kplatoui - en to hi translation catalogue (168 entries)

en: Account
hi: खाता

en: Undefined
hi: अपारिभाषित

en: Non-working
hi: अकार्यशील

en: Working
hi: कार्यशील

en: Not scheduled
hi: सारिणीबद्ध नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: None
hi: कुछ नहीं

en: Project
hi: परियोजना

en: Task
hi: कार्य

en: Summary
hi: सारांश

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Start On
hi: पर प्रारंभ होना ही चाहिए

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Must Finish On
hi: पर पूरा होना ही चाहिए

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, scheduleType)
en: Fixed Interval
hi: स्थिर अंतराल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_effort)
en: Effort
hi: प्रयास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, estimateType)
en: Duration
hi: अवधि

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: Low
hi: निम्न

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, risk)
en: High
hi: उच्च

en: Plan
hi: प्लान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishStart)
en: Finish-Start
hi: समाप्त-प्रारंभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bFinishFinish)
en: Finish-Finish
hi: पूर्ण-पूर्ण

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, bStartStart)
en: Start-Start
hi: प्रारंभ-प्रारंभ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Work
hi: कार्यस्थल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, type)
en: Material
hi: वस्तु

en: Expected
hi: प्रत्याशित

en: Error
hi: त्रुटि

en: Send
hi: भेजें

en: Receive
hi: प्राप्त

en: Number
hi: क्रमांक

en: Roman, upper case
hi: रोमन, अपर केस

en: Roman, lower case
hi: रोमन, लोअर केस

en: Letter, upper case
hi: लेटर, अपर केस

en: Letter, lower case
hi: लेटर, लोअर केस

en: Close
hi: बंद करें

en: Week %1
hi: सप्ताह %1

en: Previous year
hi: पिछला वर्ष

en: Next month
hi: अगला माह

en: Previous month
hi: पिछला माह

en: Select a week
hi: सप्ताह चुनें

en: Select a month
hi: माह चुनें

en: Select a year
hi: वर्ष चुनें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Name
hi: नाम

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_description)
en: Description
hi: वर्णन

en: Total
hi: कुल

en: An effort has been estimated, but no resource has been assigned
hi: प्रयास का एस्टीमेट बनाया गया, परंतु कोई संसाधन आबंटित नहीं है

en: Url
hi: यूआरएल

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_resList)
en: Type
hi: क़िस्म

en: Send As
hi: ऐसे भेजें

en: Status
hi: स्थिति

en: Parent
hi: पैरेंट

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, finished)
en: Finished
hi: पूर्ण

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, runningGroup)
en: Running
hi: चल रहा है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Started
hi: प्रारंभ

en: Can start
hi: प्रारंभ कर सकते है

en: Resources
hi: संसाधन

en: Path
hi: पथ

en: Critical Path
hi: क्रिटिकल पथ

en: Child
hi: चाइल्ड

en: End Time
hi: समाप्ति समय

en: Email
hi: ईमेल

en: Limit (%)
hi: सीमा (%)

en: Normal Rate
hi: सामान्य दर

en: Allow
hi: स्वीकारें

en: Avoid
hi: टालें

en: PERT
hi: पीईआरटी

en: Backwards
hi: पीछे से

en: Forward
hi: आगे

en: State
hi: स्थिति

en: Mode
hi: मोड

en: Overbooking
hi: ओवरबुकिंग

en: Not Started
hi: प्रारंभ नहीं हुआ

en: Settings
hi: विन्यास

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, ui_general)
en: General
hi: सामान्य

en: View Settings
hi: दृश्य विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Day
hi: दिन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Week
hi: सप्ताह

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_periodBox)
en: Month
hi: माह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_cumulative)
en: Cumulative
hi: क्युमुलेटिव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, ui_showBox)
en: Actual cost
hi: वास्तविक लागत

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_startdateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, ui_enddateBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_headerDate) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_footerDate)
en: Date
hi: तारीख़

en: Work...
hi: कार्य...

en: Add Calendar
hi: कैलेण्डर जोड़ें

en: Add Subcalendar
hi: उप कैलेण्डर जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_1)
en: Project Schedule:
hi: परियोजना समय-सारिणी:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Probability of finishing before
hi: पहले पूरा हो जाने की संभावना

en: Add Task...
hi: कार्य जोड़ें...

en: Add Milestone...
hi: पड़ाव जोड़ें...

en: Add Sub-Task...
hi: उप-कार्य जोड़ें...

en: Edit...
hi: संपादन...

en: Cannot Modify Url
hi: यूआरएल परिवर्धित नहीं किया जा सकता

en: Document url already exists: %1
hi: दस्तावेज़ यूआरएल पहले से ही मौजूद है: %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fullNameLabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, ui_namelabel)
en: Name:
hi: नाम:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbAdd)
en: Add...
hi: जोड़ें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbChange)
en: Change...
hi: बदलें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bRemoveInterval) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbRemove) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeBtn) i18n: ectx: property (text), widget (QToolButton, ui_removeModule)
en: Remove
hi: हटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pbView)
en: Open
hi: खोलें

[ctx: Interval start time]
en: Start
hi: प्रारंभ

[ctx: Interval length]
en: Length
hi: लंबाई

en: Edit Work Intervals
hi: कार्य अंतराल संपादित करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Length
hi: लंबाई

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, bClear) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, projectsClearBtn)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, stretchLastSection)
en: Stretch last section
hi: अंतिम क्रिया फैलाएं

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Select columns to be shown:
hi: दिखाए जाने वाले स्तम्भ को चुनें:

note: i18n: ectx: property (availableLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Hidden columns:
hi: छुपे स्तम्भ: (&H)

note: i18n: ectx: property (selectedLabel), widget (KActionSelector, selector)
en: &Visible columns:
hi: दिखाई देने वाले स्तम्भ: (&V)

en: Project Settings
hi: परियोजना विन्यास

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, wbslabel)
en: WBS:
hi: डबल्यूबीएस:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, namefield)
en: The project name.
hi: परियोजना नाम.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KLineEdit, leaderfield)
en: The project leader.
hi: परियोजना नेता.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Choose a project leader from your address book.
hi: अपनी पता पुस्तिका से परियोजना नेता चुनें.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: &Choose...
hi: चुनें... (&C)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Scheduling Range
hi: सारिणी सीमा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Earliest start:
hi: अर्लीएस्ट प्रारंभ:

en: Milestone Progress
hi: माइलस्टोन प्रगति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, taskList) i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, m_taskList)
en: Tasks
hi: कार्य

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, addBtn)
en: Add required task
hi: वांछित कार्य जोड़ें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, removeBtn)
en: Remove required task
hi: वांछित कार्य मिटाएं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Total Float:
hi: कुल फ्लोट:

en: No task attributed
hi: कोई कार्य एट्रीब्यूटेड नहीं

en: No resource attributed
hi: कोई संसाधन एट्रीब्यूटेड नहीं

en: Resource Settings
hi: रिसोर्स विन्यास

en: Result
hi: परिणाम

en: Summary Task Settings
hi: सारांश कार्य विन्यास

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book
hi: अपनी पता पुस्तिका से एक व्यक्ति प्रविष्ट करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseLeader) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, chooseBtn)
en: Choose...
hi: चुनें...

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Account:
hi: खाताः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Cost:
hi: लागत:

en: Task Settings
hi: कार्य विन्यास

en: &General
hi: सामान्य (&G)

en: &Resources
hi: संसाधन (&R)

en: &Documents
hi: दस्तावेज़ (&D)

en: &Cost
hi: लागत (&C)

en: Indent Task
hi: कार्य इंडेंट करें

en: Unindent Task
hi: कार्य अनइंडेंट करें

en: Move Up
hi: ऊपर जाएँ

en: Move Down
hi: नीचे जाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, namelabel)
en: N&ame:
hi: नाम: (&a)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, chooseLeader)
en: Insert a person from your address book.
hi: अपनी पता पुस्तिका से एक व्यक्ति प्रविष्ट करें

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, schedulingGroup)
en: Timing
hi: टाइमिंग

en: Task Progress
hi: कार्य प्रगति

[ctx: Week number (year)]
en: Week %1 (%2)
hi: सप्ताह %1 (%2)

[ctx: Week number]
en: Week %1
hi: सप्ताह %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, started)
en: Started:
hi: प्रारंभ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Finished:
hi: पूर्ण:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, prevWeekBtn)
en: Prev
hi: पिछला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, nextWeekBtn)
en: Next
hi: अगला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addEntryBtn)
en: Add Entry
hi: एन्ट्री जोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, removeEntryBtn)
en: Remove Entry
hi: एन्ट्री हटाएँ

en: Resource
hi: साधन

en: This Week
hi: इस सप्ताह

en: Total effort this week
hi: इस सप्ताह कुल प्रयास

en: % Completed
hi: % पूर्ण

en: Used Effort
hi: प्रयोग किया गया प्रयास

en: Remaining Effort
hi: बाकी बचा प्रयास

en: Planned Effort
hi: प्लान किया गया प्रयास

en: Unsplit View
hi: अविभाजित दृश्य

en: Split View
hi: विभाजित दृश्य

en: WBS Definition
hi: डबल्यूबीएस परिभाषा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Code:
hi: कोड:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_3) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3_2)
en: Separator:
hi: विभाजकः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateStarted) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateFinished) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, ui_updateDocuments)
en: Update
hi: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_cost) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_costgroup)
en: Cost
hi: खर्च

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, ui_fromgroup)
en: From
hi: से

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: To
hi: को

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Hourly rate:
hi: प्रतिघंटा दर:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Hours per year:
hi: घंटे प्रति वर्ष:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Hours per month:
hi: घंटे प्रति माह:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabe3)
en: Hours per week:
hi: घंटे प्रति सप्ताह:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: These values are used when you estimate the effort needed to complete a task.
hi: जब आप किसी कार्य के लिए वांछित प्रयास का एस्टीमेट बनाते हैं तब ये मूल्य प्रयोग में आते हैं.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Hours per day:
hi: घंटे प्रति दिन:
