kplatowork - en to da translation catalogue (71 entries)

en: PlanWork - Work Package handler for the Plan Project Planning Tool
da: PlanWork - Work Package-håndtering til projektplanlægningsværktøjet Plan

[ctx: application name]
en: Plan WorkPackage Handler
da: WorkPackage-håndtering til Plan

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: ToolBar (view_selection)
en: View
da: Vis

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

en: File to open
da: Fil der skal åbnes

en: Failed to open document
da: Kunne ikke åbne dokumentet

en: The file %1 does not exist.
da: Filen %1 findes ikke.

en: Document is already open:<br>%1
da: Dokumentet er allerede åbent:<br>%1

en: Could not extract document from storage:<br>%1
da: Kunne ikke udpakke dokumentet fra lagringen:<br>%1

en: Invalid URL:<br>%1
da: Ugydlig URL:<br>%1

en: Document is already open:<br> %1
da: Dokumentet er allerede åbent:<br> %1

en: File does not exist:<br>%1
da: Filen findes ikke:<br>%1

en: Edit with:
da: Redigér med:

en: <p>The work package already exists in the projects store.</p><p>Project: %1<br>Task: %2</p><p>Do you want to update the existing package with data from the new?</p>
da: <p>Denne Work Package findes allerede i dit projektlager.</p><p>Projekt: %1<br>Opgave: %2</p><p>Vil du opdatere den eksisterende pakke med data fra den nye?</p>

en: Remove failed. Cannot find work package
da: Fjernelse mislykkedes. Kan ikke finde Work Package

[ctx: (qtundo-format)]
en: Remove work package | Remove work packages
da[0]: Fjern Work Package
da[1]: Fjern Work Packages

en: Failed to load file:<br>%1
da: Kunne ikke indlæse filen:<br>%1

en: Not a valid work package file:<br>%1
da: Ikke en gyldig Work Package-fil:<br>%1

en: Invalid document. The document does not contain 'maindoc.xml'.
da: Ugyldigt dokument. Dokumentet indeholder ikke "maindoc.xml".

en: Failed to open file: %1
da: Kunne ikke åbne filen: %1

en: Parsing error in file '%1' at line %2, column %3<br>Error message: %4
da: Fortolkningsfejl i filen "%1" ved linje %2, kolonne %3<br>Fejlmeddelelse: %4

en: Invalid document. No mimetype specified.
da: Ugyldigt dokument. Ingen MIME-type angivet.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
da: Ugyldigt dokument. Forventede MIME-typen application/x-vnd.kde.plan.work, fik %1

en: This document is a newer version than supported by PlanWork (syntax version: %1)<br>Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
da: Dette dokument er i en nyere version end hvad der understøttes af PlanWork (syntaksversion: %1)<br>Åbning af det i denne udgave af PlanWork vil medføre tab af noget information.

en: Continue
da: Fortsæt

en: File-Format Mismatch
da: Uoverensstemmelse i filformat

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.kplato.work, got %1
da: Ugyldigt dokument. Forventede MIME-typen application/x-vnd.kde.kplato.work, fik %1

en: Edit failed. Cannot find a work package.
da: Redigering mislykkedes. Kan ikke finde Work Package.

en: Task Progress
da: Opgavefremgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
da: Startet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished:
da: Afsluttet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
da: Tilføj indgang

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
da: Fjern indgang

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify completion
da: Ændr fuldførelse

[ctx: (qtundo-format)]
en: Set finished
da: Sæt til afsluttet

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify remaining effort
da: Ændr tilbageværende indsats

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify actual effort
da: Ændr faktisk indsats

en: Configure View...
da: Indstil visning...

[ctx: @info:tooltip]
en: Task: %1<nl/>Actual finish: %2<nl/>Planned finish: %3<nl/>Status: %4<nl/>Project: %5
da: Opgave: %1<nl/>Faktisk afslutning: %2<nl/>Planlagt afslutning: %3<nl/>Status: %4<nl/>Projekt: %5

[ctx: @info:tooltip]
en: Task: %1<nl/>Completion: %2 %<nl/>Actual start: %3<nl/>Planned: %4 - %5<nl/>Status: %6<nl/>Project: %7
da: Opgave: %1<nl/>Fuldførelse: %2 %<nl/>Faktisk start: %3<nl/>Planlagt: %4 - %5<nl/>Status: %6<nl/>Projekt: %7

[ctx: @info:tooltip]
en: Task: %1<nl/>Planned: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Project: %5
da: Opgave: %1<nl/>Planlagt: %2 - %3<nl/>Status: %4<nl/>Projekt: %5

en: Remove Packages
da: Fjern pakker

en: Remove Package
da: Fjern pakke

en: List
da: Liste

[ctx: @info:tooltip]
en: Select task list
da: Vælg opgaveliste

[ctx: @info:tooltip]
en: Select timeline
da: Vælg tidslinje

note: i18n("Progress..."), this); collection->addAction("task_progress", actionTaskProgress); connect(actionTaskProgress, SIGNAL(triggered(bool)), SLOT(slotTaskProgress())); ------ Settings
en: Configure PlanWork...
da: Indstil PlanWork...

en: Edit...
da: Redigér...

[ctx: @verb]
en: View...
da: Vis...

en: Send Package...
da: Send pakke...

en: Edit Progress...
da: Redigér fremgang...

en: View Description...
da: Vis beskrivelse...

en: This file is not editable
da: Filen kan ikke redigeres

en: No work package is selected
da: Ingen Work Package valgt

en: Cannot find work package
da: Kan ikke finde Work Package

en: Could not open temporary file. Sending is aborted.
da: Kunne ikke åbne midlertidig fil. Afsendelse afbrudt.

en: Document is already open
da: Dokumentet er allerede åbent

en: Failed to load project: %1
da: Indlæsning af projekt mislykkedes: %1

en: Cannot save to empty filename
da: Kan ikke gemme med tomt filnavn

en: Could not create the file for saving
da: Kunne ikke oprette filen til gemning

en: Not able to write '%1'. Partition full?
da: Kan ikke skrive "%1". Er partitionen fuld?

en: Failed to open store:
     %1
da: Åbning af lager mislykkedes:
     %1

en: Cannot save to projects store:
    %1
da: Kan ikke gemme til projektlageret:
    %1

en: Failed read file:
     %1
da: Læsning af fil mislykkedes:
     %1

en: Failed write file:
     %1
da: Gemning af fil mislykkedes:
     %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Merge data
da: Sammenflet data

en: <p>The work package <b>'%2'</b> has an open document.</p><p>Data may be lost if you continue.</p> | <p>The work package <b>'%2'</b> has open documents.</p><p>Data may be lost if you continue.</p>
da[0]: <p>Work Package <b>"%2"</b> har et åbent dokument</p><p>Data kan gå tabt hvis du fortsætter.</p>
da[1]: <p>Work Package <b>"%2"</b> har åbne dokumenter</p><p>Data kan gå tabt hvis du fortsætter.</p>

en: <p>The work package <b>'%1'</b> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
da: <p>Work Package <b>"%1"</b> er blevet ændret.</p><p>Vil du gemme den?</p>

en: <p>Work package <b>'%1'</b></p><p>Could not open store:</p><p>%2</p>
da: <p>Work Package <b>"%1"</b></p><p>Kunne ikke åbne lager:</p><p>%2</p>

en: <p>Work package <b>'%1'</b></p><p>Could not extract file:</p><p>%2</p>
da: <p>Work Package <b>"%1"</b></p><p>Kunne ikke pakke fil ud:</p><p>%2</p>
