kplatoui - en to da translation catalogue (1107 entries)

en: Document loaded, URL=%1
da: Dokument indlæst, URL=%1

en: Account
da: Konto

en: Undefined
da: Udefineret

en: Non-working
da: Ikke-arbejde

en: Working
da: Arbejder

[ctx: @item]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: @item The produced document]
en: Product
da: Produkt

[ctx: @item Send a copy of the document]
en: Copy
da: Kopi

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h:%2m
da: %1t:%2m

[ctx: <hours>h:<minutes>m]
en: %1h
da: %1t

[ctx: <days>d <hours>h:<minutes>m]
en: %1d %2h:%3m
da: %1d %2t:%3m

[ctx: Year. Note: Letter(s) only!]
en: Y
da: Å

[ctx: Week. Note: Letter(s) only!]
en: w
da: u

[ctx: Hour. Note: Letter(s) only!]
en: h
da: t

en: Deleted
da: Slettet

en: Not scheduled
da: Ikke skemalagt

en: Scheduled
da: Skemalagt

en: Resource overbooked
da: Ressource overbooket

en: Resource not available
da: Ressource ikke tilgængelig

en: No resource allocated
da: Ingen ressource allokeret

en: Cannot fulfill constraints
da: Kan ikke opfylde begrænsninger

en: Effort not met
da: Indsats ikke nået

en: Scheduling error
da: Fejl i skemalægning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
da: Ingen

en: Project
da: Projekt

en: Sub-Project
da: Delprojekt

en: Task
da: Opgave

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Milestone
da: Milepæl

en: Periodic
da: Periodisk

en: Summary
da: Oversigt

en: As Soon As Possible
da: Så hurtigt som muligt

en: As Late As Possible
da: Så sent som muligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
da: Skal starte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
da: Skal afsluttes

en: Start Not Earlier
da: Start ikke tidligere end

en: Finish Not Later
da: Afslut ikke senere end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
da: Fast interval

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
da: Indsats

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
da: Varighed

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
da: Lav

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
da: Høj

en: Schedule project from: %1
da: Skemalæg projekt fra: %1

[ctx: Schedule project forward]
en: Forward
da: Frem

en: Calculate finish
da: Beregn afslutning

[ctx: Schedule project backward]
en: Backward
da: Tilbage

en: Calculate start
da: Beregn start

en: Schedule
da: Skema

en: Schedule tasks forward
da: Skemalæg opgaver fremad

en: Scheduled finish: %1
da: Skemalagt afslutning: %1

en: Could not finish project in time: %1
da: Kunne ikke afslutte projektet til tiden: %1

en: Finished project exactly on time: %1
da: Afsluttede projektet nøjagtigt til tiden: %1

en: Finished project before time: %1
da: Afsluttede projektet før tid: %1

en: Schedule project forward from: %1
da: Skemalæg projekt fremad fra: %1

en: Calculate late finish
da: Beregn sen afslutning

en: Late finish calculated: %1
da: Sen afslutning beregnet: %1

en: Calculate early start
da: Beregn tidlig start

en: Schedule project backward from: %1
da: Skemalæg projekt tilbage fra: %1

en: Early start calculated: %1
da: Tidlig start beregnet: %1

en: Schedule tasks backward
da: Skemalæg opgaver tilbage

en: Failed to finish project within target time
da: Afslutning af projektet indenfor måltiden mislykkedes

en: Scheduled start: %1, target time: %2
da: Skemalagt start: %1, måltid: %2

en: Must start project early in order to finish in time: %1
da: Projektet skal startes tidligt for at kunne afslutte til tiden: %1

en: Start project exactly on time: %1
da: Start projektet nøjagtigt til tiden: %1

en: Can start project later than time: %1
da: Kan starte projektet senere end tidspunktet: %1

en: Calculation took: %1
da: Beregningen tog: %1

en: Start calculating forward
da: Start beregning fremad

en: Finished calculating forward: %1 ms
da: Færdig med beregning fremad: %1 ms

en: Start calculating backward
da: Start beregning bagud

en: Finished calculating backward: %1 ms
da: Færdig med beregning bagud: %1 ms

en: Start scheduling forward
da: Start skemalægning fremad

en: Finished scheduling forward: %1 ms
da: Færdig med skemalægning fremad: %1 ms

en: Start scheduling backward
da: Start skemalægning bagud

en: Finished scheduling backward: %1 ms
da: Færdig med skemalægning bagud: %1 ms

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishStart)
en: Finish-Start
da: Afslutning-start

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishFinish)
en: Finish-Finish
da: Afslutning-afslutning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bStartStart)
en: Start-Start
da: Start-start

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
da: Arbejde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Material
da: Materiale

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Work
da: Arbejde

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Material
da: Materiale

[ctx: @item:inlistbox resource type]
en: Team
da: Hold

en: Make appointments: Invalid time
da: Lav aftaler: Ugyldigt tidspunkt

en: Resource %1 has no calendar defined
da: Ressourcen %1 har ikke defineret en kalender

en: Make appointments: Node start time is not valid
da: Lav aftaler: Opgavens starttidspunkt er ikke gyldigt

en: Make appointments: Node end time is not valid
da: Lav aftaler: Opgavens sluttidspunkt er ikke gyldigt

en: Resource %1 not available in interval: %2 to %3
da: Ressourcen %1 er ikke ledig i intervallet: %2 til %3

en: Could not match effort. Want: %1 got: %2
da: Kunne ikke matche indsats. Ønsker: %1 fik: %2

en: Resource %1 available from %2 to %3
da: Ressourcen %1 er ledig fra %2 til %3

en: Expected
da: Forventet

en: Warning
da: Advarsel

en: Error
da: Fejl

en: Baselined
da: Basislinje

en: Scheduling
da: Skemalægning

en: Calculate early finish
da: Beregn tidlig afslutning

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint
da: %1: Overholdeles af begrænsning mislykkedes

en: Resource %1 booked from %2 to %3
da: Ressourcen %1 er booket fra %2 til %3

en: Early finish calculated: %1
da: Tidlig afslutning beregnet: %1

en: Calculate late start
da: Beregn sen start

en: Late start calculated: %1
da: Sen start beregnet: %1

en: Start schedule forward: %1
da: Start skema fremad: %1

en: Schedule from start %1
da: Skemalæg fra start %1

en: Scheduled: %1 to %2
da: Skemalagt: %1 til %2

en: %1: Scheduling failed using late finish, trying early finish instead.
da: %1: Skemalægning mislykkedes med for sen afslutning, prøver tidlig afslutning i stedet.

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to meet constraint. Negative float=%2
da: %1: Overholdeles af begrænsning mislykkedes. Negativ float=%2

en: Effort not met. Estimate: %1, planned: %2
da: Indsats ikke nået: %1, planlagde med: %2

en: Failed to schedule within project target time
da: Skemalægning indenfor projektets måltid mislykkedes

en: Starting earlier than early start
da: Starter tidligere end tidlig start

en: Finishing later than late finish
da: Afsluttes senere end sen afslutning

en: Finished schedule forward: %1 ms
da: Færdig med skema fremad: %1 ms

en: Schedule from end time: %1
da: Skemalæg fra sluttidspunkt: %1

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within late finish.
da: %1: Kunne ikke skemalægge indenfor sen afslutning.

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule within successors start time
da: %1: Skemalægning indenfor efterfølgerens starttidspunkt mislykkedes

[ctx: 1=type of constraint]
en: %1: Failed to schedule after early start.
da: %1: Kunne ikke skemalægge efter tidlig start.

en: No resource has been allocated
da: Ingen ressource er blevet allokeret

en: Could not match work duration. Want: %1 got: %2
da: Kunne ikke matche arbejdsvarighed. Ønsker: %1 fik: %2

en: Receive
da: Modtag

en: Rejected
da: Afvist

en: Number
da: Nummer

en: Roman, upper case
da: Romertal, store bogstaver

en: Roman, lower case
da: Romertal, små bogstaver

en: Letter, upper case
da: Bogstav, stort

en: Letter, lower case
da: Bogstav, lille

[ctx: Default text for undo action]
en: Undo
da: Fortryd

en: Undo %1
da: Fortryd %1

en: Redo %1
da: Gendan %1

en: Undo
da: Fortryd

en: You are running a 32 bits build on a 64 bits Windows.
    This is not recommended.
    Please download and install the x64 build instead.
da: Du kører 32-bit Calligra på 64-bit Windows.
    Det anbefales ikke.
    Download og installér x64 Calligra-pakken i stedet for.

en: No template found for: %1
da: Ingen skabelon fundet for: %1

en: Too many templates found for: %1
da: For mange skabeloner fundet for: %1

en: Template %1 failed to load.
da: Det mislykkedes at indlæse skabelonen %1.

[ctx: @title:window]
en: Recover Files
da: Gendan filer

en: The following autosave file can be recovered:
da: Følgende automatisk gemte fil kan gendannes:

en: The following autosave files can be recovered:
da: Følgende automatisk gemte filer kan gendannes:

en: Saving...
da: Gemmer...

en: Could not save
    %1
da: Kunne ikke gemme
    %1

en: Could not save %1
    Reason: %2
da: Kunne ikke gemme %1
    Årsag: %2

en: Autosaving...
da: Gemmer automatisk...

en: Could not create the file for saving
da: Kunne ikke oprette filen til skrivning

en: Not able to write '%1'. Partition full?
da: Kunne ikke gemme "%1". Er diskpartitionen fuld?

en: Malformed URL
    %1
da: Misdannet URL
    %1

en: Not implemented
da: Ikke implementeret

en: Internal error
da: Intern fejl

en: Unknown error
da: Ukendt fejl

en: Could not find %1
da: Kunne ikke finde %1

en: Parsing error in %1 at line %2, column %3
    Error message: %4
da: Fortolkningsfejl i %1 på linje %2, kolonne %3
    Fejlbesked: %4

en: Invalid document: no file 'maindoc.xml'.
da: Ugyldigt dokument: ingen fil 'maindoc.xml'.

en: <p>The document <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
da: <p>Dokumentet <b>"%1"</b> er blevet ændret.</p><p>Vil du gemme det?</p>

en: The document "%1" has been modified.
    Do you want to save your changes or discard them?
da: Dokumentet "%1" er blevet ændret.
    Vil du gemme dine ændringer eller kassere dem?

en: Close Document
da: Luk dokument

en: %1 unsaved document (%2)
da: %1 ikke-gemt dokument (%2)

en: Reload
da: Genindlæs

en: Document Information
da: Dokumentinformation

en: Save as %1
da: Gem som %1

en: Save
da: Gem

en: Open Document
da: Åbn dokument

en: Export as PDF
da: Eksportér som PDF

en: Cannot export to the specified file
da: Kan ikke eksportere til den angivne fil

en: Document
da: Dokument

en: You will lose all changes made since your last save
    Do you want to continue?
da: Du vil miste alle ændringer siden du sidst gemte
    Vil du fortsætte?

en: Show %1 Toolbar
da: Vis %1-værktøjslinje

en: Hide %1 Toolbar
da: Skjul %1-værktøjslinje

en: Printing
da: Udskrift

en: Close
da: Luk

[ctx: choice for author profile]
en: Anonymous
da: Anonym

en: Week %1
da: Uge %1

en: Next year
da: Næste år

en: Previous year
da: Forrige år

en: Next month
da: Næste måned

en: Previous month
da: Forrige måned

en: Select a week
da: Vælg en uge

en: Select a month
da: Vælg en måned

en: Select a year
da: Vælg et år

en: Select the current day
da: Vælg den aktuelle dag

[ctx: 1=account name]
en: %1 (Default account)
da: %1 (standardkonto)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account name
da: Ændr kontonavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default account
da: Fravælg som standardkonto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default account
da: Vælg som standardkonto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify account description
da: Ændr kontobeskrivelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add account
da: Tilføj konto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete Account | Delete %1 Accounts
da[0]: Slet konto
da[1]: Slet %1 konti

en: Actual total cost: %1, planned total cost: %2
da: Faktisk omkostning i alt: %1, planlagt omkostning i alt: %2

en: Total
da: I alt

en: Actual
da: Faktisk

en: The total cost for the account shown as: Actual cost [ Planned cost ]
da: Den samlede omkostning for kontoen vist som: Faktisk omkostning [ Planlagt omkostning ]

[ctx: 1=calendar name]
en: %1 (Default calendar)
da: %1 (standardkalender)

en: Local
da: Lokal

en: Shared
da: Delt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar name
da: Ændr kalendernavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: De-select as default calendar
da: Fravælg som standardkalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: Select as default calendar
da: Vælg som standardkalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar timezone
da: Ændr kalenderens tidszone

[ctx: @title:column]
en: Name
da: Navn

[ctx: @title:column]
en: Timezone
da: Tidszone

[ctx: (qtundo-format)]
en: Re-parent calendar
da: Giv kalender ny forælder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move calendar
da: Flyt kalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add calendar
da: Tilføj kalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete calendar
da: Slet kalender

[ctx: NonWorking]
en: NW
da: IA

[ctx: Working]
en: W
da: A

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar state
da: Ændr kalendertilstand

[ctx: 1=time 2=The number of hours of work duration (non integer)]
en: %1, %2 hours
da: %1, %2 timer

[ctx: @info:tooltip]
en: Undefined
da: Udefineret

[ctx: @info:tooltip]
en: Non-working
da: Ikke-arbejde

[ctx: @info:tooltip]
en: Holiday
da: Helligdag

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar weekday
da: Ændr kalenderens ugedag

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify calendar date
da: Ændr kalenderdato

[ctx: @title:column]
en: Weekday
da: Ugedag

[ctx: @title:column]
en: Date
da: Dato

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the task
da: Opgavens navn

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type
da: Opgavetype

[ctx: @info:tooltip]
en: The person responsible for this task
da: Personen der er ansvarlig for denne opgave

[ctx: @info:tooltip]
en: List of resource allocations
da: Liste over ressourceallokeringer

[ctx: @info:tooltip]
en: The timing constraint type
da: Tidsbegrænsningstype

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint start time
da: Begræns starttidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Constraint end time
da: Begræns sluttidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Task notes
da: Opgavenoter

[ctx: @info:tooltip]
en: Work Breakdown Structure Code
da: Kode for arbejdsanalysestruktur (WBS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Node level
da: Opgaveniveau

[ctx: @info:tooltip]
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task
da: Risiko kontrollerer den PERT-fordeling der bruges ved beregning af det faktiske estimat for denne opgave

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for running costs
da: Konto for løbende omkostninger

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at startup of the task
da: Konto for omkostninger pådraget ved opstart af opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at startup of the task
da: Omkostninger pådraget ved opstart af opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for cost incurred at shutdown of the task
da: Konto for omkostninger pådraget ved nedlukning af opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost incurred at shutdown of the task
da: Omkostninger pådraget ved nedlukning af opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start time
da: Planlagt starttidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish time
da: Planlagt sluttidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start time allowed by dependencies
da: Tidligste starttidspunkt som afhængigheder tillader

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest finish time allowed by dependencies
da: Tidligste sluttidspunkt som afhængigheder tillader

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest start time allowed by dependencies
da: Seneste starttidspunkt som afhængigheder tillader

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest finish time allowed by dependencies
da: Seneste sluttidspunkt som afhængigheder tillader

[ctx: @info:tooltip]
en: The planned duration
da: Planlagt varighed

[ctx: @info:tooltip]
en: The variance of the duration
da: Varighedens varians

[ctx: @info:tooltip]
en: The optimistic duration
da: Optimistisk varighed

[ctx: @info:tooltip]
en: The pessimistic duration
da: Pessimistisk varighed

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a tasks start can be delayed without affecting the project completion time
da: Tid hvormed en opgaves start kan forsinkes uden at påvirke projektets fuldførelsestidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint
da: Tiden hvormed opgavens eller stiens varighed skal reduceres for at opfylde en tidsbegrænsning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Negative float is the duration by which the duration of a task or path has to be reduced in order to fulfill a timing constraint.
da: Negativ float er varigheden hvormed opgavens eller stiens varighed skal reduceres for at opfylde en tidsbegrænsning.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task
da: Tiden hvormed en opgave kan forsinkes eller forlænges uden at påvirke starten af en efterfølgende opgave

[ctx: @info:whatsthis]
en: Free float is the duration by which a task can be delayed or extended without affecting the start of any succeeding task.
da: Fri float er varigheden hvormed en opgave kan forsinkes eller forlænges uden at påvirke starten af en efterfølgende opgave.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Start to Late Start
da: Tiden fra tidlig start til sen start

[ctx: @info:whatsthis]
en: Start float is the duration from Early Start to Late Start.
da: Start-float er tiden fra tidlig start til sen start.

[ctx: @info:tooltip]
en: The duration from Early Finish to Late Finish
da: Tiden fra tidlig afslutning til sen afslutning

[ctx: @info:whatsthis]
en: Finish float is the duration from Early Finish to Late Finish.
da: Afslutnings-float er tiden fra tidlig afslutning til sen afslutning.

[ctx: @info:tooltip]
en: The resources assigned to the task
da: Ressourcerne der er tildelt opgaven

[ctx: @info:tooltip]
en: Task status
da: Opgavestatus

[ctx: @info:tooltip]
en: Task completion
da: Opgavefuldførelse

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort
da: Planlagt indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort
da: Faktisk indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort
da: Tilbageværende indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost
da: Planlagt omkostning

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost
da: Faktisk omkostning

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually started
da: Tidspunktet hvor opgaven faktisk blev startet

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is started
da: Viser om opgaven er startet

[ctx: @info:tooltip]
en: Time when task was actually finished
da: Tidspunktet hvor opgaven faktisk blev afsluttet

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows if the task is finished
da: Viser om opgaven er afsluttet

[ctx: @info:tooltip]
en: Status Note
da: Statusnote

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated expected estimate
da: Beregnet forventet estimat

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculated estimate variance
da: Varians for beregnet estimat

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate
da: Optimistisk estimat

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate
da: Pessimistisk estimat

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of estimate
da: Estimattype

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar used when estimate type is Duration
da: Kalenderen der bruges når estimattypen er Varighed

[ctx: @info:tooltip]
en: The most likely estimate
da: Det mest sandsynlige estimat

[ctx: @info:tooltip]
en: Type of risk
da: Risikotype

[ctx: @info:tooltip]
en: Shows the tasks scheduling status
da: Viser opgavens skemalægningsstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: The task has not been scheduled
da: Opgaven er ikke blevet skemalagt

en: An effort has been estimated, but no resource has been assigned
da: En indsats er blevet estimeret, men ingen ressource er blevet tildelt

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is overbooked
da: En ressource tildelt denne opgave er overbooket

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource assigned to this task is not available
da: En ressource tildelt denne opgave er ikke ledig

[ctx: @info:tooltip]
en: A timing constraint could not be met
da: En tidsbegrænsning kunne ikke overholdes

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resource could not meet the estimated effort
da: Den tildelte ressource kunne ikke tilbyde den estimerede indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: A scheduling error occurred
da: Der opstod en fejl under skemalægningen

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled
da: Budgetteret omkostning ved skemalagt arbejde (BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed
da: Budgetteret omkostning ved udført arbejde (BCWP)

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed
da: Faktisk omkostning ved udført arbejde (ACWP)

en: Schedule performance index (BCWP/BCWS)
da: Præstationsindeks (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the resource or resource group
da: Ressourcen eller ressourcegruppens navn

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the resource or resource group
da: Ressourcetype eller ressourcegruppetype

[ctx: @info:tooltip]
en: The initials of the resource
da: Ressourcens initialer

[ctx: @info:tooltip]
en: The e-mail address of the resource
da: Ressourcens e-mailadresse

[ctx: @info:tooltip]
en: The calendar defines when the resource is working
da: Kalenderen definerer hvornår ressourcen arbejder

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum load that can be assigned
da: Den maksimale belastning der kan tildeles

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines when the resource is available to the project
da: Definerer hvornår ressourcen er ledig til projektet

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, normal hours
da: Omkostning pr. time, normaltid

[ctx: @info:tooltip]
en: The cost pr hour, overtime hours
da: Omkostning pr. time, overtid

[ctx: @info:tooltip]
en: The fixed cost
da: Den faste omkostning

[ctx: @info:tooltip]
en: The account where the resource cost is accumulated
da: Konto til akkumulering af ressourceomkostning

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the account
da: Kontoens navn

[ctx: @info:tooltip]
en: The description of the account
da: Beskrivelse af kontoen

[ctx: @info:tooltip]
en: The schedules state
da: Skemaets tilstand

[ctx: @info:tooltip]
en: Controls resource overbooking when scheduling
da: Kontrollerer ressource-overbooking ved skemalægning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>Controls resource overbooking when scheduling.</para><para>If overbooking is allowed, a resource may be booked (on working days) to work more than it is available. This can happen if the resource is allocated to multiple tasks or are booked on other projects.</para><para>If overbooking is to be avoided, resources will not be booked more than they are available. On resource conflict, tasks will be delayed until the resource is available.</para>
da: <para>Kontrollerer ressource-overbooking ved skemalægning.</para><para>Hvis overbooking tillades, kan en ressource blive booket (på arbejdsdage) til at arbejde mere end den er tilgængelig. Dette kan ske hvis ressourcen er allokeret til flere opgaver eller er booket på andre projekter.</para><para>Hvis overbooking skal undgås, vil ressourcer ikke blive booket mere end de er tilgængelige. Ved ressourcekonflikt, vil opgaver blive udsat indtil ressourcen er tilgængelig.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The distribution to be used during scheduling
da: Fordelingen der skal bruges under skemalægning

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines the schedules to be calculated
da: Definerer de skemaer der skal beregnes

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled start time
da: Skemalagt starttidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduled finish time
da: Skemalagt afslutningstidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduling direction
da: Retning for skemalægning

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The scheduling direction.</para><para>If direction is Forward, the project is scheduled starting at the projects earliest start time specified in the main project dialog.</para><para>If direction is Backward, the project is scheduled starting at the projects latest finish time specified in the main project dialog.</para>
da: <para>Retning for skemalægning</para><para>Hvis retningen er Frem, skemalægges projektet med begyndelse ved projektets tidligste starttidspunkt angivet i hovedprojektdialogen.</para><para>Hvis retning er Tilbage, skemalægges projektet med begyndelse ved projektets seneste afslutningstidspunkt angivet i hovedprojektdialogen.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The scheduler used for calculating the project schedule
da: Skemalægningen der bruges til at beregne projektskemaet

[ctx: @info:whatsthis]
en: <para>The scheduler used for calculating the project schedule.</para><para>The default built-in scheduler is the Network Scheduler.</para><para>Other schedulers presently available is RCPS if libRCPS is installed on your system. RCPS is a genetics based resource constrained project scheduler.</para>
da: <para>Skemalægningen der bruges til beregning af projektskemaet.</para><para>Den standard indbyggede skemalægning er Skemalægning via netværk.</para><para>Andre skemalægninger der i øjeblikket er tilgængelige er RCPS hvis libRCPS er installeret på dit system. RCPS er en ressourcebegrænset projektskemalægning baseret på genetik.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: The granularity used when calculating the project schedule
da: Den finmaskethed som bruges ved beregning af projektskemaet

[ctx: @info:tooltip]
en: The url of the document
da: Dokumentets URL

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of the document
da: Dokumenttype

[ctx: @info:tooltip]
en: The status of the document
da: Dokumentstatus

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines how this document is sent
da: Bestemmer hvordan dette dokument sendes

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the calendar
da: Kalenderens navn

[ctx: @info:tooltip]
en: The timezone of the calendar
da: Kalenderens tidszone

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the required task
da: Navnet på den påkrævede opgave

[ctx: @info:tooltip]
en: The name of the dependent task
da: Navnet på den afhængige opgave

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of relation
da: Forholdstype

[ctx: @info:tooltip]
en: The relations time lag
da: Forholdets tidsforsinkelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove document
da: Fjern dokument

en: Url
da: URL

en: Send As
da: Send som

en: Parent
da: Forælder

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Cost
da: BCWS-omkostning

[ctx: Cost based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Cost
da: BCWP-omkostning

[ctx: Cost based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Cost
da: ACWP-omkostning

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Scheduled]
en: BCWS Effort
da: BCWS-indsats

[ctx: Effort based Budgeted Cost of Work Performed]
en: BCWP Effort
da: BCWP-indsats

[ctx: Effort based Actual Cost of Work Performed]
en: ACWP Effort
da: ACWP-indsats

[ctx: Cost based Schedule Performance Index]
en: SPI Cost
da: SPI-omkostning

[ctx: Cost based Cost Performance Index]
en: CPI Cost
da: CPI-omkostning

[ctx: Effort based Schedule Performance Index]
en: SPI Effort
da: SPI-indsats

[ctx: Effort based Cost Performance Index]
en: CPI Effort
da: CPI-indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Budgeted Cost of Work Scheduled
da: Omkostningsbaseret budgetteret omkostning ved skemalagt arbejde (BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Budgeted Cost of Work Performed
da: Omkostningsbaseret budgetteret omkostning ved udført arbejde (BCWP)

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Actual Cost of Work Performed
da: Omkostningsbaseret faktisk omkostning ved udført arbejde (ACWP)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Budgeted Cost of Work Scheduled
da: Indsatsbaseret budgetteret omkostning ved skemalagt arbejde (BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Budgeted Cost of Work Performed
da: Indsatsbaseret budgetteret omkostning ved udført arbejde (BCWP)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Actual Cost of Work Performed
da: Indsatsbaseret faktisk omkostning ved udført arbejde (ACWP)

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Schedule Performance Index (BCWP/BCWS)
da: Omkostningsbaseret præstationsindeks (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost based Cost Performance Index (BCWP/ACWS)
da: Omkostningsbaseret omkostningspræstationsindeks (BCWP/ACWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Schedule Performance Index (BCWP/BCWS)
da: Indsatsbaseret skemapræstationsindeks (BCWP/BCWS)

[ctx: @info:tooltip]
en: Effort based Cost Performance Index (BCWP/ACWS)
da: Indsatsbaseret omkostningspræstationsindeks (BCWP/ACWS)

[ctx: @title:column]
en: Cost:
da: Omkostning:

[ctx: @title:column]
en: Effort:
da: Indsats:

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule Performance Index
da: Skemapræstationsindeks (SPI)

[ctx: @info:tooltip]
en: Cost Performance Index
da: Omkostningspræstationsindeks (CPI)

[ctx: @info:tooltip]
en: Performance indicators based on cost
da: Præstationsindikatorer baseret på omkostning

[ctx: @info:tooltip]
en: Performance indicators based on effort
da: Præstationsindikatorer baseret på indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: No resources has been allocated
da: Ingen ressourcer er blevet allokeret

[ctx: @info:tooltip 1=resource name]
en: Allocated resource:<nl/>%1
da: Allokeret ressource:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Allocated resources:<nl/>%1
da: Allokerede ressourcer:<nl/>%1

en: Target times
da: Måltidspunkter

[ctx: @info:tooltip]
en: Earliest start and latest finish
da: Tidligste start og seneste afslutning

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, estimate type is Effort
da: Kan ikke bruges, estimattypen er Indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: Not applicable, constraint is Fixed Interval
da: Kan ikke bruges. Begrænsningen er Fast interval

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated effort: %1
da: Estimeret indsats: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Estimated duration: %1
da: Estimeret varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic effort: %1
da: Optimistisk indsats: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic duration: %1
da: Optimistisk varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic effort: %1
da: Pessimistisk indsats: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic duration: %1
da: Pessimistisk varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost: %1
da: Konto for ressourceomkostninger: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for resource cost
da: Konto for ressourceomkostninger

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task startup cost: %1
da: Konto for opgavens opstartsomkostninger: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task startup cost
da: Konto for opgavens opstartsomkostninger

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task shutdown cost: %1
da: Konto for opgavens nedlukningsomkostninger: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Account for task shutdown cost
da: Konto for opgavens nedlukningsomkostninger

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled start: %1
da: Skemalagt start: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled finish: %1
da: Skemalagt afslutning: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduled duration: %1
da: Skemalagt varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT duration variance: %1
da: Varians for PERT-varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT estimate variance: %1
da: Varians for PERT-estimat: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT optimistic duration: %1
da: Optimistisk PERT-varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Optimistic estimate: %1
da: Optimistisk estimat: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT expected estimate: %1
da: Forventet PERT-estimat: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: PERT pessimistic duration: %1
da: Pessimistisk PERT-varighed: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Pessimistic estimate: %1
da: Pessimistisk estimat: %1

[ctx: @info:tooltip 1=list of resources]
en: Assigned resources:<nl/>%1
da: Tildelte ressourcer:<nl/>%1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task is %1% completed
da: Opgaven er %1% fuldført

en: Finished late
da: Afsluttet for sent

en: Finished early
da: Afsluttet for tidligt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
da: Afsluttet

en: Running late
da: Ved at blive forsinket

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
da: Kører

en: Started late
da: Startet for sent

en: Started early
da: Startet for tidligt

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
da: Startet

en: Not started
da: Ikke startet

en: Can start
da: Kan startes

en: Delayed
da: Udsat

en: Cannot start
da: Kan ikke starte

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 late
da: Afsluttede %1 for sent

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished %1 early
da: Afsluttede %1 for tidligt

[ctx: @info:tooltip]
en: Finished
da: Afsluttet

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 late
da: Startede %1 for sent

[ctx: @info:tooltip]
en: Started %1 early
da: Startede %1 for tidligt

[ctx: @info:tooltip]
en: Started
da: Startet

[ctx: @info:tooltip]
en: Running
da: Kører

[ctx: @info:tooltip]
en: Can start
da: Kan startes

[ctx: @info:tooltip]
en: Cannot start
da: Kan ikke starte

[ctx: @info:tooltip]
en: Not started
da: Ikke startet

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual start: %1
da: Faktisk start: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task started at: %1
da: Opgaven startede: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not started
da: Opgaven er ikke startet

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual finish: %1
da: Faktisk afslutning: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task finished at: %1
da: Opgaven afsluttedes: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: The task is not finished
da: Opgaven er ikke afsluttet

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned effort until %1: %2
da: Planlagt indsats indtil %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual effort used up to %1: %2
da: Faktisk indsats brugt frem til %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Remaining effort: %1
da: Tilbageværende indsats: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned cost until %1: %2
da: Planlagte omkostninger indtil %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual cost until %1: %2
da: Faktiske omkostninger indtil %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Resource allocation is expected when the task estimate type is  <emphasis>Effort</emphasis>
da: Ressourceallokering forventes når typen af opgaveestimat er <emphasis>Indsats</emphasis>

[ctx: @info:tooltip]
en: A resource has been overbooked
da: En ressource er blevet overbooket

[ctx: @info:tooltip]
en: No resource is available for this task
da: Ingen ressource er tilgængelig for denne opgave

[ctx: @info:tooltip]
en: Failed to comply with a timing constraint
da: Kunne ikke overholde en tidsbegrænsning

[ctx: @info:tooltip]
en: This task has not been scheduled
da: Denne opgave er ikke blevet skemalagt

[ctx: @info:tooltip]
en: The assigned resources cannot deliver the required estimated effort
da: De tildelte ressourcer kan ikke levere den estimerede nødvendige indsats

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling error
da: Fejl i skemalægning

[ctx: @info:tooltip]
en: Work breakdown structure code: %1
da: Kode for arbejdsanalysestruktur: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task level: %1
da: Opgaveniveau: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Scheduled at %1: %2
da: Budgetterede omkostninger ved skemalagt arbejde %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Budgeted Cost of Work Performed at %1: %2
da: Budgetterede omkostninger ved udført arbejde %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Actual Cost of Work Performed at %1: %2
da: Faktiske omkostninger ved udført arbejde %1: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule Performance Index at %1: %2
da: Præstationsindeks %1: %2

[ctx: Not available]
en: NA
da: Utilg.

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent to %1 at %2
da: Seneste Work Package sendt til %1 %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received from %1 at %2
da: Seneste Work Package modtaget fra %1 %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Not available
da: Ikke tilgængelig

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package sent: %1
da: Seneste Work Package sendt: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Latest work package received: %1
da: Seneste Work Package modtaget: %1

[ctx: @title:column]
en: Responsible
da: Ansvarlig

[ctx: @title:column]
en: Allocation
da: Allokering

[ctx: @title:column]
en: Estimate Type
da: Estimattype

[ctx: @title:column]
en: Calendar
da: Kalender

[ctx: @title:column]
en: Estimate
da: Estimat

[ctx: @title:column]
en: Optimistic
da: Optimistisk

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic
da: Pessimistisk

[ctx: @title:column]
en: Risk
da: Risiko

[ctx: @title:column]
en: Priority
da: Prioritet

[ctx: @title:column]
en: Constraint
da: Begrænsning

[ctx: @title:column]
en: Constraint Start
da: Start på begrænsning

[ctx: @title:column]
en: Constraint End
da: Slut på begrænsning

[ctx: @title:column]
en: Running Account
da: Løbende konto

[ctx: @title:column]
en: Startup Account
da: Opstartskonto

[ctx: @title:column]
en: Startup Cost
da: Opstartsomkostning

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Account
da: Nedlukningskonto

[ctx: @title:column]
en: Shutdown Cost
da: Nedlukningsomkostninger

[ctx: @title:column]
en: Description
da: Beskrivelse

[ctx: @title:column]
en: Expected
da: Forventet

[ctx: @title:column]
en: Variance (Est)
da: Varians (est.)

[ctx: @title:column]
en: Start Time
da: Starttidspunkt

[ctx: @title:column]
en: End Time
da: Sluttidspunkt

[ctx: @title:column]
en: Early Start
da: Tidlig start

[ctx: @title:column]
en: Early Finish
da: Tidlig afslutning

[ctx: @title:column]
en: Late Start
da: Sen start

[ctx: @title:column]
en: Late Finish
da: Sen afslutning

[ctx: @title:column]
en: Positive Float
da: Positiv float

[ctx: @title:column]
en: Free Float
da: Fri float

[ctx: @title:column]
en: Negative Float
da: Negativ float

[ctx: @title:column]
en: Start Float
da: Start-float

[ctx: @title:column]
en: Finish Float
da: Afslutnings-float

[ctx: @title:column]
en: Assignments
da: Tildelinger

[ctx: @title:column]
en: Duration
da: Varighed

[ctx: @title:column]
en: Variance (Dur)
da: Varians (var.)

[ctx: @title:column]
en: Optimistic (Dur)
da: Optimistisk (var.)

[ctx: @title:column]
en: Pessimistic (Dur)
da: Pessimistisk (var.)

[ctx: @title:column]
en: % Completed
da: % fuldført

[ctx: @title:column]
en: Planned Effort
da: Planlagt indsats

[ctx: @title:column]
en: Actual Effort
da: Faktisk indsats

[ctx: @title:column]
en: Remaining Effort
da: Tilbageværende indsats

[ctx: @title:column]
en: Planned Cost
da: Planlagt omkostning

[ctx: @title:column]
en: Actual Cost
da: Faktisk omkostning

[ctx: @title:column]
en: Actual Start
da: Faktisk start

[ctx: @title:column]
en: Started
da: Startet

[ctx: @title:column]
en: Actual Finish
da: Faktisk afslutning

[ctx: @title:column]
en: Finished
da: Afsluttet

[ctx: @title:column]
en: Status Note
da: Statusnote

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Status
da: Status for skemalægning

[ctx: @title:column]
en: Not Scheduled
da: Ikke skemalagt

[ctx: @title:column]
en: Assignment Missing
da: Tildeling mangler

[ctx: @title:column]
en: Resource Overbooked
da: Ressource overbooket

[ctx: @title:column]
en: Resource Unavailable
da: Ressource ikke tilgængelig

[ctx: @title:column]
en: Constraints Error
da: Begrænsningsfejl

[ctx: @title:column]
en: Effort Not Met
da: Indsats ikke nået

[ctx: @title:column]
en: Scheduling Error
da: Fejl i skemalægning

[ctx: @title:column]
en: WBS Code
da: WBS-kode

[ctx: @title:column Node level]
en: Level
da: Niveau

[ctx: @title:column]
en: Critical
da: Kritisk

[ctx: @title:column]
en: Critical Path
da: Kritisk sti

[ctx: @title:column]
en: Owner
da: Ejer

[ctx: @title:column]
en: Time
da: Tid

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package owner
da: Work Package-ejer

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package status
da: Work Package-status

[ctx: @info:tooltip]
en: Work package send/receive time
da: Modtage-/sendetidspunkt for Work Package

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
da: Ændr navn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
da: Ændr opgavenavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
da: Ændr navn på milepæl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
da: Ændr navn på oversigtsopgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
da: Ændr projektnavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify responsible
da: Ændr ansvarlig

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task description
da: Ændr opgavebeskrivelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint type
da: Ændr begrænsningstype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint start time
da: Ændr starttidspunkt for begrænsning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify constraint end time
da: Ændr sluttidspunkt for begrænsning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate type
da: Ændr estimattype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate calendar
da: Ændr estimatkalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify estimate
da: Ændr estimat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify optimistic estimate
da: Ændr optimistisk estimat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify pessimistic estimate
da: Ændr pessimistisk estimat

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify risk type
da: Ændr risikotype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify running account
da: Ændr løbende konto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup account
da: Ændr opstartskonto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify startup cost
da: Ændr opstartsomkostninger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown account
da: Ændr nedlukningskonto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify shutdown cost
da: Ændr nedlukningsomkostninger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
da: Ændr tilbageværende indsats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
da: Ændr faktisk indsats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual start time
da: Ændr faktisk starttidspunkt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual finish time
da: Ændr faktisk sluttidspunkt

en: Resources
da: Ressourcer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource
da: Tilføj ressource

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource allocations
da: Ændr ressourceallokeringer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
da: Ændr fuldførelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
da: Sæt til afsluttet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert %1
da: Indsæt %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move tasks
da: Flyt opgaver

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task
da: Tilføj opgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-task
da: Tilføj delopgave

en: Path
da: Sti

en: Critical Path
da: Kritisk sti

en: Critical
da: Kritisk

en: Non-critical
da: Ikke kritisk

en: Child
da: Barn

en: Lag
da: Tidsforsinkelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation type
da: Ændr forholdstype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify relation time lag
da: Ændr forholdets tidsforsinkelse

[ctx: @info:tooltip]
en: Not allocated
da: Ikke allokeret

[ctx: @info:tooltip]
en: Allocated units: %1%
da: Allokerede enheder: %1%

en: Maximum units available: %1%
da: Maksimalt antal enheder tilgængelige: %1%

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Required Resources</title><para>A working resource can be assigned to one or more required resources. A required resource is a material resource that the working resource depends on in order to do the work.</para><para>To be able to use a material resource as a required resource, the material resource must be part of a group of type <emphasis>Material</emphasis>.</para>
da: <title>Påkrævede ressourcer</title><para>En arbejdsressource kan tildeles til en eller flere påkrævede ressourcer. En påkrævet ressource er en materialeressource som arbejdsressourcen er afhængig af for at kunne udføre arbejdet.</para><para>For at kunne bruge en materialeressource som påkrævet ressource, skal materialeressourcen først være del af en gruppe af typen <emphasis>materiale</emphasis>.</para>

en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
da[0]: Der er %1 ressource tilgængelig i denne gruppe
da[1]: Der er %1 ressourcer tilgængelig i denne gruppe

en: Allocation
da: Allokering

[ctx: @title:column]
en: Available
da: Tilgængelig

[ctx: @title:column]
en: Required Resources
da: Påkrævede ressourcer

en: Resource allocation
da: Ressourceallokering

[ctx: @info:tootip]
en: Available resources or resource units
da: Tilgængelige ressourcer eller ressourceenheder

[ctx: @info:tootip]
en: Required material resources
da: Påkrævede materialeressourcer

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Required Resources</title><para>A working resource can be assigned to one or more required resources. A required resource is a material resource that the working resource depends on in order to do the work.</para><para>To be able to use a material resource as a required resource, the material resource must be part of a group of type Material.</para>
da: <title>Påkrævede ressourcer</title><para>En arbejdsressource kan tildeles til en eller flere påkrævede ressourcer. En påkrævet ressource er en materialeressource som arbejdsressourcen er afhængig af for at kunne udføre arbejdet.</para><para>For at kunne bruge en materialeressource som påkrævet ressource, skal materialeressourcen først være del af en gruppe af typen materiale.</para>

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 allocated out of %2 available
da: %1 allokeret ud af %2 tilgængelige

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 resource requested for dynamic allocation | %1 resources requested for dynamic allocation
da[0]: %1 ressource ønsket til dynamisk allokering
da[1]: %1 ressourcer ønsket til dynamisk allokering

[ctx: @info:tooltip]
en: %1 resource allocated | %1 resources allocated
da[0]: %1 ressource allokeret
da[1]: %1 ressourcer allokeret

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Group allocations</title><para>You can allocate a number of resources from a group and let the scheduler select from the available resources at the time of scheduling.</para> These dynamically allocated resources will be in addition to any resource you have allocated specifically.
da: <title>Gruppeallokeringer</title><para>Du kan allokere et antal ressourcer fra en gruppe og lade skemalægningen vælge fra de tilgængelige ressourcer på skemalægningstidspunktet.</para> Disse dynamisk allokerede ressourcer vil komme oveni ressourcer du måtte have allokeret specifikt.

[ctx: 1: free resources, 2: number of resources]
en: %1 of %2
da: %1 af %2

[ctx: @info:tooltip]
en: There is %1 resource available in this group | There are %1 resources available in this group
da[0]: Der er %1 ressource tilgængelig i denne gruppe
da[1]: Der er %1 ressourcer tilgængelige i denne gruppe

[ctx: @info:tooltip]
en: No material resources available
da: Ingen materialeressourcer tilgængelige

[ctx: @info:tooltip]
en: No required resources
da: Ingen påkrævede ressourcer

[ctx: @info:tooltip]
en: Material resources cannot have required resources
da: Materialeressourcer kan ikke have påkrævede ressourcer

[ctx: @info:tooltip]
en: Team resources cannot have required resources
da: Hold-ressourcer kan ikke have påkrævede ressourcer

en: External project: %1
da: Eksternt projekt: %1

en: The total booking on %1, along with the maximum hours for the resource
da: Den samlede booking på %1, samt ressourcens maksimale timeantal

en: Total booking by this task
da: Booking i alt af denne opgave

en: Total booking by the external project
da: Booking i alt af det eksterne projekt

en: Booking by this task on %1
da: Booking af denne opgave på %1

en: Booking by external project on %1
da: Booking af eksternt projekt på %1

en: The total hours booked
da: Timer booket i alt

en: Bookings on %1
da: Booking på %1

[ctx: @info:tooltip]
en: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Assigned: %5<nl/>Available: %6
da: %1: %2<nl/>%3: %4<nl/>Tildelt: %5<nl/>Tilgængelig: %6

en: Start Time
da: Starttidspunkt

en: End Time
da: Sluttidspunkt

[ctx: @title:column noun]
en: Load
da: Indlæs

[ctx: @info:tooltip]
en: %1:<nl/>This resource will be automatically allocated to new tasks
da: %1:<nl/>Denne ressource vil automatisk blive allokeret til nye opgaver

[ctx: Default (calendar name)]
en: Default (%1)
da: Standard (%1)

[ctx: @info:tooltip]
en: A team resource does not have a calendar
da: En hold-ressource har ikke en kalender

[ctx: @info:tooltip]
en: No calendar
da: Ingen kalender

[ctx: @info:tooltip 1=calendar name]
en: Using default calendar: %1
da: Bruger standardkalender: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from: %1
da: Tilgængelig fra: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available from project target start time: %1
da: Tilgængelig fra projektets planlagte starttidspunkt: %1

[ctx: infor:tooltip]
en: Available until: %1
da: Tilgængelig indtil: %1

en: Cost per hour, normal time: %1
da: Omkostning pr. time, normaltid: %1

en: Cost per hour, overtime: %1
da: Omkostning pr. time, overtid: %1

en: Account: %1
da: Konto: %1

en: Initials
da: Initialer

en: Email
da: E-mail

en: Calendar
da: Kalender

en: Limit (%)
da: Grænse (%)

en: Available From
da: Tilgængelig fra

en: Available Until
da: Tilgængelig indtil

en: Normal Rate
da: Normalsats

en: Overtime Rate
da: Overtidssats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource name
da: Ændr ressourcenavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource auto allocate
da: Ændr automatisk ressourceallokering

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup name
da: Ændr ressourcegruppenavn

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource type
da: Ændr ressourcetype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resourcegroup type
da: Ændr ressourcegruppetype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource initials
da: Ændr ressourceinitialer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource email
da: Ændr ressource-e-mail

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource calendar
da: Ændr ressourcekalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available units
da: Ændr ressourcens tilgængelige enheder

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available from
da: Ændr ressourcens tilgængelig fra

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource available until
da: Ændr ressourcens tilgængelig indtil

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource normal rate
da: Ændre ressourcens normalsats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource overtime rate
da: Ændr ressourcens overtidssats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify resource account
da: Ændr ressourcekonto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource from address book | Add %1 resources from address book
da[0]: Tilføj ressource fra adressebog
da[1]: Tilføj %1 ressourcer fra adressebog

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move resource | Move %1 resources
da[0]: Flyt ressource
da[1]: Flyt %1 ressourcer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Copy resource | Copy %1 resources
da[0]: Kopiér ressource
da[1]: Kopiér %1 ressourcer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add resource group
da: Tilføj ressourcegruppe

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify schedule name
da: Ændr skemanavn

en: Allow
da: Tillad

en: Avoid
da: Undgå

en: (Avoid)
da: (Undgå)

en: (Allow)
da: (Tillad)

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking resources
da: Tillad overbooking af ressourcer

[ctx: @info:tooltip]
en: Avoid overbooking resources
da: Undgå overbooking af ressourcer

[ctx: @info:tooltip]
en: Allow overbooking of resources
da: Tillad overbookning af ressourcer

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always allows overbooking of resources
da: %1 tillader altid overbooking af ressourcer

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always avoids overbooking of resources
da: %1 undgår altid overbooking af ressourcer

[ctx: @label:listbox]
en: Allow
da: Tillad

[ctx: @label:listbox]
en: Avoid
da: Undgå

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify allow overbooking
da: Ændr tilladelse af overbooking

[ctx: @info:tooltip]
en: Use PERT distribution to calculate expected estimate for the tasks
da: Brug PERT-fordeling til at beregne det forventede estimat for opgaverne

[ctx: @info:tooltip]
en: Use the tasks expected estimate directly
da: Brug opgavens forventede estimat direkte

[ctx: @label:listbox]
en: None
da: Ingen

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling distribution
da: Ændr fordeling for skemalægning

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned start: %1<nl/>Target start: %2
da: Planlagt start: %1<nl/>Mål for start: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target start: %1
da: Mål for start: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Planned finish: %1<nl/>Target finish: %2
da: Planlagt afslutning: %1<nl/>Mål for afslutning: %2

[ctx: @info:tooltip]
en: Target finish: %1
da: Mål for afslutning: %1

en: Backwards
da: Tilbage

en: Forward
da: Frem

en: (Backwards)
da: (Tilbage)

en: (Forward)
da: (Frem)

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target end time
da: Skemalæg projekt ud fra mål for sluttidspunkt

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule project from target start time
da: Skemalæg projekt ud fra mål for starttidspunkt

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target start time
da: %1 skemalægger altid ud fra målet for starttidspunkt

[ctx: @info:tooltip 1=scheduler name]
en: %1 always schedules from target end time
da: %1 skemalægger altid ud fra målet for sluttidspunkt

[ctx: @label:listbox]
en: Backwards
da: Tilbage

[ctx: @label:listbox]
en: Forward
da: Frem

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling direction
da: Ændr retning for skemalægning

en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduler
da: Ændr skemalægning

[ctx: Scheduling granularity not supported]
en: None
da: Ingen

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling granularity not supported
da: Finmaskethed af skemalægning ikke understøttet

[ctx: @info:tooltip]
en: Selected scheduling granularity: %1
da: Valgt finmaskethed af skemalægning: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify scheduling granularity
da: Ændr finmaskethed af skemalægning

en: State
da: Tilstand

en: Mode
da: Tilstand

en: Direction
da: Retning

en: Distribution
da: Fordeling

note: i18n("Calculate");
en: Planned Start
da: Planlagt start

en: Planned Finish
da: Planlagt afslutning

en: Scheduler
da: Skemalægning

[ctx: title:column]
en: Granularity
da: Finmaskethed

en: Message
da: Meddelelse

en: Phase
da: Fase

en: Severity
da: Alvorlighed

en: Not Started
da: Ikke startet

en: Tasks that should have been started
da: Opgaver der burde være startet

en: Tasks that are running
da: Opgaver der kører

en: Tasks that have finished during this period
da: Opgaver der er blevet afsluttet i denne periode

en: Next Period
da: Næste periode

en: Tasks that are scheduled to start next period
da: Opgaver der er skemalagt til start i næste periode

en: Sent to %1 at %2
da: Sendt til %1 %2

en: Received from %1 at %2
da: Modtaget fra %1 %2

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: Work package sent at: %1
da: Work Package sendt: %1

en: Work package transmission received at: %1
da: Work Package-overførsel modtaget: %1

en: Task reported %1% completed
da: Opgaver rapporteret %1% fuldført

en: No store backend
da: Ingen lagringsmotor

en: Parsing error in the main document at line %1, column %2
    Error message: %3
da: Fortolkningsfejl i hoveddokumentet på linje %1, kolonne %2
    Fejlbesked: %3

[ctx: Page size]
en: Screen
da: Skærm

en: Millimeters (mm)
da: Millimeter (mm)

en: Centimeters (cm)
da: Centimeter (cm)

en: Decimeters (dm)
da: Decimeter (dm)

en: Points (pt)
da: Punkter (pt)

en: Unsupported unit
da: Ikke understøttet enhed

en: The directory mode is not supported for remote locations.
da: Mappetilstand er ikke understøttet for eksterne placeringer.

en: Settings
da: Indstillinger

en: Printing Options
da: Udskriftsindstillinger

[ctx: @action:inmenu]
en: Add Account
da: Tilføj konto

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
da: Generelt

en: View Settings
da: Visningsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Show:
da: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Periodicity:
da: Periodicitet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
da: Dag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
da: Uge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
da: Måned

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
da: Sammenlagt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
da: Faktisk omkostning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Planned cost
da: Planlagt omkostning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual and planned
da: Faktisk og planlagt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Deviation
da: Afvigelse

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Start date
da: Startdato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectstartBtn)
en: Project start
da: Projektstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
da: Dato

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: End date
da: Slutdato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_currentdateBtn)
en: Current date
da: Nuværende dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_projectendBtn)
en: Project end
da: Projektafslutning

en: Work...
da: Arbejde...

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Weekday State
da: Ændr ugedagsstatus

en: Add Calendar
da: Tilføj kalender

en: Add Subcalendar
da: Tilføj underkalender

[ctx: @action]
en: Delete
da: Slet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Calendar
da: Ændr kalender

[ctx: (qtundo-format)]
en: %1: Set to Non-Working
da: %1: Sæt til ikke-arbejde

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set %1 to Undefined
da: Sæt %1 til udefineret

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Project Schedule:
da: Projektskema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Probability of finishing before
da: Sandsynlighed for fuldførelse inden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: is
da: er

en: Add Task
da: Tilføj opgave

en: Add Task...
da: Tilføj opgave...

en: Add Milestone...
da: Tilføj milepæl...

en: Add Sub-Task
da: Tilføj delopgave

en: Add Sub-Task...
da: Tilføj delopgave...

en: Add Sub-Milestone...
da: Tilføj delmilepæl...

en: Edit...
da: Redigér...

[ctx: @action View a document]
en: View...
da: Vis...

[ctx: @title:window]
en: Attach Document
da: Vedlæg dokument

[ctx: @title:window]
en: Cannot Attach Document
da: Kan ikke vedlægge dokument

[ctx: @title:window]
en: Modify Url
da: Ændr URL

en: Cannot Modify Url
da: Kan ikke ændre URL

en: Document url already exists: %1
da: Dokument-URL findes allerede: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify documents
da: Ændr dokumenter

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document url
da: Ændr dokument-URL

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document type
da: Ændr dokumenttype

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document status
da: Ændr dokumentstatus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify document send control
da: Ændr sendekontrol for dokument

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add document
da: Tilføj dokument

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
da: Tilføj...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
da: Skift...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
da: Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
da: Åbn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Timeline
da: Tidslinje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineHide)
en: Hide
da: Skjul

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineForeground)
en: Foreground
da: Forgrund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_timeLineBackground)
en: Background
da: Baggrund

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: Line width
da: Linjebredde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label)
en: Line color
da: Linjefarve

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Additional text information
da: Yderligere information om tekst

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTaskName)
en: Task name
da: Opgavenavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showResourceNames)
en: Resource names
da: Ressourcenavne

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Additional graphics information
da: Yderligere information om grafik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showDependencies)
en: Task dependencies
da: Opgaveafhængigheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCompletion)
en: Task completion
da: Opgavefuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showTimeConstraint)
en: Time constraints
da: Tidsbegrænsninger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showPositiveFloat)
en: Positive float
da: Positiv float

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showNegativeFloat)
en: Negative float
da: Negativ float

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalPath)
en: Critical path
da: Kritisk sti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showCriticalTasks)
en: Critical tasks
da: Kritiske opgaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_showSchedulingError)
en: Scheduling errors
da: Fejl i skemalægning

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Actual finish: %2<nl/>Planned finish: %3<nl/>Status: %4
da: Navn: %1<nl/>Faktisk afslutning: %2<nl/>Planlagt afslutning: %3<nl/>Status: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Completion: %2 %<nl/>Actual start: %3<nl/>Planned: %4 - %5<nl/>Status: %6
da: Navn: %1<nl/>Fuldførelse: %2 %<nl/>Faktisk start: %3<nl/>Planlagt: %4 - %5<nl/>Status: %6

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Constraint type: %5<nl/>Constraint time: %6<nl/>Negative float: %7 h
da: Navn: %1<nl/>Planlagt: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Begrænsningstype: %5<nl/>Begrænsningstid: %6<nl/>Negativ float: %7 h

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Scheduling: %5
da: Navn: %1<nl/>Planlagt: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Skemalægning: %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2<nl/>Status: %3<nl/>Constraint type: %4<nl/>Constraint time: %5<nl/>Negative float: %6 h
da: Navn: %1<nl/>Planlagt: %2<nl/>Status: %3<nl/>Begrænsningstype: %4<nl/>Begrænsningstid: %5<nl/>Negativ float: %6 h

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2<nl/>Status: %3<nl/>Scheduling: %4
da: Navn: %1<nl/>Planlagt: %2<nl/>Status: %3<nl/>Skemalægning: %4

[ctx: @info:tooltip]
en: Name: %1<nl/>Planned: %2 - %3
da: Navn: %1<nl/>Planlagt: %2 - %3

en: Chart
da: Diagram

en: Gantt Chart Settings
da: Gantt-diagramindstillinger

[ctx: @title:tab]
en: Chart
da: Diagram

en: Show Project
da: Vis projekt

[ctx: @action:inmenu]
en: Month
da: Måned

[ctx: @action:inmenu]
en: Week
da: Uge

[ctx: @action:inmenu]
en: Day
da: Dag

[ctx: @action:inmenu]
en: Hour
da: Time

[ctx: Interval length]
en: Length
da: Længde

en: Edit Work Intervals
da: Redigér arbejdsintervaller

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Work Interval
da: Ændr arbejdsinterval

[ctx: Start time]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
da: Længde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bAddInterval)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stretchLastSection)
en: Stretch last section
da: Udstræk sidste sektion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
da: Vælg kolonner der skal vises:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
da: S&kjulte kolonner:

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
da: S&ynlige kolonner:

en: Tree View
da: Trævisning

en: Tree View Column Configuration
da: Konfiguration af trævisningskolonne

en: Main View
da: Hovedvisning

en: Main View Column Configuration
da: Konfiguration af hovedvisningskolonne

en: Auxiliary View
da: Hjælpevisning

en: Auxiliary View Column Configuration
da: Konfiguration af hjælpevisningskolonne

en: Currency Settings
da: Valutaindstillinger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify currency settings
da: Ændr valutaindstillinger

en: Project Settings
da: Projektindstillinger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify main project
da: Ændr hovedprojekt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wbslabel)
en: WBS:
da: AAS:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
da: Projektnavnet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
da: Projektlederen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose a project leader from your address book.
da: Vælg en projektleder fra din adressebog.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
da: &Vælg...

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Range
da: Skemalægningsområde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest start:
da: Tidligste start:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Latest finish:
da: Seneste afslutning:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, resourcesType)
en: File
da: Fil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourcesBrowseBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsBrowseBtn)
en: Browse...
da: Gennemse...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, projectsType)
en: Directory
da: Mappe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_documents)
en: Documents
da: Dokumenter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
da: Arkiv

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Archive:
da: Arkiv:

en: Milestone Progress
da: Milepælsfremgang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone completion
da: Ændr milepælsfuldførelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove task dependency
da: Fjern opgaveafhængighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
da: Opgaver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, available)
en: Available tasks
da: Tilgængelige opgaver

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
da: Tilføj påkrævet opgave

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBtn)
en: Remove required task
da: Fjern påkrævet opgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Float:
da: Float i alt:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_header)
en: Header
da: Sidehoved

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerProject) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerProject)
en: Project name
da: Projektnavn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerPage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerPage)
en: Page number
da: Sidenummer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerManager) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerManager)
en: Project manager
da: Projektleder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_footer)
en: Footer
da: Sidefod

en: Re-calculate Schedule
da: Genberegn skema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnCurrent)
en: Re-calculate from current date/time
da: Genberegn fra nuværende dato/klokkeslæt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, btnFrom)
en: Re-calculate from:
da: Genberegn fra:

[ctx: @label:spinbox Time lag]
en: Lag:
da: Forsinkelse:

[ctx: @info:tooltip]
en: <emphasis>Lag</emphasis> is the time the dependent task is delayed
da: <emphasis>Forsinkelse</emphasis> er tiden som den afhængige opgave udskydes

[ctx: @title:window]
en: Add Dependency
da: Tilføj afhængighed

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
da: Tilføj opgaveafhængighed

[ctx: @title:window]
en: Edit Dependency
da: Redigér afhængighed

[ctx: @action:button]
en: Delete
da: Slet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
da: Slet opgaveafhængighed

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task dependency
da: Ændr opgaveafhængighed

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_internalAppointments)
en: Show internal appointments
da: Vis interne aftaler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_externalAppointments)
en: Show external appointments
da: Vis eksterne aftaler

en: Resource Assignments View Settings
da: Indstillinger for visning af ressourcetildelinger

en: No task attributed
da: Ingen opgave tilskrevet

en: No resource attributed
da: Ingen ressource tilskrevet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Advance
da: Forud

[ctx: title:column]
en: Group
da: Gruppe

[ctx: title:column]
en: Select team members
da: Vælg holdmedlemmer

en: Resource Settings
da: Ressourceindstillinger

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Resource
da: Ændr ressource

en: Add Resource Group
da: Tilføj ressourcegruppe

en: Add Resource
da: Tilføj ressource

en: Add Schedule
da: Tilføj skema

en: Add Sub-schedule
da: Tilføj underskema

en: Calculate
da: Beregn

en: Baseline
da: Basislinje

[ctx: @action]
en: Detach
da: Frigør

[ctx: (qtundo-format)]
en: Create sub-schedule
da: Opret underskema

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
da: Tilføj skema %1

[ctx: @action]
en: Show Debug Information
da: Vis fejlsøgningsinformation

en: Result
da: Resultat

en: Scheduling Log
da: Log over skemalægning

en: Estimate Conversions
da: Estimatkonverteringer

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Estimate Conversions
da: Ændr estimatkonverteringer

en: Summary Task Settings
da: Indstillinger for oversigtsopgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Summary Task
da: Ændr oversigtsopgave

en: The Work Breakdown Structure introduces numbering for all tasks in the project, according to the task structure.
    The WBS code is auto-generated.
    You can define the WBS code pattern using the Define WBS Pattern command in the Tools menu.
da: Arbejdsanalysestrukturen (WBS) indfører nummerering for alle opgaver i projektet, i henhold til opgavestrukturen.
    AAS-koden genereres automatisk.
    Du kan definere AAS-kodemønstret ved at bruge punktet Definér AAS-mønster i menuen Værktøjer.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task
da: Ændr opgave

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, wbslabel)
en: Work Breakdown Structure
da: Arbejdsanalysestruktur (WBS)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The name of the Task.
da: Opgavens navn.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
da: Personen som er ansvarlig for denne opgave.
    
    Dette er ikke begrænset til personer tilgængelige i en ressourcegruppe, men kan være hvem som helst. Du kan til og med få direkte adgang til din adressebog med knappen Vælg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
da: Ansvarlig:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
da: Indsæt en person fra din adressebog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
da: Vælg...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Priority:
da: Prioritet:

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Cost
da: Ændr opgaveomkostning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
da: Konto:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, startupGroup)
en: Startup
da: Opstart

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
da: Omkostning:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, shutdownGroup)
en: Shutdown
da: Nedlukning

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone description
da: Ændr milepælsbeskrivelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summary task description
da: Ændr beskrivelse af oversigtsopgave

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project description
da: Ændr projektbeskrivelse

en: Task Description
da: Opgavebeskrivelse

en: Task Settings
da: Opgaveindstillinger

en: &General
da: &Generelt

en: &Resources
da: &Ressourcer

en: &Documents
da: &Dokumenter

en: &Cost
da: &Omkostning

en: D&escription
da: B&eskrivelse

[ctx: @info:tooltip]
en: The type of task or the estimate type of the task
da: Opgavetypen eller opgavens estimattype

[ctx: @info:whatsthis]
en: <p>Indicates the type of task or the estimate type of the task.</p>The type can be set to <emphasis>Milestone</emphasis>, <emphasis>Effort</emphasis> or <emphasis>Duration</emphasis>.<nl/><note>If the type is <emphasis>Summary</emphasis> or <emphasis>Project</emphasis> the type is not editable.</note>
da: <p>bestemmer opgavetypen eller opgavens estimattype.</p>Typen kan sættes til <emphasis>Milepæl</emphasis>, <emphasis>Indsats</emphasis> eller <emphasis>Varighed</emphasis>.<nl/><note>Hvis typen er <emphasis>Oversigt</emphasis> eller <emphasis>Projekt</emphasis> kan typen ikke redigeres.</note>

[ctx: @info:tooltip]
en: Task with estimate type: %1
da: Opgave med estimattype: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Task type: %1
da: Opgavetype: %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to Milestone
da: Sæt type til milepæl

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set type to %1
da: Sæt type til %1

[ctx: @title resource allocations]
en: Allocations
da: Allokeringer

[ctx: @title]
en: Resources
da: Ressourcer

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag resources into the Task Editor and drop into the allocations- or responsible column
da: Træk ressourcer ind i opgaveredigeringen og slip dem i allokerings- eller ansvarlig-kolonnen

[ctx: @title]
en: Task Modules
da: Opgavemoduler

[ctx: @info:tooltip]
en: Drag a task module into the <emphasis>Task Editor</emphasis> to add it to the project
da: Træk et opgavemodul ind i <emphasis>opgaveredigeringen</emphasis> for at føje det til projektet

en: Add Milestone
da: Tilføj milepæl

en: Add Sub-Milestone
da: Tilføj delmilepæl

en: Indent Task
da: Indryk opgave

en: Unindent Task
da: Afindryk opgave

en: Move Up
da: Flyt op

en: Move Down
da: Flyt ned

[ctx: (qtundo-format)]
en: Log Send Workpackage
da: Log afsendelse af Work Packages

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task
da: Ændr opgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
da: N&avn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
da: Indsæt en person fra din adressebog.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Configuration. These settings affect the actual scheduling of the task.
    
    The estimation can be either effort based or duration based. If it is effort based, the final duration will depend on the resources assigned to the task. For duration based estimation, the assigned resources do not affect the fixed duration of the task, but only the costs.
da: Konfiguration af skemalægning. Disse indstillinger påvirker den faktiske skemalægning af opgaven.
    
    Estimatet kan enten være baseret på indsats eller varighed. Hvis det er indsatsbaseret, vil den endelige varighed afhængige af ressourcerne der tildeles til opgaven. For varighedsbaserede estimater påvirker tildelte ressourcer ikke opgavens faste varighed, men kun omkostningerne.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
da: Tidtagning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Soon as Possible
da: Så hurtigt som muligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: As Late as Possible
da: Så sent som muligt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Start Not Earlier Than
da: Start ikke tidligere end

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Finish Not Later Than
da: Afslut ikke senere end

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, textLabel3_2_3) i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, risk)
en: Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for this task.
da: Risiko kontrollerer den PERT-fordeling der bruges ved beregning af det faktiske estimat for denne opgave.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: <p>Risk controls the PERT distribution used when calculating the actual estimate for the task.
    <b>None</b> means the Expected estimate is used as is.
    <b>Low risk</b> means that a normal distribution is used.
    <b>High risk</b> means that the estimate will be slightly pessimistic compared to Low risk.</p>
da: <p>Risiko kontrollerer den PERT-fordeling der bruges ved beregning af det faktiske estimat for denne opgave.
    <b>Ingen</b>betyder at det forventede estimate bruges som det er.
    <b>Lav risiko</b> betyder at en normal fordeling bruges.
    <b>Høj risiko</b> betyder at estimatet vil blive en smule pessimistisk sammenlignet med lav risiko.</p>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_3)
en: Risk:
da: Risiko:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, risk)
en: <p>Risk controles the PERT distribution used when calculating the actual estimate for the task.
    <b>None</b> means the Expected estimate is used as is.
    <b>Low risk</b> means that a normal distribution is used.
    <b>High risk</b> means that the estimate will be slightly pessimistic compared to Low risk.</p>
da: <p>Risiko kontrollerer den PERT-fordeling der bruges ved beregning af det faktiske estimat for denne opgave.
    <b>Ingen</b>betyder at det forventede estimat bruges som det er.
    <b>Lav risiko</b> betyder at en normal fordeling bruges.
    <b>Høj risiko</b> betyder at estimatet vil blive en smule pessimistisk sammenlignet med lav risiko.</p>

en: Task Progress
da: Opgavefremgang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify Task Progress
da: Ændr opgavefremgang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task completion
da: Ændr opgavefuldførelse

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
da: Uge %1 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
da: Uge %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Task:
da: Opgave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
da: Startet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
da: Afsluttet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Edit mode:
da: Redigeringstilstand:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per resource
da: Pr. ressource

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, editmode)
en: Per task
da: Pr. opgave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
da: Forrige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
da: Næste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
da: Tilføj indgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
da: Fjern indgang

en: General Settings
da: Generelle indstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, periodGroupBox)
en: Period Definition
da: Periodedefinition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Period length (days):
da: Periodelængde (dage):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useCurrentDate)
en: Use current date
da: Brug nuværende dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, useWeekday)
en: Use weekday:
da: Brug ugedag:

en: Resource
da: Ressource

en: This Week
da: Denne uge

en: Total effort this week
da: Indsats i alt i denne uge

en: % Completed
da: % fuldført

en: Used Effort
da: Brugt indsats

en: Remaining Effort
da: Tilbageværende indsats

en: Planned Effort
da: Planlagt indsats

en: Header and Footer
da: Sidehoved og sidefod

en: Page:
da: Side:

en: Date:
da: Dato:

en: Manager:
da: Leder:

en: Project:
da: Projekt:

en: This view does not support printing.
da: Denne visning understøtter ikke udskrift.

[ctx: @title:tab]
en: Page Layout
da: Sidelayout

[ctx: @title:tab]
en: Header and Footer
da: Sidehoved og sidefod

en: Configure View...
da: Indstil visning...

en: Unsplit View
da: Afopdel visning

en: Split View
da: Opdel visning

en: WBS Definition
da: AAS-definition

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify WBS Code Definition
da: Ændr definition af WBS-kode

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame_2)
en: Define WBS code for the project
da: Definér WBS-kode for projektopgaven

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Project Code Definition
da: Definition af projektkode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
da: Kode:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
da: Adskiller:

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QFrame, frame)
en: Define default WBS code
da: Definér standard WBS-kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default Definition
da: Standarddefinition

[ctx: @info:tooltip Work Breakdown Structure code]
note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Define separate WBS codes for individual levels
da: Definér forskellige WBS-koder for enkelte niveauer

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, levelsGroup)
en: Use Levels Definition
da: Brug niveauets definition

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Code
da: Kode

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, levelsTable)
en: Separator
da: Adskiller

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add Level
da: Tilføj niveau

[ctx: @title]
en: Date
da: Dato

[ctx: @title]
en: Completion
da: Fuldførelse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: From:
da: Fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
da: Opdatering

[ctx: @title]
en: Resource
da: Ressource

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonCurSym)
en: Currency symbol:
da: Valutasymbol:

en: Fract digits:
da: Decimalcifre:

en: Here you can enter your usual currency symbol, e.g. $ or €.
da: Her kan du angive dit normale valutasymbol, f.eks. $ eller €.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, m_labMonFraDig)
en: Fractional digits:
da: Decimalcifre:

[ctx: Chart axis title 1=currency symbol]
en: Cost (%1)
da: Omkostning (%1)

[ctx: Chart axis title]
en: Effort (hours)
da: Indsats (timer)

en: Chart Settings
da: Diagramindstillinger

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Chart type
da: Diagramtype

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_linechart)
en: Line chart
da: Kurvediagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_barchart)
en: Bar chart
da: Søjlediagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_table)
en: Table
da: Tabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_showbasevalues)
en: Base values
da: Basisværdier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_showindices)
en: Indices
da: Indeks

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
da: Omkostning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwsEffort)
en: Show BCWS plot
da: Vis BCWS-plot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_bcwpEffort)
en: Show BCWP plot
da: Vis BCWP-plot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpCost) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_acwpEffort)
en: Show ACWP plot
da: Vis ACWP-plot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_spicost)
en: SPI Cost
da: SPI-omkostning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_spieffort)
en: SPI Effort
da: SPI-indsats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cpieffort)
en: CPI Effort
da: CPI-indsats

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cpicost)
en: CPI Cost
da: CPI-omkostning

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
da: Fra

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
da: Til

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, relationType)
en: Dependency Type
da: Afhængighedstype

en: Task status
da: Opgavestatus

en: Resource assignments
da: Ressourcetildelinger

en: Cost Performance
da: Omkostningspræstation

en: Effort Performance
da: Indsatsbaseret præstation

en: Cost Breakdown
da: Omkostningsanalyse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Page
da: Side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_first)
en: Go to first page
da: Gå til første side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_prev)
en: Go to previous page
da: Gå til forrige side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, ui_selector)
en: Show page
da: Vis side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: of
da: ud af

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_next)
en: Go to next page
da: Gå til næste side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, ui_last)
en: Go to last page
da: Gå til sidste side

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reportheader)
en: Enable report header
da: Aktivér rapportsidehoved

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reportheader)
en: Report Header
da: Rapportsidehoved

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, reportfooter)
en: Enable report footer
da: Aktivér rapportsidefod

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, reportfooter)
en: Report Footer
da: Rapportsidefod

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Page Header
da: Sidehoved

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerFirstpage)
en: Enable header on first page
da: Aktivér sidehoved på første side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerFirstpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: First page
da: Første side

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerLastpage)
en: Enable header on last page
da: Aktivér sidehoved på sidste side

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerLastpage) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Last page
da: Sidste side

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerOddpages)
en: Enable header on odd pages
da: Aktivér sidehoved på ulige sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerOddpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerOddpages)
en: Odd pages
da: Ulige sider

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerEvenpages)
en: Enable header on even pages
da: Aktivér sidehoved på lige sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerEvenpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerEvenpages)
en: Even pages
da: Lige sider

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, headerAllpages)
en: Enable header on all pages
da: Aktivér sidehoved på alle sider

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, headerAllpages) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footerAllpages)
en: All pages
da: Alle sider

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Page Footer
da: Sidefod

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerFirstpage)
en: Enable footer on first page
da: Aktivér sidefod på første side

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerOddpages)
en: Enable footer on odd pages
da: Aktivér sidefod på ulige sider

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerEvenpages)
en: Enable footer on even pages
da: Aktivér sidefod på lige sider

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerLastpage)
en: Enable footer on last page
da: Aktivér sidefod på sidste side

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, footerAllpages)
en: Enable footer on all pages
da: Aktivér sidefod på alle sider

[ctx: @title:window]
en: Export Report
da: Eksportér rapport

en: Export to text document failed
da: Eksportér til tekstdokument mislykkedes.

[ctx: @info]
en: Failed to export to <filename>%1</filename>
da: Kunne ikke eksportere til <filename>%1</filename>

en: Export to spreadsheet failed
da: Eksport til regneark mislykkedes.

en: Export to HTML failed
da: Eksport til HTML mislykkedes.

en: Edit Report
da: Redigér rapport

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit the report definition
da: Redigér rapportdefinitionen

[ctx: @info:whatsthis]
en: Opens the report design in the report design dialog.
da: Åbner rapportdesign i rapportdesigndialogen.

en: View report
da: Vis rapport

en: Undo all changes
da: Fortryd alle ændringer

[ctx: @title:window report section docker]
en: Headers && Footers
da: Sidehoved og sidefod

[ctx: @title:window report group section docker]
en: Groups
da: Grupper

[ctx: @title:column]
en: Column
da: Kolonne

[ctx: @title:column]
en: Sort
da: Sortér

[ctx: @title:column]
en: Header
da: Sidehoved

[ctx: @title:column]
en: Footer
da: Sidefod

[ctx: @title:column]
en: Page Break
da: Sideskift

[ctx: @info:tooltip]
en: Groups data by the selected column
da: Grupperer data efter den valgte kolonne

[ctx: @info:tooltip]
en: Sorts data
da: Sorterer data

[ctx: @info:tooltip]
en: Show header section
da: Vis sidehovedsektion

[ctx: @info:tooltip]
en: Show footer section
da: Vis sidefodsektion

[ctx: @info:tooltip]
en: Insert page break
da: Indsæt sideskift

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: No
da: Nej

en: Yes
da: Ja

en: After footer
da: Efter sidefod

en: Before header
da: Før sidehoved

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, groupLabel)
en: Group:
da: Gruppe:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose resource from address book
da: Vælg ressource fra adressebog

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblInitialsDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_initialslabel)
en: Initials:
da: Initialer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEmailDesc) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_emaillabel)
en: Email:
da: E-mail:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Resource type:
da: Ressourcetype:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Team
da: Hold

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_unitslabel)
en: Available:
da: Tilgængelig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_calendarlabel)
en: Calendar:
da: Kalender:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbfromunlimited) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_rbuntilunlimited)
en: Unlimited
da: Ubegrænset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_untilgroup)
en: Until
da: Indtil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, useRequired)
en: Required resources:
da: Påkrævede ressourcer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Hourly rate:
da: Timesats:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Overtime rate:
da: Overtidssats:

[ctx: @action:intoolbar]
en: Open Link
da: Åbn link

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, KPlato::StandardWorktimeDialogBase)
en: These values are used if your estimate is not in hours.
    Let us say Hours per day is 8. If you estimate that a task needs 3 days effort to complete, this is converted to 24 hours when the task is scheduled. The actual time it will take to complete is of course dependent on the availability of the person (or persons) that is assigned to the task.
da: Disse værdier benyttes hvis dit estimat ikke er i timer.
    Lad os sige at timer pr. dag er 8. Hvis du estimerer at opgaven behøver 3 dages indsats at fuldføre, omregnes dette til 24 timer når opgaven skemalægges. Den faktiske tid det tager at fuldføre afhænger naturligvis af tilgængeligheden af den eller de personer der har fået tildelt opgaven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
da: Timer pr. år:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
da: Timer pr. måned:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
da: Timer pr. uge:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
da: Disse værdier bruges når du estimerer den nødvendige indsats for at fuldføre en opgave.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
da: Timer pr. dag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Sched&ule:
da: Ske&ma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Optimistic:
da: Optimistisk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic:
da: Pessimistisk:

en: modified
da: ændret

en: &Details
da: &Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbEncrypt)
en: &Encrypt
da: &Kryptér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblKeywordsDesc)
en: Keywords:
da: Nøgleord:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblSubjectDesc)
en: Subject:
da: Emne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblLastPrintedDesc)
en: Last printed:
da: Seneste udskrift:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblEncryptedDesc)
en: Encryption:
da: Kryptering:

[ctx: Document title]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblRevisionDesc)
en: Revision number:
da: Versionsnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblModifiedDesc)
en: Modified:
da: Ændret:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbCommentsDesc)
en: Comments:
da: Kommentarer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCreatedDesc)
en: Created:
da: Oprettet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbReset)
en: &Reset
da: &Nulstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lbLanguageDesc)
en: Language:
da: Sprog:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblTitleDesc)
en: Title:
da: Titel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblPostalDesc)
en: Postal code:
da: Postnummer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCityDesc)
en: City:
da: By:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblCountryDesc)
en: Country:
da: Land:

en: Last saved by
da: Senest gemt af

en: Use ';' (Example: Office;KDE;Calligra)
da: Brug ';' (Eks.: Office;KDE;Calligra)

en: Decrypt
da: Dekryptér

en: Page Layout
da: Sidelayout

en: Apply to document
da: Anvend på dokument

en: Left Edge:
da: Venstre kant:

en: Right Edge:
da: Højre kant:

en: Binding Edge:
da: Bindingskant:

en: Page Edge:
da: Sidekant:

en: Facing Pages:
da: Modstående sider:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, facingPages)
en: Facing pages
da: Modstående sider

en: Page Layout:
da: Sidelayout:

en: Page spread
da: Sidespredning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, unitsLabel)
en: Unit:
da: Enhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Width:
da: Bredde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel)
en: Height:
da: Højde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, facingPageLabel)
en: Facing pages:
da: Modstående sider:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, singleSided)
en: Single sided
da: Enkeltsidet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Automatic
da: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Left to right
da: Venstre mod højre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, textDirection)
en: Right to left
da: Højre mod venstre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Bottom:
da: Bund:

en: All supported formats
da: Alle understøttede formater
