kplato - en to fi translation catalogue (253 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fi: &Muokkaa

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
fi: &Projekti

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fi: &Asetukset

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fi: &Ohje

note: i18n: ectx: label, entry (Leader), group (Task defaults)
en: Name of task responsible
fi: Vastuullisen tehtävän nimi

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintType), group (Task defaults)
en: Scheduling constraint type
fi: Ajastusrajoituksen tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (StartTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how start constraint time is used
fi: Määrittää, kuinka aloitusajan rajoitusta käytetään

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
fi: Rajoita aloituspäivää ja -aikaa

note: i18n: ectx: label, entry (EndTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how end constraint time is used
fi: Määrittää, miten lopetusajan rajoitusta käytetään

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
fi: Rajoita lopetuspäivää ja -aikaa

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
fi: Arvion tyyppi

note: i18n: ectx: label, entry (Unit), group (Task defaults)
en: Estimate time unit
fi: Arvion aikayksikkö

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Expected estimate
fi: Odotettu arvio

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
fi: Optimistinen arvio

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
fi: Pessimistinen arvio

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
fi: Tehtävän kuvaus

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Gradient
fi: Liukuväri

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
fi: Lineaarinen

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Flat
fi: Litteä

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColorsEnabled), group (TaskColors)
en: Enable summary task level colors
fi: Käytä yhteenvetotehtävän tasovärejä

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskDefaultColor), group (TaskColors)
en: Summary task default color
fi: Yhteenvetotehtävän oletusväri

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_1), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 1
fi: Yhteenvetotehtävän väri, taso 1

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_2), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 2
fi: Yhteenvetotehtävän väri, taso 2

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_3), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 3
fi: Yhteenvetotehtävän väri, taso 3

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_4), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 4
fi: Yhteenvetotehtävän väri, taso 4

note: i18n: ectx: label, entry (TaskNormalColor), group (TaskColors)
en: Task color in normal state
fi: Tehtävän väri yleensä

note: i18n: ectx: label, entry (TaskCriticalColor), group (TaskColors)
en: Task color in critical state
fi: Tehtävän väri kriittisessä tilassa

note: i18n: ectx: label, entry (TaskFinishedColor), group (TaskColors)
en: Task color in finished state
fi: Tehtävän väri valmiina

note: i18n: ectx: label, entry (TaskErrorColor), group (TaskColors)
en: Task color in error state
fi: Tehtävän väri virhetilassa

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneNormalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in normal state
fi: Välitavoitteen väri yleensä

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneCriticalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in critical state
fi: Välitavoitteen väri kriittisessä tilassa

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneFinishedColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in finished state
fi: Välitavoitteen väri valmiina

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneErrorColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in error state
fi: Välitavoitteen väri virhetilassa

note: i18n: ectx: label, entry (CheckForWorkPackages), group (Work Package)
en: Automatically check for new work packages
fi: Tarkista uudet työpaketit automaattisesti

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan retrieves work packages from project members
fi: Kansio, josta Plan noutaa projektin jäsenten työpaketit

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will delete the file after it has been read
fi: Jos asetettu, Plan poistaa tiedoston luettuaan sen

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will save the file after it has been read
fi: Jos asetettu, Plan tallentaa tiedoston luettuaan sen

note: i18n: ectx: label, entry (SaveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan saves work packages when the package has been read
fi: Kansio, jonne Plan tallentaa työpaketit luettuaan ne

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The smallest duration unit allowed
fi: Lyhin sallittu aikayksikkö

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The largest duration unit allowed
fi: Pisin sallittu aikayksikkö

en: Work & Vacation
fi: Työ- ja vapaapäivät

en: Task Defaults
fi: Tehtävän oletusarvot

en: Task Colors
fi: Tehtävän värit

en: Work Package
fi: Työpaketti

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
fi: Tämän tehtävän vastuuhenkilö:
    
    Tätä ei ole rajoitettu resurssiryhmän henkilöihin vaan voi olla kuka tahansa. Voit jopa käyttää suoraan osoitekirjaa valintapainikkeella.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
fi: Yleinen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, widget)
en: Description
fi: Kuvaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
fi: Liukuväri:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Summary task
fi: Yhteenvetotehtävä

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
fi: Oletus:

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SummaryTaskLevelColorsEnabled)
en: Use level colors
fi: Käytä tason värejä

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
fi: Taso 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
fi: Taso 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
fi: Taso 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
fi: Taso 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
fi: Tehtävä

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Normal:
fi: Tavallinen:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Critical:
fi: Kriittinen:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
fi: Valmis:

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
fi: Virhe:

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
fi: Välitavoite

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
fi: Vastuuhenkilö:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
fi: Lisää henkilö osoitekirjastasi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
fi: Lisää henkilö osoitekirjastasi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
fi: Valitse…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Scheduling constraint:
fi: Ajastusrajoitus:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
fi: Niin pian kuin mahdollista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
fi: Niin myöhään kuin mahdollista

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
fi: Tulee alkaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
fi: Tulee päättyä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
fi: Älä aloita ennen kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
fi: Älä lopeta myöhemmin kuin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
fi: Kiinteä aikaväli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_5)
en: Constraint Start time usage:
fi: Aloitusajan rajoituksen käyttö:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
fi: Nykyinen päivä ja aika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date, specified time
fi: Nykyinen päivä, annettu aika

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Specified date and time
fi: Annettu päivä ja aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Constraint start time:
fi: Rajoita aloitusaikaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Constraint End time usage:
fi: Lopetusajan rajoituksen käyttö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_4)
en: Constraint end time:
fi: Rajoita lopetusaikaa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
fi: Arvion tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
fi: Vaiva

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
fi: Kesto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
fi: Odotettu arvio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
fi: Optimistinen arvio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
fi: Pessimistinen arvio:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
fi: Tarkista työpaketit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
fi: Poista tiedosto, kun se on noudettu

en: This document has no syntax version.
    Opening it in Plan may lose information.
fi: Tiedostosta puuttuu syntaksin versio.
    Sen avaaminen Planiin voi johtaa tietojen menetykseen.

en: Continue
fi: Jatka

en: File-Format Error
fi: Tiedostomuotovirhe

en: This document was created with a newer version of KPlato than Plan can load.
    Syntax version: %1
    Opening it in this version of Plan may lose some information.
fi: Tiedosto on luotu uudemmalla KPlaton versiolla kuin mitä Plan tuntee.
    Syntaksin versio: %1
    Sen avaaminen tähän Planin versioon voi johtaa tietojen menetykseen.

en: File-Format Mismatch
fi: Epäyhteensopiva tiedostotyyppi

en: This document was created with a newer version of KPlatoWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
fi: Tiedosto on luotu uudemmalla KPlatoWorkin versiolla (syntaksin versio: %1)
    Sen avaaminen tähän PlanWorkin versioon voi johtaa tietojen menetykseen.

en: Project Planning and Management Tool
fi: Projektinsuunnittelu- ja hallintasovellus

en: Copyright 1998-%1, The Plan Team
fi: Copyright 1998–%1 Plan-työryhmä

[ctx: Network = task dependency network]
en: Network Scheduler
fi: Verkkoajastin

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in network (PERT) based scheduler
fi: Sisäänrakennettu verkkoperustainen ajastin (PERT)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Network (PERT) Scheduler</title><para>The network scheduler generally schedules tasks according to their dependencies. When a task is scheduled it is scheduled in full, booking the allocated resources if available. If overbooking is not allowed, subsequent tasks that requests the same resource will be scheduled later in time.</para><para>Tasks with time constraints will be scheduled first to minimize the problem with resource conflicts</para><para><note>This scheduler does not handle resource conflicts well.<nl/>You can try a different scheduler if available. You may also change resource allocations or add dummy dependencies to avoid the conflicts.</note></para>
fi: <title>Verkkoajastin (PERT)</title><para>Verkkoajastin ajastaa tehtävät yleensä niiden riippuvuuksien mukaan. Tehtävää ajastettaessa se ajastetaan kokonaan osoittaen sille vaaditut resurssit, mikäli ne ovat saatavilla. Jos resurssien päällekkäistä varaamista ei sallita, samaa resurssia pyytävät myöhemmät tehtävät ajastetaan myöhemmäksi.</para><para>Aikarajoitukselliset tehtävät ajastetaan ensin resurssiristiriitojen minimoimiseksi.</para><para><note>Tämä ajastin ei hallitse resurssiristiriitoja hyvin.<nl/>Voit kokeilla toista ajastinta, jos sellainen on saatavilla. Voit myös muuttaa resurssin varauksia tai lisätä tyhjiä riippuvuuksia ristiriitojen välttämiseksi.</note></para>

en: Insert File
fi: Lisää tiedosto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current node:
fi: Nykyinen solmu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_useProject)
en: Insert on top level
fi: Lisää ylimmälle tasolle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isParent)
en: Insert as children to current node
fi: Lisää nykyisen solmun lapseksi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isAfter)
en: Insert after current node
fi: Lisää nykyisen solmun jälkeen

en: Invalid document. No mimetype specified.
fi: Virheellinen tiedosto: MIME-tyyppiä ei ole määritelty.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan, got %1
fi: Virheellinen tiedosto. Odotettiin MIME-tyyppiä application/x-vnd.kde.plan, saatiin %1.

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
fi: Tiedosto on luotu uudemmalla Planin versiolla (syntaksin versio: %1)
    Sen avaaminen tähän Planin versioon voi johtaa tietojen menetykseen.

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
fi: Tallennettavaa työpakettia ei voitu luoda: %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
fi: Ei voitu kirjoittaa: ”%1”. Osio täynnä?

en: Saving...
fi: Tallennetaan…

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan.work, got %1
fi: Virheellinen tiedosto. Odotettiin MIME-tyyppiä application/x-vnd.kde.plan.work, saatiin %1

en: This document was created with a newer version of PlanWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
fi: Tiedosto on luotu PlanWorkin uudemmalla versiolla (syntaksin versio: %1)
    Sen avaaminen ohjelman tähän versioon voi johtaa tietojen menetykseen.

en: Internal error, failed to insert file.
fi: Sisäinen virhe; tiedoston lisääminen epäonnistui.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
fi: Lisää projekti
    projektin lisäys

en: Schedule Selector
fi: Aikataulun valinta

en: Show Selector
fi: Näytä valitsin

en: Edit...
fi: Muokkaa…

en: Define Estimate Conversions...
fi: Määritä arviomuunnokset…

en: Define WBS Pattern...
fi: Määrittele WBS-malli…

en: Define Currency...
fi: Määritä valuutta…

en: Insert Project File...
fi: Lisää projektitiedosto…

en: Open Report Definition File...
fi: Avaa raportin määritystiedosto…

en: Progress...
fi: Käynnissä…

en: Delete Task
fi: Poista tehtävä

en: Description...
fi: Kuvaus…

en: Indent Task
fi: Sisennä tehtävää

en: Unindent Task
fi: Vähennä sisennystä tehtävästä

en: Move Task Up
fi: Siirrä tehtävää ylös

en: Move Task Down
fi: Siirrä tehtävää alas

en: Edit Resource...
fi: Muokkaa resurssia…

en: Edit Dependency...
fi: Muokkaa riippuvuutta…

en: Delete Dependency
fi: Poista riippuvuus…

[ctx: @info]
en: <note>This action cannot be undone.</note><nl/><nl/>Create a new Project from the current project with new project- and task identities.<nl/>Resource- and calendar identities are not changed.<nl/>All scheduling information is removed.<nl/><nl/>Do you want to continue?
fi: <note>Tätä toiminto ei voi kumota.</note><nl/><nl/>Nykyisestä projektista luodaan uusi projekti uusilla projekti- ja tehtävähenkilöyksillä.<nl/>Resurssien ja kalenterien henkilöyksiä ei muuteta.<nl/>Kaikki aikataulutustieto poistetaan.<nl/><nl/>Haluatko jatkaa?

en: Task Status Report
fi: Tehtävän tilaraportti

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit working- and vacation days for resources
fi: Muokkaa resurssien työ- ja vapaapäiviä

en: Cost Breakdown Structure
fi: Kustannusrakenne

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit cost breakdown structure.
fi: Muokkaa kustannusrakennetta.

en: Resources
fi: Resurssit

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resource breakdown structure
fi: Muokkaa resurssierittelyn rakennetta

en: Tasks
fi: Tehtävät

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit work breakdown structure
fi: Muokkaa työn rakennetta

en: Dependencies (Graphic)
fi: Riippuvuudet (graafinen)

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit task dependencies
fi: Muokkaa tehtävien riippuvuuksia

en: Dependencies (List)
fi: Riippuvuudet (luettelo)

en: Schedules
fi: Aikataulu

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate and analyze project schedules
fi: Laske ja analysoi projektin aikatauluja

en: Project Performance Chart
fi: Projektin työtehokaavio

[ctx: @info:tooltip]
en: View project status information
fi: Näytä projektin tilatiedot

en: Task Status
fi: Tehtävän tila

[ctx: @info:tooltip]
en: View task progress information
fi: Näytä tehtävän edistymistiedot

en: Task Execution
fi: Tehtävän suoritus

[ctx: @info:tooltip]
en: View task execution information
fi: Näytä tehtävän suoritustiedot

en: Work Package View
fi: Työpakettinäkymä

[ctx: @info:tooltip]
en: View task work package information
fi: Näytä tehtävätyöpakkaustiedot

[ctx: @info:tooltip]
en: View Gantt chart
fi: Näytä Gantt-kaavio

en: Milestone Gantt
fi: Välitavoitteiden Gantt

[ctx: @info:tooltip]
en: View milestone Gantt chart
fi: Näytä välitavoitteiden Gantt-kaavio

en: Resource Assignments
fi: Kohdistetut resurssit

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in a table
fi: Näytä resurssikohdistukset taulukkona

en: Resource Assignments (Gantt)
fi: Resurssikohdistukset (Gantt)

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in Gantt chart
fi: Näytä resurssikohdistukset Gantt-kaaviona

en: Cost Breakdown
fi: Kuluerittely

[ctx: @info:tooltip]
en: View planned and actual cost
fi: Näytä suunnitellut ja todelliset kulut

en: Tasks Performance Chart
fi: Tehtävien suorituskykykaavio

[ctx: @info:tooltip]
en: View tasks performance status information
fi: Näytä tehtävien suorituskyvyn tilatiedot

en: Report
fi: Raportti

[ctx: @info:tooltip]
en: View report
fi: Näytä raportti

en: Editors
fi: Muokkaimet

en: Views
fi: Näkymät

[ctx: Project execution views]
en: Execution
fi: Suoritus

en: Reports
fi: Raportit

[ctx: (qtundo-format) @info:status 1=schedule name]
en: Calculate %1
fi: Laske %1
    %1 laskeminen

en: Cannot baseline. The project is already baselined.
fi: Ei voida lisätä lähtökohtaan. Projekti on jo lähtökohdassa.

en: This schedule is baselined. Do you want to remove the baseline?
fi: Tämä ajastin on lähtökohdassa. Haluatko poistaa lähtökohdan?

[ctx: (qtundo-format)]
en: Reset baseline %1
fi: Poista lähtökohta %1
    lähtökohdan %1 poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Baseline %1
fi: Lähtökohta %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add schedule %1
fi: Lisää aikataulu %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete schedule %1
fi: Poista aikataulu %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move schedule %1
fi: Siirrä aikataulua %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add milestone
fi: Lisää välitavoite

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add sub-milestone
fi: Lisää alitavoite

en: A task that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
fi: Ajoitettu tehtävä poistetaan. Tämä tekee aikataulusta virheellisen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task | Delete tasks
fi[0]: Poista tehtävä
fi[1]: Poista tehtävät

en: This task has been scheduled. This will invalidate the schedule.
fi: Tehtävä on ajastettu. Tämä tekee aikataulusta virheellisen.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Indent task
fi: Sisennä tehtävää

[ctx: (qtundo-format)]
en: Unindent task
fi: Vähennä tehtävän sisennystä

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task up
fi: Nosta tehtävää ylemmäs

[ctx: (qtundo-format)]
en: Move task down
fi: Laske tehtävää alemmas

[ctx: (qtundo-format)]
en: Add task dependency
fi: Lisää tehtävän riippuvuus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete task dependency
fi: Poista tehtävän riippuvuus

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resource | Delete resources
fi[0]: Poista resurssi
    resurssin poisto
fi[1]: Poista resurssit
    resurssien poisto

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroup | Delete resourcegroups
fi[0]: Poista resurssiryhmä
    resurssiryhmän poisto
fi[1]: Poista resurssiryhmät
    resurssiryhmien poisto

en: A resource that has been scheduled will be deleted. This will invalidate the schedule.
fi: Ajastettu resurssi poistetaan, mikä rikkoo aikataulun.

[ctx: (qtundo-format)]
en: Delete resourcegroups and resources
fi: Poista resurssiryhmät ja resurssit
    resurssiryhmien ja resurssien poisto

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
fi: Tiedostoa ei voitu avata:<br/><filename>%1</filename>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
fi: Muuta nimeä
    nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
fi: Muuta tehtävän nimeä
    tehtävän nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
fi: Muuta välitavoitteen nimeä
    välitavoitteen nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
fi: Muuta yhteenvetotehtävän nimeä
    yhteenvetotehtävän nimen muutos

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
fi: Muuta projektin nimeä
    projektin nimen muutos

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
fi: Ei ajastettu

en: Failed to open temporary file
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu avata

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/> <filename>%1</filename>
fi: Väliaikaistiedostoa ei voitu tallentaa:<br /> <filename>%1</filename>

en: Work Package: %1
fi: Työpaketti: %1

en: Work Package for project: %1
fi: Projektin työpaketti: %1

[ctx: Project manager]
en: Manager:
fi: Päällikkö:

en: Project:
fi: Projekti:

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
fi: /

en: Page
fi: Sivu

[ctx: Task name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: Task completion]
en: Completion (%)
fi: Valmiusaste (%)

en: Removing this category will also remove all its views.
fi: Luokan poistaminen poistaa myös kaikki sen näkymät.

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
fi: Aseta…

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
fi: Muuta nimeä

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
fi: Aseta…

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
fi: Poista

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
fi: Lisää…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
fi: Luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
fi: Jälkeen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
fi: Näkymän tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Name:
fi: Nimi:

[ctx: @title:window]
en: Add View
fi: Lisää näkymä

en: Resource Editor
fi: Resurssimuokkain

en: Task Editor
fi: Tehtävämuokkain

en: Work & Vacation Editor
fi: Työ ja vapaa-aika

en: Accounts Editor
fi: Tilien muokkaus

en: Dependency Editor (Graphic)
fi: Riippuvuuksien muokkaus (graafinen)

en: Dependency Editor (List)
fi: Riippuvuuksien muokkaus (luettelo)

en: Schedule Handler
fi: Aikataulujen käsittely

en: Task View
fi: Tehtävänäkymä

en: Gantt View
fi: Gantt-näkymä

en: Milestone Gantt View
fi: Välitavoitteen Gantt-näkymä

en: Top
fi: Ylös

[ctx: @title:window]
en: Configure View
fi: Näkymän asetukset

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
fi: Luokan asetukset

[ctx: @title:window]
en: Add Report
fi: Lisää raportti

[ctx: @title:window]
en: View Selector [modified]
fi: Näkymän valitsin [muutettu]

[ctx: @title:window]
en: View Selector
fi: Näkymän valitsin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
fi: Sanoja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
fi: Lauseita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
fi: Tavuja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
fi: Rivejä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
fi: Kirjaimia, ml. välilyönnit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
fi: Kirjaimia (ei välejä)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
fi: Flesch-luettavuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refresh)
en: ...
fi: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
fi: Huomioi teksti ala- ja loppuviitteistä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
fi: Päivitä tiedot automaattisesti
