calligraplan - en to he translation catalogue (144 entries)

[ctx: application name]
en: Plan Portfolio
he: תיק תוכניות

en: Project Portfolio Management
he: ניהול תיק מיזמים

en: Copyright 2020-%1, The Plan Team
he: כל הזכויות שמורות 2020-‏%1, קבוצת התכנון

en: Dag Andersen
he: דאג אנדרסן

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
he: &קובץ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
he: ה&גדרות

note: i18n: ectx: Menu (help)
en: &Help
he: ע&זרה

[ctx: @title:tab Document settings page]
en: Document
he: מסמך

note: i18n: ectx: label, entry (DocumentationPath), group (Documentation)
en: Path to the documentation
he: נתיב לתיעוד

note: i18n: ectx: label, entry (ContextPath), group (Documentation)
en: Path to the context help documentation
he: נתיב לתיעוד עזרה לפי הקשר

note: i18n: ectx: label, entry (ContextLanguage), group (Documentation)
en: The context help documentation must have been translated to the language
he: תיעוד עזרה לפי הקשר חייב להיות מתורגם לשפה

note: i18n: ectx: label, entry (AutoSave), group (Interface)
en: Autosave interval
he: הפרש בין שמירות אוטומטית

note: i18n: ectx: label, entry (CreateBackupFile), group (Interface)
en: Create a backup file
he: יצירת קובץ גיבוי

[ctx: @title:column]
en: Portfolio
he: תיק

[ctx: @title:column]
en: Modified
he: נערך

[ctx: @title:column]
en: Save
he: שמירה

[ctx: @title:column]
en: Internal
he: פנימי

[ctx: @title:column]
en: Url
he: כתובת

en: Yes
he: כן

en: No
he: לא

[ctx: @title:window]
en: Save Documents
he: שמירת מסמכים

en: The file already exists. Do you want to overwrite?
he: הקובץ כבר קיים. לשכתב אותו?

[ctx: @title:window]
en: Overwrite file?
he: לשכתב קובץ?

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, saveMain)
en: Save
he: שמירה

en: Open Project
he: פתיחת מיזם

en: Invalid document. No mimetype specified.
he: מסמך שגוי. לא צוין סוג תוכן.

en: Invalid document. Expected mimetype %1, got %2
he: מסמך שגוי. סוג התוכן שאמור היה להיות הוא %1, התקבל %2

en: This document was created with a newer version of Plan (syntax version: %1)
    Opening it in this version of Plan will lose some information.
he: המסמך הזה נוצר עם גרסה חדשה שיותר של תכנון (גרסת תחביר: %1)
    פתיחתו עם הגרסה הזאת של תכנון עלול לגרום לאובדן מידע.

en: File-Format Mismatch
he: אי התאמה בתבנית הקובץ

en: Continue
he: להמשיך

[ctx: @info]
en: The project already exists.<nl/>Project: %1<nl/>Document: %2
he: המיזם כבר קיים.<nl/>מיזם: %1<nl/>מסמך: %2

[ctx: @title:window]
en: Could not add project
he: לא ניתן להוסיף מיזם

[ctx: @info]
en: <p>The external project file <filename>%1</filename> has been modified.</p><p>Do you want to save it?</p>
he: <p>קובץ המיזם החיצוני <filename>%1</filename> נערך.</p><p>לשמור אותו?</p>

[ctx: @title:window]
en: Save Document
he: שמירת המסמך

en: Configure Portfolio...
he: הגדרת תיק…

[ctx: title:window]
en: Portfolio Settings
he: הגדרות תיק

[ctx: @title:window]
en: Portfolio Settings
he: הגדרות תיק

en: No data
he: אין נתונים

en: Cost (%1)
he: עלות (%1)

en: Effort (Hour)
he: מאמץ (שעה)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Cost
he: עלות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_3)
en: Effort
he: מאמץ

note: i18n: ectx: Menu (view) i18n: ectx: Menu (gantt_context_menu)
en: &View
he: ת&צוגה

note: i18n: ectx: ToolBar (contentsviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (progressviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (viewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (resourceusageviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (schedulingviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (summaryviewToolBar) i18n: ectx: ToolBar (ganttsummaryviewToolBar)
en: Tools
he: כלים

note: i18n: ectx: Menu (edit)
en: &Edit
he: &עריכה

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: File
he: קובץ

note: i18n: ectx: ToolBar (edit_toolbar)
en: Edit
he: עריכה

[ctx: @title:column]
en: Storage
he: אחסון

[ctx: @title:column]
en: File
he: קובץ

[ctx: @info:tooltip]
en: Defines if the project is part of the portfolio
he: הגדרה האם המיזם הוא חלק מתיק

[ctx: @info:tooltip]
en: The external url of the project file
he: הכתובת החיצונית של קובץ המיזם

en: Error
he: שגיאה

[ctx: @info:tooltip]
en: Failed to load the document
he: טעינת המסמך נכשלה

en: Embedded
he: משובץ

en: External
he: חיצוני

[ctx: @title:column]
en: Recent Portfolios
he: תיקים אחרונים

[ctx: @info]
en: <subtitle>Online Resources</subtitle>
he: <subtitle>משאבים מקוונים</subtitle>

en: Add
he: הוספה

en: Remove
he: הסרה

en: Add Project
he: הוספת מיזם

[ctx: @info]
en: Failed to load the project. Not a valid Plan file:<nl/>%1
he: טעינת המיזם נכשלה. זה לא קובץ תכנון תקין:<nl/>%1

[ctx: @info]
en: Failed to open the project. This seems to be a portfolio file:<nl/>%1
he: פתיחת המיזם נכשלה. זה נראה כמו קובץ תיק:<nl/>%1

[ctx: @info]
en: The project already exists, the project will not be added.<nl/>Project: %1<nl/> Document: %2
he: המיזם כבר קיים, הוא לא יתווסף.<nl/>מיזם: %1<nl/> מסמך: %2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, introduction)
en: Information
he: פרטים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, calligraPlanLabel)
en: <html><head/><body><p><a href="https://calligra.org/plan"><span style=" text-decoration: underline; color:#2980b9;">Home</span></a></p></body></html>
he: <html><head/><body><p><a href="https://calligra.org/plan"><span style=" text-decoration: underline; color:#2980b9;">דף הבית</span></a></p></body></html>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, userDocLabel)
en: <a href="https://docs.kde.org/index.php?application=calligraplanportfolio">User documentation</a>
he: <a href="https://docs.kde.org/index.php?application=calligraplanportfolio">תיעוד למשתמשים</a>

[ctx: @action:button]
note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, commuityLabel)
en: <a href="https://userbase.kde.org/Plan">Community</a>
he: <a href="https://userbase.kde.org/Plan">קהילה</a>

en: Projects
he: מיזמים

[ctx: @info:tooltip]
en: Project name
he: שם מיזם

en: Target Start
he: התחלת יעד

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling range: Earliest start time
he: טווח תזמון: זמן ההתחלה המוקדם ביותר

en: Target End
he: סיום יעד

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling range: Latest end time
he: טווח תזמון: זמן הסיום המאוחר ביותר

[ctx: @info:tooltip]
en: Project description
he: תיאור מיזם

en: Schedule
he: תזמון

[ctx: @info:tooltip]
en: Select schedule
he: בחירת תזמון

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>Project: %1</title><para>Schedule: Not scheduled</para><para><list><item>Target start:	%2</item><item>Target finish:	%3</item></list></para>
he: <title>מיזם: %1</title><para>תזמון: לא מתוזמן</para><para><list><item>יעד התחלה:	%2</item><item>יעד סיום:	%3</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>Project: %1</title><para>Schedule: %4 Not scheduled</para><para><list><item>Target start:	%2</item><item>Target finish:	%3</item></list></para>
he: <title>מיזם: %1</title><para>תזמון: %4 לא מתוזמן</para><para><list><item>יעד התחלה:	%2</item><item>יעד סיום:	%3</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: <title>Project: %1</title><para>Schedule: %6</para><para><list><item>Planned start:	%2</item><item>Planned finish:	%3</item><item>Target start:	%4</item><item>Target finish:	%5</item></list></para>
he: <title>מיזם: %1</title><para>לוח זמנים: %6</para><para><list><item>התחלה מתוכננת:	%2</item><item>סיום מתוכנן:	%3</item><item>יעד התחלה:	%4</item><item>יעד סיום:	%5</item></list></para>

[ctx: @info:tooltip]
en: Not scheduled
he: לא מתוזמן

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule: %1 is not scheduled
he: תזמון: %1 לא מתוזמן

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule %1: Scheduled to start: %1
he: תזמון %1 מתוזמן להתחיל ב־: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule %1: Scheduled to finish: %1
he: תזמון  מתוזמן להסתיים ב־: %1

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule is owned by Portfolio
he: התזמון הוא בבעלות תיק

en: No task
he: אין משימה

en: Tasks
he: משימות

[ctx: @info:whatsthis]
en: <title>Resource Usage</title><para>This view shows the resources task assignments for each day.</para><para><nl/><link url='%1'>More...</link></para>
he: <title>שימוש במשאבים</title><para>התצוגה הזאת מציגה את הקצאות משימות המשאבים לכל יום.</para><para><nl/><link url='%1'>עוד…</link></para>

en: Diagram Types
he: סוגי תרשימים

en: Normal
he: רגיל

en: Stacked
he: מוערם

en: Range
he: טווח

[ctx: @title:column]
en: Project
he: מיזם

[ctx: @title:column]
en: Schedule
he: תזמון

[ctx: @title:column]
en: Action
he: פעולה

[ctx: @title:column]
en: State
he: מצב

en: New schedule
he: תזמון חדש

en: New sub-schedule
he: תת־תזמון חדש

en: New schedule '%1' will be created.
he: ייווצר תזמון חדש ‚%1’.

en: Existing schedule '%1' is owned by Portfolio.
    '%1' will be scheduled.
he: התזמון הנוכחי ‚%1’ הוא בבעלות תיק.
    ‚%1’ יתוזמן.

en: Existing schedule '%1' is owned by Plan.
    New schedule '%2' will be created.
he: התזמון הנוכחי ‚%1’ הוא בבעלות תכנון.
    ייווצר תזמון חדש ‚%2’.

en: Project is started.
    '%1' will be created as sub-schedule to '%2'.
he: המיזם החל.
    ‚%1’ ייווצר כתת־תזמון של ‚%2’.

[ctx: @title]
en: Name
he: שם

[ctx: @title]
en: Phase
he: שלב

[ctx: @title]
en: Severity
he: חומרה

[ctx: @title]
en: Message
he: הודעה

[ctx: @title:column]
en: Status
he: מצב

[ctx: @title:column]
en: Control
he: בקרה

[ctx: @title:column]
en: Priority
he: עדיפות

en: Include
he: לכלול

en: Exclude
he: להחריג

[ctx: @into:tooltip]
en: Scheduling not possible. Project target end time must be later than calculation time
he: אי אפשר לתזמן. זמן סיום יעד המיזם חייב להיות מאוחר מזמן החישוב

en: Scheduling...
he: תזמון…

en: Not scheduled
he: לא מתוזמן

en: Finished
he: הסתיים

en: Started
he: החל

en: Scheduled
he: מתוזמן

[ctx: @info:tooltip]
en: Scheduling not possible. Project target end time must be later than calculation time
he: אי אפשר לתזמן. זמן סיום יעד המיזם חייב להיות מאוחר מזמן החישוב

[ctx: @info:tooltip]
en: Schedule this project
he: לתזמן את המיזם הזה

[ctx: @info:tooltip]
en: Include resource bookings from this project
he: לכלול הזמנת משאים מהמיזם הזה

[ctx: @info:tooltip]
en: Exclude this project
he: להחריג את המיזם הזה

[ctx: @info:tooltip]
en: Highest priority is scheduled first
he: העדיפות הגבוהה ביותר מתוזמנת ראשונה

[ctx: @label:listbox range: 0-60]
en: %1 minute | %1 minutes
he[0]: דקה
he[1]: שתי דקות
he[2]: %1 דקות
he[3]: %1 דקות

en: Description...
he: תיאור…

en: Internal error. No scheduler plugin found.
he: שגיאה פנימית. לא נמצא תוסף תזמון.

en: Nothing to schedule
he: אין מה לתזמן

en: Scheduling not possible. Project target end time must be later than calculation time.
he: אי אפשר לתזמן. זמן סיום יעד המיזם חייב להיות מאוחר מזמן החישוב.

en: Scheduling projects
he: תזמון מיזמים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingProperties)
en: Scheduling Control
he: בקרת תזמון

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Scheduler:
he: מתזמן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculate)
en: Calculate
he: חישוב

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Options
he: אפשרויות

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, sequential)
en: Sequential
he: רציף

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, parallel)
en: Parallel
he: מקבילי

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Calculate From
he: חישוב מ־

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, todayRB)
en: Today
he: היום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, timeRB)
en: Time:
he: זמן:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, tomorrowRB)
en: Tomorrow
he: מחר

en: Portfolio Content
he: תוכן תיק

en: Scheduling
he: תזמון

en: Summary
he: תקציר

en: Progress
he: התקדמות

en: Performance
he: ביצועים

en: Resource Usage
he: שימוש במשאבים

en: Gantt Summary
he: תקציר גאנט
