kplatoui - en to cs translation catalogue (830 entries)

en: Document loaded, URL=%1
cs: Dokument načten, URL=%1

en: Account
cs: Účet

en: Undefined
cs: Nedefinováno

en: Non-working
cs: Nepracuje

en: Working
cs: Pracuje

[ctx: @item]
en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: @item The produced document]
en: Product
cs: Produkt

[ctx: @item Document is used for reference]
en: Reference
cs: Odkaz

[ctx: @item Send a copy of the document]
en: Copy
cs: Kopírovat

[ctx: @item Send the reference (url) of the document]
en: Reference
cs: Odkaz

[ctx: Year. Note: Letter(s) only!]
en: Y
cs: R

[ctx: Week. Note: Letter(s) only!]
en: w
cs: t

en: Deleted
cs: Smazáno

en: Not scheduled
cs: Nenaplánováno

en: Scheduled
cs: Naplánováno

en: Resource not available
cs: Zdroj nedostupný

en: Cannot fulfill constraints
cs: Nelze splnit meze

en: Effort not met
cs: Úsilí nebylo dosaženo

en: Scheduling error
cs: Chyba plánování

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
cs: Žádné

en: Project
cs: Projekt

en: Sub-Project
cs: Podprojekt

en: Task
cs: Úloha

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Milestone
cs: Milník

en: Periodic
cs: Periodický

en: Summary
cs: Shrnutí

en: As Soon As Possible
cs: Hned jak to bude možné

en: As Late As Possible
cs: Tak pozdě jak to bude možné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
cs: Musí začít

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
cs: Musí skončit

en: Start Not Earlier
cs: Nezačínat dříve než

en: Finish Not Later
cs: Neskončit později než

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
cs: Pevný interval

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
cs: Úsilí:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
cs: Trvání

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
cs: Nízký

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
cs: Vysoký

en: Init
cs: Inicializace

en: Schedule project from: %1
cs: Naplánovat projekt od: %1

[ctx: Schedule project forward]
en: Forward
cs: Vpřed

en: Calculate finish
cs: Spočítat cíl

[ctx: Schedule project backward]
en: Backward
cs: Zpět

en: Calculate start
cs: Spočítat start

en: Schedule
cs: Rozvrh

en: Must start project early in order to finish in time: %1
cs: Musí zahájit projekt brzy, aby byl dokončen včas: %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
cs: Práce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Material
cs: Materiál

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Work
cs: Práce

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Material
cs: Materiál

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Team
cs: Tým

en: Expected
cs: Očekáván

note: i18n("Debug");
en: Info
cs: Informace

en: Warning
cs: Varování

en: Error
cs: Chyba

en: Scheduling
cs: Plánování

en: Scheduled: %1 to %2
cs: Naplánováno: %1 na %2

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint. Negative float=%2
cs: %1: Nesplnil omezení. Záporný posun=%2

en: No resource has been allocated
cs: Nealokován žádný zdroj

en: Send
cs: Odeslat

en: Receive
cs: Přijmout

en: Rejected
cs: Odmítnuto

en: Number
cs: Číslo

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
cs: Zpět

en: Undo %1
cs: Zpět %1

[ctx: Default text for redo action]
en: Redo
cs: Znovu

en: Redo %1
cs: Znovu %1

en: <empty>
cs: <prázdné>

en: Redo
cs: Znovu

en: Undo
cs: Zpět

en: File(s) or URL(s) to open
cs: Soubor(y) nebo URL k otevření

en: %1: Critical Error
cs: %1: Kritická chyba

en: Too many templates found for: %1
cs: Nalezeno příliš šablon pro: %1

en: Template %1 failed to load.
cs: Načtení šablony %1 selhalo.

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
cs: Obnovit soubory

en: Making backup...
cs: Vytváří se záloha...

en: Saving...
cs: Probíhá ukládání...

en: Could not save
    %1
cs: Nelze uložit
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
cs: Nelze uložit %1
    Důvod: %2

en: Document <i>%1</i> saved
cs: Dokument <i>%1</i> uložen

en: Autosaving...
cs: Probíhá automatické ukládání...

en: Error during autosave! Partition full?
cs: Chyba během ukládání; není disk plný?

en: Could not create the file for saving
cs: Nelze vytvořit soubor pro uložení

en: Not able to write '%1'. Partition full?
cs: Nelze zapisovat '%1'. Není disk plný?

en: Error while trying to write '%1'. Partition full?
cs: Chyba při pokusu o zápis do '%1'; není disk plný?

en: Malformed URL
    %1
cs: Chybný formát URL
    %1

en: An autosaved file exists for this document.
    Do you want to open it instead?
cs: Existuje automaticky uložená kopie tohoto dokumentu.
    Přejete si raději otevřít tuto?

en: The file %1 does not exist.
cs: Soubor %1 neexistuje.

en: Opening Document
cs: Otevírá se dokument

en: Could not create the filter plugin
cs: Nelze vytvořit modul filtru

en: Could not create the output document
cs: Nelze vytvořit výstupní dokument

en: File not found
cs: Soubor nenalezen

en: Cannot create storage
cs: Nelze vytvořit úložiště

en: Bad MIME type
cs: Chybný MIME typ

en: Error in embedded document
cs: Chyba ve vloženém dokumentu

en: Format not recognized
cs: Neznámý formát

en: Not implemented
cs: Neimplementováno

en: Parsing error
cs: Chyba v analýze

en: Document is password protected
cs: Dokument je chráněn heslem

en: Invalid file format
cs: Neplatný formát souboru

en: Internal error
cs: Vnitřní chyba

en: Out of memory
cs: Nedostatek paměti

en: Unknown error
cs: Neznámá chyba

en: Could not open %2.
    Reason: %1.
    %3
cs: Nelze otevřít %2.
    Důvod: %1.
    %3

en: Document <i>%1</i> loaded
cs: Dokument <i>%1</i> načten

en: Could not find %1
cs: Nelze najít %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
cs: Chyba při analýze souboru %1; řádek %2, sloupec %3
    Chybová zpráva: %4

en: %1 is not a file.
cs: %1 není souborem.

en: Could not open the file for reading (check read permissions).
cs: Nelze otevřít soubor pro čtení (zkontrolujte oprávnění).

en: Could not read the beginning of the file.
cs: Nelze přečíst začátek souboru.

en: parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
cs: Chyba při analýze souboru; řádek %1, sloupec %2
    Chybová zpráva: %3

en: Not a valid Calligra file: %1
cs: Neplatný soubor Calligra: %1

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
cs: Neplatný dokument: chybějící soubor 'maindoc.xml'.

en: Untitled
cs: Nepojmenovaný

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
cs: <p>Dokument <b>'%1'</b> byl změněn.</p><p>Přejete si jej uložit?</p>

en: Internal error: saveXML not implemented
cs: Interní chyba: uložení XML není implementováno

en: Could not open
    %1
cs: Nelze otevřít
    %1

en: Could not open %1
    Reason: %2
cs: Nelze otevřít %1
    Důvod: %2

en: a word processing
cs: text

en: a spreadsheet
cs: sešit

en: a presentation
cs: prezentace

en: a chart
cs: graf

en: a drawing
cs: kresba

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
cs: Dokument "%1" byl změněn.
    Přejete si uložit změny nebo je zapomenout?

en: Close Document
cs: Zavřít dokument

en: Could not export file.
cs: Nelze exportovat soubor.

en: Missing Export Filter
cs: Chybějící exportní filtr

en: Could not import file of type
    %1
cs: Nelze importovat soubor typu
    %1

en: Missing Import Filter
cs: Chybějící importní filtr

en: Choose Filter
cs: Vybrat filtr

en: %1 unsaved document (%2)
cs: %1 neuložený dokument (%2)

en: Print to PDF...
cs: Tisk do PDF...

en: Reload
cs: Obnovit

en: Import...
cs: Importovat...

en: E&xport...
cs: E&xportovat...

en: En&crypt Document
cs: Zaši&frovat dokument

en: &New View
cs: &Nový pohled

en: Document Information
cs: Informace o dokumentu

en: Full Screen Mode
cs: Celoobrazovkový režim

en: Show Dockers
cs: Zobrazit doky

en: Dockers
cs: Doky

en: Configure Plan...
cs: Nastavit Plan...

en: (write protected)
cs: (ochrana proti zápisu)

en: Save as %1
cs: Uložit jako %1

en: Save
cs: Uložit

en: %1 (unknown file type)
cs: %1 (neznámý typ souboru)

en: <qt>Saving as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to save in this format?</qt>
cs: <qt>Uložení do "%1" můžete ztratit některé formátování. <p>Opravdu si přejete uložit v tomto formátu?</qt>

en: Confirm Save
cs: Potvrdit uložení

en: <qt>Exporting as a %1 may result in some loss of formatting.<p>Do you still want to export to this format?</qt>
cs: <qt>Exportováním do "%1" můžete ztratit některé formátování. <p>Opravdu si přejete exportovat dokument do tohoto formátu?</qt>

en: Confirm Export
cs: Potvrdit export

en: Export
cs: Exportovat

en: untitled
cs: nepojmenovaný

en: Open Document
cs: Otevřít dokument

en: Import Document
cs: Importovat dokument

en: Export as PDF
cs: Exportovat jako PDF

en: Document
cs: Dokument

en: Document - %1
cs: Dokument - %1

en: Show %1 Toolbar
cs: Ukázat lištu %1

en: Hide %1 Toolbar
cs: Skrýt lištu %1

en: Stop
cs: Zastavit

en: Printing
cs: Tisk

en: Printing done
cs: Tisk byl dokončen

en: Close
cs: Zavřít

en: Stopped
cs: Zastaveno

en: Active Author Profile
cs: Aktivní profil autora

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
cs: Anonymní

en: Default Author Profile
cs: Výchozí profil autora

en: Week %1
cs: Týden %1

en: Next year
cs: Příští rok

en: Previous year
cs: Předchozí rok

en: Next month
cs: Příští měsíc

en: Previous month
cs: Předchozí měsíc

en: Select a week
cs: Vyberte týden

en: Select a month
cs: Vybrat měsíc

en: Select a year
cs: Vybrat rok

en: Select the current day
cs: Vybrat dnešek

[ctx: 1=account name]
en: %1 (Default account)
cs: %1 (Výchozí účet)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
cs: Jméno

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
cs: Popis

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account name
cs: Změnit název účtu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default account
cs: Vybrat jako výchozí účet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account description
cs: Upravit popis účtu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add account
cs: Přidat účet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Account | Delete %1 Accounts
cs[0]: Smazat účet
cs[1]: Smazat %1 účty
cs[2]: Smazat %1 účtů

en: Total
cs: Celkem

en: Actual
cs: Skutečnost

[ctx: 1=calendar name]
en: %1 (Default calendar)
cs: %1 (Výchozí kalendář)

en: Local
cs: Místní

en: Shared
cs: Sdílené

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar name
cs: Upravit název kalendáře

en: Default
cs: Výchozí

[ctx: @title:column]
en: Name
cs: Název

[ctx: @title:column]
en: Scope
cs: Rozsah

[ctx: @title:column]
en: Timezone
cs: Časové pásmo

[ctx: @title:column]
en: Holiday Region
cs: Oblast dovolené

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move calendar
cs: Přesunout kalendář

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add calendar
cs: Přidat kalendář

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete calendar
cs: Smazat kalendář

[ctx: NonWorking]
en: NW
cs: SZ

[ctx: Working]
en: W
cs: V

[ctx: 1=time 2=The number of hours of work duration (non integer)]
en: %1, %2 hours
cs: %1, %2 hodin

[ctx: @info:tooltip]
en: Undefined
cs: Nedefinováno

[ctx: @info:tooltip]
en: Non-working
cs: Nepracuje

[ctx: @info:tooltip]
en: Holiday
cs: Svátek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar weekday
cs: Upravit den týdne kalendáře

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar date
cs: Upravit datum kalendáře

[ctx: @title:column]
en: Weekday
cs: Den týdne

[ctx: @title:column]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the task
cs: Název úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type
cs: Typ úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: The pessimistic duration
cs: Pesimistická doba:

[ctx: @info:tooltip]
en: Task status
cs: Stav úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: Task completion
cs: Dokončení úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort
cs: Plánované úsilí

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort
cs: Skutečné úsilí

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort
cs: Zbývající úsilí

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost
cs: Plánovaná cena

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost
cs: Aktuální cena

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually finished
cs: Čas, kdy byla úloha skutečně dokončena

[ctx: @info:tooltip]
en: Status Note
cs: Poznámka o stavu

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated expected estimate
cs: Vypočtený očekávaný odhad

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated estimate variance
cs: Vypočtená očekávaná odchylka

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate
cs: Optimistický odhad:

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate
cs: Pesimistický odhad:

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of estimate
cs: Typ odhadu

[ctx: @info:tooltip]
en: A scheduling error occurred
cs: Došlo k chybě plánování

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the resource or resource group
cs: Název zdroje nebo skupiny zdrojů

[ctx: @info:tooltip]
en: The initials of the resource
cs: Iniciály zdroje

[ctx: @info:tooltip]
en: The e-mail address of the resource
cs: E-mailová adresa zdroje

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedules state
cs: Stav plánů

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled start time
cs: Plánovaný počáteční čas

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled finish time
cs: Plánovaný konečný čas

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduling direction
cs: Směr plánování

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the required task
cs: Název požadované úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of relation
cs: Typ vztahu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove document
cs: Odstranit dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
cs: Typ

en: Send As
cs: Poslat jako

en: Status
cs: Stav

en: Parent
cs: Rodič

[ctx: @title:column]
en: Cost:
cs: Cena:

[ctx: @title:column]
en: Effort:
cs: Úsilí:

[ctx: @info:tooltip]
en: No resources has been allocated
cs: Nebyly alokovány zdroje

[ctx: @info:tooltip 1=resource name]
en: Allocated resource:<nl/>%1
cs: Alokovaný zdroj:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Allocated resources:<nl/>%1
cs: Alokované zdroje:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated effort: %1
cs: Odhadované úsilí: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated duration: %1
cs: Odhadnuté trvání: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic effort: %1
cs: Optimistické úsilí: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic duration: %1
cs: Optimistická doba: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic effort: %1
cs: Pesimistické úsilí: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic duration: %1
cs: Pesimistická doba: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate: %1
cs: Optimistický odhad: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate: %1
cs: Pesimistický odhad:: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task is %1% completed
cs: Úloha je z %1% hotov8

en: Finished late
cs: Dokončeno pozdě

en: Finished early
cs: Dokončeno brzo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
cs: Dokončen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
cs: Běžící

en: Started late
cs: Započato pozdě

en: Started early
cs: Započato brzo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
cs: Spuštěn

en: Not started
cs: Nezapočato

en: Can start
cs: Lze začít

en: Delayed
cs: Pozdrženo

en: Cannot start
cs: Nelze začít

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 late
cs: %1 bylo dokončeno pozdě

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 early
cs: %1 bylo dokončeno brzo

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished
cs: Dokončeno

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 late
cs: %1 bylo započato pozdě

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 early
cs: %1 bylo započato brzo

[ctx: @info:tooltip]
en: Started
cs: Započato

[ctx: @info:tooltip]
en: Running
cs: Běží

[ctx: @info:tooltip]
en: Can start
cs: Lze začít

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot start
cs: Nelze začít

[ctx: @info:tooltip]
en: Not started
cs: Nezapočato

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual start: %1
cs: Skutečné započetí: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual finish: %1
cs: Skutečné dokončení: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort: %1
cs: Zbývající úsilí: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling error
cs: Chyba plánování

[ctx: Not available]
en: NA
cs: nedostupné

[ctx: @info:tooltip]
en: Not available
cs: Není k dispozici

[ctx: @title:column]
en: Type
cs: Typ

[ctx: @title:column]
en: Responsible
cs: Zodpovědný

[ctx: @title:column]
en: Allocation
cs: Alokace

[ctx: @title:column]
en: Estimate Type
cs: Typ odhadu

[ctx: @title:column]
en: Calendar
cs: Kalendář

[ctx: @title:column]
en: Estimate
cs: Odhad

[ctx: @title:column]
en: Optimistic
cs: Optimistický:

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic
cs: Pesimistický:

[ctx: @title:column]
en: Priority
cs: Priorita

[ctx: @title:column]
en: Constraint
cs: Omezení

[ctx: @title:column]
en: Description
cs: Popis

[ctx: @title:column]
en: Expected
cs: Očekáván

[ctx: @title:column]
en: Variance (Est)
cs: Rozptyl (odhad)

[ctx: @title:column]
en: Start Time
cs: Čas zahájení

[ctx: @title:column]
en: End Time
cs: Čas ukončení

[ctx: @title:column]
en: Early Start
cs: Brzké započetí

[ctx: @title:column]
en: Early Finish
cs: Brzké dokončení

[ctx: @title:column]
en: Late Start
cs: Pozdní započetí

[ctx: @title:column]
en: Late Finish
cs: Pozdní dokončení

[ctx: @title:column]
en: Assignments
cs: Úlohy

[ctx: @title:column]
en: Duration
cs: Trvání

[ctx: @title:column]
en: Status
cs: Stav

[ctx: @title:column]
en: % Completed
cs: % Dokončeno

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
cs: Plánované úsilí

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
cs: Skutečné úsilí

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
cs: Zbývající úsilí

[ctx: @title:column]
en: Planned Cost
cs: Plánovaná cena

[ctx: @title:column]
en: Actual Cost
cs: Aktuální cena

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
cs: Skutečné započetí

[ctx: @title:column]
en: Started
cs: Spuštěno

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
cs: Skutečné dokončení

[ctx: @title:column]
en: Finished
cs: Dokončen

[ctx: @title:column]
en: Status Note
cs: Poznámka o stavu

[ctx: @title:column]
en: Not Scheduled
cs: Nenaplánováno

[ctx: @title:column]
en: Effort Not Met
cs: Úsilí nebylo dosaženo

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Error
cs: Chyba plánování

[ctx: @title:column Node level]
en: Level
cs: Úroveň

[ctx: @title:column]
en: Critical
cs: Kritický

[ctx: @title:column]
en: Owner
cs: Vlastník

[ctx: @title:column]
en: Time
cs: Čas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
cs: Změnit název

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
cs: Změnit název úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
cs: Změnit název milníku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
cs: Změnit název shrnutí úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
cs: Změnit název projektu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate type
cs: Upravit typ odhadu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate calendar
cs: Upravit kalendář odhadu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate
cs: Upravit odhad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify optimistic estimate
cs: Změnit optimistický odhad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify pessimistic estimate
cs: Změnit pesimistický odhad

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
cs: Upravit zbývající úsilí

en: Resources
cs: Zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
cs: Přidat zdroj

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
cs: Upravit dokončení

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert %1
cs: Vložit %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move tasks
cs: Přesunout úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
cs: Přidat úlohu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-task
cs: Přidat podúlohu

en: Path
cs: Cesta

en: Critical
cs: Kritická

en: Child
cs: Potomek

en: Lag
cs: Zpoždění

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation type
cs: Upravit typ vztahu

en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
cs[0]: V této skupině je dostupný %1 zdroj
cs[1]: V této skupině je dostupné %1 zdroje
cs[2]: V této skupině je dostupných %1 zdrojů

en: Allocation
cs: Alokace

[ctx: @title:column]
en: Available
cs: Dostupné

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 resource allocated | %1 resources allocated
cs[0]: Alokován %1 zdroj
cs[1]: Alokovány %1 zdroje
cs[2]: Alokováno %1 zdrojů

[ctx: 1: free resources, 2: number of resources]
en: %1 of %2
cs: %1 z %2

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
cs[0]: V této skupině je dostupný %1 zdroj
cs[1]: V této skupině je dostupné %1 zdroje
cs[2]: V této skupině je dostupných %1 zdrojů

[ctx: @info:tooltip]
en: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Assigned: %5<nl/>Available: %6
cs: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Přidělen: %5<nl/>Dostupný: %6

en: Start Time
cs: Čas zahájení

en: End Time
cs: Čas ukončení

[ctx: @title:column noun]
en: Load
cs: Načíst

[ctx: Default (calendar name)]
en: Default (%1)
cs: Výchozí (%1)

en: Account: %1
cs: Účet: %1

en: Scope
cs: Rozsah

en: Initials
cs: Iniciály

en: Email
cs: E-mail

en: Calendar
cs: Kalendář

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource name
cs: Změnit název zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup name
cs: Upravit název skupiny zdrojů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource type
cs: Upravit typ zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup type
cs: Upravit typ skupiny zdrojů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource email
cs: Změnit e-mail zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource calendar
cs: Upravit kalendář zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available units
cs: Upravit dostupné jednotky zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available from
cs: Upravit počátek dostupnosti zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available until
cs: Upravit konec dostupnosti zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move resource | Move %1 resources
cs[0]: Přesunout zdroj
cs[1]: Přesunout %1 zdroje
cs[2]: Přesunout %1 zdrojů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy resource | Copy %1 resources
cs[0]: Kopírovat zdroj
cs[1]: Kopírovat %1 zdroje
cs[2]: Kopírovat %1 zdrojů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
cs: Přidat skupinu zdrojů

[ctx: @label:listbox]
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: @label:listbox]
en: Manual
cs: Ručně

en: Allow
cs: Povolit

en: Avoid
cs: Vyhnout se

en: (Avoid)
cs: (Vyhnout se)

en: (Allow)
cs: (Povolit)

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking of resources
cs: Povolit obsazování zdrojů nad limit

[ctx: @label:listbox]
en: Allow
cs: Povolit

[ctx: @label:listbox]
en: Avoid
cs: Vyhnout se

[ctx: @label:listbox]
en: None
cs: Žádné

en: Backwards
cs: Zpětně

en: Forward
cs: Vpřed

en: (Backwards)
cs: (Zpětně)

en: (Forward)
cs: (Vpřed)

[ctx: @label:listbox]
en: Backwards
cs: Zpětně

[ctx: @label:listbox]
en: Forward
cs: Vpřed

en: Unknown
cs: Neznámý

[ctx: Scheduling granularity not supported]
en: None
cs: Žádné

en: State
cs: Stát

en: Mode
cs: Režim

en: Direction
cs: Směr

en: Distribution
cs: Distribuce

note: i18n("Calculate");
en: Planned Start
cs: Plánované započetí

en: Planned Finish
cs: Plánované dokončení

en: Scheduler
cs: Plánovač

[ctx: title:column]
en: Granularity
cs: Granularita

en: Message
cs: Zpráva

en: Phase
cs: Fáze

en: Severity
cs: Závažnost

en: Not Started
cs: Nespuštěn

en: Not available
cs: Nedostupný

en: Manager
cs: Správce

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
cs: Chyba při analýze souboru; řádek %1, sloupec %2
    Chybová zpráva: %3

[ctx: Page size]
en: Screen
cs: Obrazovka

[ctx: Page size]
en: Custom
cs: Vlastní

en: Millimeters (mm)
cs: Milimetry (mm)

en: Centimeters (cm)
cs: Centimetry (cm)

en: Decimeters (dm)
cs: Decimetry (dm)

en: Inches (in)
cs: Palce (in)

en: Points (pt)
cs: Body (pt)

en: Pixels (px)
cs: Pixelů (px)

en: Unsupported unit
cs: Nepodporovaná jednotka

en: Please enter the password to encrypt the document with.
cs: Prosím, zadejte heslo, kterým bude dokument zašifrován.

en: Do you want to save the password?
cs: Opravdu si přejete uložit toto heslo?

en: File '%1' is not readable
cs: Soubor "%1" nelze číst

en: ERROR: Unknown protocol '%1'
cs: Chyba: Neznámý protokol '%1'

en: The directory mode is not supported for remote locations.
cs: Vzdálené umístění nepodporuje režim adresářů.

en: Calligra Storage
cs: Úložiště Calligra

en: Settings
cs: Nastavení

en: Printing Options
cs: Možnosti tisku

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Account
cs: Přidat účet

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Subaccount
cs: Přidat podúčet

[ctx: @action:inmenu]
en: Delete
cs: Smazat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
cs: Obecné

en: View Settings
cs: Nastavení pohledu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
cs: Zobrazit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Periodicity:
cs: Periodicita:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
cs: Den

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
cs: Týden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
cs: Měsíc

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
cs: Kumulativní

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
cs: Aktuální cena

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Planned cost
cs: Plánovaná cena

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual and planned
cs: Aktuální a plánovaná

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Deviation
cs: Odchylka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Start date
cs: Počáteční datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
cs: Datum

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: End date
cs: Datum ukončení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_currentdateBtn)
en: Current date
cs: Aktuální datum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectendBtn)
en: Project end
cs: Konec projektu

en: Work...
cs: Práce...

en: Add Calendar
cs: Přidat kalendář

en: Add Subcalendar
cs: Přidat podkalendář

[ctx: @action]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Calendar
cs: Upravit kalendář

[ctx: (qtundo-format)]
en: %1: Set to Non-Working
cs: %1: Nastavit na Nepracuje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set %1 to Undefined
cs: Nastavit %1 na Nedefinovaný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: is
cs: je

en: Add Task
cs: Přidat úlohu

en: Add Task...
cs: Přidat úlohu...

en: Add Milestone...
cs: Přidat milník...

en: Add Sub-Task
cs: Přidat podúlohu

en: Add Sub-Task...
cs: Přidat podúlohu...

[ctx: @action]
en: Link
cs: Odkaz

en: Edit...
cs: Upravit...

[ctx: @action View a document]
en: View...
cs: Pohled...

[ctx: @title:window]
en: Attach Document
cs: Připojit dokument

[ctx: @title:window]
en: Cannot Attach Document
cs: Dokument nelze připojit

[ctx: @title:window]
en: Modify Url
cs: Upravit URL

en: Cannot Modify Url
cs: Nelze upravit URL

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify documents
cs: Upravit dokumenty

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document type
cs: Upravit typ dokumentu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document status
cs: Upravit stav dokumentu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add document
cs: Přidat dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
cs: Jméno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
cs: Přidat...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
cs: Změnit...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
cs: Odstranit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
cs: Otevřít

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Timeline
cs: Časová osa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineHide)
en: Hide
cs: Skrýt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineForeground)
en: Foreground
cs: Popředí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineBackground)
en: Background
cs: Pozadí

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Line width
cs: Šířka čáry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Stroke:
cs: Tah:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Line color
cs: Barva čáry

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Color:
cs: Barva:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTaskName)
en: Task name
cs: Název úlohy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCompletion)
en: Task completion
cs: Dokončení úlohy

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Headers
cs: Hlavičky

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Scaling
cs: Škálování

en: Chart
cs: Graf

[ctx: @title:tab]
en: Chart
cs: Graf

en: Show Project
cs: Zobrazit projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Auto
cs: Automaticky

[ctx: @action:inmenu]
en: Month
cs: Měsíc

[ctx: @action:inmenu]
en: Week
cs: Týden

[ctx: @action:inmenu]
en: Day
cs: Den

[ctx: @action:inmenu]
en: Hour
cs: Hodina

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom In
cs: Přiblížit

[ctx: @action:inmenu]
en: Zoom Out
cs: Oddálit

[ctx: Interval start time]
en: Start
cs: Spustit

[ctx: Interval length]
en: Length
cs: Délka

[ctx: Start time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
cs: Od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
cs: Délka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
cs: Vyprázdnit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
cs: Vyberte sloupce, které budou zobrazeny:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
cs: S&kryté sloupce

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
cs: &Viditelné sloupce:

en: Tree View
cs: Stromové zobrazení

en: Main View
cs: Hlavní pohled

en: Auxiliary View
cs: Pomocný pohled

en: Currency Settings
cs: Nastavení měny

en: Project Settings
cs: Nastavení projektu

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify main project
cs: Upravit hlavní projekt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
cs: Název projektu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Name:
cs: &Název:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
cs: Vedoucí projektu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Manager:
cs: &Správce:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
cs: Vy&brat...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, useSharedResources)
en: &Use shared resources
cs: Po&užít sdílené zdroje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, resourcesLabel)
en: Resources:
cs: Zdroje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resourcesType)
en: File
cs: Soubor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourcesBrowseBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsBrowseBtn)
en: Browse...
cs: Procházet...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, projectsLabel)
en: Projects:
cs: Projekty:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projectsType)
en: Directory
cs: Adresář

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsLoadBtn)
en: Load
cs: Načíst

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_documents)
en: Documents
cs: Dokumenty

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_workpackage)
en: Work Package
cs: Pracovní balíček

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_publishGroup)
en: Publish
cs: Publikovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Publish:
cs: Publikovat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Retrieve
cs: Získat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Retrieve:
cs: Získat:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
cs: Archiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_ArchiveFile)
en: Archive file after it has been retrieved
cs: Soubor archivu po jeho získání

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive:
cs: Archiv:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_taskModules)
en: Task Modules
cs: Moduly úloh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_insertModule)
en: Insert
cs: Vložit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone completion
cs: Změnit dokončení milníku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove task dependency
cs: Odstranit závislost úloh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
cs: Úlohy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
cs: Přidat požadovanou úlohu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_header)
en: Header
cs: Záhlaví

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
cs: Název projektu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerPage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerPage)
en: Page number
cs: Číslo strany

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
cs: Správce projektu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_footer)
en: Footer
cs: Zápatí

[ctx: @label:spinbox Time lag]
en: Lag:
cs: Zpoždění:

[ctx: @title:window]
en: Add Dependency
cs: Přidat závislost

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
cs: Přidat závislost úlohy

[ctx: @title:window]
en: Edit Dependency
cs: Upravit závislost

[ctx: @action:button]
en: Delete
cs: Smazat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
cs: Smazat závislost úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task dependency
cs: Upravit závislost úlohy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Advance
cs: Pokrok

[ctx: title:column]
en: Group
cs: Skupina

en: Resource Settings
cs: Nastavení zdroje

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Resource
cs: Upravit zdroj

en: Add Resource Group
cs: Přidat skupinu zdrojů

en: Add Resource
cs: Přidat zdroj

en: Add Schedule
cs: Přidat plán

en: Calculate
cs: Spočítat

en: Baseline
cs: Základní řada

[ctx: @action]
en: Detach
cs: Odpojit

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
cs: Přidat plán %1

en: Result
cs: Výsledek

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task
cs: Upravit úlohu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The name of the Task.
cs: Jméno úlohy.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
cs: Osoba zodpovědná za tuto úlohu.
    
    Toto není omezeno pouze na členy zdrojové skupiny, ale může to být kdokoliv. Dokonce můžete rovnou přistupovat ke knize adres pomocí tlačítka Vybrat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
cs: Zodpovědný:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
cs: Vložte osobu z vaší knihy adres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
cs: Vybrat...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Priority:
cs: Priorita:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
cs: Účet:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Startup
cs: Spuštění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
cs: Cena:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroup)
en: Shutdown
cs: Vypnutí

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone description
cs: Upravit popis milníku

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summary task description
cs: Upravit popis shrnutí úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project description
cs: Upravit popis projektu

en: Project Description
cs: Popis projektu

en: Task Description
cs: Popis úlohy

en: &General
cs: &Obecné

en: &Resources
cs: Zd&roje

en: &Documents
cs: &Dokumenty

en: &Cost
cs: &Cena

en: D&escription
cs: P&opis

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type: %1
cs: Typ úlohy: %1

[ctx: @title resource allocations]
en: Allocations
cs: Alokace

[ctx: @title]
en: Resources
cs: Zdroje

[ctx: @title]
en: Task Modules
cs: Moduly úloh

en: Add Milestone
cs: Přidat milník

en: Indent Task
cs: Odsadit úlohu

en: Unindent Task
cs: Zrušit odsazení úlohy

en: Move Up
cs: Přesunout nahoru

en: Move Down
cs: Posunout dolů

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task | Indent %1 tasks
cs[0]: Odsadit úlohu
cs[1]: Odsadit %1 úlohy
cs[2]: Odsadit %1 úloh

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task | Unindent %1 tasks
cs[0]: Zrušit odsazení úlohy
cs[1]: Zrušit odsazení %1 úloh
cs[2]: Zrušit odsazení %1 úloh

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, ui_publish)
en: Publish...
cs: Publikovat...

en: Work Packages...
cs: Pracovní balíčky...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task
cs: Upravit úlohu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
cs: Ná&zev:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsi&ble:
cs: Zodpovědný:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
cs: Vložte osobu z vaší knihy adres.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
cs: Časování

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Schedule:
cs: &Rozvrh:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Soon as Possible
cs: Hned jak to bude možné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Late as Possible
cs: Tak pozdě jak to bude možné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Start Not Earlier Than
cs: Nezačínat dříve než

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Finish Not Later Than
cs: Neskončit později než

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Esti&mate:
cs: Od&had:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimisti&c:
cs: Optimisti&cký:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: &Pessimistic:
cs: &Pesimistický:

en: Task Progress
cs: Průběh úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: Select the tasks finish time
cs: Zvolte čas dokončení úlohy

[ctx: @info:tooltip]
en: Finish the task at the selected time
cs: Dokončit úlohu ve zvolený čas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task completion
cs: Upravit dokončení úlohy

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
cs: Týden %1 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
cs: Týden %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Task:
cs: Úloha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
cs: Započato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
cs: Dokončeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Edit mode:
cs: Režim úprav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
cs: Předchozí

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
cs: Následující

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Add resource:
cs: Přidat zdroj:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
cs: Přidat položku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
cs: Odstranit položku

en: General Settings
cs: Obecné nastavení

en: Resource
cs: Zdroj

en: This Week
cs: Tento týden

en: % Completed
cs: % Dokončeno

en: Used Effort
cs: Použité úsilí

en: Remaining Effort
cs: Zbývající úsilí

en: Planned Effort
cs: Plánované úsilí

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort to complete the task
cs: Zbývající úsilí pro dokončení úlohy

en: Header and Footer
cs: Záhlaví a zápatí

en: Page:
cs: Strana:

en: Date:
cs: Datum:

en: Manager:
cs: Správce:

en: Project:
cs: Projekt:

[ctx: @title:tab]
en: Page Layout
cs: Rozvržení stránky

[ctx: @title:tab]
en: Header and Footer
cs: Záhlaví a zápatí

en: Expand All
cs: Rozbalit vše

en: Collapse All
cs: Svinout vše

en: Print Options...
cs: Možnosti tisku...

en: Configure View...
cs: Nastavit pohled...

en: Split View
cs: Rozdělit pohled

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
cs: Kód:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
cs: Oddělovač:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Code
cs: Kód

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
cs: Oddělovač

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add Level
cs: Přidat úroveň

[ctx: @title]
en: Date
cs: Datum

[ctx: @title]
en: Completion
cs: Doplňování

[ctx: @title]
en: Used Effort
cs: Použité úsilí

[ctx: @title]
en: Remaining Effort
cs: Zbývající úsilí

en: Merge
cs: Sloučit

en: Reject
cs: Odmítnout

en: Back
cs: Zpět

[ctx: @info:tooltip]
en: New entry
cs: Nový záznam

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Generated:
cs: Vygenerováno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
cs: Od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
cs: Aktualizovat

[ctx: @title]
en: Resource
cs: Zdroj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonCurSym)
en: Currency symbol:
cs: Symbol měny:

[ctx: Chart axis title 1=currency symbol]
en: Cost (%1)
cs: Cena (%1)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chart type
cs: Druh grafu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_linechart)
en: Line chart
cs: Čarový graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_barchart)
en: Bar chart
cs: Sloupcový graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_table)
en: Table
cs: Tabulka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
cs: Cena

en: Delete
cs: Smazat

[ctx: @title:column]
en: Lag
cs: Zpoždění

[ctx: Insert task dependency]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, addBtn)
en: Insert
cs: Vložit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
cs: Od

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
cs: Do

en: Task status
cs: Stav úlohy

en: Resource assignments
cs: Přidělení zdrojů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Page
cs: Strana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_first)
en: Go to first page
cs: Přejít na první stranu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_prev)
en: Go to previous page
cs: Přejít na předchozí stranu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ui_selector)
en: Show page
cs: Zobrazit stránku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: of
cs: z

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_next)
en: Go to next page
cs: Přejít na následující stranu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_last)
en: Go to last page
cs: Přejít na poslední stranu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reportheader)
en: Enable report header
cs: Záhlaví záhlaví hlášení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reportheader)
en: Report Header
cs: Záhlaví hlášení

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reportfooter)
en: Enable report footer
cs: Zápatí zápatí hlášení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reportfooter)
en: Report Footer
cs: Zápatí hlášení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Header
cs: Záhlaví stránky

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerFirstpage)
en: Enable header on first page
cs: Povolit záhlaví na první stránce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerFirstpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: First page
cs: První stránka

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerLastpage)
en: Enable header on last page
cs: Povolit záhlaví na poslední stránce

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerLastpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Last page
cs: Poslední stránka

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerOddpages)
en: Enable header on odd pages
cs: Povolit záhlaví na lichých stranách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerOddpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerOddpages)
en: Odd pages
cs: Liché strany

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerEvenpages)
en: Enable header on even pages
cs: Povolit záhlaví na sudých stranách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerEvenpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerEvenpages)
en: Even pages
cs: Sudé strany

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerAllpages)
en: Enable header on all pages
cs: Povolit záhlaví na všech stranách

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerAllpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerAllpages)
en: All pages
cs: Všechny strany

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page Footer
cs: Zápatí stránky

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: Enable footer on first page
cs: Povolit zápatí na poslední stránce

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerOddpages)
en: Enable footer on odd pages
cs: Povolit zápatí na lichých stranách

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerEvenpages)
en: Enable footer on even pages
cs: Povolit zápatí na sudých stranách

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Enable footer on last page
cs: Povolit zápatí na poslední straně

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerAllpages)
en: Enable footer on all pages
cs: Povolit zápatí na všech stranách

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<nl/><filename>%1</filename>
cs: Nelze otevřít soubor:<nl/><filename>%1</filename>

[ctx: @title:window report section docker]
en: Headers && Footers
cs: Záhlaví a zápatí

[ctx: @title:window report group section docker]
en: Groups
cs: Skupiny

[ctx: @title:column]
en: Column
cs: Sloupec

[ctx: @title:column]
en: Sort
cs: Seřadit

[ctx: @title:column]
en: Header
cs: Záhlaví

[ctx: @title:column]
en: Footer
cs: Zápatí

[ctx: @title:column]
en: Page Break
cs: Zalomení stránky

[ctx: @info:tooltip]
en: Sorts data
cs: Seřadit data

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert page break
cs: Vložit zalomení stránky

en: Ascending
cs: Vzestupně

en: Descending
cs: Sestupně

en: No
cs: Ne

en: Yes
cs: Ano

en: After footer
cs: Po zápatí

en: Before header
cs: Před záhlavím

en: Nothing
cs: Nic

en: Report Template
cs: Šablona zprávy

[ctx: @info:tooltip]
en: Report name
cs: Název výkazu

en: Add Report
cs: Přidat hlášení

en: Remove Report
cs: Odstranit hlášení

en: Generate Report
cs: Vytvořit hlášení

en: New report
cs: Nové hlášení

[ctx: @title:window]
en: Generate Report
cs: Vytvořit hlášení

en: File exists. Continue?
cs: Soubor existuje. Pokračovat?

en: Report Generation
cs: Generování hlášení

[ctx: @title:window]
en: Report Generation
cs: Generování hlášení

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
cs: Skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_initialslabel)
en: Initials:
cs: Iniciály:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_emaillabel)
en: Email:
cs: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Resource type:
cs: Typ zdroje:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Team
cs: Tým

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_unitslabel)
en: Available:
cs: Dostupné:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_calendarlabel)
en: Calendar:
cs: Kalendář:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbfromunlimited) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbuntilunlimited)
en: Unlimited
cs: Bez omezení

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_untilgroup)
en: Until
cs: Do

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Link
cs: Otevřít odkaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
cs: Hodin ročně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
cs: Hodin měsíčně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
cs: Hodin týdně:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
cs: Hodin denně:

en: Tasks Settings
cs: Nastavení úloh

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify tasks
cs: Upravit úlohy

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Tasks
cs: Upravit úlohy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsib&le:
cs: Zodpovědný:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Sched&ule:
cs: Naplánová&ní:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Es&timate:
cs: Od&had:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: Ris&k:
cs: Risk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimistic:
cs: Optimistický:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic:
cs: Pesimistický:

en: &Try
cs: Zkusi&t

en: modified
cs: změněno

en: &Details
cs: Po&drobnosti

en: Get help...
cs: Získat nápovědu...

[ctx: @info:tooltip]
en: Float Docker
cs: Plovoucí dok

[ctx: @info:tooltip]
en: Close Docker
cs: Zavřít dok

[ctx: @info:tooltip]
en: Collapse Docker
cs: Sbalit dok

[ctx: @info:tooltip]
en: Lock Docker
cs: Uzamknout dok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
cs: Zaši&frovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
cs: Klíčová slova:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
cs: Předmět:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
cs: Poslední tisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTypeDesc)
en: Type:
cs: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEditingDesc)
en: Total editing time:
cs: Celkový čas úprav:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
cs: Šifrování:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
cs: Titul:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
cs: Číslo revize:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
cs: Změněno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
cs: Komentáře:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
cs: Vytvořeno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, filePathInfoLabel)
en: Path:
cs: Cesta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
cs: O&bnovit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
cs: Jazyk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
cs: Název:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPositionDesc)
en: Position:
cs: Pozice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCompanyDesc)
en: Company:
cs: Společnost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneHome)
en: Telephone (home):
cs: Telefon (domů):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPhoneWork)
en: Telephone (work):
cs: Telefon (práce):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblStreetDesc)
en: Street:
cs: Ulice:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
cs: PSČ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
cs: Město:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
cs: Země:

en: Author
cs: Autor

en: Last saved by
cs: Naposled uložil

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
cs: Použijte ';' (Např.: Office;KDE;Calligra)

en: This document will be decrypted
cs: Tento dokument bude dešifrován

en: Do not decrypt
cs: Nedešifrovat

en: This document is encrypted
cs: Tento dokument je zašifrován

en: D&ecrypt
cs: D&ešifrovat

en: This document will be encrypted.
cs: Tento dokument bude zašifrován

en: Do not encrypt
cs: Nešifrovat

en: This document is not encrypted
cs: Tento dokument není zašifrován

en: This document does not support encryption
cs: Tento dokument nepodporuje šifrování

en: Confirm Decrypt
cs: Potvrdit dešifrování

en: Decrypt
cs: Dešifrovat

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the decryption, please save the document.</qt>
cs: <qt>Váš dokument nemohl být automaticky uložen.<p>Pro dokončení dešifrování jej prosím uložte.</qt>

en: Save Document
cs: Uložit dokument

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the decryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
cs: <qt>Dokument byl od otevření změněn. Pro dokončení dešifrování je potřeba jej uložit.<p>Chcete tento dokument nyní uložit?</qt>

en: Change Filetype
cs: Změnit typ souboru

en: Change
cs: Změnit

en: <qt>Your document could not be saved automatically.<p>To complete the encryption, please save the document.</qt>
cs: <qt>Váš dokument nemohl být automaticky uložen.<p>Pro dokončení šifrování jej prosím uložte.</qt>

en: <qt>The document has been changed since it was opened. To complete the encryption the document needs to be saved.<p>Do you want to save the document now?</qt>
cs: <qt>Dokument byl od otevření změněn. Pro dokončení šifrování je potřeba jej uložit.<p>Chcete tento dokument nyní uložit?</qt>

en: Page Layout
cs: Rozvržení stránky

en: Left Edge:
cs: Levý okraj:

en: Right Edge:
cs: Pravý okraj:

en: Binding Edge:
cs: Okraj u vazby:

en: Page Edge:
cs: Okraj stránky:

en: Facing Pages:
cs: Protilehlé stránky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
cs: Protilehlé stránky

en: Page Layout:
cs: Rozvržení stránky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
cs: Jednotka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, stylesLabel)
en: Follow style:
cs: Následovat styl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Size:
cs: Velikost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
cs: Šířka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
cs: Výška:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Orientation:
cs: Orientace:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, portrait)
en: Portrait
cs: Na výšku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, landscape)
en: Landscape
cs: Na šířku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
cs: Protilehlé stránky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
cs: Jednostranný

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, directionLabel)
en: Text direction:
cs: Směr textu:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
cs: Automaticky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
cs: Zleva doprava

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
cs: Zprava doleva

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, margins)
en: Margins
cs: Okraje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Top:
cs: Nahoře:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leftLabel)
en: Binding edge:
cs: Okraj u vazby:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, rightLabel)
en: Page edge:
cs: Okraj stránky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
cs: Dole:

[ctx: title@column]
en: Parameter
cs: Parametr

en: All supported formats
cs: Všechny podporované formáty
