koffice - en to vi translation catalogue (261 entries)

en: Curve
vi: Cong

en: Straight
vi: Thẳng

en: Standard
vi: Tiêu chuẩn

en: Lines
vi: Các dòng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
vi: Loại:

en: Corner point
vi: Điểm góc

en: Symmetric Point
vi: Điểm Đối xứng

en: Segment to Curve
vi: Đoạn thẳng tới Đường cong

en: Insert point
vi: Chèn điểm

en: Remove point
vi: Xóa điểm

en: Merge points
vi: Nhập các điểm

en: To Path
vi: Tới đường

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, convertToPath)
en: Convert To Path
vi: Hoán chuyển thành Đường

en: Could not read the package "%1".
vi: Không thể đọc gói "%1".

en: The package "%1" does not contain a valid install.rc file.
vi: Gói "%1" không chứa tập tin install.rc hợp lệ.

en: Failed to parse the install.rc file at package "%1".
vi: Không thể đọc tập tin install.rc trong "%1".

en: Failed to determinate location where the package "%1" should be installed to.
vi: Không thể xác định địa điểm để cài gói "%1".

en: A script package with the name "%1" already exists. Replace this package?
vi: Một gói có tên "%1" đã tồn tại. Thay thế gói đó?

en: Replace
vi: Thay thế

en: Could not uninstall this script package. You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
vi: Không thể gỡ bỏ gói này. Có thể bạn không có quyền xóa thư mục "%1".

en: Could not uninstall the script package "%1". You may not have sufficient permissions to delete the folder "%1".
vi: Không thể gỡ bỏ gói "%1". Có thể bạn không có quyền xóa thư mục "%1".

en: Save
vi: Lưu

en: Install script package file
vi: Cài tập tin gói

en: Install online script package
vi: Cài gói từ trên Mạng

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, add)
en: Add
vi: Thêm

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
vi: &Tập tin

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
vi: T&hiết lập

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
vi: Tập tin

en: Only print and exit
vi: Chỉ in và thoát ra

en: Template %1 failed to load.
vi: Không thể tải mẫu %1.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template at application start up
vi: Luôn dùng mẫu này khi khởi chạy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_alwaysUseCheckBox)
en: Always use this template
vi: Luôn dùng mẫu này

en: Making backup...
vi: Đang tạo bản dự phòng...

en: Saving...
vi: Đang lưu...

en: Could not save
    %1
vi: Không thể lưu
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
vi: Không thể lưu %1
    Lý do: %2

en: Document <i>%1</i> saved
vi: Đã lưu tài liệu <i>%1</i>

en: The password of this encrypted document is not known. Autosave aborted! Please save your work manually.
vi: Không biết mật khẩu cho tài liệu được mã hóa này. Tự động lưu thất bại! Xin hãy tự lưu tài liệu.

en: Autosaving...
vi: Đang tự động lưu...

en: Error during autosave! Partition full?
vi: Lỗi khi đang tự động lưu! Đĩa đầy?

en: Could not create the file for saving
vi: Không thể tạo tập tin để lưu

en: Not able to write '%1'. Partition full?
vi: Không thể ghi '%1'. Đĩa đầy?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
vi: Lỗi khi đang cố ghi '%1'. Đĩa đầy?

en: Malformed URL
    %1
vi: URL không hợp lệ
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
vi: Một tập tin được lưu tự động của tài liệu này đã tồn tại.
    Bạn có muốn mở nó không?

en: The file %1 does not exist.
vi: Tập tin %1 không tồn tại.

en: File not found
vi: Không tìm thấy tập tin

en: Cannot create storage
vi: Không thể tạo lưu trữ

en: Bad MIME type
vi: Loại MIME xấu

en: Error in embedded document
vi: Lỗi trong tài liệu nhúng

en: Format not recognized
vi: Không nhận dạng được định dạng

en: Document is password protected
vi: Tài liệu được bảo vệ với mật khẩu

en: Out of memory
vi: Hết bộ nhớ

en: Document <i>%1</i> loaded
vi: Đã tải tài liệu <i>%1</i>

en: Could not find %1
vi: Không tìm thấy %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
vi: Lỗi đọc trong %1 trên dòng %2, cột %3
    Thông báo lỗi: %4

en: %1 is not a file.
vi: %1 không phải là tập tin.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
vi: Không thể mở tập tin đó để đọc (hãy kiểm tra quyền hạn đọc).

en: Could not read the beginning of the file.
vi: Không thể đọc được phần đầu của tập tin.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
vi: Lỗi đọc trong tài liệu chính trên dòng %1, cột %2
    Thông báo lỗi: %3

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
vi: Tài liệu không hợp lệ: không có tập tin 'maindoc.xml'.

en: Untitled
vi: Không đề

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
vi: <p>Tài liệu <b>'%1'</b> đã bị thay đổi.</p><p>Bạn có muốn lưu nó không?</p>

en: Could not open
    %1
vi: Không thể mở
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
vi: Không thể mở %1
    Lý do: %2

en: a chart
vi: một biểu đồ

en: a drawing
vi: một bức vẽ

en: No
vi: Không

en: Yes
vi: Có

en: Could not export file.
vi: Không thể xuất tập tin.

en: Missing Export Filter
vi: Thiếu Bộ lọc Xuất

en: Could not import file of type
    %1
vi: Không thể nhập tập tin kiểu
    %1

en: Missing Import Filter
vi: Thiếu Bộ lọc Nhập

en: Choose Filter
vi: Chọn bộ lọc

en: Export as PDF...
vi: Xuất ra PDF...

en: Reload
vi: Tải lại

en: Versions...
vi: Các phiên bản...

en: E&xport...
vi: &Xuất...

en: Document Information
vi: Thông tin về tài liệu

en: Full Screen Mode
vi: Chế độ Toàn màn hình

en: (write protected)
vi: (bảo vệ khỏi ghi)

en: Save as %1
vi: Lưu vào %1

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
vi: <qt>Lưu vào định dạng %1 có thể làm mất một số thông tin định dạng.<p>Bạn có muốn lưu vào định dạng này?</qt>

en: Confirm Save
vi: Xác nhận Lưu

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
vi: <qt>Xuất ra định dạng %1 có thể làm mất một số thông tin định dạng.<p>Bạn có muốn xuất ra định dạng này?</qt>

en: Confirm Export
vi: Xác nhận Xuất

en: Export
vi: Xuất

en: Import Document
vi: Nhập Tài liệu

en: Document
vi: Tài liệu

en: Document - %1
vi: Tài liệu - %1

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
vi: Bạn sẽ mất tất cả các thay đổi kể từ lần lưu cuối
    Bạn có muốn tiếp tục không?

en: Warning
vi: Cảnh báo

en: Show %1 Toolbar
vi: Hiện thanh công cụ %1

en: Hide %1 Toolbar
vi: Ẩn thanh công cụ %1

en: Recent Documents
vi: Các tài liệu Gần đây

en: Stop
vi: Dừng

en: Printing done
vi: Đã in xong

en: Close
vi: Đóng

en: Stopped
vi: Bị dừng

en: Open This Document
vi: Mở tài liệu này

[ctx: File modification date and time. %1 is date time]
en: <tr><td><b>Modified:</b></td><td>%1</td></tr>
vi: <tr><td><b>Đã thay đổi:</b></td><td>%1</td></tr>

en: Create Template
vi: Tạo Mẫu

en: Group:
vi: Nhóm:

en: &Add Group...
vi: &Thêm Nhóm...

en: &Remove
vi: &Xóa

en: Picture
vi: Ảnh

en: &Select...
vi: &Chọn...

en: Use the new template as default
vi: Dùng mẫu mới làm mặc định

en: Do you really want to overwrite the existing '%1' template?
vi: Bạn có muốn ghi đè mẫu '%1' đã tồn tại?

en: Add Group
vi: Thêm Nhóm

en: Enter group name:
vi: Nhập tên nhóm:

en: This name is already used.
vi: Tên này đã được dùng.

en: Do you really want to remove that group?
vi: Bạn có muốn xóa nhóm này?

en: Remove Group
vi: Xóa Nhóm

en: Do you really want to remove that template?
vi: Bạn có muốn xóa mẫu đó?

en: Remove Template
vi: Xóa Mẫu

en: Could not load picture.
vi: Không thể tải ảnh.

en: No picture available.
vi: Không có ảnh nào.

en: Use This Template
vi: Dùng mẫu này

en: Version
vi: Phiên bản

en: Date & Time
vi: Ngày và Giờ

en: Saved By
vi: Lưu bởi

en: Comment
vi: Chú thích

en: &Add
vi: &Thêm

en: &Modify
vi: T&hay đổi

en: &Open
vi: &Mở

en: A new version could not be added
vi: Không thể thêm phiên bản mới

en: Date: %1
vi: Ngày: %1

en: Unknown
vi: Không biết

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
vi: Lỗi đọc tài liệu chính ở dòng %1, cột %2
    Thông báo lỗi: %3

en: Millimeters (mm)
vi: Millimét (mm)

en: Centimeters (cm)
vi: Centimét (mm)

en: Decimeters (dm)
vi: Decimét (mm)

en: Inches (in)
vi: Inch (in)

en: Pixels (px)
vi: Điểm ảnh (px)

en: Author
vi: Tác giả

en: Layer
vi: Lớp

en: Group
vi: Nhóm

en: Shape
vi: Hình

en: Visible
vi: Nhìn thấy

en: Locked
vi: Bị khóa

en: Page
vi: Trang

en: Delete selected objects
vi: Xóa các đối tượng được chọn

en: Raise selected objects
vi: Nâng các đối tượng được chọn

en: Lower selected objects
vi: Hạ các đối tượng được chọn

en: Enter the name of the new layer:
vi: Nhập tên của lớp mới:

en: New Layer
vi: Lớp Mới

en: New layer
vi: Lớp mới

en: Could not delete all layers. At least one layer is required.
vi: Không thể xóa tất cả các lớp. Phải có ít nhất một lớp.

en: Error deleting layers
vi: Lỗi khi xóa lớp

en: D&elete
vi: &Xóa

en: Show Rulers
vi: Hiện Thước kẻ

en: Show/hide the view's rulers
vi: Hiện/ẩn các thước kẻ của khung xem

en: Insert Page
vi: Chèn Trang

en: Copy Page
vi: Chép Trang

en: Copy the current page
vi: Chép trang hiện tại

en: Delete Page
vi: Xóa Trang

en: Page Layout...
vi: Kiểu trang...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, variables)
en: Variable
vi: Biến số

en: Subtract
vi: Trừ

en: Blue
vi: Xanh nước biển

en: Green
vi: Xanh lá cây

en: Red
vi: Đỏ

en: Erase
vi: Xóa

en: Normal
vi: Bình thường

en: Screen
vi: Màn hình

en: Lighten
vi: Làm sáng

en: Darken
vi: Làm tối

en: Color
vi: Màu

en: Value
vi: Giá trị

en: Grayscale
vi: Đen Trắng

en: Grayscale (without transparency)
vi: Đen Trắng (không có độ trong suốt)

en: 8 Bits
vi: 8 Bit

en: 16 Bits
vi: 16 Bit

en: Object
vi: Đối tượng

en: This document contains an unknown encryption method. Some parts may be unreadable.
vi: Tài liệu chứa phương pháp mã hóa không rõ. Một số phần có thể không đọc được.

en: This document contains incomplete encryption data. Some parts may be unreadable.
vi: Tài liệu chứa dữ liệu mã hóa không đầy đủ. Một số phần có thể không đọc được.

en: QCA has currently no support for SHA1 or PBKDF2 using SHA1. The document can not be opened.
vi: QCA hiện không hỗ trợ SHA1 hoặc PBKDF2 dùng SHA1. Không thể mở tài liệu.

en: Please enter the password to open this file.
vi: Nhập mật khẩu để mở tập tin này.

en: Please enter the password to encrypt the document with.
vi: Nhập mật khẩu để mã hóa tài liệu này.

en: Do you want to save the password?
vi: Bạn có muốn lưu lại mật khẩu?

en: Delete
vi: Xóa

[ctx: Underline Style]
en: Double
vi: Đôi

en: Opacity
vi: Độ trong suốt

en: Recent:
vi: Gần đây:

en: Add / Remove Colors...
vi: Thêm/Xóa Màu...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel)
en: Name:
vi: Tên:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc)
en: Initials:
vi: Tên viết tắt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
vi: Vị trí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
vi: Công ty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc)
en: Email:
vi: Thư điện tử:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
vi: Điện thoại (nhà):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
vi: Điện thoại (cơ quan):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
vi: Phố:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
vi: Mã bưu điện:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
vi: Thành phố:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
vi: Nước:

en: Import Data
vi: Nhập Dữ liệu

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Recommended ( %1 )
vi: Khuyên dùng ( %1 )

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Locale ( %1 )
vi: Miền địa phương ( %1)

[ctx: Descriptive encoding name]
en: Other ( %1 )
vi: Khác ( %1 )

en: Date
vi: Ngày

en: Currency
vi: Tiền tệ

en: Please check the ranges you specified. The start value must be lower than the end value.
vi: Xin kiểm tra lại khoảng mà bạn chỉ định. Giá trị bắt đầu phải nhỏ hơn giá trị kết thúc.

en: Cannot find encoding: %1
vi: Không tìm thấy bộ mã: %1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_dataTab)
en: Data
vi: Dữ liệu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: E&ncoding:
vi: &Bộ mã:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_delimiterBox)
en: Delimiter
vi: Dấu phân cách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioComma)
en: Comma
vi: Dấu phẩy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSemicolon)
en: Semicolon
vi: Dấu chấm phẩy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioOther)
en: Other
vi: Khác

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioTab)
en: Tabulator
vi: Tab

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_radioSpace)
en: Space
vi: Dấu cách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: Decimal symbol:
vi: Dấu thập phân:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_ignoreDuplicates)
en: Ignore duplicate delimiters
vi: Bỏ qua dấu ngăn cách bị lặp lại

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Format:
vi: Định &dạng:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, m_rangesTab)
en: Ranges
vi: Khoảng

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, m_updateButton)
en: Update
vi: Cập nhật

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3_2)
en: Import columns:
vi: Nhập các cột:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Import lines:
vi: Nhập các dòng:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
vi: &Mã hóa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
vi: Từ khóa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
vi: In lần cuối:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
vi: Mã hóa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
vi: Sửa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
vi: Lời bình:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
vi: Tạo:

en: General
vi: Chung

en: This document will be decrypted
vi: Tài liệu này sẽ được giải mã

en: Do not decrypt
vi: Không giải mã

en: This document is encrypted
vi: Tài liệu này đã được mã hóa

en: D&ecrypt
vi: &Giải mã

en: This document will be encrypted.
vi: Tài liệu này sẽ được mã hóa.

en: Do not encrypt
vi: Không mã hóa

en: This document is not encrypted
vi: Tài liệu này không được mã hóa

en: Decrypt
vi: Giải mã

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
vi: <qt>Tài liệu của bạn không thể được lưu lại tự động.<p>Để hoàn thành giải mã, xin hãy lưu tài liệu.</qt>

en: Save Document
vi: Lưu Tài liệu

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
vi: <qt>Tài liệu đã bị thay đổi kể từ khi nó được mở ra. Để hoàn thành giải mã, tài liệu cần được lưu lại.<p>Bạn có muốn lưu tài liệu này bây giờ không?</qt>

en: <qt>The document is currently saved as %1. The document needs to be changed to <b>OASIS OpenDocument</b> to be encrypted.<p>Do you want to change the file to OASIS OpenDocument?</qt>
vi: <qt>Tài liệu hiện đang được lưu ở dạng %1. Nó cần được chuyển sang <b>Tài liệu Mở OASIS</b> để mã hóa.<p>Bạn có muốn chuyển tập tin sang Tài liệu Mở OASIS?</qt>

en: Change Filetype
vi: Thay đổi loại tập tin

en: Change
vi: Thay đổi

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
vi: <qt>Tài liệu của bạn không thể được lưu tự động.<p>Để hoàn thành mã hóa, xin hãy lưu tài liệu.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
vi: <qt>Tài liệu đã bị thay đổi kể từ khi nó được mở ra. Để hoàn thành giải mã, tài liệu cần được lưu lại.<p>Bạn có muốn lưu tài liệu này bây giờ không?</qt>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, remove)
en: Remove
vi: Xóa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, open)
en: Open palette
vi: Mở bảng màu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QToolButton, save)
en: Save palette
vi: Lưu bảng màu

en: Add Color To Palette
vi: Thêm Màu vào Bảng màu

en: Color name:
vi: Tên màu:

en: Cannot write to palette file %1. Maybe it is read-only.
vi: Không thể ghi vào tập tin bảng màu %1. Có thể nó chỉ được đọc.

en: Palette
vi: Bảng màu

en: Add/Remove Colors
vi: Thêm/Xóa Màu

en: Page Layout
vi: Bố trí Trang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
vi: Đơn vị:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
vi: Các lề

en: Left indent
vi: Thụt trái

en: Right indent
vi: Thụt phải

en: Tool Options
vi: Cấu hình Công cụ

en: Fit Page Width
vi: Vừa Bề rộng

en: Fit Page
vi: Vừa Trang

en: Actual Pixels
vi: Điểm ảnh Thật
