calligra - en to bs translation catalogue (85 entries)

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
bs: Dodaj zadatak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
bs: Dodaj grupu resursa

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
bs: Dodaj resurs

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add external appointment
bs: Dodaj eksterni zadatak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear external appointments
bs: Obriši eksterni zadatak

[ctx: (qtundo-format)]
en: Clear all external appointments
bs: Obriši sve vanjske zadatke

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set resource team members
bs: Postavi članove resursnog tima

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
bs: &Alati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Select from:
bs: Izaberi iz:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Tasks
bs: Zadaci

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Resources
bs: Resursi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_objectType)
en: Accounts
bs: Korisnički nalozi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_includeHeaders)
en: Include headers
bs: Uključi zaglavlja

en: Schedule Name
bs: Ime rasporeda

[ctx: (qtundoformat)]
en: Clear all external appointments
bs: Obriši sve vanjske zadatke

en: Busy Information Export
bs: Izvoz informacija o zauzetosti

en: Export Selected Schedule
bs: Raspored izabranog izvoza

en: Schedules
bs: Rasporedi

en: Export Busy Info File
bs: Izvoz datoteke s informacijama o zauzetosti

en: Save
bs: Snimi

en: All Files
bs: Sve datoteke

en: Error
bs: Greška

en: No file selected
bs: Datoteka nije izabrana

en: No schedule selected
bs: Nema izabranog rasporeda

en: Busy Information Import
bs: Uvoz informacija o zauzetosti

en: Import Busy Info File
bs: Uvoz datoteke informacija o zauzetosti

en: Open
bs: Otvori

[ctx: (qtundo_format)]
en: Import resource busy information
bs: Uvezi informacije o zauzetosti resursa

en: Cannot load data from project with the same identity
bs: Ne mogu učitati podatke iz projekta s istim identitetom

en: Failed to start Sheets. Is Sheets installed?
bs: Nije uspjelo pokretanje programa Sheets. Je li on instaliran?

en: No data to export
bs: Nema podataka za izvoz

en: You must select a file to write to
bs: Morate odabrati datoteku za pisanje u

en: Data saved to file:
    %1
bs: Podatak snimljen u datoteku:
    %1

en: Information
bs: Informacije

en: No properties to export
bs: Nema svojstva za izvoz

en: Select schedule
bs: Odaberite raspored

en: Data
bs: Podaci

en: Select data
bs: Izaberite podatke

en: Export ods file
bs: Izvoz ods datoteka

en: Spreadsheet
bs: Tabelarni proračun

en: No current sheet.
bs: Nema trenutne tablice.

en: Invalid sheet '%1' defined.
bs: Pogrešna stranica '%1' je definisana.

en: Could not select cell 'A1'
bs: Ne mogu odabrati ćeliju 'A1'

en: Could not write to file:
    %1
bs: Ne mogu pisati u datoteku:
    %1

en: Failed to set all properties of '%1' to cell '%2'
bs: Nije uspjelo postavljanje svih svojstava '%1' u ćeliju '%2'

en: Warning
bs: Upozorenje

en: Resources Import
bs: Uvoz resursa

en: Plan Resources
bs: Planski resursi

[ctx: (qtundo_format )]
en: Import resources
bs: Uvozni resursi

en: Could not open document: %1
bs: Ne mogu otvoriti dokument: %1

en: No project to import from
bs: Nema projekta iz koga se uvozi

en: Project identities are identical
bs: Identiteti projekata su potpuno isti

en: Unable to create copy of resource group: %1
bs: Ne može se kreirati kopija grupe resursa: %1

en: No resource to copy from
bs: Nema resursa iz koga će se kopirati

en: Unable to create copy of resource: %1
bs: Nije moguće napraviti kopiju resursa: %1

en: Calendar already exists: %1
bs: Kalendar već postoji: %1

en: Unable to create copy of calendar: %1
bs: Nije moguće napraviti kopiju kalendara: %1

note: i18n: tag collection attribute text
en: Resource Busy Information
bs: Informacija o zauzetom resursu

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Handle resource busy information
bs: Upravljanje informacijom o zauzetom resursu

note: i18n: tag script attribute text
en: Export Resource Busy Information
bs: Izvoz informacije o zauzetom resursu

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to export busy information to file
bs: Python skripta za izvoz informacija o zauzetosti u datoteku

note: i18n: tag script attribute text
en: Import Resource Busy Information
bs: Uvoz informacije o zauzetom resursu

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import busy information from file
bs: Python skripta za uvoz informacija o zauzetosti iz datoteke

note: i18n: tag script attribute text
en: Clear Resource Busy Information
bs: Očisti informaciju o zauzetosti resursa

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to clear the imported resource busy information
bs: Python skripta za brisanje uvezenih informacija o zauzetosti u datoteku

note: i18n: tag collection attribute text
en: Import
bs: Uvezi

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Import content
bs: Sadržaj uvoza

note: i18n: tag script attribute text
en: Resources from Plan File
bs: Resursi iz datoteke plana

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script to import resources from project file
bs: Python skripta za uvoz resursa iz projektne datoteke

note: i18n: tag collection attribute text
en: Export
bs: Izvoz

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Export content
bs: Izvoz sadržaja

note: i18n: tag script attribute text
en: To csv
bs: U csv

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export data as comma separated values
bs: Izvoz podataka kao odvojene zarezom vrijednosti

note: i18n: tag script attribute text
en: To ods
bs: U ods

note: i18n: tag script attribute comment
en: Export data to Open Spreadsheet document
bs: Izvoz podataka u Open proračunske tablice dokument

note: i18n: tag collection attribute text
en: Tools
bs: Alati

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Miscellaneous scripts
bs: Razne skripte

note: i18n: tag script attribute text
en: Online Help
bs: Online pomoć

note: i18n: tag script attribute comment
en: Python script that uses the KHTML Part to display the Plan Scripting online help
bs: Python skripta koja koristi KHTML Part za prikaz Plan Scripting pomoći

note: i18n: tag collection attribute text
en: Samples
bs: Primjeri

note: i18n: tag collection attribute comment
en: Samples to demonstrate scripting with Plan
bs: Alati za demonstraciju skriptiranja s Plan

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Project Information...
bs: Prikaz projektne informacije...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print project information
bs: Primjer Python skripte koja prikazuje projektne informacije

note: i18n: tag script attribute text
en: Print Resource busy Information...
bs: Prikaži informacije o zauzetosti resursa...

note: i18n: tag script attribute comment
en: Example python script that print resource busy information
bs: Primjer Python skripte koja prikazuje informacije o zauzetosti resursa
