kspread - en to xh translation catalogue (1072 entries)

note: i18n: ectx: Menu (ExternalData)
en: &External Data
xh: &Data Engaphandle

note: i18n: ectx: Menu (Format)
en: F&ormat
xh: F&omati

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox5) i18n: ectx: Menu (MergeCellMenu)
en: Merge Cells
xh: Dibanisa Iiseli

note: i18n: ectx: Menu (Row)
en: &Row
xh: &Umqolo

note: i18n: ectx: Menu (Column)
en: &Column
xh: &Umhlathi

note: i18n: ectx: Menu (Sheet)
en: &Sheet
xh: &Iphethsana

note: i18n: ectx: Menu (PrintRange)
en: &Print Range
xh: &Shicilela Indibaniso ezinamandla zombane

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, formatButton) i18n: ectx: ToolBar (formatToolBar)
en: Format
xh: Formati

note: i18n: ectx: ToolBar (colorAndBorderToolBar)
en: Color/Border
xh: Umbala/Umda

en: Database
xh: Isiseko sedata

en: January
xh: Januwari

en: February
xh: Februwari

en: March
xh: Matshi

en: April
xh: Apreli

en: May
xh: Meyi

en: June
xh: Juni

en: July
xh: Julayi

en: August
xh: Agasti

en: September
xh: Septemba

en: October
xh: Oktobha

en: November
xh: Novemba

en: December
xh: Disemba

en: All
xh: Onke

en: Change Angle
xh: Tshintsha Ikona

en: Angle:
xh: Ikona:

en: Sheet Style
xh: Uhlobo Lwephetshana

en: Cell Comment
xh: Ugqabazo Lweseli

en: <none>
xh: <akukho nanye>

note: i18ncheckarg
en: equal to
xh: ilingana no

en: greater than
xh: inkulu kune

en: less than
xh: incinane kune

en: equal to or greater than
xh: ilingana no okanye inkulu kuna

en: equal to or less than
xh: ilingana no okanye incinane kuna

en: between
xh: phakathi

en: First Condition
xh: Imeko Yokuqala

en: Second Condition
xh: Imeko Yesibini

en: Third Condition
xh: Imeko Yesithathu

en: Cell is
xh: Iseli yi

en: different from
xh: yahlukile ku

en: Consolidate
xh: Yomeleza /Qinisa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Sum
xh: Isiphumo sokudibanisa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Average
xh: Umndilili

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Count
xh: Bala

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Max
xh: Enkulu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Min
xh: Encinane

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QListWidget, Functions)
en: Product
xh: Amathuba

en: Variance
xh: Eyahlukileyo

en: The range
    %1
    is too small
xh: Ulungiso
    %1
    luncinane kakhulu

en: The range
    %1
    is too large
xh: Ulungiso
    %1
    lukhulu kakhulu

en: The ranges
    %1
    and
    %2
    have different size
xh: Ulungiso
    %1
    kunye
    %2
    linobungakanani obahlukileyo

en: The range
    %1
     is malformed
xh: Ulungiso
    %1
    lwenziwe kwakhona

en: Inserting From Clipboard
xh: Ukusuka Kwibhodi Eqhotyoshiweyo

en: There is no data in the clipboard.
xh: Akukho data kwibhodi eqhotyoshiweyo.

en: There is no usable data in the clipboard.
xh: Akukho data esebnzisekayo kwibhodi eqhotyoshwayo.

en: Text to Columns
xh: Okubhaliweyo Kwimihlathi

en: Insert Data From Database
xh: Faka i Data Ukusuka Kwisiseko sedata

en: Type:
xh: Udidi:

en: User name:
    (if necessary)
xh: Igama lomsebenzi:
    (ukuba iyafunwa)

en: Host:
xh: Inginginya:

en: Port:
    (if necessary)
xh: Izibuko:
    (Ukuba iyafuneka)

en: Database name:
xh: Igama lesiseko sedata:

en: Password:
    (if necessary)
xh: Igama eligqithisiweyo:
    (ukuba iyafuneka)

en: Select tables:
xh: Khetha indlela yokwenza imigca(ii):

en: Select columns:
xh: Khetha umhlathi(imi):

en: Column
xh: Umhlathi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Columns
xh: Imihlathi

en: Match all of the following (AND)
xh: Telekisa zonke ezilandelayo (NE)

en: Match any of the following (OR)
xh: Telekisa naziphi na ezilandelayo (OR)

en: equals
xh: ilingana no

en: not equal
xh: ayilingani

en: in
xh: kwi

en: not in
xh: ayingenanga

en: like
xh: njenge

en: greater
xh: inkulu kune

en: lesser
xh: encincane

en: greater or equal
xh: inkulu okanye iyalingana kune

en: less or equal
xh: incincane okane ilingana no

en: Sorted by
xh: Ikhetwe ngu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Ascending
xh: Iyehlela

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Order)
en: Descending
xh: Enciphisayo

en: Distinct
xh: Ecacileyo

en: SQL query:
xh: Ukufuna kwe SQL:

en: Insert in region
xh: Faka kwindawo ethile

en: Starting in cell
xh: Umtya kwiseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, resultButton)
en: Result
xh: Isiphumo

en: The port must be a number
xh: Isibuko kufuneka ibelinani

en: Connecting to database...
xh: Idibana nesiseko sedata...

en: Connected. Retrieving table information...
xh: Idityanisiwe. Ikhangela ulawzi lendlela yokwenza imigca...

en: This database contains no tables
xh: Esisiseko sedata asiqulathanga iindlela zokwenza imigca

en: Driver could not be loaded
xh: Umqhubi akakwazanga ukulayishwa

en: Retrieving meta data of tables...
xh: Ukufumana i meta ye data yendlela zokwenza imigca...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, Operator) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseField) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, BaseItem) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, None)
en: None
xh: Akukho nanye

en: '*' or '?' are not valid wildcards in SQL. The proper replacements are '%' or '_'. Do you want to replace them?
xh: '*' or '?' ayizo wildcards ezisebenzayo kwi SQL. Ubuyiselo olulo zi '%' or '_'. Ungathanda ukuzibuyisela?

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Preview
xh: Imboniselo yasecaleni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_9) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, textButton)
en: Text
xh: Okubhaliweyo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_8)
en: Time
xh: Ixesha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_7)
en: Date
xh: Umhla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_6)
en: Fraction
xh: Iqhekeza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_5)
en: Currency
xh: Imali yeloo lizwe

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_4)
en: Money
xh: Imali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_3)
en: Percent
xh: Ipesenti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radioButton_2)
en: Number
xh: Inani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Format:
xh: Fomati:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Postfix:
xh: Ulungiso lweposi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Precision:
xh: Ugqolo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Prefix:
xh: Isimaphambili:

en: Language: %1
xh: Ulwimi: %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ValueType)
en: Normal
xh: Eqhelekileyo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, weight_combo)
en: Bold
xh: Amagama amakhulu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Color:
xh: Umbala:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, underline)
en: Underline
xh: Faka umgca ngaphantsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Size:
xh: Ubungakanani:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Weight:
xh: Umlinganiselo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Style:
xh: Uhlobo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, strike)
en: Strike out
xh: Khupha ngaphandle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Function
xh: Umsebenzi

en: Insert function
xh: Faka umsebenzi

en: This function has no parameters.
xh: Lo msebenzi awuna parameters.

en: Goal Seek
xh: Ukufuna Igowuli

en: Starting...
xh: Iqala...

en: Iteration:
xh: Impindo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label5)
en: New value:
xh: Ixabiso elitsha:

en: Goal seeking with cell %1 found a solution:
xh: Ukhangelo lwesiphumo nge seli %1 ifumane impendulo:

en: Goal seeking with cell %1 has found NO solution.
xh: Ukhangelo lwesiphumo nge seli %1 AYIFUMANANGA mpendulo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: Set cell:
xh: Cwangcisa iseli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: To value:
xh: Kwixabiso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label3)
en: By changing cell:
xh: Ngokutshintsha iseli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label6)
en: Current value:
xh: Ixabiso elikhoyo:

en: Goto Cell
xh: Yiya Kwiseli

en: Move towards right
xh: Yiya ngasekunene

en: Move towards bottom
xh: Yiya ngasezantsi

en: Insert rows
xh: Faka imiqolo

en: Insert columns
xh: Faka imihlathi

en: Insert Cells
xh: Faka Iiseli

en: Move towards left
xh: Yiya ngasekhohlo

en: Move towards top
xh: Yiya ngasentla

en: Remove rows
xh: Susa imiqolo

en: Remove columns
xh: Susa imihlathi

en: Remove Cells
xh: Susa Iiseli

en: Cell Format
xh: Ifomati Yeseli

en: &Data Format
xh: &Ifomati Yedata

en: &Position
xh: &Indawo

en: &Border
xh: &Umda

en: Back&ground
xh: &Isiqalo

en: Scientific
xh: Enobunzulu lwazi

en: variable
xh: eyahlukileyo

en: Automatic
xh: Ngokuzenzekela

en: Halves 1/2
xh: Amacala 1/2

en: Quarters 1/4
xh: Iikota 1/4

en: One digit 5/9
xh: Isuntswana elinye 5/9

en: Two digits 15/22
xh: Amasuntswana amabini 15/22

en: Three digits 153/652
xh: Amasuntswana amathathu 153/652

en: System:
xh: Indlela esetyenziswayo:

en: Default width (%1 %2)
xh: Ububanzi obungagqibekanga (%1 %2)

en: Default height (%1 %2)
xh: Ubude obungagqibekanga (%1 %2)

en: Preselect
xh: Khetha okwaphambili

en: Pattern
xh: Umlinganiselo

en: Customize
xh: Yenza ngokusesikweni

en: Background color:
xh: Umbala wesiqalo:

en: No Color
xh: Akukho Mbala

en: Insert Link
xh: Faka Ikhonkco

en: Internet address:
xh: Idilesi ye internet:

en: File location:
xh: Indawo ekuyo ifayile:

en: Cell
xh: Iseli

en: List:
xh: Uluhlu:

en: Entry:
xh: Ungeno:

en: Do you really want to remove this list?
xh: Ufuna okwenene ukususa olu luhlu?

en: Entry area is not empty.
    Do you want to continue?
xh: I ariya yongeno inento.
    Ufuna ukuqhubekeka?

en: Area: %1
xh: Ariya: %1

en: Cells:
xh: Iiseli:

en: Sheet:
xh: Iphepha:

en: Area name:
xh: Igama le ariya:

en: Paste Inserting Cells
xh: Cola Ufakelo Lweeseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Condition
xh: Esendaweni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Value
xh: Ixabiso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, SortBy)
en: Sort By
xh: Khetha Ngo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, standard)
en: Standard
xh: Esezantsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, middle)
en: Middle
xh: Ephakathi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Rotation
xh: Ujikelezo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, indentGroup)
en: Indent
xh: Yenza amathanda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, mergeCell)
en: Merge cells
xh: Dibanisa iiseli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, sizeCellGroup)
en: Size of Cell
xh: Ubungakanani Beseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Height:
xh: Ubude:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Width:
xh: Ububanzi:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Text Option
xh: Ukhetho Lokubhaliweyo

en: Resize Row
xh: Yenza ubungakanani kwakhona Bomqolo

en: Resize Column
xh: Yenza ubungakanani kwakhona Bomhlathi

en: Series
xh: Uphawu

en: Insert Values
xh: Faka Amaxabiso

en: Insert the series vertically, one below the other
xh: Faka uphawu nkqo, enye ezantsi kwenye

en: Insert the series horizontally, from left to right
xh: Faka uphawu nkqo, ukusuka ekohlo ukuya ekunene

en: Type
xh: Udidi

en: Linear (2,4,6,...)
xh: Eyelayini (2,4,6,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step add the value provided in step. This creates a series where each value is 'step' larger than the value before it.
xh: Yenza iimphawu' ukusuka 'ekuqaleni' ukuya 'ekupheleni' kwayelo kulo naluphi unyatheloyongeza eloxabiso elinikiwyo kwinqwanqwa. Oku kwenza uphawu apho ixabiso ngalinye 'inqwanqwa' elikhulu kunexabiso langaphambili kwayo.

en: Geometric (2,4,8,...)
xh: Ulwazi lwezibalo (2,4,8,...)

en: Generate a series from 'start' to 'end' and for each step multiply the value with the value provided in step. Using a step of 5 produces a list like: 5, 25, 125, 625 since 5 multiplied by 5 (step) equals 25, and that multiplied by 5 equals 125, which multiplied by the same step-value of 5 equals 625.
xh: Yenza uphawu ukusuka  'uqalo' ukuya 'kwisiphelo ngalolonke ixesha phinda phinda ixabiso ngexabiso elinikiweyo kwindlela yokwenza izinto enikiweyo. Usebenziso lwenyathelo lika 5 lenza uluhlu njenge: 5, 25, 125, 625 kuba 5 xa ephinda phindiweyo ngo 5 (inqwanqwa) lilingana 25, xa iphinda phindiweyo ngo 5 ilingana 125, xa iphinda phindwe linyathelo lexabiso elifanayo no 5 lilingana no 625.

en: Start value:
xh: Qala ixabiso:

en: Stop value:
xh: Yima ixabiso:

en: Step value:
xh: Qala ixabiso:

en: Show Columns
xh: Bonisa Imiqolo

en: Show Rows
xh: Bonisa Imiqolo

en: Column: %1
xh: Umhlathi: %1

en: Row: %1
xh: Umqolo: %1

en: Column %1
xh: Umhlathi %1

en: Row %1
xh: Umqolo %1

en: Sort
xh: Khetha

en: Special Paste
xh: Ucolo Oluthile

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, everythingButton)
en: Everything
xh: Yonke into

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, commentButton)
en: Comment
xh: Gqabaza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, noBorderButton)
en: Everything without border
xh: Yonke into ngaphandle komda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Operation
xh: Iyasebenza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, overwriteButton)
en: Overwrite
xh: Bhala ngaphezulu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, additionButton)
en: Addition
xh: Udibaniso

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, multiplicationButton)
en: Multiplication
xh: Uphinda-phindo lwamanani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, divisionButton)
en: Division
xh: Ulwahlulo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_useFunctionLabel)
en: Use function:
xh: Sebenzisa umsebenzi:

en: Validity
xh: Usebenzo

en: Clear &All
xh: Cacisa &Konke

en: Allow:
xh: Vumela:

en: Integer
xh: Inani elipheleleyo

en: Text Length
xh: Ubude Bokubhaliweyo

en: Data:
xh: Idata:

en: Date:
xh: Umhla:

en: Time:
xh: Ixesha:

en: Number:
xh: Inani:

en: &Error Alert
xh: &Ulumkiso Lwemposiso

en: Action:
xh: Intshukumo:

en: Message:
xh: Umyalezo:

en: Whole number (like 1, 132, 2344)
xh: Inani elipheleleyo (njenge 1, 132, 2344)

en: A truth value (TRUE or FALSE)
xh: Ixabiso lenyaniso (INYANISO okanye UBUXOKI)

en: A floating point value (like 1.3, 0.343, 253 )
xh: Ixabiso lencopho equkuqelayo (njenge 1.3, 0.343, 253 )

en: Any kind of value
xh: Naluphi na udidi lwexabiso

en: A range of strings
xh: Ulungiso ngendlela yemitya

en: A range of whole numbers (like 1, 132, 2344)
xh: Ulungiso ngendlela lwenanani elipheleleyo (njenge 1, 132, 2344)

en: A range of truth values (TRUE or FALSE)
xh: Ulungiso ngendlela lwexabiso lwenyaniso (INYANISO okanye UBUXOKI)

en: A range of floating point values (like 1.3, 0.343, 253 )
xh: Ulungiso ngendlela lwamaxabiso encopho equkuqelayo (njenge 1.3, 0.343, 253 )

en: A range of any kind of values
xh: Ulungiso lodidi naluphi na lwamaxabiso

en: First number
xh: Inani lokuqala

en: Conversion
xh: Uguqulelo

en: Bool value to convert
xh: Ixabiso lokuguqulela le bool

en: The BOOL2STRING() function returns a string value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean in methods which require a string
xh: BOOL2STRING() umsebenzi ubuyisela ixabiso lomtya lexabiso le boolean enikiweyo. Lendlela yenzelwe usebenziso lwe boolean kwindlela efuna umtya.

en: BOOL2STRING(value)
xh: BOOL2STRING(ixabiso)

en: BOOL2STRING(true) returns "True"
xh: BOOL2STRING(inyaniso) ibuyisela "Inyaniso"

en: BOOL2STRING(false) returns "False"
xh: BOOL2STRING(ubuxoki) ibuyesela "Ubuxoki"

en: upper(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) returns TRUE
xh: phezulu(BOOL2STRING(find("nan";"banana"))) ibuyisela TRUE

en: Integer value to convert
xh: Inani elipheleleyo lexabiso lokuguqulela

en: The INT2BOOL() function returns a boolean value for a given integer number. This method is intended for using an integer in methods which require a boolean. It only accepts 0 or 1. If any other value is given, false is returned.
xh: Umsebenzi we INT2BOOL() ubuyisela ixabiso le boolean lwenani elipheleleyo. Lendlela yokwenza isebenziswa xa usebenzisa inani elipheleleyo kwindlela yokwenziwa efuna i boolean. Yamkela kuphela 0 okanye 1. Ukuba naliphi na inani linikiwe, kubuyiselwa ubuxoki.

en: INT2BOOL(value)
xh: INT2BOOL(ixabiso)

en: INT2BOOL(1) returns true
xh: INT2BOOL(1) ibuyela ebunyanini

en: INT2BOOL(0) returns false
xh: INT2BOOL(0) ibuyela ebuxokini

en: OR(INT2BOOL(1); false) returns true
xh: OR(INT2BOOL(1); ubuxoki) kubuyela ebunyanini

en: The BOOL2INT() function returns an integer value for a given boolean value. This method is intended for using a boolean value in methods which require an integer.
xh: Umsebenzi we BOOL2INT() ubuyisela inani elipheleleyo yenani elinikiweyo le booolean. Lendlela yokwenza yenzelwe usebenziso lwexabiso le boolean kwiindlela efuna ixabiso lenani elipheleleyo.

en: BOOL2INT(value)
xh: BOOL2INT(ixabiso)

en: BOOL2INT(True) returns 1
xh: BOOL2INT(Inyaniso) ibuyisela 1

en: BOOL2INT(False) returns 0
xh: BOOL2INT(Buxoki) ibuyisela 0

en: NUM2STRING(value)
xh: NUM2STRING(ixabiso)

en: NUM2STRING(10) returns "10"
xh: NUM2STRING(10) ibuyisela "10"

en: NUM2STRING(2.05) returns "2.05"
xh: NUM2STRING(2.05) ibuyisela "2.05"

en: =find("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) returns True
xh: =ifumana("101";NUM2STRING(A1)) (A1 = 2.010102) ibuyela Ebunyanini

en: A one character string to convert
xh: Umtya womsebnzi omnye wokuguqula

en: The CHARTOASCII() function returns the ASCII code for the given character.
xh: CHARTOASCII() ukusebenza kubuyela kwi ASCII ikhowudi yomsebenzi onikiweyo.

en: CHARTOASCII(value)
xh: CHARTOASCII(ixabiso)

en: CHARTOASCII("v") returns 118
xh: CHARTOASCII("v") ibuyela 118

en: CHARTOASCII(r) is an error. The character must be in quotes.
xh: CHARTOASCII(r) yimposisi. Umsebenzi kufuneka abalwe nkqo.

en: The ASCII values to convert
xh: ASCII ixabiso lokuguqulela

en: The ASCIITOCHAR() function returns the character for each given ASCII code
xh: ASCIITOCHAR() umsebenzi ubuyisela umsebenzi wekhowudi ye ASCIl enikiweyo

en: ASCIITOCHAR(value)
xh: ASCIITOCHAR(ixabiso)

en: ASCIITOCHAR(118) returns "v"
xh: ASCIITOCHAR(118) ibuyela "v"

en: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) returns "KDE"
xh: ASCIITOCHAR(75; 68; 69) ukubuya "KDE"

en: Value in X
xh: Ixabiso ku X

en: Value in Y
xh: Ixabiso ku Y

en: The POLR() function returns the radius corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
xh: POLR() umsebenzi ubuyisela ilayini eqala embindini ehambelana nendawo yencopho yophawu lomhlaba we cartesian.

en: POLR(12;12) returns 16.9705
xh: POLR(12;12) ibuyisela 16.9705

en: POLR(12;0) returns 12
xh: POLR(12;0) ibuyisela 12

en: The POLA() function returns the angle (in radians) corresponding to the position of a point in a cartesian landmark.
xh: POLA() umsebezni ubuyisela ikona (kwilayini eziqala embindini) ezihambelana nendawo yencopho yophawu lomhlaba we cartesian.

en: POLA(12;12) returns 0.78539816
xh: POLA(12;12) ibuyisela 0.78539816

en: POLA(12;0) returns 0
xh: POLA(12;0) ibuyisela 0

en: POLA(0;12) returns 1.5707
xh: POLA(0;12) ibuyisela 1.5707

en: Radius
xh: Ilayini esuka embindini ethe nkqo

en: Angle (radians)
xh: Ikona (iilayini ezisuka embindini ezithe nkqo)

en: The CARX() function returns the X position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
xh: CARX() umsebenzi ubuyisela indawo ye X ehambelana nendawo yencopho yophawu lomhlaba we polar.

en: CARX(Radius;Angle)
xh: CARX(Ilayini esuka embindini;Ikona)

en: CARX(12;1.5707) returns 0.00115592
xh: CARX(12;1.5707) ibuyela 0.00115592

en: CARX(12;0) returns 12
xh: CARX(12;0) ibuyisela 12

en: The DECSEX() function converts a double value to a time value.
xh: DECSEX() umsebenzi uguqula ixabiso eliphindiweyo kabini ulisa kwixabiso lexesha.

en: DECSEX(double)
xh: DECSEX(kabini)

en: DECSEX(1.6668) returns 1:40
xh: DECSEX(1.6668) ibuyisela 1:40

en: DECSEX(7.8) returns 7:47
xh: DECSEX(7.8) ibuyisela 7:47

en: Hours
xh: Iiyure

en: Minutes
xh: Imizuzu

en: Seconds
xh: Imizuzwana

en: The SEXDEC() function returns a decimal value. You can also supply a time value.
xh: SEXDEC() umsebenzi ubuyisela ixabiso eliphela kwishumi. Unganikeza ngexabiso lexesha.

en: SEXDEC(time value) or SEXDEC(hours;minutes;seconds)
xh: SEXDEC(ixabiso lexesha) okanye SEXDEC(iiyure;imizuzu;imizuzwana)

en: SEXDEC(1;5;7) returns 1.0852778
xh: SEXDEC(1;5;7) ibuyisela 1.0852778

en: DECSEX("8:05") returns 8.08333333
xh: DECSEX("8:05") ibuyisela 8.08333333

en: The CARY() function returns the Y position corresponding to the position of a point in a polar landmark.
xh: CARY() umsebenzi ubuyisela indawo ye Y ehambelana nendawo yencopho yophawu lomhlaba we polar.

en: CARY(Radius;Angle)
xh: CARY(Ilayini esuka embindini ethe nkqo;Ikona)

en: CARY(12;1.5707) returns 12
xh: CARY(12;1.5707) ibuyisela 12

en: CARY(12;0) returns 0
xh: CARY(12;0) ibuyisela 0

en: ROMAN(Number)
xh: ROMAN(Inani)

en: ROMAN(99) returns "XCIX"
xh: ROMAN(99) ibuyisela "XCIX"

en: ROMAN(-55) returns "Err"
xh: ROMAN(-55) ibuyisela "Err"

en: Numeral
xh: Eyenani

en: The ARABIC() function converts a roman numeral into a number.
xh: ARABIC() umsebenzi uguqula inani lamaroma libelinani.

en: ARABIC(Numeral)
xh: ARABIC(Inani)

en: ARABIC("IV") returns 4
xh: ARABIC("iV") ibuyisela 4

en: ARABIC("XCIX") returns 99
xh: ARABIC("XCIX") ibuyisela 99

en: First (earlier) date value
xh: Eyokuqala (eaykuqala) umhla ixabiso

en: Second date value
xh: Ixabiso lesibini lomhla

en: Calculation mode
xh: Ubalo lwendlela

en: The WEEKS() function returns the difference between two dates in weeks.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, WEEKS() returns the maximal possible number of weeks between those days. If the mode is 1, it only returns the number of whole weeks in between.
xh: WEEKS() ubuyisela umehluko phakathi kwemihla emibini kwiveki. i Parameter yesithathu ichaza indlela yobalo: Ukuba indlela yi 0, WEEKS() ibuyisela elona nani elandisiweyo lweveki phakathi kwezomini. Ukuba indlela yi 1, ibuyisela kuphela inani leveki ezipheleleyo phakathi kwazo.

en: WEEKS(date2; date1; mode)
xh: WEEKS(umhla2; umhla1; indlela)

en: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one week and 1 day in between
xh: WEEKS("2002-02-18"; "2002-02-26"; 0) ibuyisela 1, ngokuba kukho iveki nemini enye phakathi

en: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) returns 0, because there is not a whole week in between, starting at the first day of the week (monday or sunday, depending on your local settings)
xh: WEEKS("2002-19-02"; "2002-19-02"; 1) ibuyela 0, ngokuba akukho veki epheleleyo phakathi, iqala kwimini yeveki yokuqala (umvulo okanye icawe, kuxhomekeke kwizicwangciso zakho zobulali)

en: The MONTHS() function returns the difference between two dates in months.The third parameter indicates the calculation mode: if the mode is 0, MONTHS() returns the maximal possible number of months between those days. If the mode is 1, it only returns the number of complete months in between.
xh: MONTHS() umsebenzi ubuyisela umehluko phakathi kwimihla eimbini kwiinyanga. i Parameter yesithatut ibonisa ubalo lendlela: ukuba indlela ingu 0, MONTHS() ibuyisela elonana nani lenyanga phakathi kwalomihla. Ukuba indlela ingu 1, ibuyisela kuphela inani lenyanga ezigqibekileyo ngaphakathi.

en: MONTHS(date2; date1; mode)
xh: MONTHS(umhla2; umhla1; indlela)

en: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole month in between, starting at the first day of the month
xh: MONTHS("2002-01-19"; "2002-02-26"; 1) ibuyela 0, ngokuba akukho nyanga epheleleyo phakathi, ekuqaleni kwemini yokuqala yenyanga

en: YEARS(date2; date1; mode)
xh: YEARS(umhla2; umhla1; indlela)

en: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) returns 1, because there is one year and 7 days in between
xh: YEARS("2001-02-19"; "2002-02-26"; 0) ibuyela 1,ngokuba kukho unyaka omnye neminin ezisixenxe phakathi

en: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) returns 0, because there is not a whole year in between, starting at the first day of the year
xh: YEARS("2002-02-19"; "2002-02-26"; 1) lubuyisela 0, ngokuba akukho nyaka opheleleyo phakathi, ekuqaleni kumhla wokuqala wonyaka

en: The DAYS() function returns the difference between two dates in days.
xh: DAYS() umsebenzi ubuyisela inxenye yexabiso lenani elipheleleyo.

en: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") returns 4
xh: DAYS("2002-02-22"; "2002-02-26") ibuyisa 4

en: Month
xh: Inyanga

en: Day
xh: Umhla

en: The DAYOFYEAR() function returns the number of the day in the year (1...365).
xh: DAYOFYEAR() umsebenzi ubuyisela inani lemini kunyaka (1...365).

en: DAYOFYEAR(year;month;date)
xh: DAYOFYEAR(unyaka;inyanga;umhla)

en: DAYOFYEAR(2000;12;1) returns 336
xh: DAYOFYEAR(2000;12;1) ubuyisela 336

en: DAYOFYEAR(2000;2;29) returns 60
xh: DAYOFYEAR(2000;2;29) ubuyisela 60

en: The DATE() function returns the date formatted with local parameters.
xh: DATE() umsebenzi ubuyisela umhla ofomatiweyo ngeparameters zobulali.

en: DATE(year;month;date)
xh: DATE(unyaka;inyanga;umhla)

en: DATE(2000;5;5) returns Friday 05 May 2000
xh: DATE(2000;5;5) ubuyisela Lwesihlanu 05 Meyi 2000

en: The TIME() function returns the time formatted with local parameters.
xh: TIME() umsebenzi ubuyisela ixesha elifomatiweyo ngeparameters zobulali.

en: TIME(hours;minutes;seconds)
xh: TIME(iiyure;imizuzu;imizuzwana)

en: TIME(10;2;2) returns 10:02:02
xh: TIME(10;2;2) lubuyisela 10:02:02

en: TIME(10;70;0) returns 11:10:0
xh: TIME(10;2;2) lubuyisela 11:10:0

en: TIME(10;-40;0) returns 9:20:0
xh: TIME(10;-40;0) ibuyisela 9:20:0

en: The HOURS() function returns the value of the hours in a time expression.
xh: HOURS() umsebenzi ubuyisela ixabiso leeyure kuchazo lwexesha.

en: HOURS(time)
xh: HOURS(ixesha)

en: HOURS("10:5:2") returns 10
xh: HOURS("10:5:2") ibuyisela 10

en: ISLEAPYEAR(year)
xh: ISLEAPYEAR(unyaka)

en: ISLEAPYEAR(2000) returns True
xh: ISLEAPYEAR(2000) ibuyisela Inyaniso

en: DAYSINMONTH(year;month)
xh: DAYSINMONTH(unyaka;inyanga)

en: DAYSINMONTH(2000;2) returns 29
xh: DAYSINMONTH(2000;2) ibuyisela 29

en: The function DAYSINYEAR() returns the number of days in the given year.
xh: Umsebenzi DAYSINYEAR() ubuyisela inani leentsuku kunyaka onikiweyo.

en: DAYSINYEAR(year)
xh: DAYSINYEAR(unyaka)

en: DAYSINYEAR(2000) returns 366
xh: DAYSINYEAR(2000) ibuyisela 366

en: The function WEEKSINYEAR() returns the number of weeks in the given year.
xh: Umsebenzi WEEKSINYEAR() ubuyisela inani leeveki kunyaka onikiweyo.

en: WEEKSINYEAR(year)
xh: WEEKSINYEAR(unyaka)

en: WEEKSINYEAR(2000) returns 52
xh: WEEKSINYEAR(2000) ibuyisela 52

en: The MINUTES() function returns the value of the minutes in a time expression.
xh: MINUTES() umsebenzi ubuyisela ixabiso lemizuzu kuchazo lwexesha.

en: MINUTES(time)
xh: MINUTES(ixesha)

en: MINUTES("10:5:2") returns 5
xh: MINUTES("10:5:2") ibuyisela 5

en: The SECONDS() function returns the value of the seconds in a time expression.
xh: SECONDS() umsebenzi ubuyisela ixabiso lemizuzwana kuchazo lwexesha.

en: SECONDS(time)
xh: SECONDS(ixesha)

en: SECONDS("10:5:2") returns 2
xh: SECONDS("10:5:2") ibuyisela 2

en: Number of day in week (1..7)
xh: Inani lomhla kwiveki (1..7)

en: Number of month (1..12)
xh: Inani lenyanga (1..12)

en: CURRENTDATE() returns "Saturday 13 April 2002"
xh: CURRENTDATE() ibuyisela "Mgqibelo 13 Julayi 2002"

en: CURRENTDATETIME() returns "Saturday 13 April 2002 19:12:01"
xh: CURRENTDATETIME() libuyisela "Mgqibelo 13 Apreli 2002 19:12:01"

en: The CURRENTTIME() function returns the current time formatted with local parameters.
xh: CURRENTTIME() umsebenzi ubuyisela ixesha langoku elifomatiweyo ngezobulali iparameters.

en: CURRENTTIME() returns "19:12:01"
xh: CURRENTTIME() libuyisela "19:12:01"

en: Engineering
xh: Ezobunzululwazi

en: The BASE() function converts a number from base-10 to a string value in a target base from 2 to 36.
xh: BASE() umsebenzi uguqula inani ukusuka kwisiseko-10 kwixabiso lomtya kwisiseko se target ukusuka 2 ukuya 36.

en: BASE(number;base;prec)
xh: BASE(inani,isiseko;prec)

en: BASE(128;8) returns "200"
xh: BASE128;8) ibuyisela "200"

en: The value to convert
xh: Ixabiso lokuguqulela

en: DEC2BIN(value)
xh: DEC2BIN(ixabiso)

en: DEC2BIN(12) returns "1100"
xh: DEC2BIN(12) ibuyisela "1100"

en: DEC2BIN(55) returns "110111"
xh: DEC2BIN(55) ibuyisela "110111"

en: DEC2HEX(value)
xh: DEC2HEX(ixabiso)

en: DEC2HEX(12) returns "c"
xh: DEC2HEX(12) ibuyisela "c"

en: DEC2HEX(55) returns "37"
xh: DEC2HEX(55) ibuyisela "37"

en: DEC2OCT(value)
xh: DEC2OCT(ixabiso)

en: DEC2OCT(12) returns "14"
xh: DEC2OCT(12) ibuyisela "14"

en: DEC2OCT(55) returns "67"
xh: DEC2OCT(55) ibuyisela "67"

en: OCT2BIN(value)
xh: OCT2BIN(ixabiso)

en: OCT2BIN("12") returns "1010"
xh: OCT2BIN("12") ibuyisela "1010"

en: OCT2BIN("55") returns "101101"
xh: OCT2BIN("55") ibuyisela "101101"

en: OCT2DEC(value)
xh: OCT2DEC(ixabiso)

en: OCT2DEC("12") returns 10
xh: OCT2DEC("12") ibuyisela 10

en: OCT2DEC("55") returns 45
xh: OCT2DEC("55") ibuyisela 45

en: OCT2HEX(value)
xh: OCT2HEX(ixabiso)

en: BIN2DEC(value)
xh: BIN2DEC(ixabiso)

en: BIN2DEC("1010") returns 10
xh: BIN2DEC("1010") ibuyisela 10

en: BIN2DEC("11111") returns 31
xh: BIN2DEC("11111") ibuyisela 31

en: BIN2OCT(value)
xh: BIN2OCT(ixabiso)

en: BIN2OCT("1010") returns "12"
xh: BIN2OCT("1010") ibuyisela "12"

en: BIN2OCT("11111") returns "37"
xh: BIN2OCT("11111") ibuyisela "37"

en: BIN2HEX(value)
xh: BIN2HEX(ixabiso)

en: BIN2HEX("1010") returns "a"
xh: BIN2HEX("1010") ibuyisela "a"

en: BIN2HEX("11111") returns "1f"
xh: BIN2HEX("11111") ibuyisela "1f"

en: HEX2DEC(value)
xh: HEX2DEC(ixabiso)

en: HEX2DEC("a") returns 10
xh: HEX2DEC("a") ibuyisela 10

en: HEX2DEC("37") returns 55
xh: HEX2DEC("37") ibuyisela 55

en: HEX2OCT(value)
xh: HEX2OCT(ixabiso)

en: HEX2OCT("a") returns "12"
xh: HEX2OCT("a") ibuyisela "12"

en: HEX2OCT("37") returns "67"
xh: HEX2OCT("37") ibuyisela "67"

en: HEX2BIN(value)
xh: HEX2BIN(ixabiso)

en: HEX2BIN("a") returns "1010"
xh: HEX2BIN("a") ibuyisela "1010"

en: HEX2BIN("37") returns "110111"
xh: HEX2BIN("37") ibuyisela "110111"

en: Real coefficient
xh: Inani lokwenene elisetyenziswa ukulinganisela into

en: Imaginary coefficient
xh: Inani elikhoyo elingasililo elokwenene elisetyenziswa ukulinganisela into

en: The COMPLEX(real;imag) returns a complex number of form x+yi.
xh: COMPLEX(okwenene,elikhoyo) ibuyisela inani elinamaqela efomu x+yi.

en: COMPLEX(real;imag)
xh: COMPLEX(lokwenene;elikhoyo)

en: COMPLEX(1.2;3.4) returns "1.2+3.4i"
xh: COMPLEX(1.2;3.4) ibuyisela "1.2+3.4i"

en: COMPLEX(0;-1) returns "-i"
xh: COMPLEX(0;-1) ibuyisela"-i"

en: Complex number
xh: Inani lamaqela

en: The IMAGINARY(string) returns the imaginary coefficient of a complex.
xh: IMAGINARY(umtya) ubuyisela inani elikhoyo elisetyenziswa ukulinganisela amaqela.

en: IMAGINARY(string)
xh: IMAGINARY(umtya)

en: IMAGINARY("1.2+3.4i") returns 3.4
xh: IMAGINARY("1.2+3.4i") ibuyisela 3.4

en: IMAGINARY("1.2") returns 0
xh: IMAGINARY("1.2") ibuyisela u 0

en: The IMREAL(string) returns the real coefficient of a complex.
xh: IMREAL(umtya) ibuyisela inani lokwenene elisetyenziswa ukulinganisela amaqela.

en: IMREAL(string)
xh: IMREAL(umtya)

en: IMREAL("1.2+3.4i") returns 1.2
xh: IMREAL("1.2+3.4i") ibuyisela 1.2

en: IMREAL("1.2i") returns 0
xh: IMREAL("1.2i") ibuyisela u 0

en: The IMCOS(string) returns the cosine of a complex number.
xh: IMCOS(umtya) ibuyisela icosine yenani lamaqela.

en: IMCOS(string)
xh: IMCOS(umtya)

en: IMCOS("1+i") returns "0.83373-0.988898i"
xh: IMCOS("1+i") ibuyisela "0.83373-0.988898i"

en: IMCOS("12i") returns 81 377.4
xh: IMCOS("12i") ibuyisela 81 377.4

en: The IMSIN(string) function returns the sine of a complex number.
xh: IMSIN(umtya) umsebenzi ubuyisela isine yanani lamaqela.

en: IMSIN(string)
xh: IMSIN(umtya)

en: IMSIN("1+i") returns "1.29846+0.634964i"
xh: IMSIN("1+i") ibuyisela "1.29846+0.634964i"

en: IMSIN("1.2") returns -0.536573
xh: IMSIN("1.2") ibuyisela -0.536573

en: The IMEXP(string) returns the exponential of a complex number.
xh: IMEXP(umtya) ibuyisela utoliko lwenani leqela.

en: IMEXP(string)
xh: IMEXP(umtya)

en: IMEXP("2-i") returns "3.99232-6.21768i"
xh: IMEXP("2-i") ibuyisela "3.99232-6.21768i"

en: IMEXP("12i") returns "0.843854-0.536573i"
xh: IMEXP("12i") ibuyisela "0.843854-0.536573i"

en: The IMLN(string) returns the natural logarithm of a complex number.
xh: IMLN(umtya) ibuyisela ilogarithm yendalo yenani leqela.

en: IMLN(string)
xh: IMLN(umtya)

en: IMLN("3-i") returns "1.15129-0.321751i"
xh: IMLN("3-i") ibuyisela "1.15129-0.321751i"

en: IMLN("12") returns 2.48491
xh: IMLN("12") ibuyisela 2.48491

en: The IMSQRT(string) returns the square root of a complex number.
xh: IMSQRT(umtya) ibuyisela ingcambu esikweri yenani leqela.

en: IMSQRT(string)
xh: IMSQRT(umtya)

en: IMSQRT("1+i") returns "1.09868+0.45509i"
xh: IMSQRT("1+i") ibuyisela "1.09868+0.45509i"

en: IMSQRT("1.2i") returns "0.774597+0.774597i"
xh: IMSQRT("1.2i") ibuyisela "0.774597+0.774597i"

en: Power
xh: Amandla

en: The IMPOWER(string) returns a complex number raised to a power.
xh: IMPOWER(umtya) ibuyisela inani eliphakanyisiweyo leqela kumandla.

en: IMPOWER(string)
xh: IMPOWER(umtya)

en: IMPOWER("4-i";2) returns "15-8i"
xh: IMPOWER("4-i";2) ibuyisela "15-8i"

en: IMPOWER("1.2";2) returns 1.44
xh: IMPOWER("1.2";2) ibuyisela 1.44

en: The IMSUM() returns the sum of several complex numbers of form x+yi.
xh: IMSUM() ibuyisela isiphumo sokudibanisa samanani amaninzi eqela efomu x+yi.

en: IMSUM(value;value;...)
xh: IMSUM(ixabiso;ixabiso;...)

en: IMSUM(1.2;"3.4+5i") returns "4.6+5i"
xh: IMSUM(1.2;"3.4+5i") ibuyisela "4.6+5i"

en: IMSUM(1.2;"1i") returns "1.2+i"
xh: IMSUM(1.2;"1i") ibuyisela "1.2+i"

en: The IMDIV() returns the division of several complex numbers of form x+yi.
xh: IMDIV() ibuyisela ukwahlulwa kwamanani amaninzi eqela efomu x+yi.

en: IMDIV(value;value;...)
xh: IMDIV(ixabiso;ixabiso;...)

en: IMDIV(1.2;"3.4+5i") returns "0.111597-0.164114i"
xh: IMDIV(1.2;"3.4+5i") ibuyisela "0.111597-0.164114i"

en: IMDIV("12+i";"12-i") returns "0.986207+0.16551i"
xh: IMDIV("12+i";"12-i") ibuyisela "0.986207+0.16551i"

en: The IMSUB() returns the difference of several complex numbers of form x+yi.
xh: IMSUB() ibuyisela umahluko wamanani amaninzi eqela le fomu x+yi.

en: IMSUB(value;value;...)
xh: IMSUB(ixabiso;ixabiso;...)

en: IMSUB(1.2;"3.4+5i") returns "-2.2-5i"
xh: IMSUB(1.2;"3.4+5i") ibuyisela "-2.2-5i"

en: IMSUB(1.2;"1i") returns "1.2-i"
xh: IMSUB(1.2;"1i") ibuyisela "1.2-i"

en: The IMPRODUCT() returns the product of several complex numbers of form x+yi.
xh: IMPRODUCT() ibuyisela imveliso yamanani amaninzi eqela le fomu x+yi.

en: IMPRODUCT(value;value;...)
xh: IMPRODUCT(ixabiso;ixabiso;...)

en: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") returns "4.08+6i"
xh: IMPRODUCT(1.2;"3.4+5i") ibuyisela "4.08+6i"

en: IMPRODUCT(1.2;"1i") returns "+1.2i"
xh: IMPRODUCT(1.2;"1i") ibuyisela "+1.2i"

en: The IMCONJUGATE(complex number) returns the conjugate of a complex number of form x+yi.
xh: IMCONJUGATE(inani leqela) ibuyisela udibaniso lwenani leqela le fomu x+yi.

en: IMCONJUGATE(complex number)
xh: IMCONJUGATE(inani leqela)

en: IMCONJUGATE("1.2+5i") returns "1.2-5i"
xh: IMCONJUGATE("1.2+5i") ibuyisela "1.2-5i"

en: IMCONJUGATE("-i") returns "i"
xh: IMCONJUGATE("-i") ibuyisela "i"

en: IMCONJUGATE("12") returns "12"
xh: IMCONJUGATE("12") ibuyisela "12"

en: The IMARGUMENT(complex number) returns the argument of a complex number of form x+yi.
xh: IMARGUMENT(inani leqela) ibuyisela impikiswano yenani leqela le fomu x+yi.

en: IMARGUMENT(complex number)
xh: IMARGUMENT(inani leqela)

en: IMARGUMENT("1.2+5i") returns 0.6072
xh: IMARGUMENT("1.2+5i") ibuyisela 0.6072

en: IMARGUMENT("-i") returns -1.57079633
xh: IMARGUMENT("-i") ibuyisela -1.57079633

en: IMARGUMENT("12") returns "#Div/0"
xh: IMARGUMENT("12") ibuyisela "#Div/0"

en: The IMABS(complex number) returns the norm of a complex number of form x+yi.
xh: IMABS(inani leqela) ibuyisela udidi lwenani leqela le fomu x+yi.

en: IMABS(complex number)
xh: IMABS(inani leqela)

en: IMABS("1.2+5i") returns 5.1419
xh: IMABS("1.2+5i") ibuyisela 5.1419

en: IMABS("-i") returns 1
xh: IMABS("-i") ibuyisela 1

en: IMABS("12") returns 12
xh: IMABS("12") ibuyisela 12

en: Floating point value
xh: Ixabiso lencopho yokudada

en: Financial
xh: Ngokwezimali

en: Cost
xh: Ixabiso

en: Principal
xh: Inqununu

en: Interest rate
xh: Umyinge wenzala

en: Periods per year
xh: Amathuba ngo nyaka

en: Years
xh: Iminyaka

en: The COMPOUND() function returns the value of an investment, given the principal, nominal interest rate, compounding frequency and time. For example: $5000 at 12% interest compounded quarterly for 5 years will become COMPOUND(5000;0.12;4;5) or $9030.56.
xh: COMPOUND() umsebenzi ubuyisela ixabiso lozaliso, inikwa inqununu, umyinge oqhelekileyo wenzala, udityaniso oluqukuqelayo kunye nexesha. Umzekelo: $5000 kwi 12% inzala idityaniswa ngesiqingatha nge 5 minyaka izakubaye COMPOUND(5000;0.12;4;5) okanye $9030.56.

en: COMPOUND(initial;interest;periods;periods_per_year)
xh: COMPOUND(igama lokuqala;inzala;amathuba;amathuba_ngo_nyaka)

en: COMPOUND(5000;0.12;4;5) equals 9030.56
xh: COMPOUND(5000;0.12;4;5) ilingana 9030.56

en: CONTINOUS(principal;interest;years)
xh: CONTINOUS(inqununu;inzala;iminyaka)

en: CONTINUOUS(1000;0.1;1) equals 1105.17
xh: CONTINUOUS(1000;0.1;1) ilingana 1105.17

en: Salvage
xh: Ufumana okulahliweyo

en: Life
xh: Ubomi

en: Period
xh: Amathuba

en: The DB() function will calculate the depreciation of an asset for a given period using the fixed-declining balance method. Month is optional, if omitted it is assumed to be 12.
xh: DB() umsebenzi uzakubala uphelelo lwexabiso lento enexabiso oyithengileyo yothuba elithile usebenzisa indlela yokalo emileyo-ebuya umva. Inyanga ungayikhetha, ukuba ishiyiwe izakuthatwa njengokuba ngu 12.

en: DB(cost; salvage value; life; period [;month])
xh: DB(ixabiso; ixabiso lokukhusela umonakalo ; ubomi [;inyanga])

en: DB(8000;400;6;3) equals 1158.40
xh: DV(8000;400;6;3) ilingana 1158.40

en: DB(8000;400;6;3;2) equals 1783.41
xh: DB(8000;400;6;3;2) ilingana 1783.41

en: Rate
xh: Umyinge

en: Nominal interest rate
xh: Umyinge wenzala okhoyo ngegama

en: Periods
xh: Amathuba

en: EURO(currency)
xh: EURO(imali yeloo lizwe)

en: EURO("DEM") equals 1.95583
xh: EURO("DEM") ilingana 1.95583

en: Present value
xh: Ixabiso elikhoyo

en: The FV() function returns the future value of an investment, given the yield and the time elapsed. If you have $1000 in a bank account earning 8% interest, after two years you will have FV(1000;0.08;2) or $1166.40.
xh: FV() umsebenzi ubuyisela ixabiso lexesha elizayo lokuzalisa, isiphumo esinikiweyo nexesha ligqithile. Ukuba une $1000 kwityala lebhanki usamkela i 8% inzala, emva kweminyaka emibini uzakubane FV(1000;0.08;2) okanye $1166.40.

en: FV(present value;yield;periods)
xh: FV(ixabiso elikhoyo;yamkela;amathuba)

en: FV(1000;0.08;2) equals 1166.40
xh: FV(1000;0.08;2) ilingana 1166.40

en: Payment per period
xh: Intlawulo ngethuba

en: Face value
xh: Ixabiso lobuso

en: Coupon rate
xh: Umyinge wetikiti elahlukileyo

en: The LEVEL_COUPON() function calculates the value of a level-coupon bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond with semi-annual coupons at a rate of 13% that matures in 4 years is worth LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) or $1096.95.
xh: LEVEL_COUPON() umsebenzi ubala ixabiso le level-coupon dibaniso. U mzekelo: ukuba umyine wenzala yi 10%, i $1000 dibaniso amatikiti achazayo wesiqingatha-sonyaka kumyinge we 13% ekhulisa kwi 4 yeminyaka iyasebenza LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) okanye $1096.95.

en: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) equals 1096.95
xh: LEVEL_COUPON(1000;.13;2;4;.1) lilingana 1096.95

en: Effective interest rate
xh: Umyinge wenzala enesiphumo

en: The NOMINAL() function calculates the nominal (stated) interest rate for an effective (annualized) interest rate compounded at given intervals. For example: to earn 8% on an account compounded monthly, you need a return of NOMINAL(.08;12) or 7.72%.
xh: NOMINAL() umsebenzi ubala umyinge wenzala wesiqhelo (obekiweyo) we nesiphumo (eyonyaka) umyinge wenzala odityaniswe ngamaxesha okuphumla anikiweyo. U mzekelo: ukwamkela i 8% kwityala elidityaniswe ngenyanga, ufuna ubuyiselo lwe NOMINAL(.08;12) okanye 7.72%.

en: NOMINAL(effective;periods)
xh: NOMINAL(enesiphumo;amathuba)

en: NOMINAL(0.08;12) equals 0.0772
xh: NOMINAL(0.08;12) ilingana 0.0772

en: Future value
xh: Ixabiso lexesha elizayo

en: The PV() function returns the present value of an investment -- the value today of a sum of money in the future, given the rate of interest or inflation. For example if you need $1166.40 for your new computer and you want to buy it in two years while earning 8% interest, you need to start with PV(1166.4;0.08;2) or $1000.
xh: PV() umsebenzi ubuyisela ixabiso elikhoyo lokuzalisa -- ixabiso namhlanje lodibaniso lwemali kwixesha elizayo, unikwe umyinge wenzala okanye isiwo sexabiso lemali. Umzekelo ukuba ufuna i $1166.40 ye computer yakho entsha kwaye ufuna ukuyithenga kwiminyaka emibini ngexesha usamkela i 8% inzala, ufuna ukuqala nge PV(1166.4;0.08;2) okanye $1000.

en: PV(future value;rate;periods)
xh: PV(ixabiso lexesha elizayo;umyinge;amathuba)

en: PV(1166.4;0.08;2) equals 1000
xh: PV(1166.4;0.08;2) ilingana 1000

en: The SLN() function will determine the straight line depreciation of an asset for a single period. Cost is the amount you paid for the asset. Salvage is the value of the asset at the end of the period. Life is the number of periods over which the asset is depreciated. SLN divides the cost evenly over the life of an asset.
xh: SLN() umsebezi uzakugqiba uphelelo lexabiso ilelayini ethe nkqo ye asset ye xesha elinye. Ixabiso yimali ye asset oyinikezeleyo. Ufumano lwento elahliweyo lixabiso le asset ekupheleni kwexesha. Ubomi linani lwamathuba i asset ephelelwe lixabiso phezulu kwayo. i SLN iyahlula ixabiso ngokulinganayo ngaphezulu kobomi le asset.

en: SLN(cost; salvage value; life)
xh: SLN(ixabiso; ugcino lweixabiso ubomi)

en: SLN(10000;700;10) equals 930
xh: SLN(10000;700;10) ilingana 930

en: The SYD() function will calculate the sum-of-years digits depreciation for an asset based on its cost, salvage value, anticipated life, and a particular period. This method accelerates the rate of the depreciation, so that more depreciation expense occurs in earlier periods than in later ones. The depreciable cost is the actual cost minus the salvage value. The useful life is the number of periods (typically years) over which the asset is depreciated.
xh: SYD() umsebenzi uakubala isiphumo sokudibanisa seminyaka ukuphelwa lixabiso samanani ye asset eyayamiswe kwixabiso, ukhangelo lomanakalo ixabiso, ubomi obuqhajelweyo, nexesha elithile. Lendlela ibalekisa umyinge wokuphelelwa lixabiso ukwenzela ixabiso lophelelo lweloxabiso luyenzeka kumathuba adlulileyo kwelilangoku. utsale ixabiso lokufumana okulahliweyo. Ubomi olunoluncedo linani lamathuba (iminyaka) ngaphezulu kwe asset yehliswe ixabiso.

en: SYD(cost; salvage value; life; period)
xh: SYD(ixabiso; cost; usindiso lexabiso; ubomi; ixesha)

en: SYD(5000; 200; 5; 2) equals 1280
xh: SYD(5000;200; 5; 2) ilingana 1280

en: The ZERO_COUPON() function calculates the value of a zero-coupon (pure discount) bond. For example: if the interest rate is 10%, a $1000 bond that matures in 20 years is worth ZERO_COUPON(1000;.1;20) or $148.64.
xh: ZERO_COUPON() umsebenzi ubala ixabiso le a zero-coupon (isaphulelo esisodwa) udibaniso. Umzekelo: ukuba umyinge wenzala yi 10%, i $1000 dibaniso olu khula nge 20 yeminyaka yenza i ZERO_COUPON(1000;.1;20) okanye $148.64.

en: ZERO_COUPON(face value;rate;years)
xh: ZERO_COUPON(ixabiso lobuso;umyinge;iminyaka)

en: ZERO_COUPON(1000;.1;20) equals 148.64
xh: ZERO_COUPON(1000;.1.20) lilingana 148.64

en: Manual
xh: Incwadi yesandla

en: The N() function converts a value to a number. If value is or refers to a number, this function returns the number. If value is True, this function returns 1. If a value is a date, this function returns the serial number of that date. Anything else will cause the function to return 0.
xh: N() umsebenzi uguqula ixabiso libelinani. Ukuba elonani liyi okanye libekisa kwinani, lomsebenzi ubuyisela inani. Ukuba ixabiso Liyinyani, lomsebenzi ubuyisela 1. Ukuba ixabiso lingumhla, lomsebenzi ubuyisela inani lothotho inani lomhla. Nayiphi na enye into izakubangela umsebenzi abuyele ku 0.

en: N(value)
xh: N(ixabiso)

en: N(3.14) returns 3.14
xh: N(3.14) ibuyisela 3.14

en: N("7") returns 0 (because "7" is text)
xh: N("7") ibuyisela 0 (kuba "7" kokubhaliweyo)

en: INFO(type)
xh: INFO(udidi)

en: Any value
xh: Naliphi na ixabiso

en: The ISLOGICAL() function returns True if the parameter is a boolean value. Otherwise it returns False.
xh: ISLOGIC() umsebenzi ubuyisela Inyaniso ukuba iparameter lixabiso lebool. Kungenjalo ibuyisela Ubuxoki.

en: ISLOGICAL(A1>A2) returns True
xh: ISLOGICAL(A1>A2) ibuyisela Inyaniso

en: ISLOGICAL(12) returns False
xh: ISLOGICAL(12) ibuyisela Ubuxoki

en: The ISBLANK() function returns True if the parameter is empty. Otherwise it returns False.
xh: ISBLANK() umsebenzi ubuyisela iNyaniso ukuba iparameter ngumtya. Kungenjalo ibuyisa Ubuxoki.

en: ISBLANK(A1) returns True if A1 is empty
xh: ISBLANK(A1) ibuyisela Inyaniso ukuba A1 ayinanto

en: ISBLANK(A1) returns False if A1 holds a value
xh: ISBLANK(A1) ibuyisa Ubuxoki ukuba i A1 iphethe ixabiso

en: The ISTIME() function returns True if the parameter is a time value. Otherwise it returns False.
xh: ISTIME() umsebenzi ubuyisela iNyaniso ukuba iparameter lixabiso lexesha. Kungenjalo ibuyisela Ubuxoki.

en: ISTIME("12:05") returns True
xh: ISTIME("12:05") ibuyisela Inyaniso

en: ISTIME("hello") returns False
xh: ISTIME("molo") ibuyisela Ubuxoki

en: The ISDATE() function returns True if the parameter is a date value. Otherwise it returns False
xh: ISDATE() umsebenzi ubuyisela Inyaniso ukuba iparameter lixabiso lomhla. Kungenjalo ibuyisa Ubuxoki

en: ISDATE("2000-2-2") returns True
xh: ISDATE("2000-2-2") ibuyisa Inyaniso

en: ISDATE("hello") returns False
xh: ISDATE("molo") ibuyisa Ubuxoki

en: The ISTEXT() function returns True if the parameter is a string. Otherwise it returns False
xh: ISTEXT() umsebenzi ubuyisela Inyaniso ukuba iparameter ngumtya. Kungenjalo ibuyisa Ubuxoki

en: ISTEXT(12) returns False
xh: ISTEXT(12) ibuyisa Ubuxoki

en: ISTEXT("hello") returns True
xh: ISTEXT("molo") ibuyisa Inyaniso

en: The ISODD() function returns True if the number is odd. Otherwise returns False.
xh: ISODD() umsebenzi ubuya Kwinyaniso ukuba inani limnqakathi. Kungenjalo ibuyisa Kubuxoki.

en: ISODD(12) returns False
xh: ISODD(12) ibuyisa Ubuxoki

en: ISODD(-7) returns True
xh: ISODO(-7) ibuyisa Inyaniso

en: The ISEVEN() function returns True if the number is even. Otherwise returns False.
xh: ISEVEN() umsebenzi ubuya Nenyaniso ukuba inani lilingene. Kungenjalo ibuya Nobuxoki.

en: ISEVEN(12) returns True
xh: ISEVEN(12) ibuyisela Kwinyaniso

en: ISEVEN(-7) returns False
xh: ISEVEN(-7) ibuyisela Ubuxoki

en: The TYPE() function returns 1 if the value is a number, 2 if it is text, 4 if the value is a logical value, 16 if it is an error value or 64 if the value is an array. If the cell the value represents contains a formula you get its return type.
xh: TYPE() umsebenzi ubuyisela 1 ukuba ixabiso linani, 2 ukuba ikokubhaliweyo, 4 ukuba ixabiso lixabiso elinomqondo, 16 ukuba iyimposiso okanye 64 ukba ixabiso liyindlela yobeko kakuhle. Ukuba iseli limele ifomula equlathileyo ufumana udidi lobuyiso.

en: TYPE(A1) returns 2, if A1 contains "Text"
xh: TYPE(A1) ibuyisela 2, ukuba A1 iqulathe "Okubhaliweyo"

en: TYPE(-7) returns 1
xh: TYPE(-7) ibuyisela 1

en: TYPE(A2) returns 1, if A2 contains "=CURRENTDATE()"
xh: TYPE(A2) ibuyisela 1, ukuba A2 iqulatha "=CURRENTDATE()"

en: Returns the current filename. If the current document is not saved, an empty string is returned.
xh: Ibuyisela igama lefayile. Ukuba uxwebhu lwangoku aligcinwanga, umtrya ongenanto uyabuyiselwa.

en: Logical
xh: Iimposiso

en: Boolean values
xh: Amaxabiso e Boolean

en: AND(value;value;...)
xh: AND(ixabiso;ixabiso;...)

en: OR(value;value;...)
xh: OR(ixabiso;ixabiso;...)

en: The NAND() function returns True if at least one value is not true. Otherwise it returns False.
xh: NAND() umsebenzi ubuyisela Inyaniso ukuba noko elinye lamaxabiso aliyonyaniso. Kungenjalo ibuyisela Ubuxoki.

en: NAND(value;value;...)
xh: NAND(ixabiso;ixabiso;...)

en: The NOR() function returns True if all the values given as parameters are of boolean type and have the value false. Otherwise it returns False.
xh: NOR() umsebenzi ubuyisela Okuyinyaniso ukuba wonke amaxabiso anikiweyo njenge parameters zi ludidi lwe bool kwaye anexabiso elibubuxoki. Kungenjalo ibuyisela Ubuxoki.

en: NOR(value;value;...)
xh: NOR(ixabiso;ixabiso;...)

en: XOR(value;value;...)
xh: XOR(ixabiso;ixabiso;...)

en: Boolean value
xh: Ixabiso le boolean

en: IF(condition;if_true;if_false)
xh: IF(indawo;ukuba_yinyaniso;ukuba_bubuxoki)

en: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) returns 3
xh: A1=4;A2=6;IF(A1>A2;5;3) ibuyisela u 3

en: Math
xh: Imathematika

en: LCM(value; value)
xh: LCM(ixabiso; ixabiso)

en: LCM(6;4) returns 12
xh: LCM(6;4) ibuyisela 12

en: LCM(1.5;2.25) returns 4.5
xh: LCM(1.5;2.25) ibuyisela 4.5

en: LCM(2;3;4) returns 12
xh: LCM(2;3;4) ibuyisela 12

en: EPS() returns the machine epsilon; this is the difference between 1 and the next largest floating-point number. Because computers use a finite number of digits, roundoff error is inherent (but usually insignificant) in all calculations.
xh: EPS() ibuyela kumshini epsilon, lona ngumehluko phakathi kweyokuqala nenkulu elandelayo yenani nencopho-equkungelayo. Ngokuba iikhomputha zisebenzisa amanani anesiphelo, impazamo yenani elikullu ellandelayo ikhona (kodwa ayibalasekanga) kuzo zonke izibalo.

en: On most systems, this returns 2^-52=2.2204460492503131e-16
xh: Kwindlela zonke, oku kuhlala 2^-52=2.2204460492503131e-16

en: 0.5*EPS() returns the "unit round"; this value is interesting because it is the largest number x where (1+x)-1=0 (due to roundoff errors).
xh: 0.5*EPS() ibuyisa i "unit unjikelo";elixabiso lelikhethekileyo ngokuba lelona elikhulu x apho (1+x)-1=0 (ngenxa ye roundoff impazamo).

en: Pick a number x between 0 and EPS(). Observe that 1+x rounds x to either 0 or EPS() by using the equation (1+x)-1
xh: Khetha inani x phakathi ko 0 no EPS(). Jonga ukuba 1 +xrounds x kwi 0 okanye EPS(0 ngokusebenzisa i equation (1+x)-1

en: The EVEN() function returns the number rounded up to the nearest even integer.
xh: EVEN() umsebenzi ubuyisela inani elirhangqiweyo kwelilingeneyo elikufutshane inani elipheleleyo.

en: EVEN(value)
xh: EVEN(ixabiso)

en: EVEN(1.2) returns 2
xh: EVEN(1.2) ibuyisela 2

en: EVEN(2) returns 2
xh: EVEN(2) ibuyisela 2

en: Precision
xh: Ugqolo

en: ODD(value)
xh: ODD(ixabiso)

en: ODD(1.2) returns 3
xh: ODD(1.2) ibuyisela u 3

en: ODD(2) returns 3
xh: ODD(2) ibuyisela u 3

en: The MOD() function returns the remainder after division. If the second parameter is null the function returns #DIV/0.
xh: MOD() umsebenzi ubuyisela okusaleleyo emva kolwahlulo. Ukuba eyesibini iparameter ayisebenzi umsebenzi ubuyisela u #DIV/0.

en: MOD(value;value)
xh: MOD(ixabiso;ixabiso)

en: MOD(12;5) returns 2
xh: MOD(12;5) ibuyisela u 2

en: MOD(5;5) returns 0
xh: MOD(5;5) ibuyisela u 0

en: This function returns -1 if the number is negative, 0 if the number is null and 1 if the number is positive.
xh: Lo msebenzi ubuyisela -1 ukuba inani lelikhabayo, 0 ukuba inani alisebenzi no 1 ukuba inani liyavumelana.

en: SIGN(value)
xh: SIGN(ixabiso)

en: SIGN(5) equals 1
xh: SIGN(5) ilingana no 1

en: SIGN(0) equals 0
xh: SIGN(0) ilingana 0

en: SIGN(-5) equals -1
xh: SIGN(5) ilingana -1

en: This function multiplies each value by -1.
xh: Lo msebenzi uphinda-phinda ixabiso ngalinye ngo -1

en: INV(value)
xh: INV(ixabiso)

en: INV(-5) equals 5
xh: INV(-5) ilingana no 5

en: INV(5) equals -5
xh: INV(5) ilingana -5

en: INV(0) equals 0
xh: INV(0) ilingana 0

en: This function returns the count of integer or floating arguments passed. You can count using a range: COUNT(A1:B5) or using a list of values like COUNT(12;5;12.5).
xh: Odityanisiweyo() umsebenzi ubala udibaniso lwamaxabiso wonke anikiweyo njenge parameters. Ungabala udibaniso lomqolo COUNT(A1:B5) okanye uluhlu lwamaxabiso njengo COUNT(12;5;12.5).

en: COUNT(value;value;value...)
xh: COUNT(ixabiso;ixabiso;ixabiso...)

en: COUNT(-5;"KSpread";2) returns 2
xh: COUNT(-5;"KSpread";2) ibuyisela 2

en: COUNT(5) returns 1
xh: COUNT(5) ibuyisela 1

en: Range
xh: Umqolo

en: The COUNTIF() function returns the number of cells in the given range that meet the given criteria.
xh: COUNTIF() umsebenzi ubuyisela inani leseli kumqolo onikiweyo odibana nendlela yokukhetha enikiweyo.

en: COUNTIF(range;criteria)
xh: COUNTIF(umqolo;indlela yokukhetha)

en: A floating point value
xh: Ixabiso lencopho yokudada

en: The FACT() function calculates the factorial of the parameter. The mathematical expression is (value)!.
xh: FACT() umsebenzi ubala impembelelo ye parameter. Ukuzibonakalisa ngokwezibalo li (xabiso)!.

en: FACT(number)
xh: FACT(inani)

en: FACT(10) returns 3628800
xh: FACT(10) ibuyisela 3628800

en: FACT(0) returns 1
xh: FACT(0) ibuyisela 1

en: FACTDOUBLE(number)
xh: FACTDOUBLE(inani)

en: FACTDOUBLE(6) returns 48
xh: FACTDOUBLE(6) ibuyisela 48

en: FACTDOUBLE(7) returns 105
xh: FACTDOUBLE(7) ibuyisela 105

en: The SUM() function calculates the sum of all the values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUM(A1:B5) or a list of values like SUM(12;5;12.5).
xh: SUM() umsebenzi ubala udibaniso lwamaxabiso wonke anikiweyo njenge parameters. Ungabala udibaniso lomqolo SUM(A1:B5) okanye uluhlu lwamaxabiso njengo dibaniso SUM(12;5;12.5).

en: SUM(value;value;...)
xh: SUM(ixabiso;ixabiso;...)

en: SUM(12;5;7) equals 24
xh: SUM(12;5;7) silingana no 24

en: SUM(12.5;2) equals 14.5
xh: SUM(12.5;2) silingana no 14.5

en: PRODUCT(value;value;...)
xh: PRODUCT(ixabiso;ixabiso;...)

en: PRODUCT(3;5;7) equals 105
xh: PRODUCT(3;5;7) ilingana no 105

en: PRODUCT(12.5;2) equals 25
xh: PRODUCT(-1.25;2) ilingana 25

en: DIV(value;value;...)
xh: DIV(ixabiso;ixabiso;...)

en: DIV(20;2;2) returns 5
xh: DIV(20;2;2) ibuyisela 5

en: DIV(25;2.5) returns 10
xh: DIV(25;2.5) ibuyisela 10

en: The SUMSQ() function calculates the sum of all the squares of values given as parameters. You can calculate the sum of a range SUMSQ(A1:B5) or a list of values like SUMSQ(12;5;12.5).
xh: SUMSQ() umsebenzi ubala udibaniso lwezikweri zonke zamaxabiso anikwe njenge parameters. Ungaba udibaniso lomqolo SUMSQ(A1:B5) okanye uluhlu lwa maxabiso njengodibaniso SUMSQ(12;5;12.5).

en: SUMSQ(value;value;...)
xh: SUM(ixabiso;ixabiso;...)

en: SUMSQ(12;5;7) equals 218
xh: SUMSQ(12;5;7) silingana no 218

en: SUMSQ(12.5;2) equals 173
xh: SUMSQ(12.5;2) silingana no 173

en: MAX(value;value;...)
xh: MAX(ixabiso;ixabiso;...)

en: MIN(value;value;...)
xh: MIN(ixabiso;ixabiso;...)

en: MULTIPLY(value;value;...)
xh: MULTIPLY(ixabiso;ixabiso;...)

en: MULTIPLY(12;5;7) equals 420
xh: MULTIPLY(12;5;7) silingana no 420

en: MULTIPLY(12.5;2) equals 25
xh: MULTIPLY(-1.252;2) ilingana -1.25

en: The MULTINOMIAL() function returns the multinomial of each number in the parameters. It uses this formula for MULTINOMIAL(a,b,c):
xh: MULTINOMIAL() umsebenzi ubuyisela i multinomial yenani ngalinye kwi parameter. Isebenzisa i formula ye MULTINOMIAL(a,b,c):

en: MULTINOMIAL(value;value;...)
xh: MULTINOMIAL(ixabiso;ixabiso;...)

en: MULTINOMIAL(3;4;5) equals 27720
xh: MULTINOMIAL(3;4;5) ilingana 27720

en: SQRT(9) equals 3
xh: SQRT(9;2) ilingana 3

en: SQRTPI(2) equals 2.506628
xh: SQRTPI(2) ilingana 2.506628

en: The LN() function returns the natural logarithm of x.
xh: LN() umsebenzi ubuyisela i logarithm yendalo ye x.

en: LN(0.8) equals -0.22314355
xh: LN(0.8) ilingana -0.22314355

en: LN(0) equals -inf
xh: LN(0) ilingana -inf

en: The LOGn() function returns the base n logarithm of x.
xh: LOGn() umsebenzi ubuyisela isakhelo n logarithm ye x.

en: LOGn(value;base)
xh: LOGn(ixabiso;isakhelo)

en: LOGn(12;10) equals 1.07918125
xh: LOGn(12;10) ilingana 1.07918125

en: LOGn(12;2) equals 3.5849625
xh: LOGn(12;2) ilingana 3.5849625

en: The ROOTN() function returns the non-negative nth root of x.
xh: ROOTN() ubuyisela engasiyiyo-ekhatywayo nth ingcambu ye x.

en: ROOTN(9;2) equals 3
xh: ROOTN(9;2) ilingana 3

en: The CUR() function returns the non-negative cube root of x.
xh: CUR() umsebenzi ubuyisela engasiyiyo-ekhatywayo ingcambu engumbhobho ye x.

en: CUR(27) equals 3
xh: CUR(27) ilingana no 3

en: The LOG() function returns the base-10 logarithm of x.
xh: LOG() umsebenzi ubuyisela isiseko-10 logarithm ye x.

en: LOG(0.8) equals -0.09691001
xh: LOG(0.8) ilingana -0.09691001

en: The EXP() function returns the value of e (the base of natural logarithms) raised to the power of x.
xh: EXP() umsebenzi ubuyisela ixabiso le e (isiseko see logarithm zendalo) eziphakanyiswe kumandla we x.

en: EXP(9) equals 8 103.08392758
xh: EXP(9) ilingana 8 103.08392758

en: EXP(-9) equals 0.00012341
xh: EXP(-9) ilingana 0.00012341

en: CEIL(12.5) equals 13
xh: CEIL(12.5) ilingana no 13

en: CEIL(-12.5) equals -12
xh: CEIL(-12.5) ilingana -12

en: FLOOR(12.5) equals 12
xh: FLOOR(12.5) ilingana no 12

en: The ABS() function returns the absolute value of the floating-point number x.
xh: ABS() umsebenzi ubuyisela ixabiso elililo lwenani lencopho -yokudada x.

en: ABS(12.5) equals 12.5
xh: ABS(12.5) ilingana 12.5

en: ABS(-12.5) equals 12.5
xh: ABS(-12.5) ilingana 12.5

en: The INT() function returns the integer part of the value.
xh: INT() umsebenzi ubuyisela inxenye yexabiso lenani elipheleleyo.

en: INT(12.55) equals 12
xh: INT(12.55) ilingana no 12

en: INT(15) equals 15
xh: INT(15) ilingana no 15

en: The RAND() function returns a pseudo-random number between 0 and 1.
xh: RAND() umsebenzi ubuyisela i pseudo-inani elijikelezayo phakathi ko 0 no 1.

en: RAND() equals for example 0.78309922...
xh: RAND() ilingana umzekelo 0.78309922...

en: Bottom value
xh: Ixabiso elisezantsi

en: Top value
xh: Ixabiso eliphezulu

en: The RANDBETWEEN() function returns a pseudo-random number between bottom and top value. If bottom > top this function returns Err.
xh: RANDBETWEEN() umsebenzi ubuyisela i pseudo-inani elijikelezayo phakathi kwexabiso elisezantsi kunye neliphezulu. Ukuba isezantsi > ophezulu kulo msebenzi ubuyisela impazamo.

en: RANDBETWEEN(bottom;top)
xh: RANDBETWEEN(ezantsi;phezulu)

en: RANDBETWEEN(12;78) equals for example 61.0811...
xh: RANDBETWEEN(12;78) ilingana umzekelo 61.0811...

en: Digits
xh: Amasuntswana

en: The ROUND(value;[digits]) function returns value rounded. Digits is the number of digits to which you want to round that number. If digits is zero or omitted, value is rounded up to the nearest integer. If digits is smaller than zero, the corresponding integer part of the number is rounded.
xh: ROUNDUP(ixabiso;[amasuntswana]) umsebenzi ubuyisela ixabiso elirhangqiweyo. Amasuntswana linani lamasuntswana ofuna ukurhangqa elo nani. Ukuba isuntswana ngunothi okanye engaqukwanga, ixabiso llirhangqwa kwinani elikufutshane elipheleleyo.

en: ROUND(value;[digits])
xh: ROUND(ixabiso;[amasuntswana])

en: ROUND(1.252;2) equals 1.25
xh: ROUND(-1.252;2) ilingana 1.25

en: ROUND(-1.252;2) equals -1.25
xh: ROUND(-1.252;2) ilingana -1.25

en: ROUND(1.258;2) equals 1.26
xh: ROUND(1.252;2) ilingana 1.26

en: ROUND(-12.25;-1) equals -10
xh: ROUND(-12.25;-1) ilingana -10

en: ROUND(-1.252;0) equals -1
xh: ROUND(-1.252;0) ilingana -1

en: ROUNDUP(value;[digits])
xh: ROUNDUP(ixabiso;[amasuntswana])

en: ROUNDUP(1.252;2) equals 1.26
xh: ROUNDUP(1.252;2) ilingana 1.26

en: ROUNDDOWN(value;[digits])
xh: ROUNDDOWN(ixabiso;[amasuntswana])

en: ROUNDDOWN(1.252;2) equals 1.25
xh: ROUNDDOWN(1.252;2) ilingana 1.25

en: FIB(9) returns 34
xh: FIB(9) ibuyisela 34

en: FIB(26) returns 121393
xh: FIB(26) ibuyisela 121393

en: Numerator
xh: Inani

en: Denumerator
xh: Inani lokwahlula langezansti

en: Function QUOTIENT returns the integer portion of numerator/denumerator.
xh: Umsebenzi QUOTIENT ubuyisela inxenye yexabiso lenani elipheleleyo.

en: QUOTIENT(numerator;denumerator)
xh: QUOTIENT(inani lokwahlula langaphezulu;inani lokwahlula langezantsi)

en: QUOTIENT(21;4) returns 5
xh: QUOTIENT(21;4) ibuyisela 5

en: Statistical
xh: Izitatistiki

en: Floating point values
xh: Amaxabixo encopho yokudada

en: AVEDEV(value;value;...)
xh: AVEDEV(ixabiso;ixabiso;...)

en: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) returns 7.84
xh: AVEDEV(11.4;17.3;21.3;25.9;40.1) kubuyela 7.84

en: The AVERAGE() function calculates the average of all the values given as parameters. You can calculate the average of a range AVERAGE(A1:B5) or a list of values like AVERAGE(12;5;12.5).
xh: AVERAGE() umsebenzi ubala umndilili wamaxabiso wonke anikwe njenge parameters. Ungabala umndilili womqolo AVERAGE(A1:B5) okanye uluhlu lwamaxabiso AVERAGE(12;5;12.5).

en: AVERAGE(value;value;...)
xh: AVERAGE(ixabiso;ixabiso;...)

en: AVERAGE(12;5;7) equals 8
xh: AVERAGE(12;5;7) ilingana 8

en: AVERAGE(12.5;2) equals 7.25
xh: AVERAGE(12.5;2) ilingana 7.25

en: String values
xh: Amaxabiso omtya

en: The AVERAGEA() calculates the average of the given arguments. Numbers, text and logical values are included in the calculation too. If the cell contains text or the argument evaluates to FALSE, it is counted as value zero (0). If the argument evaluates to TRUE, it is counted as one (1). Note that empty cells are not counted.
xh: AVERAGEA() ibala umdlilili wempikiswano enikiweyo. Amanani, okubhaliweyo namaxabiso okomqondo yamaxabiso afakiwe kubalo. Ukuba iseli iqulatha okubhaliweyo ikuhluza kwi FALSE, ibalwe njengexabiso elingunothi (o). Ukuba ingxabano ikuhluza kwi TRUE, ibalwe njengenye (1). Qaphela iseli ezingenanto azibalwanga.

en: AVERAGEA(value;value;...)
xh: AVERAGE(ixabiso;ixabiso;...)

en: AVERAGEA(11.4;17.3;"sometext";25.9;40.1) equals 18.94
xh: AVERAGEA(11.4;17.3;"okunye okubhaliweyo";25.9;40.1) kulingana 18.94

en: Alpha parameter
xh: Eyokuqala i parameter

en: Beta parameter
xh: Eyesibibi i parameter

en: End
xh: Phela

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) equals 0.675444
xh: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105) ilingana 0.675444

en: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) equals 0.537856
xh: BETADIST(0.2859;0.2606;0.8105;0.2;0.9) ilingana 0.537856

en: CHIDIST(number;degrees_freedom)
xh: CHIDIST(inani, amaqondo_inkululeko)

en: CHIDIST(13.27;5) returns 0.021
xh: CHIDIST(13.27;5) ibuyisela 0.021

en: Total number of elements
xh: Inani lamaqela lilonke

en: Number of elements to choose
xh: Inani lamaqela azakukhethwa

en: The COMBIN() function calculates the count of possible combinations. The first parameter is the total count of elements. The second parameter is the count of elements to choose. Both parameters should be positive and the first parameter should not be less than the second. Otherwise the function returns an error.
xh: COMBIN() umsebenzi ubala ubalo lwendibaniso ezenzekayo. Eyokuqala i parameter lubalo olupheleleyo lweziqalelo. Eyesibini i parameter lubalo lweziqalelo zokukhethwa. Zombini i parameters zinokubazezi vumelanayo kwaye eyokuqala i parameter ayinakuba ngaphantsi kuneyesibini. Kungenjalo umsebenzi ubuyisela imposiso.

en: COMBIN(total;chosen)
xh: COMBIN(iyonke;ekhethiweyo)

en: COMBIN(12;5) returns 792
xh: COMBIN(12;5) ibuyisela 792

en: COMBIN(5;5) returns 1
xh: DIBANISA(5;5) ibuyisela u 1

en: CONFIDENCE(alpha;stddev;size)
xh: CONFIDENCE(eyokuqala;stddev;ubungakanani)

en: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) equals 0.294059
xh: CONFIDENCE(0.05;1.5;100) ilingana 0.294059

en: 0 = density, 1 = distribution
xh: 0 = uxinano lwento, 1 = unikezelo

en: EXPONDIST(number;lambda;cumulative)
xh: EXPONDIST(inani;lambda;cumulative)

en: EXPONDIST(3;0.5;0) equals 0.111565
xh: EXPONDIST(3;0.5;0) ilingana 0.111565

en: EXPONDIST(3;0.5;1) equals 0.776870
xh: EXPONDIST(3;0.5;1) ilingana 0.776870

en: FDIST(number;degrees_freedom_1;degrees_freedom_2)
xh: FDIST(inani;amaqondo_inkululeko_1;amaqondo_inkululeko_2)

en: FDIST(0.8;8;12) yields 0.61
xh: FDIST(0.8;8;12) inikezela 0.61

en: FISHER(number)
xh: FISHER(inani)

en: FISHER(0.2859) equals 0.294096
xh: FISHER(0.2859) ilingana 0.294096

en: FISHER(0.8105) equals 1.128485
xh: FISHER(0.8105) ilingana 1.128485

en: FISHERINV(number)
xh: FISHERINV(inani)

en: FISHERINV(0.2859) equals 0.278357
xh: FISHERINV(0.2859) ilingana 0.278357

en: FISHERINV(0.8105) equals 0.669866
xh: FISHERINV(0.8105) ilingana 0.669866

en: Cumulated flag
xh: Indwe enyusiweyo ngodibaniso

en: GAMMADIST(number;alpha;beta;cumulated)
xh: GAMMADIST(inani;eyokuqala;eyesibini;cumulated)

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) equals 0.995450
xh: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;1) ilingana 0.995450

en: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) equals 0.017179
xh: GAMMADIST(0.758;0.1;0.35;0) ilingana 0.017179

en: GAUSS(value)
xh: GAUSS(ixabiso)

en: GAUSS(0.25) equals 0.098706
xh: GAUSS(0.25) ilingana 0.098706

en: LOGNORMDIST(Number;MV;STD)
xh: LOGNORMDIST(Inani;MV;STD)

en: LOGNORMDIST(0.1;0;1) equals 0.01
xh: LOGNORMDIST(0.1;0;1) ilingana 0.01

en: Floating point value or range of values
xh: Incopho yexabiso elidadayo okanye umqolo wamaxabiso

en: Floating point values or range of values
xh: Incopho yamaxabiso adadayo okanye umqolo wamaxabiso

en: The MEDIAN() function calculates the median of all the values given as parameters. You can calculate the median of a range like MEDIAN(A1:B5) or a list of values like MEDIAN(12; 5; 12.5). Blank cells will be considered as a zero, and cells with text will be ignored.
xh: MEDIAN() umsebenzi ubala udibaniso lwamaxabiso wonke anikiweyo njenge parameters. Ungabala udibaniso lomqolo MEDIAN(A1:B5) okanye uluhlu lwamaxabiso njengo MEDIAN(12;5;12.5). Iseli ezingenanto zizakujongwa njengo unothi, neseli ezinokubhaliweyo zizkulahlwa.

en: MEDIAN(value;value;...)
xh: MEDIAN(ixabiso;ixabiso;...)

en: MEDIAN(12; 5; 5.5) equals 5.5
xh: MEDIAN(12; 5; 5.5) ilingana 5.5

en: MEDIAN(12; 7; 8;2) equals 7.5
xh: MEDIAN(12.8;2) ilingana 7.5

en: Number of failures
xh: Inani lokungaphumeleli

en: Number of successful trials
xh: Inani lovavanyo olunempumelelo

en: Probability of success
xh: Isenzo sempumelelo

en: NORMDIST(Number;MV;STD;K)
xh: NORMDIST(Inani;MV;STD;K)

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) equals 0.934236
xh: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;0) ilingana 0.934236

en: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) equals 0.842281
xh: NORMDIST(0.859;0.6;0.258;1) ilingana 0.842281

en: NORMINV(number;MV;STD)
xh: NORMINV(inani;MV;STD)

en: NORMINV(0.9;63;5) equals 69.41
xh: NORMINV(0.9;63;5) ilingana 69.41

en: NORMSDIST(Number)
xh: NORMSDIST(Inani)

en: NORMSDIST(1) equals 0.84
xh: NORMSDIST(1) ilingana 0.84

en: NORMSINV(Number)
xh: NORMSINV(Inani)

en: NORMSINV(0.908789) returns 1.3333
xh: NORMSINV(0.908789) ibuyisela 1.3333

en: Number of elements to permutate
xh: Inani lamaqela azakutshintshwa

en: The PERMUT() function returns the number of permutations. The first parameter is the number of elements, and the second parameter is the number of elements used in the permutation.
xh: PERMUT() umsebenzi ubuyisela inani lotshintsho lobeko. Eyokuqala i parameter linani lweziqalelo, kwaye eyesibini i parameter linani leziqalelo ezisetyenziswayo kutshintsho lobeko.

en: PERMUT(total;permutated)
xh: PERMUT(iyonke;itshintshiwe)

en: PERMUT(8;5) equals 6720
xh: PERMUT(8;5) ilingana 6720

en: PERMUT(1;1) equals 1
xh: PERMUT(1;1) ilingana no 1

en: PHI(value)
xh: PHI(ixabiso)

en: PHI(0.25) equals 0.386668
xh: PHI(0.25) ilingana 0.386668

en: POISSON(number;lambda;cumulative)
xh: POISSON(inani;lambda;cumulative)

en: POISSON(60;50;0) equals 0.020105
xh: POISSON(60;50;0) ilingana 0.020105

en: POISSON(60;50;1) equals 0.927840
xh: POISSON(60;50;1) ilingana 0.927840

en: Value (array)
xh: Ixabiso (umboniso)

en: The SUMPRODUCT() function (SUM(X*Y)) returns the sum of the product of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
xh: SUMPRODUCT() umsebenzi (SUM(X*Y)) ubuyisela udibaniso lwemveliso yala maxabiso. Inani lamaxabiso kwimiboniso emibini lizakulingana. Kungenjalo lomsebenzi ubuyisela impazamo.

en: SUMPRODUCT(array1;array2)
xh: SUMPRODUCT(umboniso1;umboniso2)

en: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 31
xh: SUMPRODUCT(A1:A2;B1:B2) nge A1= A2=5, B1=3 ne B2=5 ibuyisela 31

en: The SUMX2PY2() function (SUM(X^2+Y^2)) returns the sum of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
xh: SUMX2PY2() umsebenzi (SUM(X^2+Y^2)) ubuyisela udibaniso lwezikweri zala maxabiso. Inani lamaxabiso kwimiboniso emibini linokulingana. Kungenjalo lomsebenzi ubuyisela impazamo.

en: SUMX2PY2(array1;array2)
xh: SUMX2PY2(umboniso1;umboniso2)

en: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns 63
xh: SUMX2PY2(A1:A2;B1:B2) nge A1=2 A2=5 no B1=3 B2=5 ibuyisela 63

en: The SUMX2MY2() function (SUM(X^2-Y^2)) returns the difference of the squares of these values. The number of values in the two arrays should be equal. Otherwise this function returns Err.
xh: SUMX2MY2() umsebenzi (SUM(X^2-Y^2)) ubuyisela umahluko wezikweri zala maxabiso. Inani lamaxabiso kwimiboniso emibini linokulingana. Kungenjalo lomsebenzi ubuyisela impazamo.

en: SUMX2MY2(array1;array2)
xh: SUMX2MY2(umboniso1;umboniso2)

en: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) with A1=2, A2=5, B1=3 and B2=5, returns -5
xh: SUMX2MY2(A1:A2;B1:B2) nge A1=2 A2=5,  B1=3 ne B2=5 ibuyisela -5

en: TDIST(number;degrees_freedom;mode)
xh: TDIST(inani;amaqondo_inkululeko;indlela)

en: TDIST(12;5;1) returns 0.000035
xh: TDIST(12;5;1) ibuyisela 0.000035

en: VARIANCE(value;value;...)
xh: VARIANCE(ixabiso;ixabiso;...)

en: WEIBULL(number;alpha;beta;cumulative)
xh: WEIBULL(inai;eyokuqala;eyesibini;cumulative)

en: WEIBULL(2;1;1;0) equals 0.135335
xh: WEIBULL(2;1;1;0) ilingana 0.135335

en: WEIBULL(2;1;1;1) equals 0.864665
xh: WEIBULL(2;1;1;1) ilingana 0.864665

en: BINO(trials;success;prob_of_success)
xh: BINO(uvavanyo;impumelelo;prob_ye_mpumelelo)

en: BINO(12;9;0.8) returns 0.236223201
xh: BINO(12;9;0.8) ibuyisela 0.236223201

en: Probability of failure
xh: Isenzo sokungaphumeleli

en: INVBINO(12;3;0.2) returns 0.236223201
xh: INVIBINO(12;3;0.2) ibuyisela 0.236223201

en: GAMMALN(Number)
xh: GAMMALN(Inani)

en: GAMMALN(2) returns 0
xh: GAMMALN(2) ibuyisela 0

en: Decimals
xh: Amanani eshumi

en: The DOLLAR() function converts a number to text using currency format, with the decimals rounded to the specified place. Although the name is DOLLAR, this function will do the conversion according to the current locale.
xh: DOLLAR() umsebenzi uguqula inani kokubhaliweyo usebenzise imali yeloo lizwe ifomati, ngenani leshumi elingqukuviweyo kwindawo ethile. Nangaona igama iyi DOLLAR, lomsebenzi uzakwenza uguqulelo njenge locale yangoku.

en: DOLLAR(number;decimals)
xh: DOLLAR(inani;amanani alishumi)

en: DOLLAR(1403.77) returns "$ 1,403.77"
xh: DOLLAR(1403.77) ibuyisela "$ 1,403.77"

en: DOLLAR(-0.123;4) returns "$-0.1230"
xh: DOLLAR(-0.123;4) ibuyisela "$-0.1230"

en: The FIXED() function rounds a number to the specified number of decimals, formats the number in decimal format string, and returns the result as text. If decimals is negative, number is rounded to the left of the decimal point. If you omit decimals, it is assumed to be 2. If optional parameter no_commas is True, thousand separators will not show up.
xh: FIXED() umsebenzi ujikelezisa kwinani leshumi elithile elikhankanyiweyo, ifomata inani leshumi lomtya, ibuyisela iziphumo zokubhaliweyo. ezingenasiphumo, inani lijikelezisiwe ekohlo lenani elilishumi kwincopho. Ukuba ushiya amanan eshumi, itahtwa njenge 2. Ukuba ukhetho lwe parameter akukho_ziphumlisi Yinyaniso, Abohluli abiyinkulungwane abazukubonakala.

en: FIXED(number;decimals;no_commas)
xh: FIXED(inani;amanani alishumi;akukho_commas)

en: FIXED(1234.567;1) returns "1,234.6"
xh: FIXED(1234.567;1) ibuyisela "1,234.6"

en: FIXED(1234.567;1;FALSE) returns "1234.6"
xh: FIXED(1234.567;1;FALSE) ibuyisela "1234.6"

en: FIXED(44.332) returns "44.33"
xh: FIXED(44.332) ibuyisela u "44.33"

en: Text for which you want to substitute
xh: Okubhaliweyo ofuna ukumisa endaweni

en: Part of text you want to replace
xh: Inxenye yokubhaliweyo ofuna ukubuyisela

en: New text which will be replacement
xh: Okubhaliweyo okutsha okuzakuba ngokubuyiselweyo

en: The SUBSTITUTE() substitutes new_text for old_text in a text string. If instance_num is specified, only that instance of old_text is replaced. Otherwise, every occurrence of old_text is changed to new_text. Use SUBSTITUTE when you want to replace specific text, use REPLACE when you want to replace any text that occurs in a specific location.
xh: SUBSTITUTE() umiso endaweni olutsha entsha_okubhaliweyo kumtya wokubhaliweyo. Ukuba umzekelo omdala_wokubhaliweyo kuguquliwe. Kungenjalo, sonke isahlakalo esidala_sokubhaliweyo kutshintshwe kokutsha_okubhaliweyo. Sebenzisa SUBSTITUTE xa ufuna ukuguqula okubhaliweyo okukhankanyiweyo kokubhaliweyo sebenzisa REPLACE xa ufuna ukubuyisela nakuphi okubhaliweyo okwenzeka kwindawo ekhankanyiweyo.

en: SUBSTITUTE(text; old_text; new_text; instance_num)
xh: SUBSTITUTE(okubhaliweyo; okudala_okubhaliweyo; okutsha_okubhaliweyo; umzekelo_num)

en: SUBSTITUTE("Cost Data";"Cost";"Sales") returns "Sales Data"
xh: SUBSTITUTE("Data Yexabiso";"Ixabiso";"Iintengiso") ibuyisela "Iintengiso Data"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) returns "Qtr 3, 2001"
xh: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";1) ibuyisela "Qtr 3, 2001"

en: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) returns "Qtr 3, 2003"
xh: SUBSTITUTE("Qtr 1, 2001";"1";"3";4) ibuyisela  "Qtr 3, 2003"

en: The text you want to find
xh: Okubhaliweyo ofuna ukufumana

en: The text which may contain find_text
xh: Okubhaliweyo okunokuqulatha fumana_okubhaliweyo

en: Specified index to start the search
xh: Isalathisi esikhankanyiweyo ukuqala uphendlo

en: The SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
xh: SEARCH() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.

en: You can use wildcard characters, question mark (?) and asterisk (*). A question mark matches any single character, an asterisk matches any sequences of characters.
xh: Uyakwazi ukusebenzisa abasebenzisi be widcard, uphawu lombuzo (?) ne asterisk (*) Iphawu lombuzo litelekisa nawuphi na umsebenzisi, i asterisk itelekisa nabaphi na abasebenzisi.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1. SEARCH does not distinguish between uppercase and lowercase letters.
xh: Parameter qala_num ikahnkanya umsebenzi apho kuzakuqalwa uphendlo. Umsebenzisi wokuqala kumsebenzisi onenani 1. Ukuba uqalo_num ushiyiwe, ithatwa njenge 1. SEARCH ayikwazii ukwahlula phakathi kwamagama amakhulu namancincane.

en: SEARCH(find_text;within_text;start_num)
xh: SEARCH(fumana_okubhaliweyo;ngaphakathi_okubhaliweyo;qala_num)

en: SEARCH("margin";"Profit Margin") returns 8
xh: SEARCH("umda";"Umda Wenzuzu") ibuyisela 8

en: The T() function returns the text referred to by value. If value is, or refers to, text then T returns value. If value does not refer to text then T returns empty text.
xh: T() umsebenzi ubuyisela okubhaliweyo kubhekisa kwixabiso. Ukuba ixabiso liyi okanye libhekisa kwi, okubhaliweyo i T izakubuyisela ixabiso. Ukuba ixabiso alibhekisi kokubhaliweyo i T ibuyisela okubhaliweyo okungenanto.

en: T(value)
xh: T(ixabiso)

en: T(1.2) returns "" (empty text)
xh: T(1.2) ibuyisela "" (okubhaliweyo okungenanto)

en: The TEXT() function converts a value to text.
xh: TEXT() umsebenzi uguqula ixabiso kokubhaliweyo.

en: TEXT(value)
xh: TEXT(ixabiso)

en: TEXT(1234.56) returns "1234.56"
xh: TEXT(1234.56) ibuyisela "1234.56"

en: TEXT("KSpread") returns "KSpread"
xh: TEXT("KSpread") ibuyisela "KSpread"

en: String
xh: Umtya

en: The PROPER() function converts the first letter of each word to uppercase and the rest of the letters to lowercase.
xh: PROPER() umsebenzi uguqulela i leta yokuqala yegama ngalinye kwamagama amakhulu nazozonke i leta kwamagama amancincane.

en: PROPER(string)
xh: PROPER(umtya)

en: PROPER("this is a title") returns "This Is A Title"
xh: PROPER("eli liwonga") libuyisela "Lena Yi A Iwonga"

en: String to compare with
xh: Umtya wokutelekisa nayo

en: The COMPARE() function returns 0 if the two strings are equal; -1 if the first one is lower in value than the second one; otherwise it returns 1.
xh: COMPARE() umsebenzi ubuyela ngeNyaniso ukuba imitya emibini iyalingana. Kungenjalo, ibuyela 1.

en: COMPARE(string1; string2; true|false)
xh: COMPARE(umtya wokuqala;umtya wesibini;inyaniso|ubuxoki)

en: The EXACT() function returns True if these two strings are equal. Otherwise, it returns False.
xh: EXACT() umsebenzi ubuyela ngeNyaniso ukuba imitya emibini iyalingana. Kungenjalo, ibuyela ngoBuxoki.

en: EXACT(string1;string2)
xh: EXACT(umtya1;umtya2)

en: Text which you want to replace some characters
xh: Okubhaliweyo ofuna ukubuyisela ngabanye abasebenzisi

en: Position of the characters to replace
xh: Indawo yabasebenzisi ozakubabuyisela

en: Number of characters to replace
xh: Inani zabasebenzisi ozakubaguqula

en: The text that will replace characters in old text
xh: okubhaliweyo okuzakubuyisela abasebenzisi kokubhaliweyo okudala

en: The REPLACE() function replaces part of a text string with a different text string.
xh: REPLACE() umsebenzi ubuyisela icala lomtya wokubhaliweyo ngokubhaliweyo komtya ohlukileyo.

en: REPLACE(text;position;length;new_text)
xh: REPLACE(okubhaliweyo;ubude;entsha_okubhaliweyo)

en: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") returns "abcde-k"
xh: REPLACE("abcdefghijk";6;5;"-") ibuyisela "abcde-k"

en: REPLACE("2002";3;2;"03") returns "2003"
xh: REPLACE("2002";3;2;"03") ibuyisela "2003"

en: Specifies index to start the search
xh: Ikhankanya isalthisi sokuqala uphendlo

en: The FIND() function finds one text string (find_text) within another text string (within_text) and returns the number of the starting point of find_text, from the leftmost character of within_text.
xh: FIND() umsebenzi ufumana umtya wokubhaliweyo omnye (fumana_okubhaliweyo) ngaphakathi kokunye okubhaliweyo (ngaphakathi_kokubhaliweyo) kwaye ibuyisela inana loqalo lwencopho fumana_okubhaliweyo ukusuka kwi leta esekhohlo yomsebenzi wangaphakathi_kokubhaliweyo.

en: Parameter start_num specifies the character at which to start the search. The first character is character number 1. If start_num is omitted, it is assumed to be 1.
xh: i Parameter qala_num ikhankanya umsebenzi apho uphendlo luzakuqalwa. Umsebenzi wokuqala ngumsebenzi onenani 1. Ukuba qala_num ishiyiwe, iqashelwe ukuba iyi 1.

en: You can also use function SEARCH, but unlike SEARCH, FIND is case-sensitive and does not allow wildcard characters.
xh: Uyakwazi ukusebenzisa umsebenzi SEARCH, kodwa ngokungafani SEARCH, FIND ngumzekelo onovakalelo kwaye akavumeli abasebenzisi be wildcard.

en: FIND(find_text;within_text;start_num)
xh: FIND(fumana_okubhaliweyo;ngaphakathi_okubhaliweyo;qala_num)

en: Source string
xh: Imvelaphi yomtya

en: Position
xh: Indawo /Ubume

en: Length
xh: Ubude

en: The MID() function returns a substring that contains 'length' characters of the string, starting at 'position' index.
xh: MID() umsebenzi ubuyisela umtya osezantsi oqulathe 'ubude' abasebenzi bomtya, abaqala 'kwindawo' yesalathisi.

en: MID(text;position;length)
xh: MID(okubhaliweyo;indawo;ubude)

en: MID(text;position)
xh: MID(okubhaliweyo;indawo)

en: The LEN() function returns the length of the string.
xh: LEN() umsebenzi ubuyisela ubude bomtya.

en: LEN(text)
xh: LEN(okubhaliweyo)

en: LEN("hello") returns 5
xh: LEN("molo") ibuyisela 5

en: LEN("KSpread") returns 7
xh: LEN("KSpread") ibuyisela 7

en: The TRIM() function returns text with only single spaces between words.
xh: TRIM() umsebenzi ubuyisela okubhaliweyo ngaphakathi kwesithuba esinye phakathi kwamagama.

en: TRIM(text)
xh: TRIM(okubhaliweyo)

en: TRIM(" hello    KSpread   ") returns "hello KSpread"
xh: TRIM(" molo    KSpread   ") ubuyisela "molo KSpread"

en: The CONCATENATE() function returns a string which is the concatenation of the strings passed as parameters.
xh: CONCATENATE() lomsebenzi ubuyisela umtya odityanisiweyo wemitya egqithiswe njenge parameters.

en: CONCATENATE(value;value;...)
xh: CONCATENATE(ixabiso;ixabiso;...)

en: The RIGHT() function returns a substring that contains the 'length' rightmost characters of the string. The whole string is returned if 'length' exceeds the length of the string.
xh: RIGHT() umsebenzi ubuyisela umtya osezantsi oqulathe 'ubude' onabasebenzi abaninzi bomtya. Umtya wonke uyabuyiselwa ukuba'ubude' bunyusa ubude bomtya.

en: RIGHT(text;length)
xh: RIGHT(okubhaliweyo;ubude)

en: RIGHT("hello";2) returns "lo"
xh: RIGHT("molo";2) ibuyisela "lo"

en: RIGHT("KSpread";10) returns "KSpread"
xh: KUNENE("KSpread";10) ibuyisela "KSpread"

en: RIGHT("KSpread") returns "d"
xh: EKOHLO("KSpread") ibuyisela "d"

en: LEFT(text;length)
xh: LEFT(okubhaliweyo;ubude)

en: LEFT("hello";2) returns "he"
xh: LEFT("molo";2) ibuyisela "he"

en: LEFT("KSpread";10) returns "KSpread"
xh: LEFT("KSpread";10) ibuyisela "KSpread"

en: LEFT("KSpread") returns "K"
xh: LEFT("KSpread") ibuyisela "K"

en: Count of repetitions
xh: Ubalo lweziphinda-phindo

en: REPT(text;count)
xh: REPT(okubhaliweyo;bala)

en: REPT("KSpread";3) returns "KSpreadKSpreadKSpread"
xh: REPT("KSpread";3) ibuyisela "KSpreadKSpreadKSpread"

en: By applying the encryption function again to the resulting text, you can decrypt the text.
xh: Ngokuafaka kwakhona usebenziso lofihlo kokubhaliweyo kwesiphumo, uyakwazi ukubonakalisa okufihliweyo kokubhaliweyo.

en: The TOGGLE() function changes lowercase characters to uppercase and uppercase characters to lowercase.
xh: TOGGLE() umsebenzi utshintsha amagama asezantsi abasebenzisi kwamagama aphezulu namagama aphezulu nabasebenzisi kwamagama asezantsi.

en: TOGGLE(text)
xh: TOGGLE(okubhaliweyo)

en: TOGGLE("hello") returns "HELLO"
xh: TOGGLE("molo") ubuyisela"MOLO"

en: TOGGLE("HELLO") returns "hello"
xh: TOGGLE("HELLO") ibuyisela "molo"

en: TOGGLE("HeLlO") returns "hElLo"
xh: TOGGLE("MeLIO") ibuyisela "hElLo"

en: The CLEAN() function removes every non-printable character from the string
xh: CLEAN() umsebenzi ususa bonke abasebenzisi abanga-shicilelekiyo ukusuka kumtya

en: CLEAN(text)
xh: CLEAN(okubhaliweyo)

en: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") returns "HELLO"
xh: CLEAN(AsciiToChar(7) + "HELLO") ubuyisela "HELLO"

en: The SLEEK() function removes all spaces from the string.
xh: SLEEK()Umsebenzinzi ususa zonke izithuba ezisuka kumtya.

en: SLEEK(text)
xh: SLEEK(okubhaliweyo)

en: SLEEK("This is   some  text ") returns "Thisissometext"
xh: SLEEK("Oku   kokunye  okubhaliweyo ") kubuyisela "okukokubhaliweyo"

en: The UPPER() function converts a string to upper case.
xh: UPPER() umsebenzi uguqula umtya womzekelo ongentla.

en: UPPER(text)
xh: UPPER(okubhaliweyo)

en: UPPER("hello") returns "HELLO"
xh: UPPER("molo") ubuyisela "HELLO"

en: UPPER("HELLO") returns "HELLO"
xh: UPPER("HELLO") ubuyisela "HELLO"

en: The LOWER() function converts a string to lower case.
xh: LOWER() umsebenzi uguqulela umtya kumzekelo osezantsi.

en: LOWER(text)
xh: LOWER(okubhaliweyo)

en: LOWER("hello") returns "hello"
xh: LOWER("molo") ubuyisela "molo"

en: LOWER("HELLO") returns "hello"
xh: LOWER("HELLO") ibuyisela "molo"

en: The CHAR() function returns the character specified by a number.
xh: CHAR() umsebenzi ubuyisela umsebenzisi ochazwe linani.

en: CHAR(code)
xh: CHAR(ikhowudi)

en: CHAR(65) returns "A"
xh: CHAR(65) ibuyisela "A"

en: The CODE() function returns a numeric code for the first character in a text string.
xh: CODE() umsebenzi ubuyisela inani elirhangqiweyo lomsebenzisi wokuqala kumtya wokubhaliweyo.

en: CODE(text)
xh: CODE(okubhaliweyo)

en: CODE("KDE") returns 75
xh: CODE("KDE") ibuyisela 75

en: Converts text string that represents a value to the real value.
xh: Iguqula umtya wokubhaliweyo omele ixabiso kwi xabiso elilo.

en: VALUE(text)
xh: VALUE(okubhaliweyo)

en: VALUE("14.03") returns 14.03
xh: VALUE("14.03") ibuyisela 14.03

en: Trigonometric
xh: Isebe lezibala lokubala iikona namacala oonxantathu

en: The COS() function returns the cosine of x, where x is given in radians.
xh: COS() umsebenzi ubuyisela i cosine ye x, apho u x enikwe  kwizangqa.

en: COS(Float)
xh: COS(Ukudada)

en: COS(0) equals 1.0
xh: COS(0) ulingana 1.0

en: COS(PI()/2) equals 0
xh: COS(PI()/2) ulingana 0

en: The SIN() function returns the sine of x, where x is given in radians.
xh: SIN() umsebenzi ubuyisela i sine ye x, apho u x enikwe kwisangqa.

en: SIN(Float)
xh: SIN(Ukudada)

en: SIN(0) equals 0
xh: SIN(0) ilingana 0

en: SIN(PI()/2) equals 1
xh: SIN(PI()/2) ulingana 1

en: The TAN() function returns the tangent of x, where x is given in radians.
xh: TAN()umsebenzi ubuyisela ilayini ezibambanayo kodwa azikweli phezulu kwenye, apho u x enikwa kwilayini eziqala kwisangqa.

en: TAN(Float)
xh: TAN(Ukudada)

en: TAN(0.7) equals 0.84228838
xh: TAN(0.7) ulingana 0.84228838

en: TAN(0) equals 0
xh: TAN(0) ilingana 0

en: The ACOS() function returns the arc cosine in radians and the value is mathematically defined to be 0 to PI (inclusive).
xh: ACOS() umsebenzi ubuyisela i arc cosine kwilayini eziqala embindini kunye nexabiso elichazwa ngokwezibalo ngokuba ngu 0 ku PI (iqukwa).

en: ACOS(Float)
xh: ACOS(Ukudada)

en: ACOS(0.8) equals 0.6435011
xh: ACOS(0.8) ulingana 0.6435011

en: ACOS(0) equals 1.57079633
xh: ACOS(0) ulingana 1.57079633

en: The ASIN() function returns the arc sine in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
xh: ASIN() umsebenzi ubuyisela kwi arc sine kwilayini eziqala embindini kunye nexabiso elichazwa ngokwezibalo ngokuba ngu -PI/2 ku PI/2 (iqukwa).

en: ASIN(Float)
xh: ASIN(Ukudada)

en: ASIN(0.8) equals 0.92729522
xh: ASIN(0.8) ulingana 0.92729522

en: ASIN(0) equals 0
xh: ASIN(0) ilingana 0

en: The ATAN() function returns the arc tangent in radians and the value is mathematically defined to be -PI/2 to PI/2 (inclusive).
xh: ATAN() umsebenzi ubuyisela i tanjenti kwilayini eziqala embindini kunye nexabiso elichazwa ngokwezibalo ngokuba ngu -PI/2 ku PI/2 (iqukwa).

en: ATAN(Float)
xh: ATAN(Ukudada)

en: ATAN(0.8) equals 0.67474094
xh: ATAN(0.8) ulingana 0.67474094

en: ATAN(0) equals 0
xh: ATAN(0) ilingana 0

en: The COSH() function returns the hyperbolic cosine of x, which is defined mathematically as (exp(x) + exp(-x)) / 2.
xh: COSH() umsebenzi ubuyisela ebaxiweyo i cosine ye x, echazwe ngokwezibalo njengo (exp(x) + exp(-x)) / 2.

en: COSH(Float)
xh: COSH(Ukudada)

en: COSH(0.8) equals 1.33743495
xh: COSH(0.8) ulingana 1.33743495

en: COSH(0) equals 1
xh: COSH(0) ulingana 1

en: The SINH() function returns the hyperbolic sine of x, which is defined mathematically as (exp(x) - exp(-x)) / 2.
xh: SINH() umsebenzi ubuyisela ebaxiweyo i sine ye x, echazwe ngokwezibalo njengo (exp(x) - exp(-x)) / 2.

en: SINH(Float)
xh: SINH(Ukudada)

en: SINH(0.8) equals 0.88810598
xh: SINH(0.8) ulingana 0.88810598

en: SINH(0) equals 0
xh: SINH(0) ilingana 0

en: The TANH() function returns the hyperbolic tangent of x, which is defined mathematically as sinh(x)/cosh(x).
xh: TANH() umsebenzi ubuyisela ebaxiweyo itanjenti ye x, echazwe ngokwezibalo njengo sinh(x)/cosh(x).

en: TANH(Float)
xh: TANH(Ukudada)

en: TANH(0.8) equals 0.66403677
xh: TANH(0.8) ulingana 0.66403677

en: TANH(0) equals 0
xh: TAHN(0) ilingana 0

en: The ACOSH() function calculates the inverse hyperbolic cosine of x. That is the value whose hyperbolic cosine is x. If x is less than 1.0, acosh() returns not-a-number (NaN) and errno is set.
xh: ACOSH() umsebenzi ubala eguqulweyo ngokubaxwa i cosine ye x. Elo lixabiso elinebaxiweyo icosine engu x. Ukuba u x ungaophantsi kuno 1.0, acosh() ibuyisela hayi-i-nani (NaN) kwaye i errno iyacwangciswa.

en: ACOSH(Float)
xh: ACOSH(Ukudada)

en: ACOSH(5) equals 2.29243167
xh: ACOSH(5) ulingana 2.29243167

en: ACOSH(0) equals NaN
xh: ACOSH(0) ulingana NaN

en: The ASINH() function calculates the inverse hyperbolic sine of x; that is the value whose hyperbolic sine is x.
xh: ASINH() umsebenzi ubala eguqulweyo yabaxwa i sine ye x; elo lixabiso elinebaxiweyo i sine ngu x.

en: ASINH(Float)
xh: ASINH(Ukudada)

en: ASINH(0.8) equals 0.73266826
xh: ASINH(0.8) ulingana 0.73266826

en: ASINH(0) equals 0
xh: ASINH(0) ilingana 0

en: The ATANH() function calculates the inverse hyperbolic tangent of x; that is the value whose hyperbolic tangent is x. If the absolute value of x is greater than 1.0, ATANH() returns not-a-number (NaN).
xh: ATANH() umsebenzi ubala eguqulwe yabaxwa itanjenti ye x; elo lixabiso elinebaxiweyo itanjenti ngu x. Ukuba ixabiso elililo lwe xlikhulu khulu kuno 1.0, ATANH() ayibuyisi-i-nani (NaN).

en: ATANH(Float)
xh: ATANH(Ukudada)

en: ATANH(0.8) equals 1.09861229
xh: ATANH(0.8) ulingana 1.09861229

en: ATANH(0) equals 0
xh: ATANH(0) ilingana 0

en: This function calculates the arc tangent of the two variables x and y. It is similar to calculating the arc tangent of y/x, except that the signs of both arguments are used to determine the quadrant of the result.
xh: Lo msebenzi ubala i arc tanjenti yezahlukileyo ezimbini u x no y. Iyafana ekubaleni i arc tanjenti ye y/x, ngaphandle kokuba iimpawu zazo zombini iimpikiswano zisetyenziswa ukugqiba ikota yesangqa yesiphumo.

en: ATAN2(value;value)
xh: ATAN2(ixabiso;ixabiso)

en: ATAN2(0.5;1.0) equals 1.107149
xh: ATAN2(0;51.0) ulingana 1.107149

en: ATAN2(-0.5;2.0) equals 1.815775
xh: ATAN2(-0.5;2.0) ulingana 1.815775

en: This function transforms a radian angle to a degree angle.
xh: Lo msebenzi uguqula imo yekona yelayini esuka embindini uyisa kwiqondo eliphezulu lekona.

en: Angle (degrees)
xh: Ikona (amaqondo)

en: This function transforms a degree angle to a radian angle.
xh: Lomsebenzi uguqula imo yekona ekwiqondo eliphezulu ukuya kwikona yelayini esuka embindini.

en: The PI() function returns the value of PI.
xh: PI() msebenzi ubuyisela ixabiso le PI.

en: PI() equals 3.141592654...
xh: PI() ulingana 3.141592654...

note: i18n: Please use the same words (even upper/lower case) as in KoPageLayoutDia.cc function setupTab2(), without the brackets "<" and ">"
en: page
xh: iphepha

en: pages
xh: amaphepha

en: file
xh: ifayile

en: name
xh: igama

en: time
xh: ixesha

en: date
xh: umhla

en: author
xh: umbhali

en: sheet
xh: iphepha

en: Sheet%1
xh: Iphepha%1

en: Comment:
xh: Gqabaza:

en: Define Print Range
xh: Khankanya Umqolo Woshicelelo

en: Sheet
xh: Iphepha

en: Interface
xh: Ujongano

en: Spelling
xh: Upelo

en: &Completion mode:
xh: &Indlela yogqibezelo:

en: Popup
xh: Ingxolo eqhekezayo

en: Semi-Automatic
xh: Semi-Ezenzekelayo

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-kspread or application/vnd.kde.kspread, got %1
xh: Uxwebhu olungasebenziyo. Elindelweyo udidi lwe mime isicelko/x-kspread okanye isicelo/vnd.kde.kspread, ifumene %1

en: Invalid document. No map tag.
xh: Uxwebhu olungasbenziyo. Akukho maphu yesiniki sesithuba.

en: Height: %1 %2
xh: Ubude: %1 %2

en: Hide Row
xh: Fihla Umqolo

en: Width: %1 %2
xh: Ububanzi: %1 %2

en: Hide Column
xh: Fihla Umhlathi

en: Remove Sheet
xh: Susa Ikhasi

en: Rename Sheet...
xh: Nika ikhasi igama Elitsha...

en: Show Sheet...
xh: Bonisa Ikhasi...

en: Hide Sheet
xh: Fihla Ikhasi

en: Reset Print Range
xh: Cwangcisa Umqolo Woshicilelo

en: Recalculate Sheet
xh: Bala kwakhona Ikhasi lomsebenzi

en: &Create Template From Document...
xh: &Yenza i Template Ukusuka Kuxwebhu...

en: Next Sheet
xh: Ikhasi Elilandelayo

en: Previous Sheet
xh: Ikhasi Elidlulileyo

en: First Sheet
xh: Ikhasi Lokuqala

en: Last Sheet
xh: Ikhasi Lokugqibela

en: No calculation
xh: Akukho balo

en: You cannot delete the only sheet.
xh: Awunakucima indlela yemigca ikhasi ekuphela kwalo.

en: You are about to remove the active sheet.
    Do you want to continue?
xh: Ulungiselela ukususa ikhasi elisebenzayo.
    Ufuna ukuqubeka?

en: Enter name:
xh: Ngenisa igama:

en: Rename Sheet
xh: Nika kwakhona igama Ikhasi lomsebenzi

en: Change Sheet Name
xh: Tshintsha Igama Lendlela yemigca

en: Sheet name cannot be empty.
xh: Igama lephepha alikwazi ukungabinanto.

en: This name is already used.
xh: Eli sele lisetyenziswa.

en: Cell Format...
xh: Ifomati Yeseli...

en: Strike Out
xh: Khupha Ngaphandle

en: Select Font Size
xh: Khetha Ubungakanani Bomgca

en: Increase Font Size
xh: Yandisa Ubungakanani Bomgca

en: Decrease Font Size
xh: Nciphisa Ubungakanani Bomgca

en: Text Color
xh: Umbala Wokubhaliweyo

en: Align Left
xh: Qala Ngasekhohlo

en: Align Center
xh: Yenza umgca Abesembindini

en: Align Right
xh: Yenza umgca Ngasekunene

en: Align Top
xh: Yenza Umgca ngasentla

en: Align Middle
xh: Yenza umgca Phakathi

en: Align Bottom
xh: Yenza umgca Ngasezantsi

en: Border Left
xh: Umda Ekhohlo

en: Border Right
xh: Umda Osekunene

en: Border Top
xh: Umda Phezulu

en: Border Bottom
xh: Umda Ezantsi

en: All Borders
xh: Yonke Imida

en: Border Outline
xh: Amagqabantshintshi Omda

en: Border Color
xh: Umbala Womda

en: Vertical Text
xh: Okubhaliweyo Okuthe nkqo

en: Increase Indent
xh: Yandisa Ulwenziwo lwamathanda

en: Decrease Indent
xh: Nciphisa Ulwenzo lwamathanda

en: Change Angle...
xh: Tshintsha Ikona...

en: Percent Format
xh: Ifomati Yepesenti

en: Money Format
xh: Ifomati Yemali

en: Increase Precision
xh: Yandisa Okuyilelwe umsebenzi ongundoqo

en: Decrease Precision
xh: Nciphisa Okuyilelwe umsebenzi ongundoqo

en: Upper Case
xh: Umzekelo Ongasentla

en: Lower Case
xh: Umzekelo Ongezantsi

en: Convert First Letter to Upper Case
xh: Guqulela Unobumba Wokuqala Kumzekelo Ongentla

en: Background Color
xh: Umbala Wesiqalo

en: Dissociate Cells
xh: Suku zoyamanisa Iiseli

en: Resize Column...
xh: Yenza kwakhona Ubungakanani bomhlathi...

en: Insert Columns
xh: Faka Imihlathi

en: Remove Columns
xh: Susa Imihlathi

en: Hide Columns
xh: Fihla Imihlathi

en: Show Columns...
xh: Bonisa Imihlathi...

en: Equalize Column
xh: Linganisa Umhlathi

en: Resize Row...
xh: Yenza kwakhona ubungakanani Bomqolo...

en: Insert Rows
xh: Faka Imiqolo

en: Remove Rows
xh: Susa Imiqolo

en: Hide Rows
xh: Fihla Imiqolo

en: Show Rows...
xh: Bonisa Imiqolo...

en: Equalize Row
xh: Linganisa Umqolo

en: Insert Cells...
xh: Faka Iiseli...

en: Remove Cells...
xh: Susa Iiseli...

en: Remove Comment
xh: Susa Ugqabazo

en: &Link...
xh: &Ikhonkco...

en: Validity...
xh: Usebenzo...

en: &Sort...
xh: &Khetha...

en: Sort &Decreasing
xh: Khetha &Ngokunciphisa

en: Sort &Increasing
xh: Khetha &Ngokwandisa

en: Autosum
xh: Udibaniso oluzenzekelayo

en: Insert the 'sum' function
xh: Faka ;isiphumo sokudibanisa' umsebenzi

en: &Series...
xh: &Uphawu...

en: &Function...
xh: &Umsebenzi...

en: From &Database...
xh: Ukusuka &Kwisiseko sedata...

en: From &Text File...
xh: Ukusuka &Kwifayile Yokubhaliweyo...

en: From &Clipboard...
xh: Ukusuka &Kwibhodi eqhotyoshwayo...

en: &Text to Columns...
xh: &Okubhaliweyo Kwimihlathi...

en: Custom Lists...
xh: Lungisa ngendlela Uluhlu...

en: &Consolidate...
xh: &Yomeleza...

en: &Goal Seek...
xh: &Ukhangelo Lwesiphumo...

en: Area Name...
xh: Igama Le ariya...

en: Formula Selection
xh: Ukhetho Lwefomula

en: Others...
xh: Ezinye...

en: Modify Cell
xh: Guqula kancinane Iseli

en: Special Paste...
xh: Ucolo Oluthile...

en: Goto Cell...
xh: Iseli ye Yegoto...

en: You must select multiple cells.
xh: Kufuneka ukhethe iiseli ezininzi.

en: Adjust Column
xh: Nyenyisa Umhlathi

en: Delete Columns
xh: Cima Imihlathi

en: Adjust Row
xh: Nyenyisa Umqolo

en: Delete Rows
xh: Cima Imiqolo

en: Selection List...
xh: Uluhlu Lokhetho...

en: Open Link?
xh: Vula Ikhonkco?

en: min
xh: unciphiso
