calligraplan - en to ar translation catalogue (86 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
ar: أضف مهمة

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
ar: أضف مجموعة موارد

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
ar: أضف موردًا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add external appointment
ar: أضف موعدًا خارجيًا

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear external appointments
ar: امسح المواعيد الخارجية

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear all external appointments
ar: امسح كل المواعيد الخارجية

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set resource team members
ar: اضبط أعضاء فريق المورد

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
ar: الأدوا&ت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select from:
ar: اِختر من:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Tasks
ar: المهام

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Resources
ar: الموارد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Accounts
ar: الحسابات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeaders)
en: Include headers
ar: ضم الرؤوس

en: Schedule Name
ar: اسم الجَدولة

[ctx: (qtundoformat)]
en: Clear all external appointments
ar: امسح كل المواعيد الخارجية

en: Busy Information Export
ar: تصدير معلومات الانشغال

en: Export Selected Schedule
ar: صدّر الجَدولة المختارة

en: Schedules
ar: الجَدولات

en: Export Busy Info File
ar: صدّر ملف معلومات الانشغال

en: Save
ar: احفظ

en: All Files
ar: كلّ الملفّات

en: Error
ar: خطأ

en: No file selected
ar: لا يوجد ملف مختار

en: No schedule selected
ar: لا يوجد جَدولة مختارة

en: Busy Information Import
ar: استيراد معلومات الانشغال

en: Import Busy Info File
ar: استورد ملف معلومات الانشغال

en: Open
ar: افتح

[ctx: (qtundo_format)]
en: Import resource busy information
ar: استورد معلومات انشغال المورد

en: Cannot load data from project with the same identity
ar: لا أستطيع تحميل البيانات من مشروع بنفس الهوية

en: Failed to start Sheets. Is Sheets installed?
ar: فشل تشغيل «جداول». هل «جداول» مُثبَّت؟

en: No data to export
ar: لا توجد بيانات للتصدير

en: You must select a file to write to
ar: اِختر ملفًا للكتابة إليه

en: Data saved to file:
    %1
ar: حفظت البيانات في الملف:
    %1

en: Information
ar: معلومات

en: No properties to export
ar: لا توجد خصائص للتصدير

en: Select schedule
ar: اِختر جَدولة

en: Data
ar: البيانات

en: Select data
ar: اِختر بيانات

en: Export ods file
ar: صدّر ملف ods

en: Spreadsheet
ar: جَدول البيانات

en: No current sheet.
ar: لا توجد ورقة حالية.

en: Invalid sheet '%1' defined.
ar: عرّفت ورقة غير صالحة «%1».

en: Could not select cell 'A1'
ar: لا أستطيع اختيار الخلية «A1»

en: Could not write to file:
    %1
ar: لا أستطيع الكتابة إلى الملف:
    %1

en: Failed to set all properties of '%1' to cell '%2'
ar: فشل ضبط كل خصائص «%1» إلى الخلية «%2»

en: Warning
ar: تحذير

en: Resources Import
ar: استيراد الموارد

en: Plan Resources
ar: موارد المُخطِط

en: Plan
ar: المُخطِط

[ctx: (qtundo_format )]
en: Import resources
ar: استورد موارد

en: Could not open document: %1
ar: لا أستطيع فتح المستند: %1

en: No project to import from
ar: لا يوجد مشروع للاستيراد منه

en: Project identities are identical
ar: هويات المشروع متطابقة

en: Unable to create copy of resource group: %1
ar: لا أستطيع إنشاء نسخة من مجموعة الموارد: %1

en: No resource to copy from
ar: لا يوجد مورد للنسخ منه

en: Unable to create copy of resource: %1
ar: لا أستطيع إنشاء نسخة من المورد: %1

en: Calendar already exists: %1
ar: التقويم موجود مسبقًا: %1

en: Unable to create copy of calendar: %1
ar: لا أستطيع إنشاء نسخة من التقويم: %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: Resource Busy Information
ar: معلومات انشغال المورد

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Handle resource busy information
ar: اِعالج معلومات انشغال المورد

note: i18n: tag script attribute text
en: Export Resource Busy Information
ar: صدّر معلومات انشغال المورد

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export busy information to file
ar: سكربت بايثون لتصدير معلومات الانشغال إلى ملف

note: i18n: tag script attribute text
en: Import Resource Busy Information
ar: استورد معلومات انشغال المورد

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import busy information from file
ar: سكربت بايثون لاستيراد معلومات الانشغال من ملف

note: i18n: tag script attribute text
en: Clear Resource Busy Information
ar: امسح معلومات انشغال المورد

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to clear the imported resource busy information
ar: سكربت بايثون لمسح معلومات انشغال المورد المستوردة

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
ar: استورد

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
ar: استورد محتوى

note: i18n: tag script attribute text
en: Resources from Plan File
ar: الموارد من ملف المُخطِط

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import resources from project file
ar: سكربت بايثون لاستيراد الموارد من ملف المشروع

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
ar: صدّر

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
ar: صدّر محتوى

note: i18n: tag script attribute text
en: To csv
ar: إلى csv

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export data as comma separated values
ar: صدّر البيانات كقيم مفصولة بفواصل

note: i18n: tag script attribute text
en: To ods
ar: إلى ods

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export data to Open Spreadsheet document
ar: صدّر البيانات إلى مستند جَدول بيانات مفتوح

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
ar: الأدوات

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
ar: سكربتات متنوعة

note: i18n: tag script attribute text
en: Online Help
ar: المساعدة على الإنترنت

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that uses the KHTML Part to display the Plan Scripting online help
ar: سكربت بايثون يستعمل جزء KHTML لعرض مساعدة «المُخطِط» للسكربتات على الإنترنت

note: i18n: tag collection attribute text
en: Samples
ar: عينات

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Samples to demonstrate scripting with Plan
ar: عينات لعرض كيفية كتابة سكربتات باستخدام «المُخطِط»

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Project Information...
ar: اطبع معلومات المشروع...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print project information
ar: سكربت بايثون مثالي يطبع معلومات المشروع

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Resource busy Information...
ar: اطبع معلومات انشغال المورد...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print resource busy information
ar: سكربت بايثون مثالي يطبع معلومات انشغال المورد
