koconverter - en to uk translation catalogue (17 entries)

en: CalligraConverter
uk: Перетворювач Calligra

en: Calligra Document Converter
uk: Перетворювач документів для Calligra

en: Copyright 2001-%1 Calligra developers
uk: © Розробники Calligra, 2001–%1

en: Input file
uk: Вхідний файл

en: Output file
uk: Вихідний файл

en: Make a backup of the destination file
uk: зробити резервну копію файла призначення

en: Batch mode: do not show dialogs
uk: Пакетний режим: не показувати діалогові вікна

en: Interactive mode: show dialogs (default)
uk: Інтерактивний режим: показувати діалогові вікна (типовий)

en: Mimetype of the output file
uk: Тип mime вихідного файла

en: The print orientation. This could be either Portrait or Landscape.
uk: Орієнтація відбитка. Можна визначити книжкову або альбомну орієнтацію.

en: The paper size. A4, Legal, Letter, ...
uk: Розмір аркуша. A4, Legal, Letter тощо.

en: The size of the paper margin. By default this is 0.2.
uk: Розмір поля аркуша. Типовим є значення 0,2.

en: Two arguments required
uk: Потрібні два аргументи

en: Mimetype for input file %1 not found!
uk: Не знайдено тип mime для вхідного файла %1!

en: Mimetype not found %1
uk: Не знайдено тип mime %1

en: Mimetype not found, try using the -mimetype option
uk: Не знайдено тип mime, спробуйте параметр -mimetype

en: *** The conversion failed! ***
uk: *** Перетворення було невдалим! ***
