kplato - en to cs translation catalogue (236 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
cs: U&pravit

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: &Pohled

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
cs: &Projekt

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
cs: Nás&troje

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
cs: Na&stavení

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
cs: Nápo&věda

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
cs: Upravit

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrYear), group (EstimateConversion)
en: Hours per year
cs: Hodin ročně

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrMonth), group (EstimateConversion)
en: Hours per month
cs: Hodin měsíčně

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrWeek), group (EstimateConversion)
en: Hours per week
cs: Hodin týdně

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrDay), group (EstimateConversion)
en: Hours per day
cs: Hodin denně

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateWeekChoice)
en: Always
cs: Vždy

note: i18n: ectx: label, entry (Region), group (CalendarGeneration)
en: Holiday region
cs: Oblast dovolené

note: i18n: ectx: label, entry (Monday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Monday)
en: Monday:
cs: Pondělí:

note: i18n: ectx: label, entry (Tuesday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Tuesday)
en: Tuesday:
cs: Úterý:

note: i18n: ectx: label, entry (Wednesday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wednesday)
en: Wednesday:
cs: Středa:

note: i18n: ectx: label, entry (Thursday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Thursday)
en: Thursday:
cs: Čtvrtek:

note: i18n: ectx: label, entry (Friday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Friday)
en: Friday:
cs: Pátek:

note: i18n: ectx: label, entry (Saturday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Saturday)
en: Saturday:
cs: Sobota:

note: i18n: ectx: label, entry (Sunday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Sunday)
en: Sunday:
cs: Neděle:

note: i18n: ectx: label, entry (UseSharedResources), group (Project settings)
en: Use shared resources
cs: Použít sdílené zdroje

note: i18n: ectx: label, entry (ProjectDescription), group (Project settings)
en: Project description
cs: Popis projektu

note: i18n: ectx: label, entry (StartTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how start constraint time is used
cs: Určuje, jak je mezní počáteční čas použit

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
cs: Mezní počáteční datum a čas

note: i18n: ectx: label, entry (EndTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how end constraint time is used
cs: Určuje, jak je mezní konečný čas použit

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
cs: Mezní konečné datum a čas

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
cs: Typ odhadu

note: i18n: ectx: label, entry (Unit), group (Task defaults)
en: Estimate time unit
cs: Odhadnout časový limit

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Expected estimate
cs: Očekávaný odhad:

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
cs: Optimistický odhad:

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
cs: Pesimistický odhad:

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
cs: Popis úlohy

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Gradient
cs: Přechod

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
cs: Lineární

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Flat
cs: Ploché

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentationPath), group (Documentation)
en: Path to the documentation
cs: Cesta k dokumentaci

note: i18n: ectx: label, entry (ContextPath), group (Documentation)
en: Path to the context help documentation
cs: Cesta k dokumentaci kontextové nápovědy

note: i18n: ectx: label, entry (ContextLanguage), group (Documentation)
en: The context help documentation must have been translated to the language
cs: Dokumentace kontextové nápovědy musí být přeložena

note: i18n: ectx: label, entry (TaskModulePaths), group (Task Modules)
en: List of paths to task modules
cs: Seznam cest k modulům úloh

en: Project Defaults
cs: Výchozí nastavení projektu

en: Work & Vacation
cs: Práce a dovolená

en: Task Defaults
cs: Výchozí hodnoty úlohy

en: Task Modules
cs: Moduly úloh

en: Work Package
cs: Pracovní balíček

en: Documentation
cs: Dokumentace

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
cs: Osoba zodpovědná za tuto úlohu.
    
    Toto není omezeno pouze na členy zdrojové skupiny, ale může to být kdokoliv. Dokonce můžete rovnou přistupovat ke knize adres pomocí tlačítka Vybrat.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
cs: Obecné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: &Manager:
cs: &Správce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usrlabel)
en: Use shared resources:
cs: Použít sdílené zdroje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourceFileBrowseBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsPlaceBrowseBtn)
en: Browse...
cs: Procházet...

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Description
cs: Popis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertTemplatePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertModule)
en: Insert
cs: Vložit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeTemplatePath) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeModule)
en: Remove
cs: Odstranit

en: Default
cs: Výchozí

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Working Hours
cs: Pracovní úloha

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateWeek)
en: Week
cs: Týden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateHolidays)
en: Holidays
cs: Svátky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Holida&y region:
cs: Oblast dovo&lené:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours &per year:
cs: Hodin &ročně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per &month:
cs: Hodin &měsíčně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per wee&k:
cs: Hodin &týdně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per &day:
cs: Hodin &denně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
cs: Přechod:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
cs: Výchozí:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
cs: Úroveň 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
cs: Úroveň 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
cs: Úroveň 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
cs: Úroveň 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
cs: Úloha

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Normal:
cs: Normální:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Critical:
cs: Kritická:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
cs: Dokončeno:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
cs: Chyba:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
cs: Milník

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
cs: Zodpovědný:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
cs: Vložte osobu z vaší knihy adres

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
cs: Vložte osobu z vaší knihy adres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
cs: Vybrat...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
cs: Hned jak to bude možné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
cs: Tak pozdě jak to bude možné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
cs: Musí začít

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
cs: Musí skončit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
cs: Nezačínat dříve než

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
cs: Neskončit později než

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
cs: Pevný interval

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
cs: Aktuální datum a čas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
cs: Typ odhadu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
cs: Úsilí:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
cs: Trvání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
cs: Očekávaný odhad::

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
cs: Optimistický odhad:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
cs: Pesimistický odhad::

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Retrieve
cs: Získat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Retrieve:
cs: Získat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
cs: Archiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_SaveFile)
en: Archive file after it has been retrieved
cs: Soubor archivu po jeho získání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Archive:
cs: Archiv:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_publishGroup)
en: Publish
cs: Publikovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Publish:
cs: Publikovat:

en: Continue
cs: Pokračovat

en: File-Format Error
cs: Chyba ve formátu souboru

en: File-Format Mismatch
cs: Nesoulad ve formátu souboru

en: Project Planning and Management Tool
cs: Nástroj na plánování a správu projektů

en: Copyright 1998-%1, The Plan Team
cs: Copyright 1998-%1, Tým Planu

en: Insert File
cs: Vložit soubor

en: Invalid document. No mimetype specified.
cs: Neplatný dokument. Nebyl vybrán MIME typ.

en: Not able to write '%1'. Partition full?
cs: Nelze zapisovat '%1'. Není disk plný?

en: Saving...
cs: Probíhá ukládání...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
cs: Vložit projekt

en: Group: %1
cs: Skupina: %1

en: Resource: %1
cs: Zdroj: %1

en: Calendar: %1
cs: Kalendář: %1

[ctx: @title:window]
en: Shared resources
cs: Sdílené zdroje

en: Convert
cs: Převést

en: Keep
cs: Ponechat

[ctx: Base calendar name]
en: Base
cs: Základna

en: Create New Project...
cs: Vytvořit nový projekt...

en: Show Selector
cs: Zobrazit výběr

en: Edit...
cs: Upravit...

en: Define WBS Pattern...
cs: Definovat vzor WBS...

en: Edit Description...
cs: Upravit popis...

en: Insert Project File...
cs: Vložit soubor projektu...

en: Load Shared Projects...
cs: Načíst sdílené projekty...

en: Progress...
cs: Průběh...

en: Delete Task
cs: Smazat úlohu

en: Description...
cs: Popis...

en: Documents...
cs: Dokumenty...

en: Indent Task
cs: Odsadit úlohu

en: Unindent Task
cs: Zrušit odsazení úlohy

en: Move Task Up
cs: Přesunout úlohu nahoru

en: Move Task Down
cs: Přesunout úlohu dolů

en: Edit Resource...
cs: Upravit zdroj...

en: Edit Dependency...
cs: Upravit závislost...

en: Delete Dependency
cs: Smazat závislost

en: Work Packages...
cs: Pracovní balíčky...

[ctx: @info:tooltip]
en: Work packages available
cs: Dostupné pracovní balíčky

en: Edit task scheduling constraints
cs: Upravit meze úlohy

en: Task Constraints
cs: Meze úlohy

en: Edit task cost
cs: Upravit cenu úlohy

en: Task Cost
cs: Cena úlohy

en: Generate reports
cs: Vytvořit hlášení

en: Resources
cs: Zdroje

en: Tasks
cs: Úlohy

en: Dependencies (Graphic)
cs: Závislosti (graficky)

en: Dependencies (List)
cs: Závislosti (seznam)

en: Schedules
cs: Plány

en: Task Status
cs: Stav úlohy

en: Task Execution
cs: Vykonávání úlohy

en: Resource Assignments
cs: Přidělení zdrojů

en: Reports Generator
cs: Generátor hlášení

[ctx: @info:tooltip]
en: Generate reports
cs: Vytvořit hlášení

en: Report
cs: Hlášení

en: Editors
cs: Editory

en: Views
cs: Pohledy

[ctx: Project execution views]
en: Execution
cs: Vykonávání

en: Reports
cs: Hlášení

[ctx: (qtundo-format) @info:status 1=schedule name]
en: Calculate %1
cs: Spočítat %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Baseline %1
cs: Základní řada %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
cs: Přidat plán %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete schedule %1
cs: Smazat plán %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add milestone
cs: Přidat milník

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task | Delete tasks
cs[0]: Smazat úlohu
cs[1]: Smazat úlohy
cs[2]: Smazat úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task
cs: Odsadit úlohu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task
cs: Zrušit odsazení úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task up
cs: Přesunout úlohu nahoru

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task down
cs: Přesunout úlohu dolů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
cs: Přidat závislost úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
cs: Smazat závislost úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resource | Delete resources
cs[0]: Smazat zdroj
cs[1]: Smazat zdroje
cs[2]: Smazat zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroup | Delete resourcegroups
cs[0]: Smazat skupinu zdrojů
cs[1]: Smazat skupiny zdrojů
cs[2]: Smazat skupiny zdrojů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroups and resources
cs: Smazat skupiny zdrojů a zdroje

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
cs: Nelze otevřít soubor:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
cs: Změnit název

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
cs: Změnit název úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
cs: Změnit název milníku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
cs: Změnit název shrnutí úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
cs: Změnit název projektu

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
cs: Nenaplánováno

en: Failed to open temporary file
cs: Selhalo otevření dočasného souboru

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/> <filename>%1</filename>
cs: Nezdařilo se uložení do dočasného souboru:<br/><filename>%1</filename>

en: Work Package: %1
cs: Pracovní balíček: %1

en: Failed to open work package file
cs: Nepodařilo se otevřít soubor pracovního balíčku

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/><filename>%1</filename>
cs: Nezdařilo se uložení do dočasného souboru:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: Project manager]
en: Manager:
cs: Správce:

en: Project:
cs: Projekt:

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
cs: z

en: Page
cs: Strana

[ctx: Task name]
en: Name
cs: Název

[ctx: Task completion]
en: Completion (%)
cs: Dokončení (%)

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
cs: Přejmenovat

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
cs: Nastavit...

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
cs: Přejmenovat

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
cs: Nastavit...

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
cs: Odstranit

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
cs: Vložit...

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, categoryLabel)
en: The category of the view
cs: Kategorie pohledu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
cs: Kategorie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
cs: Po

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: The type of view
cs: Typ pohledu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
cs: Typ pohledu:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, viewnameLabel)
en: The name of the view
cs: Název pohledu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
cs: Jméno:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: The views description
cs: Popis pohledu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: Description:
cs: Popis:

[ctx: @title:window]
en: Add View
cs: Přidat pohled

en: Resource Editor
cs: Editor zdrojů

en: Task Editor
cs: Editor úlohy

en: Work & Vacation Editor
cs: Editor práce a dovolené

en: Accounts Editor
cs: Editor účtů

en: Task View
cs: Pohled na úlohy

en: Reports generator
cs: Generátor hlášení

en: Top
cs: Nahoře

[ctx: @title:window]
en: Configure View
cs: Nastavit pohled

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
cs: Nastavit kategorii

[ctx: @title:window]
en: Add Report
cs: Přidat hlášení

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
cs: Slov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
cs: Vět

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
cs: Hlásek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
cs: Řádků

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
cs: Znaků včetně mezer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
cs: Znaků bez mezer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
cs: Čitelnost "Flesch"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
cs: Zahrnout text z poznámek pod čarou/vysvětlivek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
cs: Automaticky obnovit data

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, afterLabel)
en: The category is placed after this category
cs: Kategorie byla umístěna za kategorií

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, categoryLabel)
en: The name of the category
cs: Název kategorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: The description of the category
cs: Popis kategorie

en: Open Document
cs: Otevřít dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newProjectBtn)
en: New project
cs: Nový projekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, createResourceFileBtn)
en: Create Shared Resources
cs: Vytvořit sdílené zdroje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, openProjectBtn)
en: Open Project...
cs: Otevřít projekt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <html><head/><body><p><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Recent projects:</span></p></body></html>
cs: <html><head/><body><p><span style=" font-size:8pt; font-style:italic;">Nedávné projekty:</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Introduction
cs: Úvod

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: <a href="https://forum.kde.org/viewforum.php?f=203">Community forum</a>
cs: <a href="https://forum.kde.org/viewforum.php?f=203">Komunitní &fórum</a>
