kplato - en to da translation catalogue (250 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
da: &Projekt

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
da: &Indstillinger

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
da: &Hjælp

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: label, entry (Leader), group (Task defaults)
en: Name of task responsible
da: Navn på opgaveansvarlig

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintType), group (Task defaults)
en: Scheduling constraint type
da: Type af begrænsning på skemalægning

note: i18n: ectx: label, entry (StartTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how start constraint time is used
da: Definerer hvordan begrænsning på starttidspunkt bruges

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
da: Begræns startdato og -tidspunkt

note: i18n: ectx: label, entry (EndTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how end constraint time is used
da: Definerer hvordan begrænsning på sluttidspunkt bruges

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
da: Begræns slutdato og -tidspunkt

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
da: Estimattype

note: i18n: ectx: label, entry (Unit), group (Task defaults)
en: Estimate time unit
da: Tidsenhed til estimat

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Expected estimate
da: Forventet estimat

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
da: Optimistisk estimat

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
da: Pessimistisk estimat

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
da: Opgavebeskrivelse

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Gradient
da: Overgang

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
da: Lineær

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Flat
da: Flad

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColorsEnabled), group (TaskColors)
en: Enable summary task level colors
da: Aktivér niveaufarver for sammenfatningsopgave

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskDefaultColor), group (TaskColors)
en: Summary task default color
da: Standardfarve for sammenfatningsopgave

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_1), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 1
da: Farve for sammenfatningsopgave, niveau 1

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_2), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 2
da: Farve for sammenfatningsopgave, niveau 2

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_3), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 3
da: Farve for sammenfatningsopgave, niveau 3

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_4), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 4
da: Farve for sammenfatningsopgave, niveau 4

note: i18n: ectx: label, entry (TaskNormalColor), group (TaskColors)
en: Task color in normal state
da: Opgavefarve i normal tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (TaskCriticalColor), group (TaskColors)
en: Task color in critical state
da: Opgavefarve i kritisk tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (TaskFinishedColor), group (TaskColors)
en: Task color in finished state
da: Opgavefarve i afsluttet tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (TaskErrorColor), group (TaskColors)
en: Task color in error state
da: Opgavefarve i fejltilstand

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneNormalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in normal state
da: Milepælsfarve i normal tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneCriticalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in critical state
da: Milepælsfarve i kritisk tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneFinishedColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in finished state
da: Milepælsfarve i afsluttet tilstand

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneErrorColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in error state
da: Milepælsfarve i fejltilstand

note: i18n: ectx: label, entry (CheckForWorkPackages), group (Work Package)
en: Automatically check for new work packages
da: Tjek automatisk for nye Work Packages

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan retrieves work packages from project members
da: Mappen hvor Plan henter Work Packages fra projektmedlemmer

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will delete the file after it has been read
da: Hvis valgt, vil Plan slette filen efter den er blevet læst

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will save the file after it has been read
da: Hvis valgt, vil Plan gemme filen efter den er blevet læst

note: i18n: ectx: label, entry (SaveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan saves work packages when the package has been read
da: Mappen hvor Plan gemmer Work Packages når pakken er blevet læst

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The smallest duration unit allowed
da: Den mindste tilladte varighedsenhed

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The largest duration unit allowed
da: Den største tilladte varighedsenhed

en: Work & Vacation
da: Arbejde og ferie

en: Task Defaults
da: Opgavestandard

en: Task Colors
da: Opgavefarver

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
da: Personen som er ansvarlig for denne opgave.
    
    Dette er ikke begrænset til personer tilgængelige i en ressourcegruppe, men kan være hvem som helst. Du kan til og med få direkte adgang til din adressebog med knappen Vælg.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Description
da: Beskrivelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateWeek)
en: Week
da: Uge

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
da: Disse værdier bruges når du estimerer mængden af arbejde som behøves for at gøre opgaven færdig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
da: Overgang:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Summary task
da: Sammenfatningsopgave

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
da: Standard:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SummaryTaskLevelColorsEnabled)
en: Use level colors
da: Brug niveaufarver

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
da: Niveau 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
da: Niveau 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
da: Niveau 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
da: Niveau 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
da: Opgave

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Critical:
da: Kritisk:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
da: Afsluttet:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
da: Fejl:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
da: Milepæl

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
da: Ansvarlig:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
da: Indsæt en person fra din adressebog

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
da: Indsæt en person fra din adressebog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
da: Vælg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Scheduling constraint:
da: Begrænsning på skemalægning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
da: Så hurtigt som muligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
da: Så sent som muligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
da: Skal starte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
da: Skal slutte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
da: Start ikke tidligere end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
da: Slut ikke senere end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
da: Fast interval

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_5)
en: Constraint Start time usage:
da: Brug af begrænsning af starttidspunkt:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
da: Nuværende dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date, specified time
da: Nuværende dato, angivet tidspunkt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Specified date and time
da: Angivet dato og klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Constraint start time:
da: Begræns starttidspunkt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Constraint End time usage:
da: Brug af begrænsning af sluttidspunkt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_4)
en: Constraint end time:
da: Begræns sluttidspunkt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
da: Estimattype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
da: Indsats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
da: Varighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
da: Forventet estimat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
da: Optimistisk estimat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
da: Pessimistisk estimat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
da: Tjek efter Work Packages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
da: Slet filen efter den er blevet hentet

en: This document has no syntax version.
    Opening it in Plan may lose information.
da: Dette dokument har ingen syntaksversion.
    Åbning af det i Plan kan medføre tab af information.

en: Continue
da: Fortsæt

en: File-Format Error
da: Fejl i filformat

en: This document was created with a newer version of KPlato than Plan can load.
    Syntax version: %1
    Opening it in this version of Plan may lose some information.
da: Dette dokument blev oprettet med en nyere version af KPlato end Plan kan indlæse.
    Syntaksversion: %1
    Åbning af det i denne udgave af Plan kan medføre tab af information.

en: File-Format Mismatch
da: Uoverensstemmelse i filformat

en: This document was created with a newer version of KPlatoWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
da: Dette dokument blev oprettet med en nyere version af KPlatoWork (syntaksversion: %1)
    Åbning af det i denne udgave af PlanWork vil medføre tab af information.

en: Project Planning and Management Tool
da: Værktøj til projektplanlægning og -styring

[ctx: Network = task dependency network]
en: Network Scheduler
da: Skemalægning via netværk

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in network (PERT) based scheduler
da: Indbygget netværksbaseret skemalægning (PERT)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Network (PERT) Scheduler</title><para>The network scheduler generally schedules tasks according to their dependencies. When a task is scheduled it is scheduled in full, booking the allocated resources if available. If overbooking is not allowed, subsequent tasks that requests the same resource will be scheduled later in time.</para><para>Tasks with time constraints will be scheduled first to minimize the problem with resource conflicts</para><para><note>This scheduler does not handle resource conflicts well.<nl/>You can try a different scheduler if available. You may also change resource allocations or add dummy dependencies to avoid the conflicts.</note></para>
da: <title>Netværksbaseret skemalægger (PERT)</title><para>Den netværksbaserede skemalægger planlægger almindeligvis opgaver efter deres afhængigheder. Når en opgave er blevet skemalagt, så er den helt skemalagt og har booket de tildelte ressourcer, hvis de er tilgængelige. Hvis overbooking ikke er tilladt, så vil opgaver, som senere skal bruge de samme ressourcer blive skemalagt på et senere tidspunkt.</para><para>Opgaver med tidsbegrænsninger vil blive skemalagt først for at minimere problemet med ressourcekonflikter</para><para><note>Denne skemalægger er ikke god til at håndtere ressourcekonflikter<nl/>Du kan forsøge med en anden skemalægger, hvis du har en. Du kan også ændre ressourceallokeringer eller tilføje kunstige afhængigheder for at undgå konflikterne.</note></para>

en: Insert File
da: Indsæt fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current node:
da: Nuværende opgave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_useProject)
en: Insert on top level
da: Indsæt på øverste niveau

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isParent)
en: Insert as children to current node
da: Indsæt som børn til nuværende opgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isAfter)
en: Insert after current node
da: Indsæt efter nuværende opgave

en: Invalid document. No mimetype specified.
da: Ugyldigt dokument. Ingen mimetype angivet.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan, got %1
da: Ugyldigt dokument. Forventede MIME-typen application/x-vnd.kde.plan, fik %1

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
da: Dette dokument blev oprettet med en nyere version af Plan (syntaksversion: %1)
    Åbning af det i denne udgave af Plan vil medføre tab af information.

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
da: Kunne ikke oprette Work Package-filen til gemning: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
da: Kunne ikke gemme "%1". Er diskpartitionen fuld?

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
da: Ugyldigt dokument. Forventede MIME-typen application/x-vnd.kde.plan.work, fik %1

en: This document was created with a newer version of PlanWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
da: Dette dokument blev oprettet med en nyere version af PlanWork (syntaksversion: %1)
    Åbning af det i denne udgave af PlanWork vil medføre tab af information.

en: Internal error, failed to insert file.
da: Intern fejl, kunne ikke indsætte fil.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
da: Indsæt projekt

en: Schedule Selector
da: Valg af skema

en: Show Selector
da: Vis vælger

en: Edit...
da: Redigér...

en: Define Estimate Conversions...
da: Definér estimatkonverteringer...

en: Define WBS Pattern...
da: Definér arbejdsfordelingsmønster...

en: Define Currency...
da: Definér valuta...

en: Insert Project File...
da: Indsæt projektfil...

en: Open Report Definition File...
da: Åbn rapport-definitionsfil...

en: Progress...
da: Fremgang...

en: Delete Task
da: Slet opgave

en: Description...
da: Beskrivelse...

en: Indent Task
da: Indryk opgave

en: Unindent Task
da: Afindryk opgave

en: Move Task Up
da: Flyt opgave op

en: Move Task Down
da: Flyt opgave ned

en: Edit Resource...
da: Redigér ressource...

en: Edit Dependency...
da: Redigér afhængighed...

en: Delete Dependency
da: Slet afhængighed

[ctx: @info]
en: <note>This action cannot be undone.</note><nl/><nl/>Create a new Project from the current project with new project- and task identities.<nl/>Resource- and calendar identities are not changed.<nl/>All scheduling information is removed.<nl/><nl/>Do you want to continue?
da: <note>Denne handling kan ikke fortrydes.</note><nl/><nl/>Opret et nyt projekt fra det aktuelle projekt med nye projekt- og opgaveidentiteter.<nl/>Ressource- og kalenderidentiteter ændres ikke.<nl/>Al skemalægningsinformation fjernes.<nl/><nl/>Vil du fortsætte?

en: Task Status Report
da: Rapport om opgavestatus

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit working- and vacation days for resources
da: Redigér arbejds- og feriedage for ressourcer

en: Cost Breakdown Structure
da: Struktur for omkostningsanalyse

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit cost breakdown structure.
da: Redigér struktur for omkostningsanalyse.

en: Resources
da: Ressourcer

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resource breakdown structure
da: Redigér struktur for ressourceanalyse

en: Tasks
da: Opgaver

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit work breakdown structure
da: Redigér struktur for arbejdsanalyse

en: Dependencies (Graphic)
da: Afhængigheder (grafik)

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit task dependencies
da: Redigér opgaveafhængigheder

en: Dependencies (List)
da: Afhængigheder (liste)

en: Schedules
da: Skemaer

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate and analyze project schedules
da: Beregn og analysér projektskemaer

en: Project Performance Chart
da: Diagram over projektpræstation

[ctx: @info:tooltip]
en: View project status information
da: Vis projektstatus

en: Task Status
da: Opgavestatus

[ctx: @info:tooltip]
en: View task progress information
da: Vis opgavefremgang

en: Task Execution
da: Opgaveudførelse

[ctx: @info:tooltip]
en: View task execution information
da: Vis opgaveudførelse

en: Work Package View
da: Work Package-visning

[ctx: @info:tooltip]
en: View task work package information
da: Vis Work Package-information for opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: View Gantt chart
da: Vis Gantt-diagram

en: Milestone Gantt
da: Gantt-milepæl

[ctx: @info:tooltip]
en: View milestone Gantt chart
da: Vis Gantt-diagram med milepæle

en: Resource Assignments
da: Ressourcetildelinger

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in a table
da: Vis ressourcetildelinger i en tabel

en: Resource Assignments (Gantt)
da: Ressourcetildelinger (Gantt)

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in Gantt chart
da: Vis ressourcetildelinger i et Gantt-diagram

en: Cost Breakdown
da: Omkostningsanalyse

[ctx: @info:tooltip]
en: View planned and actual cost
da: Vis planlagte og faktiske omkostninger

en: Tasks Performance Chart
da: Diagram over opgavepræstation

[ctx: @info:tooltip]
en: View tasks performance status information
da: Vis opgavepræstation

en: Report
da: Rapport

[ctx: @info:tooltip]
en: View report
da: Vis rapport

en: Editors
da: Redigering

en: Views
da: Visninger

[ctx: Project execution views]
en: Execution
da: Udførsel

en: Reports
da: Rapporter

[ctx: (qtundo-format) @info:status 1=schedule name]
en: Calculate %1
da: Beregn %1

en: Cannot baseline. The project is already baselined.
da: Kan ikke sætte basislinje. Projektet har allerede basislinje.

en: This schedule is baselined. Do you want to remove the baseline?
da: Dette skema har basislinje. Vil du fjerne basislinjen?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset baseline %1
da: Nulstil basislinje %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Baseline %1
da: Basislinje %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
da: Tilføj skemaet %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete schedule %1
da: Slet skemaet %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move schedule %1
da: Flyt skemaet %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add milestone
da: Tilføj milepæl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-milestone
da: Tilføj delmilepæl

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
da: En opgave der er blevet skemalagt vil blive slettet. Dette vil gøre skemaet ugyldigt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task | Delete tasks
da[0]: Slet opgave
da[1]: Slet opgaver

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
da: Denne opgave er blevet skemalagt. Dette vil gøre skemaet ugyldigt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task
da: Indryk opgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task
da: Afindryk opgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task up
da: Flyt opgave op

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task down
da: Flyt opgave ned

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
da: Tilføj opgaveafhængighed

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
da: Slet opgaveafhængighed

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resource | Delete resources
da[0]: Slet ressource
da[1]: Slet ressourcer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroup | Delete resourcegroups
da[0]: Slet ressourcegruppe
da[1]: Slet ressourcegrupper

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
da: En ressource der er blevet skemalagt vil blive slettet. Dette vil gøre skemaet ugyldigt.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroups and resources
da: Slet ressourcegrupper og ressourcer

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
da: Kan ikke åbne fil:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
da: Ændr navn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
da: Ændr opgavenavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
da: Ændr navn på milepæl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
da: Ændr navn på sammenfatningsopgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
da: Ændr projektnavn

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
da: Ikke skemalagt

en: Failed to open temporary file
da: Åbning af midlertidig fil mislykkedes

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/> <filename>%1</filename>
da: Kunne ikke gemme til midlertidig fil:<br/> <filename>%1</filename>

en: Work Package for project: %1
da: Work Package for projektet: %1

[ctx: Project manager]
en: Manager:
da: Leder:

en: Project:
da: Projekt:

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
da: af

en: Page
da: Side

[ctx: Task name]
en: Name
da: Navn

[ctx: Task completion]
en: Completion (%)
da: Fuldførelse (%)

en: Removing this category will also remove all its views.
da: Fjernelse af denne kategori vil også fjerne alle dens visninger.

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
da: Indstil...

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
da: Omdøb

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
da: Indstil...

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
da: Fjern

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
da: Indsæt...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
da: Kategori:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
da: Efter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
da: Visningstype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
da: Navn:

[ctx: @title:window]
en: Add View
da: Tilføj visning

en: Resource Editor
da: Ressourceredigering

en: Task Editor
da: Opgaveredigering

en: Work & Vacation Editor
da: Redigering af arbejde og ferie

en: Accounts Editor
da: Kontoredigering

en: Dependency Editor (Graphic)
da: Afhængighedsredigering (grafik)

en: Dependency Editor (List)
da: Afhængighedsredigering (liste)

en: Schedule Handler
da: Skemahåndtering

en: Task View
da: Opgavevisning

en: Gantt View
da: Gantt-visning

en: Milestone Gantt View
da: Gantt-visning af milepæle

[ctx: @title:window]
en: Configure View
da: Indstil visning

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
da: Indstil kategori

[ctx: @title:window]
en: Add Report
da: Tilføj rapport

[ctx: @title:window]
en: View Selector [modified]
da: Visningsvælger [ændret]

[ctx: @title:window]
en: View Selector
da: Visningsvælger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
da: Ord

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
da: Sætninger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
da: Stavelser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
da: Linjer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
da: Tegn inkl. mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
da: Tegn ekskl. mellemrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
da: Flesch-læsbarhed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
da: Inkludér tekst fra fod- og slutnoter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
da: Genopfrisk data automatisk
