MusicShape - en to wa translation catalogue (87 entries)

en: Double flat
wa: Dobe bemol

[ctx: lowered half a step]
en: Flat
wa: Bemol

en: Natural
wa: Becårt

[ctx: raised half a step]
en: Sharp
wa: Dieze

en: Double sharp
wa: Dobe dieze

en: %1 flats
wa: %1 bemols

en: %1 sharps
wa: %1 diezes

en: Dots
wa: Pondowes

en: Eraser
wa: Gome

en: Ab Major
wa: La bemol madjeur

en: Eb Major
wa: Mi bemol madjeur

en: Bb Major
wa: Si bemol madjeur

en: F Major
wa: Fa madjeur

en: C Major
wa: Do madjeur

en: G Major
wa: Sol madjeur

en: D Major
wa: Ré madjeur

en: A Major
wa: La madjeur

en: E Major
wa: Mi madjeur

[ctx: Other key signature]
en: Other
wa: Ôte

en: rest
wa: silince

en: Double whole
wa: Dobe ronde

en: Whole
wa: Ronde

en: Half
wa: Blanke

en: Quarter
wa: Noere

en: Eighth
wa: Crotche

en: 16th
wa: 16inme

en: 32nd
wa: 32inme

en: 64th
wa: 64inme

en: 128th
wa: 128inme

en: Unknown note
wa: Note nén cnoxhowe

en: Unknown rest
wa: Silince nén cnoxhou

en: Remove bar
wa: Oister bår

en: Select
wa: Tchoezi

[ctx: Treble clef]
en: Treble
wa: Hôt

[ctx: Bass clef]
en: Bass
wa: Basse

en: C clef on line %1
wa: Clé d' do al roye %1

en: Unknown clef
wa: Clé nén cnoxhowe

en: Tied notes
wa: Notes raloyeyes

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add measures
wa: Radjouter des muzures

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add dot
wa: Radjouter pondowe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set chord duration
wa: Defini l' longueur di l' acoird

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add note
wa: Radjouter note

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add part
wa: Radjouter pårteye

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change part details
wa: Candjî les detays del pårteye

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add chord
wa: Radjouter en acoird

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add rest
wa: Radjouter on silince

[ctx: (qtundo-format)]
en: Convert chord to rest
wa: Covierser acoird e silince

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove bar
wa: Oister båre

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove rest
wa: Oister silince

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove chord
wa: Oister l' acoird

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove note
wa: Oister note

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove part
wa: Oister l' pårteye

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove clef
wa: Oister clé

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove staff element
wa: Oister elemint del pårticion

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set accidentals
wa: Defini les accidints

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change clef
wa: Candjî l' clé

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change key signature
wa: Candjî d' årmeure

[ctx: (qtundo-format)]
en: Change time signature
wa: Candjî l' chife di muzures

[ctx: (qtundo-format)]
en: Toggle Note Tie
wa: (Dis)mete li loyaedje des notes

en: Set key signature
wa: Defini årmeure

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Region
wa: Redjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughBar) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, throughEndOfPiece) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, toNextChange)
en: Measure
wa: Muzeure

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: through
wa: emey

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: through end of piece
wa: emey li dfén del pîce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: to next key change
wa: diskå candjmint d' clé shuvant

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Staves
wa: Pårticions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, allStaves)
en: Update all staves
wa: Mete a djoû totes les pårticions

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, selectedStaff)
en: Only update selected staff
wa: En mete a djoû k' les pårticions di tchoezeyes

en: Part details
wa: Detays del pårteye

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Name:
wa: No :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Short name:
wa: No racourti :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Staves:
wa: Pårticions :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, editPart) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addPart) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removePart)
en: ...
wa: …

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 1
wa: Vwès 1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 2
wa: Vwès 2

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 3
wa: Vwès 3

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, voiceList)
en: Voice 4
wa: Vwès 4

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBarsButton)
en: Add measures
wa: Radjouter des muzures

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, importButton)
en: Import
wa: Abaguer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, exportButton)
en: Export
wa: Ebaguer

en: Music Shape
wa: Fôme di muzike

en: A shape which provides a music editor
wa: Ene fôme ki dene en aspougneu d' pårticion muzicåle

en: Parts
wa: Pårteyes

en: Clef
wa: Clé

en: Time signature
wa: Chife di muzures

en: Key signature
wa: Årmeure

en: Add how many measures?
wa: Cwantès muzures radjouter ?
