MusicShape - en to ug translation catalogue (27 entries)

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
ug: تەكشى

en: Natural
ug: تەبىئىي

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
ug: ئۇچلۇق

en: Dots
ug: چېكىت

en: Eraser
ug: ئۆچۈرگۈچ

[ctx: Other key signature]
en: Other
ug: باشقا

en: note
ug: ئىزاھ

en: Half
ug: يېرىم

en: Quarter
ug: پەسىل

en: 16th
ug: 16-چېسلا

en: Remove bar
ug: بالداقنى چىقىرىۋېتىش

en: Select
ug: تاللا

[ctx: Treble clef]
en: Treble
ug: يۇقىرى ئاۋاز

[ctx: Bass clef]
en: Bass
ug: Bass مۇزىكىسى

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
ug: چېكىت قوش

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
ug: ئىزاھ قوش

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
ug: بۆلەك قوش

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
ug: بالداقنى چىقىرىۋېتىش

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
ug: بۆلەكنى چىقىرىۋېتىش

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
ug: رايون

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, editPart) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPart) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removePart)
en: ...
ug: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
ug: ئىمپورت قىل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
ug: ئېكسپورت قىل

en: Music Shape
ug: مۇزىكا شەكلى

en: A shape which provides a music editor
ug: مۇزىكا تەھرىرلىگىلى بولىدىغان شەكىل

en: Parts
ug: بۆلەكلەر
