бар мегардонад.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
tg: ISBLANK(A1) бозгаштан True агар A1 холӣ

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
tg: ISBLANK(A1) баргардонданFalse, агар А1 маънои нигоҳ доштан

en: ISNUMBER(12) returns True
tg: ISNUMBER(12) бозгаштан True

en: ISNUMBER(hello) returns False
tg: ISNUMBER(салом)бергардондан False

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
tg: Функсияи ISTIME(), True-ро мавриди параметр мақодири вақт буданаш (вагарна False), бар мегардонад.

en: ISTIME("12:05") returns True
tg: ISTIME("12:05") бозгаштан True

en: ISTIME("hello") returns False
tg: ISTIME("hello") бозгаштан False

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
tg: Функсияи ISDATE(), True-ро бар мегардонад, агар миқдори таҳвил диҳанда сана бошад (вагарна False).

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
tg: ISDATE("2000-2-2") бозгаштан True

en: ISDATE("hello") returns False
tg: ISDATE("hello") бозгаштан False

en: The ISREF() function returns True if the parameter refers to a reference. Otherwise it returns False
tg: Функсияи ISREF(), True-ро мавриди миқдори таҳвил диҳанда, истинод ба миқдор буданаш (вагарна False), бар мегардонад.

en: ISREF(A12) returns true
tg: ISREF(A12) бозгаштан true

en: ISREF("hello") returns false
tg: ISREF("hello") бозгаштан false

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
tg: Функсияи ISTEXT(), True-ро вақте, ки миқдори таҳвил диҳанда сатр бошад (вагарна False), бар мегардонад.

en: ISTEXT(12) returns False
tg: ISTEXT(12) бозгаштан False

en: ISTEXT("hello") returns True
tg: ISTEXT("hello") бозгаштан True

en: ISNONTEXT(12) returns True
tg: ISNONTEXT(12) бозгаштан True

en: ISNONTEXT("hello") returns False
tg: ISNONTEXT("hello") бозгаштан False

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
tg: Функсияи ISODD(), агар адад тоқ бошад (вагарна False), True-ро бар мегардонад.

en: ISODD(12) returns False
tg: ISODD(12) бозгаштан False

en: ISODD(-7) returns True
tg: ISODD(-7) бозгаштан True

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
tg: Функсияи ISEVEN(), агар адад ҷуфт бошад (вагарна False), True-ро бар мегардонад.

en: ISEVEN(12) returns True
tg: ISEVEN(12) бозгаштан True

en: ISEVEN(-7) returns False
tg: ISEVEN(-7) бозгаштан False

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
tg: Функсияи TYPE(), агар миқдорият адад бошад, 2 - агар ин матн бошад, 4 - агар ин миқдори мантиқӣ бошад, 16 - агар хато бошад ё 64, агар миқдор бузург бошад, 1-ро бар мегардонад. Агар ба функсия адреси ячейка бо формула дода шавад, навъи миқдори бозгашта таҳвил карда хоҳад шуд.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
tg: TYPE(A1) агар A1 дорои "Text" бошад, 2-ро бар мегардонад

en: TYPE(-7) returns 1
tg: TYPE(-7) бозгаштан 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
tg: TYPE(A2) агар A2 дорои "=CURRENTDATE()" бошад, 1-ро бар мегардонад

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
tg: Номи файли ҷадвали равонро бар мегардонад. Агар санад захира нашуда бошад, сатри холӣ бар гардонда хоҳад шуд.

en: Logical
tg: Мантиқҳо

en: The FALSE() function returns the boolean value FALSE.
tg: Функсияи FALSE(), аҳамияти мантқии False-ро бар мегардонад.

en: FALSE() returns FALSE
tg: FALSE() бозгаштан FALSE

en: The TRUE() function returns the boolean value TRUE.
tg: Функсияи TRUE(), аҳамияти мантиқии True-ро бар мегардонад.

en: TRUE() returns TRUE
tg: TRUE() бозгаштан TRUE

en: Boolean values
tg: Бомантиқи маъно

en: AND(value;value;...)
tg: AND(маъно;маъно;...)

en: AND(true;true;true) returns True
tg: AND(дуруст;дуруст;дуруст) бозгаштан True

en: AND(true;false) returns False
tg: AND(дуруст;нодуруст) бозгаштан False

en: OR(value;value;...)
tg: OR(маъно;маъно;...)

en: OR(false;false;false) returns False
tg: OR(false;false;false) бозгаштан False

en: OR(true;false) returns True
tg: OR(true;false) бозгаштан True

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
tg: Функсияи NAND(), агар ҳатто як параметр ҳақиқӣ набошад (вагарна он False-ро бар мегардонад), True-ро бар мегардонад.

en: NAND(value;value;...)
tg: NAND(маъно;маъно;...)

en: NAND(true;false;false) returns True
tg: NAND(true;false;false) бозгаштан True

en: NAND(true;true) returns False
tg: NAND(true;true) бозгаштан False

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
tg: Функсияи NOR(), агар ҳамаи параметрҳо аҳамияти мантиқии нодуруст бошанд, True-ро бар мегардонад. Вагарна он False-ро бар мегардонад.

en: NOR(value;value;...)
tg: NOR(маъно;маъно;...)

en: NOR(true;false;false) returns False
tg: NOR(true;false;false) бозгаштан False

en: NOR(false;false) returns True
tg: NOR(false;false) бозгаштан True

en: XOR(false;false;false) returns True
tg: XOR(false;false;false) бозгаштан True

en: Boolean value
tg: Бомантиқи маъно

en: NOT(bool)
tg: NOT(бомантики талабот)

en: NOT(false) returns True
tg: NOT(false) бозгаштан True

en: NOT(true) returns False
tg: NOT(true) бозгаштан False

en: IF(condition;if_true;if_false)
tg: IF(талабот;дар ҳақиқат; дар иҷро накардандро талабот)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
tg: A1=4;A2=6;IF((A1>A2;5;3) бозгаштан 3

en: Math
tg: Риёзи

en: The SUBTOTAL() function returns a subtotal of a given list of arguments ignoring other subtotal results in there. Function can be one of the following numbers: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.
tg: Функсияи SUBTOTAL(), зернатиҷаи рӯйхати аҳамияти дода шударо, ки дигар аҳамиятҳои зернатиҷаро дар ин рӯйхат ба эътибор намегирад, бар мегардонад. Функсияҳои зернатиҷот: 1 - Average, 2 - Count, 3 - CountA, 4 - Max, 5 - Min, 6 - Product, 7 - StDev, 8 - StDevP, 9 - Sum, 10 - Var, 11 - VarP.

en: SUBTOTAL(function; value)
tg: SUBTOTAL(функсия; маъно)

en: If A1:A5 contains 7, 24, 23, 56 and 9:
tg: Агар диапазони А1:А5 маънои нигоҳ доштан 7, 24, 23, 56 ва 9:

en: SUBTOTAL(1; A1:A5) returns 23.8
tg: SUBTOTAL(1; A1:A5) бозгаштан 23.8

en: SUBTOTAL(4; A1:A5) returns 56
tg: SUBTOTAL(4; A1:A5) бозгаштан 56

en: SUBTOTAL(9; A1:A5) returns 119
tg: SUBTOTAL(9; A1:A5) бозгаштан 119

en: SUBTOTAL(11; A1:A5) returns 307.76
tg: SUBTOTAL(11; A1:A5) бозгаштан 307.76

en: The LCM() function returns the least common multiple for two or more float values
tg: Функсияи LCM(), адади томи тақсимшавандаи хурди умумиро барои ду ва ё зиёда ададҳои шайъӣ низ бар мегардонад

en: LCM(value; value)
tg: LCM(маъно; маъно)

en: LCM(6;4) returns 12
tg: LCM(6;4) бозгаштан 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
tg: LCM(1.5;2.25) бозгаштан 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
tg: LCM(2;3;4) бозгаштан 12

en: Third number
tg: Рақами сеюм

en: The GCD() function returns the greatest common denominator for two or more integer values.
tg: Функсияи GCD(), махраҷи умумии калонтаринро барои ду ва ё зиёда аҳамиятҳои бутун низ бар мегардонад.

en: GCD(value; value)
tg: GCD(маъно; маъно)

en: GCD(6;4) returns 2
tg: GCD(6;4) бозгаштан 2

en: GCD(10;20) returns 10
tg: GCD(10;20) бозгаштан 10

en: GCD(20;15;10) returns 5
tg: GCD(20;15;10) бозгаштан 5

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
tg: Функсияи EPS(), аҳамияти эпсилонро - фарқи байни 1 ва адади калонтарини бо нуқтаи шиноварро бар мегардонад. Чанде компютерҳо мақодири номаҳдуди ишораҳоро барои намоиши ададҳо истифода мекунанд, доирашакл кардан қисми ҷудоинопазирии (аммо ҷузъӣ) ҳисобкунӣ низ мебошад.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
tg: Дар бисёри қисми низомҳо, ин функсия 2^-52=2.2204460492503131e-16-ро бар мегардонад

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
tg: 0.5*EPS(), "доирашакл кардани элемент"-ро бар мегардонад.Ин аҳамият манфиатро нишон медиҳад, чанде ин адади калонтарини x мебошад, ки (1+x)-1=0-ро (тахминан аз барои маҳдудияти доирашакл кардан) қонеъ мегардонад.

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
tg: Адади x-ро дар фосилаи байни 0 ва EPS(), бигиред. Диққат кунед, ки аҳамияти 1+x, x-ро то 0 мудаввар мекунад ё EPS() бо формулаи (1+x)-1

en: The POWER(x;y) function returns the value of x raised to the power of y.
tg: Функсияи POWER(x;y), адади x-ро ба дараҷаи y бар мегардонад.

en: POWER(value;value)
tg: POWER(маъно;маъно)

en: POWER(1.2;3.4) equals 1.8572
tg: POWER(1.2;3.4) баробар 1.8572

en: POWER(2;3) equals 8
tg: POWER(2;3) баробар 8

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
tg: Функсияи EVEN(), ададро то ҷуфти бутуни наздиктарин низ мудаввар мекунад.

en: EVEN(value)
tg: EVEN(маъно)

en: EVEN(1.2) returns 2
tg: EVEN(1.2) бозгаштан 2

en: EVEN(2) returns 2
tg: EVEN(2) бозгаштан 2

en: Precision
tg: Аниқи

en: The TRUNC() function truncates a numeric value to a certain precision. If the precision is omitted 0 is assumed.
tg: Функсияи TRUNC(), аҳамияти ададиро то дақиқиятимуайян, мебурад. Агар дақиқият ишора нашуда бошад, зимнан 0 дар назар дошта мешавад ва адади бутун бар хоҳад гашт.

en: TRUNC(value; precision)
tg: TRUNC(маъно;аниқи)

en: TRUNC(1.2) returns 1
tg: TRUNC(1.2) бозгаштан 1

en: TRUNC(213.232; 2) returns 213.23
tg: TRUNC(213.232; 2) бозгаштан 213.23

en: ODD(value)
tg: ODD(маъно)

en: ODD(1.2) returns 3
tg: ODD(1.2) бозгаштан 3

en: ODD(2) returns 3
tg: ODD(2) бозгаштан 3

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
tg: Функсияи MOD(), бақияро аз тақсими ададҳо, бар мегардонад. Агар параметри дуввум ба 0 баробар бошад, функсия хатогии #DIV/0-ро бар мегардонад.

en: MOD(value;value)
tg: MOD(маъно;маъно)

en: MOD(12;5) returns 2
tg: MOD(12;5) бозгаштан 2

en: MOD(5;5) returns 0
tg: MOD(5;5) бозгаштан 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
tg: Функсияи sign(), агар адад манфӣ бошад, 0 - агар нул бошад, агар он мусбат бошад, 1-ро бар мегардонад.

en: SIGN(value)
tg: SIGN(маъно)

en: SIGN(5) equals 1
tg: SIGN(5) баробар 1

en: SIGN(0) equals 0
tg: SIGN(0) баробар 0

en: SIGN(-5) equals -1
tg: SIGN(-5) баробар -1

en: This function multiplies each value by -1.
tg: Ин функсия ҳар маънои зарб задан ба -1

en: INV(value)
tg: INV(маъно)

en: INV(-5) equals 5
tg: INV(-5) баробар 5

en: INV(5) equals -5
tg: INV(5) баробар -5

en: INV(0) equals 0
tg: INV(0) баробар 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
tg: Функсияи COUNT(), миқдори ададҳои бутун ва шайъиро дар параметрҳо ҳисоб мекунад. Шумо метавонед диапозони COUNT(A1:B5) ё рӯйхати параметрҳоро бидиҳед: COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
tg: COUNT(маъно;маъно;маъно...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
tg: COUNT(-5;"KSpread";2) бозгаштан 2

en: COUNT(5) returns 1
tg: COUNT(5) бозгаштан 1

en: This function returns the count of all non empty arguments passed. You can count using a range: COUNTA(A1:B5) or using a list of values like COUNTA(12;5;12.5).
tg: Функсияи COUNTA(), миқдори параметрҳои ғайрихолиро ҳисоб мекунад. Шумо метавонед диапозони COUNTA(A1:B5)-ро ё рӯйхати параметрҳоро бидиҳед: COUNTA(12;5;12.5).

en: COUNTA(value;value;value...)
tg: COUNTA(маъно;маъно;маъно...)

en: COUNTA(-5;"KSpread";2) returns 3
tg: COUNTA(-5;"KSpread";2) бозгаштан 3

en: COUNTA(5) returns 1
tg: COUNTA(5) бозгаштан 1

en: Cell range
tg: Диапазонҳо ячейка

en: This function returns the count of all empty cells within the range.
tg: Функсия, миқдори тамоми ячейкаҳои холиро ба диапазон бар мегардонад.

en: COUNTBLANK(range)
tg: COUNTBLANK(диапазон)

en: Range
tg: Диапозон

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
tg: Функсияи COUNTIF(), миқдори ячейкаҳоро дар диапазони ишорашуда, ки ба меъёри дода шуда мутобиқ аст, бар мегардонад.

en: COUNTIF(range;criteria)
tg: COUNTIF(диапазон;маҳак)

en: A floating point value
tg: Рақам

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
tg: Функсияи FACT(), факториали ададро (қайди математикӣ: n!) бар мегардонад.

en: FACT(number)
tg: FACT(рақам)

en: FACT(10) returns 3628800
tg: FACT(10) бозгаштан 3628800

en: FACT(0) returns 1
tg: FACT(0) бозгаштан 1

en: The FACTDOUBLE() function calculates the double factorial of a number, i.e. x!!.
tg: Функсияи FACTDOUBLE(), факториали дутагаи ададро (қайди математикӣ: x!!) бар мегардонад.

en: FACTDOUBLE(number)
tg: FACTDOUBLE(рақам)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
tg: FACTDOUBLE(6) бозгаштан 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
tg: FACTDOUBLE(7) бозгаштан 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
tg: Фуксияи SUM(), Маблағи тамоми аҳамиятҳои дода шударо бар мегардонад. Шумо метавонед маблағи диапазони SUM(A1:B5)-ро ё рӯйхати параметрҳоро ҳамчун SUM(12;5;12.5) ҳисоб кунед.

en: SUM(value;value;...)
tg: SUM(маъно;маъно;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
tg: SUM(12;5;7) баробар 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
tg: SUM(12.5;2) баробар 14.5

en: The SUMA() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMA(A1:B5) or a list of values like SUMA(12;5;12.5). If a parameter contains text or the boolean value FALSE it is counted as 0, if a parameter evaluates to TRUE it is counted as 1.
tg: Функсияи SUMA(), маблағи тамоми аҳамиятҳоро, ки дар параметр дода шудааст, ҳисоб мекунад. Шумо метавонед маблағи диапазони SUMA(A1:B5)-ро ё рӯйхати параметрҳоро ҳамчун SUMA(12;5;12.5), ҳисоб кунед. Агар параметр дорои матн ё аҳамияти мантиқии FALSE дошта бошад, он ҳамчун 0 қабул карда мешавад. Агар дар параметр, аҳамияти мантиқии TRUE ишора шуда бошад, дар он сурат параметр ҳамчун 1 қабул мешавад.

en: SUMA(12;5; 7) equals 24
tg: SUMA(12;5; 7) баробар 24

en: SUMA(12.5; 2; TRUE) equals 15.5
tg: SUMA(12.5; 2; TRUE) баробар 15.5

en: The PRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: PRODUCT(A1:B5) or a list of values like product(12;5;12.5). If no numeric values are found 0 is returned.
tg: Функсияи PRODUCT(), ҳосили тамоми аҳамиятҳои дода шударо бар мегардонад. Шумо метавонед ҳосили диапазонро PRODUCT(A1:B5) ё рӯйхати параметрҳоро ҳисоб кунед: PRODUCT(12;5;12.5).

en: PRODUCT(value;value;...)
tg: PRODUCT(маъно;маъно;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
tg: PRODUCT(3;5;7) баробар 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
tg: PRODUCT(12.5;2) баробар 25

en: The KPRODUCT() function calculates the product of all the values given as parameters. You can calculate the product of a range: KPRODUCT(A1:B5) or a list of values like KPRODUCT(12;5;12.5). If no numeric values are found 1 is returned.
tg: Функсияи KPRODUCT(), ҳосили тамоми аҳамиятҳои дода шударо бар мегардонад. Шумо метавонед ҳосили ададҳоро дар диапазони КPRODUCT(A1:B5) ё рӯйхати параметрҳо низ ҳисоб кунед: КPRODUCT(12;5;12.5). Аҳамиятҳои ғайри ададӣ, ҳамчун 1 ҳисоб мехӯранд.

en: KPRODUCT(value;value;...)
tg: KPRODUCT(маъно;маъно;...)

en: KPRODUCT(3;5;7) equals 105
tg: KPRODUCT(3;5;7) баробар 105

en: KPRODUCT(12.5;2) equals 25
tg: KPRODUCT(12.5;2) ,баробар 25

en: DIV(value;value;...)
tg: DIV(маъно;маъно;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
tg: DIV(20;2;2) бозгаштан 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
tg: DIV(25;2.5) бозгаштан 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
tg: Функсияи SUMSQ(), ҷамъи квадратҳои аҳамияти дода шударо бар мегардонад. Шумо метавонед ҷамъи диапазони sumsq(A1:B5)-ро ё рӯйхати параметрҳоро чун sumsq(12;5;12.5) ҳисоб кунед.

en: SUMSQ(value;value;...)
tg: SUMSQ(маъно;маъно;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
tg: SUMSQ(12;5;7) баробар 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
tg: SUMSQ(12.5;2) баробар 173

en: MAX(value;value;...)
tg: MAX(маъно;маъно;...)

en: MAXA(value;value;...)
tg: MAXA(маъно;маъно;...)

en: MAXA(12;5; 7) returns 12
tg: MAXA(12;5; 7) бозгаштан 12

en: MAXA(12.5; 2) returns 12.5
tg: MAXA(12.5; 2) бозгаштан 12.5

en: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) returns 1
tg: MAXA(0.5; 0.4; TRUE; 0.2) бозгаштан 1

en: MIN(value;value;...)
tg: MIN(маъно;маъно;...)

en: MINA(value;value;...)
tg: MINA(маъно;маъно;...)

en: MINA(12;5; 7) returns 5
tg: MINA(12;5; 7) бозгаштан 5

en: MINA(12.5; 2) returns 2
tg: MINA(12.5; 2) бозгаштан 2

en: MULTIPLY(value;value;...)
tg: MULTIPLY(маъно;маъно;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
tg: MULTIPLY(12;5;7) баробар 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
tg: MULTIPLY(12.5;2) баробар 25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
tg: Функсияи MULTINOMIAL(), бисёраъзовии ҳар як ададро ба параметрҳо бар мегардонад. Он чунин формуларо барои MULTINOMIAL(a,b,c) истифода мекунад:

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
tg: MULTINOMIAL(маъно;маъно;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
tg: MULTINOMIAL(3;4;5) баробар 27720

en: SQRT(9) equals 3
tg: SQRT(9) баробар 3

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
tg: SQRTPI(2) баробар 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
tg: Функсияи LN(), логарифми аслии ададро бар мегардонад.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
tg: LN(0.8) баробар -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
tg: LN(0) баробар -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
tg: Функсияи LOGn(), логарифми ададро аз бонки n низ бар мегардонад.

en: LOGn(value;base)
tg: LOGn(маъно;умумӣ)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
tg: LOGn(12;10) баробар 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
tg: LOGn(12;2) баробар 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
tg: Функсияи ROOTN(), решаи ғайриманфии дараҷаи n-ро аз адад бар мегардонад.

en: ROOTN(9;2) equals 3
tg: ROOTN(9;2) баробар 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
tg: Функсияи CUR(), решаи ғайриманфии дараҷаи саввумроаз адад бар мегардонад.

en: CUR(27) equals 3
tg: CUR(27) баробар 3

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
tg: Функсияи LOG(), логарифми даҳии ададро бар мегардонад.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
tg: LOG(0.8) баробар -0.09691001

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
tg: Функсияи EXP(), нигорандаи ададро бар мегардонад.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
tg: EXP(9) баробар 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
tg: EXP(-9) баробар 0.00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
tg: CEIL(12.5) баробар 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
tg: CEIL(-12.5) баробар -12

en: Significance (optional)
tg: Аниқӣ (ғайриҳатмии параметр)

en: CEILING(12.5) equals 13
tg: CEILING(12.5) баробар 13

en: CEILING(6.43; 4) equals 8
tg: CEILING(6.43; 4) баробар 8

en: FLOOR(12.5) equals 12
tg: FLOOR(12.5) баробар 12

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
tg: Функсияи ABS(), модули адади шайъиро бар мегардонад.

en: ABS(12.5) equals 12.5
tg: ABS(12.5) баробар 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
tg: ABS(-12.5) баробар 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
tg: Функсияи INT(), қисми адади бутунро бар мегардонад.

en: INT(12.55) equals 12
tg: INT(12.55) баробар 12

en: INT(15) equals 15
tg: INT(15) баробар 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
tg: Функсияи RAND(), адади тассодуфиро бо диапазони 0..1 бар мегардонад.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
tg: RAND() мумкин баргардондан 0.78309922...

en: A floating point value (greater 0)
tg: Моддии рақам (калонтар 0)

en: The RANDEXP() function returns an exponentially-distributed pseudo-random number.
tg: Функсияи RANDEXP(), нигорандавӣ-ҷудошудаи адади тассодуфиро бар мегардонад.

en: The RANDPOISSON() function returns a poisson-distributed pseudo-random number.
tg: Функсияи RANDPOISSON(), адади тассодуфиро бо тақсимоти Пуассон низ бар мегардонад.

en: A floating point value (between 0 and 1)
tg: Рақами аз шинокунандаи нукта (байни шаҳрҳо 0 ва 1)

en: Trials (greater 0)
tg: Кӯшишҳо(калонтар 0)

en: The RANDBINOM() function returns a binomially-distributed pseudo-random number.
tg: Функсияи RANDBINOM(), адади тассодуфиро ба тақсимоти биноминалӣ бар мегадонад.

en: Failures (greater 0)
tg: Бемуваффақиятии (калонтар 0)

en: The RANDNEGBINOM() function returns a negative binomially-distributed pseudo-random number.
tg: Функсияи RANDNEGBINOM(), адади тассодуфиро ба тақсимоти биноминалии манфӣ низ бар мегардонад.

en: The RANDBERNOULLI() function returns a Bernoulli-distributed pseudo-random number.
tg: Функсияи RANDBERNOULLI(), адади тассодуфиро ба тақсимоти Бернуллӣ бар мегардонад.

en: Mean value of the normal distribution
tg: Маънои тақсимкунии оддӣ

en: Bottom value
tg: Маънои поён

en: Top value
tg: Маънои боло

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
tg: Функсияи RANDBETWEEN(), адади тассодуфиро ба диапазони аз минимум то максимум, бар мегардонад. Агар минимум > максимум бошад, Err бар гардонида хоҳад шуд.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
tg: RANDBETWEEN(поён;боло)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
tg: RANDBETWEEN(12;78) метавонад 61.0811-ро бар гардонад...

en: Multiple
tg: Зарбкунанда

en: The MROUND() function returns the value rounded to the specified multiple. The value and the multiple must have the same sign
tg: Функсияи MROUND(), аҳамияте, ки бо дақиқият мудаввар карда шуда буд, бар мегардонад. Аҳамият ва зарбкунанда бояд ишораи монанд дошта бошанд.

en: MROUND(value; multiple)
tg: MROUND(маъно; зарбкунанда)

en: MROUND(1.252; 0.5) equals 1.5
tg: MROUND(1.252; 0.5) баробар 1.5

en: MROUND(-1.252; -0.5) equals -1.5
tg: MROUND(-1.252; -0.5) баробар -1.5

en: Digits
tg: Рақамҳо

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
tg: Функсияи ROUND(value;[digits]), адади мудавварро бар мегардонад. Метавонед миқдори ададҳои даҳиро (digits) то кадоме адад мудаввар карда мешавад, нишон диҳед. Агар миқдори ишоротҳо ишора нашуда бошанд ё ба 0 баробар бошанд, адад то бутуни наздиктарин низ мудаввар карда мешавад. Агар миқдори ададҳои даҳӣ хурд аз 0 бошад, адад то ишороти мувофиқи дар қисми бутун буда низ мудаввар карда мешавад.

en: ROUND(value;[digits])
tg: ROUND(маъно;[рақамҳо])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
tg: ROUND(1.252;2) баробар 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
tg: ROUND(-1.252;2) баробар -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
tg: ROUND(1.258;2) баробар 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
tg: ROUND(-12.25;-1) баробар -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
tg: ROUND(-1.252;0) баробар -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
tg: ROUNDUP(маъно;[рақамҳо])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
tg: ROUNDUP(1.252;2) баробар 1.26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
tg: ROUNDDOWN(маъно;[рақамҳо])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
tg: ROUNDDOWN(1.252;2) баробар 1.25

en: Nth term
tg: Муқаддимаи N

en: FIB(9) returns 34
tg: FIB(9) бозгаштан 34

en: FIB(26) returns 121393
tg: FIB(26) бозгаштан 121393

en: Numerator
tg: Сурат

en: Denumerator
tg: Махраҷ

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
tg: Функсияи QUOTIENT(), қисми бутуни касрро бо нишон додани сурат ва махраҷ низ бар мегардонад.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
tg: QUOTIENT(сурат;махраҷ)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
tg: QUOTIENT(21;4) бозгаштан 5

en: Lookup & Reference
tg: Ҷустуҷӯ ва эзоҳ

en: Row number
tg: Рақами қатор

en: Column number
tg: Рақами сутун

en: Absolute number (optional)
tg: Рақами мутлақ (параметри ғайриҳатмӣ)

en: A1 style (optional)
tg: Услуби A1 (параметри ғайриҳатмӣ)

en: The ADDRESS creates a cell address. Parameter Row is the row number and Column is the column number.
tg: Функсияи ADDRESS, адреси ячейкаро бо рақами сутун ва рақами сатр эҷод мекунад.

en: Absolute number specifies the type of reference: 1 or omitted = Absolute, 2 = Absolute row, relative column,  3 = Relative row; absolute column and 4 = Relative.
tg: Парчами нишони мутлақ, навъи истинодро дода истодааст: 1 (ё ишора нашудааст) - нишони қайд карда шуда, 2 - сатри қайд карда шуда, сутуни нисбӣ, 3 - сатри нисбӣ, сутуни қайд карда шуда ва 4 - нишони нисбӣ.

en: A1 Style specifies the style of the address to return. If A1 is set to TRUE (default) the address is returned in A1 style if it is set to FALSE in R1C1 style.
tg: Услуби A1 ба услуби нишони бозгашт нишон дода истодааст. Агар А1 ба True баробар бошад (аҳамияти пешфарз), нишона ба услуби А1 бар гардонида хоҳад шуд. Мавриди ишора намудани аҳамияти параметри False, нишон ҳамчун услуби R1C1 бар гардонида хоҳад шуд.

en: Sheet name is the text specifying the name of the sheet.
tg: Номи варақа матнест, ки номи варақаи дар нишона буда мебошад.

en: ADDRESS(row; col; absolute; style; sheet name)
tg: ADDRESS(қатор; сутун; мутлақ; услуб; номи варақ)

en: ADDRESS(6; 4) returns $D$6
tg: ADDRESS(6; 4) бозгаштан $D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2) returns D$6
tg: ADDRESS(6; 4; 2) бозгаштан D$6

en: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C[4]
tg: ADDRESS(6; 4; 2; FALSE; "Sheet1") бозгаштан Sheet1!R6C[4]

en: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") returns Sheet1!R6C4
tg: ADDRESS(6; 4; 1; FALSE; "Sheet1") бозгаштан Sheet1!R6C4

en: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") returns Sheet1!D6
tg: ADDRESS(6; 4; 4; TRUE; "Sheet1") бозгаштан Sheet1!D6

en: Returns the number of areas in the reference string. An area can be asingle cell or a set of cells.
tg: Миқдори диапазонҳоро ба сатри истинод бар мегардонад. Диапазон метавонад як ячейка ё диапазони ячейка бошад.

en: AREAS(reference)
tg: AREAS(истинод)

en: AREAS(A1) returns 1
tg: AREAS(A1) бозгаштан 1

en: AREAS((A1; A2:A4)) returns 2
tg: AREAS((A1; A2:A4)) бозгаштан 2

en: Index
tg: Индекс

en: Arguments
tg: Далелҳо

en: Returns the parameter specified by the index.
tg: Параметре, ки бо индекс ишора шудааст бар мегардонад.

en: CHOOSE(index; parameter1; parameter2;...)
tg: CHOOSE(индекс; параметри1; параметри2;...)

en: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") returns "1st"
tg: CHOOSE(1; "1st"; "2nd") бозгаштан "1st"

en: CHOOSE(2; 3; 2; 4) returns 2
tg: CHOOSE(2; 3; 2; 4) бозгаштан 2

en: The COLUMN function returns the column of given cell reference. If no parameter is specified the column of the current cell gets returned.
tg: Функсияи COLUMN(), сутуне, ки дар истинод ишора шудааст, бар мегардонад. Агар параметр ишора нашуда бошад, сутуни ячейкаи равон бар гардонида хоҳад шуд.

en: COLUMN(reference)
tg: COLUMN(истинод)

en: COLUMN(A1) returns 1
tg: COLUMN(A1) бозгаштан 1

en: COLUMN(D2) returns 4
tg: COLUMN(D2) бозгаштан 4

en: The COLUMNS function returns the number of columns in a reference.
tg: Функсияи COLUMNS(), миқдори сутунҳое, ки дар истинод ишора шудааст, бар мегардонад.

en: COLUMNS(reference)
tg: COLUMNS(истинод)

en: COLUMNS(A1:C3) returns 3
tg: COLUMNS(A1:C3) бозгаштан 3

en: COLUMNS(D2) returns 1
tg: COLUMNS(D2) бозгаштан 1

en: Returns the content of the cell specified by the reference text. The second parameter is optional.
tg: Оканаи ячейкаро, ки бо истинод ишора шудааст ва дар сатр дода шудааст, бар мегардонад. Параметри дуввум ноҳатмӣ мебошад.

en: INDIRECT(referenceText, a1 style)
tg: INDIRECT(матни истинод, услуби a1)

en: INDIRECT(A1), A1 contains "B1", and B1 1 => returns 1
tg: INDIRECT(A1), A1 нигоҳ доштан "B1", ва B1 1 => бозгашт 1

en: INDIRECT("A1"), returns content of A1
tg: INDIRECT("A1"), бозгаштани оканаи A1

en: The ROW function returns the row of given cell reference. If no parameter is specified the row of the current cell gets returned.
tg: Функсияи ROW(), сатре, ки дар истинод ишора кардаед, бар мегардонад. Агар параметр ишора нашуда бошад, сатри ячейкаи равон бар гардонида хоҳад шуд.

en: ROW(reference)
tg: ROW(истинод)

en: ROW(A1) returns 1
tg: ROW(A1) бозгаштан 1

en: ROW(D2) returns 2
tg: ROW(D2) бозгаштан 2

en: The ROWS function returns the number of rows in a reference.
tg: Функсияи ROWS бозгашти миқдори қаторҳо дар истинод.

en: ROWS(reference)
tg: ROWS(истинод)

en: ROWS(A1:C3) returns 3
tg: ROWS(A1:C3) бозгаштан 3

en: ROWS(D2) returns 1
tg: ROWS(D2) бозгаштан 1

en: Statistical
tg: Статистикӣ

en: Floating point values
tg: Рақам

en: The AVEDEV() function calculates the average of the absolute deviations of a data set from their mean.
tg: Функсияи AVEDEV(), аҳамияти рад кунии миёнаи мутлақи адади калонро аз аҳамияти миёна ҳисоб мекунад.

en: AVEDEV(value;value;...)
tg: AVEDEV(маъно;маъно;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
tg: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) бозгаштан 7.84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
tg: Функсияи AVERAGE(), миёниро барои тамомиаҳамиятҳо дар параметрҳо низ ҳисоб мекунад. Шумо метавонед миёнавии диапазони average(A1:B5)-ро ё якчанд ададҳоро монанди average(12;5;12.5) ҳисоб кунед.

en: AVERAGE(value;value;...)
tg: AVERAGE(маъно;маъно;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
tg: AVERAGE(12;5;7) баробар 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
tg: AVERAGE(12.5;2) баробар 7.25

en: String values
tg: Сатрҳо

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
tg: Функсияи AVERAGEA(), аҳамияти миёнаи гурӯҳи адади калонро ҳисоб мекунад. Ба ҳисоб кунӣ ададҳо, сатрҳои матн  ва аҳамияти мантиқӣ низ дохил мешаванд. Агар ячейка дорои матн ё аҳамияти мантиқии FALSE бошад, гурӯҳ ҳамчун 0 ҳисобида мешавад. Агар аҳамияти мантиқӣ ба TRUE баробар бошад, гурӯҳ ҳамчун 1 шуморида мешавад. Ячейкаҳои холӣ шуморида намешаванд.

en: AVERAGEA(value;value;...)
tg: AVERAGEA(маъно;маъно;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
tg: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) баробар 18.94

en: Alpha parameter
tg: Параметри Алфа

en: Beta parameter
tg: Параметри Бета

en: End
tg: Охирин

en: The BETADIST() function returns the cumulative beta probability density function.
tg: Функсияи BETADIST(), зичии функсияи интегралии бета-эҳтимолотро бар мегардонад.

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
tg: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) баробар 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
tg: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) баробар 0.537856

en: Degrees of freedom
tg: Дараҷаҳои озодӣ

en: The CHIDIST() function returns the probability value from the indicated Chi square that a hypothesis is confirmed.
tg: Функсияи CHIDIST(), эҳтимолоти яктарафаи тақсимоти мураббаъи Хи-ро бар мегардонад.

en: CHIDIST compares the Chi square value to be given for a random sample that is calculated from the sum of (observed value-expected value)^2/expected value for all values with the theoretical Chi square distribution and determines from this the probability of error for the hypothesis to be tested.
tg: CHIDIST аҳамияти мураббаъи хи-ро барои тақсимоти тассодуфӣ, ки ҳамчун ҷамъи аҳамияти ифодоти (аҳамияти мушоҳида кунанда)^2/ баробар мекунад, аҳамияти интизорӣ барои тамоми ҷузъиётҳои тақсимоти тақрибии мураббаъи хи-ро, ки худ эҳтимолоти хатогии гипотезаи санҷида истодаро муайян мекунад.

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
tg: CHIDIST(рақам;дараҷаҳои_озодӣ)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
tg: CHIDIST(13.27;5) бозгаштан 0.021

en: Total number of elements
tg: Умумии миқдори муқадима

en: Number of elements to choose
tg: Миқдори муқадима

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
tg: Функсияи COMBIN(), миқдори имконпазирии мувофиқотро бар мегардонад. Дар параметри якӯм миқдори умумии гурӯҳҳо нишон дода мешавад, дар дуввум - миқдори мавзеъҳо дар ҳар як мувофиқот нишон дода мешавад. Ҳар ду параметрҳо бояд манфӣ бошанд ва параметри дуввум бояд хурд аз якум (вагарна функсия хатогиро бар хоҳад гардонд) бошад.

en: COMBIN(total;chosen)
tg: COMBIN(ҳамаги; аз ҳаркасеи мувофиқат)

en: COMBIN(12;5) returns 792
tg: COMBIN(12;5) бозгаштан 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
tg: COMBIN(5;5) бозгаштан 1

en: Level of the confidence interval
tg: Сатҳи эътимодомези фосила

en: Standard deviation for the total population
tg: Миёнаи ба тарафе гардондан барои пур ҷамъ

en: Size of the total population
tg: Андозаи пурри ҷамъ

en: The CONFIDENCE() function returns the confidence interval for a population mean.
tg: Функсияи CONFIDENCE(), фосилаи махфиро барои миёнаи маҷмӯъи умумӣ низ бар мегардонад.

en: The alpha parameter must be between 0 and 1 (non-inclusive), stddev must be positive and size must be greater or equal to 1.
tg: Параметри алфа бояд байни 0 ва 1 (ғайри фаъолона) бошад, параметри stddev, бояд мусбат бошад ва андоза ҳам бояд калон ё ба 1 баробар бошад.

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
tg: CONFIDENCE(алфа;stddev;андоза)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
tg: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) баробар 0.294059

en: Cell range of values
tg: Диапазони ячейкаҳо бо маъно

en: Second cell range of values
tg: Диапазони ячейкаҳо бо маънои дуюм

en: The CORREL() function calculates the correlation coefficient of two cell ranges.
tg: Функсияи CORREL(), коэффитсиенти мутобиқии ду диапазонҳои дода шудаи ячейкаро бар мегардонад.

en: CORREL(range1; range2)
tg: CORREL(диапазон1; диапазон2)

en: The COVAR() function calculates the covariance of two cell ranges.
tg: Функсияи COVAR(), ковариатсияи ду диапазонҳои ячейкаро бар мегардонад.

en: COVAR(range1; range2)
tg: COVAR(диапазон1; диапазон2)

en: The DEVSQ() function calculates the sum of squares of deviations.
tg: Функсияи DEVSQ(), ҷамъи мураббаъи дур шавиро бар мегардонад.

en: DEVSQ(value; value;...)
tg: DEVSQ(маъно; маъно;...)

en: DEVSQ(21; 33; 54; 23) returns 684.75
tg: DEVSQ(21; 33; 54; 23) бозгаштан 684.75

en: Lambda parameter
tg: Параметри Лямбда

en: 0 = density, 1 = distribution
tg: 0 = зичӣ, 1 = тақсимкунӣ

en: The EXPONDIST() function returns the exponential distribution.
tg: Функсияи EXPONDIST(), тақсимоти экспоненсиалиро бар мегардонад.

en: The lambda parameter must be positive.
tg: Маънои параметри лямбда мусбати бояд будан

en: Cumulative = 0 calculates the density function; cumulative = 1 calculates the distribution.
tg: Функсияи = 0, зичии тақсимотро ҳисоб мекунад; функсияи = 1, тақсимотро ҳисоб мекунад.

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
tg: EXPONDIST(рақам;лямбда;функсия)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
tg: EXPONDIST(3;0.5;0) баробар 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
tg: EXPONDIST(3;0.5;1) баробар 0.776870

en: Degrees of freedom 1
tg: Дараҷаҳои озодӣ 1

en: Degrees of freedom 2
tg: Дараҷаҳои озодӣ 2

en: The FDIST() function returns the f-distribution.
tg: Функсияи FDIST(), тақсимоти f-ро бар мегардонад.

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
tg: FDIST(адад;дараҷоти_озодии_1;дараҷоти_озодии_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
tg: FDIST(0.8;12) ,баргардондан 0.61

en: The FISHER() function returns the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
tg: Функсияи FISHER(), табдилдиҳандаи Фишерро барои параметри x бар мегардонад ва функсияи наздик ба тақсимкунии нормалиро эҷод мекунад.

en: FISHER(number)
tg: FISHER(рақам)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
tg: FISHER(0.2859) баробар 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
tg: FISHER(0.8105) баробар 1.128485

en: The FISHERINV() function returns the inverse of the Fisher transformation for x and creates a function close to a normal distribution.
tg: Функсияи FISHERINV(), табдилдиҳандаи бозгашти Фишерро барои параметри x бар мегардонад ва функсияи наздик ба тақсимкунии нормалиро эҷод мекунад.

en: FISHERINV(number)
tg: FISHERINV(рақам)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
tg: FISHERINV(0.2859) баробар 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
tg: FISHERINV(0.8105) баробар 0.669866

en: Cumulated flag
tg: Байрақи ҷамъ кардан

en: The GAMMADIST() function returns the gamma distribution.
tg: Функсияи GAMMADIST(), агмма-тақсимотро бар мегардонад.

en: If the last parameter (cumulated) is 0, it calculates the density function; if it's 1, the distribution is returned.
tg: Агар параметри охирон (нишони ҷамъшавӣ) ба 0 баробар бошад, ин гоҳ функсияи зичии тақсимот низ ҳисоб карда мешавад; агар ба 1 баробар бошад, ин гоҳ функсияи интегралии тақсимотро

en: The first three parameters must be positive.
tg: Якуми се параметри мусбати бояд буд

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
tg: GAMMADIST(рақам;алфа;бета;эҳтимол)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
tg: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) баробар 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
tg: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) баробар 0.017179

en: The number for which the integral value of standard normal distribution is to be calculated
tg: Ададе, ки барои кадоме аҳамияти интегралии тақсимоти оддии стандартӣ ҳисоб карда мешавад.

en: The GAUSS() function returns the integral values for the standard normal cumulative distribution.
tg: Функсияи GAUSS(), аҳамияти интегралии тақсимоти ҷамъшудаи стандартиро бар мегардонад.

en: GAUSS(value)
tg: GAUSS(маъно)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
tg: GAUSS(0.25) баробар 0.098706

en: The GEOMEAN() function returns the geometric mean of the given arguments. This is equal to the Nth root of the product of the terms.
tg: Функсияи GEOMEAN(), геометрикии муқаррарии параметрҳои ишора шударо бар мегардонад. Он ҳамчун решаи дараҷаи N-ии аз ҳосили аҳамиятро ҳисоб мекунад.

en: GEOMEAN(value; value;...)
tg: GEOMEAN(маъно; маъно;...)

en: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) returns 30.45886
tg: GEOMEAN(21; 33; 54; 23) бозгаштан 30.45886

en: The HARMEAN() function returns the harmonic mean of the N data points (N divided by the sum of the inverses of the data points).
tg: Функсияи HARMEAN(), геометрикии муқаррарии додаҳои нуқтаи N-иро ҳисоб мекунад. Геометрикии миёна - ин бузургиест, ки ба арифметикии миёнаи бузургии баръакс низ чаппа мебошад.

en: HARMEAN(value; value;...)
tg: HARMEAN(маъно; маъно;...)

en: HARMEAN(21; 33; 54; 23) returns 28.588
tg: HARMEAN(21; 33; 54; 23) бозгаштан 28.588

en: Number of success in the sample
tg: Миқдори бобарори санҷишҳо дар мисол

en: Number of success overall
tg: Миқдори ҳамагии муфоҳои санҷишҳо

en: Population size
tg: Андозаи популяция

en: The HYPGEOMDIST() function returns the hypergeometric distribution.
tg: Функсияи HYPGEOMDIST(), тақсимоти гипергеометриро бар мегардонад.

en: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) returns 0.3522
tg: HYPGEOMDIST(2; 5; 6; 20) бозгаштан 0.3522

en: The KURT() function calculates an unbiased estimate of the kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
tg: Функсияи KURT(), маҷмӯъи unbiased 'estimate of the kurtosis' додаҳоро ҳисоб мекунад. Шумо бояд чун минимум 4 аҳамиятеро (вагарна хатогие бар хоҳад гардонд) ишора кунед.

en: KURT(value; value;...)
tg: KURT(маъно; маъно;...)

en: KURT(21; 33; 54; 23) returns 1.344239
tg: KURT(21; 33; 54; 23) бозгаштан 1.344239

en: The KURTP() function calculates an population kurtosis of a data set. You have to provide at least 4 values, otherwise an error is returned.
tg: Функсияи KURTP(), 'population kurtosis' маҷмӯъи додаҳоро ҳисоб мекунад. Шумо бояд чун минимум 4 аҳамиятеро (вагарна хатогие бар хоҳад гардонд) ишора кунед.

en: KURTP(value; value;...)
tg: KURTP(маъно; маъно;...)

en: KURTP(21; 33; 54; 23) returns -1.021
tg: KURTP(21; 33; 54; 23) бозгаштан -1.021

en: Position (from the largest)
tg: Вазъият (аз калонтар)

en: The LARGE() function returns the k-th largest value from the data set.
tg: Функсияи LARGE(), аҳамияти калонтарини k-иро аз рӯйхати аҳамият бар мегардонад.

en: LARGE(range; k)
tg: LARGE(диапазон; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) returns 3
tg: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => LARGE(A1:A3; 2) бозгаштан 3

en: Probability
tg: Эҳтимол

en: Mean value of the standard logarithmic distribution
tg: Аҳамияти миёнаи тақсимоти логарифмии стандартӣ

en: Standard deviation of the standard logarithmic distribution
tg: Рад кунии миёнаи тақсимоти логарифмии стандартӣ

en: The LOGINV() function returns the inverse of the lognormal cumulative distribution.
tg: Функсияи LOGINV(), функсияи бозгашти тақсимоти нормалии логарифмиро бар мегардонад.

en: LOGINV(0.1;0;1) equals 0.2776
tg: LOGINV(0.1;0;1) баробар 0.2776

en: Probability value for which the standard logarithmic distribution is to be calculated
tg: Аҳамияти эҳтимолот, барои кадоме тақсимоти логарифмии стандартӣ ҳисоб карда мешавад

en: The LOGNORMDIST() function returns the cumulative lognormal distribution.
tg: Функсияи LOGNORMDIST(), тақсимоти нормалии логарифмиро бар мегардонад.

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
tg: LOGNORMDIST(Рақам;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
tg: LOGNORMDIST(0.1;0;1) баробар 0.01

en: Floating point value or range of values
tg: Моддии рақам ё диапазони ин рақам

en: Floating point values or range of values
tg: Моддии рақам ё диапазони ин рақам

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
tg: Функсияи MEDIAN(), медианаи тамоми аҳамиятҳои дода шударо бар мегардонад. Шумо метавонед медианаи диапазони sum(A1:B5)-ро ё рӯйхати параметрҳоро чун median(12; 5; 12.5), ҳисоб кунед. Ячейкаҳои холӣ ҳамчун нулӣ дида мешаванд, аммо ячейкаҳоибо матн ба эътибор нагирифта хоҳанд шуд.

en: MEDIAN(value;value;...)
tg: MEDIAN(маъно;маъно;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
tg: MEDIAN(12; 5; 5.5) баробар 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
tg: MEDIAN(12; 7; 8;2) баробар 7.5

en: Float
tg: Рақами шайъӣ

en: MODE(number; number2; ...)
tg: MODE(рақам; рақам2; ...)

en: MODE(range)
tg: MODE(диапазон)

en: MODE(12; 14; 12; 15) returns 12
tg: MODE(12; 14; 12; 15) бозгаштан 12

en: Number of failures
tg: Миқдори номуфоҳои санҷишҳо

en: Number of successful trials
tg: Миқдори муфоҳои санҷишҳо

en: Probability of success
tg: Эҳтимоли мувафақият

en: The NEGBINOMDIST() function returns the negative binomial distribution.
tg: Функсияи NEGBINOMDIST(), тақсимоти биномиалии манфиро бар мегардонад.

en: NEGBINOMDIST(failures; success; prob_of_success)
tg: NEGBINOMDIST(исбот;бомуваффақ;эҳтимолияти муваффақот)

en: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) returns 0.152872629
tg: NEGBINOMDIST(2;5;0.55) бозгаштан 0.152872629

en: Linear middle of the distribution
tg: Хати миёнаи маъно тақсимкуни

en: Standard deviation of the distribution
tg: Миёнаи ба тарафе гардондан ин тақсимкуни

en: The NORMDIST() function returns the normal cumulative distribution.
tg: Функсияи NORMDIST(), тақсимкунии ҷамъшудаи нормалиро бар мегардонад.

en: Number is the value of the distribution based on which the normal distribution is to be calculated.
tg: Ададе, ки барои кадоме тақсимкунӣ рост меояд.

en: MV is the linear middle of the distribution.
tg: MV Миёнаи арифметикии маънои тақсимкунӣ

en: STD is the standard deviation of the distribution.
tg: STD -- рад кунии стандартии тақсимот

en: K = 0 calculates the density function; K = 1 calculates the distribution.
tg: K = 0 функсияи зичиро ҳисоб мекунад; K = 1 тақсимотро ҳисоб мекунад.

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
tg: NORMDIST(Рақам;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
tg: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) баробар 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
tg: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) баробар 0.842281

en: Middle value in the normal distribution
tg: Миёнаи маънои ба одии тақсимкунӣ

en: Standard deviation of the normal distribution
tg: Миёнаи ба тарафе гардондан одии тақсимкунӣ

en: The NORMINV() function returns the inverse of the normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive) and STD must be positive.
tg: Функсияи NORMINV(), аҳамияти бозгашти тақсимоти ҷамъшудаи нормалиро бар мегардонад. Адад бояд байни 0 ва 1 (ғайри фаъолона) бошад ва аҳамияти STD бояд мусбат бошад.

en: NORMINV(number;MV;STD)
tg: NORMINV(рақам;миёна;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
tg: NORMINV(0.9;63;5) баробар 69.41

en: Value to which the standard normal distribution is calculated
tg: Аҳамияте, ки ба кадоме тақсимоти нормалии стандартӣ ҳисобида мешавад

en: The NORMSDIST() function returns the standard normal distribution.
tg: Функсияи NORMSDIST(), тақсимоти нормалии стандартиро бар мегардонад.

en: NORMSDIST(Number)
tg: NORMSDIST(Рақам)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
tg: NORMSDIST(1) баробар 0.84

en: The NORMSINV() function returns the inverse of the standard normal cumulative distribution. The number must be between 0 and 1 (non-inclusive).
tg: Функсияи NORMSINV(), аҳамияти бозгашти тақсимоти стандартии нормалии ҷамъшудаеро           низ бар мегардонад. Адад бояд байни 0 ва 1 (ғайри фаъолона) бошад.

en: NORMSINV(Number)
tg: NORMSINV(Рақам)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
tg: NORMSINV(0.908789) бозгаштан 1.3333

en: Number of elements to permutate
tg: Миқдори муқаддимаи ба ҷои дигар гузашта шудан

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
tg: Функсияи PERMUT(), миқдори ҷойиввазкуниро барои адади дода шудаи мавзеъот бар мегардонад. Параметри дуввум миқдори мавзеъотро дар ҳар як ҷой ивваз куниро медиҳад.

en: PERMUT(total;permutated)
tg: PERMUT(ҳамаги;аз ба ҷои дигар гузоштан)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
tg: PERMUT(8;5) баробар 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
tg: PERMUT(1;1) баробар 1

en: The number for which the standard normal distribution is to be calculated
tg: Ададе, ки барои кадоме аҳамияти тақсимоти оддии стандартӣ ҳисоб карда хоҳад шуд.

en: The PHI() function returns value of the distribution function for a standard normal distribution.
tg: Функсияи PHI(), аҳамияти функсияи тақсимотро барои тақсимоти оддии стандартӣ бар мегардонад.

en: PHI(value)
tg: PHI(маъно)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
tg: PHI(0.25) баробар 0.386668

en: Lambda parameter (the middle value)
tg: Параметри Лямбда (маънои миёна)

en: The POISSON() function returns the Poisson distribution.
tg: Функсияи POISSON(), тақсимоти Пуассонро бар мегардонад.

en: The lambda and number parameters must be positive.
tg: Параметри якӯм ва аҳамияти лямбда бояд мусбат бошад.

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
tg: POISON(рақам;лямбда;эҳтимол)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
tg: POISSON(60;50;0) баробар 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
tg: POISSON(60;50;1) баробар 0.927840

en: The SKEW() function returns an estimate for skewness of a distribution
tg: Функсияи SKEW(), нобаробарии тақсимкуниро бар мегардонад.

en: SKEW(number; number2; ...)
tg: SKEW(рақам; рақам2; ...)

en: SKEW(range)
tg: SKEW(диапазон)

en: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.9768
tg: SKEW(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) бозгаштан 0.9768

en: The SKEWP() function returns the population skewness of a distribution
tg: Функсияи SKEWP(), тақсими нобаробариро ба маҷмӯъи додаҳо бар мегардонад.

en: SKEWP(number; number2; ...)
tg: SKEWP(рақам; рақам2; ...)

en: SKEWP(range)
tg: SKEWP(диапазон)

en: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) returns 0.6552
tg: SKEWP(11.4; 17.3; 21.3; 25.9; 40.1) бозгаштан 0.6552

en: Position (from the smallest)
tg: Вазъият (аз камтар)

en: The SMALL() function returns the k-th smallest value from the data set.
tg: Функсияи SMALL(), аҳамияти хурдтарини k-иро аз рӯйхати аҳамият бар мегардонад.

en: SMALL(range; k)
tg: SMALL(диапазон; k)

en: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) returns 1
tg: A1: 3, A2: 1, A3: 5 => SMALL(A1:A3; 1) бозгаштан 1

en: Number to be normalized
tg: Рақами нормализация

en: Mean of the distribution
tg: Миёнаи маънои тақсимкунӣ

en: Standard deviation
tg: Намунаи ба тарафе гардондан

en: The STANDARDIZE() function calculates a normalized value.
tg: Функсияи STANDARDIZE(), аҳамияти муқаррар гаштаро барои тақсимот ҳисоб мекунад.

en: STANDARDIZE(4; 3; 7) returns 0.1429
tg: STANDARDIZE(4; 3; 7) бозгаштан 0.1429

en: The STDEV() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value.
tg: Функсияи STDEV(), рад кунии стандартиро аз рӯи иқтибосот бар мегардонад. Рад кунии стандартӣ - ин тадбири он аст, ки чанде васеъ нуқтаҳои додаҳо нисбати миёнавии онҳо ба ҳар тараф партофта шудаанд.

en: STDEV(value;value;...)
tg: STDEV(маъно;маъно;...)

en: STDEV(6;7;8) equals 1
tg: STDEV(6;7;8) баробар 1

en: The STDEVA() function returns the estimate standard deviation based on a sample. The standard deviation is a measure of how widely values are dispersed from the average value. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
tg: Функсияи STDEVA(), рад кунии стандартиро аз рӯи иқтибосот ва ҳамчунин адад, матн ва аҳамияти мантиқиро низ бар мегардонад. Рад кунии стандартӣ - ин тадбири он аст, ки чанде васеъ нуқтаҳои додаҳо нисбати миёнавии онҳо ба ҳар тараф партофта шудаанд. Агар ячейка дорои матн ё аҳамияти мантиқии FALSE бошад, ҷузъ ҳамчун 0 шуморида мешавад. Агар аҳамияти мантқӣ ба TRUE баробар бошад, ҷузъ ҳамчун 1 шуморида мешавад.

en: STDEVA(value;value;...)
tg: STDEVA(маъно;маъно;...)

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 1, if A1 is empty
tg: STDEVA(6; 7; A1; 8) баробар 1, агар A1 холӣ

en: STDEVA(6; 7; A1; 8) equals 3.109, if A1 is TRUE
tg: STDEVA(6; 7; A1; 8) баробар 3.109, агар A1 баробар TRUE

en: The STDEVP() function returns the standard deviation based on an entire population
tg: Функсияи STDEVP(), радкунии стандартиро аз рӯи маҷмӯи умумӣ бар мегардонад.

en: STDEVP(value;value;...)
tg: STDEVP(маъно;маъно;...)

en: STDEVP(6;7;8) equals 0.816497...
tg: STDEVP(6;7;8) баробар 0.816497...

en: The STDEVPA() function returns standard deviation based on an entire population. If a referenced cell contains text or contains the boolean value FALSE, it is counted as 0. If the boolean value is TRUE it is counted as 1.
tg: Функсияи STDEVPA(), радкунии стандартиро аз рӯи маҷмӯи умумӣ, ҳамчунин адад, матн ва аҳамияти мантиқиро низ бар мегардонад. Агар ячейка дорои матн ё аҳамияти мантиқии FALSE бошад, ҷузъ ҳамчун 0 шуморида мешавад. Агар аҳамияти мантиқӣ ба TRUE баробар бошад, ҷузъ ҳамчун 1 шуморида мешавад.

en: STDEVPA(value;value;...)
tg: STDEVPA(маъно;маъно;...)

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 0.816497..., if A1 is empty
tg: STDEVPA(6; 7; A1; 8) баробар 0.816497..., агар A1 холӣ

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 2.69..., if A1 is TRUE
tg: STDEVPA(6; 7; A1; 8) баробар 2.69..., агар A1 баробар TRUE

en: STDEVPA(6; 7; A1; 8) equals 3.11..., if A1 is FALSE
tg: STDEVPA(6; 7; A1; 8) баробар 3.11..., агар A1 баробар FALSE

en: Value (array)
tg: Маъно (ноҳия)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
tg: Функсияи SUMPRODUCT(), ҳосили ҷамъи ҷуфт-ҷуфти гурӯҳи ду бузургиро (SUM(X*Y)) бар мегардонад. Агар бузургиҳо бо мақодири гурӯҳҳо фарқ кунанд, хатогӣ бар гардонида мешавад.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
tg: SUMPRODUCT(ноҳия1;ноҳия2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
tg: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) барои A1=2, A2=5, B1=3 ва B2=5, бозгаштан 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
tg: Функсияи SUMX2PY2(), ҷамъи мураббаъи гурӯҳи ду бузургиро (SUM(X^2+Y^2)) бар мегардонад. Агар бузургиҳо бо миқдори гурӯҳҳо фарқ кунанд, хатогӣ бар гардонида мешавад.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
tg: SUMX2PY2(ноҳия1;ноҳия2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
tg: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) барои A1=2, A2=5, B1=3 ва B2=5, бозгаштан 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
tg: Функсияи SUMX2MY2(), ҷамъи фарқи ҷуфт-ҷуфти мураббаъи гурӯҳи ду бузургиро (SUM(X^2-Y^2)) бар мегардонад. Мақодири аҳамиятҳо дар ин бузургӣ бояд баробар бошад. Агар бузургиҳо аз рӯи миқдори гурӯҳҳо фарқ кунанд, хатогӣ бар гардонида мешавад.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
tg: SUMX2MY2(ноҳия1;ноҳия2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
tg: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) барои A1=2, A2=5, B1=3 ва B2=5, бозгаштан -5

en: Degrees of freedom for the t-distribution
tg: Дараҷаи озодии барои t-тақсимкунӣ

en: Mode (1 or 2)
tg: Намуд (1 ё 2)

en: The TDIST() function returns the t-distribution.
tg: Функсияи TDIST(), тақсимоти t-ро бар мегардонад.

en: Mode = 1 returns the one-tailed test, Mode = 2 returns the two-tailed test.
tg: Тартиботи = 1, натиҷаи тақсимоти яктарафаро бар мегардонад, тартиботи = 2, натиҷаи тақсимоти дутарафаро бар мегардонад.

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
tg: TDIST(рақам; дараҷаи_озодӣ;тартибот)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
tg: TDIST(12;5;1) бозгаштан 0.000035

en: VAR(value;value;...)
tg: VAR(маъно;маъно;...)

en: VAR(12;5;7) equals 13
tg: VAR(12;5;7) баробар 13

en: VAR(15;80;3) equals 1716.333...
tg: VAR(15;80;3) баробар 1716.333...

en: VAR(6;7;8) equals 1
tg: VAR(6;7;8) баробар 1

en: VARA(value;value;...)
tg: VARA(маъно;маъно;...)

en: VARA(12;5;7) equals 13
tg: VARA(12;5;7) баробар 13

en: VARA(15;80;3) equals 1716.333...
tg: VARA(15;80;3) баробар 1716.333...

en: VARA(6;7;8) equals 1
tg: VARA(6;7;8) баробар 1

en: The VARP() function calculates the variance based on an entire population.
tg: Функсияи VARP(), рад кунии ҳар як параметрҳоро ба кулли маҷмӯъ низ бар мегардонад.

en: VARP(value;value;...)
tg: VARP(маъно;маъно;...)

en: VARP(12;5;7) equals 8.666...
tg: VARP(12;5;7) баробар 8.666...

en: VARP(15;80;3) equals 1144.22...
tg: VARP(15;80;3) баробар 1144.22...

en: VARP(6;7;8) equals 0.6666667...
tg: VARP(6;7;8) баробар 0.6666667...

en: VARPA(value;value;...)
tg: VARPA(маъно;маъно;...)

en: VARPA(12;5;7) equals 8.666...
tg: VARPA(12;5;7) баробар 8.666...

en: VARPA(15;80;3) equals 1144.22...
tg: VARPA(15;80;3) баробар 1144.22...

en: VARPA(6;7;8) equals 0.6666667...
tg: VARPA(6;7;8) баробар 0.6666667...

en: The WEIBULL() function returns the Weibull distribution.
tg: Функсияи WEIBULL(), тақсимоти Вейбулро бар мегардонад.

en: The alpha and beta parameters must be positive, the number (first parameter) must be non-negative.
tg: Параметрҳои алфа ва бетта бояд манфӣ бошанд. Параметри якӯм бояд ғайри манфӣ бошад.

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
tg: WEIBULL(рақам;алфа;бета;функсия)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
tg: EXPONDIST(3;0.5;1) баробар 0.776870

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
tg: WEIBULL(2;1;1;1) баробар 0.864665

en: The BINO() function returns the binomial distribution.
tg: Функсияи BINO(), тақсимоти биномиалиро бар мегардонад.

en: The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of successes, and the third is the probability of success. The number of trials should be greater than the number of successes and the probability should be smaller or equal to 1.
tg: Дар параметри яккум миқдори исботот ишора мешавад, дар дуввум - мақодири исбототи муваффақ ва дар саввум - эҳтимолияти муваффақот низ ишора мешавад. Мақодири умумии исботот бояд зиёд аз мақодири исбототи муваффақ бошад, аммо эҳтимолият бояд хурд ё ба 1 баробар бошад.

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
tg: BINO(санҷишҳо;муфоҳо;эҳтимоли мувафақият)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
tg: BINO(12;9;0.8) бозгаштан 0.236223201

en: Probability of failure
tg: Эҳтимоли бемуваффақиятӣ

en: The INVBINO() function returns the negative binomial distribution. The first parameter is the number of trials, the second parameter is the number of failures, and the third is the probability of failure. The number of trials should be larger than the number of failures and the probability should be smaller or equal to 1.
tg: Функсияи INVBINO(), тақсимоти биномиалии манфиро бар мегардонад. Дар параметри якӯм мақодири умумии исбототро нишон медиҳад, дар дуввум - миқдори исбототи номуваффақро ва дар саввум - эҳтимолоти муваффақотро нишон медиҳад. Миқдори умумии исботот бояд зиёд ё баробар ба миқдори исбототҳои номуваффақ бошад, аммо эҳтмолият хурд ё баробар ба 1 бошад.

en: INVBINO(trials;failure;prob_of_failure)
tg: INVBIN(санҷишҳо;бемуваффақиятҳо;эҳтимол;бемуваффақиятӣ)

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
tg: INVBINO(12;3;0.2) бозгаштан 0.236223201

en: The GAMMALN() function returns the natural logarithm of the gamma function: G(x). The number parameter must be positive.
tg: Функсияи GAMMALN(), логарифмаи натуралии гаммаи- функсияи G(x)-ро бар мегардонад. Адад бояд мусбат бошад.

en: GAMMALN(Number)
tg: GAMMALN(Рақам)

en: GAMMALN(2) returns 0
tg: GAMMALN(2) бозгаштан 0

en: Decimals
tg: Миқдори нишонаи баде вергул

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
tg: Функсияи DOLLAR(), бо истифодаи андозаи валюта вабо мудаввар намудан то ишороти муайян (баъди вергул), ададро ба сатр тағйир медиҳад. Чунончи номи ин функсия DOLLAR аст, он ададро дар андозаи валюта бо мутақобилияти танзимоти низом (бо локали равон), нишон медиҳад.

en: DOLLAR(number;decimals)
tg: DOLLAR(рақам;миқдори нишона баде вергул)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
tg: DOLLAR(1403.77) бозгаштан "$ 1,403.77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
tg: DOLLAR(-0.123;4) бозгаштан "$-0.1230"

en: No_commas
tg: Беҷудокунандаи_гурӯҳ

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
tg: Функсияи FIXED(), ададро то миқдори ишороти муайян, баъди вергул низ мудаввар мекунад, ҳамчун адади даҳӣ мутағйир медиҳад ва натиҷаро ҳамчун сатр бар мегардонад. Агар миқдори ишоротҳо баъди вергул ишора нашуда бошад, ин маврид 2-ро зимнан дар назар дошта мешавад. Агар параметри no_commas ба false баробар бошад, ин гоҳ тақсимкунандаи гурӯҳи адад, намоиш нашуда истодааст.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
tg: FIXED(рақам;миқдори нишонаи баде вергул;беҷудокунандаи гурӯҳ)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
tg: FIXED(1234.567;1) бозгаштан "1,234.6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
tg: FIXED(1234.567;1;FALSE) бозгаштан "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
tg: FIXED(44.332) бозгаштан "44.33"

en: Text for which you want to substitute
tg: Матни кадом буд иваз карда шудан

en: Part of text you want to replace
tg: Сатри кадом буд иваз карда шудан

en: New text which will be replacement
tg: Сатри иваз кардан

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
tg: Функсияи SUBSTITUTE(), як зерсатрро бо дигар низ ивваз мекунад. Агар параметри instance_num ишора шуда бошад, ин гоҳ танҳо вурудоти зерсатр бо номи instance_num, ивваз карда хоҳад шуд. Вагарна, тамоми вурудоти зерсатр низ ивваз карда хоҳад шуд. Агар хоҳед танҳо як вурудоти зерсатрро ивваз кунед, функсияи SUBSTITUTE-ро ва агар хоҳед тамоми вурудотро ивваз кунед, функсияи REPLACE-ро истифода кунед.

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
tg: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") бозгаштан "Sales Data"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
tg: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) бозгаштан "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
tg: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) бозгаштан "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
tg: Поёни саҳифаро кофтуков

en: The text which may contain find_text
tg: Матни кадомро бояд поёни саҳифа нигоҳ доштан

en: Specified index to start the search
tg: Вазъияти аввал кофтукови дар сатр

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
tg: Функсияи SEARCH(), зерсатрро(find_text) дар сатри матн(within_text) ҷуста истодааст ва ҳолати аввали зерсатрро ба сатри (ҷустуҷӯӣ аз чап ба рост шуда истодааст), бар мегардонад.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
tg: Шумо метавонед аломати ҷустуҷӯиро истифода кунед: аломати савол (?) ва ситорача (*). Аломати савол ба ягон яки ишорот мувофиқ аст, аммо ситорача - ба ягон пайдарҳамии ишорот низ мутобиқ аст.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
tg: Параметри start_num, ҳолати ҷустуҷӯи аввали зерсатр дар сатрро нишон медиҳад. Нумератсия аз 1 оғоз меёбад. Агар параметр фуромада бошад, зимнан 1-ро дар назар дошта мешавад. Функсияи SEARCH, ҷустуҷӯиро бе ҳисоби қайдот низ иҷро мекунад.

en: SEARCH("e";"Statements";6) returns 7
tg: SEARCH("e";"Statements";6) бозгаштан 7

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
tg: SEARCH("margin";"Profit Margin") бозгаштан 8

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
tg: Функсияи T(), сатри матнро, ки аҳамияти матнро ифода мекунад, бар мегардонад. Агар ҳамчун параметр сатре дода шавад, функсия ин сатрро бар хоҳад гардонд. Вагарна сатри холӣ бар гардонда хоҳад шуд.

en: T(value)
tg: T(маъно)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
tg: T(1.2) бозгаштан "" (хати холӣ)

en: The TEXT() function converts a value to text.
tg: Функсияи TEXT(), ададро ба сатри матн тағйир медиҳад.

en: TEXT(value)
tg: TEXT(маъно)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
tg: TEXT(1234.56) бозгаштан "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
tg: TEXT("KSpread") бозгаштан "KSpread"

en: String
tg: Хат

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
tg: Функсияи PROPER(), ҳуруфи аввали ҳар як калимаро ба қайдгоҳи болоӣ тағйир хоҳад дод, аммо ишоротҳои дигар - ба қайдгоҳи поёнӣ, чун дар сарлавҳоти забони англисӣ.

en: PROPER(string)
tg: PROPER(хат)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
tg: PROPER("this is a title") бозгаштан "This Is A Title"

en: First string
tg: Хати якум

en: String to compare with
tg: Сатри барои қиёс

en: Compare case-sensitive (true/false)
tg: Аз соҳибгирии қиёси регистр (true/false)

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
tg: Функсияи COMPARE(), агар ду сатр баробар бошанд, 0-ро бар мегардонад, -1-ро - агар сатри якӯм хурд аз дуввум бошад ва 1 - дар дигар возкеъҳо.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
tg: COMPARE(хат1; хат2; дуруст|нодуруст)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
tg: Функсияи EXACT(), агар ду сатр комилан мутобиқ бошад (вагарна False), True-ро бар мегардонад.

en: EXACT(string1;string2)
tg: EXACT(хат1;хат2)

en: Text which you want to replace some characters
tg: Матни кадоми иваз кардан аст

en: Position of the characters to replace
tg: Ҷойгиршавии ҳарфҳо барои гузарондан

en: Number of characters to replace
tg: Миқдори ҳарфҳо барои гузарондан

en: The text that will replace characters in old text
tg: Матни навъ

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
tg: Функсияи REPLACE(), як қисми сатри матниро бо дигар сатри матнӣ низ ивваз мекунад.

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
tg: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-"), "abcde-k"-ро бар мегардонад

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
tg: REPLACE("2002";3;2;"03") бозгаштан "2003"

en: Specifies index to start the search
tg: Вазъияти аввал кофтуков дарак додан

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
tg: Функсияи FIND(), зерсатрро(find_text) дар сатри матн(within_text) ҷуста истодааст ва ҳолати аввали зерсатрро ба сатр (ҷустуҷӯӣ аз чап ба рост шуда истодааст) бар мегардонад.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
tg: Параметри start_num, ҳолати аввали ҷустуҷӯии зерсатрро дар сатр ишора мекунад. Нумератсия аз 1 оғоз меёбад. Агар параметр поён фуромада бошад, зимнан 1 дар назар дошта мешавад.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
tg: Шумо ҳамчунин метавонед функсияи SEARCH-ро истифода кунед, аммо бар хилофи он функсияи FIND, тобеъ қайдӣ мебошад ва намемонад, ки қолибҳоро барои ҷустуҷӯ истифода кунед.

en: Source string
tg: Сатр

en: Position
tg: Вазъият

en: Length
tg: Дарозӣ

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
tg: Функсияи MID(), зерсатрро аз сатре, ки дорои миқдори дода шудаи ишорот дар ҳолати муайян мебошад, бар мегардонад.

en: MID(text;position;length)
tg: MID(матн;вазъият;дарозӣ)

en: MID(text;position)
tg: MID(матн;вазъият)

en: The LEN() function returns the length of the string.
tg: Функсияи LEN(), дарозии сатрро бар мегардонад.

en: LEN(text)
tg: LEN(матн)

en: LEN("hello") returns 5
tg: LEN("hello") бозгаштан 5

en: LEN("KSpread") returns 7
tg: LEN("KSpread") бозгаштан 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
tg: Функсияи TRIM(), сатре, ки танҳо як фосилоте байни калимаҳо мебошад, бар мегардонад.

en: TRIM(text)
tg: TRIM(матн)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
tg: TRIM(" hello    KSpread   ") бозгаштан "hello KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
tg: Функсияи CONCATENATE(), сатрро, ки бо худ якшавии сатрҳоро нишон медиҳад ва ҳамчун параметр дода мешавад, бар мегардонад.

en: CONCATENATE(value;value;...)
tg: CONCATENATE(маъно;маъно;...)

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
tg: Функсияи RIGHT(), зерсатрро, ки аз n ишороти сатрӣ (аз охири сатр) иборат аст, бар мегардонад. Агар n аз дарозии сатр зиёдтар бошад, тамоми сатр бар гардонида хоҳад шуд.

en: RIGHT(text;length)
tg: RIGHT(матн;дарозӣ)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
tg: RIGHT("hello";2) бозгаштан "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
tg: RIGHT("KSpread";10) бозгаштан "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
tg: RIGHT("KSpread") бозгаштан "d"

en: LEFT(text;length)
tg: LEFT(матн;дарозӣ)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
tg: LEFT("hello";2) бозгаштан "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
tg: LEFT("KSpread";10) бозгаштан "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
tg: LEFT("KSpread") бозгаштан "K"

en: Count of repetitions
tg: Рақами такрор

en: REPT(text;count)
tg: REPT(матн;count)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
tg: REPT("KSpread";3) бозгашт "KSpreadKSpreadKSpread"

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
tg: Мавриди ишора намудани ин параметри ин функсия ҳамчун сатри бо рамз навишташуда, сатри бо рамз навишта нашудаи оригиналиро бар гардонда хоҳад шуд.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
tg: Функсияи TOGGLE(), ишороти қайдоти поёнаро ба болоӣ мегузаронад ва баръакс.

en: TOGGLE(text)
tg: TOGGLE(матн)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
tg: TOGGLE("hello") бозгаштан "HELLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
tg: TOGGLE("HELLO") бозгаштан "hello"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
tg: TOGGLE("HeLlO") бозгаштан "hElLo"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
tg: Функсияи CLEAN(), тамоми ишоротҳои чоп намешударо аз сатр ҳузф мекунад

en: CLEAN(text)
tg: CLEAN(матн)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
tg: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") бозгаштан "HELLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
tg: Функсияи SLEEK(), тамоми фосилотҳоро аз сатр ҳузф мекунад.

en: SLEEK(text)
tg: SLEEK(матн)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
tg: SLEEK("This is   some  text ") бозгаштан "Thisissometext"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
tg: Функсияи UPPER(), сатрро ба қайдоти болоӣ тағйир медиҳад.

en: UPPER(text)
tg: UPPER(матн)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
tg: UPPER("hello") бозгаштан "HELLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
tg: UPPER("HELLO") бозгаштан "HELLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
tg: Функсияи LOWER(), сатрро ба қайдоти поёнӣтағйир медиҳад.

en: LOWER(text)
tg: LOWER(матн)

en: LOWER("hello") returns "hello"
tg: LOWER("hello") бозгаштан "hello"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
tg: LOWER("HELLO") бозгаштан "hello"

en: Character code
tg: Разми рамз

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
tg: Функсияи CHAR(), рамзи ишороте, ки ҳамчун аргумент ишора шудааст, бар мегардонад.

en: CHAR(code)
tg: CHAR(рамз)

en: CHAR(65) returns "A"
tg: CHAR(65) бозгаштан "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
tg: Функсияи CODE(), рамзи ишороти якумро ба сатре бар мегардонад.

en: CODE(text)
tg: CODE(матн)

en: CODE("KDE") returns 75
tg: CODE("KDE") бозгаштан 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
tg: Сатри матниро, ки дорои рақамҳо мебошад ба аҳамияти ададии ҳақиқӣ тағйир медиҳад.

en: VALUE(text)
tg: VALUE(матн)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
tg: VALUE("14.03") бозгаштан 14.03

en: Trigonometric
tg: Тригонометрикӣ

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
tg: Функсияи COS(), кунҷи косинусро, ки дар радионҳо ишора шудааст бар мегардонад.

en: COS(0) equals 1.0
tg: COS(0) баробар 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
tg: COS(PI()/2) баробар 0

en: The ACOT() function returns the inverse cotangent of a number.
tg: Функсияи ACOT(), аҳамияти бозгашти катангенси аҳамияти додашударо бар мегардонад.

en: ACOT(0) equals 1.57079633
tg: ACOT(0) баробар 1.57079633

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
tg: Функсияи SIN(), кунҷи синусро, ки дар радионҳо ишора шудааст, бар мегардонад.

en: SIN(0) equals 0
tg: SIN(0) баробар 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
tg: SIN(PI()/2) баробар 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
tg: Функсияи TAN(), кунҷи тангенсро, ки дар радионҳо ишора шудааст, бар мегардонад.

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
tg: TAN(0.7) баробар 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
tg: TAN(0) баробар 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
tg: Функсияи ACOS(), арккосинусро дар радионҳо бар мегардонад ва аҳамият бо тарзи риёзӣ ба дараҷаи аз 0 то PI (фаъолона) муайян шудааст.

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
tg: ACOS(0.8) баробар 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
tg: ACOS(0) баробар 1.57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
tg: Функсияи ASIN(), арксинусро дар радионҳо бар мегардонад ва аҳамияти бо тарзи риёзӣ ба дараҷаи аз 0 то PI (фаъолона) муайян шудааст.

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
tg: ASIN(0.8) баробар 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
tg: ASIN(0) баробар 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
tg: Функсияи ATAN(), арктангенсро дар радионҳо бар мегардонад ва аҳамияти бо тарзи риёзӣ ба дараҷаи аз -PI/2 то PI/20 (фаъолона) муайян шудааст.

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
tg: ATAN(0.8) баробар 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
tg: ATAN(0) баробар 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
tg: Функсияи COSH(), косинуси гиперболикии x-ро бар мегардонад. Математикӣ ин ҳамчун (exp(x) + exp(-x)) / 2 ифода мешавад.

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
tg: COSH(0.8) баробар 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
tg: COSH(0) баробар 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
tg: Функсияи SINH(), синуси гиперболикии x-ро, ки математикӣ ҳамчун (exp(x) - exp(-x)) / 2 ифода мешавад, бар мегардонад.

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
tg: SINH(0.8) баробар 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
tg: SINH(0) баробар 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
tg: Функсияи TANH(), кунҷи тангенси гиперболикиро бар мегардонад. Математикӣ ин ҳамчун sinh(x)/cosh(x) ифода мешавад.

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
tg: TANH(0.8) баробар 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
tg: TANH(0) баробар 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
tg: Функсияи ACOSH(), арккосинуси гиперболикии ададро бар мегардонад. Агар параметр хурд аз 1.0 бошад, хатои NaN бар гардонида хоҳад шуд.

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
tg: ACOSH(5) баробар 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
tg: ACOSH(0) баробар NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
tg: Функсияи ASINH(), арксинуси гиперболикии x-ро бар мегардонад. Ин аҳамиятест, ки синуси гиперболикиаш ба x баробар аст.

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
tg: ASINH(0.8) баробар 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
tg: ASINH(0) баробар 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
tg: Функсияи ATANH(), арктангенси гиперболикии бозгашти x-ро бар мегардонад; натиҷоти арктангенси гиперболикӣ ба x баробар аст. Агар параметр аз рӯи модул аз 1.0 калонтар бошад, хатогии 'ғайри рақам' (NaN) бар гардонида хоҳад шуд.

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
tg: ATANH(0.8) баробар 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
tg: ATANH(0) баробар 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
tg: Функсияи atan2(), арктангенсро барои нуқтаи бо координати x ва y ҳисоб мекунад. Ин функсия арктангенси адади y/x-ро бо ҳисоби ишороти онҳо барои муайян намудани квадрант, ҳисоб мекунад.

en: ATAN2(value;value)
tg: ATAN2(маъно;маъно)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
tg: ATAN2(0.5;1.0) баробар 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
tg: ATAN2(-0.5;2.0) баробар 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
tg: Функсияи DEGREES(), кунҷи радионро ба кунҷи градусӣ низ тағйир медиҳад.

en: DEGREES(0.78) equals 44.69
tg: DEGREES(0.78) баробар 44.69

en: DEGREES(1) equals 57.29
tg: DEGREES(1) баробар 57.29

en: Angle (degrees)
tg: Кунҷ (дараҷаҳо)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
tg: Функсияи RADIANS(), кунҷи градусиро ба кунҷи радион тағйир медиҳад.

en: RADIANS(75) equals 1.308
tg: RADIANS(75) баробар 1.308

en: RADIANS(90) equals 1.5707
tg: RADIANS(90) баробар 1.5707

en: The PI() function returns the value of PI.
tg: Функсияи PI(), аҳамияти адади Пи-ро бар мегардонад.

en: PI() equals 3.141592654...
tg: PI() баробар 3.141592654...

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
tg: саҳифа

en: pages
tg: саҳифаҳо

en: file
tg: файл

en: name
tg: ном

en: time
tg: вақт

en: date
tg: таърих

en: author
tg: муаллиф

en: email
tg: почтаи электронӣ

en: sheet
tg: варақ

en: Sheet%1
tg: Варақ%1

en: Comment:
tg: Мулоҳиза:

en: Define Print Range
tg: Супоридан

en: No Limit
tg: Номаҳдуд

en: Sheet
tg: Варақ

en: Interface
tg: Интерфейс

en: Spelling
tg: Тафтиши имло

en: Spell Checker Behavior
tg: Соз кардани тафтиши имло

en: &Completion mode:
tg: &Тартиботи автоилова шудааст

en: Semi-Automatic
tg: Нимавтоматикӣ

en: Sheet Properties
tg: Ҳосиятҳои варақ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
tg: Чапи рост

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
tg: Рости чап

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
tg: Равияи нақша:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
tg: &Истифодаи холати LC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
tg: &Пинҳон кардани маънои сифр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
tg: Намоиши &формула

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
tg: Намоиши &сутун ҳамчун рақамҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
tg: Намоиши &индикатори формула

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
tg: Намоиши &ҷадвал

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
tg: &Бозҳисобкунии худкор

en: Sheets
tg: Варақҳо

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
tg: Ҳуҷҷат ғайри муътабар. Интизор %1 намуди MIME application/x-kspread ё application/vnd.kde.kspread, ҳамин ҳуҷҷат намуди MIME дорад

en: File Format Mismatch
tg: Хатои андозаи файл

en: Styles cannot be loaded.
tg: Пур кардани услубҳо наметавонист.

en: Invalid document. No map tag.
tg: Андозаи ҳуҷҷат нодуруст. Теги map нест.

en: Height: %1 %2
tg: Баланди: %1 %2

en: Hide Row
tg: Пинҳон кардани радиф

en: Width: %1 %2
tg: Бар: %1 %2

en: Hide Column
tg: Пинҳон кардани сутун

en: Insert Sheet
tg: Варақ Монед

en: Remove Sheet
tg: Нест кардани Варақ

en: Rename Sheet...
tg: Номи нав гузоштани варақ...

en: Show Sheet...
tg: Намоиши Варақ...

en: Hide Sheet
tg: Пинҳон кардани варақ

en: Page Layout...
tg: Танзимоти саҳифа...

en: Reset Print Range
tg: Бардоштан

en: Recalculate Sheet
tg: Ҳисоб кардани варақ

en: Protect &Sheet...
tg: &Муҳофиза кардани варақ...

en: &Create Template From Document...
tg: &Сохтани намуна аз ҳуҷҷат...

en: Next Sheet
tg: Варақи Оянда

en: Previous Sheet
tg: Варақи Пешина

en: First Sheet
tg: Якум Варақ

en: Last Sheet
tg: Варақи Охирин

en: No calculation
tg: Бе ҳисоб

en: You cannot change a protected sheet.
tg: Шумо муҳаррирӣ кардани варақи ҳимоя кардани наметавонед.

en: Protect Document
tg: Ҳимоя кардани ҳуҷҷат

en: Unprotect Document
tg: Ҳимоя накардани ҳуҷҷат

en: Protect Sheet
tg: Ҳимоя кардани варақ

en: Unprotect Sheet
tg: Ҳимоя накардани варақ

en: You cannot delete the only sheet.
tg: Шумо наметони оҳири рақам дуртар кардан

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
tg: Варақа равонро ҳузф кунам?

en: Enter name:
tg: Даровардани ном:

en: Rename Sheet
tg: Варақи Номи Дигар кунед

en: Change Sheet Name
tg: Номи варақ дигаргун кунед

en: Sheet name cannot be empty.
tg: Номи варақ холӣ наметавонист.

en: This name is already used.
tg: Ин ном аллакай мавҷуд аст.

en: Sum:
tg: Ҷамъ:

en: Min:
tg: Мин:

en: Max:
tg: Макс:

en: Count:
tg: Ҳисоб:

en: CountA:
tg: ҲисобиА:

en: Password is incorrect.
tg: Гузарвожаи нодуруст

en: Dependency
tg: Мутобиат

en: Header
tg: Сарлавҳа

en: Header1
tg: Сарлавҳаи1

en: Cell Format...
tg: Андозаи Ячейка...

en: Create Style From Cell...
tg: Сохтани услуб аз ячейка...

en: Strike Out
tg: Хат задани

en: Select Font...
tg: Интихоб кардани ҳарф...

en: Select Font Size
tg: Интиҳоб кардани андозаи ҳарф

en: Increase Font Size
tg: Калон кардани андозаи ҳарф

en: Decrease Font Size
tg: Камтар кардани андозаи ҳарф

en: Text Color
tg: Ранги Матн

en: Align Left
tg: Ба сарҳади чап

en: Align Center
tg: Ба марказ

en: Align Right
tg: Ба сарҳади рост

en: Align Top
tg: Ба сарҳади боло

en: Align Middle
tg: Ба миёна

en: Align Bottom
tg: Ба сарҳади поён

en: Border Left
tg: Саҳиди Чап

en: Border Right
tg: Саҳиди Рост

en: Border Top
tg: Саҳиди Боло

en: Border Bottom
tg: Саҳиди Поён

en: All Borders
tg: Ҳамма Саҳидҳо

en: Border Outline
tg: Саҳид дар атрофи диапазон

en: Border Color
tg: Ранги Саҳид

en: Wrap Text
tg: Печондани матн

en: Vertical Text
tg: Матни Амудӣ

en: Increase Indent
tg: Калон кардани фосила

en: Decrease Indent
tg: Камтар кардани фосила

en: Change Angle...
tg: Дигаргун кардани кунҷ...

en: Percent Format
tg: Андозаи фоиз

en: Money Format
tg: Андозаи Пул

en: Increase Precision
tg: Калон кардани аниқӣ

en: Decrease Precision
tg: Камтар кардани аниқӣ

en: Upper Case
tg: Регистри боло

en: Lower Case
tg: Регистри поён

en: Convert First Letter to Upper Case
tg: Дигаргун кардани якуми ҳарф дар регистри боло

en: Background Color
tg: Ранги Замина

en: Dissociate Cells
tg: Кушодатар чидани ячейкаҳо

en: Resize Column...
tg: Санҷидаи Сутун...

en: Insert Columns
tg: Сутунҳо Монед

en: Remove Columns
tg: Нест кардани Сутунҳо

en: Hide Columns
tg: Пинҳои кардани сутунҳо

en: Show Columns...
tg: Намоиши Сутунҳо...

en: Equalize Column
tg: Мувофиқ кардани дарозии сутун

en: Resize Row...
tg: Санҷидаи Қатор...

en: Insert Rows
tg: Қаторҳо Монед

en: Remove Rows
tg: Нест кардани Қаторҳо

en: Hide Rows
tg: Пинҳои кардани қаторҳо

en: Show Rows...
tg: Намоиши Қаторҳо...

en: Equalize Row
tg: Мувофиқ кардани дарозии хат

en: Adjust Row && Column
tg: Мувофиқ кардани андозаи ячейка

en: Insert Cells...
tg: Ячейкаҳо Монед...

en: Remove Cells...
tg: Нест кардани Ячейкаҳо...

en: Remove Comment
tg: Нест кардани Шарх

en: &Link...
tg: &Истинод..

en: Remove Link
tg: Нест кардани алоқа

en: Validity...
tg: Тафтиш...

en: &Sort...
tg: &Хел-хелкунӣ...

en: Sort &Decreasing
tg: Хел-хел кардани ба &кам шудани

en: Sort &Increasing
tg: Хел-хел кардани &ба афзоиш

en: &Left
tg: &Ба чап

en: &Right
tg: &Ба рост

en: &Up
tg: &Ба боло

en: &Down
tg: &Ба поён

en: Autosum
tg: Ҷамъбасткунии худкор

en: Insert the 'sum' function
tg: Мондани функсияи 'sum'

en: &Series...
tg: &Серияҳо...

en: &Function...
tg: &Функсия...

en: S&pecial Character...
tg: Аломати &махсус...

en: From &Database...
tg: Аз &Асосӣ Маълумот...

en: From &Text File...
tg: Аз &Матни Файл...

en: From &Clipboard...
tg: Аз буфери &иваз...

en: &Text to Columns...
tg: &Матн барои сутунҳо...

en: Custom Lists...
tg: Рӯйхатҳои Оддӣ...

en: &Consolidate...
tg: &Таваққуф кардан...

en: &Goal Seek...
tg: &Ҷустуҷӯи ҳал...

en: &Subtotals...
tg: &Зеринатиҷаҳо...

en: Area Name...
tg: Номи диапазон...

en: Formula Selection
tg: Интихоби формула

en: Others...
tg: Дигарҳо...

en: Modify Cell
tg: Дигаргун кардани ячейка

en: Special Paste...
tg: Замимаи махсус...

en: Paste with Insertion
tg: Мондани бо ҷунбондан

en: Goto Cell...
tg: Рав ба Ячейка...

en: Create Style From Cell
tg: Услуб Аз Ячейка Созед

en: The style name cannot be empty.
tg: Номи услуб холӣ наметавонист.

en: Edit Link
tg: Иваз кардани алоқа

en: You must select multiple cells.
tg: Шумо бояд якчанд ячейка интихоб кунед.

en: Adjust Column
tg: Рост кардани сутун

en: Delete Columns
tg: Нобудкардани Сутунҳо

en: Adjust Row
tg: Рост кардани хат

en: Delete Rows
tg: Нобудкардани Қаторҳо

en: Selection List...
tg: Такрор кардан...

en: Open Link?
tg: Оё пайванди шумо боз аст?

en: min
tg: дақ
