kplato - en to fa translation catalogue (72 entries)

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fa: &نما‌

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
fa: &پروژه‌

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fa: &تنظیمات‌

note: i18n: ectx: ToolBar (edit)
en: Edit
fa: ویرایش

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
fa: نوع تخمین

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
fa: تخمین خوش‌بینانه

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
fa: تخمین بدبینانه

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
fa: خطی

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Flat
fa: تخت

en: Task Defaults
fa: پیش‌فرضهای تکلیف

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
fa: فرد مسئول این تکلیف.
    
    محدود به افراد موجود در یک گروه منبع نیست اما می‌تواند هر کسی باشد. با دکمه انتخاب حتی می‌توانید مستقیماً به کتاب نشانی خود دست یابید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateWeek)
en: Week
fa: هفته

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
fa: این مقادیر هنگامی استفاده می‌شوند که تلاش مورد نیاز برای تکمیل تکلیف را تخمین می‌زنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
fa: گرادیان:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
fa: پیش‌فرض:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
fa: سطح ۱

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
fa: سطح ۲

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
fa: سطح ۳

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
fa: سطح ۴

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
fa: تکلیف

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Normal:
fa: عادی:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
fa: زمان پایان:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
fa: مسئول:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
fa: درج یک شخص از کتاب نشانی شما

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
fa: درج یک شخص از کتاب نشانی شما.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
fa: انتخاب...

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
fa: زودتر از حد ممکن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
fa: دیرتر از حد ممکن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
fa: آغاز اجباری در

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
fa: پایان اجباری در

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
fa: آغاز نه زودتر از

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
fa: پایان نه دیرتر از

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
fa: فاصله ثابت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
fa: تلاش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
fa: دوام

note: i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_OptimisticRatio) i18n: ectx: property (suffix), widget (QSpinBox, kcfg_PessimisticRatio)
en: %
fa: ٪

en: Continue
fa: ادامه

en: File-Format Mismatch
fa: خطای قالب پرونده

en: Insert File
fa: درج پرونده

en: Invalid document. No mimetype specified.
fa: سند نامعتبر. نوع مایمی مشخص نشد.

en: Not able to write '%1'. Partition full?
fa: قادر به نوشتن »%1« نیست. کامل افرازبندی شود؟

en: Show Selector
fa: نمایش گزیننده

en: Edit...
fa: ویرایش...

en: Define WBS Pattern...
fa: تعریف الگوی WBS...

en: Progress...
fa: پیشرفت...

en: Delete Task
fa: حذف تکلیف

en: Indent Task
fa: تورفتگی تکلیف

en: Unindent Task
fa: از تورفتگی در آوردن تکلیف

en: Move Task Up
fa: حرکت تکلیف به بالا

en: Move Task Down
fa: حرکت تکلیف به پایین

en: Edit Resource...
fa: ویرایش منبع...

en: Edit Dependency...
fa: ویرایش وابستگی...

en: Resources
fa: منابع

en: Tasks
fa: تکالیف

en: Schedules
fa: زمان‌بندیها

en: Task Status
fa: وضعیت تکلیف

en: Resource Assignments
fa: انتسابهای منبع

en: Editors
fa: ویرایشگرها

en: Views
fa: نماها

[ctx: Project execution views]
en: Execution
fa: اجرا

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
fa: از

en: Page
fa: صفحه

[ctx: Task name]
en: Name
fa: نام

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
fa: تغییر نام

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
fa: پیکربندی...

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
fa: تغییر نام

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
fa: پیکربندی...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
fa: دسته:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
fa: نام:

en: Top
fa: بالا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
fa: کلمه
