kocolorspaces - en to uk translation catalogue (62 entries)

en: Cyan
uk: Блакитний

en: Magenta
uk: Бузковий

en: Yellow
uk: Жовтий

en: Black
uk: Чорний

en: Alpha
uk: Альфа

en: CMYK (32 bits floating/channel)
uk: CMYK (32-бітове дійсне/канал)

en: CMYK (16-bit integer/channel)
uk: CMYK (16-бітове ціле/канал)

en: CMYK (8-bit integer/channel)
uk: CMYK (8-бітове ціле/канал)

en: Gray
uk: Сірий

en: Grayscale/Alpha (16-bit float/channel)
uk: Відтінки сірого/Прозорість (12-бітове дійсне/канал)

en: Grayscale/Alpha (32-bit float/channel)
uk: Відтінки сірого/Прозорість (32-бітове дійсне/канал)

en: Grayscale (16-bit integer/channel)
uk: Відтінки сірого (16-бітове ціле/канал)

en: Grayscale (8-bit integer/channel)
uk: Відтінки сірого (16-бітове ціле/канал)

en: Lightness
uk: Освітленість

en: L*a*b* (32-bit float/channel)
uk: L*a*b* (32-бітове дійсне/канал)

en: L*a*b* (16-bit integer/channel)
uk: L*a*b* (16-бітове ціле/канал)

en: L*a*b* (8-bit integer/channel)
uk: L*a*b* (8-бітове ціле/канал)

en: Red
uk: Червоний

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: RGBA (16-bit floating/channel)
uk: RGBA (16-бітове дійсне/канал)

en: RGBA (32-bit floating/channel)
uk: RGBA (32-бітове дійсне/канал)

en: RGB (16-bit integer/channel)
uk: RGB (16-бітове ціле/канал)

en: RGB (8-bit integer/channel)
uk: RGB (8-бітове ціле/канал)

en: XYZ (32-bit float/channel)
uk: XYZ (32-бітове дійсне/канал)

en: XYZ (16-bit integer/channel)
uk: XYZ (16-бітове ціле число/канал)

en: XYZ (8-bit integer/channel)
uk: XYZ (8-бітове ціле/канал)

en: YCBCR (32-bit float/channel)
uk: YCBCR (32-бітове дійсне/канал)

en: YCBCR (16-bit integer/channel)
uk: YCbCr (16-бітове ціле/канал)

en: YCBCR (8-bit integer/channel)
uk: YCbCr (8-бітове ціле/канал)

en: Bumpmap
uk: Рельєф

en: Clear
uk: Спорожнити

en: Color
uk: Колір

en: Darken
uk: Затемнення

en: Diff
uk: Різниця

en: Dissolve
uk: Розчинення

en: Hue
uk: Відтінок

en: In
uk: Вхідний

en: Lighten
uk: Освітлення

en: Out
uk: Вихідний

en: Saturation
uk: Насиченість

en: Value
uk: Значення

en: ICC Engine
uk: Рушій ICC

en: L*a*b* Histogram
uk: Гістограма L*a*b*

en: RGB8 Histogram
uk: Гістограма RGB8

en: RGB16 Histogram
uk: Гістограма RGB16

en: RGBF16 Histogram
uk: Гістограма RGBF16

en: RGBF32 Histogram
uk: Гістограма RGBF32

en: GRAY/Alpha8 Histogram
uk: Гістограма GRAY/Alpha8

en: GRAY/Alpha16 Histogram
uk: Гістограма GRAY/Alpha16

en: GRAYF16 Histogram
uk: Гістограма GRAYF16

en: GRAY/Alpha 32 float Histogram
uk: Гістограма 32-бітового GRAY/Alpha

en: CMYK8 Histogram
uk: Гістограма CMYK8

en: CMYK16 Histogram
uk: Гістограма CMYK16

en: CMYK F32 Histogram
uk: Гістограма CMYK F32

en: XYZ8 Histogram
uk: Гістограма XYZ8

en: XYZ16 Histogram
uk: Гістограма XYZ16

en: XYZF16 Histogram
uk: Гістограма XYZF16

en: XYZF32 Histogram
uk: Гістограма XYZF32

en: YCBCR8 Histogram
uk: Гістограма YCBCR8

en: YCBCR16 Histogram
uk: Гістограма YCBCR16

en: YCBCRF32 Histogram
uk: Гістограма YCBCRF32
