kspread - en to wa translation catalogue (796 entries)

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
wa: pådje

en: pages
wa: pådjes

en: file
wa: fitchî

en: name
wa: no

en: time
wa: eure

en: author
wa: oteur

en: email
wa: emile

en: sheet
wa: foye

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
wa: Documint nén valåbe. Li sôre mime ratindowe esteut application/x-kspread oudonbén application/vnd.kde.kspread mins dj' a yeu %1

en: File Format Mismatch
wa: Rujhe di cogne di fitchî

en: Styles cannot be loaded.
wa: Dji n' sai tcherdjî les stîles.

en: Invalid document. No map tag.
wa: Documint nén valåbe. Nole etikete map.

en: This document has no sheets (tables).
wa: Ci documint ci n' a nole foye (tåvlea).

en: Invalid document. Sheet name is empty.
wa: Documint nén valåbe. Li no del foye est vude.

en: Sheet%1
wa: Foye%1

en: Validation for cell %1 failed
wa: Li validåcion pol boesse %1 a fwait berwete

en: Header
wa: Tiestire

en: Header1
wa: Tiestire1

en: Default
wa: Prémetou

en: h
wa: e

en: min
wa: mun

en: Text
wa: Tecse

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
wa: Nombe etirs (come 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
wa: Ene valixhance di verité (VRAIY ou FÅS)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
wa: Ene valixhance avou on flotant coma (come 1,3 , 0,343 , 253)

en: Any kind of value
wa: Tolminme kéne sôre di valixhances

en: A range of strings
wa: Ene fortchete di tchinnes

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
wa: Ene fortchete di nombes etirs (come 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
wa: Ene fortchete di valixhances di verité (VRAIY ou FÅS)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
wa: Ene fortchete di valixhances avou on flotant coma (come 1,3 , 0,343 , 253)

en: A range of any kind of values
wa: Ene fortchete di tolminme kéne sôre di valixhances

en: <p><b>Return type:</b> %1</p>
wa: <p><b>Sôre di rtoû:</b> %1</p>

en: Syntax
wa: Sintake

en: Parameters
wa: Parametes

en: <br><b>Type:</b> %1
wa: <br><b>Sôre:</b> %1

en: <li><b>Comment:</b> %1
wa: <li><b>Rawete:</b> %1

en: Examples
wa: Egzimpes

en: Related Functions
wa: Fonccions raloyeyes

en: true
wa: vraiy

en: false
wa: fås

en: Dependency
wa: Aloyance

en: Bit Operations
wa: Operåcions pa bite

en: First number
wa: Prumî limero

en: Second number
wa: Deujhinme limero

en: The BITAND() function performs a bit-wise AND operation for the two integer parameters.
wa: Li fonccion BITAND() fwait ene operåcion ET bit-a-bit po les deus parametes etirs

en: BITAND(value; value)
wa: BITAND(valixhance; valixhance)

en: BITAND(12;10) returns 8 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "anded" with 1010 is 1000, which is integer 8).
wa: BITAND(12;10) ritoûne 8 (a cåze kel decimå 12 is binaire 1100 eyet l' decimå 10 est binaire 1010 eyet 1100 "eté" avou 1010 ça dene 1000, ki si etir est 8).

en: Amount to left shift by
wa: Cwantité k' on displaece viè l' hintche

en: The BITLSHIFT() function performs a bit-wise left shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to left shift by becomes a right shift.
wa: Li fonccion BITLSHIFT() fwait ene operåcion d' displaeçaedje bit-a-bit viè l' hintche do prumî paramete. Li nombe di bits k' on va displaecî est specifyî pal deujhinme paramete. Notez k' on nombe negatif di bits a displaecî viè l' hintche divént on displaeçaedje viè l' droete.

en: BITLSHIFT(value; shift size)
wa: BITLSHIFT(valixhance; grandeu do displaeçaedje)

en: Amount to right shift by
wa: Cwantité k' on displaece viè l' droete

en: The BITRSHIFT() function performs a bit-wise right shift operation of the first parameter. The number of bits to shift by is specified by the second parameter. Note that a negative number of bits to right shift by becomes a left shift.
wa: Li fonccion BITRSHIFT() fwait ene operåcion d' displaeçaedje bit-a-bit viè l' droete do prumî paramete. Li nombe di bits k' on va displaecî est specifyî pal deujhinme paramete. Notez k' on nombe negatif di bits a displaecî viè l' droete divént on displaeçaedje viè l' hintche.

en: BITRSHIFT(value; shift size)
wa: BITRSHIFT(valixhance; grandeu do displaeçaedje)

en: The BITOR() function performs a bit-wise OR operation for the two integer parameters.
wa: Li fonccion BITOR() fwait ene operåcion OU bit-a-bit po les deus parametes etirs.

en: BITOR(value; value)
wa: BITOR(valixhance; valixhance)

en: BITOR(12;10) returns 14 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "ored" with 1010 is 1110, which is integer 14).
wa: BITOR(12;10) ritoûne 14 (a cåze kel decimå 12 est l' binaire 1100 eyet kel decimå 10 est l' binaire 1010 eyet k' 1100 "ouwé" avou 1010 ça dene 1110, ki si etir est 14).

en: The BITXOR() function performs a bit-wise exclusive-OR operation for the two integer parameters.
wa: Li fonccion BITXOR() fwait ene operåcion seulmint OU (SOU) bit-a-bit po les deus paramete etirs.

en: BITXOR(value; value)
wa: BITXOR(valixhance; valixhance)

en: BITXOR(12;10) returns 6 (because decimal 12 is binary 1100, and decimal 10 is binary 1010; and 1100 "xored" with 1010 is 0110, which is integer 6).
wa: BITXOR(12;10) ritoûne 6 (a cåze kel decimå 12 est l' binaire 1100 eyet kel decimå 10 est l' binaire 1010 eyet k' 1100 "souwé" avou 1010 ça dene 0110, ki si etir est 6).

en: Conversion
wa: Coviertixhaedje

en: Bool value to convert
wa: Valixhance bouleyinne a covierser

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
wa: Li fonccion BOOL2STRING() ritoûne ene valixhance tchinne pos ene dinêye bouleyinne di dnêye. Cisse metôde est fwaite pos eployî dins les metôdes k' ont dandjî d' ene tchinne

en: BOOL2STRING(value)
wa: BOOL2STRING(valixhance)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
wa: BOOL2STRING(true) tiroûne "Vraiy"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
wa: BOOL2STRING(false) ritoûne "Fås"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
wa: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) ritoûne VRAIY

en: Integer value to convert
wa: Etire valixhance a covierser

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
wa: Li fonccion INT2BOOL() ritoûne ene valixhance bouleyinne pos on nombe etir diné. Cisse metôde est fwaite po s' siervi d' en etir dins des metôdes k' ont dandjî d' on bouleyin. Ele ni prind k' les 0 et les 1. Si tolminme kene ôte valixhance est dnêye, ele rioûne fås.

en: INT2BOOL(value)
wa: INT2BOOL(valixhance)

en: INT2BOOL(1) returns true
wa: INT2BOOL(1) ritoûne vraiy

en: INT2BOOL(0) returns false
wa: INT2BOOL(0) ritoûne fås

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
wa: OR(INT2BOOL(1); false) ritoûne fås

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
wa: Li fonccion BOOL2INT() ritoûne ene valixhance etire pos ene valixhance bouleyinne di dné. Cisse metôde est fwaite pos eployî ene valixhance bouleyinne dins des metôdes k' ont dandjî d' en etir.

en: BOOL2INT(value)
wa: BOOL2INT(valixhance)

en: BOOL2INT(True) returns 1
wa: BOOL2INT(True) ritoûne 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
wa: BOOL2INT(False) ritoûne 0

en: Number to convert into string
wa: Nombe a covierser e tchinne

en: NUM2STRING(value)
wa: NUM2STRING(valixhance)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
wa: NUM2STRING(10) ritoûne "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
wa: NUM2STRING(2,05) ritoûne "2,05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
wa: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2,010102) ritoûne Vraiy

en: The STRING() function returns a string value for a given number. It is the same as the NUM2STRING function.
wa: Li fonccion STRING() ritoûne ene valixhance tchinne pos on nombe di dné. C' est l' minme kel fonccion NUM2STRING.

en: A one character string to convert
wa: Ene tchinne d' on seu caractere a covierser

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
wa: Li fonccion CHARTOASCII() ritoûne li côde ASCII pol caractere diné.

en: CHARTOASCII(value)
wa: CHARTOASCII(valixhance)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
wa: CHARTOASCII("v") ritoûne 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
wa: CHARTOASCII(r) est ene aroke. Li caractere doet esse inte wiyemets

en: The ASCII values to convert
wa: Les valixhances ASCII a covierser

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
wa: Li fonccion ASCIITOCHAR() ritoûne li caractere po tchaeke côde ASCII diné

en: ASCIITOCHAR(value)
wa: ASCIITOCHAR(valixhance)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
wa: ASCIITOCHAR(118) ritoûne "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
wa: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) ritoûne "KDE"

en: Value in X
wa: Valixhance e X

en: Value in Y
wa: Valixhance e Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
wa: Li fonccion POLR() ritoûne li reyon ki corespond a l' eplaeçmint d' on pont dins en espåce cartezyin.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
wa: POLR(12;12) ritoûne 16,9705

en: POLR(12;0) returns 12
wa: POLR(12;0) ritoûne 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
wa: Li fonccion POLA() ritoûne l' inglêye (e radians) corespondant a l' eplaeçmint d' on pont dins en espåce cårtezyin.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
wa: POLA(12;12) ritoûne 0,78539816

en: POLA(12;0) returns 0
wa: POLA(12;0) ritoûne 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
wa: POLA(0;12) ritoûne 1,5707

en: Radius
wa: Reyon

en: Angle (radians)
wa: Inglêye (radians)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
wa: Li fonccion CARX() ritoûne l' eplaeçmint X corespondant a l' eplaeçmint d' on pont dins ene espåce polaire.

en: CARX(Radius;Angle)
wa: CARX(Reyon;Inglêye)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
wa: CARX(12;1.5707) ritoûne 0,00115592

en: CARX(12;0) returns 12
wa: CARX(12;0) ritoûne 12

en: Value
wa: Valixhance

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
wa: Li fonccion DECSEX() coviersêye ene dobe valixhance ene valixhance d' eure.

en: DECSEX(double)
wa: DECSEX(dobe)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
wa: DECSEX(1,6668) ritoûne 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
wa: DECSEX(7,8) ritoûne 7:47

en: Hours
wa: Eures

en: Minutes
wa: Munutes

en: Seconds
wa: Segondes

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
wa: Li fonccion SEXDEC() ritoûne ene valixhance decimåle. Vos ploz dner ene valixhance d' eure, eto.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
wa: SEXDEC(valixhance d' eure) oudonbén SEXDEC(eures;munutes;segondes)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
wa: SEXDEC(1;5;7) ritoûne 1,0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
wa: DECSEX("8:05") ritoûne 8,08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
wa: Li fonccion CARY() ritoûne l' eplaeçmint Y corespondant a l' eplaçmint d' on pont dins en espåce polaire.

en: CARY(Radius;Angle)
wa: CARY(Reyon;Inglêye)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
wa: CARY(12;1,5707) ritoûne 12

en: CARY(12;0) returns 0
wa: CARY(12;0) ritoûne 0

en: Number
wa: Limero

note: i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
wa: Cogne

en: The ROMAN() function returns the number in Roman format. Only positive whole numbers can be converted. The optional Format argument specifies the level of conciseness, and defaults to 0.
wa: Li fonccion ROMAN() ritoûne li nombe e cogne romane. Li nombe doet esse etir eyet pozitif. L' årgumint opcionel Cogne sipecifeye li livea di l' "estance concize" eyet est prémetou so 0.

en: ROMAN(Number)
wa: ROMAN(Nombe)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
wa: ROMAN(99) ritoûne "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
wa: ROMAN(-55) ritoûne "Err"

en: Numeral
wa: Limero

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
wa: Li fonccion ARABIC() coviersêye on nombe roman limerike en on nombe.

en: ARABIC(Numeral)
wa: ARABIC(Limero)

en: ARABIC("IV") returns 4
wa: ARABIC("IV") ritoûne 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
wa: ARABIC("XCIX") ritoûne 99

en: Database
wa: Båze di dnêyes

en: Range marking the database
wa: Fortchete marcant l' båze di dnêyes

en: String marking the column in the database
wa: Tchinne marcant l' colon el båze di dnêyes

en: Range marking the conditions
wa: Fortchete marcant les condicions

en: Sums up the numbers in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Fwait l' some des nombes dins ene colone d' ene båze di dnêyes sipecifieye pas ene eshonna d' condiccions.

en: DSUM(Database; "Header"; Conditions)
wa: DSUM(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DSUM(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DSUM(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Calculates the average in a column of a database specified by a set of conditions for values that are numbers
wa: Carcule li moyene dins ene colone d' ene djivêye di dnêyes specifieye pas on djeu d' condicions po des valixhance ki sont des nombes.

en: DAVERAGE(Database; "Header"; Conditions)
wa: DAVERAGE(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DAVERAGE(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DAVERAGE(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Conte les boesses åyant des limerikès valixhances dins ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DCOUNT(Database; "Header"; Conditions)
wa: DCOUNT(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DCOUNT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DCOUNT(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Counts the cells containing numeric or alphanumeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Conte les boesses åyant des valixhances limerikes ou alfalimerikes dins ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DCOUNTA(Database; "Header"; Conditions)
wa: DCOUNTA(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DCOUNTA(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DCOUNTA(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns a single value from a column of a database specified by a set of conditions. This function returns an error if no value or more than one value exist.
wa: Ritoûne ene simpe valixhance a pårti d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DGET(Database; "Header"; Conditions)
wa: DGET(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DGET(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DGET(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the largest value in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne li pus grande valixhance d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DMAX(Database; "Header"; Conditions)
wa: DMAX(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DMAX(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DMAX(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the smallest values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne les pus ptitès valixhances d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DMIN(Database; "Header"; Conditions)
wa: DMIN(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DMIN(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DMIN(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the product of all numeric  values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne li prodût di totes les limerikès valixhances d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DPRODUCT(Database; "Header"; Conditions)
wa: DPRODUCT(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DPRODUCT(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DPRODUCT(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the standard deviation of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne l' avirance del deviåcion standård d' ene populåcion båzé sos on specimen si siervant di totes les valixhances limerikes d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DSTDEV(Database; "Header"; Conditions)
wa: DSTDEV(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DSTDEV(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DSTDEV(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the standard deviation of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne li deviåcion standård d' ene populåcion båzêye sol populåcion tot etire e s' siervant di totes les limerikès valixhances d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DSTDEVP(Database; "Header"; Conditions)
wa: DSTDEVP(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DSTDEVP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DSTDEVP(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the estimate of the variance of a population based on a sample using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne l' avirance dem variance d' ene populåcion båzé sos on specimen si siervant di totes les valixhances limerikes d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DVAR(Database; "Header"; Conditions)
wa: DVAR(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DVAR(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DVAR(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Returns the variance of a population based on the entire population using all numeric values in a column of a database specified by a set of conditions.
wa: Ritoûne li variance d' ene populåcion båzêye sol populåcion tot etire e s' siervant di totes les limerikès valixhances d' ene colone d' ene djivêye di dnêyes sipecifieye pas on djeu d' condicions.

en: DVARP(Database; "Header"; Conditions)
wa: DVARP(Djivêye di dnêyes; "Tiestire"; Condicions)

en: DVARP(A1:C5; "Salary"; A9:A11)
wa: DVARP(A1:C5; "Cwénzinne"; A9:A11)

en: Range containing the pivot table
wa: Fortchete avou l' tåve pivot

en: Name of the field of which you want the summary data
wa: No do tchamp ki vs voloz les dnêyes do racourti

en: Fetches summary data from a pivot table.
wa: Cwîr les dnêyes do racourti dins ene tåve pivot.

en: GETPIVOTDATA(Database; "Sales")
wa: GETPIVOTDATA(Djivêye di dnêyes; "Vintes")

en: Date & Time
wa: Date et eure

en: Method (optional)
wa: Metôde (opcionel)

en: The WEEKDAY() function returns the weekday of given date. If the method is 1 (default) WEEKDAY() returns 1 for sunday, 2 for monday,.. If the method is 2, monday is 1, tuesday 2, ... and if the method is 3 WEEKDAY() returns 0 for monday, 1 for tuesday,...
wa: Li fonccion WEEKDAY() ritoûne li djoû d' ene date di dné. Sel metôde est 1 (prémetou) WEEKDAY() ritoûne 1 pol dimegne, 2 pol londi... Sel metôde est 2, li londi c' est 1, li mårdi c' est 2... Eyet sel metôde est 3, WEEKDAY() ritoûne 0 pol londi, 1 pol mårdi et tchik et tchak...

en: WEEKDAY(date; method)
wa: WEEKDAY(date; metôde)

en: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) returns 5
wa: WEEKDAY("2002-02-22"; 2) ritoûne 5

en: Method
wa: Metôde

en: The DAYS360() function returns the number of days from date1 to date2 using a 360-day calendar in which all months are assumed to have 30 days. If method is false (default) the US method will be used, the European otherwise.
wa: Li fonccion DAYS360() ritoûne li nombe di djoûs del date1 al date2 e s' siervant d' on  calindrî a 360 djoûs, ki tos les moes sont prins come estant todi d' trinte djoûs. Sel metôde est false (fås), li metôde des Estats Unis srè eployeye, ôtrumint ça srè l' uropeyinne.

en: DAYS360(date1; date2; method)
wa: DAYS360(date1; date2; metôde)

en: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) returns 59
wa: DAYS360("2/22/2002"; "4/21/2002"; FALSE) ritoûne 59

en: Time
wa: Eure

en: The TIMEVALUE() function returns a number (between 0 and 1) representing the time of day.
wa: Li fonccion TIMEVALUE() ritoûne on nombe (inte 0 et 1) ki rprezinte l' eure do djoû.

en: TIMEVALUE(time)
wa: TIMEVALUE(eure)

en: TIMEVALUE("10:05:02") returns 0.42
wa: TIMEVALUE("10:05:02") ritoûne 0,42

en: The DATEVALUE function returns a number representing the day, i.e the number of days elapsed since December 31, 1899.
wa: Li fonccion DATEVALUE ritoûne on nombe riprezintant l' djoû, dj' ô bén l' nombe di djoû ki s' ont passé dispoy li 31 di decimbe 1899.

en: DATEVALUE("2/22/2002") returns 37309
wa: DATEVALUE("2/22/2002") ritoûne 37309

en: Months
wa: Moes

en: The EDATE functions returns the date that is specified by a given date and a number of months before or after that date.
wa: Li fonccion EDATE ritoûne li date k' est specifieye pos ene date di dné ey on nombe di moes divant ey après cisse date.

en: EDATE(date; months)
wa: EDATE(date; moes)

en: EDATE("2/22/2002"; 3) returns "5/22/2002"
wa: EDATE("22/2/2002"; 3) ritoûne "22/5/2002"

en: EDATE("3/31/2002"; -1) returns "2/28/2002"
wa: EDATE("31/3/2002"; -1) ritoûne "28/2/2002"

en: The EOMONTH functions returns the last day in the month specified by a date and the number of months from that date.
wa: Li fonccion EOMONTH ritoûne li dierin djoû do moes specifyî pas ene date eyet l' nombe di moes a pårti d' cisse date la.

en: EOMONTH(date; months)
wa: EOMONTH(date; moes)

en: EOMONTH("2/22/2002"; 3) returns "5/31/2002"
wa: EOMONTH("22/2/2002"; 3) ritoûne "31/5/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; -1) returns "2/28/2002"
wa: EOMONTH("12/3/2002"; -1) ritoûne "28/2/2002"

en: EOMONTH("3/12/2002"; 0) returns "3/31/2002"
wa: EOMONTH("12/3/2002"; 0) ritoûne "31/3/2002"

en: The YEAR functions returns the year of a date. If no parameter is specified the current year gets returned.
wa: Li fonccion YEAR ritoûne l' anêye d' ene date. S' i gn a pont d' paramete di specifyî, l' anêye do moumint est rtournêye.

en: YEAR("2/22/2002") returns 2002
wa: YEAR("22/2/2002") ritoûne 2002

en: YEAR(2323.1285) returns 1906
wa: YEAR(2323,1285) ritoûne 1906

en: The MONTH functions returns the month of a date. If no parameter is specified the current month gets returned.
wa: Li fonccion MONTH ritoûne li moes d' ene date. S' i gn a pont d' paramete di specifyî, li moes do moumint est rtourné.

en: MONTH("2/22/2002") returns 2
wa: MONTH("22/2/2002") ritoûne 2

en: MONTH(2323.1285) returns 5
wa: MONTH(2323,1285) ritoûne 5

en: The DAY functions returns the day of a date. If no parameter is specified the current day gets returned.
wa: Li fonccion DAY ritoûne li djoû d' ene date. S' i gn a pont d' paramete di specifyî, li djoû do moumint est rtourné.

en: DAY("2/22/2002") returns 22
wa: DAY("22/2/2002") ritoûne 22

en: DAY(2323.1285) returns 11
wa: DAY(2323,1285) ritoûne 11

en: The HOUR functions returns the hour of a time. If no parameter is specified the current hour gets returned.
wa: Li fonccion HOUR ritoûne l' eure d' on tins. S' i gn a pont d' paramete di specifyî, l' eure do moumint est rtournêye.

en: HOUR(time)
wa: HOUR(eure)

en: HOUR("22:10:12") returns 22
wa: HOUR("22:10:12") ritoûne 22

en: HOUR(0.1285) returns 3
wa: HOUR(0,1285) ritoûne 3

en: The MINUTE functions returns the minutes of a time. If no parameter is specified the current minute is returned.
wa: Li fonccion MINUTE ritoûne les munutes d' on tins. S' i gn a pont d' paramete di specifyî, les munutes do moumint sont rtournêyes.

en: MINUTE(time)
wa: MINUTE(eure)

en: MINUTE("22:10:12") returns 10
wa: MINUTE("22:10:12") ritoûne 10

en: MINUTE(0.1234) returns 57
wa: MINUTE(0,1234) ritoûne 57

en: The SECOND functions returns the seconds of a time. If no parameter is specified the current second is returned.
wa: Li fonccion SECOND ritoûne les segondes d' on tins. S' i gn a pont d' paramete di specifyî, les segondes do moumint sont rtournêyes.

en: SECOND(time)
wa: SECOND(eure)

en: SECOND("22:10:12") returns 12
wa: SECOND("22:10:12") ritoûne 12

en: SECOND(0.1234) returns 42
wa: SECOND(0,1234) ritoûne 42

en: First (earlier) date value
wa: Prumire (li pus timpe) valixhance di date

en: Second date value
wa: Valixhance del deujhinme date

en: Calculation mode
wa: Môde di carcul

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
wa: Li fonccion WEEKS() ritoûne li diferince inte deus dates e samwinnes. Li troejhinme paramete mostere li môde di carculaedje: sel môde est 0, WEEKS() ritoûne li nombe macsimom di samwinnes possibes inte ces djoûs. Sel môde est 1, i n' ritoûne ki l' nombe di samwinnes etires ki s' trovèt inte di zels.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
wa: WEEKS(date2; date1; môde)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
wa: WEEKS("18-02-2002"; "26-02-2002"; 0) ritoûne 1, a cåze k' i gn a ene samwinne ey on djoû inte di zels.

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
wa: WEEKS("02-19-2002"; "02-19-2002"; 1) ritoûne 0, a cåze k' i gn a nén tote ene samwinne inte di zeles, en atacant pal prumî djoû del samwinne (londi ou dimegne, sorlon vos tchuzes locåles)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
wa: Li fonccion MONTHS() ritoûne li diferince inte deus dates e moes. Li troejhinme paramete mostere li môde di carculaedje: sel môde est 0, MONTHS() ritoûne li nombe macsimom possibe di moes inte ces djoûs. Sel môde est 1, i n' ritoûne ki l' nombe di moes etirs ki s' trovèt inte di zels.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
wa: MONTHS(date2; date1; môde)

en: MONTHS("2002-01-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is 1 month and 8 days in between
wa: MONTHS("18-01-2002"; "26-02-2002)"; 0) ritoûne 1, a cåze k' i gn a on moes et 8 djoûs inte di zels.

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
wa: MONTHS("19-01-2002"; "26-02-2002"; 1) ritoûne 0, a cåze k' i gn a nén on moes etir inte di zels, en atacant pal prumî djoû do moes.

en: The YEARS() function returns the difference between two dates in years. The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, YEARS() returns the maximal possible number of years between those days. If the mode is 1, it only returns whole years, starting at the 1st Jan and ending on the 31st Dec.
wa: Li fonccion YEARS() ritoûne li diferince inte deus dates en anêyes. Li troejhinme paramete mostere li môde di carculaedje: sel môde est 0, YEARS() ritoûne li nombe macsimom possibe d' anêyes inte ces djoûs. Sel môde est 1, i n' ritoûne ki l' nombe d' anêyes etires ki s' trovèt inte di zels.

en: YEARS(date2; date1; mode)
wa: YEARS(date2; date1; môde)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
wa: YEARS("19-02-2001"; "26-02-2002"; 0) ritoûne 1, a cåze k' i gn a ene anêye et 7 djoûs inte di zels

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
wa: YEARS("19-02-2001"; "26-02-2002"; 1) ritoûne 0 a cåze k' i gn a nén ene anêye etire inte di zels, en atacant pal prumî djoû d' l' anêye

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
wa: Li fonccion DAYS() ritoûne li diferince inte deus dates e djoûs.

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
wa: DAYS("22-02-2002"; "26-02-2002") ritoûne 4

en: Year
wa: Anêye

en: Month
wa: Moes

en: Day
wa: Djoû

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
wa: Li fonccion DAYOFYEAR() ritoûne li nombe di djoûs e l' anêye (1...365)

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
wa: DAYOFYEAR(anêye;moes;djoû)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
wa: DAYOFYEAR(2000;12;1) ritoûne 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
wa: DAYOFYEAR(2000;2;29) ritoûne 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
wa: Li fonccion DATE() ritoûne li date abwesnêye avou les parametes locås.

en: DATE(year;month;date)
wa: DATE(anêye;moes;djoû)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
wa: DATE(2000;5;5) ritoûne Vénrdi 05 di may 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
wa: Li fonccion TIME() ritoûne l' eure abwesnêye avou les parametes locås.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
wa: TIME(eures;munutes;segondes)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
wa: TIME(10;2;2) ritoûne 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
wa: TIME(10;70;0) ritoûne 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
wa: TIME(10;-40;0) ritoûne 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
wa: Li fonccion HOURS() ritoûne li valixhance des eures d' ene ratourneure di tins.

en: HOURS(time)
wa: HOURS(eure)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
wa: HOURS("10:5:2") ritoûne 10

en: The function ISLEAPYEAR() returns True if the given year is leap.
wa: Li fonccion ISLEAPYEAR() ritoûne Vraiy sel anêye dinêye est bissestile.

en: ISLEAPYEAR(year)
wa: ISLEAPYEAR(anêye)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
wa: ISLEAPYEAR(2000) ritoûne Vraiy

en: The function DAYSINMONTH() returns the number of days in the given year and month.
wa: Li fonccion DAYSINMONTH() ritoûne li nombe di djoûs dins l' anêye eyet l' moes dnés.

en: DAYSINMONTH(year;month)
wa: DAYSINMONTH(anêye;moes)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
wa: DAYSINMONTH(2000;2) ritoûne 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
wa: Li fonccion DAYSINYEAR() ritoûne li nombe di djoûs dins l' anêye dinêye.

en: DAYSINYEAR(year)
wa: DAYSINYEAR(anêye)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
wa: DAYSINYEAR(2000) ritoûne 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
wa: Li fonccion WEEKSINYEAR() ritoûne li nombe di samwinnes dins l' anêye dinêye.

en: WEEKSINYEAR(year)
wa: WEEKSINYEAR(anêye)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
wa: WEEKSINYEAR(2000) ritoûne 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
wa: Li fonccion MINUTES() ritoûne li valixhance des munutes d' ene ratourneure di tins.

en: MINUTES(time)
wa: MINUTES(eure)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
wa: MINUTES("10:5:2") ritoûne 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
wa: Li fonccion SECONDS() ritoûne li valixhance des segondes d' ene ratourneure di tins.

en: SECONDS(time)
wa: SECONDS(eure)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
wa: SECONDS("10:5:2") ritoûne 2

en: Number of day in week (1..7)
wa: Nombe di djoûs d' ene samwinne (1..7)

en: The DAYNAME() function returns the name of the day of the week (1..7). In some countries the first day of the week is Monday, while in others the first day of the week is Sunday.
wa: Li fonccion DAYNAME() ritoûne li no do djoû del samwinne (1..7). I gn a des payis ewou çk el prumî djoû del samwinne est l' londi dabôrd ki dins ds ôtes c' est l' dimegne.

en: DAYNAME(weekday)
wa: DAYNAME(djoû del samwinne)

en: DAYNAME(1) returns Monday (if the week starts on Monday)
wa: DAYNAME(1) ritoûne londi (sel samwinne atake li londi)

en: Number of month (1..12)
wa: Nombe di moes (1..12)

en: The MONTHNAME() function returns the name of the month (1...12).
wa: Li fonccion MONTHNAME() ritoûne li no do moes (1..12).

en: MONTHNAME(number)
wa: MONTHNAME(limero)

en: MONTHNAME(5) returns May
wa: MONTHNAME(5) ritoûne May

en: The CURRENTDATE() function returns the current date. It is equivalent to the TODAY function.
wa: Li fonccion CURRENTDATE() ritoûne li date d' ådjourdu. C' est l' minme kel fonccion TODAY.

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
wa: CURRENTDATE() ritoûne "Semdi li 13 d' Avri 2002"

en: The TODAY() function returns the current date.
wa: L

en: TODAY() returns "Saturday 13 April 2002"
wa: TODAY() returns "Semdi li 13 d' Avri 2002"

en: The NOW() function returns the current date and time. It is identical with CURRENTDATETIME and provided for compatibility with other applications.
wa: Li fonccion NOW() ritoûne li date eyet l' eure do moumint. C' est l' minme k' avou CURRENTDATETIME mins c' est dné pos esse copatibe avou d' ôtes programes.

en: NOW() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
wa: NOW() returns "Semdi 13 d' Avri 2002 19:12:01"

en: The CURRENTDATETIME() function returns the current date and time.
wa: Li fonccion CURRENTDATETIME() ritoûne li date eyet l' eure do moumint.

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
wa: CURRENTDATETIME() returns "Semdi 13 d' Avri 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
wa: Li fonccion CURRENTTIME() ritoûne l' eure do moumint abwesnêye avou les parametes locås.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
wa: CURRENTTIME() ritoûne "19:12:01"

en: The EASTERSUNDAY() function returns the date which corresponds to Easter Sunday in the year given as the parameter.
wa: Li fonccion EASTERSUNDAY() ritoûne li date ki corespond å dimegne di Påke po l' anêye dinêye come paramete.

en: EASTERSUNDAY(year)
wa: EASTERSUNDAY(anêye)

en: EASTERSUNDAY(2003) returns "20th April 2003"
wa: EASTERSUNDAY(2003) ritoûne "li 20 d' Avri 2003"

en: The ISOWEEKNUM() function returns number of the week which the date falls into. Note that this function is compliant with the ISO8601 standard: a week always begins on a Monday, and ends on a Sunday. The first week of a year is that week which contains the first Thursday of the year.
wa: Li fonccion ISOWEEKNUM() ritoûne li limero del samwinne kel date toume. Notez k' cisse fonccion la shût l' sitandård ISO8601: ene samwinne atake todi on londi eyet fini todi on dimegne. Li prumire samwinne d' ene anêye est l' samwinne k' a l' prumî djudi d' l' anêye.

en: ISOWEEKNUM(A1) returns 51 when A1 is "21st of Dec".
wa: ISOWEEKNUM(A1) ritoûne 51 cwand A1 is "li 21 di Dec".

en: The WEEKNUM() function returns the non-ISO week number in which the date falls into.
wa: Li fonccion WEEKNUM() ritoûne li limero nén ISO del samwinne kel date toume.

en: WEEKNUM(date; method)
wa: WEEKNUM(date; metôde)

en: WEEKNUM(A1; 1) returns 11 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Sunday (1, this is the default if Method is omitted.)
wa: WEEKNUM(A1; 1) ritoûne 11 cwand A1 is "li 9 di Måss 2008". Limero del samwinne e l' anêye, avou ene samwinne atacant l' dimegne (1, çouci est l' prémetou si Metôde est leyeye vude.)

en: WEEKNUM(A1; 2) returns 10 when A1 is "9th of March 2008". Number of the week in the year, with a week beginning on Monday (2)
wa: WEEKNUM(A1; 2) ritoûne 10 cwand A1 est "li 9 di Måss 2008". Limero del samwinne e l' anêye, avou ene samwinne atacant l' londi (2)

en: First date
wa: Prumire date

en: Second date
wa: Deujhinme date

en: interval
wa: tins inte

en: The DATEDIF() function returns the difference between two dates.
wa: Li fonccion DATEDIF() fonccion li diferince inte deus dates.

en: Interval must be one of the following: "m": month; "d": days; "y": complete years; "ym": month excluding years; "yd": days excluding years; "md": days excluding months and years
wa: Li tins ins doet esse onk des shuvants: "m" po les moes; "d" po les djoûs; "y" po les completès anêyes; "ym" po les moes e tchôcant l' anêye evoye; "yd" po les djoûs e tchôcant l' anêye evoye; "md" po les djoûs e tchôcant les moes et ls anêyes evoye

en: DATEDIF(first date; second date; interval)
wa: DATEDIF(prumire date; deujhinme date; tins inte)

en: DATEDIF(A1;A2;"d") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of days 1626
wa: DATEDIF(A1;A2;"d"), A1 est " li 1 di Djanvî 1995" eyet A2 est " li 15 di Djun, 1999" ritoûne li nombe di djoûs 1626

en: DATEDIF(A1;A2;"m") A1 is "1st of January 1995" and A2 is "15th of June 1999" returns number of months 53
wa: DATEDIF(A1;A2;"m"), A1 est " li 1 di Djanvî 1995" eyet A2 est " li 15 di Djun, 1999" ritoûne li nombe di moes 53

en: The YEARFRAC() function returns the number of full days between start date and end date according to the basis.
wa: Li fonccion YEARFRAC() ritoûne li nombe di djoûs etirs inte li date di cmince eyet l' date di fén sorlon l' båze

en: Basis must be one of the following: 0 = 30/360 US, 1 = Actual/actual, 2 = Actual/360, 3 = Actual/365, 4 = European 30/360
wa: Li båze doet esse yone des shuvantes: 0 = 30/360 US, 1 = Vraiy/vraiy, 2 = Vraiy/360, 3 = Vraiy/365, 4 = Uropeyin 30/360

en: YEARFRAC(start date; end date; basis)
wa: YEARFRAC(date di cmince; date di dfén; båze)

en: Start date
wa: Date di cmince

en: Working days
wa: Ovråves djoûs

en: Holidays
wa: Condjîs

en: The WORKDAY() function returns the date which is working days from the start date.
wa: Li fonccion WORKDAY() ritoûne li date k' est l' cisse del kimince di l' ovraedje .

en: Holidays must be one of the following: number = days to add, a single date or an array of dates.
wa: Les condjîs dvèt esse onk  des shuvants: nombe = djoûs a radjouter, ene seule date oudonbén ene fortchete di dates.

en: WORKDAY(start date; days; holidays)
wa: WORKDAY(date di cmince; djoûs; condjîs)

en: if B9 is "01/01/2001", D3 is "01/03/2001", D4 is "01/04/2001" then WORKDAY(B9;2;D3:D4) returns "Fri Jan 5 2001"
wa: si B9 est "01/01/2001", ki D3 est "01/03/2001" eyet k' D4 est "01/04/2001" WORKDAY(B9;2;D3:D4) ritoûne "Vén 5 dja 2001"

en: End date
wa: Date di dfén

en: NETWORKDAY(start date; end date; holidays)
wa: NETWORKDAY(date di cmince; date di fén; condjîs)

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") returns 5 workdays
wa: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001") ritoûne 5 ovråves djoûs

en: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) returns 3 workdays
wa: NETWORKDAY("01/01/2001";"01/08/2001";2) ritoûne 3 ovråves djoûs

en: DATE2UNIX("01/01/2000") returns 946,684,800
wa: DATE2UNIX("01/01/2000") ritoûne 946.684.800

en: Unixtime
wa: Tins Unix

en: UNIX2DATE(unixtime)
wa: UNIX2DATE(tins unix)

en: UNIX2DATE(0) returns 1970-01-01
wa: UNIX2DATE(0) ritoûne 01-01-1970

en: Engineering
wa: Po ls indjenieus

en: Base
wa: Båze

en: MinLength
wa: Longeur min

en: BASE(number;base;prec)
wa: BASE(nombe;båze;prec)

en: BASE(128;8) returns "200"
wa: BASE(128;8) ritoûne "200"

en: Where the function is evaluated
wa: Ewou çk el fonccion est préjheye

en: Order of the function
wa: Ôre del fonccion

en: BESSELI(0.7;3) returns 0.007367374
wa: BESSELI(0,7;3) ritoûne 0,007367374

en: The BESSELJ() function returns the Bessel function.
wa: Li fonccion BESSELJ() ritoûne li fonccion Bessel.

en: BESSELJ(0.89;3) returns 0.013974004
wa: BESSELJ(0,89;3) ritoûne 0,013974004

en: BESSELK(3;9) returns 397.95880
wa: BESSELK(3;9) ritoûne 397,95880

en: BESSELY(4;2) equals 0.215903595
wa: BESSELY(4;2) ewal a 0,215903595

en: From unit
wa: Di l' unité

en: To unit
wa: A l' unité

en: Supported mass units: g (gram), sg (pieces), lbm (pound), u (atomic mass), ozm (ounce), stone, ton, grain, pweight (pennyweight), hweight (hundredweight).
wa: Unités d' masse sopoirtêyes: g (grame), sg (pîces); lbm (live), u (masse atomike), ozm (once), pire, tone, grin, pweight (poes d' on penny), hweight (poes d' on cintinme).

en: CONVERT(Number; From Unit; To Unit)
wa: CONVERT(Nombe; Di l' unité; A l' unité)

en: CONVERT(32;"C";"F") equals 89.6
wa: CONVERT(32;"C";"F") ewal a 89,6

en: CONVERT(3;"lbm";"kg") equals 1.3608
wa: CONVERT(3;"lbm";"kg") ewal a 1,3608

en: CONVERT(7.9;"cal";"J") equals 33.0757
wa: CONVERT(7,9;"cal";"J") ewal a 33,0757

en: Lower limit
wa: Limite do dzo

en: Upper limit
wa: Limite do dzeu

en: ERF(Lower limit; Upper limit)
wa: ERF(Limite do dzo; Limite do dzeu)

en: ERF(0.4) equals 0.42839236
wa: ERF(0,4) ewal a 0,42839236

en: ERFC(Lower limit; Upper limit)
wa: ERFC(Limite do dzo; Limite do dzeu)

en: ERFC(0.4) equals 0.57160764
wa: ERFC(0,4) ewal a 0,57160764

en: The value to convert
wa: Li valixhance a covierser

en: The minimum length of the output
wa: Li longueur minimom del rexhowe

en: DEC2BIN(value)
wa: DEC2BIN(valixhance)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
wa: DEC2BIN(12) ritoûne "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
wa: DEC2BIN(55) ritoûne "110111"

en: DEC2HEX(value)
wa: DEC2HEX(valixhance)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
wa: DEC2HEX(12) ritoûne "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
wa: DEC2HEX(55) ritoûne "37"

en: DEC2OCT(value)
wa: DEC2OCT(valixhance)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
wa: DEC2OCT(12) ritoûne "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
wa: DEC2OCT(55) ritoûne "67"

en: OCT2BIN(value)
wa: OCT2BIN(valixhance)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
wa: OCT2BIN("12") ritoûne "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
wa: OCT2BIN("55") ritoûne "101101"

en: OCT2DEC(value)
wa: OCT2DEC(valixhance)

en: OCT2DEC("12") returns 10
wa: OCT2DEC("12") ritoûne 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
wa: OCT2DEC("55") ritoûne 45

en: OCT2HEX(value)
wa: OCT2HEX(valixhance)

en: OCT2HEX("12") returns "A"
wa: OCT2HEX("12") ritoûne "A"

en: OCT2HEX("55") returns "2D"
wa: OCT2HEX("55") ritoûne "2D"

en: BIN2DEC(value)
wa: BIN2DEC(valixhance)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
wa: BIN2DEC("1010") ritoûne 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
wa: BIN2DEC("11111") ritoûne 31

en: BIN2OCT(value)
wa: BIN2OCT(valixhance)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
wa: BIN2OCT("1010") ritoûne "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
wa: BIN2OCT("11111") ritoûne "37"

en: BIN2HEX(value)
wa: BIN2HEX(valixhance)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
wa: BIN2HEX("1010") ritoûne "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
wa: BIN2HEX("11111") ritoûne "1f"

en: HEX2DEC(value)
wa: HEX2DEC(valixhance)

en: HEX2DEC("a") returns 10
wa: HEX2DEC("a") ritoûne 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
wa: HEX2DEC("37") ritoûne 55

en: HEX2OCT(value)
wa: HEX2OCT(valixhance)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
wa: HEX2OCT("a") ritoûne "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
wa: HEX2OCT("37") ritoûne "67"

en: HEX2BIN(value)
wa: HEX2BIN(valixhance)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
wa: HEX2BIN("a") ritoûne "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
wa: HEX2BIN("37") ritoûne "110111"

en: Real coefficient
wa: Coweficyint reyel

en: Imaginary coefficient
wa: Forveyou coweficyint

en: COMPLEX(real;imag)
wa: COMPLEX(reyel;forveyou)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
wa: COMPLEX(1,2;3,4) ritoûne "1,2+3,4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
wa: COMPLEX(0;-1) ritoûne "-i"

en: Complex number
wa: Nombe complecse

en: IMAGINARY(string)
wa: IMAGINARY(tchinne)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
wa: IMAGINARY("1,2+3,4i") ritoûne 3,4

en: IMREAL(string)
wa: IMREAL (tchinne)

en: IMCOS(string)
wa: IMCOS (tchinne)

en: IMCOSH(string)
wa: IMCOSH(tchinne)

en: IMSIN(string)
wa: IMSIN(tchinne)

en: IMSINH(string)
wa: IMSINH(tchinne)

en: IMTAN(string)
wa: IMTAN(tchinne)

en: IMTANH(string)
wa: IMTANH(tchinne)

en: IMTANH("1.2") returns 0.83365
wa: IMTANH("1.2") ritoûne 0,83365

en: IMEXP(string)
wa: IMEXP(tchinne)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
wa: IMEXP("2-i") ritoûne "3,99232-6,21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
wa: IMEXP("12i") ritoûne "0,843854-0,536573i"

en: IMLN(string)
wa: IMLN(tchinne)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
wa: IMLN("3-i") ritoûne "1,15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
wa: IMLN("12") ritoûne 2,48491

en: IMLOG2(string)
wa: IMLOG2(tchinne)

en: IMLOG10(string)
wa: IMLOG10(tchinne)

en: IMSQRT(string)
wa: IMSQRT(tchinne)

en: Power
wa: Puxhance

en: IMPOWER(string)
wa: IMPOWER(tchinne)

en: Financial
wa: Cwårs

en: Issue date
wa: Date di rexhowe

en: First interest
wa: Prumî interet

en: Settlement
wa: Reglumint

en: Par value
wa: Pa valixhance

en: Number of payments per year
wa: Nombe di paymints pas anêye

en: Day counting basis
wa: Båze pol contaedje des djoûs

en: Cost
wa: Costindje

en: Principal
wa: Mwaisse

en: Interest rate
wa: Tôs d' interet

en: Periods per year
wa: Moumints pa anêye

en: Years
wa: Anêyes

en: Frequency
wa: Frécwince

en: rate
wa: tôs

en: periods
wa: moumints

en: value
wa: valixhance

en: start
wa: cimince

en: end
wa: difén

en: type
wa: sôre

en: Period
wa: Moumint

en: Factor
wa: Facteur

en: Fraction
wa: Fraccion

en: Rate
wa: Tôs

en: Basis
wa: Båze

en: Currency
wa: Manoye

en: Type
wa: Sôre

en: Manual
wa: Al mwin

en: Automatic
wa: Otomatike

en: Logical
wa: Lodjike

en: Math
wa: Matematikes

en: Sheet name
wa: No del foye

en: Index
wa: Indecse

en: Column
wa: Colone

en: End
wa: Difén

en: Float
wa: Flotant

en: String
wa: Tchinne

en: Source string
wa: Tchinne sourdante

en: Position
wa: Eplaeçmint

en: Length
wa: Longeur

en: MID(text;position;length)
wa: MID(tecse;eplaeçmint;longueur)

en: MID(text;position)
wa: MID(tecse;eplaeçmint)

en: LEN(text)
wa: LEN(tecse)

en: LEN("hello") returns 5
wa: LEN("Adiè") ritoûne 4

en: LEN("KSpread") returns 7
wa: LEN("KSpread") ritoûne 7

en: TRIM(text)
wa: TRIM(tecse)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
wa: TRIM(" bondjoû    KSpread   ") ritoûne "bondjoû KSpread"

en: CONCATENATE(value;value;...)
wa: CONCATENATE(valixhance;valixhance;...)

en: Number of characters
wa: Nombe di caracteres

en: RIGHT(text;length)
wa: RIGHT(tecse;longueur)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
wa: RIGHT("bondjoû";2) ritoûne "oû"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
wa: RIGHT("KSpread";10) ritoûne "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
wa: RIGHT("KSpread") ritoûne "d"

en: LEFT(text;length)
wa: LEFT(tecse;longueur)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
wa: LEFT("bondjoû";2) ritoûne "bo"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
wa: LEFT("KSpread";10) ritoûne "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
wa: LEFT("KSpread") ritoûne "K"

en: Count of repetitions
wa: Côps di repetaedjes

en: REPT(text;count)
wa: REPT(tecse;côps)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
wa: REPT("KSpread";3) ritoûne "KSpreadKSpreadKSpread"

en: REPT("KSpread";0) returns ""
wa: REPT("KSpread";0) ritoûne ""

en: TOGGLE(text)
wa: TOGGLE(tecse)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
wa: TOGGLE("bondjoû") ritoûne "BONDJOÛ"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
wa: TOGGLE("BONDJOÛ") ritoûne "bondjoû"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
wa: TOGGLE("BoNdJoÛ") ritoûne "bOnDjOû"

en: CLEAN(text)
wa: CLEAN(tecse)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
wa: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") ritoûne "HELLO"

en: SLEEK(text)
wa: SLEEK(tecse)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
wa: SLEEK("Vola do tesce ") ritoûne "Voladotecse"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
wa: Li fonccion UPPER() coviersêye ene tchinne e grandès letes

en: UPPER(text)
wa: UPPER(tecse)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
wa: UPPER("bondjoû") ritoûne "BONDJOÛ"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
wa: UPPER("BONDJOÛ") ritoûne "BONDJOÛ"

en: LOWER(text)
wa: LOWER(tecse)

en: LOWER("hello") returns "hello"
wa: LOWER("bondjoû") ritoûne "bondjoû"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
wa: LOWER("BONDJOÛ") ritoûne "bondjoû"

en: Character code
wa: Côde di caractere

en: CHAR(code)
wa: CHAR(côde)

en: CHAR(65) returns "A"
wa: CHAR(65) ritoûne "A"

en: Original Author
wa: Prumî oteur

en: Import/export filter developer
wa: Diswalpeu del passete d' abagaedje/ebagaedje

en: Developer (functions)
wa: Programeu (fonccions)

en: Implemented, reviewed and tested various functions
wa: A "impleminté", risayî eyet racasayî sacwantès fonccions

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
wa: &Fitchî

note: i18n: ectx: Menu (Edit) i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
wa: &Candjî

note: i18n: ectx: Menu (Fill)
en: Fi&ll
wa: &Rimpli

note: i18n: ectx: Menu (Clear)
en: Clear
wa: Netyî

note: i18n: ectx: Menu (Delete)
en: Delete
wa: Disfacer

note: i18n: ectx: Menu (View) i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
wa: &Vey

note: i18n: ectx: Menu (Insert)
en: &Insert
wa: &Sititchî

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
wa: Di&foûtrinnès dnêyes

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
wa: C&ogne

note: i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
wa: Rimaxhî boesses

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
wa: &Roye

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
wa: &Colone

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
wa: &Foye

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
wa: Fôrtchete a-z &imprimer

note: i18n: ectx: Menu
en: Manual Page Breaks
wa: Djocaedje des pådjes al mwin

note: i18n: ectx: Menu (Data)
en: &Data
wa: &Dinêyes

note: i18n: ectx: Menu (Filter)
en: Filter
wa: Passete

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
wa: Us&teyes

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
wa: Tchu&zes

note: i18n: ectx: ToolBar (editToolBar)
en: Edit
wa: Candjî

note: i18n: ectx: ToolBar (navigationToolBar)
en: Navigation
wa: Naiviaedje

note: i18n: ectx: Menu
en: Activate
wa: Mete èn alaedje

note: i18n: tag optionWidget attribute name i18n: ectx: ToolBar (fontPropertyToolBar)
en: Font
wa: Fonte

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
wa: Coleur/Boirdeure

en: Comment:
wa: Rawete:

en: Formula
wa: Formule

en: Define Print Range
wa: Defini fortchete d' imprimaedje

en: Define the print range in the current sheet
wa: Defini fortchete d' imprimaedje el foye do moumint

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, ChartDatabaseSelector)
en: Database Selector
wa: Tchoezixheu di båze di dnêyes

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_areaBox)
en: Data Area
wa: Redjon des dnêyes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_areaLabel)
en: Area:
wa: Redjon:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstRowAsLabel)
en: First row as label
wa: Prumire roye come etikete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, m_firstColumnAsLabel)
en: First column as label
wa: Prumire colone come etikete

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, m_formatBox)
en: Data Format
wa: Cogne des dnêyes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInRows)
en: Data sets in rows
wa: Djeus d' dinêyes e royes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, m_dataInColumns)
en: Data sets in columns
wa: Dinêyes defineyes e colones

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, FileOptionsWidget)
en: File Options
wa: Tchuzes do fitchî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Number of entries in Recent Files list:
wa: Nombe d' intrêyes dins l' djivêye des fitchîs dierinnmint drovous:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, m_recentFilesEntries)
en: Controls the maximum number of filenames that are shown when you select File-> Open Recent.
wa: Controle li nombe macsimom di nos d' fitchî ki sont mostrés cwand vs tchoezixhoz Fitchî-> Drovi eployîs dierinnmint.

note: i18n: unit symbol for minutes, leading space as separator i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, m_autoSaveDelay)
en:  min
wa:  mun

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Cursor movement after pressing Enter:
wa: Movmint do cursoer après awè tchôkî Intrêye:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_gridColor)
en: Click here to change the grid color ie the color of the borders of each cell.
wa: Clitchîz chal po candjî l' coleur del grile, dj' ô bén: l' coleur des boirds di tchaekès boesses.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorCombo, m_pageOutlineColor)
en: When the View ->Show Page Borders menu item is checked, the page borders are displayed. Click here to choose another color for the borders than the default red.
wa: Cwand l' cayet del dressêye Vey -> Mostrer boirds del pådje est clitchî, les boirds del pådjes sont-st håynés. Clitchîz cial po tchoezi ene ôte coleur po les boirds kel prémetou rodje.

en: No Limit
wa: Nole limite

en: Sheet
wa: Foye

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Print settings
wa: Tchuzes d' imprimaedje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, gridCheckBox)
en: Grid
wa: Grile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, commentCheckBox)
en: Comment indicator
wa: Corwaitoe d' rawete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, chartsCheckBox)
en: Charts
wa: Grafikes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectsCheckBox)
en: Objects
wa: Cayets

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, zeroValuesCheckBox)
en: Zero values
wa: Valixhances zero

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, formulaCheckBox)
en: Formula indicator
wa: Corwaitoe d' formule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, drawingsCheckBox)
en: Drawings
wa: Dessinaedjes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headersCheckBox)
en: Headers
wa: Tiestires

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page order
wa: Ôre des pådjes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ltrButton)
en: From left to right, then down
wa: Di hintche a droete, adon-pwis al valêye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ttbButton)
en: From top to bottom, then across
wa: Del copete al valêye, adon-pwis åd triviè

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_5)
en: Table alignment on page
wa: Aroymint do tåvlea sol pådje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, horizontalCheckBox)
en: Center horizontally
wa: Mete å mitan sorlon l' acse coutchî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, verticalCheckBox)
en: Center vertically
wa: Mete å mitan sorlon l' acse astampé

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Repetitions on each page
wa: Repetaedjes so tchaeke pådje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, columnsCheckBox)
en: Columns from
wa: Colones a pårti d'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, rowsCheckBox)
en: Rows from
wa: Royes a pårti d'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: to
wa: disk' a

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_4)
en: Scaling
wa: Metaedje al schåle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, zoomButton)
en: Fixed zoom:
wa: Zoume ewal:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, pageLimitsButton)
en: Page limits:
wa: Limites del pådje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, horizontalGroup)
en: Horizontal
wa: Di coutchî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonGroup2)
en: Vertical
wa: D' astampé

en: Interface
wa: Eterface

en: Down
wa: Dischinde

en: Up
wa: Monter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, right)
en: Right
wa: Droete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, left)
en: Left
wa: Hintche

en: Down, First Column
wa: Dischinde, prumire colone

en: None
wa: Nouk

en: Average
wa: Moyene

en: Count
wa: Conter

en: Open/Save
wa: Drovi/Schaper

en: Function Modules
wa: Modules di fonccion

en: Tools
wa: Usteyes

en: Plugins
wa: Tchôke-divins

en: Spelling
wa: Coridjaedje

en: Spell Checker Behavior
wa: Dujhance del coridjrece

en: &Completion mode:
wa: Môde di &completaedje:

en: Popup
wa: Aspitant purnea

en: Semi-Automatic
wa: Mitan-otomatike

en: Sheet Properties
wa: Prôpietés del foye

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Left to Right
wa: Di hintche a droete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, directionComboBox)
en: Right to Left
wa: Di droete a hintche

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, SheetPropertiesWidget)
en: SheetPropertiesBase
wa: Prôpietés d' båze del foye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Layout direction:
wa: Direccion d' l' adjinçmint:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showCommentIndicatorCheckBox)
en: Show c&omment indicator
wa: Mostrer l' c&orwaitoe d' rawetes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useLCModeCheckBox)
en: Use &LC mode
wa: Si siervi do môde &LC

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, capitalizeFirstLetterCheckBox)
en: &Convert first letter to uppercase
wa: &Covierser l' prumire lete e Grande lete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, hideZeroCheckBox)
en: &Hide zero
wa: Catc&hî les zeros

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaCheckBox)
en: Show &formula
wa: Moster &formule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showColumnAsNumbersCheckBox)
en: Show column as &numbers
wa: Mostrer colones come des &nombes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showFormulaIndicatorCheckBox)
en: Show formula &indicator
wa: Mostere l' &corwaitoe d' formule

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, showGridCheckBox)
en: Show &grid
wa: Mostrer &grile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoCalcCheckBox)
en: &Automatic recalculation
wa: Ricarculaedje &otomatike

en: Sheets
wa: Foyes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allSheetsButton)
en: All Sheets
wa: Totes les foyes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, activeSheetButton)
en: Active Sheet
wa: Ovrante foye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedSheetsButton)
en: Selected Sheets:
wa: Foyes tchoezeyes:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available sheets
wa: Foyes k' i gn a

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewAvailable)
en: Available Sheets
wa: Foyes k' i gn a

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: List of sheets to print in given order
wa: Djivêye des foyes a rexhe dins l' ôre diné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QListWidget, ListViewSelected)
en: Selected Sheets
wa: Foyes tchoezeyes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelectAll)
en: Select all sheets
wa: Tchoezi totes les foyes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveTop)
en: Move selected sheet to the top
wa: Bodjî l' foye tchoezeye al copete

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonSelect)
en: Select sheets
wa: Tchoezi foyes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveUp)
en: Move selected sheet up
wa: Monter l' foye tchoezeye

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemove)
en: Remove sheets
wa: Oister foyes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveDown)
en: Move selected sheet down
wa: Dischinde li foye tchoezeye

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonRemoveAll)
en: Clear Selection
wa: Netyî l' tchoes

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ButtonMoveBottom)
en: Move selected sheet to the bottom
wa: Bodjî l' foye tchoezeye al valêye

en: Height: %1 %2
wa: Hôteur: %1 %2

en: Hide Row
wa: Catchî roye

en: Width: %1 %2
wa: Lårdjeur: %1 %2

en: Hide Column
wa: Catchî colone

en: Area is too large.
wa: Li redjon est trop grande.

en: Sheet %1 could not be found for printing
wa: Dji n' a savou trover l' foye %1 pos imprimer

en: Nothing to print for sheet(s) %1.
wa: I gn a rén pos imprimer pol/po les foye(s) %1.

en: Modify current sheet's properties
wa: Candjî prôpietés del foye do moumint

en: Insert Sheet
wa: Sititchî foye

en: Insert a new sheet
wa: Sititchî ene novele foye

en: Duplicate the selected sheet
wa: Dobler l' foye tchoezeye

en: Remove the active sheet
wa: Oister l' ovrante foye

en: Rename Sheet...
wa: Rilomer foye...

en: Show Sheet...
wa: Mostrer foye...

en: Show a hidden sheet
wa: Mostrer ene foye catcheye

en: Page Layout...
wa: Adjinçmint del pådje...

en: Reset Print Range
wa: Ridefini fôrtchete a-z imprimer

en: Recalculate Sheet
wa: Ricårculer foye

en: Recalculate
wa: Ricårculer

en: Recalculate Document
wa: Ricårculer documint

en: Protect &Sheet...
wa: Waeranti &foye...

en: Protect &Document...
wa: Waeranti l' &documint...

en: &Create Template From Document...
wa: &Fé on modele a pårti di ci documint ci...

en: Anchor
wa: Anke

en: Cell
wa: Boesse

en: Page
wa: Pådje

en: Switch shape anchoring
wa: Candjî d' anke del fôme

en: Next Sheet
wa: Foye shuvante

en: Next
wa: Shuvante

en: Move to the next sheet
wa: Bodjî al foye shuvante

en: Previous Sheet
wa: Foye di dvant

en: Previous
wa: Di dvant

en: Move to the previous sheet
wa: Bodjî al foye di dvant

en: First Sheet
wa: Prumire foye

en: First
wa: Prumire

en: Move to the first sheet
wa: Bodjî al prumire foye

en: Last Sheet
wa: Dierinne foye

en: Move to the last sheet
wa: Bodjî al dierinne foye

en: Column Header
wa: Tiestire des colones

en: Show the column header
wa: Mostrer l' tiestire des colones

en: Row Header
wa: Tiestire des royes

en: Show the row header
wa: Mostrer l' tiestire des royes

en: Horizontal Scrollbar
wa: Mostrer l' bår d' acinseu coutcheye

en: Show the horizontal scrollbar
wa: Mostrer l' bår d' acinseu astampêye

en: Vertical Scrollbar
wa: Bår d' acinseu astampêye

en: Show the vertical scrollbar
wa: Mostrer l' bår d' acinseu astampêye

en: Status Bar
wa: Bår ås messaedjes

en: Show the status bar
wa: Mostrer l' bår ås messaedjes

en: Tab Bar
wa: Bår ås linwetes

en: Show the tab bar
wa: Mostrer l' bår ås linwetes

en: No calculation
wa: Pont d' carcul

en: Calculate using sum
wa: Cårculer e siervant del some

en: Calculate using minimum
wa: Cårculer e siervant do minimom

en: Calculate using maximum
wa: Cårculer e siervant do macsimom

en: Calculate using average
wa: Cårculer e siervant del moyene

en: Calculate using the count
wa: Cårculer e siervant do contaedje

en: Calculate using the countA
wa: Cårculer e siervant do CountA

en: You cannot change a protected sheet.
wa: Vos n' savoz candjî ene foye waeranteye.

en: You cannot hide the last visible sheet.
wa: Vos n' poloz nén catchî l' dierinne veyåve foye.

en: Enter a password.
wa: Tapez on scret.

en: Enter the password.
wa: Taper l' sicret.

en: Password is incorrect.
wa: Mwais scret.

en: Protect Document
wa: Waeranti documint

en: Unprotect Document
wa: Diswaeranti documint

en: Protect Sheet
wa: Waeranti foye

en: Unprotect Sheet
wa: Diswaeranti foye

en: You cannot delete the only sheet.
wa: Vos n' poloz nén disfacer l' seule foye k' i gn a.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
wa: Vos aloz oister l' foye en alaedje.
    Voloz continouwer?

en: Enter name:
wa: Taper no:

en: Change Sheet Name
wa: Candjî l' no del foye

en: Sheet name cannot be empty.
wa: Li no del foye ni pout nén esse vude.

en: This name is already used.
wa: Ci no la est ddja eployî.

en: Sum:
wa: Some:

en: Average:
wa: Moyene:

en: Max:
wa: Macs:

en: Count:
wa: Contaedje:

en: January
wa: Djanvî

en: February
wa: Fevrî

en: March
wa: Måss

en: April
wa: Avri

en: June
wa: Djun

en: July
wa: Djulete

en: August
wa: Awousse

en: September
wa: Setimbe

en: October
wa: Octôbe

en: November
wa: Nôvimbe

en: December
wa: Decimbe

en: Jan
wa: Dja

en: Feb
wa: Fev

en: Mar
wa: Mås

en: Apr
wa: Avr

en: Jun
wa: Djn

en: Jul
wa: Djl

en: Aug
wa: Awo

en: Sep
wa: Set

en: Nov
wa: Nôv

en: Monday
wa: londi

en: Tuesday
wa: mårdi

en: Wednesday
wa: mierkidi

en: Thursday
wa: djudi

en: Friday
wa: vénrdi

en: Saturday
wa: semdi

en: Sunday
wa: dimegne

en: Mon
wa: lon

en: Tue
wa: mår

en: Wed
wa: mie

en: Thu
wa: dju

en: Fri
wa: vén

en: Sat
wa: sem

en: Sun
wa: dim

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (specialValueText), widget (QSpinBox, size_spinner)
en: Varying (No Change)
wa: Variåve (nou candjmint)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Roman
wa: Romane

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, style_combo)
en: Italic
wa: Clintcheyès letes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Normal
wa: Normå

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, weight_combo)
en: Bold
wa: Cråssès letes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
wa: Coleur:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, underline)
en: Underline
wa: Sorlignî

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
wa: Grandeu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
wa: Pwès:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
wa: Stîle:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: This will strike out the current cell text if this is checked.
wa: Çoula va bårer l' tecse del boesse do moumint, si çouci est clitchî.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, strike)
en: Strike out
wa: Bårer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
wa: Prévey

en: Cell Format
wa: Cogne del boesse

en: Border
wa: Boirdeure

en: Preselect
wa: Prétchoezi

en: Pattern
wa: Patron

en: Customize
wa: A vosse môde

en: Generic
wa: Djenerike

en: Percent
wa: Åcintaedje

en: Money
wa: Çanses

en: Scientific
wa: Syintifike

en: Custom
wa: A vosse môde

en: variable
wa: variåve

en: Postfix:
wa: Cawete:

en: Prefix:
wa: Betchete:

en: Precision:
wa: Sipepieusté:

en: Format:
wa: Cogne:

en: Currency:
wa: Manoye:

en: Halves 1/2
wa: Dimeys 1/2

en: Quarters 1/4
wa: Cwårts 1/4

en: Eighths 1/8
wa: Ûtinmes 1/8

en: Sixteenths 1/16
wa: Sazinmes 1/16

en: Tenths 1/10
wa: Dijhinmes 1/10

en: Hundredths 1/100
wa: Cintinmes 1/100

en: One digit 5/9
wa: On chife 5/9

en: Two digits 15/22
wa: Deus chifes 15/22

en: Three digits 153/652
wa: Troes chifes 153/652

en: Style
wa: Stîle

en: Background color:
wa: Coleur do fond:

en: No Color
wa: Nole coleur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
wa: Standård

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, center)
en: Center
wa: Mitan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Your text will appear oriented in the angle you set here. Positive values will move it counter-clockwise and negative values will move it clockwise.
wa: Vosse tecse aparexhrè ashîd sorlon l' inglêye ki vs definixhoz cial. Les pozitivès valixhances el feront dins l' sins contråve des aweyes d' ene monte, les negativès valixhance dins l' sins des aweyes d' ene monte.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
wa: Tournaedje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, top)
en: Top
wa: Copete

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
wa: Mitan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bottom)
en: Bottom
wa: Valêye

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
wa: Ritrait

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
wa: Tchuzes do tecse

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, multi)
en: Wrap text
wa: Ritourner al roye

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, vertical)
en: Vertical text
wa: Tecse d' astampé

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, shrinkToFit)
en: Shrink to fit
wa: Raptiti po forrimpli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox2)
en: Printing
wa: Imprimaedje

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bDontPrint)
en: &Do not print text
wa: E&n nén imprimer l' tecse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Protection
wa: Waerantixhaedje

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideAll)
en: Hide &all
wa: Catchî tt&afwait

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bIsProtected)
en: &Protected
wa: &Protedjî

note: i18n: ectx: property (text), widget (Calligra::Sheets::LayoutCheckbox, m_bHideFormula)
en: &Hide formula
wa: Catc&hî formule

en: Select hidden sheets to show:
wa: Tchoezi catcheyès foyes a mostrer:

en: Apply
wa: Mete en ouve

en: Apply changes
wa: Mete les candjmints en ouve

en: Cancel
wa: Rinoncî

en: Discard changes
wa: Abandner les candjmints

en: All
wa: Totafwait

en: Select Single Cell
wa: Tchoezi ene seule boesse

en: Select Multiple Cells
wa: Tchoezi sacwantès boess
