kplato - en to fr translation catalogue (368 entries)

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
fr: &Édition

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fr: &Affichage

note: i18n: ectx: Menu (project)
en: &Project
fr: &Projet

note: i18n: ectx: Menu (tools)
en: &Tools
fr: &Outils

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
fr: &Configuration

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
fr: A&ide

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
fr: Fichier

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
fr: Édition

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrYear), group (EstimateConversion)
en: Hours per year
fr: Heures par année

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrMonth), group (EstimateConversion)
en: Hours per month
fr: Heures par mois

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrWeek), group (EstimateConversion)
en: Hours per week
fr: Heures par semaine

note: i18n: ectx: label, entry (HoursPrDay), group (EstimateConversion)
en: Hours per day
fr: Heures par jour

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeek), group (CalendarGeneration)
en: Generate working week
fr: Générer une semaine de travail

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration)
en: Generate working week options
fr: Options pour générer une semaine de travail

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateWeekChoice)
en: If none exists
fr: Si aucun n'existe

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateWeekChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateWeekChoice)
en: Always
fr: Toujours

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidays), group (CalendarGeneration)
en: Generate holidays
fr: Générer les vacances

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration)
en: Generate holidays options
fr: Options pour générer les vacances

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration)
en: In base calendar
fr: Dans le calendrier de base

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateHolidaysChoice)
en: As sub-calendar
fr: Comme sous-calendrier

note: i18n: ectx: label, entry (GenerateHolidaysChoice), group (CalendarGeneration) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateHolidaysChoice)
en: As separate calendar
fr: Comme calendrier séparé

note: i18n: ectx: label, entry (Region), group (CalendarGeneration)
en: Holiday region
fr: Zone de vacances

note: i18n: ectx: label, entry (Monday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Monday)
en: Monday:
fr: Lundi :

note: i18n: ectx: label, entry (MondayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (TuesdayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (WednesdayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (ThursdayStart), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (FridayStart), group (Working
en: Start of working day
fr: Début de la journée de travail

note: i18n: ectx: label, entry (MondayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (TuesdayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (WednesdayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (ThursdayEnd), group (WorkingWeek) i18n: ectx: label, entry (FridayEnd), group (WorkingWeek) i18n
en: End of working day
fr: Fin de la journée de travail

note: i18n: ectx: label, entry (Tuesday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Tuesday)
en: Tuesday:
fr: Mardi :

note: i18n: ectx: label, entry (Wednesday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Wednesday)
en: Wednesday:
fr: Mercredi :

note: i18n: ectx: label, entry (Thursday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Thursday)
en: Thursday:
fr: Jeudi :

note: i18n: ectx: label, entry (Friday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Friday)
en: Friday:
fr: Vendredi :

note: i18n: ectx: label, entry (Saturday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Saturday)
en: Saturday:
fr: Samedi :

note: i18n: ectx: label, entry (Sunday), group (WorkingWeek) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Sunday)
en: Sunday:
fr: Dimanche :

note: i18n: ectx: label, entry (Manager), group (Project settings)
en: Name of project manager
fr: Nom du chef de projet

note: i18n: ectx: label, entry (UseSharedResources), group (Project settings)
en: Use shared resources
fr: Utiliser des ressources partagées

note: i18n: ectx: label, entry (SharedResourcesFile), group (Project settings)
en: File to contain shared resources
fr: Fichier devant contenir les ressources partagées

note: i18n: ectx: label, entry (ProjectDescription), group (Project settings)
en: Project description
fr: Description du projet

note: i18n: ectx: label, entry (Leader), group (Task defaults)
en: Name of task responsible
fr: Nom du responsable de la tâche

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintType), group (Task defaults)
en: Scheduling constraint type
fr: Type de contrainte de planification

note: i18n: ectx: label, entry (StartTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how start constraint time is used
fr: Utilisation de la contrainte sur la date de début

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintStartTime), group (Task defaults)
en: Constraint start date and time
fr: Date et heure de début de la contrainte

note: i18n: ectx: label, entry (EndTimeUsage), group (Task defaults)
en: Defines how end constraint time is used
fr: Utilisation de la contrainte sur la date de fin

note: i18n: ectx: label, entry (ConstraintEndTime), group (Task defaults)
en: Constraint end date and time
fr: Date et heure de fin de la contrainte

note: i18n: ectx: label, entry (EstimateType), group (Task defaults)
en: Type of estimate
fr: Type d'estimation

note: i18n: ectx: label, entry (Unit), group (Task defaults)
en: Estimate time unit
fr: Unité de l'estimation de temps

note: i18n: ectx: label, entry (ExpectedEstimate), group (Task defaults)
en: Estimate
fr: Estimation

note: i18n: ectx: label, entry (Risk), group (Task defaults)
en: Risk
fr: Risque

note: i18n: ectx: label, entry (OptimisticRatio), group (Task defaults)
en: Optimistic estimate
fr: Estimation optimiste

note: i18n: ectx: label, entry (PessimisticRatio), group (Task defaults)
en: Pessimistic estimate
fr: Estimation pessimiste

note: i18n: ectx: label, entry (Description), group (Task defaults)
en: Task description
fr: Description de la tâche

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Gradient
fr: Progressivité

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Linear
fr: Linéaire

note: i18n: ectx: label, entry (ColorGradientType), group (TaskColors)
en: Flat
fr: Plat

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColorsEnabled), group (TaskColors)
en: Enable summary task level colors
fr: Utiliser des niveaux de couleurs pour les phases

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskDefaultColor), group (TaskColors)
en: Summary task default color
fr: Couleur par défaut

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_1), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 1
fr: Niveau 1

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_2), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 2
fr: Niveau 2

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_3), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 3
fr: Niveau 3

note: i18n: ectx: label, entry (SummaryTaskLevelColor_4), group (TaskColors)
en: Summary task color, level 4
fr: Niveau 4

note: i18n: ectx: label, entry (TaskNormalColor), group (TaskColors)
en: Task color in normal state
fr: Normal

note: i18n: ectx: label, entry (TaskCriticalColor), group (TaskColors)
en: Task color in critical state
fr: Critique

note: i18n: ectx: label, entry (TaskFinishedColor), group (TaskColors)
en: Task color in finished state
fr: Terminé

note: i18n: ectx: label, entry (TaskErrorColor), group (TaskColors)
en: Task color in error state
fr: Erreur

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneNormalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in normal state
fr: Normal

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneCriticalColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in critical state
fr: Critique

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneFinishedColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in finished state
fr: Terminé

note: i18n: ectx: label, entry (MilestoneErrorColor), group (TaskColors)
en: Milestone color in error state
fr: Erreur

note: i18n: ectx: label, entry (CheckForWorkPackages), group (Work Package)
en: Automatically check for new work packages
fr: Vérifier automatiquement la présence de nouveaux lots de travail

note: i18n: ectx: label, entry (RetrieveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan retrieves work packages from project members
fr: Dossier dans lequel Plan reçoit des lots de travail de la part de membres du projet

note: i18n: ectx: label, entry (DeleteFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will delete the file after it has been read
fr: Si activé, Plan supprimera le fichier après sa lecture

note: i18n: ectx: label, entry (SaveFile), group (Work Package)
en: If set, Plan will save the file after it has been read
fr: Si activé, Plan enregistrera le fichier après sa lecture

note: i18n: ectx: label, entry (SaveUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan saves work packages when the package has been read
fr: Dossier dans lequel Plan enregistre les lots de travail lorsque le lot a été lu

note: i18n: ectx: label, entry (PublishUrl), group (Work Package)
en: Directory where Plan publishes work packages
fr: Dossier dans lequel Plan publie les lots de travail

note: i18n: ectx: label, entry (MinimumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The smallest duration unit allowed
fr: Plus petite unité de durée autorisée

note: i18n: ectx: label, entry (MaximumDurationUnit), group (Miscellaneous)
en: The largest duration unit allowed
fr: Plus grande unité de durée autorisée

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentationPath), group (Documentation)
en: Path to the documentation
fr: Emplacement de la documentation

note: i18n: ectx: label, entry (ContextPath), group (Documentation)
en: Path to the context help documentation
fr: Emplacement de la documentation de l'aide contextuelle

note: i18n: ectx: label, entry (ContextLanguage), group (Documentation)
en: The context help documentation must have been translated to the language
fr: La documentation de l'aide contextuelle doit avoir été traduite dans la langue

note: i18n: ectx: label, entry (UseLocalTaskModules), group (Task Modules)
en: Use the task modules from your private store
fr: Utiliser les modules de tâches issus de votre dépôt personnel

note: i18n: ectx: label, entry (TaskModulePaths), group (Task Modules)
en: List of paths to task modules
fr: Liste des emplacements des modules de tâches

note: i18n: ectx: label, entry (ReportTemplatePaths), group (Report Templates)
en: List of paths to report templates
fr: Liste des emplacements de modèles de projet

note: i18n: ectx: label, entry (ProjectTemplatePaths), group (Project Templates)
en: List of paths to project templates
fr: Liste des emplacements de modèles de projet

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (Interface)
en: Autosave interval
fr: Intervalle d'enregistrement automatique

note: i18n: ectx: label, entry (CreateBackupFile), group (Interface)
en: Create a backup file
fr: Créer un fichier de sauvegarde

en: Project Defaults
fr: Réglages par défaut du projet

en: Work & Vacation
fr: Travail et congés

en: Task Defaults
fr: Valeurs par défaut de la tâche

en: Task Colors
fr: Couleurs de tâche

en: Task Modules
fr: Modules de tâches

en: Work Package
fr: Lot de travail

en: Project Templates
fr: Modèles de projet

en: Report Templates
fr: Modèles de projet

[ctx: @info:tooltip]
en: The project manager of this project.
fr: Chef de projet de ce projet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Check to enable shared resources
fr: Cocher pour activer les ressources partagées

[ctx: @info:tooltip]
en: The file where shared resources are defined
fr: Fichier dans lequel les ressources partagées sont définies

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: General
fr: Général

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, resourceFileBrowseBtn)
en: Browse...
fr: Parcourir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, srflabel)
en: Shared resource file:
fr: Fichier des ressources partagées :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: &Manager:
fr: Gestio&nnaire :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, usrlabel)
en: Use shared resources:
fr: Utiliser des ressources partagées :

en: Project Templates Path
fr: Emplacement des modèles de projet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertModule) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, insertTemplatePath)
en: Insert
fr: Insérer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeModule) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, removeTemplatePath)
en: Remove
fr: Supprimer

en: Task Modules Path
fr: Emplacement des modules de tâches

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_UseLocalTaskModules)
en: Use local task modules
fr: Utiliser des modules de tâches locaux

en: Default
fr: Par défaut

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Working Hours
fr: Heures de travail

note: i18n: info@whatsthis i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: <html><head/><body><p>Values used for generating default calendars for working weeks and holidays.</p><p>The <span style=" font-style:italic;">Week</span> calendar uses the values defined in <span style=" font-style:italic;">Working week</span>.</p><p>The <span style=" font-style:italic;">Week</span> calendar can be <span style=" font-style:italic;">Always</span> generated or only generated <span style=" font-style:italic;">If none exists</span>. The latter choice is the most common as you often have calendars defined as part of templates or shared resources.</p><p><span style=" font-style:italic;">Holidays</span> can be generated for your region (default) or any region you choose. The holidays can be added into the week calendar, as sub-calendar to the week calendar or as a separate calendar.</p><p>If a week calendar is not generated, the holidays are put into a separate calendar.</p></body></html>
fr: <html><head/><body><p>Valeurs utilisées pour générer des calendriers par défaut pour les semaines de travail et pour les vacances.</p><p>Le calendrier <span style=" font-style:italic;">Semaine</span> utilise les valeurs définies dans <span style=" font-style:italic;">Semaine de travail</span>.</p><p>Le calendrier <span style=" font-style:italic;">Semaine</span> peut être <span style=" font-style:italic;">Toujours</span> généré ou seulement généré <span style=" font-style:italic;">Si aucun n'existe</span>. Ce dernier choix est le plus courant car les calendriers sont souvent définis dans le cadre de modèles ou de ressources partagées.</p><p>Les <span style=" font-style:italic;">Vacances</span> peuvent être générées pour votre zone (choix par défaut) ou pour une zone de votre choix. Les vacances peuvent être ajoutées dans le calendrier hebdomadaire, en tant que sous-calendrier du calendrier hebdomadaire ou comme calendrier séparé.</p><p>Si un calendrier hebdomadaire n'est pas généré, les vacances sont placées dans un calendrier séparé.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Calendar generation
fr: Génération du calendrier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateWeek)
en: Week
fr: Semaine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GenerateHolidays)
en: Holidays
fr: Vacances

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_GenerateHolidaysChoice)
en: In week calendar
fr: Dans le calendrier hebdomadaire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Holida&y region:
fr: &Zone de vacances :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Working week
fr: Semaine de travail

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Tuesday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Monday)
en: Tick  if working day
fr: Cocher si jour travaillé

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Wednesday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Thursday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Friday) i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Saturday) i18n: ectx: property (toolTip), widge
en: Tick if working day
fr: Cocher si jour travaillé

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Estimate Conversions
fr: Conversions des estimations

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QGroupBox, groupBox)
en: These values are used if your estimate is not in hours.
    Let us say Hours per day is 8. If you estimate that a task needs 3 days effort to complete, this is converted to 24 hours when the task is scheduled. The actual time it will take to complete is of course dependent on the availability of the person (or persons) that is assigned to the task.
fr: Ces valeurs sont utilisées si votre estimation n'est pas en heures.
    Disons qu'il y a 8 heures par jour. Si vous estimez qu'une tâche nécessite une charge de 3 jours pour être effectuée, cela est converti en 24 heures lors de la planification de la tâche. Le temps que sa réalisation prendra réellement pour être effectuée est bien entendu dépendante de la disponibilité de la personne (ou des personnes) à qui la tâche est affectée.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours &per year:
fr: Heures &par année :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per &month:
fr: Heures par &mois :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per wee&k:
fr: Heures par &semaine :

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
fr: Ces valeurs sont utilisées quand vous évaluez la charge nécessaire pour effectuer une tâche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per &day:
fr: Heures par &jour :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: Gradient:
fr: Progressivité :

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Summary task
fr: Phase

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Default:
fr: Défaut :

[ctx: @title:group]
note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, kcfg_SummaryTaskLevelColorsEnabled)
en: Use level colors
fr: Utiliser des niveaux de couleurs

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Level 1
fr: Niveau 1

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Level 2
fr: Niveau 2

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Level 3
fr: Niveau 3

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Level 4
fr: Niveau 4

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Task
fr: Tâche

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: Normal:
fr: Normal :

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: Critical:
fr: Critique :

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_13)
en: Finished:
fr: Terminé :

[ctx: @label:chooser]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: Error:
fr: Erreur :

[ctx: @title:tab]
note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Milestone
fr: Jalon

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, leaderlabel) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, kcfg_Leader)
en: The person responsible for this task.
    
    This is not limited to persons available in a resource group but can be anyone. You can even directly access your address book with the Choose button.
fr: Personne responsable de la tâche.
    
    Le choix n'est pas limité aux personnes disponibles dans un groupe de ressources mais peut être n'importe qui. Vous pouvez même accéder directement à votre carnet d'adresses par le bouton « Choisir ».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, leaderlabel)
en: Responsible:
fr: Responsable :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Effort
fr: Charge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EstimateType)
en: Duration
fr: Durée

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Pessimistic estimate:
fr: Estimation pessimiste :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Optimistic estimate:
fr: Estimation optimiste :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date and time
fr: Date et heure actuelles

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Current date, specified time
fr: Date actuelle, heure spécifiée

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_StartTimeUsage) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_EndTimeUsage)
en: Specified date and time
fr: Date et heure spécifiées

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_7)
en: Estimate type:
fr: Type d'estimation :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_5)
en: Constraint Start time usage:
fr: Utilisation de la contrainte sur la date de début :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_6)
en: Constraint End time usage:
fr: Utilisation de la date de fin de la contrainte :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_8)
en: Expected estimate:
fr: Estimation prévue :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Constraint start time:
fr: Date de début de la contrainte :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Soon as Possible
fr: Dès que possible

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: As Late as Possible
fr: Le plus tard possible

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Start On
fr: Doit démarrer le

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Must Finish On
fr: Doit se terminer le

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Start Not Earlier Than
fr: Ne commence pas plus tôt que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Finish Not Later Than
fr: Ne finit pas plus tard que

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, kcfg_ConstraintType)
en: Fixed Interval
fr: Plage définie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_4)
en: Constraint end time:
fr: Date de fin de la contrainte :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
fr: Insérer une personne à partir de votre carnet d'adresses

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
fr: Insérer une personne à partir de votre carnet d'adresses.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose...
fr: Choisir…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Scheduling constraint:
fr: Contrainte de planification :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Risk:
fr: Risque :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Risk)
en: None
fr: Aucun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Risk)
en: Low
fr: Bas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_Risk)
en: High
fr: Haut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Retrieve
fr: Recevoir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CheckForWorkPackages)
en: Check for work packages
fr: Vérifier la présence de lots de travail

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Retrieve:
fr: Recevoir :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Archive
fr: Archiver

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_DeleteFile)
en: Delete file after it has been retrieved
fr: Supprimer le fichier après sa réception

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, kcfg_SaveFile)
en: Archive file after it has been retrieved
fr: Archiver le fichier après sa réception

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Archive:
fr: Archiver :

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_publishGroup)
en: Publish
fr: Publier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Publish:
fr: Publier :

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, CreateReportTemplateDialog)
en: Dialog
fr: Boîte de dialogue

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Base template:
fr: Modèle de base :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: File name:
fr:  Nom de fichier :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, openAssistant)
en: Open assistant
fr: Ouvrir un assistant

en: This document has no syntax version.
    Opening it in Plan may lose information.
fr: Ce document n'a pas de version de syntaxe.
    L'ouvrir dans Plan pourrait conduire à des pertes d'informations.

en: Continue
fr: Continuer

en: File-Format Error
fr: Erreur de format de fichier

en: This document was created with a newer version of KPlato than Plan can load.
    Syntax version: %1
    Opening it in this version of Plan may lose some information.
fr: Ce document a été créé avec une version plus récente de KPlato par rapport à ce que peut charger Plan.
    Version de la syntaxe : %1
    Une ouverture dans Plan pourrait conduire à des pertes d'informations.

en: File-Format Mismatch
fr: Le format du fichier ne correspond pas

en: This document was created with a newer version of KPlatoWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
fr: Ce document a été créé avec une version plus récente de KPlatoWork (version de la syntaxe : %1)
    Une ouverture dans PlanWork pourrait conduire à des pertes d'informations.

en: Project Planning and Management Tool
fr: Outil de planification et de gestion de projets

en: Copyright 1998-%1, The Plan Team
fr: Copyright ©1998-%1, l'équipe de Plan

[ctx: Network = task dependency network]
en: Network Scheduler
fr: Outil de planification en réseau

[ctx: @info:tooltip]
en: Built-in network (PERT) based scheduler
fr: Outil de planification intégré s'appuyant sur le réseau (PERT)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Network (PERT) Scheduler</title><para>The network scheduler generally schedules tasks according to their dependencies. When a task is scheduled it is scheduled in full, booking the allocated resources if available. If overbooking is not allowed, subsequent tasks that requests the same resource will be scheduled later in time.</para><para>Tasks with time constraints will be scheduled first to minimize the problem with resource conflicts</para><para><note>This scheduler does not handle resource conflicts well.<nl/>You can try a different scheduler if available. You may also change resource allocations or add dummy dependencies to avoid the conflicts.</note></para>
fr: <title>Planificateur (PERT) réseau</title><para>Le planificateur réseau planifie généralement les tâches en fonction de leur dépendances. Lorsqu'une tâche est planifiée, elle l'est en totalité en réservant les ressources alloués si elles sont disponibles. Si la surcharge n'est pas autorisée, les tâches consécutives qui nécessitent les mêmes ressources seront planifiées plus tardivement.</para><para>Les tâche ayant des contraintes de temps seront planifiées en premier afin de limiter les problèmes de conflits de ressources.</para><para><note>Ce planificateur ne gère pas bien les conflits de ressources.<nl/>Vous pouvez essayer un planificateur différent, si disponible. Vous pouvez également modifier les allocations de ressource ou ajouter des dépendances factices pour éviter les conflits.</note></para>

en: Scheduling started: %1
fr: Démarrage de la planification :%1

en: Recalculating from: %1
fr: Re-calcul à partir de : %1

en: Scheduling canceled
fr: Planification annulée

en: Scheduling finished at %1, elapsed time: %2 seconds
fr: Planification terminée à %1, temps écoulé : %2 secondes

en: Inserting resource bookings from project: %1
fr: Insertion des réservations de ressources à partir du projet : %1

en: Insert File
fr: Insérer un fichier

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Current node:
fr: Nœud actuel :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_useProject)
en: Insert on top level
fr: Insérer au niveau le plus haut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isParent)
en: Insert as children to current node
fr: Insérer en tant qu'enfant du nœud actuel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_isAfter)
en: Insert after current node
fr: Insérer après le nœud courant

en: Invalid document. No mimetype specified.
fr: Document non valable. Aucun type MIME n'a été spécifié.

en: Invalid document. Expected mimetype application/x-vnd.kde.plan, got %1
fr: Document non valable. Le type MIME attendu est application/x-vnd.kde.plan mais %1 a été reçu

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
fr: Ce document a été créé avec une version plus récente de Plan (version de la syntaxe : %1)
    Une ouverture dans cette version de Plan pourrait conduire à des pertes d'informations.

en: Failed to save to temporary file. No resource has been specified
fr: Impossible d'enregistrer dans le fichier temporaire. Aucune ressource n'a été spécifiée.

en: Failed to open work package file
fr: L'ouverture du fichier de lots de travail a échoué

[ctx: @info]
en: Failed to save to temporary file:<br/><filename>%1</filename>
fr: Échec de l'enregistrement dans le fichier temporaire : <br /><filename>%1</filename>

en: Could not create the workpackage file for saving: %1
fr: Impossible de créer le fichier de lot de travail pour l'enregistrer : %1

en: Not able to write '%1'. Partition full?
fr: Impossible d'écrire sur « %1 ». La partition est-elle pleine ?

en: Saving...
fr: En cours d'enregistrement…

en: Invalid document. Expected mimetype %2, got %1
fr: Document non valable. Le type « MIME » attendu est %2 mais %1 a été reçu.

en: This document was created with a newer version of PlanWork (syntax version: %1)
    Opening it in this version of PlanWork will lose some information.
fr: Ce document a été créé avec une version plus récente de PlanWork (version de la syntaxe : %1)
    Une ouverture dans cette version de PlanWork pourrait conduire à des pertes d'informations.

en: Internal error, failed to insert file.
fr: Erreur interne, l'insertion du fichier a échouée.

[ctx: @info]
en: Failed to load shared resources into project %1:<nl/>Internal error, failed to insert file.
fr: Impossible de charger les ressources partagées dans le projet %1 : <nl/> Erreur interne. Impossible d'insérer le fichier.

[ctx: @info]
en: Failed to load shared resources into project %1:<nl/>%2
fr: Impossible de charger les ressources partagées dans le projet %1 : <nl/> %2

[ctx: (qtundo-format)]
en: Insert project
fr: Insérer un projet

en: Group: %1
fr: Groupe : %1

en: Resource: %1
fr: Ressource : %1

en: Calendar: %1
fr: Calendrier : %1

[ctx: (qtundo-format)]
en: Update Shared Resources
fr: Mettre à jour les ressources partagées

[ctx: @title:window]
en: Project: %1
fr: Projet : %1

en: Configure Plan...
fr: Configurer Plan…

en: Schedule Selector
fr: Sélecteur de planificateur

en: Create Project Template...
fr: Créer un modèle de projet…

en: Create New Project...
fr: Créer un nouveau projet…

en: Show Selector
fr: Afficher le sélecteur

en: Edit...
fr: Modifier…

en: Define Estimate Conversions...
fr: Définir les conversions des estimations…

en: Define WBS Pattern...
fr: Définir le modèle WBS…

en: Define Currency...
fr: Définir la monnaie…

en: Edit Description...
fr: Modifier la description…

en: Insert Project File...
fr: Insérer un fichier de projet…

en: Update Shared Resources
fr: Mettre à jour les ressources partagées

en: Open Report Definition File...
fr: Ouvrir le fichier de définition du rapport…

en: Create Report Template...
fr: Créer un modèle de projet…

en: Work Packages...
fr: Lots de travail…

[ctx: @info:tooltip]
en: Work packages available
fr: Lots de travail disponibles

[ctx: @info]
en: <note>This action cannot be undone.</note><nl/><nl/>Create a new Project from the current project with new project- and task identities.<nl/>Resource- and calendar identities are not changed.<nl/>All scheduling information is removed.<nl/><nl/>Do you want to continue?
fr: <note>Cette action ne peut être annulée.</note><nl/><nl/>Créer un nouveau projet à partir du projet actuel avec de nouvelles identités pour le projet et les tâches.<nl/>Les identités pour les ressources et le calendrier ne sont pas modifiées.<nl/> Toutes les informations de planification sont retirées.<nl/> <nl/> Voulez-vous continuer ?

en: Edit task scheduling constraints
fr: Modifier les contraintes de planification de la tâche

en: Task Constraints
fr: Contraintes de la tâche

en: Edit task cost
fr: Modifier le coût de la tâche

en: Task Cost
fr: Coût de la tâche

en: Generate reports
fr: Générer des rapports

en: Task Status Report
fr: Rapport d'état des tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit working- and vacation days for resources
fr: Modifier les jours de travail et les jours de congés pour les ressources

en: Cost Breakdown Structure
fr: Structure de répartition des coûts

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit cost breakdown structure.
fr: Modifier la structure de répartition des coûts.

en: Resource Breakdown Structure
fr: Structure de répartition des ressources

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resource breakdown structure
fr: Modifier la structure de répartition des ressources

en: Resources
fr: Ressources

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit resources
fr: Modifier les ressources

en: Tasks
fr: Tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit work breakdown structure
fr: Modifier la structure de découpage du projet

en: Dependencies (Graphic)
fr: Dépendances (forme graphique)

[ctx: @info:tooltip]
en: Edit task dependencies
fr: Modifier les dépendances de tâches

en: Dependencies (List)
fr: Dépendances (en liste)

en: Schedules
fr: Planifications

[ctx: @info:tooltip]
en: Calculate and analyze project schedules
fr: Calculer et analyser les planifications du projet

en: Project Performance Chart
fr: Diagramme de performance du projet

[ctx: @info:tooltip]
en: View project status information
fr: Afficher les informations d'état du projet

en: Task Status
fr: État des tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: View task progress information
fr: Afficher les informations sur l'avancement des tâches

en: Task Execution
fr: Exécution des tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: View task execution information
fr: Afficher les informations sur l'exécution des tâches

en: Work Package View
fr: Affichage du lot de travail

[ctx: @info:tooltip]
en: View task work package information
fr: Afficher les informations sur le lot de travail des tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: View Gantt chart
fr: Afficher le diagramme de Gantt

en: Milestone Gantt
fr: Jalons de Gantt

[ctx: @info:tooltip]
en: View milestone Gantt chart
fr: Afficher le diagramme des jalons de Gantt

en: Resource Assignments
fr: Allocations de ressources

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in a table
fr: Afficher les allocations de ressources en tableau

en: Resource Assignments (Gantt)
fr: Allocations de ressources (Gantt)

[ctx: @info:tooltip]
en: View resource assignments in Gantt chart
fr: Afficher les allocations de ressources dans un diagramme de Gantt

en: Resource Coverage
fr: Couverture des ressources

[ctx: @info:tooltip]
en: Inspect resource coverage
fr: Inspecter la couverture de ressources

en: Cost Breakdown
fr: Répartition du coût

[ctx: @info:tooltip]
en: View planned and actual cost
fr: Afficher le coût planifié et le coût réel

en: Tasks Performance Chart
fr: Diagramme de performance des tâches

[ctx: @info:tooltip]
en: View tasks performance status information
fr: Afficher les informations sur l'état de performances des tâches

en: Reports Generator
fr: Générateur de rapports

[ctx: @info:tooltip]
en: Generate reports
fr: Générer des rapports

en: Report
fr: Rapport

[ctx: @info:tooltip]
en: View report
fr: Afficher le rapport

en: Editors
fr: Éditeurs

en: Views
fr: Affichages

[ctx: Project execution views]
en: Execution
fr: Exécution

en: Reports
fr: Rapports

en: The file '%1' already exists, do you want to overwrite it?
fr: Le fichier « %1 » existe déjà. Voulez-vous vraiment l'écraser ?

[ctx: @window:title]
en: Report Template
fr: Modèle de projet

[ctx: ªtitle:window]
en: Shared Resources
fr: Ressources partagées

[ctx: @info]
en: Use shared resources has been activated.<nl/>Shall resources be updated?
fr: L'utilisation de ressources partagées a été activée.<nl/>Les ressources doivent-elles être mises à jour ?

[ctx: @info]
en: Cannot open file:<br/><filename>%1</filename>
fr: Impossible d'ouvrir le fichier :<br/><filename>%1</filename>

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify name
fr: Modifier le nom

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify task name
fr: Modifier le nom de la tâche

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify milestone name
fr: Modifier le nom du jalon

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify summarytask name
fr: Modifier le nom de la phase

[ctx: (qtundo-format)]
en: Modify project name
fr: Modifier le nom du projet

[ctx: @info:status]
en: Not scheduled
fr: Non planifié

en: Work Package for project: %1
fr: Lot de travail pour le projet : %1

[ctx: Project manager]
en: Manager:
fr: Responsable :

en: Project:
fr: Projet :

[ctx: As in: Page 1 of 2]
en: of
fr: sur

[ctx: Task name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: Task completion]
en: Completion (%)
fr: Avancement (%)

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>View Selector</title><para>This is the list of views and editors.</para><para>You can configure the list by using the context menu:<list><item>Rename categories or views</item><item>Configure. Move, remove, rename or edit tool tip for categories or views</item><item>Insert categories and views</item></list><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
fr: <title>Sélecteur d'affichages</title><para>Il s'agit de la liste des affichages et des éditeurs.</para> <para>Vous pouvez configurer cette liste en utilisant le menu contextuel :<list><item>Renommer les catégories ou les affichages</item><item>Configurer. Déplacer, supprimer, renommer ou modifier la bulle d'aide pour des catégories ou des affichages</item> <item>Insérer des catégories et des affichages</item></list><nl/><link url='%1'>En savoir plus…</link></para>

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Schedule selector</title><para>Selects the schedule to be used when displaying schedule dependent data.<nl/><note>Unscheduled tasks are only shown in editors.</note><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
fr: <title>Sélecteur de planifications</title><para>Sélectionnez la planification à utiliser lors de l'affichage des données dépendantes de la planification.<nl/><note>Les tâches non planifiées sont visibles seulement dans les éditeurs.</note><nl/><link url='%1'>En savoir plus…</link></para>

en: Removing this category will also remove all its views.
fr: Supprimer cette catégorie entraînera aussi la suppression de tous ses affichages.

[ctx: @action:inmenu rename view]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @action:inmenu configure view]
en: Configure...
fr: Configurer…

[ctx: @action:inmenu remove view]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @action:inmenu rename view category]
en: Rename
fr: Renommer

[ctx: @action:inmenu configure view category]
en: Configure...
fr: Configurer…

[ctx: @action:inmenu Remove view category]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: @action:inmenu Insert View]
en: Insert...
fr: Insérer…

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, categoryLabel)
en: The category of the view
fr: Catégorie d'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel)
en: Category:
fr: Catégorie :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, afterLabel)
en: The view is placed after this view
fr: L'affichage est placé après cet affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, afterLabel)
en: After
fr: Après

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: The type of view
fr: Type d'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewtypeLabel)
en: View type:
fr: Type d'affichage :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, viewnameLabel)
en: The name of the view
fr: Nom de l'affichage

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, categoryLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, viewnameLabel)
en: Name:
fr: Nom :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: The views description
fr: Description des affichages

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: Description:
fr: Description :

[ctx: @title:window]
en: Add View
fr: Ajouter un affichage

en: Resource Group Editor
fr: Éditeur de ressources de groupe

en: Resource Editor
fr: Éditeur de ressources

en: Task Editor
fr: Éditeur de tâches

en: Work & Vacation Editor
fr: Éditeur de travail et de congés

en: Accounts Editor
fr: Éditeur de comptes

en: Dependency Editor (Graphic)
fr: Éditeur de dépendances (sous forme graphique)

en: Dependency Editor (List)
fr: Éditeur de dépendances (en liste)

en: Schedule Handler
fr: Gestionnaire de planification

en: Task View
fr: Affichage de tâche

en: Gantt View
fr: Affichage de Gantt

en: Milestone Gantt View
fr: Affichage des jalons de Gantt

en: Reports generator
fr: Générateur de rapports

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>The category of the view</title><nl/>The view is placed under this category in the view selector.<nl/>You can edit the category name to create a new category.
fr: <title>Catégorie d'affichage</title><nl/> L'affichage est placé sous cette catégorie dans le sélecteur d'affichages.<nl/> Vous pouvez modifier le nom de la catégorie pour créer une nouvelle catégorie.

en: Top
fr: Haut

[ctx: @title:window]
en: Configure View
fr: Configurer l'affichage

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>The category of the view</title><nl/>The view is placed under this category in the view selector.<nl/>Selecting a different category will move the view to the new category.<nl/>You can edit the category name to create a new category.
fr: <title>Catégorie d'affichage</title><nl/> L'affichage est placé sous cette catégorie dans le sélecteur d'affichages.<nl/> Sélectionner une autre catégorie déplacera l'affichage vers cette nouvelle catégorie.<nl/>Vous pouvez modifier le nom de la catégorie pour créer une nouvelle catégorie.

[ctx: @title:window]
en: Configure Category
fr: Configurer la catégorie

[ctx: @title:window]
en: Add Report
fr: Ajouter un rapport

[ctx: @title:window]
en: View Selector [modified]
fr: Sélecteur d'affichages [modifié]

[ctx: @title:window]
en: View Selector
fr: Sélecteur d'affichages

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Words
fr: Mots

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Sentences
fr: Phrases

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Syllables
fr: Syllabes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Lines
fr: Lignes

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters incl. spaces
fr: Caractères, en incluant les espaces

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Characters without spaces
fr: Caractères sans espaces

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, statistics)
en: Flesch reading ease
fr: Facilité de lecture de Flesch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, refresh)
en: ...
fr: …

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, footEndNotes)
en: Include text from foot- and endnotes
fr: Inclure le texte des notes de bas de page et de fin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, autoRefresh)
en: Automatically refresh data
fr: Rafraîchir automatiquement les données

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, afterLabel)
en: The category is placed after this category
fr: La catégorie est placée après cette catégorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, categoryLabel)
en: The name of the category
fr: Nom de la catégorie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, tooltipLabel)
en: The description of the category
fr: Description de la catégorie

[ctx: @title:column]
en: Name
fr: Nom

en: Calendars
fr: Agendas

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Shared Resource Dialog</title><para>Enables you to decide how to treat shared resources, shared resource groups and shared calendars when they have been deleted from the shared resources file.</para><para>You can select if an item shall be:<list><item><emphasis>Removed:</emphasis> Removes the item from your project too.</item><item><emphasis>Converted:</emphasis> Converts the item to local item.</item><item><emphasis>Kept:</emphasis> Keeps the item as a shared item.</item></list><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
fr: <title>Boîte de dialogue pour les ressources partagées</title><para>Vous autorise à décider le traitement des ressources partagées, des groupes de ressources partagées et des agendas partagés lorsque ceux-ci ont été supprimés du fichier de ressources partagées.</para><para>Vous pouvez sélectionner si un élément doit être :<list><item><emphasis>Supprimé :</emphasis> Supprime aussi l'élément de votre projet.</item><item><emphasis>Converti :</emphasis> Convertit l'élément en un élément local.</item><item><emphasis>Conservé :</emphasis> Conserve l'élément comme un élément partagé.</item></list><nl/><link url='%1'>En savoir plus...</link></para>

en: Convert
fr: Convertir

en: Keep
fr: Conserver

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, markAsRemove)
en: Mark all selected items to be removed from your project
fr: Marquer tous les éléments sélectionnés pour être supprimé de votre projet

note: i18n: @action:button i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, markAsRemove)
en: Mark as: Remove
fr: Marquer comme : à supprimer

note: i18n: @info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, markAsConvert)
en: Mark all selected items to be converted to local resources
fr: Marquer tous les éléments sélectionnés pour être converti en ressources locales

note: i18n: @action:button i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, markAsConvert)
en: Mark as: Convert
fr: Marquer comme : à convertir

note: i18n: info:tooltip i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, markAsKeep)
en: Mark all selected items to be kept as shared resources
fr: Marquer tous les éléments sélectionnés pour être conservé en ressources locales

note: i18n: @action:button i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, markAsKeep)
en: Mark as: Keep
fr: Marquer comme : à conserver
